SCHEERZEEP SEES IN 'T SAÏETTE WIJVEKEN 24 Juni Maandag ONDER HET TEEKEN DER SPAARZAAMHEID Hallo Hallo VOORMSZEELE Het H. Bloed berustende te Voormezele sedert de jaren 1152 OF GEZOND VERSTAND Scheevcrèmes zijn aan de orde van den dag, doch modegrillen zijn duur en gij zelf zoekt on getwijfeld het voordeeligste product Gibhs doet beroep op uw gezond verstand en biedt u zijn praktische, moderne... en zeer zuinige scheerzeep. Probeer ze., gij zult er U even goed, zoo niet beter mee scheren dan met om 't even welk ander product. Een stuk onverpakte scheerzeep kost slechts 5 Frank en duurt 120 dagen. ALLERHANDE TIJDINGEN mum Voor de XVIe Ijzerbedevaart DE SLECHTE ZOMER MEUBELPAPIER VERCRUYSSE-VANHEULE Brs Zr 55 OOSTSTRAAT, ROESELARE 58 en volgende dagen zullen al de artikelen aan ongelooflijke lage prijzen verkocht worden Opzienbare gelegenheid op nF7 DE RELIKWIE VAN HET H. BLOED TE VOORMEZELE, Voormezele Is eene gemeente van om streeks 950 zielen gelegen ten Zuiden van leper en palende aan deze stad, doch op een zestal kilometer van het hartje der stad verwijderd. Hier berust sedert de ja ren 1152 de relikwie van het H. Bloed On- zes Heeren Jezus-Christus. Om de echt heid dezer beweringen te staven, steunen wij ons op de oude kronieken die als volgt luiden en handelen nopens de relikwie van het H. Bloed berustende te Voorme zele: In hst Jaar 1100, or.der Robrecht van Jerusalem, graaf van Vlaanderen, wierd een klooster van monikken gesticht te Voormezele. De tweede Proost van dit klooster met name Isaac overleed in 1169 nadat hij 47 jaren aan 't bestuur was geweest. Hij was zser ervaren met de pen en schreef een hemelie en psalmboek; hij was insgelijks in groot aanzien aan het hof der Graven van Vlaanderen. Hij was ook zeer gunstig gekend te Rome. Drie of viermaal onder nam hij de reis naar de heilige stad waar hij door den Paus ontvangen werd en van Hem u'tstekende weldaden en voorrechten verwierf tot het bestuur van zijn kerk. Het was hij die de kostelijke gift van de relikwie van het H. Bloed van Onzen Heer medebracht. Als doorslaande bewijs ge ven we hier een afschrift woord vooi woord overgenomen uit het zeer oud re gister van de vroeger abdij van Voorme zele Isaac qui multas poenas pro ecclesia Vormeselensi sustinuit, multa bona hae- reditaria acquisivit, libros quamplurimos propriis manibus exaravit, videlicet mag num omeliarium et psalterium, quod prae- positie ex proebenda nostrae domifiae or- dinaverunt. Ter vel quater apud magnam Roman comparuit coram summis pontifi- cibus; privilegia atque utilitates et juris- dictiones ecclesiae suae procuravit, et plu- res reliquias, S. SANGUINEM MIRACU- LOSUM ET PARTEM CLAVORUM DO- MINI et plures alias reliquias secum de- tulit de partibus romanorum; gratus fuit pr "",ipibus Flandrorum a quibus muni tion's bonorum ecclesiae et proedia et possssri les et privilegia obtinuit; et praefuit '1 annis. Obiit anno Domini 1169; 13 kaler as Octobris. (Chronicon Vormeselense). Dit afschrift werd ten andere echt ver klaard door het verslag over de Relikwie welke in 1664 door de Bisschoppelijke Overheid van leper gemaakt werd en met den zegel van het Bisdom voorzien (Bis dom Iepen. Dit verslag berustte in de kerkpapieren van Voormezele en een dub bel werd insgelijks opgestuurd en is te vinden in de archieven van het Bisdom Brugge. In welk jaar Isaac de relikwie van het H. Bloed van Rome medebracht kan men niet juist bepalen; doch de jaarboeken van leper zeggen het volgende; Het H. Bloed On-zes Heeren, van Rome naar leper overgebracht door den abt Isaac wierd op 29 Juni 1152 stoetsgewijze van deze stad naar de abdij van Voorme zele overgedragen, alwaar sedert dien tijd hetzelve vereerd is geweest tot nu toe, ge durende de achtdaagsche kerkplechtigheid van H. Sakramentsfeest. Het weze hier terloops gezegd dat deze negendaagsche plechtigheid nog jaarlijks doorgaat en dees jaar begint vanaf den 23 Juni tot en met 1 Juli, dag waarop de H. Bloedprocessie haar jaarlijkschen om megang doet. Ook zien wij verder hoe dees kostelijke relikwie zoo hoog geschat en vereerd werd niet alleen door de monikken maar ook door de talrijke geloovigen. In het jaar 1453 zien we dat den 31* Proost met na me Willelmus Dewitte de kerk der mon nikken begiftigde met eene'ciborie of doos waarin het H. Bloed berustte, vestibu- lum ecclesiae ciborio, in quo Sanguis Christi continetur, decora vit(chronicon