De Onmacht van de Volkerenbond Een Socialistisch heilige KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER KATHOLIEK NIEUWS ZONDAG 11 OOGST 1935. WEEKBLAD i 35 CENTIEMEN. 3* JAAR. N' 32. «DE HALLE» ïïi* Uzeriaedevaart te Diksmuide op Zondag 13 Oogst 1935 VLAAMSCHE BEDEVAARDERS, B. Y. PROGRAMMA: INTERNATIONAAL OVERZICHT Het Jaarlijkse!) Congres van den Send der Kr. Gezinnen RAMPEN OP ZEE. - Verscheidene schepen vergaan. ERGE ONLUSTEN IN FRANKRIJK teifliMgriJkberish! ROND HET WERK DER REGEERiHG Stukzitten Zonneslag pyROi Alk 1 Allo i AAN DE BEVOLKING VAN POPERINGE EN OMLIGGENDE GOUD, ZILVER, EDELSTEENEN. STORT 7,75 FRANK Katholiek Weekblad van leper Bureel Boterstraat, 17, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland Belgisch Kongo Frankrijk Alle andere landen 18,60 fr. 35,— fr. 35,— fr. 55,fr. ïcrügïTOF? SANSENVANNESTE, rópertngai TeL Poperïnp3 K1 l*osteheckrekening Is"' 15.570, TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine belichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. i| 2 fr. toeL v. ber. m. adr. t. bur. Rouwber. en Bedank, (min.) 5,00 fr Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond I ingezonden worden. Kleine be- richten tegen dert Donderdag noen. Ut Van link» naar recht»: Kapelaan Ver»ehaeve, wijlen Dr Van de Perre en wijlen Dr De Gruyter, Nog enkele dagen scheiden ons van 18 Augustus, dag waarop wederom heel Vlaanderen, in vroom herdenken, zijn JJzerdooden komt huldigen. In den thans voltooiden IJzertoren zul len dit jaar de bronzer gedenkplaten wor den onthuld van dit driemamchap van den Ijzer, dat zich in die tragische oorlogsja ren, onvoorwaardelijk ten dienste stelde van ons Vlaamsche IJzerjongens. Hun na men E. H. C. Verschaeve, Dr A. Van de Perre, Dr J. O. De Gruyter, klinken luider en schooner dan dat wij het in talrijke lofartikelen zouden kunnen zeggen. Zij behooren tot en waren één met ons jon gens die zoo talrijk hier liggen begraven als zaden in 't zand...» en op wier oogst Vlaanderen nog altijd wachten moet!... Zijn zij niet als een symbool van het strijdende Vlaanderen vol overgave in dienst van eigen volk? De welverdiende hulde die hun door gansch een volk ge bracht wordt, straalt onvermijdelijk neer op al ons Vlaamsche IJzerdooden, want juist om wat zij voor die IJzerdooden heb ben gedaan en beleden, worden zij her dacht en gehuldigd. Daarom ook zal dit jaar, meer dan ooit, het levende Vlaan deren naar Vlaanderens doodenveld op rukken. Hoe. zwaar de tijden ook zijn, alle trou we bedevaarders zijn jaarlijks op post in de ITzervlakte: de overweldigende massa van verleden jaar was daar immers het sterkste bewijs vanwant er was geen man minder rondom den IJzertoren ge schaard, integendeelOok dit jaar is er wederom een geweldige belangstelling uit alle hoeken van 't Vlaamsche land krijgen wij berichten dat het aantal bede vaarders niet alleen is gebleven, maar in vele gevallen aanzienlijk gestegen Daarom een laatste oproep, een woord van dank aan onze trouwe medewerker» en inrichters, want zij, en geen ander, heb ben de Bedevaart gemaakt tot wat zij ge worden is! Eene korte maar zeer krach tige propaganda moet worden ingezet. Overtuigt de enkele «twijfelaars», schudt de geesten wakker in de weinige middens waar eenige verflauwing zou merkbaar zijn. Richt de reis in per spoor, tram of autobusvormt een klein plaatselijk wer kend komiteit, en U zelf zult verwonderd staan over den uitslag! 18 Auguitus moet wederom een hoog dag worden in Vlaanderens geschiedenis. KATERDAG 17 AUGUSTUS 1935 7 uur. Aankomst (aan het IJzermonu ment) van de Estaffetle-iJoop van de Vlaamsche Blauwvcetbond. 8 uur. Te Diksmuide, aan den voet van den IJzertoren: Concert. Uitvoering van Vlaamsche liederen en internationale mu ziek. Volledige "belichting van den IJzertoren. (De toren zal tot 11 uur des avonds be- Stijgbaar zijn). ZONDAG 18 AUGUSTUS 1935 HULDE AAN E. H. VERSCHAEVE, Dr A. VAN DE PERRE, Dr O. DE GRUYTER. Voormiddag: Te 11.15 u. stipt, plechtige H. Mis in open lucht, medegezongen door de massa in de IJzervlakte, ter nagedach tenis van onze gesneuvelden en voor den Wereldvrede. Begin der IJzerplechtigheid. Klokkenspel. 