Mijsiwerkersstaking in de Borinage Bk Esen keeper Rond bet werk ïosi oris RERUM-NOYARUM 3? Acsn de Bevolking van KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER ©nu vorsten haar mmm u ZONDAG n ME! lm BRUSSELTENTOONSTELLING KERKELIJK ONDERZOEK BEVOLEN IN DE ZAAK BEAURAING vmmim der SCeth. öniversiftsf t® Leuven GROOTE PLECHTIGHEDEN te IEPER en te STEENSTRAETE op 9 Juni aanstaande Geknogrt Historiek van hs! 3° LirtteragimertS gedurende dsn Veldtent S914-S913 I3.GS0 Stakers. - 32 Pestten gesloten van oude ZILVERgft Muntstukken I 13.00 fr. 't stuk van 5 fr. 2.00 1.00 0.50 2.2C do frank JySien Ksstelcct KOMEN Goud voor de Nationale Bank STORT 11,50 FRANK 11" JULI-VIERING DE VLAAMSCHE LEEUW MILITAIRE MUZIEKEN DE GROOTE BIJVAL WEEKBLAD: 33 CENTIEMEN. 3' JAAR. N' 21. DE HALLE Katholiek Weekblad van leper Bureel Boterstraat, 17, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 18,60 fr. Belgisch Kongo 35,fr. Frankrijk 35,fr. Alle andere landen 55,fr. BANSEN-VANNESTE, Pdpérlng* TeL Poperlngé ff' Fostcheekrekeains N' 15.573» TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4.00 fr. 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Berichten op 1' bl. per regel 2.50 fr. Berichten op 2* bi. per regel 1,75 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 5,00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be- I richten tegen den Donderdag noen. Die woorden hooren goed bij el kander. Wanneer wij, Katholieken, immers de verschijning herinneren van den wereldbrief Rerum Nova rum is het altoos in feeststemming. Wij verheugen ons bij de gedachte dat op 't einde der XIX» eeuw, mid den den strijd, op economisch ter rein tusschen het oude liberale indi vidualisme dat de armoede bracht voor de groote massa, en het socia listische collectivisme dat haar een paradijs op de wereld beloofde, de Paus, het hoogste zedelijk gezag, het klare licht liet verschijnen van de christelijke leer, die ons voorhoudt dat kapitaal en arbeid op elkander zijn aangewezen, en dat baas en werkman wederzijdsche plichten en rechten hebben, waarvan voor beide vrede en welstand afhangen. Wij begrijpen zeker dat de werk lieden het meest gejubeld hebben in 1391, en dat zij het luidst nog Rerum Novarum vieren, omdat Leo XIII vooral vrede en welstand bracht voor hen, die door 't misbruik van 't ka pitalisme tot een onverdiende ellen de waren gedoemd, en die dan ook het meest bedreigd waren door die nieuwe ketterij, die onder den bedrie- gelijken schijn van welvaart hier, voor hen onvermijdelijk zou betee- kend hebben het verlies van hun ge loof en van het eeuwig welzijn. De burgerij, groote en kleine, heeft langer gewacht om de weldaad te be grijpen die Rerum Novarum betee- kent voor geheel de wereld. Zij zagen bij 't eerste oogenblik nog niet dui delijk genoeg in, hoe zeer de wer kersmassa bekoord werd om over te gaan naar het socialisme, en helaas! er zijn nu nog Katholieken die niet ge'ooven dat gansch ons werkersvolk, ook hier in Vlaanderen, bloedrood soemlist zou zijn geworden, en dus o "«godsdienstig en ongeloovig, had n'et op tijd en stond de Katholieke Kerk openlijk en zonder schroom de verdediging genomen van hun belan gen en hun rechten. Met socialist te worden hadden de werklieden niets te winnen, wel veel te verliezen, maar, v/as de massa het geworden, dan had de burgerij er alles bij te verliezen gehad. Aan den anderen kant heeft de burgerij een tijd lang gedacht, omdat ze zoo diep doordrongen was van de liberale theoriën, dat Re rum Novarum alleen beteekende de verdediging der werklieden. Velen meenden zelfs dat die voor hen nieuwe sociale leer wapens in de hand gaf van de werklieden om daar mee de rechten en de belangen van t kapitaal en van den werkgever te bestrijden. Dit was nu toch totaal verkeerd. Later evenwel heeft bijna iedereen begrepen dat de werklieden inder daad te kort werden gedaan, dat hun toestand een sociaal onrecht was», en dat er verandering dit is verbetering moest komen. Wie nu nog terugdenkt aan die tij den van lange werkdagen 12 tot 14 uur en van kleine loonen 1,50 fr. tot 2,50 fr. per dag die is verwonderd dat zulke toestand bijna een eeuw lang heeft