KOLONIALE LOTERIJ Rond het werk van onze Regeering G E D ACH TEN MAAN n BRIEF UIT BRUSSEL VERMOEIT HEURSEL - OPTIEK WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETIJH VROUWENHOEKJE Een druppel gezond verstand Is meer dan een heel vat geleerdheid. Alles speten heeft alleen waarde wan neer het ons daden laat doen. In de kleine aereld waarin kinderen leven wordt niets zoo fijn opgemerkt en zoo fijn gevoeld, als een onrechtvaardig heid. De voerman die zijn paarden mis handelt slaat vrouw en klnders. (S33HaESBBIBSSEïllSasS9398B9B t zich ook als een plicht zullen aanreke nen zich op 31 Maart naar Brussel te be geven, om daar ne keer te laten zien wel ke macht Vlaanderen kan ontplooien es dan al zingend achter onzen leeuwen vlag... U groeten wij ol vans Die wist een weg te banenj- Door 'a vijands dichten rang Toen ginder aan den IJzew De horden van den Keizer, Brulden 't triomfgezang. hetmanneke UIT DE DE SUPERSTITIE IS EEN PLAAQ Die den dag van vandaag Zoo'n vooruitgang maakt Dat men er niet uit wijs geraakt. Daardoor kan men zich reek'ning geven Wat voor domme ganzen er op d'aarde [leven. 1 Is daarom dat w'hler hulde moeten brengen aan d: jong koppel, Franck Ley en Palmyre Catch, dat verleden week te Philadelphia In 't huwelijksbootje ls ge treden. Zij zijn twee aartsvijanden van de superstitie ofte ibjgeloovigheid, en wil den dat met feiten bewijzen. D'r waren 13 uitgenoodigden op hun feest, allemaal de tafelgereedschappen waren in kruis gelegd, de bruid droeg een zwarte sluier, en om in de eetkamer te treden moest elk genoodigde onder een dubbele ladder door. Zonder te vergeten dat, gedurende den ganschen dinee de kamer verlicht werd door drie lichten, dat zo daarna, gedrieën hun sigaret aan het zelfde steksken ontstaken, en dat er 'n zwarte kat onder de tafel rondliep... Da's natuurlijk allemaal goed en wel... maar... maar d'r moest nu ne keer een haarken ln de boter komen tusschen de Jonggehuwden... ze moesten nu ne keer ïllet veel geluk hebben in hun huwelijks leven... zouden de bijgeloovigen ofte su- perstitieuzen dan jubileeren, Jal JA, zei Madam Kwettertong, die al tijd tijd over heeft om ln 't gebuurte te babbelen, ja, met mannen kan men toch altijd tegenslag hebben. Hoe? vroeg 't gebuurwljf. Met uwen Jan zijt ge toch niet ontgoocheld geweest. Wa-blief? Toen we pas getrouwd waren stelde mijnheer zich voor alsdal lk koken kon! VASTBERADEN Laat 'k U raden Beste Lezers mijn Naar wat de clouzal zijn In '37, van d'Expositie van Parijs. Ge raakt er niet uit wijs? t Zal U dan maar, bij mijn leven. Zelf d'oplcssing gaan geven. Ei! El! Ei! 't Is een... ei. De clouda's anders zooveel als de grootste aantrekking! Te Ambovambe, op het Madagascar-ei...land hebben ze dus een... el gevonden, een enorm el dat moet gelegd zijn door ne rare vogel die door de geleerde bollen gekend is onder den naam van Acpyormis en waarvan het ras sedert meer dan duizend jaar uitgedoofd ls. De Inhoud van dat el is gelijk aan dezen van honderd vijftig kiekeneieren, 't Museum van New-York heeft er 3.000 dollar voor geboden, maar de overheden van Mada gascar hebben besloten het te Parijs ten toon te stellen cp d'Expostle! 't Zal daar wel 'n beetje meer opbrengen en dat el zal dan, in zekeren zin 'n kiek zijn die gouden eieren legt!... Zedeles: 't eiland Madagascar heeft zijn naam niet gestolen, want 't ls een echt el...land. IK HOU NIET van verstandige vrou wen, zei Peer Slimmekens. Wanneer lk trouw, dan moet het met een vrouw zijn, die dommer is dan ik. Dat hebt ge mij al jaren geleden ge zegd, zei de lieve vriend. Hebt g'ex nog altijd geen gevonden? 't Ware te wenschen Dat alle menschen Wat beter bekeken Hun eigen gebreken Dan zouden ze 't wel late» Van and'ren te praten. EN HIER 't nieuwste Joodsche historie ken, als 't U aanstaat, 't Is wel 'n beetje lang... maar enfin! Blum heeft in 't Cafékennis ge maakt met Bloch. Spoedig heeft hij, na enkele dagen, opgemerkt dat z'er alle twee dezelfde gedachten op nahouden. Daarom Bloch, zegt Blum zoo op ze keren dag, vindt ge 't niet wraakroepend, dat w'ons geld in 't café komen opdoen, om cns te zien? Ja, dat vind ik ook. Maar... Hewel, 't is eenvoudig. Den eenen dag zult ge den avond komen doorbrengen bij mij en den anderen avond zal ik bij U komen, enzoovoort. Goed gedacht. We zullen morgen be ginnen. Uitstekend... en bij mij. Als 's anderendaags Bloch komt afge stoken bij Blum, zegt deze zoo: Daar we niet vandoen hebben, mal kander te zien om te spreken, zullen we maar geen licht maken. Aangenomen... we moeten spaarzaam zijn! En ze beginnen te babbelen over zaken en affaires en occasies. Maar... eensklaps breekt er een onweer los, en bij 'n blik semschicht, ziet Blum... dat Bloch zijn broek heeft uitgetrokken. Maar waarom hebt g'uw broek afge- streept? vraagt hij zoo. En waarom niet, zegt Bloch daarop. Vermits ge gjeen licht verslijt, waarom zouden we dan ons broek verslijten? ACH HEER! ACH GOD W'hebben medelij Met 't lot Van Georges Lirely En zijnen assistent Jack Bembsrgent - Want gansch hun leven was bedorven Omdat hun besten vriend nu was gestor- [ven. Georges Lirely dus, ne man van 47 Jaar was directeur van den Fleischaeker die rentuin te Francisco, en was een groot geleerde; de andere, Jack Bembergent was zijn helper. Ze zijn alle twee gestorven van puur verdriet... 