11 JULI Dantzig-Vroagstuk aan de orde QUO VU DeGezinstoelagen KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER Twee ©ogen zoo grauw Kerkmuziekcongres te Brugge INTERNATIONAAL OVERZICHT LAATSTE BERICHT AAN DE WERKGEVERS Het beste geneesmiddel KOLONIALE LOTERIJ IN DEN SENAAT ^O.VDAG 12 JULI 1936. DE HALLE Weekblad van leper H Bureel: Boterstraat, 17, IEPER. I ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 19fr. s Belgisch Kongo 40fr. M frankrijk 40fr. li Alle andere landen 60.— fr. H J®l WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. 4' JAAR. N 28. ^.'iilllHlUlilllllililUIIiUiUllllliilUillllillliUIIljaMUUIIIHiJMMiHtlUliHli I TARIEF VOOR BERICHTEN: 1 Drukker-Uitgever: SANSEN-VANNESTE, Poperingo Tel. Poperinge N' 9 Postcheckrekening N 155.70 g Kleine berichten per regel 1.fr. J fc Kleine berichte, (minimum) 4.fr. g ij 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. jg H Rouwbcr. en Bedank, (min.) 7.fr. j s j| Te herhalen aankondigingenJ prijs op aanvraag, g Annoncen zijn vooraf te betalen en g moeten tegen den Woensdag avond g ingezonden worden. Kleine be- jg richten tegen den Donderdag noen.g VLAMINGEN! Hoevelen onder ons ziin -waardig de testamentuitvoerders genoemd te worden mi de fiere gildemannen die te Kortrijk het trotsche Frankrijk van 't leer gaven! Hoevelen onder ons dragen in hun kijkers de onverzettelijke fierheid waarmee fa k?mpers van 1302 hun have en goed verdedigden! Het beste en het gaafste van ons bezit, onzen oorsprong, ons bloed, onze l^l/s'-ndigheid verwateren en verzinken. We strijden om brood en om werk. We vergapen ons aan de schijnscboonheid van de moderne beschaving. Kinema en sport, feesten en reizen maken van ons mannekijnen zonder wil zonder hart, zonder karakter en zonder durf. En dewijl vergaan we! Verliezen We onze zelfstandigheid! L'ggen we aan fa voeten van Frankriik! En mogen we morgen oprukken naar Siberië of naar Centraal Europa. VLAMINGEN! Onze koene voorzaten duldden noch knechtschap, noch vreemden dwang. Ze jrepen naar de knodse en knuppelden de vreemden buiten. Onze voorzaten wilden vrije, schoone menschen zijn in hun schoon land! Zes honderd vier en dertig jaar na Groeninge spreekt men nog van de stoere Gemeentenaren die streden voor vrijheid en recht! Zullen wij dan het bloed dat in ons kruipt verloochenen? Zullen wij dan de ondergang zijn van ons zelf? We zijn op weg met ons materialisme, onze ideaal- en beginselloosheid. En jndicn ons schoon landeke door zijn eigen zonen overgeleverd wordt, zullen onze kinderen er de schande van dragen! VLAMINGEN! Deze schoone 11 Julidag weze de dageraad van een wedergeboorte. Te Groe- n'nge stonden geen partijmenschen met een of ander kleur. Te Groeninge stonden wevers en beenhouwers, boeren en werkmenschen, gedreven door één gedachte: Vlaanderen vrij vechten. Ook onze toekomst leidt langs dien weg. Het moet gedaan zijn met vo^ksverscheurende politiek! Schouder aan schou der hebben we onze toekomst te verzekeren. In ons moet de vlam branden van het ideaal dat ons opëischt, en in onze oogen moet de blije glans liggen van het ickoone leven dat we voor ons zelf en voor onze kinderen willen uitbouwen. Deze 11 Julidag hoeft het uitgangspunt te wezen van een definitieve opmarsch naar de hoogten waar we sinds lang moesten leven! Een schoon volk in een schoon land! Vooruit! de taak is niet onmenschelijk en de strijd staalt den mensch! |£B3gïSEa&£39&BHaBBBZi2gS&a3iLIS]gSBaBlB5!E9!53a3BB33iiBi&&&IBg2S2SS VRIJSTAD DANTZIG: STAD EN OMLIGGENDE GEBIED De kern van alle tegenwoordige in ternationale moeilijkheden is en blijft het Duitsche vraagstuk. Dit vraagstuk vindt zijn oorsprong in de ongerijmd heid van het Verdrag van Versailles. Zoolang het grootste vredesverdrag van alle tijden niet herzien wordt in een geest van toegevendheid en ver draagzaamheid zullen alle pogingen om de vrede in Europa te waarbor gen schipbreuk lijden. Alle andere