kunnen voortbe staan. Dat werd later duidelijk ingezien. Maar 't heeft langer geduurd eer de burgerij begreep dat Rerum Novarum ook voor hen een weldaad was. Even zeer worden daarin de rechten van kapitaal en werkgever voorgestaan; evenzeer worden daarin de plichten van den werkman ten hunnen op zichte herinnerd. En waar de Paus de werklieden aanzette tot de vereeni- ging, hield hij ook voor deze de juiste richtlijnen voor van rechtvaardigheid en liefde die zij daarin te volgen hadden. Het lijdt geen twijfel voor wie klaar wil zien dat de naleving van alles wat Rerum Novarum leerde, niet alleen meer welstand zou gebracht hebben voor de werklieden, maar dat ook de burgerij in dien welstand haar voordeel zou gevonden hebben, en vooral dat de verzoening tusschen beiden, voldoening en vrede zou ge geven hebben, waarbij heel de maat schappij zou gediend zijn geweest. 't Rerum Novarum feest zou moe ten het feest zijn van alle Katholie ken, omdat de waarheid die deze brief voorhoudt, Katholieke waarheid is, en dat wij allen, kinderen van dezelfde Kerk, ons verheugen moeten om het gezag en den invloed die de katho lieke leering daarmee in geheel de wereld gewonnen heeft. Wie dat alles nog niet zou begrij pen na de lezing van Rerum Novarum en na de beschrijving die Pius XI zoo magistraal geeft van de vruch ten die voor de maatschappij daar uit zijn voortgevloeid, die zal het toch verstaan wanneer hij de voort zetting zal gelezen en begrepen heb ben van Rerum Novarum in dat mees terwerk van Pius X! Quadragesimo Anno Hier toch komt liet duidelijk naar voor dat de Paus van Rome niet al leen denkt aan de werklieden, maar dat hij evenzeer bekommerd is met alle standen en met de geheele maat schappij. Hier toch glanst voor geheel de wereld het klare licht van onze ch< is- telijke leering, wanneer de Paus den verwarden toestand van het huidig economisch leven durft Dloot te leg gen, en de redmiddelen aanwijst die alleen de maatschappij nog redden kunnen: de tegenstrijdigheid op de ar beidsmarkt, waar werkgever en werk nemer zich als twee legers op eer. strijdvcld heftig bekampen, tot hun beider grootste schade, waartegen over de Paus de noodwendigheid plaatst voor baas en werkman om samen in beroepsstanden hun heil te zoeken; de onzekerheid van bestaan voor de massa en de redding door juister deelname in de goederen van deze wereld, door eigen bezit; de valsche zelfzuchtige leering van den eigendom, waartegenover hij het persoonlijk en het sociaal karak ter van den eigendom doet uitschij nen; 't gemis aan leidingsbeginsel in de economie, waar het liberalisme failliet ging en de economische dic tatuur geen redding is, maar wel een juridische sociale orde steunend op rechtvaardigheid en liefde; de kwade driften, gevolg van de erfzonde, die oorzaak zijn van de onbeteugelde zucht naar winst en de ontreddering in het economisch le ven, waartegen alleen redding te vin den is in den terugkeer naar het Evangelie. Zoo duidelijk spreekt de Paus, en zijn woorden blijken zooveel klaarte te brengen voor de oplossing van de moeilijke vraagstukken van den dag, dat men ten allen kante, in alle be schaafde werelddeelen, naar zijn princiepen opziet om een uitweg te vinden uit het doolhof waarin heel de wereld versukkeld loopt. En wij, Katholieken, zouden er niet fier op gaan de zonen te zijn van een Vader, wiens gezag torenhoog uit schijnt boven de eindelooze rei van halve en geheele geleerden. En de burgers zouden het aan de werklieden alleen overlaten zich te verheugen bij de herdenking van 't verschijnen van Rerum Novarum en Quadragesimo Anno! Neen, maar! ALLE KATHOLIEKEN verheugen zich op dien dag en vieren het Rerum Novarum feest geestdrif tig meê. Waar kan men Mis hooren? Lezers vroegen inlichtingen omtrent de H. Missen in de St Pauluskerk van het Paleis van het Katholiek Leven, alsmede deze der Sint Lambertuskerk (ingang Eeuwfeestlaan) en der kerk van het Goddelijk Kind Jezus (vlak tegenover den ingang der Charlottelei). In St Pauluskerkte 7.30 u.. te 9.30 u., te 10.15 u., te 11 u., te 11.45 en te 12.30 u. In Sint Lambertus kerk: te 6.30 u., te 8 u., te 9 u., te 10 u. en te 11.30 u. In de kerk