HET INDUSTRIEEL FAILLIET van DUITSCHLAN|» Eeuwfeestviering van St-Vincentsco!lege te leper Begrafenisplechtigheden van E. H. Desagher Pa3toor te Westroozebeke. EERW. PATER B0EDTS NAAR CHINA! ONDERWIJSDAG VAN DEN BOERENBOND Ontroomer Melotte met verlaagden draaibaren melkbak. BELGISCHE FABRIEK VAN CHICOREIWYPPELIER-TAFFIN j DE BELGISCHE GRENS ARBEIDERS IN FRANKRIJK ALLERHANDE NIEUWS Streeft het naar een economische afzondering era mma mn/BgS t Z. EXC. MGR. LAMIROY ZEGENT DE AANWEZIGEN. Maandag 13 Oogst vierde het Bisschop pelijk College van leper plechtig de eerste eeuw van zijn bestaan. DE JUBELMIS Met honderden zijn ze teruggekeerd, oud-leeraars en oud-leerlingen, van einde en verre: van uit West-Vlaanderen niet alleen, maar van uit al de Vlaamsche gouwen en uit Frankrijk. Eerst vereenigen ze zich in de grootsche St Maartenska- thedraal, om aan de voeten van Onze Lieve Vrouw van Tuine, Patrones van de stad, die gestaan heeft bij de wieg van het college, O. L. Heer te danken in een Plechtige jubelmis voor de onschatbare weldaden, uit die 100 jaar christelijke op voeding gesproten en Zijn zegen te vra gen voor de toekomst. De H. Mis, talrijk door de Iepersche be volking bijgewoond, werd opgedragen door Z. E. H. C. Verhaeghe, Principaal, met Fontifikale Assistentie van Hem, onder wiens hooger bestuur het college staat: Z. Hoogw. Exc. Mgr Lamiroy. Zij worden bijgestaan door de 4 nog levende oud- princlpaals van het college, Z. E. H.H. Claeys. De Saegher, Devisschere en Ver- rue. Het orgel wordt bespeeld door H. Vanhoutte, oud-orgelist van de Kathe draal en oud-muziekleeraar van 't college, begeleid door een symphonisch orgest van oud-studenten; de meerstemmige Mis van J. Van Hulste wordt keurig uitgevoerd door de studenten, onder de kundige lei ding van H. G. Van Overbeke, onderwij zer aan het college. Na de H. Mis werd een Paechtlg Te Deum gezongen, en een De Profundis gebeden voor oud-leeraars en oud-leerlin gen, die O. L. Heer, na een vruchtbaar leven of vroegtijdig, tot zich riep. OPTOCHT EN FEESTZITTING In de schaduw van den slanken Sint Maartenstoren is het dan een zoeken en blijde wedervinden van oude kameraden, totdat de optocht zich in beweging zet naar het college: vóóraan de leerlingen van Hoogere en Lagere Afdeeling, die binst hun verlof met hun jubileerend col lege kwamen meevieren, gevolgd door die flinke schaar menschen uit alle beroepen, ouderen van dagen, die in de jaren '70 en '80 in het college een tweeden thuis heb ben gevonden, tot aan de jongsten, die pas in 't werkelijk leven binnentraden, of eerst op 26 Juli laatstleden het college verlieten. De stoet gaat langs de bevlagde Leet, Neermarkt, Markt, Meenenstraat, Bolling- Btraat naar het college, op het Guido Ge- zelleplein. Het gesticht staat op zijn best: de rijke versiering met vlaggen en wim pels, kransen en jaarschriften, met de wa penschilden der bisschoppen-oud-studen ten geeft het een kleurig uitzicht en vei- hoogt de feeststemming. Terwijl het orkest het door de leper- lingen zoo geliefde lied van O. L. Vrouw van Tuine speelt, wordt de Feestzaal be zet. Dan bedaart het luide gegons der stemmen, en wordt midden de diepste Stilte geluisterd naar de zoo onberispelijke en fijn door de studenten uitgevoerde en door vóórnoemden H. G. Van Overbeke zoo knap geleide Jubelcantate. H. J. Vander Ghote, Burgemeester en Eerevoorzitter, verwelkomt de talrijke feestgenooten, die de trots zijn van 't col lege, in 't bijzonder Z. Hoogw. Exc. Mgr Six en Mgr Dugardijn, die hij heet de parel van de oud-leerlingen en van de öud-leeraars. Hij wijst op de onschatbare diensten door het college aan leper en 't Iepersche bewezen, en hoopt dat steeds voort tusschen stad en college de harte lijkste samenwerking moge voortduren. Hij herinnert aan hen die gevallen zijn als slachtoffers van hun plicht, oud-stu- denten gesneuveld op de slagvelden van den wereldoorlog, en in 't bijzonder aan den onvergetelijken oud-leeraar E. H. Leys, die in de beschieting van de stad zijn toewijding met het leven boette. Z. E. H. C. Verhaeghe, Principaal, schetst in een zeer merkwaardig overzicht de geschiedenis van het honderdjarig col lege: vele herinneringen uit vervlogen da gen haalt hij uit de