Grootsche Hulde van een gansche Volk aan Pater Damiaan «VOORUIT»» en de Godsdienst De Oorlog lialië-Abess Haar het einde Vinnige insinuatie op Pater Damiaan VLAAMSCHE KATHOLIEKEN, ONTHOUDT! '«is De Italianen hebben de eindzege behaald De Negus op de vlucht en Addis-Abeba bezet BRENGT OP ROND DEN KIESSTRIJD Het verloop der gebeurtenissen in het Arrondissement leper-Poperinge-Wervik Edel besluit van Dr Brutsaert. Hij komt niet ogj. Hij wil r'st dat Katholieke stemmen verleren gaan DE ABESS1N1ERS GANSCH VERSLAGEN NA DE OVERWINNING WE ZENDEN ONS BLAD I I I (VERVOLG) Wij hebben vroeger meermaals met ci taten aangetoond hoe dit blad geen ge legenheid laat voorbijgaan om den gods dienst te bespotten. Ten slotte konden ze niet meer antwoorden doch gingen na tuurlijk met hun geniepige overvallen verder. Zij kunnen neerhalende zinspelingen maken op wat ons in het geloof en dezes bedienaars heilig is. Op de onfaalbaarheid (31-1)op de christelijke beschaving (2-2) op de broeders der christelijke scholen (alle Zondagen); op Beauralng (16-2); op het huwelijk als uitvindsel van Kerk en staat (15-3). Zij kunnen missionarissen gemeen be spotten omdat ze geld vragen (18-19-20 Maart); den hemel uitdagen om wonde ren te doen (5-4). Zij kunnen liegen dat Mexicaansche geestelijkheid op schoolkin deren schieten (4-4); hel, vagevuur en De Kerkelijke en Burgerlijke Overheden in den stoet. - In 't midden Z. Em. Mgr Van Roey, Aartsbisschop van Mechelen. DE STOET. Na de plechtigheden aan de kaal trok de stoet, die de lijkkist vergezelde, naar de Kathedraal door de straten van Antwer pen. Een beschrijving van dien stoet ge ven ware onmogelijk. Bijna een uur duur de de opeenvolging van duizenden vaan dels, van hoogwaardigheidsbekleders, van geestelijken en van de bloem van onze Katholieke Jeugd. Leden van de Middenstandsjeugdbon den, Kajotters, Kajotsters, studeerende jeugd, Klaroeners en Hernieuwers, leden van de Boerenjeugd, Bonden van het H. Hart, leden van beroepsverenigingen, kunst- en turnkringen, vereenigingen en congregaties alsmede boy-scouts, brancar diers en verpleegsters, afgevaardigden van politiekorpsen, brandweermannen, oud strijders en invalieden, de kapel van het 5* Linieregiment en 4 afdeelingen met vaandel, leden van het American Legion, kerk- en kapelmeesters van de stad Ant werpen, de bemanning van de Merca tor het inrichtingskomitpit, de familie van Pater Damiaan, de Gidsen enz. Misdienaars in purper en wit, paters en broeders uit gansch het land volgden en daarna de Ridders van het H. Graf en deze der Souvereine en Militaire Orde van Malta, de kanunniken, de abten, de bis schoppen en de Kardinaal, allen in groo- te kleedij. Dan een machtige groep Paters Picpus die den prachtigen praalwagen, waarop de kist werd geplaatst, voorafgaat. De Priw.w. gen was in wit sutijn, overtrok ken met een Belgische driekleur, en voortgetrokken door zes witte paarden met zwarten vederbos. Achter den wagen stapten de Pauselij ke Nuntius Mgr Micara, de gezant der V. S. van Amerika, de leden van de Re geering, de staatsministers, en andere noogere personaliteiten. Wat al unifor men, decoraties en ridderorden. Langs den weg groette de menigte zeer •erbiedig wijl de praalwagen voorbijtrok. IN DE KATHEDRAAL. De stoet bereikte de Kathedraal waar de plechtige absouten gezongen werden. De kerk was alleen toegankelijk voor dc hoogste genoodigden, de Familie De Veus- ter en de Paters Picpus, waartoe Pater Damiaan behoorde. Z. E. P. Rutten sprak dan over Pater Damiaan, die grooter was dan de andere menschen, die de eer, de roem en de trots ls van Kerk en Vaderland en die ons een zoo groote les heeft gegeven van zelfop offering. Z. EM. KARDINAAL VAN ROEY OVER PATER DAMIAAN. Na Z. E. Pater Rutten sprak Z. Em. Kardinaal Van Roey over Pater Damiaan, eerst in het Nederlandsch en vervolgens ln het Fransch, in volgende zin: De plechtigheden van heden zijn niet alleen een rouwhulde maar ook een jui chend vreugdefeest. De gebeden der doo den en de Liberawerden gezongen om de ziel van Pater Damiaan aan te bevelen aan Gods Barmhartigheid wijl ieder mensch behoefte heeft aan gebeden en smeekingen, zoolang God, door de onfeil bare uitspraak der Kerk, niet verklaard heeft dat hij van de glorie der gelukzali gen geniet. Voor ons ls het een overgroot geluk en «onder twijfel een onderpand van zegen voor ons land, voortaan het stoffelijk overblijfsel van den verhevensten held der christelijke