PRODUCT SNUIF TOMOX GEDACHTEN De Jonkvrouw van Lindendaie W. VAN HEILE. Samenwerkende Spaar- en Kredietmaatschappij EIGEN HEERD leper Het kinderorganisme vereischt tijdens den groei veel suiker. Gemengde Stroop EN€DE STROOP rheumatiek 'T ROOS KRUIS WEKEUJKSCH LITURGISCH BULLETiJN D:RUMMET"! (^EOisteB^0, NIEUW LIEBIG-PRODUCT vleeschsoep met tomaten Dt menschen welwillend te stemmen voor de dieren, beteekent in vele gevallen, de menschen beter te maken voor hun ge lijken. Wie spreekt zaait somtijds wie luis tert oogst meestal. Neem het weêr zooals het ls, de men schen zooals ze zijn en heb vrede met u ielven. Daarin staat een kind boven den mensch, dat het geen gevoel uit, dat het ifiet ondervindt. iiiniiiiiiiiuiinii «TMA&fltKE UIT 0« WOENSDAG IS HUT 1 APRIL Maand van kuur en nuk en gril, Dan gaan al de katten op den dril Br. stuurt men menschen waar men wfl. Beste lieden, opgepast Anders hebt ge ook daarvan nog last, Weest maar duchtig op uw hoede Zoo ge niet ontsteken wilt ln woede! Want uw vrienden, uw geburen Staan van nu af op den loer Om U te spelen dezen toer En U van Pontius naar Pilaat te sturen. Ja, ja beste menschen nog 'n paar dpagskens en April staat voor de deur. De vierde maand van 't jaar! Hoe dat de tijd tpch vliegt, héEn 'n vieze maand dat 't is April. Als 't bijvoorbeeld sneeuwt in April, dan zien de daken wit, als het ijzelt in die maand, valt men veel rapper op zijn ...doel, als 't regent den 12° heeft men een natten Paschen, als men muggen voelt ste ken, slaat men er naar, of men krabt als 't jeukt. Bloeien de boomen rond de helft van de maand, dan gebeurt het dat men zijn onderbroek uitlaat, maar dat is on voorzichtig. Als 't in April slecht weer is, staat de barometer slecht. Als 't brandt komen de pompiers. Als er op den feest dag van den heiligen Anastatius een dik ken mist ofte nevel heerscht, komen de treinen te laat aan!... Enfin, 'k zei 't U al, 'n vieze, aardige maand, April! Marenta vraagt of ze dan de zotten niet Joslaten in Geel! Wat ze daarmeê wil zeg gen?? EEN ENGELSCHMAN, een Ier en een Schot waren besloten te gaan pik-nikken. Êlk hunner moest Iets meebrengen. De Engelschman bracht 't eten meê. D? Ier bracht den drank meê. En de Schot bracht zijn vrouw en zijn zoon meê! HET BEST IS ZONDER KLAGEN Zijn eigen kruis te dragen Een geheim vervliegt zeer ras Als men zit bij flesch en glas Want tusschen pint en pot Kent de mond geen slot. Tot zijn scha en schand, m'n beste vrinden He' ft Jean Mason dat moeten ondervinden. Die Jean Mason van Luik kwam r.let goed overeen met zijn vrouw, om d'een- voudige reden dat hij gansche dagen door zocp gelijk een ton en hij zoop zoo omdat z|jn vrouw zich slecht gedroeg! De pot en dé ketel allee! Allebei om 't even zwart. Op zekeren dag, dat hij weer met 'n stuk hj zijn kraag in ne café zat, haalde hij plots 'n revolver voor den dag, en zei, te gen al wie 't hooren wilde, dat 't zoo niet langer kon blijven duren, en dat hij 'n kogelken ging jagen in d'hersens van zijn Wederhelft! De bazinne van 't café, die dat groot geheim gehoord had, ging 't al ras overbrieven aan de politie, met 't ge volg dat Jean Mason aangehouden werd, voer doodsbedreiging, zonder dat een druppel bioed vergoten werd! Mijn gedacht over die affaire 'n Chance dat er vrouwen bestaan die geen... geheim kunnen bewaren! 'N GEDACHT: Wie veel smeert de borst En drinkt zonder dorst Ei eet zonder honger Die sterft des te jonger. BOB WAS BEZIG zijn huiswerk aan 't maken en vroeg plots aan zijn vader: Pa, kunt ge me niet zeggen waar de Philistijnen verslagen werden? Dat weet ik niet jongens, luidde va ders antwoord, want ik heb vandaag de «Sportwereld» nog niet gelezen! AI.S 'K IN MIJNEN LEUNSTOEL ZIT En mijn pijpksn ben aan 't smoren Dan doet 't me deugd, 'k zeg U maar dit, 'n Aireken muziek te hooren. 'k Laat dan de radio maar spelen... Krak! Krak! Krak! 'k Dachte dat m'n pijpe brak... De parasietenkernen ons vervelen Fluks is 't met 't planzier gedaan En 'k wensch alles naar de maan! Want 't is de schuld van de maan ook dat onzen appareil zooveel van zijn ooren maakt! Volgens Dr Stetson, bestuurder van 't observatorium van Perking ergens in Amerika, oefent de maan een heilzamen of noodlottigen invloed uit op onze T. S. P.-en! Zoolang dat 't volle maan is en c'.at ze zich op 30 graad onder den horizont bevindt, kunnen de uitzendingen klaar en helder zijn, maar ne keer dat dien hol- landschen kaasbol op 45 graad boven den horizont komt te staan, wel menschen, Iaat uwen muziekbak dan maar liever ge sloten, wilt ge geen grijs haar krijgen of uw haren van puur koleire niet uit uwen kop wilt trekken, zoodat g'op 't laatste zelf met 'n volle maan zit te pronken! Ge zijt dus gewaarschuwd, en daar 'k Mengelwerk van 29 Maart 1936. Nr 62. door er niks meer bij te voegen Vt?b, zal "k aus I mijnen... radio maar sluiten. IN T HUISHOUDEN van meneer Broe- belmans zat het er weeral ne keer op! En madam had al eenlge schoone scheldwoor den naar den kop van heuren Heven echt genoot geslingerd, in afwachting dat bet pannen en potten zouden zijn. Ha, ge scheldt mij zoo uit, riep me neer, hewel, leer dan van mij, dat een ver standig man niet schoon moet zijn! Ge kunt gelijk hebben, wedervoer madame, maar ik vind U een beetje al te... verstandig! M'N BESTE MAATS 't Is hier niet de plaats Naar zoute vertelsels te visschen Of U zoo'n verhaaltjes op te disschen Toch wil 'k, of ge 't gelooven zoudt Hier 'n epistel wijden aan het... zout! 