i Groote Plechtigheden te leper en te Steenstrate Allo Een Drieling te Poperinge BRIEF UIT BRUSSEL De drukte met de Sinksendagen DE AARDBEVING VAN BELOUTCHISTAN Rond het werk der Regeering MEUBELPAPIER van het 3* en 23* Linieregiment Onthulling van een gedenkteeken te Steenstrate PLECHTIGE HERDENKING TE WIJTSCHATE (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 13 Juni 1935. De hoofdstad is Zondag en Maandag waarlijk overrompeld geweest. Reeds van Zaterdagavond rolden bomvolle treinen binnen, allemaal menschen die van de Pinksterdagen wilden gebruik maken om onze groote Wereldfoor te bezoeken. Daaruit moogt ge echter niet besluiten, dat er elders geen volk was. De badplaat sen zijn zeer druk bezocht geweest. Maan dagnamiddag en -avond hebben ze echter niet alleen kennis gemaakt met het zee water, maar ook met het stortwater dat uit zware regenwolken neerpletste. Vele lichte dameskostumen werden leelijk be dorven, maar ja, nieuwe bestellingen zul len daaruit weerom volgen. En zoo is iemands nood steeds iemands brood. Ver moedelijk zullen de heerenkostumen ook wel van de brokken hebben gedeeld. Op de groote banen is het autoverkeer schier nooit zoo druk geweest. Langs de groote autobanen waren de Fransche autos in verhouding van 8 cp 10. Dat zal wel verband houden met onze gosdkoope frank, de voordeelige naphteprijzen, en het verlangen om cnze Wereldtentoon stelling, waarover schier niets dan goeds wordt verteld, met een bezoek te vereeren. Maandagnamiddag mocht F. Fonck, be stuurder der Tentoonstelling, aankondi gen dat toen reeds een half millioen men schen hun ingangprijs hadden betaald. Want betalen is hoofdzaak voor de in richters en beheerders. Er is geschreven, dat vele bezoekers te Brussel en voorste den geen nachtverblijf hebben kunnen vinden, en zelfs moeilijk aan versterking konden geraken. Deze zullen dan wel eene herinnering bewaren aan hun Wereldtentoonstelling- bezoek. En onaangename dingen worden doorgaans nog best onthouden. Er was ook heel veel gedaan om <Jie groote volksmassa aan te lokken. Immers, Zondagnamiddag is de historische Om megang uitgegaan, en 't is een buitan- kans die historische schoonheid te mogen bewonderen. En gelukkig dat het weder ten minste daarvoor gunstig was. Ge weet dat 't een priester is (E. H. De Smet) die voorzitter is van dien Om megang die dagteekent van 1549. Na tuurlijk zal E. H. De Smet wel een oud- heidskundige en geschiedkundige zijn. De Ommegangis gevormd geweest op de Kruidtuinlaan. en vaardaar moest hij naar de Groote Markt, maar om 15 uur kon daar geen mensch meer op. De aanblik moet daar overweldigend schoon zijn geweest. Ik weet het echter maar van hooren zeggen en te lezen, 't Was rond 16 Vi uur toen de stoet zich in beweging stelde, en de défilé duurde ruim ander half uur. Er moeten zoo wat 2000 figuran ten in den Omegang zijn geweest, meer dan 400 paarden, al de oude Gilden in kostumen van den ouden tijd, talrijke muzieken. Wie dat mocht bijwonen op een zichtbare plaats, zal zijn Zondagna middag niet hebben beklaagd. En zeggen dat de Liberale Jonge Wachtendienzelfden Zondag voor- en namiddag hadden voorbehouden om hun 29" Congres te houden, in twee afdeelin- gen, een Waalsche en een Vlaamsche. 't Waren dan nog veel meer sociale dan wel politieke vragen die behandeld wer den. Er werd gesproken over landbouw politiek. een domein waarin de Liberale Jonge Wachten zeker heel goed beslagen zijn! Er werd een wensch gestemd ten voor- deele der nationalisatie van de munitie fabrieken, en zelfs werd er bijgevoegd dat de liberale Parlementsleden moeten wor den verloochend die aan die jeugdpolitiek niet willen meêdoen. 