Ons Ministerie afgetreden Op voor onze Pers De jongste bpaansche Revolutie Heer JASPAR, Kabinetsvormer KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER Minister SAP aan het woord te Roeselare POLITIEKE KRONIEK vramma te regeeren. Zoo wil het im- te parlementaire democratic. lokvogel Denken we aan Spanje! (Verboden nadruk J Herwig. Verklaring van 1VI. De Broqueville Bit het afscheid van den Heer de Broqueville DE VERMOEDELIJKE SAMENSTELLING VAN DE NIEUWE REGEERING Eenige Beschouwingen WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. 2' JAAR. N «DE HALLE» Kahohck Weekblad van leper Bureel Eoterstreat, 17, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per oost) Binnen'and 18,60 Jr. Belgisch Congo 35,lr. Frankrijk 35,tt. Alle andere landen 65,tr. Uitgever! KANSEN VANNESTE, Poperlr.gd Te!. Poperinge N' rosteheckrekening N' 15.510| TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4.00 Ir. 2 Jr. tosl. v. ber. met air. t. 'our. Berichten op 1* bl. per regel 2.50 Ir. Berichten op 2* bl. per regel 1.75 ft Rotrwber. en Bedank, (min.) 5.00 Ir. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanraag. Annonoen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond Ingezonden worden. - K.eir.e berichten tegen den Donderdag r.otn. Onuitputbare liefdadigheid. grenze- looze edelmoedigheid, offerende lief de hebben aan de Katholieken een machtigen invloed verzekerd op het volk. Hunne vergaderingen en bon den trekken de massa aan. Hunne optochten dwingen bewondering af. Geestdrift brandt in jeugdige harten, die de wereld voor Christus willen veroveren. .Maar toch loopen er nog veel men- schen rond. die. alhoewel zij tot de Kerk behooren en wenschen eenmaal met God verzoend uit het leven te scheiden, onverschillig staan, of zelfs vijandig tegenover die diepe en bree- de katholieke strooming. Waarom? Zij lezen niets dan zoogezegde neu trale bladen, die zelfs de grootste wereldgebeurtenissen verzwijgen, zoo haast deze een katholiek karakter dragen, die stom blijven als visschen wanneer in Mexico de bloedigste kerkvervolging heerscht, die nooit een woordje laten verschijnen dat hunne lezers een stapken nader zou kunnen brengen bij alles wat ver band houdt met ons Heilig Geloof. Of erger nog, het dagelijks voedsel voor hunnen geest gaan zij zoeken in bladen die het êr op aanleggen door bespotting en laster alle geloof in de harten te dooden. Zij mogen in het diepste van hun hart nog een sprankel bewaard heb ben van 't- oud geloof; nooit zullen zij weerstaan aan den invloed van zulke lezing; nooit zullen zij vrank en onbevangen medegaan in de be weging, die den vrede voor de wereld en de wereld voor phristus wil ver overen. tylaar wanneer opstand er. iBiasvaBaHBBKKaiBSBSBBWsaai laaBEBBEEBBsasBBBBBsasaExaiaEa geweld in hun midden hunne nelsche krachten ontbinden, gelijk in Rus land. in Spanje, in Mexico en elders, zullen zij met den stortvloed der ver nieling medehollen, of. ten beste ge nomen. onverschillig toezien, en ge lijk Pilatus, zeggen dat zij er geen schuld aan hebben. Katholieken van allen rang en stand, begrijpt uwen plicht: Geen halven cent aan een niet-katholiek blad! Geen enkelen al was het nog zoo schoon! Bestrijdt het overal waar gij kunt. Steunt enkel en alleen zulke bladen, die vrij en vrank uw geloof verdedigen. Steunt ze door uw geld. Steunt ze met mede te helpen aan hunne verspreiding. En indien gij zekeren welstand ge niet, denkt niet dat gij geheel uwen plicht hebt vervuld, wanneer gij da gelijks een katholiek blad in huis krijgt; maar.schenkt bovendien mil- den steun aan onze bladen die dooi den minderen man kunnen gelezen worden, onZe volksbladen en onze weekbladen. Katholieke bladen steunen, katho lieke bladen verspreiden is meer dan ooit «en dringende noodzakelijkheid. Indien onze pers op de volksmassa geen grooteren invloed verwerft dan deze onzer tegenstrevers, dan gaat de wereld ten onder in bloed