De Volkenbond en de kleine Sloten DE REGERINGSCRISIS ZOO Het Groot Belang der Provinciale Verkiezingen HeilOnze Leider I Algemeens staking uitgebroken aan de Muum te Antwerpen 'S PAUSEN ENCYCLIEKEN KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPEG Provinciale Verkiezing van 7 Juni 1936 DE HEILIGE VADER IS ZIJN 80" JAAR INGETREDEN INTERNATIONAAL OVERZICHT VoorrevoSufïonnaire toestand rra^kri|k Öa sfskfogsn bisizfei? zich uit ever gehee! hst Lnnui MACHTELOOSHEID D" 1 SOCIALISTISCHE REGEERING lieer Van Zeeland weigert een nieuwe Rsgeering te ««iriueii DeHeerVanderveide wordt verzocht verslag uit te brengen over de voorwaarden onder dewelke een Natior.aie Regeering onder Socialistische leiding mogelijk is. Bisschoppelijke Waarschuwing K\ WE ZENDEN ONS BLAD uiduiisbg STEMMEN DE KIEZERS R0ESBRUGGE: Roe^brugge, Krom- KATHOLIEKE UNIE-LIJST 7AA STEMMEN DE KIEZERS IEPER: leper, Beselare, Bikschote, WERVIK: Wervik, Neerwaasten, Ko« PASSCHENDALE: KATHOLIEKE UNIE-LIJST MANIER VAN STEMMEN GEVOLG VAK KOMMUfllSTISCHE AGITATIE De Leiders traditea de stakers in Standen te Houden ZONDAG 7 JUNI 1<v$$. «DE HALLE I Katholiek Weekb'?d van leper li Bureel: j Eoterstraat, 17, 1EPER. 1 ÊS I ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland g 3e!gisch Kongo Frankrijk Alle andere landen 12 BLADZIJDEN: 35 CENT. JAAR. N' 23, fc TARIEF VOOR BERICHTEN; Drukker-Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperlngo De plechtigheden in Sint Pielers-basiliek, op den dag der verjaring. Op den laatsten Meidag trad de hoog ste waardigheidsbekleeder op deze aarde zijn tachtigste jaar in. Hij die gedurende 30 jaar bibliothecaris tras en aartsbisschop van Milaan en in Februari 1922 tot Paus werd gekozen en den naam aannam van Pius XI heeft als dusdanig enorme arbeid afgelegd. Een man van jaren, vol wijsheid en kennis, vol initiatief denk om zijn arbeid voor de missies en voor de katholieke aktie, denk aan zijn reeks wereldbrieven blijft in lijn hooge ouderdom nog vol drijfkracht en werklust. Hij is plaatsvervanger van-Kristus hici op aarde, Hij is leider van dat wereldom spannende organisme: de Kerk, Hij is Va der van ons allen. En daarom willen we zijn verjaardag blij meevieren. En graag willen we onze onderdanig heid en gehoorzaamheid en liefde op de zen verjaardag uitzeggen. Want of nu is een koningskind, of een zoon van een landbouwer of van een brievendrager, Hij is door de Voorzienigheid van de Vader in den hemel geworden onze zoete Heilige Vader. Over dien bisschop van Rome, over dien Paus van de Katholieke Kerk zijn wij fier, want zulk een man kent geen land, zulk een leider bezit geen volk. Laten we ook zijn waarschuwingen aan- hooreu xr het ts laat is. Heil Onze Heilige Vader, den Paus van Rome. A. N. 25 Belangrijke Documenten van 's Pausen leerambt. Een der belangrijkste bronnen om het grootsche Pontificaat van onzen H. Vader Paus Pius XI te leeren kennen zijn onge twijfeld de verheven Encyclieken, welke tijdens dit Pausschap zijn verschenen. Al geeft de opsomming dezer documen ten slechts een uiterst onvolledig beeld van hetgeen zij inhouden, wij meenen toch, dat ze den katholiek kan aansporen er een steeds dieper studie van te maken en zoo het Christelijk leven in zichzelf en Ui de samenleving te verdiepen. In het eerste jaar van Zijn Pontificaat, den 23 December 1922, publiceerde Z. H. Paus Pi us XI de Encycliek Ubi Arcano over den Vrede van Christus in het Rijk van Christus, waarin een uiteenzetting v«id gegeven van de kwalen der moderne •iiuenleving en v n het eenige middel, list afdoende redding kan brengen: den terugkeer naar Christus, den Vredevorst. Den 26 Januari 1923 verscheen bij gele genheid van liet derde eeuwfeest van den H. Iranciscus van bales