19 Eeuwen na onze Verlossing Ce tajfe LOTERBJ MEIAVOND De "pagiek van Frankrijk KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER H. Bloedprocessie ZONDAG 5 MEI 1935. TE BRUGGE t PROF. Dr K. NELIS STORT 12,75 FRANK DE TREKKING DER KOLONIALE LOTERIJ s «DE HALLE» Katholiek Weekb'ad Fan leper Bureel: Boterstraat, 17, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR 'per oost) Binnenland 18,SO Ir. deljisch Congo 35,tr. Frankrijk 35,— tr. Aüe andere landen 55,Ir. t 12 BLADZIJDEN: 35 CENT,. 3' JAAR. N 18. nmgétm iANSEN VANNESTE. PópéHnc* TeL Poperinge N' fostcheckrekeninj N' 15.5"0* TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 Ir. 2 fr. toel. v. bar. met adr. t. tur. Berichten op 1* bl. per regel 2.50 fr. Berichten op 2* bl. per regel 1.75 f-, Rouwber. en Bedank, (min.) 5.00 tr. Te herhalen aankondigingent prijs op aanraag. 'Anncnoeo zijn vooraf te betilen en moeten tegen den V/cenodag avond ingezonden worden. - K :ir.e berichten tegen den Dcndrrdag rtcen. De laatste jubelklanken van het Jubeljaar zijn uitgestorven aan de O. L. Vrouw-Grot te Lourdes. Op de plaats zelve, waar sedert 75 jaar de Moeder van den Verlosser de aarde zegent en begenadigt, gebeurde de heerlijkste katholieke manifesta tie onzer tijden ter eere van Haar, die ons den Verlosser bracht en met Hem haar sacrificie voltrok aan den voet van het Calvariekruis. Honderdduizenden hebben het laat ste Credo uitgejubeld, in eensgezind heid met al de Katholieken der gan- sche wereld, in tegenwoordigheid van den Kardinaal-Legaat, van Kardina len en Bisschoppen, en duizenden priesters. Zoo werd het Jubeljaar afgesloten met een machtige smeekbede tot de Lieve Vrouw, door wie de verlossing werd Ingezet, en die in en door de verlossing ook onze Moeder werd. In velen was de glans der verlos sing gedoofd. Velen hadden het le vendige bewustzijn verloren, dat ze waarlijk de zonen zijn van God en zijn geliefde kinderen. Het Jubeljaar heeft het zinkend geloof opgewekt, en het verlangen naar de vreugde der verlossing in verkilde zielen aangevuurd. Eens te meer verscherpt de gewel dige tegenstelling tusschen de twee polen, waar het huidige menschenge- slaeht omheengeslingerd wordt: kris- tendom en heidendom. In het heidensch kamp zijn er de zer dagen stemmen opgerezen: zij willen geen Kristus-Verlosser, geen verlossing! Zij willen geen verlossing, omdat er geen zonde is! Het oude heidendom van vroeger tijden zuchtte onder de zonde, en haakte naar bevrijding en waar ge luk. Het nieuwe heidendom predikt de nieuwe leer der menschelijke zon deloosheid! Nog een schrede verder, «aiBBaaaiiaEflaaaaxBaaoEaai en we zijn ten volle in de mensche lijke goddeloosheid gedompeld. Is deze de nieuwe boodschap aan de wereld? de boodschap van vrede, voor onze zielen die smachten naar innig en rustig geluk? voor onze huis gezinnen, die gegrondvest staan op de deugd van ouders en kinderen? voor de volkeren, die om broederlijk samen te leven op de éérste plaats mekaars recht moeten eerbiedigen Hoe scherp tegen deze heesche kre ten van ras en bloed en bandeloos heid klinkt de katholieke Boodschap van den Paus te Lourdes, op het oogenblik dat zijn plaatsvervanger den heiligen grond betreedt: «Ik hoop dat onze vurige gebeden aan het menschdom, dat door schrik en angst bevangen is, de gratie en de zege ningen van den waren vrede zullen brengen.». Drie dagen en drie nachten hebben te Lourdes honderdduizenden gebeden en geofferd, en met hen al de Katho lieken der wereld: Dona nobis pa- cem Heer, schenk ons den vrede! Vrede! Dat is voor en in elk van ons de genade der verlossing, door overwinning op de menschelijke hartstocht en door bevrijding van de zonde. Vrede! Dat is voor de huisgezinnen eerbied voor het ouderlijk gezag, on derlinge liefde, en welvaren. Vrede! Dat is voor de volkeren er kenning van recht en plicht, weder zij dsch hulpbetoon en vredelievend heid. Dat allen, die koulijden in de ijzige temperatuur van een heidensehe we reld zonder vrede en zonder God, bij ons komen, om met ons het wereld klimaat der verlossing te doen stijgen en van zijn zalige warmte te genieten. Want bij ons is er warmte en vreugde, omdat we vrede willen: den vrede door onzen Verlosser