BRIEF UIT BRUSSEL Kristen Ouders Het moedig verzet van de Duitsche Bisschoppen Ne? Kerkenningsieeken de? vaïsche profeten provinciaal middenstandscongres steeds ruzie bij de socialisten KATHOLIEK kosmosTóerisme onzen bijzonderen Correspondent.) Ferm Ine. Mullle, Delvaux, Senators en de Volksvertegenwoordigers Housiaux. Hau- strate en Adam, en hooge ambtenaren van het Landbouwministerie. Verscheidene diskoers werden gehouden om te doen verstaan aan Minister De Schrijver dat de prijs van de tarwe hoo- ger moet zijn dan 85 fr. de 100 kgr. Eene lange reeks wenschen kwam tot uitdrukking en verdediging. Minister De Schrijver heeft met veel bijval een sterke rede gehouden. Baron de Moffaert heeft den Minister dank gezegd. regeling zooal» Quadragesimo Anno aanwijst. KLEINE BERICHTEN Julien Lahaut, de communistische député van Luik, werd den 21 April 1934 door de boetstraffelijke rechtbank van Luik veroordeeld tot zes maanden gevang voor opstand en smaad tegen de politie. Hij ging eerst in beroep en daarna in ver breking. Maandag kwam die zaak voor 't Verbrekingshof, en Lahaut moest ver nemen dat 't Parlement niet zal verliezen door zijne afwezigheid om zijn straf uit te boeten. Bij de liberalen te Oostende zit het scheef. Marquet zal zijne herkiezing niet meer vragen. Hij heeft trouwens zijn kie zers teleurgesteld en bedrogen. Twee ge wezen députés, Vroome en Van Glabeke, dingen allebei naar het mandaat. De par tijraad, bestaande uit 13 leden, heeft be raadslaagd. De twee konkurrenten kregen elk zes stemmen. Het 13* lid onthield zich. In Nederland heeft de Tweede Ka mer juist zeventig dagen noodig gehad om te beraadslagen over het bezuinigingsont- werp. Het parlementair vocabularium is er ferm door verrijkt. Minister Colyn heete de menschen die den gulden wilden ontwaarden «onvaderlandsche schobbers». De Katholieke Drankbestrijders van Frankrijk hebben van 25 tot 30 Septem ber te Orléans congres gehouden. E. P. Maes S. J., van België, vertegen woordigde daar ons Sobriëtas Z. H. Paus Pius XI heeft Maandag zijn zomerverblijf van Castel Gondolfo verlaten. Hij heeft onmiddellijk zijn werkzaamheden in het Vatikaan herno men. Koning Leopold heeft Dinsdag M. Max-Léo Gérard, Minister van Geldwezen, ontvangen. Mgr Heylen, bisschop van Namen, heeft het Gulden Boek geteekend tijdens de inhuldiging aan twee nieuwe zalen van het Koloniaal Muzeum van Namen. Twee Ministers, M.M. Rubbens en Eovcsse, wa ren aanwezig. V/oensdarvcormiddag werd in de Wereldtentoonstelling de nationale ten toonstelling van hen en tabak geopend. Minister De Schrijver was natuurlijk aanwezig, en werd door M.M. Van Droo- genbrceck en Vcssen verwelkomd. Onder de aanwezigen bemerkte men ook de heeren Caspars, van het Regeerings- commissariaat der Wereldtentoonstelling, en Dr Brutsasrt, oud-voklsvertegenwoor- diger. De Minister zegde zeer gelukkig te zijn deze tentoonstelling te mogen openen, en herinnerde aan de maatregelen welke zijn Ministerie voor c'.e hoppe- en tabakteelt heeft getroffen. Daarna werd de tentoon stelling bezocht. Onder de mededingers die een eereprijs behaalden voor de hoppe: M.M. Georges Lermytte en Marcel Top, van Proven <98 punten op 100)Van Droogenbroeck en Zoon, van St Ulriks-Kapelle (Assche) (93 punten op 100)Vanden Absele, van Wam- beek (Assche), 97 punten. Senator De Clercq (Ninove) stelde de tabakkweekers voor, en verdedigde hunne belangen. De Minister verzekerde de tentoonstel- Iers niet alleen van zijne 'belangstelling maar ook van zijne toewijding en bezorgd heid. De Socialistische Partijraad heeft Woensdagvoormiddag den politieken toe stand verder bekeken. Al de socialistische Ministers waren aanwezig. Minister De Man sprak over de openbare werken, maar wat hij erover zei, is in 't verslag niet weergegeven. Merlot sprak over de ge meenten die in de schulden zitten. Om te eindigen werd een dagorde gestemd, waarin gezegd is dat de partijraad zal waken op de uitvoering van het Regee- ringsprogramma, zonder het Plan van den Arbeidte vergeten. DE PAUS die spreekt in den naam van God, zegt over de plich ten van de Ouders in de keus van scholen voor hun kinderen: We hernieuwen het kerkelijk gebod, waardoor het onvoorwaar delijk aan kathplieke kinderen ver boden wordt scholen te bezoeken, die opstaan voor niet-godsdienstige evengoed als voor godsdienstige kinderen. Dat mag alleenlijk toe gelaten worden, in goed bepaalde gevallen en met de noodige waar- horgen, naar het oordeel van den Bisschop. Wat zegt de Paus dus?x? Voor «en kristen kind past alleen een volledige kristelijke school. Dat is een school met 100 kristelijk onderwijs, 100 kristelijke opvoe- ding. NIET een halve vrijzinnige school waar het onderwijs 2 of 3 uur per week godsdienstig is en 20 uur per week vrijzinnig: waar de opvoeding huiten liet on derwijs 100% ongodsdienstig is; waar de leeraars 2 of 3 of 4 op 10 kristen menschen zijn, maar de andere 6 of 7 of 8 op 10 vrijzin nige menschen waar de kameraden van de kinders voor het kleinste deel kristen zijn; en voor het grootste deel ongods dienstige kinderen. OUDERS zult gij door de keus van zulke scholen de schuld zijn dat uw kind zijn godsdienstigheid en zijn kristelijkheid verliest De godsdienstigheid en kristelijk heid is nog altijd de zekerste waar borg van de deugdzaamheid van uw kinderen en ook van het geluk van uw kinderen in dit leven en in de eeuwigheid. Ouders, doet uw keus in geweten. Brussel, 26-9-35. ■gt gedealte ln date van 29-9 ver- ;en reeds verleden week in een deel onzer oplage. POLITIEKE BERICHTEN Ministerraad vergaderde Dinsdagna- onder voorzitterschap van den r>:?n Minister Van Zeeland, om de be- r.g van T jaar 1936 voor te bereiden. 