de Encycliek Re- rum omniumwaarin de deugden van oezer. heilige, bijzonaer zijn zachtmoedig heid, zijn nederigheid en zijn zieiemjver kr navoiguig werden voorgehouden, bij ótzeilae gelegenheid werd de H. Kerklee raar rranciscus van bales aan de journa- linen tot patroon gegeven. Den 29 ouiii van i etsende jaar bood het le.ae fceuwieest van arn H. Thomas van Aqumo aanieiüing tot een nieuwen we- ruuonef btuciio.uiii Ducein waa.m ue benudeering vuil diens godgeleerde en Wijsseeiige wei ken dringend werd aanbe- Vo.eu. Dan 12 November behandelde de Ency- cii.i bcciesiain Dei cij nat eeuwieest tali dia n. in ai te i aar josapnat de her- thiigmg niet de Slavische R.u.k.n. Van ain a Januari 1931 dateert de Encycliek Mammam gravissimatnque tv ar ue statuten der diocesane associaties i.i frankrijk. Duze brief was bijzonder tot ha. Fransche episcopaat en voik gericht. Den II December i92o weid ucor de En- u*uas Primashet feest van Christus' Koningschap ingesteld. Kort daarop, den 28 Februari 1926, W-ndde de H. Vader in de Encyciiek «die- rum Ecclesiae Zijn blik naar de missie landen en spoorde Hij alle geloovigen aan de Missies door gcbeci en oilers te steunen. In Rite expiatis van 30 April herdacht de H. Vader het zevende eeuwfeest van den H. Franciscus van Assisië, terwijl Hij d:n 18 November in Iniquis affllctisque over de kerkvervolging in Mexico han delde. Het jaar 1927 ging zonder Encycliek voorbijdaarentegen bracht 1928 drie Pauselijke wereldbrieven: Mortalium animosvan 6 Januari over de eenheid der Katholieke Kerk; Miserentissimus Redemptorvan 8 Mei over het gemeen schappelijk eerherstel aan Jezus' Godde lijk Hart; en Rerum orientaliumvan 8 September over het bevorderen van de studie der Oostersche Kerk. Ook in 1929 verschenen drie Encyclieken in de laatste helft van December. Op 20 December Mens nostra over de geeste lijke oefening der retraites; op 23 Decem ber Quinquagesimo ante eep. lof- en dankgebed des Pausen bij Zijh gouden priesterfeest; op 31 December Divini 11- lius Magistriover de Christelijke opvoe ding der jeugd. Ad Salutem verscheen den 20 April 1330 bij gelegenheid van het 15" eeuw feest van den H. Augustinus; de 31 De cember bracht de Encycliek Casti con- nubii over het christelijk huwelijk. De veertigste verjaardag van Rerum Novarum schonk op 15 Mei 1931 de we reld de Encycliek Quadragesimo Anno waarin de Katholieke maatschappijleer opnieuw aan ae menschheid worat voor gehouden; terwijl den 29 Juni de Ency cliek «Non abbiamoopkwam voor da Katholieke Acue in Italië, weike door het iascisme beoreigd werd. Ean zeer bijzondere Encycliek Nova impuidetscaonk ons de xi. Vadsr den 2 oxtober, een opwekking tot den kruis tocht van naastenliefde niet het oog op aen nood der tijden. Lux veiitasvan 25 December 1931 was aan het tienjarig eeuwieest van het oecumenisch concilie van Ephsse gewijd en behandelde met de Godheid eu menscnaeid van Cnristus het Goddelijk moederschap van Maria. In het jaar 1932 verschenen twee Ency clieken; oen 3 Mei het door zoo 11 ontroe rende vaueriiefde gedragen rondschrijven cariUua Christi compuisiover smeek beden en eerherstel aan Jesus' Goddelijk Hart in deze tijden van zwaren nood voor liet menscnelijk geslacht; aen 29 Septem ber de wereianrief Acer'oa auimi we derom over de Kerkvervolging in Mexico. Nadat dan den 6 Januari 1933 het schrijven verschenen was, waarbij een buitengewoon H. Jaar werd afgekondigd, volgde don 3 Juni van üaizellae jaar de Encycliek Dilectissima Nobisover de onrechtvaardige behandeling der Katho lieken in Spanje. Tenslotte heeft de H. Vader nog, nadat Hij in 1934 gein Encycliek had uitgige- viii, tegen het einde van 1935, den 20 De cember jl., het magistrale document Ad catholici sacerdotiidoen verschijnen, dat als een hoogste samenvatting van 's Pau- sin innerlijkste gedachten kan beschouwd worden. a De Maasbode Tel. Poperinge Nr 9 Poetcheckrekening Nr 155.70 i Kleine berichten per regel T.fr I Kleine berichte, (minimum) 4.