aan de wereld gebracht. Nog bitter jong speelde hij reeds met marbels... smijten in een putje zoo. De wet verbiedt dat niet. Na de schooljaren kon hij op de kermis draaien aan een draaikraam, eerst voor nougat... nougat de Mon- télimar zoogezeid (en gefabrikeerd te leper)later draaide hij voor een schoone jatte of ander menagiegoed. En die gedraaid heeft zal nog draaien en zijn centen laten draaien ook. Toen hij echter eens per toeval een schouwgarnituur trof en er mee heel den namiddag op de foore liep tot groot jolijt van zijn maten, wierp hij eindelijk van koleire zijn groot lot op de straatsteenen, omdat iedereen met hem den spot dreef. Hij wierp ook met ankers en zon nen, keek schuw of het niemand zag, hij brak zijn hoofd op dat zonne stelsel en kreeg er noch kop noch staart aan. Hij verloor, dat spreekt van zelf. MELKBOERINNEKEN Hij was nog maar een dobbele jon gen. Hij trouwde met een zekere Zéno- bie, braaf en boeresnel. Zénobie kende 't fabeltje niet van Perrette portait sur sa tête maar ze speelde 't zelfde stik je. AI rijden de per hondekar, liet ze heur imagi natie ook rijden op speelreis over bergen en dalen langs kasteelen in de lucht. Voor haar melk zou ze een nest eiers koopen, met de kakelaars zou ze, als 't een beetje meesloeg, een zwijnejoengje koopen (ze gaan niet veel de viggentjes) en met de op brengst van 't vette slagverken een veerze koopen en ze zag alreeds een schoon boerenhof met veel goe gras errond, en daar liepen veel koeien in, die voor den eersten keer na den langen Winter hun herte ophaalden en zij haalde ook heur herte op en slaakte zulk een lachkreet dat de hond verschoot en de autocar in de gracht terecht kwam en de melk en de kiekens en het zwijn en de koe en de hond en de kar 't was al ver loren in het sukkelstraatje. Maar hare man zei haar om haar te troos ten: Ben ik u niet meer weerd dan een zwijn of een koe? Zwijg, zei ze, met uw zotte klaps. KOLONIALE LOTING Binst den oorlog deden ze goede kaken, en na den oorlog ook. Men moest geen hoogere handelsklassen gedaan hebben om goe commenjant te zijn als de prijzen alle dagen ver hoogden en men een stock marchan- dise had. Na een tijd begon alles te zakken. Eindelijk de groote koloniale loterij Vele lotjes. Vele zotjes. Het geluk vliegt en een jongen ris- Schiert wel een knikker. Het zijn goedkoope millioentjes als gij ze wint met een lotje; vijf miljoen, nog nooit zooveel thoope gezien, t is een dag werk om te tellen. Er is geen vergelijking tusschen één lotje en het groot lot. En als 't goed uitvalt vrouwken, er Is meer dan met uw hondekar te ver dienen, hebt ge 't onthouden? Eenige lotjes aangeschaft en *s avonds lang opgebleven om naar de radio te luisteren die den uitslag gaf. Is geen winnaar die wil, in den mil- lioenendans. Bros! Den drol! Van koleire sloeg hij zijn radio glad ln tweeën. Natuurlijk dat hij maar de helft der concerten meer zou hooren. Hij kwam er goedkoop van af. De naaste trekking naderde, hij las de plakbrie ven, hij bekeek de reklaam in zijn gazet en zijn oud bloed van draai- kramen en ankers en zonnen kwam weer op. Zijn vrouw zag ook in haar verbeelding een ouden droom van rijke worden. Nog m jr geriskeerd. Die niet riskeert heeft niet. Risquons- tout. Ze droomden van: een nieuwe auto. een villa aan zee, een hofstede de heerlijkhede stond te koope. Hij won en zweeg. Het moet een ronde som zijn, want hij laat ze rollen. Hij heeft ze zitten. Niemand weet hoeveel. De notaris doet hun zaken, plaatst hun geld. Zij zijn ver- euverd. Men ziet het aan hun plui men. Maar het geluk is van deze we reld niet. Een griep dringt binnen, hij heeft het liggen, mijnheer loopt eenige dagen voort met koude op den rug, peinst dat het zal passeeren met Cyphoïdsen Aspro's en daar aimeteens: komplikatie... broncho- pneumonië, zegt de dokter. Zal hij nog lotjes pakken? Er is geen apparencie van. Het is kwestie van urenzegt de dokter, en die wordt betaald om het te weten. Hij heeft zijn laatsten adem uitge blazen. Zijn postcheck: Nr 17 van 't vijfde boekje was 't laatste. Zijn radio stond op Daventry (nu Droitwich) 1500 golflengte. Het laatste stukje dat hij gehoord had was de Berceuse van de dood Dichter en boervan