'n soort liefdeverdriet zou lk wel zeggen, cmdat hun besten vriend zijn keersken had uitgeblazen. En die beste vriend was ne... manjlfieken oerang- ostang uit hunnen dierentuin, Gulger ge naamd. Och erme! 't was toch zoo'n plezant, verstandig en liefdevol beestje. Hij had 't leven gered van Lirely toen deze ver dwaald geraakt was in de wouden van Sumatra. En nu is Gulger dood, vergiftigd door •n onbekende hand. Hij ls gestorven ln d'annen van zijn meester. Dat verlies kon den zijn meester en diens assistent niet overleven en van pvmr verdriet hebben «'hunnen oerang-oetang... na-geaapt! 't Komt van Amerika! ik heb zoo juist mijn huwe- Hjkskleed besteld. Binnen een maand ga Sc trouwen! Zoo, en hebt g'een goeie keus ge daan? 'k Zou t gelooven... Twee honderd frank de meter I IS EN KAN ER NEE7TS AAN DOEN, maar "k moet er nog ne keer op terug komea. Kwestie van allemaal dat frans kiljons gestook dat sedert gerulmen tijd, met dubbele furie over ons land waait. 't Wordt tijd dat de Vlamingen zich ook ns keer voor goed beginnen te roeren. Daarom denk en hoop lk dat al mijne best* Uaer» «n ftkieriiafst* Lezereskensjdeleew,.. De Koning had gesproken De Duitscher moet gewroken. En vooraan in 't gevecht De Vlaming vocht als leeuwen. En nu, waarom dat schreeuwen Wanneer hij vraagt, zijn recht» in Vier Jaren werd gestreden Naar lijf en ziel geleden... Daar viel zoo menig held Stout werd de plicht gekweten - Maar ach! dat schijnt vergeten En wordt niet meer geteld. rv Vele Vlamen rusten Daar ginder aan de kusten In 't bloedig Vlaanderland. Daar hebben wij gezworen Het Recht zal ons behooren Van Maas tot Noordzeestrand- We zoeken naar geen twisten- Bedrog en lage listen Dat past geen Vlaamsche maat. Maar wij, we zullen zaaien Om later eens te maaien Den oogst van 't Vlaamsche zaad. 't Is ncodig daar van tijd tot tijd eens op terug te komen, want straks denken de mannen der U. F. A. C. en andere Frater- nelles nog, dat zij alleen den oorlog heb ben gedaan! ZOO T U KAN BEHAGEN Zal 'k U zeggen dat er te Kopenhagen In de groote kliniek Een man was, heel ziek. Die, bij al zijn plagen Met blindheid was geslagen. Z'hadden reeds van alles geprobeerd om die blindheid te genezen, maar, eilaas, niets had geholpen. Op ne zekeren dag nu, werd die man gestoken door 'n ble, juist op zijn linker oog enne... toen hij 's anderendaags wak ker werd, stelde hij tot zjn groote vreug de vast, dat hij... uit zijn linkeroog zag. En wat deed den doktoor? Hij pakte "n ander bleken en deed zijn klant op het rechteroog steken. En nu ziet de man uit zijn twee oogen precies als iemand van twintig jaar. Men weet dat de doktoren ook de bieën- steken aanprijzen tegen 't flerecijn ofte rheumatiek. Als g'aan die plage lijdt kunt ge 't ook maar ne keer probeeren. Ja! Wat ze toch allemaal uitvinden! Wat zegt ge van dien Amerikaan Rol Logel? Die heeft een masjlentje uitgevon den waarmeé ge de warmte van de zon kunt opvangen, precies gelijk ge regenwa ter opvangt ln een kuip. Als ge zonder vuur zit kunt ge die op gevangen warmte gebruiken om patatten te koken of om kiekens uit te broeien of om de doekskens te drogen van de kleine wiegliggerkens. Marenta wil al dadelijk zoo een masjlentje gaan koopen, maar ik zeg hetrr dat we ne keer zullen gaan zien op de ouwmarkt te Brussel, daar kunt ge nogal ne keer een okkasie doen. Dat ls waar, zei Zander, 't ls daar da"k mijn Kato heb ontmoet. T VERTELSELKEN dat U hier nu wacht Is niet gegrepen uit «duizend en één nacht» Maar heeft zich, 'k mag er in voor staan Onlangs ln Polen voorgedaan. In Polen was er dus ne Poolschen Prins, ne kozijn van de vroegere koninklijke fa milie astemblieft, die niks beters had ge vonden dan... de kiekens van zijn moeder te pikken, om ze te verkoopen. Hij werd veroordeeld tot drie maand ge vang maar is nu ln beroep gegaan, om dat hij verklaart er maar zes te hebben scheef geslagen dan wanneer zijn moeder kordaat vol houdt dat hij er negen gesto len heeft, t Hof ls nog ne keer bijeenge komen, en 't vonnis werd bekrachtigd. Arme Prins! KLEINE PIET was in den tuin aan het spelen en had zijn handen, zijn gezicht en zijn kleeren vol slijk. Ge zijt een klein varken, verweet hem zijn vader. Weet ge wat dat is, een klein varken? Ja papa, zei Plet, 't kind van een groot! PICARD toog naar de stratosferen Om er 't een en 't ander te studeeren. Bernhard E. Proctor, enk'1 en tijd geleden IS ook d'hoogte Ingestegen Om er door zonneschijn en regen De... microben te ontleden. En die perfester ls tot 't besluit gekomen dat de hooge atmosfeer, tusschen 7.QD0 en 9.000 meter, de natuurlijke weg is die de microben volgen, daar zij er opgezogen worden door de cyclonen en ander wer velwinden. Hij heeft er onder andere de ergste microben van de pest ontdekt. 