I ONWEDERS I^V»JATioNAl! Drcsfkeersen 25.000 Ir. prijzen Ir. 25.000 Hoog Bezoek te leper Beknopt Historiek van het 3* Linieregiment geteende den Veldtocht 1914-3913 BRIEF UIT BRUSSEL r STAD POPERINGE Dinsdag 9 Juli 1935, te 2.30 u. zeer stipt namiddag G0UWFEEST DER KATHOLIEKE TURNERS TE WF.RVIK De Eerste Minister van Aastralie teekent het Gulden Boek op het Stadhuis te Ie$efc Woensdag, om 17 u., werd Sir Lyons, Eerste Minister van Australië, met zijne echtgenoote ontvangen ten Stadhuize door Heer Burgemeester J, Vander Ghote. De Eerste Minister was vergezeld van zijne Sekretarissen, Heeren Mac Kennaen Swanson. We bemerken onder de tegen- woordigen Heer Versailles, Sekretaris der stad; Lieutenant-Oolonel Forbes Robin son van de I. W. C. en Majoor Hugger- son van de afdeeling van het British Legion. assasaaaaiasBaaaBHaaHaBBunB! Vooraleer op het Stadhuis ontvangen te worden, legde de Hooge Bezoeker bloemen neder aan het Gedenkteeken der Ieper- sche gesneuvelden. Op het Stadhuis sprak de Heer Burgemeester den welkomgroet uit. waarop de Eerste Minister in gloed volle taal bedankte om de plechtige ont vangst, en het Gulden Boek toekende. 's Avonds te 20.30 uur woonde de Eerste Minister en zijn gevolg de Last Post bij onder de Meenenpoort, waar hij ins gelijks bloemen nederlegde. (VERVOLG EN EINDE). HERINRICHTING DER DERDE GEMENGDE BRIGADE Op 9 Januari 1915, ten gevolge der af schaffing van de Gemengde Brigaden, werd de 3' Brigade ontbonden, en het 3* Gemengd Regiment met 5 bataillons, ml- trailleuzen en artillerie werd in het leven geroepen onder bevel van Majoor Mahleu. Sedert dit oogenblik heeft het 3* zich steeds door zijne geestdrift en zijne door- drijvendheid onderscheiden; het heeft rch schitterend aangesteld in al de moei- li ke en gevaarvolle oorlogstoestanden, voor dewelke het gestaan heeft, zoowel In den slag van Steenstrate als te Diksmulde aan het IJperlee-kanaal. Het regiment is in rust te Bray-Dunes van 2 Maart tot 13 April 1916. Van dan af houdt het wederom de wacht fti den sektor van Pervijze, welke bezet wordt tot in November 1916. Gedurende deze bezet ting wordt de 3* Gemengde Brigade her- Ingericht op den 1 Juni 1916. Na enkele dagen rust te Ghyvelde, stapt het Regiment, op 30 November, te Adin- kerke, in den trein met het kamp van Mailly, als bestemming. De 1* L. A. oefent er zich tot op den 23 December, en het Regiment, na drie weken rust te Beveren aan IJzer, neemt op 18 Januari 1917 den sektor Noordschote-Steenstrats over. Wij blijven er tot op 12 Juni 1917, en rusten opnieuw uit aan de kust, (De Panne voor het 3°) rust van 18 dagen. Op 1 Juli 1917 wordt het 3* geroepen om den sektor van Diksmulde te bezetten en den 22", door uitbreiding van den sek tor, gaat onze bezetting van paal 15 tot aan het Handzame-kanaal. Deze sektor is behouden tot op 13 November 1917. Rust van 14 November 1917 tot 3 Januari 1918 te Stavele. Van deze datum tot 23 Maart 1918, bezet van den sektor Loo- Nieuwkapelle. Op zelfden dag verwisseling met een ander regiment met inrichting in den sektor Diksmuide-Nieuwkapelle. Verblijf tot 28 Juni 1918, gevolgd van rust tot 19 Juli ln de houten loodsen van Btavele-Hoekje. Den 19 Juli 1918 tot aan het offensief (28 September) verdedigt het Regiment den sektor van Merkem (Blanckaert vij ver). KWAEBEEK (8-9 September 1918). 't Is aan ons Regiment, onder de leiding van den Luitenant-Kolonel Ridder de Ca- latay, dat de uitnemende eer te beurt viel de vijandelijke stellingen van Kwaebeek aan te vallen. Waarlijk de eer was groot voor zulkdanig aanval aangeduid te wor den, de eerste in dien aard op het Bel gisch front, met twee bataillons in lijn en een bataillon in reserve. De verrichting werd schitterend geleid, de vijandelijke stelling met de grootste doodsverachting overmeesterd, het Regi ment richt zich in op het veroverde ter rein. De hoogst vleiende woorden van den Luitenant-Generaal Bevelhebber der 1" L. A. in zijn uitdeelingsdagorder van 16 Juli, de gelukwenschen van generaal Plumer, bevelhebber van het 2* Brittenleger en deze van den algemeenen legerstafoverste, zijn de stellige bewijzen van de voorbeel dige wonderbare dapperheid van het 3' Linie. HET OFFENSIEF VAN 28 SEPTEMBER TOT 3 OKTOBER Het offensief dat ons naar de zege lei den moest, werd op 28 September 1918 om 5.30 u. ingezet na eene artillerievoorbe reiding van drie geslagen uren. Den 28 September, om 2 uur van den morgen, is het Regiment ln stelling de drie bataillons in diepte opgesteld. Om 5.28 uur zet het spervuur zich vast en om 5.30 uur gaat de Infanterie tot den aan val over, het spervuur volgend dat rollen de wordt. Om 7.30 uur bereikt het de 3" Bayer- stelling en gaat over tot den schoonmaak der lijn. Om 9.30 uur de Klerkenriegel over schreden hebbende, bereikt het I de baan van Klerken naar Houthulst, waar het door een hevig mltrailleuzenvuur aan den gTond genageld wordt. Het I neemt stel ling in de grachten van de baan Klerken- Houthulst. Twee mi-secties die vooruitge zonden worden om de vijandelijke ml- trailleuzen tot stilzwijgen te dwingen, worden verplicht achteruit te trekken niet zonder verliezen ondergaan te hebben. Vanaf 12.30 uur ziet het bataillon, dat aan den kop is, zich genoodzaakt menig maal van stelling