Koers voor Beroepsrenners KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER weekblad: 35 centiemen. Het eerste deel van den strijd geëindigd INTERNATIONAAL OVERZICHT de vrijzinnigen die leven zonder god, trachten, met allerlei voordeelen en schijnredenen UW KINDEREN naar de OFFICIEELE SCHOOL te krijgen (Staatsmiddelbareschool, Atheneum, Staatshoogeschool). maar in ons land zijn de intentie van de vrijzinnigen is klaar: wilt gij vrij zinnige menschen kweeken, krijgt gij ze in onze vrijzinnige scholen. (Woorden die eens aan een hunner leiders ontvielen, sprekend over de officieele scholen.) zij willen uwe kinderen ook vrijzinnig maken en leeren leven zonder god. OUDERS, de paus en de bisschoppen vermanen u: om uwe kinderen godsdienstig en christelijk te bewaren is voor hen alleen EENE SCHOOL GOED, dit is ïoo per loo CHRISTELIJK IS Brokken Amerikaansche Natuur en Leven Programma der Feestelijkheden De ICompensatse der Kristen Patroons DRACHTIG KUNSTCONCERT TER INLEIDING EEN LOT VAN EEN MILLIQEN ZONDAG 28 JULI 1935. 3' JAAR. Nr 30. TARIEF VOOR BERICHTEN: «DE HALLE Katholiek Weekblad van leper Bureel Boterstraat, 17, 1eper. Kleine betichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Rouwber. en Bedank, (min.) 5,00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. Tel. PopertnfS ff* tostehec kreken! nj N' 15.570a' Kmpwr» SA-NSEN VANNESTE. Popèriiig* de Staatsmiddelbarescholen, Athenea, Staatshoogescholen, als ook een zeker getal Gemeentescholen scholen die maar 10 godsdienstig zijr en 90 vrijzinnig zijn. MAAR hun intentie steken ze weg achter allerlei drogredenen en ze verzwijgen de volle waarheid over hunne scholen. Het is niet voldoende, dat er godsdienstonderwijs gegeven wordt twee uurtjes per week opdat eene school goed zij om door katholieke kinderen bezocht te worden. Daartoe wordt volstrekt vereischt, dat alle onderricht, geheel de schoolinrichting, d. w. z. meesters, programma en boeken voor alle slag van onderwijs met den waren christelijken geest bezield wezen. PIUS XI. Wereldbrief over de Opvoeding. DIE VOLLEDIG, d. i. in godsdienst en alle andere vakken in opvoeding buiten het onderwijs in programma en boeken in meesters en kameraden KiiniBBsiiassiiBaiiaiaiUBiimBiiiiiHNHmiBBHnEaB Het bijblad van la Tribune des Na tions van 11 Juli 1935 is volledig gewijd aan België 1935 Op de eerste bladzijde verscheen een artikel van Eerste-Minister Van Zeeland, getiteld line première phase est terminée dat wij ten gerieve onzer lezers in vertaling, overnemen. over het land waar zijn vaderen zoo vele eeuwen als keizers hun lot met dat van hun land hebben gedeeld. Nu woont hij nog met zijn moeder, de ex-keizerin Zita, op het kasteel van Steenokkerzeel bij Brussel; hij stu deerde aan de Universiteit te Leuven, waar hij onlangs promoveerde tot doctor in de politieke en sociale we tenschappen. Door de Schussnig-re- geering werd een wetsontwerp opge maakt waardoor de verbanningswet van de keizerlijke familie wordt in getrokken en waardoor ze weer in het bezit wordt gesteld van al hare onroerende en roerende goederen, be halve de voorwerpen van wetenschc.p- pelijken, artistieken of geschiedkun digen aard, die nationale eigendom blijven. Daarenboven wordt nog een schadevergoeding toegekend van 10 miljoen shilling. Dit wetsontwerp werd op 4 Juli aanvaard door de Staats raad en op 10 Juli door de lands- raad. Uitdrukkelijk werd verklaard dat dit wetsontwerp niets te maken heeft met het herstel der Habsbur- gers en de Heer Karwinsky, Minister van Justitie, is met een speciale op dracht te Steenokkerzeel geweest, waar hij waarschijnlijk de Aartsher tog Otto verzocht heeft nog geen ge bruik te maken van zijn recht op verblijf in Oostenrijk, maar