Suppé. Bijlange niet kwalijk. Zijn enregistreur van den auto markeerde 3211 km. maar daarvoor zal Sint Pieter niets vragen. GROOTE LOTERIJ Maak geen verdriet, koop vele lotjes, uw lot zal zeker uitkomen, het groote, want die trekt is geen blinde, geen blind noodlot, geen toe val; geen waagspel is het dezen keer, ge wint goedkoope millioentjes. Tra nen worden perels. Ge geeft weinig en hetgeen ge krijgt is veel. Geen vergelijking is er tus schen het gekocht lotje en het ge wonnen lot. Het zal goed uitvallen. Niets lukt als succes. Het kan niet anders. Zeker wint gij, uit alles trekt gij winst zoo ge wilt; het staat ge schreven. 't Is uw eigen Vader die voor u, zijn kind, zal trekken. Hij zal er niet nevens pakken, Hij mist nooit; ge zult winnen. Gij hebt er zeker niet tegen? Zijt gij er niet geerne bij? Al de nummers komen uit. Alle man wint. Nooit Bros! Niemand wordt teleurgesteld. Neemt lotjes. De reeks loopt van af het verster vingsken van 't kind, dat niet wee- nen wil en van niets gebaart terwijl het zeepsop in zijn oogen piekt als moeder zijn kopje wascht... De serie gaat tot aan het kruisje dat Groot moedertje verduldig lijdt als haar schoonzoon haar als een grompot be kijkt. Die reeks loopt heen langs aller hande dingen: de meid die uit ver sterving de adressen niet zal bekij ken van de brieven die ze naar de post moet dragen; het jongentje dat zijn pastille niet neemt na zijn le vertraan; mama die niet reklameert als papa een pijp strave toebak rookt met een kop op. En duizend kleinigheden, kleine lot jes winnen het groot lot. Gij wordt schatrijk en uw weerden zullen riet inzinken door inflatie of devalvatie; men zal zich niet vergenoegen met een titel te geven die gij niet kunt te gelde maken. Ieder goe werk is een bondie u recht geeft op een zooveelste var het lot. Wie doet er mee Weest oolijk. Een beetje lijden kortston dig en dragelijk, 't spreken niet weerd als ge flink op uw tanden bijt en vuisten maakt in uw broekzak, dat wint het groot lot. De pijn zal gauw vergeten zijn, als ge moogt uw rijk dom afhalen. Allo! Direkt begin nen. de kans niet laten voorbijgaan. Er is maar ééne trekking. Neemt lot jes. En als de menschen zeggen «lot jes 't zijn zotjes:», eens zullen ze moeten bekennen: Wij waren de dwa- ?°n. die anderen hadden het recht eir.dje vast. T'w nummer komt zeker uit en ge zu't uw herte voelen opspringen van blijdschap, de engelen zullen verrukt staan kiiken, gij zelf hebt nog nooit zooveel thoope gezien. Goe kans. A. B, KARDINAAL PACELLI zegent de menigte in de straten te Lourdes HET PLECHTIG TRIDUUM TE LOURDES Ziekt op de geweldige volksmassa samengestroomd te Lourdes ter gelegenkeid der pïeck tig heden van het triduum, tot sluiting van het Heilig Jaar. Het volk wacht hier de komst af van den Pauselijken legaat, kardinaal Pacelli. dere conferentie voor priesters gehouden. In den namiddag verleende hij audiënties aan katholieke vorsten, prinsessen en Drïnsen, o. a. aan Aartshertog Otto van Habsburg, gewezen Keizerin Zita, aan de Prinsen en Prinsessen van Bourbon-Par- ma en van Orleans-Braganza. En 's avonas werden de katholieke jour nalisten ontvangen en gelukgewenscht om hunne aanwezigheid. Het eindigde bij het geven van den zegen door Zijne Eminen tie, en bij de H. Sakramentsprocessie, die alle inbeelding verre overtrof. Zaterdag, aan de Grot alleen, moeten ongeveer 50 duizend bedevaarders ter H. Tafel zijn genaderd. Aan den voet van het beeld der Onbe vlekte Ontvangenis, dus op de plaats waar O. L. Vrouw aan Rernadette verschenen is, heeft Kardinaal Pacelli daar een zil veren olijftak neergelegd, met kostbare edelsteenen bezet, een geschenk van Z. H. den Paus en van de katholieke we reld. Altijd maar door werd het H. Misoffer opgedragen, en duizende pelgrims brach ten de nachten biddend door. De stem ming van die biddende massa overtrof alle mogelijke inbeelding. De Kardinaal-Legaat Pacelli stuurde Zondag aan Z. H. den Paus volgend te legram: Met blijde ontroering leggen Wij, me de namens de Kardinalen Van Roey, Bi- net en Verdier, den apostolischen nuntius te Parijs, zeventig bisschoppen, drie dui zend priesters en een reusachtige men- schenmassa uir alle landen, aan de voe