SNUIF GEZOND EN NIET DUUR/ MENSDE STROOP Christiaens' Dëvolder- GEDACHTEN hetmanneke uit de De Jonkvrouw van Lindendale W. VAN HEILE. R0MAIN en SYLVEER MAES MEUBELPAPÏER 0:Rumme/'; rhëuaiatiek zenuwkoorts pijn der maandstonden 'T ROOS KRUIS KATHOLIEK NIEUWS AANBESTEDINGEN WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETIJN Ze zijn daar WIE ST MAARTEN en ST NIKLAAS ALLERZIELENDAG. Hebt medelijden met mij, hebt toch me delijden, ten minste gij, mijne vrienden, want de hand des Heeren heeft me geraakt De wereld zwoegt en zweet om dingen die niet baten; 't Begeeren houdt ons arm, ook midden in het goud. (H. P.) Wie een dwaasheid verkondigt wordt ge loofd, maar wie de waarheid spreekt, wordt gehaat. m* THUIS is een plaats, waar ledereen moet trachten het den ander zoo aange naam mogelijk te maken. Als dat niet zoo is, wordt het spoedig, 'N HEL. IN CALÏFORNIE is er ne klekenkweeker Die vast en zeker, M'n beste vrinden, 't Systeem komt uit te vinden Om, zonder 't al te duur te betalen, Geen gebroken eieren uit zijn nest te halen! Herman Krumfeld, zoo is de naam ran dien man, heeft dus kurieuze proefnemin gen gedaan, die nog kurieuzere uitslagen hebben opgeleverd. Sedert vijf jaar, moet ge weten, heeft hij aan zijn kiekens het gewone eten gegeven plus een zekere toe- maat van guayul-bladeren, een Ameri- kaansche plant die kaoetsjoe voortbrengt. En alzoo is hij er stilaan toe gekomen een ploeg kiekens te kweeken die eieren leg gen, waarvan de schelp... elastiek is. Als z'op den grond vallen maken ze naar 't schijnt niet den gewoontelijken eierkoek... maar botsen ze terug precies lijk® 'n caoutchouen balletje! Wat de smaak van den inhoud ervan betreft, ver klaart meneer Krumfeld, die heeft niets te benijden aan de eieren die we gewoon lijk verbruiken. Als 't allernaar waar is wat z'ons ver tellen, dan is er nog 'n vraagstuksken meer op te lossen; Hoe moeten die elas- tieke... eieren gebroken worden alvorens ze op te eten? MADAM SNIBBEKENS was, voor heu- ren tijd te passeeren in stad gaan snuffe len.:. en alzoo (die koopziekte toch!) had ze zich 'n paar schoentjes gekocht die ze niet vandcen had. Thuis gekomen liet ze z'aan heur man bewonderen, maar deze schoot mij in 'n formidabele koleire! Wat, riep hij uit, weeral 'n paar schoenen... hebt g'er dan nog geen ge noeg. Ik heb U nochtans reeds dikwijls ge zegd dat ge niets meet koopen omdat het goedkoop is! En dan, Madam Snibbekens, triomfan telijk: Maar, man toch, dat heb ik niet ge daan ook... die schoenen kosten honderd tachtig frank! EN DEES IS GEWIS 'n Heel droeve geschiedenis Die 'k U verhaal In breed en in lang. 't Is de zwanezang Beste Lezers mijn Van 'n Engelsche arbeider der mijn. 't Gaat hier over Albert-Edouard Ibber- scn, die Engelsche mijnwerker die met achttien zijner gezellen verleden week ten gevolge van eene grauwvuurontploffing, den dood vond in een put te Yorkshire. Nu slechts heeft men hun lijken ont dekt. Maar 't geen de redders nog 't meest bewogen heeft is de ontdekking van een opschrift met krijt, op 'n muur der mijn waar de ongelukkige Ibberson den dood fond. Dat opschrift luidde: «Farewell Fanny old dear... Vaarwel lieve oude Fanny». Voelende dat hij daar in dien diepen kuil ging versmachten had de oude mijnwer ker nog de geestestegenwoordigheid en de macht gehad deze enkele woorden voor zijn vrouw, in de donkerte neer te schrij ven. Enne... in de mijn is thans het werk hervat, en daar den eenen of den anderen dag de steen, waarop dit opschrift prijkt, er ook zal moeten aan gelooven, heeft het bestuur der mijn, er een mooie foto \_.n doèn maken om ze te overhandigen aan de weduwe, aan de goede oude Fanny EN HIER HEBT GE WEER ne keer 'n vertelselken over de lieve vriendinne- kens Dag Klara Dag Germaine Maar... wat heb ik nu weer gehoord, meisken toch, gij zijt verloofd met nen doktoer, en ge flirtmet den apotheker. Ja, wat wilt g'er aan doen, ik ben er wel toe verplicht! Hoezoo! 4- Wel ja, de apotheker is de eenige, die öe liefdebrieven, kan ontcijferen, die mijn lief mij opzendt!' LACHT EN WEEST TEVREE Om 't nieuws r.a k deel U meê! IVant naar 'n Engelsch joernalist beweert Hitier heeft lachen geleerd 1 Ja, beste Lezers en alderliefste Lezeres- kens, met 'n vroolijk herte dat overloopt van zelftevredenheid, heeft dien Engel- schen gazetschrijver in zijn dagblad me degedeeld dat hij na geruimen tijd in Duitschland te hebben verbleven, vastge- asld heeft, tot heil van de gansche we- rèld, dat Hitlêr en Goering eindelijk lee- ren lachen hebben Intieme vrienden van die opperhoofden zijn er naar 't schijnt in gelukt, de be langhebbenden te doen verstaan dat het volk wenschte hun voorhoofd 'n beetje ontrimpeld te zien, en liever 'n glimlachje om hun lippen zag spelen, dan die immer gefronste wenkbrauwen lll9l9SSHBGBB9flBB98B&BaSBBS3 Mengelwerk van 3 November. Nr 41. door Hier was hij toch op haar verliefd. Misschien is dat gezakt. Wel, hij is een goede vent en hij zal haar helpen aan werk. En dan moet hij zich verder niet meer van haar aantrekken als hij niet wil. Paula had zich vlug ontkleed. En toen ze zich veilig nederlegde, vouwde