't Liep scheef bij de verkiezing van een voorzitter. M. Destenay, een Waal, werd gekozen met 204 stemmen tegen 115 aan M. Janssen, die naar zijn naam wel wat Vlaamsch zal verstaan. De Vlaamsche Congresleden zijn er van onder getrokken ten titel van protest. De vergadering stemde niettemin haar vertrouwen in de Regeering Van Zeeland. Er werd ook stelling genomen tegen ver lenging van militairen dienstplicht, en t werd besloten dat 't volgend Congres te Berchem-Antwerpen zal gehouden wor den. Aan 't banket, dat volgde, scheen er heel v/at meer eenstemmigheid dan op het eigenlijk Congres. Drie Socialistische Beroepscentralen (Metaalbewerkers, Voedingsbedrijven en Ledennijverheid) hebben op de Sinksen dagen te Brussel syndikale congressen ge houden. Vandervelde heeft een spreekbeurt ge houden bij de Metaalbewerkers, en heeft daar de stelling verdedigd, dat vrouwen en mannen gelijke rechten moeten heb ben, behoudens in zake kiesrecht. Hij veroordeelde meteen het wetsvoorstel van Senator Pater Rutten betreffende de af schaffing van den arbeid der gehuwde vrouw in de nijverheid. Alle beperkende maatregelen betreffende den arbeid van gehuwde vrouwen moeten uit de wetge ving verdwijnen. Toch had het Metaalbe werkerscongres reeds beperkende maatre gelen aangenomen, o. a. betreffende het bedienen van gevaarlijke machienen. Maar 't Congres stemde niettemin een be sluit, waarin de verdeeling der werkloos heid is voorgehouden. Verder werden be sluiten gestemd betreffende de beperking van den arbeidsduur op 40 uren per week; de verlenging van den schoolplicht; het bepalen van minimumloonen, en 't ver- leenen van ouderdomspensioenen op 60 J. Dinsdag heeft de Socialistische Par tijraad eene vergadering gehouden in aanwezigheid van twee Ministers, Van dervelde en Spaak. Eene dagorde werd aangenomen, waarvan in 't eerste deel is aangegeven dat de Socialisten de Regee ring Van Zeeland moeten steunen, en in 't tweede deel: dat de socialistische pro paganda moet versterkt worden ten voor- deele van het Plan van den Arbeid aan de macht. ANDERE GEBEURTENISSEN De Fraternelle van Caen heeft Za terdag een officieel bezoek gebracht aan onze Wereldtentoonstelling. Ze werd op 't Stadhuis ontvangen, en ze ging bloemen neerleggen aan 't graf van den Onbeken den Soldaat. Maandag deed ze een uitstap naar Oostende. Zaterdag en Zondag werd te Brugge een Esperanto-Congres gehouden. De tweede dag ving aan met eene Mis in de Kapel van het H. Bloed. Ten stadhuize was er een officieele ontvangst. M. Van Hoestenberghe, burgemeester, hield een rede in vier talen, en beloofde dat de Brugsche Gidsook in Esperanto zal uitgegeven worden. Er was eene ontvangst bij Gouwheer Baels, een banket in Oud-Brugge, en op 't graf van oud-voorzitter A. J. Wittyck werden bloemen neergelegd. De Nationale Federatie der Anciens Chasseurs Francaisheeft te Brussel een congres gehouden, ook een banket, hulde gebracht aan de nagedachtenis van Ko ning Albert, en Generaal Lacoppelle legde bloemen neer op het graf in de Crypte van Laken. De Federatie der Fransche Geam- puteerden hebben te Charleroi hun jaar- lijksch congres gehouden. In autocar heb ben ze een bezoek gebracht aan Marche- les-Dames aan de plaats waar Koning Albert zoo treurig aan zijn einde kwam. Te Namen werden zij op 't Stadhuis verwelkomd door burgemeester Huart. In de Handelsbeurs werd hun een banket op gediend, waar natuurlijk ook heildronken werden voorgedragen. In autocars zijn ze dan naar Brussel vertrokken. De Burgerlijke Oorlogsinvalieden hebben Zondag te Bergen de 10" verjaring der stichting van hunne federatie her dacht. Om 10 uur werd een stoet gehou den, vervolgens eene vergadering, en om te eindigen een banket. Te Steenstrate werd Zondag het ge- denkteeken van het 3" Linie onthuld. De oud-gedienden van dat Regiment waren van alle kanten opgekomen. Het muziek van het 3" Linie (Oostende) verleende zijn medewerking. Zie verslag op blad. De Brusselsche Koetsiers hehh. Maandag hunne 303» bedevaart naar de kerk van den H. Guido, hun troonhellige. De corporatie is verre S" gestorven, en weldra zal het volledig het verleden behooren. De Confrérie Brusselsche Koetsiers dagteekent v, 1631. Bij de aankomst aan de St Guido-fc., (Anderlecht) deden de koetsiers drietal den toer van de kerk. Onderweg warl ook reeds verscheidene kapelleken^ bezocht, natuurlijk om de paarden J beetje te laten rusten. Een plechtige Mis werd opgedra&. Intusschen waren de hemelsluizen opt;, gezet, maar daartegen zijn de ko;ts*;| vooral de