DE XV IJZERBEDEVAART FEESTELIJKHEDE VOOR DE KATHOLIEKE OUDERS Waarom de Katholieke Kerk de Officieele Neutrale School veroordeelt STAD POPERINGE Stedelijk Vrijwillig Gewapend BRANDWEERKORPS Een waardige voikshulde aan onze Gesneuvelden l, het inrichtingskomiteit: DE NOOD VAN DEN MIDDENSTAND KOLONIALE LOTERIJ STORT 6,50 FRANK WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. 2* JAAR. N' 34 We zullen beginnen met de vraag tens anders te stellen: Waarom span nen Liberalen en Socialisten samen jnet de Loge om de officieele school te gebruiken als een strijdmachien tegen het katholiek vrij onderwijs? Op elk ander gebied staan Libera len Socialisten als aartsvijanden te genover elkaar gekant. Jlier echter leggen ze de wapens neer als op een ordewoord; ze geven 'n handje aan mekaar lijk twee kwajongens, die 'n teer gevochten hebben; ze plooien de blauwe en de roode strijdvlag toe, en gaan in 't gelid staan onder het com mando van de Loge, onder de dicta tuur van den Onbekenden Broeder En dan komen ze af naar de ge- loovige menschen, om reklame te ma ken ten voordeele van de onzijdige Staatsschool. Wij zouden desnoods nog kunnen begrijpen, dat ze propa ganda maken voor hun respectieve vrije liberale en socialistische scho len, hoe weinig er ook zijn. Maar neen: ze propagandeeren voor het officieel onderwijs! Katholieke huisvader, gij vooral die uw zoon of uw dochter misschien te- wege zendt naar een lagere of mid delbare officieele school, hebt gij al reeds ernstig nagedacht, waarom die mannen al op ééns veranderen in officieele bazuinblazers? Waarom die mannen in ons land heelemaal in hun schik zijn met ons ofEicieel on derwijs? Waarom zij ten slotte geen andere scholen noodig hebben dan de officieele? 't Kan niet anders zijn, dan omdat de officieele school dezelfde vruchten afwerpt, als zij verwachten kunnen van hun eigen vrije liberale en socia listische scholen. Zij moeten waar achtig om hun doel te bereiken niets beters hebben. Moest echter het officieel onderwijs in ons land nu eens katholiek zijn, ge zoudt dan wat hooren en zien! Denkt gij dat die menschen in zulk geval uit eerbied en liefde voor den Staat, zoo de bazuin zouden steken voor de officieele school? De grofste lasterpraatjes zouden hun gang gaan, zooals dat nu gebeurt tegen het vrij katholiek onderwijs, omdat die kris- telijke opvoeding niet naar hun zin is. We laten hier onbesproken de handelwijze van liberale en socialis tische kopstukken en voormannen, die voor hun kinderen een katholiek onderwijs verkiezen boven het offi cieele, en die slim genoeg zijn om te weten wat ze doen, en waar de beste vruchten worden geplukt. Waarom nu de Kerk de officieele. school afkeurt? Omdat die opvoeding riet kristelijk is; omdat zulk onder- rijs in strijd is met de katholieke beginselen, en daarom noodzakelijk, in godsdienstig opzicht, naar alge meen en regel slecht is. De school is van nature een hulp instelling ter aanvulling van gezin en Kerk. Daaruit volgt de noodzakelijk heid, dat zij met deze beide middens moet overeenstemmen, op straffe van anders haar doel te missen en veeleer in een werk van vernietiging te ont aarden.(Pius XI.) Welnu, ver van overeen te stem men, de opvoeding der officieele school zooals ze hier ten lande gaat en staat is in tegenspraak met het katholieke gezin en met de Kerk, ter- wille van het midden zelf en terwille van het onderwijs. Terwille van het midden zelf: Ge vaarlijke omgang met andersdenken den en dus andershandelende scho lieren. De officieele school is de UHBiBgiaaBoseasssasiaiZBaasiiH school voor alle kinderen», zoo roe pen het Liberalen en Socialisten. Daar ligt juist het gevaar voor katholieke kinderen. Men moet niet veel levenservaring hebben opgedaan om te weten hoe gemakkelijk kinderen mekaar beïn vloeden, en hoe het onkruid altijd beter opschiet in het kinderhart dan het goede zaad. Het is dan ook on verstaanbaar dat katholieke men schen, die