ten van Uwe Hriligheid de blijken van Qnze kinderlijK "riiegerheid neer, terwijl wij al onze gemeden vereenigen tot ver krijging van den triomf der liefde en de verzoening tusschen de menschen onder ling en tusschen de volken. Tevens vragen Wij Uwe Heiligheid om den apostolischen zegen, die ons groote geestelijke vruchten zal helpen verkrij gen. Daarop heeft Z. H. de Paus als volgt geantwoord: In den geest aanwezig bij de sluitings plechtigheid van het Heilig Jubeljaar der Verlossing, denken Wij met Uw Eminen tie, de andere kardinalen, de bisschoppen, geestelijkheid en geloovigen, God en de Allerheiligste Maagd hartelijk voor een zoo gelukkig begin der plechtigheden. Wij spreken den wensch uit, dat de goddelijke genade zich steeds meer moge verbreiden en zullen van harte aan het slot den apostolischen zegen geven, die de bekroning van het geheel beteekenen zal. Zondag, sluitingsdag van het Triduum, heeft Kardinaal Pacelli nog een roerende rede gehouden, welke ik hier volledig wil weergeven: Ik zie een groote menigte, die nie mand zou kunnen tellen, van alle natiën, van alle stammen, van alle volkeren en talen, en zij had plaats genomen vóór den trocn, in aanwezigheid van het Lam. De sleutel van dit visioen is te vinden in het menschelijk-goddelijk drama van den Calvarieberg; trouwens de verlossing door Christus vervuld is het middenpunt van de geschiedenis van het Menschdom. Op het altaar is Christus hetzelfde slachtoffer, geofferd en verrezen; Hij is steeds dezelfde verlosser; aan Zijn vosten schittert de Koningin der Hemelen, Maria Onbevlekt, en de Kardinaal ziet ook Ber- nadstte temidden het ontelbaar hof der Voorzichtige Maagden. Oh! Bernadette, roept hij uit, schit terende lelie uit de bloeiende tuinen van Frankrijk, sidder van vreugde, zing met Jeanne d'Arc den lofzang der Maagden, die in het gevolg van de Onbevlekte, stoet vormen rond het geslachtofferd Lam, voor de redding van de wereld. Wij zijn verdwaald te midden het tem peest dat woedt cp den Oceaan van Maatschappij en Volkeren. Maar in het Christi-Kruis, dat pal staat te midden de vernielingen van ds wereld, berusten ons vertrouwen en onze hoop! 't Is in dien God, die bij ons verblijft, verscholen op het Altaar, dat de Kerk al hare hoop stelt naar vrede en peis, de Kerk die midden het strijden en de veroveringen, de eeuwen door vooruitgaat, voor Hem neder- knielend, en Hem biddend dat Hij ons dagen van vrede zou schenken, vragend aan het Lam dat wegneemt de zonden der wereld, dat Het ons vrede geven zou. Zeker, zegt Kardinaal Pacelli, zeker, is de ellende gjoct, de nood angstwekkend, (Zie vervolg hiernevens.) Het Heilig Jaar werd gesloten bij een Triduum, dat Donderdag 25 April aan ving en Zondagnamiddag eindigde. Da Pauzelijke Afvaardiging voor het Triduum te Lourdes werd Dinsdag door Z. H. den Paus ontvangen. Kardinaal Pa celli staat aan 't hoofd van die afvaardi ging, die Woensdagmorgen uit Rome naar Lourdes vertrok. Dienzelfden morgen ver trokken de H. Hartebonders uit België naar het Genadeoord van Lourdes. Te Parijs, in de Basiliek van het H. Hart op Montmartre, werd door Z. Exc. Mgr. Kerkhofs, bisschop van Luik, een plechtig Lof opgedragen, waaronder twee sermoe nen, een van E. P. Hervaux en E. P. De Clippelè. Een stichtende inzet van het Triduum. De bedevaarders vertrokken met spe ciale treinen, en den volgenden morgen kwamen zij te Lourdes aan. De Pauzelijke Gezant werd aan de grens opgewacht door den Franschen Mi nister Marin. Te Lourdes werd hij ver welkomd door den Meier. Hij werd zelfs de militaire eer bewezen. Donderdagnamiddag om 4 uur, droeg Z. Exc. Kardinaal Van Roey, aartsbis schop van Mechelen, de eerste pontificale Hoogmis op, en gedurende drie achtereen volgende dagen werd, om elke halve uur, dat H. Misoffer opgedragen voor het heil van 't volk en de zaligheid der menschen. Ons Koningspaar heeft een schitteren de attentie gehad bij het zenden van heerlijke bloemstukken uit de koninklijke serren van Laken. M. Lebrun, President der Fransche Re publiek, heeft aan Z. Em. Kardinaal Pa celli een telegram gestuurd van volgenden inhoud: Ik betuig aan Uwe Eminentie mijn op rechtsten dank voor rijn gevoelens ten mijnen opzichte