HEURSEL SNUIF 20 BOOMGAARDSTRAAT 20 fEPJji GEDACHTEN BRIEF UIT BRUSSEL JUWEELEN VERLOVINGSRINGEN BH Hti hiksud ïuikea dst eshsSiPS. HUISMOEDERS! Chicorei Carpentier-Vaabiervliet PASSCHENDALE HENNERINGEN WEKEUJKSCH LITURGISCH BULLETIJH VROUWENHOEKJE ADRESSEN GEVRAAGD Koffie en Suikerij CHRiSTIAENS DEV0LDER Die ze eens proeft verbruikt geen andere meer VRAAGT ONZE PREMIELIJSTEN J)gr»ot Vail VOOR IEPER POPERINGE en OMLIGGENDE: Voor een man ls het hoofdzaak hoe bij ie wereld bekijkt. Voor een vrouw, hoe de wereld haar bekijkt. 9^ Véle zich verheft zal vernederd worden, wie zich vernedert, zal verheven worden. Niet de zeeën scheiden de volkeren, maar hun eigen dwaasheden. IBUB99EBSKBBQBHER3tl3EB3BBBBS HETMANNEKE UIT DE MAAN 'k STEEK VIJF CENTEN ln m'n orgel 'k Giet nen druppel door mijn gorgel 'k Vege 't zweet van m'n gezichte En voor U, kozijn en nichte. Ver van hier, of dichte Doe 'k mijn plichta Die bestaat Inderdaad In het jeunen, elke weke, Van 'n korte cf lange reke Waar ge, beste vrinden 't Is verkeerd Zoo ge 't niet aanveerdt, Nieuwsjes kunt in vinden Die U 't een en 't ander leerea Over hooge en lage sfeeren. Marenta verwijt me nog ne keer dat Ik nen pretentieuzen type ben. Ten eerste omda 'k 't woord gorgel gebruik, als 'k van mijn keelgat spreek. Gorgel! goed voor ne zachtgevooisde nachtegaal, zegt ze, maar niet voor ne vent met 'n katte- stem als gij! en dan: dat nieuws dat U 't een en 't ander leeren kan! Enfin, 't kan weer al ne keer ware zijn, maar daaruit leer lk nog eens zie, da 'k zelf nog veel te leeren heb. We zitten dus volop ln d"hondsdagen die gaan van den 22 Juli tot den 23 Augustus. Vanwaar die benaming: honds- dapen. 't Is het tijdstip gedurende het welk de zon slapen gaat en opstaat met het sterrenbeeld van den Grooten Hond, Niet moeilijker dan dat, zie. Nog iets da 'k geleerd heb, Marenta, maar niet van U! UW NAAM zal nooit in de annalen van den roem worden gegrift, zei een «childer tot zijn collega. Best mogelijk, antwoordde d'andere maar dan heb ik toch liever, dat de men- schen vragen waarom ik er niet bij sta dan waarom wél! GOD MAG T WETEN Wat we nog allemaal zullen eten! Want nu, 'k zeg 't U voor mijn deel Hebben twee geleerden uit Londen Iets nieuws weêr uitgevonden 't Is: brood uit zagemeel. W'hadden al den katoenen biefstuk ons kado gedaan door 'n koppel perfesters van 'n uileversiteit uit Amerika; w'hadden al de plattekaas, vervaardigd uit kalk, uit gevonden door den negerkoning van mid- den-Afrika, en nu komen ze voor den dag met brood, bereid uit zaagsel ofte zage meel. En 't schijnt dat 't al zoo voedzaam ls als tarwebrood, 'k Vertelde 't aan onzen sjampetter, en hij was er zoo van ver stomd dat hij van alteratie bijkan zijnen sabel inslikte. We zullen wij ook maar zeggen: meel ls meel... tarwemeel of zagemeel, zooals Uilenspiegel, die zei: Kool is kool en hij vrat houille NEN OLIFANT, 't ls bekend Te Brugge als te Gent J Van Noord tot Zuid Die heeft 'n dikke huid. En of ge me nu gelooft of niet, maar dat dikhuidig beest ziet meer af van de koude dan ik of gij en is geenszins tegen 'n koude luchtgesteltenis bestand. Wie had dat durven denken. Nog ne keer vinden we hier 't spreekwoord bewaarheid: Schijn bedriegt! KLOK REPAREEREN? mijnheer, vroeg de goudsmid. Zeker mijnheer, dat doen wij hier ook wel, maar dan moeten we de heele klok hebben, en nu hebt ge alleen de slinger meêgebracht! G'hebt toch niets anders noodig ook zeker! Want ziet ge, 't is maar alleen de slinger die stilstaat. DE ZEE stormt voort ln elndelooze del- z [ning De zee waarin m'n ziel zich zelf weer- [spiegelt ziet De zee ls als m'n ziel in leven en ver- [schijning Ze ls een levend schoon, en kent zichzelve [niet! Voor diegenen die 't verschil niet zou den kennen tusschen karamelleverzen en echte dichtkunst, moet ik hier direct zeg gen dat bovenstaande verzen niet van mij zijn maar van den grooten Neder- landschen dichter Willem Kloos. Da's dus de zee voor nen dichter, 't is te zeggen voor iemand die met 't werkelijke maar weinig inzit. Maar wij die maar gewone stervelingen zijn, hebben liever... één vo gel ln de hand dan tien in de