ze vroom de handen en dankte ze God voor haar verlossing. Dan dacht ze aan Walter. Nu begreep te, waarom ze niets meer van hem be merkt had. Maar hij wilde om harentwil- fc toch geen klacht indienen. En dat be wees zijn genegenheid. Haar hart klopte ^heller bij de gedachte, dat ze hem mor gen zou terug zien. Ze had hem lief. Voor hch zelve durfde ze dit wel bekennen. Mocht ze hem bezoeken? Hij had al veel Mst gehad door haar. Maar hij zei toch, dat ik in nood tot nem mocht gaan, sprak Paula bij zich 41ve. ja, ik moet het doen... ik kan niet wnders. Ze peinsde ook aan den pastoor, wlen om raad en bijstand kon verzoeken. Maar dan moest ze morgen op Lindenda- blijven en misschien wel langer. Ze jweesde haar oom en neef, en er zou ge itel ontstaan. Ik wil deze streek verlaten en keer oooit meer terug; ik heb er te veel ge- ^tn! kreunde Paula, en ze besloot mor- naar Brugge te reizen. Ze hoorde Verlaan en zijn vrouw naar gaan en lag toen nog lang wakker. WM zulk een beroerde avond ceweest. Hitier en Gosring hebben geen enkele moeilijkheid gedaan, om hulde te brengen aan de nieuwe methode en om hare voordeelen te bestoeffen. En zoo komt hel, ziet menschen! dat we weer ne keer op ons beide ooren mo gen slapen want... Hitier lacht! Als hij er nu maar niet... meê lachtl... zooals Mussolini met den Volkenbond! En van den Volkenbond vallen w'op Abessinië en vandaar op den Negus. Ne gus beteekent koning. Maar de Negus ls de koning der koningen en als ge Abes- synisch kent dan moet ge met mij t'ak- koord zijn, als ik verklaar, dat dat in die taal beteekent: negus neguesti. Maar... we zijn gepresseerd, en Ne gus kortaf zegt al genoeg wat 't zeggen wil! LANGE JEF werd door nen ottermobiel overreden. Zwaar gewond wordt hij naar 't hospitaal gevoerd waar hij een operatie moet doorstaan. We zullen U met chloroform in slaap doen, zegt den dokteur alzoo! Dokteur, pas op, dreigt Lange Jef zoo, als ge mij na d'operatie niet meer wakker krijgt, sla Ik hier alles kort en klein! SCHOONHEID IS EEN GAVE GODS Velen zijn daarop zoo trots Dat ze 't zonder 't zelf te weten Hunne eerste plichten gaan vergeten. 't Is dus iets dat enkel is te wenschen Voor verstandige en slimme menschen. Dit gezegd hebbende gaan w'U 't geval explikeeren dat zich heeft voorgedaan in Japan met 'n schoon meisken van rond de duizend weekskens, Michiko Kinoskita genaamd, en we leeren daaruit dat 't niet altijd even plezant is, winnaarster te zijn van nen schoonheidsprijskamp. Dat lief dir.gsken had dus te Tokio den titel weg gekaapt en zat thuis, met al heur familie leden ongeduldig op den bekomen prijs te wachten! En eindelijk, 't paksken kwam af, met nen brief van gelukwenschen vanwege de jury. Op 'n oogenblik waren de koordekens los... en 't pak ging open... maar plots liet alleman ne schreeuw, want uit 't pak kwam er 'n slang te voorschijn, van de vergiftigste soort die d'r bestaat! In min der tijd da 'k noodig heb om 't te zeggen gaf 't beest 'n leksken met zijn tong aan 't schoone Japaneesken, dat 'n paar uren later den geest gaf. Achterop zijn ze te weten gekomen dat 't geschenk! afkomstig was van 'n andere mededingster, die zich wilde wreken om dat zij niet gekozen was! Die slang was opgestuurd door 'n... ser pent. En om voort te doen. TOEN BERNARD SHAW In zijn volle glansperiode was, kreeg hij eens nen brief van 'n schoonheidskoninginne die bekend stond als 'n domme gans, waarin ze hem vroeg met haar te trouwen. Denk eens, voegde ze er aan toe, met uw verstand en mijne schoonheid, wat voor 'n kinderen we zullen hebben, 't Zullen echte goden zijn! En Bernard Shaw die antwoordde: Goed! Maar moesten de kinderen dan eens mijn lijf en uw verstand hebben, 't waren echte monsters... daarom liever niet! NE FILOSOOF Meer blind dan dooï, Die leed van 't schurft, Heeft 't aangedurfd Een statistieksken op te maken Van de passies die de menschen kraken! En hij heeft ze geklasseerd als volgt: de passie van het oorlogvoeren, de passie voor het geld, voor de roemzucht, voor de liefde, voor de gierigheid en voor de ik zucht! En om zijn gedacht te staven, heeft hij er cijfers aan toegevoegd, 't is te zeggen ne per honderd, en alzoo komt hij tot het besluit dat oorlog 87 van de passie der menschheid uitmaakt, het geld 5 de liefde 4 de gierigheid 3 de roem zucht en de rest 1 Of ge daar veel zult uit leeren, valt nog uit te maken, maar ge moogt evenwel niet vergeten dat die statistiek opgemaakt ls door nen fameuzen menschenhater. En dat troost ons! Nen anderen Zebbedeus die niet wist wat met zijn tijd te doen heeft uitgecij ferd dat ne mensch sterft, na vijf minu ten bij gebrek aan lucht, na één week bij gebrek aan water, en na tien dagen bij gebrek aan slaap! Men kan zich afvragen hoe die vent er toe gekomen is zoo 'n statistiek op te maken, en of hij daarvoor proefnemingen gedaan heeft? Hij zelf zeker niet, want dan had hij zelf reeds, om zijn statistiek eere aan te doen, moeten «ad patres» zijn! FRITSKE, vroeg moeder, hebt ge 't boek niet gezien waarin ik gisteren avond bezig was aan 't lezen? Jijk moeder, 't ligt in de wasclikuip! Wat? In de waschkuip. Ja moeder, 'k heb het in de wasch kuip gesmeten omda 'k U van den nuch- ten tegen vader hoorde zeggen, dat ge 't zoo droge vondt! 