gunstiger omstandigheden af te wachten. Dus van restauratie nog geen spra ke, maar nu reeds staat het vast dat die er zal komen en aangewend wor den als middel om de Anschluss te verhinderen. Het is dan ook niet te verwonderen dat de Duitsche pers zoo woedend is. De Germania het blad van de oude centrum-partij en dat als katholiek blad, het katholieke Oostenrijk genegen is, neemt het op tegen de Habsburgers en schrijft: De strijd tegen de Habsburgers heeft thans niets te maken met wat deze familie iri de geschiedenis volbracht heeft. Alleen het volgende feit is van belang: de Habsburgers zijn een troef in een politiek spel dat gespeeld wordt in de spreekkamers van de vreemde mogendheden en waarvan de inzet, een Duitsch land is. Over de Duitsch-Oostenrijksche be trekkingen heeft de Oostenrijksche Minister van Buitenlandsche Zaken, de Heer Berger-Waldenegg, zich op volgende wijze uitgelaten: De dag waarop een gezagvoerende Duitsche stem zal verklaren dat ze broederlijk het nieuwe Oost enrijk groet, de dag waarop het óöstenrijksch Legioen gedrild tot de broedermoord, zal ver dwenen zijn en dat de liga van de zoogezegde Duitsche Oostenrijkers zal ophouden haat te zaaien, dan zal de vrede heerschen, niet alleen in de Duitsche Staten, maar in geheel Euro pa. Echter ook de landen van de Kleine Entente en Frankrijk die er de spreek buis van is, toonen zich zeer ontstemd over de nieuwe wet. De leuze van de Kleine Entente immers luidt: De Habsburgers beteekenen oorlogen in een onlangs te Lioebliana gehou den Congres van de Kleine Entente werd verklaard dat de restauratie van de Habsburgers zou beant woord worden met algemeene mo bilisatie. Om de ontstemming te doen verdwijnen is de Prins Stah- remberg per vliegtuig naar Venetie vertrokken en de Heer Frey naar Hongarije. Van zoohaast echter het gevaar van Anschluss weer dreigend zal worden, zullen de groote mogend heden en vooral Italië, gemakkelijk, Tsjeko-Slovakije, Hongarije en Joego slavië, tot andere gedachten weten te brengen. En het gevaar voor Ansch luss is veel grooter dan algemeen ver wacht wordt. Het Oostenrijksch le gioen heeft aan het werpen met bommen en aan andere terroristische daden verzaakt, maar werkt intenser dan ooit, door het vormen van ker nen, waarvan er thans reeds tot in de regeeringskringen bestaan. Italië zal de restauratie van de Habsburgers met alle macht steunen. Dan blijft Oostenrijk de bufferstaat tegenover Duitschland en het Bren- ner-pas is des te gemakkelijker be veiligd. Sommige bladen schrijven dat na het oogenblik dat Aartshertog Otto zich zal gevestigd hebben in Oosten rijk maar enkele maanden meer zul len verloopen eer hij de troon zal be stijgen en dht dit in ieder geval bin nen de 12 eerstkomende maanden zal moeten gebeuren, zooniet zal de Anschluss 'n andere tvoldongen feit zijn. Het is mogelijk. In geval van res tauratie treedt de familie der Habs burgers weer in de geschiedenis en de toekomst zal uitmaken welke haar verder aandeel daarin zal zijn. (Verboden nadruk.) ROSKAM. iBEisHHisiB&ziZfisaaESEassESBaa Oostenrijk was over 17 jaar 'n vij andig land voor ons. Het streed aan de zijde van Duitschland. En toch hebben we dat nooit zoo gevoeld: eenerzijds omdat onze soldaten nooit rechtstreeks tegenover de Oostenrij kers gestaan hebben en anderzijds omdat we nooit heelemaal hebben kunnen afstand doen van de sympa thie die we voor dat land voelden. Die sympathie vindt zijn verklaring in de gelijkenis die de Oostenrijksche volksaard met de onze vertoont. De zelfde gemoedelijkheid, dezelfde le vensblijheid, hetzelfde sociale bewust zijn en diepe cristelijke vroomheid! Dezelfde kenmerken die we terug vinden bij de Germaansche volkeren waar het katholicisme gaaf bewaard