lucht hé! Dit alles om U te laten weten dat er in de zee voor millioenen en nog millioenen goud te rotten ligt. G'hebt ten eerste al "t goud dat er verloren werd door de boo ten die schipbreuk leden. Maar nu zijn er geleerden die ons doen watertanden met ons ter kennis te brengen dat er in d'aarde, onder de zee, wel honderd mil- licen kilo's van die kostelijke stof te vin den zijn. Spijtig dat 't zoo diepe IS... we zonden anders ne keer gaan kijken. GE MOOGT er verzekerd van wezen Dat de Japanners en de Chlneezen Van al de menschen, zoo zwarten als 't Meest geduld bezitten, [witten Alleman kent de geschiedenis van de oorlogsboot, uitgebeiteld ln een... erwt; van de parel die een juiste reductie In hield van het palels der vroegere keizers, enz. Hcwel nu hebben zekere in Amerika gevestigde Chineezen een ander kunst werk voortgebracht. Ze hebben namelijk, ln miniatuur, een Chineeschen tempel ge beeldhouwd in een gewonen kei. Daaraan hebben honderd vijftig arbeiders gedu rende veertien Jaren gewerkt. 'k Zou verdraaid geenen goeien Chi nees geweest zijn zulle 1 Want als Ma renta 'n beetje te laat opkomt met de •oepe, zou 'k al uit mijn vel springen. Van geduld gesprokenl HEBT "N BEETJE GEDULD En ge lacht U oen bult Als ik U, beste fezellen. Iets zal gaan tv tellen Over de modenieuwigheld Waarmee de Parijzenaarf dees lesten tijd Zonder schromen Voor de pinnen zijn gekomen. Die laatste nieuwigheid is de slaap pljama. Versta ma goed! Ne pijama da's •n kostuum om te slapen. Da's sjuste! Maar d'r zijn veel menschen die, bijzon der nu met dat warm weder, 's avonds maar moeilijk in slaap kunnen geraken. Nu hebben die Parijsche modemakers dus ne pijama gelanceerd waarmeê ge, eens hem aangetrokken, na 'n paar mi nuten in d'armen van Orpheus zijt ver zeild. Nen truc gelijk nen anderen. Die alaapkostuums zijn simpliester bestreken met 'n soort chloroforme, die geen enkel nadeel voor t gesteld meêbrengt. maar voldoende ls om U in nen herstellenden «laap te wiegen. Hewel? Hebt g"U gotnen bult gelachen? Neen? 't Is maar goed ook. Anders had lk dat ook al op mijn consjenclebij... en t ls zoo al genoeg! Nu nekeer serjeus gesproken. Personen die, zooals we daar boven zegden, moeilijk ln slaap geraken 's avonds, zijn... luierlkken, die in den dag niets verrichten en geen rust n. ,dig feoWrani ofwel personen die meeste! aan de maag lijden! Maar dat ze zich niet ongerust maken, want de dokters bewe ren. met veel ernst dan nog, dat maag lijders... een fijneren tastzin hebben dan gezonde menschen... dus 'n hoedanigheid meer! t Een vergcedt 't ander! Maar voor mij mogen z'hunnen tastzin houden IK BEN met mijn auto uit Brussel gekomen en 'k heb tot 200 km. per uur gereden. Dat ls een leugen. Dat kan wel, maar 't ls toch 'n flinke snelheid, nietwaar? IN ONS LAATSTE EPISTEL Spraken w'over roos en distel En w'hebben nogal 'n beetje gespot Met Amerika's droevig lot Maar beste vrienden en vriendinnen 'k Heb geen goesting t'herbeginnen Want, 'k weet niet of ge 't slikt Maar 'k werd fel op de nagels getikt. De Poperingenaarls natuurlijk een blad dat overal gelezen wordt, tot in Amerika toe! Hewel d'r is ne geleerden economist van ginder die 't artikelken over Roosvelt gelezen heeft en hij heeft me direct laten weten dat we 't mis voor hebben als we denken dat Amerika fal- jiet gaat, want dat de zaken ginder volop hernemen. Hij grondvest zijne vaststelling op 't feit dat er eene vermeerdering is in 't verbruik van... de lekkernijen, de zijde en... den porto! 't Schijnt dat dees drie elementen vooral kenschetsend zijn voor 't vertrouwen der bevolking in de toe komst van 't land! Hewel, beste Lezers en Lezereskens, doet U dus maar te goede aan allerhande lek kernijen, kleedt U in de zijde en zuipt porto met geheele flesschen... ons land Z3l gered zijn! TEGENWOORDIG zijn er veel studen ten die bloed en water zitten te zweeten op de pijnbanken van d'Uileversiteiten voor hun examens! Arme schachten, 'k Heb er zuiver compassie meê als ik denk op sommige sluwe vraagskens die hen door zekere perfesters worden ge steld. Wat is het potassium? vroeg de per- fester aan student Slimmekens. Deze