Algemeen© Vergadering SNUIF van dsn Bserenbcnd t« Leuven D» S?'c«we Kners in Oostenrijk UIT KEMMEL PLECHTIGE COMMUNIE T IS KOFFIE VAN 'T PARADIJS UIT ELVERDINGE WAAR k®* *eker»t en Kerfrsfkschs Onderlinge Recepten ven Fopote pepermint Op V Pinksterendag, 1 Juni, hield de Rorenbond te Leuven zijn jaarlijkse!» (jaemeene vergadering in de ruime Fo rum zaal. OCHTENDZITTING Te 10 u. opende M. MULLIE, de nieuwe voorzin r van den Boerenbond, de och tendzitting. Het voltallig Hoofdbestuur, behalve Mar Luytgaerens om gezondheids redenen weerhouden, heeft op het podium plaats genomen. Wij bemerken: Prof. Van Dievoet, on dervoorzitter van den Boerenbond; Z. E. H Kan. Colpaert, E. H. Colen, Prof. De Vleeschhauwer, M. Raport en M. Conix. pechts van den voorzitter, Staatsminister poullet; links, M. Van Orshoven, die den beer Minister van Landbouw vertegen woordigt. Na het gebed stelt M. Van Dievoet den pieuwen voorzitter van den Boerenbond voor: M. Mullie. Daarna spreekt M. Mullie een woord van welkom tot de ruime 2.000 afgevaardigden van de plaatselijke gilden dir de ruime zaal tot in den nok vullen. Hij brengt voor de rechtstaande zaal eer. ontroerde hulde aan de nagedachte nis van Koningin Astrid. De voorzitter begroet verder de aanwe- ilge personaliteiten, waaronder wij aan tippen: Senators Orban, Smets, Smits; Volks vertegenwoordigers Blavier, Beckers, Del- puite. Maenhaut, Vanden Eynde en de K rcliove d'Exaerde; bestendig afgevaar digde Vande Velde; M. Parein, oud-voor- ttier; M. Giele, hoofdstaatslandbouw- Inirdige, alsmede de meeste leden van den Bondsraad. Waren verontschuldigd: Senators De Boodt, Sobry, en Rutten; Volksvertegen woordiger Van Hecke; bestendig afge vaardigde Comille. In afwezigheid van MGR LUYTGAE- gENS leest M. CONIX het verslag voor «ver de sociale werking van den Boeren bond tijdens het dienstjaar 1935. Uit dit verslag stippen wij beknopt enkele gege vens aan die we hier verder overdrukken. M. CONIX brengt daarna verslag uit over de werking der economische afdee lingen van den Boerenbond, waarvan hier na een korte samenvatting volgt. Een lid uit Overijsche vraagt uitleg over den toestand van de Middenkredietkas, waarop door Prof. Van Dievoet ruime uit leg wordt verstrekt. Het woord wordt vervolgens verleend eau Z. E. H. COLPAERT, 1. i. en lid van het Hoofdbestuur. Spreker doet uitschijnen hoe landbouw en Boerenbond beide uit een ernstige cri sis opstaan. Goddank de toestand van den landbouw is verbeterd en ook de toe stand van den Boerenbond is er mer kelijk op vooruitgegaan. Toch is het niet gedaan. Niet voor den landbouw in de eerste plaats, want de indexcijfers be wijzen dat de marge tusschen kostprijzen en verkoopprijzen nog steeds te groot is. De wereld is nog niet tot rust gekomen, ntegendeel. Wij moeten dus paraat blij- ■11 om mogelijke nieuwe crisisomstandig- 'den het hoofd te bieden. Wat er ook an weze, wij staan voor nieuwe toestan- -an, en aan deze nieuwe toestanden moet -nze landbouw en onze tuinbouw zich zoo snel mogelijk trachten aan te passen. On ze vereeniging zal daarin den weg wijzen en een helpende hand toesteken. Ook de Boerenbond is aan het herleven. De sociale werking, de sociale afdeelingen, ae Ecerinnenbond en de Boerenjeugdbond hebben een nieuwe vlucht genomen; de economische afdeelingen hebben insge lijks hun toestand zien vooruitgaan. Maar ook hier is alles nog niet gedaan. De hoofdbekommernis van de leiders van den Boerenbond is. in de eerste plaats, te her stellen wat afgebroken werd, want wij mo gen niet vergeten dat in de eerste plaats moet gezorgd worden dat het spaargeld voll-dig zou terugbetaald worden. Deze hoofdbekommernis mag nochtans niet de aanleiding zijn tot het laten vervallen van de overige voor onzen landbouw en voor onze boeren en tuiniers zoo belang rijk? werking. Iedereen beseft dat en heeft ook in den loop van het afgeloopen jaar ondervonden hoe noodzakelijk voor het behartigen van de belangen van den land bouw en van den tuinbouw een sterke ver eeniging en een flinke organisatie is. Spreker dost ten slotte een beroep op de samenhoorigheid van de gansche land bouwersklasse, om schouder aan schouder er. met des te meer iever, daar het nu beter gaat, de nog bestaande moeilijkhe- den te overwinnen. Deze diep inslaande rede wordt langdu- rie te aanwezigen toegejuicht. 