Maskers af £iN NIEUW STATENBLOK Na de Verkiezingen in Duitschland K3IE' Handelsfoor te leper NOODWEER boven Ingeimunster en Omstreken PURQLM1 KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER BINST DE GOEDE WEEK SPRUTOLt ETALAGE-PRIJSKAMP U gebrand .12 BLADZIJDEN; 35 CENT. INTERNATIONAAL OVERZICHT Zomer sproeten VLAANDERENS BEDEVAART NAAR LOURDES IN 1936 Een Wervelwind vernielde In enkele minuten een paar hoeven en bescnadigde verscheidene andere. De bewoners der hoeven dachten dat de wereld verging. 99 t. h. der Kiezers stemmen voor Hitier De Duitsche nieuwe voorstellen verzacht- geneest Tel- Poperinge Nr 9 t'ostcheckrekening Nr 155.70 4* JAAR. N' 14. ~nrrnn luim imiiiiiiiiniiWM m i ;aiiwiH«nB TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten pe» regel 1.fr. Kleine berichten (m-nimum) 4.fr. 2 fr. toeL t. ber. m. adr. t. bur. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond P ingezonden worden. Kleine be id richten tegen den Donderdag noen. ZOTTD AC S A PR TL 1931 «DE HALLE 1 Katholiek Weekblad van leper g Bureel Boterstraat, 17, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) jp Binnenland 19.-— fr. 1 Belgisch Kongo 49.fr. H Frankrijk 49.fr. E Alle andere landen §9.fr. Fmniniiiiii'iiH'iitiititRummiuitHitiwuiitmtiitwfiiitttimtmmimimiii y*: 1 Druklcer-Uitgerer: SANSEN-VANNESTE, PopeHng© Bij Zijn geboorte moest Hij kunnen den hemel zien, de sterren van Bethlehem die dien nacht schooner pinkelden. En Hij gag den hemel door de spleten van het dak. Bij Zijn dood ook zal Hij hoog han gen om den hemel te zien, bij voorbaat. «Tu sais, tu sais mourir zong Lamar- tine voor den Gekruiste. Gij kent het om te sterven, om zoo Schoon, zoo goddelijk heen te gaan. Zoo eindigt niemand, al staat er op zijn dood- prentje zachtjes in den Heer ontslapen. «Tu sais, tu sais mourir.». Gij kent het fom van uw dood het hoogtepunt uws le vens te maken. Met de natuur in duister nis van rouwfloers, met zulke stichtende woorden voor de omstaanderi, met de op perste inwendige voldoening der ziele- vrede omdat alles volbracht is tot grooter heil der zielen en Gods meerdere ter. «Tu sais, tu sais mourir.». Wanneer mijn uur zal slaan, gedenk uw laatste uur, o Heer, Gij die zoo ster ven kunt. Quand mon beure viendra. souviens toi de la tienne, o toi qui sais mourir 1 A GEBENEDIJD, GOÊ MOORDENAAR Wees gezegend, goede moordenaar, voor ttw schoone woorden. Joannes de lieveling wist geen zoo zoete uit te brengen bij 't harde kruis. Men moet zelf hangen om zulk een compassie met den Gehangene te hebben. Mijn God. op zulk een vreeselijk mo ment is een moordenaar uw eenige troos ter. «Wie zal mijn trooster zijn? Ik vind er geen.'t Doet, een moordenaar. Kan het zijn? Aanvaard, o Lijder, onze vertroosting, ons bedrukt aangezicht is geen moorde naarswezen. Wij bidden gelijk wij kunnen. «On prie comme on peut» zei Pierre Loti te Jerusalem en bij was geen devoot. Tot ziens, o kruis, voor een eeuwig we- derziens. Het spijt mij dat ik niet scbooner kan vragen en smecken dan die moordenaar kwart vóór dood. Hij heeft niet lang moe ten wachten op antwoord en verhooring, 't is raar, een moordenaar. 't Is raar, en hij werd toch heilig ver klaard, niemand zoo authentiek. Heer, verhoor ons oek op Goên Vrijdag, wacht niet lang met uw verhooring. DIE HANDEN Die handen zijn vastgenageld. Die han den die vóór dat ze handen waren van vleesch en been, van vel en zenuwen, toch zulke wonderwerken en reuzenarbeid heb ben verricht, die handen die de schaduw van het licht hebben gescheiden en de aarde van den oceaan, die het uitspansel hebben ontrold als een spandoek, die de fundamenten der aarde hebben gevestigd, die handen zijn vastgespijkerd, ze bewe gen niet, ze werken niet meer die almach tige handen. Die handen die gisteren nog de voeten der twaalven hebben gewasschen en af gedroogd. zijn zelf bevuild. Gelukkige nagels, benedijdensweerdige nagels die nooit meer zullen roesten, in- oxydahle, na geweekt te hebben in zulk bloed. Heilige wonden en diepe liartewonde cm te kunnen kijken naar de diepte, den peilloozeu afgrond der liefde. A HIJ HANGT DAAR De grootste dichter heeft zoo schoon niet geschreven als de minste der mjs- tiekers over 't kruis. Maar de mystiektrs zijn ze niet de grootste dichters? Hij hangt daar. De schaafbank zag hem tot zijn dertig jaren staan als een van de werkende klasse, dc Jordaan zag hem voetbadende in zijn wateren, de bergen zagen hem stijgen langs het smalle pad, de meeren leenden hun oevers voor zijn zalig woord en hun golven voor zijn mi' rakels. In den