gebleven is: de Vlamingen, de Noord- Brabanders, de Rijnlanders, de Beie ren, de Oostenrijkers! Die sympathie werd na den oorlog zelfs nog verhoogd door het onrecht vaardig lot dat Oostenrijk en de kei zerlijke familie getroffen heeft bij de likwidatie van den wereldoorlogDat machtig Oostenrijk, dat eens de we reld beheerschte met zijn roemvolle keizers, de redders van de christelijke beschaving in Europa, werd in stukjes gereten, om verschillende nieuwe na tiën te vormen, waarbij het nationa liteitsprincipe te pas en te onpas iverd gebruikt. De onrechtvaardighe den immers tegenover de nationale minderheden, die in het Oostenrijk sche keizerrijk bestonden, bestaan nog en zelfs in verscherpte mate in de nieuive landen. Van het oude Oostenrijk blijft maar 'n kleine breuk meer over 'n land nog drie maal zoo groot als Belgie, maar met 'n bevol king van ongeveer 6 miljoen inwo ners. De hoofdstad is Weenen geble ven, 'n hoofdstad aangepast aan 'n veel grootere natie, waar vóór den oorlog een reusachtige bevolking van ambtenaren, militairen en bedienden huisde, die voor het grootste deel hun bediening verloren hebben na de oor log en 'n zeer moeilijke heraanpas sing hebben moeten meemaken. Wee nen was niet alleen 'n Oostenrijksche stad maar ook een Europeesche stad, waar 'n groot stuk economisch leven was geconcentreerd en geconcentreerd gebleven is. Het is thans als 'n reus achtig hart waarvan de krachtige bloedsomloop gekneld zit in een veel te klein lichaam. Er werd wel meer de vraag gesteld of dat land nog eco nomisch leefbaar is. In 1925 werd hierop door economisten in opdracht van de Volkerenbond bevestigend ge antwoord. De meeste bevoegdheden echter betwijfelen het, tenzij het met de andere Donau-landen een nauwer economische unie vormde, waar de tolbareelen werden weggenomen. Ten gevolge van de vijandige gezindheid die deze landen onmiddellijk na de oorlog scheidde ontstond in Oosten rijk een sterke beweging voor aant- sluiting met Duitschland, de Ansch luss ^-beweging, die vooral Frankrijk uit alle macht heeft trachten te ver hinderen om de heropstanding van Duitschland tegen te houden. Daar om heeft Frankrijk de wereldopinie tegen de Anschluss in het harnas ge jaagd en Oostenrijk politiek aan zich verplicht door Staatsleeningen toe te staan in zeer voordeelige voorwaar den. We mogen zeggen dat Oosten rijk tot nu toe alleen in het leven gebleven is dank zij deze leeningen, waar het niet zonder kon en zoo heeft Frankrijk ook het verbod van Anschluss aan de Oostenrijksche re geeringen kunnen opdringen. De be volking zelf echter is bewust dat het zoo niet kan blijven duren. Een zeer groot deel, wat men er ook van zegge, blijft de Anschluss-gedachte genegen, 'n ander deel blijft houden aan de onafhankelijkheid van Oostenrijk, vooral sedert Hitier aan het bewind kwam in Duitschland en sedert het Oostenrijksch legioen (nationaal so cialisten) het zoo bont heeft gemaakt, met terroristische daden, die het le ven gekost hebben aan verschillende geliefde voormannen, waaronder voor al de Rijkskanselier Dolfuss. Sedert verschillende jaren en voor al in de jongste tijd verwachtte men van vele zijden de redding door 'n herstel van de Habsburgers. Thans heeft de regeering zelf de weg voor de restauratie gebaand door de ophef fing van de wet van 1919 die de kei zerlijke familie verbande en haar goederen verbeurd verklaarde. Hoe de tijden toch kunnen ver anderen! Wij hebben allen gemeend, dat de tijd van de koningen voorbij was. Dat scheen te behooren tot een sprookjeswereld, die wel heel lief kan zijn voor kinderen en eenvoudige menschen, maar die de nuchtere en zakelijke menschen van de 20" eeuw met een schouderophalen en 'n mis prijzend glimlachje beschouioen. Ko