vraagstukken staan in de schaduw van de Duitsche moeilijkheden. Geen enkel ervan kan begrepen worden zoo men niet denkt aan Duitschland en aan de houding van de groote mo gendheden tegenover Duitschland. De Abessynische oorlog die in de laatste maanden alle aandacht op zich ge trokken heeft, het verloop en het einde ervan, werden beïnvloed door de vrees dat Duitschland het Verdrag van Versailles zou verbreken. Punt voor punt wordt de vernietiging van het Diktatdoorgevoerd. Telkens leeer wordt de wereld voor een nieuw voldongen feit gesteld. Na de herbe wapening, kwam op 7 Maart l.l. de herbezetting van de Rijnzone. Nu vreest men een Nationaal-Socialisti- sche aanval op de Vrijstad Dantzig. DS LAATSTE GEBEURTENISSEN Bij het aanleggen jvan de Duitsche kuiser Leipzig» te Dantzig, heeft de kommandant van het schip niet het gebruikelijke bezoek gebracht aan de Volkenbondscommissaris van de Vrijstad. Dit eenvoudig feit heeft heel wat commentaar uitgelokt, te meer daar de Duitsche bladen de redenen opgegeven hebben voor de handel wijze van de kapitein. De Heer Foer- sler, leider van de Nationaal-Socialis- ten van Dantzig, heeft verklaard dat alle geschillen die in de laatste jaren tusschen Polen en Dantzig gerezen zijn steeds opgelost werden zonder de tusschenkomst van de Volkenbonds commissaris. Daarom tracht de hooge commissaris de noodzakelijkheid van zijn ambt te bewijzen door zich te mengen in de binnenlandsche aan gelegenheden van de Vrijstad, Se dert'de Nationaal-Socialisten regee- ren neemt de Heer Lester, de bedoel de commissaris, de oppositiepartijen in bescherming en maakt het de re geering moeilijk. In deze uiteenzet ting blijkt duidelijk dat de Nationaal- Socialisten de verwijdering van de Peer Lester wenschen. Dit streven raa' onafhankelijkheid van de Vol kenbond wordt nog sterker uitgedrukt door de Voorzitter van de Senaat van Dantzig. de Neer Gleiser, die in Vol- henbondskringen beweerd heeft dat hij zou trachten de spijtige toestand, geschapen door de Heer Lester, een etude te stellen. Indien de Volken bond. zich in de toekomst inlaat met de binnenlandsche vraagstukken van Dantzig. zal de Vrijstad een af wij- z: de houding aannemen. Ik geloof niet dat de herziening van de betrek- hingen tusschen de Volkenbond en Dantzig. de betrekkingen tusschen Po len tn Dantzig kan schaden. Integen deel! Ik ben ervan overtuigd dat de Vrijstad in dat geval meer zal kun nen bijdragen om de Poolsch-Duit- srte verstandhouding te bevorderen.» Verder wordt nog beweerd in En- gcifche bladen, dat Hitier opdracht gegeven heeft om te König&berg een legerkorps van Dantzig in te richten en dat hij hoopt dat dit legerkorps nog deze Zomer zijn intrede zal doen te Dantzig. DE BETEEKENIS VAN DANTZIG In geheel dit geval ziet men de hand van Hitier. Het zou dwaas zijn te gelooven dat het anders is. Duitsch land wenscht de vroegere Duitsche stad Dantzig weer aan te hechten, zelfs de bevolking van de Vrijstad verlangt het. Dantzig is de knoop waar de twee afgescheiden deelen van Duitschland samen gebonden zijn. Op bijgaand kaartje kunt U merken hoe Oost-Pruisen afgescheiden is van het overige Duitschland door een strook Poolsch grondgebied en door de Vrij stad Dantzig. Na den oorlog is er hevige vijandschap geweest tusschen de twee landen. De aangroeiende toe nadering tusschen Frankrijk en Sov- jet-Rusiand en de vrees van Polen voor de aartsvijand ten Oosien heeft dit land in de armen van Duitschland gedreven. Zoo krijgt het probleem een heel ander uitzicht. Het is bekend dat beide landen in het Oosten, namelijk in Litauendezelfde belangen hebben. Beide landen streven naar expansie in het Oosten. Zoo is het mogelijk dat Polen nog ooit, de noordelijke strook van de Gang van Dantzig afstaat aan Duitschland. Dan zou Duitschland weer een geheel vormen en de groote moeilijkheid die in den weg ligt voor een bestedige Poolsch- Duitsche vriendschap zou dan uit