De Oorlog in Abessinië (Vervolg) Plechtige Wijding van de nieuwe Kapel vpn "DE LOVIE,, door Z. Exc. Mgr Larniroy VAN HET OORLOGSTERREIN OP WOENSDAG 16 OKTOBER 1935. HBIHHHHi DE NIEUWE KAPEL DE GEESTELIJKE GROEP DIE TOT DE PLECHTIGHEID OVERGAAT Woensdag II. omstreeks 10 uur had in het park van het Sanatorium <- De Lovie de Plechtige Wijding plaats van een prachtige nieuwgebouwde kapel. Het Sanatorium leverde een prachtig zicht. De heerlijke gebouwen in Belgische en Pauselijke kleurer omhuld brachten ons te midden van hun bloemenweelde een onvergetelijke kleurschakeering van het geelr-rcsse najaarbosch. 't Weder sloeg nogal mee; wel dreigde de lucht van tijd tot tijd in regendruppels uiteen te vallen doch telkens kwamen nieuwe zonnestralen aldoor de donkergrij ze wolken heen er de jeugdige frissche Oktcbcrstemming inhouden. Op den voorgrond van het gebouw aan palend aan de kapel had, in afwachting dat Mgr kwam, de geestelijkheid in litur gische kleederdracht, plaats genomen. On der hen onderscheiden we: Z. E. H. Ka nunnik Vervaeke, pastoor-deken op Sint Bertinus; Z. E. Vader Abt van St Sixtus- abdij; Z. E. H. Joys, pastoor op O. L. Vrouwparochie; Z. E. H. Derycke, pastoor op Sint Jansparochie; E. H. Boone, prin cipaal aan het College; daarbij nog de ZZ. EE. HH. Pastoors van Proven en Krombe- ke: EE. HH. Comeyne en Faict. Als nu Mgr aangekomen en hij zijn Eaarse bisschoppelijke kleederen geleide- jk had aangedaan, vatte al zingend DE GEESTELIJKE STOET aan, die rond de kapel ging terwijl Mgr de Bisschop de buitenmuren met gewijd wa ter besprenkelde. Teruggekomen aan de ingang bad Monseigneur vervolgens een gebed waarna gansch het geleide geestelij ken de kapel binnentrad. De overige bur gerlijke genoodigden hadden er reeds in de eerste rijen plaats gevat waar we on der meer opmerkten: de Heer Gouverneur Baels; Mijnheer en Mevrouw Bekeert; Mijnheer en Mevrouw Jozef Vandenber- ghe; Mijnheer en Mevrouw Dr Brutsaert; Mijnheer en Mevrouw Leon Pee tets; daarbij MM. Cornille en Lommez, Be stendig Afgevaardigden en Heer Dr Sie- rens, geneesheer aan het Sanatorium; Heer Coomans, bouwkundige te leper, Heer Maddelein, aannemer te Boezinge, de bouwmeester en aannemer der werken en Heer Aritcon Minne, de nieuwe reken- plichtige. IN DE KAPEL gekomen, hief men in koor de Litanie t an Alle heiligen aan. Alle kostgangers die gedurende gansch den tijd de ceremoniën nauwkeurig hadden gevolgd, namen plaats in de kapel voor DE PLECHTIGE HOOGMIS met Pontificale Assistentie die na het vol tooien der Lintanie aller Heiligen, door den E. H. Pil, Aalmoezenier van het Sanato rium aanstonds werd opgedragen. De ka pel was tot proppens toe vol en menig aanwezige moest bij plaatsgebrek zxh vergenoegen in het volgen der Mis aldoor de ingangsdeur van buiten de kapel. DE MIS VOLTROKKEN verliet de Geestelijkheid de kapel gevolgd door de genoodigden die tot 't voldoen hunner gerechtvaardigd; nieuwsgierigheid in de auto's stapten ten einde samen eens al rijden door de lanen het prachtige park te bewonderen. Ondertusschen was MGR BIJ DE ZIEKEN een bezoek gaan brengen. Later dan, na aticop van dit bszoek rond het Park werd Mgr door ue HH. Baeis, Brutsaert, Be- kaert en Vandenberghe vervoegd en sa men voltooiden ze hun bezoek. HET FEESTMAAL Teruggekomen bij het Kasteel praatten de genoodigden nog wat vriendelijk on dereen om tenslotte binnen te treden waar hen een keurige maaltijd werd aangebo den. De afgevaardigde Eeheerder Dr Brut saert, de werkende spil van het Sanato rium, die op alles een wakend cog houdt had ook de zieken niet vergeten. Be leuze toepassende festa in choro, festa in di- versorio had hij hen, ter gelegenheid van de plechtige wijding der kapel, lekker kalfvleesch met wijn, nagerecht en drui ven doen opdienen. Aan tafel werden eenige feestreden uitgesproken waarvan wij volgende geven: Feestrede uitgesproken door den H. BEKAERT, van Zwevegem, Voor zitter van den Beheerraad: Excellenties, Eerwaarde Heercn, Mevrouwen, Ilijne lïeeren, De dag van heden is voor het beheer van het Sa natorium een dag van vreugde en rechtmatige fier heid. Het Sanatorium is van nederige afkomste: geboren in de oude vermolmde oorlogsbarakken van het ver afgelegen Houtem is het stilaan opgewassen tot die prachtige heerlijkheid die oog en hert verblijdt van al wie er komt en opbeurt en hoopvol stemt de talrijke zieken die uit alle hoeken van het land hier hunne genezing betrachten. Het kasteel hebben wij aan zijne nieuwe bestem ming aangepast, 2 paviljoenen en 2 solariums rezen uit den grond, daarna het huis van den inwonenden Dokter en de woning der Eerw. Z. Verpleegsters; eindelijk, om de kroon te stellen op ons werk, heb ben wij die eigenaardige, die kunstrijke kapel gebouwd die Uwe Excellentie geweerdigd heeft te wijden, waar voor ik, namens het Beheer en namens de zieken U hartelijk bedanke. Al die groolsche werken eischten natuurlijk veel geld. Maar de Provincie daartoe aangewakkerd door den