SNUIF GEDACHTEN HET MANNEKE De Jonkvrouw van Lindendale VERVANGT OP VOORDEEUGEWÜZE BOTER... voor het besme ren van boter hammen. Kost minder, is zeer voedzaam, bevat 60 °|0 sui ker. GEMENGDE STROOP WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETIJN Een geschenk cscin de EC&ningin AANBESTEDINGEN LATERE ROEPINGEN Moderns Meubelfabriek Aan de voordeeligste voorwaarden LENA VAN DEN PENSJAGER Koffie en Suikerij CHRISTIAENS DEV0LDER Dépot van Premiën VOOR IEPER, POPERINGE en OMLIGGENDE: 20 - BOOMGAARDSTRAAT - 20 IEPER f 0 t Is nergens zoo donker dat God» Oog ons niet zou zien. Kent gij nog het Onze Vader? Hoe lang ls het geleden dat ge nog uwen Paschen hebt gehouden? De Vader des hemels wacht op den verloren zooa. Geld verloren, veel verloren Ziel verloren, alles verloren. Nu hebt ge nog tijd en gelegenheid. Zult u die later nog hebben? Een groot vraagteeken. Wees dus verstandig en neem het zekerste. Werkloozen zijn te beklagen Kerkloozen nog meer. Maakt u tot vriend den God die eens uw Rechter zijn zal. Men hoort dikwijls zeggen, dat Iemand op zijn sterfbed terugkeerde tot het Ge loof, maar dat iemand op zijn sterfbed aan zijn Geloof verzaakt, dat heb ik nog nooit gehoord. Hoe zou dat toch komen? IBBBBBSaBiaSBBBBEflBZBIBflfl&flfl UIT DE JA, beste menschen, we beleven wij te genwoordig nen triestigen tijd op alle gebied en vooral op dat van den porte- monee! 'k Merk dat 't beste nu da'k meende ne keer 'n goeie «affaire» te doen, en da'k er fameus mijn broek aan g-schrunr heb, met t gevólg, fla'k mij een nieuwe moet kocpen, en als de beurs half plat is gaat dat zoo gemakkelijk niet. Maar enfin, 't zal wel ne keer beteren... want, als ge de spreuken moet gelooven, moeten er na de slechte dagen, goei ko- mep ook... Dat 't al geen goud is dat blinkt Zegt 't spreekwoord net en klaar. Dat 't al geen str... is die stinkt Is ook maar al te waar. Geen rozen zonder doren Is wel alom bekend. Geen kaf ook zonder koren Weeet allen dus content. Na zonne komt er regen Na regen zonneschijn. Dus roêp ik u tegen Optimisten moet ge zijn. En komt er voor uw oogen Wel eens ook smart en pijn. Heft dan den kop omhooge, 't Kan morgen beter zijn. Heen, laat het hoofd niet neigen Voor. 's werelds tegenslag. Maar hebt steeds in uw eige» Een vriendelijken lach. Tot slot, wilt gij niet falen. En altijd vroolijk zijn. Ziet 't morgen zonder dralen. In gulden zonneschijn. Zelfs als 't regent... zooals nu! EN TERWIJL we nu toch over op timisme bezig zijn, ga 'k U hier 'n klein staaltje vertellen over wat voor sjarels d'Amerikanen zijn, op dat gebied. BILL FOX is het prototype van den optimist. En niks dat hem' uit zijn hu meur kan brengen. Bij de leste over stroomingen, was hij gelijk nen echten filosoof, gezeten op 't dak van 't huis, zijn pijp te smooren. Komt er daar ne gebuur voorbij, in een bootjel Dag Bill! Dag Sam! 'k Heb hooren zeggen dat al uw pluimgedierte door den stroom werd meé gevoerd! Ja... maar mija kiekens en mijn eenden kunnen zwemmen, Uw .appelsienenbeplantingen zijn vernietigd? Ja, maar de oogst zou maar pover- kens geweest zijn, dees jaar! Ik zie dot 't water tot boven uwe vensters geklommen is! Zooveel te beter, want... de ruiten moesten Juist gewasschen worden! Ziet menschen, dat was nu ne keer nen echten optimist! EN U OOK, BESTE LIEDEN Ga 'k d'cccasie bieden In werkelijkheid en niet in schijn^ Oprecht een optimist te zijn! 't Is te zeggen 't middel om alles helder en zonneklaar in te zien en om nooit geen duistere oogenblikken meer te kennen, zonder er nu eens te moeten voor betalen, want d' Amerikaansche geleerden hebben uitgerekend dat de drijfkracht, geleverd door de twee grootste watervallen van de wereld: de Niagara en de Zambeze, zal volstaan, om de gansche wereld op regel matige en voortdurende wijze te voorzien van elektrisch licht. Om d'eer te hebben zal Amerika de kosten ervan op zich ne men... en aldus zal 't nog gratis pro Deo zijn voor ons, cp den koop toe! We mogen dus de toekomst helder in zien! V/IJ ZIJN OPTIMISTEN Raar artïsten. Rare snuiten, Rare guiten. We zingen, fluiten. En we leven, Zonder beven. Voor wat morgen ons kan gevéQ Zonder dralen Gaan w'hier herhalen Voor diegeen die 't nog niet wistf Dat we leven als ne goelen optimist. Zoo of iets dergelijks moeten d'artlsten van de club Belgische Vereeniging der Schildersgezongen hebben, toen ze 't in hunnen bol kregen d'affisjen te laten druk ken voor de jaarlijksche tentoonstelling van hun werken. D'r is een spreekwoord Mengelwerk van 14 April 1935. Nr 12. door 17. VAN HEILE. Neen, ik zeg niets, besloot ze. Anders speelt hij weer op, omdat ik met Haver beke geklapt heb en peinst hij, dat hij er iets tusschen ons is. Eensklaps schrok Paula. De oude De- lange stond achter haar. Ze had hem niet hooren binnenkomen. En het leek of hij haar op haar geheime gepeinzen betrapte. Delange dronk een glas bier. 