VALY Balsem POLITIEKE KRONIEK Adolf HITLER, Rijkspresident en Rijkskanselier De Nationale Radio- elektrische Fabriek Gouden Bruiloft van Hr Edward Rocse - Vrw Marie Vanegroo te Loo Groots Rozenkransbedevaart EIGEN BELANG EN PLICHT. Het Eeuwfeest van Peter Benoit WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIN Het Passiespel te Oberammersau Hitier heeft een prodigieuze kans sche stemmen. En dat'de kommunis- met zich. Een goê maand geleden maakte de gansche wereld chorus .om het nakend einde van den führer te voorspellen, na de bloedige uitvoerin gen van 30 Juni1 Juli. Doch juist te gepaster ure nam de grijze maar schalk von Hindenburg afscheid van het aardsche leven, en meteen kreeg de Rijkskanselier alle troeven in han den. von Hindenburg had weliswaar sedert de opgang der nazis alle effek- tief handelen verloren, maar zijn zinnebeeldige beteekenis was van veel grooter waarde. Hij symboliseerde het oude Duitschland, het rijk der Ho- henzollerns, der junkers en der offi cieren. Zoolang hij leefde, had het oude Rijk een houvast, een embleem, bestond het nog in feite, leefde en ademde het, in afwachting... ja... in afwachting van de teleurgang van het nazisme. Want dit mag getuigd, niet de sociaal-demokratie zou het erfdeel van het nationaal-socialis- me overgenomen hebben, maar wel de vooroorlog sche regeeringslichamen, uitstekend in het prussianisme ge resumeerd. Het is anders uitgevallen. De slag die Hitier zich zelf toebracht met tal van verdachten weg te werken is ge heeld. Op dit oogenblik is Adolf Hit ler Rijkspresident en vertegenwoor digt aldus het hoogste gezag. We gelooven niet dat hij thans Bonaparte volgen zal, die het keizer rijk voor zich zelf herstelde. Hij wil zelfs de titel van Rijkspresident niet dragen. Hij is en blijft de führer, de aanvoerder, maar in werkelijkheid is hij de absolute meester van het Duit- sche Rijk. Na de indrukwekkende ceremonie van Tannenberg, waar de oude veld heer rusten zal, heeft de führer, sa men met zijn medewerkers, de opvol ging van Hindenburg geregeld. En waar hij een paar jaar geleden zijn kandidatuur voor het Rijkspresident schap afgewezen zag door de meer derheid van het volk, had hij de funktie thans maar te nemen, zon der slag of stoot. Hij heeft zich zelf Rijkspresident uitgeroepen, steunende op een wet tekst, in 1933 door de nazis zelf ge stemd, en waarbij de nationaal-so- cialistische Regeering toelating kreeg alle buitengewone dekreten uit te vaardigen, grondwettelijk of niet, noodzakelijk voor de redding van het Duitsche volk. Die beslissing heeft hij verleden Zondag door het volk laten sanktion- neeren. Acht en dertig miljoen Duit- schers hebben zijn beslissing goedge keurd, vier miljoen hebben ze afge keurd. Nagenoeg de 9/10 der ingeze tenen van het Rijk verklaren zich dus akkoord met Hitler. Want in feite ging het niet zoozeer om die kwestie van het Rijkspresidentschap, te la ten plebisciteeren, maar in de eerste plaats voor Hitier om te weten waar op hij rekenen kon. Thans weet hij het. Thans weet hij en ook de geheele wereld dat de 9/10 van zijn volk met hem zijn, al heeft hij ook de plaats ingenomen van von Hindenburg, al heeft hij ook bloed aan de handen. Welnu hoe men ook de cijfers poge uit te leggen, Hitier zal thans spre ken in naam van 38 miljoen Duit- schers. Waar is in West-Europa de regeering die hetzelfde kan?'Wat de vier miljoen tegenstemmers betreft, ze vertegenwoordigen nog niet eens het