naastenliefde. Z. Em. Kardinaal Van Roey dankte dan den Koning die de noodige voetstappen heeft aangewend bij den President der V. S. van Amerika om te kunnen beko men dat het stoffelijk overschot van Pa ter Damiaan naar België zou mogen over gebracht worden. Ook de overheden der Hawaï-eilanden dankt hij omdat zij in deze overbrenging hebben willen toestaan. Het stoffelijk overschot van Pater Da miaan heeft een triomfantelijke reis ge daan Na Honolulu en San Francisco is het thans de beurt aan Antwerpen en gansch België dat vertegenwoordigd wordt door den Koning, de Regeering, door het Episcopaat en burgerlijke en militaire overheden, door de onafmeetbare volks massa om een ontvangst aan te bieden can Pater Damiaan. Daarop zou Leuven hierin volgen. Verder nog zegde Z. Em. Kardinaal Van Roey: «Toen Pater Damiaan, de heldhaftige missionaris, na zeventien jaar verblijf te midden zijner melaatsche broeders, zijn cardsch omhulsel aflegde, dat de vreese- lijke ziekte onkennelijk had gemaakt, dan had hij het toppunt bereikt van het li chamelijk verval. Maar deze algeheels inzinking, deze deerniswaardige lichamelijke vernietiging was er noodig om den luister te doen schitteren van de onsterfelijke ziel die zich voor God en den naaste had geslachtof ferd. Voor 't oog van gansch de wereld werd het afschuwelijk tooneel omgezet in een visioen van licht en schoonheid; de christenheid verscheen in heel zijn reine grootheid; men werd er van bewust dat een man van buitengewone beteekenis was heengegaan, een van die verheven wezens die het menschdom veredelen, de wijl zij door hun leven en opoffering en liefde aantoonen tot welke hoogte de na tuur, door de gratie geholpen, bekwaam is op te stijgen. Thans leeft hij krachtiger en werkelij ker dan ooit. Laten wij ons vertrouwen stellen in zijn weldoende inwerking in de zielen; laten wij geloof hechten aan zijn onzichtbare bescherming. Indien ons zijn glorieuse overblijfsels terugkomen, als een heilig palladium, beteekent dat niet een inzicht der Voorzienigheid die ons zijn vermogen de hulp en bijstand wil verzekeren? Hij zal zijn geliefd vaderland indachtig zijn en het ter hulp komen; hij zal onze gees telijkheid zegenen, onze kloostergemeen ten, al onze geloovigen, zijn broeders in Christus; hij zal het keurkorps onzer missionarissen bezielen; hij zal bij de jeugd talrijke roepingen verwekken tot een leven van apostolaat, ten dienste van Christus en van de Kerk! Deze dag weze dan niet alleen de voor bijgaande verheerlijking van een roemvol- len medeburger; hij weze voor ieder van ons een aansporing en een aanmoediging ten goede; hij werpe een hoopvolle licht straal op de duistere toekomst, en brenge aan al de beklemde harten een onder pand van vertrouwen en van vrede! Orgelspel besloot deze aandoenlijke en grootsche plechtigheid. DE TWEEDE STOET. Na de kerkelijke plechtigheid werd de lijkkist weer buiten gedragen en geplaatst op een katafalk. Soldaten houden er de eerewacht. De tweede stoet moest nu deflleeren voor het stoffelijk overschot. Zulks geschiedde met meer dan een uur vertraging. Deze tweede stoet was een vertegen woordiging van gansch het Katholiek België, een machtige katholieke volkshul- de. Boy-scouts stonden met neergebogen hoofd aan de hoeken van de baar. Meer dan een uur defileerde de tweede stoet, bestaande uit Kajotters, Derde-Or- delingen, boy-scouts, verpleegsters, tur ners, Kajotsters, Boerenjeugd, en al wat België aan Katholieke bonden telt was er vertegenwoordigd. Duizenden vlaggen wer den in den stoet gedragen. Dergelijke ver zameling vlaggen werd nog nimmer gezien. Een talrijke groep uit Nederland trok ook voorbij de baan. Nooit zag Antwerpen zulk een stoet en jaren zal men erover nog spreken. DE LAATSTE TOCHT. Het was zeven en half uur toen de twee de stoet voorbijgetrokken was. De praal wagen werd dan terug voorgebracht en de lijkkist erin geschoven. Duizenden trokken nog mede tot aan de greXs van Antwerpen waar het stoffelijk overschot van Pater Damiaan dan geplaatst werd op een auto-lijkwagen die de tocht ver der doen zou. Met twee uur vertraging werd de laat ste tocht dan ingezet. Zoowel te Berchem, te Lier, te Konings- Hooikt, te Tremeloo, als in de andere ge meenten waar de lijkwagen moest voor bijtrekken, stonden duizenden langs den weg geschaard om den lijkwagen te groe ten en een gebed te storten. Te Tremeloo werd het de profondis gezongen toen de lijkwagen aldaar aan kwam. Van daar trok men naar