MAES-ROMMENS Bij de aanstaande Handelsfco? te leper 'T ROOS KRUIS LIJKREDE ALLERHANDE TIJDINGEN Bericht aan de Landbouwers en Dorschers JEROME VANL00T-CASTEL BRIEF UIT BRUSSEL VROUWENHOEKJE Bi) de aanstaande XIII* HandeUfoor welke gedurende de komende Paaschda- gen te leper plaats heeft, willen we onze Lezers nader kennis laten maken met het ontstaan, den groei en den invloed van de Iepersehe Handels- en Nijverheids- kamer. aan wiens werking de huidige Handelsfoor haar ontstaan te danken heeftmaar ook even de nabije toekomst- I. gelijkheden van onze streek in over weging nemen. GESCHIEDENIS Toen de oorlog voorbij was, en de te rugtrekkende troepen onze stede met tal van herinneringen en schatten uit het verleden, in puin nalieten, zijn de Ieper- Ingen. door het heimwee naar het Va derland gedreven, één voor één naar hun «mculende haardsteden teruggekeerd, en iiehhen met bewonderenswaardige moed, een nieuw leven opgebouwd. Aan die taaie trbcidswil is het te danken dat heden onze stad. schooner dan ooit, uit haar puinhoop is opgerezen, landgenooten en vreemdelingen aanzettend hunne vacan tia reis lanes onze gewesten in te zetten of te eindigen, waar ze met verbazing de reeks prachtige monumenten komen be wonderen, en genieten van de streelende kunstzin, die onze voorouders zoo roem rijk heeft gemaakt. Doch dc oorlog heeft niet alleen racn- sclienlevcns opgeëisebt, en statige gebou- wen'als kaartenhuisjes doen ineenstorten. De oorlog heeft ook en vooral een om wenteling in de sociale ideecn der mensch- held veroorzaakt, in de verhouding der menschen onderling. Waar deze revolutie zich in den beginne als een warboel van gedachtenstroomin- gen uitte, teekenen zich heden des te klaarder de doeleinden af van deze na- oorlogsche bewegingen. Waar van den eenen kant, de liberale vrijheidsleer, als bet eenig geldend wacht woord klonk, en van den anderen kant, de sociaal-demokraten. in het andere uiter ste vervallend, de vrijheid in handen van 'den Ptaat-Voorzienigheid stellen, heeft de Kerk, bij monde van haar Pausen, de onhoudbaarheid van deze valsehe leerstel sels met klem bewezen, en tevens de weg aangetoond voor een hernieuwde sociaal- economische orde. terug gegrondvest op de zoolang miskende zedenleer, waar de vrijheid zich gebonden weet door de be langen van anderen en de belangen der gemeenschap. (Encyclieken Rerum Nova rum en Quadragesimo Anno.) Ons, Katholieken, moet dit verheugen. Dit feest mag vel eens goed onderlijnd wo-den. om de gangbare meening, alsof de Kerk niets doet voor de stoffelijke be langen van de menschen, den kop in te dru' kcn. Indien er wat meer naar dc leerling van de Kerk wefd omgezien, dan stonden we thans niet aan de rand van den afgrond. Dc oorlog heeft aldus nieuwe toestan den in het leven geroepen en een om wenteling in het raderwerk van de volks huishouding teweeggebracht. Wanneer we de statistieken nagaan, daar krijgen wij e-ti duidelijk beeld van de veranderde structuur van onze nijverheids- en han delsondernemingen. Waar vóór 1880 de landbouw in ons land op bijna gelijken voet kwam te staan met de nijverheid, z'vu we de landbouwbedrijvigheid gelei de'-'- afnemen, ten voordeele van handel c' nijverheid. D-t deze wijzigingen zich ongeveer in dezelfde zin hebben verklaard te leper, vooral a- d*n oorlog, hoeft wel niet be wezen. De overorootc meerderheid van Inndehon'Wnemingen in onze streek stelt een moeili'k probleem, vooral wanneer men nagaat dat de economische rol van den handel zich bepaalt tot tttsschenper- soon van de voortbrenger en de verbrui ker. En het is dan ook onmiddellijk dui delijk dat het afzetgebied van deze han delaars niet tot leper of lvet Westland kan bcnerkt blijven. Daarin zal ongetwijfeld de oorzaak te vinden zi.in die de Ieperlingen tot het stichten van de Handels- en Nijverheids- kamer, in bet jaar 1(.'21, zal hebben aan gezet, n de overtuiging van de absolute noodzakelijkheid cener georganiseerde en gemeenschappelijke actie. Dc hcropbeuring en dc verdere uitbouw van onze gewestelijke buishouding, dat v<is de groote teak waarvoor de stichters stonden. Dat zulks niet binnen ccn vooraf vastgestelde tijdspanne te verwezenlijken viel is klaar, daar het economische pro bleem zoo oud is als de wereld en slechts ni-t haar zal sterven. Nederig ontstaan, maar zekere groei, al is het dan ook zeer langzaam, spreekt uit de hieroii lervolgende tabel, het aantal leden van dc Handels- en Nijverheids- kamer vermeldend, op verschillende tijd stippen 1S21 (stichtingsjaar) Aantal leden: 37 1S2S 60 153» 275 1935 294 Den eersten Zaterdag van December lf|20, had op voorstel van den Heer J. Tahon, een eerste vergadering plaats waarop een voorloopig bestuur werd sa mengesteld als volgt: HH. Vermeulen H., Tahon J., Vergracht NI., Declerck R., Van- derghote If., Bagein M., Notebaert A. Op 8 Januari daaropvolgend hield de Iepersehe Handels- en Nijverheidskamer zijn eerste algemeenc vergadering, waarop 3' handelaars uit de stad aanwezig waren en die dan ook dc eerste leden uitmaakten DE HANDELSFOOR ti^j' ontstaan van onze jaarlijksche Handelsfoor is één van de schoonste vruchten yan deze gemeenschappelijke bedrijvigheid. Waar de eerste handels markten tot het Iepersehe gewest beperkt bleven is de huidige foor tot een druk bezochte beurs uitgegroeid welke voor menig handelaar, tentoonstelier of niet, een verhooging van zijn jaarlijksch zaken- tijter