totaal der vroegere kommunisti- EHSHEBEBBSBEeEEBHEEEEeEBSEeHaB ten volstrekt niet akkoord gaan noch zullen gaan met Hitier ie effenaf be grijpelijk. Maar wat minder begrij pelijks is, is dat de effektieven der sociaal-demokraten naar de nazis overgegaan zijn. Leon Blum mag in Le Populairede tegenstemmers gelukwenschen om hun moed. Die moedigen zijn... kommunisten en ka tholieken. Het uitspelen van het Hindenburg- testament als kiesmaneuver tegen Hitier willen we niet ernstig opne men. We weten goed genoeg welke kiesmiddelen hier aangewend worden, als het volk hoeft geraadpleegd. We willen enkel het resultaat beschou wen, en dit resultaat is misschien niet zoozeer een Hitleriaansche vrucht maar een gevolg van de Duitsche ne derlaag in 1914-18. Het Duitsche volk vormt blok tegenover de buitenwereld en heeft zijn vertrouwen geleend aan Hitier. Aan Hitier nu te toonen dat hij dit vertrouwen waardig is. Gemak kelijk zal het niet gaan. Hij kan wel iswaar een sterke steun vinden in de nationale gebondenheid van het Duit sche volk, en tot hiertoe heeft die steun hem niet ontbroken. Wel inte gendeel. Met de dood van Hindenburg zijn alle sporen van het oude Duitsch land opgeruimd, en hoeft Hitier niets of niemand te ontzien. Doch ook juist nu komt zijn totale verantwoordelijkheid in 't gedrang. Hij kon zich vroeger aleens beroepen op de hinder en de belemmering die hij vanwege junkers, industrieelen en leger ondervond. Thans ligt het veld vrij om zich te ontplooien. En gele genheden heeft hij te over. De eko- nomie van zijn land ligt te zieltoogen, en zijn financies zijn zoo verward dat de neteligheid ervan overlommerd wordt. De Saarkwestie wacht op een oplossing en hier krijgt hij de okkasie om zich met Frankrijk te meten. Ook de herbewapening of gelijkberechti ging, of hoe men het noemen wil, is nog steeds een projekt dat hoeft uit gewerkt, een eisch, die verwezenlijkt I hoeft te worden. Daarna kan hij het prestige van zijn land eens en voor goed redden, want willens nillens is Duitschland in Europa DE struikelsteen voor den vrede. Dan gewagen we nog niet eens van de vier miljoen tegenstemmers die toch ook iets vertegenwoordigen en waarmeê moet rekening gehouden. Zij-eigen program, het Derde Rijk, het evangelie van het nationaal-so- cialisme, de verhouding met Oosten rijk zijn zoo brandend als hoogerge- noemde moeilijkheden. Kortom, Adolf Hitler staat voor wat anders dan een schoonheidsprijskamp of een dolce far niente wandeling op de promenade des Anglais te Nizza. De ekonomie zal hem het ergst doen zweeten. De strijd tegen krisis en werkloosheid is boven het natio nale gegroeid. Het is een wereldge beuren geworden. Inflatie of deflatie, t.t.z. waardevermindering of waarde vermeerdering van het geld; autar chie of vrijhandel, t.t.z. bestaan onder eigen volk of terugkeer naar inter nationale wisselwerking zijn thans de inzet van een formidabele veldslag, waarvan wij, arme stervelingen, niet het minste benul hebben, maar waar Hitier ook zijn stem hosft te plaat sen. En dit is zoo gemakkelijk niet als milities oprichten en leiden. We hebben den indruk dat Duitsch land een periode van inwendige sta biliteit aanvangt. De strijd onder volksgenooten is misschien definitief geluwd. Thans begint de slag der lei ders. Tot hiertoe hebben ze de macht veroverd in eigen land. Dat ze nu maar beginnen met het leven te ver overen, zoo naar binnen als naar bui ten. Pas dan eerst kan de praktische waarde