—fr I 2 fr. tocL T. ber. m. adr. L bur. I Rouwber. en Bedank, (min.) 7.fr. Te herhalen aankondigingen: prijj op aanvraag. I Annoncen rijn vooraf te betalen er. moeten tegen den Woensdag avond 1 ingezonden worden. Kleine be-1 richten tegen den Donderdag uoen. I ssa p a f n Al de illusies die de vollceren, on middellijk na den oorlog koesterden, verdwijnen thans een voor een als sneeuw voor de zon. Men heeft over al gehoopt dat na de ijselijke slach ting van de wereldoorlog een tijdperk van vrede en welvaart zou aanbreken van heel lange duur, een tijdperk van rechtvaardigheid en van goede verstandhouding onder alle landen. Hierbij werd vooral gehoopt op de Volkenbond die in zijn statuten de waarborg scheen te bevatten voor al die mooie verwachtingen. Wel heeft de Volkenbond in kleine geschillen doeltreffende uitslagen bereikt, die op zich zelf reeds haar verder bestaan zouden rechtvaardigen. In 1920 heeft hij een geschil tusschen Zweden en Finland over eenige eilanden in de Oostzee bijgelegd en daardoor een zekere oorlog vermeden. Hetzelfde re sultaat bereikte hij voor conflicten tusschen Griekenland en Italië in 1923, tusschen Griekenland en Bul garije in 1925, tusschen Polen en Litauen in 1927, enz. Verder echter is hij hoofdzakelijk een instrument geweest in handen van de groote mo gendheden voor de verdediging van hun eigen belangen. Frankrijk heeft zich er steeds van bediend om het verdrag van Versailles naar de letter te doen toepassen en daardoor de heropstanding van Duitschland on mogelijk te maken. Engeland heeft nooit meer de Volkenbond verdedigd dan na het uitbreken van Italo-Abes- synisch conflict omdat het hierin een gevaar zag voor zijn wereldpositie. Als Duitschland en Japan gewaar werden dat men de Volkenbond te gen hen zou uitspelen hebben ze on der klinkende voorwendsels luidruch tig ontslag ingediend. Sedert een tien tal jaren heeft de Volkenbond een groot deel van het vertrouwen van de nuchter denkende menschen ver loren, doch door de mislukking van zijn optreden tegen Italië schijnt de geheele wereld hem te willen uitstoo- ten als een kostelijk, vervelend en nutteloos organisme. We mogen gerust beweren, dat het dank zij de kleine landen is, die steeds een konsekwente houding aangeno men hebben in zijn schoot, dat de schijn zoo lang gered is geweest. Doch deze zelfde kleine landen zijn thans bewust geworden dat hun vei ligheid geenszins gewaarborgd is door die Volkenbond. Zij voelen zich ver strikt in het stelsel van pacten en allianties waarmee ze verbonden wer den aan de groote mogendheden. Ze hebben hierbij een groot deel van hun bewegingsvrijheid ingeboet en dreigen allemaal meegesleept te wor den in de conflicten van die zelfde groote mogendheden. Doch meteen zijn ze ook bewust geworden dat ze in onderlinge verstandhouding zich kunnen bevrijden van de vasaliteit die hen bindt aan de groote landen en dat ze aldus hunne ekonomische en politieke belangen wederzijds kun nen steunen. Sedert enkele weken zijn er drukke onderhandelingen aan den gang onder de vertegenwoordi gers van die kleine landen die alle in het teeken staan van ZELFSTAN- DIGHEIDSPOL1T1EK. «Los van de groote mogendheden is de leuze van die beweging, bij ons geconcretiseerd tot de kreet los van Frankrijk Het is Beek, de Poolsche Minister, die er de ziel van schijnt te zijn. Voort durend is hij op reis; nu eens te Brussel dan weer te Boedapest, te Boekarest of te Weenen. Overal schijnt zijn optreden gunstig onthaald te worden behalve door