en slijk. En in die alles vernielende omwen teling zult gij, Katholieken, de eerste slachtoffers zijn. Daarom weze de leus: Geen enkelen cent aan vijandige bladen! Milden steun aan uw eigen pers! MIEL. DE MAAT DER FISKALITEIT IS OVERSCHREDEN. HET EEGROOTINGSEVENWICHT. DE ONHEILEN DER DE VALUATIE. De republiek heeft het niet breed In Spanje. Het is haar eigen schuld. In deze tijden, zooals in alle tijden trouwens, is er geen regiem leefbaar zonder gezag en tucht. Dat hebben de kommunisten perfekt begrepen in Rusland. In Rusland is er tucht, ijze ren tucht. De vrijheid kan nog wel een zekere sonoriteit hebben die som- wffcii bekoort, doch op dit oogenblik klinkt ze valsch en verouderd. Het socialisme maakt er thans een anti fascistische vogelschrik van in de landen waar de strijd tusscheri rechts en links aangebondèn is. Doch of het nu de rechtschen zijn of de linkschen die den slag thuis halen, de over wonnenen zullen de overwinnaars niet dulden zonder de ijzeren vuist te voe len. Een regiem dat zich vestigt moet zich respekteeren, en een regiem dat zich respekteert houdt de teugels strak in handen. Omdat de Spaansche Republiek dit niet begrepen heeft, 'draagt ze er de miserable gevolgen van. Wie de macht in handen krijgt, moet ze door de macht bewaren. Vrijheid is thans synoniem van de- mokratie, algemeen stemrecht, parle ment en zoo meer. Persoonlijke vrij heid is absurd in volstrekten zin. Nie mand is vrij. De strijd gaat dus om een stuk betrekkelijke vrijheid, ge symboliseerd door een stembus, een parlementaire regeering en een krant. Welnu de socialisten zijn in Spanje de eersten geweest om dergelijke vrij heid met de voeten te trappen. En juist daarom klinkt hun vrijheidseed valsch. De tijden van de gevooisde trilogie «vrijheid, gelijkheid, broederlijkheid» zijn lang voorbij. Dat -weet iedereen. Ook het socialisme weet dit. Het so cialisme, waar het aan het bewind komt, moet zich door tucht handha ven, of het vergaat. En waar het aan het bewind icil komen, zal het in de toekomst ook de demokratische vrij heid op zak steken of het komt er nooit. Het socialisme heeft dit in Spanje begrepen en dusdanig gehandeld. Het heeft er in 1931 de macht in handen gekregen en ze stupied ver speeld met te gelooven in de demo kratische vrijheid. In 1934 heeft het gepoogd de macht terug te veroveren met dezelfde de mokratische vrijheid te loochenen en te ontkennen. Na den val van het koningdom brengt Azana de socialisten aan het bewind, in koalitie met de liberalen en links-republikeinen. Spanje treedt van het duister in het licht», zoo schreef de socialistische pers. Maar Wat dat licht geweest is, leeren ons dc x+1 stakingen en konflikten uit dien tijd. Waarom? Omdat er geen gezag, geen tucht en dus geen orde was. Het is een onvergeeflijke fout geweest van de meerderheid van niet in te zien dat het voldoende is van de vrijheid uit te roepen om er wan orde te kweeken. Het socialisme heeft een kans gehad in Spanje. Wie weet wanneer dergelijke kans nog weer keertHet heeft ze verspeeld. Het heeft gemeend dat het vol doende teas in deze tijden een af gietsel van de Fransche Omivente- lings-constitutie op te stellen om het paradijs op aarde te verwezenlijken. Het was een schreeuwende para- 4oks, in 1931, wanneer kommunisme n fascisme zich verstevigden en uit breidden, voor den dag te komen met ten regiem dat rook naar 1789. Twee jaar nadien was het reeds tedaan met de meerderheid. Op vol komen icettelijke manier kioam er ten rechtsche meerderheid uit de ttembus. Katholicisme en zelfs de monarchie verhieven terug hun stem, voor de eerste maal tamelijk hoog. De nieuwe meerderheid was perfekt grondwettelijk en had dus het vol strekte recht van volgens haar pro- c En wat heeft het socialisme ge daan? ?Wat had het moeten doen? Om konsekwent te blijven met zich zelf, moest het socialisme in d'oppo- sitie gaan, tot de tij zou keeren. Maar klaarblijkelijk