De Gordon Bennett Ballonwedstrijd EEN HEERLIJKE SNUIF SMAAK/ EN6DESTR0QP GEDACHTEN De Jonkvrouw van Lindendale J AANBESTEDINGEN 'T ROOS KRUIS 00-B FM KQSMOS-TQERISME WEKEUJKSCH LITURGISCH BULLET1JN Het leven verliest zijn vaarde, zoodra mea ftii# Inspanning uitschakelt. Te begeerlijk maakt oneerlijk. Met sommige menschen vergaat het ais met schilderijen; zij kunnen alleen de aandacht trekken door een dure om lijsting. Eerbiedig de bezittingen van anderen, Indien u rustig van uw eigen bezit wilt genieten. Bedelaars handen zijn boomlooze manden. Manifesteeren is niet strijden, fluiten Is niet weerleggen. Ml hetmanneke UIT DE WIJL D'ITALIAANSCHE RAVEN D'Ethiopiërs gaan beschaven, Zijn d'r in Engeland Menschen met gezond verstand. Die dat beschavingswerk Vinden wat al te sterk. Ze maken pak en zak En trekken d'r uit op hun gemak. Zoo is 't geval met een rijke Engelsche Mme Roberts, die, om heuren afschuw te laten blijken tegen de handelwijze van de zoogezegde beschaafde volkeren die bereid zijn om een nieuwen broedermoordenden oorlog aan te gaan, heur potten en pan nen bijeen heeft geraapt en d'r met ge heel heur huishouden van door gemuisd Is. Er zijn er veel te vinden die alzoo zouden willen handelen, maar, geen avans als uwen portemonee niet goed gespekt is, want die madam Roberts heeft in de Zuiderzeeën een betooverend eilandje aangekocht, waar ze zich met heur kin deren en enkele beproefde vrienden gaat vestigen. Alzoo zullen we tenminste in vrede leven,zegt ze, onze kinderen en echt- genooten zullen geen misdadigers worden, want zijn evennaaste dooden is 'n mis daad en we zullen er 'n wereld vergeten die rot is vim hoovaardigheld... en van lafhartigheid! Da's ook altijd mijnen droom geweest... maar 't is steeds bij nen droom gebleven. GEDURENDE den wereldoorlog was een soldaat, door schrik bevangen, op de vlucht geslagen, 't Begon stilaan te deem- steren, toen hij almeteens op een officier liep, wiens graad hij niet goed kon onder scheiden. Waar trekt gij naartoe soldaat? Wel... mijn kapitein... Ik ben geen kapitein I Wel... mijn majoor... Ik ben geen majoor! Wel... mijn kolonel.» Ik ben geen kolonel! Pardon, mijn generaal... Ja, ik ben generaal... En waar gaat gij naartoe? De soldaat zucht: Ik weet het ni?t mijn generaal. Maar eerlijk: ik dacht niet dat ik zoo ver achteruit zat...! HIJ DIE GEEN LIEDJE ZINGEN KAN Die moet er maar eentje fluiten... Fluit dan maar op, m'n beste man, Dat uw ooren er van tuiten. Want, 'k verklaar het hier terstond In het rond, Met vollen mond Fluiten Is danig gezond. Zoo tenminste verklaart dien Amerl- kaanschen dokter, meneer Publy, die die affaire zoodanig bestudeerd heeft, dat hij er 'n gansch boek over kunnen schrijven heeft. Daarin bewijst hij dat hij die goei longen hebben wil, tenminste een uurken per dag aan 't fluiten moet be steden. En 't is er weinig aan gelegen of 't een lieken is dat ge schuifelt of iets dat ge zoo maar zelf aaneentijfelt, 't voor naamste is... een lang, een aanhoudend geluid voor te brengen. En dien excercies laat toe de borstkas zoo goed te ontwikkelen als eender welke gymnastiek! 't Is nu maar te zien of dien fameuzen doktoor zelf maar niet aan... 't fluiten is, hetgeen liegen beteekent, als hij ons dat wil wijsmaken, en of dat hij dat soms niet doet om geld te kloppen met zijn boek! Als 't zoo is, zal hij er bij ons nog lang mogen naar fluiten, en we zullen hem zeker de gelegenheid niet geven, ons daarna uit te fluiten... Met ailemaal dat fluiten... en ons cen ten daarbij zou hij nog te gezond kunnen worden! EEN BOER had met zijn riek den hond van zijn gebuur neergestoken en moest nu voor de jugepee verschijnen. Waarom hebt ge dien hond dood gestoken? Omdat hij mij wilde bijten. Waarom hebt g'hem dan met den steel van uw vork niet afgeslagen? Dat had ik gedaan... als hij mij met zijn staart willen bijten had!... 'K VERKLAAR HET U GEZWIND Z' hebben 'n nief wonderkind Zeker 't duizendst in getal En dan nog 't wonderste van al 't Hoeft zeker hier niet uitgekraaid. Dat 't uit Amerika komt overgewaaid! 't Draagt nen naam gelijk Ik of gij, met 'n klein veranderingsken d'r aan, want 't heet Mickey Norman en is afkomstig laEIBSBSËBSaaBHaBBHBHaaMDHH Mengelwerk van 22 September. Nr 35. door W. VAN HE1LE. Vlug keerde hij^in huis terug. De oude Delange zat kalm aardappelen te schillen. Haverbeke is niet dood, zei Floris op gejaagden toon. Ik zag hem met Ver laan op de kar zitten. Ze zijn naar den kant van de statie gereden. Maar hoe is dat mogelijk? Hij zal gisterenavond uit de beek ge kropen zijn, zonder dat ik het zag. En zijt ge daar nu zoo blij om? Ja. 