De Blauwe Manifestatie te Popsringe Zscfenbedervers INTERNATIONALE DIPLOMATIEKE BESPREKINGEN ZIJKANTJES Aan N. Bovesse LIBERALE «VRIJHEID» BEOORDEELD DOOR EEN LIBERAAL BLAD Sa Oorlog Kolis-Abessinêe BRIEF UIT BRUSSEL J=É||='#!eft de voorkeuraan het werk De aanwezigheid van talrijke Staats hoofden op de begrafenis van Koning George V te Londen, is een gereede ge legenheid geweest tot het voeren van talrijke diplomatieke besprekingen, zoo wel in de Engelsche hoofdstad als te Parijs, waar de meeste Koningen en Mi nisters, op terugreis naar hun land, ver toefden. Men neemt aan dat te Londen werd gesproken over de mogelijke her bezetting door de Duitsche troepen van de Rhijnsone die door het verdrag van Versailles werd gedemilitariseerd. Te Pa rijs zou vooral het herstel van de Habs- burgers op den troon van Oostenrijk zijn ter sprake gekomen. Oostenrijk heeft wel licht minst van alle landen meezeggen- schap in deze aangelegenheid en het moet met name stellig rekening houden met het verzet van de Kleine Entente tegen den terugkeer van de Habsburgers. De drie landen die de Kleine Entente vormen heb ben alle in mindere of meerdere mate zich verrijkt met gebieden die vroeger onder de kroon der Habsburgers waren vereenigd en zij vreezen nu, dat een te rugkeer van het oude Vorstengeslacht, vroeg of laat zou leiden tot het herop- eischen van die vroegere gebieden. In den economischen nood van Oosten rijk heeft men nu een wapen gevonden om de koningsgezinden voorloopig stil te houden. Nu Oostenrijk niet langer prak- tischen steun verkrijgt in Italië, is het wel verplicht geweest zich tot de andere Donaulanden te wenden om in economi sche samenwerking met hen te vinden wat het vroeger aan Italiaansche zijde vond. Maar natuurlijk zal die hulp niet verleend worden, zoo Oostenrijk zijn mo narchistische strevingen niet volledig aan het goeddunken van de Donaulanden on derwerpt Na het onderhoud te Parijs tusschen Prins Stahremberg, Onder-Kanselier van Oostenrijk, met den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken, H. Flandin, werd dan ook de oplossing dezer kwestie gemeld, namelijk dat Oostenrijk zich ver bindt de Monarchie niet te herstellen voor aleer de landen der Kleine Entente hier mede hun instemming zouden betuigen. Dit schuift dus ook het herstel der Mo narchie in Oostenrijk op de lange baan. Koning Carol van Rumenië en President Lebrun na afloop van ton feestmaal aangeboden door den Koning van Rumenië aan den Heer Lebrun, Voorzitter der Fransche Republiek. Prins-Regent Paul van Yougo-Slavië bij zijn aankomst t<_ Parijs waar bij bespre kingen voeren zou met de Fransche Regeering. Achter hem Prins Nikolaas van Griekenland. KBSBBBEsaBaHsiEHiasaarasasiBSBBEBBBiaBBBESssaaaasBasaEEasi PASGEBOREN KINDJE OPGELICHT TE LEUVEN I* 1 Uit het Moederhuis van Leuven Is een meisje van 13 dagen, genaamd Jeannine, opgelicht geweest uit de kinderzaal. De moeder, vrouw Jules Ombelets, wien het baren bijzonder lastig was geweest, is ten zeerste ondt.- den indruk van deze ver dwijning en is terug erg ziek geworden na het vernemen der verdwijning van haar dochtertje dat naar het schijnt het schoon ste was van 't Moederhuis en schoone zwarte oogen had. De vader, die werk loos is. is ook zeer onder den indruk van het gebeurde. Misschien werd het kindje ook in de Dijle geworpen. Men vraagt zich af wat de drijfveer dezer daad zijn mag. Het Parket van Leuven houdt zich met de zaak bezig. HIERNEVENS. Het Moederhuis waar uit het kindje zoo geheimzinnig verdween. HIERONDER. De echtgcoooten Om belets, ouders van het wichtje dat werd ontvoerd uit het Moederhuis te Leuven. Een hoekje van de kinderkamer in het Leuvensche Moederhuis; met een kruis geteckend het beddeken waaruit het wicht werd weggenomen. Men vermoedt dat door het raam, op onze l-'.o zichtbaar, de dader is ingebroken. It mmt Ons schrijven van verleden week heeft het liberale kamp op sprieten gesteld. Verslagenheid eerst; dolle gram schap daarna, en wie in kolerie spreekt, doet gewoonlijk dom, en hier ging het ook zoo. Er was toch stoet