'K VRAAG HET U ALRAS Wat gewordt er van ons ras? Moest de legende waarheid spreken Want, naar 't is gebleken Zijn, volgens d'Indiaansche winden De blanken zich weerom aan't verslinden! In Brazilië heeft er onlangs een formi dabele cycloon, gevolgd van een neg ter- ribelere aardbeving, geheerscht. De inlan ders, die pure Indianen zijn, stellen zich daarmeê heel tevreê, want volgens een heel oude legende, die zeker heuren oor sprong vindt ten tijde dat de eerste blan ken Brazilië overrompelden, komt die aardbeving voort uit het feit dat blanken zich onder malkander aan 't opeten zijn, en dat de god der zon, zoodanig tevreden en content, te zien, dat dat vervloekte ras zich aan 't verslinden is, zijn vreugde te kennen geeft, door de aarde te doen be ven!! En als hij de aarde den bibber doet krijgen is dit slechts om aan zijn trouwe dienaars, de Indianen zelf, te deen weten dat weldra, al de blanken zich onder mal- «BB vol angst en spanning. Haar geest kon niet zoo spoedig tot rust komen. Ze luisterde naar allerlei geruchten, de wind om het huis, het ruischen der hoo rnen, een hond die ergens blafte. Zouden oom en Floris niet om de hoeve sluipen? Voor het venster zaten IJzeren staven. Ze vermoedde niet welk drama er zich ginder verder afspeelde. Toch leek Paula de nacht vol beweging. Eindelijk sluimerde ze in. Ze ontwaakte al vroeg. Dadelijk herinnerde ze zich al les. Haar eerste gevoel was er een van vreugde en dankbaarheid, omdat ze niet meer op het stroo van den kelder lag. Maar dan zag ze toch tegen den dag op. Ze stond alleen In de wereld. Ze moest naar Brugge. Zou Walter haar helpen? Ja, ja, sprak ze bij zich zelve. Hij heeft het me beloofd, hij ls zoo goed en oprecht... een man met verheven idealen. Paula hoorde gerucht in de keuken. Leo en Dina waren al op. Ze kon ook haar bed verlaten, al hing de schemering nog over den boomgaard. Maar ze wilde vroeg vertrekken, onge zien door haar oom en neef. Ze riep Dina, die haar kleed bracht. Zie, ik heb het goed gekuischt, zei de boerin. Maar ge zijt hier op slaffers geko men en zonder hoed. Zoo kunt ge toch niet reizen. En geen mantel ook. Och, ik had er nog niet aan gepeinsd. Een paar schoenen kan ik u leenen. En we zullen u geld geven voor een hoed je, dat ge te Gent of te Brugge kunt koo pen. O, ik zal alles terug betalen. Dat weet ik wel. Doe den kapmantel van moeder zaliger aan; ik heb dien nog in de kas. O, gaarne! Als lk maar van Linden dale weggeraak! Paula ontbeet met Verlaan en zijn vrouw. En toen hielp Dina haar bij het kleeden voor de reis, terwijl de boer de kar inspande. 't Duurde niet lang, of het voertuig stond voor de achterdeur, yerlaan wild* kander zullen verslonden hebben en dat ze van hen niets meer te vreezea zullen hebben! Gelukkig maar dat 't slechts 'n legende is... die pertang ne keer kan verwezenlijkt worden, op 'n andere manier natuurlijk want 't is voor niemand een geheim, dat 't gele, 't roode en 't zwarte ras bijeen, den ondergang van 't blanke vel hebben gezworen! Ze zijn misschien al op weg! MENEER SLOEF heeft toch zoo 'n lief vrouwken en huishouden dat ze kan! Maar vandaag moet hij heur toch 'n ver wijt je toesturen: Liefste, zegt hij zoo, we kunnen niet naar dat avondfeest gaan, want aan mij nen smoking ontbreken zoo maar drie knoopen! Oh! als 't dat maar ls, zei de lieve, we kjmnen dan... naar de cinema ook gaan, daar is 't foch donker! VLUG EN GEZWIND Sneller dan de wind Rapper dan 't U zou believen Ziet ge ze door 't luchtruim klieven. Wie? wel wie anders dan de vogels... zoolang miskend wat hunne snelheid be treft. Thans zijn twee Londensche geleerden opgestaan en hebben bewezen dat de vo gels een veel snellere vlucht hebben dan hetgeen de cijfers tot nogtoe hebben uit gewezen. Zij verzekeren bijvoorbeeld dat de raven 50 km. in d'ure kunnen vliegen en dat de sijsjes 70 km. In die tijdruimte afleggen. Maar alle rekords worden ge klopt door de plovieren (van Amerika, na tuurlijk!). Die vogels kunnen een afstand afleggen van 4C00 km. zonder ergens neer te strijken, en dit aan 'n gemiddelde van 300 tot 375 km. per uur. Een Engelsche pi loot van de Imperial Airways heeft die levende pijlenln volle viucht met zijn vliegmasjien eens willen voorbijschieten, maar niks gekort. Zijn ijzeren vogel vloog aan 250 km. per uur, zonder er in te luk ken die trekvogels in te halerf, die noch tans niet de minste krachtinspanning schenen te doen! Spijtig da 'k mijn prijsduiven daarmeê niet kan laten... entraineeren IN EEN SCHOOL in onzen Congo gaf de onderwijzer les in aardrijkskunde, en opeens vroeg hem Sambo, een van zijn leerlingen: Miester! Miester! wonen er men- scheneters in Oostende? Wel neen Sambo, zei de meester. Waar hebt ge dat nu toch vandaan ge haald. Wel, zei Sambo, ln mijn boek staat toch: De bevolking van Oostende leeft hoofdzakelijk van de vlschvangst en van de... badgasten! 