Voor het Herstel van de Vaart Komen-leper Een niet alledaogsche Jubelviering te Kortrijk h amrvXaI J? KLS2ï Jubelviering der Vrouwelijke katholieke Burgers- en Middenstandsjeugd van het Bisdom Brugge I r IW MAAR ROME Vaart der oud-strijders naar TRANEN WORDEN PARELEN VOOR ZEDELIJKE VOLKSVERHEFFING De belangrijke vergadering van Zondag 16 Juni KUNSTNIEUWS GOUWFEEST DER KATHOLIEKE TURNERS TE WERVIK Het B50-jarig bezit van het Onze Lieve Vrouwbeeldje van Groeninge plechtig herdacht. INDRUKWEKKENDE OPTOCHT.— EEN WOORDJE GESCHIEDENIS. Het lieve Madonna-Beeldje van O. L. VROUW VAN GROENINGE. Hst lieve ivoren Madonnabeeldje van O. L. Vrouw van Grcenir.ge, dat sinds eeuwen te Kortrijk berust, heeft Zondag een rosrenden uittocht medegemaakt bij gelegenheid van zijn 650-jarige over brenging naar Vlaanderen door de Gra vin Beatrijs van Brabant, die het ontving uit de handen van Paus Honorius IV. Vlaanderen bezit talrijke aloude Maria beelden, die met de dankbare volksziel ais vergroeid schijnen en waarvan de oorsprong met roerende of wondere bij zonderheden omweven is; uit weinige beelden echter als dit van O. L. Vrouw van Groeninge gaat een dusdanige spe ciale volksche en onweerstaanbare aan- trekkingskacht, zulks niet alleen om zijn zeer verwijderden oorsprong en wonder bare ontdekking omkleed met engelen gezang en hemelsche melodij, doch ook en vooral om de menigvuldige gunsten en genaden in den loop der eeuwen door de voorspraak van O. L. Vrouw van Groe ninge bekomen. En daarbij komt dan nog de fiere historische heteakesiis die als een vrome erfenis door een in 1302 vrij gevochten Vlaamsche Volk aan de op volgende geslachten werd overgemaakt... Door de vurige aanroeping immers van O. L. Vrouw van G-roeninge, werden onze overmande helden van den Groeninger- kouter, op den beruchten Sporendag, op nieuw gestaald en rukken zij met her wonnen leeuwenmoed tegen den vijand aan, om een zege te behalen die gansch de wereld met verbazing sloeg... Dit en de vele andere bekroningen van een liefdevol betrouwen, hebben de Vlamin gen ten huidigen dage niet vergeten... Bij openbare rampen en geesels, als pest, oorlogen, nam het volk meermalen ziin tcevlucht tot O. L. Vrouw van Groe ninge en werd in zijn verwachtingen nooit bedrogen. In 1535 namelijk, ontstond te Kortrijk een schrikkelijke pestziekte die vele slachtoffers maakte. De stadsoverheid liet een algemeenen omgang doen met het genadebeeld>e, dat gevolgd werd door duizenden smeek-onde geloovigen. Na den Uittocht bleef het beeldje ten toon ge steld op een altaar op de Houtmarkt. Talrijke genezingen werden toen beko men. De geschiedenis van O. L. Vrouw van Groeninge is als doorweven met aller hande wondere feiten. In 1643, onder de octaaf van O. H. Hemelvaart en daags nadien, rond 11 uur 's nachts, hcorde men in de berk van ZLm Groeninge een allerzoetste gezang en verscheidene stemmen door speeltuigen, begeleid. Ook zag men een groot licht, dat met den zang begon en ophield te schijnen, alsook de schaduw van een wierookvat dat vuurgensters uitwierp. Dit wonder werd door zeventien personen onder eed getuigd en na een grondig onderzoek door Zijne Hoogwaardigheid Fransiscus Vilain de Gand, bisschop van Doornik, als een echt mirakel goedge keurd. In 1660 werd de Broederschap van O. Xj. Vrouw van Groeninge gesticht. Het Klooster van Groeninge werd door de Fransche omwentelaars den. 15 Fe bruari 1797 gesloten. Het beeldje en tal van andere kostbaarheden kona*n gered worden. In 1803 stonden de overgeblevene kloosterzusters het beeldje af aan de kerk van St Mlchiel, bediend door de Eerw. Paters Jezuïeten, waar het thans nog berust en zeer vereerd wordt. Geen wonder dus dat Zondag duizen den geloovigen er aan gehouden hebben hun geliefd beeldje te vergezellen In dien onvergetelijken bedetocht langs gansch de stad, niettegenstaande de dreigende regenvlagen die gelukkig toch uitbleven. DE UITTOCHT Na het plechtig pontificaal lof In de opgepropte St Maartenskerk, waar Z. E. H. Deken Camerlynck een gloedvolle toespraak hield, werd de triomfantelijke rondtocht aangevangen van uit het ruime marktplein, dat reeds gansch gevuld was met afwachtende deelnemers. Hier geen uiterlijk praalvertoon of rijk gekostu meerde uitbeeldingen, doch onafzienbare rijen ingetogen geloovigen uit alle stan den der samenleving. Ook van heinde en verre waren talrijke pelgrims opgekomen, die fier en dankbaar uitgeleide deden aan hun geliefde voorspreekster. Wat de stoet aan oogenstreelende kleurenschitte ring moest missen, won hij des te meer bij aan vrome innigheid, opvallende over tuiging en diepe godsdienstbelijdenis... Ieder parochie had een belangrijke af vaardiging gezonden: mannen, vrouwen en meisjes; verder werden talrijke geeste lijken en kloosterlingen opgemerkt, be nevens verscheidene muziekkorpsen. Beurtelings werd het kostbaar schrijn, gansch in bloemen gehuld, gedragen door jongelingen en mannen uit de verschil lende Broederschappen. Het