«Vooruit» en de Poter Dcmiaanhulde VLËESCHSOEPXET TOMATEN gemengde stroop GEDACHTEN LENTESOEPEN Samenwerkende Maatschappij West-Vlaamsch Beroepskrediet 'T ROOS KRUIS De Jonkvrouw van Lindendale LYCEUM 0. L VROUW VAN VLAANDEREN LEENINGEN VOOR IEDEREEN EN VOOR ELK DOEL AANBESTEDINGEN de KANDIJSUIKER WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIJN HEBT U ERAAN GEDACHT Bijvoegsel aan DE POPERINGENAAR en DE HALLE van 7 Juni 1936. N' 23. Matigheid maakt het leven aangenaam; tij geeft ons eene gezondheid, welk het bestendigst genot is. Wie het in zijn jeugd te licht heeft, heeft het oud veelal zwaar te verantwoor den. Een goed woord in ruil van een slecht, Is veel waard en kost weinig. Houdt steeds uw driften in bedwang, Die matig loopt, loopt doorgaans lang. HET MANNEKE UIT DE MAAN Door ziekte van den Schrijver kan <c 't Manneken uit de Maandeze week niet verschijnen. We wenschen Schrij ver spoedig herstel en hepen wel dat hij voor ons aanstaande nummer zijn werk zal kunnen hernemen. Ill LAMBALLE SOEP Bereidt een liter puree van versche erw ten. Laat ze koken in gezouten water en steekt ze door. Voegt er een liter vleesch- nat bij (Liebig Vleeschextract en water), een lepel Extract per liter. Dikt bet vleeschnat lichtjes door tapioca (1 eet lepel). Mengt flink met de puree en voegt er eenige versche gekookte erwtjes aan toe, laat eenige keeren opborrelen, en werpt er kleine blaadjes postelein in, laat een oogenblik doorkoken, ponder deksel, en dient op. LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN 1921 TREKKING VAN 30 MEI Zaterdag had de 124® trekking plaats der Leening 4 1921 van de Verwoeste Gewesten. R. 158.417 Nr 3 wint 250.000 fr. R. 59.427 Nr 18 wint 100.000 fr. R. 76.144 Nr 3 wint 50.000 fr. R. 158.417 Nr 12 wint 50.000 fr. R. 158.417 Nr 14 wint 50.000 fr. De andere nummers van voornoemde reeksen en die van reeksen 44.087 en 84.448 winnen elk 250 frank. Aangenomen Kredietvereeniging door dc Hoofdkas voor het klein Beroepskrediet. Garenmarkt, 17, Brugge. De S. M. West-Vlaamsch Beroeps krediet bericht hierbij het publiek en haar geacj.. klienteel, dat hare bureelen te iirugge, Garenmarkt, 17, voortaan toe gankelijk zijn lederen werkdag van 9 tot 13 uur. Evenwel kunnen desgewenscht alle za ken per briefwisseling afgehandeld wor den. De maatschappij brengt 1 ierblj even eens ter kennis van het publiek dat zij zich voortaan belast met alle bank- bewerkingen en aan gunstige voorwaar den loopende zichtrekeningen opent ten gebruike van handelaars en neringdoe- ners. Ook plaatsingen op termijn worden aangenomen tegen voordeelige rente. Hierbij zal het niet van belang ontbloot zijn te herinneren dat aue bewerkingen die gedaan worden door tusschenkomst van het West-Vlaamsch Beroepskrediet vrij zijn van zegel. Evenals in het verleden verleent de maatschappij kredieten tot een bedrag van 75.000 fr., tegen een maximum intrest van 5 Zooals thans voldoende bekend ls, werd de S. M. West-Vlaamsch Beroepskrediet gesticht als aangenomen kredietveree niging van de Hoofdkas voor het klein Beroepskrediet, ingesteld door de wet van 17 April 1929. Gansch hare werking is er bijzonder op gericht diensten te bewijren aan den handeldrijvenden en industrieelen Mid denstand, door het aanvaarden van de- positos die volstrekt gewaarborgd zijn, door het verrichten van alle bankbewer- kingen aan voordeelige voorwaarden en dcor hst verleenen van goedkoop krediet. Waarom lijden HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER I MAANDSTONDEN fels de Wonderbare Bruins poeders van| der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaas-Waas. U oogenblikkclijk zonder tchadelfyL* ffffvolon ven deze pijnen zullen betrijaene </ooi i». 6 poeder» 4 ft*_ De driedubbele dooe 25 poedert 10.00 fr. Te verkrijgen in alle I goede Apotheken of| vrachtvrij tegen postmandaat. Gebruikt ze eens, U I zult nooit geen an-l dere meer gebruiken! IK Eens te meer heeft Vooruiten hebben de socialisten hun vuige prin cipes en onbetwistbare antigodsdien stigheid onder het licht der schrilste schijnwerpers geplaatst. Officieel blijft het bij de steeds be drogen werklieden nog wel gelden dat godsdienst privaatzaak ismaar door iederen regel van elke roode pu blicatie schijnt hun goddelooze opzet duidelijk door. («Waar het hart van vol is loopt de mond van over» zegt het H. Evangelie. Of het waarheid spreekt!). Inderdaad, dit ls niets nieuws, en we zijn zoodanig aan deze dubbel hartigheid gewoon geraakt, dat we bij de Vooruiten haar redacteurs voor normaal en natuurlijk nemen wat we bij ieder eerlijk man als ab normaal en schandalig zouden be stempelen. Dit is nu eenmaal de tries tige befaamdheid dier roode bazen! Dat ze echter de onbeschaamdheid zoover zouden gedreven hebben een apostel als Pater Damiaan, waarvoor niet alleen het katholieke Vlaande ren maar de geheele wereld