oude nogal verhard, 't Ipj, ren precies ook niet allemaal koetspaa'/ den die in den stoet gingen. De Nationale Verzoeningskommiss:^ voor machienbouw en hoogovenbedr-< hebben Woensdagvoormiddag vergader Zonder veel twist werd aangenomen dj", de loonen op 15 Juni a. a. zullen verhoog worden met 2 t. h„ en dat op 15 Stj. tember een nieuwe verhooging van 2 t. h. zal intreden, DE JAARVERGADERING VAN DEV BELGISCHEN BOERENBOND Tweede Sinksendag is altijd voorbehos. den door den Belgischen Boerenbond vo» 't houden eener Jaarvergadering, t, steeds te Leuven wordt gehouden. Maandag waren het de afgevaardigd^ der plaatselijke gilden die te Leuven a. men kwamen. Die afgevaardigden warsj rond de twee duizend in getal en verga, derden in de Forum-zaal. Mgr Luytgaerens, Proost van den Bos, renbond, spijts een lange ziekte welke ij) heeft doorgemaakt, had er toch aan ge. houden aanwezig te zijn en het openings, gebed voor te dragen. Hij werd geestdri tig toegejuicht door de vergadering. M. Parein, voorzitter, verwelkomde ij afgevaardigden. Onder de aanwezige* M.M. Staatsminister .Poullet, de Senator Carnoy, Mullie, Beckers, Raport, Orbat, Smits, Dufcur en Verachtert; de Volt vertegenwoordigers De Vleeschauwer, Vaj Die voet, Van Hecke, Maenhout, Brussel, mans, J. Van den Eynde, Raemdond, Desmedt, Maes en Blavier. Minister Dj Schrijver kwam de Vergadering vervoe, gen en werd hartelijk toegejuicht. Het jaarverslag werd voorgedragej door Z. E. H. Kan. Colpaert. Spijts dj voorgekomen moeilijkheden in de kre. dietkas Werd het ledental goed bijgéhou. den, en op 31-12-'34 telde de Boorenbor.; 1.247 gilden met 120.212 leden-gezkj, hoofden; de Boeren jeugdbond telt 463 af. deelingen met 17.771 laden. Bij den Boerinnenbond zijn 959 gildei aangesloten met 114.072 leden, waarvaj 19.427 B. J. B.-meisjes', die deel makes van 558 jeugdafdeelingen. Het Vennootschap van Aan- en Ver koop wist zich goed te handhaven. D) Middenkredietkas kwam in moeilijk!*, den, waaruit gevolgd is de stichting de centrale Kas voor Landbouwkrediet. De gesloten verzekeringen zijn talrijker dan het vorig Jaar, en de premiën bedroe, gen 55.775.000 fr., hetzij 575.000 fr. mar dan het vorig jaar. M. Van Dievoet heeft de Kas voor Landbouwkrediet uitvoerig toegelicht. Minister De Schrijver hield een opt. mistische rede, en werd erom geestdrift; toegejuicht. In de namiddagzitting werden techt, sche vraagpunten ingeleid door M. Conn t Landbouwingenieur. Een paar films we:. F den afgerold, een dankgebed werd gezegd en onder 't. zingen van het BoerenM ging de vergadering in-opgewekte sten- mbïg uiteen. I PARLEMENTAIR NIEUWS De Rechterzijde van de Kamer vergi. derde Woensdagnamiddag om de dagora van de Kamer té bespreken. Eene kor. missie werd aangeduid om tijdens h« parlementair verlof in voeling te blijva met de Regeering. Een voorkeur werd uitgedrukt om niet in overhaasting dt dagorde af te werken, en den zittijd t« de volgende week te verlengen. Er stao immers voor deze week nog 14 punta aan de dagorde,' die ten deele reeds zij; goedgekeurd door den Senaat, o. a. Noord-Zuidverbinding, de wijziging Tail het orde-reglement van het Rekenhof, a I coöperatieve vennootschappen en ct I Luchtvaartdienstbaarheden. Buiten dat zijn er nog verschitaSi I commissies die moeten beraadslagtu w f verslag uitbrengen. Minister du Bus de Warnaffe heeft op 't bureel der Kamer trie wetsontwer pen van 't zelfde kaliber neergelegd, het 1« betreffende de grenswijziging van Brus sel in de richting van Wemmei en Strom- beek; het 2e betreffende de grenswijzi ging van Gent-Mariakerke, en het 3* os: de wijziging der grenzen van Kessel, Et- vel en Gestel. ZE BEGINNEN LEELIJK TE DOEN' Hier zijn de socialisten bedoeld, niet i de socialistische Ministers. De vorige Regeering (M. Theunis) heelt I eene besparingspolitiek gevoerd, ook oa! de sociale uitgaven te kunnen handhav& De nieuwe Regeering (M. Van Zee- f land), waarin de socialisten zijn opgeno men, heeft besloten tot de geldontwaar ding in verhouding van 38 t. h. Die ontwaarding vindt zijn terugsla! op de handelsprijzen, vooral waar 