LIBERALE HOOGDAGEN te Poperinge De Begrafenis van Koning George V van Engeland Oscar Pollentier-Truanf Kruidenierswaren Zonderling geval te Passchendale Auto onder den trein te Boezinge POPERINGE WAAROM JUIST MINISTER BOVESSE NAAR POPERINGE KOMT A Aan Schrijver van de Levens -en Politieke loopbaan van Minister Bovesse ZIJKANTJES! DE DOOD VAN KONING JORIS V TE IEPER HERDACHT cp Dinsdag 23 Januari 1936 heeft de eer zijne klienten kenbaar te maken dat hij vanaf 1 FEBRUARI den handel in K0FRIS - BLOEM - MAIS Tel. 284 zal voortzetten STRAAT, 25, GENADIGE PRIJZEN - ARTIKELS 1' HOEDANIGHEID Trouwe bediening zooals vroeger. TWEE DDODEN J Zaterdagmorgen deed rich op Ieper- markt de droeve mare de ronde, dat een J verschrikkelijk treinongeval gebeurd was te Boezinge, aan den onbewaakten over weg. De tijding luidde: 1 doode, 1 erg gekwetste. Aanstonds spoedden we ons ter plaatse. VASTENBOEKJES 't Is heden Zondag 2 Februari dat de groote slag zal geleverd worden! Heden zal Poperinge volloopen van Volbloed liberalen, zoo schrijven ze... De pas gestichte Liberale Jonge W acht viert de inhuldiging van zijne blauwe vlag en dat moet wel feeste lijk gebeuren. Ook kon niemand min dan een Waalsch Minister door de Vlaamsche liberale solidaristen Uitgenoodigd worden om die vlag te komen overhandigen en een ronken de redevoering te komen uitspreken waarvan de twee derden der aanwe zigen niets zullen verstaan. <De Strijd orgaan der liberale partij van ons arrondissement, ge drukt te Poperinge, kan sedert twee maanden over niets anders meer spreken. De Gazet van Poperinghe in zelfde drukkerij uitgegeven, en die weleer gesticht werd als blad der ^Gemeentebelangersonzer stad, moet Willens nillens aan den dans meedoen en drukt evenals De Strijd nog enkel artikels om propaganda te maken voor die blauwe betooging! Verleden week verscheen er een be schrijving over: De Levens- en Po litieke Loopbaan van Minister Bo- vesse van de hand van Hilaire La- haye, Voorzitter der Liberale Jonge Wacht We zagen in De Strijd en in De Gazet van Poperingheverschijnen fotos der groote liberale leiders van ins arrondissement, mannen die noch van God noch van zijn gebod willen; mannen die hun hinders verbieden hun eerste communie te doen; man nen die streven om den godsdienst buiten in onderwijs en huisgezin. Heden zullen al die mannen te Po peringe samenkomen om hun leer te verkonden. Óf ze bijval zullen hebben daar twijfelen ze zelf aan! Hoe anders uitleggen dat alles ge schiedt in een besloten lokaal! Hoe veel liever hadden we ze zien op straat komen met muziek aan 't hoofd! We hadden ze dan kunnen tellen, de echte liberale huisvaders en de echte liberale huismoeders van Poperinge, de Godverloochenende zo nen en dochters uit onze stad. Dat durven ze niet, omdat ze weten dat, buiten een 10-tal van hun over tuigdenen een 20-tal verplichten, ze niemand achter hen zouden hebben. Dat is de waarde der liberale partij te Poperinge! Jaren werd een deel onzer bevol king bedrogen door het masker der Onpartijdige Gemeentebelangers» en dat had zijn tijd en bijval. Die tijd is uit: heden Zondag wor den de Gemeentebelangers van Pope ringe begraven! De logemannen zien verlangend uit naar den dag van heden! Ze zullen Zondag avond het programma der liberale partij kunnen uiteenzetten! Het programma der Liberale Par tij!! Met een vergrootglas moet men er naar zoeken! In al hun artikels over de groote liberale slag die Zondag geleverd wordt, komt er geen woord voor over liberaal programma, of liever, ja: heel het liberaal programma staat erin, heel het programma hier te Pope ringe sedert den oorlog door de Ge meentebelangers uitgewerkt om het volk te verblinden, en nu door de liberalen overgenomen. En luistert eens naar al wat op de liberale hoogdagen te doen is: 1. - een liberale meetingf 2. - een blauw bal met: een prijs voor de mooiste wals; een prijs voor de mooiste fantasie; een prijs voor den mooisten glim lach, en last not least de Punch op zijn DuchasH Dat is al wat de liberalen hun aan hangers kunnen geven: een valsch leven al dansen buiten huis (en al weenen in huis) en als 't leven gedaan is, in den grond gestopt gelijk een hond! Poperingenaars, overweeg of we de waarheid zeggen of niet! A Ja, zult Ge zeggen, waarom Minis ter Bovesse, die toch een Waal is? Er zijn ook Vlaamsch-sprekende li berale Ministers. We zullen V dat kort uiteenzetten: Als men naar den hoofdman der Logemannen der streek, te leper, gaat om op zijn knieën een paar postjes af te bedelen, dan is men verplicht hem ook een dienst te bewijzen. En wanneer de geëischte dienst daarvoor is: het stichten eener liberale jonge wacht, om aan den bevoegden Minis ter dit bewijs van echt liberalisme te kunnen indienen samen met de aan vraag naar de postjes, dan sticht men een Liberale Jonge Wacht met de zoete hoop weldra de postjes te ver krijgen en meteen te kunnen vertrek ken naar een andere stad... Dan kan de Liberale Jonge Wacht haar plan trekken!... We zijn dan weg! Let er eens op: binnen kort hooren we van benoemingen van die liberale medestichters omdat zij nu de ver- eischte liberale daad gesteld hebben, want de Minister die zulke postjes uitdeelt, op voorwaarde dat men hem voldoende bewijs geeft van volbloed blauw te zijn, is Minister Bovesse! Verstaan? Liberale huisvaders, liberale huis moeders, gaat Zondag naar de libe rale meeting om Minister Bovesse te hooren en te zien; 't is een joviale kerel; ge zijt er noodig in groot ge tal; ge moet er uw zonen en doch ters zenden: er moeten vele aanwe zigen zijn of de postjes zouden kun nen gevaar loopen. A Poperingenaars! Zondag werpen een deel Gemeentebelangers hun maskers af! Wie eerbied heeft voor Kerk en Priesters, wie er aan houdt hier in onze stad zijn kinders op te brengen naar de voorschriften der christene leer, door God zelf ingesteld, die ga Zondag niet naar het liberaal lokaal. Te lang hebben de Liberalen, op komende als Gemeentebelangers, hun valsch spel kunnen verduiken. Nu is tweedracht ontstaan in hun ran gen en blauw is er meester. Bij een deel hunner zijn de oogen open ge gaan! Goddeloos is Poperinge niet; tot daar krijgt de Liberale Jonge Wacht onze bevolking niet. Steunend op gebed en onder lei ding der Priesters, wil onze bevol king door het leven gaan, wel wetend dat voor wie eerlijk zijn plicht ver vult de grootste belooning komt na dit leven. Heden Zondag dus gaan de libera len naar de liberale meeting en geen anderen! GEEN EÉN! JAN RECHTUIT. groote bazen een eenige gelegen heid om Minister Bovesse daar een woordje over te spreken. Een staaltje liberale moraal. Uit Le Mousquetaire van 1 No vember 1935: Autre fait On nous dit eeci. Et pourtant si M. Bo vesse avait été surprts dans sa bonne foi? A quol nous répondons: impossible 11 fau dralt une trop grande faiblesse pour l'ad mettre. Dans ses nominations scandalen ses reievées par d'autres Joumaux, 11 sa valt abuser du pouvoir, en signant le per mis A Habib, il n'ignorait pas favoriser un gangster, en protégeant Nys, en l'hono rant de son amitié ».en le falsant décorer il savalt outrager l'Honnêteté. Ceci acquis voici un autre fait aussi scandaleux, qui semble faire croire que Bovesse est passé au Ministère de la Justice uniquement pour être l'ange tutélaire des métèques, des gangsters, des gens du milieu. Vous allez voir. Une proxénète, diplömée (elle n'en a que moins d'excuse) tenancière de maison close Rouen, fut condamnée dans cette ville k six mois da prison pour débauche de mineure. Afin d'éviter de purger sa peine, elle se réfugia en Bel gique. L'enquête menée par la süreté publique k son sujet fut des plus dé favorables et conclut A l'expulsion. Or, malgré l'opposition formelle de la police et on avouera qu'elle avait mille fois raison, cette peu intéressante personne fut autorisée a séjoumer chez nous. Pourquoi? Paree que malgré des rap ports précis, malgré l'inf&mante condam nation, Francois Bovesse signa le permis de séjour de la macrelle en février dernier, En verder over 't zelfde op 29 No vember 1935: BB willen we nog eenige inlichtingen ge ven om zijn studie hierover voort te zetten. We raden hem aan de nummers te lezen van Le