voor niets ter wereld hun kinderen binst het verlof met an dersdenkenden laten omgaan, die zelfde kinderen sturen naar de offi cieele school, waar ze tien maanden op twaalf allen dooreen samenleven en samenspelen. Of zult gij beweren dat het woord en de daad, het ge drag en het voorbeeld van die «neu trale» kinderen ook neutraal zijn? Dat in de klas, op de speelplaats, in het naar school en naar huis gaan de tong van die andersdenkenden niets dan neutrale woorden spreekt, met een neutraal effekt op het ge moed van uw geloovig, christelijk op gevoed kind? Terwille van het onderwijs zelf: Tusschen geloof en ongeloof is een onzijdig standpunt onmogelijk. Chris tus zelf zegt het: Wie niet voor Mij is, is tegen MijWelnu de onder wijzers, die les geven, en de leerboe ken, waaruit onderwezen wordt, moe ten het geweten van anderden- kende kinders eerbiedigen. Dat wil zeggen, dat die leeraars moeten spre ken, en -die boeken moeten onderwij zen, alsof God, Christus en de Kerk en het Geloof, wel te verstaan vol gens het begrip der katholieke ware geloofsleer, eenvoudig niet bestonden. Daaraan kunt ge zien dat het eer ste neutraal leerboek nog moet ge drukt worden, en dat de éérste neu trale onderwijzer nog niet geboren is. Want, het is volstrekt onmogelijk te schipperen tusschen t e gewetens die totaal verschillen: het godsdien stige geweten en het godsdienstlooze geweten en te zelfdertijd het eene te eerbiedigen zonder het an dere te krenken. Men mag nu den priester in de school binnenlaten voor zijn facul tatieve catechismusl«s, en uitroepen om de katholieke ouders te verblin den: «Zie je wel, dat de officieele school niet tegen den godsdienst is en niet slecht is! De godsdienst wordt daar gegeven, zoowel als in de vrije katholieke school! Dat is de groote troef van Libera len en Socialisten om de katholieke ouders gerust te stellen en hun ge weten in slaap te wiegen. Maar' waar om juist speelt dat volk hier dubbe' spel? Waarom zeggen zij dan ook tot hun aanhangers in dezer voege Menschen, ge moet niet benauwc' zijn van die godsdienstles, welke de pasters geven in onze scholen! Voor eerst, uw kind is niet verplicht die les te volgen. En dan, och Heere toch 't is maar eeq halfuurtje per week 't kan geen kwaad als de gansche week naar onzen zin is! Katholieke ouders, daar hebt ge de zuivere waarheid: de officieele school geeft U en uw kind een half uur per week voldoening, en voor de rest kunt ge dansen zooals zij fluiten. En als die mannen zich zoo inla ten met de godsdienstige opvoeding van uw kinderen, laat ze dan maar zonder meer op de vrije katholieke school, welke den christelijken huis kring voortzet en verder uitbouwt wat thuis wordt aangelegd, en waar de godsdienstige vorming méér is dan een droppel suiker in een vat azijn. aBBBBBBBBBflBEBBaiIBBSBEBBSEfl^ ingericht door het OP ZONDAG 2 SEPTEMBER 1S34 ter gelegenheid van: 1. - De 89' verjaring van het bestaan van het Vrijwillig Korps; 2. - Het 25-jarig Officierschap van den Bevelhebber H. F. Blanckaert; 3. - De Zomervergadering van den Bond der W.-Vl. Pompierskorpsen. FEESTWIJZER ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1934. Om 18 uur: Aankondiging der feeste lijkheden door Kanongebulder op de vier Rcwesten der Stad en Klaroengeschal op den Toren van het Stadhuis. ZONDAG 2 SEPTEMBER 1934. Om S.30 uur: Losbranding der Kanon nen. Om 10.30 uur: Vergadering van het Hoofdbestuur van den West-Vlaamschen Bond, in een der zalen van het Stadhuis. Om 10.50 uur: Hulde gebracht door het Stedelijk Pompierskorps aan de afgestor vene Makkers en Gildebroeders en ne erlegging eener Kroon aan het Stand beeld der Gesneuvelde Medeburgers. Om 11 uur: Algemeene Zomerverga- Om 16.15 uur: VRIJE BLUSCH- EN REDDINGSOEFENINGEN door verscheidene Korpsen, waaronder ecnige Korpsen uit Noord-Frankrijk. Prachtige Bekers zijn te betwisten en de deelneming van voorname Pompiers korpsen is verzekerd. Om 17.45 uur: Op