't Is weer warm, zei hij. De zon steekt fel, geloof ik. Ja... De vlaag heeft niet lang ver koeling gebracht. Floris is erg ziek. Ik vrees het ook... Hij zou wel kunnen sterven.» O. zeg dat toch niet! We moeten de waarheid durven on der de oogen zien. Maar er is toch veel hoop ook. De dokter zei, dat we nog niet om den pas toor moesten gaan. Floris is sterk en kan veel doorstaan. Ge bemint hem toch, Paula? O J«- - t Ik heb een wensch in mijn hart.., Delange sprak met wat bevende stem. Welk een wensch, nonkel? vroeg Paula verbaasd over zijn vreemde hou ding. Dat ge seffens met Floris zoudt trou wen! hernam de oude man. .Zij keek haar oom zeer verwonderd aan. Seffens trouwen, herhaalde ze. Wat Wilt ge zeggen? Ge verstaat me tocb Neen... seffens trouwt Als Floris goed genezen is? Maay dat kan oei) fcee- t'tfl tillTfUt dat zegt: Een schilder ls slechts groot, na zijne dood... Daarop zullen die man nen ne keer nagedacht hebben, toen ze d'affiche ofte aanplakbrief lieten druk ken met den volgenden tekst: «Belgen! koopt de schilderijen van levende artis- ten! Ze zijn minder duur... en zij die ze gemaakt hebben, zullen ook wel ne keer sterven! De zwanzers! 't Is in alle geval beter zoo, dan te zit ten Jameren en klagen, want dat brengt zeker geen boter in de spinazie. HET WAS waarlijk een heerlijke avond. De tee de re zefiers speelden muziekaal door het zachte groen der suikerbieten en droegen uit verre velden de fijne geuren aan van bloeiende ajuinen en welriekende prei. Betje, fluisterde hij, terwijl zij neer zaten op de heining, die boer Joosten zijn verkenskot omgaf, wat zijt ge toch schoon! En denk eens aan, Betje, als we gehuwd zijn, hebben we een verken van ons eigen! Och Jan, fluisterde zij, als ik u heb, dan heb ik geen verken meer noodig! Als 't meisje treurt van liefdepijn, En zucht: Waar mag mijn minnaar zijn? Waarom toch liep hij henen? Als zij dan voor haar venster staat En 't vochtig oog naar boven slaat En uren zoo blijft weenen, Dan ziet haar iemand spottend aan: Het Manneke in de maan. Om U te zeggen, alderliefste lezeres- kens, dat ne mensch zijn hart daarvoor niet mag laten week worden, gelijk 'n korst brood... geweekt in koffie! Want zoovele zijn er die klagen en jammeren, als ze verkeeren, omdat hunnen vent soms 'n beetje te laat afkomt, die eens getrouwd, hem liever nooit meer zagen weêrkomen. Voor de farge, en omdat 't toch al zoo lang geleden was, heb ik mij dees week ne keer geamuseerd met 't optellen van de familiedramas <lie zich deze leste acht aagefi Tietben afges$è€ld. En Ik ben zoo maar tot 't totaal gekomen van 18. Dus, lief meisken, spaar uw traantjes maar voor later... of 't zou moeten zijn dat g" u van nu af aan al wildet... en- traineeren! Jongelui gebruikt in 't minnen Wijselijk uw gezond verstand. Laat de jalouzle niet binnen Of uw hart krijgt minnebrand! Ze ZITTEN Weêr in de cinema, ze eten ieder een pateeken (madam die neemt er altijd vier om mé een tas koffie uit te drinken) Moe, zegt Cbareltje, haar zoontje, opeens, ons va is toch zoo rijk niet als wij, hé? Hoe komt ge daarbij ventje? Wel, hij gaat toch zoo schoon niet gekleed als wij, en hij moet gaan werken, terwijl dat wij naar de cinema gaan. 't Is gebeurd, 't gebeurt en...'t zal nog 'gebeuren!' Arme pa's! IN ZWITSERLAND Heeft er ne fabrikant Een dameshorlogie gemaakt, Die aan... 't onmooglijke raakt. Die horloge moet ge weten, is niet greoter dan een half franksken: ze loopt 400 dagen en kan de uren en half uren slaan, en loopt nooit 'n half secondeken achter of voor. Ziet ge, jongens, da's nu de gedroomde kado voor uw liefken, als ge wilt dat z'op klokslag op heuren rendez-vous is. Ze zal er heel kontent meê zijn. Z'is te koop voor 250.000 frank (niet uw liefken, maar d'horloge!). En binst dat ge dan toch in Zwitser land zijt, kunt ge ook ne keer gaan zien naar dat fameus uurwerk, door een in genieur van Bern vervaardigd, en dat de eeuwigdurende beweging nabij komt. Het wordt voortbewogen door kracht, die ont staat uit verandering van temperatuur en door drukking van lucht. Het uurwerk zou meer dan 10.000, zegge tien duizend jaren