Grondkrediet vaa Belgie De Jonkvrouw van Lincleiidale Do Üe@dpmj3ssi@ 4e Br&agge IN 'T BINNENLAND UIT STADEN DESMEDT HUP wipgrgg— (VERVOLG) DADIZELE. Nieuw»! Voortaan tal in dit blad bet nieuws meegedeeld worden van Dadizele. Niemand zal dit blad nog willen missen, waar men naast eigen nieuws ook nog een degelijk Vlaamsen en flink opgesteld blad zal ▼inden. YV'ESTVLETFREN. Bedevaart naar de Grot van Pt Sixtus. Heden Zondag 12 Mei. onmiddellijk na de vergadering der Congregatie dsr plaats, jaarlijksche bedevaart near de Grot. De V. O. S. met hun vaandel, de leden van den Bond van het H. Hart, de beide Congregaties, werden in overgroot getal verwacht cm zich te vce-er bij de andere parochianen die overtalrijk dien bede vaart zuU'n doen. 't Is eens heerlijke hul de aan Maria gebracht en een bedevaart tot het behouden van den vrede in ons I and. Rond 3 uur. Zomeruur, gaat de be devaart weg van de plaats, en rond 4 uur gaat hij van aan de poort der abdij al biddend cn zingend naar de grot. Iloerinnengilfie. Zendag 19 Mei, vergadering voor de Boerinnengilde in ons gewoon lokaal. Niemand ontbreke. Mees ter Dequeker, d-e gekende en gevierde spreker kemt er het woord voeren. Dit zê"t genoeg dat de vergadering veel bijval zal genieten. Ook de gewone liefhebbers zu'len eenige kluchtjes en ernstige stuk ken uithal-:i cm d? vergadering ts stich- t-o en to doen lachen. Allen cp hunnen post. ÏVOESTTM. Eindje rg verbrand. Woensdag had de vrouw A. V... een em mer kokend water cp do grond gezet, toen b.-nr 3-jarig zoontje al spelend, met zijn achtc^e in d'n emmer viel. De genees heer i r '10ald, heeft de erge brandwon den geheeld. Cui'-S'r'jdrrrb.ind. De plaatselijke Oud-Strijdersbond. dis reeds 45 leden telt, heeft besloten van zich een bondsvlag aan to schaffen. Het bestuur do-t ter die ge legenheid een oproep tot de bevolking op dat zij. in de mate van het mogelijke, het hare zou willen bi'brengen, opdat de oud-stri'öera hun doel bereiken. Alle giften, hoe gering ook. zullen door de bestuursleden met de meeste erkente lijkheid aanvaard werden. Aan allo toekomende milddadige mede werkers, die de oud-striiders generen blij ven, hartelijken dank bij voorbaat! Bedanking. Het schoolhoofd der gemeenteschool, biedt zijn vurigste dank betuigingen aan al de ouders die hun kin deren. op 3 Mei, laatstleden, opdracht ga ven, de begraving van zijn vader bij te •wenen. HOUTE?ï-b:j-Kcmen. Duivenvlucht. Cp 5 Mei vlogen 167 duiven weg uit Chantilly. Uitsag: 1. Parez Jos.; 2. Pieters A., Voormezele; 3. Vervisch; 4. Vandewaetere, Hollebske; 5. Aernout, Hol- lebeke; 6. Duriez, Wijtschate; 7. Sarrazin, Komen; 8. Marico; 9. Coudron; 10. Du riez, Wijtschate. ELVERDINGE. De dagelijksche on dervinding. Ais men op tijd zorgt, wor den coccidiosis en witten afgang tegen gehouden bij de jonge kiekj;s. door het gebruik van SPECIALE MANEKOP Te bekomen te POPERINGE, IEPER en GELDWE, in alle Apotheken. OOSTNIEIJVVKERKE. De Meitak. Ze gaan vöo'ruit in 't bouwen. Hier en daar werd al de Meitak uitgestoken. Men rekent dat dezen Zomer een twintigtal woningen zullen gebouwd worden. Zoo zal de vroegere woningnood allicht heel ver dwenen zijn. I>e aangroeiende bevolking zal zich gemakkelijker kunnen vestigen. Met het einde, van 't jaar zouden er hier ongeveer 2S00 inwoners zijn. BIKKEBUSCH. Solo-Slim. Solo- Slim werd gespeeld Zondag laatst in de herberg Den Hertbij de Kinders Van Elstlande, door Depcorter Camiel, met de 12 hoogste pijkens en klaveren aas. Mede spelers; Vanderhaeghe H., Timperman J. en Deman R. Proficiat. KLERKEN. Vreemde bezoekers. Vóór enkele weken zijn hier 3 Fransche officieren verkenningen komen doen op den Klerkenschen heuvelkam en Woens dag namiddag dezer week, zijn 60 Fran sche hoogere en lagere legeroversten van alle wapens, zelfs van de Marine, en heel de bende vergezeld van 2 Belgische offi cieren hetzelfde komen doen. Nopens redenen van dat bezoek is niets Uitgelekt, evenmin nopens de gevolgen. Intusschen bestaat argwaan en onge rustheid bij het volk, dat smeekt; Van een nieuwen1 oorlog, spaar ons Heer! ELVERDINGE. H. Dartefeestcn. Op Zondag 21 Juli zal de gemeente El- verdinge hare toewijding doen aan het H. Hart. Sedert maanden is men reeds bezig met de voorbereiding. Duizende en duizsnde bloemen zijn reeds gemaakt, zoo dat de straten in echte bloemhoven zullen herschapen zijn. Het gemeentebestuur en al de inwoners zijn gelukkig en fier dat hunne schoons Gemeente officieel en plechtig aan het H. Hart van Jezus zal toegewijd worden. Talrijke H. Hartebonders, met vlaggen en muzieken, hebben reeds hunne toetre ding gemeld, 't Belooft een heerlijke dag te zijn voor Elverdinge. Auto tegen boom. Zondagavond rond 6 uur, kwam een auto uit de rich ting van Veurne, naar leper gereden. Ge komen aap de laatste huizen van het dorp kwam de auto tegen een boom terecht; de schok moet geweldig geweest zijn, want de auto was geheel ontredderd en be schadigd. De inzittenden, twee Franschen, werden gekwetst aan het gelaat; de vrouw voor namelijk had erge wonden cpgeloopen. Zij werden de eerste zorgen toegediend door H. Dr Vandermarliere, van Elver dinge, en daarna nrr ambulantiewagen overgebracht naar cf kliniek te leper. V/ij vernemen dat ze de kliniek reeds hebben verlaten. GP.OOTE KEUS VAN SPEELKAARTEN Sansen-Vannes te, Peper inge. HBaazaaaaanEaasaaasaaaasBnp» Mengelwerk van 12 Mei 19.35. Nr 16. door 17. 7/1 .V HEILE. De dokter kwam reeds vóór acht uur. En na onderzoek van den zieke, zei hij: Proficiat!' 