Alle Allo WERELDGEBEURTENISSEN NAAR HET HART VAN CANADA-MANITOBA Bezoek der Handelskamer van Nieuwpoort aan de Vaart leper-Komen op Zondag laatstleden BELANGRIJKE REDE VAN HITLER BRIEF UIT BRUSSEL OUD-MINISTER SAP TE TIELT 't Standbeeld van Koning Albert DUITSCHLAND De leden der Handelskamer van leper en Nieuwpoort ontvangen op het Stadhuis te Komen, door den Heer Burgemeester Dujardin. 1 i j i lil De afdamming der Leie en de Vaart van leper-Komen; in de verte de kerk van Komen. Rond 3 uur vergaderden het Bestuur en de Leden van de Iepersche Handelskamer voor het Stadhuis ter Groote Markt, waar zich alras een vijf-en-twintigtal Leden van de Handelskamer van Nieuwpoort aansloten, begeleid door de H.H. Deeren, Burgemeester, en Steyaert, Voorzitter der Handelskamer. Samen werden zij in de groote zaal ontvangen door den Heer Le- mahieu. Eerste Schepen die den Heer Burgemeester vervaagde omringd van eenige gemeenteraadsleden en den Heer Lommez, Bestendig Afgevaardigde. Ver scheidene burgemeesters der omliggende gemeenten waren tegenwoordig. Nadat den Heer Lemahieu onze vrien den van Nieuwpoort verwelkomd had en eene korte schets van de geschiedenis der vaart uiteengezet had, voegde de Heer Voorzitter der Handelskamer van Nieuw poort zijn welkomgrcet bij deze van den Heer Schepen en vestigde tevens de aan wezigen op de dringende noodzakelijkheid der samenwerking. De Heer Steyaert, Voorzitter der Han delskamer van Nieuwpoort, bedankte in naam der bezoekers en verklaarde dat Nieuwpoort bereid was hand in hand met de voorstaanders der vaart leper-Komen samen te werken, daar dit de eenige op lossing was van het vraagstuk van den herbloei van de haven van Nieuwpoort. Als besluit werd in dezen zin een tele gram gezonden aan Zijne Majesteit den Koning en aan den Heer Minister van Openbare Werken. Hierna nam eenieder plaats in de hem voorbehouden auto's. Deze leidden ons naar de brug van St Elooi, van waar men langs de vaart wandelende, de streek van den ouden tunnel bereikten. Eenieder IBBBBBNEBHCBEHBKSBSBBSBBSBëlI nam dan weerom plaats in de auto's die hen naar Hoilebeke brachten, waar ze op het gemeentehuis door den Heer Bur gemeester ontvangen werden, die er eene schoone rede las. Vergezeld van het Sche pencollege dezer laat9te gemeente, reden wij naar Houtem, alwaar wij ook door het Schepencollege begroet werden. Van daar ging het naar Komen, waar we rond 6 uur aanlandden voor het Gemeentehuis. De Heer Dujardin, Burgemeester, drukte zijne tevredenheid er over uit deze af vaardigingen op het gemeentehuis te mo gen begroeten en ontvangen. Hij drukte tevens de hoop uit dat alras zou begon nen worden aan het herstel der vaart. De HE. Deeren, Vermeulen en Steyaert namen hierop insgelijks het woord en men kwam tot het besluit van te leper eene vergadering te beleggen voor al de Burgemeesters der streek, gelegen tus- schen Komen en Nieuwpoort en de man datarissen van Kamer en Senaat tot deze vergadering uit te noodigen, en op deze vergadering te doen volgen een bezoek bij de Heeren Ministers, opdat deze werken nog zouden kunnen ingeschreven worden op het budget van 1936. Insgelijks werd hier een telegram gezonden aan Zijne Majesteit den Koning en aan den Heer Minister De Man. Vervolgens werd een bezoek gebracht vanaf den stesnweg van Waasten tot aan de monding der vaart aan de Leie. Hierna geheel verheugd van de reis en vol hoop in de toekomst werd afscheid genomen en eenieder keerde terug naar huis in een uiterst goede stemming. De Secretaris, Ed. TOUSSAERT. Kent U dit? Ja, ongetwijfeld. Deze bi dons zijn ook bij de Vlaamsche boeren zeer populair. Aldus vermoedt U het be staan van samenwerkende melkerijen. Welnu uw redeneering is mis. Hier ver koopt men geen melk, hier verkoopt men ROOM. Die wordt in bidons verzonden of aan huis verkocht, 's Zomers wordt C« room frisch gehouden in ijs Mag ik U de zoon en de dochter d.'v huizes voorstellen? Ze hebben juist de koeien binnengedreven. Te paard! Inder daad, er zitten hier uitstekende ruiters en even knappe amazones. Zondag namiddag zullen die twee flinke jonge menscl.en hun ros zadelen... en ridderlijk naar de pictures of cinema draven. Het is maar natuurlijk dat hier aan den rand van de Statesde bioskoop zeer volksgezind is. U zult best begrijpen dat de opvoeding in Canada heel wat vrijer is dan bij ons. In Canada is de mensch optimist, dat heb ben we reeds aangehaald meenen we. De Canadees ademt veel vrijer dan wij. Hij ziet veel grooter. Zijn horizont is quasi onbegrensd. En de breede, opene natuur heeft ook zijn gemoed, verbreed. Bij ons zitten er te veel menschen op elkaar ge hokt, en daarom worden ze zelfzuchtig en schraapziek. Hier is er ruimte. Hier leeft iedereen vrij uit, zonder zijn buu.' te moeten vreezen. Daaruit groeit vertrouwen en kameraadschap. Hierop is heel het ge moedsleven van den boer gegrondvest. U weet dat natuur een reservoir is van rust en kalmte. Dichters en gedaagde menschen voelen dat het scherpst aan. Maar deze jonge menschen barsten van vitaliteit. Daarom is het dat ze zoo en thousiast de roep van de sport beantwoor