De internationale horizont WERELDGEBEURTENISSEN POLITIEKE KRONIEK Geheimzinnige zaak Adinkerke te Een niet clledaavsch ongeluk te Harelbeke-bij-Kortrijk Rond het geknoei in het N.J^R. V.0.S.-M0T1E EN GOEDKOOP MIDDEL HET VERKEER AAN DE FRANSCH-BELGISCHE GRENZEN aan de standaard-munt doch harst van bezieling, geloof en mystiek. Onze Westerbuur won schitterend den oor log en onze Oosterbuur verloor hem even schitterend. Welnu het eerste krijgt regelmatig ongelijk op inter nationaal terrein en het tweede haalt stelselmatig gelijk. Dit zijn van die tegenstellingen die tamelijk stof tot nadenken geven. We beperken ons hierbij enkel tot de twee spillen van Europa. We zouden er nog Italië kunnen bijhalen en Rus land en erop wijzen dat beide landen hun invloedssfeer sterk uitgebreid hebben in de laatste jaren. Niemand zal ons diets maken dat dit alles slechts toevallig gebeurt. De rol van het toeval is weliswaar niet weg te cijferen, maar toch is het niet grillig genoeg om de Europeesche politieke koers aan te wijzen. Er zijn dus oorzaken die Italië en Rusland sterk op den voorgrond bren gen, Duitschland steeds in het gelijk stellen en... Frankrijk in het ongelijk. De ekonomie speelt natuurlijk haar rol, en toch geeft ze den hoofdtoon niet aan. Frankrijk en Engeland zijn nu juist twee landen die continen taal, maritiem en koloniaal begena digd zijn, zoodat hun ekonomische positie ten opzichte der andere be sproken landen zeer gunstig is. Indien het waar is dat in deze tij den de ekonomie vóór alles gaat. dan zouden Frankrijk en Engeland Euro pa moeten beKeerschen. Duitschland is slechts op zich zelf aangewezen, Rusland nog in volle ekonomische wording en Italië zoekt onverdroten uitwegen voor zijn sterk wassende bevolking. Geen enkel van deze drie landen kan in ekonomisch opzicht opwegen tegen Frankrijk en Engeland. Èn toch zijn het deze drie landen die de impuls, de stuwkracht geven aan de internationale politiek, Italië en Duitschland vooral. Zoodat in werkelijkheid de inter nationale politiek een lijn volgt die tegen de ekonomie ingaat. Zeker er moet volmondig toegege ven worden dat in feite het initiatief van Frankrijk en ook wel van Enge land uitgaat. Het zijn echter steeds initiatieven die door de omstandig heden opgedrongen worden. En die omstandigheden vinden bij voorkeur hun oorsprong in Italië en Duitsch land. Denkt men dat Frankrijk zoo maar luchtig het Versailles-Verdrag opge geven heeft, uit eigen aandrang? De geheele politiek van het Fransche Rijk stond tot hiertoe scherp in het teeken van den strijd vóór het Vre desverdrag. Het Verdrag van Versail les was het onaantastbaar platform waarop de Fransche politiek zich schrap hield. Spijts goudvoorraad en ekonomi sche sterkte heeft Frankrijk te Lon den de overlijdensakte geteekend van het Vredesverdrag. Het heeft zich la ten overtuigen door Engeland, nadat het eerst rustig met Rome gesproken had. Noch Italië noch Duitschland zijn bizonder ingenomen geweest met de bepalingen van Versailles, en dit natuurlijk om uiteraard verschillende redenen. Het belet niet dat Duitsch land het gehaald heeft, en nog juist op die bepaling die geacht was het langst weerstand te bieden, namelijk de militaire. Als er een bepaling is die door een overwinnaar gehand haafd wordt ten opzichte van den overwonnene, dan zal het zeker wel die zijn die hem de kans beneemt te herbeginnen. Dit bewijst duidelijk genoeg dat er grondige veranderingen gebeurden en dat het prestige van Frankrijk een feilen deuk gekregen heeft. Het spreekt niet meer als de meester van Europa, maar als een af gevaar dig de- beheerder die eerst het advies van de andere beheerders hoeft in te win nen. Daarmee is echter het waarom van deze verschuiving nog niet duidelijk. Het is geen ekonomische reden maar een louter politieke. Als we de 5 toon aangevende landen bekijken (Sovjet- Rusland mag erbij, want alleen om de bolchevisten burgerrecht te ver- leenen, moeten ze IETS zijn, anders waren ze door Europa reeds lang doodgenepen) dan staan juist die landen het sterkst die de