't Gevaar is gekeerd. Ik ben er zeker van. Lm tien uur versoheen het parket. Ha- vferbeke bevopd zich tusschen de gendar men. Bi} de poort stonden nu veel nieuws gierigen. Zij joelden luid, zoodat de gen darmen ze achteruit dreven en hun bevo len te zwijgen. Haverbeke werd ln de keuken geleid. Daar was Paula. Hij knikte haar droevig goeden dag. Ze groette terug. Ze wilde het niet laten. Na alles, wat zij doorgemaakt had, voelde ze eerbied voer hem en nog sterker geloofde ze in zijn onschuld. Baas Delange zei dat Floris nu bij be wustzijn was en gaf toe, dat zijn zoon wel even ondervreagd kon worden, als dit niet te lang duurde. De rechter en zijn griffier traden in de kamer van den zieke, die zich wat op richtte. Mi nheer Delange, er is een laffe aan slag op U gepleegd, zei da magistraat na z n groet. Ik zal U niet lang ondervragen. Gij werdt geslagen, nietwaar? Ja, met een stok. Maar het gebeurde heel rap en ik viel seffens neer. 't Was al avond? ja en bijna donker. Za hebt gij den dader herkend? Ja. het was mijnheer Haverbeke, de vre.m.l-èling die bij Verlaan woont vcor zi n vacantia. Ge v.cet heel goed wat ge zegt, als ge hem noemt? O ja. MEENEN. Een rware botsing tus schen auto en autowagen. Woensdag namiddag. om 3 U-. kwam uit de richting der Wervikstraat een auto gereden, welke gestuurd was door h. Jos. Boedt, brouwer uit Waasten ea in dewelke zijn» vrouw, zijp dochter Marie-Jo6é en schoonmoeder hadden plaats genomen. Op het ooembhk dat deze de Wahisstraat wilde inrijden, werd hij met geweld aangereden door den auto-camion der firma Brouwerij Anglo- Belge en welke gestuurd was door Ferd. Goemaere. uit leper. De auto werd gevat aan het linker achterwiel en door het groot geweld kantelde hij cm op de rech terzijde. De inzittenden moesten dcor voorhij gangers uit hun neteligen toestand gered worden. Een hunner, welke bewuste loos was, werd in eene naburige woning gedraren, waar. na eenige zorgen zij te rug bijkwam. De auto werd ernstig be schadigd. De autcc.micn liep cok be schadigingen op. D? Rijkswacht heeft een onderzoek ingesteld, ten einde de ver antwoordelijkheid vast te stellen. VLAMERTINGE. Donderschermen. Nieuwe dcndersch armen werden deze dagen niet alleen op den kerktoren, maar zelfs op de kerkbeuken geplaatst. Daar 't haantje op den kerktoren se dert eenigen tijd niet meer draaide, werd het met deze gelegenheid afgenomen en na herstelling verleden week Zaterdag op zijn plaats weergazet!... Dit gevaarlijk werk werd uitgevoerd door Gentiel Bekaert en Jozef Vander haeghe van Meulebeke, voor rekening van den aannemer M. Leon Boone, insgelijks te Meulebeke woonachtig. Tezelfdertijd werden de wi'zers van het kerkuurwerk gelijk gezet. Dit was een hoogst noodisr werk. daar de vier kadrans elk een verschillend uur aanwezen. Kerkhofmuur. Thans Is men langs de Kerkhofstraat bezig met eer. muurtje te metsen in vervanging der oude kerkhofhaag. Een paar poortjes tusschenin zullen den toegang tot het kerkhof veel vergemakkelijken, 't Is een schoon werk en 't ware nog schooner, moest zulk een muurtje rondom het kerk hof gemaakt worden!... M~n zegt dat dit later komt... wanneer er meer zaad in 't gemeentebaksken is.'... Brand. Zondag namiddag, rond 4 14 uur, is er een begin van brand ont staan op den dilt van een bijgebouw der herberg «De Pottembrugbewoond door Emeric Dehuysser. Geburen die rook zagen opstijgen uit het dak van dit gebouwtje, verwittigden aanstonds den bewoner, die, geholpen door eenige verbruikers en geburen, het begin van brand konden uitdooven. De schade bepaalde zich tot wat hooi dat verbrand werd. D» pompiers van Vlamertinge, die met de brandspuit ter plaats snelden, moch ten onverrichterzake terugkeeren. PASSCHENDALE. Geitcnbond. De laatste vergadering werd goed bijge woond. Jammer dat sommige leden steeds achterblijven. Er valt altijd iets te ver nemen. Laten we dan zulke gelegenheden niet voorbijgaan en wonen we zonder een uit zondering de vergaderingen bij. Benoeming onderwijzer. De Ge meenteraad heeft in de vergadering van Woensdag 1 Mei als onderwijzer benoemd, den Heer Dejongkeere, van Rumbeke. Bes te gelukwenschen. Kristen Werkers verbond. - ïteram No- varum. De juiste datum is nog niet vastgesteld. Heel vermoedelijk op het ein de van deze maand. De leden zullen per soonlijk verwittigd worden. Boerinnengilde. De Boerinnenbond richt dit jaar volgende reizen in: Naar het Mariaspel van Halle op Zon dag 19 Mei. Vertrek na de eerste Mis. Naar de Tentoonstelling van Bm.sel op Woensdag 26 Juni. Namen moeten aangegeven worden Vóór 15 Junk LANGEMARK. Vergadering V. O. S. en B. V. O. S. Heden Zondag 12 Mei, om 5 uur namiddag, in De Katte bij Ar thur Dewachter, Poelkapellestraat, alge- meene vergadering waartoe al de leden vriendelijk worden uitgenoodigd. Schikkingen worden getroffen voor de provintiale betooging van V. O. S. die ge houden wordt te Tielt, op Zondag 16 Juni aanstaande. We moeten zorgen dat Lan- gemark met een sterk contingent verte genwoordigd is. Houd van nu af dien Zon dag vrij. Na de vergadering wordt een prijsbolling gegeven. Benevens geldprijzen zijn er 2 konijnen te verhollen. En 't zijn geea truntaards, zulle. Elk zegge 't voort! Vlaamsehe Toeristenbond. Zondag 26 Mei a. s., in samenwerking met de af- deeling Staden, per luxe-autocar naar het Eiland Walcheren (Nederland. Vertrek 's morgens te 7 uur aan de kerk. De reis gaat over Brugge, Budzele, Westkapelie, Sluis (hier bezoek aan stadhuis met bel fort), Oostburg, Ereskens. Per boot over de Westerschelde naar Vlissingen (over tocht 20 minuten). Te Vlissingen bezoek aan de greote kerk, stedelijk museum, stadhuis, zicht van op de Rotonde (stand beeld van admiraal De Ruyter), strand baden; te Westouburg, graf van Marnix van St Aldegonde; te Middelburg prachtig stadhuis, de abdij met merkwaardige ver zamelingen, de nieuwe kerk, Lange_Jan; te Veere, O. L. Vr. Kerk en stadEuis; Oostkapelle, Domburg (omringd door vele parken)langs den grooten zeedijk naar Westkapelie met zijn ouden gothischen kerktoren (nu lichttoren); Zoutelaneie, Biggekerke, Koudekerke,Vlissingen. Langs heen liet strand: het groote vliegveld