den weg geruimd zijn. Het is opmer kelijk hoe kalm de laatste gebeurte nissen onthaald zijn geworden door Polen. De H. Beek, Minister van Bui- tenlandsche Zaken van Polen, heeft aan zijn Fransche confrater ver klaard, dat er naar zijn meening geen verwikkelingen te vreezen zijn en dat spoedig de zaak zal geregeld zijn. In Polen zelf wordt gezegd dat het geschil veeleer moet beschouwd worden als een incident tusschen Duitschland en de Volkenbond. Ook zal Polen zich volledig onthouden van binnenland sche inmenging in Dantzig. REACTIE IN DE ANDERE LANDEN In de Fransche pers is men natuur lijk niet malsch tegenover de nieuwe feiten. Dezelfde ophitsingscampanje dreigt zich te herhalen als na de be zetting van de Rijnzone op 7 Maart l.l. In Engeland maakt men zich ook be zorgd om de toestand daar deze de besprekingen tusschen de Locarno- landen sterk zou kunnen beïnvloe den. Sommige bladen verlangen een krachtdadige tusschenkomst van de Volkenbond, ofwel het terugtrekken van de Volkenbondscommissaris. Wij gelooven niet meer aan die kracht dadige tusschenkomst van de Volken bond. Het is immers juist omdat het bestaan van de Volkenbond bedreigd is dat de Nationaal-Socialisten van rantzig zoo'n stoutmoedige houding aannemen. PUTSCH OF GEEN PUTSCH? De Volkenbondsraad is in geheime zitting bijeengekomen om het Dant- ziger probleem te bespreken. Daar meent men dat van een putsch van Duitschland te Dantzig voorloopig nog geen spraak zal zijn. Eerst en vooral omdat Duitschland rekening moet ZIE .VERVOLG HIERNEVENS. Waar zijn nu de optimisten die steeds doktoraal verklaarden dat de ekonomische krisis zich zelf zou oplossen? Het is niet omdat zich enkele tijdelijke opklaringen voor deden dat van een triomf mag ge waagd worden. Wie thans de hori zont onderzoekt ziet in de verte zware stapelwolken opduiken, en weet pertinent goed dat wij aan dat onweer niet meer ontsnappen kunnen. Het is een ellendige zaak geworden. En wanneer er nage gaan wordt dat verleden jaar en kel ten koste van een zware bloed- lating ons land het hoofd boven water hield, dan mag er terecht gevraagd worden welke de defini tieve uitkomst zijn zal van den warboel waarin we schier hope loos verstrikt zijn. Er wordt met ons een ellendige komedie gespeeld te Geneve. En Geneve is nog maar een flauwe weerspiegeling van wat er op het politiek schaakbord achter de schermen gebeurt. Als we dan na gaan dat al die groote leidende fi guren elkander gedurig stokken in het wiel steken en tot hiertoe het nimmer met elkander deden kun nen, dan is het niet bijster ver wonderlijk dat de ekonomie op krukken springt. Ervaren vis- schers weten te vertellen dat pa lingen elkander verslinden bij ge brek aan voedsel. Juist dat gebeurt op en achter het wereldtooneel. Zoolang de zoogezegde vertegen woordigers te Geneve en elders haarkenpluk doen, zoolang ook zal de rust om op het even welk gebied een onvruchtbare illusie zijn. Mis schien ware het veel beter af te zien van die welsprekende kome die die stukken van menschen kost. Men goochelt met holle, niets- beteekenende leuzen waarin de heeren zelf niet gelooven. Wie weet of z'er ooit in geloofd heb ben? Er gebeurt maar één zaak en het is een verscherpte uitgave van vóór 1914: een streven niet naar evenwicht, maar naar overwicht. Iedereen weet waarop dit spelletje uitgeloopen is. OndertussChen woedt in al zijn onverbiddelijkheid de ekonomische oorlog. Ieder voor zich leidt oid getwijfeld naar de uitschakeling der zwakken. En dat is ook het doel. Men -hoeft even na te gaan wat kleine landen in feite te zeg gen hebben te Geneve. En dat is dan een Volkenbond waar men van natuurswege saluutjes geeft en voorkomend is. Wat gebeurt er dan in de onderscheidene hoofd steden en kanselarijen waar alles geheim gebeurt? Hoeft men zich nog wel af te vragen wat de di plomaten van kleine landen er te praten hebben. Frankrijk heeft er ons trouwens staaltjes genoeg van