Ongelukken, Massamoorden, Vredespogingen Danderkcppan boven Frankrijk Maar Internationale Muntstcbilisatie mmmmmm KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER Engelsche OudsSrijders te ierliin iBR-l P Pitte, ©aweders, Gversfrteattegwi jyi© Allo WERELDGEBEURTENISSEN ZONDAG 21 JULI 193S, t sa IN HET BRANDPUNT DER INTERNATIONALE BELANGSTELLING STORT 8,75 FRANK Gp 14 luis' werd te Parijs Cs crC.s pi^KC'Siuafd De nood-decreten der Fransche Elegeering 28 decreten. - 11 milliard besparingen 1 WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. 3' JAAR. Nr 29. «DE H ALLE Katholiek Weekblad van leper Bareel Boterstraat, 17, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 18,60 fr. Belgisch Kongo 35,fr. Frankrijk 35,fr. Alle andere landen 55,fr. SANSEN YANNESTE, FöpërlngS Tel. Poperinge N' rostsheckrekening N' 15.570, TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 2 Ir. toeL v. ber. ui. adr. t. bur. Rouwber. en Bedank, (min.) 5,00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en noeten tegen den Woensdag avond ngezonden worden. Kleine be- I richten tegen den Donderdag noen. f IJ: slijk familiedrama te Lichtervelde 5 doodsn. Schrikkelijk verkeersongeluk te Turn hout: 11 dooden. Vrssselijk vliegtuigongeluk te Schiphol- Antsierdam: 6 dooden. Ons hart staat een oogsnblik stil bij die levensmaaiende tragedieën. We leven een oogenblik mee met de verschrikke lijke laatste stonden dier talrijke slacht offers. Ja. het is ons bepaald onmogelijk d.' waarschijnlijkheid in te denken dat een liefhebbenden voorbeeldigen vader zijn gansch gezin uitmoordt. En toch! 't Is enkel een bescheiden nie- tlgheidje, t is nog maar een klein inci dentje tegenover de massa-, de millioe- nenmoord, dis oorlog beteekent. Terwijl we meewarig een Vader-ons prevelen voor dezen die den doodenkus ontvingen onder vorm eener moordende vaderhand, een verzopen autokamion of een bran dend vliegtuig, zijn we de machtelooze getuige eener trage maar doelbewuste voorbereiding die tot nieuwe massamoord zal leiden. Zoeken we vruchteloos naar het verbindingsteek en die de tegenstelling kan samenvoegen, van eene bijna dage- liiksche getuigenisaflegging van een alles omvattende liefde voor het volk, en daar tegenover de ijskoude berekening om dat zelfde volk met duizenden den dood in te jagen; om andermans bezit en vrijheid te stelen, onder voorwendsel dat andere beschaafde landen het ook deden of om dat gedeeltelijk-beschaafden van hunne vrijheid misbruik maken. Cndertusschen zien wa gelijkgescha kelde persagentschappen de wereld kond doen. dat de vertrekken'.-gereedstaande troepen de vlammende redevoeringen van Mussolini toejuichen, maar laten ons in t duister tasten nopens de gevoelens var, dezen die, ginder reeds op de Abessinische grens de tropenzon trotseeren of van die der Italiaansche oudstrijders die de wer kelijkheid van dicht kennen. Middelerwijl nemen de beide partijen de voorbereidende maatregelen in ver sneld tempo en springen de onderhande lingen voor een vergelijk de eene na de andere af. Is de wereld dan totaal gek geworden ln zijn liefdeloosheid en zijn ongebrei delde hebzucht? Gelukkig neen! Naast dezen die twist en tweedracht tusschen volkeren aanva ren, die dagbladen aankoopen om oor- lagsstemxning te verwekken, zijn er ge lukkig nog verstandige lieden die den oor logsgruwel aan den lijve geveeld hebben, zijn daar de oudstrijders die zeer ern stige pogingen aan den dag leggen om tot wereldvrede te geraken. Verleden jaar reeds mochten we ons verheugen in een massale belonging voor wereldvrede te Lourdes. Honderdduizend oudstrijders uit alle landen, gehoor ge vende aan de roepstem der vereeniging van Fransche Priesters-Oudstrij-aers waren samengestroomd in dit genade oord om door Maria's bemiddeling vrede af te smeeken. Over een viertal weken was het de En- gelsche Kroonprins die bij zijne strijd makkers aandrong om naar vrede te zoe ken. door samenwerking van ALLE oud- strijders, oud-vijanden of geallieerden. En nu in September e.k. komt de groot ste vredesbefcrachting tot stand, die de wereld ooit aanschouwde. Onder de lei ding der priesters-oudstrijders en onder 't voorzitterschap van E. H. Bergery, Fransch priester, en voor ons land met de