om Minister Bo- vesse af te halen! Of dat nu was ten gevolge ons schrijven ofwel of dit te voren reeds geschikt was dat weten we niet: niemand zal ons dit kwalijk nemen; we zijn natuurlijk geen dikke vrienden met de liberalen en ze ver tellen ons dus niet al hun schikkin gen. Er was dus stoet; we hebben hem zien voorbijtrekken, gaan en keeren. De liberale muziek trok naar de statie en hoogstens dertig mannen volgden haar op. We roepen hier over de getuigenis in van alwie de stoet zag naai de statie trekken... en geen blauw vergrootglas op den neus droeg. We hebben dus wel juist geraden toen we verleden week schreven: buiten een 10-tal van hun over tuigden» en een 20-tal verplichten, zouden ze niemand achter hen heb ben De feiten hebben bewezen dat dit zoo is. Aan de statie kwamen er eenige autos toe, zelfs een paar autobussen, en na ontvangst van Heer Bovesse, telde de stoet een 150 man: als men rekening houdt dat het hier een LIBERALE LANDDAG geldt, en dat alle geweld gebruikt werd om volk op te trommelen, laten we de libe ralen zelf oordeelen of er veel redens zijn om tevreden te zijn. Dat zijn juiste gegevens; zonder vergrootglas, en het is een plezier om te zien hoe schoon de liberale Der- nlère Heurein haar nummer van Maandag de zaken op zijn best kan voorstellen. Eenige staaltjes: une trentaine de drapeaux bleus de l'arrondissement étaient massées devant la gare.* (1). Die reporter moet voorzeker dubbel zien want er waren 15 tot 20 vlag gen ten hoogsten. Juist hebben we ze niet geteld: we waren verstrooid door 't zoeken naar de fameuze vlag van Veurne. Was ze mede? We kun nen het niet verzekeren. Onze Lezers herinneren zich de geschiedenis van die vlag: ze werd afgeleverd aan de Liberale Jonge Wacht van Veurne door een flinken Menheer van Veurne die daar het haantje vooruit was der liberale partij, nu te Brussel leefde met eene uit den echt gescheiden vrouw en over 14 dagen aangehouden werd voor aftroggelarij van eenige millioentjes. A In zijn verslag zegt de «Dernière Heure» dat de «Liberale Jonge Wacht» van Popsringe is gesticht geweest door Heer Hilaire Lahaye, zoon van den liberalen burgemeester van Poperinge. Die verklaring mogen alle Katho lieken onthouden. En de reporter van het liberaal Brusselsche blad zag Zondag: «La jolie cité des Flandres était toute pavoisée aux couleurs nationalesen un cortège parcourut les artères principales de la vïlle, salué partout *par les ovations des habitants(2). Wie hier stoet en bevlagging ge zien heeft en de ovatie der inwo ners, kan er nu over oordeelen hoe veel ze er mogen van gelooven als La Dernière Heure iets beschrijft. Op Jieel den weg van den stoet, medebegrepen de Markt en Gast huisstraat waar de stoet niet door trok, waren er 31 huizen bevlagd (we zullen ze noemen op eerste aanvraag van onzen liberalen Confrater zoo hij dit begeert) en onder die 31 bevlag- de huizen waren er: 15 herbergen die meerendeel eigendom zijn van den liberalen burgemeester van Pope ringe (en die hiervoor bevel had den gekregen) en 5 bij de hoofdman nen zelf der Liberale Jonge Wacht. Van partijgenooten die vrijelijk hun vlag uitstaken waren er dus in in 't geheel 11 vlaggen. Minister Bovesse heeft dit echter beter gezien dan de liberale reporter van Brussel want toen hij zijn aan spraak begon, zegde hij dat: hoewél ik niet veel vlaggen heb gezien, kon ik de sympathie der bevolking lezen in de cvgen der inwoners die bij den doortocht ons nagezien hebben van achter de weggeschoven gordijnen 't Is ook een troost voor den man. hij die van zoo ver gekomen was. En de woorden van den Minister die we hier aanhalen, werden door hem uitgesproken; wij dagen gelijk wie die op de meeting aanwezig was uit dit te logenstraffen. En om te eindigen over den stoet, we nemen nog dit uit «La Dernière Heure in drie maanden telt de «Libe- rale Jonge Wachtvan Poperinge twee honderd vijftig leden Wij kunnen die cijfers natuurlijk niet nagaan maar wat wij en allen die Zondag den stoet zagen wel kunnen nagaan, Is dat er In den stoet jonge en oude wachters