van het Goddelijk Kind Je zus te 7 u., te 9 u. en te 10.30 u. In de St Pauluskerk worden de pree- ken afwisselend in de Nederlandsche en Fransch talen gehouden. HHaiiiiiiiBiBMiiBïisiaaaiii Vrijdag 17 Mei zijn onze Vorsten naar Zweden vertrokken, per vliegtuig. Zater dag voormiddag zijn zij te Stockholm toegekomen, na een oponthoud te Ko penhagen, hoofdstad van Denemarken, en de verdere reis per boot en trein. Tc Stockholm hebben onze Vorsten op Vrijdag 24 Mei de huwelijksplechtigheden b'jgtwoond van Kroonprins Ercderik van Denemarken en van Prinses Jngrid dc zuster van Koningin Astrid. Te Stockholm, voor de huwelijksplech tigheden, waren ook aanwezig Prins Karei en de Heer Van Zeeland. Talrijke konin gen, koninginnnen. prinsen en Staatshoof den woonden ook de plechtigheden bij die met veel luister gepaard gingen. SM Z. H. Exc. Monseigneur Th. L. Heylen heeft thans een kerkelijk onderzoek be volen in de zaak Beauraing. De leden der oflicieele kerkelijke commissie werden be noemd en hebben hunne functie aanvaard. De opdracht aan de kerkelijke com missie gegeven luidt: een objectief en grondig onderzoek te wijden aan de fei ten van Beauraing en aan de omstandig heden die er op volgen, en de uitslagen hiervan te gelegener tijd mede te deelen aan den bisschop van Namen die wegens de geestelijke rechtsmatcht waarmede hij is bekleed bevoegd is voor de uitspraak over deze feiten. Openbare mededeeling van de instelling dezer kerkelijke commissie van onderzoek is vanwege Z. H. Exc. Mgr Heylen, bis schop van Namen, Zondag 19 Mei .ge daan onder al de Missen in de dekanale kerk van Beauraing. Tevens werd den ge- loovigen gevraagd de Mis van den H. Geest bij te wonen welke bij den aanvang van het kerkelijk onderzoek wordt opgedragen. De Commissie heeft Vrijdag 24 Mei te Beauraing overgegaan tot een officieele ondervraging van een eerste reeks perso nen bij de feiten betrokken en nl.: Per- nande Voisin, Gilberte Voisin, Andrée De Geimbre, Gilberte De Geimbre, M. Voisin en Mevr. Voisin-Perpete, Mevr. Wed. De Geimbre-Barbier. Tijdens den duur van het onderzoek wordt te Namen geen imprimatur meer verleend aan weekbladen, tijdschriften en dgl. schriften welke de zaak Beaurain behandelen. Er zullen ook geen mededeelingen naar buiten worden gedaan. Omtrent de proceduur en de methode in het kerkelijk onderzoek te volgen hebben de overheden zich aceoord gesteld met de bevoegde instanties te Rome. Den 9 Juni a s. zullen de oud-strijders van het 3» en 23<' Linieregiment deelne men aan de onthulling van het gedenk- teeken, dat ze hebben doen oprichten op de Brug van Steenstrate, ter nagedachte nis van de 162 officieren, onderofficieren en soldaten van het 3* Linie, die te Steen strate gevallen zijn, in April 1915 tot het stuiten van het Duitsche offensief. Te dezer gelegenheid zullen in leper volgende plechtigheden plaats hebben: Te 10.20 uur: Aankomst ter statie der Overheden en het Muziek van het 3" Li nie. Ontvangst. Groet aan het Vaan del. Vertrek Groote Markt. Hulde aan het Gedenkteeken der Iepersche ge sneuvelden, aan het 13« Field Artillery en aan de Engelsche helden aan de Meenen- poort. Te 11.30 uur: Mis in de Kathedraal van St Maartens, opgeluisterd door het mili tair muziek. Te 14 uur: Vertrek naar Steenstrate. Te 15 uur: Inhuldiging van het gedenk- teeken. Te 16 uur: Optocht. Te 17.15 uur: Vertrek naar leper. Te 18 uur: Concert op de Groote Markt door het miUtair muziek. Programma: 1.De Vlaamsche Leeuw K. Miry 2. Le Vaisseau Fantóme R. Wagnes- opening overg. van G. Meister 3. Carnaval Russe H. Hendrix (scènes et danses) 4. Jongleur et Jongleuse H. Meerman 5. Prince Igor, Ballet Borodine 6. Branbanconne Van Campenhout De bevolking en de vadsrlandsche maat schappijen, samen met de Oud-Strijders van het 3* Linieregiment zullen deze ge beurtenis plechtig vieren. IEPEIt'S FOLKLORE ALGEMEENE VERGADERING van de Oud-Studenten der Leuvc-nsche Universiteit ter gelegenheid van de hon- derste verjaring van het heroprichten dei Universiteit Alleen een enkele dag, de Zondag 2 Juni, zal aan de herdenking gewijd worden, Te 10 uur, afzonderlijke vergaderingen der verschillende oud-Hoogstudenten