SUPER FNR Na de Devalvatie MODEL 5 Lampen 1395 fr. MODEL 6 Lampen 1695 fr. MODEL SUPRA LUX 1975 fr. 5 LAMPEN BELÖS01E rABBtf Nationale Radio- Electrische Fabriek NAAR HET HART VAN CANADA-MANITOBA KOLONIALE LOTERIJ trekking Schrijf in het is de laatste maal Internationale Conferentie te Stresa BRIEF UIT BRUSSEL Verkrijgbaar bij alle goede Electriekers en Radioverkoopf Alle BARCO-toestelIen zijn gewaarbo^ gedurende 12 maanden PLECHTIGE INSTALLATIE VAN E. H. BEUGNIES PLECHTIGE MARIADAG WERELDGEBEURTENISSEN Tragische Autokoeis ïe 0üièteau-Thlerry De tweede motie: De Nationale Raad betreurt dat de partij niet In den persoon van den voor zitter van den Landraad werd opgeroe pen om deel te nemen aan de onderhan delingen, die vooraf gingen aan de sa menstelling der regeering: Wenscht dat in de toekomst alle on derhandelingen uit naam of voor reke ning van de partij ingezet, zouden ge beuren met de medewerking van den voorzitter van den Landraad en de voor zitters van de liberale groepen van Kamer en Senaat KLEINE GEBEURTENISSEN De stad Aalst heeft steeds geen Scrv- pencollege. Fred Nichels wil par force burgemeester blijven, maar de Gemeen teraad geraakt niet t'akkoord om de Sche penen te benoemen. Maandag werd aan die ruzie 'n heele zitting verspeeld. Sa terdag komt de Gemeenteraad opnieuw samen. Piet Scmers, socialistische Schepen te Antwerpen, is subiet gestorven. Ver moedelijk zal de begraving geschieden op de kosten van de stad. M. Henri De Man (van het Plan), nu Minister van Openbare Werken en Werk verschaffing geworden, is te Antwerpen, zijn geboortestad, de Noordlaan gaan in huldigen een werkje dat 23 miljoen heeft gekost. De nieuwe Minister kreeg eerst eens ontvangst op 't Stadhuis en een toespraak van burgemeester Huysmans. M. Marchandeau, de Fransche Mi nister van Handel en Nijverheid, is uit bezorgdheid om de belangen van zijn land komen onderhandelen met onzen hoofd- Minister M. Van Zeeland. Frankrijk toont zich uiterst bezorgd om de Belgische werklieden, die in Frank rijk werken. Die werklieden ontvingen tot dusverre eene premie voor duur leven van 25 tot 75 centiemen per uur. Dat verte genwoordigde ongeveer van hun loon. Eene groote spinnerij van Robaais heeft die premie zonder kikken of mikken afge schaft. De uitvoer van Belgische t-"k- naarden is teven^ ygor ne maand "0- gS&et. Öm {e Toëgirinen... 'Wellicht velgen nog andere sympathie-betuigingen! Vandervelde heeft geschreven dat niet het Plan van den Arbeid ajs re geeringsprogramma is aangenomen, 't Is nog te vroeg daarvoor. Truffaut heeft er bijgevoegd: er bestaat een afgrond tusschen het Plan van den Arbeid en 't Plan Van Zeeland. Godefroy schreef: 't Programma Van Zeeland is 't Plan van den Arbeid zónder structuurhervorming. Ant. Vienne voegde er bij: 't Plan is niet aan de macht. W. Dange: Het regeeringsprogramma is niet socialistisch. Max Buset: 't Is 't Plan Van Zeeland dat aan 't bewind komt, niet jhét. Plap van den Arbeid. Spaak en H. De Man bevestigden het zelfde in andere woorden. Edg. Missiaen heeft ze allemaal over troffen! Inderdaad, onder de rubriek Po- peringe vertelt hij in Vooruitdat het wel 't Plan is, dat. aan de macht komt! Toen ik dat las, stopte ik seffens mijn pen weg! Een talrijke afvaardiging van de Christens Vrouwengilden zijn Woensdag, in stoet, aan H. M. Koningin Astrid, een sluier in kant gaan aanbieden. De stoet werd bijzonder opgemerkt. Het Bureel der Federatie van de Katholieke Kringen heeft Woensdag, on der voorzitterschap van M. Seghers, Staatsminister, een dagorde gestemd waarin wordt betreurd dat de val van den frank niet kon worden verijdeld; de hoop uitgedrukt wordt dat strenge maat regelen zullen worden getroffen tegen de schuldigen in zake geldontwaarding; ver der vertrouwen wordt uitgesproken in den Eersten Minister en in de katholieke Ministers. M. Georges Theunls is Groot-Lint van de Leopoldsorde benoemd als beloo- nihg voor de diensten aan het land be wezen. De Koning heeft Woensdag M.M. Gutt en Francqui