te veranderen, daar de dracht der vuren te kort zijn. Omstreeks 15.15 uur ontvangen de ba taillons bevel achteruit te trekken. Het m in 3" lijn stelt zich op ten Oosten van het kruispunt der wegen Jonkershove Diksmulde en Nieuwestede-Zwartegat. Het I richt zich ln ter hoogte van de baan Klerken-Zwartegat. Het II ten Oosten van deze baan dekt het Regiment. Den 28 September, bij avond, is het Re giment, ongeveer 5 Km. In de vijandelijke stellingen doorgedrongen. Den 29 September 1918, aanval door 2* en 22" Linieregimenten van het front Klerken-Klerkensmisse-Terrest. Het 3" krijgt voor opdracht de tusschenruimte, tusschen 2" en 22" in hun vooruitgang na gelaten, aan te vullen, vervolgens zoover mogelijk vooruit te dringen. Om 5.45 uur gaat het II tot den aanval der vijandelijke stelling over en bereikt de baan Ruiterhoek-Terrest. Den 30 September 1918 moet het regi ment tot den aanval van het front Wer- ken-Zarren-Amersvelde overgaan. Het re giment maakt tal van krijgsgevangenen en gaat normaal vooruit. Den 1 Oktober 1918 heeft het regiment bevel gekregen kost wat kost de vijande lijke stelling in te beuken en zoo snel mo gelijk naar Torhout op to rukken. Den 3 Oktober, kampeeren de batail lons in het bosch van Houthulst en in den omtrek. OFFENSIEF VAN 12 OP 21 OKTOBER 1918 De vijand zocht stand te houden op de heuvels van Hooglede, zijn ïechtervleugel gesteund aan het kanaal van Handzame, zijn linker tegen het kanaal van Roese- lare. Den 14» bereikt de spits van het regi ment de baan Handzame-Vierschaar en rukt in het vervolg vooruit tot aan den weg Staden-« In Poperinge herberg. Om 18.30 u. ontvangen I en II order den IJze: veg Kortemark-Staden te gaan be zetten. Den 18* aanval van de Ringbeek. Ge weldige reactie gedurende den ganschen nacht. Het Regiment dat zware verliezen ondergaan heeft, wordt afgelost en gaat in reserve over. Den 20" wegwijzer: Bru- waan, Sterrewijk, paal 19.200 van de baan naar Eekloo, aardeweg naar Lootenhulle, aardeweg naar Halsem. Den 21°, wordt het Regiment door de 4* Jagers te voet afgelost, 't Is daar, ter wijl het Regiment een nieuwen aanval voorbereidde ten einde de Leie in de rich ting van Dendermonde over te steken, dat de Wapenstilstand aangenaam de dappere soldaten kwam verrassen. GEWELDIGE ONWEDERS BOVEN DIKSMUIDE Vrijdagavond woedde er boven Dlks- smuide e» omstreken een geweldig on we der; stortregens en hagelbuien wisselden elkaar af. Op sommige plaatsen lag de hagel een voet hoog. Er is natuurlijk vele schade en geen huis waar het water niet binnenstroomde. Verscheidene plafonds door de indringende regen doorweekt, vie len naar beneden. Op sommige zolders waar de goten braken kwam de hagel aanspoelen tot meer dan 1 meter hoog. In een schoenwinkel stonden alle schoe nen onder water. Bij een ander inwoner viel het dak ln zoodat deze familie de nacht bij vrienden moest doorbrengen. Er waren hagelsteenen eene musschenei dik, maar vooral door de overvloedige massas opeengehoopte hagel is er veel schade. In alle hovingen zijn duizenden Jonge plan ten en groenten vernield. Ook rondom den IJzertoren veroorzaak te het onweder groote schade. De pas aan gelegde beplantingen van rozen en da- lias, alsook de nieuwe wandelrondweg rondom het Monument werden ten deele weggespoeld en vernield, zocdat het werk der laatste weken weer moet herdaan wor den. Er werden dan ook onmiddellijk maatregelen getroffen om alles zoo spoe dig mogelijk te herstellen. Men weet dat de thans aangelegde omgeving een lust is voor het oog en menig bezoeker druk te er zijn tevredenheid over uit. De IJzer toren zelf heeft niets van het onweder ge leden. Dagelijks komen bezoekers, scho len en groepen om krypte en toren te be zichtigen. A Uit Diksmuide vernemen we nog: ONS STADJE AAN DE BEERT Wij hadden de laatste dagen zooveel gehoord en gelezen van scnrikkelijke wind- en hagelvlagen die ons land en meest nog West-Vlaanderen teisterden en in Diksmuide was menige keer reeas-her haald geworden; Wij zijn hier neg al tijd in 't beste hoekje, Diksmuide schiet toch altijd nog vrij van die ellenden! Men had te vroeg gezegevierd, eilaas! Vrijdag der verleden week, in den avond, rond 8 'A uur, werd het hier op eens volop donker; onheilspellende wol ken kwamen, aan den hemel opeengesta peld en het begon geweldig te regenen, bijzoover dat men van 'n straat ver de kerk niet meer zien staan kon. In 't begin was het nog maar een cu riosum waarin de jonkheden nog hun beschot hadden en dat alleen de ouderen van jaren, met meer ondervinding reeds, deed schrikken, 't En duurde niet lang ook of daar kwam hagel bij, eerst lichtjes, doch wat later geweldiger, ja onstuimig en door den wind opgejaagd. D8 goten, de dakgoten over de zolders in 't bijzonder, lagen spoedig vol hagel steenen gedreven, die het water niet ver der meer doorlieten, met het ongelukkig gevolg dat dit laatste door zolders en pla fonneering begon te stroomen en nage noeg alle huizen onder water zette! Waar het van bovén-uit nog niet rap genoeg ging, kwam het water dan nog uit de riolen in sommige kelders gelocpen. In ieder huis was alleman... aan dek. Al die armen en beenen had sleurde em mers en dweils, borstels en emballage- goed bij om het toegestroomde water te bedwingen en ten minste toch da schade tot een minimum te bepalen. Gelukkig duurde de vlaag niet al te lang en rond 10 uur was alles en leder te rust. In menig huis had men echter aanzienlijke schade te betreuren. Bijzon der bij winkeliers wis het erg geweest. Schoenen stonden te zwammen aan de etalages, zoetekoek en chocolade in de magazijnen, wol en sayet in de keldars! 