donker van den nacht kwam de wijze Hem raadplegen en binst de mid' dagklaarte gaf hij verhoor aan de Santa- ritaansche vrouw, hij neigde gaarne zijn hart naar zijn jongen apostel Joannes en Hij weende over een man van rijperen leeftijd, zijn vriend Lazarus; al dat kreesch en kreunde liep Hem achterna en ze moesten maar den boord van zijn kleed aanraken om te genezen. En Hij hangt daar, stervend. Buiten Hem is er niets op aarde dat nog van tel is A KOM WEER Kom weer, o Heer, de tijden zijn slecht, de meuschen deugen niet, het hakenkruis bedreigt uw Christikruis, de logen werken meer dan de fabriekener ligt stof, een dikke lage stof, op elk ideaal, het egoisme viert hoogtij in plaats der liefde. Kooi Weer. o Heer. Indien Gij nogmaals moest wcerkeeren op aarde het zou zeker zijn in een klein prochietje, entwaar in Vlaanderen, waar geen trein loopt, geen tram, geen autobus zelfs, het zou zijn op het verste gehuchte, de meest verloren hoek, waar geen her- hergen staan, waar geen electrieke palen de velden afbakenen, entwaar. God alleen zou 't vinden, bij brave landsche menschen van den ouden stempel, in een huizekeu van den ouden trant met nog vele Winders, waar ze eiken avond den paternoster bid den in familiekring en waar 't gebuurte nog getrouw is aan den God der Eerste Communie, lijk van overouds. Gij zoudt er uw beeld vinden Heer, in eiken kamer, van de keuken tot op de Voute. En Gij, God, levende Pardon, de goed heid zelve, zoudt spreken zonder tremolo in de stem, zoo eenvoudig de taal die de Winders best verstaan. O Heer kom weer, leer ons in deze we reld van vleesch en genot, van bloed en moord, alleen uw vleesch en bloed bemin nen en ook nutten in den Paaschtijd. Keer weer bij ons. Niet in de groote steden, daar zouden wel eenige heilige vrouwen U volgen, U troosten langs uw kruisweg, maar de massa zou U nogmaals kruisigenalle da gen herbegint daar uw passie, alle dagen znn er daan t-ieuwe Judassen en nieuwe btuien. En toch ook daar, komt Gij weer, en dagelijks weer, bij hen die U van kant maakten en nog willen dooden, de zon daars. A. 13 kTXEcasEMEafiaaËi^isaiaaaaBi 3MERTIJD IN DEN NACHT Y.N 18 OP 19 APRIL a nacht van 18 op 19 April aan- r treedt de zomeruur in. Alle klok- 1 of uurwerken moeten in dien nacht n..t 60 minuten worden vooruitgezet. E*dtita&K»ai>BSSB9S9aieS^BSi6BB verdwijnen spoedig/ door een pot s' In alle Apotheken 't Is er bovenop geweest Zaterdag en Zondag laatst te Brussel In het Anhturen- huis. Daar zijn onze geweldigst? Papen vreters samengekomen in een Nationaal antiklerikaal congres Buiten voor de deur reeds kon men rie ken wat er binnen ging gebeuren. Voor een frank werd daar. onder veel goddeloo- ze schriften, een brochuur te koop gesteld van den droevig vermaarden, afgevallen priester Moreau, getiteld: Er bestaat geen God Binnen in de zaal hing dezelfde geur van godsdiensthaat, die sprak uit allerlei opschriften met versleten antikleriale strijdleuzen. Daar zijn socialistische en liberale poli tiekers als Boulanger, Terwagne, Ernest, Jennissen, Poucart, Pierard, De Brouckere en andere, met eenige communisten, een stormloop komen wagen tegen de Katho lieke Kerk. Gelukkig dat ze daar alleen maar woor den hebben uitgekraamd, woorden die ver vliegen in de lucht en eigenlijk nog geen enkelen steen losrammelen van geheel het gebouw onzer katholieke inrichtingen en liefdewerken. Maar het is toch wel de moeite waard een oogenblik bij die redevoeringen stil te blijven om te vernemen wat die menschen zoo al vertellen, als zij hun masker afleg gen en geen blad voor hun mond nemen om te spreken. Van hun oud afgezaagd deuntje: Wij zijn niet tegen den gods dienst heeft men daar niets vernomen, ij zongen er een geheel ander vooizeken, waarvan Wij eenige der meest klinkende zinnen hebben oppeteekend ten gerieve van onze lezers, die in de komende weken voorzeker zullen overstroomd worden door zeemzoete liberale en socialistische kies- papiertjes. De socialist Ernest heeft een zwart spook gezien dat geheel het land bedreigt Veel te veel priesters en kloosterlingen! Veel te veel nieuwe kerken! Veel te veel katholie ken onder magistraten en ambtenaars! Zestigduizend paters en nonnen in het land! Mr Ernest moet een vreeselijken droom gehad hebben, waarin het spookte van nonnen en paters. Socialisten en liberalen moeten de handen in elkaar leggen, alles vergeten wat hen verdeelt en alleen maar denken dat er toch nog iets is dat hen vereenigt, namelijk de haat tegen God en zijn Kerk. In Kamer en Senaat moeten zij blok vor men en de katholieken