ten paleize ontvangen. RELIGIEUS SOCIALISME iCI^JUS] of nieuw: ÓenJ. C Ge moet niet aardig of fjieuwsgierig op kijken! In België hebban* J. Chalmet en Consoorten zoo 'n socialisme willen pro- pageeren, maar zij zelf zijn fanatieke ge loofshaters, en hunne beweging werd in de wieg gesmacht. Laatstleden Zondag heeft te Haarlem (Nederland) een religieus socialisme een honderdtal congresleden bijeengebracht. De eerste spreker was W. Banning, die wel het kapitalisme en het proletariaat als sociale werkelijkheid veroordeelt, maar even scherp de schending van geestesle ven in de maatschappij. De godsdienst is de adel van het menschelijk geestesleven. De economische en sociale krisis is niet te scheiden van de geestelijke; aan de versterking der geestelijke krachten is al les gelegen. Geestelijke onafhankelijkheid wil zeggen: het reeïit tot een iritis^. houding tegenover petgeen als soeks tisch wordt voorgesteld. De tweede recien.hu-, m. Willemse v« dedigde het religieuip socialisme, vooral m' dezen tijd van vterieugening, verras angst om zichzelf te* zijn, in een tijd vaa herbewapening, waarbij ook de socialise, sche beweging ontrotAW wordt aan ha» beginselen, in een tijd van wanstaltig so. cialisme. Er werd besloten eené-, federatie van religieus-socialistische gemeenschappen stichten, met plaatselijke en gewestelijk afdeellngen. '.SmËSm Heel verre zal zulk vaag religieus-jocia. lismaniët loopen. ZWARE PARLEMENTAIRE DACES Dinsdag is de Senaat begonnen met d« bespreking van het talengebruik ih ge. re clkCYl M. Gillpn (Kortrijk) heeft de helft van die zitting ingenomen met een lange rede, dia-hier niet samen te vatten is. M.M. Lebon, Graaf de Broechoven d« Bargeyck en Prof. Vermeylen zijn lo dis zitting aan 't woord gekomen. - In" de Kamer is het heel watanders. Al de begrootingen moeten afgewerkt zijn ten laaitite- Woensdag 17 April. Er zijn twee zittingen per dag, 's voor- en 's na middags. Dinsdag, om de begrooting van Openbaar,Onderwijs afgewerkt te krijgen, beeft men nog van 8 Vi tot 11 Vi uur eens avondzitting gehouden. Natuurlijk schier voor ledige banken. Woensdag werden Eo. loniën en Sociale Voorzorg besproken. Pondéfdag koipt Landsverdediging aan de beurt. Vrijdag, Landbouw en Dctatiën, Aanstaande Maandag, Euitenlanésch» Zaken. .Dinsdag, Rechtswezen en Binnen, lairdsche Zaken. Woensdag, yerkeers®. zen, Posterijen, enz.. Uitgaven voor ordsr, De spreektijd is beperkt op 3.0 minuta voor de gemandateerde spiekers, en 15 minuten voor de overige. Aan de bespre- king van-de artikelen mag niet langer .dan 5 manute-n gegund worden. De stemmin gen zullen gehouden worden den Donder dag '11 April, Dinsdag en .Woensdag, IJ m 1-7-. Apia!, i Daarna treedt het Paaschverlcf in., In !t algemeen worden, de parlementair» debatten met betrekkelijk weinig,aan- dacht gevolgd. Zelfs in den. Eenaah-.vaar het talengebruik in gerecntezak.cn vcprdt bssproken. Dat wordt algemean op*:, merkt. De betrokken Ministers fccjxrte» zich- doorgaans: met «welwillende ondsr- zoeken te beloven over gcwraakted.'iiM, fsasaBEaassasnsEBssnüaaaaBïEi DE GOUDCLAUSULE IN 9VEKÜENK<xmstén„; ,b'Bij KoninklijkBesluit déze;week ver- ssjjgnen wordt, bepaald.dat voor ten «veresnkomsten in zake huur Yaiion- roerende - goederen, erfpacht of benins, waarbij da verbintenissen aang:gaaa werden op grond van een goudclausille of waarde van vreemde deviezen, dszs nïst in aanmerking komen, en in verband hiermede geen hoogere som zal kusten geëischt worden. WIJZIGINGEN AAN DEN WISSELDIENST Nieuwe wijzigingen werden gebracht aan den wisseldienst. Geen beperkingen bestaan nog voor verhandelingen die etn normaal handels- of ekónomisch karak ter hebben. Vreemdelingen die een ts goed in België hebben mogen er over be schikken' naar beliefte. Voor normale ver richtingen moeten geen1 bescheiden mser voöfgelegd worden beneden een som vaa 100.000 fr. Normale termijnverhandelin gen mogen geen verhindering meer dervinden. GOUDAANVOER VOOR BELGIS 2,800 Kgr. goud zijn op