In de Pappen Nieuws uit leper Minneplein Iepersche Folklore Het gebruik van het Vlaamsch te leper HUIS AIMÊ GRUWEZ HET KIND DER ZONDE VANDEVOORDE'S PELSEN Vraag niet zoo maar „Blokjes"* maar zeg wel Zij hebben Lïebig als hoofd bestanddeel, Daardoor geven ze, goedkooper, ^eeschbot 9°ede hoed «PICKHOUT - IEPER VERANDERING van WOONST HUIS JANSSENS-BONTE JUWEELEN UURWERKEN ZILVERWERK HET ZAAIGRAAN -jrsr*- ALBERTA KOLONIALE LOTERIJ RECHTBANK VAN IEPER M»2»2BaXElB5BeaaEES9&3BaKa CINEMA COLISEUM PRIMER0SE VLUCHTENDE SCHADUWEN SIDDERING MILJOENEN! Pensioen voor Dienstboden HIJ WILDE ER NIET AAN GELOOVEN! jsürcess-' "an De Halle Tan 14-10-34. Nu de taalstrijd zijn groots scherpte verleren heaft, kunnen wij kalm een oog slaan op het verleden en-êen van de be langrijkste vraagstukken van onze ge schiedenis behandelen. Voor men de gewone talen Invoerde, was het latijn algemeen in gebruik, en he: diende als officisele taal in leper tot in het jaar 1259. Na dien datum behr den de latijnsche akten tot de groote uit sonderingen. Het gedeelte van de gemeen telijke rekeningen dat betrekking had op de opgelegde boeten, wordt alleen verder in het latijn opgesteld tot in 1280. Nadat het latijn verlaten was heerschte voornamelijk het Fransch te leper, in de plaats van haar voorgangster. De gemeen telijke rekeningen, de keuren der gilden, de registers van de Weezerie, de private akten, alles werd in de XIII" eeuw in het Frensch opgesteld. Deze taal houdt trouwens niet alleen zijn intrede in leper maar ook in het Am bacht van leper, in de vele dorpen van W;st-Vlaanderen en van Vcurne-Am- bacht. Nochtans openbaart zich vanaf 1295 in het Ambacht van leper en de omliggende dorpen de Vlaamsche taal. Vanaf 1300 neemt het gebruik van het Vlaamsch le vendig toe en voert het den boventoon gedurende de heele XIV" eeuw. Terwijl op het platteland de Fransche taai geheel door hst Vlaamsch vervangen wordt, blijft integendeel in leper zelf de Fransche taal, zoo goed als zonder onder breking, gehandhaafd. Bij het begin van de XV' eeuw zegeviert het Vlaamsch ge heel ep geniet een onbetwist gezag tot onder de regeering van Lodewijk XIV. Al deze feiten zijn destijds bevestigd met behulp van de documenten uit dien tijd door den heer Willem Des Marez. Wij zullen hier een kort onderzoek la ten volgen van die documenten, volgens den geleerden archivaris die vroeger lange dagen doorbracht in ons rijk archief, toen aan de kundige zorgen van den heer Emlle D" Sagher toevertrouwd. leper bezat de oudsts gemeentelijke re keningen van België. Een fragment "bracht ons tsrug tot het jaar 1267. Het was in het latijn opgesteld, maar men mr ver onderstellen dat zelfs toen al zekere ge deelten der rekeningen in het Fransch opgesteld waren, aangezien het volgende fragment, van 1276, ons zooals het vorige, de lijst der opgelegde boeten gaf, en in het latijn opgesteld was, terwijl het ge deelte dat de kosten op karren en paar den behandelde in het Fransch, en ook de andere akten van denzelfden tijd als het eerste fragment ook in die taal ge schreven zijn. Eveneéns in het Fransch opgesteld is een fragment uit 1277 dat ons spreekt van de opbrengst van de huur der standplaatsen in de Hallen. In 1279 en 1280, werden het Fransch en het Latijn ongeveer evenveel gebruikt. Het is in de jaren 1280 tot 1285 dat het latijn voor goed verbannen werd uit h?t gemeente huis. We zien namelijk bij het einde van de leemte die deze jaren omvat, dat het Fransch voortaan alléén in gebruik is. Een betreurenswaardigs leemte bestend ln onze gemeentelijke rekeningen. Die van 1298 tot 1304. Wat was in deze jaren van verbittering tegen Frankrijk v! officieele taal te leper? D'archivaris Des Marez heeft niét geaarzeld te besluiten dat het het Fransch was, daar al de verkoopak ten van onroerende goederen, voor het stedelijk bestuur afgesloten, fn die taal opgesteld waren. De jaren 1325 en volgende vormen een tijdvak van veel onrust. Door de volksoproeren die de stad ln beroering brachten, kwam een zeer de mocratisch bewind. Hoe het ook zij, in dit tijdvak zien wij het Vlaamsch tot ofl'icieele taal verheven. De rekeningen van 1325 verschijnen Voor het eerst in het Vlaamsch. De triomf van de Vlaamsche taal was van korten duur. Vanaf November 1329, beginnen de rekeningen weer in het Fransch en blijven Fransch zonder on derbreking, tot November 1378. Er bestaat een leemte tusschen dezen datum en den 1 November 1383, die ens belet de juiste datum te bepalen, waarop het Vlaamsch voor goed in gebruik komt bij de gemeen telijke boekhouding. Na deze leemte wor den alle rekeningen in het Vlaamsch ge schreven, en de volkstaal handhaaft zich dus onaangetast tot de regeering van Lodewijk XIV. PYRÈS. STAD IEPER BERICHT. De periodieke Ijk der Maten, Gewich ten en Weegtoestellen, voor het jaar 1934 zal plaats hebben te leper, in de Stads- jongcnsschool, St Niklaasstraat, op; OCTOBERT 9(4-'2 u. en 13-16^u. 9'/2- u. en 13-16j4u. 9(4-12 u. en 13-1654 u. 954-13 u. en 13-1654 u. 954-12 u. en 13-1654 u. 954-12 u. en 13-1654 u. 954-12 u. en 13-1554 u. IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag ls alleen