De Sneltrein Antwerpen-Adinkerke ontspoord te lichtervelde De Burgeroorlog in Spanje De stoker en een reiziger gedood - Locomotief en tender omgekanteld BRIEF UIT BRUSSEL Verjaardag vaa den dood van Koningin Astrid t E. H. ALOIS VOLBOUT (VERVOLG) Een treffen 1 beeld van bet ongeval. Rechts de ontspoorde trein. In bet midden de barreelwacbtster, die nog juist bijtijds kon wegspringen toen de lokomotief uit bet spoor sprong. Links de kabien van de barreelwacbtster, die gansch vernield werd. met in benzine gedoopte watte, die dan in brand werd gestoken, een ijselijke dood verwekkende. De pastoor van Cebreros werd in een zak genaaid en zoo aan een balk opgehangen. Men liet hem dan verscheidene malen neerkomen in een kuip kokend water tot hij bezweek. Te Alfonso namen de rooden twee meis jes gevangen, wier vader bij de rebellen streed. Zij mishandelden haar dan zoo erg tot zij beiden erbij stierven. Te Badajoz werden verscheidene per sonen van rechts de ooren afgesneden. In enkele dorpen van Andalousië wer den kleine kinderen opgehangen en hun lijkjes aan openbare gebouwen opgehan gen. Vele kinderen, van rechtsche fami lies, werden op gruwelijke wijze verminkt. Honderden vrouwen werden naar roode comité's gebracht, waar zij de gruwelijk ste onteeringen ondergingen. Spaansche aristokraten werden naar een park ge bracht, waar zij als doelwit voor de roode militianen moesten dienen. Een godsdienstig voorwerp in huis is vdMoer.de om gansch de familie uit te moorden. In Terrassa werd een ganse he familie, tegen dewelke niets kon ingebracht wor den, en bestaande uit 8 personen, gefu- siljeerd. In een huis waar een priester werd aangetroffen werden alle bewoners vermoord. In het klooster van de Rua de S. Joan werden de gebalsemde lijken van 14 zus ters tentoongesteld. Te Baroelona werd een priester ia stuk-- keu gesneden. In het klooster der Zusters Visitandin- gen werden zeven zusters met elektrische draden vastgebonden en geëlectrocuteerd. Te Madrid sneed een meisje, haast nog een kind, het hoofd af van een gewond priester. Te Cartagena werden in den rfacht van 14 op 15 Oogst 360 manschappen van de Guardia Civil en 80 marine-officieren voor de haveningang verdronken; 22 an dere officieren werden gefusiljeerd. Deze daad werd volbracht op bevel van een sergeant, die een regeeringskommissie voor wilde zijn. Te Barcelona werden de hosties, die gevonden werden in de kerk, op straat gegooid als confettis. De bekende bokser Paolino Uzcudum werd zwaar gewond door kommunistische milities. HET NIET-INMENGINGSVOORSTEL HET LEVEREN VAN WAPENS Met het Fransch voorstel van niet-in- mengtng is men nog niet veel verder ge raakt, alhoewel ook Engeland voetstappen heeft aangewend te Berlijn om een spoe dige oplossing te bekomen. Engeland heeft nu het leveren van al lerlei vliegtuigen aan Spanje ook verbo den. België heeft ook soortgelijk besluit getroffen, evenals Nederland. Duitsehlar.d heeft geantwoord dat het in princiep dit voorstel genegen is, maar dat alle landen die oorlogsindustriën be zitten, eraan zouden meewerken en dat de niet-inmenging ook verder dan het wapenverbod, o.m, het betuigen van sym pathies enz., moet strekkeu. Van Italië kreeg men nog geen ant woord. Intusschen worden toch wapenleverin gen gedaan en naar verluidt wel nog het meest langs de Fransche grens, over Tou louse, met bestemming van de Spaansche roode Regeering. De Belgische socialist Pierard deed ook een reisje naar Spanje om er in voeling te treden met de Spaansche roode strij ders. Bij zijn terugkeer heeft hij