Donderdag tl Brussel aangevoerd met bestemming vaa de nationale bank. 12tS3S2KBBBaB5aBBSSB3SSZaUH OP 30 APRIL AANSTAANDE* in het N'éuw Cirku3 te GERT der 9® schijf (bruine biljetten) der KOLONIALE LOTERIJ. Prijs van het biljet r 50 frank, dat er een groot lot van 5 miljoen zal verdeeld worden. usaszaasBGiiiKaaaak-afiaiiiniR GENERAAL DE CËUNINCK OVERLEDEN Generaal De (Cepninclc is. Vrijdag mor gen overleden ie Elsene, in den ouderdoa van 77 jaar. DE FRANSCHE MINISTER MARCHANDEAU TE BRUSSEL (Van onzen bijzonderen Correspondent.) tÓ De Heeren Bimon en Eden, Engelsche afgevaardigden, zijn dus naar Berlijn ge weest en de Heer Eden zette zijn reis voort aiover Moskou, Warschau en Praag, can er de leiders der verscheidene landen te polsen over de verwachtingen van hun landen. Dus niet cm overeenkomsten te sluiten. De meeningsverschillen tusschen de leiders der verscheidene Staten hebben zich zeer diep voorgedaan. Duitschland en Polen verzetten zich te gen het Oostelijk Pakt dat door wijlen Heer Barthou werd opgesteld en dat Frankrijk en Rusland ten zeerste voor houden. Duitschland wil een regelmatige legermacht van £50.000 man, een oorlogs vloot grooter dan de Fransche en een luchtvloot evengroot als deze van Frank rijk of van Engeland en deze van Rus land mag cok niet grooter zijn. Duitsch land wil akkoord gaan met de grenzen langs Fransche en Belgische zijde maar wil deze niet aanvaarden aan de Ooster zijde van het land. Het land beoogt dus zekerlijk annexatie van gebieden thans be- hoorer.de tot Litauen, alsook de vrije stad Dantzig. Anschluss wordt cok geëischt met Oostenrijk, wat de andere Eurcpse- sch3 landen willen vermijden. De toestand is dus ten zeerste verward. Er dient hier ook nog vermeld dat Duitschland zijn kolonies terugeischt en dit stelt als voorwaarde tot den terugkeer naar den Volkenbond. Nog voor dat de conferentie van Stresa, op Donderdag 1.1. zou doorgaan,-werd een akkoord getroffen tusschen Frankrijk en Rusland, die goede bondgenooten zijn ge worden. Beide landen verbinden zich el- ken aanval tegen hun territoriale on schendbaar gezamenlijk te helpen afwe ren. Donderdag 1.1. zijn te Stresa aangeko men de H.H. Mac Donald, Engelsche Eer ste Minister; Flandin, Fransche Eerste Minister en Mussolini, Duce van Italië, alsook de H.H. Sir John Simon, Laval en Suvich, de Ministers van Buitenlandsche Zaken der drie Staten. Tusschen deze afgevaardigden zal de internationale toestand onderzocht wor den en uitgezien naar een regeling waar toe alle landen zouden kunr.cn toetreden en die den vrede zouden helpen besten digen. Hun eerste vergadering had aldaar plaats Donderdag te 10.30 uur. Mussolini schijnt er in ieder geval op gesteld pesitieve uitslagen te bereiken. Canada Is jong en gezond on t«af, eigenschappen die veel landen benijden. Jong zijn beteekent rijkdom en groei, be- teekent gaafheid en gezondheid. Vergele ken bij den Canadeeschen is onze grond versleten. Ginds barst hij van kracht en jeugd. Hier is hij uitgezogen. GindS is al les nieuw, frisch en modern. Hier staan we met een verleden dat nog leeft in oude installaties, oude gebouwen, oude gewoon ten, doorspekt met moderne methodes, die slechts geleidelijk aangewend worden. Men kan immers vandaag al het oude niet opbergen en zich morgen volledig in 't nieuw steken. Een oude vervallen hoeve met landbouwmachines en zelfs electrici- teit is hier geen 'fenomeen. In Canada is alles nieuw, alles één, al les gaaf... en alles groot. Er is in Canada geen enkele boe» die een vettestrooier hoeft te koopen. Daar kennen ze eenvoudig geen vette. Per Jaar vormt dat natuurlijk een net kapitaaltje die de Canadeesche boer... niet hoeft uit te geven. En daarbij is het een last te minder. Noch de ijzervette, noch de cya- namide kunnen er hun parten spelen. Ze zijn er nobele onbekenden. Onze gronden moeten onder vorm van meststoffen terugkrijgen wat ze opleveren. De Canadeesche farmers hebben voorloo- pig nog meer geluk. Het komt natuurlijk ten deele omdat de