Forte=Brune' In Spanje IN 1 BINNENLAND JAARLIJKSCHE NOVEEN TER EERE VAN 0. L VROUW R0ESBRUGGE IN FEEST Groots RaSI;e-Bei!oi3 ts leper PLECHTIGE INHULDIGING V er keerson gevallen SP0RTKR0N1JK UIT DE VOETBALWERELD I'm r„2V3o,r,nning Vt? C* ^leenen op de eerste afdeehng ploeg van V. G. Oostende. Het was een VOETBAL PR0N0STIEKEN EVERYMANS» C. STOER, Feys-Callewaert's Vraagt overall zijn [bestebier 'EXTRA'i ALLERHANDE WISSELKOERS De toestand Woensdag (VERVOLG.) WESTVLETEREN. IJ September. Honderdduizend katholieken zullen op 13 September te Brussel voor hun Leiders, de Bisschoppen, hun geloof in Krist us en hur. trouw aan de Kerk betuigen. Deze tijd van wanorde, bloedvergieten en oorlogsgevaar vraagt meer dan ooit dat alle gedoopten katholieken van de daad zoucen worden. Ook mannen en vrouwen uit Westvle- terea zullen deelnemen aan die grootsche gelcofsbetoocing. Overtuigd dat alleen de lieer van Kristus de wereld van den on derpang redden zal beantwoorden we den oproep van onze Bisschoppen en trekken we naar Brussel opdat God den geesel van den oorlog zou afwenden, om de een dracht te bekomen onder alle katholieken en opdat de krisis zou verdwijnen. Al wie meegaat geve spoedig zijn naam op aan Mr Jozef Doise. Inschrijvings- kaart: 3 fr. De reis: 30 fr. WIJTSCHATE. Werkongeval. Tit telion Jan, 19 jaar, wonende te Meesen, was Maandag aan t werk bij landbou wer Henri Vansuyt te Wijtschate. Toen hij langs de dorschmachien voorbijkwam werd hij door de lederen riem gevat en ten gronde geslingerd. Hij werd aan het hoofd gewond. Dr Lamblin van Meesen diende hem de eerste zorgen toe waarna hij naar het O. L. Vrouwhospitaal van leper overgebracht werd. Zijn toestand is bevredigend. NTEUWKERKE. Bewusteloos langs de baan gevonden, Maandag namiddag toen de politie langs de weg van Nieuw- kerfce zijne ronde deed vond hij er een man bewusteloos liggen met naast hem eene gansch verbrijzelde flets. Aanstonds werd de auto van het Roode Kruis van leper opgebeld. Het geldt een zekere Dé- Kiré Bauw, 60 jaar oud en wonende te Sieenwerck. Hij werd naar het O. L. Vr. Gasthuis van leper overgerbacht. Het slachtoffer droeg eenc groote wonde aan hst bocfd die eene heelkundige bewerking vtreischte. Zijn toestand is geheel erg. en zoekt den doodrijder op. LAIVGEMARK. Examen. Volgende leerlingen der Aangenomen Jongensschool behaalden t diploma van 4» graad: Syx I faurice, Parrein Raphael, Dujardin Geor- g's, Veraex Henri, Vermeersch Georges. A len bekwamen de bijzondere vermelding t jgt de Pransche taal. Proficiat! Muziek. De Muziekmaatschappij Jte Cecilia doet op Zondag 30 Oogst, h :ar jaarlijkschen uitstap naar Koksijde- a a-Zee. Eere- en beschermende leden ir t hun familie kunnen meereizen. Prijs 10 fr. per perscon. Tijdig de namen opge- aan den E. H. Proost of aan een der t ..tuurskden. ÏONNEBEKE. Altijd verzekerde ast met gezonde hoenders. Wie regel- n:. tig gebruik maakt van Apotheker Ver- E -Jidere's Poeier 4200 houdt de ziekten V zijn kweekerij. Marvol geneest het - ;ste snot. Eischt het merk Hanekop p.» pak en flesch. "e bekomen te Poperinge, leper, Geluwe e verders in alk Apotheken. Recht sreeks Apoth. Bourgois, Av^lgem. WOESTEN. Vlaamse he Toeristen- h. -d. Donderdag 11., 6 Oogst, deed de 1 r. B. zijn jaarlijksche reis. Ditmaal t >.r de Grotten van Han. De reis ging C r leper, Doornik, Bergen, Beaumont, I lippeville, Givet, Beauraing, Grotten V< Han. Terug langs ftochefort, Les J ds de Leffe, Dinant, Namen, Brussel, G it, Kortrijk, leper, Woesten. en ware prachtreis, waarover iedereen Ui: :rst tevreden en voldaan was en waar van bij ieder een onvergetelijken indruk zal bijblijven. Ook 's avonds, bij het af scheid nemen, klonk het uit ieders mond: Tot ter jarent Jen speciaal woordje lof voor onzen fn ken autogeleider Sylveer Durieux, die :.s in 't werk. stelde om de reis zoo aan- 'ti' ikelijk en aangenaam mogelijk te >r ken. Maar sedert enkele dagen, wat hooren W- nu? Vele personen krijgen goesting p u ook eens die prachtvolle reis te doen e :i nu is de roep daar dat de V. T. B. de Jaatste week van Oogst nogmaals naar to-' Grotten van Han reist. Wie dus de prachtig reis wil medema- k :n, wie eens iets wil zien dat de moeite V aard is, hewel die Iaat zich zoo spoedig P'Dgelijk inschrijven bij Juks Vanhee. Hoe vele jonge meisjes die lijden ann bloei rmoede, die altijd bleek zien, die zond. r koeragie zijn, zullen van eenen ge- Mssen dood gered worden door het ge- kruik van THEOBROMA dat haar op kor ten tijd nieuw bloed, nieuwen adem, nieuw loven zal schenken? Het is een goed werk toe goade THEOBROMA te verspreiden. Bij alle H.H. Apothekers te Poperinge. BE VEREN-IJzer. Plechtige Prijsuit- to ïeling. Zondag 9 Augustus is 't hier weerom a heuglijke dag geweest voor klein en groot, 't Was i tuners prijsuitdeeiing en 't zomersonnetje wilde eens <n de partij zijn. Aan de zaai van het H. Hart zag h t zwart van 't volk, waartusschen een zonnige j tgd wemelde om zich te gaan bereiden om op de p.an ken te verschijnen. Haar gaat de poort open en na weinige stonden zat de zaal bomvol, üp de eerste me.'ii bemerkt men de Geestelijke en Wereldlijke Overheid alsook de leden van het Schoolkomiteit. On der belangstellenden zag men de Ouders, oud-leerlingen 11 talrijke vreemde personen, blijkbaar verlekkerd v de vertooning van het nieuwste werkje van den s, mpaLhieken dorpsgenoot Geo Candaele, die vroeger reeds zooveel succes had met zijn stukjes Srnidje Smee s en Kailegeete Na de pittige en goedverzorgde declamaties en het prettig e liedje Mijn hondje o ten beste gegeven door 'e lagere meisjesschool, werd er tot hun prijs- uitdee hg overgegaan. Nu was het de u-ort aan de jongensschool met de opvoering van Pietje de Dood op zwier een leutig spel met zang in drie bedrijven door Geo Candaele. i. anat 't opgaan van het gordijn was 't publiek in tie vereischte stemming om boeiend het stukje te - olgen. De jeugdige groep was zijn rol meester en vist deze op menig moment op kunstige wijze te vertolken. Ken oprecht en verdiend woordje lof aan den steller: Geo Candaele die er een handje van weg heeft om iets in 't bereik van kinderen en belang stellend voor het publiek samen te stellen en er te vens op passende wijze zedelijk opvoedende waarde weet in neer te leggen. Ook moge Meester Jozef Catteeu oprecht worden gelukgewenseht. die spijts zijn overwerk en last aan studiejaren den moed bezit om zijn leerlingen tot zulke prestatie te leiden. Na een daver. 