gepoogd het plunderen en branden van kerken en kloosters en het uitmoorden van zijn par- tijgenooten van Spanje wit te wasschen. De Fransche Socialistische Kamergroep heeft ook haar steun toegezegd aan het Spaansche Volksfront; zij zal geld inza melen met dit doeleinde. Nederlandsche en Engelsche vliegtui gen werden geleverd in Spanje, aan beide partijen. Een vliegtuig dat op weg was naar Spanje, is bij Biarritz te pletter gevallen. De Portugeesche Regeering heeft de wandaden der Kommunisten en Anarchis ten van Spanje aangeklaagd en heeft ge- eischt dat de mogendheden deze daden zouden afkeuren. Dit land eischt ook het recht op zich te verdedigen tegen de Spaansche kommunisten. Uit Frankrijk werden opnieuw vliegtui gen geleverd aan de Spaansche roode Regeering. Rusland heeft petrool geleverd aan de Madrileensche Regeering. De Spaansche rebellen-generaal Quipeo de Llano beweert dat Engeland 4.000 bom men heeft geleverd aan de Spaansche roode Regeering. (Zie verder later nieuws). De socialistische en communistische Internationalen zetten thans de Europeesche hoe'dsteden in rep en roer naar aanleiding van den anti-marxistischen oorlog in Spanje. Socialisten en communisten hielden te Londen een betooging als bewijs hunner sympathie voor de Spaansche Volksfronters. Een stoet begaf zich naar Trafalgar Square, waar hij door den socialistischen volksbondleider Landsbury werd toegesproken. Generaien Franco en Mola hebben ge zamenlijk overleg gepleegd en een strijd plan opgesteld. De Spaansche vrijmetselaars steunen de Spaansche Regeering. Bij Algericas werden de Regeerings- troepen verslagen en leden zware verlie zen. Generaal Mola heeft alle kommunisti sche onderwijzers, in dienst in het door de rebellen bezette gebied, uit hun ambt ont slagen. Te Madrid werden de rebellen Generaal Fan Jul en Kolonel Quintana ter dood ver oordeeld en terechtgesteld. Nog veel Marokkaansche troepen zijn (tan land gezet geweest in Spanje ter ver sterking der rebellen. Te Alicante vroeg de kapitein der Bur gerwacht om 300 man om ter hulp te snel len van een dorp waar gevaar dreigde. Daar gekomen schoten de burgerwachten de roode soldaten neer en liepen over naar de rebellen. Dé stad Badajoz gelijkt een puin. Nabij La Linea werden de roode troe pen op de vlucht geslagen en liepen zware verliezen op. De roode Regeering meldt dat haar troepen binnen kort de stad Avila zullen innemen en dat de stad Saragossa weldra onder bedreiging van de roode militianen zal komen te staan. Het bericht werd ook de wereld inge zonden dat de Regeering van Catalonië zou hebben gemeld dat zij bereid was alle vijandelijkheden met de rebellen te sta ken zoo deze het zelfbestuur van de Cata- laansche generaliteit zouden eerbiedigen. Regeeringstroepen hebben gepoogd aan land te gaan te Palma, op het eiland van Majorca. Zij werden deerlijk verslagen en werden of gedood of gevangen genomen. Men telde 500 dooden en 250 gevangenen. Een Spaansche vlieger, der Regeering, heeft bommen geworpen op het Fransch dorp Biriatou. Niemand werd gewond. De Spaansche Regeering heeft zich veront schuldigd. Oorlogsschepen der rebellen zijn in de wateren voor San Sebastian en hebben reeds de stad beschoten, alsook de forten van Guadeloupe. Een belangrijk strategisch punt, Ru- bierlo Mora, werd door de regeeringstroe pen ingenomen. Te Saragossa werd de beroemde kathe draal van Nuestra Senora del Lilar door regeerlngsvliegtuigen gebombardeerd. Vijf bommen vielen op de kerk maar geen en kele ontplofte. Door veel geloovige Span- 1 jaarden wordt