was een roerende rondgang, met galmende jubelzangen en die getuigenis aflegde van een onbewimpeiden geloofs zin, die vooral in deze tijden van zeden verwildering en ongebreideld stoffelijk winstbejag, zeer hartversterkend aandeed. De tocht ging insgelijks over het stads gedeelte dat weleer tot den beruchten Groeningekouter behoorde. En hier heb ben stellig honderden aanwezige bede vaarders mijmerig hun blikken laten weiden op de nabijgelegen plek, waar in 1302 hetzelfde beeldje troonde, omringd door de angstige, geknielde Zusters, ter wijl onder haar kloostermuren de reuzen strijd aan den gang was. De wederver schijning van het beeldje op deze ge heiligde plaats, na een tijdruimte van 633 jaren, zal wel bij menigeen een ont roerende voorstelling ln den geest hebben uitgelokt. De lange ommegang langs de overal bevlagde woningen had als eindpunt het pleintje aan de St Michielskerk, waar rond het prachtig H. Hartebeeld een galmend Magnificaten Te Deum uit duizenden borsten werden aangeheven. Het was een diep roerend schouwspel... Daarna gebeurde de plechtige toewij ding van het volk aan O. L. Vrouw van Groeninge door Mgr Lamiroy, met een laatste jubelzang door de duizendkoppige menigte. Lang nog zal deze treffende betooging in het geheugen vootleven der godvruch tige deelnemers, terwijl het reeds zoo lijvige Guldenboek van O. L. Vrouw van Groeninge met een nieuwe schitterende bladzijde zal verrijkt Worden.,, L. V. •v J A Z. D. EXC. MGjR LAMIROY op de Jubelviering der V.K.B.J. te Brugge op Tweeden Sinksen* Aankomst van bet Genadebeeld ja omringd door de talrijke priesters op het voorplein der Sint Michielskerk waar lang te voren reeds een drukke menigte vereerders had post gevat. ja38a!l3233:3!2S!2a3S9B3SJafllBBrfl£Ba5aBM9UHlBnHHraaH«l internationale vredeseede- rome, 6—9 september 1935. Da Priesters die den oorlog hebben mee gemaakt ze zijn vele honderden in ons land ook uit naam van de gesneuvel den onder hen en er zijn er vele tien tallen richten een oproep, de eerste se dert den oorlog, tot alle Oud-Strijders, welke aan den lijve hebben gevoeld wat oorlog is. Een oproep waarvoor ze buiten en boven alle politiek, enkel luidsprekers willen zijn van de roepstem van den H. Vader, zooals ze de laatste dagen vooral angstig en smeekend weerklonk over de wereld. Een wekroep om vrede. Te Lourdes verleden jaar hebben de Oud-Strijders van alle landen een eerste maal verbroederd en samen gebeden on der de cogen der Onbevlekte Moeder Maagd in de indrukwekkende vredesbe- devaart. Dit jaar r.oodigt de H. Vader ons naar de Vredesstad, het Vatikaan. 't Staat reeds vast vele landen zullen er talrijk vertegenwoordigd zijn: Italië, Frankrijk, Duitechland, Oostenrijk. Hongarije, En geland, Polen Tcheko-Slowakije, en zelfs Amerika en Ncord-Afrika. Ons land, dat meer dan een ander vredelievend ls zal een eereplaats willen innemen in dat ge zamenlijk bidden en offeren voor den vre de. De H. Vader zal persoonlijk aan deze bedevaart deelnemen op eene wijze welke er het karakter zal aan geven van een wereldgebeurtenis. Men heeft er vcor ge zorgd dat de reis ook aan minder begoe- d£n mogelijk weze. De prijs in 3* klas zal riet ver boven de 1300 fr. en in 2* min- da- dan 1700 fr. kosten. Voor de verdere inlichtingen kan men zich wenden aan de St Pietersabdij van Eteenbruggo. DÉ JONGSTE DOCHTER VAN DEN KONING VAN ITALIË IS VERLOOFD He Koning heeft zijn toestemming ge- Êeven tot de verloving van zijn dochter Maria Adelheid met Don Leone, prins *aa Arsoli, Avond 1... 't Maanlicht in den nacht, Schijnt op velden, groene weien, 't Roosje sluit zijn kleurenpracht, 'k Zie het zacht 'n traantje schreien! 's Morgens lacht de Oosterkim, Achter berg en dal en boomen, Ieder traantje wordt 'n glim. 't Bosch heeft diamanten zoomen!) 't Leven is 'n zwarte nacht I Tranen rollen langs de wangen, Maar als d'eeuw'ge morgen lacht, Zijn door parelen vervangen 1 Beselare, Sinxen 1935. CEO. IS3BHZ33BaEB9EflBBBBESB3flB9BB Uit de steeds maar aangroeiende vra gen om inlichtingen die toekomen op het Hoofdsskretariaat van ZEDENADEL, te Borgerhout, blijkt dat ook de openbare opinie zich met het probleem der open bare zedelijkheid gaat bezighouden. Dat is geen veeg teeken! Door samenwerking en optreden, waar het past, van alle weldenkende lieden, kan de driestheid van de moderne zeden verwildering aanmerkelijk worden ver zwakt. Waar het gaat om openbare zedelijk heids-wantoestanden die, in hunne naas te omgeving, doeltreffende maatregelen vergen, mogen alle goedwilligen op den steun van ZEDENADEL rekenen. De in gezonden vragen worden steeds ten spoe digste beantwoord. Met het oog op verzending van liet bondsorgaan (met Juli verschijnt het eerste nummer van den derden jaar gang), worden de leden die van woonst veranderen, vriendelijk verzocht hun nieuw adres bekend te maken. De leden die hunne bijdrage voor 1935- 1936 nog niet inzonden, zullen wel ge lleven zulks te doen bij storting of over schrijving op postrekening 178.27, ZE DENADEL, Borgerhout Na de V. K. S. J. was het de V. K. B. J. (vrouwelijke Katholieke Burgers- en Mid denstandsjeugd) die naar Brugge toog om haar jubelfeest te vieren van 5 Jaar be staan op 10 Juni, zijnde 2" Sinxendag. Van uit den hemel deed de Heer zijn donder rollenzoo luidt het offertorium der H. Mis van 2* Sinxendag, en werke lijk... 