't be treft handels- en nijverheidsprodukte) van vreemde hérkomst. Dat was te voor zien, kon niet anders. Zoo is b.v. het brood reeds gemiddeld met 20 cent. pk kilo opgeslagen. Het leven wordt duur-i der, hetgeen daarom niet te kennen geelt dat het immer duurder worden zal. Maa: voor de Regeering en de Schatkist te- staat thans geen geldnood. Gansch natuurlijk en redelijk, dat so ciale uitgaven die vroeger moesten wor den beperkt, nu worden hersteld. OP zichzelf zijn dat niet zoovele verbeterin gen, wel aanpassingen aan de nieuw' muntwaarde. Maar de socialistische ga zetten schreeuwen het anders uit, ver kondigen den lof van socialistische mi nisters om de aanpassingsmaatregelen d* ze treffen, en ze trachten aldus de chrir tene organisaties te schaden, vooral do* leugenachtige voorstellingen. Het Hoofdbestuur van het Alg. Chris- ten Werkersverbond heeft daarover U Dinsdag beraadslaagd. Ge moet niet ff looven, dat de socialistische perspolemiek en leugenachtige voorstelling tragi#! werd opgenomen maar er werden niette min maatregelen besproken om de roo# leugenkampagne uit te kleeden en ot> volk voor te lichten. En bij de besprekrii werd er ook gewezen op de aktie in soS'f mige nieuwe katholieke kringen om standenvertegenwoordiging uit te scb»' kelen en zelfs het huldig statuut der tholieke Unie te ondermijnen. Met grooten nadruk werd erop gewerd- dat vooral Minister Delattre (of ri? am b-snaren) onder den druk van de so cialistische syndikale leiders, willekeur1.!* maatregelen treft, minstens laat verme den dat hij gaarne 'n beetje met vu*' zou willen spelen. Er is geen oppori^ tegen dlensthervormlng wanneer W, dienstverbetering betreft. Daarover we-1- dan ook besloten met de RegeeringJJf onderhandelen, gebeurlijk ook met syndikale leiders. I Verder werd nogal uitvoerig gesprol® - over betere tucht in eigen organis# En die bespreking is niet uitgeput f raakt. .1 DE «NORMANDIE» SLAAT HAAR EIGEN REC0R1* De «Normandië», het Fransche pJ'lï: gicrsschip dat de terugreis naar FrankM Zaterdag uit New-York heeft aangef,'jt gen heeft den afstand tusschen het 1* J schip Ambrose en de Bishop Ruts Scilly Eilanden afgelegd in 4 dagen 3 "u en 25 minuten, tegen een gemi<Mf snelheid van 30 knoopen 31. Het schip slaat dus zijn eigen ree i Het is Woensdag avond te half de haven van Ee Havre binnen gelo01 i TE BRUSSEL Mevrouw Lebrun, eebtgenoote van den President der Fransche Republiek, die met de «Normandië» naar de Vereenigde Staten reisde, wordt door Mevrouw Roosevelt, de band gedrukt in het Witte Huis te Washington. iBBBBBBBBBBBBBBaflaiBBBHaBBBiaBBBBSBaBBBBBBBBSaBBBBasaBBEB DE VRIENDEN VAN DEN VOLKERENBOND IN KONGRES TE BRUSSEL De Belgische Veree-niging voor den Vol kenbond hield dezer dagen hare jaarlijk- sche vergadering te Brussel, in de We reldtentoonstelling. Er was veel belang stelling, en zelfs waren enkele vooraan staande politieke figuren uit andere lan den overgekomen om op de algemeene vergadering het woord te voeren. M. Van Zeeland, Eerste-Minister, ont ving deze heeren op zijn kasteel te Bosch voorde. Men ziet ze op de foto, hier onder in goede stemming na de receptie, o. a. de heeren (van links naar rechts) Janssen, Oud-Minister van Financiën en Voorzitter der Vereeniging; Van Zeeland; Giannini, Italiaansch Senator; P. Hymans, Minister zonder portefeuille; Paul Bon- cour, Oud-Minister van Frankrijk, en Car ton de Wiart, Oud-Minister. Geen levende ziel vertoeft thans nog in de geteisterde stad Quetta. Een cordon troepen werd rondom de stad geplaatst en alleen binnen een jaar zullen de be woners gelegenheid krijggn te gaan zoe ken naar bezittingen die onder de puinen bedolven liggen. De Engelsche generaal-majoor, die aan het hoofd staat van de troepen aldaar ge- cantonneerd, verklaarde dat de aange brachte verwoestingen best vergeleken kunnen worden met de verwoesting van leper en Lens gedurende den grooten oorlog. Op een klein dorpje bleven negen over levenden van de 900 inwoners. Het getal slachtoffers werd definitief op 56.000 geschat. DE LEEUWENVLAG NEVENS DE BELGISCHE DRIEKLEUR. Te Steenstrate