der K. L. M. Terug over Maldegem, Sijsele, Brugge. Prijs, alles inbegrepen: 48 fr. Men doet best zijn knapzak m:6 te nemen en on middellijk in te schrijven bij Eugeen Top, vertegenwoordiger. ixnssssizzassaEBXBasssaxsazES VERLATEN ZIELEN van het vagevuur helpt degenen die mij helpen school en patronaat te bouwen. Postcheck 139.485, Pastoor Renson te Xhendelesse. Ge begrijpt, dat uw woorden van groot belang zijn! En waren geen getui gen. Ik lieg niet. Ge zijt niet gemist in den persoon? Het was bijna donker en alies gebeurde rap. Die Haverbeke viel me al lastig, se dert hij hier woont. En ik heb hem dui delijk herkend. En waarom viel hij U lastig? Om flauwe redenen... Hij kon niet verdragen dat ik werklieden tracteerde. Maar het zal wel wat anders geweest zijn: jaloezie! Hij liep achter mijn nicht en zij is met mij verloofd. Zij wil toch niet van Haverbeke weten, voegde Floris er bij. Hij hijgde; het kort gesprek vermoeide hem reeds. Ik moet nog even Haverbeke hier brengen, zei de rechter. O, doe maar! Ik zal een letje wachten. Drink wat water. De betichte zat triestig in de keuken. De rechter kwam bij hem. Gij zijt dus Walter Haverbeke? vroeg hij. Jawel, mijnheer. Paula hoorde de korte ondervraging. Ze vernam zoo, dat Haverbeke te Brugge cp de Lange Rei woonde, in die stad leeraar was en hier zijn vacantia doorbracht om van overwerk uit te rusten. Een vriend had hem deze streek om haar kalmte en natuurschoon aanbevolen. Gij hebt twist gehad met Floris De- largo? hernam de rechter. Haverbeke besloot r.u krachtdadig te if" :kcn. Hij vertelde, hoe hij bij een wan deling in een herberg te Bcekel kwam. Daar zeg ik een weerzinwekkend toonvel, a i h;;. Een heer had er jongens en meis jes cn ook ouderen van het land binnen I "open en tracteerde. Een van de man nen was al drenken gemaakt en zong Jvuil'e liedjes. Hij heette Dries. Die h r 'S F!orisT>ïlange. Hij goot Drirs dan een rils bier in den nek. Dries vloekte en de jaau.Ka lachten. Delange z-i, tint Dii/s W1ELR1JDERSKR0MLK IIET KRJTKRIUM DER HOPPESTREEK 1935 zal straks weer een aanvang nemen. Volop zijn we reeds in de koereen, en nog velen hebben de forme riet te stek ken. Dat die renr.ers zich maar ernstig oefenen, want, zooals vorige jaren, tullen de beginnelingen hier op de streek nog maals kunnen uitvechten wie van hen onderling den beste mag genoemd worden. TV'a weten dat in kovsen 't geluk moet nveê zijn; maar cok weten we dat reeds I twee jaren naeen. telkens den besten der gansch» streek, het Kriteriuin der Hop- I pestreek veroverd heeft. De Lahgemark- naar MORENT, die in 1933 de overwin naar was. was om zoo te zeggen, van iedereen gevreesd, en gelijk waar en in gelijk welke keero, als T geluk hem mcG zat. was hij bij de eersten. Velen zullen me de vraag stellen; Wat ls Morent nu Ja, Achiel had het ongeluk in 1934 te vroeg in 't jaar naar de juniorsklasse over te gaan. want, had hij eerst moeten eenige koersen loopen bij de beginnelin gen, dan had hij zelf gezien dat hij ge durende het jaar na zljc-e overwinning in 't Kriterium der Hoppestreek - niet in staat was hoc-ger op te gaan. Maar Mc- rent is nog niet verloren en r.u dat hij op 't laatste van deren maand gedaan heeft met zijn legeidienst, zei hij zich nog meer dan ooit aan *t oefenen zetten, om nog dees jaar een goed figuur te kun nen slaan bij de Juniors. In 't jaar 1931, dus verleden jaar. was het een bitsige strijd cm de leidersplaats in 't Kriterium der Hoppestreekius- sohen Degraeve, Woedts, "Mazschelein en I Hosdey, maar toch was het WOEDTS die de overwinning behaalde, omdat hij dan den beste was. Maar dikwijls heb ik hco- ren zeggen: Woedts is een sleeper Ja, daar is iets van waar; maar die soori- marmen, hadden beter gezegd: «Woedts is een sprinter», want als ge iets afweet van koersen, zult ge moeten toegeven zult ge het altijd bemerken, dat een sprin ter een sleeper Is, omdat hij het niet r.có- dig acht van aan den gresp te sleuren, daar hij in den sprint niemand te vrea- zsn heeft, en dat noemt men in sporttaal «taktiek». 't Is toch enkel Van Slem- brouck, met den overwinnaar van 't Kri terium der Hoppestreek Albert Woedts, die het gewaagd hebben, hooger cp te gaan. Niet dat Woedts reeds een hoofdrol speelt bij zijne hoogere makkers, neen, want iemand die Woedts kent zal toega ven dat hij telken jare, in 't begin maar moeilijk in forme geraakt, maar halfweg seizoen zal hij van zich wel laten hoeren. Ten andere, wij moeten hem geluk wen- schen voor zijn durf om naar hooger cp, want waar zitten al die renners die het dees jaar gingen beproeven bij de Ju niors. zooals: Berton, D'AlIeine, Degraeve, Spetebrocdt, Masschelein, Dhert, Eoutle- gier, Lltièrs, VandecandelaereInion en Van Lsrberghe, al namen die verleden jaar de hoofdrollen speelden en nu komen we ze nog altijd tegen bij de beginnelin gen, velen in mindere goede conditie dan verleden jaar. Indien al die voornoemde renners zich willen opwerken tot renners, om later hun brood te verdienen, is het hoog tijd van zich met de Juniors te me ten. willen ze niet geheel hun leven bij de beginnelingen uitkomen, zooals: Van- derstraeten, Jan Maes, Van Steenkiste, Moerman, Craeyelinck, Velghe, Debaene, Coppens, Lefevre, Denaeghel enz. Maar we hebben reeds kunnen bemer ken in die eenige koersen, die dees jaar reeds verloopen zijn, dat er een zekeren ommekeer komt bij onze beginnelingen. Velen die verleden jaar uitmuntten, moeten nu al hun beste krachten uitwer ken om nog mee ts kunnen, en dat is, door de onverwachte opkomst van eenige nieuwelingen. Bij degene die verleden jaar best reden en die nu minder goed pres- teeren, vinden wij: Degraeve, verleden jaar een uitblinker, om zoo te zeggen een waren opkomer, doch nu kan bij absoluut niet meê, en reeds zijn we Mei en r.og komt er geen verbetering. Dan hebben we nog Mas schels inGansch het verle den seizoen heeft hij een hoofdrol ge- speeld, en alle sportmannen zagen in hem een renner met kwaliteiten, doch nu is. hij middelmatig; m:re»hien komt hij er nog door, maar toch ligt er e;n groot verschil tusschen de Masschelein van vroeger en deze van nu, want ik heb hem reeds in een koers zien weigeren van kop te gaan toen ze reeds gelost waren; toch een teeken dat de forme nog zoek is. Ecutlegïer is ook nog altijd aan 't krasse- len. 