7 Na de Waterloo-Nederlaag Groote Feeststoet te Roeselare De Fransche Proefneming De Provincie-ïerkiezingen Viert het Feest van Jezus Hart Ma da Provinciale Verkiezingen Brood, Vrijheid en Vrede i KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER Naklank der Wetgevende Verkiezing WE ZENDEN ONS BLAD CP VRIJDAG 19 JUNI 1936. INTERNATIONAAL OVERZICHT op Vrijdag 19 Juni 1936 Ds Heer Vantisrvelöe mseS hei id Kondig bstart User Van Zealand, <3is otw ZaJ er op Keer ¥an Zeeraad nieisvj beroep gsdaain warden ZONDAG 14 JUNI 193ö. iiiiuiiiituimiiiuiuiuuunuiubiiuiiiü. «DE HALLE» Katholiek Weekblad van leper Bureel Boterstraat, 17, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland Belgisch Kongo Frankrijk Alle andere landen 19.— fr. i 40— fr. 1 40— fr. 1 60— fr. 1 inuiiuiiiiiiiHiMiiiiiittininmmiiimiiiiiimuiiffiauiiiHinmDHitimiHntii»}. WEEKBLA9; t5 CENTIEMEN. Drulcker-Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperinge Tel. Poperir.ge Nr H Postcheckrekening Nr 155.70 4 JAAR. N 24. 1 TARIEF VOOR BERICHTEN: s g Kleine berichten per regel 1.fr. g 1 Kleine berichten (minimum) 4.fr. 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. g Rouw ber. en Bedank, (min.) 7.fr. J Te herhalen aankondigingen9 prijs op aanvraag. g Annoncen zijn vooraf te betalen en I moeten tegen den Woensdag avond g s ingezonden worden. Kleine be- s j richten tegen den Donderdag noen. g pHfffimwmmmHffliiBmHmommimiiUHmiici'duiiiiiiiiiiiiitüiMiiij^ We trekken de aandacht van alle velmeenende Katholieken op hieron- dergaanden artikel. Eigenlijk had hij moeten verschijnen op den Zondag na de Kamerkiezing dus over veertien dagen maar om gegronde redens, speciaal het arrondissement leper-Po- peringe-Wervik aangaande, hebben we hem toen niet willen drukken om te beletten dat sommige kringen ons zou den beticht hebben de gemoederen te vergallen en zoo nadeeligen indruk te beoejenen op den uitslag der Provin cieverkiezing. Nu zijn de Kiezingen voorbij; nu hebben de Politieke Katholieken eene geduchte afstraffing gekregen wijl de katholieke gedachte versterkt uit den strijd komt. Nu geven we Na de Waterloo-Ne- derlaag ter overweging en hopen dat de noodige besluiten er zullen uit ge trokken en toegepast worden. De gansche katholieke pers, zoowel de buiten- als de binnenlandsche. denkt over de katholieke nederlaag zooals de Heer Pierlot, Voorzitter der Katholieke Unie: Deze gebeurtenis is een les Een harde les meenen sommigen, en kijken naar het verleden, naar de vele begane fouten. Voor hen is de nederlaag de onverbiddelijke straf voor de slechte leiding. Een rijke les denken wij eerder; eene lesin den echten zin van het woord, die ons dus verstandelijk rijker maakt. Laten wij de dooden de dooden be graven en in het teeken van deze op vatting met gezonden realiteitszin en onverwoestbaar kristelijk optimisme het slagveld van 24 Mei overschouwen. Hetgeen de christen mensch in onze kamerverkiezingen altijd het eerst wil zien, is een statistiek over het godsdien stig peil bij de bevolking. Deze nemen altijd in hooge mate het karakter van een volksreferendum over de vraag: «Wil het land een normale vrijheid voor de Kerk, 'inbegrepen het gesubsidieerd vrij onder wijs, ofwel wil het eene Regeering die de godsdienstrechten van de geloovigen negeert? Bij iedere verkiezing komt dit aspect duidelijker op het voorplan, alhoe wel het gros der kiezers, en niet het minst het gros der kristene kiezers voor dien toestand afkeer gevoelen. Wanneer wij bedenken dat wij verleden week ernstig de vraag konden stellen: Zullen de verkiezingen een links kartel mogelijk maken? zijn de uitslagen van 24 Mei toch bevredigend. De linksche groepen (socialisten, liberalen en com munisten) bekwamen over het land 1.183.000 stemmen; de rechtsche (katho lieken, rexisten en nationalisten) 1.113.C00. Hierbij merkt de Maasbode terecht op: Het Belgische volk heeft tamelijk wel stand gehouden tegen den ccmmunis- tischen opmarschen de socialisten, ontnuchterd door hunr.e betrekkelijke overwinning, hebben niet meer uitgepakt met: Na Spanje Frankrijk, na Frankrijk BelgiëGezien de vele noodlottige om standigheden voor ons, die toch wind waren in de socialistische zeilen, en aan de kameraden de mogelijkheid van een ruk naar links lieten verhopen, mogen wij zonder overdrijving, op grond van de uitslagen eens