kunnen loopen! We zullen tn alle geval zoo lang niet leven om dat'te kunnen kohtroleeren!... EEN AUTO was in panne gevallen. Een werktuigkundige werd er bijgeroepen, die zocht wat er haperde, en het vond. Het geen het voornaamste was. Ziehier de rekening die hij nadien op maakte: voor 't kloppen met den hamer 1 fr. om te weten waar te kloppen 49 fr. te samen 50 fr. Ieder zijn stiel! VTER MANNEN zijn aan 'n tafel ge zeten, van over 'n uur en nog geen een heeft 'n woordje gesproken!... D'eerste zucht! De tweede zucht nog dieper! De derde zucht 't diepst! Daarop zegt de vierde: Is 't hier bijna gedaan met zoo over de crisis te spreken? Om den boterham te winnen Wist 'k heusch niet wat beginnen. Voor ons gastjes allegaar, 'n Dozijntje bij mekaar. Zoo zong onzen kozijn Charel, die er 'n dozijn loopen heeft... en gc moet niet vragen wrat voor 'n aantal boterhammen er daar per week naar binnen gespeeld wordt, 'k Heb de pasjensie nog niet gehad het uit te rekenen, zooals dien Londen- schen geleerde ('t schijnt dat ge daarvoor ook al geleerde moet zijn) die uitgecijferd heeft dat men in d'Engelsche hoofdstad wekelijks 25.000.000 brooden verbruikt. Moest men de boterhammen, die te Lon den op éénen dag naar binnen gewerkt worden, op een onafgebroken lijn leggen, dan zou deze zich uitstrekken over een afstand van 600 mijlen I De wereld draalt dwaas Da wereld draait zot. Dat is nu eenmaal, helaas! 's Werelds lot. In ons land zijn dhanegevechten ver boden... en nochtans d'r is geen beest dat strijd- en vechtlustlger Is aangelegd, dan de haan. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBHBBBBBBEB Vandaag of morgen met hem trou wen. Dat kan... met iemand voor wlen er gevaar van sterven is. Men noemt het een huwelijk ln-extremis Paula stond even verbluft. Met welk een zonderling voorstel kwam haar oom nu toch? Trouwen... dat deed men met een ge zonden bruidegom, in de hoop van een lang en gelukkig huwelijksleven. Ge zijt verwonderd, hernam de oude Delange. En ja, mijn vraag is raar voor U... O, indien mijn arme jongen moest sterven, zon ik toch een groote troost hebben, als gij mijn schoondochter waart. Dat is nu een verlangen, recht uit mijn hart. En gij ziet Floris gaarne. Ja... Dan wdlt ge hem toch tot man? Maar nonkel, hoe zouden we nu kun nen trouwen? Floris is buiten kennis... hij kan niet spreken... hij weet niet wat er rond hem gebeurt. De dokter peinst dat hij na den mid dag helder van geest zal zijn. En dan kan hij voor de overheden verklaren, dat hij U tot vrouw wil. O, stem toe... al is het vreemd voor U. We zullen veel voor Floris lezen, dat hij geneest... En daarna trouwen we, non kel. Maar hij kan sterven. Dan is er geen reden meer voor ons huwelijk. Gij begrijpt me niet. Ik zeg nog eens, dat het me een groote troost zou zijn, als ge toch mijn schoondochter waart, moest ik Floris verliezen. En al wat ik bezit ls voor U... O. ik kan nu aan geen geld of goed peinzen... Nonkel, laat dat aardig gedacht varen! Ge ziet dien anderen eaarne! sprak de oude man nijdig. Welk een anderen? Haverbeke, den valschaard, den moordenaar! O, hoe kunt ge dat zeggen? Het ls zoo onrechtva ardlg. God weet, dat er tus schen ons nooit iets van liefde is gespro- In andere landen richt men vechtwed- strijden in van dieren, die... zoo zacht en zoet zijn van aard en karakter als een pas geboren lammeken. De boeren van Valais doen de koeien vechten en de Turken van A yd in doen de kameelen ofte kemels, de zachtaardigste dieren van den wereldbol, in 't strijdperk treden! En daarmeê schieten ze een kemel van belang, want da's dtomgekeerde wereld! JA, ZEI Lange Je#, ik heb aan mijn vrouw allerlei gebreken to. danken: toen ik haar de eerste maal rag, was "ik stom van verrukking; toen Ik haar ja woord kreeg, was ik -blind van :lieftie, en nu ben ik doof van 't spektakel! D'R IS EEN TIJÏk^fcWEEST ('t Staat nog klaar fóör q}'n' geest, Al is 't reeds lang geleden) Dat de vrouwen zich Meedden... En zoo maar vijf... zés rekken Over hun onderlijf-tjtokken. Die tijd is lang voorbij, want den' da.