ningen en keizers echter kunnen ver standige regeerders zijn, daar ligt echter niet hun beteekenis. Zij zijn veeleer symbolen, die vaste vorm ge ven aan het nationaal gevoel, en de samenhoorigheid van de onderdanen. In Oostenrijk zullen de Habsbur gers hersteld worden. Aartshertog Otto zal eens heerschen als keizer Ik heb de werking der Regeering ver geleken aan een grooten, langdurigen strijd, die in verschillende fazen een gansch jaar zal duren. Het is dan ook slechts tegen het einde van dit jaar dat men zal kunnen nagaan of we dezen strijd gewonnen hebben of verloren, of dat hij onbeslist is gebleven. Nochtans, nu reeds Is een eerste faze afgesloten. De heelkundige tusschenkomst der muntontwaarding, waartoe wij gedwongen waren om den gouduitvoer te keer te gaan, de bankdeposito's te redden en de ineen storting van gansch onze nation." !e eco nomie te beletten, is ten volle geslaafd. Op deze nieuwe basis is de verdediging van den frank nu meer dan ooit verze kerd. De kapitalen zijn overvloedig naar het land terug gekeerd, het geld is driemaal zoo snel in de banken teruggekomen dan wanneer het er uit is gegaan. Dank zij het vertrouwen van het land zijn wij er in gelukt, min dan zes weken na de sa menstelling der Regeering, de omzetting der renten te verwezenlijken die door al de vorige Regeeringen zoo vurig ge- wenscht werd. Wij zi.in er in gelukt, met de betrouwende medehulp van voortbren gers en handelaars, o«n elke buitensporige stijging van de prijzen der waren te be letten. De stijging is geweest zooals wij ze ge wild hebben: langzaam en gematigd 3 slechts in twee maanden tijds. Anderzijds zullen de verlichting der fis cale lasten en de vermindering der finan- cieele lasten, die het gevolg gaat zijn van de vermindering van den huurprijs van het geld, die natuurlijk uit de omzetting der renten zal voortspruiten, aan de Bel gische nijverheid de mogelijkheid bieden om In normale voorwaarden te strijden, zoowel in binnenland als in buitenland. Van nu af aan reeds hebben meer dan 20 onzer werklcozen weerom werkge legenheid gevonden. Dergelijke uitslagen zijn bemoedigend. Zij verstevigen onze hoop, wat zeg ik, on ze overtuiging dat wij tenslotte de over winning zullen behalen ln dezen tijd. Al wat wij vragen is dat men ons zou laten werken, dat men ons zou oordeelen volgens onze daden en de uitslagen die wij hebben bereikt. Op internationaal gebied zijn wij bereid om steeds onze meest actieve medewer king te verleenen aan elke toenaderings poging en bijzonderlijk aan elke poging die het herstel van een stabielen en ge- ordenden munttoestand voor doel zou heb ben. Wij zijn er van overtuigd dat derge lijke overeenkomst het einde van de cri sis beteekenen zou. Geen enkele krachtinspanning zou ons te zwaar schijnen om dit einde te be spoedigen. issnaaaaanaeBtiaasTisasasEczsa van Brugge zond naar de rechthebben den cp gezinsvergoeding een schrijven, waarbij zij van de nationale kas geen ge zinsvergoeding meer mag uitkeeren tot nader bevel. Dit briefje Is opgesteld in termen die onduidelijk zijn en vele veronderstellin gen toelaten. We meenen de belangheb benden te kunnen verzekeren dat zij in sik geval hunne rechten op gezinsvergoe ding zullen behouden. Een beetje geduld op de uitbetaling van het tweede kwar taal wordt dus geboden. Te 230 uur namiddag 1) AFVALLINGSKOERS. 