3:n Ministerieel Komitelt heeft het .agstuk der gemeentelijke en provin ce fiskailteit onderzocht. De gemeenten i provinciën, die overlast zijn, willen de ::ote lasten overdragen aan den Staat. Op voorstel van M. De Schrijver, Mi- ter van Landbouw, zal in Oktober eene roef van nieuwe verdeeling der lnvoer- ■echten onderzocht worden, speciaal voor jen invoer van zwijnen. De poging strekt m de levensduurte te verijdelen. Naar de mededeeling van Minister Van Isacker ls de index voor de loopende «aand met 8 punten gestegen. Van Maart 1935 tot September ls de stijging van 49 punten (van 621 op 670 punten). Maatregelen zullen getroffen worden om buitensporige stijging te verijdelen. De Minister van Geldwezen heeft In lichtingen verstrekt over 's Lands begroo ting van 1936. Ernstige besparingen zijn reeds verwezenlijkt, en andere worden on derzocht. De Ministerraad vergadert morgen op nieuw. Ge weet reeds dat de volgende verkie zingen (Kamer, Senaat en Provincie) zul len plaats hebben in November 1936. Be- sparingspolitiek dringt zich op. Er ls ernstig kwestie dat M. Ingen bleek, Senator en gewezen Minister, gouw heer worden zal van Oost-Vlaanderen. Voor den Senaat zal dat een verlies zijn. Hij w'as steeds de voornaamste woord voerder van de liberale linkerzijde. Als dusdanig zal zijn heengaan worden be treurd. M. Ingenbleek heeft juist dezer dagen eene scherpe brochuur uitgegeven, waarin de misbruiken van het systeem der werk- loosheidsverzek%ring worden aangeklaagd. De dagbladen hebben daarover uitvoerig geschreven. Het ontslag van M. Ingen bleek als Senator steunt op gezondheids redens. In de provincie Cost-Vlaanderen wacht hem eene zware taak, die volstrekt geen rustkuur zal zijn. De uitbating van ons spoorverkeer valt meê. Van Juli 1934 tot Juli 1935 is het gemiddeld getal reizigers per trein ge stegen van 88 tot 102. Voor koopwarenver- voer verhoogde (per trein) van 604 tot 615 ton. De uitbatingsontvangsten waren in Oogst 11. van 211.1 miljoen, tegen 177.9 miljoen van vorig jaar. MIDDENRAADSVERGADERING VAN HET ALGEMEEN CHRISTEN WERKERSVERBOND Onder voorzitterschap van M. Heyman, cud-minister, heeft het A. C. W. 11. Zon dag te Brussel, Pletinckxstraat 19, eene belangrijke vergadering gehouden. Met een gebed werd de nagedachtenis gehul digd van Koningin Astrid. Het jaarlijksche congres zal dit jaar ge houden worden te Luik, den 9 en 10 No vember. Op dat congres zal het econo misch programma van het A. C. W. voor gedragen worden door E. P. Arendt S. J., en door M. Rob. De Man, volksvertegen woordiger. M.M. Marck en Bodart zullen den politieken toestand behandelen. Het programma van de Katholieke Unie werd hier en daar wat toegelicht, maar in 't algemeen bijgetreden. Op voorstel van M. Tschoffen, oud-mi nister, werd eene dagorde gestemd, vra gend dat het Volkerenbondpact zou ge ëerbiedigd worden. Hier volgt de tekst: De Middenraad van het A. C. W., ont roerd door de bedreiging van het gewa- pend konflikt, die op de wereld weegt ten gevolge van het Italiaansch-Abessy- inisch geschil. Getrouw aan de traditioneele politiek van België, gegrondvest op de loyale eer- •bieding van het gegeven woord, .beurt de houding goed, te Genève In genomen door den eerste-minister, stelt vertrouwen in de regeering om, met al de haar ter beschikking staande middelen, onder meer door de gewetens volle vervulling der internationale ver- bintenissen, het Volkenbcmdspakt te ver- dedigen In den namiddag hebben de leden een bezoek gebracht aan de inrichting der Kajotterscentrale op de Poincarélaan. Voor de meeste bezoekers was die inrich ting een ware veropenbaring. Terecht zijn de Kajotters er fier op. DE SEPTEMBERIIERDENKING OP DE MARTELARENPLAATS De Septemberdagen van 1830 werden 11. Zondag op de Martelarenplaats weêr- om herdacht. Een stoet van padvinders, vaderland- «che vereenigingen, muzieken, schoolkin deren met vaandels en bloemenkransen, het garnizoen met muzieken, vertrok van de Groote Markt naar de Martelaren- plaats. De stoet werd opgesteld op de Martelarenplaats. Verscheidene burge meesters waren aanwezig; ook gouwheer Houtart. De burgemeester van Brussel liet esn bloemenkrans neerleggen, terwijl de vaandels groetten. De schoolkinderen droegen liederen voor: Ceux qui pieuse- msnt sont morts pour la Patrie Ons Vaderland», van J. Blockx, en de Bra- banqonne. Op die plechtigheid volgde een defilee. VOOR MELKVERBRUIK Ds beweging voor melkverbruik ls te Brussel ingezet. Is daarmee de oorlog ver- '.tlaard aan het bier? Vooralsnog zou die "wriog nog niet veel succes hebben. Op zichzelf is het echter reeds goed, dat eene aeweging voor melkverbruik in gang ge- ;om;n is. Zondagnamiddag heeft een lgenaardige stoet van schoone en mo derne melkkarren de hoofdstad van Zuid 'ot Noord doorkruist om te eindigen in de Wereldtentoonstelling. De beweging ueeft den steun van 't Ministerie van landbouw. Aan hoofd van den stoet werd een tweetalige spandoek gedragen: Mi nisterie van Landbouw. Propaganda voor Meikverbruik. Melkstoet. Anderen span doeken spraken tot het publiek: Drinkt méér melk. - Melk geeft gezondheid en -racht. - Melk is een goedkoop voedsel. - Melk is noodig voor sport. Twee flinke muzieken stapten in den stoet. Niet min dan 80 wagens defileerden n den stoet. De talrijke bestelauto's van 's groote melkinrichtingen hadden een iselen tijd noodig om voorbij te trekken, londzr een symbolische beteekenis te lebben, kwam de regen zich met de be- ■ooging moeien. Dat hield het publiek grootendeels weg. Ds groote melkinrichtingen, melkhan