0X0 In de Pappen Nieuws uit leper Zwemfeest te leper SNIJKURSUS 1 voor DAM EN Inhuldiging der gedenkplaat van de Belgian Field Artillery te leper BEWERKINGEN HADDEN HEM HARD BEPROEFD Echte bouillon, dadelijk klaar, door Klein,) kke/ijk tedoseeren HET ZAAIGRAAN HUIS AIMÉ GRUWEZ mmmms Jiindmnecf is Cpzcndne/d van SeSc CINEMA COLISEUM DE VERRADER LE CHEMIN DU PARADIS jPICKHOUT - IEPER UURWERKEN JUWEELEN 1 ZILVERWERK en goed sierlijk Denk eens na! EISCHT HET MERK Door 2 eeuwen ondervinding Gewaarborgd y w ifa 'HJJ .1 HTS A# 4 rw i Bijvoegsel aan De Halle van 16-9-34. 'VIER HEELKUNDIGE STAD IEPER ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD VAX MAANDAG 10 SEPTEMBER 1934 HIJ WERKT WEER IN DEN HOF. HIJ IS 78 JAAR OUD. de overheden op de tri3uun Binst de aanspraak van burgemeester vander gkote Zondagmorgen, toen we ons naar de statie te leper begaven, wapperden overal vlaggen aan de huizen. Aan de statie ver drong zich een talrijke menigte volk, die flink en met veel tucht in bedwang ge houden werd door de rijkswacht te voet, onder het bevelhebberschap van adjudant Van Greveningen. De talrijke Verbroederingsgrcepen van leper, van het Belgisch leger, en omlig gende kwamen er zich dan ook in aange sloten gelederen plaatsen, alsook eene af- deeling van het «.British Legion en van de Poilus de France Intusschen komt de muziekmaatschappij Ypriana er ook post vatten. Om 10.40 uur bolt da trein de statie binnen en weldra wemelt het van militai re uniformen, terwijl de muziek der Gid sen zich opstelt. Onder de legeroverheden bemerken we: generaal Maraix, van het Belgisch leger; generaal Lucington en Answander, afge vaardigden van het Engelsch leger; ko lonel Sansen en kolonel De Watt, majoor Ridder de Greeft en commandant Bly- ckaerts. van het Belgisch leger. De afgevaardigde van The Belgian Field Artillery'was de heer Baron De Rosee. Heer Fr. Derudder, bestuurder der harmonie Ypriana werd door haar voorzitter, heer Ajipé Gruwez, voorgesteld aan commandant Prévost, bestuurder van het muziek der Gidsen. Daarna speelt «Ypriana» de «Groet aan da Vlag», die gevolgd werd door het God save the King» en de «Marseillaise», terwijl de vlaggen bulgen en de hoofden ontbloot worden. Nu werd de stoat In beweging gesteld, voorafgegaan door voornoemde harmonie. Daarna volgden oud-strijders van leper en omliggende, alsook deze van Antwer pen en Brussel. We bamerken ook een af gevaardigde van The British Legion Da overheden en afgevaardigden wor den ontvangen in het Hotel Skindies Statieplaats, waarna de stoet zich begeeft naar het gedenkteeken der Ieparsche ge sneuvelden. Hier wordt hij opgewacht door den burgemeestar H. Jan Vander Ghote en andere overheden. Een kroon wordt nadergelegd aan het gedenkmaal door hear Baron De Rosee en door het «British Legion», terwijl Ypria- "ja het vaderlandsch lied speelt. Vandaar gaat het naar het gedenktee- ren der Moanenpoort, waar insgelijks door voornoemde personen een kroon nederge- iegd wordt, terwijl het ««God save the Kingaangeheven wordt. Van hier gaat het naar St Maartenskathedraal, waar om 11.30 uur eene Mis opgedragen wordt door E. H. Eelpaire, Benedictijn, gewezen aal moezenier van het korps. De muziek der Gidsen neemt plaats aan Ben linkerkant van het hoogkoor. Intus schen is de machtig grootsche kerk bom vol geloopen. De vlaggen der verschillige maatschappijen nemen plaats In het hoogkoor, terwijl de afgevaardigden en overheden de hun voorbehouden plaatsen Innemen. De muziek der Gidsen voert Asa's Dood van Grieg uit, dat machtig en grootsch aandeed. Na het Evangelie beklom Z. E. H. Ver- maut, Deken, den kansel en wist in ge paste woorden, in 't Vlaamsch en het Fransch, hulde te brengen aan dezen, die voor het vadarland gevallen zijn. Daarna speelde de muziek der Gidsen Judex», van Gounod, dat gevolgd werd van Pièce Héroique van Caesar Franck. voor het orgel, dat gehouden werd door Heer Hanoulle. Tijdens de Consecratie wordt het Te Velde gebla zen en na de Mis worden het Engelsch, Fransch en Belgisch volkslied gespeeld. BIJ DE GEDENKPLAAT Van hier gaat het naar de inhuldigings plaats, die aangebracht is in den muur bij het Iepersch gedenkteeken. Bloemen garven werden ook nedergelegd aan de plaat der Fransche en Engelsche gesneu velden, die zich in de St Maartenskathe draal bevinden, alsook aan het Iepersch gedenkteeken. Als afgevaardigde van den Koning