2) 80 KM. KOERS OP EIGEN KRACHTEN. Met de verzekerde deelname der volgende renners: Romain Mae», drager der gele truiiedereen verstomde en een onzer beste en vermoedelijke Overwinnaar der Ronde Kermiskoersers is; Constant Dyzers, van Frankrijk; Silveer Maes, een der won de Beroepsrennerskoers te Waregem beste en sterkste renners uit de Ronde en veroverde talrijke eereplaatsen van Frankrijk; Felicien Vervaecke, de Julien Vervaecke, de strijdlustigste aller Koning der BergklimmersGaston renners die nagenoeg alle klassieke koer- Rebry, 3 maal Overwinnaar van Parijs- sen wonJules Van Hevel, de beste Robaais, enz., enz.; Jef Demuysere, renner die Vlaanderen ooit heeft gekend; Kampioen van West-Vlaanderen Cycle- Camiel Van Iseghem, Winnaar van Cross 1935, en die in Italië reeds zoo- den laatstcn Omloop der Vlaamsche Ge- veel lauweren plukteGustaaf Deloor, westen en 't laatste Kriterium van Oost- Overwinnaar der Ronde van SpanjeendeGerard Desmet, Maurice De. Alfons Deloor, een onzer knapste Be- corte, Ernest Planckaert, Eeon Baert, De- roepsrennersEmiel Decroix, Over- cappelle van Roeselare. Vandesteen van winnaar van Parijs-St-Etienne en 't Kri- Brussel, Gouwy van Leisele, Verminck terium van St-Germain; Alfons Ghes- van Veurne en Emeric Moerman (On- quière, die dit jaar reeds in Zwitserland afhankelijke) al renners die in koersen en Frankrijk 2 groote koersen won; steeds veel strijdlust aan den dag leggen Jef Huts, die in de Ronde van Spanje en prachtwerk leveren. Te 530 uur avonds uitgevocru uoor het Alombekend Muziek van Zwevegem (70 uitvoerders), De deelneming van Romain Maes, Sylveer Maes en Felicien Vervaecke, de drie dappere strijders der Ronde van Frankrijk, is verzekerd. Zoo blijkt ven met Vervaecke op post zullen zijn te Poperinge op 4 Oogst. Vriendelijke groeten. (Get.) Karei Van Wijnendaele. Uit Luchon ontving Heer Willy Gom- bert, Voorzitter van het Inrichtend Ko- miteit, volgend schrijven: Hotel Continental 23 Juli 1935 Luchon-Palace LUCHON (Haute Garonne) (Door omstandigheden onafhankelijk van onzen wil, moesten we deze belang rijke reeks artikels eenige weken uitstellen. We zullen ze nu regelmatig tot einde drukken en oordeelen best te herbeginnen met het begin, om deze beter «aneen te doen houden.) boys is het natuurlijk dat ook over de cow-boys gesproken wordt. De lezer gelieve eenvoudig op te merken dat hier enkel BROKKEN gegeven worden, GREPEN uit het Amerikaansche boerenleven. Een volledige studie ligt niet in ons bereik. ZEGER. Na de greep uit het Canadeesch le ven wordt de sprong gedaan naar de Amerikaansche boeren. De streek roaarover er hierna ge sproken wordt ligt ongeveer even ver van ons land als Manitoba, alleen ten paar duizend kilometer meer ten Zuiden. Daar ze het vaderland is der cow- Voor de meesten onder ons zijn New- Tovk en Chicago eenerzijds en Los A.i?eles en Hollywood anderzijds de cul minatiepunten van het amerikanisme. De States beperken zich voor ons tot een massasprong in de hoogte (naar den hemel toe) en een massasprong in de diepte. En tusschen de Babelsche wolken krabbers en het rijk van Al Capone en Jack Diamond werken machines en nog machines, spelen stars en nog stars. Dit alles ts Amerika, maar het is daarom nog geheel Amerika niet. Tusschen de Manhattan-buildings en het film-paradijs ten Westen van het koninkrijk der machine, ligt nog een breede strook (Amerikaansche breedte als 't u belieft) natuur. Natuurschoon en landbouw hebben er voldoende ruimte om zich ongehinderd te ontwikkelen. Terloops weze den lezer eraan herinnerd dat hij zich volstrekt behoeve ln te spannen om ten minste een klein beetje op zijn Amerikaansch te schatten, te verbeelden en te denken. We leven horizontaal zoo begrensd dat het ons inderdaad moeite kost ruimte te ge ven aan gezichteinders... en ook aan ge dachten. En cm Amerika te begrijpen is er ruimte noodig in ons en ook rondom ons. Ten Zuiden van de Canadeesche vlakte met Winnipeg als hoofdstad, leven de Amerikaansche boeren in Oklahoma en omgeving. De streek is er merkwaardig vlak, en zoo'n vlakte krijgt voldoende relief als men weet dat de Staat