™ van vandaag stelt ons wrouwvolk zich al content met één enkel rokske... waar ge dan nog meestendeels met erwten kunt dooi: chieten! Maar daarentegen hebben we nune man, die binnen 't kort op reis moet gaan, en daarvoor... vijf kostuums over elkaar gaat aantrekken. Die man is de Spaansche Kolonel Her- rera... die naar de stratosfeer gaat vlie gen. Eerst gaat hij een gewoon wollen kostuum aantrekken, daarover dan een combinaison in kaoetsjoek, daarop een andere combinaison in oranjekleurige zijde, om de ultra-violette stralen tegen te houden. Bovendien zal hij dan nog een tenue aantrekken uit onontvlambaar lijnwaad en ten laatste nog 'n kostuum uit leder, met 'n laag aluminium erover. De kleermaker van Irid, die de kle dingstukken vervaardigde, is er zoo fler over, dat hij subiet direct op zijn maga zijn een uithangbord heeft gehangen, waarog te Jcgcn jL§ögcialiteit van Kostuums voor stratósfeerreizen! Maar... 't is t'hopen dat de reis van kolonel Herrera goed verloopt, want anders zou hij nog 'n zesde kostuum noodig hebben... ge weet wel datgene dat de schrijnwerker maakt... en dat is het laatste. WAAROM komt ge zoo laat op school, Jantje? Mijn vader had me noodig. Kon uw vader dan niemand anders in uw plaats nemen? Neen! Waarom niet? Hij moest me een rammeling geven. OPDAT IK U IETS LEEREN KAN Ga 'k spreken over d'Engelschman. 't Is voorwaar 'n schoon sermoen, Waarvoor g'uw hoedje af moogt doen. Want wat er in beschreven staat Is iets dat 't al te boven gaat. Ja, 't is zoo wonderbaar en schoon Dat 't boven alles spant de kroon!... De Engelschen, moet ge weten, zijn de meest sportieve mannen, die er op Gods bodem rondloopen, niet enkel voor de prestaties, maar ook voor het karakter. James Sullivan, dat was 'n dief, (Da's heusch niet heel sportlef!) Die zat in 't gevang, Reeds maanden lang. Toen hij zeek'ren dag d'occasie vond Zich 't ontdoen van den band die hem En zonder toeten noch blazen [bond, Te kiezen... 't pad der hazen! En hij weg! Maar zie, zijn twee be wakers, Loyd en Burt, die er hem tegen hun wil laten van door muizen hadden, verloren er hunne plaats door. Sullivan die dat later vernam, krabbelde algauw een briefje: «Ik ben een dief, maar ook een sportmanIk wil niet dat er twee mannen boeten door mijne schuld, als ze onschuldig zijn. Ik bevind mij te Liver pool, die straat, dat nummer. Kom mij aanhouden.». En hij stuurde 't briefelken naar den kommissaris. Enne hij werd aangehouden en de twee bewakers mogen hem terug bewaken. 'n Toppunt! LINUS en Jan Wlks hadden zich op een geheelonthoudersvergadering laten over halen onthouder te worden. Voor het ge val van ziekte of iets dergelijks besloten zij voor alle zekerheid maar een flesch cognac in de kast te bewaren. Twee dagen schenen beiden het vol te houden. Maar op den derden dag zei de een, een be- geerigen blik werpend op de kast: Jan, ik voel mij vandaag ziek! Het spijt mij erg, beste Linus, maar gisteren ben IK al ziek geweest! Het Manneken uit de Maan. il J3ÊLX\, COMMERCIEELE APPELGELEI in alle Kruidenierswinkels Jjteöi tó.tea Etotl» xs&ovUaam Imandom met toewijding. Ik bid voor zijn herstel. Moet ge mijn verdriet nog erger maken? Kan ik het helpen dat die vreemde heer bij de Verlaans verblijft? Trouw dan met Floris! Als hij genezen ls, gaarne, want ik heb hem lief. Nu trouwen... vandaag of morgen... seffens als mijn jongen weet wat hij doet! Hij zal ook gelukkig zijn. Nonkel, ik moet er toch nog eens over nadenken, hernam Paula, om thans een eind aan dit pijnlijk gesprek te ma ken. Wel, dat ls goed. Ik ben altijd als een vader voor U geweest... ik heb U groot gebracht lijk een eigen kind. En het was mijn geluk, dat ge met Floris zoudt trou wen... Word mijn schoondochter, ook al moest ik mijn braven jongen verliezen. Geef me tijd om alles te bepeinzen! Legt ge koude doeken op Floris' voor hoofd? Gedurig aan. Moet het water niet vsrverscht wor den? Ja, dat is noodig. Ik zal het doen... Paula haalde den emmer en ging naar den steenput. Ze verkoelde eerst haar eigen hoofd. Ze had plots als een gloed in haar gezicht. Hoe zonderling sprak haar oom nu toch! Wist hij niet wat hij vroeg? Trouwen met een zieke... een stervende misschien? Haastig trouwen, juist omdat er doodsgevaar bestond. Maar kon dat? Liet de wet het toe? Ze had er nog nooit van gehoord. En zelfs als het mocht, waarom dan die eisch van haar oom? Trouwen... en na een paar uur weduwe worden? Wat be woog nonkel om aldus te handelen? Zoo teergevoelig was hij toch nooit geweest. Eigenlijk had Paula er zich dikwijls over verwonderd, dat de vader geen rijke vrouw voor Floris begeerde. Tijd winnen... had ze gezegd. Maar dat kon slechts een halve dag zijn misschien. En dan moest ze antwoorden. En nie- bler PAX van v/ege de Kristelijke Arbeidersvrouwen en -Meisjes APRIL - GRASMAAND 14 Z Palmen-Zondag. H. JustintlS Evang.: Ons Heeren Lijden. 