open van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure, de Apotheek VAN ROBAEYS, Boterstraat. Moden-artikelen in 't Groot Kleerstoffen Witgoed, Merceriën, Sajctten, enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. Fourruren - Herstellingen. Tel. 63 leper 2-4, BOTERSTR. I F P F R dicht bij de Halle TE KOOP TWEE SCHOONE EIGENDOMMEN, waarvan 1 met inrijpoort. Alle twee zijn voorzien van water, gaz en elektriciteit, alsook groeten hof met veel fruitboomen in volle opbrengst. Adres ten bureelc van 't blad: 17, Boterstraat, leper. IISBKSBBBBHBaflaiSSBBBBiBBSS Dinsdag 16: Woensdag 17: Donderdag 18: Vrijdag 19: Dinsdag 23: Woensdag 24 Donderdag 25 tSEEBESBBBBBBBEBBÏBBSBSSSSSB Het is Dinsdag 16 October a. s. dat het gunstig bekende Vlaamsch Katholiek Beroepstooneel onder de leiding van den bekenden tooneel- kungtenaar Louis Devriendt, dit heerlijke stuk zal komen opvoeren in den Katholieken Kring. Wie de vroegere alhier vertoon de stukken Wat God vereenigd heeft», Rigo Janos» cn Anne- Mariczag, zal ook niet nalaten dit hoogstaand moreele stuk te komen hijwonen. De hoofdrollen zijn vertolkt door Lotjis Devriendt en zijne echtge- noote Poldi Sorel. De prijzen der plaatsen zijn zoo als altijd 10, 8 en 5 fr. De kaarten zijn te verkrijgen in den Katholie ken Kring en bij de leden van het bestuur. De kaarten kunnen voor behouden worden Zondag 14 Oc tober in den Katholieken Kring, van 11 tot 12 uur. (BasssasasxsEzsasaassgsGssss Wat gedaan fiict het Minneplein? Vcrkoopen. Waarom 1. Omdat er geen gebruik van ge maakt wordt. Vóór den oorlog, als leper een bataljon voetvolk en de rijschool had, was het minneplein er noodig voor de krijgsoefeningen van 't leger. Maar voet volk en ruiterij zijn weg van leper, en schijnen te zullen wegblijven. Het Minne plein werd vóór den oorlog ook eenmaal s jaars gebruikt voor peerdenkoersen maar niet meer sedert den oorlog; het zou ten andere, daartoe bchooren eerst hier en daar vereffend, te worden; de peerdenkoersen die 't leper plaats had den sedert den oorlog, hadden plaats in M. Layrou's weide, tusschen leper cn Brieleu en kunnen daar voort plaats heb ben. Na den wapenstilstand werd het Minneplein bezet met tijdelijke bureelen en barakken voor de eerst weergekeerde Ieperlingèn, maar zij werden weggeno men, van zoo leper en de Ieperlingen steenen gebouwen bekwamen, en 't is wel te hopen dat leper nooit meer zal platgeschoten worden. Nu ligt het sedert lang ongebruikt. Wat men bezit heeft maar weerde door 't gebruik dat men er van maakt. Een gierigaard had zijn spaarpot ge dolven en kwam er nooit meer aan. Op zekeren dag bcstztigde hij er de ver dwijning van cu was er ontroostbaar voor. Lafontcine loech met hem en zeiLeg een steen waar uw spaarpot waseen steen is een onaangeroerde geldpot weerd. 2. Omdat het niets opbrengt. Wat heeft men van iets, dat noch nut noch baat oplevert? Volgens 't Evangelie zei een bezitter van een onvruchtbaren vij geboom aan zijnen hovenier't Is het derde jaar dat mijn vijgeboom geen vruchten voortbrengt, ruk hem uit den grond dien hij vruchteloos uitzuigt. 3. Omdat het minstens zoo voordee- lig kan verkocht worden als den triblok bij de zwemplaats op 25 September laatst, vermits het nog beter gelegen is. Die vaag liggende grond van 2 ha. 31 a. 95 ca. wandelweg inbegrepen, werd gevraagd door de vennootschap Algemeene Tuin- bouwondernemingvoor 207.790 fr., een groep Ieperlingen bood 234.000 fr., M. Jozef Deplanche ging tot 235.000 fr. en de Iepersche groep van Gustaaf Mahieu sloeg den koop toe voor den prijs van 236.^)00 fr., 't zij 10,13 fr. de vierkante meter. Daaruit volgt dat liet Minneplein voordcelig zou kunnen verkocht worden, zoo men het openbaarlijk wilde te koop stellen. Maar wie mag of moet het te koop aanbieden Mondelings kocht de stad het aan den Staat die den koopprijs afhield van verschuldigde vergoeding voor oor logsschade nooit bij onze wete, werd de koopakte verleden, geboekt ter registra tie, noch overgeschreven ten kantore der hypothekenveel meer, de Gemeenteraad, terugbeerende op een vroegere beslissing van aankoop, besliste afstand te willen doen van den eigendom mits de achter- gehoudene vergoeding voor oorlogsscha de te ontvangen. De Staat tot heden roerde niet en zei noch ja noch neen, maar bleef de verschuldigde vergoeding voor oorlogsschade achterhouden. Dat de Staat dus, t'akkoord met de Stad, het Minnenplein verkoope, ter zij ner baat en eindelijk de achtergehoudene vergoeding van oorlogsschade aan de Stad betale: de Staat zal Stads' oorlogs- scha met den verkoopprijs kunnen be talen de Stad, die haar rekening van jaar 1933 sloot met een tekort van 524.352 frank zal haren geldnood zien verminde ren en die 't Minneplein koopt, zal, 't is te hopen, er geld mee winnen en werk en winning aan werkloozen kunnen be zorgen. A. uit alle andere kennelijk aan de KWALITEIT Men koopt ze voor 't PROFIJT! SINT JOZEFSKERK der P.P. Ongeschoeide Karmelieten. Plechtige Octaaf ter eere van de H. Moeder Theresia van Jesus, van 14 tct 21 Oktober. Zondag 14 Oktober, opening der Octaaf. Onder al de H.H. Missen: Aanspraak. Te 6 u. Mis voor de Zusters Derde- Ordelingen. Te 9 u. plechtige Hoogmis met Sermoen. Te 5 u. plechtig Lof en Sermoen. Maandag 15 Oktober, feest der H. Moe der Theresia; Te 6 li u. Mis met offeran de voor de Zusters Derde-Ordelingen. Te 9 u. plechtige Hoogmis opgedragen door Z. E. P. Gardlaan der P.P. Capucle- nen. Te 6 u. plechtig Lof en Sermoen. De andere dagen der Octaaf: Te 6 u. Mis voor de Zusters Derde-Ordellngen, waarna Onderrichting. Te 6 u. 