deze niet-ontploffing als ëen soort mirakel aanzien. Te Santander hebben de regeerings troepen een boot der rebellen buit ge maakt. Door de bevolking van Burgos werd Ge neraal Franco geestdriftig toegejuicht. De rebellen zijn reeds meester in Gali- cië, Asturië, Leon, Arragon, uitgenomen Malaga en een gedeelte van Jean. De band rond Madrid werd ook nauwer toegehaald. De stad Olivenca heeft zich aan de re bellen overgegeven. Andoin is ook in de handen der rebellen gevallen na een ver woeden strijd. Te Cartagena is opstand uitgebroken tegen de Regeering. Generaal Mola is gaan knielen voor het O. L. Vrouwenbeeld van O. L. Vrouw del Pilar te Saragossa. In een opslagplaats van ruwe olie te Bilbao en die in brand werd geschoten door de opstandelingen, zijn 300 gijzelaars levend verbrand. Nabij Guadaramma zouden de Nationa- len zich nu en dan een paar kilometer achteruit trekken om de roode miUtianen in een val te lokken en dezen die er in geloopen zijn uiteen te schieten. Merida is in handen der rebellen geval len. Zij zijn aan de poorten van Albacete. In de streek van Badajoz werden 30.000 geweren aangeslagen door de rebellen. Op het Guadarammafront hebben de regeeringstroepen talrijke traangasbom- man geworpen naar de rebellen. De Spaansche Regeering van Madrid heeft alle kloosterorden, alsook de tribu nalen ontbonden. Op de lijn van Somos-sierra hebben de regeeringstroepen een heftigen aanval gepoogd na een langdurig bombardement, maar zij werden teruggeworpen. In Huesca heeft de rebellen-regeering bevolen dat alles wat geplunderd werd yoor zij er meester waren, moest terug gegeven worden. De rebellen hebben San Benito ingeno men en hopen binnen kort Malaga te be zetten. De burgeroorlog woedt nu reeds sedert een maand. Negen generaals kwamen om het leven binst dezen tijd, bijna allen doodgeschoten door de rooden, wijl er 16 gevangen zijn gehouden. In Estramadure hebben de rebellen 20.000 geweren buit gemaakt. Tien vliegtuigen brengen steeds troepen aan van Marokko naar Spanje. Het be richt dat de Marokkaansche troepen in opstand zouden zijn gekomen werd ten stelligste tegengesproken. Alle gebouwen, vliegtuigen, enz., van de burgerlijke luchtvaart werden in Catalo nië aangeslagen door de roode gezagvoer ders. Beslag werd ook gelegd op talrijke lar.dbouweigendommen. De stad Irun is omsingeld en belegerd. Rebellen-kruisers die San Sebastian en omgeving beschoten, zijn weggevaren. Vol. gens de Spaansche roode Regeering wer den zij getroffen en volgens andere be richten zijn zij een oog in het zeil gaan houden dat geen schepen hulp zouden brengen naar de bedreigde havens. In Huesca nog werd een kolonne regee ringstroepen uiteengeslagen. De bevelhebber der roode troepen, Ge neraal Riquelme, heeft het bijltje erbij neergelegd. DE GRUWELDADEN De gruwelen in Spanje, bedreven door de marxisten, zijn afgrijselijk en ontel baar. Bijna alle personen welke die hel kunnen ontvluchten, zijn getuige geweest van gewelddaden en moorden, gepleegd door de roode militianen. Hier enkele van de meest ijzingwekkende gruweldaden: Aan den pas van Guadarama werden een aantal gevangengenomen rebellen ge fusiljeerd. Een gewonde werd door een militiaan de keel toegenepen, wijl een andere een schot loste in den mond van den gekwetste. Toen de ongelukkige dood was, werd hij beroofd van al wat hij bezat. Als de kommunisten dorpen moeten ont ruimen, steken zij ze in brand. Te Fuente staken zij 51 eigenaars en 2 kinderen in de kerk, die zij sloten, en dan in brand staken; 12 personen werden levend ver