Mousquetaire vanaf Oogst 1935 tot heden. Le Mousquetaire92, Dupont- straat, Brussel, is een neutraal weekblad dat zich vooral bezighoudt met het verdedigen der Belgische filmnijverheid en sedert Oogst ten strijde is getrokken tegen de te ver gaande uitbuiterij van een drietal mannen staande onder leiding van zekere Sieur Habib, een Turk verblij vend in ons land en die den onder gang der Belgische filmnijverheid be werkt, ten voordeele der Amerikaan- sche filmmagnaten... en van hun eigen zak. Dit valt immers onder de bevoegd heid van Minister Bovesse. We geven hier eenige uittreksels en we willen ze niet vertalen om van hun kracht niets weg te nemen. Gezien nu in De Gazet van Poperinghe een studie over Minister Bovesse be gonnen is, zal schrijver ervan dit voor zijn lezers wel vertalen: Uit Le Mousquetaire van 4 Oc tober 1935: L'incroyable. Et voici l'incroyable, l'extraorddnaire, l'horrible. Oui ou nor. M. Bovesse pen dant son passage au Ministère de la Jus tice a-t-il signé un permis de séjour au nom du Sieur Habib: et ce, A la requête de son ami Arthur Nys une parfaite fri- pouille qui en retira un bénéfice sérieux. II était parfaitement libre au ministre de protéger qui lui plaisait: n'en discutons pas. Mais il y a quelque chose d'effrayant dans cette amitié d'un ministre du Rol pour un mauvais patriote qui refusa de fermer le théatre royal de Namur dont 11 était concessionnaire le dimanche tragique de la mort de notre Roi chevalier. Et oui ou non est-ce gr&ce k cete amitié mi- nistérielleque Nys malgré ses méfaits scandaleux porte A sa boutonnière l'un de nos ordres royaux. Voilé deux ques tions nettes et claires. Die Sieur Habib wordt onder meer van volgende beticht: Uit <Le Mousquetairevan 16 Oogst 1935: Précisons un fait Ignoble comme sa boueuse personne: Une employée beige attachée k l'établissement depuis de lon- gues années, excédée des propositions incorrectes de l'expulsé Hivert a cru pou voir échapper en se piaignant A son directeur Habib. Quelle naïveté. Le résul- tat immédiat a été son renvoi; la voici A présent sur le pavé pour avoir voulu faire respect™" son honneur dans une maison oü ce mot est tout A fait lnconnu. Habib, ex-can.elot, marié A une ex- danscuse <ie cabaret, délaissée d'ailkurs pour un ex-prix de beauté, ne peut certes pas concevoir oü finit la morale et oü commence l'immoralité pour l'homme éduqué En Habib is de beschermeling van tiiiiisler Bovesse. Uit Le Mousquetaire van 18 Oc tober 1935: A un ministre. Ses camarades, prétendent Franqois Bovesse l'une des fortes têtes du Mi nistère. Le bon billet et pauvre de nous. En tout cas s'il a une forte tête, son caractère est par contre bien faible. Quelqu'un le présentait naguère comme un honnête homme certes, mais tout A fait incapable de rien refuser füt-ce même aux plus méchante. L'actuel ministre de l'instruction publi que connaït les agissements du métèque Habib. Que pense-t-il d'un chef d'entre- prise qui oblige son personnel a signer un contrat en désaccord complet avec nos lois, renvoit ses employés sans préavis ni indemnité et exige cette signature sous peine de résiliation imméoiate. Er is hier voor de zoo ijverige syn dicalist de jonge Heer Carron die ook eens schreef over werkregeling, 8 uren werk bij de liberalen en fat soenlijk loon bij de liberale bazen, maar sedert over dit punt den mond toegesnoerd werd door de liberale IIHIIBIKNIdBUaE4*aB*,ailiaMut.HI e'est Francois Bovesse, ministre de la Justice, qui signa de sa main le dossier pour l'obtention du permis de séjour A la femelle Marie Turcas, originaire de Rouen oü elle tenait une maison spéciale et oü elle fut condamnée pour débauche de mineure A 6 mois de prison. Cette complaisanoe invraisemblable pour une macrelle fut obtenue sur l'intervention d'un M. L..., habitant boulevard van Iseghem, A Ostende, et aussi du ministre Moins de huit jours après, le nommé G..., beau-fils de L..., vendait un ci néma A Spa pour trois cent vingt-cinq mille francs A la nommée Marie Turcas, Troublant, n'est-il pas vral? Dit om te eindigen uit Le Mous quetaire van 