den. Hockey en base-ball (een genre rug by of voetbal met de handen) tellen ln Canada geestdriftige aanhangers. Wat zijn wij makke, bloedlooze menschen ver geleken bij de Stars and stripeskinde ren; de Engelschen of do Canadeezen! De vreedzame breede natuur, wordt stil aan een Vlaamsche legende, waarop we teren. In Canada beleeft men de natuur. En het volle leven ligt in de volle natuur. Dat deze natuurkinderen zoo verslaafd kunnen zijn aan detektievenromans is een levende tegenstelling en stellig een Ame- rikaansche ziekte. Spanning, hersenspan- ning! Flemington gaf ons een staaltje van die argelooze humbug. En Canada grenst aan de States. Het is misschien jammer! Doch ieder mensch zal wel een levende tegenstelling zijn, zooals ieder menschen- leven een waarachtige roman is. En van romans gesproken! Luistert. Verhaalt uw leven, stuurt het op aan de Free-Press, voegt er wat fantasie bij en hebt veel kans... op een loonende reklaam. Biogra fieën of levensverhalen zijn hier fel in de mode. Als er maar wat spanning bij is. De Canadees begeert menschen to ken nen. De Free-Press (Winnipeg) heeft een speciale wekelijksche boereneditie. The Free-press prairie farmerzoodat trots alles ook de vakopleiding niet verwaar loosd wordt. De Vlamingen hebben er eigenlijk niets in eigen taal. En nochtans zijn er heel wat. Wilt U namen? Swan- lake, St Alphonse, Mariapolis, Brussel en Somerset zijn haast Vlaamsche koloniën. Te Swan-lake is zelfs een big Antwer penaar burgemeester in afwachting dat hij het verder brengt. Vlaamsche gemeen teraadsleden zijn lang geen uitzondering. Tot nog toe! Het valt echter te vreezen dat als de inwijking stop gezet wordt, de brok Vlaamsch leven in 't hartje van Ca nada tot uitsterven gedoemd is. Oprecht Jammer. Er is Vlaamsch leven, hoorl We kennen fatsoenlijk ons eigen zelf, meenen we. Welnu Zaterdag avond drentelen we eens tot aan 't hotel. Daar zullen we ze zien. Er zijn natuurlijk enkele afvalligen, azijn pissers en zuurkijkers. Maar de meesten zullen er zijn.'En als U de lust bekruipt, krijgt U ruimschoots gelegenheid om een fameuze trapartij bij te wonen en mee te spelen. U zult trouwens rap uit de voeten moeten kunnen om de Vlaamsche Cana deezen den baard af te doen. De Zaterdag avond loopen de boeren hier naar den barbier. In Canada trekken ze hun Zon dagsjasje aan en verbroederen in 't hotel, 't eenigste van 't dorp. 't Kaartspelen hebben ze ook nog niet verleerd en er worden veel partijtjes whist gespeeld, als het geen bieden is. Tooneei- b'.cad liegt nooit. In Canada trekken de VI'.-Dingen 't plankier op, net als hier. t>P godsdienstig gebied heerscht er vol- r?agsn vrede. De Canadeezen zijn overwe gend protestantsoh. Er zijn natuurlijk voel katholieken en ook de Vlamingen blijven hun kerk getrouw. Opvallend ech ter is hier de oprechte waardeering van de protestanten voor de katholieken en omgekeerd. Priesters leven door de mildheid hun ner parochianen, zoowel katholieken als protestantsche. Te Swan-lake bvb. is een katholieke kerk, met een Franschen herder. En te Brussel is er een met een Hollandsche priester. Daar wordt onder andere iederen Zondag in 't Nederlandsch gepredikt. Om rond te komen geeft de pastoor lief dadigheidsfeesten in zijn ruime feestzaal of suppers best te vergelijken met onze overbekende soupéesDat gaat name lijk zoo. De boeren verschaffen de lekkere hapjes... en betalen op den koop toe hun souper. Het is klaar dat de pastoor hierbij de beste is. Het bewijst daarbij ook dat de menschen ginds heel wat vrijgeviger zijn ten opzichte hunner zieleherders, een gebaar dat we van hen nog leeren kunnen. Phonograaf en radio, of een van de twee, zijn schier in ieder huls aan te tref fen en geven aanleiding tot pittige dans partijtjes, zoodat per slot van rekening ontspanning en edelmoedigheid elkaar af wisselen en aanvullen. Hiermeê besluiten we ons toertje. Ik zie op uw wezen dat ge nog een vraag te stellen hebt. Spreek maar op, we luis teren. Zijn er hier doppers! Het is zoo'n obsessie bij ons in Vlaanderen, dat ik wil lens niliens die vraag MOET stellen. De werkloosheid is zoo schrijnend dat ik het beeld ervan overal meesleep. Canada lijdt inderdaad ook, alhoewel de landbouwbevolking het minst getroffen wordt. De Canadeesche regeering houdt er echter een andere manier op na dan de uwe. Er zijn werkloozen. Noem me een land waar er geen zijn. Men had trouwens reeds vóór den oorlog uitgerekend dat door de vlucht van het machinisme 6 A 7 men schen op honderd bestendig werkloos zou den zijn. In Canada krijgen de werkloozen geen geldelijke ondersteuning. Ze krijgen eten, kleeren, vuur en licht,, kortom alles wat ze noodig hebben, tot zeifs gratis-biljet voor de cinema. Maar geen cent. Zij die bij een boer kunnen geraken Winters Cs Zo mers is er hier werk) worden door den boer gevoed en onderhouden en krijgen maandelijks 3 dollars (ongeveer 120 fr.) drinkgeld van de regeering. Dit regiem geeft voldoening. Het spreekt van zelf dat hier ook luid de uitroeiing van dit kwaad geëischt wordt. Er diene echter niet vergeten dat wij nagenoeg to taal van het buitenland