'N GEDACHT: Hoe hooger vlucht, hoe lager val, Hoe hooger berg, hoe lager dal! EN NU OM TE SLUITEN 'k Houd op van zagen Leer dees les maar goed van buiten 'k Zal d'r U niet over ondervragen 't Zijn enk'le wetenswaardigheden Die op den dag van heden Voor groot en klein Hoogst nuttig kunnen zijn. Weet ge dat een groot Londensch dag blad tot zijn Lezers en Lezeressen een rondvraag heeft gericht om te weten of ze liever... liefdebrieven schrijven, dan naar 't geliefde wezen te telefoneeren? Dat hoewel de tanden van de meeste olifanten ivoorkleurigzijn, er in Afrika vele dezer dieren zwerven die roode en zelfs zwarte slagtanden hebben? Daarvan worden zeker de roode biljart- bollen gemaakt! Dat... de huid van de handpalm onge veer 75 keer zoo dik is als die van het ooglid. ...en dan nog niet dikker zijn... ge moet niet vragen hoe fijn die van 't ooglid dan is. Dat een metaal bestaat dat lichter ls dan aluminium. Het metaal Lithuim drijft als kurk boven water! Dat men de honderdste verjaring gaat vieren van 't uitvinden van den revolver. Met kanonschoten zeker? Daarmeê hebt ge genoeg t'onthouwen voor vandaag. IN EEN THEATER stormde een pro gramma-verkoopster den bureau van den bestuurder binnen en riep: Meneer, daar is een toeschouwer van den balkoen beneden gevallen en in de orkestzetels terecht gekomen! V/at moe ten we doen? Wel... hem natuurlijk 't verschil doen bijbetalen, zei d'andere... die zeker een Jood was. 't Manneken uit de Maan. EB£3asai5B3BsaaBaaH3raBaEBE3Ba De gemengde stroop, de zoogenaamde Commerciaale Ap pelgelei» bevat uit sluitend natuurlijke produkten en 60 suiker. Eet ze 's morgens en 's avonds op Uw bo terham. Zeer voordeelig. IN ALLE KRUIDENIERSWINKELS IBBBBBBHE3BEEBBBEBBBBBBHBHBI1 den tocht verduiken. De Delange's konden de hoeve beloeren. Paula kreeg wat geld. Ze beloofde het terug te zenden zoodra ze iets verdiend zou hebben. Ja, dat komt wel ln orde, zei Dina op hartelijken toon. We helpen u zooveel we kunnen. God beware u. Een mensch kan toch wat tegen komen. En dat we zulke deugnieten ln het gebuurte hebben, voegde Vcrlaan er bij. Hoe iemand zóó kan bestaan. Er zit daar een geheim achter. Paula, als ge een post hebt en goed geïnstalleerd zijn, spreek dan eens over uw geschiedenis met een advokaat. O, ik wil met nonkel en Floris niets meer te stellen hebben. Ge behoeft ze daarom niet te bezoe ken. Wie weet, wat er aan het licht komt. Ze moeten er ginder toch een voordeel ir, zien, dat ge met uw kozijn zoudt trouwen. Ze steken hun ware bedoeling weg. Paula was gejaagd om te vertrekken. Ze vreesde nog dat haar oom en neef plots voor haar zouden staan. Ja, we gaan, zei Verlaan. Het wordt ook tijd, als ge den trein voor Kortrijk wilt halen. Dina nam ontroerd afscheid. Ze had waarlijk veel medelijden met de eenzame weeze. Zoudt ge niet wat eten voor onder- wege meenemen? vroeg ze. Ik heb dat nog vergeten. Het is een lange reis. Neen, neen, antwoordde Paula. Ik kan wel Iets koopen en och, ik zal van daag niet veel honger hebben. Dina, moesten de Delange's komen, ge doet niet voor hen open, waarschuwde Verlaan. O neen. Ze kunnen voor de deur staan gapen tot lk terug keer. Van elgenl Wees niet benauwd. Ik heb nog een uur werk genoeg ln huls en houd de deuren gesloten. Dat is het beste. OP BEZOEK BIJ Ge moet ons maar eens komen bezoe ken bij een paar maanden, dan zullen we wat meer vrijen tijd hebben 't Waren Romain en Sylveer Maes die 't ons zegden tijden de koers in De Lovie Een dezer dagen trokken wij er naar toe. Te Gistel aan de Kruiskalsijde hiel den we stil voor de uiterst gezellige café van Sylveer. De held van Perpignan-Luchon ziet er nog altijd even frisch uit. Men zou zeg gen dat de vermoeidheid geen vat op hem schijnt te hebben. Zijn donkerzwarte oogen, die den stempel dragen van een sterken wil, getuigen van een bloeiende gezondheid. Dezen morgen wat geoefend op de haan, zegt hij; de zesdagen van Parijs staan aan de deur en ik zou er me willen onderscheiden. Ge hebt een goed seizoen gehad, Sylveer. Ja, liet beste dat ik tot nu toe kende. Zaterdag reed ik derde in een ploegkoers te Keulen. Van den velodrom naar den trein, waar ik geheel den nacht door bracht om op tijds in Somain (Noord-Fr.) te geraken, waar ik Zondag moest uit komen. Daar won ik den omnium en de koers op eigen kracht. Zoo hebben wij het dikwijls moeten doen: in den trein vernachten om onze kontrakten te kun nen vervullen. Van Gistel trokken wij naar Zerkegem en Sylveer hield er aan ons te vergezellen. Bij een ouderwetsch herbergje, heele- maal te lande, bleven wij staan. Hier is het», zei Sylveer. Ik dacht dat wij U niet meer zouden zien, smeet de leuke Romain het eruit, die groote demi's aan 't tappen was. Maurits Dewaele, ook een overwinnaar der Ronde, was daar toevallig ook. De Maldegemnaar is veel dikker gewor den en bijna onkennelijk sinds wij hem over enkele jaren aan 't werk zagen. Al veel zwaarder geweest, zegt hij, maar een zware ziekte doorworsteld en toch weeg ik nog tien kilos meer dan ten tijde dat ik in koerskostuum stond. Ge hebt ook veel lastige dagen ge kend in de Ronde. Ja, al heel wat tegengekomen in mijn loopbaan, en als ik er nu op terugdenk, dan heb ik ér lijk genoegen in zooveel meegemaakt te