's avonds Lef, Sermoen en Lofzang. Zondag 21 Oktober, sluiting. Gedurige Aanbidding; Missiedag. Onder al de Mis sen omhaling ten voordeele der Missiën. Te 6 u. Mis voor de Zusters Derde-Or delingen. Te 7 54 u. Mis voor de Broe ders Derde-Ordelingen. Te 9 u. plech tige Hoogmis met Sermoen. Te 5 u. plechtig Lof, Sluitingssermoen, Pauselijke Zegen. Marie processie, Te Deum en laat ste Zegen. De Sermoenen zullen gepredikt worden door E. P. Clerincx, Redemptorist. GEMEENTERAAD VAM MAANDAG 8 OCTOBER 1934, om 17 uur, ten Stadhuizs, HET NIEUW UURWERK VOOR DEN HALLETOREN TE IEPER ftinnen korten tijd zal het nieuw uurwerk op den Hailctoren geplaatst worden. Dit zal ieder leperllng met veel genoegen vernemen. Het raderwerk van dit Uurwerk, waarvan hier een afbeelding, ia ten toon gesteld in het Huis Douche, Diksmuidestraat, leper. Het is heel belangwekkend de werking ervan eens na te gaan. De doos van Sj 20 OXO Blokjes fr. 3.50 (met Chromosbon) a VERSLAG De zitting wordt te 17.15 uur geopend, onder het Voorzitterschap van den Heer Vander Ghote, Burgemeester. Afwezig: de Heer Coutelle. Aan den gevel van het stadhuis wap pert de nationale driekleur en al de raads leden zijn op hun best gekleed ter gele genheid van de huldiging van den Heer Schepen LEMAKIETJ, aan wie nog den zelfden avond om 7.30 uur in het Hotel Britannique een banket aangeboden wordt. 1. Wettelijk plaatsvervangend Ge meenteraadslid. - Afstand van mandaat. - Onderzoek der geloofsbrieven ven het tweede plaatsvervangend lid der lijst Nr 1. - Eedaflegging. Hst voorbeeld navolgend van den Heer Georges Braecke, heeft Mej. Irma Bru- neel, het tweede plaatsvervangend lid, ins gelijks haar ontslag schriftelijk ingediend, ;ocdat de derde en laatste plaatsvervan ger der socialisten voor de aanstaande vergadering zal uitgenoodigd worden. 2. Huldiging van den Heer Schepen Lemahieu, lid van den Gemeenteraad se dert meer dan 30 jaar. De Heer Burgemeester, rechtstaande zegt dat het met vreugde is dat hij den Heer Schepen LEMAHIEU voor de on schatbare diensten die hij gedurend meer dan 30 jaren aan de stad bewezen heeft en nog bewijst, mag gelukwenschen en hem de hulde en de erkentelijkheid der bevolking uitdrukken. Hij huldigt in hem den gcedsn dienaar en den zorgvollen be heerder van leper's gemeenschap, en wenscht hem nog lange jaren in den ge meenteraad te zien zetelen. Na deze woorden, die hertelijk werden toegejuicht, komen de Heer Schepen De lahaye en de Heeren Raadsleden Missiaeu, Van Alleynes en Leuridan beurtelings aan het woord, namens hunne respectievelijke partijen en sluiten zich bij de hulde aan den Heer Lemahieu gebracht. 2 bis. Proces-verbaal der Zitting van 11 September 1934. Zonder opmerkingen goedgekeurd. 3. - Politieverordening. - Intrekking. Ingevolge de onlangs gestemde wet op de Dinaso-groepeeringen, besluit de raad op voorstel van den Heer Burgemeester het vroeger genomen politiereglement in te trekken, waarbij het aan genoemde groe peeringen verboden werd in de stad oefeningen te doen. 4. Stadseigendommen, - Verkoop van grond. Een perceel grond van 162 m2 50 in de Ieperleestraat zal openbaar verkocht wor den op den instelprijs van 20 Fr. den vierkanten meter. 5. Openbare Onderstand. Land goederen. - Nieuwe pachten. Op de beraadslagingen van de Kom missie van Openbaren Onderstand waar bij aan sommige pachters die zulks aan vaardden nieuwe pacht voor 9 jaar te be ginnen met 1 Oktober 1934 gegeven werd, brengt de raad een gunstig advies uit. 6. Openbare Onderstand. - Openbare verkooping van eene partij zaailand. Een perceel land en weide ter groote van 1 Ha. 34 a., gelegen langs den Mee- ne steenweg en aan verscheidene verpacht mits 1.180 fr. 's jaars tot 1 Oktober 1935, zal openbaar te koop geboden worden aan den instelprijs van 5,50 fr. den m2, boven alle kosten, gezien het als bouwgrond kan dienen. Eenparige instemming. 7. Openbare Onderstand. - Aankoop van 2 ka. 62 a. 60 ca. meersch. Deze meersch gelegen te Merkem, werd in openbare veiling aangekocht voor de totale som van 31.280 fr., onkosten inbe grepen. De raadsleden brengen nogmaals .een gunstig advies uit. 8. Openbare Onderstand. - Ontslag van pacht. - Openbare Verpachting van een huis. - Lastenkohier. Mevrouw Debeer wenscht ontslagen te zijn van den pacht van een huls in de Meenenstraat, die slechts met 1 Septem ber aanstaande ten einde loopt en die zij vroeger aan Mevrouw Proot had over genomen. Dit huis zal opnieuw openbaar verpacht worden, doch ge huidige pacht- ster blijft verantwoordelijk voor de ge beurlijke vermindering der pachtop- brengst. De raad stemt met dit voorstel in. 9. Openbare Onderstand. - Land goederen. - Openbare verpachting. Op 21 Oogst 1.1. werden verscheidene landgoederen, waaronder twee hofsteden te Langemark en te Dikkebusch, openbaar verpacht. De Heer Schepen Lemahieu vindt de geboden prijzen voor de hofste den 13.500 fr. voor 10 Ha. 37 a. te Dikke busch en 20.000 fr. voor 13 Ha. 84 a. te Langemark, overdreven en onthoudt zich f tijdens de stemming, alsmede de Heeren Leuridan, Verbeke en MlssUien. Deze laatste heeft zich als lid van den Open baren Onderstand eveneens onthouden voor al de voorgaande punten den Open baren Onderstand betreffende. De overige raadsleden keuren de verpachting goed. 10. Openbare Onderstand. - Begroo ting ever het dienstjaar 1935^- Neder- legging. De begrooting wordt voor onderzoek naar de Commissie van Financiën ver zonden. 