Bedelprinsesje li i 1 K II gedachten s brief uit brussel ministerie van landbouw vrouwenhoekje 't is koffie van 't paradijs 'T ROOS KRUIS De Soepen in den Zomer WEKEUJKSCH LITURGISCH BULLETIJN GRENSDE STROOP lil' mi lij wSÊÊi Sommige dingen die g® voor nletj JL betaalt ge te duur. De verstandige lulstart; de domme- I® ^fen neen zijn de kortste woorden, "toch vergen ze meest beleg vooraleer J® je' uitspreekt. Genoeg vreet niemand; te veel mt- *?ïr ls doorgaans meer wil noodlg om „"«hoorzamen dan om te bevelen. 4 Ce menschen van twintig Jaar rijn politie uitgeleverd. In alle geval niet kerkhof het kruis af te breken dat de slecht uitgedacht. geloovigen aan de Verrijzenis herinnerde. Beste Lezer, alderliefste Lezeres, als ge Toen de Ootoberrevolutle was onderdrukt DE ZATERDAG, M'N BESTE VENT Draagt ook den naam nog van week- Omdat hij gewis [end t Ende van de weke ls. 't Is niet moeilijker dan dat om En- •eisch te verstaan l Maar dat gaat ver aderen.-. want ze gaan dien naam om- (etwn in dien van Hitler end»... want t ls juist als alleman zich geneigd voelt Otr uit te rusten dat de Duitsche Kan- lelier begint te werken! t Was ne Zaterdag, den 30 Juni 1934, ia! Roehm en zijn kameraden om het feven werden gebracht, 't was den Zater dag 16 Maart 1935, dat de militaire dienst |p Duitschland weer in voege werd ge- Iteld... Maar dees jaar zijn de noodlottige jaierdagen nog een beetje talrijker. Den 7 Maart, ne Zaterdag, deden de puitsche troepen hunne Intrede In t Rijngebied; den Zaterdag 11 Juli, ver nemen we dat het Oostenrijksch-Duttsch verbond gesloten werd en verleden Zater dag nog schaften de Puhrer-mannen de Constitutie van de vrije stad Dantzlg af. En we mogen aan Hitler niet verwijten jat het bij hem mangelt aan psychologie Ofte zielkunde, want 't is juist 's Zater dags dat d'Engelsche ministers, waarvan bij 't meeste schrik heeft... golf spelen... on dus geen tijd hebben om zich met politieke zaken te bemoeien! God weet wat die Hitler-endsons pog zullen bezorgen... Zeker niks dat deugt. LIENTJE, zei de moeder, ge moet uw soep heelemaal opeten, menig kindje oou tcch zoo blij zijn, als 't er slechts de helft van kreeg... Ik ook moeder! Dat is kinderwijsheid. WILT G'EEN RAAD, m'n beste maat; Heb orde in uwe zaken. Leg ieder ding op zijne plaats Wanneer g'uw werk moet staken! G'HERINNERT u nog wel misschien Dat fameus masjien Door d'Amerikanen uitgevonden. Waar al de menschen verbaasd voor ston- [den. Was me dat een masjientje ja! Langs ,en eenen kant moest men er een gansch end varken in steken... en langs den anderen kant kwam het er uit, onder den vorm van pensen, trippen, karbonaden... Maar 't schoonste van d'uitvinding be stond hierin: Als dv slachter niet kontent ïas van de pensen, trippen, enz... moest hij ze maar weer in 't masjien steken, langs den kant alwaar ze uit gekomen waren..^en aan den overkant kwam er weer levend varken uit... Hewel, nu hebben ze weer zooiets in dien genre Ukegvonden, namelijk: het electrisch kieken. t Is eene electxische kiek Im gezond als ne visch en nimmer ziek, Uit ijzer gemaakt Die nooit uitgelegd geraakt. Want ge moet weten, ze kan loopen, riegen en eieren leggen ook... en zelfs die eieren achterop uitbroeien... De Ame- rikaansche bladen spreken bijna over niets anders meer dan over die electrische kiek die eieren legt, en ze zelf uitbroeit. Maar ze voegen er niet bij of de kuiken tjes die uit d'eieren komen ook uit ijzer «n electriek zijn, of simpelik uit kieken- vleesch. Zocais ik en gij. GARQON, riep de meneer woedend uit in een restaurant, d'r ligt een vlieg in m'n bier. Ik zal even 'n lepeltje nemen om w d'r uit te nemen, meneer. Daar uithalen" Ik wil natuurlijk een ander glas bier. Dat is toch wel ne beetje overdreven, hoeveel bier zal die vlieg er nu uitgedron ken hebben? Z'HEBBEN HEM aangehouden. Wie? Wel de soepeter van Brussel. Waarom? Omdat hij te veel soep at. Hoe is dat mogelijk Zult ge zeggen. 'k Zal 't U algelijk Uit gaan leggen. Die soep_ter, zekere M '.rus Houtvier, was zonder werk geva!' En weet ge wat hij deed? Hij bestek.- a teiloor soep in 'n restaurant. Bij soep krijgt ge brood, Marinus at twee broodjes op en lepelde zijn teiloor half leeg. Maar dan riep hij al met eens den gargon of de serveuse en wees vol afschuw op een lang haar dat in zijn soep te zwemmelen lag. Natuurlijk maakte de bediende zijn ekskuus en ging om 'n ander teiloor. Intusschen trok Ma- rinus naar 'n ander spijshuis en haalde daar zijn zelfde toerken uit. Dat deed hij reeds maanden en zoo had Marinus reeds tonnen soep en man den brood naar binnen gespeeld, zonder dat 't hem nen duit kostte. Nu verleden week werd hij in 'n spijs huis door ne gargon herkend en aan de II in Brussel zijt en ook ne keer goesting hebt gratis soep en brood te eten, kunt ge dat troksken ne keer probeeren, met een tres haar of een paksken vliegen! Ondertusschen... eet smakelijk! TWEE advokaten zaten in een een voudige café en twistten over een wets artikel. Ten slotte wenkte de eene advokaat den «gargon». Gargon, breng het wetboek van strafrecht eens, a. u. b. De gargon boog, verdween... bleef lang weg, kwam eindelijk terug en zei onder danig: Ik kan het niet vinden, heeren. Maar de baas zegtGe moet den wijn niet betalen! TC ZEG T U THANS KORDAAT Tealtijd schaadt, O'hebt het nog gehoord t Past slechts bij een enkel woord En met reden 't Is het woord tevreden Voorzichtigheid ls de moeder van den porcelelnwinkel. Als ge een beetje aan uw leven