dels en coöperatieven van Brussel, Laken, Uuven, Veltem, Rotselaar en Haacht- ■Verchter waren daar vertegenwoordigd, den typische wagen, verbeeldend een wit gekalkte stad waarin een zware melkkoe tond, en de oude Vlaamsche melkboerin met hondengespan en schoone blinkende 'arren, waren als zoovele afwisselingen en reklamen. De stoet heeft uitstekend bewezen, dat de melkhandel onder alle opzichten veel ■echnischen vooruitgang heeft gedaan. De inrichters zullen wel tevreden zijn ïtweest van het succes. BELANGRIJK LANDBOUWERSCONGRES In de feestzaal der Wereldtentoonstel- dfig heeft de Alliance Agricole Zondag ?ene belangrijke vergadering gehouden, "**ar vooral gesproken werd over den 'rijs van de tarwe. Minister De Schrij ver zat aan 't bureel naast M.M. baron Moffaerts, Voorzitter; Senator Pierlot, 'aorzitter der Katholieke Unie; Poncelet, ^merpresident; Kanunnik Collard van bisdom Namen; baron van Zuyen, Se- *t°r; baron d'Huart; Priester Tasiaux, ®*®oezenier van de landbouwwerken; h* Waren onder de aanwezigen in M M. Misson. Debersé, Limage, PLICHTEre DER OUDERS INZAKE OPVOEDING DINNER KINDEREN. Wat de jeugdopvoeding betreft, zeggen de bisschoppen o. a. dat de ouders den plicht hebben de kinderen slechts naar zulke jeugdvereenigingen te zenden, waar in de godsdienstige overtuiging gerespec teerd wordt, de zedelijke reinheid niet wordt bedreigd, principieel en in feite ge legenheid wordt geboden tot vervulling van den Zondagplicht en het Katholieke eergevoel niet door beschimpingen tegen kerkelijke personen of dcor vervalschin- gen der kerkelijke geschiedenis wordt ge kwetst en de vrijheid van geweten wordt gewaarborgd WELKE HOL DING MOETEN DE KA THOLIEKEN AANNEMEN t Aan het slot van hun schrijven geven de bisschoppen instructies over de prin- cipieele houding der Duitsche Katholieken tegenover het Derde Rijk. Zij vermanen tot.rust, en orde, tot vredelievendheid, tot vergevingsgezindheid en tot gebed voor de vijanden, tot overwinning van het bocze door het goede, Katholieken maken geen revolutie en bieden geen gewelddadigen tegenstand zegt het schrijven. In dringende bewoordingen worden de Katholieken vermaand, onderling en met den H. Vader te Rome de eenheid van geest te bewaren. Ook eenheid tusschen geestelijkheid en bisschop is noodzakelijk. Met een dringende vermaning tot vol harding in het gebed eindigt het herder lijk schrijven. AAN DE GEESTELIJKHEID. De bisschoppen deelen aan de geestelijk heid o. a. mede, dat zij met het oog op de verwerpelijke aanvallen op den persoon lijken levenswandel der priesters en ordes geestelijken een bijzonder memorandum aan den Führer hebben gericht, waarin op de tegenwoordige systematische agitatie tegen de geestelijkheid wordt gewezen en op grond van het concordaat meer be scherming van de eer der geestelijkheid wordt gevraagd. De priesters worden vermaand, het zwaard van den geest te gebruiken, doch daarnaast alle politieke uiteenzettingen en toespelingen te vermijden. AAN DE KATHOLIEKE VEREE NI- GINGEN. Aan de Katholieke Vereenigingen belo ven de bisschoppen alles te doen om haar het in het rijksconcordaat gewaarborgd rustig voortbestaan en een verderen ze genrijken arbeid te verzekeren. Wat den beambten-eed betreft, deelen de bisschoppen mede, dat de Katholiek dezen eed zonder voorbehoud kan afleg gen, hetgeen nader verklaard wordt. DE STRIJD TEGEN HET KATHOLICISME IN DUITSCHLAND In vorige artikels hebben wij reeds over dezen strijd geschreven. Wij hebben den neteügen toestand van de Duitsche katho lieken en de onbetrouwbaarheid der nazi leiders onderlijnd en hebben ons vertrou wen uitgesproken in de Goddelijke Voor zienigheid en het verloop van dezen zwa- ren strijd. Die strijd gaat voort, doch is nu een nieuwe periode ingetredende periode van actieven weerstand van de Duitsche bis schoppen en de Duitsche katholieken. Inderdaad, gansch het Duitsch Episco paat ls te Fulda bijeengekomen om klaar en duidelijk de houding aan te duiden die de Katholieke Kerk aanneemt tegen be paalde strevingen van het Duitsch na- tionaal-socialisme. Op Zondag 1 September 11. werden deze belangrijke verklaringen van de Duitsche bisschoppen voorgelezen in al de katho lieke kerken van Duitschland. Behalve het herderlijk schrijven aan de geloovigen richten de bisschoppen nog een vermaning aan de Duitsche geestelijk heid, vervolgens eene aan de katholieke vereenigingen en bonden en tenslotte ge ven zij nog eene verklaring betreffende de voorgeschreven staatsburgerlijke eedsaf legging. In het herderlijk schrijven, dat van 20 Augustus gedateerd is, wordt als het doel dezer bisschoppelijke publicatie ge noemd, geestelijkheid en geloovigen, tegen de propaganda van een nieuwe heidendom te sterken, hun eenheid en trouw jegens den H. Vader te bevestigen en het chris telijk geloof te bewaren. Om onze lezers volledig in te lichten, zullen wij hieronder de belangrijkste ver klaringen der Duitsche bisschoppen over nemen. Elke tijd heeft zijn leiders en leeraars die optreden als wegwijzers en redders van het volk. Ook in enzen tijd krioelt het van profeten Moesten allen, die zich aanstellen als redders en verlossers, waarlijk doen wat zij zeggen en beloven, dan was sedert lang de menschheid gered en de aarde, voor zooveel zij kan een paradijs geworden. Doch het engeluk is dat vele profeten al les redden met woorden, en alles stuk slaan met daden. Onder het masker van weldoener des volks verbergen zij hun roof- en vernielingszucht. Hun schijnheilig gelaat is niet altijd gemakkelijk cm te herkennen. Zij treden op in de pose van goeie profeet. Zij dra gen