brand, wijl de andere doodgeschoten wer den toen zij trachten te ontkomen. Te Calasellas werden 18 Italiaansche kloosterlingen vermoord. Te Sitges gaven de kommunisten de kruisbeelden der kerk aan de kinderen, om er mee paardje te rijden door het dorp. Te Utrera werden twee jonge mannen onder de oogen van hun moeder en echt- genooten doodgeschoten. Toen de rebellen naderden schoten de rooden nog tien ge vangenen dood op het stadhuis. Te Baene werden door de rooden twee personen levend verbrand, 24 gefusiljeerd en 12 oudere lieden kwamen om in een schuilplaats, door de rooden in brand ge stoken. Te Valencia hebben de rooden een oude priester de oogen uitgestoken, hem dan ontkleed en achter een kar rondgesleurd door de stad. Te Navalperal werden talrijke inwoners, waaronder schoolmeester, pastoor, koster, enz., naar het kerkhof gebracht en er doodgeschoten. Niemand in het dorp had zich evenwel tegen de rooden verzet. Te Valencia werden de kloosterzusters gansch naakt op de straat geworpen. De overste van het klooster, 70 jaar oud, kreeg van ontzetting een beroerte op straat. Een jong kapitein der regeerings troepen wilde haar lichaam bedekken met zijn mantel, uit menschlievendheid, maar hierom werd hij beschuldigd van on trouw aan de zaak van Spanjeen door zijn eigen mannen doodgeschoten, met twee kogels in de oogen. De bekende voetbalspeler Zamora werd ook door de kommunisten gedood. Te Arabal werd een liefdadige vrouw, die veel aan goede werken deed, met haar twee neven in een kamer van het stad huis gebracht. In een kamer ernevens werden nog 23 personen opgesloten, waar onder de E. H. Pastoor. Toen de vertrek ken goed gesloten waren, wierpen de roo den er brandende bussen benzine in en allen kwamen om uitgenomen de pastoor, die zich het aangezicht had kunnen nat houden met het water van den aanwezi gen W. C. Toen de rebellen er toekwamen en de lijken van die ongelukkigen ont dekten, werd een hunner zinneloos. Te Trinidad werd een priester gevraagd of hij geloofde. Toen hij bevestigend ant woordde, werd hij door een roode soldaat neergeschoten. Te Puente de Palmera hebben de roode* militianen een bom geworpen tusschen hun gevangenen toen de rebellen naderden. Te Barcelona en Omstreken worden ge regeld razias gehouden. De mannen die dit. doen, bezitten lijsten van personen die zij moeten aanhouden of vermoorden of wier huizen moeten worden geplunderd. Te Madrid werd de secretaris der Ka tholieke Actie aangehouden. Een priester die aan het hoofd van een liefdadig werk voor werkloozen stond en dezen eiken dag 15 pesetas uitbetaalde, werd aangehouden. Te Almendrale werden door de marxis ten 80 personen vermoord, de meesten ge kruisigd en dan met petroleum begoten en levend verbrand. Een eigenaar en zijn twee kinderen werden eerst aldus gemar teld: de twee kinderen werden verbrand onder de oogen van den vader en vervol gens dezen ook. In het gevang werden 38 personen afgemaakt. Soldaten der rebellen, wier familie nog bij de rooden vertoeft, vechten als razen- den bij het naderen van hun verblijf plaats om maar iets te kunnen vernemen van hun dierbaren. Zoo ook een fabrikant van Montoro. Toen hij in zijn huis ge raakte, was alles verbrand; zijn vrouw vond hij dood, mishandeld en met een scheermes den buik opengereten; zijn zoontje hadden de barbaren van uit het venster op straat geworpen, waar het le venloos was blijven liggen. Dergelijke schokkende feiten vallen bijna iederen dag voor. Een vrouw werd den mond volgepropt Te Saragossa (taan de kanonnen op de openbare plaatten