1. Grootsche vlaggenoptocht met vlag- genhulds aan den voet van den IJzer toren. Gezamenlijke uitvoering van het Lied der Vlamingen(E. Hiel Peter Benoit). Al de liederen worden uitgevoerd onder leiding van toondichter Jef Van Hoof. 2. Toespraak door J. Martens, namens de Vlaamsche Oud-Strijders. 3. Gezamenlijke uitvoering van Mijn (Th. Vlaanderen heb ik hartelijk lief 3" Coopman G. T. Antheunis). 4. Voor den vrede onder de volkeren: Nationale en. internationale Bloemen hulde. 5. Toespraak door Prof. Dr Fr. Daels, namens het Bedewaartkomiteit. 6. Onthulling van de gedenkplaten aan E. H. C. Verschaeve, Dr A. Van de Perre en Dr O. De Gruyter. ins-de onthulling, uitvoering van; Gedachtenis(C. Verschaeve Jef Van Hoof). Hij Vleide geen grooten der Wereld(uit de Van Rijswijk-cantate. J. Be Geyter P. Benoit). «Kunst is Kracht oud lied (R. De Clercq). 7. Eed van Trouw aan Vlaanderen Groet van de vlaggen. 8. Hulde door een Groot-Nederlander. 9. Gezamenlijke uitvoering van Groe- ninge(G. Gezelle J. Van Hoof). 10. Vredss-optocht der Vlaamsche Oud- Strijders en B. V. O. S., voor het IJzer monument. 11. De Vlaamsche Leeuw Namiddag: Vanaf 4 uur: Concert in de IJzervlakte. Op de Markt: (tusschen 5 en 6 uur (Radio-Concert en zang. 's Avonds 8 u.: Doorloopend Concert in de IJzervlakte en deklamatie. Volledige belichting IJzertoren (bestijgbaar tot 11 uur 's avonds). Zie verder belangrijke inlichtingen. «■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■BBsiflaBBBBBBBBUiBBBBBBBBBBBBUBB De Heer Hoofdopsteller van. «VOOR ALLEN» Socialistisch Weekblad, Gent. MIJNHEER, Uw weekblad van verleden Zondag wordt me voorgelegd, en op bl. 7 schrijft ge dat de H. Daisomont ver geet sommige uitingen over den Hei ligen Thomas More neer te schrijven. De systematisch anti-godsdienstige aard an uw blad laat mij niet toe in te gaan op een directe uiteenzet ting van de Utopia-kwestie: dit kan enkel geschieden in onbevooroordeel de bladen. Het volgende echter wil ik U voor leggen: 1. Laten we eens een gekke ver onderstelling maken, in den trant van de fictieve beschrijvingen van de Utopia: Thomas More zou de meest goddelooze mensch, de onzedelijkste genieter, de slechtste schrijver van zijn tijd geweest zijn; alles zou hij gedaan, gezegd en geschreven heb ben TEGEN god, TEGEN Christus en TEGEN de Kerk. Op den laatsten dag echter van zijn leven zou hij tot in keer gekomen zijn, en als marte laar gestorven zijn VOOR God, VOOR Christus en VOOR de Kerk. Zouden Wij, Christenen, hem dan niet mogen eeren als een Heiligen Martelaar?... Zou de goddeloosheid en de zedeloos heid hem als voorstaander mogen Vieren?... 2. De beschrijving van het NIET- LAND (Utopia) is leutig (zoo staat het in den titel) en is een humoris tisch product van de imaginatie, met het doel iets te leeren. In het besluit bekent Thomas More dat menige ge bruiken van Utopia af te keuren zijn: dit toont reeds dat hij, als ernstig- b.vend Katholiek alles wat hij «leu- t-j' beschreef, niet als leering voor- ...a. Welk onnoozel schoolkind heeft L" gicacht dat het lafontaine's be- duthug was voor te houden dat da dier; .i nt'xsien spreken, of dat er kik- W.cren bestaan die 2ich uit hoovaar- «ughtsd tc: bavstens-toe opblazen, om- dut hij ico iets in zijn fabelen be- sehrijft?... Een verstandig mensch jjsakt altijd onderscheid tusschen de «ANIER van een zaak voor te hou- en de zaak zelf. Uw vriend zelf zegt ln zijn boek over de Utopia: «De humor verliet More nooit», bl. 175). Wie dit onthoudt, en tevens weet en VERSTAAT wat het Christen-zijn van Thomas More was, zal meer geschikt zijn, zijn uitin gen, vooral in de Utopia te verstaan, omdat hij ze zal beschouwen in het licht van More's heilig geloof en le ven 3. Overigens, wanneer een god deloos socialist schrijft over Paus en Concilie, over dogma's of sacramen ten, dan is het slechter dan wanneer een blinde spreekt over kleuren. Het is ver gekomen «als de grens tus schen geloof en bijgeloof door onge- loovigen moet getrokken worden zoo spot uw eigen goede vriend Aug. Vermeylen met zijn Russische ver trouwelingen die hem wilden wijs ma ken dat ze niet tegen den godsdienst zijn... (Indrukken uit Rusland, bl. 71.) Volgens U schrijft Kautsky: «Hoe zouden wij er ons over moeten ver heugen, wanneer de idealen van on zen in de Katholieke Kerk zoo ver eerden Heilige, verwezenlijkt waren in alle landen, waarin zij iets heeft te