wapperde Zondag I.I. de Vlaamsche Leeuwenvlag nevens de Bel gische Driekleur; zoo behoort het in alle officieele feesten in Vlaanderen. Die 't schoentje past, trekt het aan. IBBBflilSB9B3BnBaEBSaBISaB93393Sia IBBSBBBBSBSBBEBBflHBBSBflflBBfl KABINETSRAAD Op Vrijdag 7 Juni werd een Kabinets raad gehouden. De Heer Van Zeeland zat voor. De Minister van Finantiën meldde dat de belastingsinkomsten gestegen waren en in den Meimaand hebben de tol- en ac cijnsrechten 10 millioen meer opgebracht dan was voorzien. In de maand April is het reizigersver keer op de Spoorwegen met 8 toegeno men en dit van het vervoer met 9 in verhouding van April van verleden jaar. Het aantal vergoede dagen voor werk loosheid dat 6.545.000 dagen bedroeg in Januari 11. en 4.984.000 dagen in Mei 1934, is geslonken in Mei 11. tot 4.491.0GO dagen. Van Februari tot Mei is de Werkloosheid in het land geslonken met 23 Er werd meteen besloten de tolrechten af te schaffen op de vaseline en parafine. OPENBARE WERKEN In den loop der Meimaand werden door het Ministerie van Openbare Werken en van Werkloosheid voor 130.095.515,73 fr. werken goedgekeurd. Onder de goedgekeurde werken vinden wij het bouwen van een nieuwe sluis te Oostende. De wegeniswerken beloopen tot de som van 20.053.624,70 fr. uit te voeren door geheel het land. Daarbij dient ge voegd de som van 13.383.000 fr. die toe gekend worden aan de gemeenten voor het uitvoeren van werken voor algemeen nut. DE NIEUWE MUNTSTUKKEN VAN 50 FRANK In het Paviljoen van Kunsten en We tenschappen werd een aanvang genomen met het slaan der zilveren muntstukken van 50 fr. Op de voorzijde wordt St Mi- chiel afgebeeld en op de keerzijde de groo te hall van de Tentoonstelling. Op den muntrand staan de woorden 1935-Onder de Regeering van Leopold HI De nieuwe stukken hebben een middel lijn van 35 mm. Zij worden ter gelegen heid van de wereldtentoonstelling aange- munt maar zullen hun waarde behouden na de Wereldfoor. Het publiek kan het aanmunten gade slaan in den stand van het Muntbeheer, paviljoen van Grafische kunsten. IBBBBEBBE3BBBB9BBBBB89BflaEBB Gasthuisstraat, 20, Poperinge. KINDJE IN ZIJN WIEGJE VERSTIKT TE WANDRE Door dat het kindje Karei Delane, te Wandre, zich zoodanig had gewikkeld door het rondkeeren in zijn dekens, ver stikte het in zijn wiegje. DE PRIJZEN IN DE HOTELS Eerstdaags verschijnt in het Staatsblad een besluit, waarbij het aanplakken van de prijzen in de hotels verplicht wordt gemaakt. IBBBBBBBBBBBBBBBJiBBBBBflaBBBB AAN DE BEVOLKING VAN POPERINGE EN OMLIGGENDE Het bekend HUIS FRANCKFORT to Oostende, zal iederen VRIJDAG zitting houden bij KAMIEL BOSSAERT, «Café des AUiés», 3, Icperstraat, POPERINGE, voor den aankoop van Goud, Zilver en Edelge steenten. Oud-goud aan 20 tot 30 fr. de gram; Zilver aan 320 tot 600 fr. de kilo. Wegen en taxatie kosteloos. Hui* Frenckfort, Kapeilestraat, 84 B, Oostende, De Sinksendagen lokte een nooit gezien aantal bezoekers naar de hoofdstad Brus sel, hoofdzakelijk naar de Brusselsche Wereldtentoonstelling en den Ommegang. Van af den Zaterdagavond kwamen de treinen nokvol toe in de verscheidene staties te Brussel, zonder rekening te hou den van de autos en autobussen. Op Zon dag van Sinksen was het nog veel erger. Uit Parijs werden 30 speciale treinen aan gemeld. Talrijke speciale treinen moes ten ingeschakeld worden en niet alleen uit het binnenland maar ook uit het bui tenland stroomden de reizigers toe. Vanaf den Zaterdag avond was geen enkele kamer meer te vinden in de hotels. Velen moesten slaping gaan zoeken in private huizen waar alles ook spoedig be zet werd, of reisden af naar Mechelen of Antwerpen in de hoop daar gelegenheid tot slapen te vinden. Zondag, Sinksen, werd de tentoonstel ling bezocht door meer dan 500.000 per sonen en naar ons uit goede bron werd gemeld heeft men in het paviljoen Het Katholiek Levenop dien dag niet min dan 15.000 diners moeten bestellen. Op Zaterdag 8, Zondag 9 en Maandag 10 Juni zijn in het geheel 900.000 perso nen de Tentoonstelling gaan bezoeken. Van de vreemdelingen leverden de Fran- schen het grootste getal. Politieagenten werden zelfs rondge stuurd op zekere gemeenten van het om liggende tot in de werkmanshuizen om slaping te vinden voor de bezoekers. 