in onbe wimpelde bewondering staat, door het vuilste slijk hunner mensch-onwaar- dige blaam en hooghartig-misprijzen- de spot zouden halen, dat wordt toch te bar. Immers het artikel uit Voor uit waarover we 't hier hebben, is niet een herrie-schoppen om 'n aiie- daagsch feitje, maar 'n laffe bezoe deling van de duurbare nagedachte nis van een onzer dapperste Vlamin gen, en daarbij 'n krenking van den priester en den mensch over 't alge meen. (Wat maar al te zeer getuigt van de lage geestesmentaliteit dier roode heeren.) Daarom li.ikt het ons niet overbo dig, maar veeleer een plicht, eens punt voor punt de bedoelde smaad- litanie te overloopen. De titel Pater Damiaan, de ge loof sreklame en... het officieel onder wijs brengt ons reeds de atmosfeer waarin het artikel denkelijk geschre ven werd: fanatiek antigodsdienstig raaskallen van menschen die allen zin voor eerlijkheid, waarheid en evenwichtigheid verleren hebben. Het stuk begint met de eenigszins onthutsende vraag of we reeds ge hoord hebben van de groote officieele plechtigheden die den terugkeer van het stoffelijk overschot van Pater Da miaan in ons land zullen vergezellen Och ja, die zijn ooren voelt tuiten van het triomfgeschreeuw der Spaan- sche en Fransche kommunisten, die heeft voor dergelijke gebeurtenissen als de overbrenging van Pater Da miaan geen oor meer. De roode lei ders treffen echter deerlijk den bal mis wanneer ze denken dat hun scha mele partijgenooten nog altijd even moedwillig doof zijn als de leiding het wel zou wenschen. Dan raast de roode journalist in mislukte ironie over het uitbuiten van deze overbrenging van Pater Damiaan als geloof sreklame Hij schijnt een loopje te willen nemen met al de be klagenswaardige dagbladen die al hun bladen vullenmet reportages over deze gebeurtenis. Zou Vooruit mischien liever een lijst gepubliceerd zien met al de oneerlijke en onwettige handelingen van haar leiders en mi nisters? Zou het blad meer gediend zijn met een grootscheepsche agitatie omtrent het schandaal van Radio- Vlaanderen? Wat verder treffen we een zin aan die karakteristiek is voor het hoog beschavingspeil en de opvoedings waarde!?) der socialistische pers. De oude, heidensche Romeinen (en met hen alle oude kuituurvolkeren) hadden een wet die luidde: de mor- tuis nil nisi bene over de dooden moogt ge alleen spreken in goeden zin En daar kom Vooruitnu op duiken in onze beschaafde 20" eeuw met den onteerenden uitroep: Blijf me a. u. b. van het lijf met alle groot spraak over den eerbied dien men de dooden zou verschuldigd zijn Voor waar de schandnaam Barbaren »i welke die heidensche Romeinen aan alle niet-Romeinen gaven, zou deze heeren niet mis staan. Of zouden die heeren nog altijd denken dat ze aldus dien diepen godsdienstzin van ons Vlaamsche volk zullen kunnen kelderen? Dan bazelt die prozaschrijver nog verder over het oneindig hooger staan van hen die vielen in den dienst zij ner humane idealenboven den quasi- denkbeeldigen heldenmoed waarmee Pater Damiaan zijn leven offerde. Dit is effenaf verbluffend! De schrij ver zal nochtans moeten goed oppas sen dat zijn ideaal niet zoodanig humaan wordt dat het niet meer menschelijk is! Zoo is de hieropvolgende passage zeker zeer humaan! En vooral ook zeer opvoedend! Luister: Daargelaten dat de mannen van de wetenschap het er nog steeds niet eens over zijn, of de melaatschheid wel besmettelijk is buiten de ge- i slachtsgemeenschap, willen we aan- I nemen dat Pater Damiaan zich zon der terughouding en met de gansche volheid van zijn kristelijke ziel aan de verpleging van de melaatschen heeft gewijd, en dat hij hierbij al zijn moreele en lichamelijke krach ten heeft verteerd. Och kom, laat het maar schandalig zijn, als 't maar goeie tam-tam maakt tegen de priesters en de Kerk! Als ze maar het onberispelijk gedrag van priesters en leeken kunnen bezwad deren! Als ze maar hetzelfde reukje aan anderen kunnen geven waarnaar ze zelf rieken! Het recept schijnt nqg altijd het zelfde te zijn: schandalige, oneerlijke iaBBBBBBBBBBSBSHBMKBH.ffBUEi(£ Mengelwerk van 7 Juni 1936. Nr 72. door IV. VAN HEILE. XXXXI. AFGESLOTEN. t Was do laatste dag van het Jaar. Weer kreeg Paula Delange van Flora een b ief, eigenlijk voor allen bestemd. En Paula las hem voor. BESTE MENSCHEN, Tilde, Bert, Paula en Walter, allen een goed, zalig Nieuwjaar gewenscht. Da bes te gezondheid, en Paula, dat we dicht bij een te Brugge mogen wonen! Dezelfde wenschen van Joris. Ik stel het hier opperbest en Ik voel me bij de lieve familie Valka al heeleinaal thuis. Ik ondervind dan ook zooveel har telijkheid van hen... Mevrouw Valke is als een echte moeder voor mij en ik heb a! veel met haar gepraat. In den namiddag rijden Joris, zijn broer en zusters niet hun verloofden en te schaatsen op de ondergeloopen weiden, hie zijn zeer groot. En dan komen we bij donker thuis