gegeven. Denken we even aan on ze grensarbeiders, de kontingen- teeringen en dergelijke ekonomi sche mizeries. Het is niet moeilijk om begrij pen dat wanneer Europa een me nagerie geworden is, waarvan ieder element van kop tot teen ge wapend is en zijn buur vreest en akkoorden sluit, de ekonomie op wieltjes niet kan loopen. Voegt daarbij dat vele binnen landsche politieke toestanden ver re van gezond zijn en aangetast door de kommunistische bacil, en niemand zal er zich over verwon deren dat de lucht verre van helder is. Er is meer. Er is de horizont die zwanger is aan onweer. Niet enkel een immer aanwezig oologs- gevaar dat de geheele levensfeer bederft, maar een ekonomisch ge vaar, waarvan de oplossing net een sfinx is. Wat zal Frankrijk doen? Nu is het op den weg der inflatie t. t. z. het fabriceert bankbiljetten om zijn uitgaven te dekken. Dit komt feitelijk neer op een buiteling van den frank, met dit verschil dat men niet eens weet waar het op houden zal. Het budget was er nooit in evenwicht. Ieder jaar be droeg het tekort miljarden. Het Volksfront is geen regeering om besparingen te d|en en daarbij ko men de jongste ï^rhoogingen van salaris die er alleszins gewet tigd waren maar toch de prij zen zullen opdrijven. Indien de frank gevoelig van waarde vermindert zijn wij na tuurlijk een voetje gelicht. Als we nu de grootste moeite van de we reld hebben om vit te voeren, wat zal het dan zijn' als de Fransche frank op den onzen primeert, als de Fransche uitreerprijzen lager zijn dan de onze. Dit alleen is reeds een vooruit zicht dat alle a; ndacht vergt en veel optimisme d n bodem inslaat. Maar daar komt ,coch nog iets bi j De jongste sa,lar'werhoogingen in ons land, het b taald verlof, de verhoogde kind rvergoeding zul len zeer natuurlijk de produktie- kosten verhoogce en de prijzen doen stijgen. V ie meent dat de patroons dit allemaal zelf zullen uitzweet-en vergist zich leelijk. Trouwens, het socialisme heeft schoon te schermen voor de mo de met Weg met het kapita- lismniemand zal toch zoo on zinnig zijn te gelooven dat de pa troons en zij alleen deze zware lasten zelf kunnen dragen en daarbij nog voldoende verdie nen zonder prijsver hooging. Het ging vroeger al niet briljant. Hoe zal het nu gaan? Hierover zijn geen illusies meer mogelijk. Het wordt een eeuwige kringloop stijging der prijzen, verminde ring van den uitvoer; stijging der werkloosheid en verhooging der ellende tot wanneer een nieu we devaluatie de zaken een tijdje zal opknappen. Ekonomische ellende veronder stelt politieke moeilijkheden en verwikkelingen. Joden en kommu- nisten vragen niet beter, want ze leven ervan. Hst Vlaamscl Ekonomisch Ver bond heeft zee terecht gewezen op de sombere ooruitzichten voor ons land, als gevolg van de jong ste stakingen. Indien de inflatie van den Frans$Jien "frank erbij .■gevoegd wordt^an velé* we, wat ons te wachten staat. Niemand zal de gegrondheid van vele eischen der arbeiders be twisten. Maar iedereen heeft toch het recht te vragen waarom er verleden jaar met medehulp der socialisten alleen aan de red ding der banken gedacht werd. En waar de sankties blijven die door de roode grootschreeuwers zoo grootsprakerig geëischt werden tegen spekulanten en ander onge- diert. Sakrificies brengen is niet zoo heel lastig wanneer het om een zuivere zaak gaat. Tot hiertoe is de atmosfeer buitengewoon troe bel gebleven. Er zijn werklieden en midden standers en patroons. De eenen opjagen tegen de anderen is mis dadig. Het volstaat de roode bla den te lezen om te weten hoe socia listen over de bazen oordeelen als het geen socialisten zijn. Als de werklieden verhooging krijgen ze hebben ze trouwens moeten afdwingen terwijl vijf socialisten in de regeering zaten moeten ook de bazen in de mogelijkheid zijn voort te brengen zonder ver lies. En daarbij hoeft dan niet al les op den rug van den midden- stander terecht te komen onder vorm van