heeft het ingezien dat de tij niet meer zou keeren. En liever dan een bestendige, maar onproduk- tieve oppositie te voeren, in een pas gesticht regiem, in een uitstekend proefveld, zooals er in andere landen geen bestaat, heeft het de grondwet telijkheid laten varen. Omdat de rechtsche leider Gil Ro bles drie zijner ministers aan het be wind kreeg heeft het socialisme een revolutie uitgelokt. Indien het socialism revolutionnair is, dat men het ons zegge, en we zul len het gelooven. Doch wanneer het socialisme optreedt als de kampioen der vrijheid, hebben we het recht van zulks niet te gelooven: De socialistische opstand is mislukt. Wat hij geweest is moet ge niet in de socialistische pers gaan zoeken. Als de waarheid niet in de lijn van het socialisme ligt wordt ze verzwe gen. «Vooruitvan 5-XI-34 geeft op de eerste bladzijde De kommunisten overal dezelfdenLiever Robles (de katholiek) dan Caballero (socialis tische leider), zeggen de Spaansche werkersverdeelers Dit belet echter niet dat socialisten en de kommunis ten zelfs in Spanje broederlijk ver- eenigd waren na de Dollfuss-expe- ditie en het nu nog zijn in Frankrijk. De titel is dus eenvoudig prietpraat. Het artikel in kwestie is van de hand van een medewerker aan de Nederlandsche arbeiderspers. Na de historiek van het regiem sedert 1931 gemaakt te hebben, komt de korres- pondent aan de jongste revolutie: Lerroux, inmiddels geheel en al in Robles' greep gevangen, nam de regee ring over. Robles drong hem drie zijner ministers op, de revolutie was een feit. Het slot is bekend. Kerkhoven, hospita len en gevangenissen beleven een gullen tijd. Militaire gerechtshoven deelen dood vonnissen uit bij dozijnen... Bondig, zakelijk maar onvolledig en eenzijdig. De bekentenis is tragisch- eenvoudig. De revolutie was een feit, maar meteen de stap van het socia lisme naar de ongrondwettelijkheid en de terreur. Het slot is bekend. Maar tusschen het feit en het slot? Dat mag niet gezegd worden, dat zal niet gezegd worden. Het is een vreeselijke vlek op het socialisme. Wat er gebeurde kan geen enkele theorie wettigen, kan geen enkel mensch goedkeuren. Het leven werd brutaal vernietigd, de elemen taire welvoeglijkheid, de zedelijkheid, op soms bestiale icijze onteerd. Een paar duizend soldaten, burgerwach ten, priesters, ingenieurs, kloosterzus ters vermoord, onteerd, gepijnigd en gemarteld. Het slot is hekend. Kerkhoven, ge vangenissen en hospitalen beleven een gullen tijd. Het heeft er den schijn van dat de regeering op den koop toe beschuldigd wordt van dergelijke wandaden te straffen. Gelukkig zijn de meeste leiders in veiligheid! Indien het huidige ministerie de ijzeren vuist veronachtzaamt, zal het nog meerdere uitgaven van dergelijke revolutie beleven. Het is fataal. Zoover staan we nu. Politieke strijd ontaardt in een onwaardig wapenge vecht. Politieke groepeeringen hou den thans meer van revolvers dan van grondwettelijke propagandamid delen. Dit leidt regelrecht naar bur geroorlog. Rechts en links hebben andere mid dels om de macht te veroveren dan ge- kaüberde stempotlooden. En het gebeurde in Spanje iveze een kostbare les voor de «wezenlijk heid van het socialisme. Voor het socialisme zijn alle middelen goed. De vrijheidsgedachte is een banale HEER SAP Mini icr ven Financiën in de Regeering de Brciticvïlle, tegen wie een geweldige kampayne werd gevoerd, grootcndeels omdat hij rnwrikbaar op het standpunt bleef dal onze munt niet n-.ag vallen. Zondagnamiddag had er in h:t Gilden huis te Roeselare een vergadering plaats, bijgewoond door een 7CC-tal Katholieke afgevaardigden van het Arrondissement Ro:selare-Tielt. M. Arthur Seynaeve zat deze vergade ring voor. Verscheidene politieke perso naliteiten waren aanwezig, w. o. senators Gilles de Pelichy, Mahieu, Lammertijn en Van Coillie; kamerleden Halloy en De Smedt; bestendige afgevaardigden, enz. In zijn openingsrede wees de heer Sey naeve op de