Rond het werk van onze Regeering @rootsche Plechtigheid te Lourdes-Oostakker IN DE W^iiv ElfTOONSTELUNO ?E BMISSE1 BoerinsHHidagen NAAR HET HART VAN CANADA-MANITOBA NctSonale Federatie der Christelijke Werkgevers Plechtige opening op 27 April 11. De gelukkige winners der Koloniale Loterij ©Föfïflö VAI3 HET VAN NET KATHOLST mm DE AUT0-M0T0B0TSING TE POPERINGE EEN FLAMINGANT VAN VOOR 75 JAAh De leuze is VLAAHSCM spreken te Brussel INDIEN... TE BRUSSEL SCHRIKKELIJKE AARD BEVINGEN IN TURKIJE TRAGISCH SMOKKELDRAMA BIJ WERVIK Terwijl de Kerk zelf in Fransch-Lourdes het heilig jaar plechtig sloot in aanwezig heid van Kardinaal Pacelli. afgevaardigde van den Paus, werd Zondag ook in het Vlaamsche Lourdes, te Oostakker bij Gent, het einde van het heilig jaar met grooten luister gevierd. Buitengewoon talrijk hebben de geloo- vigen den oproep van hunne Doorluchtige Bisschoppen Mgr Lamiroy van Brugge en Mgr Coppieters van Gent, beantwoord. Door de Z. E. Kan. Van den Gheyn werd 's morgens om 10.30 u. een H. Mis offer opgedragen met assistentie van Z. H. Exc. Mgr Coppieters. De bedevaarders waren dan reeds bij duizenden naar het heiligdom gestroomd. Des namiddags om 3.30 uur zou een vaandelhulde plaats hebben tijdens een Pontifikaal Lof en aanspraak. Een men- schenzee was om zoo te zeggen in stoet naar Lourdes getrokken en de openlucht plechtigheid kon gesciheden. Vooraf Lof door Z. H. Exc. Mgr La miroy, waaronder de menigte zangen en lofliederen aanhief. Dit was gevolgd van een zeer gepaste toespraak door den volksgeliefden Bisschop Mgr Coppieters. DE PROCESSIE Stoetsgewijze werd het H. Sakrament dan rond de grot gedragen, voorafgegaan van een machtige groep vaandels. Liede ren werden gezongen en van op de grot gaf Mgr Lamiroy den zegen men het Allerheiligste. Het waren indrukwekken de stonden en nog lang bleven de dul- zende geloovigen ter plaats. De beenderen van De Rudder, zorgvul dig in een kas bewaard, werden dan aan de geloovigen ter bevestiging getoond. De inrichters, en nog meest Hunne Hoog waardige Exc. Mgr Lamiroy en Coppie ters, drukten hunne groote voldoening uit over het prachtig verloop der sluiting van het Jubeljaar in het Vlaamsche Lourdes. HET WONDER VAN DE RUDDER'S GENEZING Pieter De Rudder, waarvan hooger spraak, was geboren te Jabbeke (W.-V1.J in 1822. Op 45-jarige ouderdom werd hij door een ongeval zwaar gewond. Hij was in dienst van Burggraaf Alb, du Bui de Gisignies. Op 16 Februari 1867 wal hij in gesprek met zekeren Knockaert, uit Her kent, bezig met boomen te vellen. BIJ het nedcrvallen van een boom, werd das De Rudder aan het been getroffen, en men stelde eene breuk vast van 9 centimeter onder het kniegewricht Landen tijd werd de ongelukkige door verscheidene genees- heeren en heelmeesteri verzorgd, maar wegens verwikkelingen n.L dreigend koud vuur, bleven de beste zorgen vruchteloos. Alle geneesheeren verklaarden het geval hopeloos. Het gezin De Rudder kende armoede en ellende: toch bleef de arme man, die steeds zeer godvruchtig geweest was, zijn vast betrouwen stellen in bovennatuurlijke hulpO. L. Vrouw, zegde hij, zal mij genezen. 't Is in die omstandigheden dat Pieter De Rudder, den laatsten dag van een Novene ter eere van Lourdes, naar Oost- akker werd overgebracht. De pijnen die hij, tijdens die reis, onderstond zijn niet te beschrijven. Zijn naastbestaanden, ook vrienden en kennissen hadden hem tot op het laatste oogenblik aangezet om aan die reis te verzaken, maar hij bleef antwoor den: «Ik ga; ik geef mijne reis niet voor geheel Jabbeke; ik ga; ik heb volle ver trouwen in mijne goede Moeder Maria.». AAN DE GROT... HET WONDER Op zijn krukken, deed De Rudder drie maal de ronde van de grot, tot hij, totaal uitgeput van krachten, op een bank vóór het Maria-beeld nederviel. Zijn vrouw knielt naast het beeld van Bernadette. De Rudder vraagt vergiffenis voor zijn zonden... en genezing, om zooals vroeger voor zijn vrouw en kinderen te kunnen arbeiden. Plots staat De Rudder recht, en zonder het gebruik zijner krukken, welke hij sedert acht jaar voor de minste stap