't was tusschen bliksem en donder dat de witte meisjes rond 10 u. onzen ge liefden Bisschop inhaalden voor de hoog mis... Maar binnen in de hoofdkerk was het weldra écht zonnig en blij! Zonnig door de prachtige versiering der kerk; zonnig door die 1300 blanke meisjes die al de beuken vulden; zonnig vooral in de harten die gelukkig en> eensgezind rond hun opperherder geschaard, samen met den priester hun PLECHTIGE DANK MIS kwamen opdragen aan God voor de bekomen weldaden en tevens ook bij hun offergave hun smeekgebed bij dat van Christus voegden om sterkte te bekomen tot nieuw veroveringswerk. Weeral was het de E. H. Francois die zich gelastte den zanig te leiden. Het pro prium werd heerlijk gezongen door de af deelingen van Roeselare. Hoe treffend weergalmde de kreet van den Psalmist; Juicht God toe; onzen Helper jubelt ter eere van Jacobs God! Juicht God toe, V. K. B. meisjes, juicht allen samen want edel ls uw roeping! Ju belt, want groot, Ja goddelijk is uw zen ding! Heeft de AANSPRAAK VAN Z. E. H. KAN. DUBOIS het u niet overtuigend aangewezen hoe fier ge zijn moet tot K. A. geroepen te worden. Hebt ge niet gesid derd van dankbaarheid en fierheid toen het gloedvol woord van den Alg. dioce- sanen Proost der K. A. U bewees dat uw Kerke-werk is, ja Christ! werk ls! - dat zooals Christus als middelaar stond op de wereld tusschen God en de mensehen, zooals de H. Kerk dat middelaarschap voort uitoefent, gij ook, K. A. meisles tusschen den Oppermeester en zijn schep selen moet staan als middelaars! En welke diepe beteekenis krijgt alzoo dit H. Misoffer, het offer van Christus maar ook het offer van U ZELF met dat van Christus, opgedragen door Uw Be stuurder, in tegenwoordigheid van Uw Bisschop, op dezen 2» Pinksterendag! Moge de H. Geest U allen maken tot leidzame, plooibare werktuigen der H. Kerk en U helpen in het opbouwen van een nieuw kuisch geslacht onder de lei ding van Uw OpperherderZoo besloot Z. E. H. Dubois zijn prachtige kanselrede. Was het dan 't antwoord der V. K. B. meisjes niet dat weerklonk bij 't einde der H. Mis toen ze allen samen het lied O kerke van Christus aanvingen: O Kerk gebenedijd, voor U gaan we ten strijd!... Op, gezusters laat ons gaan ten strijde in Christus naam! Door houwe trouw aan Zijn banniere, Dat Jezus de Koning, zege- viere! In dichte rangen, vlaggen voorop, gin gen de meisjes nu langs de Steenstraat naar de groote markt, waardig en stil trok het Witte leger voorbij, indruk wekkend door zijn stilzwijgendheid zelf: Geen zang... geen gefluister... maar de jeugdige oogen spraken luid!... en die spraken van fierheid, van offervaardig heid, van geestdrift voor de zake Christi en al het witte gewaad sprak van zui verheid, van zedelijke schoonheid. En Gods zonneke, die op dat oogenblik weer aan den hemel loerde, omvatte al die wit te meisjes met haar tooverende licht en deed ze schitteren als pure, blanke he- melleliën te midden van het modderach- tige gewoel der oude stad DE JUBELVIERING IN DE STADSHALLE 's Namiddags te 2 uur waren alle meisjes in de stadshalle vereenigd. De groote halle was tot een echt feestpaleis omtooverd: vol bloemen, planten opschrif ten en kenteekens der K. A. De intrede van Z. Exc. Mgr Lamiroy werd door een herhaald daverend Heil Zijn Excellentie onderlijnd. Een groot aantal priesters en overheden volgden, o. m. Dom van Assche, abt van Steen- brugge, Mgr Callewaert, Kan. Dubois en Decoene, Z. E. H. Van Bossuyt, alg. Best. V. J. V. K. A. en V. K. B. J. en E. H. Lo- wie, dioc. Best. V. K. B. J. en V. K. S. J.( Mej. de Hemptinne, nationale en Inter nationale voorzitster der vrouwelijke Ka tholieke actie Jeugd, Mej. Verschraeghen, alg. voorzitster V. K. B. J., Mej. Wauters, diocesane voorzitster V. J. V. K. A. en V. K. B. J., EE. HH. Proosten der paro chiale afdeelingen der V. K. B. J., Mej. afgevaardigden van de Zustersafdeelingen der K. A. van B. J. B., V. K. A. J., V. K. S. J. en van de hulpwerken, enz... WELKOMWOORD door E. H. Lowle die eerst Z. Exc. uitterharte dankt en om zijn tegenwoordigheid alhier, en om het be lang dat Hij Immer stelt in al wat V. K. B. J. en K. A. aangaat. Dank aan de aan wezigen en allen die iets deden voor deze jubelviering; dank ook aan 't Stadbestuur dat over zijn zaal liet beschikken. Daarna hield E. H. Lowie een diep tref fende aanspraak tot de V. K. B. meisjes. De V. K. B. J. steunt, vormt, verovert, ze dient, ze wil een geest scheppen. De V. K. B.