hetzelfde uniform», spreken dezelf de woorden. Nemen uit van goedheid en vriendelijkheid. En toch laat het hen koud als er slachtoffers vallen, als het huisgezin wordt uiteen geschokt, als het volk naar beneden rolt. als de samenle ving en de geheele wereld ten onder gaat. Valsche profeten! Menschen met een roofdiernatuur, gehuld in het zachte schaapsvel! Ons Vorstenpaar moest den 13 Ok tober te Bergen zijn blijde Intrede doen. De rampspoedige dood van H. M. Koningin Astrid heeft dat alles verijdeld. M. Maistriau, Burgemeester van Bergen, heeft bij den Grootmaarschalk van het Hof de toelating gevraagd voor een aan tal inwoners van Bergen om dien Zondag het graf van Koningin Astrid met bloe men te tooien. Ontroerd heeft de Koning zijne instemming betmgd. De Koning is met de Koningin-Moe der Elisabeth teruggekeerd. De Italiaansche Kroonprinses van Pie- monte de Belgische Prinses Marie- José heeft Brussel verlaten om naar Italië terug te reizen. Haar broeder hield haar gezelschap tot aan de statie, waar de gezant van Italië haar kwam groeten. Zoolang het geboomte 's winters slechts zijn dorre en naakte takken toont, kan zelfs een geoefend cog bezwaarlijk de goede boom van de slechte onderscheiden. Doch 's zomers, wanneer de vruchten rij pen. kan niemand worden bedrogen: een slechte boom draagt slechte vruchten. De vrucht is het herkenningsteeken der val sche profeten. Het boek, de film, het dagblad, de il lustratie in het mooiste en kleurigste vel gedoscht zijn valsche profeten als zij vergiftige vruchten aanbieden. Valsohe profeten, zijn die schermen met schoonheid, licht en lucht en zon, maar feitelijk door naaktkultuur en schunnig heid de zielereinheid van het volk, de ge zondheid van ziel en zeden der opkomen de generatie ondermijnen en dooden. Valsche profeten, zij die het volkswel zijn schijnen te behartigen, terwijl zij klassenstrijd en haat aanjagen, of met ronkende leuzen van kunst, wetenschap en vooruitgang hun eigen zakken weten te vullen ten koste van de goeie gemeente. Valsche profeten, zij die het volk willen onderwijzen en opvoeden cok met den godsdienst, zeggen ze terwijl zij ander zijds met allerlei loensche middelen den godsdienst en de ware zedenleer uit het onderwijs en uit de opvoeding verbannen. Brussel, 3-10-'35. IDe onderscheiden Provincieraden van het land hebben Dinsdag hun zittijd ge opend. Ter uitzondering van Oost-Vlaanderen, waar de gouwheer ziek is het is zoo goed als zeker dat gouwheer Weyler, die op den draad versleten is, zal vervangen worden de M. Ingenbleek, Senator van Limburg, t e in den laatsten tijd eene kritische studie met vele missingen liet verschijnen over het systeem der werk- loozenondersteuning werd door de gouwheeren op roerende wijze hulde ge bracht aan de nagedachtenis van Konin gin Astrid. Naar de gebruiken werden de voorzitters en bureelen benoemd. Voor Brabant voorziet de begrooting voor ontvangsten en uitgaven 87.300.000 frank. Ter oorzaak van de heersehende krisis zullen de inkomsten der provincie op de cedelbelasting en de bedrijfsinkom- sten, alsmede ds beroepstaks op de be heerders van aandeelen-maatschappijen, heel wat minder zijn dan vorig jaar. Daarop werd besloten dat alle nieuwe uitgaven als tegenhanger zullen moeten hebben nieuwe inkomsten. De Ministerraad hield Dinsdagna middag eene vergadering die tot 8 ure duurde. De genomen beslissingen1) het aandeel der provinciën tegenwoordig 100 miljoen zal voor 1936 gebracht worden op 10 t. h. der totale uitgaven voor werkloosheid, zonder de 75 miljoen te mogen te boven gaan; 2) de provincie- bijdragen zijn zoo geregeld, dat eene be sparing van 10 t. h. zal moeten verwezen lijkt worden; 3) de gemeenten zullen voor zes miljoen ontlast worden in zake bij dragen voor de werkloozenfondsen; 4) de vaste bijdrage van 100 miljoen, zooals bepaald voor 't jaar 1935, moet met 20 miljoen worden verminderd; 5) de tus- schenkomst der gemeenten in de werk- loozenondersteuning, thans van 5 t. h., wordt op de helft (2 t. h.) gebracht, vandaar eene vermindering van 20 mil joen; 6) de grondbelastingen voor pro vinciën en gemeenten zullen gewijzigd worden wat het systeem betreft; 7) in 't algemeen genomen zal er eene verschui ving zijn van fiskaliteitsplicht, maar geen belastingsvermindering. M. Delattre (Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg) heeft in die zitting een verslag uitgebracht onder den vorm van ontleding der kritische studie van M. Se nator Ingenbleek. De diensten van So ciale Voorzorg en van Binnenlandsche Zaken zullen een memorandum opmaken. Minister Delattre zal trachten bestuur lijke vereenvoudigingen te verwezenlijken, besparingen te doen op bestuurlijke uit gaven. Vóór het einde der loopende maand zal de Regeering nieuwe voorstellen in dienen. De Hoogere Arbeidsraad gaat verdwij nen dat zal nauwelijks bemerkt wor den, want die Raad werkt toch niet maar zal, op voorstel van Minister De lattre, herdoopt worden als Hooge Raad van Arbeid en Sociale Voorzorg Die beknopte samenvatting geeft dui delijk te kennen: a) dat het met 's lands financies niet schitterend staat; b) dat de groote werkverschaffing, door Minister H. De Man zoo luide beleefd, steeds geen begin van uitvoering kent, en dat er van dat Planweinig of niets zal in huis komen; c) dat de willekeurige en brutale maatregelen van de Fransche Regeering ten overstaan der werklieden van de Bel gische grensgemeenten, nog een nieuw legertje van werkloozen zullen uitlokken; d) dat de bevolking in 't algemeen ver moedelijk zal staan voor een lastigen win ter, minstens onder opzicht van werkge legenheid en