en burgert tcbieten medeburgert onmeed oogend neer. Waar onverdeeldheid toch leiden kan! .Wanneer één samenwerken van alle t mentchen van goeden wil» tegen kommu nisten en ander godtdientthatert t -"ri.ri- V. SÊiSlSBf S i V de Missie van Scheut Hier nu een foto gytjf J i over de plechtigheid, u f hit Congo ontvangen. fmi 'tri - Ir*"' m "li Van links n. rechts: li 11 JÏLri W' Mgr Stappers, Mgr Bfcs*. Declerck, Mgr Pel- VKj lepiane, Mgr J. De- Bp mol. E. P. Abel De- 'W TE, 1 jij W&ê 1 n broed eerste Bisschopswij- ding geweest in Mid- tja fyHI ld den-Afrika. Waren er W aanwezigalle Over- fS-, jfjjfj v jSSf <291 Vi «S' sten der Missiën, zeer - 88 vele Paters, jdSÉfed, -•« IR lige blanken, waaron- Kg der de Kommissaris HEarag j if 4«»|giJpfe.^V «j> der streek, en ook v fgB wf zeer vele inboorlin- edÖhjï Si ^Ziehier de uitleg van kW 1 't Bisschoppelijke wa pen, welke boven de JÉ kerkdeur prijktlinks eJpBBP boven Toorts, zinne- UpfSEsw»«wuwiti.!beeld der brandende liefde; onder rechts: de Ster van Congo. - Kenspreuk: In Ca- ritate (door liefde). De Wijbisschop was Mgr Dellepiane, Pauselijke Afgezant, welke bijgestaan werd door Mgr Declerck en Mgr Stappers, Recollet. iiiHiHHHMEEBiBasBGBsaMaaiaaaaisHSfliaHainaiiBflaBBiZBiai EERW. HEER RUYSSEN ALS PASTOOR INGEHULDIGD TE WOUMEN Zondag bad deze plechtigheid plaats onder algemeene belangstelling. Hierboven kijkje wijl de sleutels der kerk den nieuwen Herder aangeboden worden. Van links naar rechts: Z. E. H. Ruyssen; Z. E. H. Kan. Logghe; Z. E. H. Vanden Abeele, Deken te Diksmuide. Op Dinsdagmorgen, 18 Oogst, verspreid de zich de droeve mare dat de zeer ge achte en aiombeminde Heer Pastoor, A. Volbout, zachtjes in den Heer ontslapen was. Een schoon en zegenrijk priester leven, vervuld met goede werken, is hier mede ten einde. De E. H. Volbout was geboren te leper, op 22 November 1855. Hij deed zijne stu diën in het Bisschoppelijk Ooilege aldaar, en daarna te Roeselare en te Brugge. Priester gewijd, werd hij aldra tot On derpastoor benoemd te Kuurne, een werk zaam en snel aangroeiend dorp der vlas- streek aan de Leie. Daar heeft hij onverpoosd gearbeid van 1880 tot 1004, en de vruchten van zijn zielenijver bloeien tot op heden bij die naarstige en kristene werkersbevolking. In 1904 werd de Eerw. Heer A. Volbout benoemd tot Pastoor te Jonkershove, eene stille landelijke parochie, waar hij in allen eenvoud en vriendelijkheid ieverde voor 't heil der zielen, tot hij in 1911 werd aan gesteld tot Pastoor van Alveringem, ge noemd de Koningin van het Veurne-Am- bacht. In 't jaar 1930 vierde hij aldaar zijn Jubileum van vijftigjarig Priesterschap, En nu, op 24 dezer, zou de dankbare be volking van Alveringem op een prachtige, luisterrijke wijze het 25-jarig Jubileum vieren van zijn Pastoorschap aldaar, te samen met den E. H. Cyriel Verschaeve, die 25 jaar Onderpastoor is; de Heer Gery Vandenweghe, 25 jaar Koster, en de Heer Petrus Stange, 25 jaar Kerk baljuw. De Eerw. Heer Volbout zag deze feeste lijkheden met verlangende blijdschap te gemoet, maar zijn krachten waren niet meer toereikend, en hij werd door God, de looner van alle goed, ten Hemel op geroepen om aldaar zijn eeuwigdurend Jubileum te vieren. De Begraving zal plaats hebben op Maandag 24 dezer in de kerk van Al veringem. Het was de dag gesteld voor de Jubelfeesten; nu is het een rouwedag geworden. R. I. P. De sneltrein Antwerpen-Adinkerke, die Dinsdag te 9.36 uur aankomen moest te Lichtervelde, ontspoorde er op een twee honderdtal meter van het station. De ontsporing gebeurde