1 applaus werden de prijzen uitge reikt aan de leerlingen van de jongensschool. Z. E. H. Pasfoor dankte de burgerlijke overheid om hun vereerende aanwezigheid en den welwillenden steun ten bate van de schoolgaande jeugd. Hij wees er met nadruk op dat Zusters en Meesters hun ver heven zending ten volle begrijpen en het mogelijke dgen om het onderwijs degelijk te maken. Hij deed daarom en niet zonder reden een oproep tot die ouders die hun kinderen uit parochiegeest naar HUN' scholen zouden kunnen sturen. Hierop volgden dan nog de lieve nummertjes van de kinderen uit de bewaarschool, die ook veel bijval oogstten, en het uitreiken van allerhande speelgoed. Voorwaar een mooie namiddag voor al degenen die de prijsuitdeeling hadden opgeluisterd en bijgewoond. Heil het katholiek vrij onderwijs van Beveren- aan-IJzer. P. A. LANGEMARK-POELKAPELLE. VI. Toeristenbond. Zondag 16 Augustus, leer belangrijke fietstocht (59 km.) naar Zillebeke (ondsraardsche gangen en oor logsmuseum, roerwedstrijd op den vij ver) Waasten (crypte in de kerk); Wijt schate (mijnputten) en Dikkebusch (vij ver). Vertrek te 19 uur 's morgens aan 't Kanadeesch standbeeld. Knapzak mee; fietsvlag aanbinden. ROESBRUGGE-HARINGE. Proces sie. In plaats van 's namiddags na het Lof, gaat de Processie op Zaterdag 15 Oogst uit in den voormiddag, na de Hoog mis. Uitstap. Zondag 16 Oogst gaat on ze Harmonie naar De Panne, waar te 5 u. op de kiosk van den Zeedijk een groot Concert moet uitgevoerd worden. We ver nemen dat benevens de muziekanten er nog een autobus liefhebbers en supporters meegaan. Ze zuilen 't zich niet beklagen want 't zal een aangename namiddag zijn. En 's avonds gaan we dan naar Veume om er een bezoek en serenade te brengen aan den Bestuurder onzer Harmonie, den Heer Arthur Vandecasserie. POELKAPELLE. Examens. De Jongensschool stuurde dit jaar vijf leer lingen naar het officieel examen van den vierden graad. Alle vijf behaalden schit terend het diploma. Ziehier hunne na men: Volckaert Jozef, Vanharcke Téléma- que, Parrein Daniël, Descamps Omer, Ghcquire André. Hartelijke gelukwen- sch:n aan deze leerlingen, evenals aan hunne Ouders en Meesters. PROVEN. Provenaars aan de eer! Marcel Derer, uit onze gemeente, is Maandag laatst, bij de prijsuitdeeling der St Jozefsrakschool van leper, uitgekomen als eerste van het laatste jaar metaal 1 (3" jaar). Met onderscheiding heeft hij het di ploma bekomen van mekanieker. Enkel 0.82 van 'n punt waren nog noodig om de 75 5^ te hebben, noodig voor de groote I onderscheiding. Het is niet zonder aandoening dat zijn moeder hem het eeremetaal heeft mogen aanbieden. Henri Veniere komt de eerste uit in het 2» jaar metaal zoodat wij ook mogen hoop hebben op het eereraetaal voor toekomend jaar. Marcel Derycke is derde in het 2» jaar hout Aan alle liartelijk proficiat Ouders die hun kinders zouden willen zenden naar de vakschool na afgedane lagere studies, kunnen zich wenden bij E. H. Socquet, 5, St Jacobsstraat, leper. De jongens kunnen er opgenomen worden hetzij in de afdeeüng confectie (2 jaar), hetzij in de hout- of metaalafdeeling (3 j.). I De leergangen zijn er kosteloos en het onderwijs der kinderen wordt er ook voort gezet in de algmeene vakken (Vlaamsch, Fransch, Rekenen). De school wordt bestuurd door een priester, geholpen door flinke vakmannen. Deze scholen vormen de arbeiders der toekomst die werken, niet enkel met be dreven handen maar ook met het hoofd. OOSTNIEUWKERKE. Mededeelin- gen. 1. Lijk ieder jaar zal bet Vrouwe lijk Jeugdverbond voor Katholieke Actie, op Zaterdag 15 en Zondag 16 Oogst, te 4.39 uur, een prachtigen tooneelavond ge ven ten voordeele der Katholieke Jeugd- actie. Er zal opgevoerd worden: Onze Lieve Vrouwke in 't Bosch een heel roe rend spel in 4 bedrijven. De zoo schoone liederen, en de keurige reidansen en zi geunerdansen met het tooverachtig kleur - licht zal aan allen veel genoegen verschaf fen. Ook het fijne kluchtspel zal een uur ken vroolijike en deugddoende ontspan ning bezorgen .De meisjes zijn altijd be reid om onze vergaderingen door hun spel en zang op te luisteren. Wij hebben nu een beste gelegenheid om, door onze aan wezigheid te toonen, dat wij hunne wer king waardeeren. Kaarten zijn bij de speelsters te bekomen aan 5 fr. en aan 3 fr. 2. Katholiek Congres Mechelen. Die genen die zouden verlangen deel te ne men aan de grootsche geloofbelijdenis die te Brussel het Katholiek Congres zal be sluiten op Zondag 13 September, mogen zoo gauw mogelijk haren naam opgeven aan J. Rachel Vereecke of bij hare Wijk- meesteres. Aan allen vragen wij te bidden en H. Missen en H. Communies op te dragen voor 't weiukken van 't Congres. iBüiSSiCaBBBIIHBHSHniBSBCSnQSBB TE IZENBERGE De jaarlijksche Noveen ter eere van O. L. Vrouw, in de kapel van Iezenberge, wordt gehouden van Zaterdag 15 Augus tus, feestdag van O. L. Vrouw Hemel vaart, tot en met Zondag 23 Augustus. Opening op Vrijdag 14 Augustus met Lof en Sermosn te 5 uur namiddag (zomer uur). Dagelijks Lof en Sermoen. Op al de weekdagen gezongen Mis te 6 uur. Bedevaarten: Maandag: 8 u. Gijverink- hove, 9 u. Veurne; Dinsdag: 9 Vz u. Leise ls; Woensdag; 9% u. Vinkem; Donder dag: 8 u. Alvering-em, 9 u. Wulveringem en Bulskamp; Vrijdag: 914 u. Hoogstade; Zaterdag: 9 14 u. Houtem. Voor de verdere schikkingen binst de noveen en binst het jaar, zie plakbrieven. Zondag 11. was het hier feest op het ge hucht De MolenwalTwee artikels stonden aan de dagorde: geitenprijskamp en inhuldiging van den nieuwen molen toebehoorende aan den heer H. Desimpel- Leys. 