All© 1 Allo I Hrerf1i©©rsen \MP.Zonnes!ag KATHOLIEK tVEEKBLAD VAN IEPER B© BeSeekonls ven h®S Ifigeisdi-SaitscSss Mstcsord Dinsdag 9 Juli 1935, te 2.30 u. zeer stipt namiddag NA HET H. HAKTFEEST Brussalsche Vuiligheid Een slssa uit HdScind over de ergernissen cp de Erisssefsche Wereldtentoonstelling LS VUILIGHEID OP HET ATTRACTIEPLEIN MOET WEG I Ann once n zijn vooraf te betalen en Jlmoeten tegen den Woensdag avond j Ijingezonden worden. Kleine be llrichten tegen den Donderdag noen. INTERNATIONAAL OVERZICHT, STAD POPERINGE ERGE 0NWEDERS OVER 'T LAN® REGSSftl N8 Onze Koningskinderen in Nederland De Hitte mcssEcfc veel slachtoffers STORT 9,75 FRANK 25.0G0 fr. prijzen fr. 25.000 fr ZONDAG 30 JUNI 1935. V/EEKBLAD; 35 CENTIEMEN. BS 3' JAAR. Nr 26. «DE HALLE» Katholiek Weekblad van leper Bureel Boterstraat, 17, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland Belgisch Kongo Frankrijk Alle andere landen 18,60 fr. 35,— fr. 35,— fr. 55,— fr. (Tl tg«V5f? SAN SEN' VANNEST2, ropfrirffS Dit feest heeft in de laatste tien-i naar den laatsten snit voor jongelui; tallen jaren een bevoorrechte plaats ingenomen in het leven der Chris tenen. We bedoelen de «ware» Christenen. Want zij, bij wie een katholiek ge moed ontbreekt, voelen niets voor een feestviering van zuiveren godsdien- stigen aard. Het is bekend dat in vroegere tij den de Katholieke Kerk, toen zij de beldensche wereld ging veroveren, de heidensche Staatsfeesten en volksge bruiken niet heeft afgeschaft, maar langzamerhand die feesten heeft om- vormd, en als 't ware daaromheen een atmosfeer heeft geschapen van eerlijke en christelijke godsdienstig heid. Aldus werd de 25 December die in het Romeinsche Keizerrijk een feestdag was van zon en licht (Winterzonnewende) de dag van Kerstmis, d. i. de herdenking van den dag, waarop het ware Licht in deze wereld verscheen. Met het opdagen in onze christe lijke landen van het moderne hei dendom staan we, jammer genoeg, voor een omgekeerd verschijnsel. Rusland, waar men met gebalde vuisten te werk gaat en de godsdien stige gebruiken met een pennentrek cl met een lapje wettekst eenvoudig afschaft, tracht die geheimzinnige duistere macht, welk tegenover het katholicisme radikaal-vijand.ig is ge kant, onze feestdagen van hun gees telijken inhoud te ledigen. De kribbe hoort niet meer bij Kerst mis; de versierde en verlichte denne- boom is het middelpunt van het fa miliefeest. In afwachting dat ook de Kerstboom verdwijnt uit het pro gramma van nachtelijke vieringen en wereldsche pret. Paschen is geworden het lentefeest. De dag der paascheieren voor de kin deren; de dag van de nieuwe tenue de dag van de éérste wandeling of uitstap in de voorjaarszon voor oude ren van dagen... Aldus ondermijnt men stilaan en schier ongemerkt den kerkelijken geest van onze godsdienstige plech tigheden. Heidensch omvormingspro ces dat alles, wat katholiek is, aan tast. Eén feest nochtans schijnt ons onaantastbaar verheven buiten den greep van het heidendom. Heiden sche geest begrijpt de Goddelijke Liefde niet, en het H. Hartfeest is niets dan een beroep van Christus zelf op de menschelijke wederliefde, omwilJe van Zijn liefde tot den mensch. Het H. Hartfeest ls niets dan doch ook juist dat eene Com munie uit wederliefde en uit eerher stel. Alwie zijn huis bevlagd heeft deed wel. Maar hij, die slechts zijn vlag liet wapperen, heeft de diepe betee- kenis van dit feest niet begrepen. Alwie in het huisgezin het H. Hart beeld versierde deed beter. Maar hij alléén, die ter kerke ging knielen aan de dischtafel des Heeren tot gedach tenis van Zijn boete en lijden, om als medeboetelingdeel te nemen aan dit grootsche liefdewerk der we reldverlossing, deze alléén begrijpt den oproep van het H. Hart, den strijd tegen de zonde, en de verove ring der wereld. De moderne heiden staan daar vreemd en koel voor. Dit feest zegt hem niets. Alles