Bedelprinsesje [B HEEM SMAAK/ MENGDE STROOP gedachten ministerie van landbouw brief uit brussel 't is koffie van 't paradijs aanbestedingen WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETIJN 'T ROOS KRUIS „Umlach der beleefdheid ls opper- y*,°. yj begint en sterft op de lippen. «mlarh der goedheid ls zoet, hij staat jjert geworteld: de glimlach der liefde ls hemelsch; hij is de Spiegeling van al de schoonheid en de edelheid eener hoogere men- ten klein pensioen en eigen heerd, jj fortuin eens rijken weerd, ^Cie oud wil maaien Keet jong zaaien. IJIHII JITMANNïKÉ UIT DE T IS WAARHEID WAT IK PEN Alsdat ik... geen genie 'n ben Ja 'k ben daarvoor niet mistevreden Want k zeg U met recht en reden, t Geen Seneca, de grootste wijsgeer dezer [e zijnen tijd alreeds verklaarde [aarde d'r steekt verdraaid veel wijsheid in: ,Dï is geen genie zonder 'n greintje waan- [zln Schopenhauer, de bekende Duitsche filosoof, beweerde, dat de genie en de jaanzin één kant hebben, waar ze in llsair overgaan! Enkele voorbeelden? Beethoven, de grootste componist die je wereld ooit heeft voortgebracht, stond dikwijls met zijn nachtgewaad voor 't raam zonder daarbij iets te merken van je menschen die vóór zijn huis samen- jclioolden om getuige te zijn van deze on- fewne vertooning. Tevens is 't van hem jekend, dat hij dikwijls bij zich zelve aan- jjeld? om te vragen of mijnheer Beetho ven thuis was! Pasteur, de groote Fransche geleerde, »an wien de wereld het middel tegen de jiordsdolheid dankt, was op het voor zijn huwelijk vastgestelde uur volop aan het werk in zijn laboratorium. Toen men hem kwam roepen voor de plechtigheid was hij teer ontstemd. Zijn huwelijk kon immers wachten... zijn proefnemingen niet! Bossuet, de bekende Fransche kanselre denaar, werkte steeds in een koude ka mer... 't hoofd in warme doeken gewik keld. Taen Voltaire zijn Catilina dichtte, liep hij in zijn tuin rond in een lang Ro- meinsch kleed, ten einde zich beter in den vroegeren tijd te kunnen verplaatsen. D'derot, nog ne Fransche filosoof, ver kende in een hevige opwinding als hij over een nieuw werk zinde. Hij sloeg nan met zijn armen in de lucht, snoof als een Bijhaard, wierp zijn pruik tegen den zol der, ving ze weer op en had daarbij soms kramptrekkingen. In zulke oogenblikken markte hij geheel den indruk krankzinnig te zijn!... Ten slotte zette hij zich aan zijn Khrijftafel en schreef zijn beroemd ge worden werken... Gelukkig hebben we 't zoover nog niet gebracht DK DIRECTEUR van een dierentuin was op reis voor nieuwe aanwinsten voor rijn Zoote koopen. Op zekeren dag kri'gt hij 't volgend telegram: Ouwe aap ges:orven; nieuwe koopen of wachten tot gij terug zijt? Als complement je kan 't er door! EEN KLEERMAKER VAN HONGARIJEN Die goed kon naaien en snijen... En tellen nog 't best van al... Heeft zich de moeite gegeven zonder vitten, Te tellen, hoeveel steken er in 'n costuum [wel zitten? Zeg... vindt g'het niet wat mal? Die man heeft er veertien dagen voor atriig gehad om 't juiste aantal te weten te romen. Het resultaat was, dat er In een medern kostuum voor een slanken meneer li:: 1 m. 72 niet minder dan 74.392 steken £;en, d. w. z. 35.679 handsteken en de met de masjien. Over de verschillen de deelen van het costuum waren de ste ken als volgt verdeeld: de jas had 22.014 ha.id- en 20.273 machiensteken, dus meer van de eerste dan van de laatste... Bij de andere deelen was deze verhouding omge keerd. Bij de broek