't Weder was zoet en zacht en het volk was samengestroomd op den Molen wal, rond den heerlijk versierden molen. De prijskamp der geiten had reeds veel belangstelling verwekt en menig toeschou wer en liefhebber aangelokt vanaf 4 u. M. Vanhevel was er opgetreden als keur der en jury; hij bekende ons in alle op rechtheid dat er merkelijken vooruitgang in den kweek gemaakt werd en bracht na zijn moeizame taak volbracht te hebben, de kweekers en 't bestuur van 't syndikaat zijne beste gelukwenschen. Iets dat hem bijzonder in 't oog gevallen was, was de aanwezigheid van geestelijke en burgerlij ke overheid, die hierdoor de geitenkwee kers steunen en aanmoedigen. Te 6 u. werd overgegaan tot de plech tige inhuldiging en wijding van den mooien molenEerw. Heer Pastoor ze gende 't beeld en den molen van op de platform, 15 m. hoog; de talrijke toe schouwers zwegen eerbiedig; de zon goot haar mildste stralen uit over 't heerlijk landschap en volk; de fanfaren wachtten op 't sein om hunne bekoorlijke tonen te laten hooren; de klokken luidden op den toren der kerk, als wilden ze meevieren met hun nieuwen broeder die bovtn de huizen uitkijkt; 't volk zong in een feeste lijke stemming. Honderden menschen verdrongen elkaar om, met de lift opgehaald, naar boven de prachtige streek te gaan bewonderen. De dag eindigde met broederlijk vermaak. UITSLAG van den Geiten- en Bokken- prijskamp te Roesbrugge-Haringe 1° Categorie: Bokken. 1. Wed. Wul- lus; 2. Idem; 3. Ach. Vernieuwe. 2° Categorie: Oude Geiten. 1. Ach. Vernieuwe; 2. Cam. Maeckelberghe3. Firmin Butaye; 4. Henri Flamey; 5. Remi Ryon; 6. Cam. Depuydt; 7. Henri Hoe venagel; 8. Paul Platteel. 36 Categorie: 4 en 6 Tanders: 1. Leon Peperstraete2. Jules Peperstraete3. Cam. Coevoet4. Adolf Bonnez5. Mar cel Hebben6. Maurice Boone. 4e Categorie: 2 Tanders: 1. Val. Roel- strate2. Achicl. Vernieuwe; 3. Valere Roelstrate; 4. Maur. Mollet; 5. André Lucas; 6. Hector Ingelaere. 5° Categorie: Lammeren. 1. Marcel Hebben; 2. Achiel Vernieuwe; 3. Eugeen Verlet; 4. Roger Mouton; 5. Achiel Ver nieuwe: 6. Alfons Slosse; 7. Marinus Lief- hooge; 8. Maurice Boon. WOLKBREUK BOVEN ST OMAARS EN KALES Wolkbreuk en hevig on weder heeft ge woed, Maandag nacht, over de streek van St Omaars, Lumbres en Kales. Een bende vlastrekkers van Poperinge, waarvan Sis sen Denys chef is, voor Daniël Gruwez uit Krombeke, werd verrast door het toe- stroomende water binst den nacht in hun logement. Zij waren tot de hals in het water. Zij hebben dan nog de koelen en paarden helpen redden bij den boer De- brauwer te Nieiles iez Belecquin (Pas-de- Calais)Bruggen, struiken en dieren stroomden mede met het water. IBBBBBBBBBBBSaHBBBBBBBBBBBBB EEN OUDE MAN ONDER EEN DR1EW1ELKAR TE ROESELARE Richard Laridon, 71 jaar, wonende IJzerwegstraat te Roe se la re, werd Dins dag 1L aangereden door de driewielkar van landbouwer Gustaaf Decruy uit Moor slede. De ongelukkige kwam onder de kar terecht en werd het sleutelbeen vermor zeld. V' Drt zichtje levert bewijs van den grooten bijval die de Rallye-Baflon verwierf. Zondag 9 Oogst werd voor de tweede maal een groote Rallye-Ballon wedstrijd gehouden ter gelegenheid der Tuindag feesten dit door toedoen van «Het Nieuws blad» en de welwillende medewerking der Sigaretten St Michel». Van in den voormiddag hadden de werkzaamheden tot het klaarmaken van den ballon veel bekijks. Rond 2.30 uur beginnen de ingeschre venen reeds af te zakken naar de Vande Peereboomplaats. Weldra werd het er een bonte wemeling van volk. Gedurig groeide de massa aan. Het feest werd zeker een groot sukses en zeggen dat we mochten bogen op een heerlijk Augustusweerke De zon overgoot de daken en de massa met haar zomerweelde. Steeds groeide en groeide de volkstocloop. Een laatste naamafroeping greep plaats in den Stadsschouwburg en de noodige inlichtingen werden de deelnemers bekend gemaakt. Niet min dan 180 fietsers, 15 auto's en 18 motorrijders lieten zich in schrijven. Intusschen had de harmonie Ypriana eenige van haar mooiste stuk jes laten hooren. DAAR GAAT HIJ Het volk kwam in spanning toen de koorden aan de mand van den ballon wer den vastgehecht en de zakjes zand ver wijderd werden. De halzen rechtten zich. De spiegeltjes der vrouwen kwamen te voorschijn om toch maar den persoon te ontwaren die zou opstijgen. Weldra klonk het bevel van den H. Devogelaar«Los 1». Het was 17.20 uur. De reus rees statig maar zeker de lucht in. Uit talrijke kelen klonk de kreett «Hoera!» en «Bravo!». De Heer Devoge laar ontrolde de vlag welke hij aan den ballon vastmaakte en zwaaide de armen ten teeken van afscheid, wat door de tal rijke omstaanders geestdriftig werd be antwoord. De ballon dreef de richting op van Dik kebusch. De fietsers, met machtige pedaal- stooten volgden den ballon. De motors der autos en motos ronkten dat hooren en zien verging en weg waren ze. Het publiek bleef reikhalzen tot dat het den ballon als een stippeltje in de onein dige verte zag verdwijnen. DE BALLON GEDAALD TE RENINGELST-OUDERDOM Twee duizend meter van de baan af, op het veld van landbouwer Forceville te Reningelst, wijk Ouderdom. DE UITSLAG Volorijders. 