ver- eenigingen. Deze der oud-studenten van de Fakulteit der Rechtsgeleerdheid zal gehouden worden in de Universiteits- Hallen; deze van de oud-studenten der Hoogers Handelsschool in de lokalen dezer School; deze van de oud-studenten der Geneeskundige Fakulteit in de lokalen de zer Fakulteit. De andere genootschappen zullen te Heverlee bijeen komen, in ver scheidene zalen van de aldaar onlangs gebouwde Universitaire Instituten. Een bizonder tramdienst zal ingericht worden welke, te 10 uur, dezen die uit alle rich tingen, rond 9.45 u. aan het Station te Leuven zullen aankomen, naar Heverlee zal voeren. Andere tramrijtuigen of ver voermiddelen zullen, te 11.45 u. te Hever lee doen aankomen, al dezen die in de stad de vergadering hunner respektieve oud-studentenbonden hebben bijgewoond. Te 11 uur, zal er, van uit het Klooster der Eerwaarde Zusters van den H. Vin- centius a Paulo, te Heverlee, eene pro cessie vertrekken, om het beeld der Sedes Sapientiae naax het Kasteel van Arenberg te begeleiden. Te 11 Vi uur, op het plein vóór den hoofdgevel van het Kasteel, zal er eene soit-mnsele mis opgedragen worden, met pontificale assistentie van Z. Em. Kar dinaal Van Roey, in aanwezigheid van den Apostolischen Nuntius en van al de Bis schoppen van Belgie. Het sermoen zal gepredikt worden door den Eerw. Pater Pinard de la Boulaye, den vermaarden Kanselredenaar van Notre Dame te Parijs. Te 13 uur, herdenkingsvergadering der oud-studenten op den binnenkoer van het Kasteel, met eene rede, in het Fransch, door Professor van der Essen, Secretaris Generaal der Universiteit; eene rede, in het Vla&msch door Mgr Cruysberghs, onder-rektor der Universiteit, en toe spraken door den Rekt or Magnificus en door Z. Em. Kardinaal Van Roey. Te 14 uur, banket voor de verschillende oud-studentenbonden in de zalen van het Kasteel. Het banket van iederen bond zal, onderschei del Ijk, door een der Bisschop pen voorgezeten worden. De inschrijving op het banket beloopt, wijn inbegrepen, de som van 30 franken. Te 16 uur, in het openluchttheater van het Kasteelpark, Vlaamsche herdenkings plechtigheid (openingsrede voor de Uni versiteit, dagteekenend uit het jaar 1513; Colloquia, van studenten uit de XVI' eeuw, van Vivès; oude Vlaamsche liederen). ^l!!lllllllllll!(l!l!UIIimnBinnmill!!lllIim!il[ll!IU!!!![lI!ll[lll!!![!ll!l!llllllll!mi!![& Op 9 Juni aanstaande, zullen de Oud- Strijders van de 3" en 23" Linieregimen ten overgaan tct de inhuldiging van het denkmaal dat zij hebben doen oprichten aan de brug van Steenstrate, ter glorie rijke gedachtenis van 162 officieren, onder officieren en soldaten van het 3" linie die gevallen zijn te Steenstrate in April 1915, en die medegewerkt hebben tot het ver breken van den Duitschen aanval. Wij denken het oogenblik gepast om de heldhaftige wapenfeiten te herinneren van dit regiment, dat lange jaren in onze stad garnizoen hield en waarvan de ka zerne jammer genoeg reeds gedeelte lijk afgebroken is. Het 3" Linieregiment, door Kolonel De- cour aangevoerd, werd op oorlogsvoet ge bracht den 1 Augustus 1914. Bij de avondschemering van den 4 Augustus was het regiment, dat deel mick van de 3" gemengde brigade, gekanton- neerd in de omstreken van Tienen. Vervolgens nam het deel aan de ver schillende gevechten, hieronder in chro nologische orde aangehaald. Den 18 Augustus 1914 besloot het groot hoofdkwartier het veldleger onder de mu ren van Antwerpen terug te trekken. Op zelfden datum verdedigden vijf compag- niën onder de bevelen van Majoor Bur- g-uet de Zuider- en Zuid-Oostelijke in gangen van Tienen. Het detachement weerhield den vijandelijken drang, die ge richt was tegen het station van Grimde. Na 3 officieren en 45 hunner getal sterkte verloren te hebben, werd besloten onder het vijandelijk geschut weg te trek ken door de straten van Tienen, om een nieuwe stelling te nemen waarvan Cump- tich het rechfcsi'sieunpunt was. GEVECÏITEN VOOR LEDVEN. De aangeduide opstslplaatsen van twee compagnies waren door den vijand bezet. Desniettegenstaande wilden ze ae hun op gelegde opdracht volbrengen. 