grond zoolang maag delijk bleef. Vergeten we niet dat het pas 400 jaar is dat de Canada door den Franschman Cartier ontdekt werd, en dat er nu nog alle >iren door de Regeering grond te koop gesteld wordt. Er wft mis schien wel een tijdperk aanbreken dat de farmer ook naar scheikundige vetten zal monten uitzien. Thans echter moet hij er zioh volstrekt niet om bekommeren. Dat heet men jong zijn, reserve heb ben... en opbrengen. Ware er hier maar zulke Canadeesche grond! Hij ware door de boertjes gezegend. Wie 6000 fr te veel heeft kan zich een reisje permitteeren om zich met eigen oogen te vergewissen van die fenomenale grond. Het zal inderdaad bij een bekijken moeten blijven. Tot hiertoe wordt er nog geen Canadeesche grond ingevoerd en naar alle waarschijnlijkheid zal dat ook nooit gebeuren, hoe veel wondere dingen er in deze tijden ook voorvallen. Maar ook zonder grond is de reis bui tengewoon interessant. Zekeren dag stapt ge te Southampton (Engeland) in een van die vlottende steden en vijf dagen later voelt ge uw menschelijke nietigheid tegen over de steenen bergen van New-York. De Stateshoe mirakuleus ook, door snijden we in een paar dagen aan 100 per uur om op een schoonen morgen als een uitgeschudde, een verdwaalde, een dwerg je te Winnipeg gelost te worden. We zit ten in 't hartje van Manitoba, de graan zolder, en denken even aan de woorden van den priester op Assche-Woensdag: iets van stof en assche.., Dat is natuur lijk voor ons, klein menschenkind met veel pretentie, en niet voo*' het reusachtige Station van Winnipeg, as 'jicls van Mani toba. De Winnipeg-ers pochen dat ze in 50 jaar een stad uit den grond tooverden met alle mogelijke en onmogelijke nieuwighe den... en ze hebben gelijk. Het grenst aan het ongelooflijke. Het Station van Winni peg Is in staat alle menschelijke behoef ten op staanden voet te bevredigen. Voor de dames bvb. heeft men aan alles ge dacht. Een duw cd een knop en daar ver schijnen hagelwitte hygiënische benoodig- heden. Het Canadian National Railway Sta tion biedt U naar keus: wachtzalen, buf fets, rustzalen, sarutary-ciorets die een voudig perfekt zijn. 50 Jaar geleden was Winnipeg een groo te nul. Thans is het de grootste handels stad van Western Canada, met eventjes 300.000 inwoners, die goochelen met cij fers. Laat ons zeggen dat heel de Cana deesche graanmarkt er gecentraliseerd wordt in do Grain Exchange building u, naar Amerikaansch model, Wie nog een beetje aardrijkskundige verbeelding heeft kan zich allicht een be naderend beeld vormen van de kaart van Noord-Amerika. Aldus herinnert hij zich dat de States(wij noemen dat offi cieel de Vereenlgde Staten van Amerika en onder ons is dat Amerika tout court) juist ten Zuiden van Canada gelegen zijn. Het is aldus natuurlijk dat de Amerikaan- sche wind tamelijk gemakkelijk tot in Canada waait en dat de Canadiens tame lijk getrouw de Amerikaansche methodes plagieeren of nabootsen. Uiterlijk is Winnipeg een Amerikaan sche stad. Men bouwt er geeh huis. Men werkt in serie en bouwt blokken huizen. De eene blok is gelijk aan de andere, men ze zet neven elkaar op een rechte lijn en men heeft een stad. Niet moeilijker dan dat! Iedereen.weet dat sedert de auto de straat oppermachtig veroverde, de straat niet tè breed kan zijn. In Winnipeg weet men dat ook en om van morgen niet te moeten veranderen trekken ze straten van 20 ft 25 m. breedte. Kent U de Eaton Cy? Mogelijks niet. Ze heeft geen gemeens met het beroem de Eton-college dat heel de wereld coor bekend is. Verbeeldt U, een kolossaal ge bouw, een sky-scraper of wolkenkrabber zoowat 20 gemete groot en waar alles, ook maar alles, te verkrijgen is. De Eat on - Kataloog is een klein wonder. Ook de Hudson-bay-building is een impression- nant blok, gespecialiseerd in grocerys en kleergoedX Als ge te midden de Portage-avenue uw oogen ongenadig den kost geeft, vergeet dan vooral niet dat heel Winnipeg nog maar pas 50 jaar telt. Vijftig jaarl Een nietigheid in de geschiedenis van onze