1. RIETHAVE Hector IBaBBBBBBiaEBBBaBaBBBSBBBBaiflBl (Lendelede Supportersclub); 2. Demeule- naere Gerard (Heule)3. Vande Weghe Osc. (Ingelmunster, White Star); 4. Van- derheyde Omer (Dadizele, W.J.K., Lede- gem)5. Goethals Robert (Ingelmunster, White Star)6. Vandevijvtr Maur. (Be- selare, Zandstuivers) 7. Vanneste Gerard (leper, Cl. Kalfvaart)8. Pattijn Henri (Izegem) 9. Vande Wsghe Ger. (Izegem, White Star)10. Ververeken Cyr. (leper. White Star, Izegem); tl. Gekiere Jozef (Meesen Sportief); 12. Decrocq Roger (Meesen Sportief); 13. Uumortier Jozef (Kortrijk, Leiezonen); 14. Vanden Bergbe M. (Geluwe, Club Hardi); 15. Wil'aert H. (leper) 16. Gallant M. (Zonncbekc)17. Meerschaert Dan. (Kortrijk, Club Moor- stelstr.) 18. Pattijn Jules (Izegem, Nooit Gedacht) 19. Qorme Alb. (Ledegem, Wil len is Kunnen) 20. Van Tieghem AH)ert (Langemark, Veloclub Van Lerberghe) 21. Freyman Marcel (Roeselare, Lustige Trappers) 22. Vanderbeke Victor (Hei- weg, 52, Kuurne)23. Delaere Henri (Ge- luveld, Club Hardi)24. Coppens Albert (leper, White Star) 25. Laporte Philippe (Koktrijk, Leiezonen)26. Dumortier V. (Kortrijk, Leiezonen) 27. Spinnenwiel R. (Meesen Sportief); 28. Verholleman Ju- lien (Meesen Sportief) 29. Laperre Osw. (Roeselare, Lustige Trappers)30. Gou- denhooft Julien (Westouter) 31. Keste- loot André (Izegem) 32. Knockaert Po lidoor (leper)33. Vander Heeren Ger. (Lendelede, Riethave Club)34. De Vla- minck Rob. (Hulste) 35. De Coninck Ju lien (Roeselare, Lustige Trappers); 36. Declercq Octaaf (Izegem, Riethave Club) 37. D'Hooge André (leper, V. C. Kruis straat) 38. Van Holst Cyr. (Gullegem, Zeemeeuw) 39. Tacket Achiel (leper, Pietersclub)40. Coffin Arth. (leper. Club Kalfvaart) 41. Thoma André (Geluveld, Club Hardi)42. Callandt Gust. (leper) 43. Samijn Jules (Izegem)44. Bulteel Valeer (Westouter)45. Van Tieghem Mare. (Langemark, Club Van Lerberghe) 46. Van Daele Roger (Heule, Club Moor- selestraat, Sportief)47. Bliecke Henri (Meenen, De Leiezonen) 48. Van Steen- kiste Maurits (Izegem, Nooit Gedacht) 49. Vanden Bussche Alb. (Torhout, Club Dijzers Sport)50. Dumoulin Julien (Le degem, Willen is Kunnen). Motorrijders. 1. LOGIE Henri (West outer) 2. Florissone Jules (leper)3. Coulembier Henri (leper)4. Plaetevoet Rog. (leper) en Hoornaert Joris (leper) 5. De Rijcke Rob. (Moorsele) en Hando Joris (leper). Autorijders. 1. DE RIJCK Jozef (leper)2. Billiet Karei (leper)3. Maer- tens Rog. (leper) ZATERDAG 15 OOGST 1936 (Onze Lieve Vrouw Hemelvaart) te 3 uur van den E. H. URBAIN RUYSSEN als Pastoor van Woumen, ORDE VAN DEN STOET: 1. De «Standaard der Gemeente»; 2. Ruiters; 3. Vaandel der Boerengilde; 4. Wagen der Boerengilde en Boerenjeugd 4bis. Kajotters Oostende met Vaandel; 5. Veloclub «De Vereenigde Sportmannen»; 6. Knechtenschool7. De Katholieke Mu ziek van Diksmuide; 8. De Broodkar; 9. Vaandel van de Congregatie der Jonge Dochters; 10. Kenteeken van den Eucha- ristischen Kruistocht; 11. Eucharistische Kruistocht met Vaandel; 12. Wagen der Boerinnengilde13. Boerinnenjeugd met Vaandel; 14. De Melkboer; 15. Vaandel van het Xaverianengenootschap16. Hei lig Hartebond; 17. Xaverianenbond18. Berchmansgilde19. Het Katholiek Patro naat met Vaandel; 20. Wagen Vlaamsch Oud-Strijdersbond21. Vlaamsche Oud- Strijders met Vaandel21bis. Visschers en Jagers Wagen22. Duivenmaatschappij «Vroeg of Nooit»; 23. Welkomgroet; 24. Naam van den nieuwen Herder; 25. Jeugd groep der Meisjesschool; 26. Kruis en Misdienaars; 27. E. H. Pastoor, nieuwe Herder, met Z. E. H. Deken en de ge tuigen; 28. Kerkraad, Gemeenteraad, Be stuur van den Openbaren Onderstand. Op de Markt, te 9 uur, PRACHTIG VUURWERK. isasBBaaraxHBBBBBBSBBBaBaiB KINDJE DOODGESCHOTEN TE ZAFFELARE In een hoeve te Zaffelare werden de kinderen opgelegd de goede aardappelen te gaan uitzoeken die nog in den aard appelkelder waren geborgen. Een onlangs in dienst genomen knecht had aldaar zijn nog geladen jachtgeweer laten staan. Plots moet een der kinderen tegen het geweer ges too ten hebben waardoor het is omgevallen en het schot afging. Het oud ste der kinderen, een 8-jarig meisje, werd door het schroot in volle borst getroffen en op den slag gedocd. Laat toch niet vuurwapens in het be reik van kinderen, afl91BR3BBBBBBBES3BBBSi9B3&B!]a EEN FRANSCH VLIEGTUIG IN TWEE GEBROKEN IN VOLLE VLUCHT Een Fransch militair vliegtuig Is tn volle vlucht, boven de streek van Tours, In twee gebroken. De piloot werd uit het vliegtoestel geslingerd en viel in een veld, op den slag gedood, wijl de drie andere inzittenden verkoold werden, daar het vliegtuig vuur vatte toen het beneden stortte. üBSflaaaaBeaBssiMB HOUTZAGER DOOR EEN STUK HOUT OP SLAG GEDOOD TE WULVERINGEM De 65-jarige timmerman Julius Niklaas was bezig met het zagen van een grof stuk hout in zijn werkplaats, aan de Lei selestraat te Wulveringem. Opeens sprong een stuk hout af, met zulk geweld dat de timmerman, die op het hoofd getroffen werd, dood neerzeeg. Het stuk hout stak letterlijk in den schedel. EEN TYFOON TEISTERT CHINA Boven Nantsjang, hoofdstad der Chi- neesche provincie Kiangsi, brak een he vige tyfoon los; vijfhonderd huizen wer den vernield en drie honderd inwoners gedood. Verscheidene rivierschepen ver gingen. IBBB9nB3BaBK!B3BBBBBBaBBBBBBa AUTOBUS TEGEN EEN BOOM TE GELUVELD Omstreeks 19 uur had er een verkeers ongeval plaats op de baan Meenen-Ieper, ter hoogte van de plaats ZandbergDe onbevrachte autobus der firma Vande- poele, uit Zonnebeke, kwam wegens stuur- defekt terecht tegen een boom, waardoor de boom ontworteld werd en de autobus ernstig beschadigd aan het voorgedeelte. De schade is tamelijk aanzienlijk. Er is ■een persoonlijk ongeval te betreuren. DE HINDENBURG HAALT EEN NIEUW REKORD NEER Het luchtschip Hindenbrug is Dins dag nacht te Francfort geland. Het ver trok uit Lakehurst en stelde een nieuw snelheidsrekord vast, met in 42 u. 53 min, den afstand