kostbare medewerking van Hoozeerw. Dom Vanaasche. abt der abdij van Steen- brugge, komt een rredesbetooging tot stand in het vredesoord bij uitstek: de Vatikaanstad. Oudstrijders uit Belgie, Engeland, Duitschland, Franki'k, Italië, Nocrd-Afrika, Egypte. Oostenrijk, Tche- ko-Slowakije, Polen. Roemenië, Amerika, Canada, enz., zullen den vredesbedevaart naar Rome ondernemen. Zijne Heiligheid de Paus, de vredes apostel, zal een plechtige H. Mis in Sint Pieter voor de bedevaarders opdragen, iets wat nog tot nu geen enkel bedevaart- groep heeft mogen bijwonen. De H. Va der zal ook persoonlijk een der vergade ringen van het Coliseum bijwonen en een zeer belangrijke redevoering uitspreken over den vrede, die dan misschien wel tot encycliek zal uitgevaardigd worden. Zoo komt er misschien een dag dat wij na al die alarmeerende geruchten ons de vraag mogen laten ontvallen: Komt er vrede voor de oudstrijders? K. A.M. INTERNATIONAAL OVERZICHT IS De schoolboeken leeren dat onze voor ouders zich zonder geld moesten behelpen en goederen tegen goederen ruilden. Ais een schaper echter zijn wol en zijn dieren rist wisselen kon tegen graan of groen ten, omdat de buren reeds wol genoeg en geen behoefte hadden aan schapen, 4?n moest hij wel het noodzakelijke ontberen. Toen een groep menschen ertoe over ging een bepaald goed steeds in betaling te remen voor ar.dere goederen, onder vond iedereen dat een ontzaggelijke stap vooruit was gegaan in het vergemakke lijken van den handel. Aldus kon inder daad iedereen, die een voorriad van dit verkozen ruilmiddel bezat, steeds er op rekenen, dat hij daarvoor alles wat hij noodig had kon verkrijgen, met inbe grip van 't gene dat door zijn mede- meuschen werd geproduceerd. Het is echter begrijpelijk dat niemand geneigd zou geweest zijn, zijn goederen in dit ruilmiddel, t. t. z. geld, om te zetten, wanneer dit niet aan zekere ver- eischten voldaan had, o. m. duurzaam heid. derwijze dat voor hetzelfde bedrag altijd eenzelfde hoeveelheid goederen kon worden verkregen; verhandelbaar, in dien zin dat het voor zijn vaste waarde ge makkelijk van hand tot hand kon worden overgemaakt. Cedurende de Middeleeuwen waren er reeds vorsten die regelmatig hun munten verzwakten door de hoeveelheid zuiver metaal te verminderen. Slimme onder danen snoeiden, verminkten daar nog bij op de eene of andere wijze de geldstuk ken, en de knipsels vonden hun weg naar den smeltkroes. Het is begrijpelijk dat de handelaars en kooplui weldra dergelijk verzwakt geld schuwden als de pest. De bedrogenen bleven ermede zitten! De Engelschen zijn de baanbrekers ge weest op het gebied van geldwezen. Sir Tbomaes Gresham, raadgever van Ko ningin Elizabeth van Engeland, formu leerde to-cn reeds zijn groote ekonomische wet: Als er twee muntsoorten in cir culatie zijn, waarvan de een beter is dan de ander, zal de goede soort door degeen, die verstandig genoeg is om er de goede eigenschappen van te waardeeren. ach tergehouden worden en de slechte soort zü worden uitgegeven, zoodat na verloop van tijd alleen de gesnoeide en verminkte munten in handen van het publiek zullen komen, en de -'olwichtige, hetzij in de kelders van de handelaren in edele me talen terecht zullen komen, of omgesmol ten zullen worden in baren. Na deze uiteenzetting, passend bij de hu'dige tendenz naar Internationale stabilisatie, mag de vraag worden gesteld: Welke munten beantwoorden neg aan de hoofdzakelijke vereischten van duur zaamheid en zekere verhandelbaarheid? Slechts enkele landen van de wereld heb ben hun munt ongehavend weten te be weren en geen enkele dezer geeft nog we-rborg van vastheid, wat regelrecht indmischt tegen de eden van bestaan van d? munt: de internationale verhan delingen vergemakkelijken. Niettegenstaande daarbij de duidelijk- heid van de wet van Gresham, die de gezonde richtlijn aangeeft, heeft het mserendeel der landen de krisis willen te boven komen door allerlei kunstgrepen op monetair gebied, waarschijnlijk omdat deze methoden schenen te zullen lelden tot vluggere resultaten. Op dit oogenblik echter moet door velen worden afge broken wat vroeger te ondoordacht werd aerbeden en schijnt een koor van stem men gunstig te klinken voor eene weder- bndsche stabilisatie. Nevens