afhangen. Toch is er hier groeiend verzet tegen prime- minister Bennett, dien men ervan be schuldigt de nijverheid te bevoordeeligen ten nadeele van... den boerenstand. Ik meen dat dit geen specifiek Canadeesch euvel is. WIJ kijken hier allemaal zeer verlan gend naar Roosevelt. De Amerikanen kunnen zich verbazend warm maken. De Canadees ls flegmatischer, kalmer, in dit opzicht sterk Engelsch getint. Roosevelt heeft echter onze sympathie, en zelfs Mrs Roosevelt telt in Canada ontelbare be wonderaars. U moet begrijpen dat de Statesiets beteekenen in de wereld... Welnu dergelijk land is onze buur! Ver geet dit nimmer, ook niet als U terugge keerd bent. Wij blijven hier. De Vlaam sche Canadeezen verloochenen noch hun vader, ncch hun moeder. Doch ze kunnen niet meer terug, als ze een hoeve en kin deren hebben. En dat hebben ze meest allen! (EINDE.) ZEG ER. DE HOUDING VAN DUITSCHLAND TEGENOVER DE INTERNATIONALE VRAAGSTUKKEN Rijksfuhrer en Kanselier Hitier heeft Dinsdag In den Reichstag zijn in het bin nen- en buitenland sinds lang en koorts achtig verwachte rede uitgesproken. Luid sprekers werden geplaatst door gansch Berlijn opdat iedereen de rede zou kunnen hooren. De vertooningen in schouwburgen en kinemas werden dusdanig vastgesteld dat de tijd waarop Hitier zou spreken nie mand er aanwezig was. Hitier heeft voor den Reichstag, in dertien punten, de houding van Duitsch- land toegelicht tegenover de groote inter nationale vraagstukken. Hier een beknopte toelichting der der tien punten: 1. - De Duitsohe Regeering verwerpt het besluit door den Volkenbond genomen op 17 April l.L waarbij een blaam aan Duitschland gericht wordt. Er moeten geen overwinnaars en overwonnen meer zijn en alle landen moeten gelijkheid toegezegd worden. 2. - Duitschland zal de grondsgebied- bepalingen van de verdragen eerbiedigen, alsook het Locarnopakt voor zooveel de andere landen dit zullen doen. 3. - Alhoewel Duitschland het als een grooten last aanziet, zal het land de ge demilitariseerde zone eerbiedigen, maar Vestigt meteen de aandacht erop dat troe ptenconcentraties al den overkant door de andere landen gedaan, de pogingen van Duitschland niet aanvullen. 4. - De Duitsche Regeering ls bereid samen te werken om den vrede te verze keren maar de mogelijkheid moet voor zien zijn om verdragen te herzien om aan de evolutiewet te voldoen. 5. - Samenwerking tusschen verschil lende Staten kan slechts stap voor stap verwezenlijkt worden. 6. - In princiep ls de Rijksregeering be reid niet aanvals-pakten af te sluiten met al hare geburen. 7. - Zij ls ook bereid een luchtvaartpakt te onderteekenen, pakt dat dit van Lo carno zou aanvullen. 8. - Er zal onder geen geval verzaakt worden aan de bekend gemaakte cijfers van het Duitsche leger. Zekere beperkin gen zouden evenwel kunnen aangenomen worden in zake luchtvaartmacht. De Duitsche marine zou toegelaten worden tot 35 der Engelsche vloot. Duitsch land erkent de overmacht op zee van En geland. 9. - De Duitsche Regeering ls bereid mede te helpen tot bewapeningsbeperkin- gen, het verbieden van zekere wapens en van zekere oorlogsmethoden. Bombarde menten per vliegtuig zouden ook moeten afgeschaft worden buiten de slagveldzone. 10. - De Duitsche Regeering is ook be reid haar toestemming te geven tot het afschaffen van zekere zware offensiefwa- p>ens, zooals zwaar geschut en zware tanks. 11. - Duitschland is ook bereid het kali ber der artillerie der marine te beperken en een internationale overeenkomst tot tonnagebeperking te onderteekenen. Dit ook voor de duikbooten. Het zou zelfs be reid zijn de totale afschaffing hiervan te aanvaarden. 12. - Maatregelen moeten genomen worden opdat de openbare meening niet steeds vergiftigd worde door redevoerin gen, schriften, kinemas en schouwburg. 13. - Aan eiken Staat moet het recht ontnomen worden zich te bemoeien met de zaken van een anderen Staat. Toen Hitier deze punten uiteenzette waren 639 leden van den Reichstag aan wezig. Voor de rede van Hitier werd hulde gebracht aan den overleden Foolschen Maarschaalk Pilsudski. Buiten de uiteen zetting der vorige punten deed hij even eens een verklaring over den binnenland- schen toestand. Hij herhaalde ook dat geen geschillen nog bestaan tusschen Frankrijk op territoriaal gebied. Duitsch land wil alleen vrede maar moest Rusland Duitschland trachten te beïnvloeden door het Kommunisme dan zouden zij vijan den worden. Met Litauen kan Duitschland tegenwoordig geen niet-aanvalspakt slui ten daar in dit land 140.GCO Duitschers buiten de wet zijn gesteld. Zoolang hierin niet voorzien wordt kan van geen over eenkomst spraak zijn. Hitier herhaalde dat de bewapening van Duitschland hans een voldongen feit is geworden en dit werd ingegeven dcor de mogendheden die weigerden hun bewape ningen te beperken. Het Duitsche Rijk wil niet meer ten onder doen vcor de overige landen. Herhaaldelijk werd Hitier tijdens zijn diskoers onderbroken door de toejuichin gen van de tegenwoordigen in den Reichstag. De rede van Hitier heeft in het alge meen een gunstigen indruk nagelaten. Zulks evenwel niet iri Frankrijk