verpletterenzoo luidt zijn besluit. De liberale Poucart gaat voort op het zelfde toontje en brengt niet veel nieuws. Zekere Strivay heeft het gemunt op de katholieke zendelingen in Congo. Als men spreker moet gelooven, dan trekken onze missionarissen daarheen om de negers in slavernij te brengen en rijkdommen te verzamelen. Als zij scholen inrichten is het om de monopolie van het onderwijs te bemachtigen, enz. enz. Als ge dat leest, zult gij denken dat Mr Strivay de vergadering aanzet om naar Congo te verhulzen en de missionarissen concurrentie aan te doen. Mis jongen, zijn besluit luidt dat geen lotjes mogen gekocht worden van de Koloniale Loterij, omdat al dat geld naar de missionarissen gaat! Is dat niet om omver te vallen? Men schen die zoo een collectie domheden uit kramen of toejuichen en dan nog denken dat zij geleerde bollen zijn! Dan komt de liberale Jennissen aan de beurt. Deze is tot de ontdekking gekomen dat godsdienst slecht is voor het volk, dat men den godsdienstigen eed moet ver bannen uit de gerechtshoven en dat het dringend noodig is dat liberalen en so cialisten broederlijk samengaan om alles te doen afschaffen dat nog met godsdienst iets te maken heeft. De heer Smelten, voorzitter van de Ligue de l'Enseignementde bond van vrijmetselaars, die zich speciaal met on derwijszaken bezighoudt, geholpen door den heer Brascops, voorzitter van het be stendig centrum voor verdediging van de officieele school (lees: voor het bevechten van het katholiek onderwijs), zetten een koor in op het gekende thema: In de katholieke scholen wordt het verstand aan banden gelegd. Het zijn politieke scholen. .Haar leerkrachten moeten ge broodroofd worden. Haar leerlingen moe ten overal worden uitgesloten», enz. enz. De heeren De Brouckere en Terwagne trekken ook nog van leer tegen 't klerikaal gevaar. Het socialistisch kamerlid Pierard zet de kroon op het werk, als hij een noodkreet slaakt over de inmenging van de Kerk in de kunst. Peinst eer. keer, te Brussel wor den er in de kerk van de Dominikanen door het katholiek tooneelverbond missen met kunstuitvoeringen ingericht. En er zijn ongeloovige tooneelkunstenaars die deze uitvoeringen bijwonen! Is dat niet meer dan erg? Die verd... paters schrik ken voor niets terug! Na de bekendmaking van zoo een schrikbarende ontdekking mag men de matten oprollen. Is het nu nog wel noodig oude zagerijen boven te halen, wanneer men vernomen heeft dat niet geloovige menschen in een kerk zijn binnengegaan en dat er gevaar bestaat dat zij er nog zullen terugkeeren? Wat zijn zijn te beklagen, die arme vrije denkers, die dat allemaal moeten zien ge beuren, door de schuld van die gehate Kerk Maar andere sprekers moeten ook rog hun beurt krijgen. Een communist pleit voor de samenwerking van alle linksche groepen tegen de katholieke macht. Wij vernemen nog dat de gestichten voor blinden en doofstommen, waar ka tholieken en geestelijken sedert jaren zich inspannen om het leven van die ongeluk- kigen wat minder droevig te maken, ook al de oogen der vrije denkers uitsteken en dat de Staat daar ook stokken in de wie len moet komen steken. Altijd hetzelfde liedje. Laat de Katho lieke Kerk een liefdewerk inrichten, hetzij een school, een blindengesticht, een wee zenhuis of een hospitaal, hier of in Con go, zoohaast het tot bloei komt, roepen de vrije denkers moord en brand. Zij denken er niet aan op eigen kosten ook iets der gelijks tot stand te brengen, maar roepen om hulp naar den Staat, om deze inrich tingen dood te leggen ais 't kan; of ze ten minste een dcodende concurrentie aan te doen, cp de kosten van de gemeenschap. En zoo heeft het vrijdenkerscongres van Zondag nog ne keer bewezen dat liberalen, socialisten en communisten zich om Kerk en godsdienst niet bekommeren! Wanneer zij hun masker afleggen zijn zij allemaal juist derelfde: gezworen vij anden van alles wat de Kerk, voor 't wel zijn van 't menschdom, heeft weten tot stand te brengen. KATHOLIEK. TfgtH-T* Si«»lkVf fOU* van 21-19 Mei en van 4-12 Oogst. EEN NIEUWE STATENBLOK: ITALIË, OOSTENRIJK, HONGARIJE STAD POPERINGE van WITTEN DONDERDAG (9 APF.IL tot PASCHEN (22 APRIL 1936), ingericht door den Kristen Middenstand met medewerking van het Stadsbestuur. van 9 tot 13 April 1936. We beleven zonderlinge tijden, leder voelt het aan. Oude overeenkomsten worden verbroken, nieuwe ontstaan. Pas heeft Duitschland het Locarno- pact opgezegd of Italië komt zon der veel gerucht aandraven met een nieuw driehoeksverbond tusschen Oostenrijk, Hongarije en Italië. Het is zoo stil gebeurd