1 MIDDAGZITTING ..middagzitting begon met een boerenlied ging de vergadering in de beste stemming uiteen. A VERSLAG OVER DL WERKZAAMHEDEN VAN DEN BOERENBOND IN 1935. A. - ZIJN SOCIALE WERKING. De eerste maanden van het jaar was de toestand van land- en tuinbouw waarlijk somb r, doch na de gebeurtenissen van einde Maart is er stilaan bsternis geko men. De Boerenbond, van zijn kant, en dat zal hier verder blijken, kon, niettegen staande de groote moeilijkheden die de gebeurtenissen van 1934 voor zijn krediet instelling hadden meegebracht, zijn wer king regelmatig voortzetten. Ledental. Het jaar 1935 bracht een vermindering mee van 4.605 leden, hetzij 3,83 Hst nieuwe jaar begon aldus met een totaal van 115.607 leden-gezinshoofden, gegroe peerd in 1.249 hoerengilden. Algemeen Secretariaat. Het algemeen Secretariaat ontwikkelde op godsdienstig-zedelijk, op maatschappe lijk, professionneel en cultureel gebied, nogmaals een zeer drukke bedrijvigheid. Zoo verzorgde het verder de uitgave van 8 weekbladen en tijdschriften, verspreidde het uit zijn eigen fonds 78.600 boeken en brochures, liet het. samen met d? andere diensten van den Boerenbond, 6.170 voor drachten geven, en richtte het in de Kerstweek een zestiende reeks studieda gen In, bijgewoond door meer dan 1.100 afgevaardigden der gilden. Het verleende zijn steun aan 482 in richtingen van naschoolsch onderwijs in land- en tuinbouw en in huishoudkunde en belegde voor het personeel dezer scho len zijn jaarlijkschen onderwijsdag. Aan bedrljfsprijskampen en land- en tuin bouwtentoonstellingen werkte het mee, waar die werden georganiseerd. Op het gebied der land- en tuinbouw techniek dienen vooral aangestipt de werking in zake veeverbetering en plan tenveredeling alsmede deze van den keu ringsdienst voor plantaardappelen. Uitzonderlijk bedrijvig was de Boeren bond, en vooral zijn Algemeen Secretari aat. waar het er om ging de inlandsche markt voor onzen land- en tuinbouw te bewaren en de maatregelen te zijner be- scherming in stand te houden of, gebeur- j lijk, weer te doen invoeren. Boeren Jengdbon d. Onze Boerenjeugdbond telt thans 469 aangesloten afdeelingen. Einde 1935 kreeg hij zijn eigen bondsblad «De B. J. B.er». Het vereenigingsleven bij onze jonge mannen kende een heelen opbloei. Zoo bracht 1935 de B. J. B. reeds een flinken stap vooruit. Boerinnenbond. Einde 1935 waren bij den Boerinnen- bond aangesloten 964 gilden met 119.006 leden, daarin begrepen 21.588 B. J. B.- sters. Een aanwinst van 6.000 leden, waar van 2.000 B. J. B.-sters. De Boerinnenbond en zijn jeugdorgani satie ontwikkelden een activiteit die geenszins moet onderdoen voor deze van voorgaande Jaren. Ten bewijze: de verga deringen der gewestelijke studiekringen, de studiedagen der Paaschweek te Hever- lee, de reeksen lessen over de verpleging van moeder en kind, de korte leergangen, de melkprijskampen, de recollectiedagen en gesloten retraites, de gewestelijke jeugdvergaderingen, de deelneming van onze B. J. B.-meisjes aan den heerlijken stoet der Paushulde te Gent, en ten slot te de boerinnendagen, die ditmaal over de 12.000 boerinnen en B. J. B.-sters geest driftig samenbrachten. Dienst voor Toezicht. De Dienst voor Toezicht leidde en con troleerde de plaatselijke hoerengilden met hun onderscheidene afdeelingen en was verder bemoeid met de arrondissements verbonden, de gewestelijke tuinbouwver- bonden, de suikerbeetsyndicaten, enz. Onze opzieners hielden op 48 verschil lende plaatsen geregeld zitdag en beleg den 153 studiedagen voor bestuursleden, zaakvoerders, enz. B. - DE ECONOMISCHE AFDEELINGEN. De Technische Dienst. De Technische Dienst ontwikkelde eene normale bedrijvigheid: 25 gebouwen wer den onder leiding van den Bouwdienst uitgevoerd. De Electriciteitsdienst trad op als raadgevend-ingenieur van 40 gemeen ten en leidde de electriflcatie in 3 dezer. De Dienst Machines leverde voor 5,5 mil- lioei frank materiaal. Aan- en Verkoopvennootschap. INTERNATIONAAL OVERZICHT. Onder de verschillende factoren velke het bestuur van een land beïnvloeden, speelt het gezond verstand slechts een heel minime rol. Oxensciem, Zweedsch Rijkskanselier. De Kanselier Schusnigg. ww*» Niettegenstaande groote economische urt'"van'm'VERTESSEN*"hoofd" j moeilijkheden, zijn de zakencijfers