belastingen, taksen e. a. Helaas! zoolang de partijpolitiek de eenen tegen de anderen in het gelid brengt, zoolang een volk ver deeld is in klassen en standen, zal het eeuwig en ervig een wedloop zijn tot bevoordeeling, willekeur enz., omdat in feite in laatste in stantie noch de klasse, noch den stand, noch het volk bedoeld wor den, maar de partij. Binnen kort zien we waarheen we met zoo'n stelsel havenen! &.J£iü££iiKlJU3UaCI2j:ia29£ll£BS2daEi>i<UJI(faiBaa2iiSaS£iaBllBSIiiaB houden met Engeland, Polen en Frankrijk die al het mogelijke zullen doen om dit te verhinderen. Ook om dat Duitschland vreest daardoor dc groeiende Engelsch-Duitsche vriend schap een deuk te geven. Eindelijk omdat Duitschland voor het oogen- blik zooveel mogelijk buitenlandsche moeilijkheden wenscht te vermijden met het oog op de olympische spelen. ONS EESLUIT Deze nieuwe gebeurtenis wijst nog maals op de groote moeilijkheden in de huidige internationale politiek. Deze moeilijkheden verscherpen de vijandschap tusschen de groote mo gendheden. De mogelijkheid om een vredelievende oplossing voor al de hangende geschillen wordt met. dc dag moeilijker en de hoofdfactor in de gespannen toestand blijft de Fransch-Duitsche vijandschap. Als de huidige Belgische regeering de oude buitenlandsche politiek voortzet ge raken we vroeg of laat in een Euro- peesche oorlog gemengd. De eeuwen oude Duitsch-Fransche haat gaat ons niet aan. Meer dan ooit is het tijd dat vrank en vrij een politiek van zelfstandigheid gevoerd wordt. De re geering zal moeten rekening houden met de wil van de katholieke Vlamin gen'. (Verboden nadrukJ. ROSKAM. De patroons hebben nog slechts tot 15 Juli tijd om aan te sluiten bij een Compensatiekas. Deze aansluiting is door de wet verplichtend. Na dien datum zal door het Ministerie onver biddelijk worden opgetreden. Ook op het pensioen zal de controle nog met meer scherpte worden door- j gevoerd. Wie niet in regel wordt be vonden zal worden beboet en moet den geheelen achterstel betalen. Wij geven aan de patroons drin gend den raad zich zonder uitstel in regel te stellen. Vraag heden nog inlichtingen aan het Bureel van uw plaatselijken Christen Middenstandsbond. bij stukzitten, zonneslag, smetten, schrijnen en stukloopen van huid en voeten is Purol. Doos 4 en 7 J4 frank. In alle Apotheken. Het is een onuitgegeven tooneelspel: De voddevent er, het voddemeisje waarvan de treurige opvoering me gepakt heeft. Ik was aan 't wandelen langs de Leie- bcorden in een dorpke van West-Vlaan deren, en voor mij zag ik een idylle van jonge schoonheid. Het was als een vrome morgendroom van ontwakende liefde. Toen ik dan biddende herhaalde: zend Uwen geest over hun leven en het zal van aanschijn veranderen, toen, kwam het me zoo duidelijk voor dat het erg misloopen moet met onze jonge menschen, indien hun kinderlijke liefde niet mee werken wil met het ouderlijk gezag, indien ze niet in eerbiedige gehoorzaam heid en blijvende dankbaarheid tegenover vader en moeder leven willen. We willen geen bed in brand steken om een vlooi te vangen, maar, ge moet nu geen zilveren jubilé gevierd hebben om te zien dat onze jongens en meisjes toch al te vroeg beginnen zot te doen. En 't is geen zottigheid die overwaait met den volgenden Winter, maar 't is een echt vergroeien, een misgroeien. Ze zijn zeven tien of achttien jaar en ze krijgen een slag van de liefde of van 't geen ze pein zen liefde te zijn en heel hun jong leven staat in brand, zoodanig in brand dat ze dan in de Lsie springen en op e£n briefke aan hun ouders se' rijven, dat ze genoeg hebben van 't levenOf ze vinden dat te gewoon en ze gaan op een hooge rots en springen zich dood in de diepte. We vernoemen nu maar twee tragische feitjes die zich met de Sinksendagen voordeden eri die het probleem van de jeugd zoo drastisch uitbeelden. GRAUWE OOGEN Onze ooren woiden stilletjes aan af gezaagd met de mooie molenmelodie en onze oogen