bedrijfswinst; en e) dat de Socialisten van Brussel, aangevoerd door hunne parlementsvertegenwoordigers niet door hunne Ministers 11. Maandag nog eene manifestatie hebben gehouden om verhooging van werkloozensteun te bekomen! Demagogisch opzet blijft steeds overheerschend in dat midden, maar 't is toch als een comblete beschouwen", dat de Socialisten van de hoofdstad, in de moeilijke omstandigheden die overal doorgemaakt worden, nu protesteeren en manifesteeren tegen hunne eigene verte genwoordigers in den Kroonraad! SOCIAAL-ECONOMISCHE BEWEGING Zcoals het hiervoren aangegeven ls, gaan de werkgevers van Frankrijk, met de instemming van de Fransche Regee ring, een nieuwe en massale afdanking van Belgische grensarbeiders doorvoeren. Tegen 18 October zullen vermoedelijk tus schen de 15 a 18.000 van onze werklieden uit de Fransche fabrieken worden gezet. De verslagenheid dat is best te begrij pen bij die bevolking is overweldigend. De Fransche Regeering zou de groote schuldige zijn in deze aangelegenheid. De Centrale der Christene Textielbe werkers van België is dadelijk opgetreden bij hoofdminister Van Zeeland en Woens dag hebben de afgevaardigden der Cen trale uit de bedreigde grensgemeenten te Rijsel een onderhoud met M. Ley, die de patroonsorganisatie vertegenwoordigt. Naar M. Ley zelf zegt, is het de Fransche Regeering, die het pian opgemaakt heeft en doorvoeren wil. Door de Christene Centrale zullen in de grensstreek overal vergaderingen worden gehouden. M. Ley heeft aan de Christene Centrale laten weten, dat hij niet eenige hoop geven kan dat de Belgische werklie den. die gewoon zijn in de Fransche fa brieken te werken, zullen kunnen aange worven worden in de fabrieken van Fran sche werkgevers op Belgisch grondgebied. De burgemeesters van de betrokken grensgemeenten zijn te Meenen samenge komen om den toestand te onderzoeken, maatregelen te overwegen, de tusschen- komst van de Belgische Regeering te be komen. Ge kunt best indenken hoeveel bitter heid en verslagenheid moeten heerschen in de arbeidersmiddens, die nu bedreigd zijn met uitzetting en werkgebrek. Beweging voor paritaire loonregeling. Vermoedelijk komt binnen kort voor de meubelnijverhekT te Mechelen eene pari taire loonkommissie tot stand. Hetzelfde wordt verwacht voor de haven van Brussel en Vilvoorde. Voor de diamantnijverheid van Ant werpen en de Kempen is dat reeds een afgedane zaak. De beweging voor paritaire regeling ls ingezet voor de vqldsteenbakkerijen van de Kempel, de Rupelstreek en de om schrijving van Brussel. Het Alg. Christen Vakverbond treedt op vertegenwoordiging te krijgen in de Compensatiekassen en in de groote Open bare Werken. Onder dat opzicht gaan we naar een prècorporatisme waaruit vol gen moet de corporatieve werk- en looa- HET ANTWOORD DER DUITSCHE BISSCHOPPEN De bisschoppen stellen vast dat er op dit oogenblik een grootscheepsche bewe ging is op touw gezet tegen het katholiek geloof. In deze ernstige en beslissende uren richten de Duitsche bisschoppen bij drin gende herhaling tot de Katholieken, de vermaning, die op de allereerste plaats moet gelden: Staat vast in het geloof! Het katholieke geloof staat gegrond op de rots. De Katholieken weten, waaraan zij gelocven en deze geloofsgrond kan niet aan het wankelen gebracht worden, hoe wel men gedurende weldra 2.C00 jaar steeds alle zwakheden van kerkelijke per sonen tegen de Kerk heeft uitgebuit. VERBODEN BLADEN. BOEKEN EN VERGADERINGEN. Om dit gevaar voor het geloof af te wen den, mogen de bisschoppen hun diocesa- nen niet toestaan bladen en boeken te lezen en vergaderingen te bezoeken waar in ons geloof en onze Kerk worden be schimpt en godslasteringen worden uitge bracht tegen alles wat den godsdienstigen mensch heilig is De bisschoppen klagen over de onder drukking der katholieke pers. n De vrijheid der pers aldus het her derlijk schrijven is, gelijk wij met dieps smart moeten vaststellen, zoo ver beperkt, dat de eertijds katholieke bladen geen godsdienstige artikelen meer mogen brengen en somtijds gedwongen worden tot het opnemen van artikelen die voor den katholieken lezer kwetsend zijn». AAN GOEDE WETTEN GEHOORZA MEN, NIET AAN SLECHTE. Vervolgens zetten de bisschoppen de ver houding der Katholieke Kerk tot den Staat uiteen. Het christelijk geloof in de 10 geboden verkondigt een objectieve, god delijke zedenwet welke ook eerbied voor de staatsoverheid en gehoorzaamheid aan haar wetten voorschrijft. Wanneer echter de wetten van den Staat met het natuurrecht en de geboden Gods in tegenspraak raken, geldt het woord, waarvoor de eerste apostelen zich lieten geeselen en in den kerker lieten werpen: men moet God meer gehoorza men dan de menschen». DE BISSCHOPPEN VEROORDEELEN DE NATION AAL-SOCIALISTISCHE LE- VENSBESCHOUWING. Dan volgt een belangrijke verklaring over de positie der Kerk tegenover den nieuwen Staat: «Wij veroordeelen zoo luidt deze verklaring elk optre den tegen terecht bestaande staatswetten. Wij veroordeelen echter ook met het Evangelie eiken Phariseerschen hoogmoed die altijd alleen op andere menschen steenen werpt en den balk ln het eigen oog niet ziet; die bij gelijkgezinden alles met den mantel van het zwijgen bedekt, bij andere menschen echter alles aan de groote klok hangt. Wij veroordeelen het wanneer met tweeërlei maten gemeten wordt en de vergrijpen van enkele 'katho lieken aan alle Duitsche katholieken wor den aangerekend DE HEILIGHEID VAN HET HUWE LIJK. Wat de huwelijksmoraal betreft, zegt het bisschoppelijk schrijven o. a.: «Het zou zedelijk noodlottig zijn wanneer, in tegenstelling tot de christelijke huwelijks