der uer van den Boerenbond. Aan- en Verkoopvennootschap nog hoo- >-eker handelt over den plicht van de I eer dan deze van voorgaande jaar, en dit leden in de huidige omstandigheden. De I zoowel wat den samenaankoop ais wat Wen moeten getrouw zijn aan hun ver- I'*®11 samenverkoop betreft. Inderdaad, de vennootschap leverde, in 1935, 528.000 ton meststoffen, veevoeders en allerlei waren, hetzij 11.600 ten meer dan in 1934, terwijl het omzetcijfer van den samenverkoop steeg van 91 millioen in 1934 tot 108,5 millioen in 1935. Kredietinrichtingen. De vroegere Middenkredietkas werd in den loop van 1935 omgevormd tot een li- kwidatieorganisme. Van het vroegere spaargeld werd tot dusverre reeds 400 mil lioen aan de spaarders terugbetaald. Te vens werd een nieuwe kredietorganisatie gesticht onder het regiem van het Ko ninklijk Besluit van 15 December 1934. De plaatselijke Raiffeisenkassen, vroeger aan gesloten bij de Middenkredietkas, werden aan loten bij het nieuwe organisme dat der: :m kreeg van Centrale Kas voor Landbouwkrediet. Na iets meer dan een jaar werk bedroegen op 1 Mei 1936 de de posito's der aangesloten kassen circa 32 millioen, terwijl sinds haar ontstaan met de beperkte middelen waarover zij be schikte en de moeilijkheden van de eer ste maanden van 1935, tot dusverre meer dan 1.400 leeningen aan de aangesloten leden werden toegestaan voor een totaal bedrag van ruim 16 millioen. De bloei, na enkele maanden werking, van het nieuwe organisme laat verhopen dat zij in het vervullen van de haar toegewezen zending verder groeien zal in den dienst der land bouworganisatie en der aangesloten land bouwersgezinnen. V erzekeringsmaatschappi j. De Verzekeringsmaatschappij brand, leven en ongevallen telde 219.150 over eenkomsten, hetzij een aanwinst van 5.650. De ontvangen premie beliep 55 millioen frank. Het actief der maatschappij bereikte omtrent 130 millioen frank. eeniging en moeten vertrouwen hebben in hun organisatie. Deze trouw en dit ver trouwen b?staan niet alleen in aankoo- pen te doen bij de vereeniging. In de eer ste plaats, vooral in de huidige omstan digheden, mag de boer en de hovenier niet vergeten dat hij zich verder moet bekwa men, dat hij zich moet op de hoogte hou den, wil hij zich aan de nieuwe toestan den kunnen aanpassen. Voor dit werk van ontwikkeling, van sociale vorming, van wetenschappelijke voorlichting rekenen wij in de eerste plaats op onze jeugdor ganisaties. Maar ook de ouderen moeten gelijken tred houden met vooruitgang en verandering in de toestanden, zij ook moeten zich voortdurend ontwikkelen. Daarom moeten zij trouw de vergaderin gen der plaatselijke gilde bijwonen, stu diedagen volgen, naar voordrachten gaan, aan prijskampen en proefvelden meedoen, hun bondsblad regelmatig uitpluizen. Zij moeten op hun terrein het voorbeeld van de jeugd volgen. Als besluit van deze aandachtig aan hoorde raadgevingen wijst een B. J. B.er M. De Clippele van Woubrechtegem op h"t groot belang der boerenjeugdorganisa- tie en spreekt het vertrouwen uit van den Boerenjeugdbond in de werking van den Boerenbond, waarop door de aanwezige B J. B.ers het boerenjeugdlled wordt ge- tongen. Na het afrollen van twee wetenschap- olijke filmen spreekt M. Mullie nog een laatste woord van dank en spoorde elkeen aan den oproep tot solidariteit van boe ren en hoveniers te beantwoorden en te gaan verkondigen in de verre dorpen van ons land, opdat na de beproeving én land bouw én organisatie, bloeiender dan ooit, ten weg naar de nationale heropbeuring •ouden wijzen. Na het gebed en het zingen van het De gewezen Onder Kanselier Prins Starhemberg. nieuwe Onder-Kanselier von Baar-Bahrenfels. KliHaiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiMiiiiiiiHiiïiiniBiiii VOOR DE PARIJSCHE TENTOONSTELLING ®>I^So»mUtari» der Wereldte ntoonstelling van Parijs kwam te Brussel in voeling piet Je Belgische Commissarissen, MM. Spax en Foulon, De laatste dagen melden de bladen ge wichtige regeeringswijzigingen in Oosten rijk: vice-kanselier Starhemberg, leider van het Vaderlandsch Front verliest deze beide machtsposities ten voordeele van Kanselier Schuschnigg, die hierdoor een merkelijke en verheugende versterking van zijne regeering verkrijgt. Het gaat hier niet over een gewone ze- te lver wisseling in het Ministerie, maar