be merken we generaal Gillieaux, vleugel adjudant des Konings, en de afgevaar digde van den heer minister ven Lands verdediging, die op het verhoog plaats ne men. Verder generaal Maraix, generaal Lucington, generaal Answander, kolonel Sansen, kolonel De Watt, majocr Ridder de Greeft, majoor Slessor en commandant Blyckaerts, heer burgemeester, schepenen en gemeenteraadsleden, alsook talrijke verpleegsters, waaronder we herkennen Gravin Van den Steen de Jehey. Baron De Rosse, in 't Fransch. komt de eerste aan het woord en brengt hulde aan The 13th Belgian Field Artillery en schetst haar ontstaan en werking. Daar na spreekt kapitein Van Putte de Vlaam- sche rede uit, waarna Baron De Rosee ook in het Engelsch spreekt. Intusschen is het doek van voor de plaat nedergevallen, terwijl de muziek der Gidsen de Engelsche, Fransche en Belgi sche vaderlandsliederen speelt. Op de plaat staat de tekst in het Vlaamsch, het Engelsch en het Fransch. De Vlaamsche tekst luidt als volgt: t Ter eeuwige gedachtenis der talrijke gesneuvelden van het 13th Belgian Field Artillery vroeger 7th B. F. A. Dit Regiment bij het Britisch Le ger ingelijfd nam, vanaf 17 Mei 1915 tot 17 Mei 1917, datum zijner ontbinding, in broederlijke ge meenschap met de Britsche strijd krachten, deel aan de verdediging van het Immorial Salient van leper. Daarna kemt majoor Slessor aan het woord, die de plaat aan den heer burge meester toevertrouwt en bedankt voor de welwillendheid van het stadsbestuur voor het plaatsen der plaat. Hierop antwoordt de heer burgemees ter in 't Vlaamsch, Fransch en Engelsch, en belooft plechtig de gedenkplaat in eere te houden en te bewaren als het deze zijner eigen kinderen gold. Deze rede werd op algemeen handge klap onthaald. De afgevaardigde des Konings legde daarop eene prachtige bloemengarve ne der, alsook de afgevaardigde van den heer Minister van Landsverdediging, de En gelsche, Fransche en Italia ansche afge vaardigden en door de verschillende deel nemende maatschappijen. Daarna werd aan de lieeren afgevaar digden een prachtig en goed opgediend feestmaal aangeboden. Om 3 ure ver gastte ons heer Van Gheyseghem, kapi tein van het 8° veldgeschut, op een mooi beiaardconcert. Om 4 ure werd op de Vandepeereboom- piaats door de muziek der Gidsen een mooi concert gegeven. Om 6 ure kregen we het défilé der deel nemende Verbroederingsgrcepen te zien aan de Meenenpoort. Dan werd de Last Postgeblazen door het voornoemde muziek. Bloemengarven werden nederge legd en een minuut stilte sloot deze plech tigheid. Om 19.30 ure zijn de bezoekers per bij zonderen trein afgereisd. Om 20 ure, en als sluiting van dezen mooien dag, kregen we voor de zooveelste maal heer Van Gheyseghem te hooren aan het machtige klavier van ons .grootsche Belfort. Voorwaar, het was voor leper een mooie dag te meer in zijn geschiedenis iBBHBBsassiSEBaaaBBïai&üBiHasfisistaaassaBaBEBas^EaassszËSSB De Voorzitter ven den Iepertchen Zwemklub overhandigt de coupe aan den Over- naar van den grooten prij» van leper. Het zwemfeest Zondag 1.1. te leper betwist gaf volgende uitslagen: 100 Meter Schoolslag (nieuwelingen) 1. Tournoy (G.Z.V) 1 m. 36 s.2,Deven Omer (Y.S.C.) 1 m. 38 s.; 3. Clement (K.Z.K.) 1 m. 39 s. 3/5. 00 Met. Vrije Slag: 1. Van Ruymbekc, 57 s.; 2. Demcy; 3. Laene. 66 Met. Schoolslag:' 1. Eaton, 1 min. 13 s. 4/5; 2. Demeverc, 1 m. 15 s. 1/5; 3. Ceuninck, 1 m. 17 s. 100 Met. Schoolslag (Dames - nieuwe lingen) l.Corry Schepers (K.Z.K.) 2 m. 2 s.2. Blanche Kerrynckx (YS.C.) 2 m. 3 s. 2/5; 3. Gladys (Sp. Y.S.C.) 2 m. 6 s. 100 M. Vrije Slag: 1. Matthys (G.Z.V.) 1 nu 15 s.; 2. Bogacrt, 1 m. 17 s. 2/5 J. tomraeynt, 1 m. 22 s. 2/5. 200 Met. Schoolslag: 1. Vandenbossche (G.Z.V.) 3 m. 25 s.; 2. Mortier (K.Z.K.) 3 m. 30 s.3. Deven (Y.S.C.) 3 m. 50 s. Estafette (3 maal 66 m. drie zwemw.) 1. Tournoy, Vandenbossche, Decloedt (G.Z.V.) in 2 m. 57 s. 4/5; 2. Declercq G., Clement W., Clement (K.Z.K.) 3 min. 14 s. 2/5; 3. Jacques, Deven, Demey (Y.S.C.) 3 m. 29 s. 2/5. Beker Groote Prijs van leper (200 m vrije slag)1. Matthys (G.Z.V.) 2 m 41 s. 2/52. Bogaert. 3 m, 1/53. Poublon, 3 Maal 66 m. Schoolslag (nieuwel.) 1. Gent^lie Z. V., 3 m. 9 s.; 2. K.Z.K 3 m. 19®. 