Mkeüngesi en Splinters GEEN ANDER LEVEN «Voor Moeder en Kind» Kond de legrooling MODEL 5 Lampen 1395 fr. MODEL 6 Lampen 1695 fr. MODEL SUPRA LUX 1975 fr. Ce Vrouwelijke Missieactie in Vlaamsch Belgis en De BJverige Missiebietjes van Zeken 1$35 door Senator A. VAN COILLEE PROVINCIALE COMMISSIE VOOR TOERISME VAN WEST-VLAANDEREN Alle BARCO-toestellen zijn gewaarborgd gedurende 12 maanden i i i■■■mm 11 Fijvoegsel aan «DE POPERINGENAAR», «DE HALLE», 5-5-'3S, OPVOEDKUNDIG PRAATJE Elke nieuwe generatie worstelt tegea de vooroordeelen der oudere. 't Is de geschiedenis van alle evolutie. Thans beleven we een van die hervor- mmgsperioden. Noodzakelijk krijgt ook de opvoeding haar deel in die stuwing en moet mee met haar tijd. Zoeken w'er t beste uit. want elk tijdperk heeft iets goeds in zich, ook het onze. Bij het op voedingsprobleem stonden weleer vader en moeder thuis, d'onderwijzers in school als eenige groote, rechtstreeksche irnloe- den. Thans met de tijdsvermoderniseering zijn er een massa ontplooiingen ontstaan in en buiten huis, die op het kind, heel vroeg zelfs, 't zij rechtstreeks of on rechtstreeks als niet te ontkennen macht factoren in physisch en moreel leven in werken. Kinema, radio, tooneet en ook de pers krijgen algauw een plaatsje en een rol in zijn rijk van verbeelding, be langstelling en imitatie. 't Ware fataal en groote dwaasheid blind tegen die invloeden te reageeren, er schuilt immers veel goeds in. Die mo derne krachten kunnen ook voor een kind heel leerrijk zijn, en zelfs het feestelijke, opgedischt in verfijnd artistieken en kin derlijk aangepasten vorm, is noodig in elk harmonisch leven, zoo van klein als van groot. Onontbeerlijk net als voeding en arbeid. Begrepen onze menschen maar dat het eigenlijk op evenwicht op aankomt. Juist omwille van die veranderde atmosfeer buiten, moet het eigen huiselijke midden blijk geven van zijn aanpassingsvermogen om er niet zijn kracht bij in te schieten. Men moet er rekening meé. houden zoover die krachten tot betere en helpende vor mingselementen kunnen gebruikt worden. Blijf er toch niet langer onverschillig, koppig of sceptisch tegen staan. Hoe vaak hooren we niet het ouderwetschedat past niet voor een jongendit gaat niet voor een meisjedaar gaat je niet naartoe In vredesnaam zoek het «waar om en zoo je reden hebt leer dan ten minste Je kinderen het logische inzien, zeg hen waarom dit of dat niet mag Wil je een kind een tijd lang alle goede ontspanning radikaal verbieden, zijn daaromtrent gestelde vragen als nutteloos afweren om alleen onberedeneerd uw misschien onlogisch gebod vol te houden, dan krijg je als uitslag een kind, mis schien gedwee, schaapgewillig en gehoor zaam, maar ook een kind zonder energie, met een lui onontwikkeld denkvermogen, zonder persoonlijkheid in denken, voelen en handelen, een kind dat eens in het werkelijke leven, geen richtlijn zal heb ben en veerkrachtloos zal dobberen, on derhevig aan alle slechte invloeden en neigingen, grillen van zichzelf en van an deren. Moeders, voedt uw kinders ZELFSTAN DIG op. Is niet veelal de leidende ge dachte in de opvoeding: dienen, gehoor zamen, stil onderworpen zijn. Eens DAT verwezenlijkt, meent men een goed mensch aan de maatschappij te hebben geschonken. Hoevelen echter werden opgevoed tot KRACHT. Gewen uw kinderen zelf zonder het persoonlijkheidsvernietigende DWINGEN te zien wat werkelijk MAG, wat NIET mag. Wees daarin hun leidster. Leer ze handelen uit OVERTUIGING; niet uit bangheid en dwang, dat vaak ock tot een valsch karakter kan doen uit groeien. Stel belang in