150 Fr. werd zelfs gegeven voor een enke le kamer voor een persoon en voor een nacht. Velen bleven slapen ln de herbergen, op stoelen of zetels, en zelfs werden veel banken langs lanen en parken door sla pers bezet. TE ANTWERPEN Antwerpen werd ook goed bedeeld. Veel Nederlanders kwamen er toe. Op Zondag alleen werden 20.0CO ingangskaarten afge leverd in den dierentuin en de tunnels deden gouden zaakjes. Niet min dan 3267 voertuigen trokken door den grooten tunnel. AAN DE KUST Enkele kustgemeenten, bijzonder deze die meest bezocht zijn door de Franschen, schijnen te moeten lijden onder de We reldtentoonstelling van Brussel. Oostende, Zout-Knokke en Blanken- berge deden anderzijds bijzonder goede zaakjes. De Staatspaketbooten Oostende- Dover waren stampvol, een boot moest zelfs een niet voorziene reis doen. DE DRUKTE EISCHT HARE SLACHTOFFERS De groote drukte van Sinksen heeft zich ook gekenmerkt met talrijke ongelukken. In Frankrijk alleen telde men niet min dan 10 dooden en meer dan twintig ge wonden. DIOCESANE DAG VAN DE VROUWELIJKE BURGERS- EN MIDDENSTANDSJEUGD TE BRUGGE 1S90 WITTE MEISJES VIEREN HET 5-JARIG BESTAAN DER VEREENIGING Op 2« Sinxendag waren het 1500 «Witte Meisjes» der Vrouwelijke Katholieke Bur gers- en Middens.tandsjeugd, die fier en met geestdrift het 5-jarig bestaan hunner vereeniging zijn komen vieren en aan de Kerkelijke Overheid getuigenis afleggen dat zij op hen rekenen mag. IN DE HOOFDKERK De feestelijke dag werd ingezet met een Plechtige H. Mis te 10 uur in de Hoofdkerk, opgedragen door Z. E. H. Lowie, Diocesaan Bestuurder, en met Pon- tifikale Assistentie van Z. H. Exc. Mgr Lamiroy. Z. E. H. Kan. Dubois, Algemeene Proost der K. A. in het bisdom Brugge, hield een verheven kanselrede. DE FEESTVERGADERING Zaterdag 8 Juni werden in het gezin Maurits CoutignyAgnes Ingelaere drie zoontjes geboren, Onnoodig te zeggen dat de drie wicht jee in het Moederhuis» waar ze ter were'd kwamen, met de beste zorgen omringd worden. Zaterdag avo'ïd wedden ze voorzichtigheidshalve gedoopt, maar we mogen zeggen dat ze, God zii dank, voort goed en gezond ziin, evenals de moedige moeder. Het gezin Coutigny-Ingelaere, gehuwd in 1925 had reeds vijf kindjes v/aarvan vier in leven; het oudste is 9 jaar. De vader, Maurits Coutigny, komt uit een gezin van 14 kinderen (Aloïse Coutigny-Candaele), en de moeder, Agnes Inge laere, komt uit een gezin van 16 kinderen (Alfons Ingelaere-Schoonaert). Zij weten dus beiden wat het is werken voor een groot aantal kinders en zijn heiden verheugd dit ook te mogen doen. Aan de gelukkige Ouders en Groot ouders onze beste gelukwenschen. En we nemen deze gelegenheid te baat dat h-t gezin Coutigny-Ingelaere, Priesterstraat. alle wassen bougiën verkoopt, evenals versierde kaarsen voor eere-communie; dit biedt eene schoone gelegen heid om een kroostriik gezin te steunen. IBlES2B3Bfl9BBEBB3BSBBIIfl9BSRiBEESBBBBBflEBflBBBBB99EHfl9BBflBPfl AAN DE GESNEUVELDEN VAN HET FRANSCHE Is BATALJON JAGERS TE VOET Eerw. II. Omcr Verscheure wijdt het nieuwe Fransche Monument, en leest daarna het De Profundis gemeester moest vervangendaarna door Generaal Somon en ten laatste door Heer Garnier, kommandant van de 1' compa gnie. Generaal Somon legde een bloemen garve aan het monument der gesneuvel- dn van Wijtschate zelf neder, waarna alle personaliteiten het gulden boek teekenden ten gemcentehuize. Te 5.30 ure was de plechtigheid geëindigd. L'Amicale «Saint-Blaiseoud-strijders van het 1» en 41' Bataljon Fransche Ja gers te voet, heeft langs de baan van Voormezelc, op twee kilometer ten Noor den van Wijtschate, een gedenkteeken doen oprichten ter nagedachtenis der dooden van het 1" Bataljon Jagers te Voet. Buiten het herkenninstceken van de Jagers draagt het gedenkmaal een plaat met volgend opschrift: «Ter nagedach tenis van luitenant Lasnier, der elf onder officieren, korporaals en jagers van het 1' Bataljon der Fransche Jagers te Voet, op