het Stadhuis: Trek king der Premiën en toereiking der Prij •tn. dering van den West-Vlaamschen Porn- piersbond, in de ruime Feestzaal van het Stadhuis. Om 11.15 uur: GROOT MUZrEKCON- CERT gegeven door de Koninklijke Phil harmonic van Poperinge, onder leiding van Heer Moreau, gepensionneerde Ka pelmeester van het 3e Linieregiment. Om 12.30 uur: Smakelijk Feestmaal bij inschrijving in de groote zaal van Palace HotelIeperstraat, 38. Om 14.30 uur: VORMING VAN DEN STOET in de Veurnestraat. Om 14.45 uur «tipt: Vertrek van den Stoet door de bevlagde straten der Stad. Om 16 uur: Schouwing der deelnemen de Korpsen en Ontvangst der Korps- oversten door de Overheden der Stad. Vervolgens Concerten door eenige Pom- piersmuzicken. Orn 20 u.: GROOT KUNSTCONCERT gegeven door de Muziek van den Katho lieken Kring te Poperinge, onder leiding van Heer Karei Heyibroeck, Leeraar aan het Koninklijk Conservatorium te Gent. VAN ZONDAG 19 OOGST 1934. Weer stond Zondag gansch Vlaanderen vereenigd rond zijn IJzertoren, het ge- denkteeken van het Vlaamsche volk aan zijn dierbare dooden van den wereldoor log. Uit alle gewesten waren ze naar Dik- smuide gekomen, Vlaamsche mannen en Vlaamsche vrouwen, de Vlaamsche jeugd en de Vlaamsche volkskracht uit Antwer pen en Limburg, uit het Brabantsche, uit de beide Vlaanderen, om hun jaarlijksche hulde te vernieuwen aan hen, die hun le ven gaven voor hun ideaal en voor hun land. Deze vijftiende Ijzerbedevaart stond voornamelijk in het teeken eener groot sche herdenking van Lode De Boninge an Frans Van der Linden, wier monu ment, opgericht aan den voet van den IJzertoren, onthuld werd. Twee edele IJzerjongens: Lode De Boninge, de mis sionaris-brancardier, die de nooden van ons volk eerst in de loopgrachten ontdek te, er een heldhaftig strijder en marte laar voor Vlaanderen werd en in Mei 1918 sneuvelde, terwijl hij zijn gekwetste mak kers ter hulp snelde; Frans Van der Lin den, de echte, begaafde volksgezinde Sin- joor, de levenslustige bezieler van de Vlaamsche beweging in de 6" divisie, die kort voor den wapenstilstand stierf ten gevolge eener in de loopgrachten opgeda- ïe ziekte; twee der meest ontroerende •naar tot heden minder bekende episoden :iit de frontgeschiedenis. Reeds Zaterdagavond ging het er te Diksmuide druk toe; aan den voet van Jen IJzertoren werd een keurig concerto gegeven met zanguitvoering door den kunstzanger-baryton Fra.ns Van Schoor. Honderden waren reeds op de IJzervlakte amengekomen en het was een onafgebro ken gaan en keeren rond den hel belich- en toren, die door velen bestegen werd. ZONDAG TE DIKSMUIDE Zondag kende Diksmuide weer de jaar- .ijksche overrompeling door de duizenden bedevaarders, die van alle kanten toekwa men. Treinen en trams, autos en autobus- en brachten massas Vlamingen aan. In iet lieve stadje wapperde bijna can elk '.ruis het leeuwenvaandel; aan het ge meentehuis hingen, naast de Belgische kleuren, de Vlaamsche en de Diksmuid- sche vlag. Vanaf 10 u. stroomt de menigte op de IJzervlakte samen. Boven en bezijden den toren leeuwenvlaggen. Ook de weide is met tientallen vaandels afgeboord. De oude brug over den IJzer, die zoo klein was dat het Bedevaartcomiteit jaarlijks eene noodbrug moest laten bijplaatsen, dit kleine bruggetje is thans vervangen door een flinke ijzeren. Het verkeer wordt geregeld en de orde gehandhaafd door de bedevaartwacht, die met takt optreedt en bij de aanwezigen gewillig gehoor vindt. Van in de weide zien we het Belgische vaandel op de Minoterie wapperen. De ontelbare leeuwenvlaggen in en rond de vlakte geven aan het geheel een feeste- lijken aanblik. Voortdurend stroomt de menigte toe. Op den toren wordt een concert gege ven, dat door luidsprekers verspreid wordt. De menschenmassa schatten, ware onmo gelijk, toch zijn er minstens zooveel be devaarders als vorig jaar. Om elf lire begint Nele, de klok van den IJzertoren, over de weide te galmen. De laatste toebereidselen