't Was verleden seizoen een gevaar lijk» kerel, die het niet ontzag van ge durig te demarreeren, maar nu zit hij ook altijd bij de achtervolgers; welk een verschil bij vroeger. We hebben ook nog Verbeke, die nog verre van in forme is, maar toch. geloof ik dat hij weldra weer en misschien, nog beter zal rijden dan verleden jaar. In de eerste koersen dus hebben we kunnen fcestatigen dat het vooral Capoen en Storms zijn die dess jaar het voorne men genomen hebben van alles te over rompelen, met ais gevaarlijkste tegenstre vers: Vanlerbsrglie, Tack (Komen), Sa- lomez Pol, Berton, D'AlIeine en Panne- coucke. We mogen dus een schoenen strijd in 't Kriterium der Hoppestreek verwachtende'zijn, zoodat we, na vele ja ren geduld, toch dit seizoen een uitblin ker zullen vinden die toch eens en vcor goed zijn streng als ware renner zal kun nen trekken, en in die echt vernoemde renners zal ook dien uitblinker moeten gezocht worden of ten ware er nog onver wachts een veropenbaring opdaagde, het geen ik. van harte wensch. Laat ons den strijd in 't Kriterium der Hoppestreek afwachten om een verder oordeel te vel len; 't is enkel in dit Kriterium dat al de beste recïiers rijden en om rijder te worden moet men zich meten met de besten. En nu een woordje voor de koersinrich- ters. Wilt ge hebben dat al de goeie ren ners aan uw koers deelnemen, sluit U aan isasaESBBasasszcüzsBBssEs&ssa aan den verkeerden kant zoop. En de dronkaard mocht weer drinken en moest dan opnieuw zingen. Ik was verontwaar digd. Ik ben leeraar en ik vind ons volk te goed, om door rijke wildemannen ver beest te worden. Ik zei dat tot Floris De lange in mijn verontwaardiging. Ik ver weet hem, dat hij met bier en slechten praat de menschen verpestte en dat dit toch onwaardig was voor een man, die on derwijs had genoten en een ander voor beeld moest geven. Delange liet me door het volk uit de herberg zetten. En 's avonds zei hij me nog eens, dat ik me niet met zijn zaken mocht bemoeien. Ik had me vooral met Dries bemoeid, een sukkelaar. Den volgenden morgen vond ik het lijk van Dries ln de beek. De ongeluk kige was in zijn dronkenschap veronge lukt. Ik verwittigde menschen in het ren de, ging om den veldwachter en lichtte ook de weduwe ln. Zonder echter tot iemand over de schuld van Floris Delange te spreken. Want ik beschouwde het als zijn schuld, dat Dries het leven had ver loren. Ook de vrouw van den verdronkene kloeg over Delange, dat hij haar man had meegesleept naar de herbergen en hem daar liet drinken en tevens voor zet liet sjoelen. Ze zei me zelf, dat ze haar dochter voor Floris in een dienst te Oudenaarde had gezonden. Bij een andere ontmoeting toen Floris Delange wilde weten wat ik aan Dries' vrouw gezegd had, verweet ik hem ook die gemeenheid. Toen viel hij mij aan. Ik verweerde me. Er kwamen juist twee mannen van den akker. Delan ge zei tot hen, dat ik hem aangerand had, omdat ik jaloersch was van zijn nicht en verloofde. En dien leugen heeft hij verder verspreid, want zelfs de burgemeester van het dorp kwam me de les lezen. Ik heb dien man eens op zijnjolicht gewezen. Flo ris dreigde altijd me hier te doen verja- I gen. Ge kent nu de reden van onze on- j eenlgheid. I De rechter had met blijkbare sympathie geluisterd; hij kende de toestanden op den buiten en den zonderlingen invloed en i de losbandigheid van. zekere hceren. bij het Kriterium der Hoppestreek die U de beste voordeelen geeft. Er wordt U toegestaan: 10 op de uitbetaalde prij zen van uw ko_ s; 50 affichen worden U gratis geleverd, alsook 500 strooibriefjes en spec.aal worden de renners door ons verwittigd om deel te nemen aan uw koers. Zcodus, er is niet een enkele firma of blad, dis U die vcordeeien geeft. Het woord is dus nu aan U. Heeren In richters; er zijn enkel 10 proeven te be twisten, waarvan er reeds vijf voorbe houden zijn. Dus de keus is niet meer greot. to> SPOETNÏEUWSJES Heden Zondag wordt te Prursel een voetbalmatch gespeeld tusschen de verte genwoordigende elftallen van Eelgté en Nederland. Heel waarschijnlijk zal Ray mond Br air. e weerom van de partij zijn. Deze kan echter maar uit Praag vertrek ken Zaterdag namiddag, r.a een match gespeeld t» hebben voor Sparta Praag. Per slaapwagen zal hij dan to; Eerlijn rijden exi van Berlijn naar Keulen gaan i per vliegtuig. Te Keulen zal hi 1 dan af- I gehaald worden door cn speciaal Bel- I giseh vliegtuig van de Sabena. Er werd in verscheidene bladen ge meld dat Raymond Bra ine definitief voor Beerschot aangeworven werd mits een jaarwedde van 59.C09 fr. en het helpen aan een zaak. Voor Bordeaux-Parijs, die cp Zondag 19 Mn betwist wo-at, rullen waarschijn lijk een drietal lïe'gen mederijden. De Ca!uwé en D'°"nef zouden reeds bepaald aangewezen zijn. Kerel Kaers ls te Wagsningen bij een sour'wedstrijd in den velodroom, bo- van uit de bocht naar beneden gestuikt en werd no-'sl erg gekwetst, zoodat hij niet kon deelnemen aan Parijs-Touis. UITSLAGEN VAN KOERSEN PARIJS-TOURS 1. REHT2 LH GREVÈ3, in 5 u. 37 m. 39 sec.; 2. Roger Lapébie, op 1 wie!3. Rafaele Di Paco, op 1 wiel; 4. Edgard De Caluwé, op 1/2 wiel; 5. Georges Spcicher, op 1/2 lengte; 6. Alfons Schepers; 7. Ju les Merviel; 8. René Vietto. OMLOOP DER VL. GEWESTEN 1VAN IS EG HTM KAMIEL, de 227 km. in. 6 u. 10 m. 59 sec.; 2. L-ely, cp 9 sec.; 3. Remain Maes, op 23 sec 4. Denis Ver schoven, cp 1 m'n. 32 sea; 5. Karei Van den Wijnzaert; 6. Vervaecke Felic'en, on 2 min. F9 sec.; 7. Mortelmams; 8. Van Hasselt rar.s. DE RONDE VAN SPANJE «3 Rit. 1. DIGNEF; 2. Molinar; 3. Adam; 4. Canardo; 5. G. Deloor. 