met lamme beenen, en is het zulk ean heerlijk rusten bij den gloeien- dan vuurhaard in de gezellige kamer. En dan babbelen of naar muziek luisteren. Wat heb ik dat huiselijk leven lang ge bist! En wat is het toch heerlijk! Ik b?n met Joris naar IJzendijke en Fi- 'ippiiine geweest, waar hij familie heeft Dat is dus in Holland. Maar ja, 'n t:r, wipje zijt ge hier over de grens en dk g.:ns kan de liefde tusschen jongens en m:isjes niet tegen houden. Vandaar dat velen familie van elkaar zijn aan bel de kanten van de schreef. In het voorjaar en den zomer moet het hier prachtig zijn bij die kreeken. Daar zullen we allen in de Paasch- of groote vacantie eens van genieten, want me vrouw Valke wil, dat Paula en Walter hi:r ook dikwijls komen logeeren. Ze is dank baar, omdat Joris zooveel vriendschap van Walter heeft genoten. Ja, ik heb het hier best naar den zin en vóór de Kerstvacantie had ik niet kunnen peinzen, dat er zulk een groote verande ring in mijn leven zou komen. Ik heb al ontslag aangevraagd als on derwijzeres. Het is op het uitdrukkelijk verlangen van Joris, en ik ben het geheel met hem eens Dat is stom, onderbrak Bert. Dat schoon, vast geld wegsmijten. Lees voort! verzocht Tilde aan Pau la en ze wierp een ontevreden blik op haar man. Ik moet drie maanden te voren ont slag vragen», vervolgde de brief. «En Jo ris zou in April, in de Paaschvacantie, willen trouwen, 't Is misschien allemaal wat vlug Dat trouwen niet, maar dat opgeven van een goed postje wel, beweerde Bert. Maar Joris en ik beminnen elkaar al inniglas Paula voort. En rappe liefde kan zoo goed zijn als trage zegt vadtr Valke, die ook zeer vriendelijk voor me is. Ik was blij met de twee brieven, dien van Tilde en dien van Paula en lk bedank allen voor de geluk wenschen. Morgen is het de laatste dag van het jaar. Ik vond dien altijd zeer somber. Ge moet weten, wat eenzaamheid is. Maar morgen vieren we 't oude jaar uit en het nieuwe in. Welk een groot geiuk is er in mij» leven gekomen! Ja, Paula en Tilde, dat zal ik u allemaal vertellen als ik u spreek. De dagen vliegen om. Dus Paula, op 2 Januari kom ik terug te Gent met den trein van drie uur. Joris zal me brengen, en misschien zie ik dan Walter ook, die u bij mij veilig aflevert. Dan blijft hjj na-_ verdachtmakingen en 'n suikerom hulsel van bedenkelijke wetenschap pelijke verklaringen... en de pil is gedraaid. Duizenden onzer Vlaamsche volksbroeders hebben het deze week weerom doorgeslikt. «Vooruit» heeft inderdaad de goede methode gevonden om door schande lijke aantijgingen tegen apostels en priesters de breede volkslagen te over tuigen van de almacht van het kwaad en de triomf der zonde. Ze heeft niet alleen een held besmeurd, maar ze heeft de kiem der geestelijke me laatschheid in haar eigen rangen op gewekt. «Vooruit» handelt inderdaad als de ideale opvoeder van een ziek geslacht en een rotte maatschappij! Dat het roode blad zijn schandaal tjes-politiek voortzette, en over en kele jaren staat het hier in Vlaan deren slechter dan in Molokaï! Dit is iets wat de mannen van de we tenschap met klem bevestigen en herhalen; doch zulke uitspraken ver zwijgt «Vooruit» liever! Houdt dat de proletariërs misschien te dom? Met deze vuilnis is de roode mest hoop echter nog niet leeggepompt; het gaat nog verder: «Lef nu echter op: indien Pater Damiaan aldus deed, dan ivas het niet de liefde voor de melaatschen die hem daartoe dreef, maar goed en wel zijn roeping tot dienaar Gods Eerlijk gezegd, lk begrijp deze ont boezeming niet al te best! Wellicht moet men eerst 'n cursus volgen in socialistische wijsbegeerte vooraleer uit zulke nonsens wijs te geraken? We meenen de heeren nochtans van antwoord te bedienen met hun eigen bewering wat te versterken: Het was inderdaad niet uit liefde tot de melaatschen (welke Pater Da miaan volgens de Katholieke Leer door kracht van zijn geloof en zijn roeping zoo zeer beminde om God) dat Pr,ter Damiaan in de volle kracht van zijn jaren zijn vader en moeder, zijn familie en land verliet en naar Hawaï trok; het was uit eigenliefde! Het was niet uit liefde voor de me laatschen dat Pater Damiaan naar 't eiland der wanhoop, Molokaï trok, alhoewel hij zeker wist dat deze tocht de uitvaart van zijn leven was; het was uit eigenliefde! Het was ten slotte niet uit liefde voor de melaatschen dat hij, eens door diezelfde vreeselijke ziekte aan getast, God dankte omdat hij nu met volle recht tot die arme verschoppe lingen zeggen kon: «wij, melaat schen...». Dat was ook eigenliefde!! Maar neen, de walg voor de vuig heid dier bezwadderaars wordt ons te sterk om de ironie nog verder door te drijven, en vooral om 'n p?railcel te trekken tusschen die heldhaftige verdedigers van humane idealen en dien onovertroffen held der kristelijke naastenliefde waarvan «Vooruit» be sluit: «-hij was een pater, gestorven in de uitoefening van zijn beroep»/ Hoort ge 't krakend omverhalen van den priesterstaat! 