-jeugd wil een ware Kerke-jeugd, een Christi-jeugd die Kerke-werk en Christi- werk verricht. De zedeloosheid aan zee en over gansch het bisdom beangstigt het hart van Z. H. Mgr Lamiroy. De meisjes van burgerij en middenstand hebben be grepen dat ze er schuld aan hebben... ze willen herstellen, ze willen als de voor wacht ten strijde trekken voor den ze- digheidskruistccht. Dit doop- en Pink sterspel moet on3 er toe bereiden. Ten strijd met de blankheid van hun kleed, maar ook met purpere offerkleur van hun kenteeken. Moge dit ze er aan herin neren dat hun streven moet steunen op offer, sacrificie, versterving. E. H. Lowie eindigt met de bede zelf van O. L. Heer voor Zijn apostelen; Heer, neem ze niet weg uit de wereld, maar bewaar ze in de werelden met den wensch dat het Pinksterspel dat volgt van elk V. K. B. lid zou maken een K. A. meisje van de daad. Op deze schoone rede volgt Inderdaad het KOOR- EN PINKSTERSPEL spreekkoor met tusschenzangen, magis traal voorgedragen door de afdeelingen van Knokke en Roeselare. Een korte in houd geven van deze prachtige uitvoering is niet mogelijk. Het gaat 1minera over zondewee en Zielsverlandea, over Doop- en Vormherirmering, alles op indrukwek kende manier vertolkt door toon, gebaar, mimiek, kleedij. Hoe treffend en symbo lisch het constrast tusschen het eerste deel o Zonde wee voorgehouden in zwart gewaad, en tusschen het tweede deel Doopselherinneringenwaar de meisjes, met een gedaanteverwisseling, plots op komen, gansch in 't wit, dragende bran dende kaarsen van licht en warmte. En hoe indrukwekkend het schouwspel (dat tot slot diende) hoe indrukwekkend het schouwspel van die 1300 witte meisjes die, rechtstaande, den arm naar de doop vont der scène uitgestoken in tegenwoor digheid van huil Opperleider allen samen, plechtig en statig de vernieuwing uitspre ken der doopbeloften. Hoe ingetogen, hoe bewust klonk het We bevestigen dat we niet meer tot de wereld behooren... We bidden U, Heer, leid ons niet in beko ring... We belijden de ééne, ware, heili ge, katholieke, apostolische Kerk... We geven ons onvoorwaardelijk aan de K. A.En ik ken geen scene uit het schoonste theaterspel, uit de meest be faamde Lyrische poëzie, die dit schouw spel evenaren kan in schoonheid, in grootscliheid... Evenwel, we zijn hier ook niet op het tooneel maar in de'schoone, heerlijke katholieke werkelijkheid!... Maar t' is nog niet al! In geestdriftig akkoord, door gezamenlijke uitroepingen beloven al de aanwezigen nu, aan hun Bisschop, dat ze bereid zijn de zending te volbrengen die Hij hun geven wil, en als slot weerklinkt een diepgevoelde kreet: Leve Christus, onze Koning». AANSPRAAK VAN Z. H. EXC. MGR LAMIROY Maar niet lang kunnen wij ons over geven aan onze ontroering... Z. Excellentie staat reeds op het ver hoog. Hij ook, onze geliefden Bisschop, schijnt diep getroffen door die geloofsbe- tooging van zijn V. K. B.-meisjes. En die ontroering vertolkt Hij door Zijn eerste woorden die alle harten verblijden: "Er zijn toch nog zonnige dagen in 't leven, voor iedereen ook voor Uw Bisschop!... Want ge weet niet hoe lastig het soms ls de verantwoordelijkheid te voelen wegen van duizende zielen, en te zien hoe de we reld, met duivelsche middelen onzer beste jongens en.meisjes bestookt. Er waait'een geest van heidendom over de wereld en vele brave menschen zijn daarvan totaal onbewust. De strijd tegen Christus is van alle tijden maar nog nooit kende men een openbare methodische oorlogsverklaring tegen God zelve; dit geschiedt niet alleen in Rusland, maar overal. En om hun doel te bereiken hebben die oorlogvoerders het goede middel gevonden; de eerbaarheid der vrouw vernielen; men zal de vrouw slecht maken en zoo de familie dooden; zoo zal de schoolstrijd gewonnen zijn zon der één uiterlijke gewelddaad. Ge hebt me een zending gevraagd, dierbare meisjès, gaat Z. Exc. voort, ik zal ze U geven; en die zending vraagt van U meer offers dan ge denkt misschien; stroom op moet ge tegen de zedeloosheid; stroom op tegen mode. Als 1300 jonge meisjes de zedeloos heid WILLEN breken dan kunnen ze; Gij moet den toon aangeven; Gij voorop. Daar is heldendaad voor noodig, ja, maar gij hebt Christus met U; gij hebt Uwe zusters der B. J. B. der V. K. A. J., ja naast U, die 't 2elfde bedoelen; gij kunt allen samen met uw 100.000 over het gan- sche land, gij kunt de MODE scheppen als ge WILT, als ge maar DURFT. HET KATHOLIEK ACTIE VROUWELIJK GE SLACHT MOET VOORUIT KOMEN OP STRAAT ALS HET CHRISTI-GE- SLACHT, ANDERS MAG DE K. A. VER GAAN! Want getuigen voor Christus met het woord is iets, met gebed en offer ook iets, maar getuigen voor Christus met de daad, dat is 't noodigste, We staan op een keerpunt; de toekomst zal zijn wat gij ze gemaakt hebt! Gaat nu met Uw beloften en met Uw daad de wereld in, maar weest niet VAN de wereld! Mogen die woorden, met plechtige stil zwijgendheid beluisterd, nog diep overwo gen worden en mogen onze V. K. B.