hebben. Van de Ronde die ik won heb ik toch de beste herinnering bewaard. Dat is ook den schoonsten koers die een renner kan winnen, en bij de over winning van Romain en de prachtpres- tatie der andere Belgen blijf ik wel eens stil staan, en dan heb ik* er een zekeren spijt van dat mijn tijd weg is, omdat ik dat zelf heb meegeleefd. Maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. De ouderen die verdrongen worden door de jongeren, maar ik heb eigenlijk niet te klagen, de handel gaat goed en wat moet ik meer wenschen. En daarmeê was hij weg, naar zijn klienten. Wanneer legt ge 't koersen stil, Ro main? Na de zesdagen van Parijs. Dan ga ik een paar maanden rusten, en 'k meen dat ik het verdiend heb. Ik neem al meê wat ik kan, aldus Sylveer. Ik rijd Parijs-Nizza niet meê, dat is voor mij te vroeg in het jaar. Maar ik zal er voor zorgen dat ik aan den start der aanstaande Ronde van Frankrijk in tiptop-forme verschijn. Intusschen was Henri 't Jonck binnen gekomen. U moet weten, 't Jonck was met Romain een beste beginneling, hij werd een goede junior, maar verder bracht hij het niet. 't Schijnt dat hij het eigenlijk ook niet noodig heeft. Met den slag ging Henri aan 't ver tellen van ten tijde dat hij met Romain de schrik der beginnelingen was. Weet ge 't r.og, Romain, van dien koers in Westkerke. Wij ontsnapten van in de eerste ronde. Romain begon daar te trekken dat we pp 10 km. der aan komst wel vijf minuten voorop lagen. Maar ikzelf had mé aan het wieltje zoo leeggereden dat ik van mijn velo viel en in een huis moest binnengedragen wor den, zoo doodop was ik. Men moet dat meegemaakt hebben om het te kunnen gelooven. Dat kwam zóó, wedervoer Romain, wij waren nog maar pas ontsnapt of hij vroeg of hij mocht winnen. Ik zei dat het mij wel was, maar 'k dacht'k zal hem daar eentje draaien. En weet ge 't nog Romain, dat tel kens er een koers langs den Hoogledeberg ging, gij er telken keere gelost werdt! En zeggen dat ge nu met de goeie klim mers op de cols meêkunt! Zeker, ik wett het nog. 'k Herinner mij dat ik in den Omloop der Zeekust twee jaar naeen met de eerste meê was en er ook telken keer den klop kreeg. Onwillekeurig denk ik aan de Ronde van België, die mijn eerste koers als onaf hankelijke was. Ik kwam aan het vertrek van den rit Aat-De Panne en 'k zei hij mezelvenRomain, vandaag moet ge alles of niets spelen, ge hebt er alles bij te winnen; en dan, 'k ging naar mijn streek. Vanaf de eerste kilometers ontsnapte ik mót'Christiaens. 't Was een echt honden weer dien dag, met den wind vlak op kop. Wij kwamen na meer dan honderd kilo meters aan den Roodénbcrg. Daar was ik nog nooit op geweest, maar nu weet ik er alles van. Christiaens wipte van zijn fiets daar wanneer het lastig begon te worden en 'k dachthier win ik op stap de premie. Maar 50 meters van boven moest ik er ook af'k geloof dat ik van mijn velo zou gevallen zijn. Het gevolg was dat Christiaens met meters de premie won. Vjf kilometer verder sta ik plat en 't peloton, een tiental man sterk, dat ons op de hielen zat, vloog mij voorbij. Ik herstelde en vatte de achtervolging aan. In Woesten had ik ze te stekken en weer ging ik er alleen vandoor, want 'k wilde kost wat kost winnen vandaag. Tot Veur- ne kregen wij den wind langs achter, maar van Veurne tot Adinkerke was 't weer den geweldigen wind op kop en dat gaf Nog een keer, duizend maal bedankt voor al uw goedheid, sprak Paula. Dat is niet noodig, kind! God bewa re u. De kar vertrok door de achterbalie en schokte over een modderigen binnenweg. Als de deugnieten op de loer staan, kunnen ze ons toch niet zien, zei Verlaan. Och, ze zullen niet peinzen dat ik naar u geloopen ben. Ze verwachten mis schien den burgemeester. En meent ge, dat die zich fel zou roe ren voor u? Hij is een vriend van Floris... hij pakt ook gaarne pinten. We worden hier schoon bestuurd. Toch is de burge meester, na heel die valsche historie tegen mijnheer Haverbeke wel wat in zijn kot gekropen. Hij zal zich in den eersten tijd een beetje schamen voor zijn kameraad, mijnheer Floris Delange. Ik peins het ook. Ik had eerst naar den paster willen gaan, maar lk ben lie ver seffens van Lindendale weg. Dat begrijp ik. En waar zou de pas ter voor u een postje kunnen vinden? De brave man komt weinig verder dan zijn parochie. Mijnheer Haverbeke zal u wel aan een plaats helpen. HIJ is een door brave man. Paula ontroerde bij de gedachte, dat ze Walter vandaag zou terugzien. O, ze ver langde naar hem! En toch voelde ze bij al haar hoop, ook wat vrees. Mocht ze hem lastig vallen, na alles wat er eigenlijk om harentwille reeds gebeurd was met hem? Hij moest Lindendale nu wel erg beu zijn. De kar bereikte den steenweg. Nu hebben we vasteren grond, zei Verlaan. O, nonkel moest eens aan de statie staan! veronderstelde Paula. Dan ls het nog zool Daar kan hij toch niets tegen u doen! Als gij weigert mee terug te keeren, zal hij u onmogelijk kunnen dwingen. Ik ben er ook. En daar hebben we den chef en den werkman en andere reizigers. Delange zou braaf zijn snuit houden. Wees niet bang! mij den «lag. Tc Werd ingeloopen. Had •ik op dat eindje weg niet tegen den wind moeten boren, dan won ik op stap. Intusschen was 't donker geworden en na afscheid genomen te hebben van onzen koenen klepper, trokken we terug Gistel- waarts. Meent U, Sylveer, dat er in een koers als de Ronde van Frankrijk uitkooperij bestaat, vroegen wij onderweg. Neen, klonk het spontaan, uitkooperij kan daar niet bestaan omdat er te veel te verdienen is en dat de loopbaan van een renner van dezen koers kan-afhangeil. 