te meer besluiten, dat een anti-godsdienstig regeeringsfront in ons land yoor onafzienbaren tijd is uitgesloten. Dit is meer dan bevredigend, het is ver heugend. D.ze negatieve uitslag mag ons echter tiet bevredigen. Beschouwen wij even de rechtsche groepen, want hier vooral moet er geleerd worden. nr is gemis aan voeling tusschen een gedeelte van onze kaders met de voixs- massa'sze^t Senator Pierlot verder m zijn verklaring. Wij gelooven dat het probleem nog scherper moet gesteld Worden. Er is een tijd geweest waarin de katho lieke partij de partij was van al de ge loovigen; nu dekt ze nog amper de twee derden. De andere zijn overgegaan naar de rexisten en de nationalisten. Waar wij verder de 675.483 katholieke kiezers in oogenschouw nemen, mogen wij niet ver geten dat velen zich voor God gebonden heooen geacnt katholiek te stemmen, en met tegenzin hun pücnt hebben gedaan, terwijl hun sympathieën naar de af- gescheurden gingen. Het ware simplis tisch dat te verbloemen. Wie de verantwoordelijkheid van dezen ftbnormalen toestand draagt laten wij buiten kijf, maar het ware allerminst taktisch de volle verantwoordelijkheid ervan te leggen op ds kiezers zelf. Zeker zijn de. kristene kiezers in geweten ge houden katholiek te stemmen. Wie echter zou denken dat wij al ons poer .noeten verschieten om de gewetens wakker te schudden en de kiezers te bewerken, zou zeker deerlijk den bal misslaan. Een korte beschouwing over het ge wetensprobleem op een ander gebied, zal mis dit best klaar maken. Ook in het huwelijk hebben onze menschen plichten, die maar al te vaak verkracht worden. Om dit euvel te keer te gaan zal het zeker niet volstaan hen te pas en ten onpas op hun plichten te wijzen; wij moeten in de eerste plaats zorgen om door her vorming van de sociale verhoudingen de kinderweelde mogelijk en begeerlijk te maken. Op het terrein der politieke zede lijkheid is het niet anders; de eerste vereischte is een hervorming. Hier denken wij onwillekeurig aan Fiedler in zijn Meesters van Morgen Wij zijn visschers. Maar hoe en waar er gevangen moet worden, dat hangt van de visschen af. Mochten er onder ons eigenlijk nog wel zijn, die het voldoende achten hier of daar een oud vischtuig klaar te zetten, om het - an de visschen over te laten erin te zwemmen of niet? En het deze dan nog kwahjk nemen als zij het niet doen' Niet de visschen moeten het net zoeken, maar het net de visschen. Wij moeten onze zegens zoo uitzetten, dat zij er wel in moéten zwemmen. Dat ze niet anders kunnen. Wij moeten vangen, zoeken, lokken, dwin gen. Zee en visschen bestudeeren hun levenswijze, de richting waarin ze trekken, de diepten waar zij het liefst ophouden. Opdat wij ze niet in een verkeerde streek zoeken en tijd verbeuzelen en verliezen. Men heeft groote en kostbare expedities uitgerust om de levenswijze en het trek ken van den aal te bestudeeren. De helft en zeker niet de minst gewichtige helft van ons werk is de studie van de geestelijke veranderingen en zwerftochten der menschen. Niemand is, zooals wij, verplicht de hand op den pols van den tijd te houden en iedere nieuwe generatie recht in het gezicht en in de ziel te kijken. Het g'aat er dus niet om te weenen bij de puinen der oude katholieke partij en ten allen prijze den weg terug te willen inslaan. Onze plicht is het, ons voor de feiten te stellen met den werkelijkheids zin van het Evangelie. Ir de rar.gen der geloovigen ontkiemen nieuwe behoeften en waait er nieuw leven. En men giet geen jongen wijn in oude zakken, anders bar sten de zakken en loopt de wijn uit en zijn de zakken verloren. Maar jonge wijn giet men in nieuwe zakken en beide blijven behouden. In den lande zijn er een groote massa geloovigen. Zij worden bij de stemous vertegenwoordigd door de helft van de mannelijke kiezers; dat is een feit. Om hunne godsdienstige rechten te ver dedigen moeten zij komen te staan binnen de kaders van een organisatie die ruim is en plaats laat voor alle wettige aspiraties, en die aantrekkelijk is, ornaat ieaereen er zich thuis gevoelt bij zijn broeders in Christus. Hebben wij deez les begrepen, dan is 24 Mei voor ons allerminst een Water loo dan begint veeleer voor den vijand de aftocht van Moscou. 