't Is een beroep; staat dus op den zelfden voet van wever, metser, schaarslijper of watt-man! Sprak Vooruithierboven zelf niet van roeping tot dienaar GodsWat wordt er hier dan smalend gesproken over beroep? Zou er ten andere ook geen heldenmoed kunnen liggen in 't eerlijk uitoefenen van 'n beroep? Of meenen de roode heeren dat al leen zij die den trom roeren voor 'n even onrechtvaardige als noodlottige revolutie (en die door dit achter- baksch gekonkel zich ontslagen ach ten van alle eerlijkheid) meenen ze oprecht dat die alleen nog helden zijn? Men zou inderdaad weldra verplicht zijn het te aanvaarden, want naar het einde van het artikel toe roemt schrijver zich een aantal naamlooze en obscure heldente kennen die gevallen zijn in dienst van een aard- scber en menschel!«ker ideaal: de Ont- slaving en verheffing van het prole tariaat Hier treffen we nogmaal dezelfde taal aan die over 'n kerkroof in Spanje schreef: het Godshuis werd omvormd tot Volkshuis Of er gees tesverwantschap bestaat tusschen het Spaansche schorremorrie en de hooge oomes van «Vooruit»! Doch hier hangt meer aan de lijn. In den hierboven aangehaalden zin van «Vooruit» worden immers niet alleen de «obscure» schuimers van Moskou boven de ware helden ver heven, maar heel de grondslag van het menschelijk bestaan wordt er omgekeerd. Inderdaad er staat klaar en duidelijk: van een aardscher en meteen menschelijker ideaalHee ren van «Vooruit», U dient er om geiuk gewenscht eens de obscure heldenmoed gehad te hebben duide lijk te verklaren dat ge in den mensch mets anders meer ziet dan het dier; immers hoe aardscher hoe mensche lijker. Dit wil in klare taal zeggen dat het lichaam (het aardsche) de mensch is, en dat alleen. Dat beduidt dat ge tusschen uw vrouwen en kin deren eenerzij ds en uw honden en katten anderzijds (herinnert U M. Vandervelde in zijn familiekring!) maar één verschil meer ziet: de eer sten kunnen spreken en de tweeden niet! Daarmee, Heeren van Vooruit hebt ge echter den troef uit uw eigen handen gespeeld, want gij die er prat op gaat te werken aan het tmensche- lijk ideaal: de ontslaving en de ver heffing van het proletariaat doet niets anders dan de duizendmaal door U bedrogen werklieden verbeesten! !H1SEBBBBE!89BS!239BBBZ33!ISIGBB Ge leert hen dat ze niets dan lichaam zijn, en vergeet dat eens het gewicht dezer lichamen U zou kunnen ver pletten, wanneer de moegesolde, ge- negeerde werkmans^elen in wan- hoopsdrift zullen oprijzen om ook U te vertrappen! Ge leert hen God en hemel, maar ge vergeet dat wie naar den hemel spuwt al *ijn vuil in zijn eigen gezicht terugkrijgt! Ge leert hen den vuist te ballen in opgezweep- ten haat en breekt daarmee niet al leen de rust en het evenwicht in den mensch zelf, maar ook de verhouding tusschen den mensch en zijn God, die aan de kinderen der aarde ge leerd heeft, niet hun vuisten te ballen in woede en haat, maar wel de han den te vouwen in gebed en liefde. Om deze onrechtvaardigheid tegen over den werkman die recht heeft op waarheid en menschelijkheid, alsook om deze zonde tegenover God, snoert deze verbeestingspolitiek van «Voor uit» ons de keel toe, en daarom ook zullen we niet nalaten steeds met durf en klem te protesteeren tegen zulke vuige aanrandingen van het menschwaardigste in ons: onze gods dienstige ziel! In het slot van dit meesterwerk van socialistische proza brengt de schrij ver dan nog op stuntelige wijze een aanklacht uit tegen den liberalen mi nister die in de officieele scholen Pa ter Damiaan doet huldigen. Zullen rooden en blauwen nu zelf beginnen te kibbelen over thunt officieele scho len waar ze 't anders toch zoo roerend eens zijn? Dit geeft ten andere (zoo als «De Standaard» zegt) genoeg te denken over den geest die de socialis ten aan de Staatsschool zouden in prenten wanneer zij bij ongeluk de ewindsmacht in Belgie zouden in handen krijgen. Als laatste woord schrijft «Vooruit» dat het beter heiligen dan Pater Damiaan als symbolisch en heroïsch voorbeeldzou kunnen stellen. We kunnen ons inbeelden wie er op den pinakel zou komen! In feite is dit weerom een verkla ring die ons overduidelijk aantoont welk doel de socialisten beoogen en hoe we er zouden bij varen moesten zij eens in het land de groote trom roeren. Ge moogt me gelooven: we zouden er niet beter aan toe zijn dan het katholieke SDanje! R. V. E. SSBBBBBBBHBIIBHBBIBBflBBfül^ltBB TE KORTRIJK Om de liefde tot de rijke Nederlandsche taal en door de taal tot het schoonr> Vlaamsche en Jiederlandsche volk hooger op te voeren, heeft de Opvoedingsinrich ting O. L. Vrouw van Vlaanderen, te Kortrijk, het initiatief genomen een cur sus in voordrachtkunst, phonetica en let terkunde, in 't leven te roepen. Deze vier jarige cursus vangt aan in de vierde hu maniora (Oude- en