diktatuur invoerden en wier binnenlandsche toestand het gaafst is, omdat er slechts één politiek systeem geduld wordt. Dit wil volstrekt a priori niet beteekenen dat geen gave binnen landsche politiek kan verkregen wor den zonder diktatuur. Het is enkel een vaststelling die WERKELIJK IS. Het is dan ook bij gebrek aan een stevige, rustige binnenlandsche har monie dat Frankrijk en Engeland toegeving op toegeving moeten doen. Niemand zal ontkennen dat de na tionale macht van de hoogergenoem- de diktatuurstaten krachtiger, forsi- ger, dynamischer is dan de Fransche of de Engelsche. Zoowel Engeland als Frankrijk staan in twee kampen ver deeld die elkaar een bittere strijd le veren. Die strijd zal niet blijven du ren. Er moet eerst of laatst een over winnaar komen. Doch juist die strijd verwekt kom mer en onzekerheid en is dus een ver- Zwakkingsfaktor. Waar aan de over zijde één leider, één doktrien, één enthousiasme gehuldigd wordt, vinden we aan deze zijde een verscheurende laaHiiEHBBBBisiiaaisaEBaii&ii HONDERDJARIGE TE ZUIENKERKE Frankrijk is rijk aan goud en arm i en verbitterde twist onder volksge- aan volkskracht, mystiek en idealis-nooten, die noodzakelijkerwijs zijn me. Duitschland integendeel is arm weerslag heeft op internationaal ge- gebied. Tegenover de kordate, besliste eisch is Frankrijk toegevingsgezind met de hoop erger te voorkomen. Minister-President Flandin houdt zich kranig vast met aan de link- schen te zeggen: tik ben het hoofd van de laatste parlementaire regee ring. Werpt me omver en ge krijgt de diktatuur van rechts. En Minister-President Mac Donald met zijn nationaal-kabinet heeft ook reeds een ruim deel van zijn prestige verloren. De travaillisten worden thans reeds aangeduid als de over winnaars van de verkiezingen van toekomend jaar. Deze onstabiliteit, deze onzekerheid, dit basculeeren is machteloos tegen over de geslotenheid, de vastberaden heid, de macht van Duitschland, Ita lië... en Rusland. Hierin ligt dan ook het systema tisch wegsmelten van de Fransche (en Engelschehegemonie, alsook de Fransch-Engelsche toenadering. Merkwaardig genoeg is het deze verschuiving die een onloochenbare ontspanning meebracht in de Euro peesche atmosfeer die tamelijk kwa lijk begon te rieken. Het overwicht werd evenwicht. Het bereiken van het evemvicht openbaarde zich op een heuglijke wijze te Londen. Te Londen werden deugdelijke za ken geregeld, en vooral Duitschland moet zich gediend achten. Maar veronderstellen we een oogen- blik (en deze veronderstelling is AB SOLUUT NIET DENKBEELDIG) dat het evenwicht opnieuw verbroken wordt, doch thans langs de andere zijde, met andere woorden dat het overwicht op Duitschland en Italië overgaat. Wat danIndien Frankrijk en Engeland zich op binnenlandsch gebied NIET stabiliseeren, en Italië en Duitschland hun dynamisme WEL behouden, is dit zelfs waarschijnlijk. Wat mogen we dan verwachten? In de veronderstelling dat het ge meend is met het pacifisme van de führer en de duce (wat nog moet be wezen worden) valt er NIETS DAN GOED TE VREEZEN, alhoewel de Fransch - Duitsche verstandhouding nog een verre droom is (het volstaat de Fransche pers en de Fransche radio-communiqués na te gaan om ervan overtuigd te zijn). In de veronderstelling nu dat zoo wel Hitler als Mussolini behagen scheppen in hun binnenlandsche kracht, en in een eventueel buiten- landsch overwicht (nog een veron derstelling) dan kan het in Europa aardig beginnen doen. Italië, Hongarije en Oostenrijk con tra Yougo-Slavië Duitschland en Polen contra Tcheko-Slovakije en de Baltische republieken Duitschland- Japan contra Rusland. En bij al de contra's FRANKRIJK. ENGELAND KOMT ALLEEN TUS- SCHEN BIJ EEN AANVAL OP FRANK RIJK. FRANKRIJK MOET OVER AL TUSSCHENKOMEN. Locarno, Balkanpakt, Oostelijk pakt, Rome, Londen, zooveel namen met Fransche schaduw. Het is dus bepaald overdreven de horizont gezuiverd te meenen. Nu de maximumkracht nagenoeg in ieder land bereikt is (we bedoelen de bruto militaire macht) begint voor Europa de beslissende periode. En de Itatiaansche aanspraken op