is hier zuiver gods dienstig en katholiek. Bedenk maar wat het H. Hart vraagt: ééne Com munie op 'n Vrijdag! Daar heeft het heidendom geen pak op. En daarom ook trekt dit H. Hart feest de harde scheidingslijn tusschcn de Christenen van zuivere geaardheid en de anderen. EaasistsBssEHBBsaaEisiEESEisaBESEesBaESEaisiasaBBHBasiBsaBsassa Er gaat bijna geen week voorbij, zender dat wij twee, driemaal door cmzendbrieven van allen aard aan gezet worden om naar Brussel te rei zen en de tentoonstelling te bezoeken. De bladen wijden bladzijden aan de beschrijving van de feesten die al daar gegeven worden. Men zou wel licht moeten gaan denken, dat alwie dat niet zal gezien hebben, zijn hoofd in een zak zal mogen steken en de wereld bedanken. 't Is waar, er zijn daar schoone en leerrijke dingen te bewonderen. Maar, spijtig genoeg, men vindt er ook ge meenheid en vuiligheid. Pas waren de poorten open, of er gingen protesten op. De wijk «Oud Brussel» vooral, die door zijn mid- deleeuwschen bouwtrant een lief en aangenaam hoeksken had moeten zijn, bleek rap door zijn bewoners ontheiligd en verdiende veeleer den naam van Vuil BrusselDe bladen schreven er over. De reputatie der expositie was in gevaar en daarmee ook haar bijval. Men heeft voorzich tig ingegrepen. De openbare speelhui zen zijn verdwenen en de vuile mei den mogen er niet meer, voor 't oog van iedereen, hunne slachtoffers lok ken. Aldus zijn de deugd en de porte monnee van de groote bierdrinkers beschermd. Te beter. Men heeft zelfs beweerd dat het plein der aantrekkelijkheden ook ge zuiverd was. Maar dat is in 't geheel niet waar; en wij aarzelen niet te verklaren dat juist dit deel de schan de is van de tentoonstelling. De waagspelen zijn er buitengevlo- gen. Iedereen zou nu kunnen denken dat het een deftig kermisplein gewor den is, waar de ouderen een pleizierig uurtje kunnen gaan doorbrengen, en de kinderen zich blind kunnen staren op al die kleuren en al dat geweld en al die nooit-geziene wondere din gen. Maar helaas, tusschen de inrich tingen voor gezonde leute zitten er ook walgelijke uitbatingen. En de on tucht is er dan nog niet opgesloten binnen de tenten; maar zij treedt schaamteloos op buiten, ja op den openbaren weg. Ouders, die langs daar kwamen met hunne kinderen, zijn verschrikt weg gevlucht. Alleen voor volwassenenzoo luidt een opschrift. Maar buiten han gen de foto's. Daar verschijnt een vrouw voor de tent. Voor alle kleedij is zij in een soort laken gehuld. Met walgelijke gebaren houdt een schreeu wer de volgende rede: «Gekleed bui ten... Ontkleed binnen... Komt zien, komt zien...Op de straat houden gemeene meiden den voorbijganger tegen, leiden hem binnen en herbe ginnen. En de politie gaat voorbij. En het parket blijft roerloos. Geheele scholen trekken voorbij die verdorvenheid. Leeraars en leerares- sen kijken verschrikt op, als zij ge waar worden in welk verpest midden zij verdwaald zijn geloopen. Zij doen de kinderen haastig doorstappen, om daar zoo rap mogelijk weg te gera ken. Te laat, het kwaad is gebeurd. Mis schien hebben twintig kinderen niets opgemerkt; maar dertig hebben ver wonderd gestaard op een tafereel, waarvan de volwassenen de oogen af wenden als zij nog een beetje fatsoen hebben bewaard. Nooit zult gij het vergeten zegt een ander opschrift. Dat is de waarheid. De kinderen zullen het nooit vergeten. Zij die tot nu toe in een gezond midden hebben geleefd, zullen hun leven lang dit oogenblik gedenken, waarop het kwaad hun reine zielen heeft bezoe deld. Waarom treedt het parket hier niet op? Er is hier geen kwestie van spe lers en andere weinig belangwekken de volwassenen te beschermen tegen hun eigen ondeugden. Het gaat er om de deugd, de kostbare zielereinheid van duizende en duizende kinderen. Wat niet zou geduld worden in de straten van Brussel, waar niet veel kinderen loopen, mag dat te zien