't Zou dus niet goed zijn van daar... luchtkasteelen te bouwen, want 't ls er verre van gezond! UIT EEN Russisch roman, die 'k bezig ben aan 't lezen ln 't Chineesch: Stervend zonk de edele gravin Wan da Boriska neder. Haar laatste woorden waren: «Ach, mijn lieve Iwan Koezyck- zuchkrokuspaporenskilofflofwitsky EEN VADER GAF KORDAAT Zijn zoon den volgenden raad: Jongen, hebt ge lust tot huwen Laat U dan door niemand duwen Zie goed uit uw eigen oogen Anders zijt ge toch bedrogen Neem geen sierpop, 'k zeg 't U voor mijn [deel Die dT beenen breekt... over een bezem- [steel! En de jongen onthield het. Op zekeren dag gaf men thuis een feestje, waarbij ook verschillende trouw lustige maskens waren geïnviteerd. Da's nu ne keer 'n gelegenheid! dacht de zoon.en terwijl z'allemaal bezig waren aan 't smullen ging hij een grooten huls bezem leggen dwars over den trap, die toegang gaf tot den hof. Ais z'allemaal dik gegeten waren gin gen z'een toerken doen in den tuin. De meeste uffrakens stapten voorzichtig over den bezem heen. Eenige vielen er bijna over. Een Jong poesken van een meisje, dat zulks bemerkte, bukte zich, raapte den bezem op en plaatste hem ln een hoek. De Jongen maakte nader kennis met dat meisje... Maar nooit heeft hij er spijt over gehad... den bezemsteel te hebben laten beslissen over de keuze van zijne vrouw. GEEF MIJ EENS een voorbeeld van bedrog? vroeg de perfester van d'ullever- siteit aan ne student op t examen. Als ge mij buist, perfester, zei deze, dan maakt ge U schuldig aan bedrog. Hoe dat? In de wet staat: Hij die de onwetend heid van een ander willens en wetens be nut, om dien ander 6cha te berokkenen, maakt zich schuldig aan het misdrijf van bedrogl t Schoonste van al is dat 't waar ls. 't Manneken uit de !Maan. (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 14-2-"35. FLAN-PROZA t Schijn* mij onafwijsbaar: "k moet U wat Plan «-proza voordragen. Want mijne ooren tulten nog van alles wat lk daarover heb GEZIEN; terwijl mijn oogen nog schemeren van alles te HOO- REN wat daarover werd voorgehouden. Zondag 24 Februari moeten 200 duizend mannen en vrouwen te Brussel komen manifesteeren vóór het Plan tegen de Regeering. Den volgenden dag trapt de IRegeering het af, en t Plan komt aan de macht't Plan ls nog wel niet gereed juist omdat het zoo moeilijk is om op te maken. Vermits het Planmaar te ^verwezenlijken ls na Kamerontbinding en nieuwe Wetgevende Kieziagen, is er nog tijd genoeg om t Planverder uit te werken. L.l. Zondag hebben de Socialisten ln 't Sportpaleiste Antwerpen een groote meeting gehouden over het PlanOf de toehoorders er wijzer op geworden zijn, kan ik niet zeggen. Herman Vos heeft meêgedeeld waarom hij de frontpartij heeft verloochend en de B. W. P. heeft omhelsd. Nu gaat hij herstellen wat hij vroeger verkeerd heeft gedaan! P.-H. Spaak heeft meegedeeld dat niet alleen gan9ch het proletariaat, maar de middenstanders, boeren en inteliectueelen allemaal het Plan omhelzen. De be tooging van 24 Februari moet lukken, de Regeering wordt weggevaagd en 't Plan komt aan de macht Dertig duizend toehoorders hingen aan *de lippen van Eeokelers. De inrichters en sprekers staken de [vuist op om te doen iocven dat het nu jgemeeiïd was. Door de Roode Zee zullen de socia listen het land van beloftebereiken, vertelde Eekeiers. Rik De Man verzekerde dat al de beloften die in het Planvervat zijn, kunnen en zullen verwezenlijkt worden. De betooging van 24" moet alles weg vagen wat rot ls, en mogen nog alleen de socialistische ordewoorden weerklinken. Over den zakelijken inhoud; van het Planen de middelen ter verwezenlij king, geen woord. Maar in Le Peuple van 13 Februari mochten we van H. De Man eindelijk vernemen, dat zijn wet teksten gereed zijn. Over den Inhoud ech ter geen woord! Te Laken spraken Zondag Bouchery en Vandervelde over het Plan en Vander- velde zou den Inhoud ontleed hebben, maar daarover geen woord in het verslag. Maar de jongeren moeten mede optrekken ter verwezenlijking van het Planen van het socialisme. De oude wekroep. UW OOGEN NIET MET HET ARTIFICIEEL LICHT De glazen Uro-ZeU» verflauwen de wer king der infra-roode stralen en bezorgen U de gewaarwording van het gewone dag licht. BOTERSTRAAT, 41, IEPER. Brochuur en alle inlichtingen gratis op aanvraag. IE HEB MEDELIJDEN tn naam van H Theresla, van K. J.; helpt mij Jeugd ln gevaar redden. Dringend noodig om patronaat en so.wol te bouwen. Poart- check 139.435, Pastoor Reason te Xhen- WAT ANDERS L'Action Soclallste (Spaak en Cle) van 9 Februari liet een lang artikel ver schijnen, waarin de stelling werd verde digd dat de B. W. P. niets te maken heeft met de Nationale Kommissie van den Arbeid door de Regeering voorgesteld. Van dat verzet heeft de Partijraad van de B. W. P. geen rekening gehouden. Die kommissie is reeds vastgesteld. De socia listen hebben daarin 9 vertegenwoordigers gekregen, de katholieken 8 en de libe ralen 4. De socialisten zijn: M. M. Vandervelde, de Brouckère, L. Delvigne, Duchesne, A. Van Acker, Eekeiers, Hauwaerts, Mertens en Delattre; de katholieken: M.M. Abras- sart, Heyman, Mullie (Senator), Beynave, Van Overbergh (Senator), Claessens (Se nator) Pauwels (A. C. V.) en E. P. Arendt, S. J.; de liberalen: M.M. Gerard (Cen traal Nijverheidskomiteit), Horrent (Ka merlid), Coll* (Sekretaris der liberale vakbonden) en Godding (Senator). Staatsminister Francqui is voorzitter van die Kommissie. Hij is een doordrijver. Reeds zijn al de kommissies gevormd. Er zijn leden die van verschillende kommis sies deel maken. Die kommissies hebben 'i suggestieste doen, geen besluiten •te