dezen bodem gevallen ter verdediging van Belgic en Frankrijk, in de gevechten van 3 tot 15 November 1914. Zondag, 9 Juni 1935, geschiedde de inhuldiging. Rond 2 ure in den namiddag kwam er roering in de straten en bosschen te Wijt schate. Alle maatschappijen en ook de oud-strijdersbonden uit de omliggende ge meenten kwamen toe. Ook de schoolkin deren der scholen Wijtschate kwamen ter plaatse. Men ontwaart er de generalen Somon, Barrière, Gaillot en Cammorsf luitenant-colonel Deviollet; voorzitter der Fransche oud-strijders van St-Blaise, met 80 leden mede; den Belgischen luitenant Leclercq, met Mevr. zijn moeder; Mevr. Louis Leclercq de Vieux-Leuze, eere-voor- zitster van den oud-strijdersbond van Leuze. Het monument werd onthuld en men hoorde de Marseillaise en de Braban- gonne. E. H. Pastoor van Wijtschate wijdde het monument en las de De Pro- fondisvoor de gevallen jongens. De namen der 130 gesneuvelden van dit bataljon werden afgeroepen; waarna een poos stilte, ter vereeniging met hen die voor onze vrijheid gevallen zijn. Opvolgenlijk werd gesproken door de H. Gouin, voorzitterH. Benoni Vansuyt, burgemeester van Wijtschate; H. Com missaris Clynckemailie die den H. Bur- JBBBBBBBBBBBBBBBBflBBBaSflaBflBBBBBEBaaBBBBEBSS&flBBaSiaBiJaaa DE TWEE FIRST LADIES OP DE NORMANDIE TWEE VRIENDEN UIT DEN OORLOG Een Fransche generaal herkent een zijner mannen en ontvangt hem in zijn armen; beiden kunnen geen woord spre ken en tranen vloeien van aandoening. Vervolg Beknopt Historiek van het 3' Linieregiment gedurende den Veld tocht 1914-1918» moeten wij door plaatsgebrek weglaten tot aanstaande week. Heer Pietri wordt ondervraagd door jour nalisten nadat hij den President der Re publiek kennis had gegeven dat hij ver zaakte aan de opdracht tot samenstelling eener regeering. IBBBBSSSBBBSBBBBBflBBBSS&BBBS Hel gedenkteeken te Steenstrate is gevormd uit twee rotten van drie geweren geplaatst rechts en links aan den voorkant der Brug. Eronder een bronzen plaat, herdenkt de Gesneuvelden van het 3e Linieregiment. De Verbroedering der Oud-Strijders van het 3» en 23« Linieregiment huldigde Zondag een gedenkplaat in aan de brug van Steenstrate, welke ze hebben laten oprichten ter nagedachtenis der 162 officieren, onde'officieren en soldaten van het 3« Linie, die tijdens den eersten Duitschen aanval met stikgassen, roem rijk gesneuveld zijn te Steenstrate, al waar het regiment medehielp om het Duitsche offensief te breken. Om 10.20 u. stoomde de trein de statie van leper bin nen, met de overheden welke ontvangen werden door de heeren bestuursleden der Verbroedering, alsook door heer burge meester J. Vander Ghote en verschillende gemeenteraadsleden. Vervolgens werd de groet gebracht aan de vlag, terwijl het muziek van het 3« Linieregiment de Bra- banponne, de Marseillaise en de God save the King uitvoerde, gezien de afvaar digingen der Poilus de France en der British Legion er vertegenwoordigd wa ren met vaandel. De stoet zette zich daarna in beweging. Eerst werd halt gehouden aan het ge denkteeken der Iepersche gesneuvelden en aan de gedenkplaat der 13 the Belgian Field Artillery, waar bloemen werden neergelegd door heer de Hemptine, voor zitter der Verbroederingen, terwijl de muziek van het 3» Linie gedempt het Vaderlandsch lied speelt. Vandaar gaat het naar het gedenkmaal der Meenen- poort, waar insgelijks door voornoemden persoon een bloemengarve nedergelegd werd, terwijl het muziek gedempt het God save the Kinguitvoerde. Om 11.30 uur begaven de maatschap pijen zich naar St Maartenskathedraal, waar eene Mis werd opgedragen ter na gedachtenis der gesneuvelden. De afvaar digingen en genoodigden namen plaats in de middenbeuk der kerk. De H. Mis werd gecelebreerd door E. H. Lamerant. We bemerkten onder de genoodigden de burgerlijke overheden van leper, alsook den Franschen generaal Somon, die te Wijtschate zal overgaan tot het onthullen van den gedenksteen der jagers, alsook verscheidene andere divisie-generaals en overheden. De kerk was bomvol geloopen, geen plaatsje bleef onbezet. De Z. E. H. Deken Vermant hield eerst