'GEZOND EN NiET DUUR/ SNUIF óo% QEHEN6DE STROOP {if HEUflSEL De Jonkvrouw van Lindendale ER IS GEEN ZEKERE GELDPLAATSING MEER GEDACHTEN MAAN EENIGE KIJKJES UIT DE RONDE VAN FRANKRIJK Schoolreizen Studiereizen HET PALEIS DER BIJEN MEI ADINKERKE ■PST'*. - Ü;RUMMST"S 'T ROOS KRUIS WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIJN AANBESTEDINGEN 100.000 bezoekers op de Brusselsche tentoonstellingI Elke zaak behoort een vaste plaats en jedere werkzaamheid een vasten tijd te hebben. Eén dag is zooveel als drie, voor hem die alles op den rechten tijd doet. Zonder regel en maat wordt goed in kwaad en deugd in ondeugd veranderd. De voorzichtige mensch zwijgt als hij te veel te zeggen heeft. IH HETAUNNEKE UIT DE TE OOSTENDE, te Blankenberge, te Knokke en op andere plaatsen zijn de menschen gearriveerd om te gaan zwem men in den grooten plas... maar in plaats van hun zwembroekskens dragen ze hun winterdingen. Kunde gij ook zwemmen? vraagt kozijn Sjarel aan mij, die verleden week in 't huwelijksbootje gestapt is met Fientje van Katrijn en ons in passant is komen goeien dag zeggen. Ja, zeg ik zoo, ik kan zwemmen. En waar hebt ge dat geleerd? vraagt Sjarel --Srom. Wel in 't water, zeg ik, waarin zoudt ge anders kunnen zwemmen? In 't geluk, zegt Fientje, en ze be ziet Sjarel met 'n koppel verliefde stok vischoogen... JA, ZWEMMEN IN T GELUK Zoo droomt men 't huw'lijksleven, Maar ach! God alleen weet wat voor druk Ellende en smart het U zal geven. Zoo zeg ik tegen Fientje, maar 't schaap peist natuurlijk dat er voor haar geen kwade dagen kunnen komen. Als ge verliefd zijt, tot over d'ooren Dan denkt g'aan geenen kwaden dag.. Dan is het jonge leven, pas geboren, Slechts zonneschijn en lach... Maar duren zeggen de menschen... en Duren is een schoone stad. Ko Vliege lag van klare zuipen en ge- never drinken geveld en gaf tale noch teeken. Men liep met zeven haasten naar den dokter, en die brave man deed alles wat menschelijk en doeneli.ik was. Voor 't laatste wiesch hij hem de slapen met wat water, 't Geval wilde dat er een druppel water op Ko's lippen viel en Ko, die vochtigheid gewaar zijnde, stak er zijn tong bij en lekte hem af, en men hoorde Ko entwat binnensmonds pre velen en kreunen. Gauw Ameiie, zei er eene tegen Ko's wijf, gauw, de laatste wille van uwen man! Ameiie ging gauw bij en lei heur oore aan Ko's mond. Wat is er, Ko, zei ze, wat begeert gij? 't Is den echten niet, zei Ko. Een zakenman, heel fel beijverd. Heeft onlangs uitgecijferd Hoeveel tijd hij in zijn leven Met wachten had verloren. D'uitslag? Wilt ge even hooren? 'k Zal hem U aldra gaan geven Die man heeft dus zijn verloren tijd uitgerekend sinds hij de kinderschoenen was ontwassen, het is te zeggen, sinds 1895. Hier is zijn balans: Op de tram: vier -lagen. Op mijn middagmaal: zes maanden. Op mijn pottekens bier in 't café: veer tien dagen. In de wachtkamer van dokteurs, tan dentrekkers en halvekaten: drie dagen. Op mijn vrouw, terwijl zlieur twalet aan 't maken was: anderhalf jaar! Toen 't verslag in em dagblad ver scheen ontving de redactie 't volgend briefelken van een lezeres: Ik wacht al tien jaar op mijn man. Hij verliet het huis op nen Zondag, om zich te laten scheren... en 'k zag hem nog niet terug! Moet die geduld hebben ja... Marenta zou zoolang niet wachten zulle! JEF SCHULKENS zal nooit oud wor den. want hij is te slim... peist hij. Gisteren kwam hij Pier Bultjes tegen: Pier, zegt hij zoo, zie, ge zijt nog al 'n nette jongen, maar 't is spijtig dat ge zoo'n koppel lange ooren hebt. Ja, zei Pier, da's waar, en 'k heb er al dikwijls cp gepeisd, want met mijne ooren en uw verstand ware er middel om een perfecten ezel te maken. 'n Avond, Jef. 'N GEDACHT: 't Gaat vaak met ge sprekken als met de thee die wij drinken, ze worden hoe langer hoe flauwer; dan is het tijd van heengaan. IN PARIJS, DE STAD Van 't Licht, Hebben z'een nief dagblad Gesticht. G'hebt er wis nog niet van gehoord, Want 't is eenig in zijn soort. Dat nieuwe dagblad draagt als titel: De BedelaarsgazetGet is gesticht, bestuurd en geschreven door 'li hoop beielaars, die d'opbrei.gst ervan natuur lijk in hun zakken steken... en daar zoo'n blad alleen maar belang kan in boezemen aan menschen van hun soort, "fijn 't hun medebroeders die er 't meest to:-ê gefopt zijn! Hier volgen een paar berichten die in genoemd blad verschenen: Te koop of te verhuren, goede stand plaats nabij een drukbezochte kerk. in een stadie waar de menschen buitenge woon vrijgevig zijn. Een bedelaar, gewezen tooneelspeler, is bereid, tegen billijke vergoeding, onder richt te geven in 't trekken van triestige Mengelwerk van 14 Juli 1935. Nr 25. door W. VAN HEILE. 