Vormeselonse). In 1594 vinden wij dat de relikwie tij dons het bestuur van den 41° Proost, Jan Van Moortgate (Proces-verbaal der Hee ren Vicarissen van het Bisdom van leper in 1664) bewaard werd in een klein koffer- ke met koperen slot, van allerlei gekleurd glas en allerfijnst uitgewrocht. Daarin stond eene doos of ciborie met gele zijde overdekt waarop geschreven was: Jesu. In deze doos lag er een bolleken of p-.ksken van de grootte van eene kleine uoot en gewonden in eeraen perkamenten band, waarop geschreven stond: «De pul vers Sanguini Christi intinctodit be- teekent van stof doortrokken van het Bloed van Jezus-Christus. In diezelfde doos, naast het H. Bloed, lag er nog een geschrift met de volgende Nota: In dit roodt syden cleerken hebbe ick ghewonden Sanguinem vel cruorem Christi» (het Bloed van Christus), ende merekende dat seer caduck was endc quadt, hebbe ick Jan Van Moortgate, prcost, een nieuw doucken ghenomen, en 't zelve daar in gedaan, ende ghe'oonden met 't zelve goudt draet daer 't paxken indertijdt mede ghebonden is, en soo 't pr.rchemin brieveken ook seer oudt was soo dat men de letteren quaelick sien kos te en ook begonnen scheuren van ouder domme, hebbe ick ook een ander briefken van parchemin gheschreven ende ghebon den aen 't zelve paxken soo ick 't vondt ende alsoo wedergelegt in het cyboirken. (/ctum den xx" JuniJ 1594) De proost Mathias Prederycx verklaar de aan de bisschoppelijke overheid ten jpre 16S4. op zijn woord van priester dat gansch dit verslag eigenhandig geschre ven was door Jan Van Moortgate, proost. Tn tijden van oproer liet men het H. Bloed in de kerk te Voormezele niet be rusten uit vrees voor heiligschennende onteering. Men vind niet beschreven waar zij deze relikwie in veiligheid brachten gedurende de jaren 1566, de geuzentijd of beeldstormerij. Gedurende den oorlog te- gen de Franschen in de XVII° eeuw, be waarde men het H. Bloed in eene geheime plaats in hun réfugié te Iepsr. Daar be vond zich dan ook de relikwie gedurende de jaren 1664, doch wanneer de oorlog in de streek gestild was dachten de monnik ken eraan hunne duurbaren schat teru^ naar Voormezele over te brengen. Hier voor moesten ze de bisschoppelijke over heid raadplegen en den oorlof en de goed keuring ontvangen van het kapitulaire vi- kariaat, die na het overlijden van Mon seigneur Joannes Franciscus Robles, hei Bisdom van leper bestuurde. De heerer vikarissen deden dan ook de relikwi. kanonninklijk onderzoeken, voor dat zi hunne toestemming geven. Op 17 Maar; 1664 werden Mathias Frederycx, prelaat van Voormezele, want hij had immers var. I den Paus het recht bekomen staf en mij ter te dragen, een schriftelijk oorlof over handigd, om de heilige relikwie plechtig- lijk uit de réfugié naar het klooster over t te brengen. Deze vergunning was van den zegel des bisdoms voorzien en ondertee kend van den sekretaris Mr Decerf. I Diensvolgens geschiedde de overbren ging met zeer greote plechtighied, op den feestdag van den H. Joachim, den 20 Maart 1664. De Z. E. P. Marcus Antonius a Carpenedulo, generaal van de Orde der Capucienen, had het geluk van het H. Bloed te dragen vergezeld van al de Pa ters Capucienen, zoo van het convent van leper, als van Meenen, Kortrijk en Belle. Na hen volgden de weleerwaarde prelaten van Voormezele en Zonnebeke, met hun ne wederzijdsche Kanonnikken; alsook de Hoogwaardige vikarissen van het open staande Bisdom, benevens de voornaamste mannen uit de geestelijkheid en den edel- dom der stad leper. Veel andere Ieperlin- gen en eene ontelbare volksmenigte ver meerderden den eerestoet. Gedurende de Fransche Omwenteling brachten de monnikken de relikwie op nieuw naar leper, alwaar zij deze in ze kerheid wisten. Zij berustte er tot aan de vrede der Kerk, tengevolge van het kon- kordaat geschonken. In 1802 werd het H. Bloed met groote plechtigheid naar Voor mezele wedergebracht, alwaar het eerst berustte in de pastorij. Op 27 Mei 18o4 vierde men de verplaat sing in de voorloopige kerk door eene plechtige processie, waar het alsdan be waard en vereerd bleef. Dan kwam den grooten wereldoorlog 1914-1918 met al zijn gruwelen en ellen den. Wat nu gedaan met deze kostbare relikwie? E. H. Desmet de toenmalige pastoor van Voormezele deed ze in den kelder der pastorij inmetselen. Geheel Voormezele werd vernield, kerk en pasto rij inbegrepen. Het volk was gevlucht. Ge kunt de verlegenheid