11. Stadhuis. - Centrale verwarming. Plaatsen van een brander type Cérac. Op voorstel van den Heer Schepen De- lahaye besluit de raad een automatische brander type Cérac voor 3 maanden als proef te gebruiken. Dit type van brander zal in het kolenverbruik een besparing van 20 uitmaken, verzekert steeds een ge lijke warmte en kost slechts 12.446 fr., het zij de helft dan branders door andere firma's voorgesteld. 12. Vijverhuis Dikkebusch. Eet zaal aanbesteding. - Proces-verbaal. - Goedkeuring. Van de twee gedane aanboden wordt het hoogst zijnde 47.740 fr, zonder opmer kingen goedgekeurd. 13. Legaat aan de stad leper. Wijlen M. Edouard Vandevijver heeft bij testament een deel zijner meubelen, portretten en schilderijen aan het Stads museum geschonken. Het Schepencollege zal aan de bestendige afvaardiging de toe lating vragen dit legaat te mogen aan vaarden. 14. Stadsbibliotheek. - a) Rekening 1933; b) Begrooting 1S3S. Beide worden zonder opmerkingen een parig gcedgekeurd. 15. Mededeeüngen. De Heer Burgemeester deelt aan den raad mede dat de grond Tribloc voor de som van 236.000 fr. verkocht werd en dat de Compagnie Générale de Gaz et d"Elec- tricité de haar gestelde voorwaarden aan vaardt en er in toestemt de gevraagde uitbreiding van het electrisch net op den buiten van de stad te doen. De Heer Missiaen interpeileert vervol gens den Heer Burgemeester ever het weg nemen van de pancarten Plan van den Arbeid die de socialisten aan de straat- lantaarnen gehangen hadden. De Heer Burgemeester doet hierop te recht opmer ken dat de raad het recht niet heeft hem te ondervragen over beslissingen die hij als hoofd dér politie neemt, en vraagt aan den Heer Missiaen met welk recht hij de lantaarnen als publicitéitsbord gebruikt heeft. Na een greve vergelijking gemaakt te hebben tusschen een stier die zoodra hij iets rood ziet er op losstormt en den Heer Burgemeester die alles vernietigt wat van de socialistische partij uitgaat, sluit de Heer Missiaen met de bedreiging in het vervolg andere middelen te gebruiken. Na een paar vragen van den Heer Ver beke voor verbetering der Drie Zotten- straat, voor het plaatsen van reddings gordels nabij de vestingwateren, en voor de regeling der marktkwestie, dringt de Heer Pattijn aan voor de verlichting der Volkswijken Kalfvaart en Ligy. De raad trekt zich vervolgens om 18 u. 50 min. terug in geheime zitting. GROOTE GALA-AVOND. Op Zondag 28 Oktober a. s, om 8.30 uur 's avonds, in Lapierre's zaal, GROO TE FEESTAVOND, ten voordeele van de steunkas der Oorlogsinvalieden van leper. De beroemde Artisten uit het Muntpa- leis te Brussel: Heer Tiikin Servais en Juffer Jacqueline De Kesel zullen er op treden. 't Is een echte kunstavond in 't ver schiet, welke de zindelijkste der luiste raars zal vergenoegen. Ieperlingen, houdt dien dag vrij Davidsfends. Donderdag 18 dezer wordt het winterseizoen ingezet met een voordracht door Z. Eerw. Pater Stracke, over Ruisbroec. In de Vlaamsche wereld heeft Pater Stracke's naam een zoo gunstig gekenden klank dat de vermelding ervan alleen het welgelukken van een feestavond verzekert. De voordracht over Ruisbroec werd in de voornaamste afdeelingen van 't Davids- fonds reeds gehouden en oogstte overal den hoogsten bijval. Spreker ls ten andere vooral beslagen in de geschiedenis der Vlaamsche middeleeuwsche cultuur, waar in Ruisbroec's tijdperk een hoogtepunt vormt. De vergadering heeft pLats in de feest zaal van 't College (Bollingstraat), om 8 uur, en zal ingeleid worden door Be- noit's Mijn Moederspraak in kinder koor uitgevoerd. Ter afwisseling zal Juffr. Cromeecke enkele liederen zingen. Ook de vernieuwing van het Bestuur staat voor dien avond op de dagorde, t Belooft een puike avond te zijn. Bedevaart van den H. Rozenkrans. Op Zondag 14 Oktober, te 4 uur, gaat de zegenrijke Bedevaart uit van den H. Ro zenkrans en doet volgenden omgang met het Allerheiligste: St Jacobsstraat, Paddepoelstraat, Wen- nickstraat, Rljselstraat, Groote Markt, Korte Torhoutstraat, Kauwekijnstraat, Meenen- en St Jacobsstraat. De Bedevaart besluit met een solemneel Lof waarvan al de motetten speciaal zijn gecomponeerd door meester H. Moer man en zullen uitgevoerd worden door het zangkoor van St Jacobs. St Maartenskathedraal. Zondag 1.1. toen we de II. Mis bijwoonden werd onze aandacht getrokken op Iets dat onlangs moet geplaatst geweest zijn. Bij nader zicht