wetten, het huwelijk alleen uit het oog punt van zuiverhouding van het ras zou worden beschouwd. Het zou een vreeselij- ke aantasting van de Duitsche eer voor de heele wereld zijn, wanneer de oude leu ze van het communisme over de gelijkheid van het echtelijk en buitenechtelijke moe derschap weer te baat gencmen en aan het volk voorgehouden zou worden Slechts de zedelijke krachten van den godsdienst, doch niet politie-maatregelen zullen de geboorte-daling kunnen tegen houden. OVER POLITIEK KATHOLICISME De leuze: godsdienst is privaatzaak ls een Marxistische grondstelling. Staat vast in het geloof zeggen de bisschop pen wanneer men u zegtgodsdienst heeft met politiek niets te maken, daarom moet het politieke katholicisme, uitgeroeid worden De nieuwe strijdleuze van het politieke katholicisme, het verwijt, dat de katholieken zich teveel zouden bekomme ren om staatsrechtelijke dingen, kan slechts op menschen zonder oordeel indruk maken. Slechts op menschen die niet vra gen waarom men zooveel spreekt over de dienaren van den godsdienst, die zooge naamd op staatsgebied treden en zoo wei nig spreekt van de politici, die op gods dienstig gebied treden Ds bisschoppen vestigen dan de aan dacht op een aantal vragen die zoowel een staatkundigen als een religieusen kant hebben. De leuze van het politieke katholicis me zou heel gemakkelijk een algemeene verlofpas kunnen worden voor eiken wille keur tegen de katholieken en een middel om een of anderen onwelgevalligen pries ter in de gevangenis te brengen, ordes geestelijken zonder behoorlijk onderzoek te verbannen en de hartstochten van menschen van de straat tegen een of an deren trouwen katholieken particulier op te zweepen Ook richten de bisschoppen zich tegen de strevingen tot het wegwerken van het confessioneele uit het openbare leven. Zij signaleeren de onverantwoordelijke te genspraak», «het openbare leven te ont kerstenen, elke belijding en elk teeken van belljdlng van het christendom in het openbare leven te verbieden en tegelijker tijd de openbare aanvallen tegen het christendom te dulden MEMORANDUM AAN DEN FÜHRER. Daarom heeft de bisschoppenconferentie aan den Führer en rijkskanselier een me morandum gericht en daarin op het ge vaar van het misbruik der nieuwe strijd leuzen en op andere beperkingen der ka tholieke vrijheid en knevelingen van bet christeijke geweten gewezen. te Roeseüare op 6 Oktober 1S35 En zoo gaat de reeks voort, want in den valschen profetenmantel fonkelen allerlei kleuren en schakeeringen. Doch hierin komen die profeten allen overeen: dat zij verwoesten, in plaats van op te bouwen; dat zij vloek brengen, en onrust en haat en zedeloosheid, in p'aats van zegen, vre de. liefde en zedenadel. Ziet dus naar de vruchten van den boom!! En om de vrucht te schatten en te wegen, hoeft men ze maar te leggen op de eenige betrouwbare weegschaal van Kristus en zijn Kerk: Wie niet met mij is, is tegen Mij! Alle Katholieke Middenstanders en Burgers naar het Provinciaal Middenstandscongres op Zondag 6 Oktober te Roeselare. HET ANTWOORD DER NAZI'S M. Goebbels, minister voer de propagan da, heeft aan de pers verboden melding te maken van het schrijven van het Duitsch Episcopaat noch erop te zinspelen. 's Morgens: Sectievergaderingen, 's Namiddags: Optocht en Feest- vergadering met o. m. Oud-Minister Sap. PROGRAMMA: 330 uur: Misgelegenhcid in St Michiel. 10 uur: Sectievergaderingen in de lokalen Patria, Noordstraat, 34. 1. De Sociale Wetten: a) Wat kan er in de plaatselijke bonden gedaan wor den tot toepassing er van. Inleider: de Heer De Nolf Michel, Veurne. b) Hoe kunnen de voordeelen der sociale wetten uitgebreid worden tot den Middenstand? Inleider: de Heer Vuylsteke Evarist, Brugge. 2. Vakvcreenigingenai Naar de In richting van provinciale vakgroepeerin- gen. Inleider: de Heer Willems Alfons, Brugge. b) Regeling der bedrijven op corpora tieven grondslag. Inleider: ds Heer Van Coillie Gilbrecht, Roeselare. 3. Middenstandsbonden: Naar uitgroei en actiever samenwerking. Inleider: de Heer Godderis Gaston, Kortrijk. 11.30 uur: Algemeene Studievergadering. De nieuwe richting: De middenstand en de middenstands organisatie in de huidige economische conjunctuur en het vrijwaren der mid- denstandsbelangen in het economisch corporatief stelsel. Inleider: de Heer Van Coillie Alfons, Senator, Roeselare. 14.30 uur: Optocht der Middenstands organisatie van W.-Vlaanderen, waarin al de leden van den Burgersbond van Roeselare, de leden der Middenstands bonden van 't omliggende en heel de Provincie met bondsvlaggen ver zocht worden mee op te stappen. 15.30 uur: Groote Feestvergadering. Op deze Feestvergadering zullen de volgende sprekers het woord vceren: de Heeren: Van Coillie A., Senator, Roeselare. Advokaat De Gryse, Kortrijk. Advokaat Geuens M., Volksvertegen woordiger, Brugge. Oud-Minister Sap G., Volksvertegen woordiger. 