zeggen.Thomas More schreef spottend in zijn Utopia: «Opdat alles goed ga in de wereld, moeten alle men- schen goed zijn, en dat verwacht ik nog van de jare niet!Dit zou hij nu des te minder verwachten, wanneer hij b. v. zou zien hoe ook in Vlaanderen de H. Kerk al het mo gelijke doet om de menschen tot Gods heilige waarheid en tot de deugdzaam heid te brengen, wijl het Belgisch so cialisme op ware Judas-wijze, de on beholpen menschen van alle godde lijke waarheid en van alle goddelijke zedenwetten wil aftrekken.. Gelief Mijnheer, mijn schrijven stipt volgens de wet in uw blad in te lasschen, en aanvaard mijn be leefde groeten. M. DAISOMONT, Godsdienstleeraar aan het Kon. Athenaeum, Oostende. Toen in 1919, op voorstel van Wil son, President van de Vereenigde Staten, de Volkenbond werd opge richt, ging een jubelkreet op in alle landen van de wereld. Dat was de inzet van een onafgebroken periode van vrede op aarde. Wij zouden nooit meer de ellende van de oorlog ken nen! Zoo dachten we allemaal, ln de 16 jaar van zijn bestaan heeft de Volkenbond wel teekenen van leef baarheid getoond. Er is veel bereikt geworden om meer eenheid in het wereldhuishouden te verkrijgen. De kleine vraagstukken kregen een vol ledige oplossing. Maar telkens een land hooge eischen stelde, die in- druischten tegen de belangen van andere landen, bleef de Volken bond machteloos om een bevredigen de lossing te bereiken. Duitsch- land eischte gelijkberechtigingDaar om moest het Verdrag van Versai- les herzien worden. Deze herzie ning was weer onvereenigbaar met de belangen van Frankrijk en zoo kon de Volkenbond onmogelijk alle partijen bevredigen. Het klinkende gevolg was, dat Duitschland uittrad als lid. Japan zou Mandsjoerije veroveren. De Volkenbond wilde dit beletten. Zoo bleef ook Japan weg van Genève. In de laatste dagen hebben we het meest flagrante bewijs van die on macht beleefd, tijdens de bespreking van het Italiaansch-Abessinisch ge schil. Italië eischte dat bij de bespre king alleen het incident van Oeal- Oeal zou betrokken worden. Het loïlde van geen grensregeling hooren. Abes- sinië vroeg de behandeling van het vraagstuk in zijn geheel. En de Vol kerenbond heeft gedwee de bevelen van Mussolini gevolgd. De Verzoe ningscommissie die reeds te Scheve- ringen samengekomen was om het incident te Oeal-Oeal te bespreken zal weer opgeroepen ivorden om een superscheidsrechter aan te duiden. Over grensregeling mag geen woord gerept worden. Het werk van de Ver zoeningscommissie moet vóór 4 Sep tember geëindigd zijn en de twee betrokken landen verbinden zich vóór dien datum geen wapens te gebrui ken. Waarom dan toch treedt de Vol kenbond niet kordater op? Eenvoudig omdat hij niet kan. Het dwarsboo- men van de plannen van Mussolini zou alleen voor gevolg hebben het uittreden van Italië als lid van de Volkenbond. Dat zou beteekenen een nieuwe slag, die zijn bestaan zelf zou bedreigen. En de plannen van Musso lini en van zijn fascistische raad, die zijn toch allesbehalve raadselachtig. Als nog regelmatig troepen verscheept worden naar Oost-Afrika, dan is het duidelijk dat Mussolini zich niet zal laten paaien met verontschuldigingen of met geringe economische conces sies. Wilt ge een staaltje van de dui delijkheid van de Mussoliniaansche woordkunst? Ziehier zijn toespraak gehouden voor de zwarthemden, die naar Afrika vertrokken uit Napels: Gij scheidt van ons met trots en vreugde. Gij zult Abessinië dat gij gaat veroveren, geheel bezitten. Met gedeeltelijke uitslagen stellen ivij ons niet tevreden. Als iemand het zou aandurven om te weerstaan zullen we hem te vuur en te zwaard uitroeien. Aan de «blon de» (bedoeld: de Engelschen) verde digers van het zwarteAbessinië ant woorden wij dat wij ons om hen niet bekommeren. Gij hebt de beste wapens ter we reld. Gij zijt de sterksten. Gij zijt onoverwinbaar. Spoedig zullen de vijf werelddeelen voor U buigen, en sid deren voor de fascistische macht. Waarom laat Mussolini zich dan nog in met de Volkenbond als hij het oordeel van de andere landen van de wereld aan de zolen van zijn rijlaar zen lapt? Eerst en vooral moet gezegd worden dat alles wat door Mussolini gezegd en gedaan geworden is, in de laatste tijden, getuigt van een onver beterlijke grootsprakerigheid. Bij ons heet het: De stoutste wezels zuipen de beste eierenen zoo redeneert ook de Duce. Dat aanhoudend ver schepen van troepen, het bevoorraden in ongunstige omstandigheden van die legers kost schromelijk veel geld. De oorlog zelf zou nog oneindig veel meer kosten. Maar indien nu de Vol kenbond zelf het protectoraat van Abessinië ten voordeele van Italië op drong, dan was zijn doel toch bereikt: Abessinië Italiaansche kolonie. En dat er werkelijk achter de schermen in dien zin gewerkt is geworden kunnen we opmaken uit de gebeurtenissen. Frankrijk en Engeland hebben samen aan de Keizer van Abessinië voorge steld zijn land onder protectoraat van de Volkenbond te willen stellen. Dege heeft geweigerd omdat hij wel inzag dat dat protectoraat maar nominaal zou zijn terwijl Italië het feitelijke protectoraat zou uitgeoefend hebben. Dat is één reden waarom Mussolini nog de Volkenbond erkent. Een twee de reden kunnen tve even gemakke lijk achterhalen. Zonder voor het oogenblik buiten de schijnbare wet telijkheid te gaan heeft de Duce weer tijd gewonnen. Want de voorbereiding tot de oorlog is nog niet volledig en de omstandigheden zijn nog niet het gunstigst. Thans heerscht in geheel Abessinië het regenseizoen dat duurt tot in September. Het is de onge zondste tijd van het jaar. De warme vochtigheid draagt de kiemen van de malaria, die de Italianen zoo goed kennen uit hunne Maremmen. Die malaria zou thans zeker meer slacht offers maken dan de oorlog zelf en de weerloosheid tegen zoo'n vijand zou wel de paniek kunnen brengen bij de onversaagde fascisten, die ten slotte ook maar menschen zijn Van Abessinië weten we dat het desnoods ook over 'n groot leger kan beschikken. Het is echter veel slech ter uitgerust. En toch spreekt het tegenover de Italiaansche pocherij niet minder stoute taal. Het vreest de Italianen niet al zijn ze beter uit gerust. Abessinië heeft ook 'n oude beschaving en al is die beschaving niet aangepast aan de Europeesche beschaving, het heeft geen hulp van een vreemde mogendheid noodig, im mers die aanpassing kan maar ge leidelijk gebeuren. Als Italië nu, wil lens nillens, met geweld het oude Ethiopië op fascistische wijze wil be schaven dan zal het nog de Abessi- nische soldaten moeten overwinnen en wat veel moeilijker is het klimaat en de hindernissen van de bodem. Abessinië immers is de burcht van Afrikahet vormt een hoogland als een eiland midden ivoestenij. Er is meer! De strijd zou wél kunnen ont aarden in een strijd tusschen het blanke ras en het gele en zwarte ras. De negers uit Amerika en de Hindoes uit Britsch-Indië hebben hun steun toegezegd aan het bedreigde broeder volk van Ethiopië. Dat is ook een riem onder het hart van den Negus. We lezen in de dagbladen dat Abes sinië vertrouwen had in de werking van de Volkenbond. Dat vertrouwen werd alleen gesterkt door de steun die van Engelah'd kwam. Of dat ver trouwen thans nog bestaat is een andere zaak. Immers, na de bespre king te Genève verleden week heeft Engeland de Italianen naar de oogen gezien. Zouden de Engelsch-vijandige betoogingen te Rome en elders in het Apennijnsch Schiereiland, werkelijk invloed hebben gehad, of verwachten de Britten dan ook alle heil van tijd winst? In September hoopt Engeland de grond van het vraagstuk in de Volkenbond te doen bespreken. Daar lachen de Italianen om. De groote dagbladen van West-Europa durven geen hoop meer te koesteren. Maar is Engeland dan niet meer dat wereld- beheerschend land van eeuwen her. Heeft het dan zijn fijne diplomaten verloren. Het heeft thans alles op het spel staan. Als het de rassenoorlog niet kan verhinderen, verliest het wellicht Britsch-Indië. Gandi heeft van zijn aanhang reeds 350 miljoen dollar weten te bekomen om Abessi nië te steunen. Terloops vernamen we van Engelsche zijde dat de doortocht van het Suez-kanaal aan de Italianen zou moeten verboden worden. Zou dat reeds geen machtig wapen zijn om Italië tot aanmatiging te dwingen? Of 'n overwinning van de Engelsche politiek in dat geval een succes voor de Volkenbond zou zijnZonder twij fel. Maar in feite is het dan toch weer niet meer de Volkenbond, maar een land afzonderlijk, dat door zijn macht de gewenschte oplossing zou bewerken. De Volkenbond blijft machteloos zoolang geen treffende militaire en economische