stemmen diie de Regeering zouden bin den. Tegen as. Zaterdag zouden de kom missies reeds moeten klaar zijn met hunne voorstellen. Naar ik vernam zou M. Francqui ge zegd hebben, dat 's lands financieele toe stand wel te redden ls, maar toch gevaar lijker dan bij 't uitbreken van den oorlog in 1914. Over 't Plan van den Arbeid zou hij gezegd hebben dat hij reeds twee maal het Planheeft gelezen, maar dat niets daarvan bruikbaar is, tenzij men tegen 't* volgend Jaar een frank wil heb ben die alle waarde heeft verloren. Men zegt nog dat Huysmans door de Regeering werd voorgesteld als lid van dat Komiteit, maar dat Vandervelde dien kandidaat heeft afgewezen. Of dat alles zóó Juist ls, kan ik niet verzekeren, want 'k weet het maar van hooren zeggen Dit staat in elk geval vast: er zal deze week druk beraadslaagd zijn; de beraad slagingen worden gehouden in 't Ministe rie van Sociale Voorzorg; de Regeering zal de besluiten der beraadslagingen ont vangen en daarmeê onderzoeken op welke wijze zij kunnen verwerkt worden in wet teksten of Koninklijke Besluiten. Intusschen heeft de Regeering een akkoord bereikt met de Naamlocze Maat schappijen voor Electriclt-itsuitbating. De bestaande tarieven zullen belangrijk ver minderd worden. Dat is wel een maatregel die strijdig is met het Plan van den Arbeid», maar de verbruikers zelfs de socialistische zullen daarover reeds heel wat tevreden zijn. De Compagnie Internationale des Industries Chlmiques (Interchimic), te Brussel gevestigd en waarin de Bank van den Arbeid(spijts hare gedwongen ontbinding) betrokken blijft en zelfs ln den beheerraad vertegenwoordigd is door M. Vleurinck, houdt den 20 Februari a. s. eene buitengewone aandeelhoudersverga dering om het kapitaal te verminderen van 150 millioen op 90 millioen, om aldus de verliezen van 56.628.020,27 fr., vastge steld in den bilan van 31-12-34 te amor- tisseerenom de titels met 11 fr. te ver minderen, en 300.000 kapitaalaandeelen om te zetten in dividende-aandeelen zon der nominale waarde. De aandeelhouders mogen zich wenden tot de Bank van den Arbeid Bogaar denstraat 3, te Brussel, en te Gent, Vol derstraat 1; ook tot andere banken. Vermoedelijk zal het Plan van den Arbeidop die aandeelhoudersvergade ring ook wel besproken worden! PARLEMENTAIRE DEBATTEN begonnen der begrooting van 's Lands Middelen. M. Carton de Tournay had daarover een uitvoerig verslag uitgebracht. De eerste spreker was M. Houbin (so cialist), die zegde niet gemandateerd te zijn door zijne partij. M.'Heyman hield eene uitvoerige rede, die ik hier niet kan weergeven, maar waarin heel wat ontleding voorkwam over het Plan van den Arbeiden tevens eene verdediging van de sociale politiek welke hij als Minister van Arbeid en So ciale Voorzorg heeft gevolgd. M. Jennissen sprak namens de liberalen. Daarna eene lange Interpellatie van M.M. Mompaey en Maes over de aanva ring tegen de brug over den Rupel, te Boom. Minister Van Isacker, die de Open bare Werken onder zijne bevoegdheid heeft gekregen, heeft zaakrijk geantwoord. M. De Schryver heeft verslag uitge bracht namens de Kommissie voor Her ziening van het Kamerreglement. Dat verslag werd Woensdag toegezonden. Het beslaat zoo maar 47 bladzijden, zoodat aan eene ontleding niet kan worden ge dacht. Dat verslag werd uitvoerig en langdurig besproken in eene kommissie waarin de parlementaire groepen vertegenwoordigd waren. Het is dus een gemeenzaam werk, maar de verslaggever kreeg een reuzen taak. In het Staatsblad van 11-12 Februari 1.1. ls een Koninklijk Besluit verschenen, waarin gezegd wordt: Artikel 1. De toelating om, zonder tus- schenkomst eener verrekenkas, gezinsver goedingen aan hun personeel uit te beta len, is uitgebreid tot de hiernavermelde openbare Instellingen: De Nationale Verrekenkas voor gezins vergoedingen; De Hulpkas van den Staat voor gezins vergoedingen; Da Bijzondere Verrekenkas ten bate van de arbeiders gebezigd door de ladings- en lossingsondernemingen en door de stuwa doors in de havens, losplaatsen, stapel plaatsen en stations; Ds bijzondere Verrekenkas voor ge zinsvergoedingen ten bate van de arbei ders der scheepsreederijen; De Bijzondere Verrekenkas voor ge zinsvergoedingen ten bate van de arbei ders der ondernemingen voor scheepsher stelling; De Bijzondere Verrekenkas voor ge zinsvergoedingen ten bate van de arbei ders der ondernemingen voor binnen scheepvaart; De Bijzondere Verrekenkas voor ge zinsvergoedingen ten bate van hst perso neel der hotels, spijs- en drankhuizen; De Bijzondere Verrekenkas voor ge zinsvergoedingen ten bate van de thuis werkers, alsmede van de handelsreizigers en handelsvertegenwoordigers die in dienst zijn van verscheidene werkgevers; De Bijzondere Verrekenkas voor ge zinsvergoedingen ten bate van de arbei ders der diamantnijverheid. Art. 2. Onze Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg is belast met de uitvoe ring van dit besluit. In het Staatsblad van 10 Februari ls een Koninklijk Besluit opgenomen, waar in eene herziening wordt aangekondigd van de verzekering tegen de geldelijke noo- den van ouderdom en vroegtijdigen dood (Pensioenwet) behelzende veranderingen aan de teksten der wet van 23 Juli 1932 en van de Koninklijke Besluiten van 31 Mei