Het Lot van de Katholieke Partij De Herverdeeling van de Koloniën !1® Offidsel Cyclo-Cross Kampioen schap vg.i Wasi-Vlaanderen Hef ifalië-Abessinië KATHOLIEK weekblad VAN ieper PAUSHULDE koloniale loterij WESTOUTER steeds hevige strijd om makale. italië blijft vastberaden en onhandelbaar. Nieuwe Bisschop van Scheut in Congo Belangrijk Bericht aan de Priesters en de Katholieke Onderwijsges tichten WE ZENDEN ONS BLAD <aa INTERNATIONAAL OVERZICHT «Ir worden zekere tijdschriften gescheurd».. Cp Zen Jr. i 9 Fshruarl !936 0311.30 uur ZONDAG 9 FEBRUARI 1936 WEEKBLAD35 CENTIEMEN. 4' JAAR N' «DE HALLE Katholiek Weekblad ean leper Bureel: Eoterstra.t, 17, IEPER. AÖONNKMEN 1 SPR1JS VOOR I JAAR (per post) Hiuneniand 15,fr. Belfhcli Congé fr. Frankrijk M,— fr. Alle andere landen 6j,fr. TARIEF VOOR BEEICHTENi Kleine belichten pee regel IJl fr Kleine berichte» (minimum) 4,9tfr 2 fr. toel.v. ber. m. adr. t. bor. Rouwber. en Bedank, (min.) S*Mfr. rrgtfw UXIDi VAJTVRgTB, Ttpemxw ra Toptrtsr rr 4 Jjfbltecirekenlng N' 15-47 U» I'. f Te herhalen aankondigingen t prijs op aanrraag. i An no neen rijn vooraf te betalen en •moeten tegen den Woensdag avond 'ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. Jean Bodart. Oud-Volksvertegen woordiger van Charleroi, liet In La Vie Nouvelle onder dezen titel een zesthl artikels verschilnen waarin hij op de klare en duidelijke manier die hem kenmerkt, de toestand onder zoekt van de Katholieke Partij, de zwakheden en de kracht, de gebreken en oe hoedanigheden, de middelen om da e—cte te doen verdwijnen en de tweede met een maximum van sukses arn te wenden. Deze studie heeft terecht heel wat onhef gemaakt in de Waalsche mid dens en wij meenen aan onze Lezers een dienst te bewijzen met ze te ver talen en voor hen in enkele artikels srmen te brengen. A Het eerste artikel draagt als hoof- ding: WAAROVER GAAT KET? en onderzoekt hoe het vraagstuk zich stelt. Als inleiding van dit eerste ar- t'kel herinnert J. Bodart eraan dat sinds enkelen tijd in de pers, in de tijdschriften, ln de openbare en pri vate gesprekken van niets anders meer sprake is dan van de crisis, de ontreddering, het verval der Katho lieke Partij. De zwartkijkers spreken zelfs reeds van de dood der Katho lieke Partij. Staande voor deze verwarringstich tenden toestand, wil hij de kwestie eens nuchter onderzoeken en hij merkt hierbij aan dat hij enkel een persoonlijke meening zal aangeven. WAAROVER GAAT HET? Zwartkijkers zeggen dat de Katho lieke Partij dood en begraven is. Zonder eenige schaamte moet lk bekennen dat ik geenszins deze mee ning deel. Neen, duizendmaal neen! Voor diegenen die zich de moeite wil len getroosten zich niet stil te hou den bil eenige schijnbare zwakheden, is de Katholieke Partij niet dood. In tegendeel, nooit heeft de Katholieke Partij zooveel zekere teekenen gege ven van een schitterende levenskracht. Maar, de Katholieke Partij beging toch misslagen, tekortkomingen, dwa lingen? Voorzeker, en wij zullen er niet voor terugschrikken deze volle dig kenbaar te maken. Maar zou men soms daaruit willen afleiden dat het aan de Katholieke Partij als een mis daad moet aangerekend worden dat lij er niet in gelukt is zonder eenig nadeel de verschrikkelijke klip van den oorlog en van de na-oorlogsche moeilijkheden te omzeilen? Zijn diegenen die haar dit verwijt maken er beter in gelukt hun eigen schip te leiden, taak die nochtans oneindig veel gemakkelijker was? En de Staten, al de Staten van gansch de wereld, staan die er beter voor? Laten wij rechtzinnig erkennen dat het volkomen normaal is dat de Bel gische Katholieke Partij geleden heeft onder de ongehoorde moeilijkheden der twintig laatste jaren. Wat ons echter moed geeft, wat ons alle hoop toelaat, is dat deze moeilijkheden die zooveel eerbiedwaardige instellingen hebben weggevaagd, de Katholieke Partij niet konden vernietigen, noch, ten slotte, ernstig aantasten. Deze waarheid, die gansch dit de bat beheerscht en waarvan ons het h°il zal komen, moeten wij onver moeid herhalen: na twintig jaren cris's zonder voorgaande, zijn de hoofdzakelijke krachten, de levens krachten van de Katholieke Partij, onaangetast gebleven. Wat zeg ik, zij zijn zegevierend, gestaald, jeugdiger en schitterender dan ooit uit de be proeving gekomen. Aan deze hoofd zakelijke