noo- dig had, gaat hij tusschen de banken en komt knielen voor O. L. Vrouw. Knielen had hij sedert jaren niet meer kunnen doen. Mijn God, roept de man in verruk king uit; waar ben ik? Hij wil zijn krukken nemen... vindt ze niet aanstonds; na een oogenblik ziet hij ze op da tweede bank liggen, hij neemt ze, en draagt ze naar de grot terwijl hij uitroept: «O MariaI hier ben ik vóór uw beeld 1 Hij was genezen. D# man herbegon dan driemaal den bidweg rond de grot, terwijl zijn vrouw en zijn vrienden hun geluk niet geloofden en steeds vroegen; Zijt gij werkelijk genezen? Eenige oogenblikken daarna werd De Rudder op het naastgelegen kasteel ge bracht, waar men met zekerheid de ge nezing vaststelde, nadien bevestigd door Dr Affenaere. Het been van De Rudder droeg zelf» geen het minste spoor meer van de breuk en de verwondingen. Een groot getal getuigen, meest uit Jabbeke, n. L de Heeren Pajloor, Burgemeester, Schepenen, Gemeenteraadsleden hebben eveneeni plechtig die vaststelling beves tigd: De Rudder kon van dan af arbei den zooals vóór het ongeval van Fe bruari 1867. De Boerinnenbond belegt dit Jaar, op Woensdag 8 Mei, te Oostakker-Gent, een boerinnendag voor zijn leden uit Oost- Vlaanderen, en op Donderdag 9 Mei, te Brugge, voor de leden uit West-Vlaan deren. Z. Exc. Mgr Lamiroy zal de vergade ring met zijn aanwezigheid vereeren ter wijl de Weled. Heer Baels, Gouverneur van West-Vlaanderen, het woord zal voe ren; voor Oost-Vlaanderen heeft Z. Exc. Mgr Coppieters aanvaard het sermoen te doen te Oostakker aan de grot. De dagorde der beide vergaderingen voorziet o. m. een verslag over de wer king van den Boerinnenbond; een voor dracht over de plaats van de vrouw in het boerenleger, haar katholieke overtui ging, alsook zang en spreekkoren door verschillende jeugdafdeelingen. HET LOT VAN 5 MILJOEN IN VERVIERS VERKOCHT DOOR EEN GROEP ARBEIDERS EN BEDIENDEN GEWONNEN Eens te meer heeft het geluk de streek van Verviers bezocht met de trekking der 9* schijf van de Koloniale Loterij. Het groot lot van 5 miljoen, door een Bank van het omliggende van Verviers verkocht, werd gewonnen door een groep bestaande uit een tiental arbeiders en be dienden. Het briefje werd pas enkele da gen vóór de trekking verkocht. EEN HALF MILJOEN TE LA LOUVIÈRE GEWONNEN Te La Louvière werd een lot van 500 duizend frank gewonnen, benevens een van 100.000 frank. IIL Dat scheikundige meststoffen in Canada onbekend zijn is voor een Vlaming onver teerbaar. Wat des te gemakkelijker zal aanveerd worden is het feit dat er ginds niet aan intense cultuur gedaan wordt, met andere woorden dat het rendement van een landbouwuitbating er niet op de spits gedreven wordt. Gewoonlijk is een vierde der hoeve in congé zonder solde. Een vierde blijft jaar lijks vaag liggen zoodat om de vier jaar al het zaailand een seizoen rusten mag. De Canadiens hebben zelfs een speciale machine om het vaag liggende terrein' te bewerken. Een cultivatoreen soort lepeleg met felle messen, getrokken door 6 paarden doet af en toe de ronde van het braakliggende gedeelte. Verluchten, reinigen en laten rusten. Dat is het orde woord dat jaarlijks op een uitgestrektheid van circa 75 gemete (een groote Vlaam sche hoeve!) met zorg toegepast wordt. Wij zouden dat een schromelijke verspil ling fee ten, doch hier wordt er in 't klein gewerkt en dus moet er veel opgebracht worden. Ginds is dit bepaald niet het" ge val, en vooral in krisistijden niet. Zooals ieder land is ook Canada aan de greep van de ekonomische instorting niet kunnen ontsnappen, alhoewel het er niet bepaald slecht mag genoemd worden. Tot hiertoe ten minste, want niemand kan voorspellen welke koers de wereldekono- mie volgen zal. Tot hiertoe is het water of de regenneer- slag de diktator van den graanoogst. Als het waar is dat het hier soms goud re gent, dan is het in Canada dubbel waar. De regen is heer en meester over de oogst. Veel regen voorspelt een schitteren de oogst. Weinig regen is katastrofaal. Er is omtrent geen middenweg. Alles of niets, en dikwijls is... het niets. De Canadee- sche boer ligt