voor de H. Mir worden gemaakt, terwijl heer J. Platteau van op het spreekgestoelte, onderrichtin gen aan de massa verstrekt. Hij geeft le zing van een telegram van 200 leden var den VI. Toeristenbond-, op terugreis var Corsica, en van' eeu 'ffuder, toegekomen vanwege de Oud-Strijders grenadiers var Antwerpen, die zich vereenigen met de hulde die heden aan een hunner makkers Lode De Boninge, gebracht wordt. Teven: deelt hij mede dat op hetzelfde uur, waar op hier in de IJzervïakte het H. Misoffer opgedragen wordt voor de gesneuvelden en voor wereldvrede, het H. Officie in ver- schillige landen tot dezelfde intentie ge lezen wordt. Het weder leant zich prachtig voor de plechtigheid. De hemel is betrokken, doch de zon breekt lichtjes door en een frisch windje belet dat de atmosfeer te drukkend wordt. Met een woord: 't is niet te warm of niet te frisch. Vanaf 18 uur: PRACHTIG MUZIEK- vONCERT, gegeven door de Muziek Yprianavan leper, onder leiding van Heer Francois Deridder, le Prijs aan het Koninklijk Conservatorium van Gent. Onmiddellijk na het Concert: SENSATIONEELE EN GEVAARVOLLE LUCHTACROBATIE 'amengaande met het afschieten van een PRACHTIG VUURWERK, op 12 m. Boogte, gegeven door de befaamde Luchtacrobaten «THE TREE DONALD'S». Het volledig Programma der Muziek-concerten zal verschijnen in de boekjes «elke te koop zullen aangeboden zijn,en bevattende onder meer een hi»tori»ch "verzicht der Brandwcerinrichtingen te Poperinge «edert 1638. Tot blijk van deelnemin'g aan het feest Inwoners vriendelijk verzocht hunne hui- Ij1 van genegenheid tot ons zoo nuttig zen te willen bevlaggen. s onmisbaar Pompierskorps worden de Namens het bestuur van den provincialen pompiersbond: He Secretaris: H. Decour. De Voorzitter: Fr. GoethaL. Ij y hrjjvtr-Schatbew,De Voorzitter: De Ondervoorzitter y«n»ieuwenhuyze, F. Blanckaert, A. Mawchelein, «/Luitenant. Bevelhebber. o/Luitenant. HET H. MISOFFER De H. Mis wordt opgedragen door een Eerw. Witte Pater v n Afrika, dar mis sionarissen tot dewelke ook Lode De Bo ninge behoorde. Het geroezemoes dat zoo even nog de lucht vulde, is verstomd, er heerscht thans eene roerende stilte. Se minaristen zingen het Proprium der Mis. De gewone zangen worden door alle aan wezigen uitgevoerd. Turners vormen eene eerewacht rond om het altaar. Het is een treffend oogen- blik wanneer, tijdens de consecratie, de massa cp de knieën zinkt, terwijl het hel dere belletje aan het altaar de grootheid van het cogenbük verkondigt, de turners den eeregroet brengen en enkel het ge- klapper der vaandels in den wind gehoord wordt. DE HERDENKINGSPLECHTIGHEID Onmiddellijk na de H. Mis wordt het woord verleend aan heer Dr. Stan Leurs, voorzitter van den Vlaamschen Toeris tenbond, die in een puike rede de oriën tatietafel, op den IJzertoren opgericht, aan het Bedevaartcomiteit overmaakt. Daarna leest Z. E. P. Callewaert het ge bed voor de gesneuvelden en een gebed voor het levende Vlaanderen, waarna de igenlijke herdenking een aanvang neemt. Vooreerst wordt door heer J. Platteau namens 't Bedevaartcomiteit, eene be- ginsverklaring gelezen. Bij den aanvang van deze plechtige 15' Bedevaart naar de graven van den IJzer, houdt het co- miteit er aan de uitdrukkelijke verkla ring te herhalen, dat het werk van de bedavaart buiten en boyen alle partij politiek staat en steeds zal blijven staan. Door niets of niemand aal het eomiteit zich van deze zuivere gedragslijn laten afbrengen. Onder het zingen van het Lied der Vlamingen komt dan de grootsche vlag- genstoet in beweging, die eene vlaggen- hulde gaat brengen aan het monument. Eten heerlijke kleurige vluggentrofee wordt aldus aan den voet van den IJzertoren gevormd. Namens het Verbond der VI. Oud-StriJ- ders spreekt daarna de heer J. Rombout. Uit zijn rede blijkt dat hij wil bahoo- ren tot degenen die, zooals hij ze zelf beschrijft, voor Vlaanderen arbeiden, maar toch in bitteren haat leven tegen anderen, die