wel over een zeer gewichtig en beteekenis- vol feit in Oostenrijk's geschiedenis. Dit willen wij even becordeelen. Daartoe echter is noodig, het geldt hier ten anderen een internationaal OVER- zicht, een zeer korte terugblik over Oostenrijks geschiedenis en over het leven van zijne verantwoordelijke leiders. Vóór den oorlog vormde de dubbele mo narchie Oostenrijk-Hongarije, welke ook haar onvolmaaktheid geweest is wegens de verschillende nationaliteiten welke zij groepeerde, een zeer sterke blok, die als uitgesproken Katholiek oentrum op gods dienstig gebied een dam was in Europa, en als Europeesch evenwicht een sterke afweer tegen elke oorlogspoging. De vrijmetselarij heeft onder leiding van Clé- menceau deze te sterke katholieke burcht verrrtigd, maar helaas tevens ook van de vroe„ere coo sterke Habsburglanden ge maakt een heksenketel, waaruit op elk oogenblik een oorlogsgevaar opduikt. Het gevolg van deze beklagenswaardige machtsverbrokkeling is vooreerst geweest een geweldige finar.tieele ontreddering in het kleine Oostenrijk en bijgevolg een voortdurende politiek van vereeniging met het Duitsche Rijk. En dit zoo erg, dat in het verdrag van St Germain een arti kel 88 ingelascht werd, krachtens hetwelk de onafhankelijkheid van Oostenrijk en kel gewijzigd kon worden met de toestem ming der Bondgenooten. Voortdurend heeft echter Mgr Siepel aangestuwd op een werkelijke Anschluss. En indien deze politieke vereeniging in 1928 niet tot stand gekomen is, is het dank zij Frank rijk dat wachtte op de boorden van den Rliijn, gereed tot den aanval. Toen het nationaal-socialisme in Duitschland opkwam ea lukte, verander den de gevoelens der Oostenrijkers 50 onder hen gingen op in het nazisme (hier weze gezegd dat men de tegen woordige macht der nazis in Oostenrijk veel te laag schat nu zijn ze nog 45 der bevolking). De overigen, de sterke partij der socialisten, de christen-demo craten onder Siepel en Dolfuss, bevreesd voor de schim der diktatuur, verzetten zich tegen de aansluiting met Duitsch land, alhoewel dit tegen hun vroegere po litiek was. Nu begonnen voor goed in Oostenrijk, naast de nog zoo groote finantieele moei lijkheden, de inwendige twisten. Dit over twee punten: nl. 1) nazi of antinazi, 2) socialisme of christene democratie. Paramilitaire formaties werden gevormd door de nazls, door de socialisten in het 100 Roode Weenen. De kristen-de- mocraten en landbouwpartij vormden het Vaderlandsch Front, groepeerend de Frei- heitsbund der christene sociale werklie den nu onder leiding van Kanselier Schuschnigg, de Heimwehren onder Prins Starhemberg. De Heimwehren worden van nu af aan de sleutelpositie, de machtsfaktor van het inwendige Oostenrijk. Dank zij hunne hulp slaagde Dolfuss erin een diktatuur te stichten met in het Parlement één enkele stem meerderheid. Ook met hunne hulp kon hij de socialistische opstand van Februari 1934 onderdrukken, een corpo ratieve staat inrichten, de naziopstand van Juli 1934 vermijden, Hij schoot er het leven bij in. Over Dolfuss en Schuschnigg kan ge zegd worden, wat men ook bewere, dat zij van inborst meer democraat zijn en een zekere afkeer hebben van de willekeurige diktatuur, die zij slechts uitgeoefend heb ben omdat zij gedwongen werden door het opkomend socialistisch gevaar en door het niets ontziende nazisme. Starhemberg integendeel is een echt prinselijk avonturier, een uitgesproken iascist, met, evenals majoor Fey. een dub- Tielzinnig leven. Lees maar: gedurende de oorlog is hij strijdend in het Keizerlijk leger; op 20 jaar reeds kapitein be noemd; in 1920 neemt hij deel in een BEGRAVING putsch te Eerlijn van de Kapp-Luetuitz; in 1921 strijdt hij onder de Duitsche vrijwilligers in Opper-Silezië tegen de in vallende Polen, die na een volksreferen dum gehouden ondrr leiding van de En tente, het deel van Silezië militair bezet ten dat zich uitgesproken heeft ten voor- I een aanzienlijk getal vrienden uit het om- Woensdag 27 Mei 11. had hier om 10 u. de plechtige Lijkdienst plaats ter ziele- rust van Heer René Naelde, gevolgd van de ter aardebestelling in den familie kelder. Omtrent alle huisgezinnen der gemeen te waren er vertegenwoordigd, benevens deele van Duitschland; in 1923 neemt hij te Munchen deel aan de nazi-putsch; naar Oostenrijk teruggekomen neemt hij stilaan