de gedevalveerde munten hoeft een nieuwe geboden, die voldoet aan de noodzakelijke vereisohten ais geld en internationaal ruilmiddel, ofwel dienen de huidige muntsoorten uniform ge maakt. geniveleerd en voor goed ver stevigd door internationale samenwerking. De muntschommelingen brachten reeds genoeg verwarring in prijzen en tarieven. Ze zijn 'voorzeker de slechtste van al de storende werkingen die de markten kun hen treffen, omdat zij niet alleen de betalingen beïnvloeden, maar ook... de Vooruitzichten. De slimste geest kan als dan niet zien wat redelijker wijze ge sproken veilig kan worden geheeten. In d en de munten stabiel waren de een met de ander, of nog, indien zij schommelden bi verhouding met de juiste toestanden Van de landen, dan kon de situatie nog korden overkeken. Als het echter zoo niet gaat, wordt ds handel noodzake lijkerwijze in zijn vrije werking gestremd. Bij de devaluatie is het mogelijk ge durende enkele maanden een grooteren afzet te vinden; maar dit voordeel kan altijd slechts van kort jn duur zijn. Te genmaatregelen blijven nooit uit en indien mededingende landen het pleit willen winnen door stelselmatige munt- dalingen. zal niemand kunnen berekenen wanneer dit een einde zal nemen. Het is klaar dat op öergelijken blindenweg ver kan worden gegaan, zoo de belangen van het volk in 't algemeen daarvoor worden geofferd; maar de voortbrengst zai van zelf moeten stop gezet worden, doordat de wederlandsche markten reeds lang overgoten liggen van goederen en een kunstmatig opvoeren van den uitvcer daarom geen medestijgende vraag vindt. Het is daarbij genoegzaam gebleken dat de wisselpremie, die tijdelijk voortvloeit uit den uitvoer, ten deele verdoofd wordt door de hoogere prijzen voor den invoer, komende uit dezelfde richting. Aankoo pen in het buitenland kunnen intusschen slechts worden verminderd voor korten tijd en nooit gansch stilgelegd. De minste beperking in keuze van goederen zal aldra door de burgers als draconisch worden bestempeld. Onzin is het ook in eigen land nijverheden te willen doen ontstaan die den kostprijs van goederen hooger zouden maken dan dezelfde welke het buitenland leveren kan. Het buitenland kan in geen geval uit het ekonomisch leven van een staat, hoe rijk en sterk ook, geweerd worden. Engeland erkent, na jaren proefnemin gen, dat geen enkel maatregel bij machte is werk te verzekeren aan zijn twee mil- lioen werkloozen, die vroeger bezigheid vonden in de nijverheden uitsluitend werkende voor het buitenland, tenzij de internationale handel weer tot zijn vroe gere cijfers terugkeert. Hoeveel andere landen zitten reeds jaren met dezelfde kategorie van duizenden en nog duizen den werkloozen ten hunnen laste? M. Harold Butler, bestuurder van het internationaal Arbeidsbureau, wees er daarom op dat al de maatregelen om de krisis te verhelpen tot heden nationale maatregelen bleven en dat niemand wer kelijk gelooft dat men de ware bloei periode zal terugkrijgen, zonder een al- gemeene herneming van den internatio nalen handel. Aangezien de muntdepressie nu bijna alle landen treft, valt het licht te be seffen, dat het eene land geen recht- streeksch voordeel meer heeu tegenover het andere, en dat alle middelen om den krisisgang te breken, door openbare uit gaven en tolbareelen, slecnts kunnen leiden tot een grootere verarming van het nationale bezit. In tegenstelling met wat sommigen meenen is het niet een gebrek aan ka pitaal dat de zaken doet verkwijnen, maar wel ligt gansch het probleem te vinden in het scheppen van mogelijk heden tot een vertrouwenswaardig be leggen der waarden. Zoolang dit niet wordt bereikt, zal de ophooping der rijk dommen blijven voortduren zonder dat de gemeenschap er nut kan uit trekken. Naar schatting door experten, ware er 17 billioen ta dollars noodig om de nij verheden en vervoermiddelen van de Vereenigde Staten aan te passen aan den modernen tijd en den vooruitgang. In de huidige troebele omstandigheden kun nen buitenlandsche leeningen op langen termijn slechts plaats vinden aan buiten sporige interesten. Elke staat ziet dag na dag kapitaalsvluchten plaats grijpen en houdt zich slechts in zadel doer het bijhouden van een enormen voorraad reserven, die aldus aan