waren deze getallen namelijk 7.786 en 10.948!... lV'hebben lang gewacht alvorens dees affaire te publiceeren, omdat we niet gaarne dingen in ons gazet zetten van measchen die achterop in 't zothuis wor den opgesloten, maar tot ncgtce hebben we geen dergelijk nieuws vernomen over onsen Hongaarschen kleermaker, en be sluiten dus dat hij nog niet gek gewor den is. O MOEDERhuilt de dochter als zij van heur huwelijksreis thuis komt... Wat ben ik toch ongelukkig... Nu weet ik dat Willem mij alleen om mijn geld getrouwd heeft. Wees er blij om. luidde 't antwoord van de moeder... dan is hij ten minste zoo dom niet als hij er uit ziet. VERLEDEN WEEK IK U NOG SPRAK Over de Spaansche heiligschenners Die voorwaar zijn echte kenners In hun vak... maar dat ze soms door hun eigen heilig- schennende daden zelf worden gestraft, blijkt uit 't volgend voorval dat zich te Ayamunde nabij Huelva heeft voorgedaan. De communisten die de stad overrom peld hadden, vermoorden er al de pries ters en kloosterlingen. Een van die fa meuze roode helden! had niets beter ge vonden, dan zelf de soetane van 'n ver moord priester aan te trekken en alzoo, op din preekstoel kruipend, uit spotternij, een sermoen af te steken. Ondertusschen kwam er in de kerk een andere roode aan, die niet op de hoogte zijnde van de poetsdacht met een echten priester te doen te hebben, zijn ge weer nam, en zijn heiligschennenden wa- IIHSBBBBBBBEBBBBBBBBBBEBBBa Mengelwerk van 13 Sept. 1936. Nr 12. door H. COURTHS-MAHLER «En nu, slaap lekker, meisjes. Morgen mogen jullie uitslapen zoo lang je wilt. Daarna evenwel, wordt er om zeven uur opgestaan. Om acht uur wordt er gemeen schappelijk ontbeten in de eetzaal. Maar ik zal voor dezen eenen keer morgen het ontbijt op je kamer laten brengen, opdat jullie rustig uitpakken en alles opbergen kunnen. Schel maar, wanneer je wenscht te ontbijten. En zoodra je met alles klaar bent, laat je het mij door het kamermeisje zeggen. Dan zal ik met de andere meisjes in de schoollokalen zijn en jullie aan hen en het leeraarspersoneel voorstellen. Nu wensch ik jullie nogmaals goeden nacht. Daarna verwijderde Madame Chevaux zich en de twee meisjes bleven alleen. Wat heeft die Madame Chevaux een praats over zichlriep Lori, een langen neus in de richting van de gesloten deur •nakende. Wat verbeeldt zij zich wel? Zoo laat ik mij niet commandeeren,liet zij volgen. Liselotte zweeg. Haar hart was te vol en te zwaar, dan dat zij zou hebben kunnen •preken. Zeg toch eens wat ben je je tong kwijt?vroeg Lori snibbig. Nu moest Li selotte wel antwoorden. Het komt mij voor, dat Madame Che- ?aux een zeer flinke, verstandige vrouw Niettemin is zij zeer vriendelijk. Na heze korte kennismaking kan ik natuurlijk beg geen volkomen oordeel over haar vel- «n. Maar het spreekt van zelf, dat wij ons haar wil moeten onderwerpen. Lori lachte haar spottend uit. Jij mis- *019# maw- ik niet. penmakker, een kogel in volle borst Joeg! De welverdiende straf! We vragen 't ons alle dagen af wanneer die barbaarschheden ginder toch een einde gaan nemen? 't Zou hoog tijd zijn! Want straks gaat gansch Europa nog in den gloed op! O! PAPPIE, riep de kleine Jongen uit, er is een zwarte kat in de eetkamer. Niet bijgeloovig zijn, Tommy, ver maande de vader. Zwarte katten zijn ge- luksbeesten, weet ge? De jongen glimlachte. Dat is zoo. zei de jongen, want zij eet juist het vleesch op! 