toenmaligen Gouverneur Weled. Heer Baron Jans- sens de Bisthovcn schonk ons milde toelagen. De Staat beloofde ons 785.000 fr. en betaalde er 355.000 fr. Het Hollandsch hulpfonds voor verwoest België sciionk ons 400.000 fr. en dat zal niemand verwonde ren die weet dat Minister Baeis Voorzitter was, en nog is, van die menschlievende stichting, 't Is ons een waar genoegen hier in deze plechtige omstandig heid den Heer Gouverneur Baels daarvoor openlijk te kunnen bedanken. Ik herinner mij van de oude lijden: toen kerk meesters of armmcesters den penning ter kerk rond- haalden was hun dankspreuk; God zal het U looncn. Het Beheer van het Sanatorium wenscht U ook, Wel edele Heer Gouverneur, dat God U loone in uwen persoon, in Mevrouw Baels, welke wij met zooveel achting en genoegen op dit intiem feest tegenwoordig zien, en in uwe kinderen. Ais men zich herinnert dat vroeger de tering schier al wie er van aangetast was ten grave sleepte, en ziet welke prachtige uitslagen we hier bekomen: 63 verbeteringen waaronder 19 volledige genezingen, statu quo 18 verergerd 9 r/tsterfgevallen 4 tr dan moeten we bekennen dat het Sanatorium aan een ware noodzakelijkheid beantwoordt. Maar het getal teringlijders blijft groot, en zoo hoog staat de faam van onze inrichting, dat we meer vragen hebben dan beschikbare bedden, zoodanig dat het misschien wenschelijk ware, als de toestand blijft wat h.j is, een derde paviljoen bij te bouwen. Maar ik wil seffens de Heeren van de Bestendige Deputatie gerust stellen om hunne spijsvertering niet te verbrodden. Wij zijn nu kasteelheeren en hebben het schooien ontleerd. Er is dus geen spraak van nieuwe toelagen. Stelt U gerust, Beste Vrienden, dank zij de behen dige en spaarzame leiding van onzen Afgevaardigde Beheerder, de Heer Brutsaert, zal de maatschappij dit kunnen verwezenlijken op haar eentje, als Jt nood doet. Velen die het Sanatorium bezoeken staan in be wondering voor de opvatting van den bouwtrant en de uitvoering van dc werken. Daarom breng ik hulde en dank aan den artist-ingenieur, den Heer Coomans, eu den gewetensvollen aannemer, den Heet, Maddelein. Z. EXC. MGR LAMIROY TIJDENS DE PLECHTIGE WIJDING Aan zijn rechterhand Z. E. H. Kanunnik Vervache, Dclcsn te Popcringe; linkss E. H. Comeyne, Pastoor te Proven. KERKELIJKE EN WERELDLIJKE OVERHEDEN Van links naar rechts: M. Bekaert van Zwevegem, Voorzitter van den Beheer raad; Heer Dr Brutsaert, de spil van het Sanatorium; Heer Gouverneur Baels; Z. Exc. Mir Lamircy; E. H. Pil, de ijverige Aalmoezenier drr inrichting; Heer ■Pr Sieren3, de verkleefde Geneesheer op het Sanatorium* Zooevea mocht Fk spreken over de troostvolle uit slagen bekomen in onze inrichting. De toewijding aan de zieken van onzen achtbaren geneesheer, den Heer Sierens, kunnen wij niet genoeg prijzen en loven, en met volle genegenheid steunen wij al zijne opofferin- gen. And last but not least bedanken wij onzen Secretaris M. Maertens voor zijne verdienstelijke toewijding aan de rekenplichtigheid. Laat mij. Excellenties, Mevrouwen, Mijne Heeren, U allen bedanken voor de genegenheid die gij ons toont door met uwe hooggewaardeerde aanwezigheid dit feest op te luisteren en laat ons de glazen ledigen op het heil en den voorspoed van het Sanatorium. Dat God ons werk zegene en onze zieken de ge nezing brenge! Feestrede uitgesproken door E. H. PIL, Aalmoezenier van het Sanato rium: Monseigneur, Excellentie, Hoogeerw. Heer Abt, Eerw. Heeren, Mevrouwen en Heeren, Op dat plechtig feest acht ik het als een duurbaren plicht, als Aalmoezenier, mijn diepsten dank en die onzer Zusters en patiënten te voegen bij de uitdruk king van dank van onzen hooggeachtea Heer Voor zitter. Spijts de zware taak van het bisschoppelijk an.bt, die Monseigneur zoo wonderbaar en krachtdadig draagt, was het U niet genoeg. Monseigneur, uw vaderlijke genegenheid te betoonen bij de inwijding onzer grot van O. L. Vrouw van Lourdes, genadeoord dat getuige blijft van zooveel smeekingen en gebeden, en troost en zegeningen; vandaag heeft Monseigneur een nieuwen blijk van zijn vaderlijke bezorgdheid betoond voor zijn beproefde kinderen die hier naar nieuw leven smachten. Door uw gebeden en zegeningen. Monseigneur, zal de kapel dit toevluchtsoord zijn, waar die honderden met het kruis der beproeving beladen, hoopvol ver-1 kwikking en troost zullen zoeken, te meer, dat er ons als beschermster en voorspreekster geschonken is, die wondervolle Maagd, de Moeder van God, de uitdeel ster van alle genaden. We danken U zeer, Monseigneur, om d:e groote weldaad, maar hoe zullen we die vaderlijke goedheid kunnen beantwoorden, tenzij met de innige verzekering van onze kinderlijke onderdanigheid en verkleefdheid, tenzij door de geestelijke vrucht die het gebed en het werk van onze offervaardige Zusters U schenken zal, tenzij door het kostbare lijdensoffer onzer kloekmoe dige zieken en niet het minst van de leden van het z ieke napostolaa t Moge deze geestelijke ruiker, die