van den diktator aan de theorie van het nationaal-socialisme getoetst worden. Schelden en verwijten tegen een leider van 38 miljoen menschen is nutteloos. Als Duitschland de stabi liteit van Europa helpt verwezenlij ken, dan heeft het voor ons ruim schoots voldaan. Hoe de Duitschers onder elkaar hun pot laten koken is hun zaak. (Verboden nadruk.) Herwig. VI (uitsluitend concessionnaris voor Belgie en het Groot Hertogdom der Point Bleu- produkten) biedt haar nieuwe su- perhet. - ontvangtoestel len 1935 aan in het 6» Salon der T.S.F. te Brussel (Jubelpark) van 1 tot 10 Sept. (standen 46, 47, 48, 91, 92, 93, 104, 105 en 106). Door nieuwe vervaar- digings- en verkoops methoden is het aan de Nationale Radioelektri- sche Fabriek mogelijk deze apparaten beter koop te verschaffen dan al deze die tot heden in den handel kwamen; ze geeft daarbij ook nog de grootste waarbotg. De F.Nit. 1935 superhet.-ontvangtoestellen zullen voor de bezoe kers van het 6° Salon der T.S.F. van Brussel een ware verras sing zijn. Deze apparaten, uitgevonden en vervaardigd in Belgie, door een Belgische Maatschappij, door Belgische ingenieurs en personeel (sinds 15 jaar in de radio gespecialiseerd) met Belgische kapi talen en materiaal, zullen meer dan al de andere de Belgische beluisteraars bevredigen. Kosteloe~.se ingangskaarten tot het 6e Salon der T. S. F. zullen toegezonden worden aan al diegene die hiervan de aanvraag zullen doen aan de Nationale Radioelektrische Fabriek, 141, Louizalaan, Brussel. BK5aE2aBE332EaE23EBKSEKEEEEXS'EEE£32EBBEE:ESïSBB!ï:!ES£aaai DE JUBILARISSEN la hun gewoon leven. Daar waren te Loo, in een klein, net en lieflijk huizeke, twee brave menschen: Edward Roose, de steeds blijde en opge ruimde kleermaker, ei} zijn achtbare we derhelft, Marie Vanegrco. Welnu, 't jaar 1884 hadden deze twee menschen malkander ontmoet, hadden malkander de hand gegeven, malkander beloofd eeuwige trouw en eeuwige liefde, malkander gezworen samen door 't leven te gaan, samen lief en leed te doelen, sa men edelmoedig en dankbaar te aanvaar den alles wat O. L. Heer hun overzond!... En of ze 't gedaan hebben?... Wie zou het verbeteren?... Uit hun huwelijk spro ten 7 kinderen, waarvan nog 6 in leven, dcel-end de vaderlijke blijmoedigheid en werkzaamheid, de moederijke toewijding en offervaardigheid, deelend vaders en moeders rotsvast gelocf en diep christe lijke overtuiging. En daarom werd er gevierd, omdat die twee brave zielen gedurende 50 lange ja ren zoo goed hun woord hadden gehou den. Aan vele huizen, om niet te zeggen aan alle, wapperde de driekleur of de leeuwenvlag, in gedicht en opschrift stond klaar en duidelijk wat de menschen in 't binnenste van hun hart er over dach ten, de blijde tonen van het nog jonge maar bloeiende muziek wipten en dansten vol vreugde en genot, geluk en blijheid in alle oogen, op ieder wezen, in ieder hart. Maar wie nog het meest van al kontent, en om zoo te zeggen, zot was van geluk, dat waren de gevierden zelf, Edward en Marie, fier cp hun talrijk kroost en op hun 26 kleinkinderen, die wemelden en wikkelden in het anders zoo stille huisje; dat waren de kinders zelf van de gevier den, fier cp hun cuders, dankbaar om hun daden en hun zorgen, vast beslist en be sloten hun voorbeeld na te volgen. Den Donderdag had het feest een heel ander karakter. Volgens oud christelijk gebruik en omdat alle goed toch eerst en laatst van O. L. Heere komt, trokken al len, kleintjes voorop, gepint en veTsierd van binnen en van buiten, achteraan de gevierden, stralend van geluk en onge makkelijk van aandoening, trokken allen ter kerke waar een plechtige Jubèlmis ge zongen werd. 