in de klauw van den hemel. Het gebeurt wel dat een looden hagel vlaag doemelijk veel kwaad sticht, doch dit mag tot de uitzonderingen gerekend worden, zooals hier trouwens. Er is echter een euvel waarmee de Ca nadees afrekenen moet. Hebben wij de scheikundige meststoffen, in ruil heeft de graanboer van Manitoba... de sprinkha nen. De plaag van Egypte, bijbelsche ge dachtenis, is ook een Canadeesche plaag. Is ze niet direkt door God gezonden, ze is er toch en de Canadees heeft er veel last mee. De regeering is echter op een behoorlijke manier ter hulp gesneld. Ze deelt gratis vergift uit dat 's morgens ge strooid wordt als het land bedauwd is. Daarmee kunnen de zwermen kleine sprinkhanen het stellen. Knock-out in de eerste round! In zake ongedierte is de Canadees niet begenadigd. Canada mag kloek en gezond en jeugdig zijn, het heeft alle smadelijke dieren met ons gemeens, tot ratten toe. De Canadees is hiervoor niet malsch op - ons, Europeanen. Hij beweert namelijk dat de rattenplaag een ongewenschte Europeesche cadeau is. Volgens hein heb ben onze schepen hem met ratten begif tigd. En ratten zijn niet ondankbaar. Waar ze zijn, blijven ze... als ze hiermee tevreden zijn. Het spreekt van zelf dat de kleine rat- tenbroers ofte muizen eveneens van het gezelschap zijn. Een wondere compagnie! De Canadeesche aardappel is zoo sma kelijk ais de onze. Maar even zwak van gezondheid. Net als hier laat hij zich vrij gemakkelijk overmeesteren door de pota- toe-bug of Colorado-kever. Een inspuiting of beter een flinke bolwassching met Pa- rijsgroen knapt hem weer op. Nog een ge luk dat er tegen elke ziekte een genees middel is! Voor den mensch echter niet. De Canadees sterft precies cp dezelfde manier als wij: Daarin is niet het minste verschil. En wie op zoek is naar het droomland waar men nimmer sterft, kan Cr.nada gerust terzij laten liggen. Wie echter eens een flinke portie kersen wil eten ga naar de Dominions. De spreeuw heeft tot hiertoe nog te veel werk met onze kersen om die van Canada ie prosven. Misschien als 't hier kersenkrisis dan hier. En dat is hij dan ook werkelijk. wordt, doen de spreeuwen Lindbergh na... in omgekeerde richting natuurlijk. Daartegenover is de Canadees weer be roofd van de muzikaliteit van den merel. De merel is ook wel een stouterd, een kersen- en frezendief. Het belet echter niet dat hij zeer muzikaal aangelegd is en die gunst is den Canadees niet toege staan. Voor de rest is de vogelenbent in Ca nada een trouwe kopij van de onze. Kraaien, musschen, zwaluwen zijn ge meengoed. Ze hebben ginds echter een merkwaardige specialist in 't zingen, die hier totaal onbekend is. Vermits we nu toch lichtjes afgedwaald zijn van den stiel(het wachten zal geen verliespost zijn) profiteeren we van de gelegenheid om de jagers eens terdege te doen watertanden. En zeggen dat de Canadees maar een minderwaardige jager is. Hij vertikt het ten slotte te jagen om dat er van het goede te veel is. Jagen is een sport en een passie. Ware het wild hier zoo talrijk als de musschen, dan mochten de jagershonden gaan doppen. En steekt de Canadees het eens in den bol zijn tweeloop ter hand te nemen, dan is het meestal om zijn katten een buiten kansje te geven onder de gedaante van een snoeperig konijntje of een snoezig haasje. Wild in overvloed, niet veel maar TE veel om wel te zijn. Boschkiekens in serie, Hongaarsche patrijzen naar hartelust, wilde eenden en ganzen, konijnen en ha zen. Jachtrecht is in Canada een nobele onbekende. En toch maakt de Canadees zich niet bijster warm om een kogel of wat poer gratis cadeau te schenken aan een nieuwsgierige brokke wild. Enkele ja gers van hier moesten eens een paar we ken in Canada op verkenning gaanl Ze mochten een speciale boot huren voor hun Luitl De wereld is slecht geregeld, hier alles en elders niets. La Fontaine, een geniale vagebond, dichtte een paar eeuwen geleden een fa bel (niet een maar honderden) De wolf en de hond», waarin hij de wolf liever honger liet lijden maar VRIJ honger lijden, dan lekker te leven als een GE BONDEN hond. La Fontaine