't Werd weer tijd, om verder te reizen. Ze moesten een volgenden trein nemen naar Hazsbrouck. Ze reden met den tram naar beneden. Een vriendelijke Fransch- Vlaamsche landman, die ook in den wa gon zat, vertelde dat de Casselberg er vroeger veel eigenaardiger uitzag met zijn dozijn molens, die op enkele na, allen be zweken waren voor de groote meelfabrie ken. Te Hazebrouck stapten ze op den trein naar Poperinge. V/alter wees den Cats- berg aan met de abdij, en nu hadden ze ook een blik op de V-st-Vlaamsche ber gen. Maar dan gaan we een anderen dag heen, hé? vroeg hij. Gaarne, antwoordde Flora gretig. Wanneer? O, overmorgen, als ge wilt. We kun nen morgen dan wat uitrusten in de dui nen. We hebben nu een periode van schoon weer, en moeten er gebruik van maken. 't Was negen uur teen ze te Adinkerke aankwamen. Na de treinreis lokte een wandeling hen weer. Ze gingen te voet naar De Panne. Maar Walter was nu zeer SUL Hij scheen in gedachten. Hij peinst weer aan Paula Delange, ael Flora bij zich zelve. Och, dat zal met den dag slijten. Eigenlijk was ze een beetje jaloersch op het haar onbekende meisje, dat wel een dkpen indruk op hem moest gemaakt hebben. flora had nu den ganschen langen dag smoelen aan bedelaars, om hun brood gemakkelijker te verdienen. Zijn methode om harten te vermurwen is eenig. Succes verzekerd! En hun boeltje marcheert! MEN ZEGT... dat er in Chill (Z. A.) thans geldstukken in omloop zijn, die in de duisternis licht afwerpen. Kwade tongen beweren dat 't geld moet dienen om licht... in duistere zaakjes te brengen. MAC GRAB, nen ouwen Schot, vrij gezel, ontvangt zijn pas getrouwden neef Ge zijt dus getrouwd, jongen? En wat kan uw vrouw doen? Wat wilt ge zeggen, menonkel? Kan ze naaien, breien? Kan ze kleeren verstellen? Neen, menonkel. Ah, en kan ze dan tenminste goed koken? Neen menonkel, voor dat alles heb ben we een meid! Maar mijn vrouw kan zingen, menonkel... Z'heeft een stem... Zij zingt? Tiens, kost g'u dan niet tevreden houden met ne... kanarievogel te koopen? Als ge moede zijt van 't werken En ge deedt den ganschen dag uw best, Dan tracht ge 's avonds, om te versterken Slechts nog naar uw kazemat of nest. Want ruste hebt ge noodig Zoo naar lichaam als naar geest. En ik vind het overbodig Te bewijzen wat g'hier leest. D'ondervinding is daar om 't ons te leeren! Maar... daar w'ook allemaal geen gepatenteerde luieriken zijn, is 't ook een feit, dat we heel wat content zijn, er 's morgens bij 't eerste kraaien van den haan bij zijne kippen, terug uit te wip pen, in ons slippen! 't Is zoo al wel ook. want de geleerden hebben uitgecijferd dat ne mensch die 70 jaar oud wordt, d'helft van zijn leven in zijn bedde ge sleten heeft... en d'r zijn dan nog men schen die van alles moeten misbruik maken. Zoo leeft er in een dorp in een En- gelsch graafschap een madam die vijf en twintig jaar geleên in heur bedde stapte, omdat zij zich koortsig voelde... en z'is er in blijven liggen omdat, naar ze beweert, de koorts nog niet geweken is. Joseph Plumer van Rochester in de Vereenigde Staten bleef 24 jaar in bed omdat zijn ouders hem verboden te trouwen met 't meisken dat hij geerne zag! Was me dat ne koppigen ezel! Een Duitscher, Fritz Babel, houdt echter het rekord. Hij bleef zestig jaar onder de wol, omdat hij anders vreesde van ziek te worden... en dan in... zijn bed te moeten liggen Als dat geen toppunt is! DE BAKKER van den hoek was zijn winkel aan 't sluiten, terwijl Lowieke daar voorbij kwam en hem vroeg: zeg bakker, hebt ge nog een veertig krenten broodjes? Ik zal eens gaan zien. zei de bakker en hij naar binnen, met 't gedacht daar nog goed van af te geraken. Toen de winkelbank vol lag riep hij uit: D'r zijn er nog juist een en dertig Wel, zei Lowieke, die zult ge vandaag niet meer verkoopen! En hij maakte dat hij weg was. Jaloerschheid is een erge plaag. Fel in de mode, den dag van vandaag. Ze kan leiden tot vieze gevallen Die er toe bij kunnen dragen Om in enkele dagen Gansch uw leven te vergallen. Nu denkt ge zeker, hé, beste lezers en alderliefste lezereskens, da 'k U hier een van die allermodernste liefdeshistoriekens ga opdisschen. Hewel, ge slaat den bal mis! 