'N GEDACHT: Een lofspraak uit 'n koningsmond Een kunstenaar watertandt er van Maar zoo de vorst eens niets verstond Van kunst wat geldt die lofspraak dan? HOEZEER GE HEM OOK HAAT 't En kan gewis geen kwaad. Dat ge 't in uw gedacht zoudt krijgen, Hem zonder dralen Met rattenstaarten te betalen, Want hij zou U met prison bedreigen! Hem... dat is uwen ontvanger van be lastingen!... en moest ge zoo iets bekette- ren, ge liept zeker geen vier en twintig uren meer op vrije voeten... en pertang, in 't gelukkige land der Hindoes, zijn de belastingschuldigen geoorloofd, zich op die wijze van hunne cijnzen te kwijten! In Indië zijn de ratten een echte geesel. Ds overheden van Eombay hebben nu be sloten, om deze knaagdieren te bestrijden die de voortbrengers der pestziekte zijn de belastingschuldigen toe te laten, hunne belasting te betalen door middel van ratten. Hst volstaat bij den ontvanger tos te komen met zooveel of zooveel rat tenstaarten, naar verhouding der te beta len belastingen... en klaar is kess! Bij ons stellen ze zich ongelukkiglijk met zoo'n beetje niet tevreden, want bier moet 't klinkende munt zijn die g'af- schiet... en dikwijls zijn d'eieren nog niet gelegd of ze moeten al 't jong hebben! DE VERLIEFDE JONGELING rees oogsnblikkelijk overeind, als het voorwerp zijner liefde de kamer binnentrad. En? vroeg hij. Tic heb moeder de verzen laten lezen, die J.j me gestuurd hebt, zeide zij, en ze was zser verheugd. Heerlijk! luidde zijn antwoord, en wat zei zij? Wel lieveling, antwoordde het meisje, ze zei, dat ze werkelijk verheugd was te zien, dat ik ten minste niet met een dich ter trouwde. "N GEDACHT: Men spreekt hen niet tegen, die men zeer hoog of zeer laag schat. EEN! TWEE! DRIJ! De trein die rijdt voorbij Met boeren en boerinnen blij En dan nog soldaten bij! Alzoo zongen w'ln onzen jongen tijd... maar die treinen waren dan ook van den... ouden tijd, zooals wij, en zeker niet mo dern zooals deze die de Reichsbahm thans in Duitschland, in beweging komen te zet ten! Deze treinen zijn namelijk gansch uit glas vervaardigd, het dak zoowel als de zijwanden! Deze nieuwe constructie moe ten de menschen toelaten nog beter de schoonheden van het landschap te kun nen bewonderen! Maar oei! oei! osi! als er daarmeê ooit 'n botsing gebeurt, wat zullen d'r scher ven zijn! Waar er ook scherven zullen zijn dat is... in Amerika... als van ze leven 't hoofd van Hilary Storm moest springen. Die man werkt onder de leuze: Laat mij mijn hoofd breken voor U. Die man ls ne levenden almanak Maar tot nog toe zijn hoofd niet brak. De heer Storm heeft zich gewend tot al de personen van beteekenis in New-York, en heeft zich door hen de belangrijkste data uit de familie laten geven... den hu welijksdag, den geboortedag van de schoonmoeder, van den erfoom, enz... en als nu de met bezigheden overladen za kenman deze dagen vergeet, is Hilary daar... hij belt zijn klant dan 's morgens op en zegt: «Mijnheer Smith, ge moet vandaag niet vergeten uw tante Mary voor haar zeventigsten verjaardag te felicitee- ren... Dag meneer Smith....... «Meneer Brown, vandaa„ een jaar geleden begroeft g'uw schoonmoeder... Plezant feest, me neer Brown... en tot genoegen», enz... enz... En azoo verdient ie levenden al manak zijn. brood... D'r zijn geen zotte stielen. GE ZIJT al heel wat beter; dat komt zeker door mijn medecijn? vroeg de dok ter trotsch. Jawel, zei de patient, want op de flesch staat goed gesloten houden»... en dat heb ik ook stipt opgevolgd. HOERA! Z'hebben 't geheim gevonden Om lang te blijven leven, 'k Wil 't U hier gratis geven En luide hier verkonden! Zoudt g'ooit geloofd hebben dat er 'n betrekking bestaat van oorzaak tot gevolg, tusschen het verbruik van zeep in een land en... 