stak zijn oogen open gelijk 'n kalf en wist niet wat antwoorden. En het uranium? vroeg de perfester verder. Wat ls het uranium? Slimmekens wist er wéér niks van. Hewel, zei de perfester toen, nu ga 'k U een gemakkelijk vraagsken stellen. Als ge daarop kunt antwoorden, zijt ge gelukt. Slimmekens keek vol hoop... en toen kwam de vraag; Welk verschil is er tus schen het potassium en het uranium? IMMER KLAARDER. IMMER HELLER, Altijd rapper, altijd sneller, Is het wachtwoord van vandaag Want alles gaat nog veel te traag. Zoo ten minste beweren de uitvinders! Wij arme voetgangers zijn van 'n ander gedacht, hé! als er ons nen ottermobiel aan 100 km. in d'ure voorbij vliegt. Wat wilt g'er aan doen, hé, 't is de gang der wereld. Dit om U te zeggen dat men in de Italjeunsche school voor grootere snel heden op het Gardameermet een nieuw model watervliegtuig snelheden tot 725 km. in d'uur heeft bereikt. Ei! Ei! Moest mijn overgrootvader weerkomen, wat zou die man opzien, dat zijn snelheidsrecord zoo in gruizelementen geslagen ls... want moet ge weten, mijn overgrootvader was recordhouder van Pa- raponnulen, voor 't rapste met zijn korde- wagen ofte kruiwagen te rijden aan 6 en 'n beetje per uur. En 't ging toen al te rap volgens hem! Ge ziet dus dat die snel- heidsapathie 'n beetje in de familie is. HOERA! HOEZEE! Prinses Marie-José Verwacht 'n kindje klein 'li Prinsje zal het zijn. Al de vrouwen van Italië hebben voor tien centiemen ingeschreven om aan de Jonge moeder een wieg in sandelhout ingelegd met parelmoer en koraal, aan te bieden. Twintig Napelsche volksvrouwen, allen huismoeders, maken deel van het comité Bil de geboorte van Prins Umberto in 1904 hebben, de Napolitanen aan zijn moeder hetzelfde geschenk aangeboden. 'n Schoon gebaar! VERTEL GIJ MIJ EENS, Jefken waar de sneeuw vandaan komt, vroeg de onderwijzer in de klas. Uit mijn grootvaders beenen, mees ter, antwoordde Jefken. Maar jongen toch, hoe komt ge daar nu aan? Omdat grootvader, toen het laatst gesneeuwd had, zei: «dat heeft me al een week in mijn beenen gezeten WE SPRAKEN DAAR Voorwaar Over 'n mooi gebaar Geval nog al raar Door vrouwen uit Italjeland Met veel hart en veel verstand Hun kroonprinses bewezen Van hen nu die dit lezen Zou 'k ook zco 'n gebaartje willen Maar d'r zijn... verschillen Want 't kost hen geenen rooden duit Luister, hoe m'n bede luidt: Wanneer het stikheet is, hoe noodig is het niet ons te kunnen verfrisschen: ho; aangenaam onzen dorst te kunnen les- schen. Als het stikkend heet is, en alles is uit gedroogd, hebt ge dan al eens gedacht aan de dieren, aan de vogeltjes die dan nergens een druppel water kunnen vin den! Ge hebt er misschien wel nooit aan gedacht. Welnu, gij die bij heete dagen in uwe hovingen, alwaar dikwijls geen water te vinden is, de vogels hoort fluiten en zin gen, denkt er aan, dat die kleine schep sels ook dorst hebben, en zet hier en daar een weinig water te hunner beschikking, Ziedaar een klein liefdadig werk, aan onze kinderen aan te bevelen. Wie als kind goed is voor de dieren, zal ook later als mensch, zijn evennaaste dienstig zijn, WAAROM IS UW BAAS niet ge komen om mijn electrische bel na te zien, zooals hij 't beloofd had? Wel, madame, hij heeft drie keers gebeld en toen er niet werd opengedaan, dacht hij dat er niemand thuis was. Dat zijn zoo van die redenen, ziel En zoo voor alles beste vrinden Zijn er redenen te vinden. Als 'k U zonder overleg Nu zeg Da 'k geen nieuws meer weet Beteekent dat da 'k te ferm zweet Da 'k liever dan de boeken sluit En U zegge dan: 't is uit. Want ander nieuws is er nóg genoeg zulle 1 Tc Zou U kunnen zeggen bijvoorbeeld, maar 'k ga 't verzwijgen: Dat een bloemenkweeker van Tche- ko-Slowakije er in geslaagd is rozen in de landskieuren, rood-wit-blauw, (op de zelfde roos wel te verstaan) te telen. Dat van de geheele wereld Marseille de stad is waar de meeste automobiel ongevallen plaats hebben. Dat Piccard ln alle stilte een nieuwe stratosfeerballon heeft doen maken, waar mede hij een hoogte van 30.000 meter denkt te bereiken. Dat er dokters zijn die percentages krijgen om klanten naar de heelmeesters