's Anderdaags zag men voor veel huizen hoopjes plaaster t'hoopegevaagd: de af gevallene plafonds. Bij de hoveniers was het een algemeen treuren om de groen ten en de vruchten die, na zooveel zorg gekost te hebben en zooveel te hebben beloofd, ten grooten deele vernietigd, en voor 't ander deel weken verachterd waren. God spare er alle menschen en alle steden en dorpen van: 't is een echte ramp waar het voorvalt! berlg* bliksemflits fiocrkliVde lucht, en richtte tal van verwoestingen aan of veroorzaak»} persoonlijke ongevallen. Door zelfden bliksemflits werd ln de kerk een groote vuurstraal waargenomen die geen brand veroorzaakt; bij J. Craene werd de radio en telefoon buiten gebruik gesteld; bij Pr. Verheyden werd de zoon getroffen wijl hij aan de elektrische ma- chien stond, gelukkig niet erg; de kleine L. Prot werd van haar stoel geslagen; bij A. Torleyns werd een vensterruit stukge slagen; bij F. Nys werd de radio stukge slagen en de man die soep opdiende werd de soeplepel uit de hand gerukt: bij R. •Laeremans werd de elektrieke tabel stuk geslagen; bij A. Broos sloeg de bliksem op de machien; Fr. Peeters werd omringd door een groote vlam; Vrouw J. B. Pee ters werd bewusteloos geslagen; het 11- jarig kind Jozef Smets die op het veld was werd bewusteloos geslagen; bij F. Michiels en Aug. Smets werd het radio toestel beschadigd; R. Broos die van den akker kwam met een zeis op den rug werd ten gronde geslagen zonder verder erg; twee lieden die van het bosch kwa men met de bijl-op de schouder, werden ten gronde geslagen; bij L. Willems wer den alle lampen stukgeslagen. Nooit heeft men zulke paniek ln de ge meente bijgewoond. NA DE ZV/ARE ONWEDERS VAN 2* SINKSENDAG De landbouwverwoeitlngen in Viaamsche Bergstreek, (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 20-6-'35. Als ge deze lijnen leest, zal '^Parlement I in verlof zijn gegaan. Ten minste de Ka mer. Maar de Senaat zal het ook nie Volksvertegenwoordiger R.-D. De Man lang rekken. Reeds werd beslist de Noord- heeft aan den Heer Minister van Bin- Zuidverbinding te bekrachtigen met de nenlandsche Zaken volgende vraag ge- kleine wijziging, die door de Kamer werd steldaangenomen. Op 10 Juni, 2° Sinksendag 193S, werd Het valt ons Parlement nog meê dat de landbouwstreek der Viaamsche Bergen we hier geen babbelaarhebben gelijk en inzonderheid een groot gedeelte der I bet Amerikaansch Senaatslid Huey Long, stad leper, de gemeenten Loker, West- die vijftien uren aan één stuk gesproken outer en Reningelst, op vreeselijke wijze heeft! geteisterd door ware verwoesting. De Hi de Kamerzitting van Dinsdag werd graanvelden zijn omzeggens totaal ver- schier uitsluitend gesproken over de woest, zonder de erge schade te rekenen grondinzakkingen te Gosselies, waardoor aan de andere veldvruchten. Daar het 16.°° huizen en gemeentelijke gebouwen hier een ramp geldt, die zeker niet door ^n beschadigd. Het beginsel is: de kool verzekering tegen hagel zal worden ge- mijnen zijn verantwoordelijk voor de aan- dekt, zijn wij zoo vrij te vragen of de gerichte schade. Namens de Regeering Heer Minister het treffen van hulpmaat- verklaarde Minister Van Isacker, dat de regelen ten voordeele der zwaar geteis- Regeering wel bereid is tusschen te ko terde boerenbevolking zou willen in over- men, maar dat mag niet als een voor weging i.emen?» gaande worden beschouwd. Bij de bespreking werd aangegeven dat ij hopen dat aan die rechtmatige speciale wetgeving die schade voor N raag zal voldoening geschonken worden. toekomst zou moeten regelen. BSS3Ba2nBrE5aE3£3E33XaeSSSBE33ElS3Baa3533EB3EaaS3XMSH2»H Nadat vastgesteld was dat de personen, w die de Belgische nationaliteit hebben aan- WFRFI DHFRFI IR ti FWSSSFN gevraagd, aUemaal de volstrekte meer- VV I\ 1 ILitlO.Ji-.iN I derheid der uitgebrachte stemmen heb ben bekomen, werd de eindstemming in RUSLAND I zitting van Woensdag gehouden. Dinsdag werd nog wat "gezaagd» over POLITIEKE OMMEKEER d8 benoeming van een burgemeester ln -<o>- Gedurende de 51 maanden heeft het 3' Linie blijk gegeven van do verhevenste militaire deugden. Officieren, onderofficieren en soldaten onderscheidden zich altijd door hunnen verbroederingsgeest, hunnen samenhang, hun gewillige onderwerping aan de tucht, hunne zelfverloochening. Vlamingen uit alle gouwen, Walen uit het Centrum- en Borinagebekken, Bra banders, allen deelden hetzelfde gedacht: het Vaderland dienen. Niettegenstaande verschillende hervor mingen, blijft die geest in dit schoone korps voortbestaan, en zulks dank aan de individueele waarde van de jonge krach ten van het 3* Linie. Mocht deze overlevering Immer onder de jongeren, die de wacht van onze roem rijke vlag hebben overgenomen, in eere blijven. PYRÈS. ïaarasr2sib9mbbih VLIEGFEEST TE m Heden Zonda? hebben groote militaire viiegfeesten plaats. De vliegers v/aren deze weeïc dan ook druk aan bet oefenen. Hier