Lakehurst-Francfort af te leggen. Er waren 54 passagiers aan boord. MOTO-ONGEVAL TE DEERLIJK Een groep motorijders van een club uit Moeskroen kwam Zondag langs hier door de dorpplaats gereden. De 68-jarige land bouwer Deprez Adolf kwam aan het kruis punt der Kerkstraat met zijn flets de Ha- relbekestraat overgestapt van achter de stilstaande tram. Hij werd door de laat ste der motorijders verrast, gevat en ten gronde geworpen. Gelukkig bekwam hij geen te erge kwetsuren aan het hoofd doch zijn rijwiel bleek ontredderd. De motorijder en zijn gezel die op de duozit ting zat stuikten ook ten gronde doch zonder veel erg. De motorfiets werd ook een weinig beschadigd. DOODELIJK ONGEVAL TE PASSCHENDALE Vrijdag avond, rond 19 uur, vertrok Maurice Verborgh, voerman, wonende te Moorslede, uit Poperinge, met twee zwaar beladen wagens vlas. Gekomen op den Zonnebeksteenweg te Passchendale moet hij denkelijk gestruikeld zijn en kwam on der de wielen van den wagen terecht, dit omstreeks 2 uur Zaterdag' morgen. Door de smartkreten van het slachtoffer werd de man, die aan het tweede voertuig had plaats genomen, verwittigd. Deze bracht de paarden tot, stilstand en liep het slachtoffer ter hulp. De ongelukkige had een erge stuik van den wagen bekomen en was onder de wielen terecht gekomen. Hij werd in de naastbijgelegen herberg Het Hooge binnengedragen, waar den Dokter van Passchendale hem kwam ver zorgen, doch alle hulp bleef vruchteloos en het slachtoffer stierf na korte oogen- blikken in de schrikkelijkste pijnen. Het Parket van leper stapte Zaterdag morgen op de plaats van het onheil af om de noo dige vaststellingen te doen. De bevolking is erg onder den indruk van het ongeval en het gebeurde vormt het voorwerp aller gesprekken. DOODELIJK AUTO-ONGELUK TE STADEN Dinsdag rond 8 uur 's morgens deed zich op de wijk De Mispelaareikte Staden, galegen langs de baan Staden- Zarren, een jammerlijk auto-ongeval voor, welke een doodelijken afloop heeft gehad. De genaamde Eugeen Vancoillie, wonen de Stamkotstraat te Staden, kwam met zijn fiets uit de richting van Zarren, naar hst dorp gereden, om een boodschap te doen. Gekomen op bovengenoemde wijk, kwam een auto uit de richting van Sta den, terwijl ook een heerenauto waaraan een aanhangwagen (remorque) aange hecht was, en gestuurd dcor een landbou wer uit Woumen, uit de richting van Zar ren kwam. Vancollis en beide autos waren juist op het zelfde oogenblik neven elkan der op de baan, met het ongelukkig gevolg dat Vancoillie door den heerenauto gevat werd, en met hot hoofd (aider een der wielen van den aanhangwagen terecht kwam. De auto die met een tamelijke snelheid moet gereden hebben, heeft nog een vijftigtal meters verder gereden. Het slachtoffer, dat op den slag werd gedood, was vrseselijk het hoofd vermorzeld en de schouder gebroken. De bijgeroepen ge neesheer, Dr Thiers uit Staden, kon enkel den dood vaststellen. De rijkswacht van Staden, stelde het eerste onderzoek in. Om elf uur kwam het Parket van leper ter plaatse. Dit pijnlijk ongeval heeft een algemee ns beroering verwekt in d« gemeente, waar het slachtoffer algemeen geacht en bemind werd. Te meeT daar het slacht offer gehuwd ls en vader van 13 kinderen, waarvan de ouste 23 jaar en het jongste 4 jaar. Een onderzoek werd ingesteld om de verantwoordelijkheid vast te stellen. UITSLAGEN VAN KOERSEN PARIJS—LENS 52 Vertrekkers: 1. Schoon Roger, 210 km. in 6 u. 28 min.; 2. Stain, op 1 lengte; Busohwal; 4. Storme Lucien; 5. Morel 6. March and; 7. Mitciurtz 8. Marcellak; 9. Lefèvre; 10. De Doncker. DE RONDE VAN NOORD-FRANKRIJK Van Zaterdag 8 tot Woensdag 12 Oogst werd deze koers betwist in 5 ritten. Deze ritten werden gewennen door: André De- foort, Edgard De Oaluwé, René Walschot, Lucien Vlaemynck en Jercom France. De eindrangschikking is als volgt: 1. Disseaux ln 24 19 17 2. Walschot René 24 20 17 3. De Caluwé Edgard 24 20 29 4. France Jeroom 24 21 14 5. Coppens 24 25 38 6. Vlaemynck Lucien 24 25 59 7. Francquet 24 28 05 8. Legrand 24 31 14 9. Dubois 24 35 08 10. R. Bernard 24 37 41 11. Duquenne 24 37 18 12. Defoort André 24 39 03 13. Bonduel Frans 24 42 35 14. Vande Kerckhove 24 47 00 15. Decroix Remi 24 43 37 16. Capoen Remi 24 49 24 RONDE VAN BELGIE VOOR JUNIORS 1* Rit. 1. Berton Albert, 127 km. ln 3 u. 33 min.; 2. Dury; 3. Troch Leon; 4. De Troch; 5. T'Jolijn, in 3-34-05 6. De Man; 7. De Walsche; 8. Rammelaere; 9. Debels; 10. Albert Woets. 2' Rit. 1. Naye Robert, 120 km. in 3 18 min.; 2. Steegmans; 3. Woets Al- bert; 4. Peetermans; 5. Verbeeck; 6. T'Jo lijn; 7. Vanden Haute; 8. gelijk: Raes, Van Halle, Mertens, Deman, Sercu, Berton, Rammelaere, Formet, enz. 3' Rit. 1. Balduck, in 3 u. 46 min.; 2. Dewalsche, in 3-46-03; 3. Van den Bos sche; 4. Van Dijcke; 5. Pylyzer; 6. Reyser- hove; 7. Raes; 8. Dupont; 9. Rosseel A.; 10. Berton Albert, in 3-47-57; 16. T'Jolijn, in 3-48-48; 17. Woets, z. t.; 21, gelijk: Rammelaere, Roose A., Verbeke; 35. La- cante, in 3-50-03; 92. Clement; 105. Sa- lomez. 4" Rit. 1. Clautier Maurice, 125 km. In 3 u. 33 min.; 2. Dury; 3. Naye R.; 4. De- walsche R.; 5. Van Halle Fr.; 6. Sercu Al- bert, in 3-33-55; 7. Balduyck Gerard, z. t.; 8. Vermeulen Gerard; 9. Clement Hen ri, z. t.; 10. Lambrechts; 14. Woets Albert, in 3-34-10; 15. Litière, z. t.; 25. Verbeke J., z. t.; 33. Pylyzer, in 3-35-43; 62. Berton, in 3-39-47. TE KOKSIJDF (Wijk Galoper). 38 Vertrekkers: 1. Debal; 2. Deschuimere; 3. Vandorpe; 4. Everaert; 5. Vermote; 6. Lei- re; 7. Bacquaert; 8. Llebin; 9. Vermeersch 10. Pauwels. TE WESTROOZEBEKE. 31 Vertrek kers: 1. D'Alleine, 50 km. In 1 u. 15 min.; 2.. Clauw; 3. Noyelle; 4. Vandermeersch; 5. Mouton; 6. Vantomme; 7. Denys; 8, Vandamme; 9. Vanlerberghe; 10. Vermote. TE WESVIK.30 Vertrekkers: 1. Ver- puydt, 50 km. in 1 u. 50 min.; 2. Caal; 3. Verscheuren; 4. Deriemaeker; 5. Vervae- cke; 6. Haecke; 7. Dumont; 8. Carlier; 9. Venin. TE WERVIK. 