nevelen van het ver leden naar boven, niet in een bloote op somming van feiten en jaartallen, maar sober en gepast, in verband met de groote figuren van zijn voorgangers, de oud principaals, en van enkele oud-leeraars, die hij zoo raak uitbeeldt, dat de oud- leerlingen ze levend vóór zich zagen staan, en ze herkenden zooals ze waren, met hun eigen haard en voorkomen. Z. E. H. Dr P. Sobry, Hoogleeraar aan de kath. Universiteit te Leuven, sprak de Feestrede uit. Hij dankte in aller naam St Vincentius a Paulo, in wien hij ziet de verpersoonlijking van het katholiek op voedingsideaal, dat honderd jaar allesbe- heerschend straalde in het gesticht dat onder Zijn bescherming staat. Dan brengt hij een ontroerde hulde van kinderlijke dankbaarheid aan zijn oud-meesters, de fcaaiers van het opvoedende woord in de ontvankelijke jongenszielen. Dat licht hij toe door een paar herinneringen uit zijn eigen studentenleven: eerst uit zijn kind- vroege godsdienstige opvoeding, binst zijn voorbereiding tot de 1« H. Communie, onder de leiding van Z. E. Tanghe, thans pas toor te Blankenberge, den geestigen Brug geling en vromen priester; dan uit zijn Verstandelijke vorming waaraan zoovelen met onuitputtelijk geduld arbeiden. Hij herinnert opk aan den invloed ten goede, die uitging van de trouwe vriendschap Zijner collegemakkers. Dan brengt hij hulde aan Z. E. H. Verhaeghe, Principaal, die in zijn Historieele Portrettenvan de Iepersche principaals, bescheiden over zich zeiven zweeg, en ook als principaal nog maar een korte geschiedenis heeft, meer dan lang genoeg echter om de har ten van leeraars en jongens te hebben veroverd, cn het volledig vertrouwen van de ouders, die onmiddellijk in hem een vader voor hun kinderen en een wonder opvoeder aanvoelen. Hij eindigt met den wensch van groei en bloei voor 't college in de 2« eeuw die het intreedt. Tot slot houdt Z. Bootw. Exc. Mgr La miroy een korte, gemoedelijke toespraak: hulde aan God en aan de Kerk, die alleen de zending en de kracht bezit om volledia, naar geest en hart op te voeden. Hij spreekt, hier ook zijn hartewensch uit, nevens het Jeugdverbond voor Kath. Actie het Mannenverbond voor Kath. Actie te zien ontstaan, en doet een oproep tot de oud-leerlingen, om rond hun college ge schaard te staan, ter verdediging en be vordering van het christelijk onderwijs. Hij verheugt zich erover dat Hij bet col lege in zoo goede handen toevertrouwde, en hoopt dat Gcd het verder zal zegenen. IIET JUBELMAAL Na de Feestzitting vereenigde een Ban ket in gezellig en broederlijk samenzijn bij de 300 deelnemers. Dit boven alle ver wachting hooge aantal wat een schitte rend succes beteekent bezorgde ook een pijnlijke ontgoocheling: de ruimste zaal van het college was nog te klein, maar het stadsbestuur redde het uit de verle genheid, en stelde gaarne de stadsfeest zaal ter beschikking. Daar moest een keu ken geïmproviseerd worden, en hier kwam H. Alf. Deschièvre (Vandenpeereboom- plaats, 7) ter hulp, die op schitterende wijze bewees hoe een zijner 1» rangs-gas- installaties erop ingericht zijn om een keurig banket gereed te maken. Daarvoor zorgde het hotel Excelsior en allen wa ren er vol lof over. Een orkest van oud-studenten speelt bij de intrede der hoogere overheden, Brabanconne en Vlaamsche Leeuw, en vergasten de aanzittenden af en toe op feestelijk muziek. Aan de piano zit H. E. Wenes, orgelist van St Jacobs, een der veteranen oud-studenten, die reeds bij de 50® verjaring in 1384 dezelfde functie ver vulde. Aan de Eeretafel zitten, benevens Hun ne Excellenties de Bisschoppen, de Eere voorzitters Z. E. H. Deken Vermaut en Burgemeester J. Vander Ghote, Mgr Du gardijn, de Principaal en Oud-Principaals, ook Z. E. H. Kan. Lescouhier, Eere-hoofd- opziener; Z. E. H. Vanden Abeele, Deken te Diksmuide; Z. E. H. Ollivier, Deken te Avelgem; oud-leeraars en oud-leerlingen. Onder de vele oud-studenten bemerken wij verder nog: de H.H. H. De Saegher en E. De Bruyne, Hoogleeraars Universi teit, Gent; Z. E. H. Dumez, Opziener voor mathesfS en natuurwetenschappen over de bisschoppelijke colleges; Z. E. H. J. Sobry, Godsdienstinspecteur; H.H. C. Le- mahieu, V. Seys, E. Biebv.yok, H. Verbeke, gemeenteraadsleden; de weled. H.H. G. Tack, H. Iweins