Leuven. Omstreeks 12 uur in den rncht kwam de lijkwagen toe te Leuven. Gansch de stad was bevlagd en getooid. Op de Sint Pieterstoren speelde de beiaard. Dichte drommen stonden langs den weg en verbeidden sedert uren de aankomst van den lijkwagen met zijn kostbare la ding. Op den weg waren overal bloemen ge strooid. Gansch Leuven werd overrompeld in den laten avond en nacht. Vergezeld van een lange stoet werd de lijkkist van aan de grens der stad naai de hoofdkerk gebracht. In de hoofdkerk werd de lijkkist opgesteld en den nacht door mocht de bevolking er voor defllee ren, wijl een nachtwake werd gehouden. Gansch den nacht en den vroegen mor gen werd door allerlei Katholieke groe peeringen hulde gebracht aan den held van Molokaï. Te 10 uur werd, met assistentie van Z. Exc. Mgr. Van Roey, een plechtige lijk dienst opgedragen in de hoofdkerk van Leuven. Slechts genoodigden mochten de kerk binnen die volgepropt was en bui ten stonden dichte drommen te wachten en te bidden. Generaal Dubois vertegenwoordigde er den Koning. Talrijke hoogere personali teiten waren aanwezig. Daar Mgr. Cruysberghs ongesteld was werd de kanselrede die hij moest houden afgelezen. Door Zijne Eminentie Kardinaal Van Roey werden de absouten gezongen. Na de kerkelijke plechtigheden werd te midden van een knielende menschenzee de zegetocht door de straten der stad aangevangen. In stoet trok men naar het klooster waar Pater Damiaan De Veuster als jonge frater vertoefde en zich vormde in gebed en versterking. Gansch den nacht en tot den Dinsdag avond hield de defilee aan van dezen die een laatsten huldeblijk wilden brengen aan den Apostel der Melaatschen. Den Dinsdagavond werd de lijkkist dan bijgezet in de kapel hiervoor bestemd, ka pel die met een Ijzeren hekken is afge sloten. Men schat dat Maandag namiddag al leen minstens 12.000 personen zijn voor bijgeschoven voor de lijkkist van Pater Damiaan. Het stoffelijk overschot van Pater Da miaan wiens geest in zijn vroegere kloos tergemeenschap heiligend blijft voortle ven, vertoeft thans onder de jongere me debroeders. Het is een der duurbaarste schatten van het katholieke Vlaanderen DE HULDE VAN Z. H. DEN PAUS AAN PATER DAMIAAN. Uit het Vatikaan is de Zeer Eerw. Pater Van Houtte, provintiaal van de Paters Picpus, een telegram toegekomen waarin Z. H. de Paus ook hulde bracht aan Pater Damiaan, die naar Z. H. de Paus een der heerlijkste bladzijden vulde van de Apos tolische geschiedenis. Z. H. de Paus sloot zich aan bij de verheerlijking dien held van christelijke Liefde gebracht. De Hei lige Vader schonk ook zijn zegen aan al len die aan die verheerlijking deelnamen, vooral aan da leden de* Familie De Veuster. doodzonde als bijgeloof uitschelden (26-4) en den godsdienst als slaapmiddel aanzien (17-18-19-26 April). ZIJ kunnen de Kerk echt gemeene fl- nantieele bedoelingen toeschrijven die ze nooit gehad heeft (22-4), en Pater Mor- lion woorden toeschrijven die hij nooit gezegd heeft (1-3). Zij kunnen hun gemis aan argumenten aanvullen door karikaturen van Paus, bisschoppen en geestelijken (15-2, 19-3, 12-4). Zij kunnen met veel genoegen berichten dat een Italiaansch Monseigneur zelf moord gepleegd heeft en opzettelijk ver zwijgen, wat zelfs in liberale bladen stond, namelijk dat deze geestelijke leed aan een zenuwziekte (19-4). Zij mogen dan ten slotte, ondanks dit alles, nog om de gunst der geloovigen be delen door, tot vervelens toe te herhalen dat de socialisten niet tegen den Gods dienst zijn (8-1, 15-4, 19-4). Het walgelijkste stukje is echter ge schreven door VAN. in het nummer van 2 Mei en hekelt de eerbewijzen die men Pater Damiaan toegekend heeft. VAN. schrijft o.a.: «Ten eerste, er zijn voor mij geen groote en kleine dooden en ik beween slechts deze, die mij aan het hart liggen of die vielen in den dienst van de humane idealen, die de mijne zijn. De wijze waarop men mijn dierbare doo den, mijn dierbare levenden en mezelf, gedurende de jaren van strijd, in dienst van deze idealen heeft behandeld, heeft me hard gemaakt, en geleerd geen erbar men meer te hebben voor onze vijanden Daarmeê weten wij dan aanstonds dat de schrijver, Pater Damiaan als vijand beschouwt. Iemand als Pater Damiaan staat in zijn idealisme zoo hoog, zelfs voor de meeste andersdenkenden, dat hij slechts vijanden kan hebben bij hen die een gansch tegenovergestelde laag bij de grondsche mentaliteit bezitten. Het zijn maar dezulken in wier brein het kan op komen