26 Mei 1936. ■EisaasisaaaaiBiiEiiBaiiiËiiiaMaHiüB in Belgie, van nu tot einde jaar, aan wie ons zendt in postzegels of stort op post- checkrekening 155.70 van V. Sansen-Van- neste, Drukker, Poperinge, de som van 11,20 FRANK. Voor het Buitenland zende men ons per Internationaal Postmandaat: lass Uit Frankrijk: 23,20 frank. Uit Amerika: 34,80 frank. Roeselare zal zijn toewijding aan het H. Hart voor de elfde maal herdenken, feestdag van het H. Hart, die volgens de festdag van het H. Hart, die volgens de beslissing van den gemeenteraad op 17 Mei 1926 een stedelijke feestdag gewoiden is. Te dier gelegenheid zal 's namiddags ha het lof van 4 uur in St Michiels Kerk de heerlijke processie uitgaan, die elk jaar de bewondering verwekt van al de toeschouwers, en door het groote getal en de ingetogenheid der twee duizend deelnemers, en door de frischheid en rijk dom der kostumen en de heerlijkheid der groepen. Gansch de ring van het ker kelijk jaar, van den Advent tot Sinksen. wordt erin voorgesteld om Jezus' liefde voor 't menschdom aanschouwelijk te maken; en als slot der processie worden de gevoelens van wederliefde tot Jezus van wege de stad Roeselare vertolkt door het veroeelden der toewijding van de stad aan het H. Hart. Verleden jaar werden geen onkosten gespaard om nieuwe groepen aan te wer ven en de bestaande neg te verbeteren. Dit jaar zal er neg verbetering in komen, de apotheose, namelijk de verheerlijking van het H. Hart, is effenaf schitterend. Overjaar, aank ook het prachtig weder, waren er duizenden vreemdelingen in stad; dit jaar zal het getal nog merkelijk aangroeien. HULDE AAN ONZE BETREURDE KONINGIN TE PARIJS t»e Fran*< Oud •Strijders brachten een roerende hulde aan Koningin Astrid, cloor Het neerleggen van bloemen voor een der portretten in de tentoonstelling, thans te Parijs gehouden. M. Rivollet, gewezen minister der pensioenen, buigt voor het portret. Rechts Mevrouw de Kerckhove de Denterghem, echtgenoot^ van den Bel gischen gezant. SOCIAAL-POLITIEKE ONRUST IN HET ZUIDEN STUURLOOS IS DE MASSA AAN ALLE EXTREMISME OVERGE LEVERD Als een ietwat verbijsterend feit moet het beschouwd worden, dat Juist in de landen, waar het marxisme zich opmaakt om het bewind in handen te nemen, een wild stakingsorkaan losbreekt, welke door de mannen, die straks de groote verant woordelijkheid zullen moeten dragen, met een zeer merkbare ongerustheid, zelfs angst wordt waargenomen. Eenvoudig waargenomen, aanschouwd. Want de socialistische politici hebben noch in Spanje, noch In Frankrijk of België het stuur dezer wilde stakingen in handen. Er zijn andere machten aan het werk, welke achter de schermen ageeren. Misschien ook heeft men vooral te doen met een ontketening der on tevredenheid over de hserschende sociale wantoestanden, welke het levenspeil der arbeidende klasse deze laatste term in zijn breedste beteekenis genomen-In de betrokken landen tot ver beneden datgene, wat als menschwaardig bestaan moet beschouwd worden, hebben neer gedrukt. In dit laatste verband is het, voor wat Frankrijk betreft, interessant even een vluchtigen blik te werpen op hetgeen de Fransche bladen over de onrust in het land schrijven. Zelfs al moet men daarbij in het oog houden, dat de afhankelijk heidspositie dier j>ers, van regeering, banken of industriën, vaak het oordeel vertroebelt. Maar dan krijgt men toch te hooren, wat die kringen van het gebeuren denken. En dan is de algemecne opvatting, dat de stakingsbeweging niet het gevolg van een ordewoord is, doch als het ware spontaan is opgegroeid en zich ook spon taan verspreidt. De wildheid is honderd procent en de vakvereenigingen zijn er tot dukver niet in geslaagd de leiding in handen te krijgen. De beweging, merkt de Matinop, verbreidt zich met de foudroyante snel heid, als een soort epidemische besmet ting, welke fabriek na fabriek aantast. De Journalzinspeelt op een verklaring van den toekomstigen socialistischen minister van Binnenlandsche Zaken, Salemgro: Tusschen anarchie en orde kies ik de ordeom te betocgen, dat men op den rand van de anarchie leeft, welke, zooals de Echo de Paris verklaart, het weerstandsvermogen en de veiligheid van het land bedreigt, en Hitler wel in de verschrikkelijkste verleiding moet brengen. De Oeuvrekomt met de volgende merkwaardige verklaring: Brood, ja; maar niet met een voorafgaande stop zetting van de economische bedrijvigheid. Vrijheid, ja; maar niet door fascistische leerjongens op