inbegre pen ten hoogste DERTIG Pope- ringenaars waren. Er moeten dus heel veel «beschaam de» liberale Jonge wachters zijn?l DE VERGADERING Hier was de zaal goed bezet; zeker wel 450-500 aanwezigen. Voor een poli tieke meeting is dat niet slecht. Reke ning moet echter gehouden worden dat sedert twee maanden de helft der Provintie afgeloopen werd om volk op te trommelen: Van Veurne over Diks- muide, leper tot Meenen, al wat libe raal was werd dringend verzocht naar de liberale hoogdag op te komen. «DE POPERINGENAAR» IN T GEDRANG Dat ons schrijven van verleden week zijn doel bereikt had, kregen we dadelijk te hooren. Het was van wege de inleider, Heer Advokaat Ar thur Lahaye, een aanval in regel. Een kwart uur werd tegen De Poperingenaar gedonderd, zoo hevig zelf dat de jonge spreker scheen ver geten te hebben dat er een Minister aanwezig was dien hij moest verwel komen. Een oud spreekwoord zegt: «Het is maar de waarheid die kwetsten de echtheid dezer spreuk werd hier weer bewezen. 't Moet wel diep gegaan zijn en wel waar zijn wat we verleden week (1) Een dertigtal blauwe vlaggen uit het arrondis sement bi.onden voor de statie. (2) Het bevallige V!aamsche stadje was heelemaal getooid met de nationale kleuren; een stoet door liep de bijzonderste straten der stad, overal begroet door de ovaties der inwoners, schreven over postjesjagerijom zoo een ontsteltenis bij te brengen. En bij liberalen gelijk bij anderen: wie zich kwaad maakt doet gewoon lijk dom! 't Was ook 't gedacht der toehoor ders, «maar ja», zei er een bij ons, 't zijn nog jonkheden; ze moeten nog veel leeren! Zich verontweerdigd aanstellen of zich kwaad maken om eenige regels uit een blad, bewijst dat men nog zelfbeheersching mist of dat het eene waarheid is die men had willen ver doken houden. Niemand b. v. zal verontweerdigd zijn over het verslag uit La Der nière Heure»; wie de stoet gezien heeft en de vlaggen, weet dat de Dernière Heurefel uit zijn duim zuigt en overdrijft om de liberalen van elders plezier te doen, en zal al flikoogend eens de schouders ophalen. DE MEETING Als sprekers traden op natuurlijk de inrichters van het feest, dan eeni ge jonge krachten der liberale partij uit Gent, Oostende, Kortrijk, leper, die, laat het ons zeggen, in 't alge meen goede redenaars waren. Een ervan verklaarde met volle vuur dat wij hier, in den hoek van Vlaanderen, het meeste verachterde en domste volk van 't Land zijn... en hij werd stormachtig door dat ver achterde volk daar aanwezig toe gejuicht!! Wat een advokaat al vermag als hij het fijn weet aan boord te leggen! Moet die spreker inwendig gelachen hebben! Een der sprekers ging bijna zoo ver den godsdienst te verdedigen. 't Stond juist een ouderachtlg man neke bij me, dat me in het oor blies; Als de vos de passie preekt... Toch was de truk niet slecht ge vonden; die «vos» oordeelde zeker: men moet zien in welke streek men spreekt Dan kwam Minister Bovesse aan het woord. We zegden het verleden week: 't Is een joviale kerel! Wij moeten er bij voegen: 't Is een flinke spreker en een rappe advokaat. Hij die weleer te Waterloo In de jaarlijksche bijeenkomst der «Wal- lonisanten» aanwezig was waar de sprekers luidop verklaarden dat Wal lonië met Frankrijk moet vereenigd worden, verdedigde hier nu de rech ten der Vlamingen?! Hij begon ook met te zeggen dat wat we hier verleden week overna men uit «Le Mousquetaire» hem geen antwoord weerd was. Dat is 't ge makkelijkste en 't rapste! Dat ls ook een lesje aan den jongeren advokaat die zich te voren zoo ontsteld had over hetgeen we verleden week schre ven. Minister Bovesse heeft hem geleerd, als men Iets onaangenaams gezegd is dat waar is, en waar men niet kan op antwoorden, het op zij te schuiven al lachend of ware het groen. We wenschen hem voordeel uit die les te trekken; hij zal er bij win nen. Over het uiteenzetten der liberale gedachten was hij zeer bezadigd; de man had gezien hoe hij, als liberaal Minister, van achter de gordijnen door de inwoners van Poperinge was verwelkomd geworden, en dat er van de «drie