verkleuren bij die herhaalde blauwe oogen. Hier en daar zingt nog een jongen in ernst: die oogen van jou, zoo innig en trouw, maar een massa jonge zielen, een bende voddeventen en een karavaan voddemeisjes mogen met enkele varianten herhalen: Die oogen van jou, zoo zielloos en grauw, want hun heele jeugd is als een klacht van lsvens- invalieden, die met verkropte bitterheid verdoken herhalen moeten Helaas, ik schaam mij en beken dat ik wel diep verdorven ben. Want God en ziel en andere dingen waarvoor de reinen psalmen zingen, geweten, Vlaanderland in nood, sterrenhemel en liefdebrood, Het kan en 't wil tot mij niet spreken... Maar waar ik wel ben toebereid dat is voor elke jonge meid zooals er honderd duizend loopen de kleeren van mijn lijf verkoopen en heel mijn ziel en al mijn trouw. Ik zou het doen, en geen berouw zou in mijn oogen staan te lezen, en 't zou nochtans een misdaad wezen... Ze weten het zoo goed dat hun ziellooze jeugd en hun vreugdelooze liefde een misdaad is tegen 't leven, dat ze alleen en ondereen de. gemeene kant bekijken en hun ouders zoo diep bedrogen lijken jamaar, moest het moeder wetenis wel degelijk de diepe grond voor een mogelijke omwenteling, want ze moeten het weten. HUISELIJK GEZAG De ouders moeten het weten zelfs als het hun droomen komt storen, zelfs als hun meisje op 't fabriek werkt of met de heiligdagen gaat kampseren. Och ja, de uitoefening van het ouderlijk gezag is moeilijk en de waakzaamheid van moeder lijke liefde wordt zeer dikwijls bedrogen door kinderlijke ongewilligheid, maar ik durf uw levensgeluk waarborgen indien vader en moeder in de uitoefening van hun gezag die eigenschappen durven aankweeken: 1. Geweten: Want alle gezag is alleen een gave aan den mensch die een plicht voor God heeft te vervuilen. Ieder uit oefening van gezag moet beginnen met een daad van gehoorzaamheid aan God zelf. Ais er niets heiligs meer is in het ouderlijk gezag, als de vaderlijke liefde en de moederlijke grootheid niet op waar dige wijze gedragen worden, dan kunnen ze ook nooit op eerlijke wijze bevelen en nog minder hun bevelen eerbiedig doen naleven, dan kunnen ze zich zelden of nooit doen gehoorzamen, en dat is altijd den inzet van 't verraad. 2. Zelfverloochening: Vooral tegenover de rijper wordende jeugd moeten vader en moeder hun persoonlijke zelfzucht en hun familie-zelfzucht kunnen verloo chenen, omdat ze aan alleen het gezag buiten huis, in de school, in de organisa ties, in 't zedelijk leven leeren eerbiedigen. 3. Toewijding in blijvende waakzaam heid. Gezag in dienstplicht. Regeeren in huis en dienen in liefde. Ouderlijke toe wijding, vaderlijke waakzaamheid is nooit een veriies alhoewel het soms zeer moei lijk is. Maar kom, de hoogste glorie van de ouders is nooit voor zichzelf maar altijd voor hun kinderen te leven. Dat alleen geeft in de opvoeding van da jeugd ruimte voor vrijheid en hoogte voor blij heid en sterkte voor reinheid. Is het niet het mirakel van de schoone liefde, die kinderen en ouders vereenig t? Is het niet de louteringskracht die jenge voddeventjes en voddemeisjes tot een blij vende gedaanteverandering brengt? Is het niet de macht van die heide die aan alle kinderen ook de eerbied en de trouw, de gehoorzaamheid en de moederliefde leert? Is het niet de genade van dat gezag die aan de jeugd moet leeren nooit bui ten de weet van thuisgelijk welke be trekking aan te knoopen? En gaat het nog maar flauw tusschen ze, durf het eens aan het woord van den dichter tot een levensgebed te maken: Best geborgen in de zorgen. Liefde, leer me schoon geduld. Laat me dragen zonder klagen, laat me lijden zonder schuld. Dan zult ge nooit uw misvormd beeld zien in grauw verdorven kinderoogen maar dan ziet ge steeds uw portret in de oogen uwer jongens en meisjes, vol inni ge liefdetrouw. P. M. Dewijn, O. P. IBBBSaBBHBaBBeBBBaiKBSEAiCaiiiS'f NIET OPGEËISCHTE LOTEN Den 18 Juli a.s. vervalt het