begrijpen van E. H. Desmet die in die dagen te Poperinge ver blijf hield. In den nacht van den 12 Fe bruari 1915, werd de H. Reljkwie uit hare schuilplaats gehaald door E. Pater Keam, Redemptorist en aalmoezenier van het Engelsch leger, dit op gevaar er zijn le ven bij In te schieten want het was een regen van kogels, granaten en obussen die ontploften. Doch Gode was met hem. Hij bracht ze in veiligheid hij M. Van Walle- ghem, onderpastoor te Dikkebusch. Den 22 Februari 1915 werd de H. Reli kwie door de zorgen van E. H. Vantem- sche, onderpastoor te Voormezele naar Rerdngelst gedragen, waar hij ze toever trouwde aan de EE. Zusters van Voorme zele, die wellicht verhuisden naar Abeele om dan later noodgedwongen Frankrijk in te trekken naar het genadeoord van Lourdes, waar E. H. Desmet, pastoor was en aalmoezenier der vluchtelingen. Naar Voormezele teruggebracht. In 1920 bracht E. H. Pastoor de relikwie uit Lourdes naar Voormezele terug, waar hetzelfde jaar op 6 Juni 1920 de eerste naoorlogsche processie plaats had, onder een ontzaglijk grooten toeloop van bede vaarders. DE RELIKWIESCHRIJN De tegenwoordige relikwieschrijn ls in zilver, renaissancestijl en kunstig ver vaardigd, dragende al de instrumenten der passie. Ze draagt den datum 1892 en den naam van Van Hauwaert, Pastoor, alsook de wapens der edele familie de Gheus d'Elzenwalle. Ze werd in 1892 in geschenk gegeven aan de kerk van Voor- zemele door bovengenoemde familie. Ze bestond reeds lang in de familie en bevat te eertijds allerhande kleine Souvenirs uit het H. Land medegebracht. Ze is on getwijfeld vervaardigd in de jaren 1800, doch ze draagt geen naam van den ver vaardiger. DE BROEDERSCHAP van het H. Bloed werd den 17 Mei 1664 ingericht. Alexander VII, Paus van Rome, vergunde de gewehschte aflaten, krach tens de breve gegeven op het kasteel Gandulphi en die geteekend werd onder den visscherszegel op voornoemden da tum. Deze broederschap bestaat nog he den ten dage en telt menigvuldige leden, jaarlijks groeit dit ledental nog aan, DE PROCESSIE die jaarlijks plaats grijpt valt altijd op den Maandag na de achtdaagsche kerk plechtigheid van H. Sakramentsdag, dus dit jaar den 1 Juli na het Lof van 4 uur. Veel volk is telkens op deze plechtigheid aanwezig en het is te hopen dat dit jaar niet voor de andere jaren zal moeten on derdoen. P. B. SHBBBS3ÏJÏ23HaaOBïBas»aBa!EB3BBESÏÏi9aBaSB2SEa3SeS2EBRBSB9BEHSEBa331BBBBM3BSBB333S3a3SS0a De onzekerheid van den tegenwoordi- gen tijd en de moeilijkheden der wereld- ek «nomic hebben ook een gelukkig re sultaat n.l. dat den geest der volkeren een nieuwe, helaas te lang vergeten eigen schap heeft ontwikkeldDE SPAAR ZAAMHEID! Welk ook het domein weze. menigvul dige krachten hebben zich aan het werk gezet om aan den verbruiker het maxi mum te verzekeren op gebied van gebruik en nuttige weergave der produkten. Bijzonder op gebied van electrische ver lichting kunnen wij bestatigen dat de we tenschap haar navorschingen richt naar twee einddoelenverbetering en ekonomie. Het is dan ook een grove dwaling te deuken, dat een goedkoope lamp voor- dccüg is, onder het onjuiste voorwendsel, dat ze beterkoop is, als ze anderzijds meer stroom verbruikt. Daar de electrische lamp een groote rol moet vervullen in ons dagelijksch leven. kan men slechts een keuze doen tusschen de kwaliteitslampen, 't is te zeggen een TUNGSRAM met dubbel spiraal met in cDECALUMEN» aangegeven waarde. Dit stelt een kontrool daar voor de licht intensiteit. Is het dan niet noodzakelijk, dat de ver bruiker tot zijn voordeel het groot ver schil in kwaliteit kent. Daarom raden wij hem aan de nieuwe TUNGSRAM D-lamp met dubbel spiraal te gebruiken, met de in «Decalumen» aan gegeven lichtkracht. Een besparing gaan de van zO tot 40 wordt hierdoor be komen, terwijl tegelijkertijd een krachti gere en rationeelcre verlichting verkregen wordt. Herinneren wij terloops dat deze lamp voor alle mogelijke spanningen vervaar digd wordt. De in decalumen aangegeven bazis stelt U in staat aanstonds de licht gevende waarde dezer lamp te bepalen. (Medegedeeld.) EEN DRIEMANSCHAP VAN DE VOORLINIE» Verschacve - Van de Pcrre - De Gruyter gehuldigd in het Heldcnhuldekruis te Diksmuide ls zoo pas verschenen, 64 blz. op glanzend papier. Prijs: 5 fr. met talrijke fotos. In het eerste deel (over E. H. Verschae- ve) brengt Prof. Daels hulde aan Vlasn- derens geestelijke vader van