18 uur: Banket. BELANGRIJKE NOTA: De deelnemers aan het Congres gelieven zonder uitstel hun naam aan den secretaris van hun plaatselijken of gewestbond aan te geven. Stelt niet uit om verdere schikkingen niet te bemoeilijken. DE BELGISCHE SOCIALISTEN EN HET SCHRIJVEN DER DUITSCHE BISSCHOPPEN Het schrijven der Duitsche bisschoppen heeft in alle middens belangstelling, in de meeste bewondering gewekt. Ook de socia listische pers bespreekt het herderlijk schrijven en geeft enkele beschouwingen en kostelooze verklaringen die wij volledig aan de verantwoordelijkheid der roode pers overlaten. Een hunner nl. de Volks gazet durft echter beweren dat het schrijven geen bewijs geeft van zedelijken moed. Veel woorden moeten aan deze hatelijke bewering niet worden verspild! Wij raden aan het blad van Kamiel Huysmans aan eens de bewijzen van zedelijken moed van de Duitsche socialistische leiders, tegen over het Hitlerregiem, te overwegen. ISaBBBEaBB&fiBaeaBBBBBBEIBfiaBB LUCHTVAARTRAMPEN In Tunisie is een groepsvliegtuig neergeploft. Al de inzittenden werden zwaar gewond. In Zwitserland ls een vliegtuig neer gestort in het meer Racelm. De drie in zittenden werden gedood. Nabij Malaga plofte een vliegtuig in de golven. De machien was van onbekende nationaliteit en verdween met man en muis in de zee. In Nederland ls een militair vlieg tuig te pletter gevallen. De vlieger kon zich redden met zijn valscherm. Het vliegtuig waarmede de Engelsch- man Campbell poogde het rekord Londen- Kaapstad neer te halen is ie pletter ge vallen. De inzittenden konden redding vinden met hun valscherm. In de Beiersche Alpen is een Duitsch militair vliegtuig neergestort. 7 Inzitten den werden gedood. Het waren meest al len Duitsche officieren. Sinds Spaak 1'Action Socialiste heeft in den steek gelaten om met een prach tige goocheltoer het Plan op zak te ste ken en in een Ministerzetel terecht te ko men, is het blad van de mannen van links zeker zoo interessant niet meer! De oproerige artikels van den jongen salon-revolutionnair waren inderdaad steeds met een vaardige en scherpe pen geschreven. Nu is Spaak een voorbeeldig Minister geworden in een volbloed bour- geois-regeering... Zijn oud-lijfblad is echter daarom niet doofstom geworden en al vindt men er de krachtige geweldtaal van Spaak niet meer in. toch neemt 1'Action Socialiste geen blad voor den mond om de onver beterlijke reformisten aan de kaak te stellen. De eeuwige strijd tusschen reformisten en revolutionnairen, tusschen de mannen van links en deze van rechts, gaat steeds voort VANDERVELDE KRIJGT OP ZIJN KOP De oude leider van de Belgische Werk liedenpartij heeft te Gent een redevoe ring uitgesproken en liet zich daar een zinnetje ontvallen dat bij de mannen van l'Action Socialiste in geen doovemans- ooren is gevallen. Hij verklaarde nl. dat er wellicht nooit een ministerieele ploeg is geweest die zoo eensgezind samenwerkt. Daarop schiet l'Action Socialiste ge weldig uit en stelt enkele driftige vragen. Het is dus een eensgezinde ploeg die niet eenvoudig de hongerbssluitwetten heeft afgeschaft, zooals de arbeidersklas het vroeg? Het is dus een eensgezinde ploeg die gendarmen en gassen heeft gestuurd om de eensgezinde mijnwerkers, die brood vroegen, klein te krijgen? Het is dus een eensgezinde ploeg die heeft toegelaten dat de bankiers fabel achtige winsten hebben kunnen verwe zenlijken op den rug van de arbeiders? En het blad vraagt zich af wat de SO CIALISTEN in deze eensgezinde ploeg zijn gaan doen. De banken helpen, dat doen zij onmiddellijk, maar verder niets... Wat zou Vandervelde daar wel van denken? Een doorsnee, naam of staatskatholiek? Heel zeker niet. Maar een Roomsch-katholiek, uit één stuk op gansch de lijn! Ja, dit moeten we worden! en de geloofsafval vermindert, de godsdienst bloeit, de zedelijkheid her wint veld. Katholieken van de daad moeten we zijn en mochten we er toch eens van bewust worden dat we werken moeten om te redden wat nog te redden valt. Kunnen we werkelijk voortleven in den tegenwoordigen toestand die we allen nu beleven? Zie enkel onze mooie Vlaamsche kus ten, hos ze bezoedeld zijn door menschen (of zijn ze het nog'/) die doen aan naakt kultuur. We moeten en zullen daarin beternis brengen als we één zijn, want anders komt nooit iets terecht. Ik zou ze willen zien opmarcheeren, duizende en nog duizende prachtmen- schen, in dichte gelederen; de fiere man nen van den H. Hartebond en de durvers uit Zedenadel, om ln massa te betoogen aan de zeekust in vollen zomer. Ik wil ze zien opstappen met uitdagen de blik en fiere houding, rechtop en idealistisch. Ik wil ze hooren zingen dit machtig lied het onze We willen Goddat het verre over de Noordzee dreune als een blije boodschap en stor mend als een strijdkreet. Ik wil de laffelingen die ons geloof en zedelijkheid willen neerhalen zien bijten op de lippen van spijt en wrok en de onze zien weenen van geluk en geestdrift Wanneer komt het oogenblik dat alle katholieken, éénsgezind, protest aantee- kenen tegen iedere slechte film? Wan'' neer? Of zullen ze zich onderdanig laten ge zeggen? Omdat ze de onéénigheld en' kliekjespolitiek niet haten of onverschil lig en zwak zijn? Film, radio, pers zouden wij moeten beheerschen. Kunnen we dit niet? Sovjet- Rusland kon dat wel! voor een materieele gedachte, wij zouden dit niet voor een hooger geestelijke. Een katholiek mag niet toelaten dat één enkel neutraal of pornographlsch blad in zijn huis blijve, hij mag evenmin slechte kinemazalen steunen of luisteren naar slechte radio-uitzendingen. Op de boeren mogen we stellig rekenen als het nood doet, lk zie ze zóó gaarne op stappen, ze zijn zoo fier over hun levens gedachte. Heil onze boeren. Maar waar blijven de intellectueelen? Zij, de hoop van ons volk? Zij die zouden heel en al in dienst staan van het geloof? Helaas! Altijd eeuwig hetzelfde: onverschillig heid, dorpspolitiek, wegens geld. Waarom laat ieder zich meesleuren in den malstroom van geldzucht en winst bejag en waarom niet een éénheidsfront? Spijts alles moet toch belet dat slechte films worden gesteund door katholieken, dat slechte bladen in onze middens wor den verspreid, dat naaktkultuur immer meer dreigt op ons Vlaamsch strand. Ons is de zee! Ons de pers en de film. Daarom, katholieken, rukt op en weest één. het weze ons ordewoord! Want het wordt tijd en de nood stijgt. Indien ge niet wilt dat morgen de roode burchten onze streken bedwingen en ons geloof was bereid en strijdt. Voorwaar, ons zal de dag van morgen zijn indien wij het willen. Toegenegen. Uit Brugge, 12-6-'35. SMOKKELAARS VERRAST TE BRAY-DUNES Op den Donderdag der vorige week be merkten twee douaniers dat een 10-tal kerels een sleepwagen langs het strand voortduwden. Deze reden in een garage binnen nabij de Casino van Bray-Dunes waar zij den wagen ledig maakten. Dan vertrokken zij naar ds grens terug. 