te sturen zooals er lijkbidders zijn die pencentages krijgen op al dat ze kunnen in de sterfhuizen leveren. Dat het daar om is dat 't tegenwoordig zooveel kost om te leven en om te sterven. Dat USra Melanie Jankte en dat Dikke Miel heur vroeg: Waarom huilde nu Uffra Melanie», en dat Uffra Melanie antwoordde: Omdat mijn hondje wegge- loopen ls», en dat Dikke Miel vroeg: Waarom zet ge geen advertentie in de gazet? en dat Uffra Melanie antwoord de: Omdat t 6tomme dier niet lezen kan Amen! Dat... maar voor vandaag rjn dT genoeg, alzoo denkt 1 Manneken uit de Maan. ■n Brussel, 2-8-1934. Het Parlement is in verlof. Langs daar geen nieuws, tenzij een onbeduidend pers verslag over de belangrijke Minister raadszitting van Maandag, waaraan ge koppeld is de benoeming van twee nieu we Ministers van State: M. Cvriel Van Overbergh, christen demokratisch Sena tor, een boezemvriend (rvan M. Jas- par, -en M. Maurice Lippens, gewezen Minister (liberaal). Over de inhuldiging van den nieuwen Halletoren te leper, alsmede over de feestelijkheden te Harelbeke ter herden king van den grooten Vlaamschen toon dichter Peter Benoit. en het heerlijk sla gen van het XV» Congres van den Ka tholieken Landsbond te Mechelen, zullen de menschen uit Vlaanderen reeds alles gelezen hebben. Ik sla dat derhalve allemaal over, om in 't bijzonder te handelen over de so cialistische beweging in den lande, DE SOCIALISTISCHE VRIJDENKERIJ. Zaterdag werd te Seraing, in het so cialistisch c Volkshuishet XVI» Con gres gehouden van de «Vrije Gedachte». Foucart, de liberale député van Brus sel, zetelde aan het bureel, en werd om zijne aanwezigheid op het Congres hulde gebracht door voorzitter Boulanger. Wat op het Congres allemaal bespro ken en besloten werd, heb ik niet kun nen aantreffen in de gazetten. Maar «Le Peuple» van Maandag deelde meê dat een meeting, die 's avonds gehouden werd, twee duizend menschen bijeen bracht. De woordvoerders waren Jos. Meriot. socialistische député van Luik en burgemeester van Seraing. en Jennis- sen. liberale député van Luik. Meriot herinnerde eraan, dat hij des tijds te Seraing, santen met den com- munistischen député I.ahaut, lid geweest is van een patroonschap. Het zaakrijkste wat hij zei was 't vol gende De stad Seraing, door de So- vein goeden smaak en bereik baren prijs, bij den Fabrikant- Juwelier 41, BOTERSTRAAT, IEPER. OPEN 'S ZONDAGS. der staking werden ruiten verbrijzeld in het socialistisch Volkshuis en in het Ver- eenigingslokaal. Het blad «Le Travail», dat naar de statie werd gebracht voor de verzending, werd verbrand. Politie en gendarmen hebben het lastig gehad om de orde eenigszins te handhaven. In welke voorwaarden keeren de werk lieden nu naar het werk terug? In groep, zooals zij het verlaten hebben? Vermoe delijk neen. Dc communisten zullen rof felen in de rangen van het soc. syndi- kaat. De zoogezegde krachtproef is deerlijk mislukt. Was er 'n verantwoordelijke stakingsleiding geweest, veel leed kon voorkomen zijn. SOCIALISTISCH BANKWEZEN. De geldnood van de Banque du Tra vail is voor een groot deel aansprake lijk voor het opheffen der staking van Verviers. Geen kwestie dat de winket ten der filialen der Bank spoedig zullen heropend worden voor het publiek. - i. i Intusschen geraakt de roode «Bank» cialisten bestuurd telt in de off.cteele Lteeds dieper den put In die soc scholen geen enkelen katholieken on- persorganen zwijgt men daarover. Maar derwijzer of onderwijzeres meer. De officieelo scholen tellen 70 t. h. van ds schoolbevolking (Ier stad. En 60 t. h. der huwelijken en begravingen zijn civiele (burgerlijke). De rede van Jennissen was gewijd aan de verdediging der menscbelijke en broederlijke zedenleer tegenover de ver openbaarde eerediensten die steunen op de vrees, bet belang en het fanatisme. Waaruit te onthouden valt, dat de li berale en socialistische vrijdenkers de vrijheid van liet geweten verdedigen, met de uitkomst welke socialist Meriot daar over heeft aangegeven. Maandag heeft dc «Librc Pensee» van Watermaal-Boschvoorde een feestzitting gewijd ten voordeele van het Rationa listisch Weezenhuis van