steden. God schiep de wereld in 7 dagen. Hier schiep de mensch een wereldstad .in een halve eeuw. Voor menschenhanden' is dat... prachtig, en echt Amerikaansch voor Canadeezen! Nog een uur en we moeten verder. Loo pen we even een verfrissching nemen, want hoog en grootmoeten zien is vermoeiend. Gelukkig nog dat U 21 jaar bent, want anders kreegt ge geen demi. Bier is in Canada een drank die men en kel geschikt acht voor volwassenen. De Canadeezen nemen het leven merkwaar dig serieus op. In het station kunt ge kcopen wat ge begeert. Verkiest ge echter het officieele gebouw (een station is voor elke reiziger een beetje familie van een gevang) te. ontvluchten om op het terras van een ofj ander restaurant der omgeving uw ver wondering binnen te spoelen, geeft dan* maar vlug die begeerte op. In Canada zijt. ge niet thuis. De cafés die hier legio zijn,' worden ginds streng beperkt. De Cana deezen zijn maar minderwaardige drin kers. Ze vergoeden dit echter schitterend., Het zijn fameuze smullers, wat nu echter niet wil zeggen dat ze een glaasje scotch of whisky heelemaal versmaden, Hoe indrukwekkend cok, een grootstad kan ons een paar uur aardig meevallen, maar daarna verlangen wij buitenmen- schen, naar een slokje frissche, deugde lijke lucht. En de Canadeesche lucht is beroemd. Adieu Winnipeg! 1 7" 1b V/esten in, naar de organen, de ad e bloedvaten van dit reusachtig gr; it! Near de boeren, de Canadeesche ,;ercn met r.og zooveel Vlaamsche namen, armen en bee nen. De Vlaamsche boer is een wondere kerel! Hij reist weinig voor zijn plezier, maar voor zijn brood is de hoele wereld hem ni:t te groot. Hij kan schuchter en schuw zijn, vreesachtig en beng voor reuzenge- bouwen en reuzenfabrieken, maar tegen gelijk welke grond, pakt hij den strijd aan. Daarin is hij een meesier! Ct Vervolgt.) Z2GER. (Verboden na^ruX), Aankom-t ven den Frnnschen Minister Marchandeau in de statie te Brutsel. Nevens hem de Heer Pauï Ciaudel, Fransche Gezant te Brugael. De Heer Marchandeau kwam naar Brussel cm er onderhandelingen te voeren met den Heer Van Zeeland, in verband met de gedane muntdevalvatie. SBSESBSESESaBSSBBSBBBBBDaBaaBSiSBRIlIBBSBBSBaaZBSÏiSSaSESSSE TE POELKAPELLE Heden Zondag 14 dezer, te 3 uur na middag, zal de Plechtige Inhuldiging plaats hebben van Eerw. Heer Beugnies als Pastoor. De stoet zal te 2'/Z uur gevormd wor den in de Ieperstraat om te 3 uur te ver trekken. Al het mogelijke is gedaan om deze stoet zoo luisterrijk mogelijk in te richtyi en dit feest waardig te doen ge- Er zijn S wagens alsook veel andere schoone groepen die de plechtigheid zul len uitmaken. De parochianen worden verzocht hun huizen zeer feestelijk te versieren. Z. E, H. BEUGNIES de nieuwe Pastoor van Poelkapelle. IBIBBBBSBBBKBSaBSBBaSSSSSSBQ TE KORTRIJK Op 16 Juni (H. Drievuldigheldszoiidag) zal Kortrijk zijn plechtige Mariadag vie ren: 650 jaar is het geleden dat het won derbeeld van O. L. Vrouw van Groeninghe naar hier werd overgebracht. In 1285 ont ving gravin Beatrix het als geschcnx van Paus Honorius IV en begiftigde er de abdij der Cistercensernonnen mede. 't Is het beeldje dat onder den Sporen slag in de lucht zweefde en den vijand terughield. Eerst werd het vereerd te Groe ninghe, na den Geuzentijd, op de Groe- ninghestraat, tot de Fransche om wente laars de Zusters verjaagden en het kloos ter afsohaften. Dö laatste abdis slaagde er in den schat t» vrijwaren en schenk hem in 1802 aan St Michielskerk, waar tot op heden dagelijks de vrome pelgrims uit alle gewesten Maria komen aanroepen. Een groote bedetocht zal dit heugelijk feit herdenken. Z. Exc. Mgr Lamiroy, de geestelijke en burgerlijke overheden zul len deelnemen aan dezen optocht van betrouwen en liefde tot de allerheiligste Maagd. EBerzasBsssssFKBüszBzssüasaz den met Mej. Emmy Sonheman, een Duitsche tooneelspeelster. De huwelijksplechtigheden werden veel luister bijgezet, als een echt prinselijk huwelijk als voor den oorlog. De getuigen van minister Gcering waren Hitler zelf en de