is zeker nim mer in Canada geweest. Daar is geen en kele hond gebonden. Gelukkig dan maar voor de dolende fabeldichter, anders ware zijn fabel in 't water gevallen. De Cana deesche terrier, die ook niet van de mode is, vermits hij zijn haar lang draagt, wordt er speciaal afgericht op de koeien. In Europa geeft men hem slechts schapen te beteugelen. In Canada heeft hij het reeds verder gebracht. Daar mag hij de koeien binnen drijven. Gratis bericht aan de kooplui die vaak het leven zuur ge maakt worden, wanneer ze een troep losse koeien moeten begeleiden! Hier past het misschien ook te zeggen dat de boeren in Canada maar flauwe klanten zijn van de beenhouwers. Ieder boer is er zijn eigen slachter en laat ln den Winter het vleesch bevriezen. Daarom moet de Winter ginds wat harder zijn Rond half November meldt hij zich aan. Hij is trouwens niet heel haastig om er van door te trekken. Regelmatig komt hij in gezelschap. Tot einde Februari en soms een flink eind ln Maart blijft de sneeuw hem trouw bijstaan. Een dapper tweetal dat in Canada goede zaken doet. Hier deserteert de sneeuw meestal. Ginds zijn het onafscheidbare kameraden. Hiermee wordt het stilaan tijd over den werkelijken arbeid te spreken, want ook in Canada moet de boer werken wil hij leven "f Winters heeft hij het wel gemak kelijk eu durft hij aleens... slapen tot 7 unt hij er nog geen uur bijdoet. In den Winter laat hij zijn land over aan God's genade. Hij heeft geen naseizoen, hij heeft slechts het seizoen. Het begint laat rn het eindigt vroeg, twee voordeelen waarvan hij handig profiteert. De Cana dees kan veel eten en hard werken, hij kan ook permentelijk goed rusten. De Canadees is een evenwichtig, een harmo nieus mensch. ('t Vervolgt.) ZEGER. Brussel, 2 Mei 1936. Dë "atmosfeer is hier anders geworden. Want 't Parlement zwijgt, 't Geeft zelfs den Indruk, dat de Ministers ook wat rust genomen hebben. Zaterdagvoormid dag waren ze natuurlijk aanwezig bij de plechtige opening van de Algemeens We reldtentoonstelling. De parlementsleden moesten hun buis opzetten en hun sjerp aandoen. Onder de Senaatheeren zijn er nog al wat die een uniform hebben en een degen dragen. Voor de Jongeren gaat dat uit de mode. Heel wat bleven zelf thuis, wachtend op gunstiger weder om de fonteinen te zien spruiten en al de nieuwigheden te be wonderen. Tegen 11 ure kwam de Koninklijke familie aangereden. Muziek speelde; 1500 schoolkinderen voerden de Brabangonne uit. Op 't podium van 't Feestpaleis groette de Koning Z. H. Excellentie Mgr Micara, Nuncius, en de leden van het diplomatisch korps. H. M. de Koningin stelde zich zeer lieftallig aan, trouwens gelijk naar gewoonte, en de kleine prinses kwam zeer bevallig voor in hare kniebui ging. De bultenlandsche Algemeene Kom- missarissen en de leden van het Alge meen Kommissariaat der Regeering, de Ministers, de vertegenwoordigers van den adel, Senators en Volksvertegenwoordi gers, Ministers van State, oud-ministers, M. Houtaert, gouwheer van Brabant, de Magistratuur van den Gemeenteraad van Brussel, de kunstenaars die aan de We reldtentoonstelling hebben meegewerkt, hadden daar allemaal hunne plaatsen ge vonden. Op 't balkon konden de school kinderen zich lustig vermeien bij dat groot betoog. Burgemeester Max, die voorzitter is van den Beheerraad der Wereldtentoonstel ling, sprak eerst in 't Fransch en daarna ln 't Vlaamsch. Minister Van Isacker (Economische Zaken) sprak ook in beide landstalen, eerst om de nagedachtenis te huldigen van Koning Albert, en hij drukte de hoop uit dat de Wereldtentoon stelling van Brussel een nieuw tijdperk van economische heropbloei moge meê- brengen. DE REDE VAN Z. M. DE KONING In belde talen zegde hij: Er was durf en taaiheid noodig om, ln den huldigen krisistijd, de grootsche onderneming door te drijven, die wij thans voltrokken zien en bekronen. De talrijke toetredingen uit buiten en binnenland, bekrachtigen het stoute vertrouwen dat de inrichters stelden in de gaafheid en den bijval van hun zaak. Ik ben blij hen van harte geluk te wen- schen en hoop dat een zoo