vaststelling zal niets ver anderd worden door het feit dat er een of twee dozijnen schurftige scha pen zouden bestaan om de nu gangbare taal te gebruiken die door zekere school op dit oogenblik in om- lo-m wordt gebracht. Bewijzen daarvan? Een ernstig onderzoek der feiten brengt ontelbare bewijzen: vooruit gang op godsdienstig, cp leerstellig gebied, vooruitgang op gebied van aanwerving, onverhoopte vooruitgang bij de jeugd, Ja zeker, bij de jeugd, vooruitgang on gebied van verstevi ging c'"r 1 "OORUITGANG O? GODSDIENSTIG GEBIED Zouden het dan de godsdienstige krachten zijn die in verval zijn ge raakt? Och, kom! Al wat vóór den oorlog werd opgebouwd: onze scholen, onze instellingen, onze talrijke ver wezenlijkingen, is recht gebleven. En sindsdien, welke schitterende nieuwe rijkdommen! In alle middens, in alle klassen, voor eiken ouderdom, is er zulk een godsdienstijver, zulk een ar beid in de diepte vast te stellen, dat men ziende blind zou moeten zijn om er de prachtige opbloei niet van te bemerken. De Katholieke Actie onder de jon geren, die vroeger niet bestond, is op dit oogenblik een machtige werkelijk heid geworden. In het verleden is er niet dat men stellen kan tegenover dezen rijkdom der rijkdommen, de K.A. J. De Katholieke Actie onder de vol wassenen heeft een aanvang genomen en reeds zijn bemoedigende snksessen in 't verschiet. Nieuwe werkterreinen, die vroeger ontoegankelijk waren, worden nu be werkt en reeds zijn daar overvloedige oogsten aan 't rijpen. Moet hier her innerd worden aan de studiekringen, da leidersbladen, de gewestelijke so ciale scholen, de recollectie-avonden en -dagen, de gesloten retraiten. de Paasch-actie in onze christelijke arbeidersorganisaties voor mannen, vqp::wen. Icr.galieden, ran tien an dera dergelijke krachtir. -panningen in de andera sociale standen? Op godsdienstig gebied is er geen betwisting mogelijk: er is hier van dood geen sprake, maar wel van her nieuwing. VOORUITGANG OP LEERSTELLIG GEBIED Zou er dan op leerstellig gebied achter;::: cang vast te stellen zijn? Praatje;! Waar en wanneer heeft mca üog wai wij jiu zien? Gpj leerstellig gebied wordt ieverig ge werkt, algemeen wordt gezocht naar eene meer doordrongen waarheid; eene algemeene bekommernis voor eene meer volledige orthodoxie is vast te stellen; men ontdekt opnieuw de hoofdwaarheden van het katholicisme en meer speciaal van het sociaal ka tholicisme; er bestaat een onbedwing bare neiging naar een integraal aan vaard en een integraal beleefd ka tholicisme; men tracht de leidende beginselen en de onmiddellijke eischen van de Katholieke Partij te synthe- tiseeren. Overal, op alle gebied, op elk plan, is men ijverig aan het werk. Overal staan vurige krachten ten dienste van een hernieuwing die al gemeen wordt verlangd. VOORUITGANG OP GEBIED VAN RECRUTEERING Ook hier is er vooruitgang vast te stellen in plaats van doodelijke ver liezen. De Federatie van Katholieke Kringen wordt langzaam maar zeker hervormd, de Middenstanders houden stand spijts het geweldig orkaan dat zij te doorstaan hadden, de Christe lijke Arbeidersorganisaties zijn er in gelukt, trots de geweldigste moeilijk heden en ten koste van heldhaftige pogingen, in 20 jaren tijds hunne krachten te vervüfdubbelen, het ver trouwen te herwinnen van een be- langriik deel der arbeiders en een machtige, rijke organisatie van 700.000 leden en met tallooze schitterende verwezenlijkingen op te bouwen. Daaruit blijkt dus duidelijk dat na den oorlog de recruteering der Ka tholieke Partij dag aan dag gevoelig is verbeterd. Dank zij bijzonder de krachtinspanning der christelijke ar beiders zal de Katholieke Partij wel dra de voorwaarden vervullen die Jules Renkin als onontbeerlijk achtte voor haar voortbestaan: «De Katho lieke Partij zal een volkspartij zijn of zij zal ophouden te bestaan.». Zien de zwartkijkers dan niet in welke oneindige verbetering er op dit gebied bij ons is ingetreden, dan wan neer onze tegenstrevers ter plaatse blijven trappelen of zelfs achteruit gaan? De liberalen worden steeds meer de partij van de burgerij en zelfs hier wordt hun recruteerings- terreln geweldig beperkt. De socia listen zien hun droom in rook ver dwijnen en spreken nu niet meer van de burgerij, de landbouwers en de middenstanders voor het socialisme te