sancties door hem kun nen getroffen worden. Eindelijk met betrekking tot dit vraagstuk nog enkele woordjes be treffende de houding van de Paus. Door de anti-Katholieken ivordt be weerd, dat de Paus aan de zijde van de Italiaansche politiek staat. Hij zou zelf de wapenen gezegend hebben, die de dood moeten brengen aan de Abes- sinische Christenen. Allemaal laster natuurlijk. De H. Vader kent maar het standpunt dat de Kerk van alle eeuwen heeft verdedigd. Geen oorlog, geen broedermoord! Hij bidt opdat de vrede van Christus zou blijven heerschen in het missieland van den Gelukzaligen De Jacobis. Hij ver trouwt dat niets zal geschieden wat niet strookt met de waarheid, de rechtvaardigheid en- de liefde. En wat het zegenen der wapenen betreft dat is ook maar 'n verzinsel, want er kan geen enkel voorbeeld aangehaald wor den in den wereldoorlog waar dat zou gebeurd zijn. (Verboden nadruk.) ROSKAM. Zondag morgen 28 Juli vond inde groote feestzaal der tentoonstelling, het jaar- lijksch kongres plaats van den Bond der Kroostrijke gezinnen. Talrijke leden van den Bond vullen de ruime zaal van het feestpaleis wanneer de heer L. Ballet, bestuurder van het Centraal Sekretariaat, de kongreszitting opent te tien uur. Op het verhoog hebben plaats genomen de heeren Lemercier, algemeen voorzitter, die heden als dusdanig aangesteld wordt, in vervanging van den heer Carton de Tournay; L. Ballet; H. Depraetere; Van Cauwelaert, minister van Staat; Alle- waert, volksvertegenwoordiger; Mevrouw Carnoy; E. P. Fallon; Volkaert, senator. Talrijke vaandeldragers hebben post ge vat naast de bestuurstafel: de vele vlag gen vormen op den achtergrond eene kleurige schakeering. VERSLAG OVER DEN TOESTAND VAN DEN BOND In een uitvoerig verslag worden door den heer L. Ballet de werkzaamheden geschetst van den Bond tijdens het laatste Jaar: Herhaaldelijk werden stap pen aangewend door den voorzitter en zijn medewerkers in het kabinet van den eer sten-minister en ln al de andere ministe- rieele departementen, telkenmale de be langen van de leden en van het land er mede gemoeid waren. De werking van al de onderdeden van den Bond wordt steeds uitgebreider; 57 gewestelijke en 2500 plaatselijke afdeelin- gen tellen samen 164.000 aangeslotenen. De drie door den Bond gestichte fond sen: Woningfonds, Studiefonds en Pu- blikatiefonds, vervullen steeds trouw hunne respektievelijke zending. Spreker weidt dan uit over enkele aan gelegenheden die bijzonder de bekomme ring van het Bondsbestuur gaande maken. VERMINDERING OP DE SPOORKAARTEN Er wordt met reden over geklaagd dat de verminderingen op de spoorkaarten niet behouden werden, voor de ouders hun leven lang, en voor de kinderen, tot hun meerderjarigheid. De Kommissie voor het vervoer spant sedert maanden al haar krachten in en wendt onverpoosd stappen aan om een verzoek te zien inwilligen dat de belangen van de Nationale Maat schappij evenzeer als die der groote ge zinnen zou dienen; wij wanhopen niet, te zullen slagen. HET WONINGFONDS EN HET STUDIEFONDS De regeering heeft de toelage aan het Woningfonds afgeschaft. Toch konden in 1934 leeningen voor een totaal bedrag van 1.350.950 fr. worden verleend. Sedert 1929 tot einde 1934, leende het Woningfonds, aan 422 leden eene totale som van 37.067.127 fr. uit. Wat de toelage aan het Studiefonds betreft, de Regeering heeft haar waar borg gehecht aan de twee leeningen welke de Bond aanging en heeft er zich toe verbonden die welke in de toekomst zul len iv-óaan worden, te waarborgen. Zoo werd het Studiefonds voor het school jaar 1934-1935 in de mogelijkheid gesteld 708 leeningen, bedragende samen 1.981.317 frank 50 cent. toe te staan; het totaal bedrag der tot heden verleende leeningen is 5629 en dat der uitgeleende sommen 11.844.143 fr. DE GEZINSTOELAGEN Het is niet te ontkennen dat wij, wat de gezinsvergoedingen aangaat, zware teleurstellingen ondergingen; doch wij voegen erbij dat deze, zonder ons op treden, ernstiger waren geweest. Voor de loontrekkenden werdt het barema ver laagd in mindere maat dan de regeering het eerst voorstelde. De thuisarbeiders zullen voortaan een minder strenge en meer billijke reglementeering genieten. De gezinsvergoedingen zullen, onder ze kere voorwaarden voort uitbetaald wor den aan de personen, die