- jers met kieschheid en durf den oproep de zending van hun Bisschop gaan dra gen aan hun huisgezinnen door de kleine trakt die ze overal gansch het Bisdom zullen ronddragen maar vooral zelf ster ke voorbeelden to zijn. Een telegram van eerbiedige genegen heid en belofte van ijverig apostolaat werd den H. Vader gestuurd en door al gemeen applaus goedgekeurd. Het aflezen der verschillende telegram men toegezonden door zuster- en broeder- afdeelingen der K. A. werd ook door geest driftig handgeklap onderlijnd. Rap een vieruurtje maar niet lang getalmd. Eene revue Van leute en ernstmoest het programma van den dag sluiten. Zoete herinneringen, prettige vervlogen avonduurtjes, allerlei miserietjes van eer ste dagen werden op schalksche manier weergegeven en iedereen kreeg er zijn deeltje... Kortom een GOEDE dag voor de W.- Vlaamsche V. K. B.-meisjes, rijk aan ge naden, zwaar van beloften, hoopvol voor de toekomst. DE EERETRIBUUN OP DE VERGADERING tijdens de aanspraak van Heer Vander Ghote, Burgemeester van leper; aan ztjn rechterkant: Hoofdingenieur Claeys, Vertegenwoordiger van den Minister van Openbare Werken; Heer Vandooren, Schepen van Poperinge; Ingenieur Dewulf; aan zijn linkerkant: Heer Eutaye, Volksvertegenwoordiger; Heer de Spot, Volksvertegenwoordiger van Veurne; Heer Missiaen, Volksvertegenwoordiger! Heer Vermeulen, Voorzitter van de Handel- en Nijverheidskamer te leper. MOEST ELKE LEZER van dit blad mij 5 of 10 fr. (of meer) zenden, ik kon school en patronaat bouwen tot kerstening dec parochie. In naam van H. Gerard us Ma- je 11 a. Postoheck 139,485, Pastoor Reason ie Xhendelessa. Zondag namiddag, te 3 uur, heeft te leper in den stadsschouwburg, de aange kondigde groote vergadering plaats gehad ter bespreking van het hoogst gewichtig vraagstuk voor gansch de streek; het her stel der vaart Komen- leper, dikwijls van hoogerhand beloofd en toegestaan, maar waarvan tot op heden niets is in huis ge komen- Waren tegenwoordig op de vergadering: Burgemeesters: H. Vander Ghote, leper; H. Vandromme, Westouter; H. Eouton, Vlamertinge; H. Filliaert, Neerwaasten; H. Degraeve, Poelkapelle; H. Feys, Beve- ren-aan-IJzer; H. Verfaillie, Proven; H. Noppe, Woesten; H. Lecomte, Ploegsteert; H. Verbiezen, Brielen; H. Bertier, Voor- mezele; H. Morlion, Pollinkhove; H. Dee- ren, Nieuwpoort; H. Vermeulen, St Jan bij-leper. Senator: H. de Spot, Veurne. VolksvertegenwoordigersH. Butaye, Watou; H. Messiaen, leper; H. Goetghe- beur, Oostende. Provinciale Raadsleden; H. Van Elslan- der, Veurne; H. Lefebvre, Poperinge; H. Bulckaert, Veurne. Schepenen: H. Vandooren, Poperinge; H. Van Exem, Merkem; H. Grouset, Hol- lebeke; H. Durnez, Zonnebeke; H. Coulier, Boezinge; H. Lemahieu, leper; H. Dela- haye, leper; H. Vandermeersch, leper; H. Demeuienaere, Houtem; H. Cappelle Re- né, Passchendale; H. De vos, Komen. Verscheidene Overheden: H. Clincke- maillie, Arrondissementscommissaris; H. Brutsaert, oud-Volksvertegenwoordiger H. Claeys, Bestuurder, Hoofdingenieur van Bruggen en Wegen; H. Dewulf, inge nieur; H. Fockelé, Conducteur van Brug gen en Wegen; H. Butaye, Advokaat, Voor zitter der Federatie der Geteisterden; H. Vermeulen H., Voorzitter der Handelska- ,mer van leper; H. Steyaert, Voorzitter der Handelskamer van Nieuwpoort; H. Van Hecke, stadssecretaris, Nieuwpoort; H. Versailles, stadssecretaris, leper; H. Simoens, Staatslandbouwkundige, leper; H. Bouciqué, secretaris, Merkem; H. Le- roux, landbouwer, Wervik. Verontschuldigden zich de: H. Mullie, Senator; H. Lamertin, Senator; H. Du- pon, Senator; H. De Man, Volksvertegen woordiger; H. Dujardin, Burgemeester, Komen; H. Vandecandelaere, Burgemees ter, Wervik. De burgemeester van leper opende de vergadering en hield de volgende rede: REDE VAN DEN BURGEMEESTER Vooraf een gulhartig woord van dank en welkom aan al de Heeren Burgemees ters, Provinciale Raadsleden, Bestendige Afgevaardigden, Kamerleden en Senators van de Arrondissementen Diksmuide, Veurne en leper, aan de afgevaardigden van de Kamers voor Handel en Nijver heid van voormelde steden, aan de afge vaardigden van de Pers, die onzen oproep hebben beantwoord. DE VAART IEPER—KOMEN Het schijnt mij volkomen overbodig hier uit te wijden over het nut en de voor dee- len dat voor een gewest eene degelijke in richting van het verkeer per waterweg daarstelt. Het herstel van de vaart Ieper- Komen is het vraagstuk dat heden aan uw bespreking, aan uw oordeel en aan uwe bezorgdheid wordt onderworpen. Dit vraagstuk is om zeggens eeuwenoud, even oud als leper zelf. Sinds eeuwen en reeds vanaf de jaren 1600 werd immers de noodzakelijkheid dezer verbinding beves tigd, het belang ervan ingezien, de verwe zenlijking ervan betracht. Reeds onder de regeering van Lodewijk XIV, later nog in de jaren 1700 met het ontwerp Man, in 1806 met het ontwerp Panay, in 1827 met het ontwerp Alewijn werd de studie dezer verbinding ingezet. Onder de Regeering van Holland en na 1830 werd steeds onverpoosd en hardnek kig aangedrongen. En indien ln 1861 alle moeilijkheden van bestuurlijken aard uit den weg waren geruimd, toch staan