't Is over iets meer stoffelijks da 'k u hier wil spreken. De inwoners van Fovitza, in Bulgarië, hadden sedert lang gesmeekt om eene statie op den spoorweg. De inwoners hadden ook geerne een stilstand gehad in het dorp zelf. Ze kregen voldoening! De statie kwam er. Ze was zeer eenvoudig gemaakt en uit houten planken opgetim merd... Zoohaast ze af was, trokken de dorpelingen er met de overheden, zekeren Zondag, op af, om ze in te huldigen. Maar... de statie was verdwenen! De burgemeester kon zijn oogen niet ge- looven... W'h ebben allemaal al ne goeie pot gepakt, zei hij, en 't kan wel zijn dat w'een stuksken op hebben!.,. Maar als ge zat zijt, ziet ge doorgaans dubbel... en wij zien niks... Zou dat misschien een nief soort van zatternijzijn?... Maar helaas, die zatternijzat er voor niks tusschen! Wat was er gebeurd! Wel, de inwoners van het naburige dorp, die barstten van jaloezernij om den stil stand in het dorp Fovitza, hadden dood eenvoudig de statie gestolen!... En als ge dat niet gelooft, zal 'k u Iets anders wijs maken! FONS Aberdaan was nog maar een maand getrouwd en hij ging reeds bij zijn schoonmoeder klagen dat zijn vrouw een helleveeg geworden was. En met die vrouw moet 'k nu mijn gansche leven slijten! suchtte hij. Troost u jongen, zei de schoonmoe der, er is al een maand van voorbij. OPENHARTIG ZEG 'K 'T U HIER 'k Wilde wel zijn een Fakir En, beste vrienden en vriendinnen, Mijn beurze zou er 't meest bij ./innen Want Fakirs dat zijn venten Die van alle mirakels verrichten Die halen uit uw port'monee uw centen Zonder dralen of zonder zwichten! Waaruit ge niet moet besluiten dat het alléén die mar, - .en zijn die dat kennen. Bij ons zijn er ook zulke te vinden... Alhoewel ze niks van een Fakir weg hebben! Door den laatsten maatregel die in Britsch-Ir.dië getroffen werd, wordt ons nog eens te meer bewezen dat de wereld wil bedrogen zijn! Ge moet weten dat er ginder verleden week een trein op weg naar Bombay ont spoord was, zonder persoonlijke onheilen gelukkig! 't Wilde nu juist lukken dat er op dien trein een troepken van 10 van Walters gezelschap genoten. En ze voelde zich al zeer verliefd op hem. Ze was blij hem opnieuw ontmoet te hebben maar ze zou het toch erg vinden, als dit op een teleurstelling uitliep. Tegen De Panne aan, werd Haverbeke levendiger. Zijt ge tevreden over den dag? vroeg hij. Dat geloof lk. En gij? O, ja, ik ook. Ik dacht nu weer aan Lindendale... Hij bekende het eerlijk. 't Was er zoo goed op de hoeve van Verlaan, vervolgde hij. O, die kalmte! Nu komen we weer in het geroezemoes van de badplaats. Hoor radiomuziek... Bij Verlaan kondt ge de stilte voelen. Morgen zullen we een stil plekje in de duinen zoeken. We kunnen daar wat lezen. Ja. Ik zou rustiger zijn, als ik wist, dat Paula Delange van die" leelijke kerels weg was. Soms heb ik een voorgevoel, dat ze haar wat zullen misdoen. Dat is overspanning, Walter. Ge moogt niet aan die sombere gepeinzen toegeven. Ik vertrouw de twee deugnieten niet Maar Paula kan er vertrekken als ze wil. Dat is waar. God geve, dat ze het bijtijds doet. Ze kwamen in het hotel, waar Bert en Tilde hen welgezind verwelkomden. Een meid diende een licht, maar smakelijk avondmaal op. Nieuwe plannen gemaakt? vroeg Bert. Ja, overmorgen gaan we naar de West-Vlaamsche Bergen, antwoordde Walter. Goed, heel goed! Ge zijt voor ons goedkoope klanten. Hoe meer ge uw di ners op een ander pakt, hoe voordeeliger voor mij, schertste zijn schoonbroer. Het pension is toch per maand bejekend. Hij is daar weer met zijn firjiwe gees tigheid, zei Tilde. Walter is geen man om den heelen dag in De Panne te hangen. Fakir» had plaat» genomen. Van daar tot de besiuittrekking dat het de Fakirs waren die d'ontsporing veroorzaakt had den was maar een stapken. Enfin... den dag daarna kwam er 'n wet uit, waarbij