2/5; 3. Y.S.C., 3 m. 27 s. 2/5 Duikelen: 1. Demcy; 2. Segers; 3. Van Nieuwenborgh4. Mion. Waterpolo: Yper Sw. Club 1 Kort- rijksche Zw. 7. BEKaesEKaB2HaB33i:ass33EaasEa «T; UeVtg oi>l Of' Wrö ï+jtf- gemai zuinig 4 De doos van 20 OXO Blokjes fr. 3.50 (met Chromosbon) u' VERSLAG: De zitting wordt korts na 18 uur door den Heer Burgemeester Vander Ghote geopend. Is afwezig: de Heer Coutelle. 1. Vervallenverklaring van een ge meenteraadslid ten gevolge van verande ring van domicilie. - Onderzoek der ge loofsbrieven van het wettelijk plaatsver vangend lid der lijst Nr 1. - Eedaflegging. Daar de Heer Bonnet Hector, socialis tisch raadslid naar Kortrijk is gaan wo nen en diensvolgens niet meer gerechtigd is in den gemeenteraad te zetelen, en ge zien hij ook verwaarloosd heeft zijn ont slag van raadslid in te dienen, heeft da bestendige deputatie hem van ambtshalve van zijne hoedanigheid van gemeente raadslid vervallen verklaard. Zijn plaats vervanger den Heer Braecke werd uitge- noodigd heden zijn eed te komen afleg gen, doch hij heeft laten weten dat het hem om persoonlijke redenen niet moge lijk is dit mandaat te aanvaarden. De raad neemt akte van zijne ontzegging en zal voor de aanstaande vergadering den volgenden plaatsvervanger der lijst Nr 1 uitnoodigen. 2. Proces-verbaal der zitting van den 16-7-34. Zonder opmerkingen goedgekeurd. 3. Nazicht der stadskas. - Proces-ver baal. - Derde kwartaal. De Heer Burgemeester geeft verslag over het onderzoek der stadskas door hem op 27 Oogst gedaan. 4. Aanbesteding. - Levering van ko len. - Proces-verbaal. De Heer Schepen Delahaye zegt dat de kommissie van openbare werken, na on derzoek der vroeger gedane aanbesteding, eenige voorwaarden bij het lastenkohier heeft gevoegd. Deze voorwaarden werden door de twee laagste aanbieders aanvaard, zoodat de uitslag der aanbesteding, waar van hij de goedkeuring vraagt, geen ver andering heeft ondergaan. De raad keurt deze aanbesteding eenparig goed. 5. Taksverordening op het openen, verbreeden en verbeteren van straten, het leggen van riolen, kasseiwerk, enz. Dit ontwerp van taksverordening, waar van de Heer Burgemeester geen lezing geeft zoodat het publiek niet weet waar over het gaat, werd volgens zijne verkla ring door de commissies van financiën en openbare werken onderzocht en met een parige stemmen goedgekeurd, na er al leen enkele kleine wijzigingen en enkele veranderingen van woorden aangebracht te hebben. Na een kleine bespreking waar uit niet wijs te worden is gezien buiten de raadsleden, niemand weet waarover er spraak is wordt deze taksverordening goedgekeurd met 11 stemmen en twee onthoudingen, deze van de Heeren Leu- ridan en Verbeke. 6. Openbare Onderstand. - Proces verbaal van onderzoek der kas. - Tweede kwartaal 1934. Het schadig slot, zooals het blijkt uit het gedane onderzoek beloopt meer dan 800,00 fr. erin begrepen de schuld die de kommissie van Openbaren onderstand aan de spaarkas heeft. 7. Openbare Onderstand. -^Rosschen. - Staat van ligging der vellingen te hou den gedurende het dienstjaar 1936. Den 24 Juli 1.1. keurde de Openbare Onderstand het ontwerp goed der vellin gen van boomen die In 1936 zullen ge daan worden in 18 hectaren bosschen ge legen te Wijtschate en te Zillebeke. De raad brengt op zijn beurt een gunstig ad vies uit. Alleen de Heer Missiaen onthoudt zich. 8. Openbare Onderstand. - Centrale verwarming. - Aanpassen van automati sche branders. De Commissie van Openbaren Onder' stand heeft besloten de machtiging van de hoögere overheid af te vragen om ln het Godshuis Nazareth een automatischen brander aan de centrale verwarming te mogen aanbrengen. Dit zal omtrent 50.000 frank kosten maar een jaarlijksche be sparing van 11.C00 fr. in brandstoffen uit maken. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Onthouden zich de Heeren Missiaen, Ver gracht en Van Alleynes. 9. Openbare Onderstand. - Begroo ting 1934. - Verhooging van ontvangst en uitgaaf. De Commissie heeft besloten verschil lige artikels harer begrooting te verhoo- gen zoo in ontvangsten als in uitgavan, zoodat het slot der begrooting geen wij zigingen ondergaat. Dit voorstel wordt zonder opmerkingen gestemd. 10. Oorlogsschade. - Overeenkomst voor herstel van eenen donderscherm op het Belfort. De voorgestelde overeenkomst waarbij aan de stad een vergoeding van 3.280 fr. wordt toegekend voor het plaatsen van eenen donderscherm op het Belfort, werk dat reeds uitgevoerd is, wordt eenparig goedgekeurd. 11. Staatsmiddelbare Jongensschool. - Begrooting over het dienstjaar 1935. Deze begrooting die sluit met 490.700 fr. in ontvangsten en uitgaven wordt goed gekeurd. 