honderd» loden der Liberale Jonge Wacht (volgeita, vorige spreker Heer Hofman) er, jMge en oude al t'hoope, wel dertig we spreken van Poperingenaars waren aanwezig geweest om hem af te halen aan de statie, en hij paste zijn voordracht aan, aan dat overweldigend succes. Over liberaal programma geen woord. Enkel een lange uiteenzetting over de Vrijheid, de liberale Vrijheid. Als de Heer Minister zijn rede ge ëindigd had, wisten de toehoorders over het liberaal programma even veel als te voren! En zoo eindigde het feest den Zon dag, met veel handgeklap. In de zaal waren hoogstens een honderd vijftig Poperingenaars aan wezig geweest, waaronder een goed deel uit nieuwsgierigheid. De droom der liberalen, Vlaanderen blauw te maken, is nog niet verwe zenlijkt. JAN RECHTUIT. Uit La Dernière Heure van Dins dag: LA JOIE D'UN PÈRE Dimanche, k l'inauguration du drapeau da la Jeune Garde libérale de Poperin- ghe, M. Nestor Lahaye, bourgmestre de la localité, vénérable sexagénaire, se trouvait au premier rang de l'assemblée. Au bureau on remarquait ses quatre fils, les animateurs de cette jeune garde qui, en quelques semaines, groupa plus de deux cent cinquar.te membres. Lorsque M. le ministre Bovesse remit le drapeau a M. Hilaire Lahaye, l'ardent président de la Jeune Garde, le sympa- thique bourgmestre était ému jusqu'aux larmes. Le vieux lutteur libéral pleurait de joie et de flerté. T. Op den Blauwen Hoogdag Zondag, werd onze Gemeentebelanger-Burge meester door een der Blauwe Rede naars voorgesteld als: De oude vaan drig van het liberalismus in 't West- land! 't Schijnt dat onze Burgemeester eenen traan wegveegde. Was 't van VREUGDE erin gelukt te zijn, als onpartijdige Gemeentebe langer, de liberale partij gediend te hebben met te trachten van onze stad un foyer de libéralismete maken? Of van BEROUW bij het inbeelden der heele reeks door-en-door katho lieke en christene paastbestaanden, nu vervangen door jongelingen die het aangedurfT hebben hier eene Liberale Jonge Wacht te stichten? A Wij vragen: Was het iGemeente- belangers»-etiket dan enkel oogver blinding? We stellen de vraag heel klaar en hopen dat onder de animateurs de cette jeune garde libéralewel één den durf zal hebben o;*s even klaar te antwoorden. 9* We lazen de verslagen over de feest- vergadering in La DerMère Heure La Flandre Libérale en Het Laat ste Nieuws die alle drie een repor ter naar de feestvergadering hebben gezonden. Geen een der drie acht het de moeite maar één woord te schrijven over wat de inleider gedu rende een kwartier lang vertelde te gen «De Poperingenaar 't Moet wel zijn dat zij het aanzien als mis plaatste jongenspraat zonder eenig belangt Studeert dan een heelen dag op een aanspraak, Wij vinden dat niet wel van die liberale repor ters iemand zoo te kleineeren/ Bij al de bewoners der Zwljnland- reek» werd huisbezoek gedaan om te vragen dat ze aan den optocht zou den willen deel nemen. En bij naar de statie gaan waren •r hoop en al 30 aanwezigen. Een herbergier vertelde 't volgende: «Ik kreeg een kaartje om te vra gen mijn vlag uit te steken; ik kreeg dan een briefje van den Heer Burgemeester vragend mijn vlag uit te steken dat ik er hem veel plezier zoude mede doen*; ik kreeg een bezoek ten huize hevig aandringend omdat ik zou mijn vlag uitste ken; Zondag noen telefoneerde men mij om te doen opmerken dat mijn vlag nog niet uitstak! Waf moet een mensch dan doen?*. Niet te venoonderen dan dat bij 15 herbergiers de vlag uitzat! A Een der Sprekers had het over de proper handen der liberale partij. Zou onze liberale Confrater aan zijn lezers niet eens willen uiteenzetten: hoe proper het vergaan is met de Pensioenkas der Philharmonle hoe de liberale Senator Loumaye van Luik 2 mïllioen 700.000 jr. uit de brave menschen hun zak speelde; hoe geicezen liberaal Minister Petit Jean genoemd werd bij de Stavisky- zaak? Hij zal ons toch niet verplichten dit zelf te doen. A Het blauw bal van Maandag had den gewonen bijval: Veurne, leper leverde veel blauw materiaal. De «prijskamp voor den schoonsten glim lach* ging