krachtens wettelijke bepalingen op de ouderdoms pensioenen om voortijdige invaliditeit, een pensioen genieten. Er blijft, wel is waar, dat ongelukkig artikel 44 bis van het koninklijk Besluit van 27 Februari 11., dat den werkgever toelaat voor de Zon- en rustdagen geen bijdragen te storten, en aan de verreken kassen toelaat voor diezelfde dagen geen gezinstoelagen uit te keeren; maar de Minister van Nijverheid en Sociale Voor zorg wenscht zooals wij, dat dit artikel zou gewijzigd worden en wij hopen dat, niettegenstaande de moeilijkheden die in den weg liggen, wij voldoening zullen bekomen. Wat de tegemoetkomingen voor de Staatsagenten betreft, deze zullen niet meer in een groote re verhouding dan de wedden verlaagd worden, vermits zij naar het indexcijfer vermeerderen of vermin deren zullen. DE BELASTINGEN Op het gebied der belastingen stellen wij met genoegen vast dat al de vrijstel lingen en verminderingen betreffende de gror.d- en bedrijfsbelastingen gehand haafd werden. De belasting op het mobi lair die vooral de hoofden van groote ge zinnen onvermijdelijk trof werd afge schaft. Door het aanhoudend optreden van M. Carton de Tournay werd bekomen dat de onbillijke beschikkingen der Natio nale Krisisbijdrage welke van onzentwege zulk een heftig protest had uitgelokt, lasBas: schier geheel verdween; er blijven geen 5 onzer leden meer over die geen vrij stellingen of verminderingen op deze be lasting genieten. De aanvullende personeele belasting voorziet dezelfde vrijstellingen en verla gingen als die der grondbelasting of der bedrijfsbelasting; de verhoogingen van 10 en 20 gevorderd van de kinderlooze schatplichtigen zullen een billijker toe passing van de verdeelende rechtvaardig heid, welke de grondslag van de fiskale wetgeving zijn moet, voor gevolg hebben. VERTROUWEN IN DE TOEKOMST Voor dergelijke uitslagen bestaat er geen aanleiding tot ontmoediging; wij moeten vertrouwen in de toekomst. Het feit dat het hoofd der regeering den dag zelf der geboorte van zijn vierde kind, verklaarde van de onzen te willen zijn en plaats te nemen ln onze gelederen, de sympathie welke onze jonge vorsten niet ophouden aan de groote gezinnen te betuigen, moeten voor ons een kostbare aanmoediging zijn. Wezen wij waakzaam, wezen wij volhardend: onze zoo recht vaardige en zoo schoone zaak zal eens de volledige overwinning behalen. Spreker wordt om zijn verslag zeer toe gejuicht. A HULDE AAN GENERAAL LEMERCIER Vervolgens houdt de heer Volckaert, senator, eene korte Fransche toespraak waarin hij hulde brengt aan generaal Le mercier om dezes verdienstelijk optreden in den Bond. De heer Van Cauwelaert, Minister van Staat, doet hetzelfde in het Nederlandsch. Hij noemt generaal Lemercier den over winnaar van de groote zaak der kroostrij ke gezinnen Indien in deze moeilij ke dagen de Bond zoo flink heeft stand gehouden, dan was dit hoofdzakelijk te danken aan den grondlegger en algemeen- sekretaris van den Bcnd: generaal Lemer cier, thans tot voorzitter benoemd. Uit de volheid van ons hart wenschen wij dat U, generaal, nog tijdens een tiental len van jaren in uwe hoedanigheid van voorzitter van den Bond dezen tot ver hoogden bloei moogt brengen. De heer Van Cauwelaert sluit met te vens hulde te brengen aan den moed van mevrouw Lemercier, moeder van veertien kinderen. (Toejuichingen.) Generaal Lemercier dankt in roerende bewoordingen. Een prachtige zinnebeeldige krans wordt hem aangeboden; de zaal juicht daverend toe. Na den heer Lemercier komt dan de heer De Praetere aan het woord die (in het Nederlandsch) enkele vraagstukken van aktueel belang behandelen zaL REDE VAN DEN HEER DEPRAETERE De h. Depraetere zet zijn rede ln met de vaststelling dat de Bond der Groote Gezinnen op korten tijd wonderen heeft verricht, en een macht is geworden waar mede regeeringen, Openbare Instellingen en de Volksmassa rekening moeten hou den. De Groote Gezinnen zijn niet enkel de gelijken van andere menschen, zij zijn hunne meerderen; omdat zij het vooral zijn, die den bloei en de grootheid van een Land verzekeren. Zij geven armen aan de Nijverheid; zorgen ervoor dat de Handel en de Nering kunnen bloeien, en geven het Land zijn veiligheid en zijn noodige krachten voor het leger. Het is dan slechts billijk en redelijk zegt spreker