een zichtje genomen van een escadrille die in slaglijn zich gereed houdt om te gehoorzamen aan het overste die op kop vliegt. Men zou deze best vergelijken aan trekvogels. op den Hippodroom der Groote Heerlijkheid, Woestensteenweg GEWELDIG ONWEDER TE NIEUWKAPELLE AANZIENLIJKE SCHADE Vrijdag 14 Juni, om 7 uur 's avonds is een geweldig onweder losgebroken boven de gemeente Nieuwkapelle en om streken, er.weder welke niet licht uit het -geheugen zal gewischt zij-n. Het was tamelijk warm geweest dien dag. Tegen den avond kwam in het Westen een af schuwelijk gevaarte opdoemen, dat traag maar zeker hoog ar en hooger schoof. Diep uit het Westen zelf doken afzichte lijke zwarte wolken, die als uit den grond schenen te komen, en zich in een dichte massa opeenpakten. Ongerust stonden de menschen naai- dat broeiend gevaarte te zien. Wij zijn hier nog dikwijls van de bestehoorde men hier en daar zeg gen. Dit gezegde zou algauw gelogen straft worden. Hevige donderslagen volg den elkaar op, binst de regen in pezen neerpletste. Maar hetgeen niemand ver wachtte gebeurde: plots begon het ge weldig te hagelen, lijk het in mensehen- geheugen niet meer gebeurd was. Een kwartier lang trommelden ze op de daken en sloegen de dakvensters en andere ruiten stuk. In dichte hoopen kwamen ze neergestormd met oorverdoovend ge- druisch, echte ijsbrokken de grootte van duifeieren en meerdere. Met ruw geweld kwamen ze neergesmakt op de prachtige tarwevelden, de wiegende haver, de bloei ende vlasgaards, paard-eboonen, aardap pelen, bsetsn, alles wat zoo veel beloofde, werd om zoo te zeggen in stukken gehakt, ontbladerd, ontbloeid... Het was erbarme lijk triestig 's anderendaags de velden te bezien, treurig lieten de tarwe en haver hun koppen hangen, gekraakt onder den halm en geknakt in hun groei. De vlas gaards totaal verwoest en stuk gereten. Aan de peerdeboonen bleef niets meer over dan de stalen, welke daar kletsbloot," stonden als levende lijken. De aardap pelen, die reeds eenmaal verwoest werden door de nachtvorst, zijn ook nu ontbla derd en verwoest. De beeten zijn stuk geslagen, uitgerukt en weggespoeld. De meest geteisterde streek is gelegen tus schen Nieuwkapelle dorp en het gehucht de Groigne. Zondag morgen lagen de hagelsteenen nog opgehoopt langs grachten en dijken. De bliksem sloeg ook op verschillige plaatsen binnen, zonder echter brand te veroorzaken. go» VROUW DOODGEBLIKSEMD TE LOKER Het onweder van Zaterdag miek hier een slachtoffer. Vrouw Bertha Wille- met, 38 jaar, was rond 6 uur nog op het veld, toen een bliksemschicht haar doo- delijk trof. Eenige kindjes die rond haar speelden werden niet getroffen. FRANKRIJK DE FIXANCIEELE TOESTAND Eindelijk na veertien dagen bestaan der nieuwe Regeering Laval, schijnt het dat een vast plan tot bezuinigingen het dag licht heeft gezien. De militaire pensioenen zullen ook hun deel hebben, evenals de sociale wetgeving. De Kamer mag voortzetelen maar in ge val ze er toe zou besluiten politieke vraag stukken te bespreken zal ze onmiddellijk naar huis gestuurd worden. Een voorstel tot ontbinding der fascis tische vereenigingen, ingediend door de roodjes, werd door de voorzitters der ver schillende politieke partijen verworpen. NIEUWE OPSTOOTJES s VAN POOLSCHE ARBEIDERS Te Rijsel en te Parijs hebben de Pool- sche arbeiders die hun arbeiderskaart wa ren afgenomen, alweer opstootjes verwekt aan de Pcolsche consulaten. Het kwam tot erge botsingen tusschen de betoogers en de gendarmen. Enkelen werden ge kwetst en anderen aangehouden. ZWITSERLAND GROOTE BANK IN MOEILIJKHEDEN De Banque Commerciale de Bale die beleggingen bezat ten bedrage van 2 mil liard 700 miïiioen Belgische frank, heeft hare betalingen moeten stakén. Het was een der grootste banken van het land. TE POLLINKHOVE Vrijdag avond 14 dezer, omtrent 8 u. heeft er boven Pollinkhove en Loo een ongewoon hevig onweder gewoed, verge zeld van stortregen en schrikkelijke hagel slag, wat honderd duizenden franken schade aan de landbouwgewassen heeft aangebracht. De velden en moestuinen bieden een treurigen aanblik, de beeten, aardappelen, erwten, paardeboonen, vlas, zijn het ergst verwoest. Wie zal onze land bouwers voor zooveel onheil eenlgzins vergoeden? co» NATUURWONDER TE O. L. VROUW TIELT GROOTE BEROERING DOOR EEN BLIKSEMFLITS Een hevig onweder daagde op boven de gemeente O, U V£9Uw ïl^lt, É4ike4 $én ENGELAND VOOR TOENADERING MET DUITSCHLAND Een groep Engelsche oud-strijders zal op 13 Juli e. k. afreizen naar Berlijn om er besprekingen te voeren met Duitsche oud-strijders en te onderzoeken hoe de betrekkingen tusschen beide landen zou den kunnen verbeterd worden. De Engel sche afvaardiging zal geleid worden door Majoor Godley en Kolonel Grosfield. In Engeland bestaat ook een grooten stroom onder de oud-strijders om een In ternationale oud-strijc" ersvereeniging te vormen waart-oe alle landen die streden in den grooten oorlog zouden toegelaten worden. Het ware om een wereldfront te vormen van alle oud-strijders dat verkies lijker zou zijn dan het uitsluitend gein- terallieerd front. Ket spreekt van zelf dat de Nationalistisch getinte Fransche en Belgische oud-strijders in hoofdzaak daar tegen gekant zijn. DE PRINS VAN WALES SPREEKT NOGMAALS VOOR