beteekent, een ruimer werkveld 'eett mogelijk gemaakt en daardoor een cjcr stoffelijk bestaan. Dat onze Han- uc oor n'et alléén waarde heeft om de Propaganda jjie ervan uitgaat, maar voor- C~nc economische beteekenis heeft ge- tuin kunntn ,a' van neringdoeners ge- <en. De hiernavolgende cijfers geven een duidelijk beeld van de steeds markt! belangstelling van onze jaar- Deelnemers Aantal Stands Ten huizo bezoeken Jaren 1924 35 1925 1926 V7 1927 58 1928 so 1929 ïi 1920 as 1935 (p 70 96 110 120 105 108 110 125 4.200 7.000 8.100 9.871 10.124 10.253 10.543 15.746 c aanstaande XIII6 Handelsfoor gaat i om een sukses tegemoet. Het bijzon- tlcr, ,Comit^'t heeft alles in het werk ge- e d om de aandacht van het binnenland, 'Mwel als van het buitenland op deze gebeurtenis te vestigen. We kunnen dan ook met anders of onze Lezers aanspo ren rte tentoonstelling te bezoeken, en te komen genieten van de aanblik onzer heerlijke heropgebouwde stad. Als beloo- Unig voor de moeite wacht U een aan gename en leerrijke dag, en voor de ban de <menschen een dag van zakenuitbrei- «iug. DE TOEKOMST! e mogen niet nalaten even nog le wijzen op enkele resultaten door de wer king yan de Iepersehe Handels- en Nij- verheidskamer bekomen. óór ons ligt het verslag van de wer king over het jaar 1935, waar tusschen haakjes gezegd onze zoete Vlaamsche tale nogal gewrongen werd naar fran- •che leest. Naast de actie gevoerd om een betere verkeersregeling te bekomende mede werking aan de toeristische propaganda; het protest tegen de prijsverhooging van steenkool en clectriciteitenz... moeten we vooral de jarenlange pogingen aan stippen, voor het herstel van de vaart leper-Komen, welke in 1935 met sukses werden bekroond. Nochtans, niemand kan het ons kwa lijk nemen, als we hier uiting geven aan de gedachten van menig Ieperling, die dc noodzakelijkheid van dit herstel be twijfelen. Op dat punt zijn de nieeningen zeer uiteenloopend. Hoe tegenstrijdig de opvattingen ook mogen zijn, ééne zaak is onbetwistbaardat, zoo de vaart welke leper met de Leie, en langs daar om met de binnenwateren van ons land moet ver binden, geen onmiddellijk nut schijnt te zullen opleveren, deze toch tot de ont plooiing van onze gewestelijke economie kan en zal bijdragen. Daarvoor echter zal men, naar onze bescheiden meening, moeten zorgen dat op de beide oevers van onze vaart een nijverheid tot stand komt die rechtstreeks of onrechtstreeks belang heeft bij het ver voer te water. Daar liggen de groote toe komstmogelijkheden voor leper. Wanneer we hier spreken van nijverheid, dan be doelen we geenszins de groot-nijverheid. onze aardrijkskundige ligging laat zulks ten anderen niet toe. maar een nijver heid aangepast aan het overwegend han delskarakter van onze streek. Wanneer Het ons mocht gelukken initiatieven in dezen zin op te wekken, dan staat het zonder twijfel vast dat leper een heerlijke toekomst is weggelegd. Zouden de Ieper lingen hunne kapitalen weigeren te beleg gen in ondernemingen waarover ze niet alleen onmiddellijk en van nabij toezicht zullen kunnen uitoefenen, maar die hen rechtstreeks weer ten goede zullen ko men? Wanneer we dit mochten bereiken, dan zien we in het verschiet, van de hui dige Kaai tot over de Kruisstraat, een arbeiderswijk uit den grond rijzen, die voor de uitbreiding en dc bedrijvigheid van onze stad van groote beteekenis zou zijn. Dat de nij veraars niet uit eigen bewe ging zich hier zullen komen vestigen, maar daartoe aangemoedigd en desnoods met enkele tijdelijke voordeelen dienen gesteund, spreekt van zelf. Hier pas staat de Handels- en Nijverheidskamcr voor een nieuw en groot vraagstuk, dat voor leper een onbetwistbaar levensbelang uit maakt. Wij twijfelen er niet aan of het Bestuur zal ook hier zijn man weten te staan. Het weze ons nochtans toegelaten de meening voorop te zetten dat het hoog tijd wordt in de schoot van de bestaande organisatie, een technisch studiecomiteit op te richten, samengesteld uit gespecia liseerde krachten, dat de specifieke belan gen van de streek grondig zou instudee- ren, om zijn navorschingen in praktische plannen vast te leggen en uit te werken. Ware het tevens niet nuttig: een regel matig verschijnend bulletijn, in de vorm van het jongste jaarverslag, de wereld in te zenden, om aldus de invloedsfeer van de Handels- en Nijverheidskamer ver huiten onze gewestelijke grenzen uit te breiden Nu allerwege, ook in ons land Goddank, het economisch liberalisme den rug wordt toegekeerd, kunnen we niets beter wen- schen dan dat onze Handels- en Nijver heidskamer het zijne moge bijdragen om den weg voor te bereiden naar een beter geordende bedrijfsorganisatie, waar de kristelijke deugd van naastenliefde en gemeenschapszin weer in eer zal hersteld en gehouden worclen. We willen niet sluiten zonder een drin genden oproep te hebben gericht tot alle Westlanders, en tot de Ieperlingen in het bijzonder, om zich eensgezind rond de werking van de Handels- en Nijverheids kamer te scharen. Mochten deze regels U een beeld heb ben gegeven van het grootsche werk dat dient gedaan te worden, willen we ons streek economisch leefbaar maken. Een woord van dank nog aan den Heer J. Tahon, de rustelooze werker en pro motor van onze Handels- en Nijverheids kamer, voor de inlichtingen die hij ons zoo bereidwillig heeft verstrekt. «■■■aaiBBHHUiMHaaaMBBS* Waarom lijden aaa HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER MAANDSTONDEN {all de Wonderbars Bruine poedert vanj der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaat-Waat. U oofenblikkeliik .onder fckedrlt}',# ttvolctn van deze pijnen zullen bevrijden. De doos v. 8 poedert 4 fr. De driedubbele doos 25 poedert 10.00 fr. Te verkrijgen in alle goeds Apotheken of vrachtvrij tegen postmandaat. Gebruikt ze eens, U zult nooit geen an dere meer gebruiken.l uitgesproken door C. Lievens, School hoofd, n-mens Collega's en Leerlingen, bij de Begrafenis van Meester 15* E-fcqpt v^**1-7 Onderwijzer aan fh -r.om-ne Jongensschool t- Pocikapeiïe. Eerwaarde H ren, Geachte Familie, Geachte Toehoorders, In deze treurige omstandigheid kom ik uit naam van Meesters en Leerlingen een laatste hulde, een laatste vaarwel toestu ren aan onze duurbaren afgestorvene, Meester Désiré Vandecasteele. Deze droeve taak heb ik te meer be- hertigd om reden van de ambtsbroeder lijke en persoonlijke vriendschap die steeds tuschen ons bestaan heeft. Meester! hier bij uw graf, graf, slechts voor enkelen sedert kort een ze kerheid, maar voor U zelf zoo vroeg en tot liet laatste uur nog onverwacht, hier, bij uw open graf, in 't bijzijn van uw naastbestaanden, te midden uw col lega's, uw leerlingen, uw vrienden, hier leg ik openbaar en oprecht getuigenis af yan uw onkrenkbare rechtgeaardheid op alle gebied. Meester Vandecasteele! Gij waart een plichtbeselTende. ernstige onderwijzer, een echt christen opvoeder, die de talenten waarover gij beschiktet steeds ten volle gebruikt hebt, zoolang gij kondt, ja, lan ger dan het mocht, om uw opvoeders ambt onberispelijk te vervullen. Meester, gij waart steeds een zeer ge willige collega, altijd bereid U te offeren en lasten op U te nemen voor den goe den gang der school. Uw heengaan zal nog lang een leemte laten in onzen dage- lijkpchen wandel. Gij waart ook een mensch vol naasten liefde geen behoeftige kondt gij door sturen geen goed werk op de parochie of gij hebt het gesteund; geen plechtig heid of gij bracht er het uwe bij. Gij waart ten slotte voor ons een voor beeld door uw eerbied voor overheid en gcz.ag, zoo wereldlijk als geestelijk. Na reeds in talrijke scholen gestaan te hebben is Meester Vandecasteele hier in 1924 toegekomen. Gedurende meer dan 11 jaar heeft hij het beste van zich zelf ge geven aati de opvoeding der kleinsten van Poelkapelle. Echt vaderlijk en tevens kin derlijk eenvoudig ging hij met zijn kleu ters om. Het was steeds een aandoenlijk tafereel dé Meester naar school te zien stappen, flink en fier, te midden een zwerm kleinen die hem bij zijn huis gin gen opwachten. Even lief om zien als hij ginder, Mees ter alleen, op zijn speciaal koertje, onder den speeltijd, gezeten op een stoel, aan 't jokken en aan 't babbelen was met zijn kleine gasten. Hij was waarlijk een goede herder tusschen zijn schaapjes. De liefde tot het kind was de grondslag van zijn methode. De ouders mochten op hun beide ooren slapenbij hem waren hun kinderen veilig Hoevelen van ons jong geslacht hier, hebben van hem geleerd hun eerste gods dienstbegrippen hun eerste wetenschap? Hoevelen heeft hij niet, o, met liefde en toewijding bereid tot hun eerste Biecht, tot hun eerste H. Communie? En steeds, en ieder jaar opnieuw, met een even groote, waarlijk bezielende godsvrucht. Allen die vóór hem op de banken ge zeten hebben, dragen onvermijdeljik meê, voor hun heele leven, de indrukken door hem in hun jeugdige herten geprent, in drukken van ware deugd en christen le venszin. Beste Leerlingen die mij aanhoort, volgt steeds de wijze lessen en raadgevingen U door Meester Vandecasteele mee ge geven Hij was voor U een levend voor beeld. Als dank, wees hem indachtig in uw gebeden De duurbare afgestorvene verdient niet alleen de hulde van leerlingen en colle ga's, maar ook van de ontelbaren wien hij zoo menigen dienst bewezen heeft; en van zijn christen werklieden wiens eerste sociale werker hij hier is geweest. Daarom, geachte Familie, treur niet hopeloos om zijn heengaan. Voor zijn daden wordt hij heden reeds door God voor ecuwig beloond, want, zoo 't van iemand mag getuigd, dan is 't wel van hemDie er velen zullen onderwezen hebben, zullen schitteren in den hemel als sterren aan het firmament. Daarom, van wege leerlingen cn colle ga's roep ik U toe: Vaarwel, Meester! Tot weerziens bij den Heerl I Alvorens uwe r ipen te doen voor uwe benoodigheden van het seizoen wendt U ee.-t bi,: Tel. Elverdinge 92. VLAMERTINGE waar gij alle slag van nieuwe ma^iicnen kunt verkrijgen, onder ander da wereldberoemde pikbindmachien DEERING Ook alle soort van OKKASIE MACHIENEN, zooals maaimachienen, meststrooiers, strooipressen, motoren, locomobielen en ook twee goede DORSCHERS van groot vermogen. Alle herstellingen aan de be.