houdt is 't tegenwoordig noodlg voorzichtig te zijn, zoowel thuis als op straat. Maar dat wil niet beduiden dat ge daarom moet overdrijven, want 't vol gende gebeurde geval zal u alras bewijzen dat ge te voorzichtig kunt zijn ook. Zoo was er te Brussel een meisken in dienst getreden, Maria Brelook, en die had zoo'n schrik dat er 's avonds in heur kamer zou worden ingebroken, dat ze eiken avond, toen z'in heur bedde kroop, niet alleenlijk heur deur op slot deed, maar er daarna nog 'n zware kleerkast tegenschoof. Maar op ne zekeren nacht brak er brand uit in dat huis. En de meid zat in heur kamer vast, Daar ze hare zware kleederkast. Uit schrik dat men haar zou berooven Tegen de deur had geschoven... en ze, dooi- schrik bevangen, de macht niet meer had deze weg te duwen. En zoo heeft haar te voorzichtig zijn haar het leven gekost, DE TEGENWOORDIGE TIJD doet ons denken aan het steenen tijdperk!... Omdat hij zoo hard is om er door te komen! GROOTMOEDER, sprak 't kleine meisje, ik wou dat ik een madam was, net zooals gij Wat 'n rare wensch. Hoe komt ge daar toe? Ik zou ook zoo graag 'n moestache hebben! In de wereld gebeuren er aardige dingen. Een van deze wil 'k hier wel bezingen. Jaren lang hebben de geleerden gezocht Naar 'n beeld, door Burma aangekocht, En nu m'n beste vrinden Komen ze 't eindelijk terug te vinden I Ge kunt 'n speld verliezen, 'n geldstuk enz... Maar 'n beeld dat ten minste zoo groot is als de kerktorens van Poperinge, dat is al 'n beetje minder waarschijnlijk... en toch ls 't gebeurd. De Boedhistische beeldhouwers meenden dat de belangrijk heid van de beelden hunner afgoden ln de grootte zat... en hoe grooter beeld, hoe kontenter de afgoden waren. Daarom ver vaardigden zij kolossale figuren. Pegu, de grootste van alle afgoden, is 85 meter hoog en 20 meter breed... en toch is het meer dan 400 jaar verloren geweest. In de Jaren 1.000 werd het door de stad Burma, in Indlë, aangekocht... maar op ne zekeren dag was de fameuze afgod verdwenen, en niemand die wist waar hij naartoe was. Onlangs nu werd er ginder ne spoorweg aangelegd, en aldus kwam méh tot de vaststeling dat het beeld onder aarde en rotsblokken begraven lag, terwijl daarover heen een bosch van boomen en planten gegroeid was. Thans is men volop bezig met het uit te graven, en groote feesten worden op touw gezet om de... verrijzenis van Pegu, den afgod, te vieren! BOER PIMMELS lag op sterven. Zijn vrouw ondervraagt den dokteur wat hij er van denkt. O! kwestie van nog 'n'koppel uurtjes, zegt deze! Hij mag zeker niets gebruiken? Toch wel, geef hem maar alles wat hij vraagt. Verzacht aldus zijn leste oogenblikken. De vrouw legt heur hand op de schou ders van den stervende en vraagt: Zeg mij, m'n beste man, hebt ge op niets goesting? De stervende opent z'n oogen en ziet daar 'n groote saucies aan 't plafond ben gelen: k Zou wel 'n stuk van die saucies willen O! dat niet, valt z'n vrouw hem oogenbllkkelijk in, dat niet... 't is voor op uw begrafenisse! O! DROEVIG OORD Waar Kristus' woord, Naar helsche plannen Zooveel mogelijk wordt verbannen En waar de priester Gods, o wee! Alleen om hem te hoonen Wordt vergeleken aan 'n Al Capcne En is staatsvijand nummer twee! Dat droevig oord, m'n beste menschen g'hebt het reeds geraden, is het huidige Spanje, dat zonnig land, waar 't nu zoo somber is geworden, en waar- 't woord katholiekals 'n vloek wordt aanzien in d'oogen van 't meerendeel der bevol king, die zich bitter liet misleiden. Enkelen tijd geleden, liep een volks menigte door de hoofdstad, met groote plakkaten, waarop met greote letters deze vreeselijke godslastering stond: Jezus-Christus ls staatsvijand nr 1 De geestelijkheid is staatsvijand nr 2 Maar dat alle moed om die menschen tot 'n beter gedachte te brengen niet moet worden opgegeven, blijkt juist uit het feit dat de verdwaalden niet vast in hun schoenen staan... en zoo veranderlijk zijn als ne windwijzer, want toen de Republiek werd gesticht, was de eerste daad van de gemeenteraad van Taragona, op het as Mengelwerk van 26 Juli 1936. Nr 5 door H. COURTHS-MAHLER Heinrich tilde het kind op en droeg het de kamer uit. Jonker Hans stond in diepe verslagenheid naast hem en hieid niet op om de tranen van Liselotte met zijn zak doek af te vegen. Het adellijke ventje in zijn keurig pak en de eenvoudige dagloo- ner in zijn werkkleeding, voelden zich één in een werk der barmhartigheid. In de slaapkamer van de waardin lag met vreedzaam verstarde trekken de doo- de moeder van het weesje, als was zij bo ven alle leed en zorgen verheven. Martha Schulz ging naar den tuin en sneed rozen af. Zij strooide deze schreiend over de ge storvene, die zulk een ruime plaat» in haai- hart bekleed had. Intusschen had de dokter in de leege ge 'jigkamer nog een gesprek met den baron en de barones. Dominee Helmers, die van tiet ongeval gehoord had, was ook geko men. Baron Boeknhausen deelde dezen mee, dat hij de overledene beloofd had om voor de opvoeding van Liselotte te zorgen. De dominee vertelde hem, dat mevrouw Hochberg hem een bedrag van tiendui zetid mark in geldswaardige papleren, en eeniae documenten in een verzegelde en veloppe ter hand gesteld had, en welke ease hen daarbij door haar geuit waren. Omdat de baron zich nu tot voogd over net kind opgeworpen had, was het beste, dat hij nu ook de papieren in bewaring tam. De baron verklaarde zich daartoe bereid, «ij zou het geld voor Liselotte beheeren, &odat zij, wanneer zij volwassen was, een •duiyertj» tot haar beschikking zou heb werd het kruis hersteld... en nu, na den moord op den katholieken leider, werd het weer radikaal vernield. Wat valt er van zoo'n volk te ver wachten...? 