op de plaats waar de lijnen Gent-Lichtervelde en Roeselare- Lichtervelde elkander kruisen. De lokomotief, tender en de wagens rol den nog een vijftigtal meter verder op den ballast, waarna de lokomotief en ten der omver sloegen. Van de vijf metalieke wagens die den trein uitmaakten, en die ook uit de sporen waren geslagen, bleef de eerste recht staan, de tweede en derde kantelden, wijl de vierde en vijfde schuin bleven. Een huisje van de bareelwachtster, die aan die kruising dienst doet, werd door den tweeden omklinklenden wagen zoo goed als gelijk gemaakt met den grond. De bareelwachtster was gelukkiglijk niet in het huisje, dat zij-verlaten had om een =1 ts draaien. Z ij zag de lokomotief uit de riggels springen, had nog juist den tijd om de glooiing af te springen en zich aldus in veiligheid te stellen. In den trein waren een 400-tal reizigers aanwezig, waaronder 200 kinderen, meest al uit Antwerpen, Gent en Mechelen, die deel uitmaken van een cakantie-kolonle te Nieuwpoort. De kmejezsen kwamen er allen ongedeerd vanaf. Erger was het ge steld met den stoker, de 35-jarige Keute- rickx, uit Antwerpen, die op den slag gedood was door den ontsnappenden doom. Een veertigtal reizigers liepen nog verwondingen op, waarvan een in hope- loozen toestand verkeerde en overleed in de kliniek te Roeselare, korten tijd na de ramp. Deze was een zekere Hendrickx van Deurne, 70 jaar oud. De stoffelijke schade is zeer groot, maar het feit dat de trein uit metalieke wagens bestond heeft verhoed dat het getal slachtoffers nog grooter werd. De tender was al zijn wielen kwijt, wijl het voorste gedeelte van den eersten wagen door de buffers van den tender werd ingebeukt. Het Parket van Brugge stelde een on derzoek in. Het vex-keer werd voor zelfden dag ge deeltelijk onderbroken. OVERDREVEN SNELHEID ZOU DE OORZAAK ZIJN DE MACHINIST AANGEHOUDEN Woensdag stapte het parket nogmaals af ter statie van Lichtervelde. Naar het schijnt zou de oorzaak te vinden zijn in de groote snelheid die de trein nam in de gevaarlijke bocht aldaar. De trein had reeds drie minuten ingeloopen van de zes minuten verachtering die hij had bij het vertrek te Gent. De machinist Karei Florent werd onder aanhoudingsmandaat geplaatst onder be tichting den dood veroorzaakt te hebben door onvoorzichtigheid en naar Brugge overgebracht. Zondag 1.1. werd In het H. Hart-Gestieht te Poperinge eene prachtige nieuw» O. L. Vrouw-Grot ingehuldigd en gewijd door Z. E. H. Derycke, Pastoor op Sint Jan. Het was een hartversterkend familiefeest voor alle Eerweerde Zusters en Kostgangers. De prachtige grot, gebouwd door H. Camille Laconte-Devos, aannemer te Poperinge, die aan zijn proefstuk niet meer is, verwekt ceniederi bewondering. -— Daar zal veel en innig gebeden worden. O. L. Vrouw van Lourdes b. v. o. (B8BBEBBBBBBBBBBHBBB3B9flBBBl3BBHBBBBBBBflSBBBBBSEBwfl998BI| (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 20-8-36. Wat er in Brussel mag gebeurd zijn, heb ik niet kunnen volgen. Want 'k ben van Zaterdag tot Maandag te Hasselt ge weest, waar het Algemeen Christelijk Vakverbond zijn 12' Kongres heeft ge houden. 