niet door. Een nietdeug wilde ons wijs maken dat dit niet kon daar het fameus vrouwelijk Jurylid van Rouaan niet kon komen; maar wij gelooven dat niet. A VRIJHEID! Minister Bovesse en zijn jongere bewonderaars hadden het Zondag over niets anders dan over vrijheid! Vrijheid! Zooals de bankier Pil van Veurne (nu aangehouden te Brussel): aanzet ten met een uit den echt gescheiden vrouw en drie-vier millioentjes ver duisteren, dat is misschien liberale vrijheid Zooals de liberaal Marquet van Namen: fortuin maken bij het uitba ten van speelholen, dat is vrijheid op zijn liberaals? Als dat al mag in de liberale partij, in naam der Vrijheid dan heeft men altijd proper handen. A VRIJHEID? Slagwoord dat van een mensch een redeloos dier maakt. Die vrijheid heeft reeds veel suk kelaars in ramp en ellende en ver driet gedompeld. Er is maar één weg op de wereld: God's WET onderhouden en bui ten dat is geen voldoening en geen geluk! JAN RECHTUIT. IflSSBBBBBBSBBBBaaBBBBiSSBBflEB We gaven hier verleden week eenige ra ke uittreksels uit Le Mousquetaire Gij vindt dat het U geen antwoord waard is. Ons gedacht ls dat Gij niet antwoordt omdat Ge plichtig zijt aan hetgeen Le Mousquetaire U verwijt. Minister Van Zeeland werd aangevallen door RenovationHij spande tegen dat blad een proces in; de uitspraak werd Maandag geveld: Renovation zal aan Minister Van Zeeland 100.000 fr. betalen. Durft Gij zoo niet handelen? Waarom? Wij drukken hier nog over wat Le Mousquetaireover uwe handelwijze en uw stilzwijgen in zijn laatste nummer, denkt: Quand un accusé fait défaut k Ia barre II est sfir d'emporter le maximum. Ainsi quand Bovesse se tait désespérément comine le coupable pris sur Ie fait, II se déconsidère volontairement. Soa mutisme est le plus bel aveu de ses fautes. Ainsi I'avocat gembloutois, collaborateur honoré de Bovesse, qui fulmine chaque semaine contre I.éon De- grelle et s'ingénie a minimiser la campagne d'épura- tion du chef des Rexistes, ne peut rien reprendre a la campagne du c Mousquetairecar ce serait mettre son vénéré patron dans un joli pétrin. son coeur de député et ministre est allé tout entier aux gangsters, aux métcques, aux escrocs, aux maquerelles. Que l'on demande aux honnêtes gens ce qu'ils pen sent d'un ministre qui s'enquiert d'abord des opinions politiques des candidats k nommer. We zullen hst verder verloop over die zaak aan onze Lezers mededeelen, maar bestatigen intuscchen dat M. Bovesse niet durft antwoorden. <BB£E3SaZ3323BBBai3SBBBEB8flBB ONBEGRIP! BEKROMPENHEID! MISLEIDENDE BEWERINGEN! ONZIN! zegt Het Laatste Nieuws Te Brussel had verleden week eene vergadering plaats der Brusselsche Fédération Libérale «Het Laatste Nieuws», liberaal or gaan van Brussel, heet die vergade ring: een vergadering in het teeken van onbegrip en bekrompenheid. Verder over die vergadering spre kend zegt Het Laatste Nieuws nog: De verslagen uitgebracht door de h.h. Janssens, Van de Wiele en Blon- diau waren niet veel meer dan een samenraapsel van misleidende bewe ringen en troebelen onzin. En over de liberale vrijheid schrijft «Het Laatste Nieuws» als volgt: Wat de hooggeroemde vrijheid be treft, waarover de h. Janssens het had, waar bsstond die vrijheid voor de Vlaamschspr:kende bsvolking van het ar rondissement Erussel toen vóór de stem ming van de laatste wet in rechtszaken, de Vlamingen, behaive wanneer zij voor de boetstraffelijke rechtbank of het assi senhof verstneneu, geen enkele zaak in hun eigen taai te Brussel konden laten be handelen? De h. Van de Wiele heeft het gepast ge oordeeld de Viaamschgezinden voor een bende avonturiers uit te achelrten, maar trok later zijn woorden in. Dat is echter van ondergt-ohikt belang; het ware erger geweest, indien de h. Van de Wiele iets ve rtegenwoordigde. Natuurlijk w.rden ook tegen het gebruik van de taal der Vlamingen in het arron dissement Brussel leu0ens gebruikt, zocais de bewering dat de Vlamingen Brussel willen veroveren Ook allerlei statistie ken, waarvan m.n de gegevens niet kan nagaan, maar die blijkbaar van de sa boteurs- IX