12. Nijverheidsschool: a) Rekening over het dienstjaar 1933; b) Begrooting over het dienstjaar 1935. De rekening sluit met een overschot van omtrent 2000 fr. en de voorgestelde be grooting voorziet 66.000 fr. In ontvangsten en uitgaven. Beide worden zonder opmer kingen gestemd. 13. Muziekschool. - Begrooting over het dienstjaar 1935. De begrooting wordt goedgekeurd alsook verscheidene voorstellen van den beheer raad der school die besloten heeft de niet genoegzaam gevolgde leergangen van Vlaamsche voordracht en zang voor een jaar te schorsen, de inschrijvingsrechten te verhoogen en voor de leerlingen die leper niet bewonen te verdubbelen, en de vergoeding voor spoorwegabonnement van de leeraars op 800 fr. terug te brengen. 14. St Georges memorial church. - Begrooting over het dienstjaar 1935. Goedgekeurd zonder opmerkingen. Ont houden zich de Heeren Missiaen, Ver- gracht, Van Alleynes, Leurldan en Ver beke. 15. Stadsrekening over het dienstjaar 1933. - Nederlegging. De Heer Voorzitter legt deze rekening die sluit met een tekort van 524.000 fr. op het bureel neder ter Inzage van de raadsleden. 16. Stedelijk kerkhof. - Grond vergun ningen. De vergoedingen aan den Openbaren On derstand te betalen door de aanvragess van de voorgestelde grondvergunningen bedragen de gezamenlijke som van 2460 fr. Algemeene instemming. Alleen de Heer Missiaen onthoudt zich. 17. Mededeelingen. De Heer Voorzitter zegt een brief ont vangen te hebban van den Heer Ch. Be- kaert, gepensionneerde bureeloverste van het stadhuis, die den gemeenteraad be dankt voor hetgeen hij in zijn voordeel besloten heeft. Verders maakt de Heer Burgemeester nog bekend dat de besten dige deputatie het voorstel van verkoo- ping van den grond Tribloc heeft goed gekeurd, en na nog enkele vragen van verschillige raadsleden, waarender deze van den Heer Missiaen die vraagt een reeks wintervoordrachten voor de werk- loozen in te richten, treedt de raad te 19.39 uur ln geheime zitting. IB339B9BEBZBS33DlflB£BSS3iaSSSB BELGISCHE FABRIEK VAN CHICOREIWYPPELIER-TAFFIN Ziehier een man van 78 jaar oud, die een oncindigcn dank wijdt aan Kruschen Salts. Binnen twee maanden ben ik 78 jaar oud, zoo schrijft hij. Ik heb vier heel kundige bewerkingen doorstaan, waar- I voor twee voor breuk en ik gevoelde mij gansch teneergeslagen. Ik had ook nog de laatste jaren pijn aan den schouder. Sedert achttien maanden dat ik het hos pitaal verlaten heb, gebruik ik Kruschen Salts waarmee ik me zeer goed gevoel. Ik kan, gelijk vroeger, mij opnieuw bezig houden met mijn hofwerk en ik dank er Kruschen Salts innig voor.» - M. S. te F. De verschillende zouten welke Kru schen Salts bevat, bezorgen den lichten prikkel die de inwendige organen eischen, om de regelmatige werking te kunnen verrichten. Deze levenskracht-gevende zouten behouden op hooge mate de wer king van uw lever, van uw nieren, van uw ingewanden. Zij stellen ze zelf in de I mogelijkheid uw organisme te ontlasten j van allen giftigen afval der spijsvertering en der voeding. Ze maken het bloed I zuiver en krachtig waaruit geheel na tuurlijk de kracht, de opgewektheid en de levensblijheid voortvloeien. Kruschen Salts in alle Apotheken 12,75 frank de flesch; 22 fr. de groote flesch (voldoende voor 120 dagen). tsvaüBasBssssBBEsgasiaaszBZSB STAD IEPER BIJ DE SLUITING VAN 'T VAC.4NTIEPATRONAAT EEN VLAAMSCHE KERMIS!... Op Donderdag 6 September zouden de meisjes slechts na den noen vergaderen in St Maartenskring, om dan weer in blij de vaart voort te rukken naar 't vacan- tieplein. De laatste namiddag!... Verza digd door 't pas genomen middagmaal, dronken van zon en vreugde, en bran dend van verlangende nieuwsgierigheid stapten ze talrijker dan ooit de gewone baan op. Zoo Juist over de Cité ondervroe gen ze reeds de verten: of er toch niet één kleurke te bespeuren viel van al die feeërieke scheppingen door de V. K. B.- leden tijdens den voormiddag tot stand gebracht, toen 't stille zomerwind je en de voorbijgangers eenige bescheiden gerucht jes overseinden?... Jufvrouw, wa gaot er daor allemaole zin?».., Ln wel één en zestig keeren per uur wordt het platte knapzakje onderzocht! 