te treden. Vrede, ja; maar niet door in het buitenland dsn indruk te wekken dat de repubiikeiusche re geering reeds overweldigd is, vóór zij uit eigen krachten kan optreden In deze woorden bespeurt men de diepere motieven, welke de beweging schijnen te drijven; het sociale element, dat collectieve aroeiaersovereenkomsten en dé" regeling van aen aroeidstijd eischt, orood en vrijneia; en het poiitieke element dat zich tegen de geweldige oorlogs voorbereidingen keert, welke onnoemelijke bedragen kosten en het werkelijke eco nomische herstel met gunstiger sociale toestanden kortweg onmogelijk maken. Daarom gaat de vrees van de Echo de Parisook naar de bedreiging van r'rankrijk's veiligaeid; een bezorgdheid, welke overigens niet ongemotiveerd lijkt, als men bedenkt, wat zich op milieu gebied in Duicschland afspeelt (men oestudeere hiervoor slechts het dezer dagen verschenen voortreffelijk samen vattende werk: «De Duitsche herbewa pening van generaal J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst). In diepste wezen speelt derhalve in Frankrijk, gelijk we het ook voor Spanje onlangs aangetoond hebben, ae sociale factor de hoofdrol, bij deze stakings beweging, welke ongetwijfeld voor de socialisten op een politiek bij uitstek ongunstig moment komt. Wat evenzeer voor België geldt. De staking in de Anc- werpsche haven moet verklaard worden door den materieelen nood der haven arbeiders. De concurrentiestrijd, welke met andere havensteden gevoerd wordt, heeft de loonen neergedrukt: de devalua tie heeft een belangrijk deel der waarde aan de reeds lage loonen mtnomen. Eens komt men, de geschiedenis heeft het reeds getoond, aan de grens, waarop ten dergelijke aanpassingtot een volks uitbarsting leidt. Die grens werdt meestal niet door materieele, doch door psychologische om standigheden beheerscht. En de psycho logische factor bij de jongste gebeur tenissen in Spanje, Frankrijk en België lijkt het feit, dat de tot in het onmetelijke belovende socialistische partij de sterkste groep in de parlementen dier landen is geworden, steeds geflankeerd docr een opzweepende, voortdrijvende communis tische partij, welke slechts één doel kent, dat het steeds, onder allerlei vormen, nastreeft: de proletarische revolutie en de vestiging van het bolchewistisch regiem. Nu valt het zeker op, dat in Frankrijk en België dit in tegenstelling met het geen wij in Spanje z>en gebeuren de communistische leiders en bladen een tamelijk gematigde houding aannemen. Zoo b. v. dé Parijsche Humanité dat de werkgevers het zelf in hun macht hebben om de rust te herstellen: «het is yoldoende, dat zij onmiddellijk de recht vaardige eischen van hun arbeiders in willigen En die rechtvaardige eischcn worden tamelijk krap en scherp ont schreven: betaalde vacantie, kortere arbeidstijd en collectief contract. Maar heel die gematigdheid is zeer tactiek, door den propaganda-leider der derde internationale, Dimitroff, voorgeschreven, om ook langs indirekten weg, door con tact en samengaan desnoods met de burgerlijke elementen, het nooit uit het oog verloren directe doel na te streven. De socialisten zijn in vele opzichten evolutionisten geworden; zij zijn ver burgerlijkt. De communisten blijven steeds revolutionnairen. En de groote volksmassa is, zoodra zij haar echt steunpunt in het cenig ware levensbeginsel verloren heeft, revolution na ir-georienteerd, uiterst rechts of uiterst links, al naar de schoonst- schrijvende beloften worden gedaan. Daar ligt het groote gevaar voor het heden en de naaste toekomst: stuurloos is de massa aan a Lie extremisme overgeleverd. De Maasbode fBHaasBSKSELUHKNUi&jaisaaia GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE DEN! NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF VRIEND. ZOO STEUNT GE ONS. DOE HET ZONDER UITSTEL. In Frankrijk heerscht thans een mysterieuze stakingsbeweging, waar van niemand de uitkomst met zeker heid kan voorspellen, en waarvan nie mand de oorsprong en het wezen be grijpt. Het is ook treffend dat deze machtige opzet juist samenvalt met een belangrijke regeeringsverande- ring. De staking is ineens onstaan, spontaan naar sommigen beweren, onder de geheimzinnige en georgani seerde leiding van de communisten, beweren anderen. De communisten echter wasschen hun handen in on schuld en houden vol dat ze met heel