winnen. Zelfs onder de arbeiders gaan zij gevoelig achteruit. Zij er kennen zelf dat zij nog alleen van een onverhoopte kans verwachten de meerderheid te behalen. Op gebied van recruteering dient het dus erkend dat de omstandighe den nooit gunstiger zijn geweest voor de katholieke propaganda en voor e-n katholieke overwinning, dat op dit oogenblik. VOORUITGANG BIJ DE JEUGD De pessimisten willen doen geloo- ven dat wij bij de jeugd volledig heb ben afgedaan. Welnu, juist het tegen overgestelde is waar en juist, bij de jeugd heeft de Katholieke Partij de beste redenen om te hopen op de toe komst. Sinds den oorlog, jaren achtereen, was gansch de katholieke jeugd ge vallen in de fout die werd voorbereid door zekere kortzichtige leiders: zij verklaarde onophoudend dat zij een afkeer had voor de politiek en dat aan politiek doen een onwaardige taak is. Welnu, nu komt de jeugd terug, de jeugd vindt zichzelf terug! Eensgezind erkent zij nu dat het be stuur van de gemeenschap volgens de katholieke beginselen een groote en edele taak is, waaraan de Katholie ken zich niet mogen onttrekken, in dien zij geen verraad willen plegen. Openlijk verklaart zij nu dat zij op staanden voet blijmoedig en edel moedig haar plaats wil innemen in den strijd. Men zal antwoorden dat zij het doet met krachtdadigheid, met halsstarri ge vasthoudendheid, met gramschap zelfs! Des te beter! Daaraan kan men erkennen dat de jeugd ongeduldig paraat staat om zich volledig te ge ven en te dienen onder een vlekke loos vaandel. Moesten de jongeren minder hard en min beslist optreden tegenover de Katholieke Partij om te eischen dat haar niets te verwijten zou zijn, dan zouden zij toonen dat zij onverschillig zijn. Hunne geweldigheid zelf is een bewijs dat zij de Katholieke Partij volledig zijn toegewijd. Gelukkig de partij die dergelijke driften in de harten der jongeren kan doen ontbranden: aan haar behoort de toekomst. VOORUITGANG OP GEBIED VAN VERSTEVIGING DER KADERS Zou op dit gebied de Katholieke Partij in verval geraakt zijn? Geens zins! Als men nagaat wat er sinds 1921 werd verwezenlijkt op gebied van kaderschoiing, dan moet men tot het besluit komen dat er gevoelige voor uitgang is vast te stellen. Ik heb de Katholieke Unie van dichtbij gevolgd sinds hare stichting, ïk heb hare aarzelingen, hare tekort komingen en zwakheden van dichtbij gezien en beleefd. Welnu, ik wil hier openlijk getuigen: sinds enkele maan den is er in Je Katholieke Unie iets veranderd. De laatste reorganisatie die ik persoonlijk nog meer ingrijpend had gewenscht heeft deze instelling niet te onderschatten verbeteringen aangebracht die, indien zij in prak tijk worden gesteld, de meest geluk kige gevolgen kunnen hebben. Wij mogen hier voor zeker verkla ren dat de nieuwe voorzitter en het nieuw bureel de zaak ernstig hebben aangevat. Zij hebben dit met daden bewezen, zelfs in zeer delicate kwes ties. Zij zullen in de toekomst daar voorzeker nog nieuwe bewijzen van leveren. ZIE ViftVyLGr HIERNA Vi-'öü. E. H. EXC MGR JORIS DEMOL Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. August Declercq, nu op zijn drie-en-veer- tigste jaar in Congo (vertrokken den 6 September 1893) had een hulpbisschop ge vraagd om hem bij te staan in het be stuur van het Vicariaat van Kasai, waar van hij de eerste aDOstolische Vicaris is sedert 12 Januari 1919. De Heilige Vader heeft die vraag inge willigd en Z. H. Exc. Mgr. Joris Dsmol werd aangesteld als coadjutor, met recht van opvolging. Mgr. J. Demol werd den 8 Juni 1885 te Winnezeele (Fransch-Vlaanderen) gebo ren, studeerde aan het college te Poperinge en sprak den 7 September 1904 zijn gelof ten uit te Scheut, waar hij den 17 Juli 1910 priester werd gewijd cm den 10 Septem ber daarop naar Kasai te vertrekken. En kel eenige maanden is hij daarna nog in België geweest voor een korte rust of voor het kapittel van 1930; anders is hij onaf gebroken in de missie gebleven. Eerst was hij onderpastoor (Tshumbe), dan missie overste (Lubefu, Demba) en provinciaal (Hemptinne), dan weer missieoverste (Lu- luaburg, Merode) en eindelijk rector van het centraal seminarie (Kabwe). Vijf-en-twintig jaar groote experientie in zooveel verschillende posten hebben van hem den gewenschten man gemaakt cm het vicariaat van Kasai te helpen bestu ren met een