't Beschermt im mers 'n kostbaren schat: de aanwezig heidskaartjes! Een echten rijkdom vor men zij: een schat met zedelijke waarde: hij getuigt van haar talrijke aanwezigheid in de H. Mis en op het deugddoende speelplein, alsmede van haar orde en spaarzaamheid, die geen enkel papierke verloren, maar zorgvuldig bewaarden. Hieraan denken de Jufvrouwen!... een schat met stoffelijke waarde: met de kaartjes koopen we snoep- en speelgoed: Patatte-frit caramels, o! dat is goed! chocla, e feteure, e pup- tje...Hieraan denken de klndersl... En moest ik nu hun taaltje op popier brengen, hun levendig en nieuwsgierig taaltje, dan vond niemand den weg In dat verwilderd bosch van dooreengestren- gelde vraag- en uitroepingsteekens! Hoera! Wij zijn er! Binnenstormen?... Maar de gesloten poort wederstaat ge- makkeljk den vrouwelijken machtsaan- val! Staande op het metselwerk der poort zal een Jufvrouw eerst den ncodigen uit leg geven: «Geen geld gebruiken! Alles koopen met kaartjes! En U haasten hoor, om 4 u. moet al het koopen gedaan zijn: dan is het tombola! Een kiekje wordt genomen, waarna beide poortvleugels openwieken e« de^levenslustige blijde bietjes uitzwermen in alle richtingen naar de vele, honigzoete aantrekkelijkheden! Schilder en dichter, padagoog en pries ter moesten hier malkaar ontmoeten! Op dit feestplein wenschte ik een Jordeans om het goedleefsche gedoe rond frituur - kraam en snoepinrichtingen in 't gepast kader op het doek over te brengen. En wat zou onze Breughel toch pittig de schilderachtige zakkenloopipg hebben ge schetst! Ook de blindemans zou 'k er gaarne zien op drijven, die met open schaar de koord willen doorsnijden waar- meê 'n pakje opgehangen werd, en dan juist... langs de koord knippen! En de aandachtige visschers zijn ook nog 't op nemen waard! U moest ze aan 't werk zien, al bijtend op hun tongsken van in spanning! De katoenen draad is zoo plooibaar, de haak zoo koppig en 't is met veel tegenzin dat hij al met en keer de koord vastpakt waarin de geheimzinnige visch werd gebonden... Ik wenschte hier ook een dichter, stoeiend met de kinde ren, opdat zijn fijne ziel zou mogen ten diepste aanvoelen het volle leven van het volkskind, met den overvloed van zijn vreugde, of de sterkte van de pijn, want heel geringe teleurstellingen lijken groot in de kleine oogen van het kind. Maar ook de koude boekengeleerde kon hier wat verwarmend genot scheppen. Is het niet veel aangenamer met eigen oogen, en zonder papierenhujp, op te merken dat het eene meisje hét eerst naar de mooi- versierde tafel trekt om haar oogjes wat schoonheid te laten drinken, dat een an der het eerst het frituurkraam bezoekt, om in 't mondje zoetheid te smaken, een derde het eerst de zakkenlcoping aan pakt om haar spieren te laten werken en haar vreugde bot te vieren, is het niet zeven maal zeven keeren aangenamer dit alles ga te slaan dan een stroeven zin in te blokken die zegt dat het eene kind visueel, het ander sensoreel en nog een ander motorisch is aangelegd En hier wenschte lk ook, en deze wensch tenmin ste werd vervuld, den priester, opdat hij mediteere over dit schoone werk van het vacantiepatronaat dat honderden kinder- kens gelukkig maakt, en opdat hij zich verheuge bij het nagaan van sommige ontluikende en groeiende deugden bij de toekomst onzer stad: gevonden kaartjes werden aan de jufvrouw gegeven en edel moedig werden kaartjes gegeven aan wie er weinig had... Het ls goed bij de klei nen rechtschapenheid en edelmoedigheid te *tndenl... Na vier uur: tombola! Ieder der drie- honderd-zeventig meisjes mocht naar voor komen en een prijs kiezen. De na men werden afgeroepen naar het aantal aanwezigheidskaartjes. Wat prachtige prijzen op de sierlijk, opgesmukte tafel! Maar wat een dralen bij het kiezen! Of de meisjes tevreden waren, dat heeft de lustige terugtocht bewezen. Nooit zag de Jufvrouw haar kinderen zoo blij... en omgekeerd, nooit zagen de meisjes haar jufvrouw zoo vreugdig, want, wie het meest offert, is het meest gelukkig! B. «■«aanHaBHHSUBBSaZEESSSBN OM TE BEKOMEN ONDER TOEZICHT HET MEEST GEWAARDEERD door het Ziftingskomiteit van het LAND- BOUWINSTITUUT van GEMBLOERS: ROODE TARWE (Prin. Leopold); WITTE TARWE (Wilhelmina); ZOMERGERST (Damscaux 125), WENDT U TOT: M. GEORGES BEDORET, Penteville te GEMBLOERS; o£ L. DURNEZ, 48, Elverdinghestraat, IEPER PRIJZEN .VOLGENS HOEVEELHEID. IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag Is aUeen open van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure. de Apotheek VAN ROBAEYS, Boterstraat. ZIELMISSEN OP ZONDAG 16 SEPTEMBER 1934. IN SINT MAARTENS: Te 11 uur, voor Mevr. Gillis-Tanghe. IN SINT PIETERS: Ta 8 uur, voor Vr. Vandermeersch Silvie, wed. Debruyne. IN SINT NIKLAAS: Te 8 uur, voor Mevr. Masscheleln. Te 9 uur, voor Mevr. Jeanne Coutrez, echtg. v. H. Hector Vandemarliere. KANTSCHOOL. Da kantschool bij de Zusters van Ma ria (Lamotte), Rijselstraat. 