krachtig ge slaagd pogen zich tot rijke weldaden voor alle deelnemers moge ontwikkelen. Het doel van een tentoonstelling als deze, is uit alle hoeken van de werkzame wereld waardeering af te dwingen voor de vruchten van menschelijke arbeidskracht en menschelijk vernuft. Wat baat echter een dergelijk resul taat als opgedreven toltarieven en wille keurige hinderpalen de verdeeling van opgestapelde produkten onmogelijk maakt? Tegen de zienderoogen economi sche afzondering der volken strijdt de Ijver door wereldtentoonstellingen aange wend, om internationale handelsbetrek kingen te bevorderen. Ik verheug mij dat gij allen hier dien edelmoedigen Ijver boven egoïstische ver eenzaming hebt verkozen. Volken kunnen, evenmin als indlv*r duen, gezond ademen ln huizen met ge sloten ramen en deuren. Frissche lucht moet door de wereldeconomie varen. Wij beleven zware tijden. Belgie weert zich uit al zijne maoht om uit den helschen ring te geraken die zijn bestaan met verstikking bedreigt. Maar voorteekens van een heilzame kentering zijn reeds zichtbaar geworden en versterken onze hoop. ■I Het doel is hoog. Even hoog moet ons levensideaal reiken. Het betreft niet al leen de opleving van onze stoffelijke waarden. Het eischt vooral de moedige aanvaarding van een sterke moreele tucht. In het licht van wijze historische ervaring, zullen wij ons weten aan te passen bij de nooden van een modernen levenstandaard. Deze wereldbetooging waaraan dertig landen deelnemen en waarop twee hon derd internationale congressen zitting houden, zal ondertusschen menig vrucht baar kontact tusschen de meest gezag hebbende elementen doen ontstaan. Mogen zij een nauwere verstandhouding en een bezielend solidariteitsgevoel onder de natiën ontwikkelen. Een machtige meer derheid over de aarde streeft naar vrede, en wil met hart en ziel alles weren wat dien ln den weg mag staan. BIJ duizenden zullen vreemdelingen ons eerlang bezoeken. Wij zijn bereid hun den indruk te geven van een eendrachtig en werklustig volk, dat alle moeilijkheden wil overkomen en op elk gebied van het menschelijk genie, waardig wil blijven van zijn roemrijk verleden. Aan mijn land genot) ten vraag ik, eens te meer, met klem te betuigen dat Belgie een open en gastvrij oord is gebleven. Zoo zullen de velen die wij als bezoekers ont vangen, ons ais vrienden verlaten. Na die rede verklaarde Z. M. de We reldtentoonstelling geopend. Het Naar Wijd en Zijdwerd gezongen. Duiven werden opgelaten; de vliegenier De Muy- ter steeg met zijn ballon in de hoogte, en na die openingsplechtigheid werden van af 1 uur de paviljoenen, allerhande palel zen, stands, tuinen, waters, drank- en spijshuizen opengesteld. In den namiddag werd de Internatio nale Lente tuinbouwtentoonstelling ge opend in het Paviljoen van den Land bouw, in aanwezigheid van M. De Schrij ver, Minister, M. Fonck, algemeen bestuurder en tal van overheidspersonen. Daarop volgde de opening van het Pa viljoen van Malmedy, in aanwezigheid van den gouwheer van Luik, M. Pirard. Oud-Brussel kreeg druk bezoek en de Magistratuur van dat paviljoen werd samengesteld. De Wereldtentoonstelling van Brussel is geopend en zij verwacht veel bezoekers, want ze verlangt natuurlijk gouden za ken te doen. a. s. Zondag herdenken de Belgische Spoorwegen hun honderdjarig bestaan. Gelukkige Belgen, die nu niet meer moe ten rijden aan 20 kilometers per uur. Als herinnering doet Z. M. de Koning a. s. Zondag een rit Brussel-Antwerpen met den nieuwen elektrischen trein, en de Parlementsleden zijn uitgenoodigd om den Vorst gezelschap te houden bij dien koninklijken proefrit. yan onzen Correspondent uit Brussel. Onze Vorsten worden met het koninklijk rijtuig gevoerd ter Wereldtentoonstelling om er over te gaan tot de plechtige opening. Men bemerkt op onze foto de Koning en de Koningin, alsmede de hoofden van Prins Karei en van het Prin sesje Josephine-Charlotte. Donderdag 2 Mei 1.1. werd het prach tig Paviljoen van het Katholiek Leven op plechtige wijze ingehuldigd. Het was eene gebeurtenis van belang. Zijne Eminentie de Kardinaal