d'Eeckhoutte, R. de Thl- bault de Boesinghe, Baron P. de Vinck, H. E. Seys; de advokaten G. Berghman en P. Waterblee; H. J. Antony; H. Aimé Gru- wez; de geneesheeren A. Snick en A. Do- chy; apotheker A. Donck; V. M. Cocle, e.a. DE HEILDRONKEN Bij 't einde van het keurig feestmaal worden heildronken ingesteld: eerst door Z. H. Exc. Mgr Lamiroy aan onzen duur baren Vader Z. Heil. den Paus Pius XI, tot wien zelfs de andersdenkenden met bewondering opzien; door Burgemeester J. Vander Ghote, aan onzen jongen en geliefden vorst Leopold III, waardigen op volger van den diepbetreurden en roem- voïien Koning Albert I. Z. H. Exc. Mgr Six brengt hulde na mens de oud-studenten aan de oud-over sten van het Gesticht en aan het Brugsch Episcopaat, dat het Bisdom met een net van colleges overspande, en het vrij chris telijk onderwijs tot een nergens gekenden bloei bracht. H. Adv. Antoon Breyne vertolkt wel sprekend de gevoelens van het naoor- logsch studentengeslacht: zijn dankbaar heid, en zijn jeugdige strijdlust ter ver dediging van het christelijk opvoedings ideaal en van de katholieke belangen. Z. E. H. Principaal dankt allen die tot het welslagen van het Eeuwfeest hebben meegewerkt, in 't bijzonder Z. H. Exc. Mgr Lamiroy, en H. J. Vander Ghote, Burge meester, die de inrichters met hun mach tigen steun bijstonden; zijn helpers in het Inrichtend Comité, die onverpoosd werkten om alles tót in de puntjes te ver zorgen en die eer halen van hun werk; eindelijk de velen die tot het welgelukken met raad en daad bijdroegen. Z. H. Exc. Mgr Lamiroy spreekt in een kort slotwoord zijn vreugde over dien heerlijken dag uit, en zijn vertrouwen dat het eeuwfeest de oud-studenten, in den dienst van onze goede Moeder de H. Kerk, nauwer als broeders in Christus moge vereenigd hebben, naar den wensch van het jaarschrift op de spijskaart: gaUDIosI Centenarll ConVTVIo, arCte JUngaMUr In Chrlsto. Die zeer kunstige spijskaart, die de principaals, in de feestzitting met het woord beschreven, in beeld te zien geeft, omkransend den roemrijksten oud-leer ling van 't college, Z. H. Exc. Mgr Waffe- laert, zaliger gedachtenis, en zijn hoogen Beschermer, den huldigen Bisschop van Brugge, zullen allen tot blijde aandenken aan een onvergetelijken dag zorgvol be waren. Te vroeg komt het uur van scheiden: allen keeren tot hun haardsteden terug, opgetogen over dit deugddoende feest, met de overtuiging, dat het tijdvers, dat in de Feestzaal prijkte, geen leugen is: transaCte prEVIo sseCULo, Del gratia, UsqUe VIgeo, UsqUe fLoresCo: na honderd volle jaren ben ik, bij Gods genade, steeds even le venskrachtig en bloeiend, en met de vaste hoop dat het Bisschoppelijk College van leper, als een koesterende zon zal blijven stralen over stad en land, en geen ondergang kennen... Waarde Heer P:stoor, wij hoopten U vele jaren onder ons te bewaren, om te genieten van de rijpe vruchten van uw priesterijvef. Wij zagen W toekomen, sterk en frisch bewaard, doch de Heer heeft het zoo niet gewild. Hij beproefde U met die ongeneesbare kwaal, die U stilaan ten grave zou slepen: en hier staan we nu, uw volk, met droefheid in 't harte en treurend om het verlies van zijn herder. Wij treuren, omdat wij in U verliezen de wijze leidsman die een licht waart in donkere dagen; wij treuren omdat wij voortaan uw sterkend en troostend woord zullen missen. Duurbare Herder, hetgeen gij deedt voor 't geluk en zielewelzijn van uw volk kunnen wij U niet vergelden met een schamel woord van dank hoe gemeend het ook weze, doch biddend zullen wij opzien naar den Heere v:n hierboven en vragen dat Hij U uw zielenarbeid en het offer van uw leven zou vergelden met het eeuwige loon hierboven. Maandag 6 Oogst werd E. H. Desagher, Pastoor van de parochie, ten grave ge dragen onder een toeloop van volk, pa rochianen, vrienden en kennissen en voor al veel priesters. Onder de H. Mis hield Z. E. H. Deken van Roeselare een aan spraak tot de aenwezlgen, waarin hij de nriesterlijke loopbaan van den overleden Herder schetste en aantoonde hoe E. H. Desagher als ware herder midden zijn volk was. Na den lijkdienst werden door den H~er C. Vanderhoeghe, Voorzitter van de Kerk fabriek, en door Heer Burgemeester H. Forrez, volgende