83, wordt op nieuw geopend op 6 Oktober a. s. De leergang zal gegeven worden door eene gediplomeerde onderwijzeres uit de kantnormaalschool van Brugge. Dan Maandag en Dinsdag van 4 tot 0*4 uur; den Zaterdag namiddag van Ui tot 4 uur. De leerlingen worden aanvaard van af 9 jaar oud. Meisjes boven da 14 jaar mo gen zich ook laten Inschrijven. BOOMEN. Ware het niet geraadzaam eene reke boomen te planten langs den openbaren weg ten noorden en ten oosten der sa cristie van Iepar's Kathedraal, gelijk men er onlangs eene reke geplant heeft ten westen en ten zuiden der kerk, en vele op stads groote openbare plaatsen en ln de breedste straten? Wie ziet niet liever een hoofd met schoon haar, dan een bloote en blutse kletskop? HANDELS- EN NIJTERHEIDSKAMER IEPER Zaterdag 6 Oktober 1934, om 8 uur 's avonds ten lokale Hotel du Sultan voordracht in de Fransche taal door den Heer Ingenieur ROBERT BILLIARD, over Het Communistische gevaar in Belgie St JOZEF's VRIJE BEROEPSSCIIOOL IEPER De leergangen der Dagafdeelingen, Me taal- en Houtbewerkers, hernemen voor de oude leerlingen: Maandag 17 Septem ber te 8 ure, en voor de nieuwe leerlin gen: Dinsdag 18 September, te 8 ure. Voor de leerlingen van Coupe en Con fectie de eerste Zondag van Oktober, te 8 ure 30. Inschrijvingen bij den Heer Directeur, St Jacobstraat Nr 5, leper: Zaterdag 15 en Zondag 16 September, telkens van 10 tot 12 ure. M. K. HALLAERT. Een Ieperling, M. K. Hallaert uit de Hondstraat, komt Consul van Belgie te New-York genoemd te worden. Hartelijk proficiat! van 2 tot 4 uur in den namiddag 1 EENS PER WEEK gegeven door JUFFROUW 1 in bezit van Staatsdiploma De KURSUS begint op 1 Oktober e. k. PATRONEN OP MAAT ZICH WENDEN I BOTERSTRAAT, 58, IEPER Kapel der Arme Claren. Negen- daagsche plechtigheid ter eere van O. L. Vrouw van Salette (Verzoenster der Zon daren) van 's avonds 18 tot 27 September. Den 18 September, 's avonds om 7 uur, openingslof en Sermoen. Al de weekda gen der Noveen, H. Mis om 6 ure, waarna onderrichting; ten 7 ure Mis en ten 8 ure Hoogmis met Sermoen, 's Avonds Lof te 7 ure en groot Sermoen. Den 27 Sep tember 's morgens algemeene Communie voor de inzichten van Z. H. den Paus. De laatste dag der Plechtigheid zal men Paternosters, Scapulieren, Kruisjes der Goede Dood en andere" godvruchtige voor werpen wijden. De Sermoenen zullen gepredikt worden door een Eerwaarde Pater Minderbroeder. Men kan zich ten allen tijde laten in schrijven in de Broederschap van O. L. Vrouw van Salette, in het klooster waar men ook kan verkrijgen: water van de fontein en Medailliën van Salette, de kor te geschiedenis en de Litaniën van O. L. Vrouw van Salette. Kerk van Brielen. Jaarlijksche Ne- gendaagsche Plechtigheid van 16 tot 25 September ter eere van den H. Cornelius, Paus en Martelaar, aanroepen tegen sekties, vallende ziekten, atakken en lam heid. Orde der Diensten: De Zondagen van de Noveen, Missen ten 7 en 10 ure; te 3 ure Vespers en Lof. Maandag Jaar getijde om 9 ure. De andere weekdagen Mis om 8 ure en dagelijks Lof om 4 ure. Men kan zich laten inschrijven in de Broederschap van den H. Cornelius bij E. H. Pastoor. v>et Hu^s luwcUen Lf1"y oT - kwaUW AUes eerste pr;-)ien. Mies aan de ™r^nt°"aanriidine:- - Dinsdag avond, om 7 uur, kwam Mevr. Leon Bossaert, wonende Rijselstraat, per velo van het Tennisplein in gezelschap van dames en heeren. Ter hoogte van de Veumesteen- weg wilde ze oversteken, maar kwam in botsing met den auto van L. V. van El- verdinge. De vrouw, die aan het stuur van den auto zat en die in gezapige snelheid reed, stopte zoohaast mogelijk, maar on gelukkiglijk kon zij de aanrijding niet voorkomen. Mevrouw Bossaert werd op 't voorland geworpen met het ongelukkig gevolg dat zij aan hoofd en knieën ge kwetst werd. Ze werd opgenomen, en daar zij in bezwijming lag, in het huis van M. Heursel, Maloulaan, binnengedragen. Een bijgeroepen doktor bracht haar de eerste zorgen toe en zij werd dan naar huis ge voerd. De velo was erg gerampt. Het ge bruikelijke onderzoek