't lang leven. Zoo toch leert ons nen Hollandschen gazetschrijver, terwijl hij zijne statistieken tot staving aanhaalt. Engeland, bijvoorbeeld, gebruikte in 1S07: 36.000 ton zeep en het sterftecijfer bedroeg 15 ten honderd, terwijl vorig jaar het zeep- verbrulk tot 50.000 ton gestegen was, en het sterftecijfer op 12 t. h. gevallen was. Andere voorbeelden. Verleden jaar be droeg het aantal gramm°n zeep gebruikt per inwoner, het volgende: in Denemar ken 682 gram; in Duitschland 640 gram; in Engeland 549 gram; In Italië 548 gram en in Frankrijk 368 gram... en nu de ver gelijking: het sterftecijfer in Denemarken bedroeg 10,8 in Duitschland 11,1 in Engeland 12 in Italië 14 en in Frankrijk 15,6 He wel! wat peinst g'ervan? Wascht U goed... en ge zult lang leven! NEN AMERIKAAN en nen Engelsch- man waren bijeen gevallen... en 't was weer ne keer stoef. Bij ons in Amerika, zei de man van ginder, maakt de chirurgie geweldige vor deringen... Laatst heeft men nog in New- lErBBBBBBBBBBBBBBBSaBBHBHBEB» Liselotte zweeg weer en begon zich lang zaam uit te kleeden. Zij hing haar klee- ren netjes op. Zou je ook niet naar bed gaan. Lori? vroeg zij eindelijk, toen Lori doodbedaard op den divan bleef liggen. Lori draaide zich ongegeneerd om. Hce moet ik mij dan uitkleeden? vroeg zij hatelijk. Dat zul je hier moeten doen, want de kamenier van je moeder staat hier niet tot je beschikking,antwoordde Liselotte. Ik denk er niet aan. Nu ik toch mijn kamer met jou moet deelen, kun je best voor mijn kamenier spelen. Ik kan het al leen niet klaarspelen. Trek mijn schoen tjes uit. Liselotte werd doodsbleek. Haar trots kwam in opstand. Niet omdat van haar gevergd werd om Lori behulpzaam te zijn. Dat zou zij met genoegen gedaan hebben. Maar dat Lori haar zoo verachtelijk ka meniersdiensten wilde laten verrichten, leek haar vernederend. Maar zij herinnerde zich, wat juffrouw Hertei zoo dikwijls tegen haar gezegd had: Niemand kan je vernederen, dan je zelf. De vernederingen, die een ander je oplegt, vallen op deze zelf terug. Zonder een woord te zeggen, trok zij Lori's schoenen uit. Ik zal ook je haren voor Je vlechten, Lori, omdat je niet gewoon bent het zelf te doen,zei zij toen bedaard, en voor kwam aldus een nieuw krenkend bevel. Nadat zij Lori's haren in orde gebracht had, bracht zij de hare voor den nacht in gereedheid. Lori zag voor de eerste maal het prach tige haar van Liselotte geheel losgemaakt. Het vervulde haar met afgunst en nijd, dat Liselotte zulk buitengewoon mooi haar had. Weldra was Liselotte met haar toilet ge reed. Slaap wel, Lori,zei zij. Goeden nacht,zei Lori kortaf. Liselotte kon vooreerst den slaap niet vinden. Er ging te veel ln haar Jeugdig ge moed om. Zij wist, dat zij hier onbarui- York bij een man het hart blootgelegd, de kleppen verzet en weer dicht gemaakt. De man is nog zoo gezond als een visch! O! bij ons, zei dEngelschman, heb ben ze laatst met succes de ooren van ren Amerikaan 5 centimeter achteruit gezet. En waarom? Wel... dan kon hij nog een grooteren mond opzetten! EN HIER tot planzier van groot en klein nog een fijn liedekijn... 't zal over de vrljagie zijn... JANNEKEN VAN PAS. Te Ben Marieken van Beer Krelis 'k Zie van hier ons hofken staan Ginder bij de lindeboomen Op tien stappen van de baan. 