alle Fakirs op de spoorwegen vrij reizen hebben, omdat men vreest dat ze anders, met him geheimzinnige krachten, nog dergelijke poetsen zouden kunnen bak ken! En zeggen dat ze ginder ook in 1935 zijn! EEN EIGENAAR van een variété theater te Philadelphia, laat 22 apen op treden in een orkest. Naar het schijnt is hun spel van geen Jazz-band te onder scheiden. Da Amerikaansche muzikanten vinden die concurrentie precies niet naar hun goesting. Ook schaadt het aan hun faam en prestige in apen... kunstbroeders te moeten zien! We moeten bekennen dat 't niet heel vleiend is... voor d'apen! EEN VRAGE Die heden ten dage Sedert geruimen tijd Voorkomt op 't tapijt En voor wier onderzoek, gewis. De geleerden zelfs hun eten derven, Luidt: Kan een hagedis Uit eigen wil wel sterven? Een dezer dagen werd die kwestie be handeld door eene vergadering van man nen der wetenschap, onder voorzitter schap van Dr Paul Bartch. En ze werd bevestigend beantwoord, hoeveel gevallen zijn d'r niet bekend van honden, die hun meester verloren en weigerden te eten, tot ze zoo zwak werden dat de dood in trad. Maar een hond is geen... hagedis en daarvoor heeft die zelfde Dr Bartch dan ook gezorgd. Hij ondervond, zekeren tijd, dat een zekere soort hagedissen vrijwillig... zelf moord pleegde. De dieren kregen eenige rillingen en waren kapot. De geleerde perfester is van meening dat die reus achtige hagedissen eene klier bezitten, die vergift inhoudt, en die ze naar wille keur kunnen doen werken, om zichzelf den dood toe te brengen. Wat we nog allemaal gaan hooren! 'K VAL-LE daar in 'n café waar Sus Pappenthé juist aan 't boffen is, tegen de sterren op, over zijn Treeze, onder ons gezeid, 't leelijkste wijf van de streek, want z'is scheel dat ze rond nen boom kan kijken; in heuren neus kan 't ge makkelijk regenen, en ze heeft ne mond lijk 'n brievenbus, waar nog drie piketten van tanden instaan, die voor pijpekui- schers kunnen dienen. Nu, dat doet er niet aan. Mijn Treeze, zegt Sussen, da's 't puik van een huisvrouw, geen wijf dat meer orde heeft in 't huishouden als zij: alles kuischt ze en schikt ze op, enfin in haar huishouden is er geen spelde te vinden die op heur 'plaatse niet ligt. En daarna trekt Sissen zijnen neus doek, zoo meende hij toch, uit den zak om ne keer te snuiten, en als hij hem uit zijn vouwen schudt, is 't jemenissen een kinderhemdeken, in plaats van 'n neusdoek!!! Enfin, wie heeft er ne keer geen abuis? ZOO ZOUDT ge bij voorbeeld abuis zijn als ge niet moest gelooven, dat: Amerika 43 percent van de radiotoe stellen der wereld bezit? Zijn d'Amerikanen zelf dan nog niet lawaaierig genoeg. Dat het in Joego-Slavië de gewoonte is dat men bij het dansen de hand van de dame met een zakdoekje aanvat? Ze zijn ginder geen klein beetje vies gevallen. Dat de adelaar 2.000 meter hoog kan vliegen? Dat in Hollywood 80 percent der film spelers maar nauwelijks genoeg ver dienen om bescheiden te kunnen leven? Wat maken z'ons dan allemaal wijs over het hemelsche Hollywood? Dat de vijf plichten van een goed ka tholiek tegenover de pers, de volgende zijn: Zich op goede bladen abonr.eeren! Ze naar best vermogen verspreiden! Ze door advertenties ondersteunen! Er zooveel mogelijk aan meewerken! Enne... de zoogezegde neutrale pers buiten huis houden, want... 't Is vuil, zei de uil, en hij bekeek zijn jong. Dat ik U allen, beste lezers en alder liefste lezereskens, van uit m'n verre maan, de beide handen toesteek en U nen plezanten Zondag tcewensch. 't Manneken uit de Maan. «EsaiaaHaBEiaBHBBBiaeaBsiBSHssES De gemengde stroop, de zoogenaamde Commerciaale Ap pelgelei» bevat uit sluitend natuurlijke produkten en 60 suiker. Eet ze 's morgens en 's avonds op Uw bo terham. Zeer voordeelig. SUIKER i/COM ME RCIA A lit-. j/, APPE LGELEf|. IN ALLE KRUIDENIERSWINKELS Gelukkig voor ons, dat er veel menschen zijn, die dat wel gaarne doen. Dat is waar... Maar Walter, volg uw goesting. Als ge maar van Lindendale weg blijft! Hier zullen ze u niet van moord beschuldigen. Wat later zei Tilde tot haar man: 't Gaat goed met Walter en Flora. Ik zal een beetje aan de kar stooten. Mijn brave broer moet een brave vrouw heb ben. Ja. 