8 Vertrekkers: 1. De- keyser, 30 km. in 1 u. 2 min.; 2. Winne; 3. De vocht; 4. Van Overveld; 5. Depuydt; 6. Geeraert; 7. Van Wynsberghe. TE ST LODEWIJK-DEERLIJK. 27 Vertrekkers: 1. Stsyaert, 30 km. in 58 m.; 2. Desimpelaere; 3. Carlier; 4. Rogge; 5. Gallo; 6. Destadsbader; 7. Decock; 8. Van den Driessche; 9. Vanderveken. TE BESELARE. 35 Vertrekkers: 1. Knockaert. leper; 2. Legrou; 3. Turck; 4. Suffis; 5. Vandevijvere; 6. Lantsheere; 7. Bottey; 8. Oasteïein; 9. Braem; 10. Gee- raart. TE KORTEMARK. 18 Vertrekkers: 1. Derck, leper, 40 km. in 1 u. 8 min.; 2. Herreman; 3. Van Becke; 4. Declercq; 5. Tagon; 6. Adams; 7. Vandenberghe; 8. Decloedt; 9. Dehoedt; 10. Dewulf. AANGEKONDIGDE KOERSEN POPERINGE (Veurnestraat). Od ZATERDAG 15 OOGST (na de Koers in «De Lovie»), velokoers voor beginnelin gen; 600 fr. prijzen en talrijke premiën, verdeeld als volgt: 125 fr. en bloemtuil, 100, 80, 75, 60, 50, 40, 25, 20, 15 en 10 fr. Inschrijving te 5 uur In 't Sas van Gentbij H. Bruneel, Velomaker. Begin te 5 uur. Afstand 60 km. POPERINGE (Veurnestraat). Op ZONDAG 16 OOGST, groote velokoers voor beginnelingen; 1000 fr. prijzen en talrijke premiën, verdeeld als volgt: 200 fr. beker en bloemtuil, 140, 115, 90, 80, 75, 65, 60, 50, 40, 30, 25, 20 en 10 fr. In schrijving te 3 uur Au Faisant Doré bij Camille Vanspranghe, Velomaker. Af stand 90 km. De eindrangschikking van de twee koer sen samen, telt voor het «Kriterium der Hoppestreek PROVEN. Op ZONDAG 23 OOGST, groote velokoers voor beginnelingen tot 20 jaar (paspoort wordt vereischt); 600 fr. prijzen en premiën, verdeeld als volgt: 100 fr. en beker, 85, 70, 60, 50, 40, 30, 20, 10, 10, 10, 10 en 5 fr. Inschrijving tot 3 u. bij V. Beun Café Sportwereld WESTROOZEBEKE (gehucht De Vijf- wege». Op ZONDAG 23 OOGST, groo te velokoers voor alle beginnelingen (oud juniors uitgesloten)450 fr. prijzen en premiën; 1. 100 fr. en bloemtuil, enz. Inschrijving ln de Wagenmakerijbij Wed. Th. Vandamme, te 3 uur zeer stipt. STAVELE. MAANDAG 24 OOGST, te 4 uur namiddag, grocte velokoers voor alle beginnelingen; 60 km. op goede baan; 600 fr. prijzen en premiën, verdeeld als volgt: 110, 90, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 20, 15 en 10 fr. Inschrijving bij Vrouw Ver- brugghe. Vertrek op de Marktplaats. Deze koers gaat door als Proef van het Kriterium der Hoppestreek. BESELARE. ZONDAG 30 OOGST, velokoers voor onderbeginnelingen (oud- juniors uitgesloten)200 fr. prijzen. Aan de herberg «De Warande». RENINGE. Op DINSDAG 8 SEP TEMBER, te 2 uur namiddag, groote velo koers voor alle beginnelingen; 60 km. op goede baan; 600 fr. prijzen en premiën, verdeeld als volgt; 100 en palm, 85, 70, 60. 50, 40, 30, 20, 20, 10 en 10 fr. Een premie van 30 fr. te betwisten ln verschillende sprinten. Verders nog vele schoone pre miën. Inschrijving ter herberg St Hu- bsrtbij R. Verhille Vertrek aan Den Hertbij Jules Verheecke. POELKAPELLE. Op ZONDAG 13 SEPTEMBER, groote tfelokoers voor alle beginnelfngen (oud-juniors uitgesloten) 400 fr. prijzen in geld en verschillige pre miën. Afstand 50 km. Inschrijving om 3 uur in t Kasteel bij Hubert Segier. Wij zijn Zondag eens naar Meenen afgereisd om er de twee lokale ploegen De Toekomst en Sporting aan het werk te zien tijdens de wedstrijden die zij onderscheidelijk leverden tegen S. O. Halluin en V. N. G. Oostende. Beide wedstrijden op het terrein van Toekomst gespeeld, werden ingericht om de aan sluiting bij de K. B. V. B. van laatste club te vieren. Immers Toekomst Meenen speelde verleden seizoen met de Socialistische Federatie, waar zij goed figuur sloegen. De instellingen kunnen de moeilijksten bevredigen, en.e"en terrein, tribune en keurige kleedkamers Daar het weder van de partij was, was de opkomst dan ook zeer talrijk. Ruim aooo toeschouwers om ringden het veld doo r vleiend, «c ccimc uem waren ae rranscnen meer in meerderheid, doch op het laatste waren de roekorastmannen onweerstaanbaar en wisten nog vijf maal te doelen. De Fransche keeper trad heel zwak op, doch buiten hun center-half, waren er maar wei nig uitblinkers. f. LÜJiT dt" de ploeg van de Toekomst te beoordeelen op dexe» enkelen wedstrijd, toch den- ZÏJ '3 5Ïj goed figuur zullen slaan. De tweede wedstrijd zag tegen de verwachtingen ïr^vlufl? J V\n meerskanten werd er vlug gespeeld en indien de Meenenaars met vo h« T«nblik"«„et vfflie' ve(dien,d' Meen™ b£ft vL? het oogenous een heel tterke ploeg en het ontreden van Meerschont, Adams en hijiomtriiik Ti» iv.lili tófder0"ii^'een'wedsmjd ïfftS dTsiÏÏ" Oi/mptqu. H'illdn. ZooaU^B vei.taaa wai de opkomst heel gering. Het jammer genoeg dat er hier geen ovreenkonist getroffen werd. Sportkring Geluwe die over veertien dagen met k-2 tegen Wevelgem Sp. inoest onderdoen, heeft zich herpakt en 2-2 gespeeld tegen Heule. Zaterdag 15 Oogst, O. L. Vrouw Hemelvaart, grijpt de inhuldiging plaats van het nieuw terrein van F. C. Komen, die te dier gelegenheid een schoon tornooi op touw heeft gezet. Op Zaterdag worden de afvallingsmatihen gespeeld tus^chen S. K. Vlaiaer- tinge en F. C. Komen eenerzüds en tusschen S. K. Geluwe en A. C. Cominois (Frankrijk). Zondag 16 Oogst, vertroosting en eindkamp. Onze Belgische clubs zijn in Frankrijk, fel ge vraagd. Zondag laatst soeelde Daring Brussel tegen Excelsior Roubaix, te Dechy, doch moest met S-* onderdoen. Zaterdag speelt Cercle Brugge tegen Olympique LiHois en Zondag ontmoet Club Brugge, de S. Tourcoing, die dit jaar terug bij de beroepsspelers optreedt. Op 23 Oogst is het de beurt aan Beerschot om de Excelsior te bekampen. Op de lijst der aangeworven spelers door Excel sior Roobaix vinden wij Marquette