noodzakelijkheid de autori teit in het land te herstellen. Meer dan ooit, zegjie hij, moeten de katholieken hun verkozenen bijstaan en de regeering in haar ondankbare taak on dersteunen. Daarna heeft de heer Sap. een belang rijke rede uitgesproken, midden de groot ste aandacht. De minister werd verschei dene malen onderbroken door toejuichin gen, en o. m. wanneer hij sprak over de vermindering der hélastitigen, de vereen voudiging van het fiskaal stelsel en het in-evenwichtbrengen der begrooting. Ik zal ndoit de minister van een on evenwichtige begrooting zijn, want ik wil mijn land niet ndar den ondergang lei den, zegde de heer Sap. DE GEVOLGEN VAN DEVALUATIE VOOR DEN STAAT Te» opzichte van den Staat zou het ge neesmiddel eveneens erger zijn dan het kwaad zelf. Het eerste resultaat zou zijn een vol ledig gebrek aan evenwicht in de be- grooting. Alleen maar voor den dienst der buitenlandsche leeningen zou men 341 millioen meer op de begrooting moe ten voorzien. De noodzakelijke wederaan passing der loonen en wedden zou op hare beurt, verschillende honderden millicenén vergen. Nieuwe zeer zware opofferingen zouden dan cok van den beginne af aan de be volking moeten gevraagd worden om den toestand te herstellen. Wat de nieuwe inkomsten betreft, voortkomend van een veronderstelden terugkeer naar welvaart, ze zouden in ieder geval, voor het giootste deel slechts binnenkomen met een tusschenruimte van twee jaren. Neen, Mijne Herren, laat u niet van gen door bedrieglijken schijn. DE PROFITEURS VAN DE DEVALUATIE Zullen van de devaluatie enkel prcfi- tetren eenige grootnijveraars die tot over de ooren in de schulden zitten, eenige on dernemingen welke slecht beheerd wer den, en enkele grcot-spcculaten die voor gean enkel middel terugdeinzen om de spaarpenningen te schuimen. DE SLACHTOFFERS DER DEVALUATIE Zullen de kosten der devaluatie beta len: a) Vcorioopig en brutaal weg, alle ambtenaars, arbeiders, bedienden, wier wedden, loonen en vergeldingen met 40 zullen verminderd worden; b) Alle nijve raars en handelaars die nog bankdeposi to's hebben en er zijn nog voor 12 milliard; c) Alle bezitters van Staats-, provincie- en gemeentefondsen, en er zijn er voor 49 milliard; al degenen die spaarcenten hebben vergaard welke hier of daar zijn belegd, in de Middenkredietkas van den Boerenbond, in de arbeidersspaarkassen, in de Algemeene Spaarkas, enz.; d) Al len die een bezit hebben in franken. Als onvermijdelijke gevolgen van die devaluatie zouden we zien: den ondergang van het openbaar krediet en een nieuwe periode van ekonomische en sociale troe belen, misschien zelfs van zeer ernstige konflikten in verband met den strijd wei- kén de arbeiders, enz., onmiddellijk zul len, inzetten vcor veroveren van de werkelijke bezoldigingen die zij to voren genoten. De devalorisatie zou een aftroggclarij zijn, welke we niet willen plegen. Om te eindigen zegde de Minister: De regeering heeft op dit oogenblik ik weet het niet het vertrouwen van gansch de bevolking. Deze mangel aan vertrouwen verzwaart haar taak. Men moet de regeering steunen, in plaats van ze te doen vallen. Ik ben bereid terug in de rangen te treden en een regeering te steunen welke vast besloten is ons pro gramma voort te zetten. Ik zal echter uit al mijn krachten een regeering bestrijden, welke dq devaluatie zou willen invoeren. DE TOESTAND ZCOALS HIJ IS De rede van den Minister werd geest driftig toegejuicht. Vooral waar de Mi nister met kracht bevestigde dat hij de devaluatie met verontwaardiging verwerpt, evenals zijn verklaringen over de onduld bare cumuls, en ever zijn beslistheid om dc misbruiken met de harde hand uit te rouen. werd de Minister stormachtig toe gejuicht. Deze vergadering ging in de beste orde uiteen. lEBS3SB9XSTBB31B£B33BnES39SB ©sprongen ha neten Vzéz&jcfit ezv gjzrsejz&t Doos Ae.n VA fr. I" olie Apof heken.! Dat er sedert eenige weken meenings- verschll bestond in ons