der veteranen der missies van Congo, Mgr. August Declercq. Mgr. Demol ls de zestiende bisschop ln leven van de Congregatie van Scheut. Eenige gegevens uit de statistieken van het Vicariaat van Kasai, den 1 Juli 1933 opgemaakt: Oppervlakte: 215.C00 vierkante kilome ter (elf maal België). Inwoners: 2 mil joen 3CO.000. Gedoopten: 222.473. Ca techumenen: 123.774. Catechisten: 3.841. Scholen: 2.425. Leerlingen: 104.853. Onderwijzers (-essen): 2.992. Pries ters: 90. Broeders: 49. Zusters: 90. I9B33BSIBB9IBBMIXRRMIBIE2 Het werk gevestigd Guimardstraat 9 te Brussel onder titel: «Katholiek Propa gandawerk: godsdienstige uitgaven ten voordeele van katholiek onderwijs in Belgi], onder de doorluchtige bescherming van het Episcopaatoverstroomt pasto rijen en onderwijsgestichten met oproepen tot liefdadigheid, met beeldekens en al manakken, onder voorwendsel dat de op brengst zal aangewend worden voor het vrij onderwijs. Wij houden er aan U te berichten: 1" Dat het hier gaat om eene commer- cieele inrichting die enkel en alleen met cammercieele doeleinden schoolartikelen tracht aan den man te brengen. 2° Dat deze geenszins gemachtigd is zich te beroepen op de bescherming van het doorluchtig Episcopaat. 3» Dat het geld op deze wijze aan de kathoieke liefdadigheid onttrokken geens zins aan het katholiek onderwijs ten goe de komt. De aandacht der katholieken moet op deze handelwijze getrokken worden: het geen hiermee gedaan werd. in Belgie, van nu tot einde jaar, aan wie ons zendt in postzegels of stort op post- checkrekening 155.70 van V. Sansen-Van- neste, Drukker, Poperinge, de som van .18,40 FRANK. Voor Het Buitenland zende men ons per Internationaal Postmandaat: Uit Frankrijk: 37,50 frank. Uit Amerika: 55,frank. TREKKING VAN DE 26° REEKS DER LOTERIJ TENTOONSTEL LING BRUSSEL Donderdag en Vrijdag heeft de trek king plaats gehad van de 26® reeks. Ziehier de voornaamste uitslagen; WINT 590.000 FRANK: Boekje562058. Winnen ieder 50.000 frank: Boekjes: 286141 en 443557. Winnen ieder 23.000 frank: Boekjes 148053 202658 311015 341829 530686 Winnen ieder 10.000 frank: Boekjes 113710 199661 214322 227508 231803 269416 357871 438162 546339 597613 Voor de andere loten kan men tegen (150 fr. de volledige lijst op alle Post- bureelen bekomen. Omsiagen: 245947 wint 50.000 frank, 160126 wint 20.000 frank, 460308 wint 10.000 frank. OPTIMISME 13 GEWETTIGD Het zou niet zeer moeilijk zijn nog andere redenen op te sommen die ons aanzetten om te hopen. Deze echter zullen volstaan. Daaruit blijkt lnder- derdaad op zeer klare wijze dat op dit oogenblik .de Katholieke Partij van ons land bekwaam is om alles te verwezenlijken, indien zij de onme telijke krachten, waarover zij be schikt, wil aanwenden. Welnu, de Katholieke Partij zal dit doen omdat de leiders het willen en omdat da massa der leden van de partij het met hen willen. Eens te meer zullen de zwartkijkers in het ongelijk worden gesteld. Eens te meer zullen diegenen die hun geloof in het leven hebben be waard, gelijk krijgen. J. BODART. Tot de talrijke vraagstukken die nen in Le Petit Journal* van 19 bijdragen tot de algemeene onge rustheid van de wereldopinie be hoort thans ook het probleem van de herverdeeling der koloniën. Het is zelfs onontwarbaar verstrengeld met alle andere politieke en economische moeilijkheden van den dag. De groo ts bezittende mogendheden hebben de wereld afgesloten voor de naties, die arm zijn aan grondstoffen en rijk aan bevolking. Jonge, levenskrachtige landen, die in de laatste 75 jaar 'n sterke bevolkingsaangroei en 'n in tense industrieele ontwikkeling ge kend hebben, zijn te laat gekomen bij de verdeeling van de koloniën en van de grondstoffenbronnen. Het gaat hier namelijk om Japan, Italië en Duitschland. Deze drie landen ver- toonen in hun ontwikkeling vele pun ten van gelijkenis, Kunne huidige be langen zijn dezelfde en het verwon dert ons geenszins te vernemen dat er in de laatste maanden herhaalde lijk besprekingen gevoerd zijn gewor den tusschen de vertegenwoordigers van deze drie mogendheden, die wel licht een anti-Ceneefsche blok zullen gaan vormen. Hst wordt meer en meer du'delijk dat het Verdrag van Versailles 'n op hooping van fouten vertegenwoordigt, die aan de basis liggen van de tegen- woordine ontreddering. Toen Jcpan en Italië