wij heden 75 jaren later, ten gevolge van dé deficentie van de vooroorlogsche techniek en de verwoestingen door den wereldoor log teweeggebracht en niettegenstaande ons herhaald aandringen op het oogpunt van de uitrusting, in den zelfden akeligen toestand ais eeuwen geleden. De oplossing van dit gewichtig vraag stuk belangt niet leper alleen aan, maar ook Diksmuide, Komen, Nieuwpoort, gansch het Zuidgedeelte van West-Vlaan deren, dat ln 1839 de verbitterde gemeen teraad van leper ln een rekwest aan den Koning durfde heeten: dit belangrijk deel van West-Vlaanderen, te lang verge ten in de verdeeling der gemeenschappe lijke gunsten en dat heden op de kaart van België slechts schijnt te bestaan om uitgebaat te worden ten voordeele der an dere deelen van het Rijk HONDERD JAAR LATER Honderd jaar later mag, helaas, deze taal nog waarheid geheeten worden. On ze eendrachtige werking en ons rechtma tig protest moet maken dat onze eisch om onmiddellijk herstel van de vaart Ieper- Komen ingewilligd, de taal onzer voor vaderen binnen kort, België ter eere, ge- loochenstraft worde. Wij weten immers. Mijne Heeren, dat de vooruitgang van de moderne techniek de uitvoering van dit werk mogelijk maakt, dat het voor het korps der Ingenieurs van Bruggen en Wegen een kinderspel Is te Hollebeke op 700 meter te verwezenlijken wat te Eigenbiisen op verscheidene kilometer zonder tegenslag werd uitgevoerd. Wij weten dat de Regeering ter be strijding der werkloosheid honderden miljoenen beschikbaar heeft; dat voor het verwezenlijken van de overbodige en door de Maatschappij van Belgische Spoorwegen ongewenschte verbinding tus schen de Noord- en de Zuidstatie te Brus sel 600 miljoen voorhanden liggen; dat in andere steden voor tientallen miljoenen verbeterings- en somptuaire werken zul len uitgevoerd worden die op hunne eco nomie, zooals in Antwerpen, weinig terug slag zullen hebben en wij bestatigen met spijt dat voor ons gewest geen 40 miljoen kunnen los gekregen worden om door de verbinding Ieper-Lele niet alleen zijn uitrusting ln waterwegen aan te vullen, maar ook om aan Nieuwpoort een onont beerlijk hinterland te verschaffen en de bevaarbaarheid van den IJzer en de vaart Ieper-IJzer te verzekeren, om onzen last in de bestrijding der werkloosheid te ver minderen en eindelijk om te verkrijgen wat sinds lang door leper gevraagd werd en vóór den oorlog leper was toegekend. RECHT EN PLICHT En bij al deze beweegredenen, heb ik, als Burgemeester van leper, het recht en de plicht in de weegschaal te brengen ten voordee'.s van onzen eisch al wat leper gedurende den oorlog voor België geleden en geofferd heeft, het recht en de plicht met nadruk te wijzen op het acute van de minutio capitis dat onze alom bekende en wereldberoemde martelaarstad na de oorlog op economisch gebied ondergaan heeft ten gevolge van de door de Regee ring gedulde uitwijking onzer zeldzame nijverheidsinrichtingen, van de afschaf fing van het Garnizoen, Rijschool, Mili taire Hospitaal, Gevang en Liefdadig heidsgestichten die in groote mate het be staan van onze bevolking verzekerden. Zal leper, slachtoffer van de vijand schap onder de volkeren bezwijken ten gevolge van 's lands onverschilligheid? Zoo stel ik, op economisch en moreel gebied, de vraag, die ik, in naam van de Iepersche gemeenschap, Mijne Heeren, aan uw onpartijdig oordeel onderwerp met de innige verzekering dat gij, poli tieke mandatarissen, en gij, afgevaardig den van de Pers, den invloed, die uw po litiek mandaat u schenkt, den invloed die uw talent u bij uwe lezers verschaft, on voorwaardelijk en offervaardig ten dien ste zult willen stellen van-het billijk en rechtmatig pleit dat wij vandaag, ander maal, voor de Regeering en de openbare opinie aanleggen zonder verbittering noch ongeduld, maar integendeel met vertrou wen in de verwezenlijking onzer verwach tingen, en hoop in een betere toekomst. REDE VAN M. VERMEULEN Door M. Vermeulen, voorzitter der Handels- en Nijverheidskamer van leper, werd de volgende redevoering uitgespro ken: Op Zondag 19 Mei laatstleden bracht de Handelskamer van Nieuwpoort een bezoek aan leper en aan de vaart Ieper-Komen. Be bezoekers werden ontvangen door de stads- en Gemeente-overheden van leper, Hollebeke, Houtem en Komen. Op de ont vangst te Komen stelde de Heer Steyaert, Voorzitter der Handelskamer en Schepen van Nieuwpoort voor, te leper een verga dering te beleggen van al de Burgemees ters van Komen tot aan Diksmuide en Nieuwpoort, samen met de heeren Manda tarissen van Senaat, Kamer en Provincie en den Heer Minister van Openbare Wer ken tot deze vergadering uit te noodigen. De Heer Burgemeester Jan Vander Ghote en het Schepencollege van leper hebben het op zich genomep, deze verga dering te beleggen en mijn eerste plicht is van hen daarvoor, in naam der Ieper sche Handels- en Nijverheidskamer, te bedanken, zooals ook al wie hier tegen woordig is en onze taak en zaak behertigt. EEN NIEUWE BAAN De