-te voorwaarden. IBBBBBBBBBBBBBBBBBHIlBBBBBBBBBEIBBBBBBSBBBaBBflBflBBBBfllBBBB Geen honigkoek is fijner als die der Poperingsche «Werkende Bie»; «Kindervreugd» zoo is haar naam, Wereldvermaard haar goede faam. En men drinkt een kopje te meer. Met t Amandelbrood broos en teer, .Vraagt de Waren der Firma Ieperstraat, POPERINGE. MEER LANDEIGENAARS Den 25 Maart 1936, te 14 ure, wordt er te Watcm in de «Café Georges», open bare verkooping gehouden van 5 stukken zaailand van 47 aren. 41 aren. 91 a. 60 ca., en 45 aren gelegen te Roesbrugge, en van 1 ha. 38 a. 50 ca. gelegen te Watou. Onlangs kocht een Watounaar 4 aren 80 centiaren hoving voor 12.000 fr., 't rij aan 25 fr. de vkm.en twee Provenaars 3 a. 77 ca. bouwgrond, gelegen te Proven, aan 4.9U0 fr., 't zij 13 fr. de vkm.. ea 3 a. 7 ca. 50 ma. bouwgrond, ook gelegen te Proven, voor 4.000 fr., 't zij ook aan 13 fr. de vkm. Konden een, of meer, groepen werk lieden. die van zin zijn wat grond te koo pen om wat hoving te hebben of zich een huis te bouwen, malkaar verstaan, om een of meer der vijf aangebodene koopen z-a-'i- .d te laten overslaan op hun aan- geste'den zaakwaarnemer, die, na den overslag, command zou verklaren op hun ne namen voor elk een deel van den over- geslegen koop. zij zouden goedkoop aan bouwgrond of hoving komen, en geen 25 of 13 fr. per vierkante meter betalen, 't zij 250.000 fr. of 130.000 fr. de ha. Die 10.000 fr. intresten kan trekken van 250.000 frank aan 4 fr. p. h. bij Staat of Gemeen tekrediet schijnt niet genegen 250.000 fr. te betalen voor een hectare land. die maar rond de 1000 fr. pacht opbrengt. Wordt bet land op den voet van 30.000 fr. de hectare verkocht, zij zouden hun ge- wenscht land bekomen aan 3 fr. de vkm. Belgie. blijf in vrede met al. En met uw gebuurs vooral; Willen uw geburen vechten. Dat z'alleen streven om hun rechten. WAT EEN OUD SCHRIJVER ZEIDE: Dronkaards brengen dronkaards voort zet Plutarchus, en de geleerden komen telkens en telkens weer met onderzoekin gen voor den dag, die dat oude woord tot waarheid maken. Dr Legrain vond oo 829 afstammelingen uit dronkaards~ezinnen 21 doodgebo ren: 18 krankzinnig; 4.5 lichamelijk zwak; 6.5 teringachtig; terwijl op de andere 50 nog voorkwamen de minder waardigen, lijders aan toevallen, enz. BOUWGROND OnHngs kocht een werkman te Kernen 529 vierk. meters bouwgrond voor 8923 fr., 't zij op den voet van 17 fr. de v. m. Een ander kocht te Wervik 119 vierk. meters bouwgrond voor 5009 fr., 't zij op den voet van 42 fr. de v. m. Een ander te Poperinge 525 v. m. bouw grond voor 11000 fr., 't zij op den vcet van 21 fr. de v. m. Een ander te Waasten 733.50 v. m. bouwgrond voor 6000 fr., 't zij op den voet van 8 fr. de v. m. Een ander te Hollebeke 937 v. m. bouw grond voor 7494 fr., 't zij op den voet van 8 fr. de v. m. En een ander te leper 295,65 v. m. bouw grond voor 14.782 fr., 't zij op den voet van 50 fr. de v. m. Moesten die gronden per gemet of per hectare openbaarlijk te koop gesteld ge weest zijn, zij zouden maar rond de 30.000 fr. per hectare, 't zij 3 fr. per vierkanten meter, overgeslagen geweest zijn. Waarom koopen eenige werklieden niet gezamenlijk een hectare grond, voor rond de 30.000 fr. de hectare, en verdeelen zij onder hen niet wat zij goedkoop koopen? VLIEGERS IN AMERIKA In de V. S. van Amerika richten ver scheidene Amerikaansche maatschappijen geregeld vervoer per vliegtuigen in; de voornaamste zijn de Transcontinental and Western Airen de United Air lines Zij dweerschen het grondgebied van New-York in 't Oosten tot Los Angeles in 't Westen, die 4200 km. van malkaar ver- scheên liggen, in 15 uren, dus met eene snelheid van 56 uren per uur. Uit de luchthaven van New-York wordt ook gevlogen naar Chicago en andere volkrijke steden; zoodat cc daar, onder dag en nacht, 80 vlieginachinen vertrek ken, en een geregeld vervoer verzekeren; dat Is tweemaal meer dan uit de lucht havens van Croydon bij Londen, Le Bour- get bij Parijs en Het Tempelhofbij Berlijn, te samen. Tusschen New-York en Chicago namelijk, zijn er alle dagen 10 vliegtreinen weg en weer, en vliegen er omtrent een half millloen menschen per jaar. Men betaalt zoo eene vliegtocht 160 dollars. De kooplieden, de jxilitieke hoofden, de gazetopstellers en andere be talen liever 160 dollars om in een uur of vijf te Chicago te zijn. dan 140 dollars om per ijzerweg, na drie dagen aan te landen. Tusschen New-York en Los Angeles zijn er omtrent 200 lichttorens opgesteld, om de vliegmachienen, die, in de verhouding van 60 's nachts vliegen, op eene hoogte van 3.000 meter, den weg aan te duiden. Ieder vliegtuig der Transcontinental and Western Air (T. W. A.) wordt door de lucht gestuurd door een enkelen stuur man, maar hij is geholpen door een soort windhaan met drie keppen. De reizigers kunnen er in goede zetels zitten en in zachte bedden slapen en werden bediend van eten en drinken. Europa is ten achter, voor 't vliegen, bij Amerika. Maar nu is men op het gedacht geko men van lange reizen aan te vangen met een zwaar vliegtuig, dat een lichter rus tend vliegtijd meêvoert, tot dat het zwaar dere moet nederdalen en het lichtere al leen op eigene krachten de reis kan voort zetten. TEGEN AFZETTERIJ Het Staatsblad van 23-3-1936 kondigt de volgende wet af: Wordt gestraft met 8 dagen tot 3 maan den gevang, en met 200 tot 1.500 fr. boete, of met eene van die straffen alleen, hij, die wetende dat hij in de volstrekte on mogelijkheid is om te betalen, in eene daartoe bestemde inrichting zich dranken en spijzen heeft laten opdienen, die hij daar geheel of gedeeltelijk heeft verbruikt, zich slaping heeft doen geven in een rei zigershotel of in eene herberg, of een huurrijtuig In huur heeft genomen. In geval van herhaling kunnen de straffen verdubbeld worden. De voormelde misdrijven kunnen enkel vervolgd worden op de klacht van de be nadeelde partij. De'betaling van den prijs, en, desvoor- komend, van de door de klagende partij voorgeschotene gerechtskosten, of het ver zaken aan de klacht van deze laatste, doet de publieke vordering