13 December 1935: Incontestablement Francois Bovesse, terreneuve de l'Habib, a joué un röle qu'il doit bien regretter. Tant pis! H reste le protecteur d'un gangster taré et celui d'une macrelle condamnée. Liberale zedenleer? Valt op te merken dat Minister Bovesse te Namen over een blad be schikt. Niettegenstaande deze erge beschuldigingen, en het herhaald aandringen van Le Mousquetaire bleef hij stom als een visch en vond geen woord om dit te logenstraffen of als het geen waar is noch den moed om het blad voor het ge recht te vervolgen. Liberalen, zendt uwe dochters naar het blauwe bal; ze kunnen er mede dingen voor den schoonsten glimlach! En wie weet treedt Marie Turcas niet op als jurylid in dezen prijs kamp! Katholieken van alle standen: Bur gers, Landbouwers, Werklieden, oor deel of uwe plaats en die uwer kin ders daar is! Wij sluiten en herhalen: Zondag en Maandag weze geen een katholiek gezin vertegenwoordigd bij de «liberale hoogdag»! Christene menschen hebben betere hoogdagen! JAN RECHTUIT. Zondag geen één vlag uit bij Ka tholieken! De vlag waarmede Ge het H. Sacrament hulde brengt mag niet dienen om Godloochenaars te verwel komen. Na de liberale meeting Zondag heeft een groot banquet politique plaats bij Heer Lahaye, Burgemeester. Alle uitgezonden uitnoodigingen zijn in 't Fransch opgesteld! Ohé! Vlaamschgezinde Liberalen! A Het banquet politique wordt op gediend door een huis vreemd aan de stad! In Poperinge kan men dat niet! Gemeentebelangers??! Bovenstaande is geschreven met be trek op de liberale betooging te Po peringe. Toch drukken we het in onze vier uitgaven: 't kan de liberalen overal van dienst zijn! De Poperingenaar. Zeer Eerw. Heer Deken Vermaut leest hel «De Profundi»». Dinsdagmorgen te 1030 uur, had in de Anglikaansche St Joriskerk, eene plech tige rouwdienst plaats ter nagedachtenis van Zijne Majesteit Koning Joris V. Deze dienst werd geoelebreerd door Heer Mill- ner, plaatselijke dominee. Talrijke plaat selijke vooraanstaande personen waren aanwezig, waaronder we aanstippen: den Heer Burgemeester J. Vander Ghote, de Heeren Schepenen en talrijke Gemeente raadsleden, alsook het Last Post-Com- miteeTalrijke maatschappijen zonden een afvaardiging. De oproep van den Heer Burgemeester aan de bevolking, door middel van plak brieven, om op dezen droevigen dag de vlaggen halftop te hijschen. werd zeer goed beantwoord. Bijna in alle straten hangen de vlaggen halftop, zoodat een echte rouwstem ming in de stad heerscht. 's Avonds te 7.45 uur had een korte doch diep ontroerde plechtigheid plaats onder de Meenenpoort (gedenkmaal der Engel- schen). De Z. E. H. Deken Vermaut, bij- gestran dóór de EE. HH. Van Isacker en Van Ryckeghem, er esa jftuwjebed^lnuidiiaafd. waarna de Z. E. H. Deken eene korte En gelsche toespraak hield. Hierna nam de Anglikaansche Dominee, Heer Millner, het woord en bracht een diepe ontroerde rouwhulde aan het En- gclsche Vorstenhuis, waarna hij insge lijks een gebed stortte voor den diepbe- treurden Koning. Dan werd het Last Postgeblazen en eene kroon nedergelegd door het Comiteit, onder het Gedenkteeken. De korte doch indrukwekkende plech tigheid werd door eene talrijke menigte bijgewoond, waaronder we bemerken: de Heer Burgemeester J. Vander Ghote, de H -ren Schepenen Lemahieu, Van der Mersch en Delahaye, de Heeren Gemeen- traadsleden, het Last Post-Commitee eene afvaardiging met vaandel van de «Bri'lsh Legion», van de verbroedering, de vuurkruisen en het verstandhoudings- komiteit, alsook vele ambtenaren van Staat en Stadsdiensten. De eerewacht werd gevormd door de Rijkswacht en de orde we d door de stedelijke politie ge- DE ROUWHULDE IN WESTMINSTER HALL De vier zoons houden er de wacht Van Vrijdag morgen tot Maandag avond laat, bijna dag en nacht, heeft de Engelsche bevolking onophoudend gede fileerd in de Westminster Hall, voor het stoffelijk overschot van rijn diepbetreur- den Vorst, Koning George V. Rond de katafalk loet ten rich de eere- wachten af en Maandag IL, in den avond was de voorbijtrekkende menigte diep ontroerd doordat de vier zoons binst