Minis.arie was voor de openbare opinie geen geheim meer. Thans is het einde ervan werke lijkheid geworden. DE OORZAKEN Als men al de bladen doorleest vindt man geen klare reden van het ontslag. Er gebeurt veel dat we kunnen volgen; er gebeurt echter nog veel meer achter de schermen... Oneenigheid bestond in den schoot der regeering en buiten de regeering is er gemis aan vertrouwen. Er wordt te veel gespeeld met de ón wetende-werkende massa, met de men- schen die heele dagen werken om in het onderhoud van hun gezin te kunnen voor zien en om de vele lasten te betalen die te zwaar op hun drukken. Er wordt te vrel geld verteerd aan on- noodige legeruitgaven bijzonderlijk. Het bravevolk gelooft steeds aan de goede trouw onzer katholieke voor mannen maar aanveerdt niet dat een handsvol liberalen alleen meester spelen in ons land. Ongerusthed heerscht over het land en veroorzaakt onverschilligheid. Wat zal er met onze frank gebeuren? Achter de schermen wordt er gewerkt om hem neer te halen. Het devalueeren vr.n den frank wordt betracht door deze die met groote schul den zitten, maar ware een ramp voor werkers en sp:. aiders en zou voor altijd het vertrouwen in den staat wegnemen. Met één wcord een semenloopen van omstandigheden die, cp den duur, het vertrouwen hebben geschokt, dat noch tans een onmisbare voorwaarde was voor de Regeering om hare zware taak te kun nen voortzetten. Verschillige beraadslagingen onder de ministers hadden plaats, waarvan de slot som was dat de Regeering verkoos het bijltje erbij neer te leggen. WIJ moeten er geen dcekskens om doen. Een volmachtdragende Regeering welke aftreedt alvorens zij verslag over hare werking uitgebracht heeft, ei) dus voor de Kamer noch goed- noch afgekeurd wordt, dat is wel wat eenige in de parlementaire geschiedenis. Men spreekt zooveel over crisis van het parlementair stelsel, maar ditmaal dreigt het wel een crisis van het gezag te zijn. En dat is erg. Want door den val van de Regeering ls de volmacht ten einde, en de nieuwe Regeering moet desnoods een nieuwe vol macht aanvragen. Er waren in de Regeering weer enkele personaliteiten van hooge beteekenis. On ze Katholieke Vlaamsche Ministers, na melijk heeren Van Oauwelaert, Sap en Van Isacker hebben niet te kort geschoten in hun taak. Het werk was evenwel zeer moeilijk, en het is natuurlijk dat er zich onder de Ministers meeningsverschillen hebben voorgedaan. Doch de politieke partijen en groepen zijn niet werkloos ge bleven, en het is ook wel hun verzet dat de Regeering ten slotte genoodzaakt hreft af te treden, liever dan dat zij in een sfeer van wantrouwen haar werk zou voortzetten. Zoo is dan de breuk gekomen. En nog wel in pijnlijke omstandigheden. Maan dag werd dit reeds bekend gemaakt. De Eerste-Minister is dan Dinsdag met de voltallige Regeeringsploeg he v Var Zeeland uitgezonderd voor de Kamer verschenen om het ontslag mede te dee len, zonder dat over de politiek der Re geering door een stemming uitspraak werd gedaan. Na het lezen der verklaring van den Eerste-Minister, die wij gedeeltelijk hier verder drukken, trok de Regeering zich terug zonder meer. Heer de Broqueville gaf als oorz: ak der crisis aan het feit dat de Ministers zon der portefeuille, heeren Van Zeeland en Ingenbleek, hun entslag hadden ingediend en dat daardoor de eenheid in de Regee ring verbroken was. Het logisch besluit was den cck: allen heengaan. Meeningsverschillen en oneenigheid onder ministers beletten mij aan het hoofd der Regeering te blijven... M. DE BROQUEVILLE, Eerste Minis ter, hield dan eene groote redevoering, waarin hij zegde. Door de volmachtwet van Juli 1934 heeft de Kamer de Regeering met eene bijzon dere opdracht belast voor een termijn van zes maanden. Gij zelf hebt in art. 2 vast gelegd: De volmacht zal ten einde loo pen na een termijn van zes maanden... Welnu, wij hebben amper de helft van dit termijn achter den rug. Gedurende deze