vervallen. CONSIGNATIEKAS Volgens Kon. Besluit van 12 Maart 1936 mag de Consignatiekas bij de hypotheek bewaarders niet alleenlijk geld, maar ook titels en waarden In bewaring ontvangen. De Heer Minister van Financiën is be voegd om het te betalen bewaar- en be- heerskxm te bepalen. INDEX OP 15 MAART 1936 In verhouding van de kleinhandelsprij zen in April 1914, bedraagt het index cijfer 678 voor het koninkrijk, zoodat de levensduurte 6 tot 7 keeren grooter is dan vóór den oorlog, maar is gezakt tot 86,6 in verhouding van de gemiddelde prijzen van April 1927 tot ebïde Maart 1928. In alle geval, wij kunnen met Belgische franken goedkooper leven in België dan in Frankrijk en in Holland, waar wij, voor één Franschen frank, 2 Belgische franken, en voor één Hollandschen gulden, 20 Bel gische franken moeten betalen. AARDIG Een man krijgt een onwettig kind en erkent het voor 't zijne in den geboorte- akt. De vrouw trouwt wat later met een anderen man, en man en vrouw erkennen beiden het vorig kind als het hunne, en wettigen alzoo s kinds toestand volgens art. 331 B. W. De ware vader sterft, broeders en zus ters nalatende, die geheel de erfenis op- eischen. Maar het onwettig kind spant een proces in om de helft der erfenis toe gekend te zijn, volgens art. 757 B. W. en het komt zijn proces te winnen te Ber gen Mons). (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 26-3-36. De agitatie in verband met de aanstaan de wetgevende verkiezingen komt los. Wel is de datum van de verkiezingen nog niet vastgesteld. Maar de kiesvereeni- gingen zijn aan 't werken, kijken uit naar sympathieke kandidaten am daarna de lijsten op te stellen, met dewelke zij naar den verkiezingsstrijd gaan trekken. De wijze van aanduiding is veelal ver- schillend, en dat onderhoudt 'n beetje on rust. Waar ouden wegvallen komen nieu we in de plaats. Bij de liberalen te Brussel is een nieuw systeem in toepassing gebracht, namelijk de Kandidaatstelling bij programma-op bod De afgevaardigden zetelen daar als le den van 'n liberale-politieke jury. en ze beoordeelen de kandidaten naar hetgeen ze voordragen en de manier van voordra gen, maar ook in zeker* mate van hun po litieke verdiensten uit het verleden. Met beloften voor de toekomst komen ze riet klaar. Zóó hebben Zondag niet min dan 20 as pirant-kamerleden voer de liberale partij en 10 aspirant-senators beurtelings gezegd wat ze reeds hebben gedaan, en wat ze nog zullen doen als ze maar gekozen ge raken. De eerste aspirant-kandidaat, die voor de jury optrad, was Mt Janson-Meehe- lynck, die niet te spreken was voor poli tieke -financieele zwendel, maar integen deel taalvrede wil zien heerschen. M. Delanne, provincieraadslid, is voor taalvrede en nationale eenheid. Senator Catteau gaf aan wat hij in den Senaat allemaal verwezenlijkt heeft, en bevestigde zijn getrouwheid aan de Grond wet. M. Dierckx, gewezen Minister, is niet te spreken over Rexieme, corporatisme en dictatuur. Maar hij kon niet dulden dat de zakenmenschen die zijne partij in 't Parlement vertegenwoordigen, zouden ver dacht gemaakt worden. M. Collard zal ontslag nemen als ge meenteraadslid als hij senator mag wer den. M. Huisman-Vanden Nest, senator en schepen, hna'de voor zijn verdediging aan. dat hij altijd het officieel onderwijs heeft verdedigd. M. Demets, senator, heeft de parlemen taire vraagstukken bestudeerd, vooral de landverdediging cn de economische vragen. M. Maes, burgemeester van St Pieters- Leeuw, legde een korte liberale geloofsbe lijdenis af, en is voor 't Locarno-pakt. M. Bossaert, burg-meester van Koekel- berg, moest op vragen antwoorden: a) hebt ge uw kinderen niet naar St Louis gestuurd: b) verbiedt hij in zijn werk huizen niet de aansluiting bij liberale syndikaten?; c) is hij geen voorstaander van gelijke toelagen aan 't onderwijs? Daarop liet hij een lang antwoord volgen. M. Blondiau, 10° kandidaat, heeft zich teruggetrokken. Dan kwamen de kandidaat-kamerleden aan de beurt. De Grauw, algemeen partij-sekretaris, blijft gehecht aan de liberale beginselen. De Winter, van Grimbergen, is voor staander van syndikaten en mutualiteiten. Victor de Laveleye, algemeen sekretaris der liberale federatie, gaf een uitvoerige verklaring over de internationale politiek, en is voorstaander van strenge kontrool op de financieele inrichtingen. Ernest De Muyter, vliegenier, sprak over economische vraagstukken. Vande Wiele had het over de drukking die de voorgaande regeeringen altijd heb ben uitgeoefend. In alles wil en zal hij ra- dikaal zijn. Marcel-Henri Jaspar zegde in andere woorden, dat de liberale partij hem heel veel verschuldigd is. en dat hij altijd in "rstandhouding is geweest met M.M. Dierckx en Ingenbleeck. Mundeleer, ondervoorzitter van de Ka mer, zegde zich te verheugen over den strijdlust der liberalen. Hij beweerde dat in zake onderwijs te Brussel een echt dwangsysteem bestaat, en dat hij Mun deleer dus groote diensten heeft bewe zen aan den Middenstand. Motz trad op als kandidaat voor de jon ge wachten. Met die serie heb ik het zelf opgegeven. NIEUWS UIT BEUSSEU Z. M. de Koning heeft hoofdminister Van Zeeland ontvangen. M. Louis Piérard, Soc. Député, en M. Van Langenhove, Al gemeen Sekretaris van Buitenlandsche Zaken, vormden, een drietaL Intusschen werd bekend gemaakt dat Ernest Cravatte, wisselagent te St-Joost- ten-Noode, een deficiet heeft van één mil- lioen. De Ministerraad