Moderne) en wordt aan de heele klasse, zonder verhoogd schoolgeld gegeven. De leerlingen met eenigen aanleg kunnen Jaarlijks een examen in vermelde vakken, voor de Cen trale Jury, te Gent, afleggen en zoo een zeer gewaardeerd diploma in voordracht kunst bekomen. Op Donderdag 14 Mei, boden zich voor het eerst zeven leerlingen aan en behaal den: zes groote en één onderscheiding. Bij de Centrale Jury voor Muzikale Stu diën, Huis Gevaert, Gent boden zich op Maandag, 11 Mei, eveneens zeven leerlin gen aan voor het examen in piano en no- tenleer. De flinke leerlingen uit dit degelijke en kunstminnende opvoedingsinstituut be haalden een eersten prijs, één grootste en zes groote onderscheidingen. Denk steeds aan morgen. Breid uwe zaken uit. Los uwe schulden af. Als U binnen eenige maanden geld moest noo- dig hebben, sluit U dan heden nog aan bij de BELG. COOP. SECURITY die U, volg. haar bijz. syst. tegen waarborg van meub., invent., mach., vast loon, enz. de gewenschte som, zonder dc minste moeite, zal bezorgen vanaf 2000 fr. tot 't is gelijk welk bedr. onopzegb. en terugb. met maand, afkort, van 24 fr per duizend gedurende de 48 maanden. Vraagt gratis inlichtingen Direktie v. Vlaanderen: KORTR1JKSTRAAT, 12, GENT. Tel. 131.C8. Denk aan uwe familie feesten. Zorg dat gij immer geld in handen hebt. 11 JUNI. Te 6 u., ten gemeentehuize te WULPEN, verbeteringswerken aan de gemeentejongensschool. Stukken ter in zage bij den H. Bouwm. J. Leper, Zwarte Nonnenstraat, 17, Veurne. 12 JUNI. Te 10 u., ten gemeentehuize te BOEZINGE, aanleggen van voetpaden langs de provinciebaan Ieper-Boezinge, tusschen lengtepunten 4845 en 4972. Be- Stek 9879 fr. Stukken ter inzage ten ge meentesecretariaat en te koop, prijs 10 fr. bij arrondissementsingr A. De France, te leper. 12 JUNI. Te 11 uur, voor den H. Claeys, hoofdingr-best. van Bruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, bag- gerwerken in het benedenpand van het kanaal IEPER-IJZER. Bestek nr 126 van 1936 (Ned.), prijs 5 fr., plan 10 fr. 13 JUNI. Te 11 u., ten stadhuize te MEENEN, herstellen van het Belfort. Bestek 286.499,22 fr. Inlicht, ten stad huize. Aanget. inschrijv. 12 Juni. 15 JUNI. Te 2 Vi uur, ten gemeente huize te GEDUVELD, bouwen van een tweewoonst voor ouderlingen. Stukken ter inzage ten gemeentesecretariaat en bij den H. Bouwm. Carpentier te Poperinge. 23 JUNI. Te 2 u., ten stadhuize te IEPER: 1) besteenen der speelplaatsen van de stadsscholen; 2) schilderwerken voor de stadsscholen; 3) voltooiïngswer- ken in de stadsscholen; 4) electrische ver lichting, stads meisje sec Kool, Rijselstraat. Stukken op den stedelijken techn. dienst, stadhuis. Aanget. inschrijv. 20 Juni. 30 JUNI. Te 3 uur, ten stadhuize te IEPER, verbeteringswerken aan Dikke- buschvijver. De werken omvatten1) aan leggen van een open en gesloten aflei dingskanaal; 2) normaliseeren van de Rattestecrtbcek; 3) bouwen van een brug over de Kemmelbeek; 4) herdelven van het bovenwaarts gedeelte van den vijver 60.385,340 m3 aardewerk; 5) maken van borstweringen en oeverbekleedingen over 643 m. lengte; 6) reinigen van het be nedenwaarts gedeelte van den vijver. Be stek 1.321.633,36 fr. Stukken ter inzage of te koop, prijs 200 fr., bij arrond.-ing. A. De France. 7, Maloulaan, leper. Aanget. inschrijv. 27 Juni of ter zitting afgeven. Uitslag van Aanbestedingen 15 MEI. Te 2 uur, ten gemeente huize te RAMSKAPELLE - bij -Nieuw- poort, gewone onderhoudswerken aan de steenwegen van groot verkeer. Bestek 11.950 frank. J. AMERY, Diksmuide, 9.190; J. De- molder, Veurne, 10.080; J. Merlevede, Torhout, 10.370; J. Wijdooghe, Gistel, 10.675; G. Dermul, Brugge, 11.570; A. Vandecasteele, Bikschote, 13.550. 18 MEI. Te 11 uur, ten stadhuize te ROESELARE, plaatsen van greppels, sponden en aschwegen, West-, Schutters- en Sebastiaansstraten. Bestek 138.180 fr. Ch. DUYVEWAARDT, Roeselare, fr. 136.031,30 (toegew.); H. Maertens, Ize- gem, 138.002,41Firma Debusschere, Roe selare, 143.827,67Firma Coussée-Bostoen, id., 145.554,65; Pr. Vergote, id., 149.416,44; A. Janssens, id., 172.553.30. 19 MEI. In het Casino te Diksmuide, door de Watering van Vladsloo-Ambacht, oeverversterking van de Vladsloovaart te MANNEKENSVERE, bestaande in ong. 400 m. paal* en vloedwerk met wandpla ten in rood Noordsch dennen van 40 cm. hoogte op 5 cm. dikte, en nieuwe glooi ing op 4/4. A. CASTELEYN, Gistel, 19.178,88 fr.; R. Verheye, Diksmuide, 19.590,18; L. De Cock, Beerst, 21.264,42; L. Braet, Nieuw- poort, 22.184.68; J. Amery, Beerst, fr. 27.011,90; Pr. Hendryckx, Veurne, 30.370 fr. 78; M. en G. Braet, Ste Kruis, fr. 31.488,82; H. Tjonck, Leffinge, 39.965,38; L- De Man, Slijpe, 42.090. 