's Anderendaags kwamen zij terug met een nieuwe lading tabak, 16 balen, maar de douanen waren in grooter getal en overrompelden de smokkelaars. Twee der mannen werdefl aangehouden, een uit Herzeeuw en een uit Hollain, en de tabak aangeslagen, alsook de auto. BRUSSELSCHE WERELDTENTOONSTELLING Schoon weder! lekker weer! We moeten er van profiteeren! Waarom niet? Gezon de lucht en deugddoend zonneke! Wie gaat er mee op reis, of den buiten op! Met al die Engelsche weken en die verlof dagen... 't kan ons maar gegund zijn! Allemaal hebben we goesting; en wie kan, wie zijn beenen niet te stram voelt en wie een stuiver op zak heeft of een knapzak kan meenemen, kom aan. Vroeger zongen we: we reizen om te leeren en dat doen we ook, maar we zeg gen toch ook... om wat vermaak! Wie kan ons dat kwalijk nemen? Zelfs de katholie ken nemen u dat niet kwalijk; zij rich ten zelf ook uitstappen in, en huren radio treinen. Het is waar ook, de katholieken zijn niet tegen het vermaak: ze stappen cok achter 'n harmonie op, ze hebben de picqq-ups ook niet geweerd uit hunne lo kalen, ze richten ook Vlaamsche kermis sen in... Maar we moesten den buiten op! De velden in, de bosschen door, de rivieren langs, van gemeente te'; gemeente, tot die verre stad, ginder in een uithoek van de provincie. Daag!... Goeie reis! iks vergeten? Alles in orde? 'k Meen van niet! 't Is Zondag! Dus hebt ge ook uw plicht gedaan! Plicht voor alles! ?7!) U hebt toch Mis gehoord? Dat gebod is niet afgeschaft, zelfs niet in dezen zo mertijd! U moet begrijpen! We moesten vrceg weg! Goed en wel! Maar vroeg of laat weg: de Mis voor alles. God eerst eti dan uw plezier. God zelfs voor uwe zaken. Het komt zoo moeilijk aan en de tijd is gemeten! Moeilijk? Gemeten? Twaalf, veertien en meer uren aan uitstappen geven en daar vóór of daar tusschen geen half uur of drie kwartiertjes om Mis te hoo ren? Larie, kameraad; praatjes, vrouwtje. Tegenwoordig zijn de gelegenheden tot Mishooren en de verkeersmiddelen en ge legenheden zoo menigvuldig dat het ver zuim van de Zondagmis voor u getuigt van gemis aan moed, aan overtuiging en aan overleg! 's Winters te koud of wat anders, 's Zomers geen tijd... allemaal uitvlucht sels. Geen enkel Zondag zijt gij of kunt gij u zelf ontslagen van het bijwonen van de H. Mis. Uwe reis of uw uitstap ls, zonder d« H. Mis, geen goeie reisl Pr, EEN VIERLING GEBOREN In een arbeidersfamilie van het Noor den van Rusland is een vierling geboren. Drie meisjes en ccn jongen. Moeder en kinderen stellen het goed. «SBBBBBBSESBBBSSaSBaBBBSfiBBB HET GROOTSTE SUCCES VAN HET LAATSTE RADIOSALON! Eendagreis. 40 Frank heen en te rug. AUc Donder- en Zondagen. Vertrek te 5 Yi uur. Terug Tentoonstel ling te 22 uur. Vertrek verzekerd vanaf 4 personen. Inschrijven bij Paul Van Bruwaene, Agent van Kosmos-Toerisme, 16, Noord straat, Poperinge. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBSB EEN RUSSISCH BALLON ZOU HET AFSTANDSWERELDRE- KORD VERWORVEN HEBBEN GEDURENDE 12 DAGEN KONDEN DE LUCHTVAARDERS GEEN BERICHT LATEN GEWORDEN Russische dagbladen melden thans dat de Russische ballon van 2.200 m3 welke op 3 September opsteeg te Zvenigorod, nabij Moskou en gepiloteerd was door Romanof en Radykine, op 5 September geland is in de streek van Kasakstan, na 2.300 km. in vogelvlucht afgelegd te hebben ln 56 uren. De pers onderlijnt deze vlucht, welke het afstandswereidrekord daarstelt. De luchtvaarders waren geland in eene onbe woonde streek en konden pas na 12 dagen berichten laten geworden. STORM BOVEN JAPAN Geweldige regens hebben te Tokio 50.000 huizen onder water gezet. Een spoorlijn werd gedeeltelijk weggespoeld. Het westelijk gebied van Japan werd geteisterd door een hevigen wervelstorm. Men vermoedt dat een 60-tal personen in dn storm omgekomen zijn. 14MPES De vriend uit Bruggedie ons dit stukje inzond, danken we om zijn mede werking, maar we houden eraan hem te vragen per naasten ons zijn naam te la ten kennen; wij zullen dat voor ons hou den. We weten gaarne met wie we te doen hebben. Eens te meer heeft EARCO op het laat ste Radiosalon te Brussel, een ongeëven aard succes behaald. Zijn prachtig afgewerkte en uitstekende resultatengevende toestellen, verwekten er de bewondering der talrijke bezoekers. Juist daarom ook dat de Heer Minister Van Isacker, zich langen tijd ophield aan den Stand der BAR CO, en zich allen noo- digen uitleg, door de Heer Lucien D«- puydt, liet geven, en tevens zijne bewon dering uitdrukte over deze grootste Vlaam sche Radiofabriek. TOMAAT-bevat A. B.C.-vitamines voor 't leven onmisbaar. TOMAAT - koningin d' kwalit. en onver- getelijken smaak. TOMAAT - gezond en natuurlijk pro- dukt. TOMAAT - Napoll- taansche zon dirakt op uw tafel. Zijt gij dikwijls droefgeestig, moede loos, rap moede? Wees op uwe hoede, vriend, geloof toch ondervinding, wacht niet tot het te laat ls, neem seffens eene flesch THEOBROMA; 't is het beste ge neesmiddel tegen deze t'xoeve kwalen. Te Poperinge te bekomen bij alle HH. Apothekers.

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 7