Frankrijk die natuurlijk vreest daardoor de steun van zijn satellieten te verliezen. Bij zijn laatste bezoek aan Zuid- Slavie werd door een der vertegen woordigers van dit land gezegd: We willen niet dat anderen over ons lot beschikken zonder onze deelneming wat heel duidelijk tegen de over dreven bemoeizucht van Frankrijk gericht is. Door het toedoen van Beek werden reeds vriendschappelijke betrekkingen aangeknoopt tusschen Zuid-Slavie en Hongarije en dat is heel wat als men bedenkt hoe ge spannen de toestand tusschen die twee landen geweest is na de moord op koning Alexander. Doch Beek schijnt nog verder te willen gaan. Hij zou een Volkenbond der kleine Staten willen oprichten. Doch eerst zouden deze zich moeten terugtrekken uit de thans bestaande Volkenbond. En dat is geen onwaar schijnlijkheid. Over een drietal weken zijn de vertegenwoordigers van Ne derland, Noorwegen, Zweden, Dene marken en Finland bijeengekomen om deze eventualiteit te bespreken. Intusschen is de Volkenbond weer bijeengekomen om zijn verdere hou ding tegen Italië te bepalen. De sanc ties blijven behouden en de nieuwe vergadering werd vastgesteld op 15 Juni. Heel waarschijnlijk wachten de vertegenwoordigers dier landen tot de volgende vergadering om een beslis sing te treffen. Is Engeland bewust van die groote veranderingWe zijn ervan overtuigd. Dat land is er zelfs niet vreemd aan. Engeland heeft er belang bij dat de kleine landen zich onttrekken aan de invloed van de groote landen, vooral van Frankrijk. Het is steeds voorstander geweest van de Neutraliteitspolitiek van de kleine landen. Het is in het licht van deze gegevens dat we de reis van Cham berlain, een paar maanden geleden, moeten verklaren. Maar deze zelfde landen gaan verder dan Engeland verwacht heeft. Het is daarom dat Eden in de laatste Volkenbondsver gadering voorstellen gedaan heeft om de Volkenbond herin te richten op nieuwe grondslagen. To be or not to bedat is de groote kwestie die zich thans stelt voor het instituut te Genève en die in de eerste tijden zal moeten opge lost worden. De kansen op voortbe staan zijn heel gering. Mussolini die de invloed van de sancties pijnlijk begint gewaar te worden dreigt met terugtrekking zoo deze niet opgehe ven wordt. Zal dat ie definitieve slag toebrengen? - In alle tijden zijn de kleine landen slachtoffer geweest van de imperia listische politiek der groote landen. Het is wellicht daarom dat diezelfde kleine landen steeds de groote ver dedigers zijn geweest van de vrede en van de ontwapening. Op ekono- misch gebied zijn zij het ook die steeds bereid zijn geweest om de noo- dige offers te brengen ten einde cri sistoestanden te overwinnen. Gaan we thans een nieuwe toekomst tegemoet waarin de kleine Staten vrij van de druk der mogendheden, vrij van fas cisme en van communisme tegenover de groote landen een tegengewicht zullen gaan vormen? Het is mogelijk. Wellicht wordt hiermee een nieuw tijdperk ingeluid in de wereldgeschie denis waar de internationale politieke en ekonomische verhoudingen veel zuiverder zullen zijn, (Verboden nadruk.) ROSKAM. §fp| -'-V* -emfm Üi De stakingen cn bezett.ngen van fabrie- «n in de omgevingen van Parijs zijn •uistekend geworden. Te Parijs en omgeving werd eerst ge- aakt in metaal-, automobiel- en vliig- JigeDnijverheden en bezitten de stakers •e fabriekin. Door hun vrouwen, familie 'b vrienden werd hen de noodige bevoor- 'idm? brzorgd, zij nestelden zich zoo ge- makk;lijk mogelijk, rustbedden werden t-tehaald om te slapen, wijl er in die fabrieken of op de speelpleinen ervan ge danst, gevoetbald, gekegeld cn gespeeld werd op allerlei wijze. De stakingziekte breidde zich nog verder uit, ook in voedirgsfabrieken werd het werk stil gelegd aisook