werd door de politie ingesteld. De auto was niet beschadigd. De Inzittenden kwamen er met den schrik van af. Moden-artike!en in 't Groot Kleerstoffen Witgoed, Merceriën, Sajetten, enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. Fourruren - Herstellingen. Tel. 60 leper 2-4, BOTERSTR. IFPER Jicht bij de Haile MUZIEKSCHOOL. Het College van Burgemeester en Sche penen heeft de eer de belanghebbenden ter kennis te brengen dat de leergangen der Muziekschool, voor het Schooljaar 1934-1935, zullen hernomen worden op Maandag 1 Oktober aanstaande. De inschrijvingen zullen in gezegde School, Hondstraat, plaats hebben op: Woensdag 26, Donderdag 27 en Vrijdag 28 September, van 18 tot 19.30 uur. Het inschrijvingsrecht, onmiddellijk be taalbaar, ls bepaald als volgt: Notenleer: Lagere Graad Middelbare Graad Hoogere Graad Zanglessen: Lagere Graad Middelbare Graad Hoogere Graad Snaartuigen: Lagere Graad Middelbare Graad Hoogere Graad Houten en Kcpcren fjieel'.uigen: 49 fr. Klavier: Lagere Graad Middelbare Graad Hcogere Graad Vlaamsche Voordracht: Harmonie en Muziekgeschiedenis: Lagere Graad 109 fr. Middelbare Graad 159 fr. Hoogere Graad 200 fr. De nieuwe leerlingen moeten door hun ouders vergezeld zijn. De andere leerlin1 gen moeten zich opnieuw laten inschrij ven. Voor de leerlingen die deel uitmaken derzelfde familie betaalt de oudste het volle Inschrijvingsrecht, de volgende de helft. De leerlingen wier ouders te leper niet woonachtig zijn betalen dubbel in schrijvingsrecht. - «o - STAD IEPER 20 fr. 30 fr. 50 fr. 75 fr. 100 fr. 150 fr. 100 fr. 150 fr. 200 fr. BEIAARDCONCERT OP ZONDAG 23 SEPTEMBER 1934, om 12 ure 's namiddags, door den Heer John Vaichaitis van Séranton (Amerika). PROGRAMMA: 1.- Rubens March, P. Benoit 2.- Oude Vlaamsche Liederen: a) Zeg Kwezelken, b) 't Looze Visschertje. 3.- a) Silverboot (Piet Hein) Viotta b) Confidence d. Fleurs Mendelssohn 4.- Sonata (finaal) Benedetto-Marcello 5. - a) The Rosary, Ethebert Kevin b) Abide with me. 6. - a) Drink to me only, b) Old folks at home, St. Foster c) My old Kentucky Home) 7.- Marche Turque, Mozart 8.- a) Volkslied, Staf Nees b) Preludium in ré klein, Staf NeeS 21 JLwi rfaurès titan. Briisse{ii\ Drenkelinge. Donderdag avond, omstreeks 10 uur, werd uit de Kaai, recht over de Magazijnen Vergracht, het lijk opgehaald van de genaamde Madeleine Durry, van Dikkebusch, dienster in het Hotel du SultanGroote Markt te leper. Men weet niet of men hier voor een ongeluk, moord of zelfmoord staat. Het slachtoffer werd om 8 34 uur in ge zelschap gezien van verscheidene perso nen. Een onderzoek werd ingesteld. Het is juist een week geleden dat die leurder, zekere Oscar Deleu, wonende Kalfvaart, ook uit het water getrokken werd. Het ware misschien wenschelijk daar een leuning aan te brengen. Gesticht der H. Familie. Maandag laatst werd in de intimiteit het vijftigja rig Jubelfeest gevierd van zes Zusters der H. Familie: de Eerwaarde Moeder Domi nique, Overste van Oostvleteren en de Eerwaarde Zusters Germaine, Cécile, Eli sabeth, Paula en Angèle, Zusters van het klooster te leper. De Jubelmis, in tegenwoordigheid van de Zusters en van de naaste familieleden werd opgedragen door E. H. Moulaert, neef van Zuster Angèle, omringd door 6 andere priesters en kloosterlingen, allen familieleden van de Jubilarissen. De ge- legenheidspreek werd gehouden door E. H. A. De Busschere, Bestuurder. Roerend klonk na de Mis het dankende Te Deum Van te allen kante kwamen huldetelegrammen toe van dankbare oud leerlingen. In den namiddag werd door Z. E. H. De ken Vermaut het beeld van O. L. Vrouw van Lourdes en de Calvarieberg gewijd en ook het prachtig gebouw der Beroeps- school werd plechtig ingezegend. God zegene de ijverige en goede Zusters en hun bloeiende inrichting. Voordracht. Op Vrijdag 28 Sep tember e. k. te 8 uur 's avonds wordt in den Stadsschouwburg een Fransche voor dracht gegeven door den E. P. Hénusse S. J. met als onderwerp La vie en Vi tesse De voordracht wordt gegeven ten voordeele van het werk der Damen van Bermhertigheid. Kaarten aan 10 en 5 fr., alsook familiekaarten, te bekomen op voorhand bij Heer Boudry, Meenenstraat en Heer Dumortier, Boterstraat. In den Katholieken Kring. Zoo als telken jare, zal het winterseizoen in den Kath. Krng ingezet worden met een Tooneelavond door het VI. Katholiek Beroapstooneel van Louis Devriendt en Poldi