en Oos tenrijk. In Frankrijk oordeelt mén dat Hitier niets nieuws heeft aangebracht. In En geland, de pers ten minste, verklaart men dat de rede van Hitier een veelomvattende en houvaste diskoers was. In Italië, Hon garije, Polen en andere landen, heeft men de rede van Hitier gunstig onthaald. Mocht deze rede een nieuw tijdperk van onderhandelingen inslaan tot het besten digen van dien vrede en paal en park stellen aan den huldigen bewapeningsroes. KLOOSTERZUSTERS VEROORDEELD Duitsche kloosters hadden over vroegere jaren leeningen aangegaan in het buiten land om hun klooster voort te kunnen doen bestaan en hulp te bieden aan nood- wendigen. Die schulden moesten natuur lijk afbetaald worden en deze laatste tij den hebben veel kloosters voortgegaan met hun schulden af te betalen en dus devie zen naar den vreemde te sturen, niette genstaande het bestaande verbod. Er dient meteen opgemerkt dat velen onder hen nimmer een dagblad onder oogen krijgen en dus niet op de hoogte waren van dit verbod. Velen zijn daarvoor in de laatste tijden het gevang in gegaan en onlangs werd de Duitsche Zuster Wernera, van de Zus ters van Sint Vincentius a Paulo, veroor deeld tot 5 jaar gevang, verlies van hare burgerrechten, 140.000 mark boete en 250.000 mark schadeloosstelling aan den Duitschen Staat. De Kloostergemeente van de Zuster Wernera werd verantwoor delijk gesteld voor het laatste bedrag. Werden nog veroordeeld Eerw. Moeder Neophytia, 57 jaar cud, tot 5 jaar opslui- ting en een andere Zuster werd verwezen tot 10 maanden opsluiting. Deze Eerw. Zusters behooren tot een klooster van Keulen, dat thans een schadevergoeding van 190.000 mark aan den Staat zal moe ten betalen. Te Munchen werd een geldinzameling voor Katholieke Werken verboden. Perso nen die gegeven hadden werden door Na zi's mishandeld. EEN GESPREK GOERING-LAVAL Binst beide staatsmannen te Krakau waren voor de begraving van den Pool- schen Maarschalk Pilsudski, hebben zij aldaar een samenkomst gehad die meer dan twee uur heeft geduurd. Goering zou gezegd hebben dat Duitsch land er naar streeft op goeden voet te komen met Frankrijk. De invoering van den algemeenen militairen dienstplicht is niet gedaan met agressieve doeleinden. Onderhandelingen kunnen ook gevoerd worden voor de wederzijdsche sterkte der strijdmachten. Met Rusland zou Duitsch land ook een niet-aanvalspakt teekenen. Duitschland zou alleen luchtpariteit met Frankrijk wenschen. Bij zijn terugkeer naar Frankrijk heeft de Heer Laval, Minister van Buitenland- sche Zaken van Frankrijk, gen bezoek gebracht aan Hitier. Een bezoek van den Heer Laval op lateren datum schijnt even wel niet bulten de mogelijkheid. DE MILITAIRE DIENST De militaire dienst die verplicht gewor den is in Duitschland, werd vastgesteld op een jaar, zoowel voor leger, zeewezen of luchtvaart. In oorlogstijd moeten alle mannen en vrouwen hun weerplicht doen. De Führer is opperbevelhebber van de weermacht. De weerplicht verbindt alle mannen van 18 tot 45 jaar. De actieve militaire dienst wordt voorafgegaan door den arbeidsdienst die ook verplichtend ls. Na hun arbeids- en actieven militairen dienst worden de mannen in reserven geplaatst. De Joden moeten geen soldaat zijn in vredestijd maar wel in oorlogstijd. Na den actieven dienst worden de man nen om het jaar opgeroepen tot mllltaiie vergaderingen. EEN EERSTE INFLATIE-MAATREGEL De Goud-diskontobank een instel ling gehecht aan de Rijksbank, zal wis sels uitgeven, verdlskonteerbaar op 90 dagen. In financieel® middens aanziet men zulks als een eerste maatregel van lnfla- t ionisme. FRANKRIJK DE ZAAK STAVISKY De Kamer van inbeschuldigingsstelling heeft definitief uitspraak gedaan in de zaak Stavisky en 20 beklaagden zullen in Oktober e. k. voor het Assisenhof ver schijnen. Onder dezen bevindt zich ook Mevr. Stavisky. FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN Frankrijk verkeert tegenwoordig ln groote financieel® moeilijkheden. Het te kort op de Begrooting ls zeer groot en bijzondere zuiveringsmaatregelen zullen moeten genomen worden. Er zijn ook veel voorstaanders gekomen voor een conver sie der Staatsrenten ln zelfden zin als in België is gebeurd. Uit dien hoofde was in de laatste dagen de Fransche frank eerder een weinig zwak en bleef enkele centiemen onder het goud- punt. Op termijn kWoteerde hij ook lager dan den koers van den dag. Uit officieele middens wordt verklaard dat de Fransche Regeering volmacht zal vragen aan de Kamer om de toestand te kunnen redden. BALDWIN ANTWOORDT AAN HITLER De Heer Baldwin, voorzitter van den Engelschen Ministerraad, heeft het ant woord gediend aan de rede van Hitier. De Heer Baldwin verklaarde de re«le een gewichtig stuk te zijn en van het al lergrootst belang, de deur openende voor verdere onderhandelingen en akkoorden. Door de rede van Hitier, verklaarde de Heer Baldwin, is de internationale 'toe stand begonnen op te klaren. POLEN DE BEGRAVING VAN MAARSCHALK PILSUDSKI De lijkkist van den Maarschalk was ver vaardigd uit hout van eiken groeiende te Wilna. De kist was beslagen met zilver en in het deksel was een kristallen plaat aangebracht waardoor men het gezicht zien kon. Deze kist werd in de St Jans-kathedraal te Warschau geplaatst waar duizenden en duizenden hem een laatsten groet brach ten. Vrijdag 17 Mei begonnen de begrafenis plechtigheden. De lijkplechtigheid werd gezongen door den Aartsbisschop van Po len. Na den dienst zette de rouwstoet zich in beweging. Een eenvoudige soldaat droeg een kruisbeeld. 