recht dei- houders van biljetten der 15e schijf, die de volgende loten niet aangevraagd ENGELSCHE PRINSES-SCCUT OP SCOUT-FEEST Prinses In grid wordt ontvangen door Lady Baden Powel!, tijdens de scouts vergadering welke dit jaar plaats grijpt in het eiland Fionië, in Denemarken. IB332BSa0Ka&gBBSfiB2a£B2!H£!ffifaa!aBEBKBC2aS5aiiaBBBRHaCaBKBV Het bestuur van de Sint Gregorius- vereeniging richt op Maandag 20 Juli te Brugge een Kerkmuziekcongres in. Te 10 uur pontificale Mis, gecelebreerd in de kathedraal door Zijn Excellentie Mgr Lamiroy. Proprium van de mis der Kerkwijding (Gregoriaansch)ordinarl- iffli; de vierstemmige mis van Reflce; beide uitgevoerd door het koor van de kathedraal, onder leiding van den E. H. P. Francois, kapelmeester. De antwoorden aan den priester en het Credo IV worden gezongen door al de aanwezigen. Na de mis zingt het koor der kathedraal den psalm Laetatus sumvoor vier stem men, getoonzet door Kanunnik Van Nuffel. Te 11.30 uur eerste congreszitting in de feestzaal van het St Lodewijkscollege. Voordracht door E. H. Francois over de vorming van knapenkoren, met een demonstratie door de voorbereidende af- deeling van zijn knapenkoor. Te 12.30 uur noenmaal. Te 2.30 uur tweede congreszitting. Openingswoord door Kan. Legrand, voor zitter van S. G. V. Verslag over den toe stand van de kerkmuziek in het Bisdom Brugge, door E. H. J. Ghesquière. Feest rede door Kan. J. Van Nuffel, bestuurder van de Interdiocesane kerkmuziekschool t« Mechelen. Zijn Excellentie Mgr La miroy heeft er welwillend in toegestemd deze vergadering met zijn aanwezigheid te vereeren en het Slotwoord uit te spreken. Te 3.30 uur pontificale Vespers en Com pleten in de kathedraal gezongen door de seminaristen. Daarna plechtig lof, ge zongen door al de aanwezigen: Verbum supernum, Ave maris Stella, Jesu corona. Tantum ergo. Tot slot zingt het knapen koor een oud-Vlaamsch lied. gevolgd door een Fantasiaop hetzelfde lied, door Flor. Peeters. Het orgel zal geheel den dag bespeeld worden door dezen bekenden orgelvir tuoos. Het volledig programma van de stukken welke hij zal spelen, zal bekend gemaakt worden in het congresnummer van de St Gregoriusbode. PRAKTISCHE SCHIKKINGEN 1. Voor deelnemers aan het congres worden congreskaarten verkocht tegen 2 fr. (voor ieden van zangers- of zang- stersgroepen, die in groep somen 1 fr.). Deze kaarten geven recht op een voor behouden plaats in de midaenbeuk van de kathedraal en in de vergaderzaal, alsook recht op 35 prijsvermindering op het spoor. De congreskaarten zijn te verkrijgen bij E. H. Arthur Bouckaert, schatbewaar der van de S. G. V., mits de verscnuichgde som te storten op zijn postch. (Nr ö/.uil, A. Bouckaert, Kortrijk;Op de strook vermeiden: voor congreskaaruenj, en voliedig adres aanduiden. Deze congres kaarten zullen aan de deelnemers ge stuurd worden in den loop van de week vóór het congres. 2. De leden van den kostersbond zullen samen het noenmaal nemen. Daarover ontvangen zij nog nader bericht van wege net bestuur. Dames en kloosterzusters kunnen het noenmaal gebruiken bij de EE. ZZ. van het Prinsenhof, mits voorat' 5 fr. per persoon te storten op postchekrekening Nr 97.070 (Prinsenhof,8, Brugge). Op de strook vermelden: voor noenmaal, kerk muziekcongres. Andere deelnemers welke hun noen maal vooraf willen bestellen of plaats wen schen te bespreken, worden verzocht zich te wenden tot E. H. Paul Francois, St Lcdewijkscoliege, Brugge. 3. Voor de kloosterzusters: Zijn Hoogw. Excellentie laat toe, dat de kloosterzusters welke met den Kerkzang belast zijn, naar het kerkmuziekcongres komen. Ze kunnen üesgewenscht het noenmaal nemen in het Prinsenhof (zie hocger). 