Sorel. Dit jaar geven zij ons op Dinsdag 16 'Oktober aanstaande Het Kind der Zonde Dit stuk gaat een sukses te gemoet, zonder voorgaande. In derdaad het steekt vol handelng en laat op alle toeschouwers een diepen indruk na. Wij twijfelen er dan ook niet aan of al- lan, die vroeger Louis De Vrlendt en Poldi Sorel zijn komen toejuichen, in den Kath. Kring ook deze maal eraan zullen houden een deugddoenden en tevens aangenamen avond door te brengen. Binnen kort worden de kaarten te koop aangeboden in de gelagzaal van den Kath. Krng. Prijzen zooals altijd: 10, 8, 5 fr. PIER, JEF EN JAN, kunnen gelijk welk merk op een pak chicorei zetten. Dit is niet vol doende: men moet den naam kennen van den fabrikant. PACHA en baar fabriek te Halte zijn voor U een waar borg van hoedanigheid en zuiverheid. 109 Jaar ondervinding van vader tot zoon C. S. IEPER Tweede Afdeeling is van eene kale reis uit Roeselare teruggekeerd en liet daarbij de twee punten in de Mandclstad achter. Het geschut van den vorigen Zondag had al zijn poeder verschoten, want de aan- vallijn kon nog de eer niet redden. Er moet nochtans.bijgevoegd worden dat de kans geenzins bij de rood-witten thuis hoorde en dat de fluitenier de Ieperlin- gen van een zeker strafschop beroofde. Daar de stand enkel 1-0 op dat oogen- blik in 't voordeel van Club Roeselare pleitte, kon het verdere verloop van den match een geheel andere wending nemen in de veronderstelling dat de penalty in doel omgezet werd. Spijtig dat back Cal- lens verder tegen zijn elftal doelde, an ders was een gelijk spel nog niet uitge sloten. Na de rust waren de bezochten de meerdere doch konnen de rood-witte verdediging niet meer doorboren, zoodat de thuisspelers ten slotte met 2-0 won nen. De rood-witten staan heden Zondag tegen Stade Moeskroen nogmaals voor een gewichtige taak en zullen alles moe ten in 't werk stellen ont maar een enkel punt thuis te houden. De Scholieren hebben insgelijks van hunne pluimen te Meenen gelaten en speelden geenzins zoo goed als bij den eersten thuismatch. Met 3-0 werden zij naar huis gezonden en vermochten niets tegen de zwart-gele achterhoede om liet zoo gewenscht tegenpunt te netten. Wat zij tegen S. K. Roeselare zullen verwe zenlijken valt af te wachten daar alle gegevens onthrékeh. Nochtans zullen de rood-witte Scholieren stukken beter moe ten spelen om puntftiöogst op te doen. Derde Speciaal verloor nipt met 2-1 te- dag bij F. C. Poperinge optreden om een laatste oefeningsmatch te spelen. STAD IEPER. Christen Volkshuis, Sint Jacobsstraaf, 30. ZATERDAG 15 SEPTEMBER, te 8% u. ZONDAG 16 SEPT., te 1 te 5, te 8 u. MAANDAG 17 SEPTEMBER, te 8 M O. JACK PERRIN in Engelsch gesproksn met tweetalige teksten en de wereldberoemde operette' DE WEG NAAR HET PARADIJS Fransch gesproken en gezongen met Vlaamsche teksten, met LILIAN HARVEY en HENRI GARAT. KINDEREN ALTIJD TOEGELATEN. Moderne ingerichte en goed vcrfrischt» zaal. Kostelooze bergplaats vcor 200 velos. Kostelooze kleedkamer. Ver- frisschingen in den café. POPERINGE STADSNIEUWS Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheel VANDEPLAS. De zaak Duquesne. Naar verluidt heeft het onderzoek door het parket in gesteld nopens ae zaak Duquesne, uitge wezen dat Remi Duquesne, bijgenaamd Boertje Kaine wel zelfmoord heeft ge pleegd door verhanging. Wij hadden dus wel gelijk toen wij waarschuwden tegen allen praat over die zaak. juist en mooi. allerhande VROUW ERG GEKWETST DOOR EEN AUTO TE GENT Het Slachtoffer was geboren te leper. Mevfouw Lesneur, wed. van Kolonel Lesneur, werd Donderdag morgen in de Borluutstraat aangereden door den auto van Heer Chalmet, volksvertegenwoordi ger en burgemeester te Zelzate. De vrouw werd erg gekwetst aan den rechterslaap. Haar toestand is zeer erg. Het slachtoffer, Sophie Baterman, wed. Lesneur, werd geboren te leper op 4 Juli 1858. Een onderzoek naar de verantwoorde lijkheid is ingesteld. Vuanneer men U eene kip aanbood voor vyf frank, zou zulks uw wantrouwen opwekken en terecht! Kwaliteit boven al! Uwe gezondhelt Is et mede gemoeid! Eischt de produkten GIBBS - Scheerzeep en Scheerkreem, tandzeep en tandpasta door 2 eeuwen ondervinding gewaarborgd en beroemd over heel de wereld. Op gezondheidsgebied, weer dan waarop ook. is "goedkoop" aJtyd "duurkoop" Eischt GIBBS, en weer G/BBS en altyb GIBBS. xijmTïsr-F

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 3