DEN VREDE Weerom heeft de Prins van Wales ge sproken ten voordeele van, den vrede. Bij het bezoeken van een school hield hij èen rede waarin hij nogmaals uitkwam tegen den oorlog, die ons allen bezielt met het gevoel van afkeer. Anderzijds zegde hij ook dat niet meer moet terug gezien wordei? naar het ver leden en wat zich hierin heeft voorge daan. Omdat men in den oorlog tegen over elkaar heeft gestaanT moet men daar voor altijd tegenover elkaar blijven staan? Neen, toenadering moet gezocht worden onder alle volkeren. DE VLOOTBESPREKINGEN MET DUITSCHLAND Frankrijk stribbelt tegen Zooals wij reeds verleden week meld den, heeft Engeland een akkoord gesloten met Duitschland waarbij aan dit land toegestaan wordt een oorlogsvloot te bou wen ter sterkte van 35 </0 van de Engel sche oorlogsvloot. Voor duikbooten is 45 percent toegestaan. Dit onder voorwaarde dat de andere landen betrokken bij de vlootovereenkomsten, akkoord gaan hier mede. Alleen van d-e zijde van Frankrijk schijnt hiertegen verzet te komen. Frank rijk stribbelt tegen daar het, volgens de bestaande verdragen, ook maar een vloot mag bezitten ter sterkte van 35 der Engelsche vloot en dit om eigen land en al zijn koloniën te verdedigen, wijl Duitschland alleen eigen zeegrenzen moet beschutten. Frankrijk heeft kenbaar ge maakt dat het zich dan ook niet meer ge bonden zal achten door de bestaande vlcotverdragen en zijn volledige vrijheid zal nemen voor de bewapening ter zee. Het sluiten van het akkoord werd met groote voldoening vernomen te Londen en Berlijn, bijzonderlijk in deze laatste stad. Duitschland zou thans eenzelfde akkoord zoeken In zake luchtbewapening. VOOR BETERE BETREKKINGEN MET DE V. S. VAN AMERIKA Het schijnt best mogelijk dat de oud- Eerste-Minister, Heer Mac Donald, met een bijzondere zending zal belast worden om in overleg met de Amerikaansche Re geering toenadering te zoeken en betere betrekkingen tusschen beide staten. MEXIKO REGEERINGSCRISI3 Een Regeeringscrisis is ontstaan ln Me- xiko. Na enkele dagen werd een nieuwe Regeering samengesteld. De Katholieken hielden een betooging maar toch moet van wege de nieuwe Socialistische Regee ring geen verzachting in de vervolging van den Katholieken Godsdienst verwacht worden. VEREENIGDE STATEN DE OORLOGSSCHULDEN Op 15 Juni heeft alleen Finland een betaling van oorlogsschulden gedaan. Ge zien het in gebreke blijven van alle an dere landen-schuldenaars, heeft de Ame rikaansche Regeering gemeld dat zij be reid is alle aannemelijke voorstellen ln acht te nemen en desnoods onderhande lingen wil aanknoopen. Een groote ver laging zou desnoods worden aangenomen of het afbetalen Ineens met een bepaald bedrag. VREEMDE ZEELIEDEN GEWEERD Bij uitvoering van een nieuwe wet die gestemd werd en waarbij bepaald wordt dat de vreemde zeelieden moeten geweerd worden op de paketbooten, zullen 30.000 zeelieden, meestal Engelschen, Duitschers en Spanjaarden, afgedankt worden, Door de Sovjets werd steeds propaganda de minderheid in de gemeente Winenne. gemaakt om zooveel mogelijk de kinderen Minister du Bus de Warnaffe heeft be- van hun ouders los te maken. wezen dat geen onwettelijke daad werd Dit heeft voor gevolg gehad dat miljoe- gssteld. nen kinders zwervers werden of verwaar- over de Coöperatieve Vennootschap- loosd. De Raad van Volkskommissarissen pen en Personenvennootschappen met be en het Middenkomiteit der Kcmmunisti- perkte aansprakelijkheidwerd aange- sche Partij heöben besloten hervormingen merkt door M. Tibbaut, dat de Senaat in te brengen om aan dezen toestand het eenige wijzigingen heeft gebracht aan de boofd te bieden. I voorgestelde teksten: De verantwoordelijkheid der ouders te- Minister Soudan heeft een amende- genover hun kinderen zal duidelijker wor- ment van M. David aangenomen, en den vastgesteld. daarmeê was de zaak af. TALRIJKE VERBANNINGEN M. Butaye wilde Dinsdag de Regeering In 1917 werd een oud-bolsjewistische ondervragen nopens de maatregelen wel- vereeniging gesticht waar alleen demo- be zij zou treffen ten voordeele der land- kratische kommunisten die van 1903 tot bouwers van 't arrondissement leper, die 1917 politieke aanslagen, moorden of mis- yeel schade hebben geleden van het drijven hadden gepleegd, mochten lid zijn. stormweêr. Deze vereeniging werd in deze laatste da- Woensdag deed M. Marquet hetzelfde gen ontbonden, wat groot opzien heeft voor 't arrondissement Oostende. Tot eene gebaard. interpellatie is het echter niet gekomen. De Russische Regeering zou er ook aan M. Poncelet, Voorzitter, deed bemerken denken de Internationale op te geven. Dit dat de Regeering met den toestand be- tengevolge het militair akkoord gesloten kend is, derhalve zelf de vergeldende met Frankrijk. Het is een feit dat de maatregelen zal treffen, kommunistische internationale het verbod Vijf wetsontwerpen werden in ééne opgelegd werd nog in den vreemde anti- stemming aangenomen, en tegen half vijf militaristische propaganda te voeren. was de dagorde uitgeput, en werden de Anderzijds wertüen een zeshonderdtal Kamerleden tot nadere bijeenroeping personen van burgerlijke afkomst en wo- naar huis gestuurd. nende in versohillende steden, aangehou- De volgende week komt de Senaat sa den en naar Siberië verbannen, alhoewel