in. transporthui zen. Hierdoor werd de bevoorrading van de Parijsche Hallen uiterst bemoeilijkt en wordt de voedingskwestie voor Parijs min of meer hachelijk. (Zie vervolg op 2c blad.). de koning zet zijn Raadplegingen voort Op Vrijdag 29 Mei werden nog door der. Koning ontvangen de HH. Borgman, VI. Nat.; Jacquemoite, Kcuimuiust; Devèze, Liberaal; Dierckx, Liberaal; Jeaiusson, Lioeraal-WailinguatJaspa., K.aiholi.ke ataatsiinnisirr; ook de Heer Hovesse, Jji- Oe.aal, Minister van Onderwijs, Zateraag ontving de Koning de EH. graaf de Broqueville, Katho.iek; Van oauweluert, Katnouexe ataaisim nister; Heyman, Katholiek en oud-Minister. op Sinksendag werden de raadplegin gen geschorst eu Maandag ontving de Ko ning nog de HH. Carton de VViait en Theunis, beiden Kathoritke (staatsminis ters. Ee Koning heeft zich dus goed op de hoogte willen stellen van den politieken tosstand en daartoe niet enkei Staatsmi nisters en leiders van de tradltioneeie partijen ontboden en ontvangen, maar de vertegenwoordigers van alle poiitieke groepen zonder uitzondering. De Koning heeft zorgvuldig nota genomen van alle meeningen die bij hem werden medege deeld. de heer jacquemoite bij den koning Voor de eerste maal in de geschiedenis van Europa werd een kemmunistnehe lei der door een Koning ontvaiiL, n, namelijk de Heer Jacquemoite, de leider der Bel gische Kommunisten, die door onze Ko ning evene.ns werd ontboden, zulks op Vrijdag 23 Mei 11. Om door den Koning ontvangen te wor- i den droeg de Heer Jacquemotte zijn ge- .,oon dagelijksch bruin kostuum. Zijn klak had hij thuis gelaten en hij had een strooien hoed opgezet. Hij droeg eveneens een zware aktentasch. Na de ontvangst bij den Kening ver klaarde hij dat hij niet in persoonlijken titel was gegaan bij den Koning, maar als vertegenwoordiger van gansch zijn partij. Naar de Heer Jacquemotte, zouden de Kommunisten een Regeering, bestaande uit Socialisten, Demokratische-Liberalen en Kristen-Demokraten steunen. De Heer Jacquemotte verklaarde ook nog aan den Koning te hebben gezegd dat hij anti-koningsgezind is en blijft, evenals zijn partijgenooten. Toen hij be merkte dav de Konmg notas nam. van zijn veralaringen, o'"ern...idigde hem ce Heer Jsequemotte een reeks op voorhand, opge stelde nota waarin o. in. voorkomt dat de Kommunisten in princiep onverzettelijke tegenstanders van ae monarchie blijven; dat België een pakt van wedcrzijdschen oijstand moet sluiten met de Sovjet-Unie; uat de toesund van de weikiieden sedert Februari 1935 nog verslecht is; dat de Re geering b-siag zoa moeten leggen op de winsten gedaan op de dcvalvatie; dat de fascistiscne organisaties moeten ontwa pend worden; dat het kiezerskorps op 24 Mei 11. de politiek van den Heer Van Zee land heeft veroordeeld. Dergelijke nota, in het Fransch opge steld, werd ook medegedeeld aan de pers leden die buiten, Jacquemoite stonden af te wachten. DE LIBERALEN STELLEN EEN KOMMISSIE AAN De Liberale gekozenen van Kamer en Senaat en de mttiedeude gecoöpteerde Senatoren vergaderden om te beraadsla gen over den binneniandschen politieken toestand. De HH. Max, Dierckx en Dens werden door de vergadering aangesteld om in naam van de Liberale Partij eventueel onde. handelingen te voeren met de per sonaliteit die zou geroepen worden om de nieuwe Regeering samen te stellen wijl de HH. Joris, M.