't Is triestig! EEN CHINEES had voor het eerst een piano zien bespelen, en probeerde dat in gebroken taal aan een kameraad uit te leggen: «Dat groote kist... Gij slaat hem op de tanden... Dan hij schreeuwt.». DOOR DE LIEFDE en door de minne Verliezen velen ulder zinnen Dat is weer al eens te zien geweest te Antwerepn. Een treffelijk meisken, uit een treffe lijke familie, was op een treffelijk bal, in treffelijke kennis gekomen met een... ontreffelijk meneerken, dat schoon kost klappen en zeer schoon en flink van persoon was. Allee! 't Meisken werd er effenaf op verliefd. Nu wist dl® meneer nu enk'le weken te vertellen:- Och m'n lieve deerne 'k Zie u toch zoo geerne En 'k zou met u nog heden In 't huwelijksbootje willen treden. Maar d'ouders van 't meisken wilden daar niks van weten. Toen stelde 't me neerken aan 't meisken voor te vluchten. En dat onnoozel schaap Gaf aan dien praat verhoor En trok er met den aap Vandoor. Maar eerst had het meisken op aan dringen van den sinjeur, thuis een heel partij geld en goud uit vaders kofferfort gepakt En toen, rap op reis Naar Londen of Parijs. Maar onderweg speelde de sinjeur schampavie en 't meisken is met han gende pootjes terug naar huis gekeerd om pardon te vragen! Arm schaap, 't is om er compassie meê te krijgen! Ja, de mannen, m'n alderliefste Le- zereskens, ze zijn verdraaid nooit te be trouwen!... en geloof vooral niet al te gauw wat z'U bij 't verkeeren allemaal op de mouw willen spelden, want... zegt men niet, en met reden: Vrijen ls stillekens spreken, en hard liegen! En den echten Zebedeus komt maar voor den dag, ne keer dat ge getrouwd zijt 't Huwelijk, weet het wel, Is verdraaid geen kinderspel. En de mannen bij 't verkeeren Zeggen: Meisken 'k zie U geeren 't Meisje zoetjes lonkt en lacht Bij die teere minneklacht Droomt ze dan van trouwen, Maar het zal heur rap berouwen. Beulen, beulen, zijn de mannen Oei! Oei! Oei! Oei! Oei! Oei! Als zij vrijen groote jannen Eens getrouwd, zijn 't zelden goel, 't Huwelijk, ik weet het wel, Is verdraaid geen kinderspel. Als de vrouwen kind'ren koopen Veel papakens düe gaan loopen En dan zegt zoo menig man Tot zijn wijfken... «Trek uw plan», 't Huwelijk, meiskens, moet ge weten Dikwijls is 't een ijzeren keten. Gaat de vrouw een stond van, huis 't Mansvolk zucht: O, wat een kruis Maar de vrouw soms gansche nachten Zit op heuren man te wachten Die in staminee of kroeg Drinkt en feest tot 's morgens vroeg. Meisjes, ziet wei uit uw oogen Of ge zijt voor goed bedrogen! IK EN MIJN VROUW zijn één, zei Dolfke Marot. En ik en mijn vrouw zijn tien! zei Sussen Platbroek. Hoe dadde? vroeg Dolfken Wel... mijn vrouw is één, zei Sussen, en ik ben nul. 't Manneken uit de Maan. (.Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 23 Juli 1936. t Was Dinsdag 21 Juli, dus Nationale Feestdag, en natuurlijk ook Te Deum in Ste Goedele. Natuurlijk veel volk op den doortocht. Het diplomatisch korps vulde het koor. De afvaardiging van den Senaat werd opgeleid door M. Moyersoen, voorzitter; deze van de Kamer door M. H. Marck, ondervoorzitter. De parlements leden waren niet heel talrijk. Onder de aanwezige ministers MM. Van Zeeland, M.-H. Jaspar, P. Spaak, Pierlot, Van Isa- cker, De Schrijver, Generaal Denis en Ju lius Hoste. Verder: Mgr Marinis, Deken van de hoofdkerk; Staatsministers Carton de Wiart en Houtart; baron Houtart, gouwheer van Brabant. De vorstelijke kinderen: prinses Josephine-Charlotte, prins Karei en prins Boudewijn vergezel den hun vader. Mgr Marinis sprak den Koning toe. Wanneer hij herinnerde aan Koningin Astrid schoten zijne oogen vol tranen, maar hij kon toch spoedig dien vloed bedwingen. Zijne Majesteit ant woordde heel stil en ontroerd aan de toe spraak van Mgr Marinis. Daarna nam hij plaats op den troon aan het altaar. In de gala-koetsen, voorafgegaan door een eskadron ruiterij, keerde Z. M. met de koningskin''"ren terug naar het paleis. Op den doortc. ht werd het koninklijk gezin eerbiedig gegroet en bescheiden toege juicht, maar niet met de uitbundige vreugde van toen Koningin Astrid nog leefde. Te Mont-Gauthier is een maatschap pij zonder winstgevend doel gesticht om de oude kapel van Bricquemont te her stellen en daar de nagedachtenis van Ko ningin Astrid te vereeren. Deze kapel zal Jaarlijks, van 20 Juli tot 30 Oogst, voor het publiek toegankelijk zijn. De Legatie van Oostenrijk te Brus sel zal der, 24 Juli een plechtige rouw dienst doen celebreeren tot nagedachtenis van Dr Dollfuss, gewezen kanselier van Oostenrijk, tot nagedachtenis van zijn martelaarsschap voor zijn Oostenrijksch Vaderland. M. Ryckmans, gouverneur-generaal van Congo. Mevr. Ryckmans en hunne kinderen, zijn Dinsdag te Zeebrugge met den paketboot Albertville te Zeebrugge aangeland. De overtocht is zeer gunstig geweest. Bij zijne aankomst werden zij opgewacht door M. Charles, gewezen Mi nister van Koloniën, bestuurder-generaal van de Kolonie, en hooge ambtenaren van het Ministerie. Er waren 189 passagiers aan boord, waarvan T25 van 1* klas -en 61 van 2» klas. De lading bedroeg 3200 ton. De Nationale Feestdag. De Koning en de Graaf van Vlaanderen hebben Dins dag in de groote Paleizen van den Heysel de plechtige uitdeellng van de onderschei dingen bijgewoond. De Ministers Delattre (Sociale Voorzorg), Van Isacker (Econo mische Zaken), Pierlot (Landbouw), en de hooge ambtenaren van de onderschel den Ministeries, waren aanwezig. Minister Van Lacker sprak in 't Vlaamsch en Mi nister Delattre in 't Fransch. Werden uitgedeeld: Gouden Palmen der Kroonorde, 26; Zilveren Palmen der Kroonorde, 28; Gouden Medalie van de Kroonorde. 