't Was schoon om zien, 't was troostend om zien!... Na de H. Mis trek men naar 't stadhuis waar de officieele ontvangst plaats nam. In naam van alle medeburgers, wenschte de Heer Burgemeester de gevierden har telijk proficiat en richtte tot hen de vol gende woorden: Heden viert ge uw Gouden Bruiloft. Voor allen is het een dag van vreugde, een dag van geluk en zegening. Vijftig jaren hebt ge elkander trouw bemind: liefde, vrede en deugd hebt ge in uw midden gekweekt, de dagelijkschen arbeid blijmoedig verricht, en uw grootste zorgen toegewijd aan uwe kinderen, die heden dankbaar, gelukkig en fier, rondom uwe hoofden de gouden bruiloftkransen vlechten. Op dit verleden moogt ge met fierheid terugblikken, want geen enkel oogenblik heeft die echtelijke liefde, die wederkee- rige verkleefdheid, die geest van geduld en verdraagzaamheid, u onttrokken. Ge hebt ten volle begrepen, dat de ouderlijke achting de grondvest is der eendracht in het huishouden. Ge steldet uw vertrouwen op God en uw pogingen zijn door Hem gezegend ge worden. Het is dus met groot genoegen, dat ik op dezen dag, in naam uwer medeburgers, de verzekering kem geven onzer liefde, eerbied en hoogachting. Het doet ons deugd aan hst hart, U hier in volle ge zondheid in ons midden te zien. Wij wenschen vurig dat Deze van hier boven voortdurend zijn mildsten zegen over U zende en U nog lange jaren geve, vol voorspoed en geluk. Aanvaardt, Mijnheer en Mevrouw, de bloemtuil welke men U zal toereiken, als een nieuwe uitdrukking van de gevoelens welke wij voor U koesteren en laat ons toe, dat wij U, en uwe duurbare huisge zinnen, hartelijk Proficiat wenschen. En zoo verliep de dag verder in gezel lig samenzijn, in vertellen over den goe den ouden tijd! Menig glaasje wierd er gedronken, menig liedje gezongen, menig fabeltje en complementje opgezegd. Edward en Marie, ge moogt er zijn, ge moet er blijven, nog lange jaren, dat is ons aller wensch!... Gij immers zijt er een van den echten stempel, gij zijt ge bakken uit den zuiveren deeg van liefde en trouw aan God en godsdienst; Gij zijt gesneden uit den ouden patroon van ne derigheid en werkzaamheid; gij zijt een Rooze, met de naam en met de daad, een rooze zonder doornen, een rooze van bui tan en van binnen, van onder en van bo ven, een rooze zooals er helaas maar wei nig meer te vinden zijn in den heden- daagschen nieuwmoden maar ook aange bakken tijd!... Leve Eaward en Marie! Hip! Hip! Hoera!... HULDE WORDT GEBRACHT AAN MGR. VERFAILLE TE HOOGLEDE Op O. L. Vrouw Hemelvaartdag heeft Hooglede een grootsche hulde gebracht aan Mgr. Verfaille, Apostolisch Vikaris van Stanley-Falls, in Kongo, een zijner zonen. Gansch de gemeente was bevlagd en versierd. 's Morgens had een optocht plaats naar de kerk waar een pontifikale H. Mis op gedragen werd. De kerk was stampvol. 