't Was stom wat ik deed. Van eigen zou ik gaarne hebben dat hij met zijn beenen omhoog lag als een hond, Haar dan zou er geen enkel bewijs tegen Hij mogen zijn. Ik wil niet voor mijn le ven in het kot. Maar hij zal u nu aanklagen, beweer de de vader. Dan zeg ik, dat ik hem een poets heb villen bakken, omdat hij achter Paula liep. En misschien lieg ik alles af. Hij heeft u niet kunnen herkennen H den kapmantel. Maar de brief! Het gerecht zal er Hee naar Paula komen... en zij zal van- oigen zeggen, dat ze dan niet geschreven heeft. En dan vertelt ze aan de heeren, dat *iJ ze opsluiten... en met hun hulp ver- trekt ze, sprak de oude boer met een vloek. Och, we winnen het toch niet! En wat dan? We hebben niet veel tijd ""er. Na Nieuwjaar komt de moeial te rug... Trek uw plan! Maar ik wil geen angst fueer als dezen nacht. Ge moet Paula weer «aeden laten komen. van West Paterson. 't En heeft maar vier jaar. al zijn tanden, al zijn haar, en, 't is niet t geval met elk, 't drinkt al liever wijn dan melk. Als 't twee jaar oud was begon 't al te smooren en op driejarigen ouderdom was 't al kampioen van de flesch! En daar hij teveel ln poepa's wijnkelder zat, hebben z"n ouders hem verzocht zijn... drift naar den drank 'n beetje te beteugelen. Ter gelegenheid van zijn vierden verjaardag hebben z'hem toch toegelaten vier sigaren te smooren en Mickey heeft verklaard dat er niks op de wereld beter is, om "n verjaardag te vieren, dan 'n goeie sigaar en 'n goei flesch wijn... En met zoo 'n monsters komen d'Ame- rikansn stoefen... mijn teenen wierden rood van schaamte, moest ik zoo ne spruit hebben.,, want meê 'n halve flesch wijn en 'n paar sigaren heb ik zelf a! mijn bekomste! T GEBEURDE onder den oorlog. Mlel Kalot was door ne kogel aan zijnen voet gekwetst geworden en hij naar 't hospataal. De doktoors hielden zich nog al lange met hem bezig. En snijden dat ze deden, en kerven aan Miel zijnen voet... Eindelijk verloor deze toch zijn geduld en vroeg: Maar, wat zijt g'eigentlijk met mij aan 't uitsteken? Wel, zei een van de doktoors, we zoeken den fameuzen kogel. De kogel... maar waarom hebde mij dat niet direkt gezegd... 'k heb hem hier in mijnen za'k! GE KENT GEWIS De geschiedenis Van Dedale en Icaar, Die, geval heel raar, 'c Is noodig 't U hier op te klaren, D'eerste vliegers van de wereld waren. Icaar dus was de zoon van Dedale... in de mythologie. Z'hadden zeker iets be- ketterd dat niet goed in den haak was, want zekeren dag kwamen de champetter en de sjandarmen hen aanhouden en sloten ze op in den doolhof van Creta. Om te ontvluchten maakten ze daar hun pluimenmatras leeg en fabrikeerden ze zich met die pluimen en was een soort vleugels onder de armen. En 't spelleken lukte. Ze vlogen uit hunnen nest. Dedale. die al nen ouwen pee was, was heel kon tent honderd meter verder neêr te strij ken, maar Icaar, vol jeugd en vuur, vloog maar door, altijd hooger en hooger. Maar wat gebeuren moest... gebeurde. Hij kwam zoo dicht bij de zon, dat 't was van zijn vleugels begon te smelten en hij... leelijk van zijn pluimen begon te ver liezen... en lijk ne steen naar beneden tuimelde... van bijna aan de zon. Ge moet niet vragen wat ne klop. Dit allemaal om u te verklaren dat de Duitsche piloot Ducubeil erin gelukt is, ook zoo met 'n systeem van vleugels, 195 meter en daarna 225 meter ver te vliegen. Maar in tegenstelling met Icaar, is hij 'n beetje voorzichtiger te werk gegaan, en heeft hij dien afstand afgelegd op slechts één meter hoogte. We zullen 't opschrijven tegen den moment dat alleman met zoo'n koppel vleugels vliegen zal. Want... komen zal hij. ROCKEFELLER JUNIOR, die zoo pas rond de twee milliard baar geld heeft uitgedeeld aan liefdadigheidswerken om aan de nieuwe Amerikaansche belastin gen te ontsnappen, is een zonderling man. Overtuigd dat het voor jongelieden niet goed is over te veel geld te beschikken, schonk hij zijn kinderen nimmer een cent meer dan het nauw-berekend maandgeld dat hij hun verleent. Op zekeren dag be zocht zijn dochter eene tentoonstelling en uitte haar bewondering voor een motor bootje, dat eenige honderden dollars kostte. Als het u zoozeer aanstaat, waarom koopt ge het niet? vroeg een vriendin. Het koopen, mompelde juffrouw Rockefeller. Voor wie neemt gij mij? Voor de dochter van Vanderbilt? GUEBT GEWIS OOK AL GEHOORD Van zekere dingen Waarvan men vroeger geen woord Hoorde uiten of zingen. Zoo ben 'k er zeker van, m'n beste klan- Dat 't met de waarheid zal strooken [ten, Als 'k zeg, dat men u nog nooit heeft ge- [sproken Over 't geval... van de niezende planten! Alleman weet dat de planten asemen... d'r zijn er zelf die vleesch eten! Nu is er nen Ohileenschen plantenkun dige die met 't nieuws voor de pinnen is gekomen dat hij een plant ontdekt heeft die niezen kan... Atchi! 