der taalwetten komen, wer den ernstig voorgedragen om de tweetalig heid zooveel mo slijk uit de bestuurlijke diensten te weren. Het wordt een afschuwelijke wert'.d rondom ons. Tot driemaal toe in den tijd van acht dagen laaen wij van een Jonge vrouw, die gescheiden leefde van haar man, schul dige betrekkingen had aangeknoopt, en een afgTljselijken moord beging gelijk te Tienen; ofwel verraderlijk werd neerge schoten door een man, die dan ook zelf moord pleegde gelijk te Knokte; ofwel maar juist aan het mes van den moor denaar ontsnapte omdat haar liefdevolle zuster haar met haar eigen lijf beschermde en in hare plaats den dood inging, terwijl de moordenaar zich door den trein liet vermorzelen, gelijk te Lokeren. Vijf bloedige slachtoffers van het ze denbederf. Dat gebeurde allemaal ln ons Vlaam se he land, waar de gevallen van echt scheiding nog niet overtalrijk zijn. Moest men een Jaar lang alle dergelijke gevallen opteekenen die in België voorkomen, 't zou een vreeselijte lijst worden. En dan zijn er menschen die door vul len praat of door gevaarlijke nachtfeesten het zedelijk gevoel trachten af te stompen. En dan zijn er gazetten en gazetjes die door spot en laster den godsdienst uit het hart der menschen trachten te rukken. En dan zijn er volksvertegenwoordigers die oordeelen dat de vuilschriften niet mogen geweerd worden, omdat er een kunstige teekening zou kunnen in voor komen. En dan zijn er te allen kante kinema's waar ontrouw en wangedrag als de ge wone gang van 't leven worden voorge steld; waar zelfs, gelijk te Antwerpen, een sterke politiemacht optreedt om bij het afrollen van een schandelijke film de def tige menschen op straat te zetten, die zou den willen verzet aanteekenen. Vuile tongen, Inrichters van gevaarlijke vergaderingen, volksbedervers van pers en kinema, godloochenaars van allen aard, stapelt al die lijken op elkaar en spant er een doek boven. Het opschrift kan lui den o Dit zijn de vruchten van ons dui velswerk Of is dat allemaal Liberale «Vrijheid»? EEN HUISVADER. caaaaisEsaBasiisaiBaiBaiiaaau (VERVOLG) De raad heeft ook de houding vastge steld die zal aangenomen worden bij een verscherping der sancties. Een embargo op de petroleum zou Italië niet aanzien als een oorlogsdaad maar als een zeer on vriendelijke daad. Dit embargo zou dan ook heel waarschijnlijk het uittreden van Italië uit den Volkenbond tot gevolg heb ben. Volgens zekere berichten zou ook ln Italië een mobilisatie van 10 klassen ge beuren en aldus 1 millioen soldaten onder de wapens geroepen worden. Maarschalk Dadoglio zou uit Oost-Afrlka teruggeroe pen worden om deze legers in te richten. Een heffing op het kapitaal schijnt ook zeer mogelijk. Moest een embargo op de petroleum ge legd worden, zou Italië alleen nog 7 tot 8 maanden het kunnen volhouden, dit volgens de berekingen van deskundigen. Dit alles bewijst dat de oorlog ln Oost- Afrika op verre na nog niet gedaan is en dat nog velen hun bloed zullen moeten vergieten om Mussolini tevreden te stellen. IEB353 IETS OVER DEN INVLOED DER POTASCHBEMESTING OP HAVER Wanneer men een ruime potaschbe- mesting toepast op haver, om het le geren te voorkomen, moet men geen de minste vrees koesteren, dat daar door het hektolïtergewicht zou ver minderen, integendeel. Talrijke proe ven hebben bewezen dat potasch op haver niet alleen opbrengstvermeerde rend werkt, maar steeds een verhoo ging teweeg brengt in het gewicht per hektoliter, zelfs daar, waar men op het eerste zicht geen verschil meent te be merken in de rendeering. Anderzijds zijn verscheidene proefne mers tot de conc usie gekomen, dat in het algemeen genomen, potasch een belangrijke rol speelt bij de vorming, het transport en de afzetting der kool hydraten, hetgeen een gunstigen in vloed moet hebben op de stevigheid der granen. (Van onzen bijzonderen Correspondent.) DE SCHOONSTE REEKS ONVANG-TOESTELLEN die tot op heden aan het Publiek werd voorgesteld Tegen de storingen beveiligd door een stalen afscherming, een filter spoel en een compensatiesysteem. Met hoog frekwente ijzeren