't Zijn zware studiedagen geweest over belangrijke vraagstukken, en de heete da gen hebben het nog wat lastiger gemaakt. Voor de Christelijke Vakbeweging was Hasselt een historische plaats, 't Was im mers te Hasselt dat in 1893, op een Con gres van den toenmaligen Belgischen Volksbond, besloten werd tot de stichting van het Algemeen Sekretariaat der Chris- tene Beroepsvereenigingen. Eerw. Pater G. C. Rutten, O. P., thans lid van den Se naat, werd er de algemeene sekretaris van. Een bronzen plaat, die 11. Zondag op een plechtig moment werd onthuld, her innert aan die belangrijke gebeurtenis. Zijne Excellentie Mgr Kerkhofs, bisschop van Luik, was op die plechtige bijeen komst aanwezig, en huldigde de christene werklieden om hetgeen in den loop van die 23 jaren ten voordeele vaix de christene volksklas werd gepresteerd. Pater Rutten, in een treffende rede bij dewelke hij hulde bracht aan zijn eersten medewerker René Debruyne, heeft die ge schiedenis zeer levendig voor oogen ge steld. M, Serrarens, sekretaris van het Intern. Christelijk Vakverbond, huldigde de lei ders der Christelijke Vakbeweging van België. Die heerlijke vergadering had plaats na den schitterenden optocht, die de voor naamste straten der hoofdstad van Lim burg doortrok. De overheidspersonen had den plaats genomen op een verhoog op de Groote Markt. De werkers van Hasselt hadden heel dat betoog op prachtige wijze voorbereid. Daags tevoren waren de Congresleden ten stadhuize ontvangen geweest, waar men nog herinnerde aan 't besluit van 1893. Die sociale gebeurtenis is door eene an dere voorafgegaan geweest. Immers, 't was in 1901 dat een hoogléeraar van Leuven te Asch kolenlagen ontdekte. Te dien tijde trokken heel wat Limburgsche werklie den als steenbakkers en mijnwerkers naar Wallonië. Thans, 25 jaren later, heeft de kolennijverheid in Limburg reeds bij de veertig duizend werklieden in dienst. Pretensieus had C. Huysmans in 1908 zich de profetie gepermitteerd dat Lim burg binnen de 20 jaar reeds bloedrood zou zijn. De Limburgsche arbeiders heb ben dien profeet laten praten, maar zij zijn trouw gebleven aan de voorvaderlijke traditie en hebben een sterke christene werkersorganisatie opgebouwd. Z. E. H. Kan. Senator Broeckx is de groote bezie ler van dat machtige organsa tie werk ge weest. In al de belangrijke centra zijn groote vrije beroepsscholen tot stand ge komen, zoo volmaakt dat voor andere geen plaats .meer is. De organisatie-opbouw is natuurlijk ge schaad geweest door den oorlog, maar Limburg telt thans rond de veertien dui zend leden. Natuurlijk zjn er nog wel on- vereenigden in Limburg, maar de tijdsom standigheden wijzen steeds meer op de noodzakelijkheid eener sterke organisa tiemacht. Eerw. Heer Delvoie, van Tongeren, be stuurde voor den oorlog de syndikale be weging, maar nu bestuurt hij het tech nisch onderwijs, en 't zijn Z. E. H. Kan. Broeckx en E. H. Habi'aken die steeds aan de geestelijke leiding staan. Het Provinciaal Vakvexbond van Lim burg staat ook onder bekwame leiding, namelijk deze van J. Polma-is. Maar Lim burg is verder begunstigd door de aan wezigheid van -E. P. Anicetus Cool, O. F. M., broeder van den algemeenen sekreta ris van het A. C. V. Pater Anicetus is niet alleen een machtige spreker maar tevens een sterke schrijver. Beide zijn Wazenaars van geboorte, maar Limburg wordt steeds vooraf gediend. Het Provinciaal Vakverbond van Li®, bui-g beschikt ook over een bezielenden werker iix den persoon van E. H. Cieien. Het congres, dat aanving Zaterdagvoor middag, verdeelde zich in een Vlaamsche en een Waalsche afdeeling. In beide af. deelingen werd het algemeen verslag be. sproken, en vervolgens de groote vraag, punten die aan 't Congres verbonden wa. ren. Tot laat in den avond waren in be. handeling de voorname vraagpunten die aan de dagorde stonden: al de economi. sche rol der christen syndikaten in het georganiseerd bedrijf; b> het verslag van den algemeexxen sekretaris; c) het verslag