'k Weet wel dat er wel eens over gewaagd is geweest, maar dan was 't meer om een nederlaag te verschoonen dan om iets an ders. Weet je aan wien we vooral onze overwinning in de Ronde te danken heb ben? Aan Karei Van Wijnendale. Dat is een echte genie, hij kent alle kleine bij zonderheden >en heeft gezag. Op zekeren dag kwam hij bij me en vroeg: «Weet ge waar ge nu zoudt geweest zijn zonder mij? Te Gistel in uw café». Want 't is eigenlijk aan hem te danken dat ik aan de Ronde mocht deelnemen. Hij gaf me na den eersten rit opdracht voor Romain te zorgen en ik heb het ook altijd gedaan. Intusschen waren we weer in Gistel geraakt waar Alice, de lieftallige vrouw van Sylveer, ons haar lekkere boterham men liet proeven. Na nog een fermen demi gepakt te hebben trokken wij naar huis, uiterst voldaan van den namiddag die wij bij de twee rasechte Flandriens hadden doorgebracht. Kerelszoon. VANAF 70 FR. PER MAAND. fIBBBBBBflSSBHBBBBBBIEESBBBIEB bij SANSEN-VANNESTE, Poperinga. IBEBBK1BBBBBBSBBSBBSESSEBBRB EEN KRANIG OUD MOEDERKEN TE MOL In den omtrek van Mol, ln de eenzame heide, woont het zeventigjarig moederke Sophie Van Roy, samen met haar zoon. Binst de afwezigheid van haar zoon werd in het huisje binnengebroken door twee schurken die het moederke wilden beste len. Het oud vrouwtje verweerde zich moedig maar kon niet beletten dat de twee kerels haar een vest van haar zoon over het hoofd wierpen en ze dan bonden wijl zij haar geld ontnamen, ongeveer 1.750 fr. Toen de bandieten vertrokken waren kon het oud moederke zich losma ken en ging haar zoon, geburen en Rijks wacht verwittigen. De Rijkswacht stelde onmiddellijk een onderzoek in en slaagde kort nadien er in de twee daders aan te houden die nog in het bezit waren van een groot deel van het gestolen geld. I99IBDSIBBEBBBBBBBBBSBSBBBEHB Beste Engelsche PEPERMINT voorkomt Hoofdpijn N eusverstopplng Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel ln de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. IBBB&SBaaBaBflBBBBEBEaaSBBIB» EEN MOORD OM 80 FRANK TE FLEMALLE Te Flemalle werd de 57 jarige vrouw Leyten, binst de afwezigheid van haar man, vermoord in haar huisje. De moor denaar maakte een buit van 8ö fr. Waarom ïiiden aan 5 •HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRfEP |als de Wonderbare Bruine Poeders vanï der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaas-Waas. U oogenMikkelijkxonder «chadcljj!-*» gevolgen j van deze pijnen zullen bevrijden. mDa doos v. 8 poedert 4 fr»_ De driedubbele doos 25 poedert 10.00 fr Te verkrijgen in alle goede Apotheken ofj vrachtvrij tegen postmandaat. Gebruikt ze eens, U zult nooit geen an dere meer gebruiken. Het was licht geworden, al hingen de grauwe wolken laag boven het thans som ber land. Ze dreigden met regen. Een man deed teeken aan Verlaan om te stoppen. Mag ik eens wat vragen, als het u niet geneert, zei hij. Vragen staat vrij! antwoordde Ver laan. Hebt ge nergens een meisje zien do len? Wieze Every? vroeg Paula. Ja, ik ben haar vader. Mijn dochter is gisteren avond in een koleire weggeloo- pen en niet meer teruggekeerd. En ik ben nu van eigen ongerust. Hebt gij ze gezien, jufvrouw? Ja, maar ze was niet weggeloopen. Gij hebt ze buiten gejaagd, antwoordde Paula. Bah, buiten gejaagd en niet buiten gejaagd. We hadden woorden. Ge waart gisteren avond zeker zat? spotte Verlaan. Ik had een pintje binnen... het ls waar. Eïi Wieze heeft toch schande over ons gebracht en dat komt nu en dan bij een mensch boven. Nu, ik wil ze toch te rug ln huis hebben. Ze was gisterenavond op de hofstede van Delange, hernam Paula. Ik heb met haar gesproken. Ze wilde haar recht vra gen. Aan mijnheer Floris? Ze klapt altijd van dat recht, maar zoo een rijke vent ziet haar niet meer staan. Waar ze dan heen gegaan is, kan ik niet zeggen. En wij moeten voort, sprak Verlaan. Ik zal een keer tot aan het hof van Delange gaan. Bedankt voor uw inlichting. De havelooze man trok heen en ook de kar reed voort. Ja, eerst met een dronken kop zijn dochter buitensmij ten, en, nu hij nuch ter is, spijt hebben en ongerust zijn, sprak Verlaan. 