bemerkten wij dat het een Kre- dentstafel was, aangebracht in den muur van de H. Sacramentskapel, achter het Hoogaltaar rechts. De Kredentstafel is in een holte gemaakt waar de kannetjes die de priester bij het H. Sacrificie der Mis bezigt, geplaatst worden. Die tafel is af gesloten door een kunstig gebeeldhouwd eiken deurtje, smaakvol met gesmeed ijzerbei agsels versierd. We bemerkten dat onder het deurtje het wapen van den Weledelen Heer Georges Tack, Voorzit ter van den Kerkraad, aangebracht is, de gever van het prachtig kunstgewrochtje. DE STOMME WET OP DE CHICOREI laat den fabrikant toe zooveel water als hij wil te doen in zijn chicorei indien hij geen gewicht vermeldt op zijn pakken, maar er «vette chicorei» en vervetop schrijft. De Fabrikant die het gewicht vermeldt is gehouden de vochtigheid te beperken tot 15%, wat ten andere nog te veel is. PACHA, kampioen van de droge chicorei, be- kampt die wet van onzinnige tegen strijdigheid. Belle's Godshuis. Men is dees week begonnen met het plaatsen van de hoog- zaal in de kapel van het Belle's Godshuis. Het werk werd toevertrouwd aan onzen Ieperschen kunstenaar beeldhouwer, Heer Maurits Dsrzedt, die wij weten het, zijne kunstenaarsziel erin steken zal. Volgens wij gehoord hebben zal het komen lijk vóór den oorlog. Al de oude Ieperlingen herinneren het zich nog zoo wel, 't was zoo schoon, zoo kunstvol! 't Schijnt dat er eene kleine verande ring aan den trap gebracht wordt. Nu, we weten dat het werk in goede handen zit en verhopen er het beste van. COIFFEURSALON v. Keeren en Damen vroeger Rijselsioaat, 53, OVERGEBRACHT: BOOMGAARDSTRAAT, 16, leper. Sluiting van de Rozenkrans Octaaf. Heden Zondag zal er ter gelegen heid dar sluiting van de Oktaaf van O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans, een plech tig Lof gedaan worden waarvan het mu ziek ter deze gelegenheid gemaakt werd door den jammer niet genoeg gewaardeer- den Ieperschen kunstenaar Heer Henri Moerman. Zullen uitgevoerd worden: Pa- nis Angelicus, tweestemmig; Ave Maria solo; en Tantum Ergo, driestemmig. We kunnen onze bevolking er niet genoeg tce aansporen in dit Lof tegenwoordig te zijn, niet alleen om het kunstige gehalte, maar wel eerst en vooral cm Gode lof te bren gen en te danken om de gunsten welke Hij gedurende deze dagen kwistig uitge strooid heeft, door den tusschenpersoon van E. Pater Kenis, die ons door zijne kernachtige én rijke taal menigen keer in verrukking bracht. Zulke sermoenen wer ken deugddoende op de bevolking. Hevige autobotsing. Zaterdag rond 12 uur, kwam de genaamde Alb. Desra- mault, kolenhandelaar Cartonstraat, van de Groote Markt de Hondstraat per auto camion ingereden. Ter hoogte van de Oude Kleermarkt werd hij verrast door den autokamion van zekere V., handelaar te Roeselare, die uit de St Jacobsnieuw- weg de Oude K1 arkt op wilde. De botsing was gewei.—3; de autokamion van Desramault, die niet geladen was, zat met het voorste gedeelte onder den autoca mion van den Roeselarenaar. Geen van de beide menners was gekwetst, maar de vrachtauto van Desramault was erg ge havend. Het leek een hoop verwrongen ijzer. De voorwielen waren gekromd, de beide slijkweerders ingedrukt, de lichten insgelijks, alsook de motor. De vrachtauto van de Roeselarenaar was niet zoo erg gesteld: de slijkweerders en de treedplank alleen waren beschadigd. De Rijkswacht was weldra ter plaats en stelde het ge bruikelijk onderzoek in. De jaren gaan voorbij De echte Juweelen blijven. Koopt uw Diamanten en Goud bij VANLEDE, Goudsmid, Boterstraat, 6, IEPER. De grootste keus - Üc genadigste prijzen «o» Autoaanrijding. Zondagavond om streeks 8 ure kwamen de genaamde Daniel Debaere en Charles Lefever, beide van leper, de Meenensteenweg op. Omstreeks rechtover het huis nr 155 dier baan, von den zij er een motocyclist bewusteloos en ernstig gekwetst liggen. Zij verwittigden aanstonds de politie die het eerste onder zoek instelde. Het slachtoffer bleek zekere Alfred Benolt te zijn, wonende te Moes- kroen, Groene Plaats, 3. Alles getuigde dat hij van leper huiswaarts reed en dat hij door een auto moet aangereden ge weest zijn. Het slachtoffer werd opgeno men en door de zorgen van hei, Roode Kruis naar het O. L. Vrouw Hospitaal gevoerd. De gehavende moto werd ten huize van Roger Wolters binnen gezet 't Is te hopen dat de politie den laffen dader zal ontdekken, die na het ongeval het slachtoffer ean zijn lot overliet. Kristen Middenstand. Op Zondag 28 Oktober, te 5 54 uur zeer stipt, groote feestavond, aan de leden en familie kos teloos aangeboden in den Kath. Kring Rijselstraat. De Kristen Middenstand van Veurne bezorgt ons aangenaam tooneel en leuke zang. Voordracht door den Heer Advokaat Versteele. Middenstanders, men verwacht U. HET BESTUUR. Vlaamsche Toeristenbond. - Radio praatje. Zaterdag 13 Oktober, te 16.45 u. houdt de Heer R. Buckinx. leeraar aan 's Rijks Middelbare School alhier, een radiopraatje in het N. I. R. over DE WEST-VLAAMSCHE BERGEN Een onderwerp dat veV radioluisteraars zal in teresseeren. 