van E. P. Jos. Arendt S. J„ over de le. vensvoorwaarden van de arbeidersklas. De behandeling van die vraagpunten, waaronder de kwestie der gezinsvergoe. dingen, voorgelicht door M.M. F. Van Bla. del en Arth, Bertinchamps, voorzitter der Centrale van dj Metaalbewerkers over de paritaire loonkommissies, namen al den tijd in van de voormiddagzitting van Zon. dag. Daarmeê was het Congx-es feitelijk ge. ëindigd. Maar het Provinciaal Christ. Vakver. bond bracht de hoofdleiders samen aan een banket, waar veel en lang gesproken werd over het verleden en de gedane ver overingen met al het strijden en lijden dat daaraan verbonden was geweest. De besluiten van het Congres zijn hier niet weer te geven, ze zijn te omvang, rijk daarvoor. Algemeen genomen mag ge. tuigd worden dat het Congres heerlijk is geslaagd. Naar een genomen beslissing zullen de algemeene Congressen van het A. C. V, allemaal te Brussel worden gehouden, De Christene Onderwijzers (C. O. V.) hebben te Aarlen gedurende drie dagen congres gehouden. Twee dagen werden besteed aan de bespreking der beroepsbe- langen der christene onderwijzers. De slot. vergadering werd bijgewoond door Z. Exc, Mgr Heylen, Bisschop van Namen, en ver- der door M.M. Schnock, oud-voorzitter. Kan. Knepper, deken van Aarlen, Lohesf en Servais, Senators, en verder de bestuur ders der middelbare onderwijsgestichten, M. Lammens, voorzitter, stelde voor een telegram van hulde te sturen aan Z. M, den Koning. Waarna hij een indrukwek kend beroep deed op de katholieke parle- mentsleden, opdat de rechtmatige eischen van het christen onderwijzend personeel zouden mogen triomfeeren. De besluiten van het Congres werden daarna met geestdriftig handgeklap aan- genomep. Hulde werd gebracht aan M. J. Priedi- rich, voorzitter van de Christen Onder, wijzers van 't Groot Hertogdom. M. Marei, eerevoorzitter van het C. O. V., hield ver- volgens een treffend betoog ten voordeele der onderwijzers. Z. Exc. Mgr Heylen hield de slotrede, bij dewelke hij verzekerde, dat het Episcopaat en de Geestelijkheid aan de zijde staan van de onderwijzers. Na zulk inspannend congres mocht het er af om de heerlijke hoekjes en waterin gen van de streek te gaan bezichtigen. IBBBBBBBBBBBBBBBBlBSaHlBBBBl Met 29 Oogst zal het 1 jaar zijn geleden dat onze Koningin Astrid den dood vond op zoo tragische wijze te Kussnacht, in Zwitserland. Bij deze gelegenheid heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken een schrijven gericht tot de provincie-gouverneurs om te vragen dat deze maatregelen zouden treffen dat ook, zooals aan de staatsge bouwen, aan alle provinciale en gemeente gebouwen de vlag half-top zou hangen op Saterdag e.k. en dat in al de kerken de doodsklok zou luiden te 9.45 uur. Die dag moet in kalmte en ingetogenheid worden doorgebracht. ISIBBBBBIBBBBBaBBSBBBESaZSiaa JUBELFEEST VAN DEN BOERINNENBOND TE SCHERPENHEUVEL VLAAMSCHE ZENDELING TOT BISSCHOP GEWIJD IN CONGOi Bij de Bisschopswijding van - '"7 -"V* Sjl 0% E. P. JOR. DEMOL .'7 7ri:7v '"'-ri': V .-ri-ri - l in Belgisch Congo 98'WsÈm'fe v op 26 Juli 1936. Pastoor van Alveringem. EENE PRACHTIGE O. L. VROUW-GROT IN HET H. HART-GESTICHT TE POPERINGE De Provinciale Seclie» van den Boerinnenbond van Brabant vierden den 19 Oogst laatst hun 25-jarig Jubelfeest. Z. Exc. Mgr Van Roey woonde de plechtig" bij. Deze foto werd genomen tijdens de H. Mis opgedragen in open lucht. Z. Exc. Mgr Van Roey bij zijn vertrelc na de H. Mi», vlaggen der Boerinnenbonden, een haag v**

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 2