een half uur de eerewacht hielden rond de lijkkist van hun vader. Binst den nacht werden de poorten van Westminster Hall gesloten, maar nog voordat in den morgen de deuren weer opengingen, stond het volk weer te wach ten van ln den nacht reeds. In het geheel zijn nagenoeg 1 millioen personen een laatste hulde komen brem gen in Westminster Hall, aan de afge^ storven Vorst. lederen dag liet de Koningin versche bloemen brengen bij de lijkbaar. Ondertusschcn kwamen ook te Londen toe, de staatshoofden en afgevaardigden van veel landen, die zouden tegenwoordig zijn op de begrafenis van den overleden Koning van Engeland. Engelsche oorlogs bodems werden tegemoet gezonden naar de schepen waarmede andere staatshoof den naar Engeland kwamen, ten einde hen een geleide te doen. Meer dan 1.030 Belgen waren naar Lon den afgereisd om er tegenwoordig te rijn op de begrafenisplechtigheden. De Londensche beurs werd gesloten op Dinsdag, dag der begraving, evenals ver scheidene andere beurzen van het Vaste land, met o.m. deze van Brussel en Parijs. HET VOLK EN DE VOORBEREIDSELEN DE BEGRAFENISPLECHTIGHEDEN DINSDAG NAMIDDAG Van ln den nacht reeds had een tal rijke menigte de beste plaatsen gaan op zoeken langs de straten waar den lijkstoet zou voorbijtrekken, ten einde dezen goed in oogenschouw te kunnen nemen. Velen hadden er zich goed gedoffeld en waren er op stoelen of banken blijven slapen tot den morgen. Zelfs waren bedden meêge- bracht. Pas was de dag aangebroken of het volk stroomde toe om ten slotte een ontzaglijke en ontelbare menigte te vormen. Al de straten waren afgezet, met masten be hangen met violetkleurige slierten en lin ten en droegen vaandels in dezelfde kleur met wit afgeboord. Alle mogelijke ven sters, uitstalramen, opgerichte tribunen, werden duur verhuurd. Zekere plaatsen betaalde men zelfs tot 5.000 fr. Voor de minste plaatsen vroeg men gewoonweg 500 fr. Te 8 uur namen de troepen hun plaats in langs den zes kilometer langen weg. Alsdan verdrongen zich reeds honderd duizenden menschen om hen heen. Vanaf uur kon men niet meer vooruit, noch achteruit. Binst den dag zou ook een stilte van twee minuten door heel het land in acht genomen worden. Tijdens de begrafenisplechtigheden zou den dan ook talrijke personen onpasse lijk worden. Niet min dan 7.000 lieden moesten verzorgd worden in de Roode- Kruis hulpposten, wijl er 150 naar hospi talen moesten worden overgebracht en een hunner bezweek. Vijf duizend offi cieren-heelmeesters en ziekenverzorgers waren werkzaam in de hulpposten. Te Marble Arch verbrak de menigte de afsluitingen en eerst na drie kwart uurs kon de politie de afsluitingen herstellen. Een 20-tal mannen en jvasjnwen liepen er verwondingen op. Bereden troepen moes ten de politie ter hulp komen. HET VERTREK UIT WESTMINSTER HALL EN DE LIJKSTOET De uitvaart van Koning George V die Dinsdag 11. dan plaats had, kan best ver geleken worden met deze van wijlen onzen Koning Albert I. Rond 9 uur kwamen Koning Edward VIII en zijn broeders in Westminster Hall toe, waar intusschen de lijkkist van de katafalk was weggenomen en de vreemde vorsten en prinsen reeds aanwezig waren. Koning Edward VIII en zijn broeders droegen het uniform van bevelhebbers der Britsche vloot. De lijkkist werd dan op het kanonaffuit vastgehaakt en vijf minuten voor tien uur zette de lijkstoet, die 2 kilometer lang was, in beweging. Een salvoschot werd gelost wijl de klok Big Ben luidde. Aan den kop van den stoet stapten de afgevaardigden der verscheidene Engel sche Regimenten. Dan de afgevaardigden der buitenlandsche legers. Verder de hoo- gere officieren en admiraals van de Brit sche strijdkrachten, de generale staven, twintig maarschalken, muziekkorpsen van alle Engelsche Regimenten der Garde en vlak voor het kanonaffuit, de muziek van de Schotsche regimenten met haar pijpers. Het kanonaffuit werd getrokken door 120 marinesoldaten. Koning Edward stapte alleen achter het «.Luit, blootshoofds en op zijn gelaat las men innige smart. Achter Koning Edward, na zijn broeders en schoonbroeder stappen lord Athlone, de