't Moet een ongelukkig gezin zijn. Ja, De drank! Mijnheel Haverbeke BELGIE ANTWERPEN. Zeldzame gebeurte nis- Op Vrijdag 18 October vertrokken er te Antwerpen met Se Congoboot meer dan 80 missionarissen. Onder hen bevond zich de Missiebisschop Mgr Tanghe. Het kleine Vlaanderen doet grooUche pogin gen om de kolonie te evangeliseeren. De duizende Vlaamsche missionarissen werk zaam. ln de missielanden, worden uitslui tend onderhouden door de edelmoedige liefdadigheid van ons Vlaamsche volk. BRUSSEL. Naar verluidt, zal het stoffelijk overschot van P. Damiaan, den Apostel der Melaatschen, die te Molokaï op de Hawaï-Eilanden aan deze ziekte ls overleden, binnen afrienbaren tijd naar Belgie worden overgebracht. In de Congregatie van de Paters der HH. Har ten van Jezus en Maria, tot welke Congregatie Pater Damiaan behoorde, worden ln verband hiermede groote pleohtigheden voorbereid. ZWITSERLAND Standbeeld van Kristus-Koning. Een Kristus-Koning standbeeld van dertig meters hoog werd geplaatst op de Chate- lardberg, en ingehuldigd in tegenwoordig heid van duizend pelgrims en verschil lende officieele persoonlijkheden, waar onder de voorzitter van den Statenraad. NEW YORK John Rockefeller heeft de kapittelzaal gekocht van de oude abdij van Pontant in Frankrijk. Ze is een van de zuiverste modellen van Cisterciaansche beeldhouw kunst en is bestemd voor het kunst museum van New York. De steenen zullen genummerd worden en met aoht vracht schepen daar gebracht. IBI HEB MEDELIJDEN tn naam van H. Theresla, van K. J.; helpt mij jeugd in gevaar redden. Dringend noodig om patronaat en sarvool te bouwen. Post- check 139.485, Pastoor Renson te Xhen- delesse. 350 GRANATEN ONTDEKT TE KOMEN Alfons Denefe, in dienst van den land bouwer Omer Bruyne, aan het ploegen op zijn akker, heeft een bergplaats van granaten bloot gelegd, die gedurende den oorlog daar werden in den grond gestopt. Meer dan 350 granaten van 77.105 en 150 mm. kwamen te voorschijn. Zij ver tegenwoordigen een totaal gewicht van 8.000 kilo. De granaten werden overgebracht naar het militair schietplein, waar de gansche voorraad zal vernield worden. IBBBBBBBBBBBBBBBBaBBBBBBBBBB GEVALLEN VAN DIPHTERITIS IN NOORD-FRANKRIJK EEN TWINTIGTAL KINDEREN AANGETAST TE WINNEZEELE Een twintigtal gevallen van diphteritis (gevaarlijke keelziekte) hebben zich voor gedaan in de gemeente Winnezeele. Het zijn vooral meisjes die eraan lijden. Tot nu toe meldt men geen enkel sterfgeval. Strenge voorbehoedmaatregelen werden getroffen en de ontsmettingsdienst heeft zich ter plaats begeven. Daar de besmettelijke ziekte geen on middellijk gevaar biedt, zoo werden de scholen niet gesloten. IBBBBBEBBBBBBBBBBBBBBIBBBBBSS TOMAAT-bevat A. B.C.-vitamines voor 't leven onmisbaar. TOMAAT - koningin d' kwalit. en onver- getelijken smaak. TOMAAT - gezond en natuurlijk pro- dukt. TOMAAT - Napoli- taansche zon direkt op uw tafel. <BBBBaRBBBaBBBBB3BBEBBBBBSBB 8 Nov. Te 11 u., voor den h. Claeys, hoofdingr-best. van Bruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Erugge, verbreeden van het rijwielpad langs de kustlaan Oostende- De Panne, vak NIEUWPOORT-BADDE PANNE. Lastkoh. nr 244 van 1935 (Ned.), prijs 4 fr. 8 Nov. Te 11 u., voor den h. Verschoo- re, hoofdingr-best. van Bruggen en We gen, 69, Langestraat, Oostende, bouwen van een kaai stroomafwaarts van den be- staandsn kaaimuur voor de stad NIEUW - POORT. Lastkoh. nr 219 van 1935 (Ned. met Fr. vert.), prijs 20 fr., plan 11 fr. PAX NOVEMBER - SLACHTMAAND 3 Z 21* Zond. na Sinksen. H. Huhertus Evang.: De ongenadige schuideischer 4 M H. CarolusBorromasus. H.H. Vitalia en Agricola 5 D H. Zacharius. H. Odrada v. Haelen 6W H. W'inocus 7 D H. Willibrordus van Utrecht 8 V H. Godfried. H.H. Vier Gekroonden 9 Z Wijding van de Kerk de» Verlosser». H. Theodorus ZONDAG 3 NOVEMBER 1935, 21* Zondag na Pinksteren (In voluntate tua); groen; 2' gebed van het Octaaf van Allerheiligen. In de liturgie van den 21» Zondag na Pinksteren worden we vooral door drie dingen getroffen: het vaste vertrouwen op God dat spreekt uit de gezangen, de een voudig geformuleerde raadgevingen die Sint Paulus ons geeft in het Epistel en dan eindelijk een aansporing en verma ning over het groote kristelijk gebod van naastenliefde. Wij moeten op God geheel ons vertrouwen stellen want aan zijn al machtige wil is alles onderworpen. Hij ls de schepper van alles en er dus ook de meester van. Daarom mogen zij zich ge lukkig achten degene die wandelen in de Weg des Heeren. Dat zijn zij die de len den omgord hebben met de waarheid; be kleed zijn met het harnas der rechtvaar digheid en geschoeid met de bereidwillig heid van het Evangelie der Vrede. (Epis tel). Daarbij moeten wij alles aanschou wen in het licht van ons heilig geloof en sterk blijven in de hoop op de eeuwige belooning. Het groote kenmerk van onze trouw aan God blijft toch onze liefde tot den naaste. Aan die wet zijn geene uit zonderingen. Allen die met ons kunnen deel hebben in de hemelsche glorie, moe ten wij beminnen gelijk ons zeiven. Allen die ons iets misdeden, al was het ook het grootste onrecht, moeten wij van hart* vergeven. Doen wij dat niet, dan zal onze hemelsche Vader met ons doen gelijk met de man uit het Evangelie. H. HUBERTUS (3 November). De H. Hubertus is een van die heiligen die onder het volk goed gekend ls omdat aan zijn feest een overoud volksgebruik verbonden is. Den derden November wor den namelijk in de kerken brooden ge wijd die door menschen en dieren wor den genut om van hondsdolheid of razer nij bevrijd te blijven. Tegen deze droeve en vreeselijke ziekte wordt de heilige Hu bertus bijzonder aanroepen te St Hubert. MET ZIJN VIJVEN