Okla homa alleen nagenoeg de helft van Frankrijk beslaat. Een Amerikaansche hoeve Is dan na tuurlijk ook geen Vlaamsche. Ze is zelfs nog uitgestrekter dan een Canadeesche. Hofsteden van 630 a 700 gemete zijn verre van uitzonderingen. Als een been houwer uit de stad spreekt van zijn weide, dan bedoelt hij vaak een bagatel van 100 A 150 gemete En dit komt hem Beer natuurljk voor. Vermenigvuldigt al onze type-afmetingen met 10, 20 en dik- vT':s meer, en ge bekomt gewone Amerikaansche resultaten. De Amerikaansche landbouw is nog betrekkelijk jong. Dit hebben we ook van de Canadeesche moeten getuigen. En inderdaad beide nat uurbroers hebben vaak verrassende gelijkenis. Het is trou wens ook niet voor niets dat ze buren zijn. Er liggen wel duizenden kilometer tusschen beider eindpunten. Doch wat beteekenen enkele nullen min of meer voor Amerikanen? Het is hier weliswaar ongewenscht een les in de geografie van Amerika te geven. Toch weze er gezegd dat de bevolkings centra zich oorspronkelijk aan het Oosten hielden en dit cm verschillige redenen, zoowel van maritiemen als van continen talen, van bovengrondschen als van - ondergrondschenaard. De mensch zoekt de mensch, ock in Amerika. Indien echter het gezelschap houden, moet betaald worden met gebrek aan broed en honger lijden, dan is de mensch tot veel in staat, zelfs in Amerika. De wilde run of koers of ren naar het Westen is er het gevolg van geweest. Het werd de heroïsche periode voor duizen den, miljoenen Amerikanen. De koers naar den grond! Ontzettend uitgestrekte domeinen werden van toen af verzocht hun tol te betalen aan de menschelijke maag. En de grond heeft den mensch gehoorzaamd. 30 A 35 jaar geleden waren er in Ame rika benevens troepen trekvogels, gansche «cuaren trekmenschen of trekkers. Veel vroeger dan den frank werd ginds de grond gestabilisee.d, zoodat in 1935 das lied ist aus mag gezongen worden. De landbouw is praktisch den kinder- brosk ontgroeid. Hij is een heele vent geworden. De massa-nederzetting op de onmete lijks viakten van Oklahoma, Nevada, Texas en andere state i heeft een merk waardig gevolg gehad: de feitelijke on dergang van de wezenlijke cow-boys en bun geweldige opgang cp het witte doek. Be cow-boys hebben het laatste oordeel "iet hoeven af te wachten om te ver- 'ijztn. Ze hebben het onmiddellijk ge daan en met een formidabel sukses. Leiaas! hun ondergang is werkelijkheid en hun nieuw leven is fiksie, illusie, schijn, waan Dat de werkelijkheid veel minder schoon is dan de illusie werd ook hier op afdoende manier bewezen. Dit is echter van weinig belang voor bioskoop-men- sehen. Men gaat naar de kinema een voudig om de werkelijkheid te vluchten, om de illusie met heele gulpen in te ademen. Het weze zoo. Het neemt echter niet weg dat de cow-boys aan de natuur onttrokken werden om tot het helden dom verheven te worden. Dit is een van de vele mirakelen van het zilveren scherm. Cow-boysof Koejongensver toonden in feite weinig gemeens met den geromanceerden filmheld Tom-Mix. Na tuur is nu eenmaal geen synoniem van avontuur. En ai mag den cow-boyvolmondig toegegeven worden dat het natuurmen- schen waren, toch kenden ze heel weinig van het avontuur. Dit transponeeren van de natuur op het avontuur is een van de knepen waarmeê de camera de menschen in spanning houdt. Dertig jaar geleden was de Far-West een oceaan van groen. Cow-boys of koe jongens (wat klinkt dit laatste toch banaal en prozaïsch!) werden in de prairieën belast met het besturen der viervoeters. En dit hoeft zoo ruim moge lijk begrepen te worden: brandmerken, snijden, verkoopen van jaarlingen, vielen allemaal in hun bevoegdheid. Verbazend vlug gingen ze met de lasso om. En deze handigheid hebben de boeren