't Is de Strafste! Gebruikt er minder! Is een spreuk, zeer wel bekend, Daardoor doeit men hier lijk ginder, Op 't beroemde merk van Gent. Vfouwen, neemt die spreuk tot leuze! F. C. JACOBS een'ge keuze Koop 'k voor mij en voor mijn vent. allerhande juist en goed OM TE BEKOMEN ONDER TOEZICHT HET MEEST GEWAARDEERD door het Ziftingskomiteit van liet LAND- BOUWINSTITULT van GEMBLOERS: ROODE TARWE (Prins Leopold); WITTE TARWE (Wilhelmina); ZOMERGERST (Damseaux 125), WENDT U TOT: M. GEORGES BEDORET, Penteville te GEMBLOERS; of L. DURNEZ, 48, Elverdinghestraat, IEPER. PRIJZEN VOLGENS HOEVEELHEID. (SïasaaEBEBSBOBSiBZBaasQEKsaii C. S. IEPER Rood-wit- kende Zondag de nederlaag op gansch de lijn. Tweede afdeeling stond voor een harde karwei bij R. S. Waregem en gelukte erin tot aan de rust de stand blank te houden, na een zekere meerderheid ge toond te hebben,die jammer genoeg in geen doelen kon omgezet worden. Na de her neming waren de gesternden aan de lei dende hand en in min dan geen tijd werd Masselis viermaal gevloerd. De laatste minuten van den tweeden speelhelft kwa men de Ieperlingen wederom aandringen en Vanderbouwhede teckende twee maal aan op inzenden der hoekspelers. Doch de tijd was verstreken en de bezochten behielden de twee punten, die ze geheel zeker niet verhoopt hadden. Wanneer zullen de rood-witten eens tponen op verplaatsing wat zij op eigen terrein kunnen verwezenlijken? Is het soms aan durf dat het mangelt wanneer zij öp vreemden bodem optreden? Noch tans staat het vast dat zij kunnen als zij willen vermits zij aanzien worden als een geduchte ploeg wanneer zij voor eigen publiek opkomen. Ten andere, wij zullen morgen nogmaals getuige zijn van hun voetbalkunde tegenover Lauwe die het met ledige handen zal mogen aftrap pen. Derde Speciaal B vertrok zeer onvol tallig naar Waregem Sport en kreeg na tuurlijk op zijn veste (4-0). Zal het elf tal volledig zijn om Harelbeke aan te pakken? Derde Speciaal C had de reserveploeg van den A, A. Moeskrocn te bekampen en verloor met 7-2. De jonge krachten der rood-witten waren niet bestand om de tegenstrevers in toom te houden en konnen zich enkel goed verdedigen Cnockacrt en Carlier gelukten er toch in de sterke keeper der bezoekers te verschalken. De Scholieren waren bye, en staan morgen in het strijdperk tegen de lei ders hunner reeks. Indien zij tegen Statie Moeskrocn een gelijk spel kunnen af dwingen, dan mogen zij op een prach- tigen uitslag bogen. Groote Ni door 29, maken. «U VcwaMelt" Alles aan etc M^e^oor' ton k"n«' Alles BEDANKINGEN De Hinders Schaballie-Parcyn bedan- !,en Vrienden en Kennissen voor den bUJk van genegenheid betoond tijdens het afsterven en den Lijkdienst van hun Moeder VROUW LUCIA PAREYN Weduwe van Heer Stanisias Schaballie. De Familiën van den Boogaerde en De Saegher, diep getroffen door de talrijke blijken van innige deelneming hen be tuigd tijdens het afsterven van DEN HEER HENRI DE SAEG1IER danken, langs dezen weg, de Vrienden en Kennissen voor hunne genegenheid. Als laatste uitvinding is de baard der Fonderiet Bruxelloites, bezig met de markt te veroveren. ALBERT DENYS, POPER1NGE. Tel. 61 EEisaHasaaagagiBBiaBiiBBfiEssaaB EEN GEHEEL LOT als geschenk in T SAYETTEN WIJVEKEN Groote Markt, te leper, voor eiken aankoop van 350 frank. Wollen Kleederen, vanaf 45-65- 85 frank. Beste Mantels, vanaf 85-98-125 frank. Bijzondere keus van ROUWARTIKE- LEN, gereed gemaakt, alsook op maat. Bedreiging en betchadiging. De Vod- dere Jules, van Moorslede, wordt beticht van bedreigingen jegens Lietaert Alida, vrouw Priem Kamiel, en van beschadi ging van onroerende goederen. Priem ;te!t zich als burgerlijke partij aan en raagt de klassieke frank schadevergoe ding. De rechtbank ziet af van de be tichting van bedreigingen en veroordeelt hem voor het tweede feit tot 70 frank boete of 2 dagen gevang, voorwaardelijk gedurende 6 maanden. De burgerlijke partij bekomt de gevraagde frank en de betichte wordt tot de kosten der aan stelling veroordeeld. Oorzaak van verkeersongeval. Goe- maere Ferdinand, van leper, biervoerder an de N. V. Anglo-Beige, had op 7 April 1.1., van Meenen komende, oorzaak geweest van een verkeersongeval te Ge- luwe. dat erge gevolgen had voor den wielrijder Serruvs Victor, van Geluwe. Deze liep eene gevaarlijke beenbreuk op en bleef 42 dagen in behandeling en moest eene heelkundige bewerking on dergaan, en dokter Vandeputte, van Ize- gem, verklaart in zijn getuigschrift, dat later eene tweede bewerking zal noodig zijn, dat de totale tijdelijke werkonbe kwaamheid 5 maanden zal aanslepen en dat eene blijvende gedeeltelijke werkon bekwaamheid zal blijven bestaan welke op 40 mag geschat worden. Meester Kristiaen, van Kortrijk, stelde zich ter zitting als burgerlijke partij aan voor Ser- ruys en vroeg eene totale som van 88.245 fr. 10 als schadevergoeding. Na de plei dooien beslist de rechtbank op 18 Octo ber uitspraak te doen. WederzijcLche slagen. Verwarde Odi- lon, Vuylsteke Karei en Van Limburg Maurits, allen van leper, worden ver volgd voor wederzijdsche slagen. De twee eerste daarbij voor slagen en weerstand aan de politie-agent Titers Florent en voor dronkenschap. De rechtbank ver oordeelt Verwarde en Vuylsteke voor de