-H. Jaspar, Jennissen, Godding, Catteau en Boel met hen in voeling zouden blijven in afwachting van nieuwe vergaderingen van de Liberale voormannen. Bij de Liberalen scheen geen groote geestdrift voor de deelneming aan ae nieuwe Regeering. DE SOCIALISTEN STELLEN OOK EEN PROGRAMMA-KOMMISSIE AAN De Algemeene Raad der Belgische Werkliedenpartij vergaderde eveneens. Eqrst gaf de Heer Vandervelde een uit eenzetting van aen politicken toestand. Hij bleek gunstig gestemd tegenover een verdere samenwerking met een Regeering Van Zeeland, in het teeken der Nationale Unie. Talrijke leden namen liet woord tijdeus ln al de kerken van het Bisdom Brugge werd Zondag volgende waar schuwing afgelezen: Bcmindo Parochianen, Wij herinneren U aan de gewichtige vermaning welke wij U mededeelden over enkele dagen tijdens de verkiezing voor Kamer en Senaat. Nu valt er te stemmen voor de afge vaardigden der Provincie. In katholiek en godsdienstig opzicht zijn de Provinciale Kiezingen insgelijks van groet helang. Dö Provinciale Raad en de Bestendige ftfvA.avaiging door hem gekozen, heeft het he*tuur der Provincie in handen, en oefent aldus gezag uit over onze scho len van alle graden en takken, over al lerlei maatschappelijke inrichtingen, over tfiUMMHaiHBMiailBHHBafl inrichtingen van liefdadigheid, enz. De Provinciale Raadsleden oefenen zelfs een rechtstreekschen invloed uit op de Wet gevende Kamers, daar zij een aantal le den voor den Senaat moeten aanstellen* Het is daarom voor eiken goeden chris* tenmensch een plicht van geweten: «ten eerste zijn stem uit te brengen en zich niet te onthouden of wit te stemmen; ten tweede te stemmen voor die kan- didaten, die waarborg geven dat de on- vervreembare rechten van godsdienst en school zullen gehandhaafd worden, en nog wel voor kandidaten, die behoor en tot een aaneengesloten partij, wier ge- talsterkte die waarborg hecht en stevig kan maken. Ieder Katholiek zal als plicht aan zien naar het woord van onzen Bis schop te luisteren. M. Vandervelde omringd van journalisten. de vergadering; de redevoeringen liepen voornamelijk over da eischen der Socia listen. Onder deze eischen stippen wij: zoo de Heer Van Zeeland niet Eerste-Minlster wordt, moet het voorzitterschap van den Raad waargenomen worden door een So cialist; het Ministerie van Binnenlandsche Zaken moet eveneens gegeven worden aan een van hun partijgenooten dit ten einde toezicht te kunnen uitoefenen over de Provinciën en Gemeenten; bestuursher- vorming werd geëischt; onmiddellijke na tionaliseering van Instellingen voor sociale verzekeringen: streng verbod van cumu leering; een wet op het uitoefenen van financieele mandaten door politieke geko zenen; de 40-uur arbeidsweek; de pen- sionneering op 60-jarigen leeftijd; enz. Ten slotte werd een programma-kom missie samengesteld uit de HH. Vander velde, De Man, Wauters, Bouchery, De Block, Spaak, Delattre, C. Mertens, Jau- niaux, Merlot, Buzet en Anseele junior, om de grondslagen van de verdere onder handelingen en programmavoorstellen te voeren en op te stellen. Deze kommissie noemt de Kommissie der XIX DE REXISTEN WILLEN NIET UITERST RECHTS ZITTEN IN DE KAMER Aan de Rexisten waren in de Kamer de plaatsen uiterst rechts aangeboden. De Rexist Volksvertegenwoordiger Pierre Daye heeft de griffie van de Kamer medege deeld dat zijn partijgenooten die plaatsen niet wilden bezetten; zij wenschen in het midden van de Kamer te zetelen, en niet naast de Katholieken. Toen de Heer Pierre Daye de Kamer verliet, kwam hij den Heer Lippens, ge wezen voorzitter van den Senaat en Libe raal, tegen. Beide politiekers reikten elkaar de hand en wandelden verder, vriendelijk zijde aan zijde al redeneerend. Hieruit blijkt dat de Rex-verkozenen het niet gemakkelijk zal vallen het orde woord van Dagrelle, namelijk niet in kon- takt te komen met verkozenen van an dere partijen, te volgen. DE KONING EN DE NEDERLANDSCHE TAAL Verscheidene Vlaamsche personaliteiten die door den Koning ontvangen werden, hebben verklaard dat de Koning zich met hen in het Nederlandsch heeft onderhou den, dit op een zeer vloeiende wijze. Die personaliteiten werden ook door de