minister Ilerll, De kerkelijk» plechtigheid werd gedaan door Mgr MulTSr, protestantsche bisschop van het Duitsche Rijik. .Meer dan 25.000 aanvragen om ingangskaarten voor het bijwonen der plechtigheden werden in gediend. Het huwelijk werd vergezeld van een militaire parade. •Talrijke gëééhetjken Wirdeh géktüurd aan het bruidspaar. Onder de geschen ken telt men een gestel juweelen ter waarde van 78.000 mark, een yachten een vliegtuig. Op 20 April e. k. zal de bruid voor de laatste maal op de planken verschijnen. LUDENDORFF: ANTI-CHRIST De Generaal Ludendorff, wiens 70-Jari- gen verjaardag men viert in Duitschland, heeft verklaard dat bewapeningsbeper king onzedelijk is, dat het Christendom een gevaar was. voor Duitschland en hij ■betitelde zich zelf als- Anti-Christ DE VERKIEZINGEN TE DANTZIG Dantzig blijft vrije stad De Nazis behalen niet het beoogde sukses Zondag hadden nieuwe verkiezingen plaats in de vrijs stad Dantzig, aidus ge schapen door den Volkenbond Een gewel dige propaganda werd gevoerd door de Nazi's, daar zij graag de twee derden der zetels hadden bemachtigd om merkelijke wijzigingen te brengen aan de Grondwet der stad. Ds stemming bedroog hun verwachtin gen. De Nazi's behaalden enkel ongeveer 60 der stemmen en bemachtigden 43 ze tels tegenover 26 aan de oppositie; dus niet genoeg om de Grondwet te wijzigen. Allerlei feestelijkheden die op touw wa ren gezet om de overwinning der Nazi's te vieren werden dientengevolge afgelast. Dantzig heeft de eerste deuk gegeven aan het Nationaal Socialisme. DUITSCHLAND BESCHIKT OVER NEGEN MILLIOEN SOLDATEN Naar uit goede bron wëfü vernomen zou de Duitsche Regeering zinnens zijn bin nen heel korten tijd de klas 1935 (jonge lingen geboren in 1915) onder de wapens te roepen. Deze klas zou 5SO.OOO mannen omvatten maar door de strenge keuring zouden er nog 300.000 vap overblijven die dan een diensttijd van een of twee Jaar zullen moeten doen. De Kassen van 1909 tot 1915 zullen vanaf 1 -Oktober onder de wapens geroepen worddh«*oor oefening- periode, die van negen wéken tot hegen maanden zullen véranderen. De S.S. troepen zouden in de Relchs- wehr worden ingelijfd. De S. A. troepen zouden naar huis gestuurd worden. Dpordien zou Duitschland in vredestijd over een leger van GOO.CCO man kunnen beschikken. Alle Duitscfiers van 18 tot 45 jaar zullen verplicht zijn tot den krijgs dienst en men neemt aan dat Duitschland desnoods een leger van 9 millloen man zouden kunnen mobiiiseeren. ENGELAND HET BEGROOTINGSJAAR 1934-1935 SLUIT MET EEN BATIG SLOT Het Begrootingsjaar 1934-35 van Enge land werd gesloten en laat een batig slot over van 7.500.000 pond sterling. De be lastingen brachten 10 iriillioen pond meer op dan in het voorgaande jaar. In den loop van het jaar werden 12 millloen pond besteed tot delging van de openbare schuld. SCHENKT TOESTEL Het Algemeen Christen Werkersverbond heeft 1.1. Zondag een buitengewoon Con gres gehouden in Patria Broekstraat, te Brussel, 't Congres had plaats in twee afdeellngen, 'n Vlaamsche en 'n Fransche, maar 's namiddogs was er 'n gemeenzame slotvergadering. De Waalsche algemeene vergadering had als voorzitter M. Fern. Mathieu, Volksvertegenwoordiger van Namen, en de Vlaamsche werd voorgezeten door oud minister M. Heyman. De Waalsche vergadering stond volledig onder den indruk van het geestdriftig woord van M. J. Bodart en de zakelijke programmatische voorstelling van M. H. Pauwels, voorzitter van het Alg. Christ. Vakverbond. Bij de Vlamingen waren de inleiders MM. Robert De Man, Volksvertegenwoor diger van 't Arrondissement leper, en Aug. Cool, Sekretaris van het A. C. V. In de Vlaamsche afdeeling werden en kele vragen gesteld en kritische bemer kingen gemaakt. Bij de Walen tintelde het van geestdrift om de sterke voorstelling van het «Plan Van Zeelandhet Regeeringspro gramma door J. Bodart. Ik kan hier geen ontleding geven. De morgendvergaderingen eindigden eerst rond 13 ure, en 's namiddags had een gemeenzame slotvergadering plaats, onder voorzitterschap van M. Heyman. In die vergadering werd door Minister Van Isacker in beide talen eene zakelijke uiteenzetting gedaan van de omstandig heden in dewelke de Regeering Van Zee land is tot stand gekomen, met prakti sche voorlichting van het Regeeringspro gramma. In de voorstelling van M. Pauwels werd J^riasietó-aea -bsshihah vfn èe -Syn- dikale Cong'réssen van Brugge(1933) en Charleroi (1934). Die besluiten zijn de volgende 1. - Besluit II van het Congres van Brugge vraagt de kontrool der banken. 