Aartsbis schop van Mechelen, omringd door den Pauselijken Nuntius en Hunne Doorluch tige Hoogwaardigheden de Bisschoppen van Belgie, heeft te 10.30 uur de Sint Paulus' Kerk ingezegend. Wij waren in de gelegenheid even een kijkje in dezen machtigen tempel te ne men en wij dragen van ons bezoek een overweldigenden indruk mede. Ook de overige gedeelten van het Ka tholiek Paleis slaan met bewondering en de tentoonstellingszaal is een allesover- treffende veropenbariilg van den bloei van het katholiek leven van ons volk. Naar aloude gewoonte speelde ook de beiaard en niemand minder dan den groot-meester Jef Denyn heeft te dezer gelegenheid het klokkenspel op het Pa viljoen van het Katholiek Leven aange bracht, met zijne gewone bezieling doen jubelen. REPORTER. KONING LEOPOLD III EN KONINSING ASTRID li "if"f 'i ^■1 I De eerste ofricieele foto na Kun troonsbestijging. DE CONVERSIE DER LEENINGEN In zekere hoogere kringen meent men dat, gezien de rentenmarkt ozo gunstig is geworden, een conversie der leeningen mo gelijk zou worden. Er wordt beweerd dat binnen een viertal weken een heele groep binnenlandsche Staatsleeningen onder de conversie zullen vallen en dat dit ook zal gelden voor gemeente- en provintieleenln- gen met hoogen intrest. ZILVEREN MUNTSTUKKEN VAN VIJFTIG FRANK Zooals reeds werd gemeld, werd door de Regeering besloten, bij gelegenheid van de Brusselsche Tentoonstelling, over te gaan tot hte slaan van muntstukken van 40 frank. Anderzijds werden ook de bankbriefjes van 50 frank der Nationae Bank, overge nomen door den Staat. In die omstan digheden heeft men eraan gedacht munt stukken in zilver van vijftig frank te slaan, in vervanging van de briefjes. De stukken van 40 fr. zouden alleen gangbaar zijn binst de tentoonstelling en nadien vervangen en uitgewisseld wor den tegen stukken van 50 fr. DE HANDEL IN DEVIEZEN Een nieuwe gereling werd in voege ge bracht voor den handel in deviezen. Deze handel komt omzeggens gansch vrij en bijna alle bestaande restricties werden in getrokken voor wat dezen handel betreft. DE KWESTIE DER GRENSARBEIDERS Hierover is weinig nieuws te melden. De Fransche nijveraars zijn bij hun besluit gebleven en de Belgische arbeiders wor den steeds een groot gedeelte van hun rechtmatig loon afgehouden. KABINETSRAAD Op Vrijdag 27 April 1.1. werd een ka binetsraad gehouden. Heer Van Zeeland zat voor. Een besluit werd goedgekeurd waarbij een regeling wordt getroffen voor de spaargilde in de Socialistische Coöpera tieven, in zelfden zin als de regeling ge troffen voor de gelden belegd in den Boe renbond. Een ander ontwerp werd goedgekeurd tot het vergemakkelijken van de formali teiten die door het Tijdelijk Fonds voor den Middenstand moeten vervuld worden. Er werd ook medegedeeld dat de werk loosheid met 10.000 man was afgenomen in de week van 17 tot 24 April IJ. KABINETSRAAD VAN DONDERDAG 2 MEI Reeks verlagingen van belastingen goedgekeurd. De leden van de Regeering, vergaderd Donderdag in Kabinetsraad, hebben een reeks verlagingen van belastingen goed gekeurd. De GRONDBELASTING zal met 2 p. c. verminderd worden. De opcentiemen en wegenistaks zullen evenwel op zelfde hoogte van vroeger gehouden worden. De OVERDRACHTSTAKS op de elek triciteit wordt van 5 op 2,50 ge bracht. De WEELDETAKS van 9 p. c. op de ge wone chocolade, biscuit en pasteigebak wordt vervangen door een overdrachts taks van 5 DE WEELDETAKS op automobielban den, stoffen van kunstzijde, gemerceri- ceerd katoen wordt eveneens vervangen door een overdrachtstaks. De SLACHTINGSTAKS op de varkens wordt op 5, 10 of 20 fr. gebracht, naar ge lang het gewicht. De LICENCETAKS op reuzel wordt met 50 verminderd. Beteugelingsmaatregelen zullen geno men worden tegen abnormale prijsverhoo- gingen. Het totaal dezer belastingsverminderin gen wordt geraamd op 225 tot 250 millioen frank. Deze verminderingen moeten nog uit gevaardigd worden bij Koninklijk Besluit vooraleer in voege te treden. Producenten, die goederen opstapelen en weigeren ze af te leveren bij vraag vanwege verbruikers, zullen gestraft