korte periode is het ons onmogelijk geweest de. taak, welke wij on:' gesteld hadden, tot een goed einde te brengen. HET GELEVERDE WERK Het werk: dat wij in deze drie maanden hebben vervuld is onvolledig. Wij hebben drie en~4eriij besluiten afgekondigd, ra kende verschillende vraagstukken van fi- nancieelen, ekonomischen, juridischen en administmtieven aard. Vele van die be sluiten zelf zijn onvolledig en eischen een aanvullende verduidelijking. Andere punten zijn niet eens kunnen aangeraakt worden, bij gebrek aan tijd. De Regeering kan dus niet aanvaarden nu reeds de Kamer verslag uit te brengen over haar werk. Iedereen beseft dat niet alles in vier en twintig uur tijds kan ge daan worden. En nochtans hebben wij veel gedaan. HET EVENWICHT DER BEGROOTING Het beste dat wij verwezenlijkt hebben is het evenwicht van de begrooting. Dit was eene uiterst moeilijke ta:k. Immers, wij stonden voor een tekort op het budget van 1934; de belastinginkomsten waren gedaald met 40 per oent; de krisis ver scherpte; de uitgaven stegen; de werk- loozensteun klom van 42 miljoen in 1930 op 850 miljoen in 1235! De tosstand werd steeds gevaarlijker. Deze toestand duldde niet dat de belas tingen nog werden verhoogd en dat er nog leeningen werden aangegaan. Derge lijke politiek ware een verraad jegens 's lands toekomst en eene misdaad jegens de opkomende geslachten. Wij wilden deze misdaad niet bedrijven. Dus, geen belastingen, geen leeningen! Ik heb het vroeger reeds gezegd in de typische uit drukking: degreveeren of creveeren! (Gelach). Zonder belastingen en zonder leening hebben wij het evenwicht der begrooiing bereikt. Het budget van 's Lands Midde len werd verlaagd met 776 miljoen. De algemeene begreoting laat ons een veilig heidsmarge van 115 miljoen. 1IET EVENWICHT GEEN DOEL Een middel Het evenwicht der begroeting ls geen doel; het is slechts een middel, cm meer en beter te deen in de toekomst en om onze muntstabiliteit te verzekeren. Dit evenwicht en die stabiliteit zijn onont beerlijk voor: IIET EKONOMISCII HERSTEL Hoofddeel der volmacht Ons eerste werk, de taak welke wij tot hiertoe vervuld hebben was de voorberei ding van het groote doel: het ekonomisch herstel van het land, de heropleving der nationale bedrijvigheid, de toekomst van ons land. Dit program htbben wij uitge legd in de memorie van toelichting van de volmachtwet. De Regeering verloochent niets van de ze taak. De begrooting is in evenwicht Nu moet er verder doorgewerkt worden. BEZUINIGINGEN Vermindering der openbare lasten en uitgaven Om dit verder werk door te zetten, heef t de Regeering een program. Zij wil de open bare lasten en uitgaven verminderen en de grootst mogelijke b.zuinigingen verwe zenlijken. De Regeering zal den strijd aanbinden tegen de werkloosheid. Zij zal daartoe den werklozensteun herlnrichten, met het doel de arbcidsverschaffing te bevorderen, de uitgaven te verminderen zender aan het bedrag der vergoedingen te raken. De Regeering zal een ekonomisch pro gram uitbouwen... M. PIERARD (soc.). Wat is dat nu? Blijft gij aan of treedt gij af? Gij spreekt altijd in den toekomenden tijd. precies alsof gij nog aan het hoofd der Regeering blijft. (Gelach, rumoer. De voorzitter ha mert om stilte). M. DE BROQUEVTLLE. Door de drie en dertig besluiten welke wij hebben ge nomen, hebben wij den weg gebaand naar het ekonomisch herstel. Deze poging ls onvoldoende geweest. Er blijft nog veel te deen. Wij waren van plan de werkloosheid te bestrijden door de verbetering en de zui vering der markt. Onze politiek meest ge grond zijn op de heropleving der natio nale bedrijvigheid, door de verlaging der lasten en taksen. Wij stonden voor moeilijke toestanden, welke ik echter niet wanhoopte te boven te komen. MEENINGSVERSCHILLEN ONDER MINISTERS OORZAAK VAN DE MINISTERIEELE KRISIS Veertig jaar lang sta ik in de politiek. Gansch den duur van mijne loopbaan heb ik mij laten leiden door het