194; Gouden Medalie van de Orde van Leopold H, 448: Nijverheidsde koratie 1* klas, a) bedienden, 464, b) werklieden en dienstpersoneel, 1308; Nij verheidsdekoratie van 2' klas, 2941; bij zondere onderscheiding van vooruitzicht, klas, 23, 2' klas, 135; speciale onder scheiding voor coöperatie, 1" klas, 15, 2" klas, 16; bijzondere mutualiteitsdekora ties, 1* klas, 278, 2" klas, 716; bijzondere onderscheidingen voor beroepsvereenigin- gen, 1" klas, 30. 2" klas, 156; landbouwde- koraties (Orde Leopold II) 20, 1" klas, 125, 2* klas. 150; speciale landbouwdekoraties, 1* klas, 225, 2» klas, 550. Na die uitdeeling gingen de gedekoreer- den met fierheid de stad in. ANDERE GEBEURTENISSEN LANDBOUWTELLING Het Ministerie van Landbouw verzoekt voor de allerlaatste maai de gemeente besturen, die de lijsten der landbouw telling van het lopende jaar nog niet ingezonden hebben, ze onverwijld te laten geworden. De gemeentebesturen die dezen laatsten oproep niet zouden beantwoorden, zullen het bezoek ontvangen van een specialen commissaris die, op hun kosten, belast zal zijn met de uitvoering van de voorschrif ten, bepaald bij het Koninklijk Besluit van 8 Mei 1833. Waarom lijden aan HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPITN GRIEP* RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER MAANDSTONDEN [als de Wonderbare Bruine Poeder» van] der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaas-Wa&s. U oogenblikkeKjk xor.dor «chad»!ijk* gevoLgan vod deze pijnen zullen bevrijden* De dooe m. 8 poedert 4 fr De driedubbele dooi 25 poedsre 10.00 fr. Te verkrijgen in alle goede Apotheken of vrachtvrij tegen postmandaat. Gebruikt ze eens, U zult nooit geen an dere meer gebruiken NOG OVER GEZINSVERGOEDINGEN Ik heb reeds medegedeeld dat de ge wijzigde wet op de Gezinsvergoedingen eene vergoeding van 15 fr. per maand toe kent aan het 1» kind, 25 fr. aan het 2«, 50 fr. voor het 3«, 85 fr. voor het 4» en 120 fr. voor het 5» en al de volgende. Een wetsvoorstel van M M. De Vleesch- auwer en Oonsoorten is blijven hangen. Dat voorstel voorziet eene vergoeding ten voordeele van de kleine werkgevers, te be ginnen van het 3« kind. De modaliteiten zullen vastgesteld wor den bij Koninklijk Besluit. Hier nu belangrijke inlichtingen over het getal familiën met kinderlast: Er zijn 256.863 familiën met één kind; 121.741 met 2 kinderen; 49.522 met 3; 22.136 met 4; 10.648 met 5; 5.094 met 6; 2.374 met 7; 1.066 met 8; 586 met 9, en 171 met 10 kinderen en méér. Men heeft gesproken van 100 fr. te ge ven voor het 1» kind. Dat zou 700 miljoen kosten. Die pruim is nog wat te groen! DE XXIII» VLAAMSCHE SOCIALE WEEK De XXIII» Vlaamscbe Sociale Week wordt van 24 tot 26 Oogst gehouden te Leuven in het St Pieterscollege, Minder broedersstraat. Pater Rutten houdt de openingsrede. E. H. Brys, Algemeene Raadgever van het A. C. W„ handelt over De Christe lijke Arbeidersorganisatie, een gezonde kracht tot vernieuwing van het Arbeiders midden Z. E. H. Kan. Cardijn spreekt over: De rol der Katholieke Actie in de ver nieuwing van het Arbeidersmidden Senator Verbiest spreekt overArbei dersorganisatie en Volksgemeenschap M. Robert De Man, Volksvertegenwoor diger, behandelt: Onze Staatspolitiek op nieuwe banen M. H. Heyman over: Onze partijpoli tiek op nieuwe banen». M. Aug. Cool, Sekretaris van het A.C.V., over: De Vrijmaking van den Arbeid van de financieele dictatuur en de orga nisatie der bedrijven. M. Rubbens, Minister van Koloniën: België's statuut in de wereld M. P. W. Segers: «Het actief strijden de katholicisme ln de wereld E. P. Rutten houdt de slotrede. EaKssxBi'ussstassBHBHasaaaBBB De Socialisten hebben te Brussel een Syndikaal Congres gehouden. Dat Con gres heeft drie dagen in beslag genomen. Als een nieuwigheid hebben ze het ver talingssysteem van de Kamer overgeno men. De congresleden krijgen allemaal een toestel, waar ze maar te luisteren hebben. Twee vertalers zetten de diskoers over. en de congresleden, volgen in de taal welke zij verkiezen. Twee uitslagen zijn met dat systeem te bereiken: de congres leden kunnen gemakkelijker volgen en de verstrooidheid blijft weg. Maar die toestellen nemen de moeilijke debatten en twisten niet weg. De Spaan- sche Socialisten, die in hun land bestookt worden, kunnen met die toestellen geen vrede en vrijheid terugkrijgen. Daarvoor is heel wat anders noodi-g. De Socialistische Jonge Wachten heb ben in elk geval een akkoord bereikt met de jonge Communisten. Of de Socialisti sche Partij daaraan veel plezier zal bele ven, moet ze afwachten. M. P.