Brabant. Foucart, die te lomp is om 'n diskoers te houden, schonk een vlag. De feestrede werd gehouden door Frans Fischer, soc. député van Brussel, schepen te Schaarbeek en medewerker aan Le PeupleOver den inhoud van zijn diskoers zwijgt Le Peuple Alleen wordt gezegd dat de rede veel bijval had. DE SOCIALISTISCHE VAKBEWEGING. Zaterdag, Zondag en Maandag werd in het socialistisch Volkshuis te Brussel het 29° Congres gehouden van de Socia listische Syndikale Kommissie Op voor hand werd aangekondigd dat de structuur der soc. vakbeweging grondig zou ge wijzigd worden. Louis de Brouckère zou een uiteenzetting doen betreffende den economischen toestand. Geheel de eerste Congresdag werd be steed aan het bespreken van het Zedelijk Verslag. Liebaers, die de kleermakers ver tegenwoordigde, trok er vandoor. Dries (Antwerpen) verklaarde zich solidair met Liebaers. Marchand (bouwwerkers), een medewerker van L'Action Socialiste verdedigde de algemeene werkstaking. GaiHy (metaalbewerkers) hield een lange rede, uitsluitend tegen L'Action Socia liste». Vercruyce (trampersoneel) en an deren traden als verdedigers op van het blad van Spaak. Heel den dag niets an ders dan kritiek en tegenspraak. Bij 't begin van den tweeden Congres dag werd eei»e dagorde aangenomen, die moet beschouwd worden als eene oor logsverklaring aan Spaak en Consoorten. L'Action Socialiste is daarin beschul digd twist en tweedracht te zaaien, de syndikale leiders te verguizenmannen zonder mandaat en onverantwoordelijk heid moeten geweerd worden L'Action Socialistewerd veroordeeld, en het ge val van de syndikale medewerkers aan dat blad zal onderzocht worden, met sancties op den hoop toe; wil de Partij raad niet ingrijpen, dan zal de Syndikale Kommissie geen bijdragen meer betalen, en het vraagstuk van de betrekkingen tusschen de Syndikale Kommissie en de B. W. P. zal worden gesteld. De tweede dag werd dan verder be steed aan de structuur van dc Vakbe weging. Everline (bedienden) nam een deel van de zitting in beslag met de ver dediging van een lange dagorde. De zitting van Maandag morgen werd uitsluitend besteed aan het bespreken, kritiseeren en stemmen van drie dag orden, met de belofte erbij dat de Vlaam- sche afgevaardigden voortaan ook hun recht zullen zien eerbiedigen. De eerste dagorde behelst de tucht; de tweede, de werklcing der centralen en gewestelijke organisatiesde derde, de stichting eener centrale weerstandskas. De leden van het bureel werden liun mandaat bevestigd. M. Louis de Bronckère, oud Senator, hield vervolgens een belangrijke rede over de tegenwoordige economische en finan- cieele verhoudingen, en droeg heel wat voor dat andersdenkenden kunnen be amen. Maar zonderlinghet fameus «Plan van den Arbeid» werd door den redenaar volledig doodgezwegen. Dat zwijgen heeft een groote beteekenis. Om het ander leed van de Congres vergaderingen te doen vergeten, werd ten slotte eene motie voor ontwapening gestemd. Serieus gesprokenHeel dat Congres geding heeft niet nieuws geleerdinte gendeel de rivaliteit tusschen de leiders sterker dan ooit doen uitkomen. DE WERKSTAKING VAN VERVIERS IS OPGEHEVEN. Maandag heeft een beperkte Stakings commissie beslist: de werkstaking is op geheven. Zóó simpel als bonjour! Z'heeft vijf maanden geduurd. De lei ders hebben gedurende die lange staking alle verantwoordelijkheid gelaten aan de stakers zelf. De methode der onverant woordelijkheid van de leiders 1 Pontius Pilatus deed het ook zoo. Minister Van Isacker heeft in laatste instantie de werklieden willen sparen van te groote vernedering door een scheids gerecht voor te stellen. De werkgevers hebben het voorstel afgewezen. De sta king eindigt met eene volledige neder laag voor de werklieden. 