't Is bijzonder ter Intentie van mijn beste Lezereskens-hulsmoeders, dat we 't volgende hier neêrpennen, en 't kan hun wel ne keer van pas komen. Een schepken zout in 't kookwater van eieren voorkomt 't barsten der eierschalen. Een weinig zout rond de pit van een kaars, belet 't scheefbranden en afdruipen. Als g'ajuinen gepeld hebt, moet ge uw handen maar eens met zout afwrijven en den eau de cologne! «-reuk ls verdwenen. Met in alkohol opgelost zout, verwijdert men vetvlekken uit stoffen. In zout water koelen aarden of glazen potten gauw af. In azijn opgelost zout ls goed om geel koperen voorwerpen te poetsen. Strooien en manden voorwerpen en ge vlochten riet worden door afborstelen met zout water weer als nieuw. Roest- en inktvlekken verwijdert men met zout, dat in de zonnewarmte in ci troensap ls opgelost. Als men er een papje van zout oplegt, vermindert de zwelling en de pijn van bijen- en wespensteken! WAT BETEEKENT daarbuiten al dat lawaai en rumoer? O! een zatte moto-cyclist wilde een hoek omslaan. En dan? D'r was geen en hoek. 'N GEDACHT: De ziekte komt per koets gereden Maar gaat terug met ezelschreden. GANSCHE DAGEN Sedert langen, langen tijd Zit men te klagen Over crise en werkloosheid.. maar denkt ge heusch dat 't noodig is, om uw brood te verdienen, van dag en nacht daarvoor te werken. Bijlange niet. Ziet maar ne keer naar Joe Lewis, de bokser; die won in 18 maan den dat hij 't beroep van klopper uit oefent, 10.800.000 ballekens. Maar in de samenleving, houdt uw vuisten in uw zakken want slaat g'lemand maar 'n blauw pleksken, ze draaien U in de kas. 't Is maar bij de grove kloppers, dat men zulks met millioenen betaalt. Hier zijn d'r nog een koppel die niet weten dat het krisis is of wat het is! Mae West, een dikke filmster, weigerde te Lon den een aanbod van 35.000 dollarkens, om gedurende twee weken met h-sur gepoeierd smoeleken voer ne lichtwerper te paradee rn. Dat ze 't aan ons Marenta ne keer presenteeren! Helen Heyes, ook een filmster, weigerde tot 85.000 dollars om de tweede rol te spe len in The Old Maid Moderne Tij den de laatste film van Chaplin, heeft hem zoo maar 5.000.000 frankskens in c'en zak doen vallen! Vader, waarom hebt ge van mij geenen Chariot gemaakt! DE MAN, 'n kolosse, stond aan 't rand je van het perron to kijken, toen er in de verte een trein aankwam. Denk aan den trein, riep de chef hem toel De man deed of hij die waarschuwing niet hoorde en bleef rustig staan. He daar! riep de chef weer, ga daar als 't U bUeft weg! Ach man, roep "och zoo niet, was het antwoord, ge schijnt erg bang te zijn voor uw ouden trein. VELE VOLKEN hebben lang getwist (en alleman Het 't beste wist) Om te weten welke taal Met 't rekord gaat aan den haal Van 't meest te zijn gesproken En 't is die van 't English spoken Die, hebt g'het nu nog niet geroken Dat rekord thans heeft gebroken Zoo beweren de statiestiekers... en we zullen hen maar gelijk geven. Diezelfde mannen hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt, om de rijkheid der ver schillende talen vast te stellen. En t is nog ne keer de taal van Shakespeare die aan den kop komt te staan. Zij omvat 455.000 woorden! Zij is gevolgd door de Fransche taal, met 210.000 woorden, de Duitsche met 150.000 woorden, 't Russisch en 't Italiaansch 140.000 woorden en ein delijk 't Spaansch met 120.000 woorden. Al de andere talen gaan de 100.000 woorden niet te boven... en daarbij is clan ook onze Vlaamsche tale begrepen, enne... we kunnen d'r ook alles meê zeggen wat we willen, 't voornaamste is, zooals Guido Gezelle 't zoo schoone zei: M'n Vlaanderen heeft zijn eigen taal God gaf elk land de zijne En Iaat ze rijk zijn, laat ze kaal Z'is Vlaamsch... en z'is de mijne. En dat moet volstaan! 