aan de wereldoorlog deel namen, deden z;j dit hoofdzakelijk met hst oog op koloniale vergoedin gen: beide landen zijn in hun ver wachtingen bedrogen geworden. Nu trachten ze hetzelfde te verkrijgen met eigen middelen. Japan heeft Mondsioekoeo veroverd en het inge richt tot 'n zelfstandige Staat onder Japansche voogdij; ook Noord-China wordt thans op dezelfde wijze geor- ganizeerd en er is veel kans dat Ja pan het daarbij niet zal laten maar weldra ook de Philippijnsche eilanden en Nederlandsch-Indië zal bedreigen. Italië volgt het Japansche voorbeeld in Oost-Afrika. Eerst wenschte het van de Volkenbond te verkrijgen dat zijn invloed zou uitgebreid worden over gansch Abessynië, dat daartoe moest ontwapend worden. Dat betee- kende niets minder dan van Abessy nië het Mandsjoekoeo van Afrika te maken. Doch de Engelsche econo mische belangen waren hiermee aller minst gediend en Engeland speelde de Volkenbond tegen Italië uit, dat dan maar liever mei de groote troe ven uitpakte. Deutschland brancht koloniën! Duitschland heefffkoloniën noodig, klinkt het ook uSa de andere zijde van de grens. Hitier zinspeelde op deze behoefte in de meeste van zijn daverende redevoeringen. Over wei nig weken nog zei Minister Goebels: Wij zijn een arme natie, vrij heb ben geen kolonië, wij hebben geen grondstoffen. Maar wij moeten tot de andere naties zeggen, dat het uur zal slaan dat we zullen eischen dat men ons onze koloniën terug geeft. Het zou niet rechtvaardig zijn dat wij als arme natie blijven leven, terwijl de rest in overvloed leeft. De andere lan den hebben de koloniën niet noodig, welke zij ons ontnomen hebben. Wij willen neutraal blijven, maar begrij pen dat een land als Italië wil en moet leven. Het is gevaarlijk voor de wereld, dat zij onze eischen niet in willigt, want op zekeren dag zal de bom ontploffen! Dezelfde oprechtheid vinden we te rug in een interview tusschen von Rïbbentrop en de bekende Fransche journalist André Germain, versche- IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBIBBBBBBBBBBBBBBBXBBBflBSBBBBBBfl September 1935. Duitschland heeft gebiedsuitbreiding noodig, want het heeft absoluut geen ruimte meer. Maar die uitbreiding kan wachten en zal wellicht eerst over enkele gene raties verkregen toorden. Maar wat wij als 'n levenseisch nu onmiddel lijk noodig hebben, ziin arbeid en grondstoffen... Wij hebben koloniën noodigVerder zegde hij ook nog: Ofwel Frankrijk en Duitschland ko men tot overeenstemming ofwel zij gaan beide te gronde waarop André Germain antwoordde dat Duitschland geen radicale tegenstand van Frank rijk te verwachten heeft, dat vele vooraanstaande Franschen zich reeds uitgesproken hebben in de koloniale aangelegenheden van Duitschland, maar dat er natuurlijk 'n tegen prestatie van Duitschland venoacht wordt. De fijne Franschen zijn weer eens tegemoetkomend. Zij weten maar al te teel dat de eisch van Duitschland gebiedend is en op zijn minst recht vaardig, niettegenstaande ze vroeger beweerden dat de Duitsche koloniën moesten afgenomen worden omdat ze slecht beheerd werden. Dat is nog een van die grove leugens waarvoor de Franschen niet te verontschuldi gen zijn; er bestaat immers een hee!e literatuur van reizigers en groote mannen die vóór den oorlog de Duit sche koloniën hebben doorreisd en onverheeld hunne bewondering heb ben uitgedrukt voor het Duitsche ko lonisatiesysteem. Nu steekt Frankrijk de hand toe, maar... er zou een te genprestatie moeten zijn. Er moet een einde gesteld worden aan de nachtmerrie van het Fransche volk. Duitschland zou moeten zijn bewa peningen beperken en zijn Anschluss- politiek opgeven. Frankrijk wil des te geredelijker de vroegere Duitsche koloniën Togo en Kameroen terug geven omdat daardoor Duitschland tijdelijk de aandacht van Europa zou afwenden. Laval was een voorstander van 'n Duitsch-Fransche verzoenings politiek. Ook het huidige Fransche Kabinetshoofd Sarraut heeft zich reeds in deze zin uitgelaten. En Engeland? Samuel Hoare, Eden en Baldwin hebben het reeds her haaldelijk gezegd, dat de huidige po litieke economische crisis alleen kan opgelost worden door een herverdee ling van de grondstoffen. Hiermee wordt weer bedoeld dat aan Duitsch land en Italië zekere koloniën zouden moeten gegeven worden en dat En geland en Amerika, die de