dat het feit, hoe belangrijk ook, aan de opmerkzaam heid ontsnapt is van veel lezers. Na tuurlijk hebben de besprekingen te Londen, hier vooral schuld aan. Alle aandacht is daarop gespitst en de journalisten vonden amper tijd en ruimte om enkele beschouwingen te geven over de toestandsverandering in Centraal Europa. Deze politieke zet van Mussolini houdt nauw verband met de herbe wapening van de Rijnzone en moet opgevat worden als 'n waarschuwing aan het adres van Hitier. Dat hij punt voor punt zijn programma ver wezenlijkt; goed! Maar bij iedere nieuwe stap wordt de band tusschen Oostenrijk en Italië nauwer toege haald. Toen Hitier een jaar geleden de algemeene herbewapening van Duitschland op donderende wijze af kondigde, deed Mussolini aan de Brenner-pas troepenbewegingen uit voeren. Nu dat de Duitsche troepen de Rijnsteden gaan bezetten, sluit Italië een verbond met Oostenrijk en Hongarije. Het wordt met den dag duidelijker dat Italië zich met alle kracht zal verzetten tegen alle pogingen van Duitschland om Oostenrijk te slorpen. De verwezenlijking van de Anschluss zou beteekenen dat Italic ten Noorden zou grenzen aan Duitsch land. En van zoo'n geduchten gebuur houdt Italië niet, te meer daar er wel een tijd zou kunnen komen waarop die gebuur aanspraak zou maken op Zuid-Tirol, waar Duitschers wonen. Thans is de Brenner-pas beschermd door de smalle bergachtige strook van Oostenrijk, die Italië van Duitschland scheidt. En zoo moet het blijven, denkt de Duce. Het nieuwe Statenblok is opgericht geworden naar het model van de Kleine Entente. Net zooals voor de Kleine Entente zal er een bestendige verstandhouding bestaan tusschen de drie landen, die mekaar wederkeerig zullen raadplegen voor alles wat hun buitenlandsche politiek betreft. Dat beteekent dat geen enkel land op eigen hand besprekingen zal voeren met andere landen, zonder met de twee andere partijen te hebben on derhandeld. Zoo zal Oostenrijk in het vervolg geen besprekingen mogen aanknoopen met Tcheko-Slovakije en Zuid-Slavië, zooals het onlangs deed, zonder voorafgaandelijk Italië en Hongarije te hebben geraadpleegd. De landen van de Kleine Entente, Tcheko-Slovakije, Roemenië en Zuid- Slavië, beweren dat de nieuwe Sta- tengroepeering tegen hen gericht is, en dat is wel ten deele waar. Eerst en vooral heeft Mussolini willen too- nen, dat hij alleen maar wil onder handelen met landen, die de sancties tegen Italië niet toepassen. Verder zal door het nieuwe Statenblok veel gemakkelijker de ontvoogding van Oostenrijk en Hongarije uit de ver nederende bepalingen van de naoor- logsche vrede kunnen verwezenlijkt worden. Alle pogingen in die richting, onder ander door rechtstreeksche on derhandelingen met de Donaulanden hebben schipbreuk geleden door de onverzettelijke houding van de Kleine Entente. Het is hoogstwaarschijnlijk dat door de bemiddeling van Italië, ook voor Oostenrijk ën Hongarije weldra rechtsgelijkheid zal verkregen ivorden op alle gebied en bijzonderlijk op gebied van de bewapeningen. De nieuwe regeling zal op politiek gebied in ieder geval de positie van Oostenrijk versterken. Zijn onafhan kelijkheid is sterker gewaarborgd dan vroeger. Hongarije vindt nu bij Italië de steun, die het anders toch vroeg of laat bij Duitschland zou gezocht hebben, waar het zeer sympathiek tegenover staat, We beamen echter ook de woorden van «De Maasbode*: In de politieke crisis kan Italië voor Oostenrijk een noodzakelijkheid zijn; voor zijn economische redding moet het naar andere richtingen uitzien. Inderdaad worden de economische moeilijkheden van Oostenrijk en Hon garije niet opgelost door de overeen komst met Italië. De saneering van hun benarde economische toestand ligt in de oplossing van de netelige Donaukwestie, die de zieke zenuw knoop is in het economische leven van geheel Europa. Zooals ik reeds vroeger eens heb aangetoond is de nationatiteitenregeling van Centraal Europa gesteund op grove misreke ningen. Niet alleen omdat nu, zoowel als vóór den oorlog nationale minder heden verdrukt worden in de nieuw opgebouwde Staten, maar vooral om dat de economische eenheid van het vroegere Oostenrijksch-Hangaarsche keizerrijk totaal vernield werd. Het is begrijpelijk dat in een groot land, zooals het oude keizerrijk was, met zijn eeuwenoude gt^thiedeni». de ver deeling tusschen nijverheid, land bouw en handel, niet harmonisch was voor elke afzonderlijke landsgouw, zooals voor het geheel. De geheele nijverheid was samengetrokken op zekere plaatsen, die bijzonder gunstig gelegen waren. Een reusachtige