actief deel aan de politiek, hierin zeer ondersteund door de toenma- liggende. De overledene, die sedert meer dan 50 jaar deel miek der St Sebastiaan's Gilde van Kemmel, werd door 8 harer leden ten grave gedragen, gevolgd van al de leden lige Kanselier Mgr Siepel; weldra staat der gilde, hij aan het hoofd van de zoo machtige Na de godsdienstige plechtigheid op het Heimwehren. kerkhof, sprak M. Jéróme Depuydt, Gou- De dood van Dolfuss duwt op de schou- verneur der gilde, er de volgende lijkrede ders van Schuschnigg en Starhemberg een uit zeer zware last, die zij tot nu toe goed vol bracht hebben Op dit duümviraat rust het lot van Oostenrijk. Echter wegens de verschillen de politieke opvattingen van beiden, we gens hun tegenstrijdig karakter en ambi ties, ontstonden weldra meeningsverschil- len. Deze toestand was noodlottig en schiep een troebele en onzekere politieke atmosfeer in Oostenrijk. Kanselier Schuschnigg zetelt op een echte chaos. Eenerzijds heeft hij af te rekenen met de sterke nazipartij, het on derdrukte ir - ar niettemin nog levens krachtig soc-1 isme, de economische crisis, anderzijds beschikt hij niet over de vereischte éénheid van zijn volgelingen. Starhemberg is leider van het Vader landsch Front en is aldus de meerdere van Schuschnigg die als Kanselier op zij ne beurt de meerdere is van Starhemberg die enkel onderkanselier is. Verder wil Schuschnigg alle paramilitaire formaties ontwapenen, hetgeen groot verzet uitlokt der Heimwehren en van Starhemberg. Reeds lang zoekt de kanselier een gele genheid om Starhemberg te verwijderen en zijn prestige te verhoogen. Deze werd hem verleend door de volgende feiten: 1. - Op 10 Mei had de jaarlijkse!» be tooging plaats te Weenen der Freiheits- bund, de kristen sociale werklieden met aan hun hoofd Schuschnigg. Een groep van 600 radikala Heimwehren onder leiding van Majoor Fey, betoogen tegen de regeering. Hierin ziet de Kan selier een breuk aan de overeenkomst ge sloten onder de verschillende groepen om steeds eensgezind de regeering te steunen. Daar Starhemberg leider is der Heim wehren. handelt hij als lid der regeering tegen de regeering zelf. 2. - Op eigen hand besluit Starhemberg een telegram van gelukwenschen te zen den aan Mussolini om dezes succes in Abyssinië. In deze tijding drukt de vice-kanselier de meening uit dat de veld tocht der Italianen een schitterende over winning is van het Fascisme op de on- rlijke en schijnheilige democratische landen. Dit is nog min noch meer een beleedi- ging voor Engeland en den Volkenbond wier steun Schuschnigg broodnoodig heeft voor zijne anti-nazipolitiek. Overigens is de Kanselier tegen fascisme in Oosten rijk. 3. - Schuschnigg wil de Heimwehren ontwapenen, bewerende dat deze parami litaire formatie overbodig is gezien de verplichte legerdienst ïn het land inge voerd wordt. Principieel moet Starhem berg dit toegeven ondertusschen ver liest hij zijn sterkste hulp in de politiek. 4. - Starhemberg en zijne moeder zijn betrokken in het Phoenix schandaal. Wat er ook van zij, zeker is het dat het vertrouwen der Heimwehren in Stirhem- berg geschokt werd door zekere perscam pagnes tegen de vice-kanselier gevoerd bij gelegenheid van het failliet der verzeke ringsmaatschappij o Phoenix Zooals men merken kan heeft de Kan selier voldoende reden gevonden om Starhemberg te verwijderen. Feitelijk is dit maar een Pyrrhusover- winning. Inderdaad de Heimwehren al hoewel ontwapend, blijven een sterke machtsfactor in de handen van Starhem berg die gezworen heeft het fascisme in Oostenrijk te doen zegevieren. Dus de dualiteit van Regeering. en Heimwehren blijft! Ondertusschen heeft Schuschnigg zijn prestige gevestigd, de eenheid bewerkt en kan hij krachtig voort regeeren. Hij zelf heeft de leiding genomen van het Mi nisterie van Buitenlandse!» Zaken, van Landsverdediging, houdt het Kanselier schap en wordt leider van het Vader landsch Front. Met Starhemberg blijft hij vriendschapsbetrekkingen onderhouden. Dit bewijs vinden wij in het feit dat de Heimwehren het onderkanselierschap, en het ministerie van financiën houden. Wat de buitenlandse!» politiek van Oostenrijk betreft, deze blijft, naar ver klaring van de Kanselier, ongewijzigd. Ongelukkig heeft het verwijderen van Starhemberg, de bemiddelaar tusschen Weenen en Rome, Italië