Abessynië voorspellen niet veel bizon der s, evenmin als de Tcheeksche.. en Fransche verlenging van den dienstplicht. Daartegenover zijn Locarno, Rome en Londen hoopgevend. Het verloop der binnenlandsche toe standen bij de Europeesche grootmo gendheden zal den knoop doorhakken zooals ook de internationale eko nomie erdoor geregeld zal worden. (Verboden nadruk.) Herwig. IBEBS99l9SEIIBHHS>f BB39IQ3HS&BS Maandag 1.1. vierde Zuienkerke de hon derdste verjaring van Mietje Verlinde Haar vijf nog in leven zijnde kinderen kleinkinderen en achterkleinkinderen.keruijen aan :eestelijke en burgerlijke overheden vier- In haar om ter meest. Van wege Ko ningin Astrid werden haar allerlei lek- 20-Jarige Jongeling geheimzinnig verdwenen en na 4 dagen zoeken uit de vaart opgehaaldl De vooruitgang op gebied van televisie, waardoor men beelden opverren afstand draadloos kan overzetten zooals thans ge schied voor de geluiden per radio, is deze laatste tijden zeer merkbaar. Te Londen nu werd een komiteit van deskundigen geslicht, cm de televisie in praktijk te stellen. Dit werd toevertrouwd aan de British Broadcasting Corporation. De totale kosten van de uitbating zullen 180.000 pond per jaar b-eloopen, kosten die voor de helft zullen gedragen worden door die maatschappij, die reeds radiouit zendingen doet, en den Engelschen Staat. In den aanstaanden Herfst zal de eerste televisie uitzendingspost opgericht en in dienst gesteld worden te Londen. Er dient opgemerkt dat wat uitgevonden werd op dit gebied tot nu toe enkel strekt tot zichtbare uilzendinsen od ongeveer 30 mit- Hier hebben wij Mietje Vertinde omringd van haar kroest. B3SE3BaaBaa9EB3BBaBai2EiiB8r:9saan9S39a3Baas8S3aaa33SssQis DE TELEFISIE TEN HUIZE len. Die uitzendingen zullen dus -bepaald blijven voor Lenden zelf die alleen zal kunnen «kijken». Later zullen nog een tiental soortgelijke posten cpgericht worden. De programma's zullen vcorlocpig niet zeer veel cm het lijf hebben: vaudeville's, dansen, toeren, filmen, enz. Een ontvangstapparaat zal ongeveer 50 tot 80 pond kosten. Een pond is thans nog ongeveer 1C5 fr. in Eelgisdh geld waard; zoo kan men gemakkelijk de prijs zelf uitrekenen. Degenen die zulk apparaat in het bezit hebben zullen lookersge noemd worden. Wie weet zal binnen enkele jaren het niet in ieders bereik zijn alle gebeurte nissen van gansch de wereld in eigen huis te kunnen volgen, met een televisie- en radio-apparaat, met beeld, klank en soraak. tl toestel het draadloos verronden zicht. Krt werd oogenomen op 9 Icm. afstand. ïEitBsssEaaHHsaBïaasiEgsssËaïiEaEisiESSsssEEaaEsaEszigssEaES AUTO TE PLETTER GEREDEN CF EEN BOOM AAN EEN GROOTE SNELHEID DE VIJF INZITTENDEN MIN OF MEER ERNSTIG GEWOND Ten gevolge de talrijke protesten die uitgelokt werden bij het vernemen van het ontslagen van den Vlaamschen mu ziekmeester Meulemans door het N. I. R, werd de kwestie opnieuw te berde ge bracht in den schoot van het N. I. R. en bij het Ministerie. Het is thans heel waarschijnlijk dat de Heer Meulemans voort zijn ambt zal mo gen uitoefenen voor het N. I. R. «O» - Het Provinciaal Congres van het Ver bond V. O. S. Brabant, regelmatig verga derd te Brussel op Zondag 10 Februari 1935, protesteert met eenparige stemmen te gen de handelwijze van N, I. R.; eischt: 1) dat Meester Arthur Meulemans on middellijk in zijn bodiening van muziek- dirigent terug zal worden aangesteld, 2) dat de Vlaamsche golflengte aan de Vlamingen behoort: beslist deze motie bekend te maken aan den Minister van Posterijen, Telegra fen en Telefonen en aan de Vlaamsche pers, en gaat over tot de dagorde. Brussel, den 1 Februari 1935. De Provinciale Schrijver, E. VAN OOSTENRIJK. In den nacht van Maandag op Dinsdag gebeurde een ongeluk cp de groots baan naar Gent, grondgebied Harelbeke, dicht bij de herberg Au ChevalierMen vraagt zich nog af hoe al de inzittenden hier geen afgrijselijken dood vonden. Het mag wel een echt wonder heeten! De auto was bestuurd door Seynaeve Karei uit Hulste, die met zijn twee zus ters Christiane en Marie José en twee vriendinnen, van een