het zakenleven worden onttrokken. Er werden natuurlijk reeds pogingen aangewend om het vertrouwen te deen herleven en de munten een vrijere en vastere koers te geven. Het is met dia bedoeling dat kleine landen van ln den beginne hun munt hebben vastgelegd aan pond sterling, of dollar. Over twee jaar werd in de Ekonomische Coi. erentie van Londen een eerste stap gedaan voor een algemeen muntakkoord door het project der drie mogendheden: Frankrijk zou vasthouden aan den goudstandaard. En geland zou het pond vastleggen tegenover het goud, door middel van zijn speciaal Regularisatiefonds. De Vereenigde Staten zouden onverwijld organismen met een zelfde doel oprichten. Het mag gezegd dat deze besprekingen vruchtbare resultaten ZIE VERVOLG HIERNEVENS. V/ij beleven zeer eigenaardige, maar ook zeer interessante tijden. We zijn er allen bewust van dat er verandc ringen gebeuren in de Staatsinrich tingen van de meeste landen. De bakens moeten verplaatst worden i, klinkt het alom. De lessen van de 19c jeuw hebben de menschheid wij zer gemaakt. De leer van het indivi dualisme, zag in den enkeling de grootste volmaaktheid, die, alleen dan tot zijn recht kon komen, wanneer absolute vrijheid heerschte. Helaas, die mooie verzuchting naar vrijheid, kreeg weldra de beteekenis van anar chie en wanorde. Het werd een wapen dat de sterksten misbruikten, ten koste van de zwakkeren. Egoïsme, hebzucht werd de drijfveer van de menschelijke handelingen en de naas tenliefde, die door O. L. Heer werd gepredikt als de basis van de samen leving, toerd ontkend en met de voe ten vertrapt. De mindere man, de werkman, werd de slaaf, de machine in dienst van de rijken, c'e fabrikan ten en ondernemers, omdat deze in hem alleen het lichaam, de spieren zagen en niet de ziel. De werklieden vsreenigden zich, maar ook hun lei ders dwaalden, wanneer ze alleen materieele waarden nastreefden: de bevrediging van de maag en de zin nen. Het socialisme en het commu nisme hebben maar tindelijke verbe teringen nagestreefd. Ze hebben het losbandig genieten in zonde, niet be teugeld. maar eerder aangewakkerd. Ze hebben de massa weten aan zich te binden door beroep te doen op haar zwakheid. Ze hebben gelijkheid van alle menschen aangepredikt en het standenver schil als een onrecht vaardigheid bestempeld, wanneer die ongelijkheid en dit standenver schil door God zelf gewild toaren. Maar de mensch draagt in zich het bewustzijn van deze ongelijkheid, en het bewust zijn van hoogere waarden, moreele en eeuwige, dat wel voor 'n poos tot zwijgen kon gebracht worden, maar dat vanzelf weer zou opflakkeren. Wij beleven den tijd, waarop dat bewust zijn weer in het zwakke brein van de menschenkinderen begint door te schemeren. De leuzen vrijheid en gelijkheid, omdat ze niet kunnen verwezenlijkt worden, moeten plaats maken voor andere zooals: orde, solidariteit en erkenning van de verschillende be kwaamheid en stand bij de men schen. Orde komt in de plaats van wanorde, gevolg van de losbandige vrijheid. Solidariteit, gebondenheid van de menschen onderling, neemt de plaats in van verbrokkeling, on- eenigheid, naijver gevolg van de libe rale leer. Standenver schil vervangt de klassenstrijd. Deze beginselen, hoe bondig en on volledig ook weergegeven, dient men te kennen om een duidelijk inzicht te hebben, in de innerlijke politiek van de meeste landen op dit oogen blik en vooral van Frankrijk. We weten dat er iets broeit in Frankrijk; men spreekt van revolu tie, putsch en burgeroorlogvan dic tatuur van rechts, of dictatuur van links. Telkens er nieuwe verkiezingen wa ren in Frankrijk hebben we kunnen vaststellen dat er een heele boel par tijen waren, 'minstens een twintig tal, die mekaar onderling bestreden. Thans werken die partijen meer en meer samen, ze vormen groepen of kar tellen. Twee groote groepen teekenen zich sterker en sterker af: de rechtsche en de linksche. De eerste omvat voor al: de Vuurkruisen met de krijgshaf tige leider kolonel De la Rocque; de Action Frangaise, die streeft naar het herstel van het koningdom, haar le den dragen de naam van Camelots du Roide Solidarité Frangaise waarvan de leden de naam dragen van «blauwhemdenof francisten en eindelijk de Jeunesccs patriotes t. Tot de linksche