van Stade Moes kroen, die enkele wedstrijden meespeelde met S. K Vlamertinge. Naar het schijnt zou S. K. Vlamertmge. bene vens Bottez van Poperinge, ook kunnen versterkt worden door Moulin van Kortrijk Sport. S. C. Te Bizet heeft ook twee spelers uit Moeskroen aangeworven, die in de laatste oefen- match meer dan voldoening schonken. Tijdens de Olympische spelen werd Duitschland met 2-0 door Noorwegen geklopt. Dat was een ver rassing van belang want Duitschland was algemeen favoriet. In den wedstrijd tusschen Oostenrijk en Peru hadden er ernstige incidenten plaats. Er werd vril brutaal gespeeld en het terrein werd overrom- pefd. Een speler kreeg zelfs vanwege een toeschou wer een slag in het gezicht. Om deze reden besliste het hooger komiteit den wedstrijd te doen herspeïfn. Dit viel geenzins in den smaak van de Peruvianen die ten teeken van protest en met gansch de Peruviaansche afge vaardiging van verdere deelname aan de spelen af zagen. De finale wordt dm betwist tusschen Italië en Oostenrijk. CORNER-KICK. «O Actieve Depothouders worden gevraagd. GOEDE BIJVERDIENSTE. Zich wenden: KERKSTRAAT, 2, OOSTENDE Gezondste en Beste BIER STOPPELRAPEN In de meeste streken worden nu door de vooruitstrevende landbouwers de stop- pelrapen zoo goed verzorgd als de hoofd- vruclrt en dit is goed te begrijpen, aan gezien de winsten altijd in evenredigheid blijven met de bestelde zorgen en de ge dane onkosten. De rapen eischen evenveel voedings stoffen als de andere knolgewassen, en zij verlangen in 't bizonder, gelijk de beeten en de aardappelen, een sterke hoeveelheid opneembare potasch. Deze eisch is des te grooter daar de rapen op weinige weken tijds, hun wasdom voltooien en dat de meeste gronden aftn zijn aan opneembare potasch. Onmiddellijk na de hcofdvrucht, moet men 300 tot 400 ICgr. chloorpotasch per hectare, en desnoods cck 200 tot 300 Kgr. superfosfaat uitstrooien. Deze bemesting en namelijk de hoeveelheid van 300 tot 400 Kgr. chloorpotasch zal de opbrengst fel vermeerderen in voedzame en gezonde rapen. De rapten hebben ook stikstof- mesten noodig, maar de stikstof wordt dikwijls onder vorm van aal of beer in genoegzame hoeveelheid terug gegeven. Een andere reden die ons moet aan zetten een sterke potaschbemesting voor rapen te gebruiken, ligt begrepen in de herhaaldelijk in ons land voorkomende gevallen van raptenbreukziekte, die zich voordoetin zandachtige, potascharme gronden, en rechtstreeks veroorzaakt wordt door een tekort aan potasch. Een geschikte ptotaschbemesting zal kracht dadig deze ziekte bestrijden. Merken wij op dat de rapten, die uit sluitend voor de voeding van het vee ge bruikt worden, den grond niet verarmen en dat ieder aangebrachte bemesting naar den grond terugkeert. De landbouwers vinden daar dus dubbele reden en dubbel voordeel in, om kunstmeststoffen te ge bruiken. Bij middel van den ploeg worden die meststoffen ingereden en daarna volgen de noodige eggingen en rollingen om den grond losser te maken. Dan bestaat er geen enkele reden om het zaaien der rapten nog langer uit te stellen. Hier, zoo wel als bij oe teelt van alle vruchten en van de najaarsvruchten in 't bizonder, geldt de spreuk: TIJD GEWONNEN IS GELD GEWONNEN FAILLISSEMENTEN IN BELGIE Faillissementen. N. V. Van der Graaf Cie (Afdeeling handelsinformaties) te Brussel, deelt ons mede: Er werden over de afgeloopen week, eindigende 7-8-'36, in Belgie 6 faillisse menten tegenover 3 voor het zelfde tijd perk van het vorige jaar uitgesproken. Van 1-1-1936 tot 7-8-'36, in Belgie, 369 faillissementen tegenover 529 voor het zelfde tijdperk van 1935. Detailsbranchgewijze der faillissementen: Gedurende de week Totaal sedert 31-7-'36 tot 7-8-'36 1 Januari 1936 2 Annemers 24 1 Garagehouder 7 1 Handelaar in verschillende goederen 253 2 Koffiehuishouders 22 Concordaten. Van 1-1 -'36 tot 7-8-'36, in Belgie. 92 aanvragen van een concor daat en 80 bekrachtigingen tegenover 195 en 142 voor het zelfde tijdperk van 1935. LAAT ONS NIET LANGER WACHTEN om de jaarlijksche potaschbemesting toe te dienen voor wintergranen. Uit- strooiïngen op stoppelland verzekeren betere uitslagen dan latere toedieningen. INTERNATIONALE ALPENRIT Het organisatie-comité van den Inter nationalen Alpenrit heeft'de volgende in schrijvingen ontvangeneen 7 P.K. Ford, drie V-8 Fords en drie Lincoln-Zephyrs. Potasch gaat niet verloren in den grond. Potasch mo<et vroeg gebruikt wor den voor wintergranen. Potasch op stoppelland geeft over vloed op klei en zand. MHaBBaflBaanBaMaBsaaBniaM VERSCHRIKKELIJKE AUTO- RAMP NABIJ NARBONNE Nabij Narbanne, Frankrijk, is een auto car in een diepe gracht gereden. Zes in zittenden werden gedood en een vijftien tal erg gewond. DRIE VASTELANDEN IN EEN DAG Da Duitsche vllegieniersber Mad. EIH Beinhorn-Rosemeyer vloog met haar vliegtuig op zelfden dag van Berlijn naar Damaskus en Kaïro, van waar zij naaf Duitschland terugkeerde aiover Grieken land en Budapest. In een dag had zij dus drie vastelanden, Europa, Azië en Afrika, overvlogen. VAN DONDERDAG 13 OOGST 1936 100 Fransche Franken 195,48125 frank. 1 Pond Sterling 149,395 frank. 1 Dollar 29,69 frank. 