wij vandaag en ook iederen dag aan Monseigneur aanbieden uw be wonderenswaardige werkkracht ondersteunen en uw verlangens ter vervulling helpen geleiden. Op dezen dag gaat ook onzen dank en die van al de Loviebewoners tot de Heeren van de Beheerraad en voornamelijk tot onzen geliefden Voorzitter en tot den pionier, den onvermoeibaren werker, den Heer Dr Brutsaert. Dank om de krachtige inspanning, waardoor, Waarde Heeren, Ued., de kroon op uw werk gesteld hebt door het Sanatorium te begiftigen met die wonderschoone kapel en aldus aan die men- schen, die door onzen knappen geneesheer Dr Sierens liefdevol verzorgd zijn, de zedelijke en geestelijke troost cn hulp op een waardevolle wijze wilt verzeke ren. Ook mijn dank aan Zijne Excellentie, den Hoog eerwaarden Heer Abt, aan den Zeer Eerwaarden Heer Deken en alle Eerwaarde Heeren die hier vandaag de onvergetelijke plechtigheid hebben opgeluisterd, dank aan alle genoodigden om hun vurige vereeniging van gebed gedurende het H. Misoffer. Eerwaarde Heeren, ik bid U, vergeet ons gesticht niet, bidt dikwijls met uw lieve kinderen, met uw kruistochters voor de beproefden van het Sanatorium, opdat die machtige Maagd, de Middelares aller gena den, onze Patrones, zooals wij het dezen morgen in het H. Sacrificie der Mis gevraagd hebben veel gun sten en genaden neer zou storten over het Sanatorium, over zijn weldoeners, over zijn bewoners, over zijn beheerraad. Excellentie, Hoogeerwaarde Heer Abt, Eerwaarde Heeren, Mevrouwen en Heeren, vurig wensch ik Monseigneur veel jaren even jeugdig aan het bestuur van zijn bisdom tot heil van zieken en gezonden, tot ons aller diep genoegen, daarom stel ik de gezondheid voor van onzen geliefden bisschop. Aanspraak van Heer Gouverneur BAELS: Na deze heildronken antwoordde eerst Zijn Excel lentie de Gouverneur H. Ba^ls. Hij drukte zijn vol doening uit over het feit dat de Provinciale Raad en de Bestendige Afvaardiging bereidwillig de som van 2.500.000 fr. ter beschikking had gesteld om het Sanatorium te helpen oprichten. Daardoor lag het in zijne bedoeling de sympathieke houding van de open bare besturen, die soms ten onrechtè althans beknib beld worden, te onderlijnen, vooral wanneer het een edel werk als deze geldt ten bate van de gemeen schap. Hij bevestigde dat hij tijdens zijn minister schap, op herhaald en onvermoeid aandringen van Dr Brutsaert, niet geaarzeld had het gelukkig initia tief te nemen van de hoogstmogelijke, geldelijke tus- schenkomst te verleenen, dit voornamelijk krachtens den onvoorwaardelijken steun van een fonds door Ne derlanders gesticht. Hij verzekerde dat de belooning van God milde- lijk zou neerkomen op alle weldoeners. Een bijzonder woord van dank uitte hij tot den Heer Bekaert, den geachten Voorzitter, die onvermoeid zijn beste krach ten ten dienste stelt voor dit edel sociaal werk. Tevens was hij vol bewondering cn hulde door de krachtdadige persoonlijkheid van Dr Brutsaert, die zich in deze inrichting als een ware socioloog en oiga- nisator vertoonde. Ten slotte bracht hij zijn oprechten dank aan alle medewerkers, aan Dr Peeters, Mr Vandenberghe, den E. H. Aalmoezenier, Dr Sierens en de Zusters die allen om het meest hun welgemeende hulp gebracht hebben tot het wellukken van het feest. Aanspraak van Z. Exc. Monseigneur LAMIROY: Tenslotte stond Monseigneur recht. Hij onderlijnde het kenmerk van deze liturgische plechtigheid welke in de aanspraak van den E. H. Aalmoezenier uiteen gezet was. Hij zegde dat vooral heden ten dage niet mocht vergeten worden welke kracht het op offerende lijden tegen het moderne heidendom uit oefent. Juist die zielen zijn het die door hun lijdens offer, den grootsten steun en hefboom en tevens een bron van gratie uitmaken voor de maatschappij. Hij verklaarde zich gelukkig te zien hoe broederlijk, hier zooals in geheel West-Vlaanderen, de burgerlijke en geestelijke overheid eendrachtig samenwerken ter be vordering van het algemeen welzijn der bevolking. De Kerk in onderwijs en leer is de grootste steun om alle gezag te doen eerbiedigen. Een verheugende vast stelling was het voor Hem te zien hoe deze innige samenwerking zich wist te handhaven hier zooals in gansch de provincie. Een woord van lof richtte hij tot den geachten Heer Voorzitter Bekaert om al 't goed hier en in 't gan- sche bisdom verricht. Hij achtte zich gelukkig hem dikwijls te ontmoeten, en hij wist bij voorbaat dat men nooit tevergeefs beroep doet op zijn edelmoedig heid en zijn ervaring. Tevens begroette hij zijn Vrouw die haar man onverpoosd zoo krachtdadig bijstond. (Wanne toejuichingen). Vervolgens uitte Monseigneur een bijzonder woord van dank aan Mr Brutsaert, voor wien hij vol be wondering stond om zijn organisatorische geest zoo wel wat het feest van heden betrof als de inrichting van gansch het Sanatorium dat hij met voldoening bezocht had. Hij dankte hem tevens ora zijn hulp vaardige diensten die hij gebracht heeft om het lij den der zieken