men om af te werken. Méér dan twee allen een leidende post hadden verkregen zittingen zullen daaraan niet besteed in de Sovjet-Unie. worden. DE WEDUWE VAN LENINH In 't Parlement d-oet men bemerken: AANGEHOUDEN In de jaren van groote -tentoonstellingen I worden de parlementsleden altijd bij ver- Volgens enkele vreemde bladen zou m vroeglng naar huis gestuurd. nnln v»./H rt/i vtt.o.H -i ttt/ï irn-ri T Jinln/» Ha srrAO- I Rusland de weduwe van Lenine, de vroe gere dictator van Sovjet-Rusland, in on genade zijn gevallen en'aangehouden. De vrouw is 66 jaar oud en ziek. CEYLAN REEDS 212.000 DOODEN VAN DE MALARIA Sedert November 1933 zijn op het eiland Ceylan reeds 212.000 personen ge storven aan de vreeselijke malaria-ziekte. Sedert November IS34 bedraagt het getal De waarheid daarover kan ik niet ach terhalen. EENIGE KRITISCHE BEMERKINGEN In t algemeen genomen zijn er door Minister Delattre wel enkele maatregelen getroffen in betrekking tot het regfem van werkloozenondersteuning, maar eene aanpassing van de verzekeringswe.tgeving met de gevolgen der nieuwe stabilisatie van den frank hebben we nog niet ge slachtoffers 147.000. ITALIË HET GETAL BLADZIJDEN DER DAGBLADEN BEPERKT Om redelijk te zijn, zou het bedrag der ouderdomspensioenen moeten aangepast worden aan de geldontwaarding. De v/et op de gezinsvergoedingen vraagt ook naar herziening en aanpassing. Die Ten einde de invoer van houtstof (cel- wet wordt trouwens ook zeer flauw toe- lulose) te beperken en aldus de handels- gepast, en vele kleine werkgevers, waar balans te verlichten, heeft de Italiaan- onder de landbouwers, storen zich aan sche Regeering per decreet het getal blad- die wet niet. De kontrool zou volstrekt zijden der "dag- en weekbladen van het moeten worden verscherpt, land beperkt. De pensioengerechtigden, wiens pen- De bladen zullen slechts éénmaal in de sioen ten laste wordt gelegd van welstel- week op maximum 10 bladzijden mogen jende kinderen, ondervinden de grootste verschijnen, en tweemaal op maximum miseries om hun pensioen uitbetaald te krijgen. De vrederechters die daarover moeten beslissen, kennen in den regel de ouderdomswet niet, en zoeken in het Bur gerlijk Wetboek om maatregelen voor te schrijven die veelal door den onwil van de welstellende kinderen eene doode letter blijven. Eveneens miseries met de uitbetaling I der bouwpremiën en de -terugbetaling van zes. ZILVEREN MUNTEN INGETROKKEN De zilveren muntstukken zullen inge trokken worden en vervangen door pa piergeld. De personen die zilveren mun ten achterhouden-aijn strafbaar met een boete gaande .van 100 tot 20.000 lire. EEN «FASCISTISCHE ZATERDAG» De Italiaansche Regeering heeft beslo- de faktuurzegels. In betrekking met dit ten de Engelsche weekte vervangen laatste moeten de faktuurzegels ingediend door den fascistischen ZaterdagOm worden binnen de zes maanden na de 1 uur den Zaterdag namiddag moet overal natifleatie betreffende de premie. Maar het werk stilgelegd worden. Den Zondag menigeen wordt willekeurig afgescheept, is gansch vrij maar 's Zaterdags moeten en zóó wordt steeds veel bitterheid ge- de Fascisten zich ter beschikking stellen dragen. van hun partij voor allerlei parramili- Naar' de finantieele politiek, met de taire oefeningen. geldontwaarding als grondslag, dringt De loonen moeten hiervoor niet ver- eene algemeene herziening zich op. En minderd en de verloren uren moeten in or,der dit opzicht heeft M. Delattre, de de andere dagen ingeloopen worden. socialistische Minister van Sociale Voor- HET GESCHIL MET ABESSINIE zorg, steeds gefaald. Rechtzinnig -gezegd: Italië stuurt steeds maar nieuwe troe- fiaar hetge^ Delattre de topre pen naar zijn Afrikaansche koloniën, ge- ^lnfvan zljn begrootmg in den Senaat, legen aan de grens van Abessinië. Deze beeft gezegd, mocht van hem heel wat laatste dagen werden nog twee troepen- m^r en beters verwacht worden. afdeelingen gemobiliseerd om overge- u KLEINE BERICHTEN scheept te worden naar Erythrea. Abessinië kan een half millloen solda- Verleden Zondag ls te Valenciennes een ten mobiliseeren en er wordt in dit land standbeeld van Koning Albert onthuld, eveneens druk gemaakt met allerlei mill- Dit standbeeld is gemaakt door M. A. taire voorbereidingen. Courtens, beeldhouwer te Brussel, en is Een oorlog schijnt in leder geval onver- geplaatst op het kerkplein van St Michel, mijdelijk. onthulling geschiedde onder M. Arm. MAAIEN MET DE HANDZEIS Guillon, prefekt van het Noorden. Van Ten eind- d- werkloosheid te bestrit het beschermkomiteit maakten deel M.M. Ten einde de werkloosheid te bestrij- Van zeeland, hoofdminister; A. Devèze, den beeft de Italiaansche Regeering het Minister van Landsverdediging; Minister verbod uitgevaardtgd dat er bij den oogst Bovesse. Baron de Qaiffier d'Hestroy; zou gepikt worden met machienen. Alles □amoiseaux gouwheer van Henegouwen; werkzaamheden. De overheidspersonen werden om 9 NIEUW INCIDENT MET ABESSINIE uur verwelkomd. Het muziek van het 43* Te Addis Abbeba, hoofdstad van Abes- binie voerde de nationale liederen van sinïë, werd de Italiaansche vlag gehecht Belgiëen Frankrijk uit. Om 10 uur had aan den auto van den Italiaanschen con- I ^en, plechtige Mis plaats ln St Michiels- sul, afgerukt door een