't Is nochtans niet dat het aan groote beloften heeft ontbroken. Al de leden van de soc. syndikaten zouden 75 cent. per week storten om de stakers te steu nen. Dat moest voldoende zijn. Wat heeft dat besluit in de praktijk gegeven? Vandcrvelde zegde den 26 April in het «Maison du Peuple», te Verviers: «De B. W. P. is zoodanig solidair met U, dat ik in haar naam mag verklaren dat uw bestaan is verzekerd, dat uwe munities van week tot week zullen besteld wor- den. Het Belgisch proletariaat zal met U vCreenigd blijven tot de uitputting van uwe weerstandskracht. Maar vóór d)e uitputting zal het de victorie zijn 'n Slechte profeet 1 Vóór veertien dagen schreef Spaak nog in L'Action Socialistedat er in de roode partij minstens 16.000 leden zijn, die wekelijks elk 50 Ir. kunnen afdragen. Die oproep is 'n slag in 't water geweest. de feiten spreken steeds luider, 't Werd reeds geschreven dat de ka pitalistische vennootschap «Texexport», die in October 1931 te Gent werd ge sticht met M. Anseele als voorzitter van den Beheerraad en met een kapitaal van 10 millioen, in min dan drie jaar 8.856.742 frank heeft verloren, bijna geheel het aangewend kapitaal heeft zien verzwel gen. Deze week is er nog wat anders bij gekomen De Compagnie Internationale des In dustries Chimiques» (Interchimic) heeft in de financiecle bladen het verslag van den Beheerraad (zitting van 4 Juni 1934) afgekondigd. De roode Bank is in den Beheerraad vertegenwoordigd door M.M. Leon Van Ham, F, Rom en Ach. Vla- minck. In de Interchimic zijn opgenomen 1) Sylviania Industrial Corporation; 2) Societa Italiana di Applicazione Cellulo- sa (Sidac); 3) British Sidac Limited; 4) Société Industrielle des Applications Chi miques (Indac). Het passief (kapitaal) bedraagt 150 millioen. Verlies op 31-12-33: 60 millioen. M. J. Heckers, die de roode Bank ver tegenwoordigde, heeft ontslag genomen als lid van den Beheerraad. Die feiten en cijfers bevestigen dat de «Bank van den Arbeid» steeds meer naar den dieperik gaat. 't Valt Anseele en Consoorten nog meê, dat H. De Man zich thans koes houdt, niet verder spreekt over afstraffing door de B. W. P. Dat moet onvermijdelijk eindigen met de likwidatie der «Bank van den Arbeid», minstens in betrekking tot hare geldbe leggingen in naamloöze kapitalistische vennootschappen. Alleen om zijn tradi- tionneel gezag wordt Anseele nog van grootere vernederingen gespaard. Zijn levensdroom de andere kapitalisten de les te spellen meet sedert lang ver zwolgen zijn. Zóó genepen als tegenwoordig is dc socialistische partij nooit geweest. Zij houdt slechts samen door de anti-chris telijke levensopvatting van de overgroote meerderheid barer volgelingen, om dat maar niet scherper te zeggen, ONZE VORSTEN PER VLIEGTUIG NAAR ZWEDEN Dinfdag morgen zijn de Koning »n de Koningin, vergezeld van Prinsje Albert, naar Zweden vertrokken aan boord van een gewoon vliegtuig der lijn Brussel- Malmoë, geloodst door M. Cocquyt. 6amen met andere reizigers stapten on ze Vorsten, die Incognito reizen, aan borrd van het driemotorvliegtuig, dat ten 11 u. stipt vertrok. Na eene tusschenlanddng te Amsterdam en te Kopenhagen, ls het vliegtuig te Malmoë geland. FOTO GENOMEN TIJDENS IIUN IIORT VERBLIJF TE AMSTERDAM, VOOR ALEER VERDER TE REIZEN NAAR ZWEDEN. JECHTlSZiJSBIlSEaKaiiEaZSBKakSLaSCEKaSSBaSSilBBjiBBasaBSSSBBaBU GROOTE BRAND TE KORTRIJK Zaterdag nacht brandde te Kortrijk, in de Proostdijstraat, ean groote berg plaats voor melkbenoodigheden gansch uit. Twee aanpalende hulzen warden be schadigd. Hierboven ziet men, midden de puinen, de overblijfselen van een onlangs nieuwen auto toebehoorende aan de eigenaars van de afgebrande bergplaats. IBBflMBSBHBHSEBBBBBaBQMgaaBiSIBBBKaEMBaaBSaHHaHEBHnHH ENGELSCH MUZIEK OP BEZOEK TE BRUSSEL BISSCHOPPELIJKE WIJDING. Zondag heeft te Mechelen, in de Sint Romboutskathedraal, de Bisschoppelijke Wijding plaats gehad van Mgr. Carton de Wiart, de derde Bisschopswijding die gedaan werd door Z. Em. Kardinaal Van Roey. In een prachtigen stoet werd de nieu we Kerkvoogd, die den titel krijgt van Bisschop van Taïo, naar de hoofdkerk gebracht. De ouders, (familieleden en talrijke voorname personen waren bij die plech tigheid aanwezig. Om 11 ure was de plechtigheid gedaan. Daarna werd een middagmaal opge diend in een der zalen van het Aartsbis schoppelijk Paleis. Hare Majesteit de Koningin heeft ten paleize ontvangen den Z. E. Pater Albert-Marie Vandercruyssen, Prior der Abdij van Orval. Eene bijzonderheid: Dom Albert Van dercruyssen heeft als officier van 't Bel gisch leger