te lenigen door zijn dagelijksche krachten er aan toe te wijden. Hij verhoopt dat Mr Brutsaert met zijn veelzijdige talenten steeds aan de spits zal staan om nog vele en lange jaren hier in de streek voort het goede op alle gebied te be wijzen ten bate van ons volk. (Een daverend applaus ontstond bij deze woorden). Ten slotte dankte Monseigneur de beheerraad, den Heer Doktoor, den E. H. Aalmoezenier, de Zusters, allen die medewerken tot leniging van het lijden der zieken. Den heildronk die hij allen toebracht, bracht Mon seigneur op één man, dezen van den Heer Voorzitter Bekaert. (Luide toejuichingen besloten deze aanmoedigende woorden van Monseigneur). iw tuur om het weerstandvermogen van de Italianen te knakken. EEN ITALIAANSCH VLIEGTUIG IN SOEDAN NEERGEHAALD De Morning Postmeldt dat een Ita- liaansch vliegtuig, dat boven het Sceda- neesch grondgebied had gevlogen, door de Engelsche troepen we Ai .gedwongen te da len. De piloot en de waarnemer die foto grafische opnamen had genomen, werden gevangen genomen. De Itafiar.cn werhzaam aan dan wegenbouw achter het front. Zoo verliep nogeens een mooie dag voor het Sanatorium De Lovie en God gave dat in het nieuw gewijde Godsoord veel troost en moed mocht gevonden worden door hen die in dit prachtoord vertoeven. 33BS335aBZSSB2CSBZSSeifiBBIlS2S DE RAS GCEKSA ALS HOOFD VAN HET TIGRE-CEBIED Door Generaal de Bono werd de verra der Ras Goeksa aangesteld tot opperhoofd van het Tigre-gebied. Dit gebeurde in naam van den Koning van Italië. Rome beschouwt dus het veroverde ge bied reeds als Italiaansche grond. ENGELSCHE TROEPEN ZOU DEN ZIJN GEBOMBARDEERD DOOR ITALIAANSCH VLIEG TUIGEN? Uit Berbera, Engelsch Somaliland, werd gemeld dat Italiaansche vliegtuigen aan de grenzen van Abessinië bommen hebben geworpen op groepen Engelsche méharis, die zich op Engelsch grondgebied bevon den. Achttien kudden zouden omgekomen zijn door de gasbommen, neergeworpen uit de Italiaansche vliegtuigen. De Engelsche hoogkemmissaris heeft aan Londen gevraagd hiertegen krachtda dig te protesteeren te Rome. Volgens een bericht uit Addls-Abbeba werd een Italiaansch vliegtuig neerge haald in ds Provintie Aoessa. De twee vliegers kwamen om alsmede een schoot hondje dat zij bij hen hadden. De plaats van Oeal-Oeal werd door de Abessiniërs weerom heroverd, meldt men van Abessinische zijde. Drie Italiaansche vliegtuigen werden geraakt dcor kogels aan de vleugels en moesten in allerhaast naar hun basis te- rugkeeren. Van Italiaansche zijde werd gemeld dat de Italiaansche troepen tot op 80 km. zijn genaderd van Harrar. De Abessiniërs zouden ook zout hebbsn geworpen in de waterputten, wat de vooruitgang der Ita lianen bemoeilijkt. Te Addis-Abbeba stroomen de krij gers toe. Deze krijgers, bij tien duizenden, maken diepen indruk, en werden door den Keizer in oogenschouw genomen. De Kei zer nam eveneens in oogenschouw vier duizend man van de Keizerlijke Garde die zich voorbereidden om naar het front te vertrekken. De Italianen zouden de steden Hau- zien en Sokota hebbsn bezet. Dit nieuws werd te Addis-Abbeba noch ontkend noch bevestigd. De stad Sokota ligt ten Zuiden van de stad Makale. Te Afdem zou nog een Italiaansch vliegtuig zijn neergehaald. Italië zou reeds meer dan 105 mil- lioen rechten hebben betaald voor den doortocht door het Suez-kanaal. Dage lijks worden nog troepen en allerlei ma teriaal vervoerd van Italië naar Oost- Af rika. De Italianen bereidden een nieuw offensief voor op het Noorderlijk front en ook in Ogaden. Volgens zekere berichten zouden reeds 10.000 Abessiniërs gedood zijn bij de ge vechten in de streken van Ogaden. De melding dat Abessiniërs in Ery- threa zijn binnengedrongen en ettelijke duizenden Italianen van hun basis afzon derden, werd van Italiaansche zijde te gengesproken. De afgezonderde Italianen zouden deze zijn die langs den Moussa- Aliberg in Abessinië zijn gedrongen. De Italianen hebben de lijn Adigrat- Adoua-Aksoem zeer versterkt en binnen kort zou een nieuwen opmarsch worden gedaan, verder het land in. De Italiaansche vliegers doen dage lijks verkenningstochten boven de vijan delijke linies en bombardementstochten op steden en legerkampen van den vijand worden ook dikwijls ondernomen. ITALIAANSCHE DIENSTWEI GERAARS GEFUSILJEERD Volgens een bericht van United Press werden 12 Italiaansche soluien stand- rechterlijk gefusiljeerd omdat zij weiger den in de tanks te stappen wegens de te groote hitte. NAAR DE GROOTE SLAG? De Italiaansche generaals Grazianl en de Bono hebben overleg gepleegd en het gevolg hiervan zou zijn dat een groot- scheepsche aanval zou losbreken langs Italiaansch Somaliland. Deze aanval zou gericht zijn tegen de putten van Sasah Banek. 