worden. iHBSsaaanaiBBiaBBiasHBBBBaa ■&BBBSBaBassiEi3BBS2£:=2r":2 HET SLACHTOFFER JOZEF BONTE AAN DE BETERHAND. We verhaalden verleden week de bot sing die plaats had Diasdag avond, 23 April, om 10 uur, langs de Iepersïeen- weg juist buiten stad, tusschen den auto van Georges Degraer, handelaar te Vin- kem-Veurne, en de motorijder Jozef Bon te, van leper, chauffeur bij den Heer Flo- rent Dumortier. Bonte werd omverge reden in 't naar huis gaan van zijn werk. In 't gasthuis te Poperinge bleef hij da gen sprakeloos liggen. Zaterdag kwam hij tot bezinning en langzamerhand wordt zijn toestand beter. Iedereen zal dit met genoegen vernemen. HET PARKET van leper kwam Dinsdag ter plaatse een onderzoek instellen. Degraer was ter plaatse met zijn auto en met de ineengestuikte moto werd on derzocht hoe de zaak gebeurde. Het Parket zal de zaak nu verder bestudeeren. In tegenstrijd met wat wij verleden week meldden, werd Degraer niet aangehouden en tegen borg vrijgesteld. Laat ons hopen dat de zaak klaar kome en dat de gekwetste spoedig en volledig herstelle. Hesr Onderzoeksrechter ondervraagt de Heer Degraer. Zicht van het Paleis van het Katholiek Leven in de Wereldtentoonstelling te Brussel. Dit paviljoen is ook een der meest karakteristieks van do gansche T entoonsteliing. IB!iIZ23E5BESBHSBSBaiBBBEaSB3HaSISBiSBBBSSK«llïEBBBSaaBSï3BBSB SOCIALE DAGEN 1935 De Nationale Federatie der Christelijke Werkgevers richt hare sociale dagen in, op Zaterdag 29 en Zondag 30 Juni in de feestzaal der Tentoonstelling te Brussel. Het onderwerp op de dagorde geplaatst c De Sociale Aktie der Werkgevers en de Deproletarisatiezal in de afdeelin- gen de Vlaamsche en de Fransche, in zeven verslagen elk gevolg door debat voorgebracht worden. Wij vermelden hieronder de titels der verslagen 1. Het Proletariaat en de Deprole tarisatie volgens Quadragesimo Anno»; 2. De zwenkihg der arbeidsloonen 3. De toegankelijkheid tot den bn- roerenden eigendom; 4. De middelen om de toegankelijk heid tot den grondeigendom te begun stigen. 5. De toegankelijkheid tot de roe rende goederen; 6. De sociale verzekeringen als fac tor van deproletarisatie; 7. Beroepsorganisatie en Deprole tarisatie. Voor alle verder# toelichting gelieve men zich te wenden tot het Algemeen Christelijk Verbond T»A .Werkgevers, 24, Meir, Antwerpen, Het Parket gaat over tot de hersamenstelling van het ongeluk. DE INVALIEDEN IN DE WERELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL HERINNERINGEN van vroeger Brusselsche Feesten. Het was den 26 September 1859, der inhuldiging van de Colonne j- Congrès, waarvan de eerste herste." ling heden voltrokken is. Conscience, te dien tijde arrondiss». mentskommissaris te Kortrijk, Prof. Heremans, die als officieel» mannen, dien dag ook meègekolcm^ hadden, trokken te wege naar 't kot fiehuls Les Trois Suisses om daa- wat uit te rusten vooraleer huur,» terugreis naar Kortrijk en Gent aa; te vangen. Op den hoek der Passage, kom; hun daar almeteens een soort var havelooze en versnuisterde wildezar.. ger te gemoet geloopen, die er uitzag met zijne wilde gebaren als een woel. zieke student. Wie is dat daar nuj vraagt Conscience aan zijnen mak. ker Heremans; Maar 't is dichte; Moyson, antwoordt deze. Hemel! wat mag hij nu uitgesteken hebben? Moyson, zonder dralen, duwt hun belden onder de oogen een blad pa. pier dat het volgende spotlied bevatte; Cantate te exécuteeren door de ié', légués der Vlaamsche gemeenten ter occasie van d'inauguratie der Colonnj du Congrès, 26 Sept. 1859. Colonne! wat zalige souvenirs Doet uw aspect te binnen schieten,, 't Is spijtig dat zooveel martyrs, In België's wieg het leven lieten. Dupa Duporum Et in scecula soeculorum. O ja, martyrs, dat is het woord, Zij vochten voor Vindépendance... Jan hield zijn lijf, en Pier verloort 't; In alle dingen is er chance. Wij staan hier nu, wij staan hier nu; Wij zijn de Vlaamsche députatie... Colonne bonjour, colonne salut, Gij provoqueert onze admiratie. Adieu Colonne; uw steen en brons Zijn fransch tot in hun ornamenten Maar toch zit er iets in van ons... Ze zijn betaald met