den Ijzer en schetst In een diepzsggende anecdote de tragiek van de Vlaamsche voorlinie. Het tweede deel, door Dr J. Rcmbouts, over wijlen Dr A. Van de Perre, ls een rake en volledige weergave van al wat oe- ze groote kranige Vlaming voor ons Vlaamsche IJzerjongens deed, het is een aanklacht die velen de oogen zal openen. In het derde deel van het boek vertelt ons de heer Juliaan Platteau over Dr J. O. De Gruyter, in zijn hardnekkigen strijd tot het stichten en in leven houden op het front van het Vlaamsch Fronttooneel. Het is een keurig werk, dat eiken Vla ming moet bezitten. De prijs 5 fr. is uan ook in 't bereik van ieder. Men bestelle het bij zijn boekhandelaar of op het Se- kretariaat te Diksmuide. BEZOEKT DE IJZERTOREN Het is een feit dat met de Zomerdagen duizenden Toeristen hun vleugels reppen; het ls een tweede feit dat jaarlijks dui zenden daarvan den IJzertoren bezoeken. Dit jaar is er weerom wat nieuws aan den IJzertoren. Verleden jaar waren het de Vlaamsche Bloemkweekers van Loo- kristl die een deel der parken met prach tige rododendrons versierden. Thans wer den, door de bekende Vlaamsche Tuin- bouwfirma Flora Mr Juchem, van Mortsel nieuwe parken aangelegd, waar onder meer dan duizend rozelaars. Men weet dat Tuinbouw «Flora» 2 nieu we prachtige dalia-soorten met klinkende Vlaamsche namen in 't leven riep, nl. De Heldenhulde- en de Prof. Daels-dalla. Een andere Vlaamsche firma: Mr Andries- De Spiegelaere bracht de Gebroeders Van Raemdonck-dalia in de wereld. Over enkele dagen werden ook deze nieuwe bloemen met heele parken aan den IJzertoren geplant. Deze belanglooze medewerking van Tuinbouw Flora Firma Andries-De Spiegelaere en hun collega's, werd door het Komiteit ten zeerste op prijs gesteld. De Vlaamsche bezoekers die met de Zo merdagen den IJzertoren bezoeken, zul len verwonderd zijn over den nieuwen aanleg, die ons heerlijk Heldenhuldemo- nument nog grootscher en monumenta- ler in de IJzervlakte doet uitkomen. De lift is steeds in werking. In de krypte ruischt gewijde orgelmuziek, die er een indrukwekkend karakter aan geven. Vlamingen! Dit Jaar vooral, nu Brussel ons geweigerd werd, moet U eerste reis naar Diksmuide gaan. Groepen en scholen genieten van een speciaal tarief dat kan aangevraagd worden op het Be- devaartsekretariaat te Diksmuide. HET SEKRETARIAAT TE DIKSMUIDE Zooals door de pers werd medegedeeld, werd het Sekretariaat vanaf 15 Maart 1935 van Temsche naar Diksmuide overge bracht, zoodat alle zendingen en brief wisseling moeten gezonden worden naar volgend adres: «Bedevaart naar de Gra ven van den Ijzer» Sekretariaat: Cl. De Landtsheer, Maria Doolaeghestraat, 35b Diksmuide. Postrekening 113.465 Te lefoon 240. Vele briefwisselaars schrijven nog naar Teiqsche. Men gelieve dus goede nota te nemen van ons nieuw adres te Diksmuide. NOG NIET VEEL GOEDS TE VERWACHTEN Volgens een medewerker van de Sun day Expresszouden wij voor dezen Zo mer niet veel goeds moeten verwachten. Een vreeselijke ontploffing zou zich voorgedaan hebben op de zon dit noemt men ook zonnevlek over een op pervlakte van 670 millioen vierkante mij len. Dit zou de grootste zijn sedert 1893. Deze ontploffing op de zon zou uitwer king gehad hebben op al de planeten en dus ook oorzaak zijn van de slechte weersgesteltenissen. Mars zou er liet slechts aan toe zijn, deze planeet zou grootendeels onder sneeuw en ijs liggen. Een zonnevlek slorpt de zonnestralen op, dus houdt de energie tegen, wat het gure weer over onze streken medebrengt. Als voorspelling wordt gegeven: in de eerste weken een mengeling van hittegol ven, zware onweders en wolkbreuken. Na- tuurrekords zullen opgeteekend worden. Einde deze maand zou het weder toch schooner worden maar einde Juri en Oogst moet men een regenperiode ver wachten. Juli zal ontzettend heet worden en hevige onweders zullen zich voordoen. Dit zal niet veranderen voor einde Oogst en September. Dit is alles behalve een mooi vooruit zicht. aBaBsaEaassssisB3E3BE!sga»Eaaia ENKELE WETENSWAARDIGHEDEN In de V. S. van Amerika is een rijk man, zekere John Andrus, gestorven. Volgens zijn wensch werd rond zijn graf een reusachtig monument aangebracht dat vier millioen en half zal kosten. Bij zijn graf zijn grafkelders aangebracht voor familieleden alsmede voor onbeken de armen. In zijn prille jeugd was hij arm, en toen zijn grootmoeder stierf was hij ten zeerste bedroefd geen kruisje