onbekenden per- berk, waaronder een gelegenheidssermoen soon. In Abessinië denkt mei» te doen te van, E- Groote, gewezen legeralmoe- hebben met de daad van een uitdagings- I netter. Onder de aanwezigen M.M. Sinzot NOORWEGEN TROTZKY MAG ER ZES MAANDEN VERBLIJVEN De dooiende kommunistische ex-leider Trotzky kreeg door de Noorweegsche Re geering toelating aldaar te verblijven ln een bepaalde gemeente van het land voor een termijn van zes maanden. Hij moet zich evenwel buiten de politiek houden. Men zegt dat hij erg ziek is. Noorwegen wordt bestuurd door een Socialistische Regeering. Er werd meteen gemeld dat in Rusland de zoon van Trotzky werd aangenouden ofi tosvst xm agent. De Italiaansche consul heeft veront schuldigingen geëischt. SPANJE NAKLANK VAN DEN CATALAANSCHEN OPSTAND en Sandront, Belgische Kamerleden. M. Millot, meier van Valenciennes, nam het standbeeld in ontvangst. Daarop volg den muziekuitvoeringen, en om 1 uur had een groot banket plaats. In de St Jozefskerk te Brussel werd Maandag een plechtige rouwdienst opge dragen ter nagedachtenis van Graaf Heer Companys, gewezen president óer I Adelmann von Adelmansfelden, gewezen generaliteit van Catalonie, met enkele van Minister van Duitschland te Brussel, on- zijn me de werkers, stonden voor de recht— I jjmgs te I^eulen overleden bank terecht wegens opstand tegen den De legatie van Duitschland was talrijk Spaanschen Staat. vertegenwoordigd. Luitenant-Generaal Zij werden veroordeeld tot 30 jaar ge- Termonia vertegenwoordigde het Hof en vangenis. Generaal de Krahe het Ministerie van Men denkt dat deze straf later zal ln- Landsverdediging, gekort worden. m. Baron Houtaert, gouwheer van Bra- niTIT<;rWT AISJD bant, oud-Minister Carton de Wlsrt, uuiiOLriLAiHD Burggraaf A. Vandevyvere, Senator Fran- DE REKRUTEN OPGEROEPEN ?ols, enz. woonden den rouwdienst bij. Voor de eerste maal sedert den oorlog werden de aanplakbrieven tot het binnen- I j^gen te verzetten. Ofschoon het alle ge- roepen der rekruten aangeplakt. bieden die door den Jaj>anschen staf wer- De jongelingen geboren in 1914 en 1915 d€n opgeëischt gedwee als een schaap werden op 17 Juni binnen geroepen. I heeft ontruimd, toch heeft diezelfde staf DE DEVIEZENSMOKKEL nog de gelegenheid gevonden om te ver- Het Katholiek Duitsch Episcopaat heeft 1^^ dat een militair Ingrijpen onver ten stelligste de deviezensmokkel af ge- lijdelijk is geworden, vermits een van de keurd en er cp gewezen dat het er niet onte baro phineesche generaals niet vlug de minste rol heeft in gespeeld. ophoepelt. Indien de arme kerel rrimnDTrriimoo bouding met herziet, brandt dus een GEBOORTECIJFERS nieuw gewapend confliot los en wanneer In t Jaar 1934 bedroeg het geboorteover- het wat lang duurt, kan Japan daar ge- schot in Dultsahland 464.000, wat een legenheld in vinden cm zijn inpalmingen verhooging daarstelt tegenover het Jaar oog wat verder uit te breiden. Het ge- 1933 van 224.000 koppen. Het aantal ge- heele verzet, buiten dat van dien koppl- boorten bedraagt 18 pier duizend inwoners, gen alleenstaanden generaal, Bepaalt zich De Nazi's willen het geboortecijfer zien bij de klacht welke de Chineesche Ge zant te Londen daar heeft neergelegd tegen de schending door Japan van het verdrag der negen mogendheden, met Talrijke leden van cte Duitsche kolom, de leerlingen van de Duitsche schoiea? Brussel waren ook aanwezig. In den Kruidtuin werd Zondag ev schoone tentoonstelling gehouden uitgelezen bloemen en planten. De jury heeft de tentoonstellen g«v gewenscht om hunne prachtige inzents' gen. In de kerk van den Kapellen!*., werd het H. Misoffer opgedragen ter legenheld der 800* verjaring van d» Dorothea. Minister Spaak heeft te Hannuit em rede gehouden over den politieken t<*. stand, en de redens ontleed waarom jj socialisten de Regeering Van Zeeland toegetreden. In de Wereldtentoonstelling Zaterdag en Zondag een congres gehoj, den over den Vrijen tijd van den /J, beider Tal van diskoers werden uitgesprofcj en ruim evenveel besluiten werden aai,, genomen. De Bloemencorso die Zondag in j, Wereldtentoonstelling werd gehouden heeft natuurlijk heel wat regenvlagej moeten verduren. Ons Vorstenpaar twee kinderen en Prins en Prinses Ft», derik van Denemarken hebben zich die bloemenweelde kunnen verlustigen. De eerste prijs werd toegekend aan d, groep onzer militaire luchtvaart. D, Cercle Gaulois verbeeldde een schoor» yacht Astridmaar de regen druipt» eruit. We hebben te Brussel het bezoek ge, kregen van ff Muziek van 't 2* Voetvolk, regiment van Noorwegen, dat deelneem aan het festival der vreemde legermuzh, ken te Parijs. Het muziek van het 1" Grenadicrsregl, ment heeft het vreemde muziekkorps op. gewacht op de Rogierplaats en bracht hq naar het aangewezen hotel. Maandag en Dinsdag heeft het Noor. weegsch Muziekkorps concerten gespeeld in het Noorweegsch Paviljoen der Wf. reldtentoonstelling. Toondichter Paul Gilson werd Zon. dag in het Paleis voor Schoone Kunsten te Brussel gehuldigd ter gelegenheid vaa zijn 70" verjaardag. Onder de aanwezigen Minister Bovesse en talrijke vereerden van den kunstenaar. M. Gaston Brenta, een zijner leerlin» gen, bood hem zijn portret aan. Mej. Suzanna Daneau loofde den kun. stenaar om zijne uitmuntende gaven van geest