20 Bisschoppen en gemij terde abten vergezelden de lijkkist van den overledene: achter hen de familie en binnen- en buitenlandsche overheden, o. m. de HH. Laval en Goering. Dan werd de lijkkist opgesteld op het vliegplein van Molotow waar de troepen voor de laatste maal er voor defileerden waarna het stoffelijk overschot van Pil sudski in den avond naar Krakau werd overgebracht om er in de ctypte.der ko ningen van Polen geplaatst te wórden op den vogenden dag. Een diepbewogen menigte volgde de plechtigheden. De mannen ontblooten het hoofd en de vrouwen knielden bij het voorbijtrekken der lijkkist. Tn de hoofdsteden van Duitschland, Frankrijk, België, enz., werden ook dien sten tot lafenis der ziel van den overleden Maarschalk Pilsudski opgedragen. Te Berlijn woonde Hitier den zieledienst bij in de Katholieke kerk. Het was de eerste maal dat Hitier een Katholieke ceremonie bijwoonde sedert hij aan het bewind kwam. ENGELAND ISO MILLIARD IN 10 JAAR VOOR LANDSVERDEDIGING De Sekretaris der Schatkist van En geland heeft in het Parlement medege deeld in de laatste tien jaar Engeland een som van ISO milliard heeft uitgege ven voor landsverdediging. ITALIË TEGEN MUNTONTWAARDING Alle Italiaansche maatschappijen en al le Italianen moeten bij besluit der Regee- ring binnen de 20 dagen hun vreemde fondsen bij de Bank van Italië neerleg gen. De Italiaansche Regeering heeft meteen besloten dat een uitgifte van schatkist bons zal gedaan werden ten bedrage van 1 milliard Ure. VEREENIGDE STATEN NAAR INTERNATIONALE STABILISATIE? Volgens zekere berichten zouden de V. S. van Amerika, alsmede Engeland, bereid zijn mede te werken tot een internationale muntstabilisatie. De Amerikaansche Re geering heeft in Europa hierover reeds poolshoogte genomen Hst denkbeeld van internationale munt stabilisatie krijgt geleidelijk vaste vormen en lijnen maar de voorwaarden die daar toe leiden zijn zoo ingewikkeld dat men zich nog niet te veel illuzie mag maken over de verwezenlijking van die stabili satie. DE BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID Zooals reeds werd gemeld, werden 4 mil liard dollar kredieten gestemd voor het uitvoeren van openbare werken om de werkloosheid te bestrijden. Bij het te werk stellen van de werkloozen zal maar een lid per gezin mogen in aanmerking komen en de toegekende salarissen zullen lager zijn dan deze uitbetaald in de nij verheden. AMERIKA HEEFT ZILVER GENOEG Het invoer van zilver werd verboden in de V. S. van Amerika. De Amerikaansche Regeering heeft dezen maatregel geno men om de landen te helpen waar de munt in zilver werd uitgegeven en waar deze munt werd gesmolten ten gevolge de prijsstijging veroorzaakt door de aankoo- pen van de V. S. ROOSEVELT LIJDT EEN NEDERLAAG Roosevelt was ten zeerste gekampt te gen het toekennen van kredieten ten to talen bedrage van twee milliard dollar aan de oud-strijders. Deze kwestie werd te berde gebracht voor het Parlement en den Senaat en Roosevelt ging persoonlijk er een rede houden om het stemmen van deze kredieten tegen te werken daar nieuwe bankbiljetten zullen moeten ge drukt worden en zij een gevaar opleveren voor bankroet. Niettegenstaande dit hebben Parlement en Senaat de kredieten toch gestemd en leed President Roosevelt een gevoelige nederlaag. De werking tegen de President en zijn politiek wint dus steeds meer en meer veld. NEDERLAND TOT REDDING VAN DE NEDERLANDSCHE HAVENS Ten gevolge de muntontwaarding van de Belgischen Srxik hebben de Nederlandsche ZIE VERVOLG HIERNEVENS. HET PRINSELIJK HUWELIJK TE STOCKHOLM Vrijdag, zooals gezegd, hadden te Stockholm de huwelijksplechtigheden plaats van Prinses Ingrid (zuster van Koning Astrid) met Kroonprins Frederik. Hierbo ven: aankomst te Stockholm van den Koning van Denemarken die er ontvangen wordt door de prinselijke verloofden. I83BSZ]BüESBSaB0a9EBB99SES9Si£E&ia9S9BSB&99S!aBBS9fiB9999BI99 (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Zondag had in de zaal van het Chris ten Volkshuis een vergadering plaats voor het Katholieke Actiecomiteit van het Ar rondissement Tielt-Roeselare. De verga dering werd voorgezeten door H. D'Artois, van Izegem, die na het gebed mededeel de, dat na de rede van Oud-Minister Sap vragen mochten gesteld worden door de leden van het Kath. Actiecomiteit, die hun aanvraag schriftelijk deden bij het bureel. Hierna nam Oud-Minister Sap het woord. Eerst hernam hij in 't kort zijn rede, uitgesproken te Roeselare in November van 't verloopen jaar. Toen is eindelijk Heer Van Zeeland als Kabinetsvormer opgestaan. Deze Regeering heeft na ze ven weken bestaan, twee besluiten uitge vaardigd, namelijk de devalvatie en de conversie der renten. Heer Sap wil geen