't Kan zijn, dat ze t'akkoord worden. Ze doen een nieuw reisje. En Flora heeft me gezegd, dat ze morgen samen de duinen intrekken. Toch houd lk Walter in de gaten, want ik ben zeker, dat hij nog over die jonkvrouw van Lindendale dubt... En hij zou bekwaam zijn, om op een morgen schampavie te spelen en weer naar gin der te trekken. Wel neen, hij zal wel wijzer zijnl GIJ met uw goed geloof! Ik kreeg er hem moeilijk weg. En eigenlijk had hij er toch vierklauwens moeten vluchten na al wat hij er tegenkwam. Den volgenden dag begaven Walter en Flora zich naar de duinen. Het was weer prachtig weer. Ze namen een boek en eenige tijdschriften mee en hadden ook het noodige voor een pic-nic. Flora gaf gaarne de genoegens van het strand op, om bij haar vriend te zijn. Zoo zaten ze dan in de wilde zandvlakte tus schen De Panne en Gyvelde. Het was hier rustig, al kwamen er wel wandelaars voorbij. Walter sprak over Conscience's roman Bella Stock. Da schrijver had in de ka zerne te Dendermonde een Panschen vis- scher leeren kennen, Smaghe, die hem over zijn streek vertelde. De zee was toen nog zoo goed als onbekend verder het land in. Later ging Conscience den vis- scher bezoeken en hij stond verbaasd over de duinen, de zee en het leven der visschers. De Panne was toen nog een een echt juweel alleen blijft altijd zijn waarde houden. Ik zal mijn aankoop doen bij den fabrikant juwelier 41, BOTERSTRAAT, IEPER. 4233inBE3BBaBaaaaaaHBBBaHEr!H32nsHnaHaBaiHaaa2asgHkaHaasl3 Félicien Vervaecke alleen op top van den «Ballon d'Alsace Het bestuur van Melihet palets der bijen te Adinkerke-De Panne, heeft de eer hierbij alle scholen en groepeeringen uit te noodigen een bezoek te brengen aan zijn instelling. Meliwerd ingericht met het oog op de bekendmaking en de bevordering van de bijenteelt in ons land. Daar leven en werken de bijen; daar kan men hun won der werk gadeslaan in daartoe speciaal in gerichte kasten. Doorheen het glas ziet men fallen tijde het rustelooze bijenvolk en zijn koningin aan den arbeid. 0 Melibezit benevens zijn bijenhalle een ruime TENTOONSTELLINGSZAAL, waar alles wat met de bijenteelt verband houdt ordelijk kan nagegaan worden. Meliwerd ingericht om talrijke be zoekers in groep te ontvangen, vooral scholen en maatschappijen. Melibezit Een groote stelplaats voor autos, mo tos, velos. Een conferentiezaal, waar geregeld voor drachten gehouden worden. Een gerieflijke eet- en drinkzaal, waar tegen genadige prijzen alles te verkrijgen is. Een speelplaats voor kinderen met vo lière, waarin prachtvogelen. Een lusthof om in to wandelen. Een doolhof waarin men gemakkelijk in, doch moeilijk uit geraakt. Melistelt cp aanvraag van de scho len een gids ter beschikking, die alle ge- wenschten uitleg zal verstrekken. Echter daarom moet de school of groepeering op voorhand verwittigen en bij voorkeur haar bezoek vóór den middag doen. ii Meliricht dit jaar een kostelooze prijsloting in tusschen al de bezoekers van haar inrichting die het eereboek zul len hebben geteekend. Meliligt aan de groote baan Adin kerke-De Panne, op 450 m. van Adinker ke statie en 1500 m. van De Panne. Stil stand op aanvraag aan Melivan den elektrischen tram Adinkerke-De Panne. Gedurende het seizoen goede treinen en velerlei autobussen. Bezoekt dus Meliinrichting eenig in haar soort. MELI A. J. FLORIZOONE, Tel. 180, DE PANNE. IHBBBBBBBBBBBBBBBBBBBDBBBBBB B B&k. ffljk TOMAAT - bevat A. ïi Ba S H B-C.-vitamines voor 1 II g 'tleven onmisbaar. TOMAAT - koningin dr kwalit. en onver- getelijken smaak. TOMAAT - gezond en natuurlijk pro- Üfj RJSf B 3 dukt. R S H TOMAAT - Napoli- la P* üi taansche zon direkt w va op uw tafel. (BBBBBBBBBBBBBBBBBBNBBBBBBBB BRUSSELSCHE WERELDTENTOONSTELLING Jan Aerts wint den vierden rit vóór Gust Danneel» KOSMOS-TOERISME Eendagreis. 