groepen behooren de verschillende socialistische par tijen, de communisten en enkele on afhankelijke partijen met liberale grondslag. Tusschen beide groepen, staat de gezaghebbende Radicaal-Socialistische partij, waarvan Herriot, burgemeester van Lyon, de leider is. In de laatste weken echter beleeft deze partij een zware crisis, doordat zich in de schoot ervan verschuivingen voordoen naar links en naar rechts. De regeering Laval is over een paar maand aan het bewind gekomen in zeer ongunstige omstandigheden. De begrooting vertoonde een groot defi cit, de devalvationisten hadden een grootscheepsche campagne op touw gezet om de frank in waarde te doen dalen. Er heerschte zoowel in het bui tenland als in het binnenland een groot wantrouwen in de flnancieele toestand van het land. Verschillende pogingen van Bouisson, Laval en Pie- tri om een regeering samen te stellen mislukten, omdat een uügzbreide vol macht gevraagd werd. Tenslotte wist de H. Laval voldoende water in zijn wijn te doen om een meerderheid te verkrijgen in de Kamer en toch een beperkte volmacht af te dwingen. De H. Laval heeft onmiddellijk de noo- dige maatregelen getroffen om de sveculatie tijdelijk te beteugelen. De Kamer heeft de hangende wetsvoor- uesacasaBBzasaaasaiiiBasBODi: hebben afgeworpen. Het project, al bleef het daarbij, werd toch door vernoemde drie landen in de mate van het mogelijke ten uitvoer gebracht. Het is zeker dat de muntstabilisatie door zich zelf de welvaart niet kan aan brengen, maar zij zcu moeten toelaten de internationale verhandelingen in de oude vormen te herstellen en zonder twijfel zou zij gevoelig bijdragen om den noodzakelijken graad van vertrouwen terug te brengen. Het vertrouwen is er noodig voor het verwezenlijken van de plaatsingen waarop de nijverheden wachten om tot volle ontplooiing hunner bedrijvigheid te mogen overgaan. Indien de vroegere uitvoer kon herboren worden, dan zouden staatsfinanciën en werkloos heid een gansch gewoon uitzicht krijgen. WALDEMAR. stellen gestemd. Doch rust en ver trouwen zijn intusschen niet weerge keerd. De linksche partijen hebben een aanval georganiseerd tegen de regeering om deze te doen vallen en om van de wanorde gebruik te ma ken, het bewind in handen te nemen. Daartoe hebben ze de besprekingen willen rekken door nieuwe wetsvoor stellen, een voor de hervorming van het kiesstelsel evenredige vertegen- icoordiging)een ander om de fascis tische ligas te doen ontbinden. In volle zitting op 29Juni, bij de be spreking van de militaire kredieten, heeft de H. Laval de Kamer naar huis gezonden, om zijn volmacht te kunnen gebruiken voor de redding van de frank. Meteen heeft hij ook gewezen op het feit, dat de regeering alle propaganda in de kazernes zou verbieden, ten einde het leger zuiver te houden van alle invloed zoowel van rechts als van links. De H. Laval is bewust van den ernst van de toestand. Hij staat tusschen twee groepen die allebei naar de macht in het land streven. In eer., groote rede gehouden te Roy at op I Juli heeft hij in volle oprechtheid het hachelijke van den toestand ge- teekend: Men spreekt, zei hij, van II miljard deficit, in werkelijkheid is het veel meer en iederen dag ver hoogt het nog. Zeker de Staat kent het bedrag van zijn uitgaven, maar zijn inkomsten worden onzekerder met den dag. De tegenwoordige toe stand laat maar de twee volgende mogelijkheden toe: beperking van de Staatsuitgaven of vervaardiging var valsche munt. Wij zullen moeter beroep doen op alle sociale lagen voor de noodige offers; alle Fran- schen moeien gelijkerwijze mistevre den zijn!j Hij besloot zijn rede met de vol gende krachtige bewoordingen: II richt me tot allen. Ik zal voor niets terugdeinzen. Indien ilz er de volks- gunst bij verlies, dat het mijn loor i weze. Ik vertegenwoordig de wet, he~' bewind, Frankrijk. Geen bedreiging van icaar ze ook kome en welke vorm i ze ook bekleede. zal me verhinderen' de rechte ygeg te volgen.' De dekreten die zullen verschijnen zullen zeker iedereen ontstemmen. De belastingen zullen verhoogd worden de wedden van de ambtenaren zuüer besnoeid worden, Want de H. Laval zal de frank voor de devalvatie trach- ten te redden. i Intusschen wordt de burgeroorlog voorbereid. Als