2. - Besluiten VIII en IX van het Con gres van Charleroi vragen eene betere in richting en uitbreiding van het krediet voor de gezonde ondernemingen. 3. - Besluit III van Brugge en Charleroi vraagt vermindering van flnancieele en flskale lasten. 4. - Besluit XV van Brugge en X van Charleroi vragen punt 4 van het pro gramma Van Zeeland. 5. - Besluit VI van Charleroi vraagt punt 5, met daarbij verlaging van rente voet en intresten. 6. - Besluiten VI, VII en VIH van Brug ge, en IV en V van Charleroi vragen punt 6 van het regeeringsprogramma. 7. - Al de 'besluiten van Brugge en Charleroi vragen eene loonpolitiek over eenkomstig punt 7 van het regeerings- plan. 8. - Besluit VUT van Charleroi vraagt punt 8 hierboven. 9. - De thans ingeluide handelspolitiek is deze, gevraagd door besluiten XIV, XV en XVI van Brugge en XI en XII van Charleroi. 10. - De besluiten II van Brugge en Charleroi vragen een wettelijk soatuut voor de syndikaten, bevordering der kol- lektieve overeenkomsten en der paritaire kommissies. M. Van Isacker heeft zakelijk het re geeringsprogramma toegelicht als volgt: Het programma Van Zeeland was vóór 10 maanden nog mogelijk geweest zonder devalvatie. Thans niet meer. Het land heeft een zware operatie moe ten doorstaan. Het heeft kalmte noodig. Het kwaad moet op zijn minimum wor den gebracht. De Regeering heeft een groote kracht inspanning gedaan om brutale prijsver- hooging te verijdelen. Heel wat handelaars waren er rap bij om de verkoopprijzen te verhoogen, maar de Regeering heeft krachtdadige maatre gelen getroffen, die steeds van kracht zijn. Het publiek verloor zijn koelbloedigheid en deed massale aankoopen. Het gevolg van wantrouwen en onbezonnenheid De Regeering waakt niet alleen op de binnenlandsche verkoopprijzen, maar ook. op hetgeen 't buitenland doet. De uitvoer vergunningen zijn aan scherpe bepalin gen onderworpen. Naarmate de levensduurte zal stijgen, zullen de loonen moeten aangepast wor den. Al de bezorgdheid der Regeering gaat in die richting. Die bezadigde rede maakte diepen In druk en rond 4 ure werd het Congres besloten met het aanvaarden van onder staande dagorde: Het buitengewoon Congres van het Al gemeen Christen Werkersverbond, verga derd op 7 April 1935, wenscht den Eer sten Minister Van Zeeland, geluk voor zijne inspanning; Keurt het programma van Ekonomisch Herstel goed, voorgesteld door de Re geering; Klaagt de slechte praktijken aan die de devalvatie noodzakelijk gemaakt heb ben; eischt een onderzoek tegenover die genen die zich in hun eigen belang aan- deze handelwijze hebben schuldig ge maakt, en wenscht dat strenge straffen toegepast worden; dringt aan opdat maat regelen getroffen worden om den terug keer van dergelijke feiten te beletten; Beslist dat de christelijke arbeidersor ganisaties de Regeering werkdadig zullen steunen. Brussel^ 11-4-'35. BELANGRIJKE CONGRESVERGADERINGEN Laatstleden Dinsdag heeft het Alg. Chr. Vakverbond eene raadsvergadering gehouden, waar op zeer uitvoerige wijze gedachten werden gewisseld in verband met de nieuwe ekonomische en sociale verhoudingen. Met nadruk werd erop ge wezen, dat het A. C. V. geen enkele daad heeft gesteld, die den val onzer munt heeft beïnvloed. Het A. C. V. zal samen werken met de Regeering om de ekono mische heropbeuring van het land te be spoedigen. Met voldoening werd erop ge wezen, dat de Regeering de beroepsorga nisaties tot samenwerking oproept. Aan dien oproep zal het A. C. V. geestdriftig zijn