't Is gelijk ik 't u zeg. 't Is voldoende dat z'een stof- ken in heur oog krijgt... 't is te zeggen op heur blad of op heuren stengel, of oogenblikkelijk stelt ze zich in verdediging op. 't Blad, dat groen was, wordt gansch rood, plooit zich en strekt zich daarna meerdere malen plots uit... en tezelfder tijd hoort men een geluid dat gansch 't niezen van den mensch nabootst. De geleerde legt dat uit als volgt: Door het herhaalde open en toe gaan van 't blad ontstaat er 'n soort luchttrok... een klein windje, en daardoor dan heeft de plant, diie toch zoo gevoelig is, 'n valling ofte verkoudheid opgedaan... en moet ze niezen! 'k Ben kontent da'k geenen Belgischen Amerikaanschengeleerde ben, want 'k zat zeker al lang in Geel te koeke loeren! 'T BEGINT stilaan te donkeren. Fiel Rollmops stapt over de straat met 'n brandende lantaarn ln de hand, toen hij eensklaps opgeschrikt wordt door 't geroep van zijnen kameraad, Jef Tamme loet: He! Fiel, waar gaat ge zoo naartoe met die lantaarn? Ha! Ik ga te vrijen, zei Fiel. Te vrijen!? In mijnen tijd dee'k daarvoor toch geen lantaarn meê zulle 1 Dat heb ik direkt genacht, als 'k uw vrouw voor den eersten keer gezien heb! zei Piel. □EBSsaaBaasasBBsaHssaaaiisaaa Dat ze weg loopt? Ze kan daar boven toch niet zitten, als het gerecht er is. Ik peins al over iets anders, hernam de vader met een grijns. We kunnen ze ergens steken, dat de heeren haar niet vinden en zeggen dat ze gevlucht is en we niets van haar weten. Waar zoudt ge ze steken? In den kelder onder de schuur. Als ze daar roept, hoort niemand haar. En misschien komt ze er nooit meer uit, fluis terde de schurk. Dat ware het best. Ze vermoorden? vroeg Floris, toch huiverend. Wilt gij als een schooier leven? Of werken gelijk een beest, gij, die koning van de streek zijt geweest? Ha, neen! Wel, dan moet ge durf toonen en niet benauwd zijn als een lafaard! De heeren van het gerecht zullen ons gelooven, als we zeggen dat Paula weggeloopen ls. En ze dan opsporen en niet vmoen! Wat kan ons dat schelen! Als ze kwade vermoedens krijgen, ko men ze hier zoeken en ook in de schuur. Maar ze vinden haar niet, als we slim zijn. Het is een vervloekte zaak! Ik vraag het u nog eens: Wilt ge lie ver wroeten als een beest voor een korst brood, gij die altijd rijk hebt kunnen le ven? En moet ik in een armhuis! Het is toch uw schuld, dat ze niet met u wil trouwen. Met een huwelijk ware alles goed geweest. Waarom moest gij achter die Wieze Every loopen en de dochter van Dries lastig vallen? Daar is al de mlzerie van voort gekomen. En nu wil Paula niet meer van u weten! Het is een vervloekte historie. Toon u kloek! Heb durf! Haverbeke kan den trein naar Oudenaarde genomen hebben en straks is MJ bij het gerecht. De heeren mogen Paula niet te spreken krij gen of alles loopt mis. Zelfs al ware Ha verbeke dood, dan zouden we het nog niét winnen. Paula heeft me dat gisterenavond weer verzekerd, al weet ze niet, waarover IEDEREEN EN ALLEMAN Spreekt en babbelt ervan 'k Vraag me af alsdan, Waarom wij, m'n goeie man, D'r niet eens zouden van spreken Om d'r een epistel uit te kweeken? 't Is altijd dat gewonnen. Waarover 't gaat? Is me dat ook al 'n vraag... wel over Abessinië natuurlijk. t Schijnt dat die mannen ginder nog al erg bijgeloovlg zijn, en een der meest verspreide bijgeloovigheden is deze der geestenen bijzonder der slechte geesten die den reuk van 't poeier niet kunnen verdragen en die men verdrijft door 't lossen van geweerschoten. Maar die superstities hebben ook hun nen goeien kant, want ze z;-tt:n d'Abes- siniërs aan tot... 't vasten! De man die onder den invloed is van den geest Gragne mag alles eten, behalve schapenvleesch; hij die gepakt is door den geest Pirda, mag slechts geiten- en kiekenvleesch ver bruiken: de geest Deho-Derg laat slechts toe, lindensoep en zonder gist gebakken brood te eten! En daarachter komen er nog, nog, nog, zulle! Zooals Magal, Kira- Koto, enz., enz... enfin zooveel als dat er Atoessiniërs zijn... en diegenen die er tot nog toe geenen hadden zullen nu ook niet meer moeten klagen! Want z,hebben d'r eenen bijgekregen in levende ge daante... Mussolini! En dat zal nog de ergste zijn van alle geestenAmen MOEDER of beter Mamais bezig met zich schoon te maken vóór den spie gel (zoo peinst ze toch). Nog 'n beetje rodsel, nog 'n beetje zwart, en klaar is Kees! Maar Mieken die heur moe gadege slagen heeft, zegt eensklaps: Mama, is 't rood op de kaken een teeken van gezondheid? Ja, natuurlijk kind! Dan zijt ge gezonder op uw linker kaak dan op uw rechter. En rood dat ze werd, de mama, na tuurlijk rood, niet van gezondheid, maar van schaamte. WIE HEEFT ER van de zilveren vloot niet De zilveren vloot van Spanje? [gehoord Daar waren veel matroosjes aan boord En appeltjes van Oranje... De Joden waren daarop zeker jaloersch, want z'hebben zich nu ook een vloot aan geschaft... maar in plaats van appeltjes van Oranje, zijn d'r kanonnekens aan boord. Dat is de tweede vloot die de Joden ooit gehad hebben sedert z'op de wereld zijn, e.n da's precies van gisteren niet. Hun eerste was deze die Salomon (ja, ja, dien uit de Gewijde Geschiedenis!) uit rustte te Estiongueber en waarmeê hij de zeeën doorkliefde om meubelen, muziek instrumenten en ornamenten voor zijn paleis en zijnen tempel te gaan halen omdat hij 't daar beterkoop kon hebben! 't Affaires-doen zat er van toen al in! SEPTEMBER is d'eerste maand met 'n R. Bekend, heinde en ver, Door d'oester- en mosseleters Daar, naar 't zeggen van welweters Die beestjes, anders al fijn, Dan nog 't fijnste zijn. 't Water loopt uit mijnen mond als 'k er aan denk... maar ziet ge... Marenta lust noch mosselen, noch oesters. Dus 'n kruis- ken er over... Maar wat ze wel lust dat zijn garnalen en daarvan mag 'k alle da gen ne kilo halen! 'k Geloof da 'k U al d'historie van den pantoffelheld heb ver teld, hé? W'hebben 't dus over de garnaal. Naar we vernemen zou er ln Australië 'n jonge dierkundige zijn, Miss Spargo, die gedu rende 18 maanden de garnaal ln zijn doen en laten heeft bestudeerd. Zij heeft die beestjes zoo gedresseerd, datzij thans allerlei toeren voor haar verrichten... en zelfs eitjes leggen op bevel! Eerst zien, zeggen de Oostendsche gar- naalvisschers, die daar van hoorden spre ken, en die er zelfs nog niet in gelukt zijn, de garnaal op bevel in him netten te doen zwemmen. LAAT ME NU toch eindelijk eens met rust, gij bengel, riep de vader uit straks vraagt ge mij nog 't blauw van den hemel. Nog één vraagsken, papa? Allee dan... de laatste. Zeg mij eens, papa, als 'n wesp op nen netel zit, ls 't dan de wesp die den netel steekt of den netel de wesp? T IS WAAR DAT Het weten is wel schoon Maar 't doen gaat boven 't weten Die veel en grondig weet Is waard geleerd te heeten Maar die zijn plichten kent Zijn driften houdt in toom Zijn daden wijs bestuurt Zulk een is wijs en vroom! En als ge dat weet, moogt ge ook weten dat: de eerste almanak gedrukt werd in 1420; de eerste horloge vervaardigd werd in 1476; het eerste spinnewiel in gebruik werd genomen in 1S30; het eerste rijtuig werd gebruikt in 1550; de eerste telescoop vervaardigd werd in 1590; de eerste drukpers werd ingevoerd in 1629; de eerste luchtpomp werd gemaakt in 1650; de eerste stoommachine werd vervaar digd in 1753; de eerste luchtballon opsteeg in 1783; de eerste lokomotief klaar was in 1820; de eerste lucifer werd gemaakt in 1829; de eerste stalen pen werd vervaardigd in 1830; de eerste echtscheiding in Hollywood werd uitgesproken in 1907 en de laatste nog niet voorbij ls, want d'r liggen er gin der weer 'n paksken gereed, onder de ci nemaspelers en -speelsters... hetgeen niij de volgende anecdoot jes te binnen brengt, waarvoor g'uwen neus kunt optrekken als ge wilt... 'k geef z'U voor wat ze waard zijn. iSBEiBsaEBasaBBaaisasaassESBS het gaat. Maar ze weigert met u te trou wen en daarom is zij het, die uit den weg geruimd moet worden. Vader en zoon zaten als twee misdadi gers te fluisteren. Het was weer aan het regenen en de boomgaard scheen in een somberen nevel gehuld. Eindelijk stemde Floris toe den ouden sluwen Delange te helpen. Hij verkende eerst de omgeving, maar er was niemand in den omtrek te zien. De twee kerels gingen naar boven. De vader opende de deur van het zolderka mertje. Ge hebt nu na kunnen denken en we willen het woer eens met u probeeren, zei hij tot Paula. Kom mee naar beneden! Ge zult uw gewoon werk doen. Zwijgend volgde Paula de beide mannen. Plots laaide de hoop bij haar op. Ze was uit haar gevangenis bevrijd, al begreep ze wel, dat ze nauwkeurig zou bespied wor den. Maar straks wilde ze het toch wagen weg te "loopen. Ze zou naar de hoeve van Verlaan vluchten, meenend dat Haverbeke daar nog was. En hij zou haar onder zijn bescherming nemen. Hij kon haar naar den pastoor leiden, bij wien ze haar nood zou klagen. Maar toen Paula ln de keuken kwam, grepen haar oom en neef haar snel vast. O, wat doet ge! kreet ze verschrikt. En ze voelde zich nu door een nog groo- ter gevaar bedreigd. Floris bond