zijn op het attractieplein der tentoonstel ling, waar zooveel kinderen het recht betaald hebben om zich te vermaken? Loopen er nog geen Nathans en Gérins genoeg rond in onze steden? Legt men het er op aan om geheel onze jeugd te verbeesten? Ons besluit kan kort zijn: Ouders en opvoeders, die de ten toonstelling bezoekt, blijft weg van het attractieplein. EEN VADER. EEN' ADRES VAN DEN HAARLEM SCHEN ROOMSCH-KATHOLIEKEN MIDDENSTANDSBOND H:t hoofdbestuur van den Roomsch- Katholieken Middenstandsbond in het bis dom Haarlem heeft aan het bestuur d:r Erusselsche Wereldtentoonstelling een schrijven gezonden, waarin het betreurt, dat de groote beteekenis van deze ten toonstelling wordt overschaduwd door e:n attractiepark, dat schijnt te bestaan in een brutale uitirig van zedenverwilde- rinj. Iurt hoofdbestuur is overtuigd, dat zeer vele katholieken in Nederland, die plan hadden de tentoonstelling te bezoeken, naar aanleiding van de reeds in de bla den verschenen protesten geen uitvoering aan deze plannen zullen geven. Het ver zoekt tenslotte, indien er prijs op wordt gesteld, dat ook katholieken de tentoon stelling bezoeken, het attractiepark zoo te wijzigen, dat het voor niemand meer een ergernis kan beteekenen. In verband met die schandalen, ontvangen we nog volgende: De verlofdagen zijn nakend. Dui- 22aacn en duizenden kinders wachten er op om naar de tentoonstelling te gaan. Builen de ouders hun kinders daar la.ea bederven! Allo! Katholieke Dagbladen van Brussel! Waarom pakt Ge de strijd tegen die twee-drie zwijnekoten niet teas goed aan! Onze jcinders hebben hetfrecht naar de tentoonstelling te gaan en er ge ëerbiedigd te worden. Daarom moet die vuiligheid op de aUracties weg of de eerlijke men- schen blijven er buiten. Waar blijft het Hoofdbestuur en Provinciaal Bestuur van den Bond der Kroostrijke Gezinnen om hier- teven hevig protest in te dienen? Of durven de Heeren van het Hoofdbureel dit niet, om wille der neutraliteit 't Wordt meer dan tijd dat de Ka tholieken uit zulke neutrale bonden trekken, waar zij mogen zwijgen uit eerbied voor die neutraliteit, en in- tusschen hunne kinders door die neu tralen laten verbeesten. Brussel-Attractie moet gezuiverd of Ka^iolieken blijven er uit. Een vprontweerdige huisvader. a^ol TeL jPoperfcgT R* toficheekrekeniag N' 15.S73( Kleine bei'achten per regel 1,09 fr. Kleine berichten (minimum) 4.M fr. 2 ir. toeL v. her. m. adr. t. bur. jRouwber. en Bedank, (mi.) 5,09 fr I Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Doos 4 en 7/4 frank. Op 18 Juni 1935 werd te Londen een Engelsch-Duitsch vlootaccoord opgesteld. Het gebeurde niet, zooals gewoonlijk, door onderteekening van één document, door de wederzijdsche partijen! De brieven die de buiten- landsche ministers van Groot-Bri- tanje en van Duitschland, M. Hoare en Af. von Ribbentrop, te dier ge legenheid, tot mekaar gericht heb ben werden gebundeld in een wit boek, een verzameling van diploma tische documenten. Dat witboek nu, vormt de Duitsch-Engelsche vloot- overeenkomst. De bespreking werd geleid door technici, en de gevolgtrekkingen wer den diplomatisch verwerkt tot en kele brieven. Het accoord zegt, dat Duitschland, een oorlogsvloot mag houden, met een verhouding van 35 ten honderd van de Engelsche. Dit beteekent dat de tonnemaat van de Duitsche vloot, nooit maar een derde mag bedragen van de tonnemaat der Engelsche vloot. Uitzondering wordt gemaakt van de duikbooten, waarvan de tonnemaat 45 ten honderd van de Engelsche mag zijn, cp voorwaarde dat de gezamenlijke tonnemaat steeds 35 ten honderd blijft. Daaruit volgt, dat wanneer Engeland zijn vloot ver meerdert, Duitschland dit ook mag doen tot de verhouding van 35 ten honderd weer bereikt is. Omgekeerd, wanneer Engeland zijn vloot beperkt, moet ook Duitschland de hare ver minderen tot de overeengekomen ver houding. De bespreking en het