medewerking verleenen. DE LANDRAAD VAN DE LIBERALE PARTIJ De Liberalen hebben Zondag een Raad vergadering gehouden, 's voor- en 's na middags. Prof. De Leener, van de Brusselsche Hoogeschool, heeft zich zeer scherp uit gelaten tegen de geldontwaarding. Op welke wijze deze kon ontkomen worden, vergat hij echter te bewijzen. Minister Devèze heeft zich zeer scherp uitgelaten tegen Prof. De Leener. De vergadering nam twee zittingen in beslag. Minister Bovesse heeft op zijne beurt een scherpe rede gehouden tegen de de- faitisten, die het regesringsprogramma willen verijdelen. MM. Dens en Max zijn wel door M. Theunis en naderhand met M. Van Zee land ontvangen geweest. Om te sluiten werden twee moties aan genomen De eerste; De Landraad der Liberale Partij be treurt de devalvatie, die door de partij tot het uiterste werd bestreden. Besluit, in het hooger belang van het land en om den werkelijken vrede onder de partijen te verzekeren, een waakzame medewerking te verleenen aan het werk van ekonomisch herstel van het land; Drukt zijn vertrouwen uit in de libe rale ministers en mandatarissen; Wenscht dat een grondig en snel on derzoek zou gedaan worden ovor de fl nancieele manoeuvers, die vooraf gingen aan de devalvatie, evenals over den oor sprong en de verantwoordelijkheid van de kampagne die deze manceuvers heeft uitgelokt of er mee gepaard ging». De tegenstemmers waren vooral Ant werpenaren. E. H. M. VANDEN V/SGHE de nieuwe Pa»toor van Ramikapslla bij Nieuwpoort die heden Zondag plechtig aangesteld wordt. IBEaHBBBa^ïiSBaBB&BZZSHSSBES DUITSCHLAND MINISTER GOERING IN HET De k?-vkc*ijka pier.hligreiv." van Goering's 'auwcüjk in den Dom te Ëeriijn. Het j bruidspaar. De Duitsche Minister en Generaal Goe- rlng i3 Woensdag in het huwelijk getre- U zoudt geen mooier geschenk kun-1 nen geven. De SUPER FNR wor-1 den terecht beschouwd als modellen I van technische volmaaktheid, hunne I harmonicuse lijn versiert en verfraait het home. .Meesterwerk van beroemde ingenieurs I en artisten, zult U hen de voorkeur I geven, want gij bevoordeelt terzelf-1 dertijd de nationale nijverheid. SUPER F N R 5 Superheterodyne 5 lampent Frank 1.150.— betaalbaar in 10 maanden. SUPER FNR 6 Superheterodyne 6 lampent' Frank 1.850.— betaalbaar in 10 maanden. SUPER F N R 7 Superheterodyne 7 lampent Frank 2.350.— betaalbaar in 10 maanden, 14!, LOUiZALAAN, BRUSSEL De toestellen Super FNR cijn enkel I verkrijgbaar bij de Patroon-elektrie-1 kers aangesloten bij M.E.G.A. Alge-1 meen verdeeler voor West- en Oost-1 Vlaanderen M.E.G A, 36, Oudburg, GENT. Een hevige brand heeft Zondag 71 dezer, een groot deel der Nationale! Radioelectrische Fabriek vernield. I De in aanmaak zijnde toestellen wa-l ren gelukkiglijk van den brandhaard I verwijderd en zijn gespaard gebleven. I De verkoop der SUPER FNR zall dus niet onderbroken worden en del bediening zal normaal geschieden. I - -ra. De auto van den renner Cattaneo, die midden het publiek terecht kwam Zondag 1.1. had een bergautokoers plaats te Chateau-Thierry (Frankrijk). Op 100 meter van de aankomst remde de Ita- liaansche autovoerder Cattaneo, waardoor de auto omsloeg en met het achterste ge deelte in het volk terecht 'kwam. Drie personen werden op den slag gedood wijl verscheidene andere erg gekwetst werden. iaHaBaMBHEaMcre^.Nsre*>*B Onder de gekwetsten zijn er nog vijf die later den geest gaven. Van deze vijf wer den er vier die de beenen moesten afgezet worden tengevolge de opgeloopen verwon dingen. Men telt dan nog 17 gekwetsten die aan de beterhand zijn. De renner werd opgenomen met dubbele schouder breuk en diepe wonden aan de beenen. BB1BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB39 Zicht op St-esa, het ïfaliaansch rustoord, wozr rtt vertegenwoordigers van Italië, Frankrijk en Engeland den internat' -«e.ieïi ioestand zullen bespreken. ■BH£»f£i9¥iB3BBSIIEBHB9BBBB39BBSH414:V7i:i££BBIiBBSBflBBS!IBS3BaBZB ACHT DOODEN EN TALRIJKE GEKWETSTEN.

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 2