4. Het volledig programma met de te B5~- ZIE VERVOLG HIERNEVENS. .ftadilifciiBBBaiUilBiBBftaBBKEjiBSaii DE REGEER IN G SPOLITIEK TEGEN OVER IIET VLAAMSCHE VRAAGSTUK EN DEN MIDDENSTAND Tijdens de Senaatzittir.g van Dinsdag nam Heer Van Coillie, Katholieke Senator van Roeselare, het woord om in die hooge vergadering de belangen van den Midden stand en het Vlaamsche vraagstuk t« verdedigen. Ter inlichting onzer Lezers drukken we hier desaangaande verslag over uit De Standaard De h. Van Coillie (kath., in 't Nederl.) verwijt de regeering dat zij geen rekening gehouden heeft met de Vlaamsche eischen en met de belangen van den Middenstand. En nochtans hebben de jongste verkiezingen uitgewezen hoe bit ter de gemoedstoestand in Vlaanderen is. Zoodra de regeering echter inzag hoe zeer de Vlamingen over deze miskenning ontstemd waren, heeft zij eenige aan vullende verklaringen afgelegd, terwijl zij zich trachtte te verontschuldigen door den ernst der sociale toestanden in te roepen. Dit is echter geen rechtvaardiging. De h. Van Coillie onderzoekt vervolgen» den terugslag van alle sociale verbeterin gen door de regeeringsverklaring in het vooruitzicht gesteld en reeds gedeeltelijk gestemd. Meer vrije tijd bij de werklieden en vervroegde op pensioenstelling zal de oneerlijke mededinging vanwege loon- en pensioentrekkenden bevorderen. Men kan zich afvragen of de nieuwe maatregelen tot geen grooter mecanisatie of aangroei der technologische werkloosheid zuilen leiden. Wij staan thans misschien voor een der meest tragische toestanden die zich ooit hebben voorgedaan. Men denke slechts aan de noodlottige gevolgen der kinderbeperking, niet alleen in zedelijk en sociaal opzicht, doch ook voor onze economie. Spreker is ervan overtuigd dat er een groote wanvernouding bestaat tusschen net aantal burgers die productieven arbeid leveren en het aantal veroruikers. Gansch het vraagstuk der familie- politiek zou door een regeeringseommis- saris moeten onderzocht worden. De h. Van Ooillie gaat dan den weer slag na van de sociaie hervormingen op den middenstand. Hij meent dat de jongste maatregelen de concurrentie voor den Middenstand zullen doen aangroeien. Waar de regeeringsverklaring nandelt over de vervroegde op pensio&nsteliing, toont zij zien zeer bezorgd voor ae werx- nemers, maar miskent op traditionneeie wijze den Middensmnd. Deze ziet met groote vrees ae toekomst te gemoet. De sociale hervormingen moeten niet alleen een volksklasse, maar gansch de gemeen schap dienen. De Middenstanders willen een bijzonder statuut voor ce beroepsorganisatie en speciaal voor de ambachten, onder sanctie en toezicht van een economischen raad. De hoogere raad van den Middenstand heeft den tekst van het wetsvoorstel reeds grondig bestudeerd. D.t alleen kan een oplossing brngen aan aen huidigen moei lijken toestand. Verder oeient spreker kritiek uit op de zware fiscaie lasten onder dewelken de Middenstand gemikt gaat. Hij steit vast dat ae ivriddenstands- bediijven tot nogtoe nergens in werden vertegenwoordigd. Ook voor hen zouden paritaire commissies moeten ingesteld worden, die een lcg-scn uitvloeisel zijn van het bijzonder statuut der amoachten. Zonder dit statuut zullen de gewenschte paritaire commissies en de collectieve overeenkomsten een dcode letter blijven. De h. Van Coillie pleit vervolgens voor vermindering der sociaie .-n fiscale lasten die op den Middenstand wegen. De Mid denstand eischt ook fiscale vereenvou diging. dBHBHEEBBSifiBSIBXiiB&HBflSiBieBBB zingen teksten verschijnt in het congres nummer van de St Gregoriusbode. ai de ieden van de S. G. V. zuiien <nt nummer ontvangen. De anderen zuiien het kunnen krijgen aan den ingang van de Kathe draal. faaaHEaBBasiHKSSBSBaiuHaiBa MILITAIRE OEFENINGEN IN OOSTENRIJK hebben 330 loten van 50 fr. uitgaande met 9 36' 100 i> 70 10 250 29 2 500 028-497 4 2500 o 543 6 5000 9452-6730 9605-1221 4 10000 6.233-1965 Alle andere loten werden opgeëischt. TOW»» f^ostenrijksche mitrailjeurs mei Kun moordtuig en munitieKak op vlotten, xwem- men een rivier o-ver. Zicht genomen tijdens dc groote manoeuvers in Oostenrijk

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 1