VIERHONDERD DERTIEN JAAR De bevolking van Lauwe telt onder hare inwoners een tachtigjarige, die met hare drie zusters en haar broeder te samen 41Ï jaren telt. Het ls juffer Louise Loosfeld, 85 jaar oud, wonende gehucht «Lauw- bergHare zusters hebben den ouder dom van: Elisa, wonende gehucht Pres- hoekte Aalbeke, 80 jaar; Sidonle, wo nende te Marke, 87 jaar; Flavie, wonende te Kortrijk, 79 jaar en haar broeder Aimé, 82 jaar, woont in Amerika. Allen bezitten een opperbeste gezondheid. Verder dient gemeld, dat hunne grootmoeder Rosalie Delrue, geleefd heeft tot 105 Jaren en hun moeder, Rosa Soete tot 88 jaar; een broe der dezer stierf in den ouderdom van 99 jaar. IBSBaBBBBEBBElBDSBBBBBESBBBBa Wat iedereen dient te weten •M Wij achten het van belang nogmaals da aandacht onzer lezers te vestigen op d* maatregelen die men dient te nemen tot het voorkomen der griep en bijkomende complicaties, waarvan de gevolgen vaak van den meest ernstigen aard kunnen zijn. Neemt op tijd Aspirine tabletten, het sou- vereine geneesmiddel, dat in periodes van griep en influenza reeds duizende zieken redding heeft gebracht. Aspirine tabletten aljn absoluut onschadelijk; zij tasten het hart niet aan en hebben niet den minst storende of slechten invloed zelfs niet op delicate magen. Vermijdt echter het talrijk namaak en eischt steeds de echte Aspirine tabletten herkenbaar aan het BAYER- kruis op ieder tabletie. SPEELKAARTEN bij Sansen-Vanneste. worden onze Koffies en Chicoreiën overal gevraagd hunnen goeden smaak, uitmuntende verterende eigen schappen,beste hoedanigheid en voordeelige prijzen. Te koop bij alle winkeliers. Bewondert de Prachtige GESCHENKEN >elk« tij voor de brave kinderen hebben medege bracht TER FIRM Af Groote Koffie-en E/nOTQi llf Suikeri.jbranderij It UII I li I tl II TENTOONSTELLINGSZALENfjl KORTRIJK, H, Consctenoëstra&t, 25.^ GENT, St Jacobs Nieuwstraat, 41, tel?"3C5.8& Ieper, Boomgaardstraat, 20, te}. 473: lieeft gelijk... er is nog veel te verande ren in ons land. En het zal zoo wel over de heele wereld zijn. Waar zou .Wieze vannacht gebleven zijn? Niet naar huis durven terug keeren en ergens in een schuur kruipen! Zoo ge raken zulke meisjes nog dieper in de el lende en het kwaad. Wat een opvoeding ook. Als die vent haar vindt, scheldt en vloekt hij weer. Hij zal bij nonkel en Floris niet wel gekomen zijn. Ha, neen? Die hebben Wieze van eigen van het hof gejaagd. Verlaan en Paula konden niets vermoe den van het duister drama op de eenzame hoeve. Ja, ik zou toch eens met een advo kaat spreken, ried Verlaan weer aan. Wie weet welk geheim er achter heel die doe ning van uw nonkel en kozijn steekt! Wat zou het kunnen zijn? Ik vraag me dat allang af. Geld of land, dat u toebehoort mis schien. Gij zijt vroeg weeze geworden. En familiezaken worden niet altijd openlijk geregeld. Dat gaat dikwijls onder goed vertrouwen. Hoe dat uit te vinden? O, een advokaat is slim. Die gaat al les na. Van uw geboorte, den dood van uw ouders en zoo meer. Dat is de stiel van zulke menschen en ze brengen dikwijls aan het licht, wat goed verdoken zat. Ik zeg, dat de Delange's een reden hadden, om u met Floris te doen trouwen... een voorname reden ook. Zelfs een haastig huwelijk willen sluiten, toen Floris zoo erg ziek lag. Klap er eens over met mijn heer Haverbeke. Ja, dat kan ik doen. Ze bereikten het klein station en dade lijk keek Paula angstig rond. Maar tot haar geruststelling bemerkte ze haar oom niet, buiten noch binnen. Er waren slechts drie passagiers. 't Is nog een kwartier te vroeg, zei Verlaan. Toclt lk blijf bij u. O, ja... Het is braaf van u. Toe, toe... ik help u en daarmee uit. Wees toch niet bang. De Delange's zullen zich wel koest houden en voorzeker zelf in angst zitten. Paula had een kaartje genomen naar Kortrijk. Ze wilde in deze stad een trein overblijven om het een en ander te koo pen. Eindelijk werd de deur geopend en kon digde een bediende den trein aan die van Brussel kwam. Paula dankte Verlaan nog eens en beloofde nieuws te zenden. Ja... doe dat. We zijn vaneigen nieuwsgierig, antwoordde de brave boer. De trein reed binnen. Paula koos een plaatsje in een reeds goed gevulden wa gon. Ze schuwde in haar gejaagdheid de eenzaamheid. Zoo vertrok ze van Lindendale en ze vroeg zich af, hoe haar nieuwe leven zou zijn. O, God, help me! bad ze. Ze had behoefte aan steun. Ze stond al leen in de wereld. En alles was zoo vreemd voor haar. ('t Vervolgt). WOESTAARD ERG GEWOND TE MEENEN Zondag 11. in den morgen ln de Hotel Americaingehouden door Jeanne Van- osta, te Meenen, ontstond twist tusschea verscheidene foorkramers. Een hunner, zekere Van Deinze, ging dan naar zijn wagen een hamer halen waarmede hij de drie groote vensterramen van het drank huis insloeg. Hij deed dit zoo geweldig dat zijn hamer binnen vloog en hij zich de aders en zenuwen van de rechterhand af sneed op ruitenscherven. Hij liep terug naar zijn wagen waar men hem vond bijna gansch uitgebloed. Hij moest naar de kliniek overgebracht worden, in zeer ergen toestand. Vast ea zeker zal hij zijn ïcchterarm verliezen,

De Halle (1925-1940) | 1935 | | pagina 7