200 Italiaansche bombardementsvliegtuigen zouden er aan deelnemen. Een aanval zou ook reeds begonnen zijn op de putten van Sohaltleh, dicht En gelsch Somaliland. Vier legerafdeelingen werden aldaar samengetrokken, gesteund door 100 tanks. In de streek tusschen Harrar, Djidjiga en Tomsa zouben 200.000 Abessinische krijgers zijn samengetrokken onder bevel van Wahib Pasja, Redir Pasja en den Duitschen generaal von Losben. Tusschen Dessis en Makale trekken zich ook groote Abessinische strijdkrachten sa men om een tegenaanval te doen op c!en linkervleugel der Italianen. Italiaansche vliegtuigen hebben reeds verkenningstochten endernomen boven den spoorweg Addis-AbbebaDjibouti. De Abessiniërs bedreigen ook den rech tervleugel der Italiaansche troepen in den omtrek van Aksoem. Tecle Hawariate, de gedelegeerde van Abessinië te Geneve, werd naar zijn land teruggeroepen om het opperbevelhebber schap te nemen van de troepen die tegen stand zullen bieden In het Zuiden. In deze gewesten schijnt de taktiek van de Abessiniërs te zijn de Italianen zoover mogelijk het land te laten Indringen tot dat zijn ver genoeg verwijderd zijn van hun basissen om dan alle verbindingen te pogen af te sluiten en de Italianen te la ten omkomen van honger en dorst In de uitgestrekte woestijnen. Dit was ook de taktiek van de Abes siniërs in 1896. GEBRUIKTEN DE ITALIANEN GAS EN DUM-DUMKOGELS Ben buitenlandsche correspondent te Harrar verblijvend heeft geseind dat een kolonel van den stam van Ras Nasibce een gasbom heeft meegebracht en tentoonEe steld in het regeeringsgebouw van de stad. De bom werd dcor een Italiaansch vlieg tuig uitgeworpen maar niet ontploft en werd door den kolonel opgeraapt. Volgens Dr Kcckman, van het Abessl nisch Rood Kruis, zou hij verwondingen hebben waargenomen op Abessiniërs, ver oorzaakt door dum-dumkogels afgescho ten door Italiaansche vliegtuigen. De ko gels werden uit de wonden gehaald, gefo- tografieerd en als bewijsmateriaal naar Addis-Abbeba gestuurd. Van Italiaansche zijde wordt evenwel het gebruik van gas en dum-dumkogels ontkend. VERRADERS Veel eenheid bestaat feitelijk niet tus schen de verschillende stamhoofden van Abessinië, daar vele stammen vroeger overwonnen werden door deze van de Am- hars. Meer dan een opperhoofd van die stammen verklaart recht te hebben op den titel van Negus, Koning der Koningen van Abessinië. De Italianen hebben deze toestand trachten uit te buiten en de uitslag heeft zich niet doen wachten. De schoonzoon van den Keizer Halle Selassie, Ras Goeksa, hoofd van een ge deelte van het Tigre-gebied, die een af stammeling is van keizer Johannes en ook aanspraken deed gelden op den troon van Abessinië, zoon van een stamhoofd de Italianen zeer genegen, heeft zijn schoon vader en Keizer verraden en ls overgeloo- pen met een aantal zijner krijgers en een voorraad wapens en munitie naar de Italianen. De vrouw van Ras Goeksa leeft niet meer. Volgens Italiaansche bron zouden met het stamhoofd Ras Goeksa, 1500 man naar de Italianen overgeloopen zijn. Uit Addis-Abbeba wordt dit cijfer be twist en een merkelijk kleiner aangehaald; men spreekt er van 200 krijgers. De verraders zouden dienst hebben ge nomen in de Italiaansche legers. Enkele stamhoofden van de streek van Entiscio hebben zich eveneens onderwor pen aan de Italianen. De troepen die niet meetrokken met Ras Goeksa werden onder bevel geplaatst van Ras Seyoum. In de Provintie Godsjan, waar het Ta- na-meer ligt, zou ook opstand uitgebroken zijn. HONDERDEN ITALIAANSCHE ZIEKEN EN GEWONDEN KEEREN NAAR EUROPA TERUG Naar werd gemeld zijn reeds verschei dene honderden Italiaansche soldaten die gekwetst werden of ziek geworden zijn van de malaria teruggekomen naar Europa met de Italiaansche transportschepen. -«OP BLIJFT H. LAVAL FRANK- RIJK'S EERSTE-MINISTER Heden Zondag hebben herkiezingen plaats voor Senaatsheeren in verschillen de departementen. Ook de Heer Laval moet herkozen worden en hij heeft zich voorgesteld in twee verschillende om schrijvingen, te Parijs en te Clermont- Ferrand. Mc-est hij niet herkozen worden dan zou hij het ambt van eerste Minister moeten neerleggen. DE ITALIAANSCHE MINISTER TE ADDIS-ABBEBA WEIGERT DE STAD TE VERLATEN DE DIPLOMATISCHE BREUK VOLTROKKEN De Italiaansche Minister te Addis-Ab beba, graaf Vinei, heeft bevel gekregen van de Abessinische Regeering de stad te verlaten. Toen de trein vertrekkens gereed stond om hem en zijn gevolg naar Djibouti te voeren, heeft Graaf Vinei geweigerd het gezantschap te ontruimen en heeft zich samen met den militairen attaché Cal- driani in de kelders van het bedoeld ge bouw verschanst wijl zijn gevolg naar den trein trok. Graaf Vinei verklaarde niet te vertrek ken vooraleer de Italiaansche handels agenten toekwamen te Addis-Abbeba. De sekretaris van Heer Vinei moest ook met geweld in den vertrekkenden trein geduwd worden. Ten slotte heeft Graaf Vinei, die zie kelijk was zich laten overbrengen naar een partikuliere woning van een lid der Keizerlijke familie, waar hij bewaakt wordt. In de eerste dagen zal Graaf Vinei toch Addis-Abbeba verlaten, na de aankomst aldaar der verbeide handelsagenten. Uit Rome is de Abessinische Minister ook vertrokken, zoodat alle diplomatische