29 MEI. Te 11 uur, voor den Heer Claeys, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen, 12, Vrijdagmarkt. Brugge, her stellen van den weg Nr 64 Roesbrugge- Brugge, vak LOOVAART-KAASKERKE. L. SABBE, Hooglede, 2.812.972,05 (P.) of 2.690.890,97. (Zw. gr.)D. Beun, leper, 2.851.713,06 (P.) of 2.721.339.65 (Zw. gr.) L Debilde, Lessen, 2.935.773,57 (P.) of 2.823.107,41 (Zw. gr.)Pr. Hendrvckx, Veurne, 2.922.843,39 (P.) of 2.802.930,10 (Zw. gr.) N. V. Route Moderne, Ecaus- sines, 2.963.113,88 (P.) of 2.867.878,93 (Zw. gr.)N. V. Vianova, Antwerpen, 2.989.822 fr. 63 (P.) of 2.896.327,02 (Zw. gr.) C. en G. Blanckaert, Brugge, 3.195.459,01 (P.) of 3.076.774,93 (Zw. gr.); M. Cqnstandt, Gent. 3.432.711,84 (P.) of 3.313.916,37 (Zw. gr.). Uitslag aanbesteding weg Veurne-Bulskamp 1. J. Demolder en Vanlerberghe. Veur ne: 460.959,30 (Zw. Graniet); 2. Prosper Hendryckx, Veurne- 482.492 (Zw Gr.); 3. Guido Vercruysse, Leisele: 485.511,80 (Zw. Gr.); 4. Fl. De Wispelaere, Brugge: 489.947 (Zw. Gr.); 5. Henri Van Wyns- berghe, Poelkapelle: 502.010 (Zw. Gr.); 6. Jules Wydooghe: 566.180 (Belg. porf.). De aanbesteding voor de verbeterings werken der vestingstraten komt uit op 1 Juli aanstaande. Beter dan een lekkernij langzaam als een suikerbol opgezogen of gebruikt in uwe drankenkoffie, thee, grogs, is een versterkend voedsel, lekker van smaak, gansch in voedingskracht om- zetbaar en volstrekt zuiver. De KANDIJSUIKER in brokjes, ge makkelijk gebruikt, is thans overal te krijgen in zakjes van yx en van 1 kilo, dragende de Waarborgstempel der Koo- peratief der Kandijfabrikanten, U alle waarborg gevend onder opzicht van ge wicht, herkomst en volstrekte zuiverheid. Door het verbruiken van KANDIJSUI KER, verzorgt gij uwe gezondheid, ter wijl eene Belgische nijverheid, meer dan 400 jaar oud, gesteund wordt. GEZONDHEIDSTHEE A.Kestelijn geneest en voorkomt alle ongesteld heden voortkomende uit de maag en ingewanden; verwekt den eetlust, be vordert de spijsverteering en zuivert het lichaam zonder pijn. Te verkrijgen: Apotheek KESTELIJN, Gasthuisstraat, 14, Poperinge. PAX BlBlllffffBBffBBBBBBffffBBffBBffffBlffSHBffffBffffBBB3BBBBffffBBBffBBHnBBIBffBBBBffBffBBBBBBBBBBffBBlffBBffSB bekomt ge oogenblikkelijk zonder bouillon noch torna» ten te moeten bereiden, dank aan JUNI - ZOMERMAAND 7 Z 1° Zondag na Sinxen. H. Drievuldig» beid. H. Romanus. Evang.: Jezus leert de liefde 8 M H. Medardus 9 D HH. Primus en Felicianus, mart. 10 W H. Margareta 11 D H. Sakramentsdag. H. Barnabas 12 V H. Joannes van Saba ff 13 Z H. Antonius van Padua, belijder ZONDAG 7 JUNI 1936 1' Zondag na Pinksteren. Feest der Al lerheiligste Drievuldigheid (Benedicta sit). Wit, 2» gebed en laatste Evangelie van den Zondag. In het Introïtus van dit feest zien we waarom en hoe we de Allerheiligste Drie vuldigheid moeten vieren. Gezegend zij de Heilige Drievuldigheid en de onver deelde Eenheid: Wij loven Haar, omdat zij ons hare barmhartigheid heeft bewe zen. Nu vooral, bij het einde van het Paasch- en Pinksteren/eest, is de herin nering aan de barmhartigheid van God nog levendig. Wij vierden immers de ver zoening van het gevallen menschdom met den Vader door den dood van God den Zoon, wiens belofte, den Vertrooster en Heiligmaker den Heiligen Geest te zenden, op Pinksteren in vervulling "trad. In ons heilig Doopsel werden we verzoend en kinderen van den Vader, broeders van God den Zoon. In het H. Vormsel ont vingen we op een bijzondere wijze God den Heiligen Geest en werden we met zijn sterkte en andere gaven gewapend om den strijd met de wereld aan te gaan en voor ons zelf het hemelrijk te verove ren. Dankbaar moeten we dus de H. Drie éénheid aanbidden om Hare groote barm hartigheid voor ons, en de genade af- smeeken altijd trouw te blijven aan het geloof en de eenheid van de drie Godde lijke Personen; o.dat wij, door de standvastigheid in dit zelfde geloof, steeds tegen allen tegenspoed mogen gesterkt worden. DONDERDAG 11 JUNI 1936, H. Sacramentsdag (Cibavit eos). Het feest van het Allerheiligste Sacra ment of, zooals het in kerkelijke taal wordt genoemd: het feest van het Li chaam des Heeren, is van Belgischen oor sprong. Het vas immers aan de H. Ju liana van Mont-C -nillon, die in het klooster der Benediktinessen van Luik leefde, dat de Heer in een visioen zijn ver langen te kennen gaf dit feest te zien vie ren. Paus Urbanus rr, die zelf Kanunnik was geweest te Luik, stelde in 1264 het feest in, dat eerst door enkele kloosters en afzonderlijke bisdommen werd gevierd. Rond de vijftiende eeuw werd het alge meen. Wel wordt reeds op Witten Donderdag de instelling van het H. Sacrament ge vierd, doch, in dezen boetetijd is de geest te zeer in beslag genomen door de hoofd gedachte van de Goede Week: Lijden en Dood van Christus. Nu echter kunnen we ongestoord Christus huldigen in de Eucha ristie. In den loop der tijden is dit feest een echt volksfeest geworden, bijzonder door ds Processie die elk jaar, op den Zondag onder het Octaaf, zoowel in de kleinste dorpen als in de steden, haren rondgang doet. Onze viering van het H. Sacrament mag zich echter niet tot dit eene feest beperken. Maar in heel ons le ven moet ze tot uiting komen door veel vuldige communie, mis-hooren en kerkbe zoek. Door aldus Christus in zijn Sacra ment te vereeren, zullen we toonen dat we de reden van de instelling ervan heb ben begrepen. SSBBBBBSBflBBBBBBBBBBBBBSKBBB dat de datum van de trekking der 20e snede (donker-bruine biljetten) van de KOLONIALE LOTERIJ binnen enkele dagen zal vastgesteld worden? HEBT GE REEDS UW BILJET? Maakt U deel van een spaarfonds 2% MILJOEN VOOR 50 FRANK. 