-H. Spaak, Minister van Bul- tenlandsche Zaken, werd Maandag door de Buitenlar.dsche Pers een ontbijt aan geboden, maar in ruil daarvan moest hij ejn lange rede houden over de bulten landsche politiek van België. Wat hij daarover allemaal zegde, is hier niet weer te geven. M. Van Zeeland, Eerste Minister, is Woensdagavond naar Londen afgereisd met Minister Spaak. De rede van Minister Spaak zou zeer slecht onthaald zijn te Londen. In 't Departement Seine et Manie (Frankrijk) is 't werkstaking in 't land bouwbedrijf. In 61 gemeenten, die 157 hofsteden tellen en 2.625 werklieden, waaronder 1.758 vreemdelingen, ligt alle Jandbouwwerk stil. De expositie-trein is te Sheppsbrou aangekomen. M. C. Huysmans, voorzitter van de Belgische Kamer, is meê. Te Meohelen, onder de leiding van den Belgischen Boerenbond, is een be langrijk Congres aan den gang om de revalorisatie der landbouwprodukten te behouden. QBSilSSBSflRBiSSEilfllIBKBBBBS&BBBS Des zomers vooral, is het geraadzaam bouillon oogenblikkelijk te bereiden, daar de versche groenten, welke er in voor komen, snel hun fijnen smaak verliezen. Tevens, met bouillon slechts voor één dag te bereiden, voorkomt ge het ver zuren. Is het dan niet veel eenvoudiger en goedkooper, een lepel Liebig, een weinig Oxo of Tomox in water op te lossen? Op die manier bekomt U terstond een vleeschbouillon, in plaats van langen tijd een duur stuk ossenvleesch te moeten laten koken. Dus: geen kachel aan te steken (het eenvoudigste verwarmings toestel volstaat) en besparing van vleesch en beenderen, welke bij zomertijd zoo spoedig bederven. Wat toepasselijk is op bouillon, geldt eveneens voor de zomersoepen, waarvan trouwens hierna een paar recepten als voorbeeld volgen: ZOMERSOEP Maak een fijne puree van selder, pom poen en komkommers In water malsch gekookt. Steek de gToenten door, voeg er daarna een goede eetlepel Tomox bij, een weinig tijm of laurier, tot poeder ge wreven. Sla in de soepterrine een dooier van ei; voeg daarbij de groenten-puree. Fijne soep! DE GROENTENSOEP OF JULIENNE Ziehier een uitstekende soep, eenvoudig en gezond: in uwen tuin groeien prei, peëen en selder. Neem van elk drie of vier stuks. Wasch ze zorgvuldig en snij ze fijn. .Laat al deze groenten zachtjes malsch worden, zijdelings op het vuur, in een weinig boter of Liebig Rundvet. Werp ze dan in w&ter, en laat lang koken. Voeg er, enkele oogenblikken vóór het opdienen, een handvol tapioca en een vollen lepel Liebig, Libox of Tomox bij Slechts weinig kruiden, indien Libox wordt gebruikt, daar dit reeds gekruid is. Dien op. U zult een uitstekende, licht verteerbare en versterkende soep hebben. FRANSCHE MITORINADE Dit is eene soep van een bijzondere soort, zeer aangenaam in den Zomer, ver- frisschend en vlug van bereiding. Laat zurkel smelten. Klop ze tot moes. Voeg er water bij, zout en peper. Leg in de soepkom een of twee goed geklopte eierdooiers, en werp het wit in den pot, om er te stollen. Giet de soep over de dooiers, onder goed roeren. Voeg er twee sneden brood bij, een klontje boter, een lepel Oo, en dien goed warm op. EEN MISSIONARIS MEERit Dat ls: een drager méér van beschaving en voor tuitgang, een zaaier méér van het Woord Gods, een strijder méér voor waarheid en deugd, [vrede en recht, een werker méér aan het gebouw der Kerk, een arbeider méér op den wilden akker [der Missie, een visscher méér van zielen uit de zee [des heidendoms, een bevrijder méér van zielen uit den ker- [ker der zonde, een redder méér van zielen naar de glorie [des Hemels. Zalig hij die zeggen kan: door mijn toe doen is er een Missionaris meer. A IETS LEKKERS: CONFITUURVLADE Kook een liter melk met 75 gram suiker, laat er als een regen 4 soeplepels tapioca Inrijzen, vervolgens, onder aanhoudend roeren, gedurende 5 minuten koken; zet daarna de kastrol bezijden het vuur en laat de tapioca gedurende een half uur zwellen. Klop 2 eieren met een snuifje zout en een koffielepel vanillesuiker; voeg dit mengsel bij de tapioca. Bedek den bo dem van een vuurvasten schotel met eene laag frezen- of abrikozenconfituur en giet er vervolgens de tapioca in. Bak 15 èt 20 minuten totdat de vlade licht bruin is. Dit tusschen- of nagerecht wordt warm of koud opgediend. Volgens een statistieke opgave zou elk man gemiddeld drie uren per dag spreken. Honderd woorden kunnen per minuut uit gesproken worden; dit maakt per uur 6000 woorden die 29 bladzijden in 8" vullen. Voor de vrouwen heeft men de bereke ning niet durven aangaan! A GROOTE ZIELEN n Open oog voor 's menschen geluk, n Warmkloppend harte voor andermans [druk, n Scherpe blik voor vreugde, voor nood, Behulpzame hand bij welzijn en dood. Liefde in diepe stilte gehuld, 'n Innig gebed vaak naast zwijgzaam ge- [duld, Vluchtig als Eng'len... nooit haast gezien, Ver van de wereld... bemind nooit mis- [schien, Rijk aan ontbering - vaak karig beloond, Vrede heeft echter hun harte gekroond Zielsblij in 't geven mist ze 't verlangen Om Iets voor haar liefde terug te ontvan- [gen. ,TS2ES ben. Tot dien tijd zou hij voor haar zor gen. Hij zou de verzegelde enveloppe weg sluiten, tot Liselotte achttien jaren ge worden zou zijn. De dominee mc-st bij ge legenheid alles maar naar het slot bren gen. Kort daarna keerde de baron met vrouw en zoon naar het slot terug. Maar naast Jonker Hans zat nu Liselotte, die dadelijk door hen meegenomen werd, om haar ge dachten af te leiden. Dit geschiedde op verzoek van Jonker Hans, die zich niet van het meisje kon losrukken. Er ging Martha Schulz een steek door het hart, toen Heinrich Liselotte in de auto tilde en de brave kerel wischte nog steeds tersluiks zijn tranen af. Zij keerden beiden diep neerslachtig in huis terug. Toen het lijk den volgenden dag opge baard werd, plunderde Heinrich den ge- heelen tuin en sleepte bloemen aan. Mar tha Schulz vlocht er kransen van, di# op de kist gelegd werden. IV De auto van den baron hield voor de bordestrap van het slot Bodenhausen stil. Het baronesje Lorl stond met haar gou vernante voor het venster. Zij zagen de auto aankomen. Lorl zag vol verbazing het