accoord zijn overal aandachtig gevolgd, en druk gecommenteerd geworden door de dagbladen. In Engeland en Duitsch land is men geestdriftig over de be komen uitslag; in Italië en vooral in Frankrijk is men woedend over de tegemoetkoming van Engeland tegen over Duitschland. De verklaring van deze verschillen de stemmingen is eenvoudig. Hitier heeft steeds voorgehouden dat het vredesverdrag van Versailles een mis daad is tegenover het Duitsche volk. Dat is het leitmotiv geweest van al zijn redevoeringen voor hij met zijn partij aan het bewind kwam. Sedert hij de meester in Duitschland is ge worden, is het voornaamste doel van al zijn streven geworden: vernietiging van het verdrag van Versailles. Eerst heeft hij dat trachten te bereiken langs diplomatische wegen en teen daarvan niets in huis kwam heeft hij door schokkende beslissingen zijn wil en zijn durf doen kennen tot in de verste uithoeken van de wereld. Eerst was er het uittreden uit de Volkeren bond; daarna kwam de uitdrukkelijke verklaring: voor de Duitschers be staat Versailles niet meer; Duitsch land zal zich wapenen zooals de an dere landen. De verklaring van de laatste zet, is te vinden in de rede van de Führer, enkele weken geleden, toen hij zegde dat hij niet wenschte, dat de Duitsche vloot meer dan een derde van de tonnemaat van de En gelsche zou bereiken. De Engelschen hebben de gelegenheid gretig te baat genomen. Het accoord is er gekomen. Hitier heeft een slag thuisgehaald. Door dit accoord erkent Engeland de gelijkberechtiging van Duitschland en heeft het de eerste gevoelige deuk gegeven aan de juridische kracht van het verdrag van Versailles. Het Duit sche volk heeft redenen om te ju belen. In Engeland ook is men tevreden. De Engelsche diplomaten staren zich niet blind op de feiten. In het Oosten dreigt het gevaar, in het Westen moe ten gezonde verhoudingen geschapen worden om de vrede te bevestigen. Om hunne handelwijze volkomen te begrijpen, moet men eerst en vooral de Angel-Saksische rechtsspraak ken nen; de verdere verklaring vinden we in de economische belangen van het Britsche Imperium. De Engelschen hebben een zeer soepele jurispruden tie. Zij hebben maar een zeer be perkte geschreven wet. Alle vonnissen zijn gesteund op vroegere uitspraken, met inachtneming van bizondere om standigheden, en van het princiep der billijkheid. Diezelfde geest vinden we terug in de buitenlandsche politiek van Engeland. Dit land heeft zich schriftelijk verbonden in internatio nale overeenkomsten met Frankrijk, Italië, enz., door onderteekening van het Verdrag van Versailles, van Stre- sa, enz. Er is de letter van de wet, die zegt, Duitschland moet gefnuikt, Duitschland mag niet herbewapenen, Duitschland moet herstelschulden be talen. Er is ook de billijkheid: Duitschland is bedreigd door de om- singelingspolitiek van Frankrijk, met de Kleine Entente en Rusland; Duitschland is economisch vernietigd, het kan de middelen niet vinden om zijn herstelschulden tc behalen, enz. Engeland houdt rekening met de veranderde omstandigheden. De Fransche wetgeving, die ook de onze is, dagteekent uit het begin der 19' eeuw. Ze werd opgesteld door Na poleon I, ze was aangepast aan de toen heerschende toestanden. Deze zijn zeer veranderd, de wet is geble ven; vandaar telkens die strijd tus schen de letter der wet en de billijk heid. Veranderingen worden aange bracht echter met vertraging. Ook op diplomatisch gebied houden de Franschen sterk aan de geschreven wet. Er bestaat een Verdrag van Ver sailles, er bestaan andere overeen komsten. De wet moet toegepast blij ven. Duitschland mag niet herbewa penen, boven de grenzen vastgesteld in de geschreven overeenkomsten. Frankrijk zal slechts met vertraging de veranderingen erkennen. Hierin ligt voor een groot deel de verkla ring voor de oppositie van Frankrijk tegen het Duitsch-Engelsche vloot accoord. Engeland