voornaam ste grondstoffenbronnen bezitten, dit monopoleum zouden verzachten door concessies op tolkundig gebied. Maar waarom eischt Duitschland zijn koloniën terug, vóór den oorlog kostten ze meer dan ze opbrachten? Om de grondstoffen, zeker! Daardoor zou het zijn afhankelijkheid van het buitenland verminderen en zijn autar kie verstevigen. Ook om een gedeelte van zijn overbevolking af te zetten! Maar hoofdzakelijk om de aandacht van het volk af te wenden van de beangstigende binnenlandsche toe stand. Het nationaal-socialisme heeft wonderen verricht voor de economi sche gezondmaking van Duitschland, maar alle verdere pogingen moeten per se mislukken omdat de grenzen te eng en de middelen te schaarsch zijn voor de te groote bevolking. Er moeten andere gezichteinders geopend worden. Duitschland krijgt zijn vroe gere koloniën terug! (Verboden nadruk.) ROSKAM. Een 25-jarige bediende is Zondag na de Hoogmis, te Antwerpen, een boekwinkel binnengestapt, heeft er een pak pornographische bla- den genomen, en ze buiten op straat kalmpjes aan stukken ge- scheurd, terwijl hij aan de sa- mengeschoolde menigte de re is den zijner wetsovertreding uiteen zette.(De Kath. Bladen.) Door de aktie die de laatste tijden in alle katholieke bladen gevoerd werd tegen de zedelooze druksels, zal nu vrijwel ieder een weten dat menige boekwinkel een pesthol geworden is van zedenbederf. Menigeen weet misschien ook wellicht, dat er sedert jaar en dag wetsvoorstellen berusten in de mlnisterieele kartons, die den verkoop van die vuilbladen moet be teugelen. Met wrange bitterheid moet menig huisvader van alle denkwijze lij delijk toezien dat zijn kroost dagelijks in verzoeking wordt gebracht door al die schunnigheden, die er maar voor 't grij pen liggen. Maar daar duikt nu plotseling in de Sinjorenstad een kranige vent op, die, on getwijfeld bewust van de traagheid van het politiek geschipper, op hardhandige wijze zijne eigen zienswijze te kennen geeft. Men kan natuurlijk ulteenloopende op vattingen hebben over zoo 'n manier van handelen. Men kan het zelfs betreuren dat een goedmeenend jongeling, ln zijne voortvarenheid, tot eigendomschennis en straatrumoer is overgegaan. Zulke han delwijze is immers altijd strafbaar, en 't ware een onmogelijke samenleving ware het anders. Maar we kunnen en moeten het even eens betreuren, dat de wetgever, die de kunst verstaat om menschen en dieren en zaken te beschermen, nog de gelegen heid niet gevonden heeft om de zedelijke gaafheid van rijn bloedeigen volk te red den. 't Gebeurt wel af en toe dat de dag bladen ons verslag uitbrengen over de eigenaardigheden die de een of de ander exentrieker heeft uitgehaald om de aan dacht van 't publiek op zich te trekken. Maar ditmaal zal men die veronderstel ling gerust van kant mogen laten. Het zal wel meer aandacht voor die vullschriften zijn dat die vent gezocht heeft, dan voor zijn eigen persoontje. Er ls namelijk in zake openbare zede lijkheid een faktor die van overwegend belang is en die men de openbare meenirg noemt. Welnu de groote massa. DE open bare meening is TEGEN het zedenbederf, maar ongelukkiglijk bijlange niet luid ruchtig genoeg. Die luidruchtigheid wordt gewoonlijk overgelaten aan de specula- teurs op zedenbederf, die hunne betaalde mannen in de parlementen hebben, om kunst en vrijheid van drukpers in te roe pen, wanneer het gaat om het volk tegen het zedenbederf te beschermen. Ongetwijfeld heeft die durvende Sin- joor dat middeltje uitgedacht om de open bare meening eens ter dege te doen los komen. Ook wij, Katholieke Vlamingen uit de zen Westhoek, moeten op onze zaak letten. Er is hier in de kuststreek, gedurende de zomermaanden, een verregaand zedenbe derf met de badkostummanie. Waar blijft HIER de openbare mee ning? K. A. M. USBZBBSBBlBBiaSBSSSESaaBBSa KATHOLIEKEN. Op ZONDAG 16 FEBRUARI vieren wij feest, ter gelegenheid van de verja ring van de kroning van onzen H. Vader den Paus. Meer dan ooit moeten wij onze ge hechtheid aan den H. Stoel betuigen. De Paus alleen is de brenger van de wereldvrede. Daarom: ALGEMEENE, geestdriftige viering door ieder Katholiek! Gaat dien morgen ter H. Tafel VOOR DEN PAUS! Woont de Hoogmis bij! A?sook het plechtig Te Deum, dat lu de Hoogmis zal gezongen worden. BBSB9SB398B9B9B8SBBBSISSBB3B2 DE TREKKING IS VASTGESTELD van dc 16* Snede (lila-biljetten der Ze zal plaats hebben op VRIJDAG 14 FEBRUARI aanstaande. 