verschillende feiten tegen ben weerhou den tot volgende straffenVoor a) ieder tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang; voor b) ieder tot 210 fr. boete of 10 da gen gevang; voor c) ieder tot 182 frank boete of 8 dagen gevang, en voor e) ieder tot 105 fr. boete of 3 dagen ge vang. Voorwaardelijk gedurende 5 jaar voor Vuylsteke en Van Limburg. Vrijspraak. Flamand Oscar, van Wervik, werd beticht op 20 Mei 1.1. vrij willig brand te hebben gesticht. Gezien de feiten niet genoegzaam bewezen zijn wordt de betichte verzonden, vrij, zonder kosten. Kostelijke revolver. Bouten Kamiel, van Geluwe, staat terecht wegens be dreigingen, slagen en beleedigingen -je gens zijne vrouw. Hij had zich zelf een kogel in het lijf geschoten. De betichtin gen niet genoegzaam bewezen zijnde bc komt hij vrijspraak, doch om in het bezit van een revolver geweest te zijn wordt bij tot 700 fr. boete of 10 dagen gevang veroordeeld, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Op vraag van den Heer Prokureur des Konings wordt de aangeslagen re volver verbeurd verklaard zonder voor waarde. Eerroof. Moniez René, van Komen, wordt vervolgd wegens eerroof jegens Vérbeyde Nestor, haarkapper te Wervik. De feiten niet genoegzaam bewezen zijn de bekomt Moniez vrijspraak. Oorzaak van verkeersongeval. De- brouwer Emiel, van Moorslede, was oor zaak van een verkeersongeval waarvan de wielrijder Van Moen het slachtoffer was. Dc rechtbank veroordeelt Debrou- wer tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang, voorwaardelijk gedurende 3 jaar. Wederzijdsche slagen. Dcgryse René en zijn schoonzoon Carein André, van Passchendale, worden beticht op 16 April 1.1. elkaar wederzijdsche slagen toegebf acht te hebben. De rechtbank veroordeelt de betichten ieder tot 210 frank boete of 10 dagen gevang, voorwaardelijk gedu rende 5 jaar. Achterhouden van geld. Ramon An dré, van Westnieuwkerke, werd op 20 September 1.1. bij verstek tot verschei dene straffen vooroordeeld, zonder voor waarde, wegens achterhouden van geld ten nadeele van Lefebure Gustaaf, dag- bladverkooper op den Bizet. Ramon had verzet aangeteekend. De rechtbank op nieuw beslissende veroordeelt Ramon voor het feit a) tot 8 dagen gevang en 182 fr. boete of 8 dagenvoor bet feit b) tot 8 dagen gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang; voor het feit c) tot 8 da gen gevang en 182 fr. boete of 8 dagen gevang, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Vrouwenfurie. -Vienne Marie en Potié Emma, van Poperinge, worden ver volgd voor wederzijdsche slagen. Vienne Marie daarbij voor beleedigingen en wer pen met vuilnis. Potié Emma bekomt vrijspraak. Voor de feiten ten haren laste weerhouden wordt Vienne Marie veroor deeld tot 105 fr. boete of 3 dagen gevang en tot 70 fr. boete of 2 dagen gevang, voorwaardelijk gedurende 1 jaar. Draadknipsier. Deschuyter Lydie, van Ploegsteert, bad de draden doorge sneden der omsluiting door Vandevelde Hector geplaats. De rechtbank veroor deelt haar tot 35 fr. boete of 1 dag ge vang, voorwaardelijk gedurende 6 maan den. Vrijspraak. Henneboo Arthur, van Kemmel, beticht van diefstal van een zakuurwerk bekomt vrijspraak daar de feiten niet genoegzaam bewezen zijn. Kostelijk hanengevecht. Flipts Mau rits en Stamper Marcel, van leper, en Devisscher Jerome, van St Jan, worden ieder tot 8 dagen gevang en 182 frank boete of 8 dagen gevang veroordeeld en tot de kosten om een hanengevecht in gericht te hebben. Visschen in besloten tijd. Tresy Auguste, van leper, ^wegens visschen in besloten tijd, wordt tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang veroordeeld en tot de kosten, zonder voorwaarde. Dronken dopper. Knockaert Arthur, van Boezinge, had den veldwachter ge smaad omdat deze, gezien zijn dronken toestand, zijne kaart niet wilde stempe len. Knockaert krijgt 182 fr. boete oi 8 dagen gevang, voorwaardelijk gedu rende 5 jaar. Beleediging tegen politie. Doissche Oscar, van leper, dronken zijnde, bad de politie beleedigd. De rechtbank ver oordeelt Doissche wegens beleediging tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang; wegens dronkenschap bij hervalling tot 140 fr. boete of 3 dagen gevang cn tot de kos ten, zonder voorwaarde. Beleediging tegen veldwachter. Bos sier Remi, van Geluwe, had op 10 Juni 1.1. de veldwachter beleedigd. Bossier was erg bedronken. De rechtbank veroordeelt hem wegens smaad tot 182 frank boete of 8 dagen gevang, wegens dronkenschap tot 105 fr. boete of 3 dagen gevang en tot de kosten, zonder voorwaarde. Verbod op 't visschen. Zeker Moer man Maurice, van Noordschote, werd op 3 Juni betrapt terwijl hij aan het vis schen was. Hij werd veroordeeld tot 182 frank boete of 8 dagen gevang, voor waardelijk gedurende 3 jaar. Het aan geslagen gerief wordt verbeurd. Beleedigingen. Nuytben Emile van Passchendale werd door de politierecht bank aldaar, wegens beleedigingen aan Denys, tot 140 fr. boete of 3 dagan ge vang veroordeeld, zonder voorwaarde. Hij ging in beroep. De rechtbank veroordeelt hem tot 70 fr. boete of 2 dagen gevang, zonder voorwaarde. Slagen. Vanlatton Emile en zijne vrouw Vandewalle