en 14 Juli 1933, en van 8 November 1934. Geen plaats en geen tijd meer voor eene ontleding daarvan. ASSISENHOF VAN WEST-VLAANDEREN LIJST DER GEZWORENEN aangeduid voor de zitting van het Assi senhof der Provincie West-VIaanderen, beginnende den 11 Maart 1935. Titelvoerende gezworenen: Demoen H., handelaar, Roeselare. De Brabandere P., landmeter, Kortrijk. Inghelbrecht P., landb., St-Pieterskapelle. Lepere O., nijveraar, Kortrijk. Georges J., 'bediende, Moeskroen. Declercq L., advokaat, Klemskerke. Boucquey R., nijveraar, Rumbeke. De Zwaef R., landbouwer, Moerkerke. Debrabander R., nijveraar, Rumbeke. Bauwens A., architect, Mceskrcen. Vanacker J., nijveraar, Wevelgem. Dubouage E., boekhandelaar, Kortrijk. Steenhondt G., bestuurder, Kortrijk. Cornillie J., rustend schoolhoofd, leper. Peperstraete R., la 1 ibouwer, Krombeke. Couvreur E., handelaar, Sint Kruis. Laconte C., annemer, Poperinge. Van Robays W., fabrikant, Sint Kruis. Schrammo J., advokaat, Brugge. De Clercq A., nijveraar, Zwevegem. Delameilleure R., landb., Ruddervoorde. Van Caillie J., notaris, Brugge. Demeulemeester J., bediende, Moeskroen. Van Audenaerde F., landb., Lissewege. Degrande J., landbouwer, Geluwe. Biebuyck E., Ingenieur, leper. Goethals A., onderwijzer, Dentergem. Dewindt O., landbouwer, Avekapelle. Vervaecke Ph., landbouwer, Meulebeke. Jonckheere H., landbouwer, Veldegem. ia Dinsdag ls in de Kamer de bespreking a9B9BIBIBBBBII9BI333EM88BB2EBS9ES8S KONINKRIJK BELGIE Ministerie van Koloniën DE KANADEESCHE VIJFLING STELT HET GOED Acht maanden geleden kwam een vljf- ling ter wereld in Canada, te Calander: vijf meisjes. Dank uitstekende verzorging zijn moeder en kleintjes thans zeer wel varend. Een persfotograflsche maatschappij heeft een zeer groot bedrag aan de ouders aangeboden ran het voorrecht alleen fo to's der kleinen, te mogen nemen tot wan neer zij mondig zullen zijn. De genomen fotos mogen dan ook maar verkocht wor den door die maatschappij. KABINETSRAAD OP ZATERDAG 9 FEBRUARI Samenstellingen van Kommissiën en Elektriciteitstarieven De Kabinetsraad van Zaterdag 9 Fe bruari gehouden onder voorzitterschap van den Heer Theunis, Eerste Minister, hield zich bijzonderlijk bezig met het sa menstellen van de NATIONALE KOM MISSIE VAN DEN ARBEID en van de KOMMISSIE VOOR DEN BINNEN- LANDSCHEN HANDEL. Medcdeeling werd gegeven der uitslagen die bekomen werden bij de onderhandelingen met de elektriciteitsmaatschappijen. De definitieve samenstelling der boven gemelde kommissiën werd goedgekeurd om aan den Koning voorgelegd te worden. VERMINDERING DER ELEKTRICI- TEITSTARIEVEN WERD BEKOMEN van de elektriciteitsmaatschappijen ln be paalde gevallen, met onder meer: Voor de verlichting der kleinhandels- magazijnen, plaatsen voor het publiek toe gankelijk, alsook voor de zalen van drank en spijshuizen, 25 vermindering op het gedeelte van het gewoon tarief d';t meer dan 1,25 fr. bedraagt, op voorwaarde even wel dat het maandelijksch verbruik min stens 15 Kw.-uren beloopt. Indien een bij gevoegde stroommeter hiervoor nocdlg is zal de huurprijs ervan enkel de helft be dragen van het tarief dat volgens het kon- trakt werd vastgesteld. In gemeenten van meer dan 40.000 inw. wordt de verminde ring op 50 gebracht op het gewoon verllchtlngstarief voor den stroom na 8 uur 's avonds, zonder nochtans minder dan 0,80 fr. te mogen bedragen. Speciale stroommeter zal geplaatst worden. Voor de drijfkracht voor de ambachten wordt een vermindering toegestaan van 75 op het gedeelte van het gewoon tarief dat meer dan 0,60 fr. bedraagt voor de drijfkracht in zekere hoeveelheid ge bruikt. Het tarief mag niet min worden gebracht dan op 0,60 fr. Voor de huiselijke tarieven worden de verminderingen, Ingevoerd ln zekere ge meenten om het verbruik van elektrici teit te begunstigen, veralgemeend. In de gemeenten met hooge tarieven zullen deze teruggebracht worden op ten hoogste 3 fr. per Kw.-uur. In zekere ge vallen zullen onderhandelingen moeten aangeknoopt worden. Waar het tarief voor de stroommeters zeer hoog is zal de ver goeding verminderd worden. Deze gunsttarieven zijn niet toepasse lijk in de badsteden binst het Zomersei zoen, wel in het Winterseizoen; de tarie ven van de elektriciteit zijn ook onder hevig aan de schommelingen van den In dex, en de gemeenten die van de elektri citeitsmaatschappijen vergoedingen ont vangen, moeten deze in evenredigheid brengen met de toegestane verminderin gen. Toelagen voor OPENBARE WERKEN worden goedgekeurd. NIEUWE VOLMACHTSBESLUITEN Een nieuwe reeks volmachtsbeslulten zijn deze laatste week verschenen met betrek op volgende punten: HANDELS- EN FABRIEKSMERKEN. Handels- en fabrieksmerken moeten gedeponeerd worden. Die eerst een be paald merk neerlegt kan het niet meer afgenomen warden door een mededinger die zelfde'merk gebruikt, al ware het reeds van een vroeger tijdstip, als het niet werd gedeponeerd. Beroepsvereenlglngen, coöpe ratieven en maatschappijen zonder winst gevend doel mogen een merk deponeeren en alle rechten erover doen gelden. NIJVERHEIDSTEEKENINGEN en MO DELLEN. Deze teekeningen-modellen worden onder toepassing gebracht van de wet op het auteursrecht. NATIONALE KOMMISSIE VAN DEN ARBEID. Deze kommi.sMe wordt sa mengesteld