een poging te wagen om edele fi guren van het gehalte van Pater Damiaan tot op hun bezoedeld niveau te trekken. Daargelaten, dat de mannen van de wetenschap het er nog steeds ndet eens over zijn, of de melaatschheid wel be smettelijk is buiten de geslachtsgemeen schap, willen we aannemen, dat Pater Damiaan zich zonder terughouding en met de gansche volheid van zijn christe lijke ziel aan de verpleging van de me laatschen heeft gewijd, en dat hij hierbij al zijn moreele en lichamelijke krachten heeft verteerd». (Vetjes van ons). De waardeerende slotwoorden kunnen de geile insinuatie van de eerste zin uit dit paragraaf niet te niet doen en ieder die nog een greintje eerbied heeft voor bovenmenschelijke heldendaden die hij zelf niet kan stellen en die ook ndet van hem verwacht worden, zal die zinspelin gen aanvoelen als modder. Pater Damiaan was een pater, gestor ven in de uitoefening van zijn beroep. Met of zonder uw respekt, waarom moet daar zooveel gewag van gemaakt wor den? Wat is er Immers voor bijzonders aan het leven van Pater Damiaan? Wacht VAN. misschien op de verzeke ring der geleerden dat melaatschheid niet kan overgezet worden door geslachtsge meenschap om deze ongelukklgen te gaan verzorgen? Ten slotte zullen we nog eens de woor den herhalen dewelke Balthazar na een heele reeks citaten van onzentwege op 8 Jan. 11. schreef in VooruitWaar en wanneer hebben wij ons gemeen en hatelijk tegenover den Godsdienst aan gesteld? Waar en wanneer hebben wij ons onverdraagzaam aangesteld? De lezer antwoorde zelf, want als de socialisten het doen zal het weer gaan over zinnen uit hun verband gesleurd en zullen ze nog eens tot vervelens toe herhalen dat ze niet tegen den Godsdienst zijn. M.V. K.A. Bisdom Brugge. sasaHaaasfiBaaBSBHaasHSBaBBa Après 1'E spang e, la France; après la France, la Belgique. (Na Spanje, Frankrijk; na Frankrijk, België.) (iLe Peuplevan 6 Mei). I IN MEMORIAM EERW. HEER A. DEBRIE Pastoor te St-Joris (Nieuwpoort). Zaterdag reeds vernamen we 't droe vige nieuws; E. H. Debrie, Pastoor te Sint Joris, is dezen voormiddag haastig over leden. Nadere bijzonderheden werden later be kend: 's Morgens, na de leering van de Esre-Kommunikanten, had hij biecht ge hoord en was per fiets weggereden naar de begrafenis van E. H. Vandaele, rustend priester te Zevekote. Dichtbij de gemeen te is hij van zijn velo gestuikt en in een droge gracht terechtgekomen. Voorbijgan gers troffen hem daar levenloos aan. Een bijgeroepen priester gaf hem nog de H. Olie. Hij is gestorven ten gevolge van een hartaderbreuk. E. H. A. Debrie werd geboren te Kort- rijk den 18 November 1869. Priester ge wijd in 1894, was hij eerst verscheidene jaren Onderpastoor te Bavikhove en Eegem. In Juli 1924 werd hij Pastoor te Sint Joris-aan-IJzer benoemd. De parochianen kenden hem steeds als voorbeeldigen herder, minzaam van in borst, gemoedelijk van omgang, altijd ge dienstig en vooral liefdadig tegenover be hoeftige n en armen. Iedereen weet ook dat hij de noodige stappen heeft gedaan om de brug over den Ijzer te krijgen en ze toch bekomen heeft. Daardoor was het mogelijk voor de menschen van De Polderin recht- streeksche verbinding en voeling te bliji- ven met het overige van de parochie. Nu nog had hij een feestzaal gebouwd, maar zijn werk was nog niet voleindigd en hij mocht hier, op aarde, de inwijding niet bijwonen. Veel menschen, eerst en vooral paro chianen maar ook veel Nieuwpoortnaars, zijn het stoffelijk overschot gaan groeten en hebben er een gebed gestort voor zijn zlelerust. De glimlach was nog altijd op zijne lippen, zijn goedheid straalde nog op zijn wezen. Zoo is hij overleden en het loon voor zijn werk bij God gaan ont vangen. met CHAMPIGNONS te kweeken In een ongebruikt klein hok. Wij zullen U juist aantoonen wat U doen moet. Zonder on dervinding, kunt ge aan dit opbrengend tijverdrijf een onbepaalde uitbreiding ge ven. Vraagt heden nog de brochuur Nr 155, kosteloos, aan Vasteland Cham pignon Nijverheidte Linkebeek. Dt bloedverwanten van Pater Damiaan raken het bout van Hz Leuven ia de krypte, waar de groote missionaris tiisuu i Niettegenstaande alle pogingen der Katholieke Kringen, zijn deze er niet toe gekomen een lijst voor de Kamer samen te stellen waar Dr Brutsaert zijne verdiende eerste plaats weer kon innemen, In eene stemming, die wij afkeuren en waarvan de geldigheid te betwis ten valt als men wel de standregels der Katholieke Unie van ons arrondissement