de beiveging niets te maken hebben. Doch het is heel duidelijk dat de hon derdduizend arbeiders die thans alle groote fabrieken van Frankrijk bezet ten onmogelijk, gezamenlijk en me thodisch, deze houding zouden aan genomen hebben, zonder de minste invloed. Het is duidelijk ook, dat de communistische kernen orders ont vangen hebben om in deze zin te wer ken, en ze zijn in hun opzet des te gemakkelijker gelukt, daar ze alle schijn van communisme hebben laten varen en veelal zich verscholen heb ben achter de driekleurige vlag, die ze met de roode vlag op alle fabriek- schouwen laten wapperen. Alle mid delen zijn goed om het doel te berei ken! Doch welk doel wordt thans met die staking nagestreefd? Dit kan toch niets anders dan de nieuwe socialis tische regeering, die aan het bewind gekomen is, moeilijkheden berokke nen, en de meestarbeiders die nu staken hebben tooh voor zoo 'n re geering gestemd! Zouden al die ar beiders dan onder de dwang van een mysterieuze macht, die veel aan hypnose doet denken, gedwee zich dagenlang ontbeeringen opleggen Het is niet onwaarschijnlijk, als men bedenkt dat men in zijn beste vriend een communistische cel vreest te ont dekken en dat onwilligheid en de- solidarisatie, het ergste kan beteeke- nen. Wat de communisten zelf be oogen is natuurlijk in laatste instan tie de sovjetizeering van Frankrijk. In de huidige omstandigheden heb ben ze willen bewijzen hoe groot hun macht is om achteraf aan Blum, de s9cialistische leider en eerste minis ter.alles te doen uitvoeren, wat ze willen, en wat ze willen is heel dui delijk weer de toepassing van het communistische programma in Frank rijk. Blum heeft nu een regeering van het volksfront gevofmd, met 35 mi nisters en staafcnii voor da practische verwezenlijking van het marxisme dat hij in de oppositie met zooveel brio verdedigd heeft. Doch nu hij iaan de schotelzit weet hij ook dat men niet regeert zooals men wü, doch dat de werkelijkheid gebiedt. In zijn Laat ste redevoeringen is hij dan ook ui een heel toomje lager geweest dan hij gewoon was te gcoruiken. De com munisten en de syndicalisten ecnier maken vuisten en zeggen aan ai wie het hooren wil dat ze de regeering hun wil zullen opdringen. Onze Blum zit dan ook heel aardig in de verle genheid. En om het nog erger te ma ken zijn oproep tot de stakers om het werk te hervatten, werd beantwoord met een uitbreiding van de staking niettegenstaande hij beweerde a at de eischen der arbeiders zouden ingewil ligd worden. Hiermee bewijzen de communisten nog eens dat de staking zal eindigen als zij het willen en zoo is Meneer Blum overgeleverd aan hun willekeur. Ziehier nu welke de voornaamste punten zijn uit het programma van de nieuwe regeering. Verschillende van deze punten zullen onder com munistische invloed nog verder uitge- iaHsaaasssHsssBii^hiSji breid worden. 1. Frankrijk moet gevrijwaard worden tegen alle fascisme. Dat be- teekent strijd tegen alle rechtsgezin- de formaties Action Frangaise, Vuur- kruisen, Francisten en niet het min ste de Kerk, want in de oogen van de roode heeren is de Kerk eveneens een vorm van fascisme. 2. Strijd tegen de werkloosheid. Met dit doel zullen de eischen van de stakende arbeiders ingewilligd worden. De 40 urenweek zal inge voerd worden zonder loonsverminde ring. Het tot stand komen van col lectieve arbeidscontracten zal in de hand gewerkt worden en wettelijk beschermd. Tegen dit punt valt niets op te merken. Het staat immers ook op het programma van de christe lijke arbeidersbewegingen in de mees te landen. Alleen beteekent de toe passing ervan voor een alleenstaand land een zwaar offer, daar het de strijd om de afzetgebieden veel moei lijker maakt. De toepassing kan slechts met succes doorgevoerd wor den wanneer alle landen tezelfdertijd akkoord gaan. 3. Om te beletten dat de werk loosheid nog zou vermeerderen door de toepassing van punt 2 is, een heel bijzonder financieel programma voor zien. De invoering van de 40 uren week zou wel wat meer arbeiders werk verschaffen in den beginne, maar dat voordeel zou spoedig te niet gedaan worden, door het feit dat de prijzen van de producten zouden stij gen, en deze dus minder zouden ver kocht worden. Om een goedkooper prijzenpeil te bereiken zou de Fran sche frank moeten gedevalueerd wor den. Maar daarvan wil Blum niet we ten. Hij zal een ander middel ge bruiken dat tenslotte hetzelfde effect zal hebben: de inflatie, dit beteekent een grooter uitgifte van bankbiljet ten, met als gevolg een geleidelijke waardedaling van de Fransche frank tegenover de vreemde munten. Verder staan op het programma belastingen op het kapitaal, al wordt dat ook al bestreden, nationalizeering van fl- nancieele inrichtingen, enz. 4. Nationalisatie van de groote verzekeringsmaatschappijen, van de wapenfabrieken en van zekere andere vyrmen van hyper kapitalisme. 