vergaderde Maan dagnamiddag onder voorzitterschap van M. Van Zeeland. Goedkeuring werd ge geven aan een verklaring over de mili taire kwestie, die Dinsdag in 't Parlement werd voorgedragen. De Speciale Machtendestijds door de Regeering Van Zeeland gevraagd, vervallen op 't einde dezer maand. Het militair vraagstuk moet nog be handeld worden, en over 't getal parle mentsleden is steeds geen akkoord bereikt. De Minister van Binnenlandsche Zaken handhaaft zijne zienswijze omtrent het getal van 180 kamerleden. De Walen wil len t getal opdrijven tot 202. Anderen zijn voor 't behoud van het tegenwoordig ge tal: 187. De successierechten zouden eene ver andering ondergaan. Zondagavond, in de zalen van den Senaat, is een banket aangeboden aan den Graaf van Vlaanderen. Onder de aan wezigen, M.M. Van Zeeland; Poncelet, Voorzitter van de Kamer; de Ministers Hymans en Spaak; Vinck, Ondervoorzit ter van den Senaat; P.-E. Janson en graaf de Broqueville, Oud-Ministers; Galopin, Gouverneur van de Société Générale; Dustin, Rector van de Hoogeschool van Brussel, en Hayot de Termicourt, Proku- reur-Generaal bij het Beroepshof. DALING DER LEVENSDUURTE Het Ministerie van Economische Zaken heeft de levensduurte vastgesteld naar de index-cijfers van 15 Maart, vergeleken met deze van een maand tevoren. Het index-cijfer is in 't geheel met vijf punten gedaald. Dat is een meêvaller van de Regeering. Het index-cijfer van de vorige maand teekende 683 punten; nu: 678. Per provincie: Antwerpen, van 710 op 703; te Brussel van 730 op 725; te Gent van 660 op 663; te Luik van 674 op 673; Antwerpen (provincie) van 697 op 691; Brabant van 687 op 681; West-Vlaande ren van 687 op 681; Oost-Vlaanderen van 672 op 666; Henegouwen van 698 op 692; Limburg van 670 op 663; provincie Luik van 630 op 676; Luxemburg van 682 op 679; provincie Namen van 678 op 673. BRUSSEL, 2-4-36. 't Parlement zal de volgende week uit eengaan. De Kamer waarschijnlijk den Woensdag; de Senaat Donderdag of Vrij dag. Blijft dat gehandhaafd, dan zal het wellicht de eerste maal zijn dat een deel van de Wetgevende Kamer zal zetelen (jp Witten Donderdag en Goeden Vrijdag. Voor Maandag en Dinsdag wordt het verslag verwacht van Hoofdminister P. Van Zeeland over het gebruik van het volmachtregiem. Dat zal een lang en lij vig stuk zijn. Dit staat in elk geval vast: de Wetgevende Kamers gaan de volgende week uiteen. Wanneer de nieuwe Wetgevende Ver kiezingen? Twee datums worden aangege ven: 17 en 24 Mei. Er Is spraak dat de Provinciale Ver kiezingen zouden plaats hebben tegelijker tijd met deze voor de Wetgevende Kamers. En waarom niet? Vcor beide verkiezingen dragen de kiezers toch dezelfde politieke opinie, en belde verkiezingen zijn ook ver plichtend. Ge moet echter onderscheid maken tus schen - loopinde geruchten en besliste zekerheid. In elk geval: hoe korter de agitatiejee- riede, hoe beter vow de rust en de bczin- ning van het land. Over t getal parlementaire mandataris- sen Is nog geen bepaalde beslissing geval len. 't Gaat voor de Kamer tusschen 180, 187 (tegenwoordig getal) en 202. Na tuurlijk. dezen; die cp "t randje staan, zullen wel den voork -ur geven aan het hoogste cijfer (202). Ik houd geen pro- nostiek voor over de uitkomst der be slissing die vallen zal. De P.e peering he ft nog geen beslissing genomen betreffende de openbare amb tenaren die ook een mandaat verlangen. Maandagavond heeft de Regeering be raadslaagd tot 23 ure. Niet min dan twaalf besluiten werden, getroffrn, die allemaal behooren tot het volmachtregiem. De verkiezingsontwerpen zouden Don derdagavond moeten afgewerkt zijn. Vrij dag komt het legerstatuot dan In behan deling. Denzelfden dag zal d» Ministerraad nog eene beraadslaging houden. VEEKIEZI.VGSMEUWS Minister Hymans ls zevende gerang schikt op den poll der Bru^selsche libera len. Vroeger stond hij steeds een der eer sten op de lijst. Max. burgemeester, wil met h*m van rangschikking verwisselen, maar Hymans heeft bedankt, zal vrede nemen met de plaats die hem is toegewezen. De verkie zing van den zevenden kandidaat is Zeer twijfelachtig voor de liberalen. M. Maurice Lippens, voorzitter van den Senaat en liberale Senator van het Arrondissement Gent-Eekloo, verzaakt be paald aan de hernieuwing van zijn man daat. Hij verdwijnt natuurlijk tevens als voorzitter van den Senaat. Hij heeft trou wens reeds genoeg mandaten vervuld: Gouverneur van Congo, Gouverneur van Oost-Vlaanderen, Minister van Verkeers wezen, enz. Aldus maakt hij plaats voor anderen. Baelde valt bepaald weg van de libe rale kandidatenlijst van Antwerpen. Het verlies zal niet beel groot zijn, ook r.let voor de liberalen. EEN ROOD-BLAUW ♦"RIJDENKERSCONGRES Socialisten en liberalen hebben Zaterdag en Zondag in het soc. Achturenhuis te Brussel een gemeenzaam vrijdenkerscon gres gehouden. Ruim 500 afgevaardigden. In de zaal volgende opschriften: Het Kle rikalisme, ziedaar de vijand: De godsdienst is de opium voor het volk; Het Klerikalis me zal nooit ontwapenen. 