5= Rit. 1. CANARDO; 2. Deloor G.; 3. Adam; 4. Dlgnef; 5. Cardena; 6. Leon Louyet. 6« Rit. 1. ADAM FRANS; 2. Deloor G.; 3. Dlgncf; 4. Man Bulla. 78 Rit. 1. MONTES; 2. Canardo; 3. Mes Bulla; 4. Figueras; 5. Blattmann; 6. Van der Ruyt; 7. F. Deloor. Sa Rit. 1. MAX BULLA; 2. Van der Ruyt; 3. Canardo; 4. G. Deloor; 5. Adam; 6. Cardona; 7. Blattiaanr.; 8. Dignef. Sa Rit. 1. CARDONA; 2. Canardo; 3. Adam; 4. Bulla5. Fayolle; S. Vaien- tijn; 7. Gust. Deloor; 8. Dijr.sf; 9. Barral. Algeniccne Rangschikking na den 9" rit: 1. GUSTAAF DELG OR 63 03 27 2. Dignef 63 17 17 3. Canardo 69 17 23 4. Molinar 69 21 41 5. Barral 69 31 00 6. Bulla 69 37 38 7. Blattmann 69 44 33 8. Fons Deloor 63 44 38 RONDE VAN BELG IE VOOR JUNIORS 1« Rit. HEIRNAERT JULIEN; 2. De- laert Maurits; 3. Eemeulenaere Oscar; 4. Bradt Isidocr; 5. Devos Jozef; 6. Van- coreibeks Ferdinand; 7. Michiels Achiel; 8. Grysolle Siivain; 9. Meulemans Jan. Rit. 1. BARBE MElDARD; 2. Van Genachten; 3. Vanderhulst; 4. Depcorter; 5. Grysolle; 6. Van Calster; 7. Dewael- sche René; 8. Delaet Albert; 9. Lauwers. 30 Rit. 1. VANDEMEERSCHE R.; 2. Depoorter R.; 3. Lauwers; 4. Barbe M.; 5. Bradt Is.; 6. De Walsche; 7. De Don der; 8. David E.; 9. Margotte A 4? Rit. 1. BARBE MEDARD; 2. De Mulder A.; 3. Maes M.; 4. Demeulenaere 5. Meuleman J.; 6. Ketelslagers; 7. Van Calster; 8. Wiilems; 9. De Donder. 5= Rit. 1. DEMEULENAERE OSCAR; 2. Grysolle Siivain; 3. Lauwers Constant; 4. Barbe Medard; 5. Vanstichelen Karei; 6. Demulder Alfons; 7. Klerckx Jan; 8. Depoorter Richard. Algemecne rangschikking na den 5n rit: 18 53 35 18 59 39 18 59 47 19 90 26 19 01 38 19 01 54 19 02 08 >9 C4 10 Capoea Reml, Dikkehusch; 2. Massche lein, Geluveid; 3. Lacante. leper; 4. Stor- me; 5. Cousaens; 6. Pancecoucie; 7. Car- rein; 8. Verbeke; 9. Landsneere. TE IEPER-Kruisstraat (Maandag). 1. Storme, Westnieirwkerke; 2. Capoen, Dikkebusch; 3. D'AlIeine, Popsering e; 4. Salcmez, leper; 5. Duiilly; 6. Degraeve; 7. Pancecoucke; 8. Inion; 9. Boutlegier; 10. lacante; 11. Vermin; 12. Velghe. TE KOMEN. 1. Hoedt M.; 2. Sa- mijn; 3. Desmarets M.; 4. Hatron A.; 5. Devoir; 6. Haecke; 7. Derput; 8. Devos; 9. Casteleyn; 10. Lefever H. TE WATCU. 1. Lacante. leper; 2. Storme, Westnieuwkerke; 3. D'AlIeine; A Degraeve; 5. Debaene, Erieler.; 6. Verbeke, i^per; 7. Se lomé, leper; 8. Vïtse. Pope- rir,ge; 9. Labiet, Braidunes; 10. Wostyn, Westouter; 11. Quaghebeur, Watou. TE LANGEMARK (Zondag). 1. D'herdt Marcel, Woumen; 2. Deferer Ge rard; 3. Vanlerberghe Albert; 4. Verschae- ve Jules; 5. Decerte; C. Desempelaere; 7. Vaiisteenkiste; 8. Deltombe; 9. Sioen. In de eerste ronde ontsnapt Deltombe en heeft 300 meters voorsprong, doch hij wordt in de tweede ronde ingehaald en verachtert, daar hij al zijne krachten uitgeput heeft. Preroiën gewonnen door Dherdt en Deltomhe. Berton van Wou men, gevallen, heeft mceten opgeven. TE LANGEMARK (Maandag). 1. Decandelaere, Beitem; 2. Defever, Poei- kapelle; 3. Messelis; 4. Vermeersch; 5. Dherdt; 6. Vandoorcn; 7. Boudry; 8. Val- laeys; 9. Verdru. Prachtige koers van Decandelaere, die de 3 prsmiën. alsook den beker gewonnen heeft. Vermeersch 2 maal plat gevallen. Eoudry 2 bandüreuken en 2 maal gevallen. co» AANGEKONDIGDE KOERSEN RUMBEKE. Op ZONDAG 12 MEI 1S35 KOERSEN VOOR BEROEPSREN NERS en Huicliging Edgaril De Calawé, overwinnaar van Parijs-Brussel. 1. OMNIUM. - 2. ACHTERVOLGING. - 3. KOERS OP EIGEN KRACHT met 12 renners. - 4. 83 Km. PLOEG KOERS. Begin te 3 uur stipt. MEFKEM (Kiphoek). Op ZONDAG 12 MEI, velokoers voer alle beginnelingen (oud-juniors uitgesloten). 500 Fr. prijzen en premiën. Inschrijving vanaf 2 uur bij Jules Debrue. Vertrek te 4 uur. SINT LOUIS-DEERLIJK. Op ZON DAG 12 MEI 1935, te 2.30 uur namiddag, Groote Prijs van St Louis voor Juniors B. W. B.; afstand 100 km.; 2000 fr. prij zen, verdeeld als volgt: 3C0 fr. en pracht- palm, 253, 200, 160, 140, 100. 80, 63, 50, 23, 25, 25, 25, 20 en 20 fr. Verscheidene premiën te betwisten. —De inschrijvin gen mogen van heden af gezonden wor den naar Maurice Ryssaert, Plaats, Sint- Louis, en cp den dag der koers bij Gustaaf Deschutter, in St Joseph. (Bij de inschrij ving het nummer der vergunning melden). GELUVELD. Op ZONDAG 19 MEI, velokoers voor renners onder de 19 jaar. 55 Km.; 300 fr. prijzen. Inschrijving bij Leon Deboutte, velomaker. ALVERINGEM. ZONDAG 19 MEI groote baankoers voor alle be'inneiingen. 403 Frank prijzen en premiën; 1- prijs 75 fr. en beker; verders 60, 40, 30, 25, 29, 15, 10, 10 en 5 frank. 50 Km. goede baan. Inschrijving te 2.30 u. bij Louis Pauweis. SXAVELE (Hoekje). Gp ZONDAG 23 MEI velokoers voor beginnelingen on der de 23 jaar (eenzelvighsidskaart ver- eisaht). 49 Km. goede baan. 300 Frank prijzen en premiën; eerste prijs 70 fr„ verders 60, 50, 40, 30, 23, 10, 10 en 5 fr.; trui Salvator in vier sprinten. Inschrij ving te 2.30 uur bij Jer. Derycke Stavele (Hoekje). PROVEN. Op HOOGDAG VAN SINKSEN 9 JUNI, groote velokoers voor alle beginnelingen, tellende als Proef van 't Kriterium der Hoppestreek en Groote Prijs Sigaretten St Michel700 Fr. prijzen en jjremiën, verdeeld als volgt: 100 fr. en trui «Cycles Beun», 80 fr. en buitenband, 70 fr. en buitenband, 60 fr. en luchtband, 50 fr. en luchtband, 40, 25, 20, 15, 10, 10, 10 en 10 fr. Afstand 60 km. op zeer goede baan. Inleg 2 fr. Inschrij ving om 2 uur bij Valère Beun, herberg De Sportwereld Vertrek cm 3 uur. ELZENDAMME. Op ZONDAG 16 JUNI, groote velokoers voor alle begin nelingen, tellende als Proef voor 't Krite rium der Hoppestreek. 