plichtbesef. En ditzelfde plichtbesef en opoffering aan het algemeen welzijn van mijn land hadden mij bevestigd in den wil niet af te treden voor-aleer ik de aanvaarde taak tot een goed einde zou hebben gebracht. Doch, cp het tijdperk dat wij nu had den bereikt, na maanden harden en on dankbaren arbeid zijn er onder mijne ministers meeningsverschillen opgerezen. In die omstandigheden was het mij on mogelijk nog langer dc verantwoordelijk heid van het bewind te dragen. Twee ministers zonder portefeuille had den reeds ontslag genomen. Aldus werd feitelijk een einde gesteld aan de mi- nisterieele samenwerking. Tegenover dezen tosstand heb ik beslist Z. M. den Koning te verzcekm het ont slag van heel de Regeering te willen aan vaarden. De voorzitter slcot. de vergadering te 3 uur. Na deze vergadering der Kamer heeft M. de Broqueville den Koning mcdedce- ling gegeven van het ontslag der Regee- rir DEER THbiUNIS Minister in v. otgere Rr^ecrlngen, d"e bij den Ucnlug werd geroepen na jen val <Jcr Regeering. Denkelijk ariii k j op nieuw Minister. KEER DUNS, liberaal, dis cok bii den Kening werd geroepen ii verband met de regeerings- krisis. IRSXXKZBDBaiSBBaBBBBSaaBBSEnB BELGISCHE FABRIEK VAN CHICOREIWYPPELIER-TAFFIN tM9E9BESBBBaaBEBBaMBEHEH EEN AANVARING IN DE GELE ZEE 85 MENSCHEN VERDRONKEN Naar Reuter uit Dairen meldt zijn in de Gele Zee twee stoomschepen in aan varing gekomen. 80 Meuschen zijn ver dronken. ÉtsJPi' Graaf dc Ercquev'Me verlast bet Parle ment na z'jn afscheidsrede. Het past dat de katholieken bij het heengaan van den h. de Broqueville als Regeerinqshoofd. zcud-n erkennen welke gewichtige diensten hij aan het land en de partij heeft bewezen sedert hij in Ok tober 1932 aan de leiding ven het kabinet !B9BB!ïBBS;B32ZBBBSiS3iiasaBBSi£BBE^S23EEBEBE33Si;ESaCSSaE£S:£Ena is gekomen. De politieke toestand wel toen hachelijk daar de Regeering Renkin was uiteengevallen tengevolge van de li berale verdeeldheid. Daarenboven moest het Parlement worden ontboden en het land geraadpleegd. Reeds bij de voorbe reiding van de gemeenteverkiezingen bleek een vlaag van anti-clericalisme over da liberale en socialistische rangen te gaan. Deze was vooral gericht tegen de katho lieke school. Bij de vorming ven de nieuwe schepen colleges kwamen in tientallen gemeenten liberaal-socialistische coalities tot stand die dadelijk overgingen tot afschaffing der hulptelden aan de katholieke onder wijsinstellingen. Daarenboven verscherpte de economische en financieele crisis. Ia deze omstandigheden is de h. de Brorue- ville werkelijk op de hoogte zijner taak geweest, en heeft hij nieuwe zwier en kracht aan het katholiek partijleven ge geven, en anderzijds in den schoot der Regeering veel tegenstellingen verzoend. Een tweede aangelegenheid wa'rin de Vlamingen den h. de Broqueville verdien de achting hebben gegeven is deze (Lr zelfstandige oriënteering van de Belgi sche buitenlandsche politiek waarvoor des tijds veel moed en v:el wijs inzicht nco- dig was. Ten derde de h. de Broqueville heelt den durf gehad het economisch en finan cieel probleem zooals het zich in ons l:nd stelde, in zijn geheel aan te vatten en met een breed systeem van maatregelen tekeer te gaan. Er is door hem bewijs gegeven van veel moed en van groote liefde vcor zijn land, en voor de katholieke partij veel toewij ding en gehechtheid, om uit db rust w er in hij zich van zware politieke jaren had teruggetrokken, op Koning Albert's ver zoek in 1932 weder op het politieke strijd- veld te treden en een hachelijke teak in kiesche omstandigheden te volbrengen. Aan Caesar meet worden gegeven wat aan Caesar toekomt, en wat de h. de Broqueville vóór en tijdens den oorlog, en opnieuw gedurende de twee verloop:n ja ren, in den dienst van Staat en partij is geweest, meet naar waarde worden er kend en gehuldigd. Na den val van het Ministerie de Bro queville, werd Heer Jasp3r door den Ko ning belast met het