lijkreden uitgesproken. LIJKREDE uitgesproken door Heer Burgemeester Forrez. EERWEERDE HEEREN, BEDROEFDE FAMILIE. GEACHTE MEDEBURGERS, Het ware plichtverzuim moesten wij van hier heengaan, zonder dat ik, in naam van de gansche bevolking, een laatsten groet, een laatste dankbare hulde brenge aan onzen zoo diep betreurden herder. Twaalf jaar geleden was hst dorp in feest. De nieuwe herder zou zijne intrede doen en bszit nemen van zijne nieuwe parochie. Toen ik hem aan de grenzen der gemeente verwelkomen mocht, vond ik in hem de flinke sterke man, om in deze verwoeste streek te komen. De oorlog had niet alleen stoffelijke verwoesting aangebracht maar ook een nasleep van geestelijke verwildering. Den nieuwen pastoor was dit niet ontgaan. Dadelijk sloeg hij de handen aan 't werk en weldra ontdekten wij in hem den ijverigen priester, bekommerd met het geestelijk en stoffelijk welzijn zijn dier bare kudde; wij zagen in hem eene rijk begaafde ziel die met wijsheid en voor zichtigheid leidde en besturen kon; wij vonden in hem den vriend die geerne met zijn volk omging en door zijn leuke, pit tige woorden, de harten tot zich wist te trekken; met een woord wij vonden in hem den rijkbegaafden dienaar Gods die zijn talenten niet zou wegduiken maar rijke vruchten doen voortbrengen. En in derdaad, de verwachtingen die wij koes terden werden niet teleurgesteld. Na enkele jaren mochten we ondervin den hoe stilaan hetgeen door den oorlog verloren ging, herwonnen werd. De herder die wij betreuren wist met zachte hand zijn kudde te leiden naar den waren schaapstal, naar Gods huis, de eenige bron van geluk en zegen, en om dat hij wist dat onesnigheid en partijdig heid eene belemmering waren voor zijn zielewerk, was het zijne grootste bekom mernis rust en vrede te heerschen bij zijn volk. Waarlijk hij was de goede herder die bewust van zijn plicht en verantwoorde lijkheid voor zijn kudde, alles veil had voor haar. En niet minder was hij bekommerd met het pijnlijke, het lastige dat het aardsche leven medebrengt. In moeilijke omstan digheden was het woord van M. Pastoor een sterkte en eene opbeuring. Geen moeite ontzag hij om zijne zieken te be zoeken en door zijn woord troost en ver lichting te brengen. Hij had den parabel van den goddelij- ken meester ten volle begrepen. Hij was de goede Samaritaan voor de lijdende en zieke menschen en dan nog steeds wan neer hij zelf reeds lijdende was aan die ongeneesbare kwaal waaraan hij zou be zwijken. LIJKREDE uitgesproken door He-r C. Vpn-terhae- ghe, Voorzitter van de Kerkfabriek. EERWAARDE HEEREN, GEACHTE FAMILIE, MEVROUWEN, MIJNHEEREN, Het is een droevige plicht dien ik hier vervullen moet als voorzitter van den Kerkraad een laatste vaarwel toe te stu ren aan Eerw. Heer Gustaf Desagher, onzen betreurden Herder, dien wij heden ten grave dragen. Twaalf jaar heeft hij hier in ons mid den verbleven en als ware Priester des Heeren voor en met zijn volk geleefd, zijn priestergaven ten beste gevend voor het welzijn van de Hem toevertrouwde kudde. Eerw. Heer Desagher is te Westrooze beke gekomen op 26 Juli 1922. toen ons dorp, als een groeiende plant boven den grond, begon uit zijne puinen op te rijzen. De kerk, grooter en schooner dan de vernielde was pas begonnen en hij had de lastige taak te dragon den opbouw tot goed einde te leiden. Met genoegen had hij dit werk bekroond te zien en on 13 Juni 1924 plechtig uit de noodkerk O. L. Heer en het Mirakelbeeld v?n O. L. Vrouw naar hun nieuwe woning over te brengen: Een gelukvolle dag waarvoor hij O. L. Heer dankte. Maar het werk was nog niet ten einde, de kerk moest worden versierd en reke nend op de genegen steun van onze kris ten bevolking deed hij beurtelings beroep op zijn volk en niet vruchteloos, en het Huis des Heeren kreeg brandvensters in '26 en uit den toren mochten de nieuwe klokken weer in 1927 feest luiden of de inwoners treurmare brengen dat O. L. Heer een onder hen tot zich had geroepen. Geleidelijk ook werd onder zijn pogen en onder zijn beleid «te gepaste bemeube ling van de kerk aangevat en voltooid en de kroon van de opsiering gezet door het schilderen van Gods huis in 1928-29, zoodat het een stemmig gebedshuis werd. Maar ook buiten da kerk