betrekkingen tusschen beide landen ver broken worden. DE ITALIANEN SCHENKEN HUN GOUD AAN MUSSOLINI Een nijveraar van Reggio Calabria heeft den Duce 100 pond-goudsterlingen doen toekomen. Verscheidene maatschap pijen hebben hun gouden medalies, ver worven in prijskampen, enz., aan den Duce gestuurd, om de kosten van den oorlog te helpen dekken. MAARSCHALK BADOGLIO NAAR OOST-AFRIKA Maarschalk Badoglio, hoofd van den Italiaar.sch.cn generalan staf, is in Erythrea toegekomen. Denkelijk zal het nieuw offensief der Italianen eerst begin nen na zijn aankomst op het strijdterrein. VOOR DEZEN DIE NAAR ITALIË WILLEN Er wordt de personen opmerkzaam ge maakt, die vrienden of kennissen hebben in Italië, dat een strenge censuur wordt uitgeoefend op de brieven. Voor dezen die Italië bezoeken is het van belang te we ten dat zij Italië niet binnen mogen met meer dan 20!) lire In bankpapier; buiten landech geld mogen zij meedragen zoo veel zij willen. Hotelbons en spoorwegbiljetten mogen zij toch In het buitenland koopen. Deze maatregelen zijn getroffen om de koers van de Lire te verdedigen. ABESSINIE KAN 12 JAAR OORLOG VOEREN De Heer Hawariate, afgevaardigde van Abessinië bij den Volkenbond, die een be zoek bracht te Luik en er toegejuicht werd, verklaarde er aan de journalisten dat Abessinië wel 12 jaar oorlog kan voe ren als het moet. Onderhandelingen zal zijn land niet willen aanknocpcn zoolang Italiaansche troepen op het grondgebied van het land staan, i Abessinië rekent cok op de harde na- p.w-» Een DE VOLKENBOND TREEDT HANDELEND OP Sancties worden goedgekeurd. DE WAPENUITVOER Onmiddellijk na zijn samenstelling heeft de Conferentie van den Volkenbond voor het onderzoek der sancties zijn werk zaamheden hervat. Verscheidene onderkommissles werden gevormd voor het opmaken van de noo- dige voorstellen van strafmaatregelen die Italië kunnen treffen op financieel en ekonomisch gebied. Met de bespreking ln de verschillende kommissies werd spoed gemaakt. Eerst werd door de Conferentie der Sancties met eensgezindheid het embargo van den wapenuitvoer naar Abessinië op geheven en gelegd voor Italië. Alleen Hongarije onthield zich. Als wapens worden aanzien geweren, re volvers, kanonnen, munitie, granaten en bommen, obussen, schepen, vliegtuigen, alle deelen van vliegtuigen, gas, vlammen werpers, ontploffingsmiddelen, enz. Een kommissie werd samengesteld om de lijst der verboden wapens en gelijk gestelde juist omschreven op te stellen. Italië heeft hiertegen protest aangetee- kend, zonder eenlg sukses. Verscheidene landen, o. m. Engeland en België, hebben dan onmiddellijk het em bargo op den uitvoer van wapens naar Abessinië, opgeheven. FINANCIEELE SANSTIES GETROFFEN Financieele sancties werden eveneens opgesteld en goedgekeurd door de Confe rentie der Sancties. Werden verboden alle rechtstreeksche of onrechstreeksche leeningen aan Italië, alle inschrijvingen op leeningen, alle bankkredieten, alle uitgiften van aandee- len waardoor geldelijke middelen zouden verstrekt worden hetzij aan de Italiaan sche Regeering, hetzij aan Italiaansche gemeenschappen, hetzij aan alle personen of vennootschappen die de rechtspersoon lijkheid bezitten op Italiaansch grond gebied. De Regeeringen werden verzocht aan het comiteit mededeeling te doen van alle schikkingen die zij. ln overeenstemming met het genomen besluit zullen getroffen hebben. Italiaansche llefdaddgheldslnrichtlngen worden evenwel door deze maatregelen niet getroffen. VOORSTELLEN TOT STOPZETTING VAN DEN ITALIAANSCHEN IN- EN UITVOER Twee sub-kommissies van de Conferen tie der Sancties werden samengesteld om te onderzoeken ln hoever ekonomische sancties zouden kunnen getroffen worden tegen Italië. Door deze kommissie wordt onderzocht het stopzetten van allen uitvoer van Italië naar de landen deel uitmakende van den Volkenbond en het verbieden van allen uitvoer van de landen deeluitmakend van den Volkenbond naar Italië van grond stoffen dienende tot het verwaardigen van wapens, munitie en ander materiaal die nende voor het oorlogvoeren. Er wordt eveneens een onderzoek ge daan naar de middelen om onderling- sche hulp te verleenen onder de landen van den Volkenbond en compensatie te geven van dé verliezen die zouden geleden worden door het beperken van den uit voer naar Italië aangaande die grondstof fen. Verscheidene voorstellen in dien zin werden reeds gedaan. De behandeling dezer kwesties zal den kelijk eerst geëindigd zijn in het begin der beginnende week. NAAR EEN BLOKKADE DER ITALIAANSCHE KOLONIES? Lord Cecil, voorzitter van de Britsche vereeniging ter verdediging van den Vol kenbond heeft erop aangedrongen dat scherpe maatregelen zouden getroffen worden tegen Italië en dat desnoods be sloten zou worden tot de blokkade van de Italiaansche kolonies. Alle toevoer van mannen, goederen en materiaal zou hierdoor onmogelijk wor den naar Oost-Afrika en de Italiaansche troepen aldaar aan het strijden zouden omkomen van honger en