groote oorlog van 1914-1918 heeft hier een bladzijde der geschiedenis ge keerd en, hoe verder wij van die treurige gebeurtenissen verwijderd geraken, hoe meer wij gevoelen hoezeer de toestand hier veranderd is en hoe ons gewest een nieuwe baan moet ingaan. leper vooral verloor het aangezicht dat het gedurende eeuwen had gedragen. Al de bronnen van welstand, welke onze stad in 1914 deden bloeien, werden haar brutaal en voor al tijd ontnomen. Fki staat zij nu gansch nieuw in steen, zij is ook verplicht nieuw te worden in bestaansmiddelen. Er wordt altijd gezegd dat België de grondstoffen uit den vreemde meet trek ken, om ze, vervormd of bewerkt door landbouw en nijverheid, opnieuw op de wereldmarkt te brengen en dat deze ver vorming en bewerking het loon daarstel- len waarmede de Belgische bevolking moet leven. In geen enkel deel van het land, wordt de echtheid dezer bewering meer gevoeld dan hier. Is onze streek van grondstoffen be roofd, nergens schikt het beter om deze grondstoffen op de meest voordeelige wij ze aan den man te brengen. Wij wonen op twee stappen der zee en ons gewest wordt bespoeld door den IJzer, die te Nieuwpoort, de eenige natuurlijke haven van België, in de Noordzee vloeit. Het ar rondissement leper namelijk is geheel en al gelegen tusschen twee op dertig kilom. afstand van elkander verwijderd gelijk- loopende stroomen: de IJzer, vloeiende te Nieuwpoort in de zee, en de Leie, ons ver bindende met al de waterwegen en Nij verheidstreken van ons land en van Noord-Frankrijk. Wanneer wij de landkaart bezien, dan beseffen wij hoe gemakkelijk het vraag stuk der goede waterverbindingen kan opgelost worden en dan begrijpen wij waarom onze voorouders en ouders de vaarten IJzer-leper en Ieper-Komen ge graven hebben. En wanneer wij de beweging der scheep vaart nagaan, die thans reeds in de IJzer- kom geschiedt, dan bestatigen wij hoezeer deze scheepvaart vooral voor onzen land bouw zal voordeelig zijn. Ds vaart Ieper-Komen zal de haven van Nieuwpoort met haar natuurlijk hin terland verbinden. De koopwaren uit deze streek zullen gemakkelijk te Nieuwpoort aangebracht worden en de te Nieuwpoort aangevoerde waren zullen zich langsheen den nieuwen waterweg, in de verdere ge westen het hinterland van Nieuwpoort verspreiden. HET OVERTOLLIG WATER Er zijn ongeveer 3.000 hectaren hooi land, grasland en zaailand, die min of meer aan deze overstroomingen van den IJzer onderhevig zijn en waarvan het wa ter in de Lente moet gelost worden. Om daarvoor een oplossing te vinden, hoeven wij slechts te zien naar hetgeen gedaan werd in de niet ver afgelegen moeren. De moeren zijn 2.134 hectaren en 176 hecta ren groot, zij liggen van 2 k 4 m. 50 onder den zeespiegel en worden, sedert meer dan honderd jaar, door pompen droog gehou den. Ongetwijfeld is het hier ook moge lijk, met geringe kosten en met de thans overal verspreide electriciteit, het overtol lige water uit de broeken te pompen om aan dezen toestand een einde te stellen en eene normale scheepvaart toe te laten. OM DE WERKLOOSHEID TE BESTRIJDEN In den strijd, die gevoerd wordt ten voordeele van het herstel der vaaxt Ieper- Komen. werden reeds meermaals kosten betreffende de uit te voeren werken be sproken. Zij zijn voorzeker van al de deel' UIT NIEUWPOORT Van Zaterdag 29 dezer te 4 uur. to» Vrijdag 12 Juli. in het Museum, (oud gasthof TEspérance Langestraat, Nieuwpoort, houden een drietal kunste naars eene tentoonstelling hunner wer ken. Het zijn: KAREL LALOO, kunsübeeldhouwer, leeraar in het beeldhouwen aan de Vrije Vakschool te Brugge. Een volksjongen die het zoo ver gebracht heeft dat hij nu de steunpilaar is van de groote kunstkring O. L. Akademie van Brugge. Hij nam deel aan verschillende tentoonstellingen, o. na. over een tweetal jaren in het driejaar- lijksch Salon te -Gent met zijn prachtig borstbeeld van Peter Benoit. Hij heeft eene voorliefde tót de mystieke kunst. ANTOINE SCHIJRGENS, kur.stschil- der-akwarellist, leeraar aan Oostende's Akademie. Alhoewel afkomstig uit Luik heeft zich met hart en ziel aan de Vlaam sche kuststreek gehecht. Heeft insgelijks in verschillige steden tentoongesteld, o. a. laatst in het Parijsch Salon der Oudstrij ders-Kunstenaars. Is kunstkriticus aan het Oostendsch weekblad Le Littoral IIONORÉ LEVECQUE, kunstteekenaar. Geboren Nieuwpoortnaar. Alhoewel de kunststad Brugge bewonende, bezoekt re gelmatig zijne geboortestad en heeft er onlangs eene reeks studiën van de haven gemaakt. Is medewerker voor Kunst en Toerisme aan enkele tijdschriften. Zcoals de twee andere nam de'i aan verschei dene tentoonstellingen, stelde hier in Nieuwpoort ten toon over twee jaar, en onlangs in Mei 11. in het Belgisch-Fransch Salon (Ier Oudstrijders-Kunstenaars te Parijs, alwaar zijne werken een vleiend artikel over hem uitlokten in het gekend Parijsch kunstblad La Revue Moderne Het zijn deze drie vrienden die U vrien delijk uitnoodigen een bezoekje te komen brengen aan hunne