werd onder zijn herdersschap den heropbouw van de Ommegangkapellen eangevat en voltooid, zoodat de vereerders van de Zeven Smar ten van O. L. Vrouw haar hernieuwing moest begroeten. Te recht mocht E. H. Desagher op kerk en ommegang fier zijn. Dit jaar was voor Roozebeke een bij zonder jaar, het 550' jubeljaar van de in stelling van zijn processie. De geknakte gezondheid van E. H. Pastoor deed hem vreezen die blijde vereeringsdagen van O. L. Vrouw niet te zullen kunnen bijwo nen... Zoo innig gelukkig was hij 15 Juli laatstleden de plechtige feestelijkheden: openluchtmis, plechtig lof en de heerlijke jubelprocessie te kunnen met zijn volk en duizend bedevaarders meevieren, spijts zijn ziekelijkheid. De Heer had zijn dienaar dien troost gegund, maar helaas, 's anderendaags kwam een zware verergening hem over vallen, die zijn steilv ■gestel in korte dagen heeft gebroken en hem op hét ziekbed, zijn sterfbed, neerwierp. Dinsdag 31 Juli werd E. H. Desagher aan zijn kudde ontnomen. E. H. Desagher, in name van den Kerk raad en de bevolking zeg ik U dank cm al het goede dat gij hier voor uw volk hebt gedaan: de Heer loon-e het U. Onze dankbaarheid blijven we U door gebed bewijzen. In de schaduw van den kerktoren rust uw stoffelijk overschot midden ons. De Heer geve uw ziel het loon van uw pries terleven bij ons en van daarboven blijf over Roczebeke waken. Vaarwel, tot wederziens in den hemel. Dezer dagen vertrekt naar de breede Missievelden van het Hemelsch Rijk, de Eerweerde Pater Robert Boedts, der Congregatie van Scheut. Eerweerde Pater i« de zoon van Heer Dokter Boedts en Mevrouw Boedts-Brut- saert van Watou. We wensclien de moedige Missionnaris voorspoedige reis en vragen aan al onze Geachte Lezers een vurig gebed opdat God .hem in het verre land voorspoedige oogst geve en tevens zijne eerzame Ouders en Familie zegene. IE2S2S33B3ÏB2HEE2=S:SHaasaE]EH LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN 5 T. H. 1922 DILLINGER'S VADER Naar jaarlijksche gewoonte richt de Belgische Boerenbond een bij- zonderen studiedag in, waarop over de toestanden van het land- en tuinbouwonderwijs en van het land- bouw-huishoudonderwijs zal gehan deld worden. Deze 12° onderwijsdag zal dit jaar doorgaan op Zaterdag 1 September e. k. te Leuven. Volgende dagorde werd vastgesteld: 'S VOORMIDDAGS: Voor de Heeren Onderwijzers, in de feestzaal van St Pieterscollege: Te 10 uur. Welkomstgroet. Administratieve aangelegenheden in zake naschoolsch land- en tuinbouw- onderwijs, door M. Casteels, i. a. Be spreking. Te 11 u. Nieuwigheden op land en tuinbouwwetenschappelijk gebied: Nieuwere methodes in zake bestrij ding van ziekten en vijanden onzer land- en tuinbouwgewassen, door M. Jennes, tuinbouwkundige. Voor de Eerwaarde Zusters en voor de Dames Onderwijzeressen, in de zaal van den Boerenbond. Te 10 uur. Welkomstgroet. Modellessen: aj De practische inrichting van een boerenkeuken, door Mej. Vande Key- bus, Staatsleerares. b) De verzorging der melk na het melken, door Mej. Monthaye, Staats raadgeefster. Te 11 y2 uur. Administratieve aangelegenheden in zake naschoolsch landbouw-huishoudonderwijs, door M. Casteels, i. a. Bespreking. 'S NAMIDDAGS. Te 2% uur. Gezamenlijke Na middagzitting (St Pieterscollege). a) De organisatie der boeren- en boerinnenjeugd en het naschoolsch onderwijs, door E. H. Engelen, be stuurder van den Boerenjeugdbond. b) Wat de lesgevers en lesgeefsters op het oogenblik moeten weten over den economischen toestand van den landbouw, door Z. E. H. Kan. Col- paert, i. a., lid van het Hoofdbestuur van den Boerenbond. Z. EXC. MGR. LAMIROY OP HET FEEST. Linkt: Z. Exc. Mgr. Sixt Z. E. H. Deken Vermaut; Z. Exc. Mjr. Dugardein, Hoofd-Aalmoezenier. Rechts: Heer J. Van der Ghote, Burgemeester; E, H. Verhaeghe, Principaal van leper's, College, We meldden 14 dagen geleden dat de beruchte Amerikaansche bandiet Dillin- ger door de politie doodgeschoten werd. Nu heeft zijn vader een oude land bouwer uit Indiana een kontrakt ge- teekend met een circus-directeur om als varieteit-nummer op te tredenhij wil zoo het noodige geld verzamelen om zijn zoon een waardige begraving te be zorgen TREKKING VAN 10 AUGUSTUS 1934. S. 70517 Nr 4 wint 250.000 frank. S. 160120 Nr 