voor Vlaanderen werken op eene manier die de hunne niet is. Van harte echter zullen alle bedevaar ders, alle Vlamingen, zijn slotwoord, dat als volgt luidde, toejuichan en meevoelen: Voor ons blijft de hoogste les deze die wij geleerd hebben in het testament, dat De Boninge droeg op zijn stukgeschoten hart, voor ons blijft als eenig richtsnoer de opperste vermaning van Franske Van der Linden. Zoo gaat ons streven door den duisteren nacht, ongekende hinderpalen trotsserend, recht naar ons doel: de groot- making van ons Vlaanderen. Een internationale bloemenhulde werd vervolgens aan onze Vlaamsche dooden gebracht. Talrijke buitenlandsche afge vaardigden legden heerlijke bloemstukken aan den voet van den toren. Middelerwijl werd door de menigte het lied O kruise den Vlaminggezongen, en daarna werd door kunstzanger Fr. Van Schoor Het Lied van den Doodvan R. De Ruddere, en Heldenhulde van Rodenbach, op puike en gevoelvolle wijze uitgevoerd. REDE VAN Dr FR. DAELS Heer voorzitter Prof. Dr Frans Daels kwam nu ean het woord, en sprak onge veer als volgt: Vlaamsche dooden, met eene bede en een kniebuigen gedenken wij u weer, dui zenden Vlaamsche prachtkerels, slacht offers van den wereldoorlog, op dezen dag, nu wij op bijzondere wijze twee uwer beste vrienden, Frans Van der linden en Lode De Boninge huldigen. Frans Van der Linden, gij, de Vlaam sche leider, altijd en spijts alles in de bres voor Vlaamsche vrijwaring en Vlaamsch verzat, wij huldigen u als de idealist, die alle eerlijke jongens onweer staanbaar naar zich toetrok, die de blin den deed zien den nood van hun volk en zoovele Lode De Boninges omvormde tot apostelen van het Vlaamsche geloof. Uw Vlaamsche fierheid deed u alles trotsee- ren, de oorlogsgevaren en de anti-Vlaam- sche vervolging. Zooals gij waart, zoo was ons Vlaanderen van de voorlinie. Lode De Boninge, gij, heerlijke ziel met het missionarishart, gij wildet heel uw leven offeren aan de zielezorg der negers in Afrika, maar gij vondt in de grachten van den dood de ziel van uw volksgsnoo- ten. Daar hebt gij uw arm Vlaanderen leeren kennen, uw arm Vlaanderen harts tochtelijk bemind en de eer genoten van de vervolging en de veroordeeüng om uw Vlaamsch hart en uw Vlaamsche trouw. Vlaamsche dooden, gij blijft onze sterk te. Gij blijft Vlaanderens kloppend hart, Vlaanderens levende ziel! Gestorven voor Vlaanderen, hebt gij het recht te eischen dat wij zouden leven voor Vlaanderen, om aan Vlaanderen zijn volle Vlaamsch leven te verzekeren en het vrij te maken van alle met zijn geest en wezen strijdende onderdrukking. In den ;-rtjd voor Vlaanderen, machtige, geliefde dooden, staat ons bij. Na deze toespraak were het De Bonin ge-Van der Linden monument onthuld. De vlaggen buigen diep, de massa staat recht, terwijl langzaam de Vlaamsche vlag, die het beeld tot nu toe bedekte, neergehaald wordt. Een berg van blos- men wordt er voor opgestapeld. Tevens wordt de eed van trouw aan Vlaanderen hernieuwd. De hand ten he mel, doen de duizenden den eed, die hun door heer Platteau voorgezegd wordt. HULDE AAN BEELDHOUWER AUBROECK Namens het Komiteit brengt deze ook een hartelijke hulde aan Karei Aubroeck Dezen heuglijken dag, zegt hij, nu het vierde beeld gewijd ls, dat aan dezen IJzertoren een symbolische beteekenis en aan moreele waarde geeft, door geen an der oorlogsmonument overtroffen, nu het dubbele denkmaal aan Lode De Boninge en Frans Van der Linden na de even sterk sprekende beelden van Renaat De Ruddar, Joe English en de gebroeders Van Raemdonck, dit reusachtige gedenk- teeken san 't Vlaamsche lijden, de Vlaamsche trouw en de Vlaamsche offer vaardigheid is komen voltooien, past het hier een diepgevoelde hulde te brengen aan hem die bij de uitvoering van di grootsche plan, de edele gedachte der Vlaamsche heldenhulde aan den IJzer met geheel zijn ziel en de volle mate van rijn groot kunstenaarstalent heeft ge diend in den dienst van ons gemeen