onze centen. Dupa Duporum Et in soecula sceculorunf Conscience, die gezapige officieel) man met zijn reesem kruiskens op de borst, sloeg zijn armen open van vet. ontweerdiging en wilde wat tegen, stribbelen tegen deze schijnbare be. spotternij van eene officieele inhul. diging, maar niets doen. Het lied werd gezongen en rondgs. strooid ln de koffiehuizen; 's avondj weergalmde het langs de straten eu berokkende menigen twist tusscheu flaminganten en... andersgezinden, Volgens D. Staroger, oog- en oor. getuige. VI. G, IBEBIII Ook de groot-invalieden brachten reeds een bezoek aan da Wereldtentoonstelling te Brussel. Het mooi weder begunstigd hun bezoek. Hier een foto genomen der invalicden vóór een der paviljoenen der tentoonstelling. Het Katholiek Vlaamsch Sekretariat richt den volgenden oproep tot d( Vlamingen die te Brussel komen Vlamingen, verliezen we niet uit hel oog dat al onze politieke, economische tl sociale belangen zich te Brussel concern trecren en dat Brussel onze financie, om bankwezen, onze pers, onze Staatsadrai. nistratie, onzen handel, onze nijverheid gansch ons bestaan in handen heeft. Eischen we dan ook dat Brussel m taal eerbiedige, we hebben er de macht toe. Het gaat hier om het behoud vat tjeze wereldstad voor de Vlaamsche ge. •meenschap, het gaat hier om het brood van duizenden werklieden en bediende; om de toekomst van uw familieleden, ra uw eigen kinderen misschien. Indien de tienduizenden Vlamingen te Brussel wonen, en de andere Vlaait' gen die er met tienduizenden dagelijh hun 'centen naar Brussel dragen overal hun taal gebruikten dan zouden meteei de poorten der werkhuizen en de deurei der kantoren voor onze arbeiders, onze bedienden, onze technici als met een slag opengaan, dan zou onze taal in de Brus selsche scholen wel degelijk worden on derwezen en de Brusselsche geest wl ons niet zoo heel lang nog vijandig blij ven. Vlamingen, let op uw zaak IBXBBDBBBBBBSQBBBBBiaHaaBIGl Indien de tienduizenden Vlamingen die te Brussel wonen, en de andere Vlamingen die er met tienduizenden dagelijks hun centen naar Brussel dragen, overal hun taal gebruikten, dan zouden meteen de poorten det werkhuizen en de deuren der kan» toren voor onze arbeiders, onze be» dienden, onze technici als met één slag open gaan, dan zou onze taal in de Brusselsche scholen degelijk worden onderwezen en de Brusselsche geest zou ons niet zoo heel lang nog vijandig blijven. Spreekt alleen Vlaamsch te BrusseL Vlaamsche handelaars, schrijft in 't vlaamsch naar Brussel en vraagt antwoord in 't vlaamsch. iiiiimiiiiinniiNiiniil 200 Dooden. 500 Gekwetsten. Woensdag 1.1. werd Turkije geteisterd door schrikkelijke aardbevingen. Ver scheidene dorpen werden verwoest. Men telde Donderdag 1.1. reeds 200 dooden en een 500-tal gekwetsten. ■■■SÜIBSBnaSHSBIlflISSBEHHIl Woensdag bemerkte:) twee Fransche kommiezen dat tabak werd geladen uit een bootje, liggende op de Leie tusschen Wervik en Boesbeke en op een auto ge bracht. Toen de auto weg reed, traden de kommiezen te voorschijn. De auto keerde terug en de tabak werd terug op het bootje geladen en de auto in brand ge stoken. Ondertusschen riepen de kommie- zen om versterking. Enkele smokkelaar! waren in het bootje gestapt en rndere trokken de rivier in, om al zwemmend den Belgischen oever te bereiken. De operatü ging gelukken toen het bootje omsloeg De smokkelaars en de lading kwamen het water terecht. Vier smokkelaars wares te water. Twee hunner gingen verdrinken toen een kommies in het water sprong es een der mannen kon redden. De ander* verdween in de diepte. Later werd zij' lijk opgevischt. Ondertusschen werden de kommieze11 met steenen bestookt van op den andere' oever. De geredde smokkelaar werd aan gehouden. De naam van den verdronken werd nog niet gemeld. imiaiiiiBaBiiiBEisHaiiii' TRAGISCHE LUCHTMANdU- VERS IN FRANKRIJK Boven de streek van Ohhtauroux Is vliegtuig op een ander gevlogen en lief- dit letterlijk in twee geslagen. Twee j zitteaj^. i?' vliegtuigen werden ged^ en een werd gekwetst.

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 2