haar een dikken doek voor den mond. In haar wanhoop verdedigde Paula zich heftig. Tijdens de worsteling kreeg ze van den oude slagen en stampen. En ze kon het tegen de twee mannen niet lang uit houden. Afgemat zonk ze op den vloer neer. Floris bond nu haar armen vast. Ik heb het u gezegd, dat we meester over u zullen blijven, siste de oude boer. Ge zijt nog niet getemd... Macht maar, we krijgen u wel klein I Weer liep Floris naar buiten. Hij voelde thans haat voor Paula, die zijn rechter wang opengekrabd had. De orij, siste hij. Mij zoo toetakelen In den tijd dat t Ministerie hier om de week omvergekegeld werd was 't spreekwoordelijk geworden dat de minis ters veranderden van portefeuille lijk de cinemastars van man (of vrouw)! Tot staving. A Een bekende Hollywoodsche kinema- star, die volgens haar contract niet trou wen mocht, huwde ln 't geheim eenen bankier. 't Zal d'r gaan stuiven, zei een vrien din, als de directeur ooit verneemt dat ge getrouwd zijt! Lachend antwoordde de star: Tegen dat hl] dat verneemt, ben ik reeds lang gescheiden. Is één. Een bankier (van Hollywood) sprak tot zijn vrouw (een cinemastar) Ik ben vandaag bij een waarzegster geweest, die mij voor tien dollar de toe komst heeft voorspeld en weet ge nog wat ze mij gezegd heeft?... Dat ge mij niet meer bemint en gaat scheiden! Ezel! riep de Diva uit, dat had ik U voor niets kunnen zeggen... Is twee. De cinemastars G. D. en L. S. gaan in Hollywood wandelen. Passeert daar nen eleganten heer. Hij lacht minzaam, groet en de cinemastar G. D. lacht lief terug. Wie is die man? vraagt L. S. daarop. O! 't is een van de beste mannen met wie 'k gehuwd geweest ben. O! zoo, en hoe heet hij? Tiens, zegt G. D. terwijl ze eventjes nadenkt... 'k heb zijn naam vergeten! Is drie. Twee Hollywoodsche cinemastars zijn aan 't babbelen. Denk eens, zegt de eene zoo tegen de andere, John zei me gisteren dat hij nog tijd genoeg had om te trouwen, wij moe ten nog 'n beetje wachten... Laat hem loopen, viel de andere in de rede, een man die zooveel moet naden ken is zeker geen gemakkelijke gast, en zal U nog veel moeilijkheden berokkenen bij de echtscheiding! Is vier. Zoo natuurlijk is dat ginder gewor den, zie! 't Manneken uit de Maan. gHS2BX3B8BEBSXSS3KEB9EEailBBa Beste Engelsche PEPERMINT voorkomt Hoofdpijn N eusverstopping Kortademlng Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel ln de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. IZSBEBBBBBBBiiBBBBSaBBBBBBBBB 23 SEPT. Te 5 uur ten Stadhuize te ROESELARE, bouwen van een brug, Weststraat. Bestek 37.723,75 fr. Stukken ter inzage 's voormiddags bij bouwm. R. Doom, Stadhuis, bureel 1. Inschrijv. aan- geteekend of ter zitting afgeven. 26 SEPT. Te 11 uur, ten Gemeente huize te MERKEM, onderhoudswerken aan de wegen van groot verkeer. Bestek 27.275 fr. Stukken ter inzage ten Gemeen tesecretariaat en te koop, prijs 8 fr., bij arrond.-ing. A. De France. 7, Maloulaan, leper. (Postch. 405663.) 27 SEPT. Te 11.30 uur, ten Gemeen tehuize te PLOEGSTKERT, kasseien van buurtweg van groot verkeer Bizet-Tou- quet. Stukken ter iazage ten Gemeente secretariaat en te koop, prijs 20 fr., bij arrond.-ing. A. De France, Maloulaan, 7, leper (postch. 405663). Uitslagen der Aanbestedingen II SEPT. Te 10.30 uur, in de Mag- dalenazaal, St Jansstraat, Brussel, aan- leggen van een brandweerinrichting in het postgebouw te IEPER. R. LACANTE, leper, 3.532 fr. zonder kraan of 3.805 fr. met 2 kranen; G. Van- denberghen, id., 3.922,60 of 4.333,60 id. IBBBüBBBBBSBBBBMBBSBBBSBBBSïS GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVREDEN! NA LEZING, SCHUIF IIET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND. ZOO STEUNT GE ONS. DANK EROM. IS2HaaBBSB3BaS3SaSaBBBBBB&B23! Waarom lijden aan! HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPITN GRIEP' RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER MAANDSTONDEN {als de Wonderbare Bruine Poeders van] der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaas-Waas. U oogenblikkelijk zonder echadelU^e gevolgen van deze pijnen zullen bevrijden* _Dm doos v. 8 poedera 4 fr._ De driedubbele doos 25 poeders 10.OG fr Te verkrijgen in alle goede Apotheken of| vrachtvrij tegea postmandaat. Gebruikt ze eens, U I zult nooit geen an-l dere meer gebruiken.] Ét'jsasra&sssrass en met Haverbeke zou ze vluchten. En ze was toch mijn lief! Wat gaat het haar aan, dat ik een ander meisje gaarne zag! Ze moet zoo fijngevoelig niet zijn, de jonkvrouw! De schavuit spiedde naar alle zijden. Maar er was geen mensch te ontdekken. Met dit ongunstig weer werkte er niemand op het land. Floris