kroonprins van Zweden, de koning van Denemarken, de president van de Fran- sche Republiek, de koning van Noorwegen, de Koningen van Roemenië, Bulgarije en België. Daarna volgen de kroonprinsen van Zweden en van Italië, de prins regent van Zuid-Slavië, de prinsen van Egypte, Grie kenland, Luxemburg, Pruisen, Hannover, Orleans, Bourbon, Brunswijk, Saksen Co- burg Gotha, prins Karei van België, de hertog van Nemours, de hertog van Bra- gance. Achter al die hooge personen rijden de hofrijtuigen waarin hebben plaats geno men koningin Mary, de prinses Royal, de hertoginnen van York, Gloucester, Kent, de Koningin van Noorwegen. En dan verder nog de gezanten en ge volmachtigde ministers en de afvaardigin gen van de vreemde regeeringen. De h. von Neurath, Duitsch minister van buitenlandsche zaken en de h. Lit- winoff, minister van buitenlandsche zaken in Rusland Hepen naast mekaar. Op hen volgen de afgevaardigden van de Domi- nionstaten en de hooge commissaris la Ierland. Achter de Fransche afvaardiging stapt de Belgische onder leiding van Eerste Mi nister Van Zeeland, gevolgd door den Mi nister van Oorlog, Devèze, luitenant-ge neraal Van den Bergen en den komman- dant van de luchtmacht, luitenant-gene raal Gilleaux. Dan reden weer enkele hofrljtuigen waarin hadden plaats genomen de ex-ko ningin van Spanje, de infante Beatrice van Spanje en de hofdames. Te voet volgden dan weer de hoogwaar- digheidsbekleeders van het Hof, de andere leden van de vreemde afvaardigingen wrier leiders aan den kop van den stoet opstap ten en ten slotte weer afdeelingen van het leger. Zes koningen, 27 prinsen, een president van de republiek, 33 gezanten en afdeelin gen van alle regimenten hebben den lijk wagen langs de straten van Londen ge volgd. Langs den zes kilometer langen weg door den rouwstoet afgelegd, stonde 11.000 En gelsche soldaten in de houding van den soldaat die treurt, het geweer met den loop naar den grond gericht en het hoofd diep gebogen. (Een treffend zinnebeeld van die houding geeft ons hier in de streek het gedenkteeken der Canadeezen te St Jelijns bij Langemark). Als de lijkwagen voorbijtrok richtten zij het hoofd op en boden de militaire eer. De menigte was diep bewogen en inge togen. De mannen, blootshoofds bogen het hoofd en veel vrouwen weenden. Velen prevelden ook een gebed. De lijkkist werd gevoerd naar de Pad- dingtonstatie van waar het per trein over gebracht werd naer Windsor. In den trein die de lijkkist vervoerde hadden ook plaats genomen Koning Ed ward, Koningin Mary, de drie andere zoons van den overleden Koning, de leden van de Koninklijke Familie en de hooge. gasten. DE LAATSTE PLECHTIGHEID TE WINDSOR In de kleine statie van Windsor werd de rouwstoet dan opnieuw gevormd, toen de trein met het stoffelijk overschot van Koning George V er aankwam. Vijf bij zondere treinen hadden er de hooge ge- noodigdan aangebracht. In zelfde ceremonieel als te Londen werd de lijkkist dan ook op een kanonaf fuit naar het kasteel van Windsor ge bracht. De lijkkist, aangekomen in het kasteel, werd daar naar de St George- kapel overgebracht, waar enkel eenige bevoorrechten binnen mochten, gezien rij zoo klein is. De aartsbisschoppen van Canterbury en York, alsmede andere anglikaansche hooge geestelijken, hadden er de lijkkist afgewacht. Na een laatste kerkelijke plechtigheid, werd een lezing gegeven van al de titels van den afgestorven Koning; de lijkkist werd nog gezegend door den aartsbisschop van Canterbury; dan ln den grafkelder der kerk gelaten, de begraafplaats der Engelsche Vorsten. Doorheen geheel de wereld werden ook dien dag, of op andere dagen, kerkelijke diensten opgedragen tot lafenis der ziel van den afgestorven Koning George y van Engeland. God hebbe zijne ziel. In 't gross iiiiiiiiiMiHDiiini in de VEURNE- HET LIJK -VAN EEN OUDEN MAN ONTDEKT Deze foto toont waar het lijk van den ongelukkigen ouderling gevonden werd. Zaterdag morgen 25 Januari, omstreeks lokt of leed de man aan zinsverbijstering? ,1 t n r, L i k nf rr nknekt tn1 A 11 n n -/1 n r wv s—, n f lr i n ,r tr t O r»r 1... a Na de