rekwisitorium hou den, hij zal wachten en dan zien wie ge lijk heeft. Hij zwijgt om hoogere belan gen, doch verklaart dat geen enkel ander Ministerie deze twee besluiten zou heb ben durven doorvoeren. Hij ziet achteruit om de verantwoor delijke personen op te sporen, en om te beletten dat een nieuwe devalvatie zou plaats grijpen. Daarom, en met het oog op de toekomst, zal hij den toestand zoo objectief mogelijk uiteenzetten. Heer Theunis genoot ieders vertrouwen om den frank recht te houdenimmers, hij zou de politiek van Heer Sap door voeren, doch versterkt. Dan leest spreker verklaringen van HH. Theunis en Gutt, waarin ze zich uitspre ken tegen devalvatie. Ook verwierpen beide ministers de conversie der renten, want die zou het krediet van den Staat voor jaren vernietigen. Na hulde gebracht te hebben aan de rechtschapenheid van Heer Theunis, ver klaart Heer Sap dat de daden van Heer Theunis niet altijd overeenstemden met zijn woorden, aangezien hij niet alle maat regelen dierf treffen welke Heer Sap vooruitzette te Roeselare. Daarbij was Heer Theunis te zwak tegenover de par lementaire groepen, hij heeft geen maat regelen getroffen tegen de devalvatie- campagne, en ten slotte heeft hij zich zelf laten ondermijnen door H. Francqui. Hij besluit: De zwakheid van de Re geering Theunis was in haarzelf te vin den. Ze miste allen durf en den noodi gen wil. Heer Theunis was niet de man dien we noodig hadden. Even herinnert spreker dan aan de on derhandelingen van Parijs, maar de door de Franschen aangeboden hulp aanvaard de H. Theunis niet: hij dacht den frank sterk genoeg. Te Brussel toegekomen nam hij echter ontslag. Heer Sap betoogt dan dat de devalva tie een gewild feit is van Heer Van Zee land, omdat hij aan de devalvatie een economische politiek had vastgeknoopt. Waarom deed men aan devalvatie 1. Om de banken te redden; 2. Om de uitvoernijverheid met een winst te laten werken. Hierop verwijt Heer Sap Minister Van Zeeland niet met open kaarten te durven spelen, en de feiten zullen uitwijzen, ver klaart hij, wie gelijk heeftVan Zeeland of Sap Dan vergelijkt spreker den toestand vóór den oorlog en na den oorlog, voor al wat betreft de landbouwprodukten en hun prijzen. Hij besluit met de bewering «Door devalvatie geen redding!» Zeker heeft het Parlement eenige schuld aan de devalvatie, door ze te aanvaarden. Doch Heer Van Zeeland had het Parle ment overrompeld en verklaarde dat de devalvatie een voltrokken feit was, 't geen een loutere grap was. Moest er nu voor gestemd wprden, de Regeering zou geen meerderheid hebben. De socialisten leggen de verantwoorde lijkheid op de Christen Demokraten, om dat deze het plan Van Zeeland niet heb ben laten uitvoeren tijdens de Regeering de Broqueville. Hier beweert Heer Sap niets af te weten over het plan Van Zee land, want Heer Van Zeeland heeft nooit over een plan gesproken. Daarop beweert Heer Sap dat ten slotte alleen de socialistische partij verantwoor delijk is. Dit bewijst hij met te verwijzen naar de stemming in de Kamer, waar slechts 30 op 78 katholieke Parlementai ren voor stemden, wijl de socialisten in blok gestemd hebben voor de Regeering. Devalvatie en conversie der renten tref fen enkel cn alleen de kleine menschen. Dit beteekent de verarming van het volk dat spaart. De verarming der weezen. Ongetwijfeld herleeft de nijverheid en bloeit de handel. Doch hoelang? De koop kracht is verminderd, en dit zal zijn weer slag hebben, want overal zullen looncon- flicten ontstaan. Spreker drukt dan zijn vrees uit voor een mogelijke devalvatie in Frankrijk en Holland. Het volk voelt zich bedrogen en ge looft in niets meer! Zoo'n volk wordt rijp voor avonturen, en we gaan naar de bolsjevisatie der geesten. De Regeering durfde zoo handelen om dat ze rekent op de zwakheid van het volk, dat toch niet protcsteeren durft, omdat ze speculeert op het einde der wereldcrisis. De Regeering zelf is in onze middens gedevalveerd Hij sluit met den roep: «Met den kop recht, de toekomst in, en de Regeering dwingen naar onzen wil!». Hierna dankt Heer D'Artois Oud-Minis ter Sap, waarop de vergadering eindigde met het gebed. BB3Baaj!i!3es7!BBaa9aassaB9i9SBa Men schrijft ons uit Veurne: Het blijkt dat Veurne nu Diksmuide en Nieuwpoort uitgeschakeld zijn ern stige kans bezit om aan het standbeeld van Koning Albert te mogen burgerrecht verleenen. De strijd gaat tusschen Veurne en leper. Het ware zeker een groote eer voor Veurne dit gTootsch opgevatte mo nument te mogen bezitten, en de Veur- naars zouden dit zeer op prijs stellen. Af wachten! 