dignitarissen van het Hof in het Neder landsch aangemeld. NAAR NAUWERE AANSLUITING MET FRANKRIJK? Heer Vandervelde spreekt zich in dezen zin uit. Korten tijd nadr.t de uitslagen van de verkiezingen van 24 Mei werden bekend en bepaald werd dat de Socialistische Par tij de sterkste geworden was in de Kamer, heeft de Heer Vandervelde aan een Fran- sche journalist verklaringen afgelegd. Onder meer zegde de Heer Vandervelde dat de Belgische internationale politiek voortaan nog meer en meer zal aanleu nen bij Frankrijk. De grondbeginselen van het Fransch internationaal beleid zullen ook de Belgische zijn. Deze verklaringen, die in breede krin gen veel opzien hebben gebaard, beteeke- nen ten slotte dat de Socialistische Partij, de sterkste zijnde, alles naar eigen zin zal willen leiden en dat de pogingen van zelf standige politiek die in de laatste tijden door den Heer Van Zeeland werden ge voerd zullen worden afgebroken. Die gezegden van den socialistischen leider hebben bijzonder in Vlaamsche Kringen een strenge afkeuring genoten maar zij beduiden ook dat de Socialisten ernaar streven een Statengroepeering te vormen, ingegeven meer door de kleur der politiek dan door de ware belangen van de betrokken landen. De belangen van ons eigen land moeten dus worden achteruit gezet voor de belangen der Marxistische broeders. Die politiek van aansluiting met Frank rijk en verdere rood-getinte Staten kan ons in allergevaarlijkste avonturen mee slepen. Onze Vlaamsche bevolking wordt wel bereid gevonden om te zorgen vcor de ver dediging van het eigen grondgebied en rechten, maar wil in ieder geval niet ten dienste staan van de Roode Internationa le. Het ware al te onzinnig dat een klein landeke als België zou moeten meegesleept worden bij alle oorlogen die zouden kun nen uitbreken in Europa, zoo bij voorbeeld deze die Sovjet-Rusland zou aangaan. Zulks ware waarlijk al te kras. ZIE VERVOLG OP TWEEDE BLAD. in Belgie, van nu tot einde jaar, aan wie ons zendt in postzegels of stort op post- checkrekeninrr 155.70 van V. San&en-Van- neste, Drukker, Poperinge, de som van 11,60 FRANK. Voor het Buitenland rende i ons per Internationaal Postmandaat: Voor Frankrijk: 24 frank. Voor Amerika: 36 frank. Wasch de aangedane plaatsen mei warm water en Purolzeep; droog dan voor zichtig af en doe er wat Purol op. He-haal dit el ken dag, zoo lang het noodig Is. Purol la doosfa v.n 1 «n 71/; frank ca Pwrolïecp 71/] fraai Ia alle Apotheken. Kantons Poperinge-Meesen-Roesbru g ge der Kantons POPERINGE: Poperinge, Reningelst, Westouter. MEESEN: Meesen, Dranouter. Kern- mei, Loker, Nieuwkerke, Ploegsteert, Le Bizet, Waasten, Wulver- gem, Wijtschate. beke, Proven, Wa- tou, Westvleteren. VOOR DE KANDIDATEN DER Lepoutre Robert Uittr. Pr. Raadslid, Waasten. Lefebvre Hilaire Uittr. Pr. Raadslid, Poperinge. Ganne Maurits Landbouwer. Proven. Kantons Ieper-Wervik-Passchendale der Kantons Boezinge, Brielen, Dikkebusch, Elverdinge, Geluveld, Langemark, Oost* vleteren, Poelkapelle, Sint-Jan-bij-leper, Vlamertinge, Voormezele, Woesten, Zil* lebeke, Zuidschote. men, Komen - ten - Brielen, Geluwe, Hollebeke, Houtem - bij - Komen, Zandvoorde. Zonnebeke. VOOR DE KANDIDATEN DER Devos Maurits Gemeenteraadslid, Poperinge. Bij de Provinciale Verkiezingen van heden Zondag in West-Vlaan- deren gaat het over het behoud of verlies der katholieke meerderheid in den Provincieraad. Katholieke Kiezers, ge moet dat indachtig zijn! Lommez Amand Uittr. Prov. Raadslid, leper. Ingelbeen Jules Burgemeester. Geluwe. Bollingier Jozef Aannemer, leper. Ghesquiere Emiel Valcbondsekretaris, Wervik. Pecceu Remi Burgemeester, Zuidschote. Therie Oscar Bediende, Wervik. Michel Arthur Voorz. Chr. Syndik., Komen. OPGELET. Er zijn maar twee manieren