't Is dus aan den vooravond van de Wetgevende Verkiezingen dat zij gemeen zaam uitpakken met hun haat tegen het Katholicisme, tegen de katholieke geloofs belijdenis. Nooit tevoren hebben zij het zoo aangedurfd. Wat beduidt dat het anti klerikalisme en de godsdiensthaat over weldigend zijn geworden. De voorgedragen verslagen zijn in Le Peuplezeer beknopt en allesbehalve dui delijk weergegeven. Aan 't bureel zaten Boulanger, Terwa- gne, Conreur, Christiaens, Victor Ernest, Strivay, Brain, Laroche, Foucart, Jennis- sen en Mej. Pardon. Victor Ernest, de leider van de roode vrijdenkerij, had het over de kloosters en de kloosterlingen, over de «zwarte pest», over de honderd miljoen die besteed wor den aan de krankzinnigen die In kleri kale gestichten opgenomen zijn. Zijn be sluit was: Vereenlging van de linkerzijden; Tegen het klerikalisme; Voor de verdedi ging der openbare scholen; Voor de l>e- seherming van alle verdrukten; Voor de verdediging van alle vrijheden. De liberale député Foucart vertelde dat de groote meerderheid der Staatsambte naren allemaal klerikalen waren, dat hij heel zijn leven strijden zal tegen het kle rikalisme. Rand Strivay handelde over het kle rikaal gevaarin Congo, over de voor rechten der Zendelingen in Congo, over de formidabele rijkdommen die zij daar opstapelen, en hij deed een beroep op alle anti-klerikalen om de koloniale lo terijen te doen mislukken, enz... Jennisssn, de sectaire liberale député van Luik, hield de strijd voor tegen de klerikalisatie der rechterlijke instellin gen, voor de afschaffing van den gods- dienstigen eed, tegen alle maatregelen die de echtbreuk verhinderen. Een ander afgevaardigde vroeg een spe ciaal congres van vrijdenkers om het kin dervraagstuk te bespreken. Louis Perceaux vertegenwoordigde de Fransche vrijdenkerij. Hij ziet geen fas cistisch gevaar, maar dc kerkelijke in stellingen zullen het land «klerikaliseeren». De verslagen over den tweeden congres dag zijn in Le Peuple niet weergegeven. Waaruit men besluiten mag, dat het kle rikalisme nog heel wat wreeder overdon derd werd. Met die enkele brokken weten we nu toch waar de roode en blauwe anti-kleri kalen naartoe willen. In de toekomst mogen we ons daaraan wel verwachten, dat de socialistische en liberale vrijden kers nog wel gemeenzaam zullen durven optreden bij de verkiezingen. Godsdienst haat is hoofdzaak geworden bij hen. De rest is slechts bijzaak. Dat moet onthouden worden! De liberale Gazette van Erussel ls over dat antiklerikaal emigres niet te spreken. In plaats van dringend werk ?an te pakken, zaait men nu verdeeldheid in de liberale rangen. Onder voorwendsel van vooruitgang, gaan we minstens 25 jaar achteruit, 't Is zoo dat men gelijk geven zal aan Minister du Bus de Warnaffe, die verleden Zondag te St Gillis zegde aan De- grelle: Gij beschuldigt ons, geen enkel vraagstuk op te lossen waarin de gods- dienstkwestie betrokken is. Maar wij botsen tegen een onverdraagzame anti- klerikale meerderheid. 't Is La Gazette die dat aanhaalt. HET ALGEMEEN CHRISTEN WERKERSVERBOND Het Hoofdbestuur van het A. C. W. ver gaderde Dinsdagvoormiddag om zijn hou ding vast te stellen over het legervraag- stuk en den diensttijd der militieklas van 1936. M. Marck hield zakelijke voorlich ting. Volgend besluit werd eenparig aan genomen Het Hoofdbestuur van het Algemeen Christen Werkersverbond, Neemt akte van en stemt volledig In met het besluit der Regeering: af te zien van de door haar in haar wetsontwerp van 11 Februari 11. gevraagde herzie ning der mfiitiewet van 1928 wat de vast stelling van den duur der diensttermijnen betreft, zoolang de dcor haar tot stand gebrachte Gemengde Kommissie zich niet zal hebben uitgesproken over de hervor mingen welke, in gevolge het onderzoek van ons militair statuut en van de nieuwe gegevens in zake het vraagstuk onzer grondgebiedsverdediging, gepast zullen b ij- ken; Beslist diensvolgens, het verslag over de werkzaamheden der voormelde kommissie af te wachten alvorens zijne houding te bepalen in de verschillende problemen die gesteld zijn op het gebied onzer huidige legerinrichting en op dat onzer grensaf- sluiting; Dringt aan opdat de Kommissie, zonder uitstel, hare werkzaamheden zou aanvan gen en o.m. de volgende kweet ie zou on derzoeken: de huidige staat van ons leger, de rol en de noodzakelijkheid der onlangs gevormde nieuwe eenheden de toestand van het kader op alle gebieden, het in voege zijnde stelsel van oproepingen de gewestelijke indeeling het statuut der vrijwilligers en de door dezen waar genomen bedieningen de militaire on derwijsgestichten, het gebruik der talen in het leger de gevolgde opleidingsmetho den het zedelijk en stoffelijk lot van den soldaat de organisatie van den ge zondheidsdienst, de toestand der wape ning en vervoermiddelen de inrichting der militaire aankoopdiensten en aanbe stedingen de militaire arsenalen en fa brieken de stoffelijke organisatie onzer grensverdediging de noodwendigheden der dekking beschouwd o.m. van bet stand, punt van den diensttermiju de on afhankelijkheid van ons verdedigingssys teem de krijgsdienst baarheden, de In- dustneele mobilisatie de bescherming der burgerlijke bevolking tegen de lucht aanvallen de nationalisatie vdn de oor logsindustrie de te verwezenlijken be zuinigingen, en*.; Stelt met spijt vast dat de leiding dier Kommissie aan een Nederlandsch-onkun- dige personaliteit werd toevertrouwd en eischt dat in die Kcmmiesie de Nederland- sche taal op volkomen gelijken voet met de Fransche worde gesteld. De Parlementaire Lrgerkommissie ver gaderde Dinsdagnamiddag Schier eenpa ri? werd bekrachtigd wat 's voormiddag* bij het A. C. W. was vastgelegd. H. Hey- man werd als verslaggever aangeduid. De Socialisten hebben vorigen Vrijdag een partijcongres gehouden om hun pro gramma voor