1150 Gedachtenissen met beeltenis wer den uitgegeven en nog waren er te kort. Na de Mis had de gewone jaarlijksche processie plaats. Op den middag werd een keurig banket opgediend tijdens hetwelk verscheidene personaliteiten het woord namen. Die schoone dag werd gesloten met een concert op de dorpsplaats en de verlich ting van Hooglede's kerk. Mgr. VERFAILLE verlaat de Pastorij te Hooglede voor de huldebetooging. «aaEBzaBBBEiaaaQMEBBBSMaaaBRi NAAR OOSTAKKER OP ZONDAG 39 SEPTEMBER De duizende deelnemers die verleden jaar meegingen zullen dat nieuws met vreugde vernemen. De Bedevaart van 8 October 1933 was een triomf. Zij was ook een zegen. Wij mochten immers een onzer zieken: Jeanne Liesenborghs van Zout- Leeuw genezen meê naar huis voeren. Dit jaar moet zij weer een machtige hulde zijn aan O. L. Vrouw van den H. Rozen krans dan is ze ook nu weer een zegen. Hier volgt de dagorde: Om 10.30 uur: Bijeenkomst vóór de grot. Korte aanspraak door Eerw. P. Berghmans o. p. Bestuurder. Rozen kransgebed. Om 11.30 uur'! Plechtige openluchtmis opgedragen door Z. E. P. Pauwels, Vica ris-Provinciaal der Dominikanen. Om 1.30 uur: Vergadering der ijve- raars(sters) in 't klooster der Zusters van de H. Kindsheid. Om 2.30 uur: Aan de grot. Offer der Jubileumkaars. Gelegenheidssermoen door Z. E. P. Callewaert, o. p. Plechtig Lof. Dominikaansch zangkoor; luidsprekers. Uit alle Vlaamsche provinciën worden speciale treinen ingelegd. Inschrijven vóór 23 September bij de plaatselijke pro pagandisten. Bestuur: Sekretariaat der Rozenkransbroederschappen: Dominika- nenklooster, Tienen. ■■BSBBHBBsaiiiiiaaHnnEflBaiBai&B De ontroomer M^lotte wordt in Belgie vervaardigd door een Belgi sche onderneming die honderde Bel gische werklieden bezigt. 't Is de beste waarde voor den ge- ringsten prijs. Door aan" ,op van eenen Mélotte beschermt de Belgische landbouwer zijn eigen belangen en die der ge- meenschappeli j kheid IBSBSB&BBSSEËBSSaSïiBSiSESSÜlXB JEUGDLEKTUUR Reeds vier Volksboeken, het vijfde ligt ter perse, één Keurboek, het tweede is bijna klaar, en twee jTeugdboeken, het derde is in de drukkerij, hebben dit jaar het licht gezien in het Davids- fonds. Men rept er zich en spaart geen moeite om aan ons Vlaamsche volk het beste te geven. Het derde Jeugdboek dat eerstdaags verschijnt is weer een vergeet-mij-nietje van Paul Kiroul, die niet aan zijn proef stuk is. En het Hoofdsekretariaat ver zekert ons dat een van zijn beste is. Dus, Vlaamsche Davidsfondsjeugd, er is wat goeds op til voor U. Indien er soms onder uwe vriendjes zijn die het zouden willen ontvangen, samen met de twee eerste boekjes die ge met zooveel plezier hebt gelezen, dat ze zich wenden tot den Sekretaris van de afdeeling in hun stad of dorp. Nog beter: doe gij het voor hen! Maak propaganda voor de beste en groot ste katholieke kultuurinstelling. POSTZEGELN1EUWS De postzegels met de beeltenis van Pe ter Benoit zullen verkocht worden tot 30 November 1934 en gangbaar blijven tot 1 Juni 1935. Wij trekken de aandacht van de ver zamelaars op het feit dat de Heer Mi nister van Posterijen besloten heeft de niet verkochte zegels onmiddellijk na het verstrijken van den datum van verkoop te doen vernietigen. Iedereen heeft er dus het grootste be lang bij zich dadelijk te voorzien. Ten einde het welslagen te verzekeren van den verkoop richt het Peter Benoit- Fonds een dringend verzoek tot iedereen om gedurende de Benoit-week van 11 tot 19 Augustus niets anders dan Peter Be- noit-zegels te gebruiken. PAX van welken aard ook, en welke er oorzaak van weze, verdwijnen in korten tijd, indien gij den VALY BALSEM bezigt. Overtreffend en onschadelijk middel voor de snelle genezing van al'.e oude of nieuwe wonden. Verzweringen, Brandwonden, Aderspa.tinien, Gekloven voeten Huiduitslag, Speen, ^oo» den, Zieke beenen, Dauw worm, Vecht Prijs Fr. 10.