om goed te stemmen: ofwel aan den kop der lijst; ofwel nevens den naam van EEN kandidaat. Dus NIET voor twee of meer. Dat ware ongeldig. Stemmen dat is het wit puntje zwart maken van een zwart vier kant. Er zijn nog honderden men schen die telkens missen. De onwetende leeren is een werk van barmhartigheid. Doet dat bij uw kennissen. Over het algemeen Is er weinig of niets van de rol en van het werk der provin ciale raden geweten. Deze laatste schijnen, in de oog en van vele menschen ais een vijfde wiel aan een wagen. Vandaar dan ook dat velen zich om de provinciale verkiezingen vrijwel niet be kommeren. Voor katholieken allerminst past zulk een houding. De Provinciale rad.n spelen ontegensprekelijk een voorname rol in ons openbaar leven. We moeten hier maar beginnen met te wijzen op de sinds den oorlog te Brussel gevolgde politiek van centralisatie die alles wil opslorpen om te beletten dat nog iets zou gedaan worden tegen den zin van die franskiljonsche heeren. Ze beseffen maar al te goed dat de provinciale raden hier een leelijk beletsel waren. Daarom von den ze niet beter dan op die gewestelijke besturen allerhande lasten op te leggen en dus doende te voorkomen dat ze nog ver der zelfstandig zouden kunnen werken. Wij echter zijn niet gediend met die overmacht der Brusselsche alweters. Wij hebben er bijgevolg voor te zorgen dat onze provincieraden in handen blijven van menschen die gehecht blijven aan liet behoud van onze zelfstandigheid en ver der een gezond bestuur kunnen verzeke ren. Een gezond bestuur beteekent hier voor eerst een BEHOORLIJK GE3RUIK VAN DE PROVINCIALE GELDEN, en daarbij ook tegenover de lagere besturen, een WERKELIJK ONPARTIJDIGE HOU DING die de orde moet verzekeren cn de burgers tegen willekeur vanwege gemeen tebesturen moet beschermen. En als we spreken van een gebruik van de provinciale gelden, dan denken wij op niet enkel da door de wet opgelegde uit gaven en het dekke: der kosten voor het onderhoud en de verbetering van het ei gen bezit der provincie, doch ook op aller hande VRIJE WERKEN VAN MAAT SCHAPPELIJK VOORUITZICHT, VAN OPVOEDING EN CULTUREELE ONT WIKKELING, van economische uitrus ting enz. weike de provincie kunnen on dersteunen. Het belang hiervan zal geen verstandig burger voorbijzien. We zegden daareven: bescherming te gen willekeur vanwege plaatselijke bestu ren. Een enkel voorbeeld ter illustratie: de Commissie van Openbaren Onderstand in een socialistische gemeente wiide het be zoek der priesters aan de zieken in het hospitaal beletten cn verhinderen dat de stervenden getroost en gesterkt wordefi door de HH. Sacramenten. Dit is gebeurd en gebeurt nog. Alleen de provinciale overheden kunnen zulkdanig optreden verhinderen. Zouden de provinciale verkiezingen dan werkelijk zonder belang zijn? En zou het dan waai lijk een gunstige gelegenheid zijn om eens vrijen teugel te vieren AAN EEN VLAAG VAN MISNOEGDHEID? De katholieke meerderheid van onzen provincieraad heeft tot hiertoe bewezen op waarlijk ernstige wijze hare zending te begrijpen. Daarom verdient zo steeds onzen alge- heelen steun en zullen alle kiezers die niets voelen voor avonturen op één lijst stemmen, nl. deze van het katholiek blok. Rond 10 uur Dinsdagavond werd in de haven van Antwerpen het werk neergelegd aan twee schepen. Don Woensdagvoor middag daaropvolgend werd de algemeene staking uitgeroepen. De staking werd niet Uitgelokt door de Syndikaten, zelfs niet het Socialistisch, en kwam dus heel on verwacht. Het valt zonder twijfel dat de staking uitgebroken is onder aanr,toking van dé Kommunisten die ook in België het voor beeld van Spanje en Frankrijk willen na volgen. (Zie vervolg op 2C bladj,

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 1