pro ductie was gesteund door een even reusachtig afzetgebied. Na de ver brokkeling in 1918 zijn de nijverhe den gebleven op hunne oorspronke lijke plaatsen, maar zeer verzwakt door de groote inkrimping van het afzetgebied en de tolmuren die het vroegere vrije verkeer nu overal kwam verhinderen. Ieder nieuw land moest zich aan de veranderde toestand aanpassen, en dat is nergens gemakkelijk ge beurd. De Donaulanden zijn over- heerschend landbouwlanden en heb ben gepoogd, tegenover de vermin derde afzet rxin hun landbouwpro ducten, nieuwe industrieën op te bou wen. De industralisatie van die ge bieden heeft zelfs aanzienlijk de hui dige economische crisis in Europa verscherpt. Alle pogingen tot de heropbeuring van de economische toestand in Cen traal Europa, zullen mislukken zoo ze niet gericht zijn op het vormen van een Economische Unie tusschen al de landen van het voor oorlog sche Oostenrijk-Hongarije, waarin de ver houdingen van de vooroorlogsche toe stand weer hersteld worden. Doch in de huidige omstandigheden is er maar weinig kans voor zoo een plan, daar de politieke omstandigheden te on gunstig zijn. Ook het nieuwe Staten blok: Italië, Oostenrijk, Hongarije zal het niet in de hand werken. Wel zal het aan Oostenrijk en Hongarije de gelijkheid brengen cp gebied van het internationaal openbaar recht en zul len daardoor wellicht in de toekomst de onderhandelingen van die landen met de leden van de Kleine Entente vergemakkelijkt worden. (Verboden nadruk.) ROSKAM. IBBBBBBBBBBBKBIBaflBBBBBBBBBBKBBEBBSSlBSXa Inschrijvingen en inlichtingen Bij de Plaatselijke IJveraars of op het Hoofdsecretariaat, Plein, 13 A, Kortrijk. Woensdag namiddag stak plots een ge weldig stormweder op boven onze gansche streek maar Ingeimunster en omstreken kregen de volle lading. Hagel, regen, don der en bliksem, hevige wind brachten over al verwoesting en verschrikking. Op de hoeve Debrandere te Ingeimun ster werden 10 fruitboomen uitgerukt en schuur, wagenhuis en ovenmuur vernield. 'Het woonhuis werd ten grootendsele neer gehaald. De inwoners dachten dat de we reld verging. Ongeveer zelfde vernieling gebeurde bij landbouwer O. Dejonghe. Alle vensters werden ingeworpen en een motor die wel 200 Kgr. woog, werd 30 meter ver der geslingerd. Op de hoeve E. Lecluyse werden boomen ten gronde geslagen en schuur, wagenhuis, koestal en huis gedeeltelijk vernield. Bij Med. Dewulf werd een kleine zijschuur plat gelegd. Veel andere woningen te In geimunster liepen nog andere schade op. De telefoondraden tusschen Ingeimun ster en Kortrijk werden neergeslagen. Bij Wed. Soenen werd braad gesticht door den bliksem. Te Lendelede werd het hennenkot van de hoeve Julien Honoré platgerukt en de landbouwer werd hierbij vrij erg gekwetst. Bij nog andere hoeven werd groote schade aangericht. Het was een echte wervelstorm die am per een tiental minuten duurde. Ook te Oostroozebeke werd groote scha de aangebracht op verscheidene hoeven. Op den steenweg naar Ingeimunster werd o. m. een wagen geladen met 2.000 kgr. strooi en bespannen met twee paarden, een 20-tal meter ver weggeslingerd. Een kar met baksteenen geladen werd naar den anderen kant eter baan geslingerd. In gansch de streek werden taliooze per^j- nen dakloos gesteld door den storm. Deze Etalageprijskamp heeft vorige ja ren een algemeenen bijval verworven bij onze winkeliers of handelaars der Stad, bewijs dat zij hun belangen behertigen en verstaan dat reklaam-maken nuttig en noodig is om den handel onzer Stad voor uit te helpen. Inschrijvingen warden van nu reeds aanveerd: door de bestuursleden *s Zondags mor gens. tusschen 11 en 12 uur, in den «Ka tholieken Kring op het Sekretariaat, Boeschepestraat 30, waar ook alle inlichtingen over Midden- standsbelangen kunnen bekomen worden, of bij degenen die dezer dagen U een huisbezoek zullen doen. Wie kan er aan dezen prijskamp deel nemen? Alle handelslui welke hun zaken be hertigen en de verkoop hunner waren be trachten. Hoe zijn de inschrijvingen Ingedeeld? In vijf groepen: Groep 1: Voeding; Groep 2: Kleedij; Troep 3: Drukwerk, Fotos, Kunstarti kels, Goudwerk, Glas- en Gleiswerk; Groep 4: Ijzerwaren, Radio's, Huishond- artikels, Electriciteit, Landbouwgerief, enz. enz.; Groep 5: Meubeleerlng. Welke prijzen worden toegekend? ET worden geen prijzen toegekend maar wel diplomas en dit volgens het ge tal behaalde punten: Diploma met de grootste onderscheiding voor die meer dan 90% der punten be haalt; Diploma met groote onderscheiding voor die meer dan 80 der punten behaalt Diploma met onderscheiding