's Anderendaags, bij dageraad, waren ze omsingeld. Niettegenstaande het ver liezen van hun compagniecommandant en van het meerendeel der officieren, was hun weerstand koppig en bijna allen wer den ter plaats gedood of gewond. De twee andere compagnies van II-3 dekten den aftocht der 2" gemengde bri gade tot in Leuven. Zij stelden zich even schitterend aan als de 3" en 4' compagnies en ondergingen zware verliezen. De bataillonoverste, Majoor De Bel, werd den 19 Oogst rond 14 uur doodelijk gekwetst aan de poorten van Leuven en stierf dezelfden nacht in het gasthuis van Leuven. Als gevolg van de verliezen in deze twee gevechten ondergaan, werd het regiment op 24 Augustus heringericht en hervormd in enkel twee bataillons. Deze twee ba- taillons droegen de nummers I en III. Den 20 Augustus was het veldleger bin nen de vestingslijn van Antwerpen terug getrokken. HET TIJDPERK VAN DE UITVALLEN UIT ANTWERPEN I. - Eerste Uitval uit Antwerpen. Op 25 Augustus 1914, mislukten de troe pen der 2= gemengde brigade, belast met het aanvallen van Elewijt, dit onder de hevige vuren der vooruitgeschoven ver dedigingen van he dorp. Een manceuver werd dan op touw ge zet met het doel Elewijt in den flank aan te vallen. KEEKEaCKEaaSHESBHHlïEEEESSEE Majoor Burgtiet, die cp dit oogenblik enkel over 2 compagnies van zijn bataillon beschikte, ontving voer opdracht langs Eppegsm, naa' Elewijt toe te marcheeren en den vijand in den flank aan te vallen. Dicht bij Eppsgtm vernam hij dat het kasteel van Steen sterk bezet was; hij be kwam versterking van 2 compagnies ja gers te voet om aan den aanval mede te werken. Ma: deze was alras gestuit door hevige geweer- en mitrailteusvuren, af geschoten van af den zoom van het kas teel van Steen. Zoodra d: :i nacht inviel en dat dc- ja gers te voet terug geroepen waren, kon Majoor Burguet niet verder dan zijn half bataillon naar Eppegem terug leiden, waar hij de nacht doorbracht. Op 26 Augustus 1914, om 7.30 uur, be vond het regiment zich rond Weerde. Rond 11 uur, ontving 1-3 bevel den lin kervleugel te verlangen der lijn bezet door 6 compagnies van het 2" linie, ontplooid op den linker Zenneoever. Tot halt-hou den gedwongen door de gestrekte vuren van den tegenstrever, werd het III-3 dan aangeduid cm het 1-3 te verlengen ten einde de verbinding met rechtervleugel elementen der 6" L A te verzekeren. Deze was nauwelijks gedaan, of de bevelhebber dezer afdeeling benuttigde het bataillon om den aftocht van zijnen rechtervleu gel te steunen, 't Is nagenoeg rond dit cogenblik dat de bevelhebber der I L A de aanvallen schorste en zijne regimen ten bevel gaf zich op den linker Zenne oever te verschansen. II. - Tweede Uitval uit Antwerpen. Op 12 September 1914 ontvingen de twee bataillons van het 3* opdracht zich meester te maken van de tusschenruimte bevat tusschen het dorp Schiplaken en het kanaal van Mechelen naar Leuven. Schiplaken werd door III-3 veroverd, terwijl 1-3 op zijn hoogte, langs het ka naal oprukte. In den loop van den 12° bereikten de troepen het bosch van Schiplaken. In den nacht van 12" op 13" en gedurende den dag van 13", verdedigde het regiment de grenzen van Schiplaken-dorp op hetwelk het was teruggetrokken. In den avond van 13 September had het regiment bevel ont vangen den ijzerweg Brussel-Antwerpen te bezetten, tusschen het kanaal Meche len-1" liven en Hofstade. Het verdedigde die s .riling gedurende den nacht van 13" op 14" en den ganschen dog van 14 Sep tember. HET BELEG VAN ANTWERPEN. De twee bataillons van het 3' verzeker den de C W voor de fortenlinie van Wa- lem-Ste Katelijne-Waver en bezetten ver volgens de loopgrachten der tusschenruim te in de omgeving van het fort van Walem. In de uitvoering dezer twee zendingen, had het regiment geen enkel duim gronds aan den vijand afgestaan. Het bombarde ment was aanhoudend en werd met obus sen van alle kaliber uitgevoerd. Ernstige verliezen vielen te boeken. Op 2 Oktober ontving het regiment bevel, tegen den vijand, die ter hoogte van het station van Ste Katelijne-Waver gekomen was, een tegenaanval te wagen met 1-3. Majoor Mahieu werd met den tegenaanval belast. Het kasteel en de huizengroepeering werden na een verwoeden strijd met de bajonet veroverd. Het bataillon verloor in deze