en voor de wenschen die hij voor Frankrijk uitdrukte. Ter gelegen heid van de hooge zr ding, waarmede Uwe Eminentie werd belast, ben ik ge lukkig hem te mogen verklaren hoe zeer ons land gevoelig is aan de weldadige en daadwerkelijke medewerking die de H. Vader en Uwe Eminentie steeds brengen ten bate van den Vrede. Vrijdag was het de huldedag van de Kruistochtertjes aan Christus Eucharis- ticus Machtige bloemenvrachten werden toe gezonden uit de onderscheiden landen. Van in den vroegen morgen waren de kruistochters reeds zeer talrijk aan de Grot. Om 10 ure ving de Kruisweg aan eenig schoon in stichtende godsvrucht. Om 11 ure vergaderden de Prelaten in Conferentie. Op dat oogenblik waren te Lourdes reeds 2CO.COO bedevaarders ver gaderd. Z. Exc. Mgr. Gerbier, "bisschop van Lourdes. deelde Vrijdag mede, naar de ontvangen berichten, dat ncoit in de geschiedenis der Kerk over gansch de ka tholieke wereld zooveel geeefdri:t en lief - de werd gevoeld en gevoed als bij dit heerlijk Triduum. De brieven der Mexi- caansche bisschoppen waren roerend schoon. In de Basiliek van den H. Rozenkrans, onder voorzitterschap van Kardinaal Pa celli, werd Vrijdagvoormiddag een bijzon- DE ECNDSVLACGEN ONZER VLAAMSCHE H. HARTEBONDEN OP HET PLECHTIG TRIDUUM TE LOURDES De talrijke groep vlaggen die we hierboven geven, vertegenwoordigden de katho lieke Ttj'ksriel van V aandtren op dere grooUche en indrukwekkende plechtig heden. De prachtige Bondavlag^en onzer H. Hartchcnden werden door de duizende bedevaarders bewonderd en neertdr'ftig begroet. O, L. VROUW VAN LOURDES, BIDT VOOR ONSI Een sterreke pinkelt zoo lustig, Een windeke frazelt heel rustig... Van Maria's maand, van de Mei>- Een vogelken maakt nog wat leven... Een krekelke kriept daar nog even... Of juicht om de komst van de Mei! Een kaarske vlamt in 't kapelken... Een bloemeke staat te verwelken... Vóór 't beeld van ons Moeder zoo zoet! Een kindeke zit er te smeeken Een mondeke prevelt een beêken Dat eindigtMaria gegroet! O! laten we duizenden malen! Dat kinderlijk beêken herhalen, O! machtige Moeder gegroet! Dan wordt er de woelende wereld Met tal van genaden bepereld! Maria! o Moeder! Gegroet! Ampoorter Dries, Nieuwkapelle. OP MAANDAG 6 MEI 1935 Onder de overheden die Maandag 6 Mei dsn uitgang van de H. Bloedprocessie zul len opluisteren worden gemeld: Zijne Exc. Mgr Micara, apostolisch nuncius; Zijne Emin. Kardinaal Liénart, bisschop van Rijsel; Hunne Exc. Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge en Mgr Dutoit, bisschop van Atrecht (Arras)M. Baels, gouverneur van West-Vlaanderen en de burgerlijke en geestelijke overheden van Brugge. Men weet dat de relikwie van het H. Bloed ln 1148 uit het H. Land werd mee gebracht door Diederik van den Elzas, graaf van Vlaanderen, en dat zij gedu rende den oorlog werd verborgen in een kelder van de kathedraal. Afgifte van week-eind biljetten. Ter gelegenheid van de Processie van het Heilig Bloed te Brugge op morgen, Maandag 6 Mei, zullen, op dien dag, week-eind biljetten voor Brugge afgele verd worden. Deze biljetten die eene vermindering van 25 t. h. bedragen zijn maar één dag geldig. De terugreis moet dus uiterlijk 's Maandags te middernacht plaats heb ben. IBBBBBBBSIBBBBBBBBBBBBBBBBBB TE LEUVEN Te Leuven is overleden Prof. Dr Karei Nelis, zeer bekend om zijn boeiende lessen en zijn wetenschappelijk werk. Hij was te Brugge geboren in 1875. Zijn vader, let terkundige en geschiedkundige, was een der eerste strijders voor het Vlaamsche recht te Brugge. In 1914 werd hij Professor benoemd aan de Katholieke Hoogeschool van LeuveiS Het overlijden van Prof. Nelis is een verlies voor de wetenschap en voor de Katholieke Hoogeschool van Leuven. Aan de achtbare families bieden wij on ze christelijke deelneming in den zwaren rouw die haar treft. IBBBBSBBaBBBBBBBBBBBflBBBBflUB die heerschen in de Maatschappelijke orde, en deze aan 't waggelen brengen. Op haar zijn, naast het hart van Christus, het hart gebogen van zijn Kerk en van zijn plaatsvervanger op aarde. Indien ten minste die nood de arme verloren zonen voor de voeten terugbracht van den Va der die in den Hemel is, om Hem het da- gelijksch brood af te smeeken, dat noch de arbeid