raadplesegt werd Heer De Man aan geduid als eerste kandidaat, met 6 stem men tegen 5 stemmen aan Dr Brutsaert, en één wit briefje. Dit gebeurde op 7 Maart 11. Sedertdien werden drukke onderhan delingen gevoerd tusschen de belang hebbende partijen; voorstellen werden van weerskanten gedaan, maar tot een akkoord is er, jammerlijk, niet gekomen. Tijdens de onderhandelingen der laat ste dagen werd van weerskanten voort gegaan aan het opmaken eener lijst. In- tusschen werd op Woensdag 29 April te leper eene vergadering gehouden, waar ongeveer 80 leden der Vereeniging der Katholieke Kringen aanwezig waren. Door Heer Adv. Van der Mersch werd daar uiteengezet het verloop der 'gebeur tenissen en der onderhandelingen en door Heer Dr Brutsaert werd uiteengezet de voorstellen hem gedaan door Burger stri jd-Rex Op de vraag of wij, als katholieken, mochten méégaan met Burgerstrijd- Rex werden 80 Neen's geantwoord. De besprekingen leidden tot het besluit dat bet mogelijke moest gedaan worden om met één katholieke lijst ten strijde te gaan. Als eindbesluit dier vergadering werd beslist een voorstel te aanvoerden, vroeger gedaan door de Kristen Werklieden. Wij hadden dat voorstel altijd gesteund, omdat wij oordeelden dat het aan de twee partijen ten beste mogelijk vol doening kon geven en dat het bijzonder lijk dit groot voordeel had: dat alle katholieken, katholiek zouden kunnen stemmen, elk voor zijn kandidaat; dat zoodoende geen een katholieke stem zou verloren gaan. Dat voorstel werd dus door de Kath, Kringen aanveerd Woensdag 29 April. Bij de Katholieke Kringen, bij de Landbouwers, bij de Kristen Midden standers en bij een deel voormannen der Kristen Werklieden te leper, werd de toestand aanzien als opgelost en elk verheugde zich over de overeenkomst. Maar men had zonder den waard ge rekend en twee-drie mannen der Kristen Werklied-enorganisaüe verklaarden het voorstel niet meer te kunnen aannemen, omdat het te laat was! De ondervinding van vroeger Jaren heeft bewezen; dat het volstrekt niet te laat was; dat lijsten meermalen in nog fcorteren tijd werden opgemaakt. Om wel te doen is het nooit te laat. De geschapen toestand leidde dus tot het ontstaan van twee katholieke lijsten eene lijst De Man en eene lijst Dokter Brutsaert. De Lijst van Dr Brutsaert was samen gesteld als volgt: Werkelijke Kandidaten. 1. M. Brut saert, Geneester te Poperinge; 2. M. Van Elslande Hubert, Landbouwer te Wervik 3. M. Van Cayseele Jeroom, Handelaar te Poperinge. Plaatsvervangers. M. Vander Ghote J., Burgemeester te leper; 2. M. Thevelin, Notaris te Meesen; 3. M. Demyttenaere Rodolf, Landbouwer te Geluwe; 4. M. Dur nez-Delva, Landbouwer, Schepen te Zon nebeke; 5. M. Lepoutre Robert, Provincie raadslid te Waasten; 6. M. Seys Ernest, Handelaar te leper. Al voorname Katholieken, die de streek bewonen en van iedereen gekend en ge wardeerd zijn. Lie praalwagen met het «toiien,* overschot van Pater bamia&n veriaat ce hoc.dkerk te Leuven. Zaterdag avond werd in den Kath. Kring te leper eene vergadering der Afgeveerdigden gehouden, bijeengeroepen door Dr Brutsaert. De bestaande toestand werd er onder zocht en druk besproken en door Dr Brutsaert werd volgende uiteengezet: De Katholieke Lijst van Dr Brutsaert kan met geen andere aankoppelen. Er zullen in ons arrondissement min of meer 33.000 geldige stemmen z:jn. Den lijst die alleen gaat, moet 1 '3 der stemmen bekomen om in aanmerking te komen. De lijst Dr Brutsaert zou dus moeten minstens 11.000 stemmen be komen, wat onmogelijk is. In die omstandigheden oordeelde de Vereeniging best de katholieke belangen te dienen met de lijst Dr Brutsaert niet te laten opkomen: 1. Omdat zij geen gekozen kon hebben; 2. Om te beletten dat door het indienen eener Lijst Dr Brutsaert veel katholieke stemmen zouden verloren gaan. Dr Brutsaert verklaarde namelijk: «Ik heb steeds de Katholieke Partij gediend en zal ze nu niet helpen verder vaneen scheuren. Ik wil niet oorzaak zijn dat de stemmen die onze lijst zou behalen voor mogelijk gevolg zouden hebben dat een katholiek wegvalle ten vooideele mis schien van een liberaal of een socialist. Dat doe ik niet We moeten h,erbij voeden dut deze beslissing door een deel zijner vrienden met tegenzin aanvaard werdDr Brutsaert bleef echter bij zijn woord. Als katholieken zijn wij van oordeel dat deze beslissing van Dr Brutsaert het schoonste voorbeeld is van katholieke tucht dat iemand kan geven. Hij heeft redens om mistevreden