heeft economische belan gen die hare gedragswijze rechtvaar digen. Met of zonder overeenkomst, Duitschland zou zijn vloot uitgebreid hebben. HoeveelDat was niet te berekenen! Nu is er een grens en meteen is een grooter gevaar gewe ken. Engeland kan over het grootste gedeelte van hare vloot beschikken voor de verdediging van zijn kolo niën. Van Sinc .ipoore wordt een groo te vlootbasis gemaakt, die aan een hevige schok moet kunnen weerstand bieden. Britst h-Indië moet gevrij waard blijven Tegen wie? Iedereen voelt het. Japan heeft niet genoeg aan Mandsjoe ije en aan Jehol voor de afzet van zijn overbevolking? Japan wil ook China bezitten. En daarna? Azië aan de Aziaten is het motto van de Japaneezen geworden. Betee kent dat niet Nederlandsch-Indië aan de Maleiërs en Briisch-Indië aan de Indiërs. En hoe zou dat anders kun nen bereikt worden dan door de hulp van de sterkste Aziatische mogend heid: Japan. De economie van Enge land is gesteund op zijn koloniën. Het verlies van Britsch-Indië zou van het Engelsche Rijk een romp maken zonder ledematen. De economie van Europa is gesteund op een sterk En geland. Europa heeft er belang bij dat Engeland sterk blijft in 't Oos ten. Alle landen voelen het. Zelfs Frankrijk. Maar Frankrijk begrijpt de politiek van Engeland niet. Enge land wenscht dat in West-Europa de hangende geschillen zouden bijgelegd worden. De groote antithese Duitsch- land-Frankrijk, de zieke plek in het Europeesche lichaam, moet verdwij nen en dat kan alleen door 'n derde gezaghebbende mogendheid. De ver zoening kan maar gebeuren, wanneer Duitschland een deel van zijn voor- oorlogsche rechten terugkrijgt. Frank rijk zal die nooit rechtstreeks erken nen. Engeland tracht Duitschland en Frankrijk op grond van wederzijd sche eischen nader bij mekaar te brengen. Een eerste stap in die rich ting is het Duitsch-Engelsche vloot accoord. De overeenkomst is er; maar om zijn volledige beteekenis te krij gen moet Frankrijk en Italië ophou den zich ertegen te verzetten. M. Eden is met dat doel naar Parijs en naar Rome gereisd en het schijnt wel dat hij gunstig nieuws zal terugbrengen naar Londen. Frankrijk verzet zich tegen het vloogaccoord omdat, leger cn luchtvloot niet samen met de zee- vloot zijn behandeld geworden, en omdat alle groot-mogendheden geen deel hebben gehad aan de besprekin gen. Engeland heeft wijselijk geoor deeld, dat, na al de mislukkingen van algemeene vredesconferentiën, wel licht een basis kon verkregen worden voor meer reëele besprekingdoor het sluiten van dit tweeledig vlootaccoord. Hopen we dat dergelijke tweeledige overeenkomsten, al behooren ze dan nog tot de politiek van Hitier, meer toepassing zullen vinden. Dan zal wel licht kunnen verkregen worden, be perking en vermindering van de be wapening, solidariteit onder de vol keren van Europa en van de wereld, en economische heropbloei. (Verboden nadruk.) ROSKAM. HEET GE OOIT EEN GOED WOORDJE GEDAAN OM EEN EN ANDER KENNIS AAN TE ZETTEN TOT HET ABONNEE- REN OP «DE HALLE»? DOE HET ZONDER UITSTEL. DANK EROM. SSS&üaSEBSBfiBSEXBBGflESBBSgEBB TREKKING DER BINNENLANDSCHE LEENING 4 t.h. 1932 Dinsdag bad de 406 trekking plaats van de Binnenlandsche Leening 4 t. h. 1932. Reeks 157.489 wint 250.000 fr. De volgende reeksen zijn betaalbaar met 25.000 frank elk Een erg onweder kwam Woensdag avond rond 9 ié uur alweer onze streek in beroering brengen. BOVEN IEPER EN DE BERGSTREEK Biiksem sticht brand Woensdag avond rond 10 uur brak een geweldig onweder kw boven leper en de bergstreek. Bliksemschichten en donder slagen volgden elkaar voortdurend op, terwijl een geweldige regenbui uit de he melsluizen ncerpietste. Rand kwart voor 11 uur werden we opgeschrikt door het gefluit van de Sirene: «brand". Aan stonds spoedden we ons ter plaatse; het was bij de echtelingen Victoor op de Cité Ligy dat de bliksem binnengeslagen was en