'k Woon bij vader en bij moeder Zonder zorgen en verdriet; Maar toch ben ik niet gelukkig Want 'n vrijer... heb ik niet. Ja, Te kan er wel zeven krijgen Doch ik zeg het U alras... Wie er nog niet is gekomen Dat is... Janneken van Pas. n. Flip van Snoek, de peerdenmeester Is nu reeds een keer of tien Zonder dat wij hem iets vroegen Naar ons koeien komen zien. Maar ik weet waarom hij t'onzent Alle dagen binnenwipt... En als 't niemand ziet, heel stll'kens Zóó op mij, een oogsken knipt, 'k Kan dien kerel echter missen Want ik weet het heel goed dat Hij, met een modepop, te Brussel Heeft gevreeën in die stad. III. Polleken de kleine meester Wacht mij op, aan hoek of kant'.,. Maar och hemel! van verkeeren Heeft die Jongen geen verstand. Die klapt altijd van zijn boeken Hoe dat 't ln de schole gaat Van het cijf'ren, lezen, schrijven En van stikstof en nitraat. Ach! Zoo'n droge Zebedeus Is het niet die mij gelijkt..., Li-ever zie 'k ten Vlaamschen jongei Die me stout in d'oogen kijkt. IV. Alexander van den Brouwer Ja! dat is een schalksclie guit Maar die drinkt, naar mijne goesting Toch wat ruim veel potten uit... Die loop nu reeds met een buiksken Als een tonneken zoo dik En ik heb ge moogt 't hem zeggen, Van een pottenpakker schrik... Hij weegt nu al honderd kilo's; 'k Een een popken aan zijn zij, Wat zou 't wezen, krijgt dien dikkert Nog eens honderd kilo's bij? V. M'sleu Armand van den Notaris Hm! die 's altijd chic en net En die moet g'hooren groeten! «Bonjour, ma p'tite Mariët! Belle enfant! Oh! que je t'aimek- Nuit et jour je pense A vous... Maar ik zei hem gist'ren morgenf 'k Ben die flauwe praatjes moê... Fleem daarmeê de steedsche juffers A la mode d-e paris Maar bij mij... een Vlaamsche deerne, Flierefluiter, pakt dat nie... VI. 'k Ben Marieken van Boer Krelis Wie er met mij trouwen zal Vindt een hofken... vier hectaren En zes koeien in den stal. 'k Sta hier niet met leege handen Want te Brussel op de bank Heeft ons vader, vast en zeker, Rond de zestig duizend frank. Vrijers kan 't met hoopen krijgen, Maar ik zeg het U alras Wie er nog niet is gekomen Dat is... Janneken van Pas. 't Manneken uit de Maan, till HANDEL IN AARDAPPELEN Het Staatsblad Nr 241, van 28 Augustus, bevat een Besluit betreffende den invoer en den handel van plantaardappelen. Een afschrift van dit Besluit wordt kos teloos toegezonden op aanvraag geadres seerd aan den Heer Minister van Land bouw, Brussel. JBHNBBHIIMUaBaBBBBBBflBBBaaBBB Een snee brood, een goede laag gemengde stroop, de zoogenaamde Commerciaale Appel gelei en gij hebt een boterham, die veel beter zal zijn dan om het even welke, daar kunt ge zeker van zijn, voor Uw orga nisme... en voor Uw porte-monnaie. IN ALLE» KRUIDENIERSWINKELS SBÜBBBBBBBBSHBBBBBBBBSBBEBBS hartig aan alle vijandigheden van Lori bloot gesteld was. Haar hart deed nog zeer van het afscheid van haar lieve juffrouw Herter. Ach. wat zou zij niet hebben wil len geven, als deze bij haar had mogen blijven. Zij sliep laat in. De rustige adem haling van Lori was reeds lang hoorbaar. Toen zij den volgenden morgen wakker werd en op de klok keek, schrok zij. Het was al acht uur. Gewoonlijk stond zij veel vroeger op. Zij richtte zich haastig op en keek naar Lori. Deze sliep nog vast. Zij zal een harden dobber hebben, om eiken morgen om zeven uur te moeten op staan, dacht Liselotte, want Lori was een langslaapster. Zij kroop zachtjes uit bed en liep