4BBBBBI)iBBBB93SSlliBBBHBBBaBBBB het nieuw Liebig product. TOMOX is een zeer geconcentreerde vieeschsoep waaraan tomaten zijn toegevoegd en waarvan een kofüelepeitje voor eene tas zeer warra water volstaat. Voor soepen, sausen en ragoüts, bij macaroni en alle meeldeegspijzen is het een ideaal. Krachtig, smakelijk, gemakkelijk te gebruiken en voor» deelig, bevestigt Popote dat haar jongstgeborene alle toetredingen, alle bedankingen, alle glimlachjes zal verwerven. Met ons aan te sporen U TOMOX aan te bieden, heeft Popote, kokin en fijnproefster, voor uwe maag gezorgd door het gebruik van een fijn product dat het gehemelte streelt. -.tv tuurlijk avondmalen en babbelen we nog een paar uurtjes... Op school zullen de bestuurster en de lesrassen ook raar op zien dat ik ontslag neem. Voor de kinde ren spijt het mij. Ik voel toch, dat ik aar mijn school gehecht ben. De kinderen, dat is niets... maar die schoone maandwedde. Ik kan er niet over zwijgen! sprak Bert. Maar Iaat Paula toch den brief uit lezen! va-maande Tilde. 't Is 't einde... Ja. zei Paula, die nog de laatste ziu- nen voorlas. Ewel, 't is een schoone brief en ik geloof, dat Flora een braven vent krijgt, zei Bert. Maar over dat haastig ontslag zal ze toch spijt hebben. Ze doet dat in haar eerste liefde... Wel. ik geef haar groot gelijk, zei Walter. Maar we hebben ieder ons ge dacht daarover gezegd. Haverbeke nam Paula mee op een wan deling. Ze had den vorigen dag bericht gekregen, dat het proces van haar oom en nerf in de tweede week van Januari voor kwam. Ze zouden dan op het eind van de maand trouwen. Paula had een brief naar de twee ge vangenen gezonden. Het zou voor hen een tragische oud- en nieuwjaar zijn. Toen Bert met zijn vrouw alleen was, zei hij: Die vader Valke ginder te Watervliet is een slimme kadee. Ha, Walter en Pau la moeten er komen logeeren. Kij zal Paula's geld wel rap in zijn zaak hebben. 't Is waarachtig weer over dat geld! Walter heeft u nu gisteren bescheid gege ven: het blijft ailes in liet land te Lin dendale zitten en boer Verlaan zal rent meester zijn om de pachten te ontvangen. En zijn zak te vullen. Maar voó- eigen familie wil Walter niets doen. Dat is flauwe, dwaze praat, en ge moest nu eindelijk eens wijzer worded, 't Is bij u precies, of we op dat geld heb ben zitten wachten, om uit moeilijkhedei te geraken. En we stellen het zoo g heb nu ook ejgs jxter ovgy uwnjeuwe ver? En, op aanvraag gestuurd naar de O* Liebig, Meir, 59, Antwernen, bekomt U kosteloos een keukenboekje TOMOX dat Popote ten uwen dienste opgesteld heeft. dieping nagedacht en lk ben er tegen het hotel uit te breiden en in den Zomer nog meer last op mijn hals te halen. Een mensch moet een keer tevreden zijn. Zouden we niet gaan rentenieren te Veurne* Toe, overdrijf nu niet Ik werk In het seizoen twee keer zoo hard als gij, en ge zoudt van rentenieren klappen. Zorg nu, dat we een plezierigen oudejaarsavond hebben. Bert's humeur verbeterde gedurende den dag. En 's avonds zat het gezelschap vroo- lijk bijeen. XXXXII. HET PROCES. Den tweeden Januari verlieten Walter en Paula kort na den middag De Panne. Ze hadden het er goed gehad, en Paula hield veel van Tilde en Tilde veel van haar. Ze zouden beste schoonzusters zijn. Te Veurne namen Paula en Walter den trein, die aan alle tusschenstaties stopte, eer hij Gent bereikte. Het was dan ook donker, toen ze in deze stad aankwamen. Paula deed nog eenige boodschappen en dan reden de verloofden naar de Muinkkaal. Joris en Flora waren er al. Het was een hartelijk weerzien en een herhaling van de gelukwenschen. De vulhaard brandde flink, want de vorst hield nog streng aan en het was ge zellig in de kamer. De uren vlogen bij 't praten om en te gen tien uur begaven Walter en Joris zich naar Sint Pieters om er den trein voor Brugge te nomen. Flora en Paula bleven nog wel een uur op. Ze hadden elkaar zooveel te vertallen. In werkelijkheid begon voor hen niet al leen een nieuw jaar, maar ook een nieuw leven. En belden zagen de toekomst met blijde hoop tegemoet... Ken pariode van eenzaamheid was af gesloten* T Was nog een moeilijke dag voor Pau la Delange, toen het proces van haar oom en neef begon. Walter kon haar niet naar 't gerechts hof vergezellen, hoe gaarne hij haar ook bijgestaan zou hebben. Maar hij moest school houden. En hij was tevens blij, dat men hem niet als getuige had geroepen. Even voor negen uur kwam Paula op het paleis van justitie aan. En al dadelijk zag ze veel inwoners van Lindendale, tal rijke getuigen, maar meer nog nieuwsgie rigen, die de ophefmakende zaak wilden volgen. Maar er waren ook Gentenaren, daar de bladen al een paar dagen het pro- oes aangekondigd hadden. Verlaan kwam dadelijk r.a® Paula toe. Hij was ook als getuige gedaagd. Na de vriendelijke begroeting, zei Paula: O, lk wilde, dat dit alles voorbij was! 