kleine meisje naast haar broer Hans zitten. O? Juffrouw Herter kijk toch eens wat moet dat beduiden? Daar zit die bedelprinses ln onze auto! Hoe zou die er in gekomen zijn? riep zij en trok daar bij weer een nuffig gezicht. Juffrouw Herter was een slanke vrouw van ongeveer dertig. ZIJ had gladgestre ken aschblond haar en grijze oogen, was mooi noch leelijk, en droeg een grijze Ja pon met witten halskraag. Ook zij was niet weinig verbaasd, het meisje dat zij zoo dikwijls in den tuin van De Witte Duifhad zien spelen, in de auto te zien zitten. Ik weet het ook niet Lorl. Maar je mag dat meisje niet altijd bedelprinses noemen, dat staat Je erg leelijk. Lorl wierp haar hoofd achterover. Maar ze is toch een bedelprinses, juf. Neen, het is een scheldwoord en die mag je je niet aanwennen. Bedelprinses is geen scheldwoord. Ma ma heeft het ook gehoord en het mij niet verboden. U verbiedt mij ook altijd alles, waar ik Juist pleiziex in heb, juf. Ik begrijp niet, welk pleizier Je er in hebt om dat kind zoo te noemen. Och, juf, maak toch niet zooveel druk te over eren bedelaarskind. In onze auto hoort het zeker niet thuis. Ik kan niet uit papa en mama wijs w'orden. En zie eens even, daar tilt mijn broer haar zoowaar uit de auto en brengt haar in huis. Wat dat allemaal toch. te beteekenen zou heb ben? De kleine barones Lori speelde met haar vroegrijpe spreekwijze reeds geheel en al de volwassen dame. Zij wilde naar buiten snellen, maar Juffrouw Herter hield haar tegen. Je moet wegens J« verkoudheid im mers binnenshuis blijven. Lori! Zij gehoorzaamde ongewillig, maar keek vol ongeduld r.aar de deur. Eindelijk ging ze open. Lori's ouders en broer kwamen binnen. Deze laatst® hield Liselotte aan de hand. Mama, wat moet die bedelprinses hier ln het slot uitvoeren? vroeg Lori ont stemd. De barones streek nerveus over haar voorhoofd en wreef haar handen in met eau-de-cologne, om zich eenigszins te verfrisschen. Zij duwde Lori bedaard weg en richtte het woord tot juffrouw Herter. «Er is een ongeluk gebeurd, juffrouw. U moet zich over dit kleine meisje ont fermen. Haar moeder ls bijna onder onze auto geraakt, in een poging om deze klei ne, die gestruikeld was. op de been te hel pen. Daarbij heeft zij zich, door zelf te vallen, ernstig verwond, en nu is zij dood. Het weesje zal nu verder ln het slot groot gebracht worden. Maar het is u zeer goed bekend, waarde juffrouw, dat ik door tal van dingen in beslag genomen word. Ik kan mezelf niet v eel om het kind bekom meren. Aan uw kamer grenst een klein EEN LEKKERE SMAAK! EEN FIJNE GEURI EN NIET DUUR! Geen twijfel, Vraagt bij uwen winkelier het Jubi leum koffertje, gegarnierd met een keuze van allerfiijnste pralienen en gegeven op 30 kaarten (1 kaart per halve kgr, koffie). - Voor 't groot: GER. TRUANT-DUCOURANT V eurnestraat, 12-22, Poperinge. PAX Van einden en tuiten komen centen en kluiten! A. ■BBBBBEBBBBBBBBBBHBaBBBHBIBB ONTPLOFFING BIJ EEN FOTO GRAAF TE HERSTAL Binst dat een fotograaf te Herstal plak ken aan het voorbereiden was, greep een geweldige ontploffing plaats in zijn stu dio. De ongelukkige werd de borst open gereten en de borstkas ingedrukt bij de instorting die volgde op de ontploffing. Hij gaf kort daarop den geest. Een juffer werd eveneens licht gekwetst. VOLKSVERTEGENWOORDIGER LAFFELIJK VERMOORD IN ROUMENIE Wijl de Roumeensche Volksvertegen woordiger Stelesoo in bed lag, in een gast huis, ongesteld zijnde, zijn een achttal terroristen in zijn kamer binnengedron gen en hebben er hem laflelijk vermoord. LUCHTVAARTRAMPEN IN POLEN Nabij Gdynia is een Poolsch vliegtuig in het water gevallen. Drie inzittenden, waaronder de generaal-hoofdopziener van het Poolsohe leger en luchtvloot, kwamen om in de ramp. KINDJE DOODGEREDEN TE STEENVOORDE Op den steenweg naar Hazebrouck, te Steenvoorde, werd de 6-jarige knaap Alexis Delaval door den auto van den Heer Sylvain Pruvost aangereden en ten gronde geworpen. De kleine liep een sche delbreuk op en overleed korten tijd daarop. IBBBBBBBBBBBBBBBBBflBSBBBBBBB MOEST ELK LEZER van dit blad mij 5 of 10 fr. (of meer) zenden, ik kon school en patronaat bouwen tot kerstening der parochie. In naam van H. Geraidus Ma- jella. Postcheck 139.485, Pastoor Renson te Xhendelesse. kamertje dat niet gebruikt wordt; laat u dat als slaapkamer voor het meisje in ge reedheid brengen, opdat er iemand in haar nabijheid is. En verder kan zij met Lorl samen leeren en spelen. Ik hoop, dat dit niet te druk voor u zal zijn, waarde juffrouw Herter? Lori had alles vól verbazing en misnoe gen aangehoord. Wat, mama? Ik zou me dat vieze kind moeten spelen? Dat doe ik niet en dat wil ik niet; het moet weer weggaan! De baron, die door het ongeval even ontdaan was als zijn vrouw, greep Lori onzacht bij haar schouder. Je houdt je mond, en schikt je naar datgene wat mama beveelt, zei hij ferm. Lori trok een leelijk gezicht en keek woedend en verachtelijk naar Liselotte, die de hand van Hans angstig omklemde, zij hield evenwei haar mond, omdat zij zag dat haar ouders niet in hun gewone doen waren en er niet met hen te gek scheren viel. Dat zij zich niet zou laten dwingen om met Liselotte te spelen, stond niettemin bij haar vast. Juffrouw Herter had met gemengde ge voelens naar de uiteenzettingen van de barones geluisterd. Ook zij was met deze vermeerdering van haar plichten niet bijster ingenomen. Zij had met de eigen zinnige, verwende Lori haar handen reeds meer dan vol, en had slechts zelden een uurtje voor