noch het vernuft in staat zijn al tijd te verzekeren, dan zou die nood zijn eigen geneesmiddel in zich bevatten. Maar neen. Die bezorgdheid zelf voor het dage- Itjksch brood slorpt de natuurlijke en ze delijke krachten van vele menschen zoo danig op, dat ze noch het weinig kalmte meer vinden noch den tijd om aan hun ziel te denken. Het hoofd steeds gebogen op de stoffelijke taak, denken ze er niet meer aan de oogen te verheffen naar het Kruis; of doen ze het eens heimelijk, dan blijft hun oor doof voor de stem van het Kruis, die de beloften zingt van het eeuwig leven. En kwam dit lied hun nog te treffen, dan zou de ijdeiheid van hun hart hen ongevoelig maken voor het licht der Zaligheid en het voorbeeld van Chris tus' lijden zelf zou hen niet opbeuren. Wat er feitelijk tragisch is, het is dat die afkeer voor het kruis tot het uiterste wordt gedreven door dezen, die het dogma van de zonde loochenen, en zelfs het ge dacht van de verlossing verwerpen als smadelijk voor de menschelijke waardig heid, in de illusie dat ze een nieuwe soort van wijsheid aanprijzen. Inderdaad zijn ze slechts erbarmelijke plagiaatplegers die zeer oude dwalingen met nieuwen valschen tooi bedekken. Het heeft geen belang dat ze zich scharen rond de vlag van de so ciale revolutie. Zij laten zich leiden door een valsch begrip van de wereld en van het leven. Dat ze doordrongen rijn van het bijgeloovig begrip van het ras of van het bloed, de wijsbegeerte van de eenen zoowel als van de anderen berust op prin ciepen die essentieel strijdig zijn met deze van het Christen Geloof, en de Kerk kan onder geen omstandigheden met zulke princiepen vrede nemen. De Kerk is be reid om liever duizendmaal den bloedigen calvarieberg te beklimmen dan zich tot toegevendheid te laten brengen daar waar de Goddelijke wet haar niet toelaat te aarzelen. A Ik heb die heerlijke toespraak onver- minkt willen weergeven, cpdat degenen die te Lourdes niet konden aanwezig zijn maar met de bedevaarders in geest van gebed vereenigd zijn geweest, ook die his torische woorden in hun leven zouden dra gen, opdat de menschheid door de devo tie tot de H. Moedermaagd haren Godde- lijken Zoon moge dienen en belijden. A Te Santiago, de hoofdstad van Chili, ook een bedevaartplaats waar Gods H. Moeder aanroepen wordt, heeft Z. H. de Paus, op verzoek van de Chileensche bis schoppen, dezelfde gunst toegestaan als aan O. L. Vrouw van Lourdes. Ook daar word', de Maria-vereering een bron van genade. Ook te Lcurdes-Oostakker werd 1.1. Zon dag de sluiting van het H. Jaar plechtig msdegevierd. Zie verslag verder in dit blad. Overal is de Maria-vereering een bron van zegen voor familie en maatschappij. Van onzen Correspondent nit Brussel. *B89X£j3BSSE83S9BSBQ3BSBBKBBB op postcheck 15.570 van Sansen-Vanneste, Poperinge, en van nu tot einde jaar wordt ons blad U wekelijks per post besteld. Voor Frankrijk 24,50 Belg. franken; ▼oor Amerika 38.50 frank, op te zenden per internationaal post mandaat. POLITIEKE KRONIEK. De titel van deze kroniek kan wel verrassend lijken. Maar voor een zwak land dat een vooraanstaande, heerschende rol in Europa wil vervul len, past geen andere hoofding. Frankrijk is daaromtrent het eenige land dat sedert den oorlog niets ge leerd heeft. In de eerste jaren na Versailles had de III' Republiek het inderdaad prachtig. Revolutie in Duitschland, Italië, Rusland en de heele Balkan. Victorieus en stabiel was ze per se aangewezen om boven het geweld, het broeien en het gisten leiding te geven, zoowel financieel en ekonomisch als staatkundig. En ze heeft dit inderdaad ook ge daan. Haar positie in Europa was toen zoo sterk dat ze smalend kon neer zien en op Duitschland én op Italië én zelfs op Rusland. Ze heeft dap per meegewerkt in het optrekken van een kring vriendenstaten die desge vallend een muur zouden vormen te genover Duitschland. Een verbrokkeld Oostenrijk, een losgescheurd Hongarije, een onafhan kelijk Tcheko-Slovakije en Yougo- Slavië, een krachtig Polen, een ver bonden België schenen Duitschland voor eeuwig allen lust tot herbegin nen te ontnemen. Het is voor de toekomst van Frank rijk misschien jammer dat het na den oorlog cavalier seul kon spelen, dat het