voor die meer dan 70 der punten behaalt; Diploma met voldoening voor die meer dan 60 der punten behaalt. In elk der vijf groepen zijn één vergulde en twee verzilverde eereteekens toegekend voor de drie eerst geklasseerden. Zoo kan een kleine winkel evenwel prijs behalen als een groote winkel. Voor wat zijn deze punten te win nen? Deze punten zijn te winnen voor: 1) de aantrekkelijkheid der etalage; 2) de schikking der etalage; 3) de kleuren; 4) den tekst; 5) de verlichting. Op deze vijf soorten punten zpl de Jury zich steu nen voor het toekennen der diploma's. De Jury is samengesteld: 1) uit een af gevaardigde van een vreemde stad, en die het Voorzttterscha zal waarnemen; 2) uit een afgevaardigde van 't Schepen college onzer Stad in hoedanigheid van Ondervoorzitter 3) uit de Sekretaris van den Kristen Middenstand, als schrijver; 4) uit twee afgevaardigden van den Kristen Middenstand, als leden. Aan alle deelnemers zeggen we: de Eta lageprijskampen werpen In ieder geval al tijd de verwachtende vruchten af. De aan dacht van de massa is er op getrokken en we helpen onzen Poperingschen handel een ruimer afzetgebied veroveren. Daarom voegen we hierbij, ten dienste onzer handelslui, het volgende artikel: EENIGE RAADGEVINGEN VOOR HET REKLAAM MAKEN ROND DE GROOTE FEESTDAGEN VAN HET JAAR De groote feestdagen van het jaar bren gen heel wat beweging in het handelsie- ven en alle handelaars wachten op een goeden verkoop tijdens die dagen. Dit gaat natuurlijk niet altijd van zelfs. Men moet zijn klienteel aantrekken en er voor zor gen te dier gelegenheid nieuwe klanten bij te winnen. Zoo hebben we bijvoorbeeld de Paasch- dagen. Deze dagen moeten aan de han delszaak leven geven want 't zijn de tij den van aankoopen. Het spreekt van zelfs dat een goede reklaam er zeer noodig is. Men moet ruchtbaarheid geyen aan wat men te koop aanbiedt: Een speciale zorg moet besteed worden aan de voorstelling der artikelen. De klienteel koopt ten huldi gen dage dat wat waarde heeft en nut tig is. Een goed zakenman moet zijn klienteel leeren kennen wat voor haar van waarde is en nuttig kan zijn. Het is noodig dat de ambachtsman de met de hand afgewerkte artikelen beter doet kennen en waardeeren en daartoe wordt hem veel gelegenheid geboden. We zullen hem hier het een en andere middel aan de hand doen. Eerst en vooral de ETALAGE. Eene goed verzorgde etalage is de beste reklaam. De versiering moet smaakvol zijn en speciaal aangepast aan het feest dat in aantocht is. Nooit te veel overladen, want zulks vermoeit het oog dat in onzen overhaasten tijd rust en eenvoud zoekt. De artikelen hoe eenvoudig ook kunnen altijd met kunstzin voorgesteld worden en de een voudigste middelen hebben soms de beste uitslagen. Wanneer men zelf niet bij machte is bijzondere effekten te bekomen, is het aan te raden doorvoor een dekora- teur aan te stellen. Wanneer men nu alle zorg heeft besteed aan de etalage, mag men met uit het oog verliezen dat het magazijn ook in orde moet zijn. Het personeel moet beleefd zijn en tegenover de Klienteel niet opdringerig, en in aile bescheidenheid aandacht ver wekken op de artikelen die best tot ge- scnenken geschikt zijn. De prijzen altijd op duidelijke wijze op ieder voorwerp, zoowel in het magazijn als in de etalage. Dit geeft vertrouwen aan den klant die gaarr.e oordeelt of het be geerde voorwerp onder het bereik zijner beurs valt. Wanneer men ergens een arti kel ziet dat wel bevalt, doch waarvan men den prijs niet weet, dan begint men te twijfeien en niet iedereen durft den prijs vragen zonder vooraf te bestellen. Groote zorg dient gegeven aan de ver lichting. Niet te verblindend, doch modern en voldoende. Soms mag men wel eens de kleinteel tot een bezoek van het magazijn uitnoodigen er wel op steunende dat dit bezoek tot niets verbindt en dat de gekochte waren desnoods mogen verwisseld worden. Volgt het voorbeeld na van de bazars en groot warenhuizen. De klant ls daarmede best gediend. En dan de publiciteit! Circulairen, aan kondigingen in de bladen, prijslijsten, zie daar een eerste middel. Doch dit middel moet goed overwogen worden om met kans op weislagen te kunnen toegepast worden. Geen alledaagser::* reklaam. maar iets nieuws en origineels aangepast aan plaats en omstandigheden. Een reklaam vooral welke waarheid spreekt en de klanten bij het bezoek aan het magazijn niet teleur stelt. Een laatste woord over de inpakking. Wanneer het geschenken betreft, moet de inpakking bijzonder goed verzorgd zijn op dat het pakket een feestelijk karakter hebbe. Handelaars! Overweegt