eenigszins ont stemt. Nochtans blijkt uit de telegrammen van Mussolini en Gomboës dat Schusch nigg het volle vertrouwen geniet van de Oostenrijkse!» en Hongaarse!» regeerin gen. Drukken wij als besluit de hoop uit, dat welke ook de verdere buitenlandse!» orienteering weze van Oostenrijk, hetzij een sterke staat onder de kroon der Habs- burgers, hetzij een aansluiting met Duitschland, Oostenrijk steeds een dam zal opwerpen tegen het Internationaal op komend getij van het Kommunisme, Want een feit is zeker dat, indien in vroe gere jaren de Eurcpeesche Internationale politiek gevormd werd op het front der Alïlanoeshet van nu af aan zal gaan tusschen landen die het Kommunisme steunen of bestrijden. Mochten ook onze kiezers op heden 7 Juni dit indachtig wezen. R. 3. Geachte Familieleden, Waarde Toehoorders, Voor de tweede maal in enkele dagen valt de pijnlijke plicht mij te beurt in naam der St Sebastiaan's Gilde een laat ste hulde te brengen aan een overleden makker en medelid. Gisteren droegen wij een onzer beste liefhebbers, den Heer René Minne, ten grave. Heden staan wij voor het open graf van onzen welbeminden en hoog geachten ouderdomsdeken, den Heer René Naelde. Wij mogen dus in volle waarheid blijven zeggen: «Heden ik, morgen gij». De diepbetreurde afgestorvene, van een ieder geacht en bemind, sproot uit een der oudste en deftigste familiën dezer ge meente. Van in zijn jongelingsjaren zocht iedereen zijn gezelschap, omdat hij aan genaam was van omgang, openhertig en lieftallig, met groot en klein, oud en jong, rijk en arm. En boven "zijne vriendschap mochten deze laatste ook in stilte op zijn milde da den steunen. Wij mogen dus in der waarheid zeggen dat hij een goed hart had. Geen wonder bijgevolg dat zijn afster ven door velen betreurd is. Want iedereen die hem kende was geern in zijn gezel schap. Daarom is het tal zijner vrienden verre van bekend. Gaat uren in het ronde, spreekt er van Oomtje Né, en ge zult er van zijn vrien den vinden. In de gemeente zelf is hij door toedoen zijner talrijke vrienden er om zoo te zeg gen verplicht geweest als gemeenteraads lid te zetelen. Sprekend bewijs van de liefde van het volk jegens onzen achtbaren makker. Gezellig was hij en aangenaam in den waren zin des woords. Want geen maatschappij of bijeenkomst die op zijn steun niet mocht rekenen. De dierbare afgestorvene deed zijne in trede in de handboogmaatschappij Sint Sebastiaan te Kemmel ten jare 1883. Hij bleef er onafgebroken en met vollen ijver lid van tot in 1914. Toen den vervloekten wereldoorlog die op zijn doortocht alles verwoeste en ver nielde, ook onze eeuwenoude schuttersgil de uiteendreef, al hun eigendommen ver nietigde en stal. Toen na die rampvolle jaren door de overlevende leden al het mogelijke was gedaan om deze al oud bestaande gilde uit hare puinen te doen opstaan, was vriend René, niettegenstaande zijn ge- vordenden ouderdom een der eerste op de bres om er zijn deel aan te nemen. De zaak lukte ten volle en men zag ons oud ste lid die nu ruim vijftig jaar deel miek der gilde gelijk in zijn jongen tijd, 't zij in vreugde, 't zij in rouw zijne zelfde plaats innemen. Maar de jaren kwamen niet alleen. De moed ontbrak niet bij Oomtje Né, maar zijn krachten begaven. De dood die ons allen eens zal vinden heeft hem na volle uitputting van krach ten uit ons midden weggemaaid. Ja, Vriend René, ge zijt ons een weinig voor afgegaan. Maar wees getroost, beste Makker, uwe laatste begeerten zullen met de meeste nauwkeurigheid volbracht zijn. Uwe na gedachtenis zal nog lange jaren bij ons in eere bewaard blijven. Ten slotte zijn wij met de blijde gedach te bezield dat ge daarboven reeds de schoone plaats hebt ingenomen die voor u bereid was. Rust er zacht, Vriend René, en vaarwel. FRANSCHE-YOUGO-SLAVISCHE VRIENDSCHAP De Fransche Maarschalk Franchei cfEsperey werd vereeremerkt te Belgrade. Hier een algemeen zicht cp de feestelijkheden die te Belgrade te dier gelegen* heid plaats hadden in de Franchet d'Esperey-laan, alwaar een gedenkteeken ter zijner eere werd opgericht. VERBETERING BIJ HET N. R. I. GEDACHTENISSEN GESCHENKEN bij Sansen-Vanneste, Gasthuisstraat, 15, Poperinge. Groot* keus, Spoecjige bediening. EEN LEKKERE SMAAK EEN FIJNE SMAAK EN NIET DUUR Geen twijfel, Vraagt bij uwen winkelier het Jubi