en goedgekeurd. Hierover ver der meer uitleg. OUDERDOMSPENSIOENEN. Enkele wijzigingen worden gebracht aan de wet op de verzekering tegen ouderdom en vroegtijdigen dood. Het gaat bijzonderlijk over het vaststellen der inkomsten die niet in aanmerking kunnen gebracht wor den vopr het toekennen van de ouder domsrente. GEZINSVERGOEDINGEN. De wet op de gezinsvergoedingen wordt uitge breid op verscheidene openbare instellin gen, die toelating krijgen vergoedingen aan hun personeel uit te keeren zonder tusschenkcmst van een verrekenkas. VOOR DE VTSSCHERS. Voortaan zullen alle gewone overtredingen van de visscherijwet niet meer in de bevoegd heid vallen van de correctionneele recht banken maar wel van de politierechtban ken. Het bedrag der boeten werd echter niet gewijzigd. Aan een ln overtreding genomen visscher kan een vergelijk aan geboden worden, namelijk bij het betalen van een boete waardoor hij van verdere rechtsvervolgingen ontslagen wordt. DE NATIONALE KOMMISSIE VAN DEN ARBEID Bij Koninklijk Besluit van Zondag 1.1., 10 Februari, werd de Nationale Kommis sie van den Arbeid tot het leven geroepen en samengesteld. De Kommissie zal zete len onder voorzitterschap van den Heer Francqui, met als ondervoorzitters de HH. Van Overbergh, christen demokraat en Vandervelde, socialist. De Kommissie telt twaalf leden der meerderheid, 8 Katho lieken en 4 Liberalen, en 9 leden der op positie, allen Socialisten. De leden krijgen geen vergoeding maar kunnen desnoods hun verplaatsingskosten terug betaald worden. Het doel der Kommissie ls het nijpende vraagstuk der werkloosheid te onderzoe ken, en de gewenschte maatregelen om aan dezen toestand te verhelpen aan de Regeering voor te leggen. Dinsdag 1.1. hield de nieuwgestichte Kommissie haar eerste vergadering. Alle leden waren aanwezig. Verscheidene sub kommissies werden samengesteld met op dracht volgende vraagstukken te behan delen: mijnwerkerspensioenen; tewerk stelling der werkloozen; hulp aan de werk- loozen; reorganisatie van het Ministerie van den Arbeid; werken te Antwerpen; werken te Bergen; Werklooze Jeugd. Vrijdag 15 Februari werd een nieuwe algemeene vergadering gehouden. DE TAALREGELING IN HET GERECHT De Senaatskommissie van Justitie heeft de behandeling der verscheidene artikelen 8" SNEDE Violetkleurige biljetten TOEGELATEN DOOR DE WET VAN 29 MEI 1934 Voof de 8* snede, beloopend 50.000.000 frank, zijn de biljetten verdeeld in 10 reeksen, die respec tievelijk de letters ABCDEHKLMP zullen dragen en zullen genummerd zijn van 1 tot 100.000. Aantal der loten: 111.131. gedrag der loten: 30 MILJOEN FRANK, te verdeelen als vglg4-t£ 1 lot van frank 5 miljoen Deze 11 loten zijn te S loten van frank 1 miljoen verdeelen door het lot 5 loten van frank 500.000 tusschen de 10 reeksen. 10 loten van frank 100.000 =s 10 loten van frank 100 loten van frank 1.000 loten van frank 10.000 loten van frank ÏOQ.GOO loten van frank 1 lot per reeks 50.000 1 lot per reeks 10.000 =3 10 loten per reeks 2.500 100 loten per reeks 250 l>ï00 loten per reeks 100 10.000 loten per reeks De biljetten aan de prijs van 50 frank zijn te koop aan de Banken en Postkanfo'reri, bij de Wisselagenten en aan de loketten der Koloniale Loterij, 56, Gulden Vlieslaan, Brussel» De trekking der 8* reeks zal plaats hebben ten laatste tegen 15 MAART 1935, Geen afhouding van belasting op de loten. Dt.Wiizt xaa Rekking eft be taling zuUerj ^e/eljdeiMft ft!? elfgé is YPegt YMSfiJ. van het wetsontwerp op de taalregeling ln het gerecht beëindigd. Hier werd ook geknoeid. Van het oorspronkelijk ontwerp blijft omzeggens niets meer over. Dit ls een onduldbare toestand. ENKELE KANTTEEKENINGEN De zaak der Bell Telephone ls nog niet geregeld. De Deensche Regeering wil dat België de licencisrechten op de Deen sche landbouwprodukten intrekke. Kan geen vergelijk getroffen worden dan val len 500 werklieden der Antwerpsche maat schappij werkloos. Geeft de Belgische Re geering toe, dan kan het een ramp wor den voor den boerenstand van ons land. Moest Denemarken het dumpingssysteem laten vallen dan zou zekerlijk het geval weldra beslecht kunnen worden. In België zijn, volgens zekere stati stiek, 150.000 werklooze mannen en daar tegenover 80.000 gepensionneerden die een ander ambt waarnemen. België heeft een binnenlandsche en buitenlandsche schuld van samen 57 mil jard frank. De jaarlijksche last van in tresten en aflossingen bedraagt 2 miljard S50.892.S25 fr. BIJ DE SPAARKAS Het bedrag der gedeponeerde gelden bij de Belgische Spaarkas blijft stijgen. In 1932 beliepen de belegde spaargelden 9.813 millioen; in 1933, 9.964 millioen en in 1934, 10.448 millioen. De stortingen gingen in 1934 de uitbetalingen te boven met 484 millioen. 