40 Frank heen en te rug. Alle Donder- en Zondagen. Vertrek te 5 ]/2 uur. Terug" Tentoonstel ling te 23 uur. Vertrek verzekerd vanaf 4 personen. Tweedaagsche Reis. 210 Frank ver voer, ingangskaart, alle hotelkost^. Rond reisje naar Namen, Marche - les - Dames, Hofstade, enz. Vertrek te 5 Yi uur, alle Zondagen. Driedaagsche Reis. 350 Frank ver voer, ingangskaart, alle hotelkosten. Ai over Beauraing, Aarlen, Luxemburg, Mon- dorf, Vianden, Diekirch. Vertrek te 5 Yi uur, alle Zaterdagen. Inschrijven bij Paul Van Bruwaene, Agent van Kosmos-Toerisme, 16, Noord straat, Poperinge. ISTEAÉ'0 De Beigiscae renners versterken den innerlijken mensch in den velodroom van Genève, alvorens naar Evian te vertrekken. Beste Engelsche PEPERMINT voorkomt Hoofdpijn Neusverstopping Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel in de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. Waarom lijden aan i HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPITN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER MAANDSTONDEN Jan Aerts doet zich te goed aan een lekker drankje, na zijn overwinning in den vierden rit. gehucht van Adinkerke. Nadien bouwde Mevrouw Terlinck uit Veurne er een pa viljoen, daarna een hotel en zoo stichtte de ondernemende vrouw de badplaats. Flora verwonderde er zich over, dat Walter dit alles wist. Hij kende Vlaande ren door en door en het was een genot naar hem te luisteren. Ze lazen ook een tijd en op het middaguur ledigden ze het mandje, dat de goede, zorgzame Tilde voor hen gevuld had. Zoo bleven ze daar tot tegen den avond. Ze hadden ook hun reisplan voor morgen bespreken.' 't Werd nu tijd, om naar De Panne te rug te keeren voor 't avondmaal. Ze wandelden over het wijde strand. Weer tevreden over uw dag? vroeg Walter. O Ja, antwoordde Flora gulhartig. Maar lk haal u toch van uw kennis sen weg... en ook van het gewone bad leven. O, dat geeft niet. Flora durfde niet zeggen, dat ze veel meer om hem gaf dan om al haar kennis sen samen. In het zand had ze steun ge zocht aan zijn arm en hield dien nog vast. Zonder u ware ik al uit De Panne weggeloopen, beweerde Walter. Wat een eer voor mij! Een eer! Gaan we nu komplimenten tegen elkander maken? Dat is vriend schap, Flora. Ik had u te veel uit het oog verloren. Dit besef ik nu heel goed. Dat komt van al die vergaderingen en den Vlaamschen strijd. Flora voelde haar hart bonzen. Walter sprak nu zoo intiem. We kennen elkaar toch al lang. ver volgde hij. Maar al mijn gedachten waren bij studie, voordrachten en zoo meer. Bert heeft eigenlijk gelijk, dat ik overdrijf. Er is ook nog een anderen kant aan het le ven. Ik ondervind het nu, hoe aangenaam gezelschap is. Ik zit altijd alleen op mijn kamer. Komt er een vriend, 't is de se cretaris of de voorzitter van een maat schappij en we spreken altijd van nieuwe meetingen, tooneelopvoerlngen en wat weet ik al. En toch ben ik te Brugge een eenzame doolaar. Dat moet veranderen. We leeren elkaar nu pas eens goed ken nen, Flora. Dat is een beetje waar, antwoordde ze verlegen. Zou Walter haar zijn liefde verklaren? Dan begon hij toch op een zonderlinge manier en met een lange inleiding. Maar hij was altijd anders dan gewone men schen. Flora, mag ik u eens wat vragen? hernam Haverbeke. O Ja, zeker... Bemint gij al iemand? Hebt ge uit zicht op een verloving? Wel neen! Ik zou niet weten met wien. Ginder in het Walenland was ik nog meer kluizenaarster dan gij. Wat om gang met leeraressen... en dat was alles. Dus ge zijt nog vrij? Ja. Misschien groeit de liefde tusschen ons... Flora had wel willen uitroepen, dat ze hem reeds lief had, maar daartoe was ze toch te bescheiden. Ze voelde zich wat teleurgesteld. Hoe vormelijk behandelde Walter deze kwestie? Het leek wel of hij weer een vergadering voorbereidde. Ik wil niet lichtvaardig handelen en vooral niet overijld, vervolgde Haverbeke. Maar ik heb innige genegenheid voor u. Ik weet niet, of dit al liefde is... Pak me om mijn hals en kus me eens... dan zult ge-het wel weten, dacht Flora. Wat doet hij flauw! Percies een leeraar tegenover een scholier! Ik kan uw gevoelens niet meten, antwoordde ze wat stroef. Natuurlijk niet. Ik durf toch hopen, dat gij ook genegenheid voor mij hebt. Anders zou ik u niet vergezellen. Men reist niet met lieden, waaraan men een hekel heeft. Dat is zoo. O, laat ons afwachten, hoe onze gevoelens zich ontwikkelen. Gij zijt nog vrij en ik ben het ook. Ge hebt me veel over Paula Delange hooren spre ken, maar ik ben tot het besef gekomen. Hals de Wonderbare Bruine poeder» van] der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaas-Waas. U oogenUlikkeKjk zonder schadel)j!ie gevolgen van deze pijnen zuilen bevrijden* _De doos v. 8 poeders 