'SBEEüi J93B3B9EEa2B9aa9)flSB9M> havens groote schade te lijden. Om dit te keer te gaan zullen denkelijk de loodsgel den verminderd worden tot het peil thans in voege in België. Brussel, 23-5-35. DRIE GROOTE DISKOERS M. Vandervelde, te Antoing, en M. Sap, te Tielt. Beide hielden 1.1. Zondag een grooten diskoers. Natuurlijk zeer ver scheiden van inhoud. Vandervelde verkondigde dat de her ziening der o ellende-besluiten op weg is. M. Sap zegde te Tielt dat al het finan cieel leed dat we thans moeten dragen, aan hoofdminister Van Zeeland ls te wijten. En M. Vandervelde maakt als minis ter zonder portefeuille deel van de Re geering van M. Van Zeeland! In substantie zegde Vandervelde: Sedert twee maanden werden drie strij den geleverd en drie overwinningen be haald: 1) De loonen en wedden van 't mindere personeel in de gemeentelijke en provinciale diensten zullen geen on rechtvaardige verminderingen meer on dergaan. - 2) De openbare en private schuld bedraagt 152 miljard. - 3) De om zetting der rente aan 4 t.h. zal in een volledig jaar 620 miljoen opbrengen. De zaken hernemen. Hier en daar zijn er werkstakingen in de koolmijnen, maar 't zijn de communisten die ze uitlokken. Binnen drie maanden, viert de B. W. P. haar gouden bluiloft. M. Sap heeft schier uitsluitend gespro ken tegen hoofdminister Van Zeeland. EENE ANDERE REDE Staatsminister H. Jaspar heeft Maan dag 11. in het St Lodewijkscollegie voor de leden der Katholieke Kiesvereeniging van Brugge een heel andere rede gehou den dan M. Sap. Wel heeft hij ontkend dat de Regeering van Zeeland voor een voldongen feit stond. We staan nu echter voor het feit. Drieledige Regeeringen zijn steeds gewaagde experimenten, doch we moeten ons niet opsluiten ln een on vruchtbare tegenkanting. De strijd op nij verheids- en handelsgebied wordt moei lijker door de ontwikkeling van nijverheid en handel in de landen van het zwarte ras. Oorlogsgevaar bedreigt ons. Dat is geen reden om pessimist te zijn. In de katho lieke partij dreigt verdeeldheid, terwijl Europa doodgaat aan materialisme. De katholieken alleen kunnen een dam op werpen tegen dat gevaar. Aan dien plicht mogen wij nooit falen. Van de drie groote diskoers was deze van M. Jaspar verre-uit de zakelijkste. Hij heeft de gevaren en moeilijkheden niet ontkend, ook niet ontkend de fouten die zouden begaan zijn geweest, maar opge wekt tot eendrachtige samenwerking om alle gevaren zooveel mogelijk te weren. Staatsminister Poullet heeft Zondag 11. te Aarschot het Regeeringsprogramma voorgedragen en verdedigd, minstens met zooveel bijval als M. Sap té Tielt had om het te vergruizelen KLEINE GEBEURTENISSEN Zondag heeft Frankrijk den feestdag van Jeanne d'Arc gevierd, 't Geleek een nationale feestdag. Te Parijs waren de openbare gebouwen en vele partikuliere woningen bevlagd. Er hingen ook talrijke pauzelijke vlaggen uit. De officieele plech tigheid had plaats op de Place des Pyra- mides. De Fransche Regeering was daar vertegenwoordigd door Minister Regnier. Ook te Marseille, Lyon, Bordeaux, Rij- sel en andere steden hadden groote be toogingen plaats ter eere van de heilige. Hare monumenten waren overal prachtig met bloemen versierd. Het leger verleende zijn medewerking aan de feestviering. Koning Leopold III en Koningin Astrid verblijven in Zweden. Zij deden de reis door het luchtruim, per vliegtuig dus. Koning Gustaaf van Zweden heeft ons Koningspaar een gala-diner aange boden. Daar werden natuurlijk geestdrif tige heildronken gewisseld. De begrooting van 's lands middelen in Italië sluit met een tekort van 1.700 millioen Ure. Sedert 12 jaar heeft Italië 31 miljard aan openbare werken besteed. Zijne Eminentie Kardinaal Liénart, aartsbisschop te Rijsel, die te Brugge ter gelegenhied der H. Bloedprooessie be noemd werd tot Groot-Officier in de Orde van Leopold II, werd 1.1. te Rijsel geest driftig gehuldigd in den Vlaamsch-Bel- gischen Vriendenkring. De Vlamingen uit de omschrijving wa ren talrijk opgekomen met een dertigtal kleurige vlaggen. M. Moulaert, consul-ge neraal van België te Rijsel, woonde de plechtige feestzitting bij. Z. E. H. Kan. Dutholt, bestuurder van het Groot Semi narie te Rijsel; Z. E. H. Kan. De Cocq, aartspriester; E. H. Wannyn, aalmoezenier van het Werk der Vlamingen te Toerkon- je, en anderen woonden de feestzitting bij. M. Willems, voorzitter van den Kring, huldigde Z. Em. Kardinaal Liénart en de beschermers van bet Werk. M. Moulaert overhandigde het juweel van de hooge on derscheiding aan den Kerkvorst. Deze laatste hield een roerende en geestdriftige toespraak, bij dewelke hij al zijn steun aan het Werk der Vlamingen toezegde. Koningin Wilhelmina der Nederlan den en Prinses Juliana hebben de vorige week hun bezoek aan de Wereldtentoon stelling van Brussel nog met een paar da gen verlengd. Te St Pieters-Jette werd 11. Zondag, in tegenwoordigheid van Z. Exc. Mgr De Cleene, eene groote radio-betooging ge houden. In de St Pieterskerk werd door E. P. Bavo een sermoen gehouden, dat per radio werd uitgezonden. Aan de Spiegel werd een kinderstoet ge vormd. Er werd een plechtig Lof gezon gen in de hoofdkerk. Daarop volgde dan een feestavond, waar groote geestdrift heerschte en Nonke'. Jan werd gehuldigd. De Franschsprekende Katholieke StudentenJeugd heeft Zondag in de We reldtentoonstelling een congres gehouden. Ongeveer 2000 studenten stonden opeen gepakt in de kerk van Katholiek Leven om het H. Misoffer bij te wonen, dat op gedragen werd door Z. E. H. Mignolet, waaronder een treffend sermoen. Om 11 14 ure werd een algemeene ver gadering gehouden ln de groote feestzaal der Tentoonstelling, die bomvol was. Namens