overgeërfd. Steekt een kleuter op den rug van een poney, stopt hem een lasso in de hand en beveelt hem een bepaalde vaars uit een enorme troep koeien te halen, hij zal uw order in een minimum van tijd uitvoeren, met den glimlach op de lippen. Iedere boerenzoon is trouwens cow-boy geworden. Hiermeê zijn we echter nog ver af van de onmogelijke verwikkelingen en de be wonderenswaardige dapperheid die het monopolium werden van Tom Mix en Cie. Laat het echter illusie blijven. De mensch heeft er in deze tijden vooral zoo bitter weinig. Zoolang hij de dapperheid en den strijd voor recht en eer bewondert is de vlam in hem nog niet heelemaal uitge doofd. Daar waar eens de wezenlijke en heel wat prozaïscher voorgangers van Tom Mix op hun paarden manoeuvreerden, rijzen thans de farms de hoeven van de Westelijke Staten. Velen zijn nog uit hout (pijn of deel). De officieele gebouwen echter verkozen steen, en werden allerelgenaardigst op getrokken. Het is vanzelfsprekend dat een land bouwgrond van circa 30 jaar oud, een zuigelingske is tegenover onze gronden die eeuwen en eeuwen de normale leve ranciers zijn van onze maag. Net als in Canada zijn scheikundige meststoffen hier totaal overbodig. Het is er zelfs niet eens noodig van een derde of een vierde van het land te laten rusten. Er mag nog steeds (en denkelijk nog lange jaren) beroep gedaan worden op de mildheid van den grond. Hij blijft steeds vrijgevig en doet het gratis. Een modelgrond! Daartegenover heeft hij veel last van wind en zon. Een zoel windeke en een meêgaande zon zijn hier van onze beste vrienden. Doch over den Atlantischen Oceaan worden het veeleer rampzalige spelbre kers. Het is alsof ze weten dat ze in Amerika zijn. Ze treden er precies echt Amerikaansch op. Een tornadoof windhoos is een verschrikkelijk gebeuren. Niets of niemand wordt ontzien, tot zelfs de huizen niet. die vaak letterlijk heele einden verder geblazen worden en dit is misschien nog zeer zacht uitgedrukt. Stof en zand, steenen en al wat niet te zwaar is gaat de lucht in en kan ver- vaarljk huishouden. Hoe het in deze om standigheden met de vruchten gesteld is, hoeft wel niet gezegd. Lazen we niet onlangs dat in volle stad reepen moesten gespannen worden om de voetgangers op het gaanpad te houden. Wat moet het dan wel zijn in volle veld. waar de wind ongehinderd ai zijn furie kan botvieren? ('t Vervolgt), ZEGER. VERWOESTE GEWESTEN 1923 146<= TREKKING VAN 20 JULI 1935 Winnen 100.000 frank: R. 83.319 Nr 5 R. 3C5.995 Nr 5 Winnen 50.000 frank: R. 359.584 Nr 2 R. 145.049 Nr 3 R. 337.787 Nr S Winnen 10.000 frank: R. 322.177 Nr 1 R. 365.819 Nr 4 R. 79.256 Nr 3 R. 363617 Nr 3 R. 158.111 Nr 4 R. 24.060 Nr 1 R. 33.443 Nr 4 R. 35319 Nr 4 R. 204.065 Nr 2 R. 281.723 Nr 3 R. 33.743 Nr 2 R. 75.140 Nr 5 R. 325.574 Nr 2 R. 328.070 Nr 1 R. 272.319 Nr 1 De obligatiën toebehoorend aan deze reeksen zijn terugbetaalbaar met 575 fr. of 550 fr. naar gelang zij al of niet werden gekonverteerd. (■axaaBBaagaaB&BBSBCSBBBSHB8 Binnenlandsche Premieleening 4 p. c. 1932 Donderdag morgen, te 10 uur, bad in de Nationale Bank te Brussel, de 41e trek king plaats van de Binnenlandsche Pre mieleening 4 p. c. 1932. Reeks 167.221 wint één millioen. Volgende drie en dertig reeksen zijn betaalbaar met 25.000 frank. 106077 113589 115170 116038 125389 131537 155687 159344 159683 lt>8571 169288 175628 176672 189497 194108 199579 204642 214502 218221 222399 222589 225032 226586 236172 239464 240784 241815 243005 246509 247677 269788 275692 296281 Elk nummer van de uitgetrokken reek sen heeft recht op een tiende van de toe gekende loten. iseaHSEsaaBCEEEZscaasaasiiass: verzacht en geneest Doos 4 tm 7>4 Prmmk. In aM« Apotkckco

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 1