plechtigheid of In de volgende dagen zijn alle vreemde staatshoofden of afgevaardigden dan vertrokken, niet na nog gesprekken en bezoeken 'ondereen te hebben afgelegd. Alle schepen, waarmede vreemde staatshoofden werden vervoerd, werden nogmaals begeleid op een deel van den terugweg door Engelsche oor logsbodems. Koning Edward VIII heeft ook nog ver scheidene dier staatshoofden of afgevaar digden ontvangen. DE KRONING ZAL PAS TOEKOMEND JAAR PLAATS HEBBEN In zijn rede in de Kamer heeft de eer ste minister Baldwin meêgedeeld dat de kroning van Koning Edward toekomend jaar zal plaats hebben met den gebruike- 'ijken luister. MUSSOLINI DROEG BRITSCHE DEKORATIES Bij de te Rome gehouden herdenkings plechtigheid op den dag van de begrafe nis van Koning George V, droeg Mussolini de eereteekenen van de Orde van den Kouseband, die hem door den overleden Vorst waren geschonken. Het feit op zich zelf heeft geen belang, doch in den laatsten tijd werd ons her haaldelijk uit Italië gemeld dat hoogge plaatste personen hun Britsche eeretee kenen hebben teruggezonden... Mussolini heeft dus dit voorbeeld niet gevolgd. 8 u., werd tusschen het gehucht 't Wiel tje en Passchendale, achter het gedenk teeken van 's Graventafel (monument op gericht ter nagedachtenis van «The New Zeeland Division», die den 4 October 1917 aldaar een verwoeden slag leverden), het lijk ontdekt van den 75-jarigen Polydoor Sedeyn, van St-Jan-bij-Ieper. Bovenge meld gedenkteeken is omzoomd met een hofje en eenige boompjes. Het naastge legen huis is op een 50-tal passen van het monument verwijderdeen ander ligt op een 22-tal meter. Door de buren wer den er 's nachts geeu verdachte geruch ten gehoord. Is de ongelukkige Polydoor een natuur lijke dood gestorven of werd hij in een hinderlaag gelokt? Dit valt te betwijfe len. In elk geval heeft hij Maandag avond 20 Januari nog samen met zijne familie leden doorgebracht. Dinsdag morgen werd de zoon, waarbij de man inwoonde, on gerust, daar zijn vader nog niet beneden gekomen was. Hij ging zien naar dezes kamer, doch de ouderling was verdwenen. Het vensterraam stond open. Aanstonds werden inlichtingen ingewonnen, doch nie mand kon de minste aanduiding verstrek ken. Werd de ongelukkige naar buiten ge- III Alleszins moet hij van het 2 meter hooge venster naar beneden gesprongen zijn. Doch waar zou hij dan gedurende al die dagen en nachten geweest zijn, gezien men de man aangetroffen heeft enkel met een onderbaai, hemd en eene kous en dat niemand hem intusschentijd gezien heeft. Ook kan de man niet gestorven zijn Dins dag nacht, daar het lijk Zaterdag morgen, toen het gevonden werd, nog in den bes ten staat verkeerde. Is de man gestorven door de koude aan een hartkwaal? Dit kan verondersteld worden. Maar hoe lang hij juist met het aangezicht op den grond en hoe komt het dan dat die eene hand zoo krampachtig in de aarde gedrukt was en dat de kiezelsteentjes, die daar voor handen zijn, weg waren, daar waar het lijk lag, zoodanig dat de aarde bloot was? Dit alles is een raadsel, dat zal moeten opgelost worden. De rijkswacht van Moor slede stelde het onderzoek in en Dr Ver meulen, van Passchendale, deed de lijk schouwing. Het lijk werd naar het oud- mannenhuis van Passchendale overge bracht. De afgestorvene was door iederêen ge acht en bemind, zoodat men denkt dat wraakneming uitgesloten dient te worden. Van den auto blijft enkel wat verwrongen ijzer over. Koning Leopold III wordt bij zijn terug keer te Brussel, begroet door den Engel- schen Ambassadeur, Sir Ovey. m STAATSLIEDEN EN DIPLOMATEN IN DEN BEGRAFENISSTOET VAN KONING GEORGE Op de eerste rij van link» naar rechts: Litvinoff (Rusland), Le Breton (Argen tinië) on von Neurath (Duitschland); tweede rij (v.I.n.r.): Van Zeeland (Bel- gie), Norman Davis (Ver. Staten) en Sosnowski (Polen)j derde rij (v.l.n.r)t Rustu Ara» (Turkije), Quo Tai Chi (China) en Monteiro (Portugal). OP DE PLAATS DES ONHEILS Omstreeks 8.45 uur van den morgen kwam de reizigerstrein T. 11-82 van Oostende naar leper toegereden. Ge komen aan den onbewaakten overweg van 't Wieltje te