vormen van het nieuw Ministerie. De leiders der verschillige partijen wer den lntusschen door den Koning ontvan gen. Woensdag en Donderdag onderhandelde M. Jaspar en Donderdag avond werd vol gende lijst door het Belga "-agentschap medegedeeld: Eerste Minister en Buitenlandsche Zakende H. JASPAR (kath.) Binnenlandde H. PIERLOT (kath.) Arbeid en Sociale Voorzorg Openbare Werken, Lartdbcuw en Middenstand Verkeerswezen en P.T.T. Economische Zaken Kolomen Landsverdediging en ondervoorzit ter van den Raad Financiën Thesaurie Openbaar Onderwijs Justitie de H. VAN ISACKER (kan.., de H. V. CAUWELAERT (kath.) de H. RUBBENS (kath.) de H. JOASSART (kath.) de H. CHARLES (kath.) de H. DEVÈZE (lib.) de H. GUTT (lib.) de H. FRANCQUI (lib.) de H. GODDING (lib.) de H. BOVESSE (lib.) NIETS BESLIST Deze lijst is echter niet definitief. Don derdag avond te 10 uur verklaarde Heer Jaspar dat hij nog niets kon mededeelen, wat laat veronderstellen dat hij op nieu we moeilijkheden heeft gebotst. Volgens de laatste berichten Donderdag avond zal de wijziging aan hierbovengaan- de lijst zich beperken bij één titularis, uit geschakeld ten voordeele van een ander. VIER EXTRA-PARLEMENTAIREN In bovengemelde lijst komen vier na men voor van personen die opgeroepen zijn om van het Ministerie deel te maken hoewel ze niet tot het parlement behoo ren, namenlijk: Heer Gutt, Heer Prancqui, Heer Joas- sart en Heer Charles. Heer Gutt is de groote helper van Heer Theunis en vertegenwoordigde ons land op internationale conferenties waar het om finantieele besprekingen ging. Heer Francqui is bankbestuurder. Heer Joassart is bestuurder der groote fabrieken van Herstal. Heer Charles is sedert lang beheerder onzer Kolonie. Onafgezien van de personen waaruit de Regeering is samengesteld, lijkt het ons djt de vervulling der drie gezonde eischen betreffende muntvastheid, voortzetting van het Vlaamsch herstel, en een onaf hankelijk buitenlandsch en militair beleid, onze houding tegenover de toekomstige Regeering moet bepalen. de liberalen gaat, ziet onze katholieke Vlaamsche bevolking met leede oogen, maar dat men dit daarbij laatst aan een godsdiensthater gaf, dat heeft onze ka tholieke bevolking nooit kunnen aanveer- den. En als het vertrouwen in onze voor mannen wankelde, was dat wel eèn der grootste redens. Dat ze dit te Brussel onthouden. Zie. onder LAATSTE TIJDINGEN verder mededeelingen. -«o»- Met spijt zal in Vlaanderen besta- tigt worden dat de Heer Sap uit het Mi nisterie verdwijnt. Na zijne kranige hou ding gedurende zijn ministerschap en zij ne flinke rede Zondag te Roeselare, was hij de man om op zijn plaats te blijven want hij genoot het vertrouwen der Mid den- en Werkersklassen. Met genoegen zien we de fanatieke- logeman Maistriau verdwijnen. We weten wel dat, om een Ministerie te vormen, er van katholieken kant veel water in den wijn moet gemengeld worden. Doch, dat hst Ministerie van Onderwijs steeds aan HEER JASPAR Minister van Buitenlandsche Zet kon in het gevallen Ministerie, die dcor drn Ko ning belast werd met het vormen van de nieuwe Regeering. IEMlEfiEEaBBBBBEiS:SBiaBSaE232£3l ZEVENHONDERD VISSCHEES VAN KOREA VERDWENEN Tijdens een geweldigen storm. Kaar een politierapport verluidt zoude.1 tijdens een tempeest 700 visschers \au Korea omgekomen zijn terwijl zij visch- tcn in voile zee. den Zaterdag morgen per post thuis wil besteld worden, hoeve slechts onderstaan de briefje in te vullen cn in een open enveloppe gefrankeerd met 0,10 fr, te eenden aan DE HALLE D POPERINGE. Mijnheer de Uitgever, Gelieve mij een kwijtschrift aan ti bieden van 18,60 frank voor een abonnement op DE HALLE tot einde 1935. M?n ontvangt alsdan het biad kosteloos van nu tot Nieuwjaar. Naam Gemeente Dit bericht is enkel geldig voor België. Wie in Frankrijk ons biad begeert van nu tot einde 1935, sture ons 38,50 frank op per internationaal postmandaat.

De Halle (1925-1940) | 1934 | | pagina 1