werken gedurende het tijdstip der St Janskermisweek. iB5E$EZS33H833BH58fiaïSSHK£aa Van ln den vroegen morgen was Wervik Zondag 11. in feeststemming en van alle kanten kwamen de turners van West- Vlaanderen toe om deel te nemen aan het 14« Gouwfeest. De prijskampen waren 's morgens te 7 uur reeds begonnen en duurden tot 11 uur. Te 10 uur was het plechtige ont vangst op het stadhuis en aanbieding van dan eerewijn. Te 11 uur vergaderden alle maatschap pijen om dan gezamenlijk te 11 uur de H. Mis bij te wonen, welke werd op gedragen door E. H. Dejonghe, algemeen proost van het West-Vlaamsch Gouw- verbond. Onder de H. Mis werd een prachtige kanselrede uitgesproken, door Z. E. H. Kan. Dubois, algemeen proost van het J. V. K. A. Onder het banket namen het woord Z. E. Kan. Dubois, Heer Lommez en een E. H. onderpastoor van Wervik in naam der plaatselijke afdeeling. Te 3 uur vormde zich een prachtige stoet, welke enkele straten doorkruiste en dan op de Markt samenkwam. H. Versavel, voorzitter der gouw, over handigde toen aan de afdeeling Wervik de gouwvlag. Na de overhandiging der gouwvlag werden door de leerlingen aller afdeelin gen de opgeiegde oefeningen der gouw uitgevoerd. Te 5 uur ging in de feestzaal van hel Kristen Werkersverbond, onder groot» belangstelling de prijsuitdeeling door. Te 8 uur werd door de afdeeling We» velgem nog een prachtig1 avondfeest ge geven op de Groote Markt, onder groot» belangstelling der bevolking. IBBBBSB&SBDflESBEBHSBBBSSBBBBB MOTORENNER GEDOOD De bekende Luiksche motorenner Lam bert is te Chimay bij het oefenen voor een aanstaande koers, met zijn machien uitgeglibd en werd zoo erg gewond dat hij enkele stonden nadien den geest gaf. JBBE3i939BBBi3IBSE3aR23BBHflDBBBB nemers dezer vergadering genoegzaam ge kend. Zij bestaan meest in het herstellen van sasmuren en hermaken der vaart oevers, hetgeen al met de hand kan uit gevoerd worden. Het is daarom dat ik hier beweren durf dat er in geheel België, geen werk bestaat dat beter geschikt is om de werkloosheid te bestrijden en vooral de werkloosheid in het bouwvak, die hier bij zonder hevig is ten gevolge der uitsluiting onzer bouwwerklieden uit Frankrijk, EEN GESCHIKTE GELEGENHEID Onze regeering zoekt naar middelen om deze werkloosheid te doen verdwijnen. Hier biedt zich een bijzonder geschikte gelegenheid om dezen strijd op vruchtba re wijze te voeren met ten eerste: de wer kende klas eene broodwinning te bezor gen; ten tweede: een werk te doen dat binnen korten tijd kan aangevangen wor den indien de Heer Minister de vooraf gaande studiën wilde doen seffens begin nen en de plans doen opmaken; ten der de: een werk uit te voeren dat de herle ving van ons gewest mogelijk zal maken. DE MOEILIJKHEDEN En voor wat betreft de kruin van Hol lebeke waar zich op hoogstens eene leng te van 700 meter moeilijkheden voordoen, kunnen wij zeggen zooals de Heer Hoofd ingenieur-Bestuurder Claeys het hier in 1933 deed Gezien de technische midde len waarover men thans beschikt en de ondervinding welke men heeft opgedaan, moet men niet vreezen dit pand in orde te brengenWij kunnen er ook een ver klaring bijvoegen van den Heer Delmer, Secretaris van het Ministerie van Open bare Werken volgens dewelke voor onza hedendaagsche techniek de moeilijkheden der natuur niet meer bestaan of ook nog antwoorden zooals de Heer Minister Spaak, Woensdag laatst, tijdens de be spreking van het miljardenwerk der ver» binding Noord-Zuid: «Moeilijker werken dan dit werden reeds in ons land uitge voerd Laat ons met geestdrift het voorstel steunen. Er werd ons vroeger gezegd te wachten tot na de voltooiing van het proefstuk te Eigenbiisen te einde de ondervinding al daar opgedaan hier ten nutte te brengen. De werken van Eigenbiisen zijn thans ge lukt, waarom hier nog langer geaarzeld?.., DE VOLLE MAAT Twee maanden geleden had onze Han delskamer de eer en het genoegen hare XII* Handelsfoor door den Heer Gouver neur Baels te zien openen. Sprekende van het herstel der vaart Ieper-Komen, zegde de Heer Gouverneur in zijne openings rede: Dit is een kwestie waarin niet al leen leper, maar geheel West-Vlaanderen betrokken is en belang heeft. Het is een kwestie van solidariteit, West-Vlaanderen is een machtig geheel dat leeft van den voorspoed van allen die er deel van uit maken. De huidige toestand hier, doet mij denken aan een mensch met één arm. Wij moe*en twee armen hebben om cie volle maat van onze werkzaamheid te kunnen geven. De Heer Gouverneur had in denzelfden zin te Nieuwpoort kunnen spreken: een gezonde arm die naar de zee wijst en een kwijnende verminkte arm die vruchteloos naar het land reikt. De vaart Ieper-Komen moet voor gansch het Westland die tweede, die gezonde arm worden. Ten slotte werd het woord nog gevoerd door MM. Butaye en Messiaen, volksver tegenwoordigers, en Claeys, hoofdinge nieur. Al de woordvoerders werden stormach tig toegejuicht.

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 9