voorwendsel voor de organisatie en de beioapening van1 hunne mifftte roepen de rooden, dat de fascisten liet doen en de dictatuur nastreven. Om de volksgunst te win nen werpen ze zich op als de verde digers van vrijheid en democratie. Het zijn vooral de communisten die thans een groote ledenaanwinst boe ken, dank zij hun opportunistische politiek, en dank zij het feit dat Sovjet-Rusland erkend is geworden door de Fransche regeering en de sterke militaire bondgenoot is gewor den, die Frankrijk zal verdedigen te gen Duitschland. Daarom ook hebben de communisten vrijer hand gekregen om propaganda te voeren in de ka zernes. Hierin schuilt 'n zeer groot gevaar, dat Laval te juister tijde be grepen heeft. Het zijn de socialisten die hierbij het meest verliezen. Aan de andere zijde is men niet zachter. De groote flnancieele schan dalen, die Frankrijk beleefd heeft en vooral de Stavisky-zaak worden met recht uitgespeeld tegen het liberalis me en het marxisme. De voorbeelden van Italië en Duitschland waar orde heerscht worden gretig voorgedischt, al wil men geen fascisme of geen na- tionaal-socialisme in Frankrijk. Iede ren dag laten zich een 1000-tal jonge mannen inschrijven bij de rechtsche miiitiekorpsen.Vooral de voorzitter van de Vuurkruisen, kolonel Ds la Rocque, is de actieve man aan de rechtsche zijde. Hij verduikt zijn bedoelingen onder stoelen noch banken. Hij wil de orde herstellen in het Fransche huishouden, hij zal het stuur in han den nemen en de elementen van ivanorde verwijderen. In een redevoe ring te Rijsel gehouden zegde hij dat hij binnen kort het bevel van mobi lisatie zou uitvaardigen. Ziedaar het droevig beeld dat Frankrijk ons thans biedt. De schok is onvermijdelijk. Wie zal het halen? Dat kunnen we niet zeggen. De roo den zijn sterk. Volgens het blad Gringoire zouden ze financieel sterk gesteund zijn door zekere ban ken, die van die zijde de devalvatie verwachten. Ds rechtschen worden sterker met den dag. Wie zal aan vallen? dat valt nog niet uit te ma ken. De aanvaller en verwekker van de burgeroorlog haalt zich de onpo pulariteit op den hals. V/elke gele genheid zal te baat genomen worden V/aarschijnlijk een klein relletje tus schen enkele politieke tegenstanders. Het was te verwachten dat 14 Juli kalm zou verloopen, niettegenstaande de twee groote betoogingen. De re geering had zeer verstandige maat regelen getroffen. Een kordon solda ten van 100.000 man heeft Parijs in twee deelen geplitst en aldus de ge bieden afgebakend waar de weder- zijdsche groepen ongestoord konden betoogen. De 50.000 Parijsche politie agenten hebben geen moeite gehad om verder de orde te handhaven. In Italië, Duitschland en Oostenrijk heeft het marxisme uitgediend. In Frankrijk wordt een stevig bolwerk gevormd, waarachter tot de laatste stuiptrekkingen zal gev-chten wor den. Wij weten dat het socialisme zal verdwijnen in Europa, wij voelen het aan.' Nieuwe Staatsvormen zullen ont staan. Zullen het de princiepen van Quadragesima Anno zijn die zullen zegevieren? (Verboden nadruk.) ROSKAM. asEaasaauecasaHSBSsssairssa GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVREDEN! NA LEZING. SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND. ZOO HELPT GE ONS. De wereld verkeert nog steeds in ban- gen twijfel over den afloop van het kon- flikt Italië-Abessynië. Zal het tot een bloedige botsing komen? Alle vredelie vende menschen zullen van harte met ons hopen dat het wapengeweld zal vermeden worden. Intusschen, hierboven de foto van Halle Selassi, den keizer van Abes- sj'nië. Va bet afsluiten van bet vlootakkoord tusschen Duitschland en Engeland heb ben Duitsche Oudstrijders een reis onder nomen in Engeland, reis die beantwoord werd door Engelsche Oudstrijders die naar Duitschland zijn vertrokken. Zij waren vergezeld van enkele groot-inva- lieden. In Duitschland werden zij gul onthaald en hun leider werd ontvangen 'oor den Rijksführer Hitier. i§SNs||. "wA rt JE JP HALLE SELASSI, de Negus van Abessynie. fliSZSSSaaS&Sa&SeaSSZaHS&SE&SB UIT DE RONDE VAN FRANKE UK Op onzefoto wenscht Hitler welkom aan de Britsche leider der afvaardiging, Kolonel Fotherton Godley. 