voor haar graf te kunnen koopen. Zijn ver driet steeg nog toen zijn grootmoeders lijk door wilde dieren werd uitgegraven. Hierover kon hij nooit overeen en daar om wenschte hij bedoeld kostelijk mo nument op zijn graf. Volgens een Engelsche statistiek zou den de vrouwen doorgaans langer leven dan de mannen. Deze statistiek werd op gemaakt volgens de laatste volksoptelling. Hieruit werd ook bekend gemaakt dat in Engeland 156 honderdjarigen wonen, na melijk 129 vrouwen en 27 mannen. Er werd ook uitgemaakt dat 139.248 Engel- schen hun geboorteplaats niet kennen en dat er ook velen geboren zijn op zee. Tijdens hun verlof werden in Chiem, Beieren, de kinderen aangezet tot mollen- vangst en een premie werd gegeven per mol die gedood werd. Aldus werden 20.000 mollen gedood. Volgens een Duitsche natuurkundige zouden op aarde en in zee niet min dan 400.000 soorten dieren en visschen leven. Er zouden 150.000 plantensoorten bestaan en 13.000 verschillige soorten vogelen. Te Buenos-Yyres, Argentinië, werden verleden jaar 180.000 voorwerpen op den tram achtergelaten. Van deze zijn negen tig ten honderd voorwerpen behoorende tot vrouwen. üBB3BSBHI3H9SR3SS9ü3SSaH9BBS3 bij SANSEN-VANNESTE 15, Gasthuisstraat, POPERINGE, DE KANADEESCHE VIJFLING VOOR DE RADIO Een Jaar en enkele dagen is het geleden dat het Kanadeesch gezin Dionne geze gend werd met een vijfling, vijf meisjes. Ter gelegenheid van hun verjaardag werd de vijfling voor de radio gebracht en een speciale radiouitzending werd gedaan waarnaar millioenen en millioenen Ame rikanen hebben geluisterd. Het uur van de uitzending was gesteld toen de vijf zustertjes naar het bad wer den gebracht. De luisteraars hoorden de meisjes plasten en lachen en allerlei ge luidjes maken. Daarna vertelde de ver zorger van den vijfling over het zieken huis waar de zustertjes groot gebracht worden en hoe de kleintjes in hun bedje werden gelegd en ter slaap gewiegd. Bij de uitzending werden ook gramo- foonplaten gespeeld waarop de geluiden genomen waren die de kleine zusjes geuit hadden in den loop van hun eerste jaar. Waren aanwezig bij de radio-uitzending verscheidene autoriteiten met o. m. de Minister van Openbaar Onderwijs van Canada. De ouders hadden geweigerd te genwoordig te zijn. Men moet namelijk weten dat de vijf ling aan de zorgen van de ouderp werd onttrokken door de Canadeesche Regee ring om te beletten dat de kleine meisjes mogelijk zouden te lijden hebben van al lerlei commercieele opvattingen film, pers, tentoonstellingen, enz. waardoor haar gezondheid zou kunnen geschaad worden. De moeder werd ter gelegenheid van de verjaring van haar kleintjes ook geluk- gewenscht; zij antwoordde dat zij niet zoo gelukkig was als de andere moeders die hun kleintjes mogen bezorgen en zij van hen gescheiden moet leven. Allerlei geschenken zijn ook reeds toe gestroomd voor de kleine zustertjes. Het raarste geschenk was wel een valsch ge bit voor elk van haar. HET GEVAAR GELD WEG TE STOPPEN Veel lieden van den buiten, meest nog bejaarde lieden, hebben de slechte ge woonte hun geld of waarden levers weg te stoppen op een of andere plaats tegen gevaar van brand en dieven. Dit wegstop pen levert ook groote gevaren. Hiervan een staaltje. Op de gemeente E., nabij Aalst, had een weduwe haar geld weggestopt op een plaats door haar kinders onbekend. Dezer dagen reinigde een der kinders den kel der en vond in een cigarenkistje een pak bankbiljetten ter groote waarde. De biljetten waren zoo vermolmd en In een staat van ontbinding dat alleen voor 3.500 fr. nog goed kon gevonden worden. Alles werd ter Nationale Bank Inge diend die, naar men hoopt, zich Inschik kelijk zal toonen. ZONDERLING SAMENTREFFEN Drie zusters, die samen woonden sedert meer dan 40 jaar, zijn overleden te Wind sor in de tijdspanne van 48 uren. Ter ge legenheid der jubileumfeesten van den Koning van Engeland waren zijn samen te Windsor aangekomen om tegenwoor dig te zijn bij de feesten. Ongelukkig lie pen alle drie een verkoudheid op bij het wachten naar den Koninklijken stoet en thuis gekomen moesten zij zich te bed leggen. De eene overleed den Zaterdag avond, de tweede den Zondag en de derde den Maandag morgen. Groote keus van Mans-, Vrouw- en Kinderartikelen zooals: Handschoe nen, Fourruren, Kousen, Zokken, Fantasie-Manshemden, Cravatten, Bre tellen, Hemden-Lacoste, Pull-Overs, Gilets, Sjerpen, Baals, Onderbroeken, Pyjama's, Jersey-Ondergoed, Cache-Corsets, Combinaisons, Corsets, Wit