niet neven maar boven de andere staten stond, au-dessus de la mêléeom het Duhamel na te zeggen. Wijl de andere landen zich her nieuwden, zich verkloekten, bleef Frankrijk waar het was en wat het was. En zoo komt het dat een drietal andere landen zich tot op de hoogte van Frankrijk opgewerkt hebben. Macht imponeert, alle princiepen ten spijt. Toen Frankrijk alleen de lei ding in handen had, kwamen nage noeg al de anderen deemoedig uit denzelfden bak eten. Maar wanneer er vier zijn die aantrekken, is het klaar dat alle vier weldra satellieten meerukken. Duitschland, Italië en Rusland hebben nog dit voor dat hun macht van binnen komt en naar buiten straalt. Frankrijks macht integendeel straalt van buiten naar binnen. Hitler, Staline en Mussolini hebben hun land een buitenlandsche groot heid gegeven nadat ze vooraf voor een innerlijke macht gezorgd hadden. Frankrijk teert op een buitenland sche kracht die berust op het mo menteel overwicht van na Versailles. Binnenlandsch hpeft het enkel het heroïsme van zijn troepen en de ver- molmdheid en wormstekigheid van zijn regiem. Terwijl Frankrijk glorieus leefde op zijn magistrale positie heeft het ver geten zich tezelvertijd een innerlijke macht aan te schaffen, waarmee het zijn positie bewaren kon. Vandaar zijn zwakheid. Het kan zonder toegevingen zijn meesterschap niet meer handhaven, zonder conces sies zelfs geen evenwicht meer ver zekeren. En waar steeds de heele politiek geconcentreerd is op Duitschland, wordt het ten slotte tragisch voor de III" Republiek. Europa wordt beheerscht door dit duel. Indien Frankrijk gelijken tred wil houden met zijn rivaal, wordt het verplicht te spelen met vuur. Frankrijk is niet meer alleen in Europa. Het kan niet meer spreken van meester tot knecht. Het moet in de eerste plaats spreken van gelijke tot gelijke. En de zwakkeren die een vierdubbele keus hebben om mee te loopen laten zich plagen en durven onbeschaamd hun eischen stellen. Steeds moet Frankrijk toegeven, omdat het zich feitelijk vreeselijk hol gevoelt. Naar binnen is het een ho peloos, verdeeld, verzwakt en met schulden-overladen volk. Het staat voor een prangende keus. Ofwel Duitschland vrijen loop geven en dat beteekent de opmarsch van het Germanendom ofwel een revolu tie naar binnen voltrekken en dat zal niet geschieden zonder burgeroorlog. De III' Republiek volgt geen van deze twee oplossingen. Het is aan neembaar dat ze het gewicht van het Latijnendom niet uit de balans wil nemen. Het is echter niet aanneem baar dat het bouwvallige regiem zelfs niet eens opgekalefaterd wordt, dat de Republiek haar als volk, als kui tuur-draagster niet wil verstevigen. Frankrijk voelt zich zwak en in plaats van zich te versterken, ver zwakt het zich verder met allerlei vergelijken en akkoorden, waarvoor de toegevingen steeds van Fransche zijde moeten komen. Het strijdt te gen leeuwen met een houten sabel. Het speelt met vuur. Paul Boncour, getoezen Fransch minister van Buitenlandsche Zaken, noemde Mussolini destijds sun Cesar de carnaval maar zijn opvolger La- val was zoo blij Mussolini's medewer- king te verkrijgen. Toegevingen van wege Frankrijk, leening, Somali... én mogelijks Abessynië. En hoe heeft Frankrijk Hitier uit gekleed, toen hij als gewezen facade- schilder het natlonaal-socialisme naar omhoog tilde en Duitschland ermee, Reaktie in Frankrijk geen. Geen po, ging om tegenover de geslotenheid van het Duitsche Rijk de gesloten heid van het Fransche Volk te stellen. Eerst spot, daarna woede. Daarmee 4 redt men echter noch een werelddeel noch een land. Frankrijk heeft van waant ge leefd. Het heeft gemeend dat Duitscfi* land dood blijven zou en dat zijn as sociés uit zijn handen zouden blijven eten. En nu het blijkt dat de Germaan- sche oerkracht Europa dreigt te over weldigen, en dat zijn bondgenooten dreigen de zeilen om te slaan, is het tot dwaasheden gedwongen. Omdat het INWENDIG zwak is en UITWENDIG sterk blijven wil meet het akkoorden afsluiten die feitelijk oorlogskiemen inhouden. Voor den oorlog was Frankrijk met tsaristisch Rusland verbonden, thans zal het zich verbinden met de moor denaars van den tsaar. Hieruit blijkt dat om het even welk binnenlandsch. regiem met