1 wint 100.000 frank. S. 102.072 Nr 9 wint 109.000 frank. laaaBagaBBaaBfiBnaiiaiBaEHcai! Sedert einde 1933 genieten alleen de Belgische arbeiders de voordeelen van de grenskaart, wier woonst in Belgie en werkplaats in Frankrijk zich in het ge bied bevinden, dat door de Belgisch- Fransche overeenkomst van 1928 betref fende de grenszone bepaald is. Op 55.160 aanvragen tot het bekomen van een grenskaart, die in tweede half jaar van 1933 ingediend werden, kregen er 50.708 een gunstig antwoord; 628 aan vragen worden thans nog onderzocht. Ruim 90 t. h. van de grenskaarten wer den dus vernieuwd. IBBBBBSBI 9HB PREMIES VOOR DE TARWE- EN GERSTVOORTBRENGERS Ten einde de inlandsche tarwe en gerst te valoriseeren, werd door de regeering aan de voortbrengers een premie van 20 fr. per 100 kilos toegezegd, voortkomende van de speciale taks van 10 fr. op den in voer van buitenlandsche tarwe. In Maart j.l. werd met de verdeeling 'begonnen en reeds werden vele premiën uitbetaald aan voortbrengers uit Namen en Waalsch Bra bant. Verzekerd wordt dat de uitbetaling goed vordert en dat over enkele weken al de landbouwers de sommen zullen heb ben ontvangen waarop ze recht hebben. aEa!a3ssHE3S3saaaBBH3as33isaaa WATER DUURDER DAN BENZINE IN DE V. S. Uit Oklahama wordt gemeld, dat auto mobilisten daar het water om hun radia tor bij te vullen, met 30 cents per gallon moeten betalen, terwijl de benzine slechts 17 cents kost. «EBSssssassasssiEsaazsRax&SEa DE PAUS ONTSTEEKT DRAADLOOS EEN EEUWIGE LAMP Op de plaats waar vóór de aardbeving van 1908 het antieke beeld stond van de Madonna della Lettera, die sinds de eerste eeuw van het Christendom door de Sicilianen wordt vereerd, heeft de stad Messina thans een vuurtoren gebouwd, die op zijn hoogen top een Lieve-Vrou- wenbeeld draagt. Aan den voet van het beeld staan met Neon-letters de laatste woorden uit den legendarischen brief Uwe stad en hare inwoners zal ik altijd beschermen. Op Zondag 12 Augustus a. s., te 19.55 uur (Midden-Europeesche tijd), zal de H. Vader, nadat het koor van de Vati- kaansche Basiliek het Laudatur Jezus Christus heeft gezongen voor de micro foon van de Radio Vaticana, den Apos- tolischen Zegen uitspreken en daarna draadloos de lampen van den vuurtoren der «Madonna della Lettera» ontsteken. DE OPENING VAN DE JACHT VASTGESTELD OP 25 AUGUSTUS. De Heer Van Cauwelaert, Minister van Landbouw en van Economische Zaken, heeft den datum van 25 Augustus vastge steld voor de opening van de jacht op hazen en patrijzen. Het besluit zal een dezer dagen in het Staatsblad verschij nen. Het bevat de verschillende schikkin gen die de jacht op de verschillende soor ten van wild regelen. DE RIJKSTE VERZAMELING VLINDERS De meest uitgebreide verzameling vlin ders bevindt zich voor het oogenblik in Zwitserland. De gelukkige eigenaar er van is een zekere Mijnheer Fehustorfer. De verzameling bevat meer dan 100.000 specimens, hoofdzakelijk afkomstig uit Indië, Australië cn Afrika. HET ZESDE KIND VAN MUSSOLINI In het gezin van den Duce wordt eer lang de geboorte verwacht van het zesde kind. DE PASSIESPELEN TE OBERAM3VIEKGAU Tot nu toe hebben ongeveer 120.000 toe schouwers ts Passiespelen te Oberammer- gau bezocht. Op 15 Juli woonden Daniël en Henri Roosevelt, twee zonen van den president van Amerika, een opvoering bij en was de Koning van Siam met groot gevolg aanwezig. UI. VERVOLG EN SLOT. HB3BIËBBBBBBSSZXiS!iB£SS9S39SSXtIISBBS9B8£i£iaSBS3SSBSói£IjS212Sll VAN CANADA NAAR ENGELAND ZONDER TE LANDEN. In een paar vorige artikels hebben we aangetoond, dat Duitschland zich koort sig inspant om zich, zoowel inzake levens middelen als grondstoffen, van het bui tenland onafhankelijk te maken; we heb ben er tevens nadruk opgelegd dat de dag, waarop het den invoer van grondstoffen zal kunnen stopzetten, nog ver af is; meer: dat hij nooit zal aanbreken, ten minste indien het Duitsche volk er aan houdt fatsoenlijk te leven. En daar twijfelen we niet aan. Duitsch land ligt nog niet, om de woorden van professor Veryn Stuart te gebruiken voor het idool van de armoede In aanbidding Wol, katoen, rubber, benzine, huiden, me taalertsen, om slechts de bijzonderste grondstoffen te noemen, zal het altijd moeten invoeren. Duitschland ziet