'N GEDACHT IN GEDICHT: Zuinigheid baart overvloed Soberheid maakt zuiver bloed Volle magen leege kasten Maanden smullen jaren vasten Pronk van kleeding arm van goed Gedenk dit, dan is U 't leven zoet. HEBT GIJ PYJAMAS? vroeg de zie kenverpleegster aan den nieuw aangeko men zieke. Och, vader, zeg het nu maar allemaal, We hebben in het kot geen geld noodig I riep hij wanhopig uit. O, gij stomme lafaard, wat zou u te zeggen hebben? Dat ge met Paulajs geld gefoefeld hebt, land kocht op onzen haam, hernam Floris. Ge liegt... En ge meendet, dat Dupont nooit (lieer uit Amerika zou terug keeren... Maar hij schreef, dat hij wel kwam. En om alles redden, moest ik met Paula trouwen; dan zouden de goederen van ons beiden zijn. 6e oude Delange keek woedend zijn zoon aan. Ge weet niet, wat ge zegt! schreeuw de hij. Ge spreekt, of ge geen verstand ntbt. Man, nu kunt ge dat liegen toch r.iet Pi er volhouden, zei de rechter tot den duden boer. Mijn zoon vertelt dwaasheid. Ik heb met Paula's geld gespeculeerd en het ver- Wren. Dat kon ik niet helpen. En gij zelf zljt rijk geworden? vroeg de rechter spottend. Voor haar ongeluk en vbor u geluk... Neen, wat uw zoon zegt, fs ge waarheid. Ge moest door een huwelijk uw bedrog wegmoffelen. En toen Floris frg ziek was en in gevaar van sterven, wildet ge hem toch nog doen trouwen om di> geldkwestie en zelf meester te blijven gver het fortuin. Paula weigerde... en ze bleef weigeren, ook toen uw zoon genezen i;as. Dan dacht ge er over haar te ver- moojdep... pm op die manier erfgenaam Neen. zei de zieke, de dokter zei dat 't appencticite is da'k heb! K GELOOVE dat die van de planete Mars Ons willen bakken 'n goei farce Want, wie had hei ooit durven droomen, Z'hebben ons 'n bericht Gericht Dat ze met ons aard, 't Is alvast de moeite waard, In verbinding trachten te komen! De bekende Fransche Sterrenkundige Robert Damion heeft in zijn partikuUer observatorium ln de Alpen, dikwijls deze waarnemingen gedaan. Namelijk: dat de bewoners van de planeet Mars. met ons, arme aardsche stervelingen, in contact willen komen. Vooral ln donkere winternachten, zegt de geleerde perfester, heeft hij vastgesteld dat de omgeving van Mars plots hel ver licht werd, zoodat van 't firmament ln deze omgeving een eigenaardige glans uitstraal de. Ieder van deze sinjalementen duurde veertig minuten en 't licht was zoo fel, dat g'er bij lezen kondt. Enfin, als 't zoo is, moeten er op Mars toch nog al 'n beet je slimmer bollen zijn dan bij ons zulle want ze zullen nog lang op 'n antwoord moeten wachten van onzentwege, daar onze best» schijnwerpers slechts hun licht kunnen uitzenden tot op nen afstand ge lijk aan 't vierde van de gansche distan ti» die ons van Marsken scheidt! N. B. Zoojuist deelt perfester Da mion aan de pers mede dat hil een tele gram komt te ontvangen van zijn kollega perfester Wawawoewo» van de planeet Mars, waarbij deze weten laat dat hij, op 1 Anril e. k.. zijne eerste proefneming gaat doen om ze'f, bij middel van een vuurpijl, onzen aardbol te bereiken. Volgens zi'ne berek'ningen moet hij landen tusschen den 51" en 52" graad Noorderbreedte en den 29"° en 30»° graad Oosterlengte van Greenwich... en wil 't nu niet lukken... dat is juist in d'omstreken van Poperinge. Die gebeurtenis zal zich voordoen om 12 uur van den middag! Alleman op post zulle, want zooiets gebeurt niet alle dagen. WAAROM doet g'uw oogen dicht als ge n? not bier drinkt? De dokter heeft gezegd dat ik zelfs geen bier mag zien! BESTE LEZFRS DIE IK KEN Weet ge waar 'k verzot naar ben? Dat is naar Een gcei sigaar Maar 't Is waar Lijk ik zag geschreven staan Dat alles weêrom op gaat slaan En de sigaren nog het meest? Hewel! da's van de beest. D'r is al zoolang sprake van en 't zal er toch ne keer van komen, want waar rook is, is vuur bijzonder als er sprake Is van sigaren. Maar, hoe later hoe liever zulle! Maar allee! niet klagen... dan doen we weer gelijk als onder den oorlog en smo ren we stinkadores puros garantizandos de keskeschietos... en we bijten op ons chiek! En om ons geheel en gansch de pijn aan Marten te doen geven, laten z'ons uit Amerika weten dat ze ginder koolbladen verwerkt hebben tot een nieuwe brand stof... Da's nog niks. maar wat erger is, een Amerikaansch blad, dat on d'hoogte scheen te zi.in van den toestand, voegde er aan toe, dat die uitvinding niet zoo op zienbarend is, daar men toch precies al weet dat... sigarenmakers die uitvinding sinds geruimen tijd in practijk hebben gesteld! Hewel, als 't zoo ls, verdienen die fa brikanten... 'n goei sigaar! Z'IS NOG MAAR pas getrouwd en gaat voor den eersten ke°r uit op boodschap- Den, als huisvrouw. Ze moet maar 'n paar halsboorden koenen voor heur ventje. Welke soort? vraagt de verkoorer. Euh... (zij weet het niet... ze heeft vergeten te vragen wat voor cols hij wenschte). De verkooper die heur verlegenheid be merkt heeft wil heur helpen, en op zijnen col wijzend vraagt hij: Zooals dezen die ik draag? O neen! roept ze levendig uit, pro pere! 