en gevoel. M. Eug. Vande Velde, leider van d« Schola Cantorum, sprak namens dn Viaamsche toonkundigen; M. Mousset na. mens de Schouwburgpers; M. Jaz. Jongen huldigde vooral den leeraar van het Con. servatorium van Brussel; Minister Bo. vesse bracht hem de hulde van de R«. geering. M. P. Gilson dankte zijne vereerders. De huldebetooging werd besloten mei een feestmaal, waar geestdriftige diskceq werden afgestoken. Te Gilly-Sart-Culpart heeft de ge. naamde Floriau Vanden Abeele, een ge. wezen rijtuigmaker, in zijn hof een koe!, mijn met galerijen van 7 m. diepte aange. legd en daar sedert meer dan een iaat kolen gewonnen. Hij bracht zijne pro. ductie 's nachts aan den man. Hij zon reeds 7000 kgr. kolen bovengehaald heb. ben. Maar durenis een Duitsche stad, en het gerecht heeft aan die historie een einde gesteld met het gevolg dat ge wel raden kunt. In de vlasstreek van het Leie-gebied, in drie groepen onderverdeeld, is nu eer., door eene paritaire kommissie een nieu we loonregeling opgebouwd. De uurloonen zijn bepaald op 3,50 fr., 3 fr. en 2,90 fr, Dat beteekent eene verhooging van 5 t. h, in tweemaal 2.5 toe te passen. Te Geneve heeft de Katholieke Ver- eeniging een maaltijd aangeboden aan d, katholieke deelnemers van de Internatio» nale Arbeidsconferentie. De Nederland. sche Staatsman Prof. Aalberse heeft daaf een belangrijke rede gehouden over d, wereldkrisis, van katholiek standpunt be schouwd. Hij verdedigde de stelling: D, mensch is wel een eenling maar teven een maatschappelijk wezen; de wereld- krisis is ook een geestelijk gistingsproces en de krisis draagt het kenmerk van een revolutionnair karakter; alleen langs d« wegen door «Quadragesimo Annoaan- geduid, is het wereldheil terug te vindea Ge kent het beroemd proces dal thans hangig is bij het Assisenhof vaa Brabant, en waarbij Pierre Nathan en ni ne gewezen bijzit Malou Gerin te vet woorden hebben voor de moord op Men, Hérel van Parijs. Over vuiligheid schrijf ik echter liefst niet. De advocaten zullen zich wel gelas ten met de onschuld en onverant woordelijkheid der schuldigen te piel" ten. Dat behoort trouwens tot hun beroep, Het Beroepshof van Brussel heeft zich uitgesproken in zakie ambtenaren van 't Ministerie van Justitie, die zeel kwistig genade hebben verleend aan ver' oordeelden. Van Eegeren, de zoon van een overle den magistraat van Gent, kreeg 20 maan« den gevang en 1400 fr. boete; De Vylder, 1 Jaar gevang en 700 fr. boete; Van Hecke, 18 maand gevang en 700 fr. boete; O, Vereecke, 18 maanden en 700 fr. boete; Anna Moureau, herbergierster-makelaar- ster, 6 maanden en 700 fr. boete. Voor hen is geen genade meer te vin den. Staatsminister A. Vande Vyvere !t Dinsdag gehoord geweest door de Com missie voor parlementair onderzoek, voor- gezeten door M. Jaspar. M. Vande Vyveré heeft beslist de beschuldiging afgewezen van M. Sap, naar dewelke hij (M. Vande Vyvere) aan 't hoofd zou gestaan hebben van een komplot tegen den frank. Hij ontkende beslisWiat de moeilijkheden van den Boerenbond in verband zouden heb ben gestaan met de N. Ven. C. I. L. IX A. N. I. C. (Kredietverleening aan de Nij verheid) mag alle stukken opelscheii. Nt, Vande Vyvere ls streng geweest tegenovef M. Sap. Die historie heeft nog niet haar beslag gekregen. stijgen tot 21 per duizend. CHINA DE NIEUWE EISCHEN VAN JAPAN daarbij de vraag wat de acht andere sta- ten, die het verdrag mede onderteeken- In China blijft de toestand onregelma- den, daartegen zullen doen. tig, of, zoo men wil, regelmatig in «Ie wan- Men mag zich binnen kort verwachten orde. Japan stelt steeds groote re elachen aaa een nieuwen Staat Noord-China, on- Ifl-SMrj Ititil 09 gracht Jilét «fit V dcJU ldar vooodii van Janan. TT'' Op bladzijde 11 geven we verslag del feestelijkheden; ziehier nu de UITSLAGEN DER PRIJSKAMPEN. Wedstrijd I en II: Voorgeschreven Feest» oefeningen en Verdedigingsocfeningen. Volwassenen. Hooge graad: 1. Brugge, 193,75 p.; 9 Waregem, 18525 p.; 3. Wevelgem, 183 p.! 4. Meulebeke, 181,50 p.; 5. Heestert, 179,73 p.; 6. Kuurne, 172,75 p.; 7. Marke, 153,50 p.; 8. Geluwe, 179,75 p., gedeklasseerd. Lage graad: 1. Blankenberge, 174,75 P* 2. Knokke, 168,50 p.; 3. Lauwe, 168 p,f 4. Veurne, 166,50 p.; 6. leper, 161 p. Wedstrijden III en IV: Voorbehouden feest oefeningen en oefeningen naar kent zonder tuigen. Leerlingen. Hoog» graad: 1. Waregem. 196.95 p.; Heestert, 196,45 p.; 3. Blankenberg» 194,55 p.; 4. Wevelgem, 193,95 p.; 5. Brug* ge, 192,65 p.; 6. Kuurne, 192,15 p.; 7. Ge- luwe, 186,18 p.; 8. Marke, 183,85 p.; Meulebeke, 178,80 p. Lage graad: 1. Komen, 1903S pf Knoklce, 188,03 p.; 3. Lauwe, 187,45 P-I 4. Veurne, 178,15 p.; 6. leper, 177,35 p- Wedstrijd V: Voorgeschreven toesteloef»" nlngen op barren en rek. Volwassene#1 Hooge graad: 1. Brugge, 97 p.; 2. We velgem, 93,78 p.; 3. Meulebeke, 92 p i J Knokke, 91,78 p.; 5. Kuurne, 91 Pi 5 Blankerberge, 80,50 p.; 7. Heestert, Wv" p.; 8. Geluwe, 8325 p. Middelbare graad: 1. Komen, 9726 P.J 3. Lauwe, 95 p.; 3. Veurne en leper, e* aequo, 83,76 p. Lage graad: Marke, 81,50 p. Wedstrijd VI: Trompetterskorp*®- 1. Veurne, 94 p.; 2. Brugge, 89 Pj* leper, 86 p.; 4. Komen, 70 p; 8. Bla®*®*!. berge, 63 p.; HEfiBkJLJa 1

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 2