500 Fr. prijzen. «o» DIJ ONZE BEGINNELINGEN 1. BAREE MEDARD 2. Dewaische R. 3. Demeulenaere O. 4. Depoorter Rich. 5. Vanstichelen Karei 6. Demulder Alfons 7. Pinoy Henri 8. David Emiel DE JUNIORS TE HOOGLEDE 1. DUQUENNE FERDLNAND, de 92 km_ in 2 u. 41 min. 22 sec.; 2. Lanssens Hector, cp 1/2 1.; 3. Truyaert Valère, op 1 wiel; 4. Catryrss, op 1 1.; 5. Verhaegen Henri; 6. Cattceuw, cp 29 see.; 7. Format, op 2 min.; 8. Heirnaert, op 2 min. 10 sec.; D. Van Wez.mael; 10. Van Larberghe, op 2 min. 30 sec.; 11. Coppens; 12. Van EeUe J.; 13. Pattyn Ar.dré; 14. Grijspeerdt; 15. Lingier, op 3 min. 10 sec.; 16. Nooteboom, op 5 min.; 17. Deridder. KOERSEN VOOR BEGINNELINGEN TE POPERINGE. 1. D'AlIeine, Fo- psrirjge; 2. Debaene, Brielen; 3. Salomez; 4. Velghe; 5. Degraeve; 6. Inion; 7. Cop pens; 8. Denaeghel; 9. Staesssns; 10. Vit- se; 11. Vennin; 12. Labaere. TE IEPER-Kruisstraat (Zondag). 1. IEï532BSÏ3BHaEBB2RÏÏSJ»335523» Delange beweert, dat gij hem gesla gen hebt, zoodat hij erg gewond werd, sprak hij dan. 't Is een besliste leugen! Ik heb hem niet aangeraakt. De magistraat begon daarna over Pau la. En ook nu vertelde Haverbeke rustig, maar krachtdadig de waarheid. Hij had het meisje beschermd tegen een bruut, ze keren Laatem, en zoo kennis met haar gemaakt. Maar nooit sprak hij tot haar een enkel woord van liefde. Integendeel, hun woorde-n waren soms scherp, omdat Paula ook meende, dat hij haar neef be lasterde. Of Haverbeke op den bewusten avond bij de hceve was geweest? Jawel, antwoordde deze. Ik wandel veel en lk weet niet, waarom ik den een of anderen weg zou moeten mijden. Maar voor God verklaar lk, dat lk Floris De lange niet aangevallen heb en onschuldig ben aan zijn kwetsuren. De oude boer zat bij Floris; de deur van de ziekenkamer was dicht. Vader en zoon konden niet hooren, wat er in de keuken gezegd werd. Paula bevestigde dan Haverbeke's me de deelingen: er was geen kwestie van eenige verkeeringen tusschen hen. Nu moest Haverbeke voor Floris ver schijnen. Kalm trad hij binnen. Ka, daar is de lafaard! riep de oude boer uit. De rechter gebcod hem te zwijgen. Welnu, mijnheer Floris, zei hij dan, hier staat mijnheer Haverbeke. Hij ont kent U geslagen te hebben. Dan liegt hij! Hij is de dader. Ge weet, dat ge onwaarheid spreekt. Uw haat gaat ver, maar het verwondert me niet meer, zei Haverbeke. Gij kwaamt van achter de struiken met een stok. Ik had den tijd niet meer, om me te verweren! hield Floris vol. Maar dan kunt ge ook gemist hebben in den persoon, merkte de rechter op. Het was avond. Neen, neen. Eet was licht genoeg om hem te zien. TE POPERINGE De inrichters van den beginnelingen- koers zullen het ons waarscnijnlijk niet ten kwade duiden als we zeggen dat zoo wat rijp en groen, jong en oud, aan hun koers aeeinam, en op zeker oogenblik kre gen wij den indruk met een koers voor veteranen te doen te hebben en Vancay- seele en Dan. Lammey, die tot de inrich ters behoorden een inrichting die on der oogpunten perfekt was zullen het zeker wel bij hun eigen afgevraagd heb ben of de tijd niet gekomen was om het rijwiel terug boven te halen. D'AlIeine wen omdat hij verre weg de beste was. Gansch den wedstrijd gaf hij den indruk er alles op te zetten otn te kunnen winnen. Op een renner lijk hij kijken we gaarne, omdat hij zoo schoon tert en den indruk geeft van te wandeien en dan vragen wij 't ons af hoe het komt dat hij niet veel verder staat. Dohaene volgde op een 2CO m. Waar is de tijd dat hij de beste beginneling der streek was! Salomez die misschien wel de groote klas mist, maar daarom niettemin toch altijd verdienstelijk werk levert, was 3«. Velghe, Coppens en Denaeghel, die zich respectievelijk 4«, 7« en 8» klasseerden, zijn van de oude garde. Degraeve reed niet slecht, al ls hij de sterks belofte van verleden jaar niet me:r. Misschien weet hij beter dan wij hoe het komt. Inion, Venr.in, Labaere, Ruyssen en Bottez deden hun best en reden moedig. teEasGBaazissaaBHSssssaazBxaa Was het Laatem niet of esn ander? Neen! Hij daar! Haverbeke, de vreemdeling, die me altijd getreiterd heeft. Uw verklaring is van gewicht. Dat weet ik wel. Maar ik trek voor niemand mijn woorden terug. De rechter zag, dat hij Floris niet ver der mocht vermoeien. We zullen nu hier het enderzeek schorsen, besoot hij. Floris, denk nog eens goed na! Ge zijt nu aan het beteren,..- de gedachten worden klaarder. Mijn zoon heeft nooit anders gespro ken, zat de vader. Een mensofa die weet dat hij kan sterven, liegt toch niet. Eens goed nadenken kan nooit kwaad, beweerde de rechter. De geest van Floris zal helderder worden, Haverbeke is plichtig en niemand anders, herhaalde de jonge man en hij keerde zioh om naar den muur. Ik zweer bij God, dat ik U niet aan gerand heb! verklaarde Haverbeke. Hij ging terug in de keuken en eens klaps begon hij te weenen. Hier vcor mijn rust komen en in zulk een toestand geraken! kloeg hij. Een fatsoenlijk mensch wordt toch maar niet ineens een moordenaar! Hoe kan iemand zco valsch spreken als Floris Delange! Paula voelde medelijden met hem. Op het hof waren Fiel en andere ge tuigen, die Floris gevonden Hadden. Ze werden vlug verhoord. Eindelijk zei de rechter tot Haverbeke: Ik houd U voor een eerlijk man en eigen mij het recht niet toe U op te lei den. Uw verklaring heeft voor mij zoo veel waarde als die van Floris. O, ik dank U, mijnheer! God weet dat ik de waarheid zeg. Maar ik moet U verzoeken U nog ter beschikking van het gerecht te houden. Blijf dus bij Verlaan. Ik zou liever Lindendale verlaten. Wacht een paar dagen. De defcter heeft me gezegd, dat de toestand van Flo ris Delange veel verbeterd. Ik zal hem dus opnieuw verhooren, als zijn geest liel- Bij een heerlijk lenteweder heeft de H. Bloedprocessie Maandag 1.1. plaats ge had. Eene korte herinnering aan de oor spronkelijke geschiedenis van die roem rijke en wereldberoemde processie: Den 11 April van 't jaar 1150 