goed. Kleederen, Blousen, Schorten, Caoutchouc-Artikelen, Kinderkleede- ren, Paletots, Kostumen Exqutmaux, Polo's, Hoedjes, Alpins, Kindergoed, Doopartikelen, Sjaals, Spreien, enz., enz. Allen naar 'T SAYETTE WIJVEKEN, Ooststraat, 56-58, Roeselare. WAAROM KATHOLIEK T Marchant, de gewezen leider der Vrij zinnige Democraten en gewezen Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, is bekeerd tot het Katholicisme. Waarom? Luistert naar hemzelf: Een neiging in die richting heb ik se dert het volbrengen van mijn academische studie altijd gevoeld. Het feit echter, dat de katholieken in de maatschappij veels zins een afzonderlijk leven leiden, houdt niet-katholieken dagelijks op een afstand. Zoodra ik echter ambtelijk met Katholie ke instellingen en personen in aanraking kwam en ik de praetijk binnen in de or ganisaties en in het katholieke leven leer de kennen, voelde ik mij opgewekt om te gaan onderzoeken, te gaan lezen wat tot dusver gesloten boeken waren gebleven. Ik zocht de noodige voorlichting, en ge leidelijk kwam ik tot de overtuiging, dat men, staande voer de Evangeliën, gesteld is voor de keuze: gij gelooft er in ais het Woord van God of gij gelooft het niet. Wie eenmaal de Evangeliën als Gods Woord aanvaardt, en verder gaat, wie bestudeert, wat naar de Katholieke leer op dezen grondslag is opgebouwd, hij zal ervaren, dat dit alles logisch sluit. Hier vond ik de vastheid, die ik had gezocht. En hier vend ik de eene algemeene Kerk, die God in Christus heelt gesticht GEWESTELIJKE ONTVANGERS In tegenstrijd met het vroeger versche nen bericht zal het examen voor de bedie ning van gewestelijk Ontvanger, niet den 8 Juli maar wel den 5 Augustus e. k. door gaan. De aanvragen moeten vóór 22 Juli in gediend worden. Ook personen beneden de 25 jaar, mo gen aan het examen deelnemen. Nadere inlichtingen zijn te bekomen in het Provinciaal Bestuur, Bureel Nr 22, Brugge. EEN SCHOOL VOOR BEDELAARS ONTDEKT D6 politie te Erno aan den Donau, heeft een school voor bedelaars ontdekt. 14 jon gens werden daar dagelijks onderricht in de bekwaamheden, die een bedelaar tot een gezeten man kunnen maken of al thans hem een behoorlijk bestaan te ver zekeren. De lessen werden gegeven door twee beroepsbedelaars. De politie heeft aan dit onderwijs een einde gemaakt. OOGEN OPEN! De Duitsche drankbestrijders hebben gedurende twee weken in September 1934, de persberichten verzameld, welke in ver band staan met alcoholverbruik. De kran ten berichten meer dan duizend ongeval len, misdaden en zedenmisdrijven, fami lietwisten, enz. En daarbij moet nog be dacht worden, dat de pers slechts een zeer klein deel vermeldt van de werkelijke nadeelen, die de alcohol bij duizenden en tienduizenden personen aan ziel en li chaam berokkent. Wat moet het dan wel zijn in België waar per hoofd gemiddeld meer dan twee maal zooveel gedronken wordt als in Duitschland En desniettegenstaande bestaat nu nog een ongelooflijk onverstand tegenover het alcoholvraagstuk in alle kringen. DE WOLKENKRABBERS VAN MANHATAN De hoogste van al de wolkenkrabbers is de Empire State, waarvan de 102 ver diepingen eene hoogte hebben van 380 meter. Dan komt de Chrysler Building, met 77 verdiepingen, van 318 meter. Vol gen nog: Wall Tower, 66 verdiepingen, 290 meter: R. C. A. Rockefeller Center, 70 verdiepingen, 259 meter; Bank of Man hattan, 65 verdiepingen: 255 meter; Wool- worth Buildings, 60 verdiepingen, 241 me ter; Metropolitan Life Building, 50 ver diepingen, 213 meter, HOE FILMSTERREN RIJK WORDEN Greta Garbo verdient te Hctlywccd 190.080 dollar per film. Greta Garbo heeft thans haar arbeid aan de nieuwe film Anna Katherina beëindigd. De beroemde filmster is van plan, binnen kort terug te gaan naar haar vaderland Zweden. Greta Garbo is volgens haar kontrakt met de Metro Goldwyn Meyer nog ver plicht tot het spelen van 2 of 3 films. Haar loon voor elk dezer films bedraagt 190.G0O dollar. KINDERZEGEN Statistieken hebben uitgewezen, dat een tweeling op de 88 geboorten voorkomt, een drieling op de 7700, een vierling op de 6 millioen en een vijfling op de 500 mil lioen! Of het waar is? Het bijzondere van de vijf Canadeesjes bestaat echter nog meer in het feit, dat ze na een jaar nog springlevend zijnl Dat schijnt wel een wonder! Intusschen moeten Yvonne, Annette, Emilie, Cecile en Marie de eer deelen met vijf