te zijn. Hij wil echter aan de katholieke krachten geen schade berokkenen en daarom wen- schen wij hem geluk om zijne beslissing. We hopen dat zijn voorbeeld anderen tot les zal strekken en tot navolging zal aansporen. En om te eindigen, we wenschen maar één .zaak DE ZEGE DER KATHOLIEKE PARTIJ Nu staan we voor het feit dat er te stemmen valt, en dat er KATHOLIEK te stemmen valt. Mistevredenheid moet nu op zij gelegd; alleen de katholieke gedachte is nu van tel. Alle nuances van katholieken kunnen samen komen op zuiver katholieke be toogingen: Antwerpen's Pater Damiaan- feesten van Zondag laatst gaven er weer het aanmoedigend bewijs van. En als men in zulkdanige betoogir.gen spreekt tegen katholieken uit andere 892 sis VERVC'LO tnERNEVENS. Na op het Noorderfront de Abessiniërs uiteengeslagen te hebben, zijn de Italia nen erin gelukt, evenwel niet zonder groo te verliezen voor weerszijden, de troepen van Ras Nasibu nabij Sasahbaneh te ver slaan en op de vlucht te drijven. De weg naar Addis-Abeba was overal open. De laatste Abessinische weerstand was gebroken, het vertrouwen was vergaan en onder de stamhoofden en aanvoerders heerschte oneenigheid. De Italianen mochten zich du3 roemen de eindzege behaald te hebben. DE NEGUS VERLAAT ZIJN LAND ANDERE AANVOERDERS VOLGEN ZIJN VOORBEELD. Zaterdagmorgen 2 Mei heeft de Negus, vergezeld van de Keizerin en zijn kinde ren, Addis-Abeba verlaten en is per trein naar Djiboutti vertrokken. Reeds eerder werd gezegd dat de Kei zerin zinnens was naar Jerusalem te gaan, doch den Negus schreef men het voorne men toe zijn hoofdstad naar het Wester- sche binnenland te verplaatsen. Begrijpelijk dus ook dat dit nieuws, dat eerst bekend werd gemaakt door den En- gelschen gezant te Addis-Abeba, in de we reld verbazing verwekte. Naar verluidt was de Negus, na de in eenstorting van zijn legers, zinnens nog een laatsten weerstand te bieden aan de Italianen vooraleer de hoofdstad prijs te geven, maar hierin vond hij geen steun bij zijn legeroversten. Dan heeft hij maar besloten zijn land te verlaten. Van zijn troon heeft hij evenwel geen afstand gedaan. De Keizer en zijn gezin zijn Zondag morgen te Djiboutti aangekomen. De Ne gus was vergezeld van Dedjaz Igazoe, den Fitaoari Berroe, Ras Kassa, Ras Guatas- joe, Dedjaz Haile Selassie, zijn oom, Reis Hailoe, enz. Te Djiboutti werden de le den van de keizerlijke familie per rijtuig overgebracht naar het Paleis van den Gouverneur. De Keizer en de Keizerin za gen er vermagerd en afgemat uit. Op hun weg werden zij eerbiedig gegroet door de toeschouwers. De leden van de Regeering en al de hoogwaardigheidsbekleders bij den Negus vergezelden hem. De Keizer en zijn gevolg zijn dan in gescheept aan boord van den Engelschen oorlogsbodem Entreprisemet bestem- mng van Haïfifa, in Palestina, waar hij volle vrijheid zal genieten maar zich niet meer zal mogen inlaten met de krijgsver richtingen in Oost-Afrika. De inscheping gebeurde op Maandag 4 Mei. Naderhand zjn ook Ras Naslboe en een Turkschen generaal Wehib Pasha uit Ad dis-Abeba vertrokken en te Djiboutti aan' gekomen. Gansch het fortuin van den Negus zou nagenoeg verloren zijn gegaan in den strijd tegen de Italianen geleverd. Wat de Negus in de toekomst doen zal is niet bepaald geweten; enkele zeggen dat hij zich in een klooster zal opsluiten, andev zeggen dat hij naar Londen zou gaan voor enkele dagen om vandaar naar Geneve te trekken om er de belangen van zijn land te bespreken, en andere dergelijke ge ruchten. Deze berichten dient men enkel met het meeste voorbehoud aan te nemen. ADDIS-ABEBA GEPLUNDERD EN GROOTENDEELS VERNIELD, Van zoohaast de Keizer en andere over heden Addis-Abeba hadden verlaten, heb ben plunderaars en opstandelingen wan ordelijkheden verwekt in de Abessinische hoofdstad en zijn aan het plunderen, roo- ven en brandstichten gegaan. Een der eerste gebouwen die verwoest werden was het keizerlijk paleis. De vreemdelingen die te Addis-Abeba vertoefden hebben een onderkomen ge zocht meestal in de Britsche, Fransche en Duitsche legaties. De Britsche legatie, op gericht op een vijf-tal kilometer van de hoofdstad, was versterkt met wallen van zakken zand, pinnekensdraad en verde digd door troepen uit Engelsch-Indië. Gansch het centrum van Addis-Abeba ging in de vlammen op. Het huls van den Amerikaanschen Vice-Konsul werd ook vernield en geplunderd» Een Amerikaan- sche dame werd door een verloren kogel gedood. In de Fransche