— de doos IN ALLE APOTHEKEN. HB0BE9B933flBBBBiSfli!B3EI91III LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN 5% 1923 135* Trekking van 20 Augustus 1931. De volgende loten winnen: 100.000 FRANK: R. 142098 Nr 1 R. 186233 Nr 3 50.000 FRANK: R. 107606 Nr 2 R. 329444 Nr 3 R. 242894 Nr 5 10.000 FRANK: R. 396407 Nr 5 R. 387229 Nr 2 R. 324434 Nr 3 R. 185354 Nr 2 R. 180129 Nr 5 R. 101450 Nr 4 R. 247479 Nr 3 R. 317294 Nr 4 De andere obligaties dezer 20 reekstl zijn uitkeerbaar met 550 frank. iBBBBBBHBBBBEaaaaBsamaeKiii' LEENING MET LOTEN 5% 1933 R. 274435 Nr 3 R. 123834 Nr 5 R. 26602Ó Nr 1 R. 219180 Nr 4 R. 205341 Nr 2 R. 104851 Nr 1 R. 391486 Nr 4 Elfde Trekking van 18 Augustus. Reeks Alle f raids i 312.186 362.988 178.735 252.527 165.185 207.721 109.451 153.012 375.371 377.899 195.422 252.880 179.202 161.054 273.608 wint 5 miliioen frank volgende reeksen winnen 25.04* 102.0} JQj.011 24009J 299.82 289/64 3l7Jë 34o OS 207.31} 343 S3® 38392» 3527*4 3-'4$ 18" 0* 135.4* 356.830 272.531 109.255 358.054 112.452 182.866 358.939 266.213 123.127 273.906 868.909 398.145 356.575 187.535 243.051 366.039 308.452 267.829 227.889 352.105 304.849 393.730 289.953 202.976 381.407 250.955 182.395 187.713 399.985 199.373 233.883 156.880 219.626 370.711 376.171 211.714 180.004 322.644 287.982 384.033 113.684 100.866 ZONDAG 26 AUGUSTUS 19J4 XIV» Zondag na Pinksteren. Protects noster groen 2» geb. van den Heilige- Zephyrinus. paus en martelaar; 3« «A. cunctis «Niemand kan twee beeren dier.cr i De les uit het evangelie van dezen 'L dag komt niet ten onpas in onze eea" van overdreven genotzucht. Hoe ruilt, we het aanleggen om God te dienen j, niet den Mammon? Die aan Christus toebehooren, hebl*. hun vleesch met zijne hartstochten t, gebreken gekruisigd j, zegt St Pauluj i, het Epistel. Dat is dus het middel: or.fr.. houdelijk te strijden tegen alle ongere verlangens die in ons opkomen. Zelfs het geoorlofde moet: men kunst, derven om des te sterker te worden. Zo: der hulp van hierboven kunnen we nietdaarom moeten we het gebed H. Kerk met groote vurigheid en in ver. eeniging met geheel de christenwereld biddendat de Kerk door Gods bar-, hartigheid voortdurend beschermd en gt. gezuiverd worde en bestuurd door G, j genade. AUGUSTUS - KOORNMAAND 26 Z 14» Zondag na Sinksen. H. Zephy. rinus. Ev.: Niemand kan 2 heeren dienen. 27 M H. Jozef van Calasanz. 28 D H. Augustinus van Hippona. 29 W Onthoofding van den H. Joannej den Dooper. 30 D H. Rosa van Lima. 31 V H. Raymundus Nonnatus. SEPTEMBER - HERFSTMAAND 1 Z H. Aegidius. HH. Twaalf Apostelen, H. AUGUSTINUS (Feestdag 28 Augustus). Bij de beroemdste Kerkleeraren, wie: geschriften ook nu nog, na vele eeuwen niets van hun waarde verloren hebben, neemt deze beroemde Heilige voorzeker een der eerste plaatsen in. In 354 werij hij te T.agaste. Noord-Afrika, geboren, Zijn moecler, de Heilige Monica, gat aan haar zoon een voorbeeldige christelijke opvoeding. Reeds op zeer jeugdigen leef. tijd studeerde hij in de hoogste inffctóin, gen van Carthago. Buitengewoon be. gaafd en verstandig als hij was, werd bij hoovaardig en eerzuchtig. Deze gebreken brachten hem zoover, dat hij de goede opvoeding die hij genoten had, verion. chende en onder alle oogpunten een slecht voorbeeld was voor zijn studie, makkers en kameraden. ZoOals hij later zelf in zijn Belijdenissenbekende, was hij op zeer jeugdigen leeftijd reeds tot in den grond van zijn wezen bedor. ven. Zijn moeder leed hier onbeschrij. felijk veel verdriet onder. Na