15 M H. Paternus 16 D H. Benedikt. H. Joz. Labre. H. Drogo 1? W H. Anicetus 18 D Witte-Donderdag. H. Ursmarus G 19 V Goede Vrijdag. H. Leo IX 20 Z Paaichavond. H. Agnes PALMENZONDAG 14 APRIL j(Domine). Paars. Met dezen Zondag begint de GOEDE WEEK. De Goede Week, zoo mogen wij fifze dagen inderdaad noemen, want stil aan naderen we in de herdenking van al wat de Zaligmaker voor ons heeft gedaan,, het hoofdmoment van deze daad van Goddelijke liefde. Op Palmenzondag wordt als het ware een laatste hulde ge bracht, aan Christus, "Onder gezang en gewtdf van palmtakken, wordt Hem hul de gebracht als aan een koning. Toch is onze bering heel anders dan den palm- stoet der Joden te Jeruzalem. Wij gaan onzen Koning huldigen, niet om Hem te verraden. Wij weten dat Hij niet gekomen is om -een aardsc'h rijk te stichten, maar om het Eeuwig Rijk op te richten, het rijk waarvan wij door ons H. Doopsel bur gers zijn geworden. Voor die genade kun nen wij God nooit genoeg danken, want ze is kostbaarder dan alle tijdelijke schat ten. Laten wij dan aan onzen Opperko- ning een oprechte en dankbare hulde brengen om de ontrouw der Joden te herstellen en den smaad enmiskenning die Hem nog wonten aangedaan. WITTEN DONDERDAG 18 APRIL (Nos autem). Wit voor de H. Mis, Paars vses-iist o2icte,JJi wordt dezen daé genoemd": Dcnderaag van het Laatste Avondmaal. Uit deze be naming klinkt klaar welke het voor naamste onderwerp is van dit feest. Want een feest is dezen dag, hoewel het samen valt met Jezus' bitter lijden en dood. Van daag immers gedenken wij de instelling van het H. Sacrament des Autaars. Christus heeft zich niet éénmaal voor ons willen slachtofferen. Hij wil die offerande altijd voortzetten; altijd vernieuwen. Op dien vooravond van Zijn dood heeft Hij zich geheel aan ons geschonken. Zijn Heilig Lichaam en Bloed heeft Hij ons achter gelaten als een kostbare Spijze, als het onderpand van het eeuwig leven, van de hemelsche zaligheid. Zullen wij dan na laten op dezen gedenkwaardigen dag ons in een geest van dankbaarheid aan den feestdisch neer te zetten en door een vurig gebed en overweging van Zijne goedheid door te brengen? Neen, op dezen dag mogen we niet nalaten Hem een be zoek te brengen. Onder de gedaante van het witte hostiebrood wacht Hij op ons. Als wij Hem onze liefde brengen zal Hij het ons duizendvoudig teruggeven door een overvloed van genaden en zegeningen. GOEDE VRIJDAG 19 APRIL Zwart. Christus is voor ons gestorven. Om voor onze zonden te boeten werd Hij gekruisigd. Wij zullen naar het kruis op zien, niet zooals de Joden, met haat, of spottend als de heidenen. Met vertrouwen zullen wij naar het teeken onzer verlos sing opzien en den Gekruisigde smeeken dat Hij ook ons zou gedenken bij Zijnen Vader. rAASCHZATERDAG 20 APRIL Paars voor het officie, wit vcor de H. Mis. De dienst van den Zaterdag vóór Paschen had vroeger plaats in den paaschnacht. Dan had de laatste voorbe reiding plaats van de doopleerlingen die dan het H. Doopsel zouden ontvangen. Wij allen hebben reeds lang die groote genade ontvangen, Laten wij God daarom juist op dezen dag bijzonder danken en de beloften hernieuwen die onze peter voor ons deed bfj de toediening van ons H. Doopsel en wélke we hernieuwden bij onze'plechtig^5 heilige communie. Mis schien kwamen we de verplichtingen niet altijd getrouw pa. Misschien zelfs werd door een groot kwaad de band die ons akn Christus verbond doorgerukt, maar dan hebben we het sacrament van het tweede Doopselde Biecht, daar worden we weerom als nieuwgedoopten. Dan zul len we met een echt Christelijke vreugde het Faaschfeest kunnen vieren, nu op de ze wereld en eens voor altijd in den He mel. I3BBE TOMAAT - Napoli- taansche zon direkt op uw tafel. TOMAAT - bevat A. B.C.-vitamines voor 't leven onmisbaar. TOMAAT - koningin dr kwalit. en onver- geteüjken smaak. TOMAAT - gezond en natuurlijk pro- dukt. IBBBtSBBBBSSSEE De jongelingen van 15 tot 25 jaar, die ernstig verlangen priester-kloosterling of missionaris te worden, kunnen zich wen den tot de Paters Assumptionisten te Kapelle - op - den - Bosch, die bijzondere klassen hebben ingericht voor zulke la tere roepingen. Adres Eerw. Pater Overste, Studiehuis H. Theresia Kapelle-op-den-Bosch (Brabant). De kanten tafellooper (in Venitiaansche en Brugsehe kant), door da Christelijke Vrouwengilden cn de Katholieke Vrouwelijke Arbeidersjeugd van Eelgië aangebo den aan Hare Majesteit Koningin Astrid. Da afvaardiging van de Katholieke Arbeidende Jeugd die Woensdag ten Paleize te Brussel werden ontvangen, alwaar zij den