90.000 Nieuwe boekjes werden uitgege ven in 1934 wat het totaal brengt op 5.440.000 in het geheel. VOOR DE VUURKAART EN HET VUURKRUIS Er wordt meegedeeld: Overeenkomstig het ministerieel besluit van 28 Januari 1935, houdende aanstelling van eene bij zondere commissie voor de vuurkaart en het vuurkruis, worden de groepeeringen die verlangen hunne eischen aan de com missie voor te leggen, verzocht daartoe voor 1 Maart 1935 eene aanvraag in te dienen bij den voorzitter der commissie, Ministerie van Landsverdediging, 1, Leu- venscheweg. Die aanvragen moeten vergezeld gaan van een beknopt verslag. In geval de groepeering daarenboven mocht verlangen door de commissie een afgevaardigde te laten hooren, dient zulks in de schriftelijke uiteenzetting vermeld. HET TE WERK STELLEN DER WERKLOOZEN In het Staatsblad van Donderdag 1.1. Is een Koninklijk Besluit verschenen over het te werk stellen van de werkloozen. Hier enkel* der bijzonderste punten van het besluit: Het' Nationaal Crisisfonds mag enkel geldelijken steun verleenen voor werken die zonder zulkdapigen steun niet kunnen uitgevoerd worden en waarvan de uitvoe ring meer handenarbeid zal vereischen dan normaal gebezigd wordt. Krijgen de voorkeur, de werken die het meest handenarbeid eischen en in gewes ten waar de werkloosheid het hoogst is. Belgische handenarbeid, bouwstoffen en materialen moeten bij die werken de voor keur gegeven worden. Voor dit jaar moeten alle aanvragen voor subsidiën Ingediend worden vóór 1 Juli e. k. In geval een werk in eigen beheer on dernomen wordt en men daarvoor toela gen aanvraagt, is men verplicht voor den extra-arb3id werkloozen in dienst te ne men. Arbeiders die in dienst zijn in die werken mogen niet zonder gegronde rede nen ontslagen worden om ze te vervangen door werkloozen. Lijsten der werkloozen, met hun beroep, opgemaakt door de bevoegde werkloozen- besturen, zullen aan de aannemers die subsidiën krijgen, overgemaakt worden. KAMERZITTING VAN WOENSDAG In de Kamer werd Woensdag de be grooting van het Land besproken. Heer Buset, Socialist, oefende kritiek uit op de regeeringspolitiek en de Heer Gutt, Mi nister van Financiën, diende hem bet antwoord en gaf een uiterst belangrijke uiteenzetting van den finar.cieelen toe stand van het land. Hij verklaarde ook bepaald tegen alle politiek van inflatie ge kant te zijn en deed opmerken dat de politiek van deflatie op punt stond vruch ten te dragen. KOMMISSIE VAN DEN BINNENLANDSCHEN- HANDEL Bij Koninklijk Besluit werd deze kom missie aangesteld en de leden ervan be kend gemaakt. De Heer voorzitter der Kommissie is den Christen Demokraat Van Overberghe. Deze kommissie moet allerlei middelen zoeken en voorstellen om den binnenlandschen handel te doen her opbloeien. GEHEIMZINNIGE TOCHTEN VAN BELGISCHE KAMERLEDEN Volgens De Standaardwerden ver scheidene Belgische Kamerheeren uitge- noodigd tot een bezoek aan Parijs door de Fransche maatschappij van auteurs- reohten Saoemdie graag cok voort haar deel van auteursrechten in ons land zou blijven kunnen eischen. Verscheidene van die heeren zouden de uitnoodiging reeds aanvaard hebben. De Standaard stelt zich voor binnen kort een lijst te doen verschijnen van dezen die daaraan gevolg zouden hebben gegeven. Kamerleden zouden boven alle omkoo- perij moeten staan. TOMAAT - Napo- Utaansche zon di- rekt op uw tafel. TOMAAT - bevat A.B.C.-vitamines voor het leven onmisbaar. TOMAAT - konin gin door kwali teit „n onvergelij- kelijken smaak. TOMAAT - ge zond en natuur lijk produkt. DE GOUDREGEN in FRANKRIJK DE VINDERS KRIJGEN EEN GOEDE BELOONING Veertien dagen geleden meldden wij dat een vliegtuig der lijn Parijs-Londen, zijn goudlading had verloren langs den weg en dat een arm gezin de lading had gevon den en aangegeven had bij de Openbare Macht. Dit gezin bestaat uit man en vrouw met drie kinderen. De man is werkloos en de vrouw werkt in een meelfabriek. De verzekeringsmaatschappij die de verzekering der goudlading had aanvaard zal aan het arme gezin en eerlijke lieden 10 der waarde van de gevonden staven uitkesren, 't zij 2.000 pond sterling. Het is een mooi buitenkansje voor die lieden. iBEsaasaiiEiaiBESGixacsEaBCBai GANSCH GEZIN VERSTIKT IN POLEN In het Poolsch dorp Wieburck is een gansch gezin, bestaande uit vader, moeder en drie kinderen, verstikt geworden door kolendamp, die zich in de kamer verspreid had ten gevolge een defect aan de kachel. De ouders verkeeren in levensgevaarlij ken toestand wijl de drie kinderen over leden zijn. «■■■BEBBHSBIBBaSSXlSBiaaBEBtt LANDBOUWER ONDER ZIJN KAR GEVALLEN TE AALST Landbouwer Gille Rutten was met zijn gespan aangekomen te Aalst toen plots het paard schrok en op hol sloeg, de land bouwer onder de kar werd geslingerd die hem over den rug reed. Hij werd ln~zorgwekkenden toestand op genomen», - - - PAX ZONDAG 17 FEBRUARI Septuagesima (Circumdedcrunt) Paars; 2' geb. A cunctis3e naar keuze. Na eenige weken van vreugde over d* Geboorte van den Zaligmaker en Zijn verschijning aan de heidenen, sluit de Kerk in hare liturgie al de vreugdetee- kens af om zich stilaan voor te bereiden tot den grooten boetetijdden Vasten, die als het voorspel is van het groote ge beuren van 's Heeren Opstanding: PA- SCHEN. Alhoewel onze kerken nog t. i- nen onder deinende orgeltonen en iets of wat zwier nog in hare gezangen voor komt, toch houdt van dezen Zondag af het blijde Alleluialied op, om eerst op Paaschavond weer opnieuw in volle feest stemming te weerklinken. Ook zien w» nu de witte en groene feestkleuren ver dwijnen om plaats te maken voor de pur- pere boetekleur. In heel hare liturgie, ge zangen, gebeden en lezingen zal onze Moeder de H. Kerk ons steeds aansporen tot ingetogenheid en boete, aansporing die soms tot een droeve