opvoering kwamen, gegeven in ,t College te Kortrijk. Op een gegeven oogenblik moest de bestuurder kruisen met een auto, komende uit tegen overgestelde richting. Al willende een wielrijder vermijden die zonder licht reed, deed de auto een geweldige zwen king en kwam in volle snelheid en met een vreeselijk geweld terecht tegen een boom. De auto vloog letterlijk aan stukken. De bestuurder werd gewond aan het gelaat, Marie-José aan de hand en een der vriendinnetjes aan het hoofd. De an der liepen ook verwondingen op. Allen werden na ter plaats te zijn verzorgd naar hun huis overgebracht. De verwondingen schijnen van geen al te ergen aard. De wielrijder werd ook gekwetst aan het hoofd. Allen, wij herhalen het, mogen van geluk spreken. lasQBasaasxssaBBsmaszsszaEb issBHaaEHEasBBSBSBiszssazHEniis ERGE BOTSING TE DEERLIJK £EN PRAKTISCH De Sabena zal vanaf 23 Februari een geregelde luchtverhcidlng inrichten tu»> ■cbsn Eelgio en onze kolonie, Hier het vliegtuig met de bestuurder». Dg t» Cocqu/t, de loods Scboonbroodt en Maurertuy», mekanieker. Zondag morgen, te 4 uur, werden de be woners der Hoogstraat, Oostkant, door het gerucht van eene erge botsing opgeschrikt. Een auto, toebehoorende aan den hande laar Cloet Emiel uit Beveren-aan-Leie, en gestuurd door dezes vrouw, Maria Nuyt- tens, kwam van Vichte huiswaarts gere den. Doch wegens herstellingswerken aan de baan, is het verkeer langs de Waregem- straat omgeleid. Gekomen in de Hoog straat, dicht het Vlaamsch Huis is de auto, men weet niet juist in welke om standigheden, tegen den zijgevel van de oude herberg 't Kasteeltje aangereden. De auto had hierdoor zijn schokbreker ingestuikt en het wind-glas was aan stuk ken, eveneens was het stuur langs bin nen gansch gebroken en het wiel aan stukken: ook de inzittende C., had aan het voorhoofd eene erge wonde opgeloo- pen. Weldra waren twee geneesheeren ter plaatse en na de noodige zorgen, werd het slachtoffer naar zijne woning overge bracht. De ontredderde auto werd op de koer van de gewezen herberg getrokken en had er veel beziens van de nieuwsgierige personen, die ter kerk kwamen. ISBWSSBBSBS393X>ISBIIfli8BBHEEBB9 verf, zoo ook kan aardappelwater best de vorige vervangen. Wanneer u petroleumflesschen hebt waarvan de geur moeilijk te verwijderen is, wascht ze dikwijls of zelfs, kookt ze uit in aardappelwater, zorg dragende, die in het koude vocht op het vuur te bren gen. Nadien spoelt ge goed uit en de petroleumreuk zal verdwenen zijn. Beproef het eens en ik verzeker u een goeden uitslag. Solange Vermeulen, S' Jan, Kandidate-Landbouwregentes, Berlaar bij Lier. In het huishouden zijn er zooveel kleine zaken die, met voldoende kennis, zoo nut tig kunnen gebruikt worden en waarvoor sommigen nooit het gedacht zouden ge had hebben er een kleine besparing mee te -kunnen doen. Welnu, een zoogenoemd geheimpje zullen we hier ontsluieren! Bij het koken van geschilde aard appelen, gaan een deel der voedende be- standdeelen in het kookwater over. Meestal wordt dit laatste, onbedacht in den pompsteen uitgegoten. Waarom dan niet gebruikt in het huishouden? Aardappelwater leent zich hiertoe heel goed; zoowel in de spijsbereiding als wel in den onderhoud. Ge kunt hiermeê op de eerste plaats een smakelijks scep bereiden, aangezien er toch aardappelen gebruikt worden als bindmiddel; ten andere aardappelwater vervangt hier algeheel of gedeeltelijk het zuiver water. Dit zal afhangen naar gelang de hoeveelheid soep die men verlangt. Hebt ge hierbij een blonde saus te be reiden, laat dan voorop de vaste deelen bezinken en schept de bovenste lagen af Nu kunt ge uw bereiding beginnen. Neemt evenveel boter als bloem en voegt daarbij zooveel deciliter vocht als er 10 gr. bloem of boter in bevat zijn. De saus is klaar en haar voedingswaarde is verhoogd. Aardappelwater kan nog tot verschil lende andere doeleinden gebruikt worden, In den onderhoud kan het met veel voor deel aangewend-. De praktijk heeft ons zulks geleerd en do uitslag heeft ons vol doende bewezen. Het kan heel goed gebeuren dat zilveren lepeltjes, na