15 Miljoen - 62.343 Loten - 500.900 Biljetten. HEBT GIJ UW BILJET? Ze zijn bijna uitverkocht 1 HEBT GE OOIT EEN GOED WOORDJE GEDAAN OM EEN EN ANDER KENNIS AAN TE ZETTEN TOT HET ABONNEE- REN OP DIT BLAD. POE HET ZONDER UITSTEL* ingericht door de Veloclub «y»n*. De Wsst-Viaamsche Be-gstreek ïisr a ||?T Daar Romaln en Sylveer Maes onmoge lijk het vertrek kunnen komen geven, heb ben dï inrichters naar Iemand anders moeten uitzien. Deze renners zijn: GASTON REBRY, de wereldberoemde West-Vlaamsche trein- looper die we aan onze lezers niet meer moeten voorstellen, en JUUL LOWIE, 5* in de Ronde van Frankrijk, de opko mende ster van wien we kens wordt gezegd dat hij een tcekom:nde overwinnaar der Ronde zou kunnen zijn. Ten einde de overgroote onkosten van het Cyclo-Cross Kampioenschap te dek ken zal er op sommige plaatsen 1 fr. in komgeld gevraagd worden welke recht geeft op een programma met de nummers der renners, die aan geEn enkel dagblad zullen fcekrnd gemaakt worden. Hebben echter gratis recht op een pro gramma: de personen die m bezit zijn van een steun kaart en c'e ledrn van de Velo-Ciub De West-Vlaamsche Berg streek cp vertoon van hunne lidkaart. TOESCHOUWERS, WEEST SPORTIEF! Er wordt vriendelijk doch dringend ver zocht geen enkel renner, wie hij ook zij, vooruit te duwen cf ln gang te trekken. Dat de beste renner winne en niet diegene die het meest hulp krijgt. We rekenen dus op de sportiviteit van het publiek! PKEMIEN! Een premie van 25 fr. aan den renner die het eerst cp den Zwartenberg komt vcar het hotel «Casino. (1* Ronde); een pre mie van 25 fr. aan den renner die het eerst on den Rcodenberg komt bij de 1* Ronde. INGESCHREVEN RENNERS. Demuysere, FeL Vervaecke, Em. D:croix, A. Ghesquière, Marcel Kint, E. Vandepit- te, I*. Decappelle, Ger. Desmet. André Pat- tyn, Storme, Leclu'-ee, Car re in, Jul. Ver vaecke, Michel Catteeuw, Albert Bekaert, Barrt. Pol Maes, Joris, Devos, Gcuwy, Tack, Pylyser, Verfaillie, Lust. Vanraepen- busch, Capcen, Woets, André Defoort. Eal- ducq, Vandekandelaere, Decraene, Rosseel, Delchambre, Heirnaert. Vandekerkhove, Guelton, Christiaens, Mcrent, Duquenne, Jercme France, Emiel Clayes, Jules De- wuif, Theodoor Derieuw, Aug. Ghyseling. Op fret co;enblik dat we deze regelen soliiijven is er sprake dat de sterke Oost- Vlaamsche Club De Denderstreek met een tiental renners afkomt. De namen der renners kennen we echter nog niet. KLEINE PEONOSTIEK. Uit deze schoone lijst ingeschreven ne men wij als kunnende de koers winnen: Demuysere, Fel. Vervaecke, Decroix, Van- dspitte, Catteeuw, Bekaert, PoL Maes, Ca- noen, Defoort, Palauco, Heirnaert, Chris tiaens, Kint cn Duquenne. Wij laten Drcrc:**, Eekaert, P. Maes, Capcen, Defcort, Christiaens vallen. Uit de renners die overblijven moet de over winnaar gezocht worden, en we nemen JEF DEMUYSERE, die ervan droomt een tweede maal de gele trui aan te trekken. Als ernstigste tegenstrevers duiden wij aan: Vandepitte, Kint, Heirnaert en Du quenne. Voor de sportliefhebbers die begeeren Juul Low ie te zien bij zijn aankomst te Poperinge, laten we weten dat Juul rond 11 uur te Poperinge zal aankomen. 3SSaHB9aB9BBBHSB93K DE LAATSTE OORLOGSGEBEURTENISSEN OP HET NOORDERFRONT IS MAKALE OMSINGELD? Zooals naar gewoonte zijn de oorlogs berichten steeds tegenstrijdig naar gelang zij van de eene of de andere partij uitge zonden zijn. Zoo werd een hevige slag geleverd in het Tembiengebied, welke eindigde op 31 Januari 11. De Abessiniërs meldden dat zij een afdeeling van de Zwarthemden N. 28 Oktober hadden in de pan „«.hakt, 3.000 Italianen gedood, honderden krijgsgevan gen gemaakt en 29 kanonnen, 175 ma- chiengeweren, 2.654 geweren, 18 tanks en munitie en voorraden hadden buit ge maakt, wijl de Abessiniërs enkel 1.200 man hadden verloren. Drie Italiaansche stellingen werden ook veroverd. Anderzijds meldden de Italianen dat zij zegevierend uit den strijd waren gekomen maar dat rij 3 kanonnen en enkele ma- chiengeweren hadden moeten achterlaten wijl hun verliezen bedroegen: 44 officieren, 389 Zwarthemden en 310 Askaris gedood en gewond. Ingezi i de Italianen toch het verlies van kanonnen bekennen moet men aanne men dat zij toch verslagen werden en no