schappelijk ideaal. Karei Aubroeck heeft bij het uitkappen van het beeld van Lode De Boninge en Frans Van der Linden een zijner oogen verloren, laat ons aller diepe bewondering naar Karei Aubroeck gaan voor de held haftige wiize waarop hij deze zware be proeving doorstond. Zijn voorbeeld weze aen voorbeeld voor ons allen. Wij brengen hem uit naam van onze helden, uit naam van u ellen, meer dan honderdduizend be devaarders hier aanwezig, een roerenden ?ere groet. TOESPRAAK VAN ADV. LYSENS Heer advocaat J. Lysens sprak namens de Vlaamsche vrienden der Zesde Leger- afdeeling, in dezer voege: Geachte bedevaarders! Met de zesde '.sgerafdeeling hebben ze beiden hier ge- eefd, gekleed met hetzelfde vaalgroene uniform en stormhelm. Lode De Boninge, de brancardier der derde compagnie van het eerste grenadiers, een slanke en voor name gestalte, bezield met hoogeren reestesadel, die in 1914 zijne pij van wit- en pater ruilde tegen het uniform, en hrans Van der Linden, de kleine korpo- aal der carabiniers, de lustige en onstui- uige jongen met gevoelige kunstenaars- iel, een levende glimlach. De vrianden der zesde legerafdeellng, lie hun leven en zwerven van loopgracht laar voorpost en kantonnement gedeeld hebben, hier beneden Diksmuide, te Boe- inge, Steenstrate, Woesten, Hoogstade, \lveringem, Hondschoote, zijn hier heden aruggekomen om te getuigen wie zij wa- en en hunne vriendenhanden nog eens n mekaar te leggen boven hun graf en hij dit kruis. De jarenlange afstand cue ons scheidt van die onvergelijkelijke broederschap heeft het beeld dat ons van beide onaf scheidbare figuren bijgebleven is, niet verminderd. Met den tijd is allean het aureool van zelfverloochening en Vlaam sche broederschap, dat hen reeds in hun leven omgaf, gaan groeien om zich ten slotte met het heldenlicht van dit reu- zenkruis te vereenzelvigen. In Januari 1918 werden beiden in be tichting gesteld van hoogverraad, wegen; hunne vlaamschgezinde handelingen er in de gevangenis opgesloten. Lode De Bo ninge werd veroordeeld en Frans Van der Linden, bij gebrek aan bewijzen, vrijge sproken. Enkele maanden later vonden beiden den dood: Lode De Boninge viel. het kon bijna niet anders, als slachtoffer zijner grenzelooze zelfverloochening, tusschen. de eerste lijn en den voorpost bij Nieuw- poort, waar hij, doorheen een ongenadig spervuur, zijne gekwetste makkers ter hulp snelde. Frans Van der Linden war oen nog droeviger einde beschoren. Het laatste offensief putte zijne lichamelijke krachten zoodanig uit, dat hij naar een krijgshospitaal moest vervoerd worden. Daar overleed hij enkele dagen na den wapenstilstand en ging zijn grooten vrienc De Boninge vervoegen. Spreker besloot met een bewogen groet aan beide heldhaftige figuren: Lode De Boninge en Frans Van der Linden, een voudige makkers uit de loopgi'aven, hier buigt heel Vlaanderen voor u, en met Vlaanderen uw trouwe makkers in onver gankelijke broederschap en liefde. DE GROET DER VLAGGEN bij de onthulling van het de Boninge-Vander Linden-monument. TARIEF YOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 2 fr. toeL v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1* bL per regel 2,50 fr. Berichten op 2* bL per regel 1,75 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 8.00 fr. Te herhalen aankondigingen; prijs op aanraag. Annoncen njn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - K.eine berichten tegen den Donderdag noen. gstholiek Weekblad van leper Bureel: Boterstraat, 17, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) TeL Poperinfé N' t'ostcheckrekening N' 15.510, Binnenland 18,60 fr. Belgisch Congo 35,— Ir. Frankrijk 35,tl. Alle andere landeD 55,fr. 6ANSEN- VANNESTE, Póï>eHhg$ KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER DE EED VAN TROUW AAN VLAANDEREN. DANKWOORD VAN nET BEDEVAARTKOMITEIT Ten slotte hield heer Platteau volgende dankrede: Vlaamsche bedavaarders, tot u allen, die heden