het eten van eieren, een zwarten uitslag geven. Welnu, wascht deze eens goed af in aardappelwater en de vlekken zullen zich totaal verwijderen Hebt ge soms tinnen voorwerpen, die nog al erg bevuild zijn, laat deze in aardappelwater uitkoken en ge zult er een goeden uitslag meê bekomen. Let vooral op, deze voorwerpen niet bij het vuur te drogen, daar tin gemakkelijk wegsmelt. Wat meer van praktischen aard is, ls het volgende: zooals regenwater of zelfs een licht zeepzopje gebruikt wordt tot het reinigen van geëmailleerde deuren of ■vensterramen, of ook voor muren in olie (Zie vervolg 3* kolom.) Donderdagavond verdween de genaam de Marcel Derycke, zoon van Cöc. De- rycke-Provoost, 20-jarige jongeling van Adinkerke. Hij was kostwlnner.de zoon van zijn moeder, die sedert 4 jaar weduwe is. Mar cel was hoevefcn-eoht op de hofstede van H. Deswarte in Ghyvelde. Hij stond er bekend als een neerstige, stille cn zeer spaarzame jongen. Naar we vernemen was hij Donderdag in den namiddag met zijn fiets langs de vaart van Dulnkerke n-aar Adinkerke ge reden. s Avonds tamelijk laat moet een voor bijganger Marcel gezien hebben, zittend op den oever van de vaart, en klagend van zekere onpasselijkheid. Deze goed- hertige mensch zou hem naar zijn huis medegenomen hebben, dat dichtbij gele gen was en daar zou de jongen wat op geknapt zijn na eenigen tijd, bij zooverre dat hij zelf wensohte zijn fietstocht voort te zetten,.huiswaarts wellicht. Maar nie mand heeft den ongelukkigen jongen nog levend terug gezien. Vrijdagmorgen z-ag een voorbijganger i fiets van den jongen op den oever van de vaart liggen en hij heeft er de man nen van de post van den Poteauover verwittigd. Daar zag men dat het rijwiel dat was van Marcel Derycke. De moeder en de onkel van den jongen werden voor zichtig verwittigd, en heel het dorp stond natuurlijk overhoop bij 't vernem-en van dat akelig voorteeken, want iedereen ver moedde dat de arme jongeling in de vaart was terecht gekomen. Drie dagen aan een stuk werd er ge peild in de vaart. Met een bewonderens waardige opoffering is de oom ter plaats gebleven al dien tijd, om de opzoekingen zelf vooruit te helpen. Men had eerst de pet van den verdwenen Marcel, dobberend op 't water, in 't midden van de vaart aangetroffen 'n halve kilometer van de plaats waar de fiets eerst gevonden werd. En eerst Maandag bij valavond kreeg men de droevige verzekering dat inderdaad ge beurd was wat iedereen vreeede: De jon geling werd uit 't midden van de vaart van op den bodem opgehaald. De houding van het lichaam was als van iemand die ineengekrompen was van pijn, het lijk ineengiahukt zittend, de ellebogen op de knieën en met het hoofd tusschen de han den gespannen. Wellicht dezelfde houding waarin de voornoemde voorbijganger den jongen kreunend had aangetroffen op den over van de vaart. De politie was aanstonds ter plaats, alsook de Heer Gomme, Doktoor. Zonder veel moeite werd vastgesteld dat de on gelukkige hoeveknecht niet bezweken was aan verstikking door verdrinking, maar wel aan bloedsopdrang. Niet het minste deel water was den jongen in de longen gedrongen. Hij had een tamelijk frissohe kleur bewaard en zijn tong zat tusschen de tanden genepen. Hèt parket werd niet verwittigd, daar het al te klaarblijkend was dat de dood niet door verdrinking was veroorzaakt. Het lijk werd naar het huis van den oom overgebracht, dat niet al te ver van de plaats des onheils gelegen is. Moeder is ontroostbaar en schijnt zelfs lichamelijk zeer getroffen van het zoo onverwacht als tragisch sterven van haar voorbe-eldigen zoon. Nooit had hij zich aan den drank verslaafd; hij gaf geheel zijn schoone daghuur aan moeder af en was zoo tevreden telkenmale hij bij zijn maandgeld wat bijgespaard drinkgeld kon bijvoegen. Marcel was moeders grooten steun en besten troost; sinds vader ge storven was aan een -kwijnende ziekte, was hij zoo gelukkig met zijn, vlijtig en oppassend werk, moeders huishouden recht te houden. Geheel het dorp is onder den indruk van deze treurige gebeurtenis en iedereen vraagt zich af hoe