pens de andere opgaven van verliezen en gemaakte buit kan men gerust beide me- dedeelingen wat overdreven in tegencver- gestelden zin aanzien. Tijdens een gevecht werd ook een Ita- liaansch bekende legeraalmoezenier dood geschoten. Anderzijds hebben de Abessiniërs het bericht uitgezonden dat zij Makale omsin geld hadden, de bezettingstroepen dier stad afgesneden hadden van hun basis, wijl rij de rivier die de stad van water voorziet een anderen loop hadden gegeven. Officieels bevestiging hiervan ls evenwel nog niet gegeven. De Abessiniërs hebben ook de dood van Ras Moloeghete en dezes zoon gelogen straft. De hoop wordt eveneens door de Abes siniërs gekoesterd dat rij binnen kort Ma- kale zullen kunnen veroveren. OP HET ZUIDERFRONT Nog over de Italiaansche zegepraal de vorige week gemeld en die leidde tot de inname van Neghelli, meldt het Itali- aansch agentschap Stefani, dat 17.000 Abessiniërs tijdens di:n veldslag rijn ge sneuveld en dat er 35.000 onaer hen ge wond, krijgsgevangenen of vermist zijn. Men mag deze cijfers als zeer fantastisch en onjuist beschouwen. Verder verklaren ecnerzijds de Italianen dat rij opnieuw op dit front vooruit rijn gegaan en er het dorp Lamaachilindi heb ben bezet en er een belangrijken buit heb ben gemaakt. ESE3£U2H!4>U»BHHBaHUMB3Bli Anderzijds zeggen de Abessiniërs dat zij bij Neghelli een Italiaansche kolomme hebben verslagen, dat bij dit gevecht 1700 Italianen zijn gevallen en dat rij 18 tanks, 70 machiengeweren, kanonnen en 11 vrachtautos hebben buitgemaakt. De ver slagen troep:n stonden ondei bevel van Graaf Vinei, den vroegeren Italiaanschen Minister van Italië te Addis-Abeba. Wel licht ls dit cok overdreven. Op het Zuiderfront werd Ras Desta ont heven van zijn bevelhebberschap en werd zijn degen gebreken door den Keizer. Hij zou evenwel gouverneur blijven van de Provintie Sidamo. Zijn plaatsvervanger als legerhoofd is Ras Baltcha. Intusschen zetten de Italianen hun zui veringsactie voort i: de veroverde gebie den steeds doen ook hun vliegtuigen aan vmietingswerk. MUSSOLINI WIL DOORZETTEN HET VERWEER TEGEN EEN MOGELIJK FETKOLEUM-EMBARCO. Spijts alles heeft Mussolini zijn wil uit gedrukt de ingezette campagne voort te zetten tot volledige zegepraal. Intusschen heeft de Volkenbondskom missie aangesteld <un het vraagstuk van het petroleum-embargo te bfstudeeren, nieuwe vergaderingen gehouden en een verslag over haar besluiten opgemaakt. De Volkenbondsraad zal nu verder te beslis sen hebben over het al of niet toepassen van het verbod van olie- en petroleumuit- voer naar Italië. Zoolang echter of de Amerikaansche Kamer geen uitspraak ge daan heeft over de wet betreffende de neutraliteit der V. S. in geval van oorlog, zal dit embargo denkelijk ook niet uitge vaardigd worden. De Hoogere Fascistische Raad hield ook reeds verscheidene vergaderingen. Tijdens een dezer vergaderingen zou Maarschalk de Bono verklaard ebben dat de Italiaan sche plannen in Abessinië weinig kans hadden tot slagen. Mussolini heeft anderzijds aan twee Journalisten verklaard dat, spijts b:t re genseizoen, hij den oorlog in Oost-Afrika zal voortzetten, en reeds werd beslist dat 50.000 arbeiders naar Oost-Afrika zullen gezonden worden cm er de wegen te on derhouden en aan te leggen opdat de ex peditietroepen alsdan zouden kunnen ge bruik maken van degelijke verbindings wegen om in hun actie niet belemmerd te worden. NAAR MOBILISATIE EN HEFTING OP HET KAPITAAL. Dinsdag vergaderde opnieuw de Hooge re Fascistische Raad. Nadien is gebleken dat er besloten werd dat de oorlog zou voortgezet worden tot volledige overwin ning en dat vredesonderhandelingen niet meer gewenscht zijn. Onderhandelingen kunnen alleen aangeknoopt worden ais- wanneer Italië zijn wil zal kunnen opleg gen aan den tegenstander. (Zie vervolg 2® blaU.) LONDEN ZONDER VLEESCH? De arbeiders der slachthuizen van Smithfield, die bijna gansch Londen van vleesch voorzien, zijn in staking gegaan. Vierduizend arbeiders legden het werk neer. Moest de staking lang duren dit zou ernstige gevolgen hebban voor de bevoor rading der stad Londen. Op onze foto riet men een samenscholing van stakers die door een spreker aang spoort worueu bun yverk U jierv&tten maar or geen gevolg willen aan gev.

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 1