leum koffertje, gegarnierd met een keuze van allerfiijnste pralienen en gegeven op 30 kaarten (1 kaart per halve kgr. koffie). - Voor 't groot: GER. TRUANT-DUCOURANT Veurnestraat, 12-22, Poperinge. Ons Nationaal Radio-Instituut heeft zich een nieuwe auto aangeschaft met all* mogelijke vorderingen op radiouitzendingsgebied ten einde overal alle feestelijk heden, plechtigheden of andere gebeurtenissen van nabij te kunnen volgen, uit t* zenden of op te nemen op gevoelige platen. AUTO EN SLAAPWAGEN Eene nieuwe uitvinding welke ongetwijfeld veel bijval zal bekomen bijzonder Mf de Kampers een auto die tevens kan aangewend worden als slaapgelegen!ii.4d« Men ziet hier de dame die de dubbele carrosserie uittrekt. KOOPT UW MEUBELPAPIER bij Sansen-Vanneste, Poperinge IIISBHXBBHHBHSBKBüaBMBBHIB? BELGISCHE STUDENTEN TE LONDEN AFSTERVEN Zaterdag 11. 30 Mei, werd hier ten grave gedragen: GERARD HAHN, lid van den B. J. B. en der Jongelingencongregatie. Talrijke B. J. B.ers, geschaard rondom hun vlag, hadden er aan gehouden hun makker te vergezellen naar zijn laatste rustplaats. Op het kerkhof werd volgende lijkrede uitgesproken door Gerard De Cat, leider der B. J. B. Zeer Eerwaarde Heeren, Diep bedroefde Familie, Waarde Omstaanders, De ongenadige dood heeft weeral in onze rangen ;eraaaid: een onzer beste en trouwste leden van den J. B. en Jongelingencongregatie, ons aller vriend en makker Gerard Hahn is. na eene langdurige en slepende ziekte uit ons midden gerukt. Ik aanzie het als mijn plicht, in naam van den B. J. B. hier bij dit gapende graf, dat zich weldra over ziin stoffelijk overschot zal sluiten, een laatste afscheidsgroet te brengen. Onze B. J. B. verliest in hem een zijner ieverigstë" leden, die altijd, zoolang hij kon, trouw de vergade ringen bijwoonde; die altijd gereed was om inee te doen voor de goede zaak: zooals retraiten, recollecties, uitstappen, enz. Wat is toch het leven! O, Makker Gerard, ge waart vol hoop voor de toekomst! Nauwe lijks uit de school gegroeid, of ge waart een der beste, der werkzaamste: van uw prilste jeugd ai' hielpt pe reeds uwe lieve Ouders in en om de boerderij. En zij. uwe beminde Ouders, ol ze verwachtten nog zooveel van U, en met recht; ze zouden door U niet teleur gesteld worden; immers uw eenvoudig en vreedzaam karakter, uwe vlijtige werkzaamheid gaven hun alle voldoening. En kon het anders? een lieveling uit de zoovelel O, jal Makker B. J. B.er, Gerard, ge hadt het geluk uit een door en door christelijke familie te zijn gesproten, die den last van een talrijk kroost niet nebben gevreesd; die U opgevoed hebben als een door en door goede jongeling, waarop niets te zeg gen viel; ge waart steeds - en iedereen moet bet met mij getuigen een eenvoudige, brave, naarstige boerenzoon, zonder praal- of pronkzucht, maar die leefde om goed te doen rondom L\ die nooit en voor niemand naliet het goede voorbeeld te geven en over al getuigenis aflegde van e°n welopgevoeden. christe- l ijken. Vlaamschen boerenjongen: een ideale B. J. B. w. Gij verstondt en waardeerde de schoonheid an 't landelijk leven en zocht uw verder leven in deze •chptMiheia te richten en te ontplooien. I® lieve Ouders gaven je paai en gezond als een black aan 't leger: met spijt in 't hart zagen zc hur. Handing vertrekken. Uw dienst gedaan hebbende, zijt i ge teruggekeerd, maar hoe jammer: niet meer gezond 1 aia voordien, maar reeds in U dragend de kiem der woekerende ziekte, die gansch je schoon leven zou sa. In zijn lastige ziekte heeft hij getoond, voordceligat gewaarborgd tegen Brand, Ongevallen en Leven? Natuurlijk bij do Naaml. Maatsch* (gesticht in 1919) Kapitaal en waarborgen i 12 millioen frank. Op heden geregeld a rampen s IS millioen frank, Heeft reeds meer dan een millioen frank terugbetaald aan baar verzekerden, als winstaandeel. Voor alle kostelooze inlichtingen wende men zich tot het Bijkantoor YPER, 8, Moncbtraat - TeL 159, ERNSTIGE Vertegenwoordigers wor* den nog gevraagd. dat bij een ware aixistel was: hij voelde maar al te wol Boe pijnlijk het is. zijn makker- van zijn jaren te aku. gezond als bieën, die zich mochten verzetten naar hartelust, terwijl hij zelf gekluisterd lag op het ziekbed; maar toch toonde hij zich moedig en \er- dmtg ai lijn leed en ziin wreede pijnen zoo verdul d^: «ijn oogen richtte nij steeds omhoog naar God. zyo^ Jfteeater, en naar Maria. z:.m hem« !nder; hi fftocud, dat hij vooral een groote liefde en goot betrouwen stelde in zijn hemelkoningin, twee .vaar geleden tijdens het eerste tijdoerk zijaer siekte trok hii naar Lourdes. om ginder in het genadeoord de Middelares aller genaden te srr wea oe volle genezing van zi»i* kwBal te bekomen. Over enaeien tfjdf Trrrromr-» wrm Msnonderdtal Belgische studenten naar Enge land om er o. m. een «gezoek te brengen aan de Engelsche hoofdstad. Hier een zicht je genomen van de studenten binst hun vertoeven te Londen. 