't Manneken uit de Maan. IBE9B3BBBBIBSB3SÜ3EBSR5B9BQ3B 2C0 PERSONEN GEDOOD ONDER EEN MUUR te worden. Ge zijt aan het geld vastgean- kerd... O, nu is alles me duidelijk. Wieze Every heeft door haar bekentenis aan Paula, deze de oogen geopend voor het karakter en het slecht leven van Floris. Een eerlijk meisje als Paula wil zoo'n man niet als echtgenoot. Vandaar uw woede en uw wraakzucht tegen Wieze. Delange, ge Jhebt uw valsch spel verloren. Floris is 'rechtzinniger dan gij. Eensklaps verraste de oude Delange de gendarmen en sprong hij als een razende op zijn zoon toe. Hij greep hem bij de keel en wierp hem op den grond. Lafaard, stomme lafaard! huilde hij. Uw eigen vader aanklagen. Ieder schrok van dat geweld. Dadelijk sprongen de gendarmen toe en ze hadden moeite om den woedenden kerel te over meesteren. Ze boeiden hem. Hijgend stond hij dan tegen den muur. Vader, we zijn er toch aan! riep Flo ris uit. We hebben veel avonden, tot in den nacht zitten konkelen. Ge moest dood vallen, eendelijke laf aard! Ge zijt altijd een flauwe nietwaard geweest. Ik zal nu alles zeggen... Mijnheer de rechter, ik kan u toonen, waar de papie ren van Paula's geld en goed verdoken zitten. In de keuken, onder den vloer, ver volgde Floris, die op deze wijze wraak aam om zijn vaders geweld. Delange werd als purper van nijd en vloekte verschrikkelijk. Good Graciaus... wat een man, zei Dupont. En ln hem had ik vertrouwen... hem hield ik voor braaf en eerHjk. En is hij de broer van mijn goeden vriend zali ger Hij is een devil (duivel). Paula zat daar met gebogen hoofd. O, wat hoorde ze toch allemaal: ze was ont steld van al dat lage, dat gemeene. Het drong nog niet tot haar door, dat ze fei telijk een welgesteld meisje was. En ze voelde nu in welk een groot ge vaar ze verkeerd had, zedelijk als lichame- lijk. Ze had Floris bemind, geloovend in zijn liefde. En heel die verbintenis rustte van het begin af op bedrog. Te Jogdad, Engelsch-Indië, stortte een muur van 200 m. lengte in. Talrijke arbei ders waren juist aan dien muur bezig. 200 Order hen werden onder de vallende steenen gedood. Veel anderen werden ge wond. ■■■■BHMMBHHHlXIHBSEaa ti Smeer op hun boterhammen die 60 t. h. suiker bevat. IN ALLE KRUIDENIERSWINKELS QBBBBBaBaaEEBBEaifllSBBdSBBam Delange, we weten nu alles, zei de rechter. Leugens... een hoop vorte leugens! hield de oude man nog koppig vol. Floris weet niet, wat hij uitkraamt... hij is zot ge worden. Ge bekent nog niet? Nooit! Hij heeft Wieze Every dood geslagen, omdat ze hem lastig viel en nu wil hij zijn schuld verminderen door er mij in te betrekken. Nonkel, toen Wieze voor den eersten keer op het hof kwam, hebt ge al gepro beerd om Floris' schuld te verduiken, zei Paula. Ik weet het nog goed. Ik kwam daar juist aan met Floris. Hij maakte me wijs, dat het een bedelares was Maar God zij gedankt, mijn oogen werden toch ge opend. Ik vraag voor u geen straf om het geen ge tegen mij misdaan hebt. Maar be peins dat er een God is... O, bHjf niet in het kwaad... Ge moet vroeger goed ge weest zijn als mijn vader zaliger... Zwijg gij met uw schijnheiligen praat. Als een sluns liept gij achter dien vreemdeling. Van als hij gekomen is, hebt ge Floris bedrogen. What a devil (Wat een duivel)riep Dupont kwaad uit. Nog schimpen op Pau la. Gij bedrieger, gij, die een weeze besto len hebt, en gij moordenaar. Gcd zij ge loofd, dat ik terug kwam. O, had ik alles vroeger geweten! Ik heb eerst tegenspoed in mijn leven gehad, maar ik ben altijd eerHjk gebleven. Nu nog kwaad spreken van Paula. You scroundell (Gij schurk). Waart gij den moord gestoken in Amerika, vagebond! tierde Delange. Gij trokt er uit... ge liet me met al den last zitten van de voogdij... Beken liever uw schuld! snauwde de rechter. Ge stikt bijna in uw leugens. Ik beken niets... O, daarmee zult ge u niet redden. Bewijs de leugens van mijn zoon! O, we rijden dadelijk naar Linden daie om die papieren. Lafaard... stomme ezel van een laf aard! raasde de oude boer weer, nu hij opnieuw besefte, dat een verborgen plaats je ontdekt was. Val dood, vervolgde hij. Alg. Vergadering van Zond. 1 Maart 1936 Zijn tegenwoordig: M. M. C. D'Huvet- tere, Voorzitter; R. Bouquet, Onder-Voor- zitter; H. Sobry, J. Mahieu, G. Berghman, G. Delahaye en V. Seys, Bestuursleden: J. Van der Mersch, Commissaris; H. Gil- lioen, schrijver-schatbewaarder. Mijnheer V. Pieters, Commissaris, belet, liet zich verontschuldigen. De Commissie van Openbaren Onder stand der stad leper is vertegenwoordigd door M. R. Bouquet, Voorzitter. De leden der Maatschappij zijn talrijk aanwezig, zoodat de vergadering geldig kan beraadslagen. Mijnheer C. D'Huvettere, Voorzitter, opent de vergadering te 11 uur. Hij bedankt de leden die het tot plicht aanzien hebben op deze vergadering tegenwordig te zijn, om verslag te hooren uitbrengen over de werking der Maat schappij. Hij wenscht aan allen de goede gezondheid en te mogen voortwerken in goede verstandhouding en vrede en dringt erop aan dat iedereen zijne verplichtingen zou naleven en zijne afkortingen regel matig zou betalen. De Heer Voorzitter verleent het woord aan den schrijver-schatbewaarder, die het verslag van het Bestuur voor het jaar 1935 voorleest. M.M., Zooals voorzien bij artikel 41 der stand- regelen, heeft het Bestuur U vandaag bij eengeroepen om verslag te hooren uit brengen over de werking der Maatschap pij