spoelen. Met electrodynamische luidspre kers met rondvormige konus, uit één stuk gegoten. Met nieuwe shadographs, met regelbare stille afstemming, met push-pull verster king en Reflex Systeem. Do Afgexchermda SUPERONTVANGTOESTELLEN F. N. R. 1936 met edelen klank, zijn omlijst door een meubel van hoogen kunstsmaak, geschapen door een Eerste Prijs van Rome. y De toestellen F.N.R. zijn enkel ver- jjn krijgbaar bij de Patroon-EIectriekers, U aangesloten bij M.E.G.A. Algemeen Verdeeler voor het Vlaamsche Land M. E. G. A. Antwerpen, Gent, Brugge, Kortrijk, Hasselt. van den Senaat hebben den machtigen spreker langdurig toegejuicht. Hoofdminister Van Zeeland sprak zelfs nog 'n beetje langer en hij ook oogstte algemeene toejuichingen op alle banken. Spraken nog: M.M. Forthomme, oud minister, en Nihoul. Intusschen heeft Groot-Brussel be sloten een tweeden oven voor lijkenver branding aan te leggen, die heel verschil lend zal zijn van dezen die bestaat op 't kerkhof van St Gillis-Brussel. Met den tweeden lijkoven werd reeds een welge lukte proefneming gedaan met den afval van beesten Brussel, 6-2-36. Da soc. Syndikale Kommissi» hield congres. Com. Mertens en Ach. Vaa Acker droegen een heel programma voor; de veralgemeening van dsn wintersteun; da herziening der voorwaarden van ver. zekerbaarheid; afschaffing met terugwen kende kracht van 1 Januari 1936 van d» afhouding van 25 t. h. van 't loon der vrouw van den werklooze; de verantwoor. delijte kontrool van den Minister op het Nationaal Verzekeringsambt; vermenlg- vuldlging van de arbeidsopzichters, en de voortzetting van de actie voor het Plan van den Arbeid. Ook ln andere plaatsen hadden con. gressen plaats. Zoo o. a. te Hornu (Borl. nage), waar Minister Delattre aanwezig was en 't woord voerde, een lange dagor- de hoorde voordragen behelzende talrijk» besluiten, waarover de Minister geen woord te zeggen had, althans zweeg. De Minister staat voor de omstandig, held, dat hij nog niet zeggen kan of niet zeggen wil hoe hij met de 25 t. h. afhou. ding op 't loon der vrouw van den werk» looze regeling zal vinden. De socialisten hebben besloten dat aj (heden Donderdag) geheel den dag zullen besteden aan 't bespreken van de legerher- vorming. Maar hoofdminister Van Zeeland heeft Dinsdagnamiddag reeds in den Se naat voordracht gegeven van de legerher- vorming, zooals ze door den Ministerraad is vastgelegd. Waaruit ge moet besluiten, dat ook d« socialistische ministers reeds hunne in stemming betuigd hebben met die hervor ming I In Kamerzitting van Dinsdag werd de Begrooting van Posterijen, Telegrafie en Telefonie besproken. M. Robert De Man kwam de eerste aan 't woord en hield een zakelijke rede over het vraagstuk van de radio-uitzendingen, dat hij beschouwt als een der groote kultuurproblemen van onzer» tijd. 't Is mij niet mogelijk die rede, zelfj al ware het kort, weer te geven. Aan die bespreking werd gekoppeld da kwestie van het berucht telegram van Aug Borms aan Hitler. Elias (VI. Nat.) or.den vroeg daarover den Minister (M. Sprak) ln betrekking tot de bestraffing der tele- graafbedienden, die de verzending van dat berucht telegra' hadden toegelaten. Een stuk historie uit den roemrijken tijd van den Raad van Vlaanderen De bestraffing werd uitgevaagd. De Begroo- ting werd daarmeê afgewerkt. KLEINE BERICHTEN. Het Staatsblad van 5 Februari laat weten, dat bij Koninklijk Besluit M. Dr J. Van Meenen, eerstaanwezend gezond- heidsinspecteur te Brugge, benoemd is tot Sekretaris der provinciale geneeskundig» commissie van West-Vlaanderen, in ver- vanging van M. Dr Vanden Weghe, ent- slagnemer. Z. H. Excellentie Mgr Heylen, b's- schop van Namen, vierde Woensdag zijn 89* verjaardag. Hij werd geboren den 5 Januari 1856 te Casterlé-bij-Turnhout. Ge weet dat hij de groote inrichter is van de Eucharistische congressen. Nu reeds is hij reeds bezig met de voorbereiding van het Eucharistisch Congres dat in Febrrarl 1937 op de Philippijnsn wordt gehouden. Rusten kent hij niet. Sedert 23 Oktober 1899 is hij bisschop van Namen. DE PARLEMENTAIRE