tafellooper in kunstkant aan H. M. Koningin Astrid hebben aangeboden. De afgevaardigden verlaten het Paleis. Woensdag morgen te 11.30 uur heeft H. M. de Koningin 300 arbeidersvrouwen en arbeidersmeisjes, leden van de Kriste- lijke Sociale Vrouwenorganisaties ont vangen, die, als afgevaardigden van de Kristelijke Vrouwengilden en van de Ka- jotsters, de Vorstin een prachtigen kanten tafellooper aanboden. Bij de troonbestijging van het konings paar, heeft de Kristelijke Sociale Vrou wenorganisatie hot plan opgevat H. M. de Koningin een geschenk, aan te bieden, als blijk van haar hulde en tevens als uiting van den kunstzin der Belgische Vrouwen. De keuze viel op een kanten tafellooper. 15 Kantwerksters van Brugge en Zele zijn aan 't werk getogen, en hebben na 10 maanden een eenig kunststuk van kantwerk voortgebracht. De tafellooper is 2 m. lang en 90 cm. breed. Hij is vervaardigd uit oud Brugsehe kloskant en uit Venetiaansche en Brus- selsche naaldkant. De kloskant werd gele verd door de kantschool der Eerwaarde Zusters Apostclinnen van Brugge, de baalkant door de kantschool van Zele. E. H. Maertens van Brugge bedacht het ontwerp en de Heeren De Cramer van Gent en Denneweth van Brugge voerden de teekeningen uit. De teekening van den tafellooper sym boliseert de Kristelijke Arbeidersvrou wenorganisatie. De V. K. A. J. wordt voor gesteld door een boom in bloemen, om ringd door jonge meisjes. De K. A. V., die de gehuwde arbeiders vrouwen groepeert, door een boom zwaar beladen met fruit, waarrond kinderen spelen, onder het oog hunner moeder. De kenteekens der verschillende orga nisaties versieren de hoeken van den ta fellooper. MEUBELS van HOEDANIGHEIDUit eerste hand Liebertlaan, 15. KORTRIJK Reiskosten worden terug' betaald aan koopers buiten'stad zoo eenzaam. Ze had geen familie... geen vriendinnen. Ze kon toch met den pastoor spreken. Hij was een goedhartig man met een edelmoedig karakter en een hooge op vatting van zijn herdersambt. Deze gedachte gaf haar wat rust. Paula bracht het koele water in huis. De oude Delange zat weer in gebogen houding naast de spcfnde. Het meisje voel de innig medelijden met hem. Hij had niemand buiten zijn zoon en haar. Vrees de hij misschien, dat ze hem zou verlaten, moest Floris sterven, en wilde hij ze vas ter binden aan zijn huis? Weduwe wor den dadelijk na haar huwelijk en daar na jaren achtereen hier verkwijnen in eenzaamheid? Maar ze kon nu niet rus tig denken. Nonkel, verversch den doek, zei ze. Hier is koel water. Doe gij het, kind! Misschien wordt Floris het gewaar en zal het hem meer deugd doen dan van mij. Hij ziet U zoo gaarne. 't Leek met een bedoeling gezegd, welke Paula begreep. Ze maakte den doek nat en legde dezen op Floris' brandend voorhoofd. De zieke bewoog zich even... maar hij scheen Pau la toch niet te herkennen. Mijn arme jongen, fluisterde Delan ge. O, dies wreede moordenaar 1 Ja, 't is schrikkelijk... Zulk een vreemde valschaard! Ware hij hier weggebleven! Zoo ons geluk bre ken... Paula vermoedde niet, hoe haar oom iemand anders voor schuldig hield. Ze bad even bij do sponde voor Floris' genezing en keerde toen in de keuken te rug. En al maar voort dacht ze aan het on begrijpelijk voorstel van den ouden man. Ruim een uur was voorbij gegaan. Paula beefde van schrik. Ze zag twee gendarmen aan de poort. Haverbeke had dan toch een klacht ingediend. Vlug ging Paula naar de ziekenkamer. Ze wenkte haar oom. Deze kwam nader. .Gewi&naen. fluisterde Paula, N Delange ontstelde zichtbaar. Dan is er toch gebabbeld geworden, zei hij. Maar we zullen de waarheid ver klaren. Hij trad buiten. Wel baas Delange, zei de komman- dant, die zelf met een der manschappen meegekomen was, nu hooren we toch aar dig nieuws. Uw zoon is geweldig aange rand geworden. Ja... gisteravond. En ge liet er mij niets van weten? Ik heb eerst van al aan mijn zoon gedacht... En daarbij... het donderde gis teravond zoo geweldig. De dokter is toch geroepen en men had ons ook kunnen inlichten. Maar al- lah, 't. is nu zoo. Ga niet binnen! Floris ligt met zwa re koorts. Er moet stilte rond hem zijn. En er is geen kwestie van hem te onder vragen. Hij kent ons zelf niet. Maar hij schijnt toch een dader aan geduid te hebben, hernam de komman- dant. Ja. Ik zal U alles meedeelen. We zullen hier voor het huis in de schaduw zitten. Paula, riep hij. Zijn nicht kwam aan de deur. Breng ons een kan bier! bevcol haar oom. Delange zette zich met de gendarmen op een bank. Luister wat er gebeurd is, zei hij