5. Wat de buitenlandsche poli tiek betreft, zal men het stelsel van de collectieve veiligheid verdedigen, dat beteekent dus het Russische standpunt. In aansluiting met het eerste punt van dit programma heeft Blum ook verklaard dat in Frankrijk geleide lijk, de maatschappelijke toestand moest veranderen in een zuiver so cialistische, dat is de dictatuur van het proletariaat. Anders blijft steeds een fascistische dictatuur te vreezen. Het is onmogelijk om over Frank rijk met zekerheid een toekomstoor- aeel te veilen. Dit land is in de ge schiedenis zoo veel keeren getuige geweest van een plotselinge omme keer. Na de overwinning van het li beralisme in 1789 die gepaard ging met de ergste uitspattingen kwam een tijdperk van ae zwaarste ver drukking onder het Napoleontisch be wind. nu de liberaai-sociaiisiiscne re volutie van 184s kon ecu aictxtoriua. Keizerrijk tot stand komen met de goedkeuring van de geneele bevolking onder het oewind van Napoleon lil. Het is goed mogelijk aat de mis tevredenheid over de niet verwezen lijking van de socialistische beloften eveneens binnen kort een heeie ver andering in de toestand zou kunnen voor gevolg hebben, met een recht sche dictatuur. Met zekerheid is dit echter niet te bewijzen. (Verboden nadruk.) ROSKAM. VERGELIJKENDE TAEEL VOOR VVEST-VLAANDEREN: Steden Katholieken Socialisten VI. Nat. Liberalen Rex 1932 1936 1932 1936 1932 1936 1932 1936 1936 Brugge 8 6 5 4 2 3 2 1 2 Koririjk 6 6 3 2 1 1 1 0 1 Meenen 3 2 2 2 - 1 Moeskroen 3 2 2 3 1 Diksinuide 3 2 1 2 Veurne 2 2 1 1 1 1 1 Oostende 4 3 3 3 1 1 1 1 1 Roeselare 3 3 1 1 Izegein 4 3 2 1 1 leper 2 3 t* 1 1 3 - Tielt 5 4 1 1 1 Poperinge 2 2 1 1 1 Totaal 45 38 21 19 9 14 5 3 6 Voor Brugge was er een zetel minder, voor Kortrij'k een minder, Moeskroen een meer, Izegem een min, 'fielt een min, leper twee meer, Poperinge een meer. Er ziju dus evenveel zetels als in 11)32, t.t.z. 80 in liet geheel. STEMMENAANTAL VAN DE WETGEVENDE KIEZINGEN OP 24 MEI EN 7 JUNI Wetg. Verk.'36 Prov. Verk.'36 Katholieken (1) Liberalen Socialisten (2) Front er s Kommunisten Rexisten 3 675.341 688.278 Winst 12.337 292.977 322.841 Winst j 25.864 767.522 750.289 Verlies: 17.233 166.737 176.869 Winst: 10.132 143.223 138.792 Verlies: 4.431 271.491 280.625 Veinst 9.134 (1) In deze cijfers zijn ook vervat de stemmen door afzonderlijke Katholieke Lijsten in Limburg, Luik en Henegouwen. (2) Er iu begrepen de afgescheurde socialisten in Henegouwen. VERDEELING DER ZETELS PER PROVINCIE "rovincies Zetels Kath. Brabant Antwerpen W.-Vlaand. O.-Vlaand. Henegouw. Luik 24 (—12) 35 8) 38 7) 37 (- 9) 14 (- 8) 11 IS) Limburg 60 30 11) Luxemburg 50 18 11) Namen 60 17 10) Lib. 17 (-4) 10 3 (-2) 13 (+2) 12 (-1) 8 (-3) 8 (+3) 9 1) 10 1) Soc. Rex Comm. Front Onafli. 25 (- 5) 31 (- 1) 19 (- 2) 25 (- 1) 49 (- 3) 34 (- 7) 7(+ 1) 9 2) 22 15 4 6 4 5 18 14 11 5(+ 5) _1(+ 1) 1 10 7) 10 7) 4(+ 1) 9(+ 4) 14 5) 10 4) 13 5) 3 (+D (2) 2(+2) (1) 2(4-2) (3) 0 (-2) (4) Hoopvol gestemd gaan wij de Juni maand in, toegewijd aan de god vrucht tot het H. Hart. Als we denken op al de genaden en voordeelen, die beloofd zijn aan de trouwe vereerders van Jezus' H. Hart, dan verwachten we voor deze maand nieuwe stroomen van gena den en hemelsche giften. Iedere blik op het beeld van 't H. Hart, dat daar troont in onze huiskamer, doet ons vertrouwen aangroeien; die beeltenis van Jezus met zijn armen tot ons uitgestrekt, als om ons te omhelzen, ofwel wijzend op zijn van liefde gloei end Hart, om ons te herinneren aan zijn overgroote goedheid voor mij en voor U en voor gansch het hulphoe- vende menschdom, die beeltenis brengt ons in Gods tegenwoordigheid. En dat H. Hart is Koning, Heer en Vriend van ons gezin! Wat kan ons IBBSBBBSBBHBBEiSSBBBSBSZSBflBBaSiBSBBBgSEiilflBaiiaaBBBBaaRPBB nog deren, zoolang Hij daar staat en wij aan