Ivonne van Kernen, zijn beticht slagen toegebracht te hebben aan Stragier Odial, die hierdoor 8 dagen werkonbekwaamheid opliep. Hij stelde zich als burgerlijke partij aan en vroeg 270 fr. schadevergoeding. Vanlatton was dron ken. De betichting van badreiging jegens Vandewalle Ivonne wordt afgewezen. De rechtbank veroordeelt beide betichten we gens slagen tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang. Vanlatton werd nog wegens dron kenschap tot 105 fr. boete of 3 dagen ge- vang veroordeeld, vocrwaardelijk gedu rende 5 jaar. De beide betichten werden veroordeeld om solidairlijk aan de bur gerlijke partij de scm van 2C0 fr. te beta len als schadevergoeding, alsook de kosten harer aanstelling. STAD IEPER. Christen Volkshuis, Sint Jacobsstraat, 30. ZATERDAG 13 OKTOBER, te 8 uur. ZONDAG 14 OKT„ te 1 5 cn 8 5i u. MAANDAG 15 OKTOBER, te 8 uur. PR ACHTPROGRA MMA met de welbekende productie vertolkt door MADELEINE REN AU D (die zoo aandoenlijk speelde in La Ma- ternelle en HENRI ROLLAN (de schoone figuur in De Meester dor Smeltovens en GEORGES MAULOY en MARGUERITE MORENO. Daarbij (OMBRES FUYANTES) en als klucht (LE GRAND FRISSON). Dit programma wordt nog aangevuld met de welbekende NIEUWSBERICHTEN in klank en spraak «Fox Movietone» KINDEREN ALTIJD TOEGELATEN. Prijzen der plaatsen: Balcon 5 fr.; benedenzaal 3.50 fr. en 2 fr. Kinders tot 14 jaar: Balcon 2 fr.; Benedenzaal 1.50 fr. en 1 fr. POPERINGE STADSNIEUWS Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apothee! VANDEPLAS. iBBSzaiBsasBBBaaaBsaasBasssw MILJOENEN! MILJOENEN] KOLONIALE LOTERIJ. 222.440 Loten waarvan 20 van 1 Miljoen» Postcheck 71.60 100 Frank het biljet. Banken, Wisselaganten en Postkantoren» TREKKING DEN 18 OKTOBER. "Weet iedereen dat de wet van 14 Juli 1930 en het koninklijk besluit van 15 Mei 1931 gewild hebben dat alle dienst boden, op den ouderdom van 65 jaar vol, een levenslang pensioen genieten? Weet iedereen dat de dienstbod*" hunpe meesters verplicht werden mar-,- delijks een bijdrage voor dat pensioen te storten in de Algemeene Spaar- en Lijf- rentkas, 't zij rechtstreeks, 't zij door het toedoen eener erkende pensioengilde Weet iedereen dat de Algemeene Spaar en Lijfrentkas de verplichting heeft, ge waarborgd door den Staat, liet aange worven pensioen aller dienstboden jaar lijks tot aan het overlijden te betalen? Wij vernemen dat toezieners rond gaan om te onderzoeken of alle opgelegde stortingen in de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas gedaan worden, en de nala- tigen doen vervolgen door de bevoegd» rechtbanken. Art. 64 der wet van 14 Juli 1930 b®r dreigt met een geldboete van 1 tot 25 ffc de meesters, of hunne lasthebbers die, op het loon hunner dienstboden, niet afge trokken hebben wat de dienstboden moe ten storten volgens art. 3 en 7 der wet, of die dien aftrek, te samen met bun eigen opgeleide bijdragen, niet gestort hebben. Daarbij 't zelfde artikel zegt dat de meesters zullen veroordeeld worden om persoonlijk met eigen geld de niet af- gehoudene bijdragen der dienstboden te Storten, en alle andere schade te her stellen door hun nalatigheid veroorzaakt aan hunne knechten of dezer weduwen. Volgens voormeld artikel 3 het bedrag der maandelijksche opgeleide stortingen verschilt volgens het maandloon der dienstboden. MAANDLOON 1. min dan 200 fr. 2. van 201 tot 300 3. van 301 tot 400 4. van 401 tot 500 5. van 501 tot 600 6. van 601 tot 700 7. van 701 tot 800 8. meer dan 800 fr. STORTING dienstb. meester» 2,50 3,50 5,00 6,50 8,00 9,50 11,00 12,50 2 50 3,50 5.00 6,50 8,00 9,50 11,00 12,50 ■EaBZBBBBHBBaBBBBKBaBHBBEaBa Maar een aanval van rheumatiek gaf hem een persoonlijk bewijs der afdoendheid van de Kruschen. We zien ons verplicht geheel den brief over te drukken van dezen man, die ge lijk den Heiligen Thomas, slechts wilde gelooven wanneer hij het gezien had. «Tot op heden hechtte ik weinig geloof aan de waarde van de Kruschen Salts, wanneer ik over eenigen tijd aan een hevige krisis leed van gewrichtsrheuma- tiek. De krisis ging over maar ik kon me niet ontlasten van de laatste pijnen welke me verhinderden den gewonen loop mijner bezigheden te hernemen. Vruch teloos gebruikte ik alle remedies tot dat ik plots dacht op hetgene waarmee ik vroeger lachte cn ik nam de Kruschen Salts. De uitslag bleef niet lang uit, na acht dagen reeds was ik heelemaal verlost van mijn rheumatiekde pijnen waren hee lemaal verdwenen onder de weldoende werking van de zoutenmijne gewrichten waren weder normaal, ik was genezen... Geheel mijne erkentelijkheid gaat naar de Kruschen Salts en ik zal niet nalaten mijne vrienden op de hoogte te brengen van de gelukkige uitslagen welke ik. dank aan hen, bekomen heb.M.G.N... Dank deze verschillende zouten, verze kert Kruschen Salts dc uitdrijving, door de nieren, van het urischzuur. en stelt een einde aan dc rheumatiek. Vraag van daag nog een fleschje aan uw apotheker. Kruschen Salts, alle apotheken12.75 frank de flcsch22 frank de groote flescl» (volstaat voor 120 dagen). BELGISCHE FABRIEK VAN CHICOREI WYPPELIER-TAFi' IN

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 3