1 Gulden 20,15 frank. De bedreiging tegen Madrid en San Sebastian teekent zich schepper af. De berichten van Woensdag bevestigen een nieuwe vordering der opstandelingen op alle fronten. De Inname der stad Tciosa moest ge schieden blok pier blok huizen. Van weers zijden vielen talrijke dooóen en gewon den. Dit bewijst nogmaals hoe valsch ze kere berusten der Regeering zijn, gezien zij hierover had gemeld dat de Regee- ringstroepen de stad ontruimd hadden om taktische redenen. Tolosa is gelegen op 20 km. van San Sebastian. Briposca zou ook ingenomen zijn door de Nationa listen. Te Tolosa werd een burgerwacht gevon den die aan zijn machiengeweer was vastgeklonken, welke aan een boom wa» vastgemaakt. Vooraleer er van onder te trekken hadden de rooden nog 14 notabe len der stad gedood. Nabij Badajoz werd een kolonne roo den, die ter hulp kwam van de stad, door de rebellen verslagen. De rooden lieten 950 dooden op het terrein. De stad Guadalajara, op 55 km. van Madrid, werd door de opstandelingen in genomen. Negentien vliegtuigen van de rebellen hebben de Somosierra overvlogen en gebombardeerd en aldus groote ver liezen gebracht onder de rooden. Twee Regeeringsvliegtuigen werden neergescho ten. San Rafaël en Del Espinar werden door de rebellen bezet. Dit laatste dorp was door de rooden in brand gestoken. Nabij Saragossa werd de roede militie verslagen en liet 100 dooden en 3C0 ge wonden op het slagveld liggen. Te Tanger zijn kemmunisten aangeko men, in rechte lijn uit Moskou, via Mar seille-Alicante, om de Marokkaansche stammen op te hitsen tegen de rebellen. Zij zouden in het bezit zijn van ongeveer 5 millioen Fransche franken. Op de grens van Katalonië en Frankrijk dragen de grenswachten het sovjetsher- kenningsteeken. De toestand te Madrid werdt onhoud baar en men vreest dat binnen kort alle verbindingen met de hoofdstad zullen verbroken worden. Het kommunistisch- anarchistisch front beveelt er alleen, in feite. NIEUWE GRUWELEN Generaal Mola heeft aan een Fransche dagbladschrijver enkele gruwelen, bedre ven door de rooden, aangehaald en ge staafd met fotos. Zoo verhaalde hij om.: de bisschop van Siguenza, 70 jaar oud, werd gansch naakt op de straat gedreven en aldaar bespot en beschimpt door vrou wen; te Naval-Feral drongen de rooden een kerk binnen tijdens het opdragen der H, Mis; de pastoor werd van 't altaar gerukt en 't hoofd afgebouwd; onder doodsbedrei. ging moesten de geloovigen, tegenwoordig in de kerk, dan op het doode lichaam trappien; te Sebreros werd een priester vastge grepen en in een ketel kokend water ge worpen; de ongelukkige stierf erin onder het gejubel van het gep>eup>el; te Naval-del-Maxqua werd een priester zwaar geslagen en de ooren uitgerukt; te Alfarzo werden de vrouwen en doch ters van de bekende rebellen onteerd en de borsten afgesneden; te Somosierra hielden de rooden een man aan welken zij overgoten met ben zine en dan in brand staken; in zelfde gemeente werden een man, zijn vrouw en dochter onthoofd omdat zij beschuldigd waren een opstandeling te hebben gehol pen te vluchten; te Greger.el werden al de eigenaars ge vangen en de ooren afgesneden; te Barcelona werden 18 Broeders, die een krankzinnigengesticht bestuurden, vermoord; te Malaga werden alle rechtsgezinden opgesloten; toen de gevangenissen volge propt waren, werden de gevangenen per groep naar het kerkhof geleid, waar zij vermoord werden en het gepeupel er op hun lijken danste. Het grootsche H. Hartmonument op den Tibidabo werd omvergeworpen. BELGISCHE VOLKSFRONTERS GEWEIGERD Aan de Spaansche grens werd de toe gang geweigerd aan 2 Belgische volks- fronters, die verklaarden te willen strij den met hun roode broeders, daar hun paspoorten niet in regel waren. FRANKRIJK LEVERDE REEDS 35 VLIEGTUIGEN Er werd bevestigd dat Frankrijk sedert 8 Oogst, 35 vliegtuigen heeft geleverd aan de Spaansche Regeeringstroepen te Bar celona. ZWARE BEDREIGING Hier hooger hebben wij reeds de te rechtstelling gemeld der rebellen-genera- len Gcded en Burriel. Vóór de terechtstel ling heeft de Nationalistische Regeering van Burgos bedreigd alle regeerings-offi- cierën die gevangen zouden genomen wor den door de rebellen, ook te fusiljeeren zoo bovengenoemde generaals werden ge- fusiljeerd. Zulks- werd toch gedaan door de roeden, laat nu zien in hoever de be dreiging der rebellen zal doorgevoerd worden. WAPENS UIT DE HAVEN VAN ANTWERPEN? Er is een gansehe geschiedenis ontstaan omtrent enkele wagons wapens die op de kaaien van Antwerpen, werden gebracht, om over zee verzonden te worden. Door de Regcering werden de wagons geblok keerd; de Socialistische Transportarbei ders speelde er nog een geheimzinnige rol bij door de wagons van kaai te doen ver zenden op zekeren nacht buiten de wete der bevoegde overheden. Er werd ver klaard dat de wap>ens bestemd waren voor Guatamala; zulks werd onwaar bevonden en de wagons zijn naar Luik magen te rug'keeren. Van uit Brussel werd ook gepoogd een Belgisch vliegtuig naar Spanje over te brengen. «BaEBBBBBBBBBaBFBBaBBBlSSaiBS Priesterlijke Benoemingen Zijne F.xc. Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge, heeft benoemd tot Bestuurder der Vakschool te Oostende, E. H. Maes, Lecraar aan St Ludvvighs- College te Brugge. 'BBSHBaSBBSBHHBBBESfltlHIiBSHBBB TRAGISCH KANOTOCHTJE TE KNOKKE Twee jongelingen verdwenen. Zondag 11. vertrekken twee jongelingen, in badkostuum, van het strand van Knok- ke pier kano om een tochtje op zee te doen. De twee jongelingen waren van Luik. Sedert zijn zij niet meer terugge keerd en alle mogelijke opzoekingen ble ven vruchteloos. Men vreest dat zij zee zijn vergaan. Het bootje is aan het strand aange spoeld. iBBBBBBBBBBBaaasagizBaasaBHaf EXAMENUITSLAGEN KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN Apotheker, laatste jaar, uitgangsexa men. H. Accou Arseen, Wevelgem, niet onderscheiding; H. Hameeuw Adriaan, Westvleteren, met onderscheiding; H. W" plat Roger, Watou, met onderscheiding- Toelatingsexamen tot de Speciale Scho len. H. Cardoen Albert, Geluwe, voldoening. Landbouwingenieur, 2' proef. Ghesquière Albrecht, Geluwe, met onder scheiding; H. Vandenabeele Staf, ZoD- nebeke, met voldoening. Doctor in de Rechten, 3* doctoraat, laf ste jaar. H. de Thibault de Boesingn» Jaak, Etterbeek, met onderscheiding. Onze beste gelukwenschen.

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 4