legaties werden 15.000 personen ondergebracht, van 16 verschil lende naties. Verscheidene aanvallen wer den gepleegd op de Fransche legatie, maar zij konden telkens worden afgesla gen. Heer Helly, chef van de Engelsche Rood Kruis-af deeling te Addis-Abeba, werd ernstig gewond en overleed kort daarop, Enkele Europeanen hadden zich ver schanst in de statie van Addds-Abeba en moesten zich verdedigen tegen de ban dieten bij middel van machiengeweren. De Belgische en Turksche delegaties werden aangevallen. De Engelsche troe- penafdeelingen moesten ter hulp komen om de leden der delegatie te ontzetten en te redden. Alle verbindingen met Addis- Abeba werden verbroken. De Belgische legatie werd vernield. Uit Djibouti en De re Daoua werden Fransche koloniale troepen gezonden om de Fransche legatie te helpen verdedigen tegen de opstandelingen. Des nachts werd ook de Engelsche le gatie aangevallen en verscheidene per sonen werden hierbij gewond. De leden der Amerikaansche legatie werden overgebracht naar deze van En geland. De Zweedsche onderdanen te Ad dis-Abeba zochten hier ook een onder komen. Binst de schietpartijen te Addis-Abeba zouden 12 Europeanen zijn gedood. Frankrijk deed beroep op Italië om spoedig Addis-Abeba te bezetten, ten ein de de aanvallen tegen de legatie te doen ophouden. De Fransche legatie was als dan omsingeld door de plunderaars. De Duitsche legatie was ook goed ver dedigd en ook daar vonden velen een on derkomen. De Duitschers trokken ook op zoek naar Europeanen die ln nood ver keerden in de stad. DE ITALIANEN BEZETTEN ADDIS-ABEBA Dinsdag 11., in den namiddag, te 4 uur, zijn de Italiaar.sche troepen Addis-Abeba binnengetrokken. De Italianen melden dat nog voor zij Addiis-Abeba binnentrokken, zij bloemen aangeboden Werden door de bevolking der streek. Om de stad te bezetten reden vooraan pantserwagens. Dan volgde Maarschalk Badogllo, vergezeld van den Heer Bottai, Gouverneur van Rome, en Heer Bossona, Onderstaatssekretaris van Koloniën. Dan volgden de overige regimenten voetvolk en artillerie. Eerst rukte evenwel een ba taljon Zwarthemden de stad binnen. Langs twee zljJ-n der stad rukten de Italianen op. 25.000 Man gemotoriseerde troepen namen deel aan den Intocht. Strenge maatregelen werden aanstonds iaaaaBaiHaii8BiBaBHaaHiB»iiB8i getroffen opdat de rust niet meer zoa stoord worden. Alle openbare gebj,,!."' en kazernes werden bezet. Maarsch Badoglio ging zich vestigen in de van Italië. Wijl een laatsten aanval op de Iscbe legatie werd gedaan door de p':' deraars, werden drie Italiaansche tan" en een vijftigtal Askaris naar het dreigde punt gestuurd en kon meti aanvallers op de vlucht drijven, die dooden achterlieten. NIEUWE GOUVERNEUR VAN ADDIS-ABEBA De Heer Bottai, Gouverneur van R-,;- die Maarschalk Badoglio vergezelde, aangesteld als Gouverneur van Add". AbcbOi. DE KONING WENSCHT MAARSCHALK BADOGLIO GELUK De Koning en Mussolini hebben eej [telegram gestuurd aan Maarschalk doglio om de overwinning door hem be. haald. De Heer Badoglio zond telegra: men terug om hen te bedanken, GEJUBEL IN DE ITALIAANSCHE KAMER Maandag IL vergaderde de Italiaanse!» Kamer. Toen de Duce binnentrad, werd hij langdurig toegejuicht. Redevoeringen werden er gehouden t® te jubelen over de behaalde overwinning, I Er werd verklaard dat Italië zich vruchten niet zal laten ontrukken van dj zege en dat cfe Duce een nieuw alge. meene burgerlijke mobilisatie zou op::;, pen en dat hij te dier gelegenheid tot hej volk spreken zou. DE ALGEMEENE BURGERLIJKE MOBILISATIE IN ITALIË. MUSSOLINI SPREEKT TOT HET V0I5 ABESSINIE IS ITALIAANSCH Zooals is gebeurd bij de afkondiging van den oorlog op 2 Oktober 11., heeft Mussolini nu bij de eindoverwinning op. nieuw een algemeene burgerlijke mobili. satie bevolen, dit op Dinsdag 11. op hel oogenbllk dat de Italiaansche troepen Addis-Abeba moesten binnenruicken. Alle mannen en vrouwen moesten in alle steden en zooveel als mogelijk oei op den buiten, op straat komen en verga, deren. Vijf minuten voor zes uur Dinsdag avond, werd de mobilisatie door het geloei der sirenen en het der klokken. Alle magazijnen en winkels werden ge. sloten en alle huizen bevlagd. De arbei ders en bedienden verlieten in der haast hun fabrieken en bureelen om zich naar de gestelde vergaderingsplaatsen te be;;. - ven. Te Rome moesten allen vergader! zijn te 18.30 uur om dan in acht kolom, men te 8 uur plaats te nemen op de Vt- netieplaats. Te 8 uur verscheen