4 fr» De driedubbele doos 25 poeders 10.00 fr Te verkrijgen in alle goed» Apotheken of vrachtvrij tegen postmandaat. Gebruikt ze eens, U zult nooit geen an dere meer gebruiken.! dat dit uit medelijden en belangstelling was. Kan ik haar helpen aan een betrek king, dan zal ik het doen. Ik ken haar bijna niet en nu ik aan uw zijde wandel, vervaagt haar beeld reeds. Dat is dan toch zeker geen liefde geweest. Ge hoort, dat ik openhartg over alles redeneer! En gij redeneert veel te veel, dacht Flora. Ware ik niet een ernstig meisje, dan lachte ik u vierkant uit! Wel, Flora, wat denkt ge over mijn voorstel? vroeg Walter. Welk voorstel? Begrijpt ge me niet? Niet goed. Ik meende toch zeer duidelijk ge sproken te hebben... Willen we meer met elkaar omgaan en ons dan bij wederzijd- sche liefde verloven? Dat is klare taal. 't Is goed... We zullen nu niet ver vaneen zitten... gij te Brugge en ik te Gent. Juist. En ik zal u dikwijls ontmoeten, want we volgen kursussen aan de hooge- school. En zoudt ge niet eens express voor mij naar Gent komen? vroeg Flora wat spottend. O. natuurlijk! 's Zondags... Als ge geen meetingen moet geven. Dat zal ik verminderen. Een goed besluit, ai ben ik het vol komen eens met uw gedachten op Vlaamsch gebied. Dat moet ook. Man en vrouw dienen op dat punt eensgezind te zijn. Ge zoudt me niet mogen belemmeren in mijn wer king. Wat beredeneert hij alles! peinsde Flora. Is me dat nu een vrijer? Maar ik zal hem wel veranderen. Walter is zoo eenzelvig opgegroeid en hij staat erg vreemd tegenover een meisje. Ik ben blij, dat ik daarover eens met u heb gesproken, hernam Haverbeke. O, ik weet wel, dat veel jonge mannen licht- aardig en overijld hun liefde verklaren! Maar hoe lang houden die gevoelens dan stand? Een besluit om samen door het le ven te gaan, om van tien zinnen er vijf PAX ZONDAG 14 JULI 1935 5* Zondag na Pinksteren. (Exaudl Do- mine) Groen. 2» Gebed van den H. Bona- ventura, Bisschop, belijder en Kerkleeraar. Op de laatste Zondagen heeft onze Moeder de H. Kerk, den Zaligmaker in verschillende beelden voorgesteld: Eerst als goede Gastheer die ons, zijne gasten, tot zijn feestmaal uitnoodigt; dan als goede Herder, die zijn schaapje op zijn schouders den hemclschen schaapstal binnendraagt. Eindelijk als Visscher, die de kleine vischjes Christl in het net van het schipje der Kerk opneemt. Vandaag is het niet een beeld, maar de wet der naastenliefde welke de H. Kerk ons voor houdt. Die wet van naastenliefde, hooren wij het eerst door den mond van den H. Pe trus, die ze ons verkondigt in het Epistel: •I Welbeminden, weest ailen eensgezind in het gebed, hebt medelijden, broederlijke liefde, barmhartigheid, nederigheid, en vergeldt nooit kwaad met kwaad, noch vervloeking met vervloeking, maar inte gendeel met zegening.(Epistel)Wij moeten dus één zijn. Eén in gebed, één in liefde, één in genade. In de H. Mis, het hoogstwaardig vereenigingspunt der chris telijke zielen, bidden wij den Vader, niet ieder voor zich maar allen voor allen. Zelfs als wij alleen bidden mogen wij de anderen niet vergeten, want allen zijn wij toch uit kracht van het H. Doopsel, broe ders en zusters. Die keer van den heiligen Petrus in het Epistel, wordt ons nog die per voor oogen gelegd, door den Godde- lijken Zaligmaker zelf in het Evangelie, daar klinkt het strenger: met uiterlijke liefde doen wij niets, zij moet meer in nerlijk zijn, in het diepste van ons hart vastgewortelt zitten. Als gij dus uwa offergaven brengt naar het altaar en u daar herinnert dat uw' broeder iets tegen u heeft, laat dan uw offer vóór het al taar en ga u eerst met uw broeder ver zoenen, en kom dan en draag uw offer op.» (Evangelie). Heerlijk past de collect! bij deze twee lezingen; met innige over tuiging en vertrouwen zullen wij dan met onze Moeder de H. Kerk biddenGod, die voor hen die u liefhebben, onzichtbare goederen bereid hebt, stort in onze harten uit de vurigheid uwer liefde, opdat wij u in alles en boven alles beminnend, aan uwe beloften die alle verlangens te boven gaan, deelachtig worden.