werden door Thierry van den Elzas, graaf van Vlaanderen, bij zijn terugkomst van zijn kruisvaart naar het H. Land. enkele drup pels van den Goddelijken Zaligmaker ge schonken door den Patriark van Jeru zalem uit erkentelijkheid voor bewezen diensten aan het H. Graf. naar Brugge overgebracht en aan 't Magistraat der stad in bewaring en ter vereering ge schonken. Dat H. Bloed werd steeds bewaard in eene kapel de Kapel van het H. Bloed geheeten die in den loop der eeuwen natuurlijk vele veranderingen heeft on dergaan. De eerste II. Bloedprocessie, naar ge schiedkundige oorkouden, dagteelcent van 3 Mei 1911. In de perioden van de geuzen en van de Fransche Omwenteling van 1794 zijn cr jaren geweest dat de processie van het H. Bloed niet kon doorgaan. Vanaf 1819 werd de II. Bloedprocessie regelmatig ge houden, ter uitzondering bij ongunstig weder. Zóó werd die processie de drie vorige jaren leelijk geschaad door ongunstig we der. Maar Maandag 1.1. was 't 'n heerlijke lentedag, 'n ware hoogdag in de natuur en in de vereering an het H. Bloed. Door hare prachtige samenstelling lokt de H. Bloedproc- volksmassa naar de stad van Breydel ea De Coninck. Maandag was het echter iets gansch bijzonders, 't Was alsof de geloovige be volking en de vereerders van het Heilig Bloed weerwraak hadden willen neme* om de tegenslagen der drie voorgaand* jaren. Op gansch den doortocht, ongeveer vier kilometer lang, stond het volk op eengepakt, aan beide kanten in rijen vaa vier a vijf verrukte toeschouwers. Tegen 9 ure werd de H. Relikwie van de Basiliek van het II. Bloed naar dc hoofdkerk overgebracht door de leden der Edele Confrérie. De plechtige Hoogmis werd opgedragen door Z. F.m. Kardinaal Liénart, Bisschop van Rijsel, bijgestaan door Z. Exc. Mgr. Dutoit. Bisschop van Arras, en door Z. Exc. Mgr. Lamiroy, Bisschop van Brugge. Bij de vorming der processie was er heel wat vertraging, maar het giloovig volk van op den doortocht stoorde zich daaraan niet. 't Was ongeveer 14 ure toen op dc Burgplaats do zegening met de H. Relikwie werd gegeven. Van in de vroege uren stroomde het volk ter zegening naar de Basiliek van het II. Bloed, en in den namiddag werd diezelfde vcreerhig voortgezet. Brugge heeft zijn schoonsten dag be leefd. en de vreemde bezoekers zullen diep onder den indruk ziin gebleven van de heerlijke en geschiedkundige voorstellin gen, door de talrijke groepen weergege ven. Wie dat eenmaal heeft gezien en bewonderd, wil er later terug, en vele bewonderaars en vereerders keeren van altijd een groote 1 iaar tot jaar weer. IHESSSaaSSSTEEEaSHRlBSEBS: 72IG3 De twee eersten kunnen misschien wel meer clan wij wel vermoeden. Valeer Vitse, die verl;den week won te Dumcsn il-bij-Rijsel, leverde hier een praehtigen koers. In de tweede ronde za gen we hem uit het peloton op de weg- loopers springen en we zagen het, dat er snee instak. Nadien had hij het ongeluk tweemaal te kreveeren. wat hem in den achtergrond duwde, 't Doet er niets aan toe, we hebben het toch gezien dat er stof in steekt. Als we nu zullen gezegd hebben dat er veel volk was, wat weeral eens bewijst dat de sport de tering en nering bevor dert. rr°enen we alles gezegd te hebben. Van Poperinge trokken wij naar IEPER waar de kcers half geloopen was en waar we 't vernamen dat Capoen, Storme en Pannecoucke ontsnapten, en terwijl Pan- neooucke moest lossen, viel Storme twee maal slag op slag plat en dan hebben wij het kunnen zien van Capoen, dat hij een sterke belofte is. Wat een sierlijke renner! Op het rijwiel heeft hij de posi tie van een pisterijder. De elag der bee- nen, die lijken aan de pistens van een stoommachine, draaien harmonieus ror.d zonder slag noch stoot. Bij iedere ronde vermeerderde hij zijn /oorsprong, al moest er ter waarhsidswille aan toege voegd dat de achtervolgers er op het laatste zonder veel overtuiging achter gingen. En of dokter Deconinck in zijn schik was! Spijtig van Storme dat hij tegenslag had, want hij reed opperbest en hoever zouden ze wel vooruit gekomen zijn wan neer as samen hadden mogen blijven. We hadden ze allen gedubbeldzei Ca poen na de koers. Masschelein zat met een inzinking op het laatste en het feit dat hij toch den sprlht won bewijst genoeg hoe energiek hij is, want hij moest er alles, alles uit halen om te kunnen winnen en dat zien we gaarne. Lacante schijnt vorderingen t* maken. Steeds zagen we hem in de eerste ran gen, precies lijk Coussens en Carrein, die beiden goed reden. Pannecoucke, die alles is behalve ath- leet, hebben we leeren kennen als een hardnekkig en strijdlustig kereltje, en Verbeke zofi'er te schitteren, leek ons een wroeter. Halfweg viel hij plat en reed dan op zijn eentje de overblijvende kilo meters. Maandag was 't Storme, die nu eens gespaard was van tegenslagen, die won voor Capoen en D'AlIeine, waarmee hij zich had losgerukt. Deze uitslag geeft ons juist de drie beste beginnelingen der streek en w» zouden ze eens willen aan den slag zien tegen de beste der andere gewesten, om het uit te maken wat ze eigenlijk waard zijn. EasssüsassszcziaaazRzzsBssxa MEIKEVERPLAAG IN FRANKRIJK In het Zuiden der Charente-Inférieure. In het Zuiden der Charente-Inférieure zijn er dit jaar zooveel meikevers te voorschijn gekomen dat de overheden reeds maatregelen hebben moeten bera men. Men zal beroep doen op de school kinderen om deze insekten te helpen van gen die groote verwoestingen aanrichten op den buiten PLECHTIGE INHULDIGING van VoIks«revlte'"»n'»rr>crdiger ALS BURGEMEESTER op heden Zondag 12 Mei 1935 ORDE VAN DEN STOET: 1. Ruitersgroep, Boerenjeugd in uni form; - 2. Boerenjeugd met wagen; - 3. Pompierskorps met wagen; - 4. Mu ziek van de Accordeonisten- 5. Boe- rengilde met wagenoude tijd en mo derne tijd; - 6. Veebond met wagen; - 7. Rensportjockeys te rikke en te brik- ke- 