LEGER- KOMMISSIE De leden der Parlementaire Legerkom- mtssie (Kamer en Senaat) hebben Dins dag voorlichting gekregen van Minister Devèze over het plan van Legerhervor- ming. De Minister gaf eerst een interna tionaal overzicht van het legervraagstuk. Hij hing daarvan een beeld op van d» legermacht in Duitschland. De legerbegrooting in België daalde van 969 miljoen in 1932 op 720 miljoen ln 1935. Wat de leger hervorming precies zal zijn, zal eerst bepaald vaststaan wanneer de Regeering daarover zal beslist hebben. Alhoewel het verslag der bespreking daarover doodzwijgt, zal een deel van de militiepllchtigen 18 maanden moeten die nen. Zullen zij een vergoeding ontvangen voor den dienst boven de 10 maanden? Dat ls wel waarschijnlijk, maar zekerheid werd niet gegeven. M. Marck (Antwerpen) heeft het plan van legerhervorming nogal scherp be streden. DE FEDERATIE DER KATHOLIEKE KRINGEN Woensdagmorgen vergaderde de Fede ratie onder voorzitterschap van Staats minister Segers. Twee vraagstukken werden besproken: a) legerhervorming; b) datum der wetge vende verkiezingen. Mededeeling werd gedaan van de be sluiten, die Donderdag in de Katholiek! Unie zullen worden verdedigd. Die be sluiten 't was te verwachten werden daar niet gunstig onthaald. DE KATHOLIEKE UNIE Ik ga voort met citeeren. De Katholieke Unie houdt Donderdag (6 Februari) eene ALGEMEENS VER GADERING ln Patria, Broekstraat, te Brussr' F en belangrijk voorstel zal daar voor gedragen worden door het bureel, behel zende zekere onvereenigbaarheden Het ontwerp van besluit luidt als volgt: Art. 1. - Het wordt elk lid van de Ka tholieke Unie van België, als Ud van de Wetgevende Kamers, om het even welk mandaat in 't beheer van kapitalistische maatschappijen waar te nemen. Art. 2. - Afwijkingen aai. dezen rrgel worden toegestana, indien de uitoefening van een mandaat vereenzelvigd is met de werkelijke uitoefening van het beroen. Een Jury zal daarover beslissen. Een eere-maglstraat door het bureel van de Katholieke Unie, zal als voorzitter fun- geeren. Twee bijzitters zullen benoemd worden, maar 't mogen geen leden zijn van de Wetgevende Kamers. Zij mogen zelfs aan de stemmingen geen deel nemen. Art. 3. - Inbreuk op deze bepalingen zullen de uitsluiting uit de Katholieke Unie voor gevolg hebben. Art. 4. - Bovenstaande bepalingen wor den toepasselijk vanaf de volgende her nieuwing der Wetgevende Kamer. Kort gezegd: uitsluiting van de posten van beheerder of kommlssarls van naam- looze lndustrieele en flnancieele maat schappijen, of uitsluiting uit de Katho lieke Unie. De beteekenis vergt geen nadere toe lichting. M. J. Bodart heeft daarover eene be langrijke uiteenzetting gedaan voor de Katholieke Unie. Zijn besluit ls: In elk Arrondissement wordt de verdeeling der kandidaturen gedaan onder de groenen, en hun plaats op de gemeenschappelijke lijst wordt gedaan door de Katholieke Unie van het Arrondissement. BIJ moei lijkheden mag beroep gedaan worden op een scheidsrechterlijke uitspraak. Voor de aanduiding der kandidaten zul len niet alleen de gekozen afgevaardigden maar alle katholieke kiezers, leden van de onderscheiden groepen, aan den poll deelnemen. Gaat dat plan er door, dan zal er veel verandering zijn in het leven en in den strijd der katholieke partij. Minister du Bus de Warnaffe (B!n- nenlandsche Zaken) werkt aan de kies wethervorming. Ziln inzicht is, het getal volksvertegenwoordigers te bepalen op één oer 45.000 kiezers. Óp dien grondslag znu het getal volksvertegenwoordigers herleid worden van 187 op 180. Wallonië zou e'r vijf verliezen; Brabant één en Vlaande ren ook één. Binnenkort zullen we daarover meer zekerheid hebben. BIJ de bespreking der Brgrooting van Buitenlandsche Zaken in Senaatszitting van Dinsdag heeft oud-minister Paid Tschoffen namens de Chrlsten-Demokra- tische Senaatsgroep een schitterende rede gehouden over den internationalen poli- t'.eken toes'ar d, speciaal ln verband met ting valt niet te danken. Maar al de leden ;VS (Zie vervolg hiernevens.)

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 2