verrichting tal van officieren en sol daten. Majoor Mahieu werd er gekwetst. (Wordt vervolgd.) PYRÈS. EI3SaSBKBSBBB9KBBZSSEBSZ2SSBI AAN VOLGENDE PRIJZEN 33 Wissel Rechtover de Statie, 9 Tel. 1 U Bij hun aankomst tc Stockholm werden onze Vo. ;lcn hartelijk verwelkomd. Aan de zijde van Koningin Astrid bevindt zich Prinses Ingeborg, Te Brussel is Donderdag nogmaals een lading goud aangekomen met een gewicht van 4500 kgr. Het goud is afkomstig uit Parijs. De toevoer van goud te Brussel houdt steeds aan. iHCS33SBBHHSBSBBSBasaGaBHa> op postcheck 15.570 van Sansen-Vanneste, Poperinge, en van nu tot einde jaar wordt ons blad U wekelijks per post besteld. Voor Frankrijk 22,50 Belg. franken; voor Amerika 35,20 frank, op te zenden ner internationaal postmandaat. Een zicht op den bovengrond van de mijn Pont-de-Loup, in Henegouwen, terwijl zij nog bezet werd door de stakende arbeiders, llntusschen is zij ontzet. In een groot gedeelte der koolmijnen van de Borinage zijn de mijnwerkers in staking gegaan, dit om een of andere re den, zonder steun van hun syndikaten, ook niet van de socialistische. Vijf mij nen werden door de stakers bezet. Later moesten zij de plaats ruimen voor gen darmen die ter hulp waren gevraagd. Alles is nog rustig gebleven maar niette min werden 1.200 gendarmen in de Bori nage samengebracht om alle incidenten te vermijden en zoo noodig de orde te handhaven. Bij het opruimen der koolmijn te Pont- de-Loup hebben de gendarmen gebruik gemaakt van traangasbommen. Enkele mijnwerkers zouden zich toch verschuild hebben in het diepste der mijnen en wil len er hongerstaking houden. Donderdag waren 32 putten waar de mijnwerkers in staking waren gegaan. In het geheel waren dan ongeveer 18.000 stakers. In zekere putten werd het werk herval wijl in andere de staking uitbrak. In de mijn van Pont-de-Loup zijn vijf tien mijnwerkers verscholen in de schach ten gelegen op 200 meter diepte. De stakers willen geen tusschenkomst van syndikaten en het manoeuver der kommunisten om de stakers aan hun zijde over te halen is mislukt. Alles is nog vcrloopen zonder incidenten. De gemengde mijnkommissie onderzoekt de zaak. De socialistische ministers zitten op heete kolen met deze staking. Nu kun nen zij zien wat zij gewonnen hebben met maandenlang de werklieden op te zweepen om, eens minister geworden, ze terug te moeten intoomen, met wie weet hoeveel moeite. DE REGEERINGSPOLITIFK VOOR WERKVERSCHAFFING Door Minister De Man werd een mede deeling gedaan aan de afgevaardigden der Pers nopens de regeeringspolitiek van werkverschaffing. Onder meer verklaarde de Minister dat reeds ongeveer 30.000 volledige werkloozen terug aan het werk werden gesteld sedert de devalvatie en dat onderhandelingen aan den gang zijn om alle bestaande ba rakken en krotten door nieuwe woningen te doen vervangen. KENTERING IN DE RENDEERING DER SPOORWAGEN De ontvangsten bij de Belgische Spoor wegen hebben licht de uitgaven overschre den voor de maand April. Dit is in lang niet meer voorgevallen. Als men evenwel rekening houdt met de flnancieele kosten der Maatschappij der Belgische Spoorwegen, sluit de maand April toch nog met een mali. DE CONVERSIE SLECHTS GEWEIGERD VOOR 90 MILLICEN FR. IN STAATSFONDSEN Door de Minister van Financiën werd medegedeeld dat de conversie als goed ge slaagd mag genoemd worden. Slechts voor 90 millicen op de 24 milliard Staatsfond sen werden ter stempeling ingediend daar de houders ervan de conversie niet aan vaardden. De geünifieerde staatsfondsen ter beurs genoteerd blijven den koers houden van enkele punten boven de 97 Naar werd gemeld werden in de eerste dagen der kwoteering heele pakken staatsfondsen ter markt geworpen maar sedert zou dit toch weerom gekeerd zijn. Er werd ook gemeld dat houders van aandsslen der Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen, wonende te Luik, een proces zouden hebben ingespannen tegen de Regeering nopens de conversie dier titels, conversie die zij als onwettig aanschouwen. NAAR VERLENGING VAN DEN MILITAIREN DIENST Sedert enkele dagen werd in zekere Bel gische dagbladen een campagne ingesteld ten vocrdeele van een verlenging van den militairen