naar deze 15" bedevaart, in de schaduw van onzen IJzertoren gekomen zijt, van heinde en verre, trots d:n nood der tijden toch aan uw jaarlijkschen plicht niet hebt verzaakt, en misschien wel iets uit den mond hebt gespaard om nier aanwezig te kunnen zijn, richt het eomiteit een diepgevoeld woord van dank. Ja, uwe meer dan honóerdduizendvoudige aanwezigheid, in de piëteitsvolle stem ming, die van u uitgaat, in uwe mede werking en uw medeleven, vindt het eo miteit zijn hechtsten steun om, trots alle moeilijkheden en vaak felle of geniepige tegenwerking, het edele werk der herden king van onze doode helden met vaste an krachtige hand voort te zetten. Het Komiteit looft in het bijzonder de Vlaamsche Wachters, de Vlaamsche Meis jesbonden en de dokters, verplegers en verpleegsters van 't Vlaamsch Kruis, die zijne onmisbare en zeer gewaardeerde me dewerkers en -werksters zijn, bij een zoo grootsche plechtigheid als deze van heden. Het dankt verder de burgemesters van Diksmuide en Kaaskerke voor hun goede verstandhouding met de inrichters van de bedevaart, alsmede de talrijke Vlaamsche an buitenlandsche dag- en weekbladen en den Vlaamschen Radio-Omroep, die me- dehielp tot het verleenen, aan de 15" be devaart, van een beteekenis, die ver over onze gTenzen gaat; het dankt ten slotte allen die op een of andere wijze iets bij droegen tot het groote werk, dat ons allen zoo nauw aan het hart ligt en het ver wacht dat de 16" bedevaart op den voor- laatsten Zondag van Augustus 1935, ge plaatst in het teeken van de Vlaamsche eendracht en eensgezindheid en de hul diging van drie prachtfiguren, uit den Vlaamschen IJzerstrijd: Dr Van de Perre, Dr De Gruyter en Eerw. Heer Cyr. Ver- achaeve. hoe moeilijk het ook weze, de 'ïle'ch tigheid van heden. Vlaanderen en zijne gesneuvelden ter eere, nog zal over treffen. De plechtigheid loopt naar haar einde, an nadat het Bedevaartkomiteit zijn dank geuit heeft aan allen die het hunne bij brachten tot het wellukken dezer 15" be devaart, wordt aangekondigd, dat in 1935, bij da XVI" Bedevaart HEN HULDE AAN Dr VAN DE PERRE, Dr DE GRUYTER en E. H. VERSCHAEVE aal gebracht worden. De plannen voor 1935. Het Komiteit van de Jaarlijksche Be devaart naar de Graven van den IJzer heeft beslist dat in den Heldenhulde-toren te Diksmuide in het jaar 1935,'hulde zou worden gebracht aan drie mannen, die in de Vlaamsche tragedie van den IJzer on ze jongens onvoorwaardelijk terzijde heb ben gestaan, hun een hulp hebben gebo den waarvan we nu leder jaar beter en beter de draagwijdte en de beteekenis be seffen en dus geheel in het bijzonder recht hebben op de erkentelijk: d en de hulde van al de oud-strijders en van ge heel ons volk. Die mannen zijn: Dr VAN DE PERRE zaliger, die spijts velerlei moeilijkheden en wederwaardig heden de frontjongens steunde, hielp, aan moedigde, en naarmate de moeilijkheden stegen, za te midden van de anti-vteam- sche vervolging en bestraffing daadwer kelijker kwam steunen, hun verdediging bij overheden en regeering op zich nam, na den oorlog aan deze houding ten uiter ste trouw bleef en aldus ue bezieler werd van de interpellaties die over de wantoe standen aan het front gehouden werden. Dr DE GRUYTER, die midden in de Vlaamsche jongens stond op het front zelf en in de moeilijkste oogenblikken tevens de banier van de Vlaamsche kul'uur cn van het Vlaamsch bewustzijn hooghield, aar.k zij zijn onversaagd en schitterend werd; in den dienst van het Vluamw ne fpfllltf HAHAPl KAPELAAN VERSCHAEVE, bij Wien duizenden hulp en troost en opbeuring vonden in den grootsten stoffelijken nood en in den geweldigsten zielestrijd, en die tot op den laatsten dag van den oorlog te Alveringem op zijn post bleef, spijts alle drukking en al 't geweld dat op hem ge oefend werd om de jongens te verlaten. Dit driemanschap symboliseert voor het Vlaamsche volk het ééne Vlaanderen van de voorlinie, en nog meer het kultureeie Vlaanderen vol overgave