jaren en jaren losbandig geleefd te hebben, lava® Augustinus tot inkeer. Hij brak volledig af met zijn slechte makkers en al wat hem aan zijn vorig leven kon herinneren en liet zich in 387 doopen. Eenige jart» later werd hij priester gewijd, en va» toen af zien we hem optreden als de voornaamste bestrijder der ketters. Hij, die zelf eens in de grofste ketterijen ver vallen was, gelukte er nu in, dank zij zij» buitengewoon verstand, met vrucht de dwalingen te bevechten. Hij gaf na zijn bekeering de hooger genoemde Belijdenissen uit, waarin hij gansch zijn zondig leven verhaalt. Dit boek heeft niet alleen een groote letter kundige waarde, doch ook is het voor dt diepst gevallen zondaren een reddings plank. Het leert hen dat het nooit te laat is om tot inkeer te komen, en dat er ook voor de ergste zonden vergiffenis bestaat. Het heeft dan ook zooveel waarde als de beste zijner theologische geschriften. De H. Augustinus overleed in 430, !e Hippo, waar hij bisschop was. 6BBBBBISSSB19BBB9BS3Bi2BISBBII!l| EEN NIEUWE BRON VAJÏ RIJKDOM... is ontdekt. Men noemt ze KOLONIA* LE LOTERIJ en ze zal, uiterlijk einde October, 120 miljoen frank uitdeelen, fiHsafflHEaaaEsaaaefflsaRissaïïBBBM TWEE DOODEN Te Mainvault, hoogste punt der streek van Aat, had de legerstaf een landmeet kundige pyloon van 25 meter hoog doen oprichten. De ijzeren pyloon is Maandag, (en gevolge van den hevigen wind, gansch verwrongen neergesmakt. Drie mannen die er boven op waren stortten mee naar beneden. Een hunner werd gedood en de andere erg gewond. Later stierf een der gekwetsten zoodat de ramp het leven ljostte aan twee mannen. DE JUBILARISSEN OP DEN BLIJDEN JUBELDAG, OMRINGD VAN HUNNE TALRIJKE KINDEREN EN KLEINKINDEREN, DE TREKKING DER PETER BENOIT-TOMBOLA UITGESTELD Op einde Augustus 1934, moest de trek king der Peter Benoit-Tombola te Harel- beke plaats grijpen. De eBstendige Depu tatie van den Provincialen Raad van West-Vlaanderen, komt zoojuist aan de Peter Benoit-Vereeniging de toelating te verleenen tot verdere lotenverkoop, voor een termijn van enkele maanden en na melijk tot einde Januari 1934. De Peter Benoit-Vereeniging houdt er aan terzelvertijd de trouwe propagandis ten te bedanken en geluk te wenschen met hun flinke prestaties. Doch Peter Benoit heeft nog zijn beeld niet Het i» de wil van alle Vlamingen dat het heerlijk monument van Jozef Cantré er kome en dit op de best ge schikte plaats. Dat iedereen weer aan t' werk ga, nu vooral dat de Peter Benoit-Feesten over al de belangstelling hebben doen groeien. Loten zijn nog steeds te verkrijgen,, door overschrijving van het bedrag (1 fr. per lot in boekjes van 10) op de postre kening 404119 der Peter Benoit-Verewii- ging te Harelbeke. OBERAMMERGAU MET (VERVOLG.) In 1034 leiden alle wegen naar O'oerammergau! Het mag dan ook een wonderbaar verschijnsel heeten dat, den krisistijd ten spijt, de toevloed van toeristen (ik had bijna geschreven: pelgrims) in het beroemde Beiersche Alpendorp overweldigend is; dit jaar zijn er reeds meer dan 150.000 bezoekers ge weest. En dit feit moet ons geloovige Ka tholieken verheugen. Immers, het kan niet geloochend dat er van dit Passiespel een wel doende invloed uitgaat, die ook on- geloovige toeschouwers niet ongevoe lig laat. O, ik weet het wel, velen gaan er heen uit louter nieuwsgierigheid; doch om ten volle van het spel te kunnen genieten en de grootschheid ervan te waardeeren moet de bezoe ker er zich op toeleggen