dorst. Deze blok kade zou evenwel een oorlog met Italië uitlokken alswanneer het tegenwoordige doel is de oorlog stop te zetten en niet uit te breiden. DE HOUDING DER DER VERSCHILLENDE LANDEN TEGENOVER DE SANCTIES Onze Regeering is vast besloten alle sancties getroffen door den Volkenbond van financieele en ekonomische aard stipt toe te passen. Engeland ook vermits dit land het er meest op aanstuurt op harde sancties. De Zwitsersche Regeering heeft hare beslissing nog niet geveld. Een Kommissie onderzoekt wat zou die nen gedaan indien Oostenrijk en Honga rije, die de sancties niet aankleven, zou den weigeren deze toe te passen. De hou ding dezer twee landen is eenigzins ver bijsterend gezien zij er toch op aangewe zen zijn als de landen die wellicht wel het meest de hulp van den Volkenbond, en van Engeland in het bijzonder, zouden noodig hebben bij een mogelijk konflikt in Europa. Oostenrijk nog het meest ge zien Duitschland nog alle aanspraken op een anschluss niet heeft laten varen. Nederland, Turkije, Rusland en Rume- nië hebben reeds hun toetreding bekend gemaakt tot de voorgestelde sancties. Rusland zou zelfs voorstellen en bereid zijn den benzineuitvoer naar Italië stop te zetten als waarborgen kunnen gegeven worden dat Italië dan geen benzine zou kunnen krijgen uit Rumenië langs om wegen. Rusland zou ook voorstellen dat zekere maatregelen zouden genomen wor den tegen de landen van den Volkenbond die de gestemde sancties niet zouden wil len ten uitvoer brengen. Hierbij worden Hongarije, Oostenrijk en Albanië bedoeld. Spanje en Polen hebben voorbehoud ge maakt. WEIFELENDE HOUDING VAN FRANKRIJK De houding van Frankrijk ls zeer weife lend en het treedt de sancties bij omdat het niet verder kan dan de verplichtingen van het Volkenbondspakt na te leven. Dit land zou de vriendschap en van Italië en van Engeland willen behouden en kan dus moeilijk tot eene of andere zijde overhel len. Het valt dan ook niet te verwonde ren dat men in zekere kringen aanhaalt dat Frankrijk graag den Volkenbond en kel had willen aanzien als een wapen te gen Duitschland. Japan en de V. S. van Amerika, alsook Duitschland willen onzijdig blijven. haven van Gibraltar, waar da liggen. Engciscke oorlogsschepen NIEUWE VREDESONDERHAN DELINGEN De Heer Laval heeft steeds hoop op een vredelievende regeling van het konflikt. In de laatste dagen heeft hij herhaaldelijk de Italiaansche gezant ontvangen en heeft er onderhandelingen mede gevoerd. Het schijnt meer en meer uit dat op 3 Januari 11., toen üe Heer Laval enkele duizende vierkante kilometer Afrikaan- sche grond afstond aan Italië, hij zou beloofd hebben aan Mussolini geen stok ken te steken in de veroveringsplannen van de Duce en de hoop koesterende dat Engeland zou hebben laten begaan. Voor beiden moet het eene groote te leurstelling zijn dat Engeland er toch op aandringt dat het Volkenbondspakt wor de geëerbiedigd. De Heer Laval zou, volgens berichten uit Parijs, voorstellen dat het treffen der sancties zou uitgesteld worden voor 10 da gen om verdere onderhandelingen te voe ren. Da vredesvoorstellen van den Heer Laval zouden behelzen dat Italië den c- log stop zette; het Tigregebied z^u Onafhankelijke Staat worden Jagerrit onder toezicht van Italië; de Prcvint» Harrar en Ogaden zouden geschonken worden aan Italië; wat van Abes=i-it. j™ overblijven zou gesteld worden onder ca kontrool van den Volkenbond, waarin c» Italianen een overwegenden rol zonden bekleeden. Aan dit verminkt Abessinië zou een uitweg naar de Roode Zee geg". ven worden langs het Engelsch Soma!,, land. De Heer Laval zou dit voorstellen, zor.. der evenwel Abessinië te hebben geraad pleegd. Om dit te steunen zou hij wijten op het overloopen van enkele Abesi'lr.i- sche stamhoofden. De Heer Laval heeft ock voorgesteld c.at Engeland zijne vlootmacht in de Middel- landsche Zee zou verminderen in ruil \an een vermindering der Italiaansche strijd, machten ln Lybië. Engeland wil van deze machtsinkrim- ping niet weten en voor wat de vredes voorstellen betreft dient eerst Abessinië akkoord te gaan en zekerlijk zal Engeland zich beperken tot het verzenden van c« voorstellen tot den Volkenbond. ITALIË KAN DEN BRENNER NIET MEER VERDEDIGEN EN VRAAGT HOEVEEL SOLDATEN FRANKRIJK ZENDEN KAN Volgens de Daily Telegraph zou Ita lië onlangs aan Frankrijk hebben gemeld dat het land niet meer in de mogelijkheid verkeert de verdediging van de Brenner, streek op zich te nemen tegen een moge- lijken aanval van Duitschland en gaarne weten zou hoeveel soldaten Frankrijk kan sturen om Italië bij te springen in dezs mogelijkheid. De Brennerstreek is gelegen op de Oos- tenrljksch-Italiaansche grens en het was daar dat Italië groote troepenmachten samentrok toen de toestand tusschen Oostenrijk en Duitschland zoo gespannen was en Duitschland een gevaar werd voor de Oostenrijksche onafhankelijkheid. De Fransche Regeering schijnt hierme. de ook in verlegenheid te zijn gebracht ea heeft nog niet