dienstplicht in ons land, om dezen te brengen op 18 maanden. Naar men meldt werd de kwestie reeds besproken ln militaire kringen, en Zondag 11. heeft Minister Devèze de kwestie in het publiek gesteld tijdens een vergadering be legd te Bergen (Mons). De Heer Minister beweerde er onder meer dat nieuwe kre dieten noodig zijn en dat de huidige diensttijd onvoldoende is. Naar Minister Devèze, zouden de kosten der verlenging van dienst gedekt worden door de vermindering die doordien zou be komen worden op de begrooting tot be strijding der werkloosheid. De kwestie zal evenwel een oplossing moeten vinden vcor het Parlement. Wij hopen dat de andere regeeringsle- den hierin de Heer Devèze niet zullen vol gen, dat de vraag nimmer voor het Parle ment zou gebracht, en dat, indien zulks moest gebeuren, onze volksvertegenwoor digers dit niet zouden stemmen, willen zij ons aller vertrouwen niet verbeuren. NA DE MUNTONTWAARDING Luxemburg krijgt 125 milliocn aandeel op de winst. Tengevolge de muntontwaarding maakte België een winst van 3 milliard 700 mil licen frank op het goud opgestapeld in de Nationale Bank. Luxemburg eischte hiervan 200 millioen en onderhandelingen werden aangeknoopt tusschen beide Re geeringen. Ten slotte werd een akkoord gesloten waarbij aan Luxemburg een boni van 125 millioen frank zal uitgekeerd werden. Met dit geld zal Luxemburg gedeeltelijk een leening uitgeven aan 6 in België, terug betalen. DE REVALORISATIE VAN HET GRAAN Sedert drie weken houdt men zich druk bezig in het Ministerie van Landbouw met de premies voor 1934 toe te kennen op den oogst van 1934. 275.000 Land bouwers komen hiervoor in aanmerking. Men denkt dat binnen vijf maanden alle rechthebbenden hun premie zullen ont vangen hebben. Voor de tarwe bedraagt de premie 550 fr. per Ha. en voor de rogge, gerst en spelt 200 fr. per Ha. Een krediet van 125 mil lioen werd hiervoor voorzien. WORDT DE HEER DEVEZE LEIDER VAN EEN OFFICIERENPARTIJ? Volgens De Standaardzou worden gezegd dat de Heer Devèze de Liberale partij moe is, dat hij daar met een decla matorisch gebaar er uit zou willen trekken om zich dan aan het hoofd te stellen van een soort officierenpartij die wel eens een avontuur zou wagen. Een planmakerij zou bestaan tusschen den Heer Devèze, enkele hooggeplaatste militairen en de leiders der Fraternellen-Unie. IN DE KATHOLIEKE VLAAMSCHE KAMERGROEP De Katholieke Vlaamsche Kamerheeren vergaderden Dinsdag 11. Er werd onder hen besloten van geen toegevingen meer te doen op het wetsontwerp op het talen- gebruik in gerechtszaken. Geen uitbreiding van de Brusselsche olievlek zal geduld worden en voor de andere wijzigingen aangebracht in den Senaat zullen zij aan genomen worden om geen vertraging van het in voege brengen der wet te veroor zaken. DE TIJD DER POLITIEKE REDEVOERINGEN Deze tijd is wellicht een der politieke redevoeringen. In velerlei middens schijnt het akkoord gaan zoek geraakt. Redevoe ringen werden onder meer gehouden door de HH. Devèze, Poullet, Vandervelde, De Schrijver, Van Isacker, allen leden van de Regeering die hare politiek dan ook dienden te verdedigen, en door HH. Sap en Jaspar, die ze hekelden. De rede van den Heer Sap gehouden te Tielt, geven wij bondig verder in dit blad. De Heer Jaspar sprak voor de Katholieke Kiesvereeniging te Brugge, dit op Maan dag 11. De Heer Jaspar verklaarde dat het thans verwarde en sombere uren zijn voor het land en de partij. Hij gaf een uiteen zetting der politiek gevoerd door onze Re geeringen in de laatste jaren tot aan de devalvatie, die men, naai zijn oordeel, had kunnen vermijden. Hij was evenwel van oordeel dat wij, nu de devalvatie een feit is geworden, geen onvruchtbare tegenkan ting tegen de Regeerin/ dienen in te zet ten ten einde een nieuwe ramp af te wenden. Ten slotte deed hij een beroep op de Katholieken om een dam te werpen tegen het materialisme waardoor Europa dreigt om te komen. VERMINDERINGEN VAN BELASTINGEN In het Staatsblad werd een reeks be sluiten afgekondigd betreffende de herzie ning van semmige fiskale wetten met het oog enkele betastingen te verminderen. Nieuwe bepalingen werden vastgesteld voor het berekenen van het