zich dus voor een ang stig probleem gesteld. Langs den eenen kant ontbreken de noodige deviezen om den invoer nog langer aan het huldig rythme vol te houden, en langs den an deren kant mag de invoer geen vertraging ondergaan, wil de productie niet gedeel telijk stopgezet worden en, terzelfder tijd, het Hitleriaansch herstelplan, waarv.an de toekomst van het nationaal-socialisme af hangt, in gevaar brengen. Hoe lost Duitschland dit brandend probleem op? Bekennen we het al spoedig dat het aan raadgevers niet ontbreekt. Gelijk we het in een vorig artikel hebben gezien, pre- coniseert Sonntag Morgen een forcee- ren van den uitvoer, welke offers het ook moge kosten. Rijksminister W. Darré staat dezelfde oplossing voor: gezien de geweldige ontwikkeling van de Duitsche techniek, verklaarde hij, is dit de eenig mogelijke uitweg In klare taal beteekent dit: dat Duitsch land er niet zal voort terugschrikken om zijn koopwaren, ONDER DEN KOST PRIJS, op de wereldmarkten te werpen: een handelsoffensief dus In Japanschen stijl! We moeten aanstonds opwerpen dat dit, vanwege Duitschland, niets nieuws ls. Het is niet de eerste maal dat het tot zulke oneerlijke praktijken zijn toevlucht neemt. We weten het immers allen dat het Duitsche staal, de Duitsche steenko len enz. in het binnenland duurder wor den verkocht dan in het buitenland. Vindt in België het netelige kolenvraagstuk niet zijn oorsprong in die oneerlijke Duitsche mededinging? Het ware, echter, onvoorzichtig vanwe ge Duitschland van dit middel wonderen te verwachten. Zeker, indien het op groote schaal wordt toegepast, kan het veel kwaad berokkenen aan die landen die zich op eerlijke wijze door de crisis trach ten heen te slaan. Nochtans is het nog nooit voorgekomen dat iemand, die met verlies afzet, verrijkt is. Buiten dit eerste bestaat er nog een tweede middel, dat bijzonder in groote handels- en nijverheidskringen zijn aan hangers telt, namelijk de geleidelijke de valuatie van den Rijksmark tot op 60 t.t. van zijn huidige goudwaarde. Hier moeten we dadelijk de vraag stel len: is de waardevermindering van den mark, die voor buitenlandsche betalingen wordt gebruikt, niet reeds sinds lang een voldongen feit? In April 1.1. onderging de officieuze coteering van de sperrm arken reeds een merkelijke vermindering. De effektenmar- ken b. v. waren voor de helft van hun nomiale waarde verkrijgbaar. En sinds dien is het er niet op verbeterd. Integen deel. De verschillige soorten marken er zijn er niet minder dan 18 worden op dit oogenblik alle 20 tot 50 t.h. beneden hun wettelijke waarde aangeboden. Men kan toeristenmarken bekomen voor fr. 5,50, registermarken voor fr. 5,35, crediet- marken voor fr. 5,00, effektenmarken voor fr 4,00, enz. Blijft de rijksmark. Maar de echte rijksmark komt schier niet over de gren zen. Hij blijft angstvallig voor de bmnen- landsche transacties voo.behouasn. V/at doet het er in dit geval toe dat hij slechts voor 2 t. h. van zijn wettelijke waarde door goud gedekt is? De Russische munt schommelt toch ook niet. Trouwens, we zien niet in welke voor deelen een ontwaarding van den rijks mark, die als het ware boven de inter nationale bedrijvigheid zweeft, voor Duitschland zou meêbrengen? We zien enkel nadeelen. In de eerste plaats zou het zijn grond stoffen, we" het niet meer kan betalen, nog duu: moeten inkoopen. Daarop antwoordt men in zekere kringen, dat de uitvoer onvermijdelijk door die verminde ring een nieuwe vlucht zou nemen. Die bewering is, gezien de nationalistische tendenz meer en meer ingang vindt, meer als twijfelachtig. Trouwens, gelijk we het De Canadeetche vliegen James Ayling en Leonard Raid, die te Wasaga, in Ca nada, vertrokken met bestemming van Bagdad, in Kiein-Azië, moesten landen te Heston, bij Londen. De Heer Montagu Morman, bestuurder der machtige «Bank of Engeland» maast thans een reisje door de Vereenigde Sta ten van Amerika. De reporters hebben de gelegenheid te baat genomen om eens zijn gedacht te vragen over de geweldige wereldcrisis. Norman is van gedacht dat het weldra zal beteren. Mocht hij goed geraden hebben ,tiS3KSEaaaE3asaasaasajiiiajiaa laaasBEHBEaanaïiaaaaMBsaaasH AUTO IN DEN GRACHT TE POPERINGE reeds aanmerkten, is de ontwaarding