den oorlog meegemaakt. Bij het bevrijdingsoffensief werd liij door een kogel getroffen die hem dwars door liet lichaam vloog. En hij heeft er niet van geweten 1 Vóór den oorlog was hij te Gent een sterke organisator van den Middenstand, 't Is na den oorlog dat hij de paterskap heeft aangetrokken. Het herstellen dex Abdij van Orval is het werk van Dom Albert Vandercruyssen. EEN PERSJUB1LÊ. Het katholiek dagblad Le Progrès van Bergen, heeft Zondag 1.1. zijn be stuurder sedert 30 jaar M. J. Ha- maide gehuldigd. De huldiging begon niet een plechtige Dankmis in de hoofdkerk St Waudru. Alle overheidspersonen waren aanwezig. De kanselredenaar was Pater Pinard de la Bonlaye, de voorname predikant van N. D. te Parijs. Om 11 ure feestzitting. Talrijke rede naars, waaronder ook Vlaamsche katho lieke journalisten, die hun confrater kwamen huldigen. Onder de sprekers ook Z. Em. Kard. Liénart, Bisschop van Rij- selM. Reuter, Voorzitter der Kamer van Luxemburg (Groot Hertogdom). M. Hamaide moest natuurlijk antwoorden, spijts de begrijpelijke ontroering die hem overmeesterde. 's Namiddags had dan nog eeii groote stoet plaats. Mijnwerkers vaii Paturages boden Z. Em. Kardinaal Liénart en Mgr. Rasneur elk een mijnwerkerslamp aan, die afkomstig zijn der Mijn van Fief-de- Lambrechies. Eene schoone attentie! IBE93SS93R8BÏB93BS39QBE33R9B VRAAGT DE Merk VEREENIGDE DROGERS De Spaarzaamste De Beste! Winkelier! I vraagt onze prijzen 1 :SX2SflSa.imai3tfSSi3EBB32iiaBSH9 4 toeren, beste kwaliteit, bij SANSEN-VANNESTE POPERII1GE. DE VERKEERDE WERELD In Brazilië stookt men met koffie... In Holland werpt men Het fruit op den mesthoop... Engeland was vroeger de groote opkooper van het fruit in Zee land opgedaan. Nu heeft Engeland zijn frontieren gesloten en de Hollandsche landbouwers weten geen wag met hun overvlocdijjen fruitoogst. Men ziet hier heele wagenladingen stekelbezien die op den mesthoop weggegooid worden. MUSSOLINI ALS LANDARBEIDER Mussolini heeft een «cdemonstratiegehouden in de op de moerassen veroverde akkers, waar hij zes uren lang onder de brandende zon aan een corscnmachien werkte. Hij heeft ock een loon getrokken van 6 liro en 50 centicirni, waarvoor hij 'n kwijt schrift gaf. PAX ZONDAG 5 AUGUSTUS 1934. XI» Zondag na Pinksteren, Deus u loco 2° gebed en laatste Evangelie TJ, O. L. Vrouw ter Sneeuw. In het Evangelie van dezen Zona» vinden we weer een sprekend beeld v,, de groote gebeurtenis welke in ons plüj, greep door ons H. Doopsel. Een dool. stomme wordt bij den Zaligmaker ge. bracht om genezen te worden. Jezus 11:3 hem buiten de menigte, legde zijne vr.. geren in zijne ooren, spuwde uit en raait, te daarmede zijne tong aan. En opziende naar den hemel verzuchtte Hij, en sprafc tot hem «Effeta», dat is: word geopend. En terstond werden zijne ooren geopend, en de band zijner tong werd geslaakt, es hij sprak goed. Zoo is liet ook met ons gegaan. Wij waren doofstom voor God. De stern zij. ner genade konden wij niet hooren es we werden onbekwaam er aan te beau:, woorden. Maar de priester heeft o er ons het Effetauitgesproken, in bet Doopsel, en wij hebben de blijde tijding van het Evangelie ontvangen en de noo- dige gaven van den Heiligen Geest cis er aan te beantwoorden. Laten we God voor die groote genade bedanken, maar hem ook sterkte en kracht vragen om getrouw te blijven a:n ons geloof. AUGUSTUS - KOORNMAAND 5 Z II» Zondag na Sinksen. O. L. Vrouw ter Sneeuw, leper Tuinfeest. Ev.i Jezus geneest een doofstomme, 6 M O. H. Gedaanteverandering. H, Xyi. tus II. 7 D H. Donatus. H. Cajetanus v. Sienna, 8 W HH. Cyriacus, Largus, Smaragdus. 9D H. Romanus. H. Joannes Maria Vianney van Ars. 10 V H. Laurentius. 