de meubels in brand geraakten. Doch het vuur kon weldra door de bewoners en de bijgeloopen geburen gebluscht wor den, zoodat de hulp der pompiers niet meer noodig geacht werd. De schade be paalt rich bij het uitbranden van den inboedel. Veel volk was spoedig te been en ter plaatse. God zij dank waren er geen persoonlijke ongevallen. De bliksem beschadigt de toren van Sint Maartenskathedraal Rond hetzelfde uur viel de bliksem ook op den 100 meter hoogen toren, waar hij een der groote kraaibekken van den sluit steen, waarop het Chrisilkruis rust, af rukte. De groote steen kwam met donde rend geweld op de Vande Peereboom- plaats perecht, waardoor de straatsteenen 10 cm. ingedrukt werden en talrijke stuk ken werden aangetroffen op een vijftigtal meters van den toren verwijderd. Van in den vroegen morgen kwamen vele Ieper- llngen de aangerichte schade bestatigen van de hun zoo duurbare St Maartens kathedraal. Koei doodgeslagen te Sint Jan Op het gehucht Het Wieltje gelegen tusschen leper en St Jan, viel de bliksem op een eterniten afdag, dienende voor bergplaats voor koeien; een ervan werd doodgebliksemd en het gebouwtje werd gedeeltelijk vernield. TE POPERINGE bliksemde het onophoudend tot rond 11 uur; het weder kwam echter niet bo ven stad. TE RENINGELST BRANDT EEN HULS AF Woensdag avond heerschte noodweer. Plots een zwaren slag en het huizeke van Henri Vïon stond in lichte laaie. Aan stonds was alles vuur. De wakkere brand weermannen van Reningelst waren spoe dig ter plaatse en de pomp werd opge steld. Hun moed kon toch tegen het ver nielend vuur niet veel uitrichten. De zol der was één vlam. Merf besloot dan maar de gevelmuren om te stooten en zoo den vuurpoel te be meeste ren. Akelig verlicht ten de onafgebrokene bliksemschichten de bleeke wezens van de vele redders. Iedereen stak een handje toe waar hij kon. Maar wat ons het meest trof was de kristene gelatenheid waarmede de brave echtgenooten Vion de ramp aanvaardden. Met tranen in de oogen zuchtten zij: Als God dat zoo wil, het weze dan zoo Eaelmoec._,e buren namen dan ook sef fens de beproefde broeders in hun huis op, andere hielpen hen in het noodzake lijkste. Op Reningelst heerscht nog kris tene naastenliefde. GROOTE SCHADE TE TORHOUT In den nacht van Woensdag op Don derdag heerschte het onweder ook gewel dig boven Torhout. Groote schade werd aangebracht door bliksem en regen. De straten werden in stroomen herschapen en de bliksem versplinterde een boom aan de Sneppe; andere werden geraakt, als ook telefoonpalen, waar vier draden af geslagen werden. De telefoondienst werd ontredderd en enkele ruiten werden in geslagen. ZWAAR ONWEDER TE BRUSSEL Brussel werd Woensdagnacht geteisterd door een geweldig onweder, gepaard met bliksem, donder en stortregens. Bijna voortdurend werd de lucht gescheurd door bliksemflitsen en de stad scheen dikwijls belicht door een tooverachtigen hellen schijn. MEISJES DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN TE EEKEEEN Tijdens een geweldig onweder dat los gebroken was boven Eekeren, werd een groep meisjes getroffen door een blik semflits. De meisjes, die met vier waren, werden ten gTonde geslagen. Een bekwam geen letsel en de andere drie liepen erge brandwonden op over geheel het lichaam. DOOR HET LAND Te Lommei werden de vruchten ver nield door hagelsteenen. Veel boomen werden ontworteld en gansch de streek was omhuld in een donkere wolk. Zware beton bakken werden van het dak der school afgerukt en enkele meter ver ge worpen. Te Kortrijk sloeg de bliksem in op verschillende plaatsen. Nabij Hasselt werd een koe dood- gebliksemd. Te Denderleeuw, alsook te Bel. sloeg de bliksem In op een huis en stichtte een niet te dooven brand. Nog te Bel werd een boerenzoon erg getroffen door den bliksem. Te Mechelen en te Assent werden ook huizen in brand gezet door den blik sem. Te Mater werd een hoeve