't Schijnt dat het maar een dag zal duren... Och, Delange en Floris hebben alles bekend, dus kan de zaak rap voort gaan. Er zal niet zoo lang voor hen ge pleit worden. Ze hebben zelf geen advo- kaat aangesteld, er is er hen een toege wezen. Vader Every trad ook op Paula toe. Is het waar, dat de kwestie van het geld geregeld is? vroeg hij brutaal. Hij rook reeds naar den drank. Man, daarover heb ik u niet te spre ken, antwoordde Paula. Ik zal geen cent trekken, zeggen ze. Dat is toch niet rechtvaardig! Maar Paula had al gezorgd, dat zijn vrouw steun ontving voor haar gezin, bui ten weten van den verloopen dronkaard. Every, ik heb met die schadevergoe ding niets te maken, zei Paula. En ik zou willen, dat ge me gerust liet! 't Is toch door u uit den kelder te verlossen, dat de arme Wieze vermoord „18 geworden! Dat is niet waarl Waar haalt gij dat jJiH? vroeg Y^gflpr Gij tuil beter werken In».- -.«ar Na enkele boterhammen met Appelstroop gege* ten te hebben. De ge« mengde stroop Is, dank sij de 60 °/o sui!:er, het beste krachtopbouwende voedsel. En bovendien heel goedkoop. ÏOMMERC IN ALLE KRUIDENIERSWINKELS ■BBBBflBflBBBBBiaSBflBlBBBBBB Gij zult wel met jufvrouw Delange meespreken, want ge hebt land van haar in gebruik gekregen. En ik zal niets trek ken. Zijt ge van plan hier ruzie te ma ken? Dan zal ik eens rap een gendarm inlichten! dreigde Verlaan. Ik vraag mijn recht. Dat moet ge aan Delange en zijn zoon doen. Maar ze hebben niets meer. De assissenzaal werd juist geopend en de getuigen konden binnen treden. Pau la zorgde, dat ze een heel eind van Every zat. Spoedig kwam het Hof en werden de voorbereidende maatregelen genomen. Men riep ook den naam van de getuigen af, die dan in een afzonderlijke kamer werden geleid. Paula zag den burgemeester van Lin dendale, den veldwachter, twee gendar men, den grafmaker en zijn zoon, eenige jongens en meisjes van Boekei. Daarna trad ook haar voogd binnen. Every hield nu zijn mond, omdat er gendarmen waren, maar Paula merkte wel, dat hij gedurig naar haar keek. Soms fluisterde hij met zijn zoon, die dan on willige gebaren maakte, als gebood hij zijn vader te zwijgen. Ze moesten nu lang wachten. In de zaal was het proces begonnen met de voorle zing van de akte van beschuldiging en de ondervraging der twee gevangenen, die al les bekenden. De onderzoeksrechter legde zijn verklaringen af. De gezwoernen zagen foto's van de hoeve. Dan werden de getuigen opgeroepen... eerst de burgemeester en de veldwachter, dan vader en zoon Every. Paula hoorde dus nog niets van het ge ding. Ze wachtte in spanning. Maar elke mi nuut bracht haar toch dichter bij het ein de van de tragedie. En dan zou al die ake ligheid van Lindendale voor haar afge sloten zijn. Haar voogd werd binnen geroepen Éindelijk klonk haar naa*. Ze volgde Ifcn deurwaarder. Als door ff» Soms zag ze de zaal, vol menschen, dan het Hof. De voorzitter in zijn roode toga knikte haar vriendelijk toe. Hij kende haar droe vige geschiedenis en begreep, dat het e«i moeilijke gang voor haar was. Ze moest ja knikken op een paar vra gen betreffende haar identiteit, en dan legde ze den eed af. Ze mocht zich op den getuigenisstoel zetten en toen keek ze zijwaarts en groet te ze met een knikje haar oom en neef. Er was nu alleen oneindig medelijden in haar hart. Beiden zaten daar met bedrukt gezicht. Vader Delange was zeer oud geworden. Ct Vervolgt). IBEXBBBBBBBBBBffaffBBIBBBBBBBB GEVAAR ONDERVONDEN Een man stak een steksken aan om te zien of de naphtebus leeg was en... ze was niet leeg! Een man streelde een hond op den kop, om te zien of hij grimmig was en... hij was grimmig 1 Een man trachtte een overweg over te steken om te zien cf hij er over kon voor de trein aankwam en... hij kon er niet over! Een man raakte een hoogspannings draad aan om te zien of men den stroom afgesneden had en... hij was niet afgesneden I Een man wilde een slecht boek lezen om te zien of het waarlijk vergift was en... 't was vergift I Volg hen niet na! OF T GOEDE ZIJN Naarten Zweeters is kolenmarchand en hij was een wagen, aan 't afzetten bij ma dam Pieperlapoeperlala, 't Zijn toch goeie zeker, vroeg ma dam. Of 't goeie zijn, wel madam, van t* dragen alleen loopt 't zweet vru mijn wat zai 't dan aijn als ze branden.

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 7