geantwoord. Rome ontkent echter dat de Italiaan, sche Regeering die vraag zou hebben ge steld aan den Heer Laval. EENE BOLWASSCHING VOOR FRANKRIJK Sir Austin Chamberlain heeft ln ees gesprek met een journalist Frankrijk eta nogal goede bolwassching bezorgd. Sir Austin Chamberlain is de Engelsch» Staatsman die voor Engeland het Locar. nopakt heeft geteekend. Hij verklaarde onder meer dat lndiea Frankrijk geen afstand wilde doen v"n de vriendschap van Italië en niet onvoor waardelijk aan de zijde van Engeland wil de staan bij de toepassing der goedgekeur de sancties, Frankrijk ook niet meer re kenen mocht op hulp van Engeland in- dien Duitschland Frankrijk zou aanvallen, Engeland koestert geen vijandschap te genover Italië maar het wil alleen het Volkenbondspakt zien eerbiedigen. Verder verklaarde hij dat Engelana steeds het gegeven woord eerbiedigt. Eet verwondert, Engeland dat Frankrijk wei felt ln de kwestie der sancties en het er gert het land. Moesten andere landen zich onttrekken aan hun verplichtingen dan zal Engeland zich ook niet meer verplicht zien zijn ver plichtingen na te leven en zal dan enkel de eigene Britsche belangen dienen. EEN EERSTE LIJST VAN GROND STOFFEN WAAROP HET EMBARGO ZAL GELEGD WORDEN De onder-kommissie der sancties heeft reeds een eerste lijst opgemaakt van grondstoffen waarvan den uitvoer naar Italië zal verboden worden. Op deze lijst zijn o. m.: chromé, ijzer, oud ijzer, tin, zink, nikkel, alluminium, gegoten ijzer, staal, magnesium, nitraat, nltrisch zuur, wol, caoutchouc, enz. DE LAATSTE OORLOGSBERICHTEN De Italiaansche vliegtuigen hebben Am- ba Alagl bestookt en veel burgers gedoed. De Italianen doen manceuvers in de richting van Djidjigga ten einde den te- voer van oorlogsmateriaal langs Engelsch Somaliland af te snijden. Te Berbera, Engelsch Somaliland, zijn zes schepen net oorlogsmateriaal toegekomen, geladen met munitie en machiengeweren, bestemd veer Abessinië. In de richting van Makale zouden d« Italianen ook verder gevorderd zijn en en kele berichten meldden reeds dat de stad door hen was ingenomen. TWEE ITALIAANSCHE WATER VLIEGTUIGEN IN ZEE VERGAAN Tusschen de eilanden Elba en Pianos» werden de overblijfselen opgehaald ran twee Italiaansche watervliegtuigen. Vaa de Inzittenden werden niets ontdekt. Men denkt dat deze vliegtuigen omgeko men zijn bij een verkenningstocht uitge voerd des nachts rond de manceuvers der Engelsche vloct in de Middellandsche Zee. DE HEER LAVAL IN HET NAUW GEDREVEN Dat de houding van den Heer Laval zeer weifelend is, werd reeds aangehaald. Vol gens de Daily Telegraph zou de Heer Laval persoonlijk liever Engeland over boord werpen in plaats van Italië, maar de Fransche Minister van Landsverdedi ging en alle ambtenaren van buitenland sche Zaken houden aan een samengaan met Engeland. Aan Heer Laval zou nu te Vichy een nieuwe nota ter hand gesteld zijn geweest vanwege de Engelsche Regeeriilg, waaria hem de vraag gesteld wordt Waren wijn t« schenken, met de waarschuwing dat het eindelijk eens tijd wordt. Het zou in zelfden zin zijn opgesteld all de verklaringen van Sir Austin Chamber lain dat, indien Frankrijk niet meedoet met Engeland, het ook van zijnentwegl niet meer moet denken aan hulp bij een gebeurlijken Duitschen aanval. De Britsche Gezant te Parijs heeft ook opnieuw aan Heer Laval gevraagd welk» houding Frankrijk zou aannemen bij eta Italiaanschen aanval op de Engelsch» vloot. De Heer Laval heeft daarop niet on middellijk geantwoord maar beloofd dit te doen binnen de 12 uren. Naar verluidt zou dit antwoord luiden als volgt: Frankrijk zal Engeland's viool bijspringen als deze aangevallen wordt uit hoofde van het toepassen van sancties ge troffen door den Volkenbond, maar niel in geval de aanval geschiedt uit reden dat de Engelsche vloot zich in de Middelland sche Zee bevindt. Engeland wil zijn vloot niet terugtrek ken uit de Middellandsche Zee, wat d» wensch is van Heer Laval, totdat de ver houdingen tusschen Italië en Engeland weer normaal zijn en Italië zijn soldaten heeft teruggetrokken uit Abessinië es Lybië. Ook de Italiaansche pers moet haal aanvallen tegen Engeland eerst stopzetten TREEDT DE PAUS OP ALS BEMIDDELAAR? Het bericht dat de Pauselijke Nuntiul te Parijs enkele bezoeken heeft gebracht aan den Heer Laval heeft de geruchten doen ontstaan dat de Paus zou optreden als bemiddelaar ten einde den vrede t» bekomen. Dit valt niet bulten de mogelijkheid. EEN BELGISCHE STAP TE ROME In verband met het feit dat door d» Italiaansche Radio de gruwelen in Beid» gepleegd in het begin van den grootei oorlog door de Duitschers als legende won den voorgesteld, heeft de Belgische Ge zant hierover bij de Italiaansche Regte* ring Inlichtingen gevraagd. Men heeft hem geantwoord dat a..ee« het verhaal van het afkappen der -.x' den van een klein meisje ais een 1": diende aanzien. Zoo verdraait men de waarhf-d. (Zie vervolg ondcr^ 3'

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 2