zulke dingen toch met zulk een voorbeeldingen jongen gebeurd zijn. De oorzaak van de onpasselijkheid blijft nog een raadsel. Men vermoedt dat, wan neer hij afscheid zal genom-en hebben van den gastvrijen man die hem eerst had binnengeroepen In zijn huis. de ongeluk kige jongen niet ver meer zal gegaan zijn en dat hij zich weer ziie-k voelend, langs den vaartdijk zal neergezet hebben, en daar ondermeer door d e koude door bloed- opdrang zal geslegen zijn geworden. Met het gevolg dat hij kort nadien heel ver- kleund en dood- In 't water zal zijn geval len. Zijn uurwerk was blijven stilstaan op 9.45 uur. iets wat een zeker licht werpt op den j-ulsten stond van dit akelig ge beuren. Was Marcel nu vanzelf ziek geworden alme-teens? Was hij toevallig in gezel schap gekomen van eenige lustige drinke broers, die hem ergens hebben meêgelokt? Hoe werd hij zoo alléén aan zijn lot over gelaten? Of zijn het enkel 'n paar glaze- kes bier die hem slecht bevallen zijn? Of draagt er hoegenaamd niemand schuld aan dat smartelijk ongeval dat een jeug digen, werkzamen man zoo onverwachts in den dood- heeft gejaagd? SaB8aS3BB9iBBSBSSBBE3aaBBSGi!9B FRANKRIJK NIEUWE POLITIEKE MOEILIJKHEDEN Van wege het kartel moet de Fransche Regeering opnieuw een nieuwen aanval ondergaan. De kartelbroeders zouden graag opheffing van het politiek wapen bestand krijgen en meteen de Regeering Flandin omverwerpen. De Heer Flandin die hierover werd on dervraagd verklaarde dat hij niet weigert den strijd aan te binden in de Kamer, maar dat zijn tegenstrevers den moed moeten hebben tegen hem op te komen en dat dan iedereen zijn verantwoorde lijkheid moet nemen. Hoe langer hij de Staatszaken bered dert, hoe meer hij beseft hoe moeilijk het is het land op doelmatige manier te re- geeren. Al is men bezield met de beste be doelingen en al doet men al wat mogelijk is om het algemeen belang te bevoordee- ligen, wordt men nog op alle manleren aangevallen en wordt men het lastig ge maakt. Een regeeringscrisis schijnt niet onmo gelijk. TEGEN DE VREEMDE WERKKRACHTEN De Heer Raynaldy heeft een wetsont werp neergelegd tot onvoorwaardelijke verwijdering uit het land van alle vreem de arbeidskrachten. Dit zou den toestand nog verscherpen. Dit ontwerp we-jd door de Senaatskommissie van nijverheid goed gekeurd. DE GRIEP IN DE GARNIZOENSTEDEN In de Fransche garnizoensteden o. m. te Amiens, Bourges, Metz. Caen, Parijs, Clermont-Ferrand, La Flèche, Fontaine- bleau, enz., woedt de griep geweldig. Over- talrijk zijn de zieken en verscheidene dooden zijn reeds te betreuren onder de jeugdige soldaten. DUITSCHLAND DE HOUDING DER DUITSCHE REGEERING TEGENOVER HET LUCHTVAARTPAKT Nog heeft Duitschland geen antwoord laten kennen op de vraag tot aansluiting bij het te Londen onlangs opgesteld lucht- vaartpakt en de uitnoodigiyg om terug te keer-en naar den Volkenbond. Men meent te weten dat Duitschland bereid zou zijn tot dit pakt toe te treden op voorwaarde dat een Volksstemming zou gehouden worden in Oostenrijk die zou moeten uitmaken of dit land wel zelfstan dig wil blijven of aansluiting wenscht met Duitschland. ENGELAND HET AKKOORD VAN LONDEN Duitsch antwoord. Duitschland heeft een antwoord laten geworden op het voorstel tot toetreding tot het luchtvaartpakt ontworpen te Lon den tusschen de Engelsche en Fransche Ministers. Duitschland zou zich bereid verklaren te onderhandelen over de pun ten die besproken werden te Londen. Intusschen verklaart Minister Goering dat Duitschland zijn vroegere macht op zee moet herwinnen en eischt de Duitsche Regeering de teruggave van Dantzig en Memel. BRITISCH-INDIE KRIJGT ZELFBESTUUR In het Engelsch Lagerhuis werd het ontwerp goedgekeurd waarbij aan het Brltisch-Indlë zelfbestuur wordt verleend, maar evenwel nog geen Dominion-staat wordt. Naar verluidt zijn de Indiërs daar mede nog niet tevreden. OOSTENRIJK NAAR HET HERSTEL DER HABSBURGERS Men meent te weten dat bij het aan staande bezoek dat de Bondskanselier Schuschnigg brengen zal te Londen deze zal pleiten voor het herstel der Habsbur- gers op den troon