Hem zijn toegewijd; en wij in wel en wee ons betrouwen op Hem stellen! O ja, Hij en Hij alléén is de steun- brengende troost in alle wederwaar digheden van 't leven. En daarvoor in ruil vraagt 't H. Hart onze liefde en ons vertrouwen, en Hij wacht steeds op onze liefde en vertrouwen en velen jeunen ze Hem niet maar blijven onverschillig of bedroeven Hem door de zonde en door hunne heidensche levenswijze. Kom, vereerders van Jezus' H. Hart, gij Kruistochters, H. Hartebonders en geïntroniseerde families, kom en dcet eerherstel in hunnen naam, op 19 Juni vooral en verdubbelt zelf uwe liefde en u.v vertrouwen, en brengt eene openbare hulde en dankzegging ar.n Hem die zich uitputte tot-ter-dood uit liefde tot U. Totaal 696 224 (—94) 90 (—5 221 (—20) 77 27 (4-20) 50 (4-19) 7 4-7) (1) 2 Eupcuer katholieken; (2) Haimatbund; (3) Afg.' Kat».; (4) 2 U. P. A. landbouwers die niet optrad. De provinciale verkiezingen hebben voor dóel het bestuur van de provin cies te verzekeren. Het is dus eerst en vooral onder dat opzicht dat we hun ne uitslagen moeten nagaan en be- cordeelen. Hoe is de nieuwe toestand? In de verdeeling van de zetels is er in de negen provincies eene grondige verandering ten gevolge van den voor uitgang der extremistische partijen. De drie traditioneele partijen, de ka tholieke, liberale en socialistische, verliezen respektievelijk 94, 6 en 20, 't zij samen 120 zetels. Deze worden onderling verdeeld door de Vlaamsche Nationalisten, de Kommunisten en de Rexisten, die respectievelijk eene winst maken van 19, 20 en 78 zetels. Welke invloed zal deze verschuiving hebben op de samenstelling der pro vinciale besturen? Met zekerheid kan men op die vraag nog geen antwoord geven, maar van katholiek standpunt uit zal er waarschijnlijk niet veel veranderen. Er waren vijf provincies, die katho liek bestuurd werden, namelijk West en Oost-Vlaanderen, Antwerpen, Lim burg en Luxemburg. In de twee Vlaanderen en in Limburg blijft een katholiek bestuur mogelijk, in samen werking met de Vlaamsch Nationa listen. In Antwerpen en in Luxemburg is er geen katholieke of geen anti klerikale meerderheid: Rex is er ar biter. In ieder geval kan in deze twee provincies geen bestuur samengesteld worden tegen de katholieke belangen. In de vier anti-klerikaal bestuurde provincies, Brabant, Luik, Henegou wen en Namen, blijft een anti-kieri- kaal kartel mogeiijk. In Brabant en in Luik is daarvoor de hulp van de kommunisten nooüig. Beschouwen we de uitslagen van de verkiezingen van 1 ouni vau lanuenjK poffuek sianapunt mi, aan is net oor ai belangwekkend de beweging der stemmen te vei gelijken met ueze van 24 iviei. We vasten aan de pro vinciale stemous-raaupiegiiig op ais ae reaxtie van net kiezel akui ps op ae politieke leiten aer laatste aagen. Eerst en vooral, noe neooen ue kie zers gereageera op net sauses van ae jongste eu meest luidrucnuge partij, van rtex? Voor neel het land is Rex nog met 9.134 stemmen vooruitgegaan, ivieest uitgesproken is de vooruitgang te Luik, waar de katnolieke partij uijna gevaiien is tot aen rang van ae ii- ueraie en kommumstiscne partij, wat net aantal stemmen Detrert. De voor uitgang in Braoant is rneüe veroor zaakt aoor een opslorping van klei nere groepen door Hex. Anderzijds mag men met vergeten dat Rex met opgekomen was voor de provincie in Limburg, waar hij voor de Karper 'j.ióó stemmen benaalae. Mede op net provinciaal aktief van Rex moet men ten slotte eene groote aanwinst boe ken in het arrondissement Gent- Eekloo, waar hij sedert 24 Mei nog a.012 stemmen neelt bijgewonnen. Anderzijds stellen wij een eersten acnteruitgang vast van Rex in Lu xemburg en Namen. Uit dit alles besluiten wij dat de politieke positie van Rex als partij verre van gestabiliseerd is. In de eerstkomende tijden zal het vooral van de wijsheid der Katholieken, van iiun aurf en oprechtheid, afhangen, hoe de nieuwe politieke groep naar verderen groei of naar verkwijning zal evolueeren. de uitbarsting der Antwerpsehe ste king de kiezers beïnvloed tegen? Heeft ds opdracht van den Koning aan den Heer Vandervelde de kiezers beïn vloed ten gunste? Stellen wij vast dat de socialisten over heel het land 17.233 stemmen verloren hebben sedert 24 Mei, en de kommunisten 4.232. Het is dus een uitgesproken marxistische achteruit gang van 21.465 stemmen; stellen v ij nog