het Belgisch Episcopaat hield Z. H. Mgr. Rasneur, bisschop van Door- nijk, een treffende rede. Een telegram van trouwe toewijding der Katholieke Studen tenJeugd werd aan Z. H. den Paus ge stuurd. Ook voor Koning Leopold weid een telegram bestemd. De Oud-Studentenbond van het St Lodewijksgestlcht te Brussel hield Zon dag 1.1. algemeene vergadering ter gelegen heid der 50* verjaring van den Oud-leer lingenbond. Dat begon met een Communiemis, waaronder Mgr Carton de Wiart in de kapel van het gesticht een heerlijke preek hield. Om 11 ure werden de overleden bij het H. Misoffer herdacht. De algemeene vergadering ving op het middaguur aan onder voorzitterschap var» M. burggraaf Terlinden. Verscheidene hooge officieren waren aanwezig. Daarop volgde nog een banket, natuur» lijk opgewekt door geestdriftige heildron ken en toespraken. De Christelijke Federatie van het Technisch Onderwijs, Voorzitter M. Wal- graeve (Aalst), hield Zondagnamiddag te Gent, in 't lokaal der Christene Werklie den, een congres dat gewijd was aan de toekomst van dat onderwijs en aan de rechtspositie van het leeraarskorps. Oud minister Heyman was aanwezig, alsmede M. Ronse, lid der bestendige Deputatie, die juist daags te voren zijn 15* kind had zien ter wereld komen 1 De socialistische Senator Vaière Hé- nault, Schepen van Openbare Werken te Luik, is Vrijdag overleden Hij was gebo ren den 15 Januari 1872. De Kamer heeft 1.1. Dinsdag har« werkzaamheden hernomen, 's Voormid dags vergaderde de Kath. Vlaamsche Ka- mergroep. M. Maes (Mechelen) werd se- kretaris benoemd in opvolging van M. De Schrijver, die Minister van Landbouw is geworden. Drie Vlaamsche Ministers heb ben voor een tijd de besprekingen ge volgd. Bij het Kamerdebat stond de belang stelling niet zeer hoog. M. Mampaey heeft een zakelijke rede gehouden, waarin hij de herziening pleitte van de jongste huishuurwet. Jacquemotte wilde dadelijk interpellee- ren over de stakingen in Henegouwen, speciaal in de Borinage. Die stakingen hebben een zonderling karakter, in dezen zin dat geene leiders van organisaties worden geduld. Zelfs Jacquemotte is afgewezen geweest. Dinsdag waren te Farciennes en Cha- telineau niet min dan twaalf koolmijnen door de werkstakers bezet. Eerst waren de gendarmen verwijderd gehouden. Maar Dinsdag waren er reeds 1200 gendarmen aanwezig, waaronder 400 die van Brussel toegezonden waren. De stakers hebben de mijnen en mijnvelden 'n heelen tijd bezet gehouden. De bevoorrading werd aangekondigd door klaroengeschal. De vrouwen zorgen voor voedselvoorziening van de stakende mannen en zonen. Dins dag werden een aantal putten reeds door de gendarmen ontzet. Maar ergs inciden ten kwamen niet voor. Die spontane stakingsbeweging is het gevolg van de lage loonen en bepzrkt» werkdagen. Nooit tevoren brak ln zulke voorwaar den eene werkstaking uit, bij dewelke ds organisatieleiders stelselmatig werden af gewezen. De bitterheid welke door de mijnwerkers wordt gedragen, moet men echter kunnen begrijpen. En zaten de socialisten niet in 's lands Rageering, 't zou er zeker heel anders naartoe gaan. Woensdagmorgen zijn de koolmijners van Cuesmes zonder voorwaarden terug aan 't werk gegaan. Maar elders nam de staking groote uitbreiding. De streek ge tuigt van groote armoê bij de bevolking. Donderdag moet de Mijnkommissie bij eenkomen. Buiten twijfel zal daar ga- sproken worden over de herziening van de besluiten betreffende de wsrkloozen- ondersteuning. Onder voorzitterschap van M. Jaspar vergaderde Dinsdag de Parlementaire Onderzoekskommissie over de devalvatie van den frank. M.M. Theunis, Francqui en Gutt werden gehoord. De Fraternellen drijven naar verlen ging van diensttijd. Bij al de miserie» van het moment moest dat er nog bij komen! Gepensioneerde officieren staan aan de spits of achter de schermen. Ze willen niet minder dan 'n andere (dic tatoriale) regeering. Minister Devèz# ijvert persoonlijk voor diensttijdverlen ging. Maar de socialisten, in een dagorde die ze Dinsdag hebben gestemd, hebben ze verklaard dat M. Devèze nog niet bui ten zijn bevoegdheid is gegaan, maar zij hebben verklaard dat de Regeering den tegenwoordigen diensttijd handhaaft. Dat alles toch moet den indruk wekken dat we op een vuurberg staan. lBBSEBflflflBBB32i3Bfll8BBBHB9EB9l AAN DE BEVOLKING VAN POPERINGE EN OMLIGGENDE Het bekend HUIS FRANCKFORT te Oostende, zal iederen VRIJDAG zitting houden bij KAMIFL BOSSAFRT, «Café des Alliés», 3, Ieperstraat, POPERINGE, voor den aankoop van Goud, Zilver en Edelge steenten. Oud-goud aan 20 tot 30 fr. de gram; Zilver aan 320 tot 600 fr. de kilo. Wegen en taxatie kosteloos. Huis Franckfort, aaaBB33BBaBBSaBBB£BJa2S:323B DE CALUWÉ gekiekt in het Zuidstation te Brussel, bij zijn terugkeer u«t Frankrijk, na de -Bre vierende overwinning in Bardeavs:-P.-.rijs. ■BBEB£SS222Bii23E!B3aB9B32£Si:3 DE LAATSTE FOTO VAN ACHIEL DERMAUX Hij verongelukte, 14 cHgen «eïsden, bij d# aankomst der koers Parijs-Rijsel. In <Jci» sprint haperde hij a".n den draad van oen luidspreker en deed een d<MM*cijjken val»

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 2