binst het jaar 1935. Het aantal leeningen die gedurende het verloopen jaar verleend werden is merke lijk minder dan dit van vroegere jaren. Zeventien vragen werden gedaan, die al len een gunstige oplossing bekwamen; als- wanneer er in 1934 nog 34 leeningen uit betaald werden. Nochtans was er eene bevredigende her neming vast te stellen op het eir.de van het jaar en het is te verhoaen dat de Maatschappij binst het jaar 1336 opnieuw aan menigvuldigs vragen zal mogen vol doening geven. Daarom doet het Bestuur een beroep op de werkende leden opdat zij d» Maatschappij Eigen Heerd zouden doen kennen bij hunne families, bij hunne vrienden en kennissen opdat zij ook die nog geen eigen woning hebben, bij Eigen H»erd zouden aankloppen. Binst het jaar 1935 werden, zooals reeds gezegd, 17 leeningen toegestaan waarvan 4 voor het aankoopen en 13 voor het bou wen van een eigen woning. Deze nieuwe leeningen vertegenwoordi gen een bedrag van Fr. 250.030 aan de ont- leeners uitbetaald; bij deze som moet nog gevoegd worden 17.771 frank, betaald aan de Aleemeene Spaar- en Lljfrentkas voor premiën van verzekering op het leven, het zij zamen 267.771 fr. door de Maatschappij voorschoten. Het bedrag der maandelijksche aflossin gen door de ontleeners betaald in 1935 be loont tot 640.ai7.'15 fr.; daarenboven zi'n er 21 werkende leden die hunne schuld vereff»nd»n voor een gezamenlijk bedrag van 153.788,05 frank; zoodat de maat schappij, wegens afkortingen en terugbe talingen de som ontvangen heeft van fr. 794.205,10. Binst het jaar 1935 moest de Maat schappij geen geld in leening vragen aan de Algemeene Snaar- en Lijfrentkas. On 1 Januari 1935 wa~en er 313 werken de l=den, 17 leden zijn bijgekomen 330 en 21 leden hebben opbetaaV: zoodat er on 31 D°c»mber 1935 nog 309 werkende leden zijn r"e samen '4T30.019,60 fr. ver schuldigd blijven. Sedert het ontstaan der maatschappij, op 1 Mei 1892, werden 618 leeningen toe gestaan die zich als volgt onderverdeelen: Voor aankoop van woningen 180 Voor het bouwen 432 Voor uitbreiding of verbeteringen 6 Het totaal bedrag dezer leeningen ver tegenwoordigt een kapitaal van 7.294.535 frank waarbij te voegen de som van frank 462.216 betaald voor premiën van levens verzekering, hetzij te samen 7.756.751 frank door Eigen Heard sedert haar ontstaan voorschoten. In algemesnen regel mag het Bestuur zich beloven op de regelmatigheid der be talingen der werkende leden. Nochtans is het Bestuur in den loop van het jaar han delend moeten optreden tegenover een lid dat zijne verplichtingen niet naleefde en heeft het in pand gegeven huis moeten verwezenlijken. Dit is het eenigste geval sedert het ontstaan der Maatschappij. Ook doet het Bestuur een beroep op dezen die met hunne betalingen ten achteren zijn opdat zij hunnen achterstal zouden inwinnen. WSbitÉiïïtLSK: -ï iitóï Waarom lijden HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIIN GRIEP ZENUWKOORTS PIJN DER MAANDSTONDEN als de Wonderbare Bruins roedera van! der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaas- Waas. U oogenbiikkelijk zonder schadelb'.e gevolgen van deze pijnen zullen bevrijaen. O# doov. 8 poedert 4 fr De driedubbele doos 25 poedert 10.00 fr Te verkrijgen in alle] goede Apotheken of j vrachtvrij legen postmandaat. Gebruikt ze eens, U zult nooit geen an dere meer gebruiken. Van zijnen kant blijft het Bestuur be reid de bijzondere gevallen wegens ziekte of moeilijkheden van toevalligen aard wel willend te onderzoeken om uitstel of wij ziging ln de maandelijksche betalingen toe te staan ln naleving der onderrichtin gen der Spaarkas. De interest der nieuwe leeningen blijft behouden aan 4 en voor dezen die geld in leening kregen aan 425 of hooger blijft de interest aangerekend aan 425 Dit voordeel, dat U rechtstreeks te baat komt. hebt gij te danken aan de offer vaardigheid van uw Bestuur dat tot den dag van heden uw welzijn behartigd heeft, met uwen welstand bekommerd blijft en van de Maatschappij Eigen Heerd eene bloeiende maatschappij gemaakt heeft. Dit getuigt het schrijven van den Heer Algemeen Bestuurder der Algemeene Spaarkas van 23 Januari laatst die toe laat voor 1935 een dividend te betalen van 4 bij uitzondering, gezien den algemee- nen goeden toestand der Maatschappij; wanneer er hoogstens 3 mag uitgekeerd worden. Dit getuigt de reserven die de Maat schappij mocht verwezenlijken sedert haar ontstaan en waarvan gij binnen enkele oogenblikken zult kennis krijgen tijdens de voorlezing van het Bilan dat aan uwe goedkeuring zal onderworpen worden. In den loop van het jaar vergaderde het Bestuur negen maal voor onderzoek der aangevraagde leeningen. Het deed een plaats bezoek over Kemmel, Loker, West- nieuwkerke, Ploegsteert, Komen en Wer- vik voor nazicht der woningen die al in goeden toestand van onderhoud bevonden werden. Ten slotte is het Bestuur fier U te mo gen ter kennis brengen dat, bij Koninklijk