8. Paardenhandelaars met wagen; - 9. Meisjesscholen met zinnebeeldige groepen; - 10. Terugkeer der Vluchte lingen met wagen; - 11. Alg. Kristen Werkersverbond- 12. Kajotters; - 13. ICajotsters; - 14. Vrouwelijke Katholieke Burgersjeugd; - 15. Kroostrijke Gezinnen met wagen- 16. Nationale Strljdersbond met vlag; - 17. Invaüedenbond niet vlag; - 18. Centrale Brouwerij met vierspan- wagen - 19. Schuttersgilde St Sebas- tiaan»; - 20. Smedcnwagen St Elooi»; - 21. Sportkring: Voetbalgroep met vlag; - 22. Burgersbond met wagen- 23. V.O.S. en B.V.O.S. met vlaggen; - 24. IJzerkruis- wagen- 25. Versierde rijtuigen; - 26. Baeckelandt in het Vrijbosch met wagen; - 27. Molenaarswagen: - 28. Groep Wee- zenhuis- 29. Groep Boerinnenmeisjes in uniform- 30. Boerinnenmeisjes met kunstwagenUit het rijk van duizend kleinigheden»; - 31. Gemeenteschool met zinnebeelden en schilden- 32. Groep Burgersbond- 33. Kunstvvagen St Lut- gardisPatrones van Vlaanderen en de Tooneelkunst- 34-35-36. Tooneelgiide «De Vriendenkring». Balletkorps «De Vlindertjes» en het Davidsfonds; - 37, Gemeentemuzïek De Vereenigde Vrien den - 38. Autostoet- 39. Ambtenaren en Overheden; - 40. Burgemeester; 41, Schepenen en Gemeente-Secretaris; - 42. Rijkswacht. De feestelijkheden worden op den vóór avond aangekondigd door klokkengeluid. De inwoners worden verzocht hun hui zen te bevlaggen. De stoet wordt gevormd in de Brugge- straat tot aan 't Kruiske, vanaf 2 uur. Te 3 uur wordt de stoet in beweging gebracht en zal volgende omgang maken: Bruggestraat, Markt, Hauthulststr., Hos- pitaalstraat, leperstraat. Markt, Guido Gezelleplein, St Jansstraat, Vredestraz/, Ieperstraat, Markt, Statiestraat, Diks- nuiidestraat. Na den optocht van den stoet zal de groep Accordeonisten een Muziekconcert geven op de Markt. 's Avonds prachtige Kleurverlichting Tan het Gemeentehui» door C.B.E.E. Om 10 uur GROOT VUURWERK op de Marktplaats. HET LOONGESCHIL AAN DE FRANSCH-BELGISCHE GREN" Tengevolge de verlaging der loonen r r Belgische arbeiders in de Fransche f:- brieken van het Noorden, is een algemeer" staking der grensarbeiders dreigend go- worden. Naamlooze Vennootschap, gesticht in 1835. HYPOTHEEK LEENINGEN o? hawen, pachthoven, gr end, enz., en voor het bouwen van huizen. Zeer voordeeltje voorwaarden. GRONDSCHULDBRIEVEN op 5 en 13 jaar termijn. 4 Va Netto opbrengst. Gezien de algemeene verlaging van den rentevoet bevelen ds schuldbrieven ven het GRONDKREDIET VAN BELGIE, honderdjarige Maatschappij, zich bijzonder ter aandacht der kapitalisten. Voor alle inlichtingen wend U tot da BANK DER SOCIÉTÉ GÉNÉRALE DE EELGIQUE AgentschappenD1KSZGUIDE FOPEP.INGE IEPER. cterder is. Ge kunt nu naar uw kosthuis terugkeeren. Velen ender de nieuwsgierigen schenen teleurgesteld, omdat Haverbeke vrij de hoeve mocht verlaten. Ze zwegen toch, want twee gendarmen stonden bij hen. De rechter sprak nog even met Paula. Ze zei, dat ze niemand verdacht, tenzij misschien Laatem, een uitgesproken vij and van Floris. Maar Laatem had een alibi; hij kon niet schuldig zijn. Paula stortte haar hart uit, toen de ma gistraat naar het huwelijksplan vroeg, waarvoor men toelating had gevraagd. Dus zijn uw nonkel en neef tegen U niet rechtzinnig geweest? vroeg de rechter. Neen! Ik ben diep verontwaardigd over hun manier van handelen. 't Is neg een duistere zaak; we zullen ze verder onderzoeken. De rechter had blijkbaar geen groot ver trouwen in vader en zoon. IX. EEN ONTHULLING Het parket vertrok en ook de nieuws gierigen verdwenen bij de poort. Het werd weer stil op de hoeve. Paula stond voer het venster van de keuken. Haar oom kwam uit de kamer. En nu hebben ze Haverbeke nog niet aangehouden, zei hij grimmig. Neen. Dat is een onrechtvaardigheid. Paula zweeg. Ge zegt niets, merkte Delange op. Wat kan ik zeggen? Ge gelooft Floris toch wel? Hij kan gemist hebben, toen hij meende, dat hij Haverbeke zag. Zoo, zoo! Ge spreekt dien kerel nog voor. Durven beweren, dat Floris liegt! Ik herhaal, dat hij gemist kan heb ben. Zoo'n stommerik 1s hij niet. Ge doet aardig! Wat zei de rechter? Dat hij zal terugkeeren om Floris nog eens te verhooren. GIJ hadt Haverbeke ook moeten be tichten. Den zou ik valsch zijn. Die vent draaide toch altijd rond 0. Of zijt gij met hem t'akkoord. Nonkel, begint ge weer! Dan vertrek ik! Het is nu wel geweest. De rechter weet wat leugens Floris en gij over mij verteld hebben. Moest ge dat overdragen? Ja. Ik verdedig mijn eerlijken naam. Ha, ge voelt nog niet, wat ge tegen mij misdaan hebt! Tut, tut, zulk een overdrijving! Spreek niet van weggaan. Ik zou U op sluiten. Is dat den dank voor mijn zor gen? Liet ik U in een weeshuis steken? 't Ware misschien beter geweest! Was ik niet altijd goed voor U? Ja, maar wat er gisteren gebeurd is, kan ik niet vergeten. We klappen er niet meer over. Maar ge moogt niet denken, dat Floris Haver beke valsch zou betichten. Hij kan gemist zijn. Het was avond. Ze zullen den deugniet wel tot beken tenis brengen. Grommend keerde Delange b!j zijn zoon terug. Hij dronk daar een paar glazen ge- never snel achter elkaar; hij schoen zeer zenuwachtig. Paula ging naar buiten. Ze vond hr' zoo benauwd binnen en moest eens in d lucht zijn. Ze had haar volle meening no niet tegen haar oom gezegd. Ze dacht aa: de mededceiingen van Haverbeke. En i": geloofde ze ook, dat Floris lichtzinnis was. En wat hoorde ze over de dochter van Dries? De moeder had het meisje naar Oudenaarde gezonden, om ze te be veiligen voor Floris. Paula kende Irma wel, di» zich altijd zco over haar dnr- f ken vader geschaamd had. Soms kwaü' ze 's Zondags haar moeder bezoeken. V was schoon en ock groot voor haar jaren ('t Vervolgt) Ilonig. Neem voor het naar gaan, een of twee koffielepels onvervalscS* te Jionig en ge zult goed slapen.

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 4