dan. en hij vertelde wie Floris gisterenavond thuis had gebracht en wat ze verklaar den, en hoe Floris zelf. Walter Haverbeke als den dader aanduidde. Meer kan ik niet zeggen, vervolgde hij. O, Ja... ik moet er bijvoegen dat die vreemde vent gisterenavond rond ons hof draaide. Wie heeft er U ingelicht? Mijnheer Haverbeke. Hoe kon hij weten dat hij beticht werd? Wij hebben nog niet gesproken. Dat is toch verdacht. Wel, hij heeft het gehoord van uw nicht, van juffrouw Paula. Hij is zich bij mij komen beklagen. liegt flljj riep de fiudg böM g&. Mits een zeer geringe bijdrage van alle leden van de Vrouwelijke Arbeidersorga nisaties, die in 't geheel 250.000 leden groepeert, was het mogelijk de onkosten van dit prachtig kunstwerk te dekken. BIJ DE KONINGIN De afvaardiging die Woensdag aan H. M. Koningin Astrid het geschenk ging aanbieden, was samengesteld uit 100 leden van de Vlaamsche Vrouwengilden, 100 le den van de Waalsche, 50 Kajotsters en 50 Jocisten, Hare Majesteit werd begroet door ge juich en handgeklap. Om beurten brachten Mevr. Titoud ln het Fransch en Mevr. Segers-Vanneste van Kortrijk, in het Vlaamsch, in naam der leden die de Kristelijke Arbeiders vrouwengilden groepeeren, de hulde hun ner eerbiedige genegenheid aan de Ko ningin. De juffrouwen Wuytack en Brahal bo den aan Hare Majesteit de eerbiedige hulde der Kajotsters en Jocisten aan*. Zij betuigden Haar hunne dankbaarheid voor de liefde die onze jonge Vorstin de wer kersklas, de minderbedeelden, de armen toedraagt. Vervolgens werden, op het verzoek van de Koningin, al de efgevaardigderi afzon derlijk voorgesteld. Hare Majesteit onder hield zich heel vriendschappelijk met de vrouwen en meisjes. Zij toonde vooral veel belangstelling voor' de moeders met kin deren en informeerde naar hun ouderdom, hun beroep, enz. ZIE VERVOLG HIERNEVENS. 18 April. Te 10 u., ten gemeentehulzf te HOOGLEDE, vergunning voor Kofl bedeelen der electrische energie in de meente, nl. in de verst afgelegen «rijken (Scherrainkel, Hazewind, Hagenbroelr, Bellevue, enz.). Inlicht, op liet Office it Controle dej Installations Êlec«riques, 65, Hertogstraat, te Brussel. Aanget inschrfj» ving 16 April. 19 April. Te 11 u., voor den H. Claeyi, hoofdingr-best. van Bruggen en Wegen, Vrijdagmarkt, 12, Brugge, aanleggen vao een rijwielpad in cementbetontegels, op den riiksweg nr 65 van De Panne-Rijs«k vak VEURNE-OOSTHOEK. Lastkohier nr 66 van 1935 (Ned.), prijs 6 fr. 23 April. Te 11 u., ten gemeentehui*») te GISTEL, verbetering!werken aan vei^ schillende landbouwwegen. Bestek franl^ 413.082.50. Stukken ter inzage of te koop, prijs 20 fr., bij arrondissementsingenieur j. Sansen, Zwarte Nonnenstraat, 18, Veurne (postcheck 293513). 29 April. Te 2.30 u., ten «Hotel dtf Commerce» te VEURNE, door de Noord» watering van Veurne, bedelf- en reitwer. ken in de vaarten en waterloopen dep Watering. Inlicht, bij den bestuurder de# werken-secretaris, 17, Zwarte Nonnenstr^ Veurne. Uitslagen van Aanbestedingen 4 April. Ten Stai'huize te WERVIK leveren van meubels, voor de gemeente» lijke bewaarschool. Bestek 8.562,73 frank, Borgt. 10 P. VERMOENS, Harelbeke, 6.762,18f Carton E., Wervik, 6.770,75; B. Coudijzer, Avelgem, 8.014,25; Gebr. Libbrecht, Kort» rijk, 10.420,25. 5 April. Te 11 u., voor den H. Ver» schoore, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, 89, Langestraat, Oostende, oiw derhoud en yerbetering van dé hrvsss sa van de Kust. 1® Perceel (Oostende): L. R. M. en E, VAN HUELE, Oostende, 1.709.957,88. 2® Perceel (Nieuwpoort): N. V. M. en J, BRAET, Langestraat. 38, Nieuwpoort, fr. 785.637,70; Pr. Hendryckx en L. Braet, Veurne, 938.155. 3® Perceel (Blankenberge): ENTREPR. F. HANSSENS en Zn, Brugge, 1.367.27Ï fr. 15; K. Vermeulen, Blankenberge, fr, 1,553.144,05; G. Dermui, Brugge, 1.761.461 frank 28H. Deweerdt en H. Naeyaert, Oostkamp, 1.976.822,39; Gébr. Byttebier, Gent, .2.002.434,35Ch. Arits, Blankenbe"» ge, 2.116.012,15. Balatum bij Sansen-Vanneste, Poperinga, iBBaBaaaBSBBBBBauiannHaaBaaaa (ECHT VERHAAL) Lena, bleek, met zwarte lokken. Bidt voor Moeder, droef gezind!... 'n Geweerschot doet haar schrokken!. Buiten klaagrt de WesterwindI Lena schreeuwt en staart in 't donker!.-; Vader penst in 't bosch!... Ach neen!.<_ Ving hij 't schot!... ofwel de jonker?.„ Blijf ik wees nu, gansch alleen?... s Zware mannen stappen nader. Dragen vader, gansch bebloed... Dood! zucht Lena.Knielt te gader! Snikkend hrak heur fijn gemoed! Beselare 1935. Geo. IBS MOEST ELXE LEZER van dit blad mij 5 of 10 fr. (of meer) zenden, ik kon school en patronaat bouwen tot kerstening det) parochie. In naam van H. Gerardus Ma» jella. Postcheck 139 485, Pastoor Rensoal te Xhendelesse. l£BB!