Besluit van 21 Juli 1B35 het Bijzonder Voorzorgseereteeken van 2" Klas verleend werd aan Mijnheer Germain Berghman, lid van het Bestuur sedert tien jaar. Bilan afgesloten op 31 December 1935 ACTIEF PASSIEF Kas 191,00 Loopende rekening 723.598,47 Hypoth. ontleeners 4.030.019,60 Statutaire borgen 3.432,00 Postcheckrekening 304,97 Kapitaal 75.790,00 Voorschotten der Spaarkas 4.067.269,99 Verscheidene schuldeischers 326.080,70 Gewone reserve 212.900,96 Wettelijke reserve 19.869,36 Voorwaardelijke reserve 1.252,85 Dividenden 7.633,61 Waarde der borgstellingen 3.432,00 Afkoopweerden 755,00 Schorsing balans 125,52 Winst 42.436,05 Aan de gewone reserve 42.436,05 (3.031,60 2.121,80) 5.153,40 37.282,85 42.436,05 Hieruit volgt dat de Algemeene Reserve der Maatschappij zou bedragen: Reserven voorkom, op het bilan 234.023,17 Reserven bij te voeg. uit de winst 2.121,80 87.282,65 4.757.546,04 4.757.546,04 Winst en Verlies Rekening SCHADIG Algemeene kosten Verscheidene schuldeischers Winst BATIG ODbrengst der leeningen Inkomrechten Interesten op de loopende rek. 4.542,75 148.965,26 153.508,01 42.436,05 195.944,06 182.280,40 204,00 13.459,66 195.944,06 Het Bestuur stelt voor de winst van fr. 42.43S.05 te verdeelen als volgt: Dividenden 4% - (Kapitaal) 75.790 x 4 3.031,60 Voorafneming 5 - 42.436,05 x 5 2.121,80 asasiiaaaaEaaBflaBBBBBBaBSBaaaBiaaxaa 273.427,62 A Mijnheer J. Van der Mersch, in naam van het College der Commissarissen, geeft verslag over het toezicht als volgt: Wij hebben de rekeningen van het maatschappelijk jaar 1935 onderzocht en wij hebben deze juist bevonden. Wij hebben de verschillende punten van het bilan nagezien en geen enkel on- juistheid is bestatigd geweest. De Winst- en Verliesrekening, die fr. 195.944,06 bedraagt, is volkomen juist op- gemaakt en de aangekondigde winst van 42.436,05 fr. is juist en echt. Wij hebben de eer U te verzoeken het bilan van 't jaar 1935, welke U aangebo- den is, alsmede de Winst- en Verliesre- kening te willen goedkeuren. leper, den 24 Februari 1936 A Het bilan en de rekening van winst en verlies worden door de vergadering zon der opmerking goedgekeurd en ontlasting wordt verleend aan Bestuur en College van Commissarissen van hun Beheer en Toe zicht. De Heer Voorzitter doet den bloeienden toestand der Maatschappij uitschijnen en wijst op al het goede dat verricht werd sedert haar ontstaan. De Maatschappij is bereid voor Iedereen hetzelfde goed te doen, daarom moet er door de leden ge ijverd worden opdat Eigen Heerd meer en meer zou mogen gekend zijn. De Heer Voorzitter kondigt aan dat de mandaten van M.M. R. Bouquet, V. Seys en Jvr. Boone, Beheerders, en dit van M. V. Pieters, Commissaris, vervallen, en dat er dient voorzien in hunne vervanging. De vergadering brengt hulde aan de toe wijding en offervaardigheid dezer Be stuursleden en Commissaris en beslist eenparig hunne mandaten te hernieuwen. Mijnheer R. Bouquet in naam van M. Seys, Jvr Boone, M. Pieters en in zijn per soonlijken naam, bedankt de vergadering voor dezen nieuwen blijk van vertrouwen en vraagt opdat iedereen het zijne zou bijbrengen opdat Eigen Heerd aan zooveel personen mogelijk hulp zou mogen bieden voor het betrekken van een eigen woning. Mijnheer Sobry wenscht dezen geluk die tot Eigen Heerd gekomen zijn voor het koopen of bouwen van hun woning; het voorbeeld dezer leden moet gevolgd worden door zooveel anderen nog. Hij spoort de leden aan uit te zien om bij hunnen eigen dom enkele bijkomende aren grond aan te werven waarop zij de noodige groenten zullen kunnen opdoen voor hun huishou den; hetgeen aan inkomsten niet te ver- waarloozen is en een goed middel is tot bestrijding der werkloosheid. De Heer Voorzitter laat vervolgens we ten dat er kleine wijzigingen aan de stand- regelen moeten gebracht worden. Ingevolge het Koninklijk Besluit Nr 42 van 15 December 1934, betreffende de Con trole op de private spaarkassen en de on dernemingen die, zonder depositobanken te zijn, gelddeposito's ontvangen, moeten volgende tekstgedeelten onzer standregelen uitvallen: Art. 5, 4" Lid Gelden ln bewaring of anderzins aannemen tot beloop eener som die de eischbare schuld behoudt onder de 2/3 d?r leeningen door hypotheek gewaar borgd. i) Art. 28, Lid C. Gelden in bewaring of op loopende rekening aannemen om inte rest on te brengen voor zooveel het artikel vijf dit toelaat. Alhoewel deze bepalingen voorzien wa ren, werden bi! Eigen Heerd geen geldde posito's ontvangen. fBF* ZIE VERVOLG HIERNEVENS. PAX MAART - LENTEMAAND 29 Z Passie-Zondag. HH. Jonas en Bara- chisius 9 Evang.: De twistrede met de Todeti 30 M H. Lozimus, biss., H. Vero, bel. 31 D H. Cornelia, m.-mart., H. Benjan;!