jongens Salerni, te Palermo cp 14 Mei 1934 geboren. Maar hoe die het maken, weet ik niet. KAMPIOENSCHAP IN HET LIEGEN De koning der leugenaars. De leugen is een leelijk kwaad en In de Vereenig de Staten vindt men zelfs clubs van leugenaars, die pas te Chicago hun Jaarlijksch congres hebben gehouden. Maar dat zijn menschen die wel eens graag samen eten en die onder elkaar wedstrijden houden in het verzinnen van ongelooflijke histories. De gouden medail le van het congres en de titel koning der leugenaarszijn voor 1935 toegekend aan den heer Verne Osborne te Washington, die de volgende historie vertelde: Ik was op jacht, gezeten op een muil ezel, het meest intelligente dier ter we reld. Opeens bemerkte ik een haas en be gon dit dier te vervolgen. De haas wierp zich in 'n afgrond en ik aarzelde niet mijn muildier ook in de ruimte te laten springen. Omdat wij, de een den ander dragend, het zwaarst waren, duurde het niet lang of wij haalden den haas in bij diens val. Ik riep halttegen mijn muil ezel, die stilhield en ik greep den haas in zijn val... EERBIED VOOR DE KATHOLIEKE PRIESTERS IN CHINA De gouverneur van de Chineesche pro vincie Suyuanfoe heeft op de vergadering van de onderprefecten zich als volgt uit gelaten over de katholieke priesters «Wanneer gij straks op uw regeerings- posten zijt teruggekeerd, dan moet gij er wel aan denken dat er tegenwoordig over al katholieke kerken zijn. Gij hebt tot taak om deze te beschermen. Neem een voorbeeld aan de katholieke priesters en werk geheel in hun geest. Deze priesters wijden zich op de meest onbaatzuchtige wijze aan het heil en welzijn van ons volk. Volgt hen na en verleen gaarne uw hulp bij hun dagelijksch werk. HET AANTAL RADIOLUISTERAARS IN VERSCHILLENDE LANDEN Naar thans officieel wordt medegedeeld bedroeg het aantal luisteraars op 1 Maart jongstleden in de volgende landen: Belgie, 622.433; Nederland, 918,583; De nemarken, 583.109; Danzig, 28.119; Frank rijk, 1.921.494; Groot-Brittannië, 7.011.616; Hongarijë, 349.767; Italië, 436.000; Ier land, 65.856; Canada, 813.000; Noorwegen, 169.286; Oostenrijk, 532.444; Polen, 421.350 (einde April)Portugal, 32.414 (einde April); Tsjeehoslowakijë, 740.308; Zwe den, 773.785; Zwitserland, 368.290; Ma rokko. 21.500; Japan, 1.954.592 (einde Fe bruari) Nieuw Zeeland, 146.486 (einde Januari)Haïti, 3.000 (einde December 1934); Zuid-Afrikaansche Unie, 106.835; Chosen en Formosa, S4.460 (einde De cember 1934). BESTUUR VAN POSTERIJEN Postzegels die niet meer geldig zijn. Het publiek wordt eraan herinnerd dat de postzegels Peter Benoitalsmede de eerste postzegels van 0,75 fr. en 1 fr. met de beeltenis van Z. M. Leopold III, uit gegeven met een toeslag ten bate van het Nationaal Werk der Oorlogsinvalie- den. na 30 Juni 1935 niet meer zullen geldig zijn voor frankeering. DE SLANGENPLAAG OP Dg BRUSSELSCHE WERELDTEfc TOONSTELLING Een doode en een gekwetste. Een drietal weken geleden werd ttl slangenbezweerder uit Tunisie geltt» door een slang een cobraslang waarmede hij oefeningen deed voor h„ publiek op de Wereldtentoonstelling Brussel. Naar het hospitaal overgebracht kon men hem niet inspuiten met het nr«. dige serum daar dit niet ter beschijn, was in het gasthuis. Een oproep gedaan door de radio en serum werd g„. stuurd zoodat men aanvankelijk met&j, dat de man gered was. Hij hernam lii, gevaarlijk werk. Zaterdag 8 Juni is man evenwel plots onwel geworden ej na zijn overbrenging naar het hospitia] gaf hij den geest. Den dag daarop. Zondag, werd en vrouw weerom gebeten op de Tentoon, stelling, ditmaal door een tvphomlang Zij werd de noodige zorgen toegediend. ssiaaaaHsaBasiïsaBBsasasBiiii ARBEIDER EXPLOITEERDE EEN MINIATUUR-MIJN TE GILLY Te Gilly Part Culpart, heeft He rijks, wacht een oud-werkman, Fl. Van dej Abeele aangehouden, die nu wapenmaker was geworden. Gezien hebbende dat de Soc. de Char, bonnages de Noël Sart-Culpart peil en had laten doen, dicht bij zijn woning, deed hij een gang bouwen en begon daaronder te graven. Hij vond kolen! Tenslotte zat hij tot 7 meter diep en had zijn miniatuur, mijntje geheel gemoderniseerd. De gendar. men ontdekten echter de mijn en Van den Abeele zal zich nu te verantwoorde# hebben. igsBRSscaBCRSiiaaaABsariasrsni NOODLOTTIGE BOKSPARTIJ TE GILLY Bij de gemeentefeesten was ook een groote boksmatch, die op de Groote Markt zou plaats hebben. Een der boksers va: de 19-jarige Louis Quenon, gehcetcn «Kid Louis», wonende te Courcelles-Petit. Bij de vierde ronde werd hij knock-ont geslagen. Hij begaf zich enkele oogen bik ken later naar de kleedkamer. Daar zakt» hij ineen. Een bijgeroepen dokter diende hem de eerste zorgen toe. doeti ronrl mid dernacht, overleed de jonge bokser. Het parket van Charleroi is ter plaats afge stapt. laaBemnunHBSsaasiaaKnasi VERKEER ONDERBROKEN TE AALBEKE Het verkeer voor voertuigen >s onder broken vanaf 18 funi tot 18 Juli 1935 op het vak van Rijksweg Aalbckc-Moma- leux. Bovendien wordt het eenzijdig verkeer vanaf 18 Juni tot 15 Oogst a. s. inp richt op het wegvak Aflbeke-Risciuons-Trmt (deel begrepen tusschen den provincialen weg Moeskroen-Mcenen en de traml'jn Moeskroen-Meenen). De omleiding zal ter plaats door sein palen aangeduid worden. lEsrsnassaBsisFasBRSssTizn-rxH AKELIGE VONDST TE EK.r"?rN Handschoen met afgesneden vinger. Te Ekeren, op de groote baan near Merksem werd een handschoen gevonden waarin een afgesneden vinger nog stak. Het was een bruin lederen handschoen met manchette, van de linker hand. De twee voorste vingers van de handschoen waren langs den binnenkant doorgesneden en in de eerste stak den afgesneden wi;s- vinger. Het was eene manshandschoen cn het was er ook duidelijk aan te zien, dit de vinger reeds een paar dagen geleden moet afgesneden zijn. Men denkt dat de handschoen en vin ger moeten voortkomen van een dief dit moet deelgenomen hebben aan een in braak rond die dagen gepleegd te Rr?<- schaat en waar bloedsporen werden ach tergelaten. ««BBfêSSHEaaMBSSSESasrFM!» VIJF SOLDATEN TENGEVOLfE VAN GEFORCEERDEN MARSCH OVERLEDEN IN DUITSCKLAA'D Tijdns de manoeuvers in de Beierse» bergen van het te Regensburg gedeta cheerde regiment infanterie, zijn, n:ar V. D. uit Munchen verneemt, vijf solda ten ten gevolge van een geforceerde marsch langs een der open wegen, in groote hitte en zware verpakking over leden. iBBEBaaïBacEBBEBKSïaiBaaaaiïJ EEN ITALIAANSCH VERKEERSVLIEGTUIG BEREIKT EEN SNELHEID VAN 410 KM. PER UUR Een Italiaansch vliegtuig, bestuurd door Adriano Sacula, heeft deu afstand Mi- laan-Rome- in 1 u. 10 min. afgelegd, met een snelheM van 410 km. per uur. Het betreft een nieuw driemotorig ver keersvliegtuig met inklapbaar landingstel sel. laaagsiissssasaszaesazaasHMi BIJ DE BELGEN IN AMERIKA OVERLIJDENS Te Detroit is overleden Herman Wayne, echtgenoot van Emma Ervinck, algemeen gekend als «Smetje Waynes. Hij was geboren te Diksmuide den 1 Augustus 1880 en verbleef reeds 35 jaar te Detroit, waar hij een uitgebreiden han del dreef en eene echte populaire figuur was. Uit East Moline komt nog tijding toe van het afsterven van Arthur J.ale- man, echtgenoot van Valerie Lanckrict, geboren te Zarren den 2 Februari 1886 iaE3«3HES«fflEaHsaBaaaa£ai6EaBïii GRUWELIJK WONDERMIDDEL Veertig dooden. Te Soca, Rumenië, werden verleden Zo mer veel personen ziek tijdens een periode van groote warmte en droogte. De zieken wendden zich tot een wonderdoenster die zegde dat de ziel van een overledene door het dorp dwaalde en de ziekte veroor zaakte. Om die ziel te doen verdwijnen moest het hart van die overledene uitge haald en gemengd worden met een zeker drankje, om dit dan in te nemen. Landbouwers togen naar het graf en het reeds in staat van ontbinding zijnde hart van bedoelde overledene werd uitge haald. De wonderdoenster kookte het met kruiden en planten en gaf het de zieken te drinken. Een 40-tal die het innamen stierven nadien. BMOBlHEBSSaSBSaBESianHII ERG VERKEERSONGEVAL IN OOSTENRIJK Een autocar in een bergravijn. De zoon van Minister Fey onder de inzittenden- Nabij den col van Prgbichi en Styné. is een autocar die leden van de jeugd- afdeeling van de Heimwehr van Minister Fey, in een ravijn gestort. Ér zijn 3 dooden en 16 gekwetsten. D« zoon van Majoor Fey is ongedeerd gf' bleven. iNaiiBcmaiiBiiaiiiniHtf JONGELING ONDER LOKOMOT'EF GEWORPEN IN DUITSCHLAND De 23-jarige Rosenbaum die sedert Hji' Ier aan het bewind was gekomen nas' Frankrijk was gaan wonen en werk*11 was enkele dagen verlof gaan doorbren gen naar zijn geboortedorp in Beiersn^ Toen hij Duitschland introk werd W door een groep nazi'» vastgegrepen naar een concentratiekamp overgehra1 waar hij iederen da£ een rammeling krt' Ten slotte werd hij onder een lokomot geworpen met het vreeselijk gevolg 1 zijn lichaam in stukken gereden werA

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 10