zichzelve. En nu zou zij ook nog met de zorgen voor dat vreemde kind opgescheept worden. Zij durfde evenwel niet tegen spreken. De barones was een zeer gedecideerde vrouw, en stond op de stipte uitvoering van haar bevelen. Juffrouw Herter neeg dus, en verklaarde rich bereid. Met een genadig hoofdknikje, verliet de barones met haar man de kamer. Zij vond dat zij nu voor Liselotte het noodige ge daan had, door haar aan de zorgen van juffrouw Herder toe te vertrouwen. Som mige menschen maken het zich met het vervullen van op zich genomen verplich tingen al heel gemakkelijk! Juffrouw Herter keek onwelgevallig 'De Gemengde Stroop, de [zoogenaamde "Commer» ciaale Appelgelei* u. die all* kruideniers verkoopen, is een xeer voedzaam, zeer gezond •n niet duur voedlngs» middel. SMEER ZE OF UW BOTERHAMMEN SUIKER s) COMMERCIAALE Annci r.ci ci A PPELG ELfel^c' IN ALLE KRUIDENIERSWINKELS BBHSB3SBBBB!iaBlf3BiSBBSSSa JULI - HOOIMAAND 26 Z 8» Zondag na Sinx. H. Anna, moedef V. O.L.Vr. Boetproc. t« Veurne Evang.: De bedrieglijke rentmeester 27 M H. Pantaleo, geneesheer en mart. 28 D HH. Nazarius en Celus, mart. 29 W H. Martha, maagd. H. Lupus, bis^ 30 D HH. Abdon en Eennen, martelaret 31 V H. Ignatius van Loyola, bel. AUGUSTUS - KOORNMAAND 1 Z St Pietersbanden. H. Joanatus, abt ZONDAG 26 JULI 8« Zondag na Pinksteren. H. ANNA, Moeder van O. L. Vrouw (Gaudeamus). Wit. - 2» Gebed en laatste Evangelie van den Zondag. Uit het leven der H. Anna is ons zeer weinig bekend. Buiten de enkele regel» die van Haar in de H. Schriftuur zijn geschreven, spraken de gewijde schrijvers niet over de moeder van de H. Maagd. Toch mogen we gerust met de H. Kerk aannemen dat de H. Aanna een vrouw was van beproefde deugd. Hoe anden zou God haar hebben uitverkoren om de moeder te worden van de Koningin van hemel en aarde. Haar onsterfelijke roem is dan ook het levenslicht te hebben ge schonken aan de zuiverste en heiligst® onder de vrouwen, de moeder van God. Daarom moeten we vandaag, gelijk d« H. Kerk er ons toe aanspoort, ons ver heugen in den Heer en zoo het feest vieren waarvoor ook de Engelen zich ver heugen en eenparig den Zoon Gods loven. In het Evangelie van den 8" Zondag na Pinksteren wordt ons de gelijkenis voor gesteld van den oneerlijken rentmeester. Ook aan ons is het beheer van goederen toevertrouwd; want, hoewel we voor de wereld eigenaars van tijdelijke goederen worden gehouden, voor God zijn we dal niet. Hij heeft ons de aardsche schat ten toevertrouwd, opdat we ze tot zijn eer en glorie zouden benuttigen. Opdat we dan, eens dat we door de dood van ons rentmeesterschap worden ontheven» krachtige voorsprekers zouden hebben bij God, moeten we ons nu reeds vrienden aanwerven. Deze kunnen we zoeken onder de armen. Door onze aalmoezen en wel daden zullen we ons die vrienden maken die Christus bedoelde toen Hij zegde: Maakt u zeiven vrienden door middel van den bedriegelijken mamon, opdat ze, bij uw verscheiden, u opnemen in d® eeuwige tenten. DE H. IGNATIUS De H. Ignatius werd uit een adellijk geslacht op het kasteel van Loyola in Spanje geboren, in 1491. Hij streefde naar riddereer en wapenroem en werd ln 1521, bij de bestorming van Pampeluna, zwaar gewond. Hij zei vaarwel aan den krijgs dienst en hing zijn ridderzwaard op aan de voet; i der beeltenis van O. L. Vrouw van Montserrat. Hij ging in de strengst® boetvaardigheid leven te Manresa in een spelonk. Het boek der Geestelijke Oefeningen», dat zoovele zielen heeft geheiligd, werd daar geschreven. Op dri® en dertigjarigen ouderdom begaf hij zich naar Barcelona. Hij bereidde zich door de studie voor tot het priesterschap^ volgde de leergangen aan de universiteit van Parijs en won aldaar onder de stu denten rijn zes eerste volgelingen. Paus Paulus in, keurde in 1540 de nieuw® Sociëteit van Jezus goed en van 1541 al tot aan zijn dood was de H. Ignatius haar Algemeene Overste. God zegende de In stelling op wonderbare wijze, en toen d® H. Stichter op 31 Juli 1556 overleed, arbeidden zijn zonen reeds ln alle wereld- deelen. Paus Pius XI stelde hem aan tot beschermheilige van alle geestelijk® oefeningen. INCIDENTEN TE LEOPOLDSBURG In het kamp van Beverloo heerscht er sedert eenigen tijd groote misnoegdheid onder de soldaten, bijzonderlijk onder de zen die nog onder de wapens worden ge houden na den regelmatigen datum van hun voorzien afzwaaien. Over enkele weken meldde men reed» incidenten, maar Zondagavond ging het er schuw. In de statiestraat van Leopolds- burg en omgeving hadden de soldaten eea betooging op touw gezet en wel drie dui zend man namen er aan deel. De soldate»! stelden zich nogal rumoerig aan. Door de militaire patroelje werd eea soldaat ingerekend, maar rijn makker» wilden hem verlossen en er ontstond herrie. Een gevecht ontstond en de patroelj® werd overmand. De hulp der Rijkswacht werd ingeroepen. Te paard voerden d® gendarmen enkele charges om de betoo- gers te doen wijken. Officieren kwamen toegeloopen, maar enkelen werden mis handeld; een hunner moest in een hotel de vlucht nemen met zijn kindje. De rui ten van de autos der officieren werden stuk gesmeten met steenen. Tijdens dó botsing met de gendarmen liepen enkele soldaten verwondingen op en moesten in het gasthuis worden opgenomen. Weggedreven uit de kampstad, trokken de soldaten naar de legerkantien, waar zij alles stuksloegen, 's Avonds en Maandag mocht niemand meer uit de kazerne. Een streng onderzoek werd ingesteld. IBHRS&BBBDtSB9BHH3HBS9BSEBS£3lf GEVAARLIJKE