kadastraal inkomen en der grondbelastingen. De grondbelasting werd met 2 verminderd, uitgezonderd op de opcentiemen van Provir.iitn en Gemeenten, IS EK ONEENIGHEID IN DEN SCHOOT DER REGEERING Naar het schijnt zou de politieke hemel van onze huidige Regeering nogal bewolkt geworden zijn. Door de propaganda van de Ufac, ge steund door Minister Devèze, voor de ver lenging van den militairen diensttijd, dreigt het Regeeringsakkoord in deze kweetie gebroken te worden. De hcu- dir der Vlamingen in zaloe de wet op hst gebruik der talen in gerechtszaken, dreigt eveneens breuk te moeten verwekken. De socialistische Ministers zijn ten zeer ste ongerust om de wending die de sta king in het mijnbekken zou nemen en zij zouden de afschaffing eischen van ver scheidene voimachtwetten uitgevaardigd door de Regeering Theunis en waarvoor ook het stato-quo werd voorzien. De Liberalen eischen ook de afschaffing van de besluitwetten van het gemeente- personeel en onderwijzers. De grootste moeilijkheid spruit evenwel voort uit de staking in de mijnen, staking die een groote kloof dreigt te scheppen tusschen de socialistische leiders en hun troepen in geval Vandervelde, De Man, Spaak en consoorten blijven zetelen in de Regeering die moeilijk voldoening geven kan aan de stakers. KABINETSRAAD Woensdag "werd een kabinetsraad ge houden. Verslag werd uitgebracht over de on derhandelingen aangeknoopt met Luxem burg aangaande de ekonomische betrek kingen tusschen beide Staten. De conversie der renten werd ook te berde gebracht. Er werd medegedeeld dat op een nominaal kapitaal an 25.055 mil lioen oude renten er voor 24.968 millioen omgezet werden in renten met rentevoet van 4 De begreotingsbesparing voortkomende der conversie wordt gerekend op 611 mil lioen per jaar. De raad was ook akkoord om de acht carentiedagen der volledige werkloozen af te schaffen alsook van de clausule waarbij sommige werkloozenvergoedingen met 1 fr. daags worden verminderd. Er werd cok medegedeeld dat het regu- larisatiefonds gemakkelijk alle renten die ter markt werden gebracht heeft kunnen opnemen. DE K. A. J. LEIDERS BIJ MINISTER DELATTRE De leiders van K. A. J. werden Donder dag ontvangen door den Heer Minister Deiattre. De bespreking ging giootendeels over de jonge werkloozen. De Heer Minis ter beloofde de gestelde kwesties welwil lend te onderzoeken in de mogelijkheid gesteld door het budget. iasËBsaaaaHHaaaassaya&sgzza POPERINGE EN OMSTREKEN INKOOP OUDE MUNTEN Zilverstuk van 5,00 fr. aan 12.50 fr. Zilverstuk van 0,50 fr. aan 1,C5 fr. Zilverstuk van 1,00 fr. aan 2,10 fr. Zilverstuk van 2,00 fr. aan 4,20 fr. Ge kunt het iederen dag uitwisselen bij KAMIEL BOSSAERT, Café des Allies ieperstraat, 3, POPERINGE. Beleefd aanbevolen door het Huis Frar fort, Kapellestraat, 84 B, Oostende. i4!BBB2ISV2S9Ba3fiB2S3&i!2ft32iI.. J GENERAAL WEYGAND BIJ DJ BOY-SCCUT5 Meer dan 10.000 Fransche boy-scouts ver gaderden onlangs te Parijs onder voc; zitterschap van Generaal Weygand, i vroeger Fransche algemeene legerovers maHiBiBiiiaaaaaBBiisiagiaiiJ. - Vlaamsche Maatschappijen die op waar dige wijze Vlaanderen's Hoogdag willen vieren en daarvoor niet over eigen krach ten beschikken, kunnen aan voordeelige voorwaarden een hceren of gemengde groep kunstenaars krijgen mits op tijds schikkingen en voorwaarden aan te vra gen bij het Katholiek Volkstooneel «DE GRAAI,Kardinaal Me-cierstraat, 93, BRUGGE. EN DE Het is wel met eenige verrassing ge weest dat we door het programma van het Concert, uit te voeren dcor de mu ziek van het 3" Linie te leper op Zondag 9 Juni, vernamen dat door een militair muziek de Vlaamsche Leeuwzal uit gevoerd worden. We moeten er bij voegen dat het ons genoegen deed dit te zien. We hopen dat sommige groote Va derlanders daar niet zullen in bezwij ming vallen!. Intusschen kunnen ze eens goed nadenken op de harde maar verdiende les, hun derwijze gespeld. srasiRMaaasnBazaBaasHaKESM ven het nieuw plan der KOLONIALE LOTERIJ laat toe te voorzien dat de trekking der 10° snede (hemelsblauwe biljet ten). kortelings zal geschieden. Wacht dus niet meer oiu uw biljet te koopeW

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 1