den mark sinds maanden voitrokk» Waar blijven de voordeelen, die, zojj" zegd, onvermijdelijk uit een mu.v..,-'' waarding voortvloeien? Indien er in zekere handelskringen n een officieele waardevermindering den Rijksmark wordt aangedrongen, heeft dit streven enkel voor doel de V nen nog verder naar omlaag te drukte en een addus kortstondig opleven var. nijverheid op den rug der burgers en C arbeiders door te zetten. Op de vraag of de rijksmark in afe<:. baren tijd zal ontwaard worden, kunnëj we geen afdoend antwoord geven. De toé. stand ls zoo troebel dat niemand h; gissen wat er uit te voorschijn zal treden Hoe Dokter Schacht, voor hoelang r* de flnantieele Fuhrervan Duitschkr.f' het aan Bbord zal leggen om uit dan re. teligen eoonomischen en finantieelen toe. stand te geraken, weten we niet. Duitsd. land heeft gedurende de laatste ïljfttet jaar reeds zooveel afwijkingen op den all gemeenen regel gemaakt, dat we ons ra; geen voorspellingen meer durven wag;:. Het vraagstuk van de verdere voorzis ning van de nijverheid met de onmis'oan grondstoffen is anders in den grond nie. moeilijk op te lossen. De Duitsche leidei moeten enkel terugkeeren naar een gezor. de economische politiek... ook inzake be. strijding van de werkloosheid. We geven graag toe dat er geen po. ging, geen offer te groot of te moeilijk mag zijn om de arbeidsloozen terug aar. den arbeid te helpen. Edoch, hetgeen Hitier op dit gebied heeft willen tot stand, brengen, staat gelijk met het onmoeelijke. Het ls voor Duitschland onmogelijk, op een jaar tijds, drie millioen menschea terug aan den arbeid te zetten zonder dj financies totaal te ontredderen. Hot vraagstuk van de werkloosheid is inter, nationaal, en kan dus enkel door een in. ternationale samenwerking opgelost wor. den. Zelfs de Vereenigde Staten, het eenige land dat in economische afzon ring fatsoenlijk zou kunnen leven, kan er, spijts milliarden en milliarden dollar, geen einde aan stellen. Hoe zou Duitsch. land het dan kunnen? In plaats van zich af te zonderen, zou Duitschland naar eén nauwere economi. sche samenwerking met de andere lansen moeten streven. Dat het, om te beginnen, zijn herbewapening, die stukken van menschen kost, stopzet; zijn politiek van openbare werken met zijn wankelendo flnantieele mogelijkheden in overeenstem, ming brengt; dat het inzake schulden, regeling een minimum goeden wil toont, gen met Engeland getroffen werd tot ver. De overeenkomst welke over eenige da. dere afbetaling van de Dawes- en Young, leeningen schijnt op een koersverandering te wijzen. Zeker is het dat het buitenland niets beter vraagt dan een nieuw accoord te treffen. Ze voelen er niets voor tot dwangmaatregelen hun toevlucht ts ne men, overtuigd gelijk zs zijn dat zo steil langs twee kanten snijden. Een minimum gcede wil is er r.oodig oa zooniet den economischen op te klaren, dan toch minder dreigend te maken. Zal het moeten gezegd worden dat de volke ren van heden dit minimum goeden vil niet bezitten? II. M. IS33H323£233B3EEa32227;3SEaEI BANKBESTUURDER OP REIS mm Zaterdag 11 Oogst, rond 4 uur in den namiddag, reed Georges Caulers uit La Chapelle lez Armentières, met zijn auto de baan van Poperinge naar Proven op. De baan lag glad en slibberig ten gevolge de gevallen regens. Gekomen nabij de Melkerij, waarschijnlijk bij het zwichten voor een kar, slibde de auto uit, kwam terecht op een pleinen boom langs de baan, sloeg dezen om en kantelde op de zijde in den gracht. Ds inzittenden kon den langs boven uit den auto kruipen. Heer Caulers was gekwetst aan het voor hoofd door glasscherven en verloor veel bloed. Heer Dr Dewulf werd bijgeroepen, die een verband legde op de wonden. De aangereden boom lag dwars over de baan en moest doorhakt worden om het verkeer vrij te laten. Al de ruiten van den auto waren stuk en de auto gansch buiten dienst gesteld en had belangrijke schade opgeloopen. ^B3BBBBiS3iS2BéIBBS9ii3B533iiEEAlBBS9SBBfl8HBBB8BB9BBBB319i3BBC&S DE VOLKSRAADPLEGING IN DUITSCHLAND Zooals in de vorige verkiezingen zijn ook da zeelieden ditmaal de eersten, zich reeds vóór de officieel vastgestelde verkiezingsdatum van 19 Augustus o»k het stemlokaal begeven.

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 2