dat men het de Kroostrijke Gezinnen mogelijk make behoorlijk te le ven, en het is slechts een plicht van so ciale rechtvaardigheid alle wetten en in stellingen te richten, niet op den enke ling maar wel op het gezin, de levenscel en de bronader der Gemeenschap. De h. Depraetere wijst met fierheid op het feit dat ook onze ministers, negen, acht, zeven en vier kinderen hebben zoo dat men ons ministerie betitelt als dit der Groote Gezinnen Onze moeders en hunne kinderen heb ben recht op gezonde lucht in een opene en luchtige woning, waar de zon en licht naar binnen dringen. Spreker richt zich tot de regeerders en zegt: geeft het woningfonds der Groote Gezinnen het noodige, veralgemeent de familievergoeding; steunt mildelijk het studiefonds; helpt de Groote Gezinnen door ze niet te belasten met taksen en supertaksen. Oefent een drukking uit op de Nat. Maatschappij van Spoorwegen zoodat zij vader en moeder den afslag hun leven lang zou verleenen; maakt de lucht zui ver voor onze kinderen, ln de treinen, op straat, in het leger, ja zelfs hier op de Tentoonstelling (Toej.). Inzake legerdienst, laat de Kroostrijke Gezinnen zooveel mogelijk vrij, zij geven reeds zooveel meer dan alle anderen. Tenslotte richt de h. Depraetere het woord tot de aanwezigen: er is nog veel te doen, zegt hij, hebben we veel op ons actief, er valt nog te strijden om die ge dachten te doen ingang vinden bij dezen die leven van égoisme en eigenbelang. Nadat spreker nog beroep heeft gedaan op het nieuw lid, den weledelen Heer Van Zeeland, opdat hij bij den Eersten Minis ter zou aandringen om de Kroostrijke Ge zinnen recht te doen geschieden wordt na luide toejuichingen de vergadering opge heven en het Zomercongres gesloten. De Engelsche boot Prinses Ena a deze reis in brand geraakt in volle zee. ■saBB&aaEaBBaBHBasasaKEaasiiBBEigjBsiaasBssaasaaasfizs&saaa Erge kommunistische opstooten waarover meer op 2° blad hadden deze weck plaats te Brest. Frankrijk doorleeft zware dagen. die Vrijdag 2 Oogst, in den avond, een 250 passagiers had gebracht naar Jersey en ledig terugkeerde naar St Malo met 45 led:u der bemannir^ aan boerd, is bij' Noodseinen werden uitgezonden en door toesnellende schepen werd de bemanning gered. De boot zoaS enkele uren nadien. Donderdag der aanstaande week is het O. L. Vr. Hemel vaartdag. We vragen dringend aan alle inzenders, ons copij en berichten EEN DAG VROEGER te wil len zenden. De Vrijdag morgen mogen ons enkel later gebeurtenissen toekomen. Döo* 4 en 1% frank ln alle Apotheken. wi; Een zicht op de oorlogshaven van Bre&t waar de onlusten losbraken* De boot Prinses Liudie door brand vernield werd en zonk in het KanzaL De Fransche plezierboot Enez-Eus- samet 253 passagiers aan boord, is Zondag 11. bij het verlaten der haven van Lampaul op een rots geioopen. Het schip werd kk. geilagen. Daar het schip water «maakte» en begon over te hellen ont stond paniek aan boord. De or plezierboo- ten en ch.rssloeptn werd hulp :-;cbo den tu alleu konden ten «lotte gered worden. De Schotse he boot Methihil is op de Middellandsche Zee ln brand geraakt en werd door de bemanning verlaten. De Duitsche steamer «Attka. is eveneens in de Middellandsche Zee in brand geraakt. De bemanning kon het vuur niet overmeesteren en moest het schip veriaten. De Russische onderzeeër die met 55 man aan boord is vergaan, werd gelicht. KABINETSRAAD De prijs van het varkensvleesch. De bestrijding van den Colorado-kever. Het hotelstatuut. Vrijdag 2 Oogst vergaderden de Minis ters nogmaals om enkele hangende vraagstukken te behandelen. Om de stijging van het varkensvleesch tegen te werken besloten de HH. Ministers het contingent voor den Invoer van het varkensvleesch te verhoogen voor Oogst maand. Voor deze maand mogen 200.000 Kgr. geslacht varkensvleesch ingevoerd worden en 275.000 Kgr. op voet. Ter bestrijding van de colorado-kever, die zoo groote verwoestingen kan aanbren gen aan de aardappelvelden en die ont dekt werd in sommige velden der Pro- vintie Namen, wordt een millioen ter be schikking gesteld. De bestrijding dier insecten is zeer kostelijk. De aangetaste velden moeten begoten worden met een mengsel van pe- trool en essenoe. Voor een vierkante meter zijn tien liters noodig. De kosten kunnen geraamd worden op 100.000 fr. per