zulks goed! De klienteel komt niet van zelfs. Gij moet ze bewerken, en bevredigen, 't Is in uw voordeel. Gaat mede met uwen tijd. Namens het Bestuur van den Kr. Middenstand. Nog enkele dagen scheiden ons van den Hoogdag van de Ieperschen Handel en Ni' —sr. held. •ieder is in de weer om deze uiting va handelsgeest zoo belangrijk en aan trekkelijk mogelijk te maken. De tentoonstellers in de beide lokalen zijn druk bezig om de uit te stallen waren te verzamelen en te schikken opdat zij aan de nieuwsgierigheid van de talrijke bezoe kers een grooten indruk zouden maken. Gedurende de vijf dagen der jaarlijk- sche Foor zullen vreemdelingen In onze stad toestroom en om al het schoone en het aantrekkelijke te aanschouwen wat door menschenhandcn wordt vervaardigd. Benevens de producten der grootnijver- heid zal men de voortbrengsels en de kunstgewrochten kunnen bewonderen van onze ervaren stielmannen en kunstenaars. Men zal er de werken der leerlingen der Nijverheidsschool en Beroepsschool kun nen gadeslaan en zich een denkbeeld vor men van de noesten vlijt en kundige lei ding der leeraren om bekwame vakman nen te vormen. Onze Jaarlijksche Handelsfoor onder ra scheldt zich van vele dergelijke dat men er eene groote verscheidenheid aanheft van tentoongestelde voorwerpen en dat be nevens het nuttige ook het aangename, gezicht en gehoor streelt. De Tentoonstellers in de Middelbare School worden uitgenoodlgd tot eene ver gadering met het Bestuur op heden Zon dag 5 April, om 9 uur 's morgens ln het lokaal Sultan Deze die in de Hall? tentoonstellen wor den verzocht zich om 10 uur ln deze plaat» te bevinden. Dat er niemand ontbreke want de laat ste maatregelen zullen genomen worden ten einde eenleder te bevredigen. De lokalen zullen ten dienst d:r ten toonstellers wezen van af Maandag 6 April. Op Witten Donderdag 12 uur 's middags moet elk zijn stand opgericht hebben. Dus aan de exposanten hunne maatrege len te nemen. En nu deze laatste week de handen uit de mouwen gestoken om aan eenieder te bewijzen dat leper 'e kroone spant. JULIEN TAHON. ISBBERBBBB» BBBBflflS2BSB DE EX-KEIZER WILHELM TE DOORN Ex-Keizer Wilhelm is op het zonderling gedacht gekomen, op zijn goed te Doorn wolven te kweeken. Men ziet hier twee van die beestjes met hun oppasser. lïBHaiUBSiBBBsaEeaiBBa&aiLiiaaBHBBHHuaaBaM&BsaBSiasiB ENGELAND DOET EEN BEROEP OP DUITSCHLAND Voor dat de He-er von Ribbentrop zou afreizen naar Duitschland op Vrijdag 27 Maart, werd er nog bij hem aangedrongen door de Engelsche Eerste Minister Bald win en door de Heer Eden, Minister van Buitenladsche Zaken van Engeland, opdat Duitschland een verzoenende daad zou stellen ten einde de nadere onderhandelin gen om den vrede te bereiken en beter voor te kunnen bereiden. Intusschen verklaarde de Heer Goering, Duitsch Minister, dat Duitschland zijn troepen uit het Rjingebied niet zou terug trekken, al dreigde men met de hel, wijl Hitler in kiesredevoeringen ook verklaarde dat men hem symbolische gebaren vroeg wijl hij antwoordt met sluit vrede HITLER IN DE KRUPP-FABRIEKEN Hitier, de Duitsche Rijkskanselier en Führer, is ook een kiesrede gaan houden in de groots wapenfabrieken van Krupp te Essen. Toen hij verscheen werd hem een mi nutenlange ovatie toegebracht. Hitier sprak nogmaals voor den vrede in eigen land en door geheel de wereld maar voegde er bij dat hij ook eischte meester te zijn in eigen Rijk. Hij vroeg aan de arbeiders hun stem voor den vol genden Zondag opdat hij zou kunnen spreken, met volle recht, uit naam van het gansche Duitsche volk. Na de rede van den Rijkskanselier hiel den de toejuichingen minuten aan. HOE EEN VOLKSSTEMMING WORDT GEHOUDEN IN DUITSCHLAND Telkenmale Hitler een daad van belang heeft gesteld werden nieuwe verkiezingen uitgeschreven, t.t.z. in feite een volksstem ming. Alle die verkiezingen zijn, sedert Hitier aan het bewind kwam, hem natuur lijk ten gunste gevallen. Het ware moeilijk anders in een land waar alleen een partij wordt geduld, enkel voor deze partij pro paganda mag gedaan worden en alle an dere partijen weggevaagd zijn Ditmaal werd de Nationaal-Socialisti- sche propaganda, om aan Hitier een zoo groot mogelijk getal stemmen te bezorgen, op bijzonder groote schaal doorgevoerd. Alle mogelijke middelen werden gebezigd. Dit bewijst dat Hitier er toe wilde komen dat geen enkele stem voor hem zou verlo ren gaan opdat hij voor de buitenwereld zou kunnen verschijnen als to:k van de gansche Duitsche Natie. In Duitschland werd enkel één lijst voorgedragen, deze der Nationaal-Socialis ten, met