wat uw kinderen U ver tellen. Leef met hen mee hun diep, beeld rijk kinderleven. Neem hun indrukken in U op. Snauw hun naïeve kindervertellen niet af met een verveeld zwijg nu toch Dwing ze niet stee&s eft altijd tot stil zwijgen, want zoo verliest in hun scherp kritische oogjes het moederbeeld alras zijn stralenkrans. Moeders herhaalde on verschilligheid ziende, zullen ze haar wel dra niets meer te vertellen hebben. Moe der en kinderziel worden kontaktloos en zoo zien we vaak het wreede verschijnsel dat moeders, die ter goeder trouw zich hebben afgesloofd, als vreemden staan, totaal buiten den gedachtenkring van haar kinderen, niet in staat om de nieuwe vrar "tukken die de jonge harten in ont roering brengen, en het jonge leven dat in hen bruiseht te begrijpen en t-e deelen. Dan hoort menOch mama is zoo ouderwetsch, met haar kun je nooit eens over iets praten». Ja, ma is een goed mensch, maar heelemaal niet met haar tijd en het jonge leven dat rond haar was meegegaan. Is 't niet wreed voor zulke moeders, na een leven van goedbedoelde toewijding, als de materieele zorgen zijn afgeleopen, eigenlijk niets meer in het leven van haar kinderen te beteekenen? Haar kinderen zijn geestelijke weezen. Dan komt vaak die vaderlooze krachts inzinking, die ook de sterksten, misschien juist de sterksten kan vernietigen. Rampzalige onmacht om meê te voelen, te begrijpen den drang van je tijd en den nood van je omgeving! M. V. aEaBlBH3E23aSSSS3EBSS323I3«? Door den Heer Baels, Gouverneur van. de Provincie West-Vlaanderen, ingevolge besluit van den Provincialen Raad, werd in de Provincie West-Vlaanderen een Provinciale Commissie voor Toerisme in gesteld. Het ligt in de bedoeling, alle West- Vlaamsche initiatieven inzake toerisme zooveel mogelijk tot één kracht te con- oentreeren, de bestaande propagandamid delen voor vreemdelingenverkeer in onze gouw doelmatiger aan te wenden, naar nieuwe en aan de omstandigheden aan gepaste middelen uit te :'en om onze gouw zoowel in het buiten- als in het binnenland te laten kennen, de openbare besturen, alsmede al wie in deze kwestie belang sitellen kan, met het wezen en het nut van het toerisme gaande te maken; alle initiatieven, welke wezenlijk voor het algemeen belang van het toerisme nood zakelijk zijn, te ondersteunen; kortom, het toeristisch verkeer in onze Provincie in alle opzicht te bevorderen. Deze Commissie, waarvan de Heer Gou verneur het voorzitterschap waarneemt, en welke samengesteld is uit de voor naamste woordvoerders in de Provincie op gebied van toerisme, is op Dinsdag, 9 April J.I., voor de eerste maal samen gekomen. Waren aanwezig: de Hoeren Lommez en Comillie, leden van de Bestendige De putatie; dc Heeren Gillon L, Six RVan Eeghem B. en Vanden Broucke M., Pro vinciale Raadsleden; de H. H. Goemans, van het Belgo - Luxernburgsch - Office; Pauwels, Voorzitter van den Hoteliers- bond; Raick, Hotelier; Ducheyne, Voor zitter van den Brugschen Gidsenbond; Lagasse, Secretaris. Uit de aldaar gevoerde besprekingen, al 'behooren zij nog tot een eerste in-kon- takt-komen-met-elkaar, laat vermoeden, dat hier een zeer goede en 1 oogst nuttige werking werd ingeluid. Verscheidene be langrijke punten werden reeds aange raakt, allerlei plannon worden op het oogenblik ingestudeerd, en door het feit zelf dat er naar nauw samenwerking wordt gezocht én met de openbare be sturen eenerzijd?, én anderzijds met de toeristische vereenigingen het Bel- gisch-Luxemburgsch-Office aan het hoofd mag er worde verwacht, dat deze pro vinciale instelling bre:d zal medewerken tot het bevorderen