om het even welk buiten- landsch regiem kan akkoord gaan. En dat het vanwege demokraten on zinnig is te tieren op het fascisme, vermits demokratie hier en fascisme daar de hand reiken, vermits DEMO KRATIE en BOLCHEVISME samen over de baan kunnen. Frankrijk symbool der Vrijheid, en Rusland, symbool der diktatoriale wereldrevolutie. Een monsterverbond! Zaken doen, goed! Maar een militair akkoord met gebreveteerde revolu tionairen gaat alle perken te buiten. Een bewijs dat de tweestrijd Duitschland-Frankrijk een levens strijd is en dat Frankrijk zich wel zwak voelen moet om met de inter nationale jodenbent die in Rusland de plak zwaait een bloedakkoord ih overweging te nemen. Want op dit oogenblik IS het ak koord er nog niet. Dat de kommunis- tische Humanïtèervoor is, baart geen verwondering, maar dat de rechtsche Echo de 'Paris een ak koord met Rusland aanvaardt is on verklaarbaar. Vele Fransche kran ten zijn echter kategoriek tegen het ontworpen veiligheidspakt en hen is het te danken dat Laval zich ter elfder ure achteruit trok, hoe sterk Rusland ook de'kleine Entente tegen Frankrijk in 't haar joeg, terwijl het te Stresa de horizont poogde te ver helderen. Het akkoord zal er komen, hoogst waarschijnlijk. Maar... hef zal buiten Locarno niet vallen... zooais het aan vankelijk voorzien was. Met ande-e woorden in plaats dat de Fransche troepen in elk geval aan de zijde van Rusland staan zouden, gebeurt het pas wanneer Rusland aangeval len wordt. Zelfs in dit geval is het akkoord onzinnig. Het is het paard van Troja in huis halen. Terwijl Litvinoff cn Potemkine (de Russische ambassa deur) de Franschen opdreven om den tweejarigen diensttijd in te voeren, spoorde de Humanitédezelfde tree- pen tot desertie en opstand aan. Dat is kommunisme. Onrust stoken, oorlog verwekken op alle fronten tegelijk en volgens alle methodes. Slechts oorlog en revolutie zijn be kwaam het kommunisme buiten Rus land te vestigen. Dit weet iedereen. Het is zijn es- sentieelste doel. Lenine heeft het onomwonden ver klaard en geprofetiseerd. Frankrijk kan zijn onwetendheid niet inroepen. Gemilitariseerde demokratie gekop peld met een gemilitariseerd bolche- visme. De XX" eeuw zal ons alles laten zien. Welke vrede hieruit geboren wordt, hoeft niet nader omlijnd. Interessanter ware het te loeten in hoeverre WIJ hierin betrokken ZULLEN of KUNNEN zijn. Als het brandt in Frankrijk, brandt het dikwijls bij ons. (Verboden nadruk.) Herwig. N.v.d.R. Bij het ter pers gaan vernemen we dat er zulkdanige spoed gemaakt werd tusschen Frankrijk en Rusland dat het akkoord zoo goed als geteekend is. Laval mag nu ee.il plezierreisje ondernemen naar Mos kou. NEGENDE Dinsdag avond, te 8 uur, had te Gent, in het Nieuw Circus, St-Pieters-Nieuw- straat, de 9° trekking plaats van de Ko loniale Loterij. Het was de eerste maal dat de trekking der Koloniale Loterij te Gent plaats had en er waren dan ook heel wat nieuws gierigen het verloop der trekking komen volgen Winnen Winnen Winnen Winnen SCHIJF De trekking van de negende schijf had onder de gebruikelijke voorwaarden plaats in aanwezigheid van de gewone persona liteiten, die het verloop der trekking gade slaan... Vóór, tusschen en na de trekking werden de aanwezigen op muziek vergast. De. volledige uitslag van de trekking der negende schijf der Koloniale Loterj luidt als volgt: 100 frank al de biljetten eindigend met 250 frank al de biljetten eindigend met 2.500 frank al de biljetten eindigend met 10.000 frank al de biljetten eindigend met Winnen 50.000 frank al de biljetten met nummer Winnen 100.000 frank al de biljetten met nummer WINNEN 503.0C3 FRANK 05 448 3585 98568 69330 Het biljet dragend nummer 31237 Reeks D Het biljet dragend nummer 4119G Reeks C Het biljet dragend nummer 87681 Reeks B Het biljet dragend nummer 98236 Reeks D Het biljet dragend nummer 69813 Reeks 3 WINNEN 1.003.000 FRANK Het biljet dragend nummer 75S43 Reeks A Het biljet dragend nummer 73118 Reeks D Het biljet dragend nummer 06362 Reeks P Het biljet dragend nummer 96843 Reeks K Hot biljet dragend nummer 60700 Reeks B WINT 5.000.000 FRANK Het biljet dragend iiumaicr 14996 fieek* S

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 1