(Collecti). JULI - HOOIMAAND 14 Z 5® Zondag na Sinksen. H. Bonaven- tura. H. Ragenufla Evang.: Verzoen u met uwen broeder 15 M H. Hendrik 16 D O.L. Vr. van Carmelusberg 17 W H. Alexius 18 D H. Camillus van Lellis. H. Sympho- rosa en hare zeven zonen 19 V H. Vincentius a Paulo 20 Z H. Hieronymus Aemilianus. H. Mar- garetha H. CAMILLUS DE LELLIS (Donderdag 18 Juli). Deze heilige werd geboren te Bacchianö, een klein stadje uit het koninkrijk Na pels. Zijn jongelingsjaren sleet hij in zon dige wereldvreugde. Op 25 jarigen ouder dom, op het feest van O. L. Vrouw Licht mis, lieten zich in hem de eerste bekee- ringsgevoelens gewaar worden. Ter oor- zake van een erge beenwonde mislukt» zijn tweevoudige poging tot aanneming in de Kapucienenorde. Hij vond ten slotte een onderkomen in een hospitaal voor ongeneesbaren. Zelf ten volle bekeerd bracht hij daar aan de andere zieken, sa men met stoffelijke hulp, ook geestelijken troost. Toen hij 32 jaar oud was begon hij zich op de studie toe te leggen en schaamde zich niet tusschen de kleina jongens op de banken te gaan zitten. Na zijne priesterwijding stichtte hij een Con gregatie, die hij Orde der Vaders van den goeden dood noemde. Deze had voor doel de ziekenverpleging. Daarom legden zijne volgelingen een vierde gelofte af waardoor zij zich verplichtten zelfs de pestzieken te verplegen, met gevaar van hun eigen leven. De H. Camillus stierf zelf aan een zeer gevlfc.rlijke ziekte in 1614 op 65 jarigen ouderdom, met de woorden van hst gebed voor de sterven den op de lippen: «Het aanschijn des Heeren weze mij een vreugde In 1742 werd hij gelukzalig en in 1746 heilig ver klaard. i3EBÏSSBBBa3ESE35ESÏ3ESiaS!£a 19 JULI. Te 11 uten stadhuize te WER.VIK, rioleeringswerken in verschil lende straten. Bestek 51.227 fr. Stukken ter inzage ten stadhuize en te koop, prijs 10 fr., bij arrondissementsingenieur A. De France, Maloulaan, leper (postch. 405C63). Uitslagen van Aanbestedingen 4 Juli. Te 10 u., ten gemeentehuize te STADEN, onderhoudswerken aan de wegen van groot verkeer. Bestek 36.950 fr. A. MAES, Lichtervelde, 46.600 fr. Ziehier het officieele cijfer dat men lederea Zondag vaststelt. En eenieder uit zijne ingeno menheid aangezien niets hun genoegen ls komea bederven. Waarom Eenvoudig omdat zij steeds beschermd zijn geweest tegen alle onaan genaamheid. Als hevige hoofdpijn hen overviel, namen zij slechts hun toevlucht tot Aspirine ea alles was vergeten. Aspirine is het geneesmiddel dat vlug en zeker helpt, dat de ergste pijnea verzacht. Let echter op het Bayer-kruis. het welk U garandeert het origineele product t» ontvangen. IS23B3SB9B3a3iaaeSB.-5BEEE3Ea.19 te maken, cm lief en leed te deelen, el- kaars karakter te waardeeren en ook te verdragen, dat is zeer ernstig. 't Is of ge een boek over het huwelijk gelezen hebt, merkte Flora guitig op. Neen, neen, maar dat voel ik zelf. En geeft ge me geen gelijk? Jawel, maar men mag toch ook niet te zwaartellend zijn. Hoe bedoelt ge? Niet alles overleggen als een han delszaak. Er zijn menschen, die de kwes tie van fortuin eerst cn vooraf nagaan... en dan die van stand en positie... Sulk een man zou ik naar de maan zenden. Als een jongen en een meisje elkaar waarlijk lief hebben, wagen ze het er cp, cck al is er verschil van karakter; dan moet men geven en nemen. Ge zegt het juist, ais ze elkaar waar lijk liefhebben! Hoe weet ge dat? Men voelt dat toch, zou ik denken. Ik heb er natuurlijk ook geen onder vin ding van. Daarom zeg ik: elkaar nog beter leeren kennen en onze gevoelens zullen, ons den juistsn weg wijzen. Ik wil weer eerlijk zijn. Toen ik Lindendale verliet, meende ik, dat ik zeer verliefd was op Paula Delange, en mijn schoonbroer had moeite me mee te krijgen naar De Panne. Hier ontmoet ik u onverwachts... We wan delen, we maken een reis, we zitten een dag in de duinen en ik word gewaar, dat ik veel meer genegenheid heb voor u dan voor Paula. Stel nu eens, dat ik haar lichtvaardig mijn liefde zou verklaard hebben! Dat ware zeer dwaas geweest, ik geef het toe. Daarom zeg ik, dat we niet overijld mogen handelen. Flora, we staan nu in een nieuwen toestand tegenover elkaar, we zullen meer samen zijn. En grccit bij ons beiden de liefde, dan zullen we ge lukkig worden. Zijt ge tevreden nut deze afspraak? O, ja. Zeg er niets van aan mijn zuster. ('t Vervolg tj.

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 7