de wetgevende verkiezingen vast te leggen. De tekst van het aange nomen programma beslaat anderhalve ko lom kleine tekst. Ze zijn voor eene Regeering van den °rbeid; voor structuur-hervormingen (zon der fce zeggen dewelke)voor nieuwe eko- ncmische expansie; voor goede sociale po litiek en voor den vrede. Over het militair vraagstuk zijn dan nog afzonderlijke besluiten. Die besluiten werden aangenomen met 343.737 stemmen tegen 157.517, en 38.829 onthoudingen. Wat hier volgt, behoort niet tot de be sluiten van het sec. Congres. Maar 't is andere thé! Luistert maar: De aandeelhouders der Bank van den Arbeid hebben voor het burgerlijk Ge recht gedagvaard de gewezen beheerders van die bankinrichting, en vorderen eene schadevergoeding die geschat is op 25.215.622,81 fr. De beheerders die gerechtelijk verzocht worden tot die restitutie zijn: M.M. An- seele, Chèvremont, d'Asseler, Louis Ber- trar.d. Balthazar, Cnudde, P. De Bruyn, De Bunne, Lemaire, Logen, Lombard, Mansart, V. Serwy, Martel, H. Vande Meuiebroeck, E. Vanderheggen, Van Roos- broeck. Van Sweden, Velders, Verlammen, Ach. Vleurinck. Fr. Wart, J. Heckers, Alf. Dubois en A. Van Wyne. Daaronder zijn: één staatsminister (Bertrand); vier volks vertegenwoordigers; drie senators; en de anderen allemaal hooge person na ges uit de B. W. P. DE WETGEVENDE EN PROVINCIALE VERKIEZINGEN Het staat bepaald vast dat de Wetge vende en Provinciale Verkiezingeu zullen plaats hebben op eenzelfden Zondag, zijn de 24 Mei. 't Is de Koning die de datum der ver kiezingen vaststelt. Dat besluit zal dus niet meer veranderd worden. De beslissing is nog niet gevallen over het getal volksvertegenwoordigers en se nators. (Deze laatsten maken altijd d« helft uit van t getal volksvertegenwoor digers, maar hun getal wordt dan nog aangevuld door coöptatie). Over 't getal gaat de strijd tusschen 180.187 (tegen woordig getal) en 202. In Kamerzitting van Woensdagnamid dag kwam daarover nog een heftige kijf partij. Dinsdag had er een andere kijfpartij plaats. Pierco, liberaal, wilde een dagord* doen aannemen, waarbij de wensch werd uitgedrukt dat de alkooiwet van 29-8-1919 zou herzien worden. M. Brunet, oud-voorzitter der Kamer, deed bemerken dat de Kamer geen wen- schen uit te drukken heeft, maar over wetteksten beraadslaagt. Na wat twisten werd de voorafgaan- delijke kwestie aangenoBien met 73 stem men tegen 50 en 2 onthoudingen. Minister Bovesse (Onderwijs) 1s tot betere gevoelens gekomen. De toestand in de Middelbare School te Nieuwpoort zal terug normaal worden. Derhalve zal er voorts gebeden worden. De Socialisten herdachten 11. Zondag te Roux de gebeurtenissen van 1886. De socialistische Senator Elie Braconnier, die de betooging op alffand volgde, zakte in een en was dood. LAATSTE BERICHTEN De Rexlsten hielden Dinsdagavond mee ting in eene fabriek te Ronse. Ze duurde van 20 tot 23 uur. Vindevogel. Christen Demokraat, sprak tegen, werd toegejuicht en uitgejouwd. Hij handelde over plaat selijke omstandigheden, en zegde zelf rexist te zijn, maar op een andere manier. Beide groepen trokken er zingend van door. Maandag 't zal Maandag Kamer zitting zijn zal hoofdminister Van Zee land aan 't Parlement verslag uitbrengen over het gebruik van 't volmachtregiem. Nog twaalf nieuwe besluitwetten moeten afgekondigd worden. De verkiezingsvraagstukken moeten Don derdag afgehandeld zijn. Ds Senaat zal op Goeden Vrijdag nog het legervraag- stuk moeten behandelen. «BHBBNHl BBHB3IBEi33 LOOFT DEN HEER! Looft den Heer, den God der Liefde! Hij verlaat de zijnen niet. Schreit ons oog, wen droefheid gri:fde 't Zijne nochtans vrisnd'lijk ziet. Looft den Heer, Hij 's enkel goedheid! Zelfs na 's onweers duist'ren nacht Schenkt natuur ons nieuwe zoetheid Als de boog des Vredes lacht! SPREEKWOORDEN Alle menschen kunnen niet groot zijn, maar iedereen kan goed zijn. Niemand kan wel gebieden, dan die e -:t heeft leeren wel gehoorzamen. De erkentenis is de eerste zorg van eene vrome ziel. Op eene haastige vraag dient traag ge antwoord. ALS ALLE VROUWEN DIT WISTEN zouden ze minder tijd verkwisten. Wanneer uw vleesch braadt, keer het dan om met een lepel in plaats van met een vork. De punten van de vork prikken gaatjes in het vleesch, waardoor het vleeschsap wegvloeit. Wist U dat zeep er beter op wordt, wan neer ze blijft liggen? Koop dus gerust vat stukken zeep op voorhand. Emaille vaatwerk, waarop vlekken zijn, kunnen we reinigen door te wrijven met grof zout, nat g;maakt met beetje azijn. Verfvlekken cp onze vensterruiten ver wijderen we met een sterke oplossing van soda in water. Met een flanellen lap wrij ven. Om de confituurpotjes te dekken neemt men dun papier dat in de melk gedoopt is. Dit droogt hard en luchtdicht op. Moddervlekken op onze regenschermen maken we uit met een lapje, flink nat van brandspiritus. IN DEN HOF Haast U om erwten, peulen en tuinboo- nen te leggen en spinazie te zaaien. Zaal bloemkool en witte zomer- of groene Sa voy e kool, ajuin, porei, peterselie, boon en, enz. 't Is ook 't moment van de aspergie- bedden aan te leggen. A Wat begeert U, manneke? (Jongen). Voor 5 fr. traan a. u. b, maar ge moet maar een klein beetje ge ven... 't is ik die 't moet innemen! GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE DEN! NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND. ZOO STEUNT GE ONS. DANK EROM.

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 9