Ha. Het Ministerie van Landbouw houdt aller lei drukwerk met de afbeelding van d& gevaarlijke insecten ter beschikking van de landbouwers die dit zouden begeeren. De landbouwer die een colorado-kever mocht opmerken op zijn velden, moet zulks onmiddellijk aangeven bij zijn ge meentebestuur. Het ontwerp van het statuut der hotels werd ook door den raad goedgekeurd. Mededeeling werd eveneens gegeven dat bericht werd gezonden naar verscheidene vreemde Regeeringen dat de Belgische Staat niet kan tusschenkomen in de kos ten van het mogelijk rapartrieeren van een groep Belgische werkloozen die naar Congo zijn afgereisd per fiets. Die groep werd thans opgehouden aan de Spaansche grens. DE OMZETTING DER RENTEN De nieuwe titels. Binnen kort zal een aanvang genomen worden met het drukken der nieuwe titels ter vervanging der titels der omgezette renten. De nominale waarde der titels zal behouden worden, behalve dat meer titels van grootere waarde zullen gedrukt wor den, en kleiner zullen gegeven worden voor de kapltaalsbonificaties die aan de omgezette renten gegeven werden. tBBBBBaS£32£iESSSBBBBBZESBSSS BELGIE Het nieuws loopt dat ter gelegenheid van de zegening der Basiliek van Koekcl- berg, een herdenkingszegel zal uitgegeven worden. FRANKRIJK Parijs. Een nationaal congres van Fransche priesters oudstrijders, werd ge houden te Vannes onder voorzitterschap van Pastoor Bergey. De 600 aanwezigen keurden eene motie goed gericht tot al de kameraden oud-strijders van de ge- heele wereld, hen uitnoodigend met hart en ziel te werken tot vestiging van de vrede en het recht en met September naar Rome te komen verbroederen. ENGELAND Lenden. De wakkere Bisschop Mgr Hinsley heeft vóór een paar weken in de Sinte Monicakerk gepredikt over vrede en oorlog: «De wereld zegde hij, zit zwart van oorlogsgevaar. Vervolgingen tegen de Kerk zijn ontketend. De huidige toestand zegt niet veel, en de toekomst is onzeker. Rassen rijzen tegen elkaar op, het zwarte tegen het witte, en het gele tegen allebei. De troebele wereld maakt eene geweldige crisis door, eene periode van strijd, ik zou mogen zeggen van ontbinding. Deze week is misschien beslissend voor de vrede in Afrika en Europa. Laten wij bidden, op dat de staatsmannen die het lot van de wereld in handen hebben naar de ware bron van vrede zouden opzien. En die kan ankel gevonden worden in Jezus-Christus. 's Menschen hart moet opzien naar het goede; men meet begeerig zijn naar den vrede. Zelfzucht moet onderworpen zijn aan de controol van het verstand, en het verstand aan de controol van God. Het is een heidensch gedacht, te denken dat oorlog noodig is. Het laatste woord van Christus was; «Mijnen vrede laat ik U. Uwe harten wezen noch gestoord noch bang.De Kerk bewerkt den vrede en veroordeelt den oorlog. Zelfs een recht vaardige oorlog blijft eene onnoemelijke ramp; maar met het stelsel van den Sta tenbond kan er geen rechtvaardigen oor log meer bestaan. De wereld was doof wanneer Paus Pius XI zegde dat eene vrede, verdedigd met bajonetten, onze ker was, en nu klagen sommigen dat de Paus geene leiding geeft en zich niet uit spreekt voor vrede! Maar zij zouden de eersten zijn om hem te beschuldigen van politiek, indien hij nu eens niet in hun nen zin moest spreken. De Paus spreekt gedurig van vrede, en met Kerstmis 11. hoorde ik hem nog een smartvoilen zin uiten: Indien onze smeekingen tot dc. volkeren niet helpen dan richte i wij onze smeekingen tot God, en verzoeken Hem de volkeren te vernietigen die den oorlog willen Dit sermoen werd met veel belangstel ling aanhoord. (BBBBflBEBBBBBBBBBBBBIlB&SBBBB Het gekend Huis FRANKFORT, Oost ende, zal iederen Vrijdag zitting bouden bij KAMIEL BOSSAERT, «Café des Alliés», (rechtover Post), Ieperstraat, 3, POPERINGE, voor den aankoop van Ik betaal Oud Goud van 20 tot 30 fr. de gram. Zilver van 320 tot 600 fr. de kilo. Kostelooze weging en taxatie. Beleefd aanbevolen, H. FRANKFORT, 84b, Kapeilestraat, Oostende. ia5i2S2jr.j6i»iaj»c»BaBBBaaBBra op postcLeck 15.570 van Sansen-Vanneste, Poperins^e, en van nu tot einde jaar wordt ons bi ad U wekelijks per post besteld. Voor Frankrijk 14,75 Belg. franken; voor Amerika 23 frank, op to zendca per in 191 nationaal pasiinandaaU

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 1