Hitier, Hess, Frick, Goering en Goebbels aan den kop. Kwamen ook cp de lijst voor, namen van Nazi-leiders uit Oostenrijk en Tcheko-Slowakije. Op die ééne lijst had de kiezer enkel een kruiske te maken in een voorgehou den cirkel. Hierdoor kon de meest onge letterde behoorlijk stemmen. Een ander teeken was ongeldig. Die wil de tegen stemmen moest zich dus niet ter stemming begeven of zijn bulletijn ongel dig maken door een of ander ongeoorloofd teeken. De overtuigde partijgangers hadden het besluit genomen zich niet in het kieshokje te begeven maar openlijk te stemmen. De genen die wilden gebruik maken van het stemhokje waren reeds verdacht zoodat het tegenstemmen dus ten zeerste bemoei lijkt werd. De andere die naar het stern- bureel niet gingen mochten dan vrees koesteren voor politie en geheime politie. Socialisten en Kommunisten hebben wel getracht hier en daar strooibriefjes tegen het Nazi-regiem uit te deelen maar wie in het bezit werd gevonden van dergelijk briefje werd gestraft als landverrader. Hadden al die moeilijkheden om tegen te stemmen niet bestaan dan toch had men zich moeten verwachten aan een groote zege voor Hitler want het ging bier ten slotte om een buitenlandsch beleid en weinig of geen Duitschers kunnen gevon den worden die niet den strijd aanmoedi gen voor de rechtsgelijkheid van Duitsch land met de andere landen, op alle gebied. HITLER'S LAATSTE VERKIEZINGSREDE TE KEULEN Te Keulen, in het vroeger ontmantelde gebied, hield Hitier zijn laatste verkie zingsrede. Aldaar werd hij luisterrijk ontvangen en gansch de stad was bevlagd en getooid. In zijn rede betuigde Hitier andermaal zijn vredesgezindheid. Nog verklaarde Hitier dat in Europa orde kan worden ge bracht alleen door de volkeren zelf maar niet door juristen en politiekers. Hij treedt op voor den vrede en het recht en de vrij heid van zijn volk en hij reikt de andere volkeren de hand. Hier werd Hitier ook langdurig toege juicht. BERLIJN IN FEESTROES Op Zondag 11., 29 Maart, dag der ver kiezingen in Duitschland, verkeerde Ber lijn in feestroes. De stemlokalen, ingericht in scholen, stations en koffiehuizen werden te 9 uur geopend en ts 18 uur gesloten. In gansch de stad heerschte een feeste lijke stemming. Overal wapperden vlaggen aan de huizen. De trompetters blaasden verzamelen en spreekkoren noodigden de kiezers aan te stemmen voor Hitier. Dezen die hun verkiezingsplicht reeds volbracht hadden droegen in het knoops gat een metalen plaatje. Niet alleen te Berlijn maar ook in alle steden en dorpen heerschte er feest. Te Brunswick werd een os door de straten ge dragen en droeg als opschrift: Wie niet stemt is een os DE DUITSCHERS IN HET BUITENLAND STEMDEN OOK Nabij verschillende havens der wereld hebben Duitsche schepen de st.mmen op genomen der Duitschers verblijvende in den cmtrek dier havens. Door de zorgen van Duitsche afgevaardigden werden de kiezers in booten afgehaald in de haven en dan aan boord van het schip gebracht waar zij hun stem kondon uitbrengen. De schepen waarep de stem kon uitgebracht worden moesten in volle zee vertoeven, dit volgens de internationale verplichtingen. EEN OVERV/ELDIGEND SUKSES VCOR HITLER. BIJNA ALLE KIEZERS TER STEMBUS. 99 STEMMEN VOOR HITLER. De kiezing, of liever de vo!kstemm:ng, is uitgelocpen op een overweldigend sek ses voor Hitler. Lit was trouwens ook voor zien. Er waren 45.428.641 stemgerechtigden. Bij de stemming werden 44.952.476 geldige briefjes in de stembussen gestoken waar van er 44.409.522 gunstig waren voor Hit- Ier en enkel 542.954 tegen den Rijkskan selier. 98.99 t. h. van de stemgerechtigden n:b- ben dus hun stem uitgebracht en ,n de zen zijn er 98.79 t. h. die voor Hitier ge stemd hebben. Het gansche Duitsche Volk wil dus her stel van zijn eer, rechtsgelijkheid en vol ledige soevereiniteit om op dezen grond slag den wereldvrede te bestendigen. Deze uitslag bewijst niet dat bijna alle Duitschers als een man achter Hitier staan over alle punten van zijn programma maar alleen in dit geval wel om het bui tenlandsch beleid van den Duitsehen Führer. Hitier leidt dus zijn volk waarheen hij wil. Hij is machtiger dus in zijn land rian gelijk welk andere dictator en heeft wat aangaat de buitenlandsche politiekrecht te spreken in naam van het gansche Duit sche Volk. Hiermede dient rekening ge houden. Dit doet ook bedenken tot welke ge vaarlijke reactie Hitier, en het Duitsch® Volk, in zekere ge allen in staat zouden kunnen zijn. Baaaag; (Zie vervolg 2* EKBSHOHiaaai b!aJ.)

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 1