Bocringe, kwam de auto van Jules-Camille Missine, varkenskoop man te Roeselare, vergezeld van Emiel Oplinus, graanhandelaar, wonende Statie straat te leper, uit de richting van de Langemarksche steenweg, Boeringewaarts, toen hij aan voornoemden onbewaakten barreel gevat werd door den voorbijsnel lenden trein. Een hevig gekraak en hulp geschreeuw deed zich hooren. De auto was in de flank gevat en opgeschept door den buffer van de lokomotief en een 200 tal meter medegesleurd. Oplinus was intusschen langs den zijkant neergesmakt geweest evenals rijn makker Missine. HULP DAAGT OV De statie-overste van Boezinge, de heer Urbain Lietaer, was intusschen verwittigd, evenals Eerw. Heer Vanneste, pastoor te Boezinge, alsook een dokter, die spoedig ter plaatse verschenen. Oplinus was in deernlswekkenden toe stand en kon nog enkel het H. Oliesel toegediend worden, daar hij om zeggens op slag gedood werd. Missine, van Roeselare, die deerlijk ge kwetst werd aan het hoofd, borst, armen en beenen, kon de laatste Heilige Sacra menten ontvangen, waarop hij bij hoog dringendheid door de Roode-Kruis-auto naar het O. L. Vrouw-gasthuis van leper werd overgebracht. Hier stelde men vast dat de gewonde, benevens zijne talrijke kwesturen, ook nog de borst ingedrukt werd. Hij verkeerde in stervensgevaar. WAT EEN OOGGETUIGE VERHAALT Een landbouwer, die niet ver van de plaats van het ongeval woont, vertelde het volgende: Ik kwam achter den auto gereden per flets, toen het ongeval zich voordeed. De auto reed niet rap, vermits ik hem per rijwiel volgen kon. Aan den barreel ge komen verdween de auto voor mijn oogen. Hoe het gebeurd is kan ik me nog niet voorstellen, alles ging zoo vliegens vlug. Het was akelig om hooren en zien. Een gil, een geknars van Ijzer en het kraken van hout en breken van glas. Het was gebeurd! De trein stopte 200 meter verder. Spoedig begon men de slachtoffers te helpen en weldra daagde meer hulp op, Het is verschrikkelijk! Het is verschrik kelijk! aldus eindigde hij zijn relaas. DE RIJKSWACHT TER PLAATSE Intusschen was het volk toegestroomd, het wreede nieuws verspreidde rich ais een loopend vuurtje. De rijkswaent van leper werd verwittigd, die onder geleide van den heer Dufour en den veldwachter Benoit Govaert, van Boezinge, de noodige vaststellingen deden. We bemerkten er ook de heer Thibault de Boesinghe, bur gemeester van Boezinge, den heer luite nant Hallaux, der gendarmerie. De rijks wacht heeft het druk om de toegeloopen nieuwsgierigen op afstand te houden. De tongen gaan hun gang. Overal liggen stukken van den auto verspreid. Het eerste wat we aantreffen is de kap van den auto, glad afgesneden. Wat verder de lederen kussens, nog wat verder het lijk van den ongelukkigen Oplinus, een uur werkketting, en tabakzak, een wiel, een tang, een sleutel en vele houtsplinters, en, op een 200-tal meter van den barreel verwijderd, de gansch verwrongen chassis van den auto. HET PARKET TER PLAATSE Rond 11 uur ls het parket van leper ter plaatse afgestapt om de noodige vast stellingen te doen. Het was samengesteld uit de heeren onderzoeksrechter Devos, substituut des Konings, Santenaere en griffier Vanderghote. De slachtoffers waren twee ouderlingen van rond de 70 jaar, goed bewaard en beiden gehuwd. DOOD VAN HET TWEEDE SLACHTOFFER Jules-Camilie Missine is rond 11 uur Zaterdagmorgen overleden. Hij woonde in de Ieperstraat te Roeselare. AKELIGE BIJZONDERHEID t Is Juist een Jaar en een week geleden dat aan denzelfden barreel een doodelijk ongeval gebeurde. «■■■■■■■■■■■■■«■•■■lillllllll (Vlaamsche en Fransche uitgave) met godsdienstige oefeningen voor al de dagen van den Vasten, te verkrijgen ter DRUKKERIJ SANSEN-VANNESTE G&sthuisstr^ 15 Poperinge. Ingenaaid3,25 frank. Gekartonneerd4 fr. Bij storting op postchecknummer 155.70, 0,50 fr. bijvoegen voor verzendingskosten. HEB MEDELIJDEN \n naam van H. Theresla, van K. J.; helpt mij Jeugd ln gevaar redden. Dringend noodig om patronaat en so vk>1 te bouwen Post* check 139.480, Pajtoor Remsoo t* Xhea- delesse.

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 2