£i3flaSB£BBBBEi93BBHBBBBBBM Beste Engelsche PEPERMINT voor Hoofdpijn Neusverstopping Kortademlng Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel ln de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. ■BBZBHSBBBSHBaaHBasaiaBBSaBBB Door Mevr. Minister Rubbens en Juf. Van de Vyvere van Brugge, werden de kantwerksters voorgesteld. Hare Majesteit drukte haar groote be wondering uit over het kantwerk en toon de een buitengewone belangstelling voor de techniek van het kantwerk, haar aan geboden. Daarna werd in een der prachtige zalen van het palels aan de afgevaardigden een lunch aangeboden, waaraan Hare Majes teit persoonlijk deelnam. Wellicht is het de eerste maal dat H. Ml de Koningin een afvaardiging Van arbei dersvrouwen- en meisjes ten paleize ont vangt. De Kristelijke Sociale Vrouwen werken zullen dit blijk van genegenheid weten te waardeeren. B23S5IB3BEBBSBBEB9BBBBBSB9BBSBBIBE3BBBBBS3BBBBBB9BBBBSBKBEB Consciencestraat, 20-22, KORTRIJK Telefoon 111 en 1283 DIE ZE EENS PROEFT VERBRUIKT GEEN ANDERE MEER VRAAGT ONZE PREMIELIJSTEN verschrikt uit. Waar zou hij Paula ont moet hebben? Hij werd weer dadelijk achterdochtig en wantrouwde zijn nicht. Wel, roep de juffrouw, zij kan getui gen of mijnheer Haverbeke liegt, hernam de kommandant. Paula had reeds bier gebracht en zat nu bij den zieke. Haar oom schreeuwde aan de deur, dat ze eens moest komen. Verlegen trad ze nader. Ik mag Floris niet lang alleen laten, sprak ze zenuwachtig. Hij is woelig en ik moet zijn natte doeken verwisselen. Hebt gij aan dien Haverbeke gezegd, dat Floris hem besclr. i? vroeg De lange. Ja, ik kwam hem tegen, toen ik naar den dokter geweest ben... en ik kon me niet inhouden. Ik verweet hem zijn ge- meene daad. Ge hoort wel, dat mijnheer Haver beke rechtzinnig is, hernam de overste. Delange keek zijn nicht nijdig aan. Ik wist niet, dat Paula hem gezien had, zei hij. Maar hij hangt den veinsaard uit. Floris liegt niet. Haverbeke heeft mijn zoon gedurig lastig gevallen. Hij zocht altijd ruzie... hij heeft hem be dreigd. En welk een reden had hij daar voor? Die stadsloeder liep achter Paula. Hij is zeker een slechte meisjeszot. Ja, dan moeten we de juffrouw on dervragen. zei de kommandant. Het zou dus een liefdedrama kunnen zijn. Er is nooit iets geweest tusschen mijnheer Haverbeke en mij! sprak Paula haastig. Heeft hij gezegd, dat hij U bemint? Neen! Ge moogt niets wegsteken, vermaan de de overste. Ik heb niets weg te steken. Maar uw nonkel zei zelf, dat mijn heer Haverbeke achter U liep. Daar kunt gij vanelgen niets aan doen. Nonkel is mis. Paula, ik beweer niet, dat gij naar lj&m .liflsttfrdeL aei Pelaoge, Maar haver beke zocht toch om met U te kunnen klappen. Paula vertelde nu, hoe Haverbeke haar hielp, toen René Laatem last verkocht, en zij hem nog enkele malen toevallig ont moet had. Maar er was nooit over liefde gesproken. Integendeel, vervolgde ze. We hadden meestal heftige woorden, omdat mijnheer Haverbeke kwaad vertelde van Floris en Ik dat niet wilde hooren. Kwaad spreken van mijnheer Floris, dan was hij toch jaloersch? merkte de kommandant op. Steek niets weg, juf frouw. Ik heb niets weg te steken. Die Ha verbeke kwam er tegen op, dat Floris werklieden ln de herbergen bracht. HIJ is een flamingant en streeft naar volks ontwikkeling. Hij beweert, dat er hier slechte toestanden heerschen en Floris die bevorderde. Daar hebben we over ge streden. Haverbeke was dan toch kwaad op Floris, zei de gendarm. Hij kritikeerde zijn gedrag. En meer kan ik niet zeggen. Peinst ge, dat hij Floris aangerand heeft? Wat weet ik er van? Ik was ln huls, toen het gebeurde. En nu most ik terug naar de kamer. Paula verwijderde zich. Mij er in sleuren! brumde ze. Ik kan geen inlichtingen geven. Delange sprak nog een tijd over d« vijandige houding van Walter Haverbeke. Hij verzekerde, dat Floris niemand valsch zou beschuldigen. Hij had Haverbeke ge noemd en dan was die plichtig ook. Maar ik wilde geen oploop, vervolgde de vader. Da menschen komen dan naar het hof gapen en ik houd van de stilte. Ik was van plan te wachten tot mijn zoon beter alles zr>u kunnen uitleggen. Als hij maar genee ^'t Is een wreede zaak. WIJ kunnen hem dus niet verhoo- ren? vroeg de kommandant. Neen... Ga meê zien!

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 7