11 Z H. Philomena. HH. Tiburtius en Suzanna. Evan.: De barmhartige Samaritaan, HEILIGE JOANNES VIANNEY. Pastoor van Ars. Feestdag 9 Augustus, Het is nog niet zoo lang geleden dat de Paus den eenvoudigen Pastoer van Ars heilig verklaard. Deze heilige pries ter beeft een wonderbaar leven geleid en de Heer beeft aan weinig zijner uitver korenen zulke duidelijke teekcneii van ge nade geschonken. Van een anderen kant ondervond de Heilige geweldige en bijnj ondragelijke plagerijen en bekoringen van den duivel. Zijn betrouwen op God en zijn kracht lieten hem echter toe alle kwellingen te verdragen. De gemeente \rs, waar hij Pastoor was, was te dien tijde bekend voor haar slechte bevolking, Het waren dronkaards cn zedeloozcn. Door zijn goed voorbeeld, zijn gebed en zijn vermaningen slaagde bij ei in. bet dorp heelemaal te bekeeren en het yollt weer op den goeden weg te brengen, liij genas vele zieken en ook menig andere wonderdaad wordt hen; -ocgesclirevcn. Hij overleed op 4 Augustus 1S59. IBESI3SBEB98BB&BBBB3SSSk£uBBESI KINDERSPEL Ik heb kinderen zien spelen. Heel hun rijkdom bestaat uit een stukj» wei, waarin kippen en konijnen loopej en vaar een pnar appeldoornen in groei» en. Dnt weitje ia voor hen eer. hemel Een tijdje geleden li«t vader de ota» heining van 't v.eitje vernieuwen en nu voelden ze zich schatrijk met dien ver» roesten ouden IJzerdraad. D« Jonger.yin» gen aan 't werk. Vu kreeg een tuintje - een voorschoot groot van elkander re» scheiduii met dien ouden draad. N\ -«11» den de meisjes er nog een hulsj» bij. Alk hokken werden doorzocht om iegelijk» steunstokken te vinden. In een boek via 't weitje werd een lommerhuisje I roet ge zet, de wanden en het dak bedekt net stroo. Een omgekeerde bak dient vmt ti- fel en een plank rustend op steer.er. toot bank. Een gebarsten spiegel hangt tan een wand. Een prentje met een Krul»- Lieven Heer zit aan een andere wand vastgespeld. En de tuintjes! Groeien kan er wetw», want bijna Iedere dag wordt een plantje uitgetrokken om te zien of het wortel schiet, of wordt de aarde doorwoeld cp zoek naar de reukerwtsn die niet te voor schijn komen. Een geelgeworden tak staat, fier als een meiboom op een hoopje zand, dat beplakt is met oesterschelpen. Veel tijd is er aan besteed, en toch, 'op zekeren dag hebben de kippen alles on- vergekrabd. Hoe ze in den tuin geraakt zijn weet er niemand. De Jongens hebben al hur. krachter. be proefd om een put te maken. Er zouden eendjes komen en die hebben water noo dig. Toen ze een halve meter diep had den gegraven hebben ze 't opgegeven. Van de eendjes is er nooit iets terecht gekomen. Maar duifjes hebben ze; tree, en daar is een hokje voor getimmerd dat met haakjes en touwtjes aan mekaar hangt er waar niemand anders in kan dan 't jongetje dat 't ineengezet heeft. Als het nu zonnig weer ls, komt moedel naar 't weitje. Dan heeft ze een heel» vracht stukgeloopen kousen bij of een stapel verstelwerk, en toch ls ze zoo In nig gelukkig te midden van die eenvou dige kindervreugde... ELVA. snEas^-tesEssasEEsasaBSBBaza* Beste Engelscli» PEPERMINT voor Hoofdpijn Neusverstopping Kortademlng Zenuv. verzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel in de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. 2€BB39flMI Nagenoeg twintig duizend Vlamingen komen zich Jaarlijks te Brussel vestigen. Het is de plicht van ieder Vlaming, di» begaan is met de toekomst van ons volk, mede te werken aan het behoud voor on ze taal en ons geloof van deze duizenden Vlamingen die, indien zij zonder voor lichting en steun blijven, na enkele maan den door den grootsteedschen antigods- dienstigen verfranschingsgeest aangetast zijn en voor onze gemeenschap verloren gaan. Het Katholiek Vlaamsch Sekretariaat moet dezs menschen kunnen bereiken zoodra zij ln de grootstad aankomen en dit is slecht mogelijk wanneer al de Vla mingen van gansch het Vlaamsche land daarbij behulpzaam zijn. Iedere Vlaming die zich in den Vlaam schen strijd nuttig maken wil melde van af heden aan het Kath. VI. Sekretariaat, Koninklijkestraat 182 te Brussel, zoo mo gelijk beroep en nieuw of oud adres van al de Vlamingen die zich te Brussel afl gaan vestigen. I2S2SBS3^3SZS3a32SX3XiaE3Sa3-9EBB9B9iSB£BSS3BS!ElS339aBBBEI3£iiaEBaBaxeiBBB&aiaBBHBISBSB3Ell TOMAAT - Napo- lilaansche zon di- rekt. on uw tafel. TOMAAT - bevat A.B.C.-vitamines voor het leven onmisbaar. TOMAAT - konin gin door kwali teit onvergeli j- kelijken smaak. TOMAAT - ge zond en natuur lijk prod tót, CONSCIENCESTRAAT, 20-22, KQRTRIJn Telefoon jll en 1283

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 6