door den bliksem getroffen. De groote hoeve brand de totaal af. Een paard en een groot ge tal hoenders bleven in den brand. Te Meilegem werd een schuur ge troffen en brandde ook af. Te Munkzwahn werden verscheidene boomen versplinterd en de electrisehe lei dingen verbroken. Te Lier is de bliksem op het stadhuis gevallen. Zonder schade. Te Beernem werd een kind getroffen door steenen van een schouw, die door den bliksem afgeslagen werd. Te Henent sloeg ds bliksem op een huis, dat met gansch den inboedel af brandde. Te Geel werd een oude hoeve door den bliksem getroffen en brandde af. De zoon des huizes werd ook geraakt door den bliksem, maar gelukkig niet doo- d'Slijk. ROK9 BET mm AAN DE BEVOLKING VAN POPERINGE EN OMLIGGENDE Het gekend Huis FRANKFORT, Oost ende, zal iederen Vrijdag zitting houden bij KAMIEL BOSSAERT, «Café des Allies», (rechtover Post), Ieperstraat, 3, POPERINGE, voor den aankoop van GOUD, ZILVER, EDELSTEENEN. Ik betaal Oud Goud van 20 tot 30 fr. de gram. Zilver van 320 tot 600 fr. de kilo. Kostelooze weging en taxatie. Beleefd aanbevolen, H. FRANKFORT, 84b, Kapellestraat, Oostende. (SSB£SBS3EE3EI«E0SBeaES*SL.Sa. ZE ZIJN NIET TEGEN DE GODSDIENST Te Haveluy, Fransch-Noorden, veroood de sectarische gemeenteraad dat de pro cessie zou uitgaan. Dit verbod werd te niet gedaan door de hoogere overheid. Toen de processie toch uitging hebben dc socialisten langs den gevolgden weg over al de internationale gezongen en aller lei smaad naar het hoofd der deelnemers geslingerd tot de politie tusschenkwam en de processie haar gang voort kon zet ten. Staden. Hij dook plotseling onder cn verdronk. ZEVENTIENJARIGE JONGELING VERDRONKEN TE ROESELARE De 17 jarige Frans Bagein, van Rceee- lare, wonende 11, Lindestraat, was met zijn rijwiel uitgetrokken cm te gaan ku ren. Langs de Mandelbeek werd kort na dien zijn velo en kleederen gevonden. Peilingen werden gedaan en zijn lijk werd bovengehaald. Hij moet bij het baden verdronken zijn. ANDERE ONGEVALLEN VEROORZAAKT DOOR DE KITTE Te St .ifichielsgestel, Nederland, zijn twee broers van 13 en 14 jaar verdron ken in den Dommel. Te Valkenburg verdronk een 20- jarige jongeling. Bij Venio is eveneens een 18-jarige jongen omgekomen bij het baden. Te Elim bij Hoogeveen, steeds in Nederland, is een 6-jarig knaapje in het water omgek •men. Te Avesnes, alsook te Lens. Frank rijk zijn personen verdronken bij liet baden. Tc Hever, Belgie, is een Vilvoorde naar bij het baden in de vaart omge komen. Te Moerbeke-Waas is een 18-jr.riga telegrambesteller verdronken. Te Overmeire-Donk verdronk een man voor de oogen van zijn vrouw. Te Framerics werd een man door een zonneslag getroffen en bezweken. Nabij Coionster is ook een bader verongelukt in het water. Uit Zweden meldt men dat minstens 30 personen omgekomen zijn bij het ba den. In Engeland heeft men de warmste nacht enregistreerd sedert 1870. Nabij Lyon zijn drie personen ver dronken. Te Herderwijk, Goirle cn Eindhoven kwamen insgelijks personen om het leven bij het baden. laaaaEMBMBBMsiBsazsszsiGsssra De twèe oudste kinderen van ons Koningspaar, Prins Boudewijn en Prinses Josephine-Charlotte, verblijven bij M. Van de Mortel, burgemeester van Noordwijk-a/Zee, waar zij verzorgd worden door Mevrouw Lebrun en een Ncderiandsche ■nurse», die voor opdracht hebben die kinderen Nederlandsch te leeren. De bevolking van Goo horst is zeer gevleid, cn de koningskinderen zijn 't voorwerp van groote nieuwsgierigheid. IN DEN VREEMDE De Fransche steden Rijsel en Mont de Mar sa n werden ook erg geteisterd door geweldige onweders. Nabij Rijsel werden veel telefoonstaken omvergeworpen en op de velden werd groote schade aangericht Te Mont de Marsan werden daken van de huizen gerukt, gelijkvloeren over stroomd, enz. In Zweden werden verschillende personen doodgebliksemd. Boven Londen brak ook een geweldig onweder los. Een