Mussolini op het balkon van zijn paleis en sprak er it menigte toe. De Duce verklaarde aan het Italiaan» sche Volk en gansch de wereld te ver kondigen dat de oorlog gedaan Is en it vrede is hersteld. Na zeven maanden oor log heeft men Romeinschen vrede beto men en Abessinië is Italiaansch geworden Dan gaf de Duce lezing van het tele gram van Maarschalk Badogllo waarin deze meldde dat hij te Addis-Abeba v.at binnengerukt met zijn troepen. De beschaving zegeviert op het tabs- i rendom en hij, Mussolini, is erin gelukl I te beletten dat het konflikt met Ethiopil in een Europeeschen oorlog zou ontaar den De rede van den Duce werd met v:t gejubel en langdurige toejuichingen te- groet. Daarna begaf de bevolking zich in stoet naar het Koninklijk Paleis waar de Ko-j ning, de Koningin en Prinses Marie-José, terug uit Oost-Afrika, ook langdurig wer den toegejuicht. Tot laat in den nacht duurde de beweging nog in de Italiaan sche hoofdstad. Overal speelden de or- chetsen vaderlandsche liederen. Op bevel van den Duce was ook overal bevlagd. Naderhand werd nog gemeld dat hel sein tot de burgerlijke algemeene mobi lisatie gegeven werd door Mussolini rel! door de sireen van het Venetiaansch pa leis in werking te brengen. Na zijn toespraak ging Mussolini rustig I enkele uren vertoeven, met zijn gezin, i» I een cinema. In een intervieuw gegeven aan een En- gelsch dagbladschrijver heeft Mussolini nadien verklaard dat Italië nu een tevre den land is en dat voor Italië het kolo niaal vraagstuk opgelost is vermits beto men werd wat begeerd was. Hoe Italië nu het veroverde gebied ral organiseeren werd nog niet juist gemeld. Denkelijk zal Italië Abessinië als gewoni kolonie aanzien en het verdeelen in ge westen, volgens de indeeling der stammen rechtstreeks staande onder het gebied val de Italiaansche overheden. Wat nu de houding zijn zal van Frank rijk, Engeland en de andere Staten va» den Volkenbond in het algemeen, is nog niet bepaald. Allerlei gissingen worde» hieromtrent gedaan maar alleen de vol gende vergaderingen van den Volken- bondsraad zullen hierin klaarte kunne» scheppen. Laten wij dus den verderen verloop c'J feiten, geen oorlogsfeiten, maar diplomati sche, afwachten. Men mag zich in ieder geval eraan verwachten dat Italië nk# zal toegeven van wat het beoogt. LAATSTE BERICHTEN De Negus is te Port Saïd aangekom:»- Op de boot bevinden zich behalve de kei zer en de keizerin, de kroonprins; W prinsessen, twee prinsen, ras Kassa mtt vrouw en drie kinderen, ras Getatsjof. twee ministers, twee hofambtenaren, geneesheer van den keizer en enkele K' dienden. De anderen zijn te Djibouti mocte» blijven, wat aanleiding gaf tot beroerd» tooneelen. Naar verluidt zal de Negus slechts en kele dagen te Jerusalem blijven maar ds» naar Londen en Geneve reizen om er belangen van zijn land te verdedigen de mate van het mogelijke. Volgens zekere berichten zou Ras Nas' boe den Negus aangeklaagd hebben s» een verrader. Er werd ook gemeld dat Mussolini Abü' sinië bij Italië zal inlijven. Mussolini kreeg het groot Kruis van de militaire orde va» Savooie, wat de hoogste onderscheid!»» ls van Italië. in Belgie, van nu tot einde jaar, aan om zendt in postzegels of stort op P°5!' checkrekening 155.70 van V. San»en-V3°' neste, Drukker, Poperinge, de som v*# 13,20 FRANK. Voor het Buitenland zende men on» P* Internationaal Postmandaat: Uit Frankrijk: 27,20 frank Uit Amerika: 40,80 fr*n»' a :R3aaasshidiaaaaaBVBaifliai|i' streken, dan is de slotzin altijd dezelfde; Hoe jammer dat de katholieken zoo gescheiden zijn! Laat ons dus eens eerst en vooral alles in 't werk stellen om ook elk in zijn streek als katholieken overeen te komen. De oudere een beetje geven, de jongere niet te veel in eens nemen en allen door gebed en goeden wil werken om overeen te komen. In het kieshokje tellen geen personen; daar telt enkel het katholiek belang en het zedelijk en stoffelijk welzijn onzer gezinnen, onzer kinder3. En dat zijn onze grootste belangen, Ten tijde der eerste kristenen z«E*, de heidenen: Zie hoe ze van ai»1»3 houden We moeten daar weer naartoe. Zondag 24 Mei bestaat geen enkel bestaat de katholieke partij gevaar loopt. ZIJ MOET zegevierend den strijd kernen. Er is maar ééne katholieke lijst. Dc Brutsaert wil niet dat kathoa stemmen verloren gaan. fS Volgen wij zijn edel gebaar. KATHOLIEK E1EMMEN weze 1 ieder katholiek de leuze. «De ?operihgeasw''

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 2