5E2aaM3ESE332E2E0£Iiag323£2a25a5£SESg82ESHMaESSanSt!2232£a in CMss De Zomer heeft ons en over veel landen der wereld een geweldige hitte gebracht, die oorzaak werd van den dood van veel personen, doodgevallen door bloedopdrang en ook geweldige onweders deed ontstaan. In veel gevallen waren deze onweders oor zaak van overstroomingen. IN DE V. S. VAN AMERIKA maakten de hittegolf, de overstroomingen en de onweders niet min dan 120 slachtoffers in de laatste dagen. Te La Roche-sur-Yon, FRANKRIJK, werden veel huizen onder water gezet tij dens een storm. Te Monestier werd een hoeve in brand gezet door de bliksem. Te Montpellier zijn de wijngaarden door ha gel verwoest. Te Bourges werden twee werklieden door den bliksem getroffen en erg verbrand. Te Bourg-St-Maurice wer den twaalf vaarzen gedood door den blik sem. Te Seron werd een herder, alsook zijn hond, doodgebliksemd. Te Villers- l'Ome onderging een Parijzenaar zelfde lot. Bijna alle slachtoffers nadelen een schuiloord gezocht onder een bccm. De SPAANSCEE stad Gijon werd groo- tendesls ónder water gezet tijdens een geweldig onweder. Nabij Pampelune wer den de oogsten vernield. In de Spaansclie Provintie werden veel akkers verwoest door een tornado en veel stuks vee wer den gedood. In ENGELAND zijn verscheidene per sonen bezweken onder de hitte of zijn verdronken bij het baden. De CHINE E3CHE stroom Yang-ste- Kiang is uit zijn oevers getreden. Gan- sche gebieden en steden werden letterlijk verzwolgen door de golven. Veertig dui zend personen hebben het leven hierbij verloren; 120.003 zijn dakloos geworden en al wat armen en beenen heeft vlucht naar de heuvels of in de boomen om a~'i het water te ontsnappen. Vliegtuigen r voedsel brachten naar geteisterde dor werden door bandieten beschoten, ge kig zonder veel erg. DE GEWELDIGE OVERSTROOMINGEN IN DE V. S. Vi i.O komt e»v-t vcorb'j dsn too van ëten A i bzi-g (to'o'oto). VIETTO schijnt vermoeid na zijn zege in de negende rit. (HastssEsuflEEScusafiMBflBaan TREKKING DER BINNEN- LANDSCHE LEENING 4 t. h. 1933 Donderdag heeft de 22e trekking plaats gehad van de Binnenlandsche Leening 4 t. h. 1933. Reeks 174563 wint 1 millioen. De zeventig volgende reeksen zijn be taalbaar met 25.000 frank. 107668 113277 117068 118822 124264 129460 131571 137666 141202 141386 143629 149209 150147 151418 168689 178442 180116 181533 182993 185487 185547 191770 195485 198198 198790 203680 206897 209053 213573 213828 226131 228543 228544 230467 235582 242730 246291 247292 250595 254388 259477 263165 266127 271943 274322 276242 283237 285346 301032 302662 311514 318318 318795 322750 323852 335993 336805 345612 345784 348143 349512 350821 350912 352079 353962 360783 367711 374759 3S4195 395755 Elke obligatie behoorend tot een der uitgekomen reeksen heeft recht op een vijfde van het lot toegekend aan de reeks waartoe ze behoort. inEaasiBSEaaaKnniiaaaBSHBiiB op postcheck 15.570 van Sansen-Vanneste, Poperinge, en van nu tot einde jaar wordt ons blad U wekelijks per post besteld. Voor Frankrijk 16,75 Belg. franken; voor Amerika 25,50 frank, op te zenden per internationaal postmandaat. caflSQaaHasssBZSiBKHaaflunBa» O AAN DE BEVOLKING VAN POPERINGE EN OMLIGGENDE Het gekend Huis FRANKFORT, Oost ende, zal iederen Vrijdag zitting houden bij KAMIEL BOSSAERT, «Café des Alliés>, (rechtover Post), leperstraat, 3, POPERINGE, voor den aankoop van GOUD, ZILVER, EDELSTEENEN. Ik betaal Oud Goud van 20 tot 30 fr. de gram. Zilver van 320 tot 600 fr. de kilo. Kostelooze weging en taxatie. Beleefd aanbevolen, H. FRANKFORT, 84b, Kapellestraat, Oostende. Een zicht van de stad Marathon, die gev/eldig heeft gclecLn. Y 'ar het water weggetrokken was, waren de straten a's bezaaid met meubrts en huis houdelijke voorwerpen zoo als onze foto laat zien. f&zzaasasBBBsasasssszaBsaEEtssaaaszsaaaaasciji&anis'jaaBsiiiias Zondag 11. 