in het Vlaamsch, daarna in het Fransch eene korte gelegenheidstoespraak. Om 13.45 uur vertrokken Je afgevaar digden en de genoodigden per speciale tram. waaronder wij talrijke familieleden der gesneuvelden bemerkten. Aan het standbeeld der gesneuvelden ve Zutd- schote werd halt gehouden om bloemen neer te leggen. Om 14.30 uur bereikten we de brug van Steenstrate. Het gedenkmaal dat zich langs beide kanten der brug bevindt, was met een sluier gedekt. Majoor Wiilems, voorzitter van het uitvoerend comiteit. nam het woord in het Fransch en had het over den roemrijken tegenstand van het 3» en 23e Linie, die niettegenstaande een zee van vuur en stikgas hen om ringde, in hun póst stand hielden. De achtbare spreker deed uitschijnen dat het door hun tegenstand was dat de Duitsche aanval gebroken was. Terloops bracht hij hulde aan generaal Mahieu, bevelhebber van het 3« Linie. Heer Spilliaerts, Luitenant-Generaal, nam diensvolgens het woord in het Vlaamsch; hij ook bracht hulde aan de heldendaden van deze regimenten. Daarna werd overgegaan tot de ont hulling. Het monument is gemaakt naar het ontwerp van den bouwkundige Alb. De Ceuninck, oud-strijder van het 3« Linie, uit Schaarbeek. Het zijn 2 brugge- hoofden, met in het midden langs den eenen kant een gedenkplaat in het Vlaamsch, langs den anderen kant een in het Fransch, met volgend opschrift; Ter glorierijke nagedachtenis aan de 162 officieren, onderofficieren en soldaten van het 3» Linieregiment, die om het Duitsch offensief met stikgassen, losge broken den 22 April, te helpen breken, te Steenstrate tusschen 24 April en 10 Mei 1915 gesneuveld zijn. Ieder der zijden van het gedenkmaal werd versierd door een helm en door een rot, bestaande uit drie geweren, terwijl het cijfer 3 in het brons van het voetstuk staat gegraveerd. Onder de aanwezigen bemerkten we kolonel Servais, aalmoezenier Vanneste, de burgerlijke overheden van leper, Zuid- schote, Bikschote en Merkem. Bij de onthulling van de Fransche plaat werd het Naar Wijd en Zijd ge speeld en voor de Vlaamsche plaat De Vlaamsche Leeuw». Heer de Hemptine, voorzitter der Verbroedering, nam ook het woord, alsook de heer Pecoeu, burge- meester van Zuidschote. Na deze grootsche plechtigheid begaf de stoet zich naar het gedenkteeken der Fransche slachtoffers van den Duitschen gasaanval en naar het standbeeld der grenadiers dat verleden jaar door Zijne Majesteit den Koning plechtig ingehul digd werd, waar bloemen neergelegd wer den terwijl het muziek vervolgens het Fransch en het Belgisch Nationaal lied uitvoerde. Om 17 uur Leerden de maatschappijen naar leper terug, waar om 18 uur een concert gegeven werd op het Statieplein door het muziek van het 3« Linie. Het programma werd ingezet met De Viaamsche Leeuwvan K. Miry; daarna Le Vaisseau Fantome van R. Wagner, (op. overgezet van G. Heirten)Carna val Russe van den Bestuurder van het muziek, Heer H. Hendrix; Jongleur et Jongleusevan onzen stadsgenoot H. Moerman; «Prince Igorvan Borodine, om te sluiten met het «-Vaderlandsch Lied Fiefc was een schoon, grootsch, aan doenlijk feest, dat in aller geheugen zal blijven. Na de Hoogmis toog men in gedrilde stoet naar de Groote Markt, waar de onderscheidene groepen optrokken naar het hun aangewezen lokaal. 's Namiddags, stipt te 2 uur, waren alle deelnemers bijeen in de groote zaal der Stadshalle, waar de jubelviering zou plaats grijpen. (Aanstaande week geven wij volledig verslag.) (EBSBBB3B53S2SQB93SH33BEIIEaB INHULDIGING VAN EERW. HEER PASSCHIER, al» Pastoor van Meesen. E. H. PASSCHIER Reeds zijn definitief de volgende schik kingen genomen voor 23 Juni. De plechtige ontvangst zal zijn bij het huis van de Familie Bruynooghe, in de 4 Koningenstraat. Vandaar gaat de stoet langs de Ieperstraat, den Beerhoek (Kaai) en de Kerkstraat. Heel Meesen is reeds druk aan 't werk om hun nieuwen Pastoor 't gulhartigste onthaal voor te bereiden, 't Omliggende mag weten en zien dat het steedje van Meesen.» iets kan! u$&333:33i3aiBsaaB3!sasBaGaBaB DE FRANSCHE REGEERINGSCRISIS

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 2