keerde in huis terug. Alles is goed, zei hij. Vooruit dan! We maken kort spel... Ze sleurden Paula uit de keuken over het hof naar de schuur. De ongelukkige vreesde vermoord te worden. En achter haar doek prevelde ze een gebed. In de schuur lag ze weer op den vloer. Wilt ge hier zweren op uw zielezallg- heid, dat ge met Floris zult trouwen? vroeg haar oom. Heftig schudde Paula het hoofd. Ha, ge blijft koppig, siste de oude. We zullen u dan nog een andere gevange nis geven. Ge kunt bij ratten en muizen zitten. In den hoek opende hij een val. Een houten trapje leidde naar beneden in een kelder, die alleen wat licht ontving door een paar nauwe luchtgaten. De mannen droegen Paula beneden. Floris haalde dan de matras en de de kens uit huis. Hij ging ook om een stoel en enkele andere benoodigheden. Tut, tut, maak niet te veel kompll- menten, zei Delange. Ze kan hier haar plan trekken. Pak een paar bossen strooi lijk voor koeien en varkens. Hij zelf sloot de luchtgaten af, want als er straks gendarmen of heeren van het gerecht kwamen, moesten ze geen ge schreeuw h ooren. Leer nu te kiezen, zei hij op hatelij- ken toon. Ge kunt de groote madam zijn van het huis. Wilt ge niet, wel, dan woont ge ln dezen kelder. Hebt gij een kop, er zit er op mijn schouders ook een, geloof het! En Haverbeke kan bij u niet geraken, voegde Floris er bij. KET VERTREK DER BALLONS Vorenaan de Duitsche Baüon Erichop tweede plan de Belgicavan Da muyter die derde kwam in de algemeene rangschikking. Te Warschau, Polen, zijn Zondag 1L der tien ballons opgestegen voor het betwisten van den Gordon-Bennettbeker. De ballons dreven af in de richting van Rusland. Daar men nog geen offlcieele berichten weet van twee ballons, een Fransche en een Duitsche, kan de definitieve rang schikking niet opgesteld worden. In ieder geval zou de beker gewonnen zijn door den Poolschen. ballon Polonia IIvoor de Warszawa van zelfde na tionaliteit, en met de Belgica als derde. Daar Polen drie jaar naeen de beker wint, heeft de Aero-Club van Polen zich definitief den vierden Gordon-Bennett beker toegeëigend. Hier de officieuze rangschikking: 1. Polonia n (Polen) 1.600 km. 2. Warszawa II (Polen) 1.561 km. 3. Belgica, (Demuyter en Hoff- mans, België) 1.460 km. 4. Erich Deku (Duitschland) 1.420 km. 5. Kosciuszko (Polen) 1.275 km. 6. Torun (Nederland) 970 km. 7. Maurice Mallet (Frankrijk)^ SCO km. 8. Lorraine (Frankrijk) 780 km. 9. Alf. Hiidebrandt (Duitschl.) 740 km. 10. Brussel (Quersin en Van Schelle, België) 679 km. 11. Zurich III (Zwitserland) 576 km. 12. U. S. Navy (Amerika) 552 km. 13. Deutschland (Duitschland) 548 km. BRUSSELSCHE WERELDTENTOONSTELLING 99BQBlBBBBSSiB3B8SBHB3B35aBSIS£fS9E2S3BaiBaB3Si9BBBIBBS3ESiQE3!3 ACHTJARIG MEISJE DOOR EEN TREIN GEVAT TE WINNEZEELE De achtjarige Antoinette Degrise, ver gezeld van de kleine Maria Brison, even eens acht jaar oud, kwam 's morgens omstreeks 10 ure langs de baan Steen voorde naar Herzele gegaan. Terwijl zij de sporen van den kleinen ijzerenweg der Vlaanderen te Winnezeele overstaken, bleef de kleine Degrise met den rechter voet tusschen de sporen steken. Zij trachtte te vergeefs hem ios te ma ken. Plots dook er een trein op, deze ver laat het station van Herzele om 9.48 ure. De mekanicien deed al het mogelijke om de machien tot stilstand te brengen maar gelukte er niet in tijds in. De trein wierp het ongelukkig slachtoffertje om ver dat het rechterbeen letterlijk vermor zeld werd. Dadelijk liep men het kind ter hulp en dokter Savage van Godewaarsvelde die met haast ontboden werd, deed het na de eerste zorgen toegediend te hebben naar het gasthuis van Hazebrouk over brengen waar men tot de afzetting van het verminkte been moest overgaan. Antoinette Degrise is het oudste van acht kinderen. De droefheid der zwaar beproefde ouders is onbeschrijfelijk. De rijkswacht van Steenvoorde heeft een onderzoek ingesteld. Eendagrei*. 40 Frank heen en te rug. Alle Donder- en Zondagen. Vertrek te 5 uur. Terug Tentoonstel ling te 22 uur. Vertrek verzekerd vanaf 4 personen. Driedaagsche Reis. 350 Frank ver voer, ingangskaart, alle hotelkosten. Ai over Beauraing, Aarlen, Luxemburg, Mon- dorf, Vianden, Diekirch. Vertrek tc 5 Yi uur, alle Zaterdagen. Inschrijven bij Paul Van Bruwaene, Agent van Kosmos-Toerisme, 16, Noord straat, Poperinge. (BBBBB1BBBBBBBHBBBBB9BBB9B2B TOMAAT - bevat A. B.C.-vitamines voor 't leven onmisbaar. TOMAAT - koningin d' kwalit. en onver- getelijken smaak. TOMAAT - gezond en natuurlijk pro- dukt. TOMAAT - Napoli- t-aansche zon direkt op uw tafel. Paula werd nu van haar doek ontdaan. Met oogen, laaiend van angst, keek ze van haar oom naar haar neef. Wat heb ik u misdaan? vroeg ze. Dat weet ge wel! snauwde Delange. Waarom wilt ge, dat Ik met Floris trouw? Hij bemint me niet. Wat is er dan? 