* APRIL - GRASMAAND 1 W H. Hugo, biss., H. Waericus, abt 2 D H. Franc, de Paula, bel., H. Musa 3V H. Richardus, bisschop 4 Z H. Isidorus, biss. en kerklH. Plat» ZONDAG 29 MAART 1936 Passiezondag, «Judica me» - Paars. - 2" Gebed voor de Kerk of voor den Paut. Hoe dichter we het einde van den Vas ten naderen, hoe meer ook in de liturgi» de nadruk wordt gelegd op de noodzake lijkheid der boete en ons aan het lijden van den Zaligmaker wordt herinnerd. Niet alleen door de zangen en gebeden doet za dat, maar ook de uiterlijke boeteteekeni worden nog verscherpt. Nadat haar be dienaars zich reeds van het begin van den boetetijd met purper gewaad hebben bekleed, worden nu Kruis en heiligbeelden met paarse kleeden behangen om er ons aan te herinneren, dat we, door onze zon den, onwaardig zijn voor Gods aanschijn te verschijnen. De Kerk helpt ons dan ook om die zuiverheid van zeden te be komen, die ons moet waardig maken de komst van Christus te verbeiden. Door haar gebeden en verzuchtingen legt ze ons die woorden in den mond, waardoor we ons berouw en vertrouwen te kennen geven. Haar lezingen bevatten die lessen en raadgevingen die we noodig hebben om heilig te leeren leven. Ootmoedig moe ten wij die lessen aanhooren en volgen en met vertrouwen, samen met geheel de Kerk, bidden. Anders doen wij gelijk de Joden die Christus' leer versmaadden en den goeden Meester wilden steenigen. «o» MEUBELPAPIER BALATUM bij Sansen-Vanneste. Poperinge. Beste Engelsche PEPERMINT voorkomt Hoofdpijn Neusverstopping Kortademlng Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel ln de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. VERLATEN ZIELEN van het vagevuur helpt degenen die mij helpen school en patronaat te bouwen. Postcheck 139 485, Pastoor Renson te Xhendelesse. IBBBBaaaaSBSBBBBRBBBBBBBBBBB De Beheerraad, ln gewone vergadering van 7 April 1935 heeft, ter voldoening aan voormeld Koninklijk besluit, deze tekstge deelten uit de standregelen geschrapt. Deze wijzigingen werden bekend ge maakt in de bijlagen van het Staatsblad van 15 Januari 1936, onder Nr 685. Dit wordt thans ter bekrachtiging def Algemeene Vergadering onderworpen. Waarmede de vergadering Instemt. Verscheidene inlichtingen worden nog gegeven betrekkelijk de bouwpremies or vrijstelling van betaling der grondlasten, waarna de Heer Voorzitter de vergadering sluit om 12 uur. Dit is, samengevat, het aanzienlijk voQrdeei U aangeboden door op zichzelf, de basis voor een lekkere totflej? tensoep. Bovendien, toegevoegd aan spijzen, aan all® soepen of sausen, aan meeldeegen, geeft hef er een onvergelijkbaren smaak aan,- praktisch en bezuinigend door zijn groote verdichting. TOMOX is geroepen U overgroote diensten te bewijzen. Doe er een proef mee en U zult er over verrukt zijn, Ik erken u niet meer als mijn zoon. O, dat is niet noodig, vader. We zijn er samen aan... En ik lieg niet meer. Het is ook waar, dat ge er over gesproken hebt, Paula te vermoorden. Daarvoor zat ze al in dat keldertje. Nu zult ge van alles tegen mij uit vinden. En dien nietwaard heb ik al die jaren den leegaard laten uithangen! Brengt hem weg! beval de rechter aan de gendarmen. Delange, je hebt een harden kop en toch zullen we hem breken. Nooit, al stond ik op het schavot! Nooit... Ik ben geen lafaard als die loeder en leugenaar daar! Maar de gendarmen duwden hem buiten. Jufvrouw Paula en mijnheer Dupont, we zullen nog eens naar Lindendaie moe ten terug keeren, zei de rechter. Al right! antwoordde de voogd. Voor mij moet ge geen moeite ontzien. Ik heb het gevoel, dat ik mijn plicht jegens Paula erg verwaarloosd heb. Maar ik meende dat Delange eerlijk was als goed. De rechter bestelde twee rijtuigen. Hij vond het goed dat ook Walter mee zou rijden. En zoo werd de tocht weer aanvaard langs denzelfden ouden helrweg. 't Was al duister, toen men op Linden daie aankwam. De gendarmen hier waren reeds telefonisch verwittigd en stonden aan de hoeve. Paula haalde een lantaarn. Ze kende immers den weg in huis. O, wat leek het haar nu hier akelig toe! En ze had er zoo lang gewoond en ze was er tot verleden Zomer gelukkig geweest, zonder echter te vermoeden wat er allemaal achter haar rug gekonkeld werd. Spookachtig viel het licht in de lage keuken. Hier zitten de pepieren, zei Floris, en hij wees naar den vloer, links van de schouw. Hij waf ontboeid en bukte zich en duid de vier tichels aan. Met een ijzer kunt ge ze er gemakke lijk uithalen, zei hij. Pak den koteraar. Hij zelf verwijderde de steenen. Dan zag men een ijzeren plaat. Floris nam die weg. Hij stak ziin hand in een opening en haal- lasi de een samengebonden bundel papleren te voorschijn. Hier staat alles beschreven, zei hij. Wel Floris, 't zal u geen schade doen, dat ge oprecht zijt, sprak de rechter. Hij opende den bundel en bij het weife lend licht van de lantaarn overliep hij even de stukken. Ja, ze lijken mij zeer belangrijk toe, zei hij. Wel, ik zal ze meenemen en door een deskundige laten onderzoeken. Paula is een rijk meisje, zei Floris. 