weeklacht zal overslaan in de overtuiging onzer nalatig heden en zonden. Dat voelen we reeds vandaag, vooral in den Introïtus: «Mij omgeven stervensweeën. de smarten des doods omringen mijDoor die smarten overmand, verheft de ziel zich tot God als tot haar eenige hulp en redding met de woorden van den 17° psalm, 2" en 3« vers: «Ik heb U lief, o Heer mijne sterkte, de Heer is mijn kracht en mijn toevlucht en mijn redder Daarna bidden we samen met onze Moeder de H. Kerk in de CollecteWil, smeeken we, Heer, de gebeden van uw volk genadig verhoo- ren, opdat wij, die om onze zonden recht vaardig gekastijd worden, tot eer van Uw naam, barmhartiglijk verlost worden.». Zoo voelt men gansch de mis door dat eenig streven naar boete en rouw over onze misstappen, om daardoor eens ge reinigd samen met Christus tot een nieuw leven (het leven der genade) te kunnen verrijzen op den Paaschmorgen. FEBRUARI - SCHRIKKELM. 17 Z Septuagesima. H. Theodulus Evang.: De werkl. in den wijngaard 18 M H. Simeon 19 D H. Bonifacius van Brussel 20 W H. Eleutherius 21 D H. Pepinus van Landen 22 V St Pieters Stoel te Antiochië 23 Z H. Petrus Damianus H. BONIFACIUS 19 Februari De heilige Bonifacius werd omtrent het jaar 1183 te Brussel geboren. Nauwelijks zeventien jaar, stuurden zijn ouders hem naar de hoogeschool van Parijs, waar hij eerst leerling en later leeraar was in de godgeleerdheid. Zeven jaar was hij lee raar te Parijs en ging daarna als dusdanig naar Keulen, waar hij slechts twee jaar doceerde. Daar werd hij bisschop be noemd te Lausanne in Zwitserland. Dat waardig ambt oefende hij gedurende tien jaar uit. Hij werd alom geprezen om zijne groote heiligheid en wijsheid. Na die tien jaar bestuur vroeg hij ontslag en kwam naar zijn vaderland terug en landde aan in de abdij der Cistercienser-nonnen van O. L. Vrouw ter Kameren bij Brussel. Daar leefde hij nog 18 jaar en stierf er een heilige dood, op 19 Februari 1260. Hij werd begraven in het koor der klooster kerk. Zijne heilige relikwieën bleven daar tot in 1796. Toen vluchtten de religieuzen voor de Fransche omwentelaars met hun grooten schat binnen Brussel en ver trouwden hem toe aan de kapellekerk. Daar bleven ze tot nu toe. Op Zondag 3 Februari j.l. werden ze nochtans in vol len luister door Zijne Em. Kardinaal Van Roey naar hunne eeuwenoude rustplaat» van O. L. Vrouw ter Kameren terug ge bracht. ISSESEBSaSESaBaSBBSl&aBBESBIB VERKOUDHEID. AtchiUI Atchoumü! En dikke tra nen rollen op den grond... Daar heb ik weerom een valling en als ik niet oppas krijg ik het bin nen eenige dagen op de borst. Wat nu gedaan? Een hoofdvalling is wel niet erg op zijn eigen, maar is een groot onge mak en kan verwikkelingen meebren gen. Ziehier hoe eene verstandige huis moeder zal handelen: Men moet do luchttochten vermijden alsook het verblijf in koele plaatsen. Ook mag men niet overdrijven in tegenoverge stelde zin: dikke kleedingstukken op een aantrekken en sjerpen rond den hals dragen. De zindelijkheid is een groot punt:' Telkens een zakdoek nat is moet men een andere gebruiken, want het prik kelt de neusslijmvliezen die overvloe dig vocht afscheiden. Vooraleer uit te gaan is het goed wat vaseline met gemenol of menthol in de neusholten te doen, dat verzacht en belet het overvloedig snuiten. Indien het een borstvalling geldt, moet men de borst warm houden, de voeding mag de keel niet prikkelen, dit veroorzaakt hoest-buien. Wanneer de hoest gepaard is met fluimen, moeten deze zorgvuldig op gevangen worden met een zakdoek en dezen laatste iedermaal verwijderen. Al is ze geen erge aandoening, toch moet eene verkoudheid goed verzorgd worden, want kleine oorzaken hebben soms groote gevolgen. A DE GRIEP OF INFLUENZA. Deze ziekte komt meestal voor ln den Winter en zou toe te schrijven zijn aan een filtreerbaar virus, welk de weerstandskracht der slijmvliezen van het ademhalingstelsel vermin dert, en op die manier gaan andera bacteriën die zich daar bevinden aan het woekeren en kunnen erge verwik keling veroorzaken (longontsteking, hersenvliesontsteking) Wanneer de griep heerscht tast zij bijna iedereen aan, daar de besmet ting hoofdzakelijk door de lucht voortgezet is. Da algemeene kenteekens van da ziekte zijn; koorts, pijn in lenden en ledematen, gevoel van vermoeidheid en loomheid. In gewone gevallen gaat de ziekte door na eenige dagen rust. Soms kan de koorts zeer hoog stijgen en de ziekte zet zich over aan het een of ander stelsel, b. v. in de lon gen, daar veroorzaakt ze longontste king; in de darmen, in de ge wrichten die gezwollen en pijnlijk zijn (rhumatismale vorm), in het zenuwstelsel (verlamming hersen vliesontsteking). Verpleging van de ziekteEerst de zieke afzonderen, in een goed ver luchte en verwarmde kamer, licht voedsel toedienen, de voorschriften van den dokter volgen. Gezonde personen zuilen vermijden, zooveel het mogelijk is, vergaderin gen bij te wonen, schouwburg of kl- nema te bezoeken. Het is ook niet noodig bezoeken té brengen aan familieleden of kennis sen die de griep hebben. Indien m^n zelf de ziekte niet vat, kan men on bewust de ziektekiemen overbrengen aan anderen. Bijtijds verzorgd gaat de meestal spoedig over. £UZY,^

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 7