in den dienst van eigen volk, trots alles en spijts allea Aan cSF driemanschap, verziaraetersldcml het ééne Vlaanderen van de voorlinie, dient in 1935 door eeuwigdurend bron» in een der ruimten van het IJzermonu ment hulde te worden gebracht. Een dreunend# Vlaamsche Leeuw besluit dan deze heerlijke, machtige ea waardige betooging. Vlaanderen, het levende Vlaanderen, hoeft voor de vijftiende ftiaal een ont roerende hulde gebracht aan zijn geliefd» Dooden. DE ONTZAGLIJKE, INGETOGEN MASSA, TIJDENS DE H. MIS laBaasssgsaaniaaauaiaaEaHaBiBBabiEKBü&iïaBsaiiiBasijsaaasLzasaa WENSCHEN VAN DEN CHRISTEN MIDDENSTANDSBOND VAN BRUGGE Door den christelijken Middenstands bond van Brugge werd een open brief ge richt tot graaf de Broqueville, Eerste Mi nster, waarin eerst wordt gezegd dat de middenstand in zijn zwaren nood met angstige verwachting uitziet naar de maatregelen, die de Regeoring krachtens de volmachtwet treffen zal. De heropbeu- ring van den ekonomischen toestand in zijn geheel heeft noodzakelijkerwijze een gunstigen weerslag ook op het kleinbe drijf en den kleinhandel en daarom ;taat de Middenstand bepaald sympathiek tegenover eiken maatregel die den alge- meenen toestand gunstig kan beïnvloeden. De bond wenscht echter nogmaals de aandacht van de Regeering te vestigen op ankele speciale punten, die rechtstreeks den middenstand eanbelangen. Als pun ten van dringenden aard worden aange stipt: Op fiscaal gebied: de vereenvoudiging van het stelsel der met het zegel gelijk gestelde taksen, o. a. 'door de afschaffing van het speciaal zegelrecht op de werk- aannemingscontrakten, en door de gelei delijke uitbreiding van de belasting aan de bron. In de plaats van een inkwisitie- regime vanwege het beheer, zou het toe zicht meer in een geest van voorlichting dienen uitgeoefend en de goede trouw, waar ze werkelijk bestaat, aangenomen. Op sociaal gebied wordt dringend ver mindering der lasten gevraagd. Inzake gezinsvergoeding: ofwel afschaffing van den toeslag voor de twee eenige kinderen, ofwel algemeene verlaging van den toe slag; het ln-verrekening-brengen der vol ledige boni's van de primaire vergoedings- kassen. Inzake ouderdomspensioenen: ver mindering van het bedrag der stortingen vanwege de patroons. Dringend noodig is ook de vermindering der proceduurkosten, o. a. door verlaging der registratierechten en uitbreiding der bevoegdheid van den vrederechter tot 5.090 frank. Op economisch gebied wordt verlangend uitgezien naar de wettelijke bescherming tegen de oneerlijke handelspraktijken en naar de invoering van een speciale rechts vordering tot schorsing van de oneerli.ike bedrijven. Doch, die wet zou moeten aan gevuld worden met de aangepaste maat regelen die de handalspolitie betreffen, ten einde, o. m. het leuren, het ui.ver- koopen, de kamerverkoopingen, den ver koop met premiën, enz., te regelen. Daarbij vragen de kleinhandelaars wet telijke bescherming tegen de ongelijke concurrentie vanwege de gevangenissen, aangestelden bij de openbare bes.uren, en de afschaffing van de economaten bij het leger en de staatsdiensten. Met betrekking tot de coöperatieven wordt verwacht, dat de ristorno's, die na einde boekjar -itbetaald worden, als ge wone winst zien worden belast. En wat ten slotte het veelbesproken vraagstuk der groote warenhuizen en een heidsprijswinkels aangaat, vragen de mid denstanders maatregelen die toch wat verder reiken dan de onrechtstreeksche bescherming die in het wetsontwerp op de oneerlijke concurrentie en de handels- politie vervat ligt. (BBaaaBaaaaaBEaEBaaaaaBaEBBa BELGISCHE FABRIEK VAN CHICOREIWYPPELIER-TAFFIN 120 MILJOEN FRANK IN 222.440 LOTEN WAARVAN 20 LOTEN VAN ÉÉN MILJOEN. op postcheckrekening nummer 15.570 va® V. SANSEN-VANNESTE, Poperinge, en ons blad wordt U wekelijks toegezondeA van nu tot Nieuwjaar. Abonnementsprijs voor FRANK&JK van nu tot einde Jaar: 12,60 fr.

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 1