34aar de veie gebeden, de teederste zorgen van Ouders. Broers cn Zusters, die niets nagelaten nebben en niets op^angrtproken lieten als ze maar Gerard konder. ïedden, niets was te zwaar of te lastig... Zelfs de ge neeskunde, bo<- ver ze ook is gevorderd, niets, niets koa baten: I>e Heer had het anders geschikt; en wvaroui^ Och, aan ons niet zoo'n taal te spreken Grds wijsheid achterhalen kunnen we toch nimmer, en daarom zuchten we, onderworpen en eerbiedig: God kent Zijn wegen: zijn dienaar heeft Hem vol dane op jeugdigen leeïtüdhij is gephikt in de ont luikende lente van "t leven; O. L. \rouw heeft haar k»«*d mt kaar geroepen op een schoonen Meidag. J\ boe ocbuja was zijn overgave, toen hij ziia schoone aiei, s^louterd door de langdurige pijnlijke ouu, li ^e «uuien gaf van Zijn bchepper. ,*ricnd Ceraivl, ge zijt gestorven om te leven, maar ge «or eerst geleefd om te sterven. ataap au aa_ht, Gerard, onder de armen van het CWieu-kruie. ku stillen slaap des doods. /■•arwel; sullen U niet vergeten in onze gebe- A»o m ©cars, reerziens in den schoonen hemel, bust k "vedei OE iwaarste valling 09 Mn >aar generen, met de ver- OMfct PULMO CACHETTEN van Dr S»*ciaii.« r^ago. Het strafste genees- nuidel voor de slijmen te doen lossen. Onmisbaar voor Bronchieten en Asthma. Op tijd genomen genezen xij tering en zetten een fleurusaanval stop. Te verkrijgen in de APOTHEEK KESTE- LYN, Poperinyg» Bruine pepersaus (bij wild op te die nen). Snijd 100 gr. magere hesp in stukjes. Dos er bij: twee ajuinen, een peen, vier fijngehakte sjalotten, een fijn gesneden lookklauwtje en als kruiden: 'n takje peterselie, 'n sprietje tijm, 'n stukje laurierblad. In 50 gr. boter laten bruinee- ren, Leng aan met een glas azijn dien ge op een flink vuur, steeds roerend, gansch laat verkoken; vervolgens V» liter licht bruine roux, d.w.z. bloem gefruit in boter, aangelengd met OXO en water. Voeg daar een soeplepel TOMOX bij. Een weinig la ten verkoken terwijl ge flink klopt. Zeef nu deze massa en overgiet er het wild mee, of dien op in de sauspan. Noedels met Tomox. Breng water aan de kook; doe er zout bij; leg er 250 gr. noedels in en laat een kwartier zacht jes voortkoken. Doe intusschen in een pannetje: een klompje boter ter grootte van een ei, twee lepels bloem, een lepeltje TOMOX, en roer een poosje op het vuur, Leng aan met li liter kokende melk. Zoo doende moet gij een goed gebonden maar niet te dikke saus hebben, die ge eenige minuten laat koken, terwijl ge aldoor op den bodem roert. Proef de scherpte en kruid naar uw smaak. Voeg er de goed uitgelekte noedels bij. Doe in een vuur vasten schotel. Bestrooi met geraspte kaas (75 gr.) en beleg met kluitjes boter. Laat in den oven bruin bakken en dien warm op. Op dezelfde wijze kunt ge te werk gaan met klein gebroken macaroni, ho rentjes of gelijk welk ander meeldeeg. Tomox-omelet. Ge vindt de omelet wat flauw. Ook met spek, hesp of fijnge hakte kruiden lust ge ze niet? Bereid ze dan eens op de volgende manier. Los een koffielepel TOMOX op in 2 soeplepels warm water en feat koud worden. Klop vier eieren in een kom. Geen zout. Voeg er onder 't kloppen het water en het ex tract bij. Doe een goed klompje boter in de pan en laat er kleine stukjes brood in bruinen. Hebben deze hun bruine kleur, doe er dan nog een klompje boter bij en vervolgens de geklopte eieren. Laat uw omelet op een getemperd vuur stollen, vervolgens op een schotel glijden en dien dubbel gevouwen en goed warm op. Beste Engelsch* voorkomt Hoofdpijn Neusverstopping Kortademing Zenuwverzwakkirn enz. enz Te verkrijgen enkel in de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met hel haantje.

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 11