van Oostenrijk. Een nieuw fislcaal stelsel is van de zijde van Frankrijk in voege gebracht voor het verkeer aan de Fransch-Belgische grens. Voortaan is het grensbewijs niet meer van noode voor de rijtuigen waar van het verkeer of het bezit aan belas tingen in Frankrijk is onderworpen. De Belgische auto's die in regel zijn met de Fransche talwetgeving, mits uit zondering van de taks van 50 frank de hectoliter, mogen in Frankrijk vloeibare brandstoffen invoeren in normale ver gaarbakken, zoo deze brandstoffen voor eigen gebruik zijn bestemd. Zijn tijdelijk geschorst de beperking op 90 dagen per jaar van den verblijfduur en bet bezit van bet fiskaalboekje. Dit boekje blijft verplichtend voor de voertuigen die in Frankrijk aan belastingen of taksen zijn onderworpen. Blijven gehandhaafd de gemakkelijk heden, welke door ieder van beide landen worden verleend voorwat de vrijstelling betreft van tolrechten cn taksen op de brandstoffen, welke da normale vergaar bakken inhouden der autovoertuigen, wel ke aan personen toebchooren, die zich tijdelijk naar Belgie of Frankrijk begc ven, als toerist, ofwel voor zakeu. ITALIË BIJTREDING TOT HET LUCHTVAARTPAKT In verband met de gesloten akkoorden te Londen tusschen de Fransche en Brit- sohe Ministers, heeft de Italiaansche Re geering laten weten dat Italië bereid is tot het voorgestelde luchtvaartpakt toe te treden, op vaarwaarde dat Italië niet kan betrokken worden bij een afweer van luchtaanval op Engeland alleen, met zelfde bepaling voor Engeland bij aanval op Italië alleen. NIEUWE MOEILIJKHEDEN MET ABESSINIE Gedeeltelijke mobilisatie. Nieuwe moeilijkheden zijn gerezen tus schen Italië en den Afrikaanschen Staat Abessinië, ten gevolge van een nieuwe botsing tusschen Italiaansche en Abessi- nische troepen op de grenzen dier gebie den. Vier Italiaansche inlandsche soldaten werden bij die botsing gedood. Italië zou zich voorbereiden om een strafexpeditie naar Abessinië te sturen en zou, haar wordt beweerd, graag Abessinië onder mandaat willen stellen om aldus de Italiaansche Koloniën merkelijk te kun nen uitbreiden. Een gedeeltelijke mobilisatie werd be volen ln Italië en twee legerafdeelingen werden terug onder de wapens geroepen. De vreemde mogendheden doen al het mogelijke om het geschil op minnelijke' wijze -bij te leggen. NIEUWE LICHTINGEN WORDEN OPGEROEPEN Donderdag werd gemeld dat Italië nieu we lichtingen zou oproepen. Beroep wordt ook gedaan op vrijwilligers. Een 300.000 man zouden reeds onder de wapens zijn. In het Vatikaan is men ten zeerste be zorgd om den toestand en veel Italiaan, sche kerken zijn vol vrouwen die bidden om het gevaar te doen wijken van hun mannén en kinderen. Frankrijk treft ook maatregelen in Fransch Somallland om alle aanrandingen te voorkomen van wege de AbessijnschJ troepen. MEXIKO KATHOLIEKEN WORDEN DOODGESCHOTEN De kerkvervolging in Mexiko woedt steeds voort. Een vereeniging met r.ame Zonder God maakt het, met goedkeu, ring der Regeering, den katholieken op alle manieren uiterst lastig. Te Coyoacam werden vier mannen en een vrouw die uit een kerk kwamen gestapt, neergeschoten en gedood, enkel en alleen omdat zij d« kerk hadden bezocht. Later werd een der moordenaars coot de bevolking ernstig toegetakeld. RUSLAND ENKELE NIEUWSJES De Russische Re-geering is zinnens enkele grondige wijzigingen te brengen aan de Russische Grondwet. Bij deze wij. zigingen wordt een zwenking waargeno. men naar het parlementair stelsel. Recht, streeksche verkiezingen zouden plaata hebben. Boeren en arbeiders zouden gelij. ke vertegenwoordiging hebben maar de arbeiders zouden toch van zekere voor. rechten blijven genieten. De stemming zal ook geheim worden en niet meer open. baar. De begrooting voor het leger neemt 6 milliard en half roebel in beslag. Een tekort van 700 millioen roebel wordt voorzien voor 1935. Een nieuw ekonomisch plan werd opgevat. Men hoopt de productie met 16 te verhoogen in 1935. Maatregelen werden genomen tegen aanhangers van den verbannen Trotzky, Het partikulier landbouwbedrijf werd gansch opgeheven. Aan