var. het toerisme in onze gouw en zoo doende, in gansch het land. IÏE:aaZ3323SE*BBBHili3S daar wijs uit gerak 'i? Wie zal die kon- trool do n zonder tergerij en plagerij? Wij vraren dat de heer Minister deze zaak welwillend zou onderzoeken en niet te overhaastig te werk gaan. Wij vragen maatregelen om d" gevestigde, eerlijke, regelmatige Land' 1 te beschermen, me» om hem te plagen en te belemmeren. Geheel de geschiedenis van den mensch het tweede bedrijf het ander leven bp arde, zegt een schrijver, ligt in deze wordt afgeschaft. Denk eens na hoe ons oxie woorden; geboren worden, lijden en wereldje er uitzien zou, indien hier alles Iterven... afgeloopen is! Doch, na sterven staat er geen punt. De Wat zou er dan niet gebeuren tusschen geschiedenis zet zich voort al den over- 't verschijnen en 't verdwijnen van den kant van 't graf. Wat we hier hebben, mensch op aarde! In dit geval, zouden is maar een klein vóórspelletje van het- de rollen verdeeld zijn onder twee soor- geen ginds verder gebeurt. ten van menschen; de slimmerikken en In den levensloop van elk mensch zijn de sukkelaars. «r twee bedrijven: één uiterst kort, en De slimmerikken zouden hier de baas één uiterst lang; één op de vóórscène zijn: om ter meest en om het langst, én één op het eigenlijk levenstheater der Dat zou mij een kennis worden van be- éeuwigheid; het ééne om in gang te lang, een stampen en stooten om de Steken, het andere is voorgoed in gang fijne brokken, een Jacht om elk het Sijn; het éérste is maar een proever- zijne van te nemen»! En de arme suk- tje, het tweede is smaken en ondervin- keiaars, die 't leven ernstig en mensche len... tot voordeel of tot nadeel en lijk opnemen, zouden mogen staan waar Schande. de bezem staat, en kijken van ver... naar Het éérste bedrijf speelt in den tijd. de feestpartij, tot ze hun rol beu worden. Het tweede in de eeuwigheid. Van het En lang zou het niet duren, of zij ook éérste hangt het tweede af. Als 't gor- werden het beu. Waarom niet doen lijk dijn van den tijd toevalt, schuift van de anderen? Dood is dood! Wij zullen pelfs het andere gordijn open. En op dus ook «het onze» er van nemen! En ditzelfde moment gebeurt de groote re- geeft men het niet, wij kunnen het dan Vo'utie in 't menschelijk bestaan: de maar pakken waar het te grijpen ligt... rollen van zijn spel gaan niet voort, maar want: morgen Is 't gedaan en de ker- worden eenvoudig omgekeerd. mis uit! Was er maar één bedrijf in 't Ommekeer in den toestand. Was het menschenieven, misschien kon het be- hier zuur, dan wordt het ginder zoet. En glnnen met een aardig kluchtspel, maar éndersom. De deugnieten die hier op zeker zou het slot een bloedig drama Vrije beenen loopen, bereiden voor later zijn! hun val. Twee maal zoet ware toch te Thans Is het leven voor eerlijke lieden Voel: zij zouden het niet kunnen zwijgen! een tijdelijke last en kommer. Dan ware Be anderen, die op belde schouders den het leven voor eik mensch ondragelijk »st van 't leven dragen, en 't genot voor en zonder uitkomst, ue genieters la'en, en de schunnige ple- Daarom, om het leven zelf mogelijk te riarpartljen voor de liefhebbers, die an- maken, hangt tijdens dit leven boven het deren mogen gerust zich hier met 't !i£ hoofd van elkeen de weegschaal der dén getroosten. Tweemaal lijden ware eeuwige Gerechtigheid. Naar gelang wi.i toch te veel: na lijden komt verblijden, nu de balans doen stijgen en dalen, valt dan naar keus de beslissing over de eeuwigheid. Ooch, wil nu eens veronderstellen dat

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 5