14 Juli werden dus te Parijs de troepen opgetrommeld eenerzijds door de samenwerkende groepen der Socalis- ten, Kommunisten, Radikaal-Socialisten en andere meeloopende kleine greepen en anderzijds door de Croix de Feuen andere soortgelijke fascistische getinte ligas. Twee betoogingen zouden gehouden worden, elk in een afzonderlijk gedeelte van Parijs. Dit bracht echter groot ge vaar mede voor woelingen en mogelijks voor burgeroorlog zoodat benevens de gansche politie van Parijs, de troepen, die 's morgens in oogenschouw werden geno men door den Franschen Eersten Mi nister, gereed werden gehouden om des noods ln te grijpen. Dank zij de groote troepenmachten hadden de betoogingen een rustig verloop. De betooging der rooden en consoorten, die op het meeste getal bctocgers nr rekenen, gaf een blijk van vanord: tegenstrijd met de betcoging der Ligas flink in orde door de straten stapi Door de leider der Croix de Feu Heei de la Rocque, werd een bloemenkroon neergelegd aan het graf van den onbe kenden soldaat van Frankrijk. Dank zij het krachtdadig optreden der Regeering werd voor dien dag alle gevaar geweerd. Dit wil evenwel nog niet zeggen dat alle onweerswolken verdreven zijn, in tegendeel daar nu alleen, na het uitvaar digen der decreten voor bezuinigingen die de Fransche Reegering heeft bekend ge maakt Woensdag, het volk gebukt zai moeten gaan onder nieuws lastsn die wij hieronder in het kort mededselen. Hoe het verzet hiertegen van het volk tot uiting zal komen, kan nog nist bepaald worden. De Fransche Regeering heeft dus ein delijk Woensdag de maatregelen bekend gemaakt die zij treffen wil om den Fran schen frank te redden, den finantieelen toestand op te klaren en de begrooting in evenwicht te brengen door besparingen ten bedrage van 11 milliard ongeveer. Het is een zuivere deflatiepolitiek, de grootste deflatielnspanning die gedaan werd ter wereld. Ziehier nu enkele der maatregelen die de Fransche Regeering heeft uitgevaar digd, bij middel van 28 decreten. Van de 11 milliard besparingen zijn er echter veel fictief. De gemeentelijke begrootingen worden met 1.400 millioen verminderd. Meer dan 2 milliard wordt uitgespaard op de Spoor wegen die heringericht zullen worden. Alle staatsuitgaven worden met 10 verminderd, ook de achterstallige schul den, de renten inbegrepen. De taks op de koepions wordt van 17 op 25 ge bracht. De taks op de inkomens van meer dan 80.000 fr. wordt met 50 verhoogd. Een bijkomende taks wordt gelegd op de winsten der wapenfabrikanten. De sala rissen der staatsbedienden worden als volgt verlaagd: 3 voor dezs beneden 8.000 fr.; 5 van 8.000 tot 10.000 fr. en 10 voor deze hcoger dan 10.000 frank. Voor de houders van renten wier inkomen grooter is dan 10.000 fr. wordt de op brengst hunner renten verminderd met 10 Kumulaties worden bestreden en misbruiken van pensioenen uitgeroeid. De tweewoonst-vergoeding wordt afgeschaft aan de gezinnen waarvan man er vrouw in staatsdienst zijn. De gemeenschappen mogen zelfde gezins- en woonstvergoe dingen niet geven aan hun personeel als de staat doet. Kumulatie van twee pen sioenen wordt afgeschaft. De termijn van bevordering in staatsdienst wordt ver hoogd. 300 Millioen worden uitgespaard op de pensioenen van deze die neg aan het werk zijn. Tijdelijke en aanvullende vergoedingen worden afgeschaft vcor de dragers van de kaart van oud-strijder. Ee Staat verlaagt zijne bijdrage in de kas voor socaie verzekeringen. De hypothe- kaire schulden worden verlaagd met 10 Da taks op de spelen en weddingschappen worden verhoogd. De opcentiemen op de boeten worden ook verhoogd. Er werd hierdoor uitgespaard: 7 mil liard 63 millioen op de Staatsuitgaven; 1S5 millioen op de autonome kas; 1.385 millioen op de begrootingen der gemeen ten 2.316 millioen op de spoorwegen. De gansche besparing bedraagt 10.059 mil lioen waardoor de Regeering de Begroo ting in evenwicht kan brengen. Anderzijds heeft de Fransche Regee ring bevolen dat de prijs van het brood moet afslaan met 10 cent. pier kilo; de kolen met 5 of 15 de meststoffen met 5 de huurgelden riet 10 Als com pensatie aan de eigenaars van gebouwen mogen deze de aangegane achterstallige leeningen met 10 ock verminderen. Aan alle lagen der bevolking worden dus zware offers gevraagd en dat het volk hiertegen zal mopperen Is zeker. De so cialistische en kommunistische bladen hebben reeds den aanval ingezet tegen de maatregelen en de Heer Blum heeft de strijd afgekondigd tegen de decreten en deed een beroep op het Volksfront cm hem hierin te steunen. De tijd zal nu mosten uitwijzen ln hoe« ver de Heer Laval in zijn pogen zal luk» ken. (Zie vervolg 2' blad.) FT'i

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 1