't Is nu geen tijd om te babbelen, hernam haar oom. O, God zal u straffen, voor al die wreedheid en onrechtvaardigheid. Als ge me wilt dooden, zieg het dan! We willen u doen leven in geluk, en niet met een schavuit als die Haverbeke. Maar waarom moet ik de vrouw van Floris worden? Het is altijd zoo beschikt geweest, zei de oom. Hij geeft niets om me. Ge weet het beter, sprak Floris. Ge gelooft leugens van mij. En daarom zijt ge veranderd. Ik geef u niet aan een an der. Ik bemin u. En ge laat me zoo wreed behandelen door uw vader! Om u tot beterschap te brengen. Toe, toe, al dat babbelen helpt nu niet, bromde de oude. We laten haar al leen. O, heb toch deernis! smeekte Paula die toch door angst werd aangegrepen, want ze vreesde waarlijk dat de mannen het op haar leven toelegden. Moest dit keldertje haar graf worden? De zucht tot het leven laaide op. Maar vader en zoon gingen naar boven en trokken het laddertje omhoog. Ze leg den het op de val en bedekten het met een paar bossen strco. De gendarmen zullen haar niet vin den! zei Delange. Wilt ge ze er lang laten? Misschien wel voor altijd. Dat heb ik u toch al gezegd. Een mensch moet dur ven in het leven. Ik heb een kozijn wiens rijke schoonvader te lang leefde, al was de vent sukkelachtig. Mijn kozijn legde den steenput open en op een avond liep de oude ar ln. Het was vanelgen een on geluk, mSar mijn kozijn erfde toch de ponk. Ja, een mensch moet durven. Ik kan iets in Paula's eten doen... en dan wordt ze ziek en sterft ze. En niemand zal aan een moord peinzen. Ik kan ze in dien kelder laten omkomen. Ik moet me nog eens goed bedenken. En misschien trouwt ze met u. Dat ware het beste vaneigen. Wat zijn we er mee vooruit, als ze het beloofd? Hoe wilt ge zeggen? Wel, dan moeten we voor de huwe lijksbeloften naar het gemeentehuis. En als ze daar is, brengt z>e alles uit van den dwang... en we spelen ze kwijt. Daarom ware het het beste haar naar de andere wereld te zenden! hernam de oude Delange op afschuwelijken toon. Ik moet er over denken. Er zijn veel midde len. Ze kan bij het water putten ook in den steenput vallen. Eerst en vooral moe ten we nu zorgen dat de gendarmen of het gerecht niet met haar kunnen spreker^ en daarom zit ze goed in het keldertje. Ze heeft zelf den moed niet om luid te schreeuwen. En moest ze het doen, dan krijgt ze weer den doek voor haar mond. Beiden luisterden even, maar beneden hen bleef het stil. De twee schurken gin gen in huis en wachtten op de komende gebeurtenissen. Delange ruimde op de zolderkamer al de sporen van Paula's verblijf aldaar weg. Floris wiesch het bloed van zijn wang. Toen zijn vader beneden kwam, zei de zoon: De prij heeft me een leelijken kap gegeven. Ze trok haar nagels door uw kaak. Dat is verduiveld geen liefde. De wonde kan tegen me getuigen. Wat is dat nu weer, truntaard? Ik peins van alles. De heeren van het gerecht zullen vragen, waarom ik die schrammen op mijn kaak heb, als we hun vertellen dat Paula weggeloopen ls. Ze denken dan aan een gevecht tusschen haar en mij. Gij ziet nu overal spoken. Antwoord dat ge ln den donker tegen een tak ge- loopen zijt! PAX SEPTEMBER - HERFSTMAAND 22 Z 15" Zondag na Sinlcien. H. Mauritius. H. Thomas van Villanova Evangelie: Jezus verwekt den jonge ling van Naïm 23 M H. Linus. H. Thecla 24 D O. L. Vrouw ter Slavernij 25 W H. Firminus 26 D H.H. Cyprianus en Justina 27 V H.H. Cosmas en Damanianuj 28 Z H. Wencesias van Bohemen ZONDAG 22 SEPTEMBER 15® Zondag na Pinksteren. Inclina Domine Groen. 2® geb, van den H. Thomas a Villanova; 3® geb. van de M. Mauritius en gezellen, martelaars. Deze is weer een van de Zondagen waarvan de beteekenis zoo schoon naar voor treedt. Zondag is Paaschdag, Out standings-, Verrijzenisdag. Voor onze oogen rijst nu dat schoone beeld van de opwekking van den zoon der weduwe van Naïm. (Evangelie). Die opwekking is het zinnebeeld van wat er gebeurde met onze ziel bij ons H. Doopsel. Wij ook waren dood voor God, wij sliepen den dood slaap in de erfzonde. Tot de dag kwam dat de Heer ook tot ons zegde: Ik zeg u: sta op! Dat was werkelijk onze opwek king tot het leven der genade. Zoo groeiden wij op en voelden stilaan in ons de overblijfselen der erfzonde, onze zwakke natuur die geneigd is tot het kwade. Zoo dikwijls zijn wij gevallen, hebben al de weldaden van God over boord gesmeten om ons te keeren tot do schepselen. Hadden we toen ingezien in welken hopeloozen afgrond wij gedom peld lagen, welk een eindelooze afstand wij geschapen hadden tusschen ons en God, dan zou een hulpgeroep uit onze zielen zijn opgeweld, de bede om redding die wij vandaag bij het begin der H. Mig herhalenNeig, o Heer, uw oor tot mij cn verhoor mij; verlos uwen dienaar, mijn God, die vertrouwen op u stelt; ontferm u mijner, o Heer, want tot lï roep ik den ganschen dag.