nader in voeling te treden met dit diepgeloo- vige volk en de talentvolle vertolkers van het Passiespel. De Oberammergau'ers vatten de Uitvoeringen zeer gewetens vol op, als het plicht-beseft vervullen van eene roeping; zij voelen zich bewust van hunne zending. Het is hen niet te doen om roem noch geldgewin; voor hen geldt het: het traditoneele vol brengen eener plechtige belofte tot glorie en eer van God en tot stichting hunner medemenschen. Luister maar even naar den oproep door de gemeente Oberammergau ge daan In het tekstboek van het Pas siespel: Zoo werd de gemeente Oberam- mergau voorbeschikt en door een heiligen eed aan eene geestelijke zending verbonden, op hare manier Dezen te leeren kennen die gezegd »had: Gaat en onderwijst alle vol- keren. 300 Jaren geleden werd door on- ze voorouders eene jonge scheut in KOFELEERG EN HOT. de aarde geplant die in 3 eeuwen zich tot een machtigen boom ont- wikkelde, in wiens schaduw volke- ren kwamen rusten om er te hoo- ren verkondigen de verlossing van »het menschdom door het lijden en den kruisdood van den Zoon des Menschen, om in het Passiespel, zoo te zeggen als toeschouwer, deze gewijde geschiedenis zelf te zien en bij te wonen en daarvan de vrome ontroeringen der ziele als edele vruchten naar huis mede te nemen. Nooit had het spel, nooit had het tooneel in de geschiedenis van ons volk zulk groot en verheven gedacht als dit dat op Oberammergau weegt; j> Van Kristus getuigenis af te leg- gen. Zoo bidden wij dan: >Wij komen tot U, o God! Gij hebt onze voorvaderen de genade geschonken dat zij het werk begonnen, geef ons de genade dat wij het voortzetten en het over- erven als een heilig testament... Geef ons dat wij als zaaiers over de aarde gaan... Zegen ons op den dag der zaai- ïng. Wees ons barmhartig, Heer en zij ons genadig. Is het dan te verwonderen dat deze diepgeloovige bewoners, eensgezind bezield met zulken ijver en gods dienstzin, alles in het werk stellen en zich noch kosten noch opofferin gen sparen om hun Passiespel tot eene wereldgebeurtenis op te voeren; zoodanig dat, wie eens het spel ge zien heeft, bevestigen mag: Er is maar één Oberammergau en 't is daar. Met waarheid mocht dan ook de gekende Hollandsche reporter Kees Van Hoek van Oberammergau getui gen: «Het is een volk van vrome idealisten die ten tooneele voeren het lijden en den dood van den grootsten Idealist aller tijden.('t Vervolgt.) HET PASSIESPEL-THEATER. i IBBBBHIlBSBEiaBHBaBaaaasaeaSaiaBSBaSHHaeBaBHSaBESSSBBEBEEHX DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE LEIPZIG KAREL KAERS IS WERELDKAMPIOEN DER BEROEPSRENNERS OP DE BAAK De wereldkampioenschappen voor 1934 te Leipzig behooren weeral tot het verle den. Onze vertegenwoordigers maakten er schoon figuur. Immars Scherens werd kampioen in snelheid en Karei Kaers op de baan (voor beroepsrenners). Wij hebben dus twee wereldkampioenen. Danneels klasseerde zich derde, na Kaers en Guerra. Bruneuu gaf op wegens bandbreuk Magne viel in de laatste ronde na een schoone koers; Lapebie gaf ook op. Na zijne overwinning werd Kaers in een auto ongeladen en met een lauwer kroon om den hals deed hij een eereronde op den doortocht die hij per fiets 24 maal aflegde; op Let voorplan M. Albert Collignon, sportbestuurder van Brussel. LiB^raBEX3ïiaLa39Baciiaa39aEasaaxs9Bxsssas^2S35BZBBZEBBssa LJ METER HOOGE PYLOON NEERGESMAKT DOOR DEN WIND TE MAINVAULT

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 2