ACROBATIEN Nabij Bourges, Frankrijk, was een vlie ger acrobatische toeren aan het uitvoeren, toen hij in een luchtzak meegetrokken werd en op een huis stortte. Drie perso nen werden erg gewond door afgerukt® stukken van het vliegtuig en de vlisger kon nog gered worden, maar had talrijke brandwonden opgeloopen doordat zijn tuig vuur schoot na den val. naar haar nieuwe pupil, die nu en dan nog door een snik geschokt werd. Wat moet ik met haar beginnen? vroeg zij half onheusch, half medelijdend aan den jonker. Tot groote onsteltenis van rijn zusje, streek Hans teeder en innig over het hoofd van Liselotte. Ik zou zeggen, dat u beginnen moet met haar te wasschen, juf. Zij heeft zoo gehuild en haar gericht is met stof be smeurd. En daarna zal het beste zijn, om haar wat te laten slapen. Zij moet door het vele schreien doodmoe zijn. Weest u toch een beetje lief tegen haar, juf. Als u dat vreeselijk ongeluk mee aangezien hadt, zoudt u stellig innig medelijden met het schepseltje voelen. Bij de herinnering aan het schouwspel, werd Hans nu nog bleek. Juffrouw Herter voelde zich door zijn woorden bijna beschaamd. Zij boog zich naar Liselotte over. Zal ik Je naar bed brengen, kleine Liselotte? vroeg zij. Wil je slapen? Het kind uitte een drogen snik; schrei en kon het niet meer. Ik wil naar moesje ik wil bij moesje zijn... stamelde Liselotte. Juffrouw Herter wierp een hulpeloozen blik naar den jonker. Neemt u haar maar mee, juf, en laat het kamertje in gereedheid brengen, ter wijl u haar wascht en uitkleedt. Kom, Liselotte, ga met die aardige Juffrouw mee, zij meent het goed met je,zei hij toen. Liselotte klampte zich aan rijn hand Blijf JIJ ook bij mij, smeekt® zij bijna. Hij liefkoosde haar teeder. Wanneer je uitgeslapen bent, zal lk met je spelen. Nu moet Je evenwel zoet zijn, en doen wat ik gezegd heb. Toen ging Liselotte gedwee met juf frouw Herter de kamer uit. Nu liep Hans naar zijn zusje toe. Hoe gaat het met je verkoudheid? vroeg hij eü wilde haar met broederlijke genegenheid omhelzen. Zij duwde hem evenwel met kracht van zich af. Raak mij niet aan met je handen, waarmee je dat vieze kind aangeraakt hebt! Hans keek haar met groote oogen ver wijtend aan. «Foei, Lori. wat ben jij hardvochtig. Heb je dan heelemaal geen medelijden met dat arme meisje? Lori bleef eigenwijs en koppig. Zij had in het dorp, bij de boeren kinderen, of in De Witte Duifmoeten blijven. Zij behoort niet in het slot, ik kan haar niet uitstaan. Je hebt toch gehoord, dat papa en mama anders besloten hebben. En daar mee hebben zij goed gedaan. Door de schuld van onze auto is de moeder van Liselotte gestorven. Zij wilde haar kind redden, en dit kostte haar zelf het leven. O, dat zal stellig wel op den straat weg gezworven hebben. Wat had rij zich altijd met onze auto te bemoeien? Ze is zoo opdringerig en als haar moeder ver ongelukt is, is alleen zij daarvan de schuld. Foei, Lori je moest je schamen! Foei, Hans, schaam je liever zelf, dat je je zoo gelijk stelt met een bedelaars kind, bauwde zij hem na. Hans trok zijn schouders op. Hij wist niets meer ten gunste van Liselotte aan te voeren. Hij wist uit ondervinding, dat Lori allen die beneden haar stonden, be handelde met een hoogmoed, die juist bij een kind zoo ontsierde. Hij gaf het dus op om Lorl tot Inkeer te brengen, maar nam zef het besluit om allijd goed voor de arme, kleine Liselotte te zijn. Hij had in haar verlatenheid zoo iimig met haar te doen. Het kamertje naast dat van Juffrouw Herter was vlug in orde gebracht. Toen het klaar was, verzocht zij het dienstmeisje om een glas melk en een boterham voor de kleine te brengen. Nu werd Liselotte door juffrouw Herter gewasschen en trok zij haar een af gedankt nachtjaponnetje van Lori aan, want het goed van Liselotte was uit de herberg nog niet naar het slot gebracht. Nadat de melk gebracht was, overreedde juffrouw Herter Liselotte om er wat van te drinken. Het kind liet zich gereedelijk daartoe overhalen. Daarbij kwam haar verdriet weer boven, en toen zij in het bed gelegd was, begroef zij haar gezicht in het kussen. Dit hartverscheurende schreien deed een snaar in het gemoed van de juffrouw trillen. Zij vergat al!® misnoegen, bij de gedachte aan datgene, waarvan het kleine meisje op dezen dag beroofd was. Zij bukte zich over het snikkende kind en sprak het teeder toe Huil toch niet meer, liefje. Je zult je nog riek maken. Je moeder is bij de engelen in den hemel, en zij zou zeer bedroefd zijn, als zij riet dat haar kleine Liselotte schreit. Toen richtte Liselotte zich op en keek met ontluikend vertrouwen in het gezicht van de gouvernante. Het was niet mooi, en niet zoo fijnbesneden als dat van haar moeder. Maar haar oogen hadden een goede en zachtzinnige uitdrukking en waren niet zoo koel en koud als die van de barones en haar dochtertje. Moeder heeft gezegd, dat zij r.aar vader ging. Is zij nu bij hem? vroeg zij. Ja, liefje, je vader en je moeder zijn nu in den hemel te zamen. Maar vader maakt immers een groet® reis. Ja, ja, tot in den hemel. En daar is je moeder nu ook en kijkt op haar klein meisje neer. Ziet moeder mij nu ook? VToeg Lise lotte, een brok inslikkend. Zeker, Liselotte. Maar ik zie haar niet. Ligt rij niet meer in het bed van Tante Schulz? Neen, zij is ver weg en je kunt haar niet zien. Maar zij wordt zeer bedroefd als je schreit, en je wilt je arme moeder toch geen verdriet doen? ('t Vervolgt). r i 1

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 7