®. (Intoïtus). Zoo wij zulks den Heer vragen met vol ledig betrouwen, dan kan Hij ons zijn hulp niet weigeren. Dat leert ons de psalmist, waar hij doet zingen: «Het is goed te loven en uwen naam op het psalter te prijzen, o Allerhoogste. Om in den ochtend uwe barmhartigheid te ver kondigen. (Graduale). Als wij daaren boven de Almacht van God beschouwen o want een groote God is de Heer en een Koning, groot over gansch de aarde (Alleluia) dan zal dat vertrouwen in ons nog meer aangroeien en zullen wi) onze wenschen vervuld zien. Vurig ver beidde ik den Heer, en Hij gaf acht op mij. en Hij verhoorde mijn bede, en Hf} legde in mijnen mond een nieuw gezang, een jubellied voor onzen God(Offer torium). Aldus voor een tweede maal op gewekt, zullen wij niet nalaten onze zie len tegen de nieuwe aanvallen te sterken met het voedsel onzer ziel, de Eucharistie, dat ons vol leven door de wereld moet voeren. Het brood dat ik u geven zal, zegt de Heer, is mijn vleesch voor het leven der wereld.» (Communie). H.H. COSMAS EN DAMIANUS (Vrijdag 27 September) Deze twee heiligen vinden wij van in de eerste eeuwen der Kerk altijd samen vermeld als twee onafscheidelijken. Alle bei waren zij zeer beroemde geneesheeren, die hun kunst gansch ten dienste stelden der leden van de Christi Kerk in de eerst# plaats. Maar ze vonden daarin een uit stekend middel om de ongeloovigen voor Christus en zijn Kerk te winnen. Van oudsher worden ze aanroepen als pa troons der geneesheeren en van all# beroepen die met de geneeskunde hl verband staan. Over hun marteldood ver haalt het Martelaarsboek ons het vol gende: In Aegea, Klein Azië, de heilig# broeders en martelaren Cosmas en Da- mianus, onder Keizer Diocletianus den marteldood ondergingen. Eerst werden zf in boeien geslagen, aan het vuur over geleverd, dan in een vijver gestort, ten slotte aan een kruis gehecht en met pijlen doorschoten. Daar zij met Gods hulp ongedeerd uit die martelingen te voor schijn kwamen, werden zij onthoofd (omtrent 300). Hun graf berust in Syrië, waar keizer Jusrtinianus een heerlijk# basiliek ter hunner eer bouwde. Een snee brood, een goede laag gemengde stroop, de zoogenaamde Commerciaale Appel gelei en gij hebt een boterham, dieveel beter zal zijn dan om het even welke, daar kunt gezeker van zijn, voor Uw orga nisme... en voor Uw porte-monnale. N ALLE# KRUIDENIERSWINKELS (EBBBBHSHSiaBBSBESEBBBBBBBiBBI Ze zijn zoo slim. 't Is een vervloekt# historie Meent ge, dat ik voor mijn plezier zoo handel? Maar als ge zoo'n flauwerik büjft, zult ge u al verraden door uw ma nieren! Ik heb meer durf dan gij. Floris legde een pleister op de wonde, want het bloed bleef vloeien. Ongerust liep hij dan het huis uit en in. Hij keek gedurig ln den omtrek. Zouden de gen darmen opdagen? Maar de voormiddag verliep, zonder dat er zich Iemand op de hoeve vertoonde. Paula zat in haar somber verblijf te weenen. In al haar wanhoop hoopte ze toch nog op hulp van Haverbeke. Ze had het wel gevoeld, dat hij haar beminde. Om haar was hij naar Lindendale terug gekeerd. Daarvan was ze overtuigd. Zoo hij haar niet bemerkte, zou hij iets kwaads vermoeden en zich wel tot d# overheid richten. En de arme gevangene kon niet ver moeden, dat Walter ziek en wanhopig de vlucht had genomen en nu al ver van haar was, en ze niet op hem rekenen mocht. Na den middag bracht de oude wat eten en drinken in het keldertje. Hij liet allea in een mand neer, want hij ontzag de moeite om weer het trapje te plaatsen. Nonkel, heb toch medelijden met mij! smeekte Paula. Nog niet! Als uw koppigheid gebro ken ls, antwoordde de schurk. Ik heb altijd hard voor u gewerkt. We babbelen nu niet. En Delange sloot weer de val. Hij gaf zijn zoon gelijk. Wat hadden ze aan be loften, welke Paula kon afleggen, om da vrijheid terug te krijgen en die ze dade lijk zou verbreken, als ze op hulp kon re kenen? En vaster ankerde zich bij den oude de gedachte aan een moord. Hij keerde in huis terug. Tot aan den avond bespiedde Floris den omtrek, maar geen gendarmen of heeren van het ge recht verschenen. Floris had ook aandach tig naar de hoeve van Verlaan gekeken* maar Haverbeke niet meer bemerkt. ('t Vervolgt), J

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 7