man werd doodgeblik semd en veel verwoestingen werden aan gericht door hagel en regen. Te Glasgow kwam een wolkbreuk boven de stad. De geweldige regens, ge paard met het springen van een water leidingsbuis, zetten de straten onder wa ter. Een camion werd door het water meegesleurd en de voerder moest zich al zwemmende redden. In Polen werden twee personen ge dood door den bliksem. In Seeland en Jutland zijn talrijke hoeven afgebrand tengevolge het inslaan van den bliksem. Op het eiland Formosa werden vele streken door een typhoon geteisterd. Veel schade werd aangericht en een gansche visschersvloct van 65 booten werd ver mist. Een schip met 20 scholieren sloeg om. Allen verdronken. In Zweden werd de radiopost van Motaio door den bliksem, getroffen en moest 12 uur stille zijn. De hitte die deze laatste week is opge komen en die wij niet meer gewoon wa ren, heeft veel slachtoffers gemaakt. Veel personen werden onpasselijk cn ook veel anderen kwamen om bij het baden waar zij een beetje verfrissching zochten. EEN JONGEN KRIJGT BIJ HET BADEN EEN BLOEDOPDRANG TE PLOEGSTEERT EN VERDRINKT De 23-jarige André Lefebvrc, wonende op het gehucht Huttete Ploegsteerl, was Zondag namiddag gaan zwemmen in een beek bij de hoeve Devos. Hij beging de onvoorzichtigheid gansch bezweet in het water te springen. Een kwartier later werd door de kin deren Devos zijn kleederen en rijwiel ontdekt langs dc boorden van de beek. De famiiie werd verwittigd en peilingen werden gedaanna enkelen tijd kon het lijk van den ongclukkigen jongeling bo vengehaald worden. Een bijgeroepen dok ter kon enkel den dood vaststellen ver oorzaakt door een bloedopdrank. OOK EEN VERDRINKING TE STADEN Maandag avond, rond 7 unr. ging An- neel André, hoeveknecht bij Marten Jules, een bad nemen in een vijver te ZIE VERVOLG HIERNEVENS. KABINETSRAAD Verplichte aanplakking der notelprijzcn. Vrijdag 21 Juni hielden onze regeerings- leden een nieuwe kabinetsraad. Er werd besloten een regeling te treffen in h"t hotelbedrijf en het aanplakken van alle hotelprijzen verplichtend te maken, dit zoowel voor de kamers als voor de gerech ten, enz. Een wettelijk statuut voor de hotels zal ingestudeerd worden. De hotels zouden in vier categoriën verdeeld wor den. BIJ den ingang van ieder hotel zal een bord de categorie aanwijzen van hst hotel. Een nationaal bureel voor logies- verschaffing zou eveneens ingesteld wor den, met het doel lories te verschaffen aan de toeristen in geval van overrompe ling der hotels. De raad nam eveneens kennis van het feit dat de index met 10 punten is geste gen in de laatste maand. Buitengewone toelagen zullen verleend worden aan zekere mutualiteiten uit re den van openbare gezonaheid en het ko ninklijk besluit in zake vrouwenarbeid zal nog niet in voege worden gebracht. IH3EBEBBSBBEB2aESg3aSi38BBZ23 103414 137034 169981 198294 236928 270977 108208 147924 176195 198459 238923 277077 110040 112213 151461 157369 177948 183783 201351 205038 245556 247956 290720 113514 1300771 162165 162631 185361 185948 205081 217505 262039 267776 Elke obligatie toebehoorende aan een uitgekomen reeks heeft recht op een tien de van het lot dat aan de reeks waar toe zij behoort werd toegekend. I3SSBZBIBIEBSBSEBBSBB3BS3BZB3 op postcheck 15.570 van Sansen-Vannesfe, Popcringe, en van nu tot einde jaar wordt ons blad U wekelijks per post besteld- Voor Frankrijk 19 Belgische franken; voor Amerika 29,70 frank, op te renden per internationaal pos'mandaat. op den Hippodroom der Groote Heerlijkheid, Woestensteenweg Zoodra onze Prinsjes te Noordwijk toekwamen dit is gelegen op 6 km. van Dfn Haag gingen zij spelen op het strand in gezelschap der kinderen van M. Van de Mortel. Van links naar rechts: de kleine Hein Van de Mortel Prinses Josephin-Charlotte, de kleine Sabine Van de Mortel, Prins Boudewijn.

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 1