't Land, dat vader et haar geld gekocht heeft, is veel in waarde gestegen. Is er ook geld? vroeg de rechter. Ja, op een bank te Gent. De bewijzen zitten bij die papieren. Iets van veertig duizend frank. En bezat uw v-der vroeger zelf niets? Een beetje, 't Was niet erg. Hij heeft gespeculeerd, maar verloren. En toen kwam dat gedacht cp, om zich met Pau la's fortuin te verrijken. Men zou niet lang op de hoeve blijven. De griffier maakte een kort verslag op van hetgeen hier nu voorgevallen was. Haverbeke en Paul», konden aan het na burige station neg een trein voor Gent nemen. Dupont zou hen vergezellen. Wel, gc zult na het onderzoek der papieren nieuws hooren, zei de rechter. Er is nu licht genoeg. Paula keek haar neef aan. Zc voelde nu toch medelijden, omdat hij zoo diep ge vallen was. Er ging haar veel door den geest. Met dien jongen man was ze ver loofd geweest... ze had hem dikwijls ge kust, met hem gewandeld rond het hof en het berustend geduld, dat hij meest alleen uitging, hopend, dat alles na hun huwe lijk zou veranderen. En nu stond hij hier als een. moorde naar. Floris, zei ze met bevende stem, bid veel... O, ik wilde dat ik morgen dood lag in mijn cel, sprak hij dcf. Er is een eeuwigheid, Floris. Bid veel en doe boete. Denk aan uw ziel... Ge hebt me soms over uw moeder gesproken... O, ware moeder blijven leven... zij was goed. Maar vader ls altijd door den geldduivel bezeten geweest. En vader liet me mijn gang gaan. Ik was een hoovaar- dige zot. Ik wilde door de menschen g - fleemd worden... ik moest de heer van de streek zijn. Bid veel, ik zal ook voor u bidden! hernam Paula. O, bekeer u... God is barm hartig... Paula gaf hem de hand. Gij zoudt veel te goed geweest zijn voor mij! riep de aangehoudene in een snik uit. O, waarom heb ik naar vader ge luisterd! Maar ik had nooit kunnen pein zen, dat ik tot moord zou geraken. Christus vergaf aan het kruis een moordenaar zijn schuld, zei Paula zacht. Ze stond daar met tranen in de oogen... De gendarmen lei 'den Floris naar bul ten. De rechter groette minzaam Paula, Du pont en Haverbeke en verzekerde nog maals, dat hij het onderzoek vlug zou doorzetten. Het was nog een heele wandeling naar het station, maar na den drukken dag, vonden Paula en Walter die stilte heerlijk. Laat ons nu over nonkel en Floris zwijgen, zei Paula. En ik tracht niet naar dat geld. Ik ben al zoo gelukkig met u... Ja, dat geloof ik! sprak Dupont. Wal ter heeft u gevraagd zijn vrouw te wor den, toen hij meende, dat gij een arm meisje waart. Een bewijs, dat hij u op recht bemint. Maar het geld kan u beiden goed te pas komen. Praat er niet te licht over. 't Is gemakkelijk in het leven, als men iets bezit. Ik weet, dat het lastig is, arm te zijn. Nu, ik blijf een tijdje in Bel gië en zal er op letten, dat er in die kwes tie recht wordt gedaan. Wat u toekomt, moet ge bezitten... en anders heb ik geen rust. Wel. wel, het is een vreemde dag ge weest. Zóó had ik me mijn wederkomst in mijn vaderland n'et kunnen voorstellen. Paula leunde met zulk een veilig gevoel op den arm van haar verloofde. Lindendaie lag nu achter haar en ze hoopt» er nooit mee te moeten terugkee- ren. Ze dacht aan de thans eenzame, ver laten hoeve, waar Wieze zoo ellendig ge storven was, vaar haar lijk begraven had gelegen. Ze dacht ook aan het zolderka mertje en aan het keldertje onder de schuur. Akelige herinneringen! Ze hoopte de hofstede nooit meer te moeten betre den. Jonkvrouw van Lindendaie, had men. haar spottend genoemd, omdat ze niet kon meedoen aan platte geestigheden en ruw vermaak. En niemand vermoedde toen dat ze in werkelijkheid een der rijkste meisjes van de gen eente was. Och, de gedachte aan geld en land gaf haar nu geen vreu Ie, Dat moest nog be zinken. Ze had Walter, den idealist, die zoo won derbaar in haar leven was verschenen... De trein bracht hen spoedig te Gent, Mijnheer Dupont begaf zich naar een ho tel. Hij zou den volgenden dag een bezoek brengen aan Flora Winkels, beloofde hij. En dan wilde hij Paula nog veel meer ver tellen over haar vader en moeder. Haverbeke brach zijn meisje naar de Muinkkaai. Flora noodlgde hem uit te blijven avondmalen. Hij kon nog met een laten trein naar Brugge terugkeeren. Flora hoorde nu alles. Het geheim rond Paula was opgeklaard. Wel, dat is goed nieuws, zei ze. Maar ik zal r.ooit vergeten, hoe gij u ontfermd hebt ov<-r mij, toen ik eenzaam en dakloos te Brugge stond, antwoordde Paula ontroerd. En toch wist ze nog niet ten voile, welk een offer de edelrr edige Flora gebracht had; hoe ze haar c'gen, innige liefde on derdrukte, om Paula en Walter samen W brengen. Toen Haverbeke naar Brugge reed en Paula te bed lag, zat de onderwijzeres rxv gebogen over haar schriften, welke »j moest verbeteren. ('t Vervolgt). ■■aeSEHSSHEMHaaEBSJSaSRSB HEBT GE OCIT EEN' GOED WOORDJE GEDAAN OM EEN EN ANEER KENNIS AAN TE ZETTEN TOT HET ABONNEE- REN OP DIT BLAD. DOE IIET ZONDER UITSTEL. DANK EROM.

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 7