Rusland werd gevraagd doof Japan een gedeelte van de Siberische for. ten te ontmantelen. Wrijving is ontstaan met de Ver. eenigde Staten van Amerika. Amerik» heeft zijn militaire attaché terujgeroe. pen. CEYLAN DE MALARIA-EPIDEMIE Sedert drie maanden zijn op dit eiland reeds 30.000 personen gestorven aan de vreeselijke ziekte. In zekere gebieden moeten nieuwe gasthuizen in allerijl ge. bouwd worden; in andere districten zijn alle geneesheeren zelf ziek en blijven zon. der geneeskundige hulp. De toestand is onrustbarend. CHINA TEGEN HET GEBRUIK VAN OPIUM In China had een anti-opium week plaats. Verscheidene personen die plich* tig gevonden werden van handel in opium werd-en na een kortgeding aanstonds te- rechtgesteld. Onder de terechtgestelden telt men een generaal der lu'óhtvaart, een politieagent, enz. Groote hoeveelheden opium werden openbaar verbrand. VAN OVERAL ROND Te Lyon werd het stoffelijk over. schot van de gelukzalige Paulina Jam> cot ontgraven. Deze was de stichteres van het werk tot Voortplanting van het geloof, In Spanje werd bij de Cortès een motie ingediend waarbij onvereenigbaar. heid ziou verklaard worden tusschen leger en loge. De leider van den opstand in Astu- rië werd ter dood veroordeeld voor den krijgsraad van Oviedo, Spanje. In Tcheko-Slowakije wordt de 40 urenweek ingevoerd. In Duitschland is in Januari t werkloosheid sterk vermeerderd: 369.6 nieuwe werkloozen werden ingeschreven Te Munchen, Duitschland, het: Kardinaal Faulhaber een klinkend pre test laten hooren tegen de pogingen vi de Duitsche bewindvoerders om de één Duitsche school verplichtend te maken. Voor het Saargebied werd de Ree Burckel tot Rijkskommissaris aangesteld In de Vereenigde Staten van Ameri ka. zal het leger verhoogd worden met 50.000 man. Een reserve-corps van 700.009 man zal gevormd worden en in oorlogs tijd zullen alle mannen van boven de 11 jaar onder de wapens kunnen geroepet worden. Engeland zal in 1935, 39 millioen pond meer besteden voor legeruitgpvc dan voor het verloopen jaar. Japan zal zijn oorlogsvloot merkeliji uitbreiden. Te La Havana ontplofte een bom Nadien had een schietpartij plaats. Ver scheidene Cubanen werden gedood. In Italië zullen alle kinderen voor; taan ook een politieke opleiding opgelegc worden. In Z-uid-Afrika hebben de diamant wasscherijen het werk hernomen, Te Calcutta, Brltisch Indië, zijn mes dan een millioen pelgTims samenge stroomd om deel te nemen aan de Hit- doesche feesten, die maar alle dertig Jjï plaats hebben. In Engeland zal men dit jaar gefi algemeene verkiezingen krijgen. In Hongarije betaalde een schild6 zijn belastingen met voor het raadsh» van zijn gemeente de portretten te set- deren van den burgemeester en gemetf- teraadsleden. In Nederland zal een concents»' kamp ingericht worden voor vreemde®' gen. v - De Raad van State van Britsch-Ir.c- heeft genoegen genomen met de nies®' voorgestelde grondwet. HET CONFLIKT ITALIE-ABESSYNIE Een mooi richtje van het Somali'and. w-.ar de herhaalde Italiaansche-* synsche grensincidenten voordaden. I S5ï33B5SEBSBS;!lZ»BIBaiEE3B2Q!13asaBa8IGfiBfliafl3B3MEaHK23535P NIEUW HEILIGDOM AAN DE JORDAAN Door de E.E. Paters Franclskanen werd een nieuwe kapel gebouwd aan de oevers van den Jordaan, op de plaats waar Christus het H. Doopsel ontving. Onder de kapel werd een verblijfplaats voor de vreemdelingen gebouwd. g£29B333!l2B33ISSaSSaSBaaBSaB LUXEMBURGSCH KAMERLID VERONGELUKT IN EEN MIJN Het socialistisch Kamerlid Bausch, een eenvoudig mijnwerker, is Dinsdagmorgen om het leven gekomen bij een ongeluk in een mivn te Rummelingen. 27 VROUV/EN LEVEND BEGRAVEN IN OOST-AFR#' Zeven en twintig inlandsche vrofj die kleiaarde aan het opgraven var?0 bij Fort Hall, in Oost-Afrika, werde®/ graven onder een aardinstorting. Alle kon niet baten. jj 13Hi3a3B33!ü3aBSaBfiP?2aaBS'P LANDBOUWER BEZWEKE* VAN DE KOUDE TE NIN0v' Te Ninove is een landbouwer &K zijn akker terugkeerde plots ten gezakt. De man was door de koude f; geworden en korten tijd nadien den geest.

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 2