vast dat op een totaal van 700 provincieraadsleden geen 250 socia listen en kommunisten gekozen zijn. Men zou moeilijker 't bewijs kun nen leveren dat ons land nog niet rijp is voor een socialistisch-kommu- nistisch regiem. Daarentegen winnen de Katholie ken 12.337 stemmen bij, en de libe ralen 29.864. De socialistische terug tocht, die reeds op 24 Mei 1.1. was begonnen, krijgt dus een meer uitge sproken karakter. De Katholieken, anderzijds, niettegenstaande de afval van kiezers naar Rex en naar het Vlaamsch Nationalisme, heroveren reeds terrein. We vragen ons af hoe de socialisten deze nederlaag zullen dragen. Zal rij de voorstanders van het Volksfront met de kommunisten in hunne ran gen versterken? Zal zij integendeel de gematigde socialisten aanzetten om de kommunistische lokstem af te wijzen? Dat moeten we afwachten. Van nu al eciiter mag men veron derstellen dat üe uitslag der provin ciale verkiezingen de toegevendheid der katnoaexeu en liberaien tegen over de socialisten zal verminderen, vooral wat betreit het departement van Bimienlanaacne Zaken. En nu ten sloti,e de les die de Ku- thoueke trartvj is nekken neeii uit tiet veraes uui z.j aoor ue tiex-purnj yeieaeii neejt. Le uitspraak van 6 Juni bevestigt die van zr Mei en lego aan onze pai iij de nooazaiseujkiieiu op aat nare po- utiexe organisatie rauixaai eu vone- aig te omvormen. wanneer wij m de provincie Luik vaststellen aat er aaar nog siecnts 3S.*43 stemmen op de rxatnoüeKe par tij en oi.u9/ op de itex-ujsten zijn ungeoracnt; wanneer wij in het kiesdistrict Brussel waarnemen dat de Katnolieke Lijst 8.8o4 stemmen Lenaait en ae Rexiijst 11.014; Dan mogen wij geen blinddoek voor de oogen uoen en wei6ercn liet gevaar ïii te zien; maar net is voor onze partij een kwestie van ievensoeiioud ae oorzaxen na te gaan weixe naar ait verval geleid heooen; wij zeggen verval, en wij nopen net grondig, aat wij nooit zullen moeten schrijven ineenstorting. Nog eens, de katholieke gedachte, als godsdienstige nieening, staat er boven eu staat er buiten: maar ais politieke gedachte heelt zij een ge vaarlijken deuk gekregen, door de scnuld van... Ja, hier moet nu de schuld vast gesteld worden en wij liopen dat men er niet zal mee draien, en nu weer geen piepeken duik zal spelen met de verantwoordelijkheden. Het kiezerskorps vraagt goede lei ding en als men haar aie niet ver schaft, dan keert het zich af van de partij die haar geen goede leiding weet aan te bieden. Er zijn menschen die moeten voelen vooraleer ze gelooven. Als ze na de verkiezingen van 24 Mei en 7 Juni nu nog niet gevoeld 1'.ebben dan kunnen wij een kruis ge ven over onze parti j-organisatie, die wel één van zulke stormen kan trot- seeren, maar bij een tweede totaal zou worden weggevaagd. Een andere vraag, die zich van al gemeen politiek standpunt uit steit, Is deze van de positie der socialisten. Hebben de Fransche stakingen, met de bezetting der fabrieken, of heeft IBBIIBBB91BSHBBII&A JltfiSBJHBB JkjlDaZ3BiDB!98BBBBBBlï£^3SSSEBBx9B DE HEER VANDERVELDE MOET HET OTGEVEN Door den Koning werd dus gevrasgd aan den Heer Vandervelde, leider van de grootste groep In de Kamer, een nieuwe Regeering samen te stellen. De Socialistische leider aanvaardde de ze opdracht en begon met de gebruikelijke raadplegingen. Hij wilde een drie-ledige Regeering samenstellen. Tenslotte liep de Heer Vandervelde een weigering op zoowel bij de Katholieker als bij de Liberalen en Maandag ging de Heer Vandervelde naar den Koning om dezen te verzoeken hem van de kabinets vorming te ontslaan en meteen te melden dat het verkieslijker zou zijn hiervoor be roep te doen op een personaliteit, onaf hankelijk van de partijen. DE KONING DOEi' BEROEP OP DEN HEER VAN ZEELAND Maandag namiddag werd de Heer Van Zeeland ontboden bij den Koning die op hem beroep deed tel het vormen van een nieuwe Regeering. Heer Van Zt-elaw vroeg bedenktijd tot den volgenden morgen. Dinsdag morgen begaf hij zich naar het Paleis van den Koning en deelde onzen Worst mede dat hij in princiep de taak van kabinetsvermer aanvaardde. Op zeilden dag, te 9 uur 's avonds, hield de Heer Van Zeeland nog een radiorede om bero:p te doen op gansch het land en alle Belgen tot medewerking in de taak die hij had aanvaard. (Zie vervolg op 2' bladj.

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 1