naar het venster. Door de dichtgetrokken gor dijnen keek zij naar den tuin. Daar zag zij verscheidene meisjes, voor het meerendesl van haar eigen leeftijd, op de tuinpaden heen en weer wandelen. Zij liepen twee aan twee gearmd en praatten druk met elkaar. De zon scheen warm en vriendelijk op de slanke bevallige gestalten. Het schouwspel, dat zich aan Liseottes blikken bood, was zeer lieflijk. Zouden zij haar ook hl hun kring op nemen? Madame Chevaux had hun gis terenavond aan tafel verteld, dat zij allen tot de beste families behoorden. Er was ook een Jonge Amerikaansche bij. Ach misschien waren zij allen even hoogmoedig als Lori en zouden niets van haar willen weten. En toch hoe heerlijk zou het zijn, indien zif. minstens één vriendin onder hen maakte. Liselotto wendde zich zuchtend van het venster af. ZIJ kleedde zich zoo zachtjes mogelijk aan, om Lori niet te wekken. Zij was bijna klaar, toen een borstel op den grond vieL Daarvan werd Lori eindelijk wakker. «Wat maak JIJ daar voor een lawaai? Hoe kan je nu daarbij blijven doorsla pen! luidde haar onheusohe morgen groet. ault nu wei moeten opstaan, Lori; het ls half negen,» (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 10-9-36. t Begin van mijn Briefwisselingde zer week behelst een protest Het protest gaat uit van 't Bestuursko- miteit van den Bond der Kroostrijke Ge zinnen, en 't luidt als volgt: Het Bestuurscomité van den Bond der Kroostrijke Gezinnen in België, in buiten gewone vergadering bijeengeroepen op 3 September 1936; verontwaardigd over geest en houding van de Gemengde Mili taire Commissie tegenover de groote ge zinnen in zake voorbereiding der nieuwe legerwet; Teekent eenparig verzet aan tegen de antifamiliale strekking en voorstellen de zer Commissie; Aarzelt n'et deze houding tevens anti- vaderlandsch te noemen: immers de groo te gezinnen zijn in alle opzichten de sterk te, de kracht en het leven van het land, en in tijd van oorlog zijn het, evenals dit in 1914 het geval was, meestendeels deze familiën die den vaderlandschen bodem zullen verdedigen. Daarom is het billijk dat zij in vredestijd gedeeltelijk ontlast worden om het evenwicht der lasten onder de verschillende categorlën van burgers in zekere mate te herstellen. Daar tevens de groote gezinnen feitelijk het talrijkst zijn in het Vlaamsche gedeel te van het land, zal de aangeklaagde hou ding er een des te grooter ontroering ver wekken, waardoor het land evenmin zal gediend zijn. In plaats van ze in deren tijd van ont volking te miskennen, blijkt het integen deel geboden de groote gezinnen te be schermen en te bevorderen. Het Bestuurscomité doet beroep op Re geering en Parlement om voldoening te geven aan de billijke verlangen welke door den Bond aan 's Lands overheden en aan al de leden van de Gemengde Militai re Commissie werden medegedeeld. Naast den tekst van het Protest hebben de Parlementsleden nog een specialen brief gekregen van Luitenant-Generaal Lemercier, voorzitter, en L. Ballet, be stuurder van het Centraal Sekretariaat, waarin aangedrongen wordt opdat de parlementsleden rekening zouden houden met de onschatbare diensten welke de groote gezinnen bewijzen bij de verdedi ging van den vaderlandschen bodem. A Naast die Mededeeling eene andere, uitgaande van de Staten-Generaal der Oud-Strijders van België. Niet min dan 18 Oud-Strijdersvereenigingen van België, hebben een Voorloopig Sekretariaat ge sticht, waaruit de Staten-Generaal oer Oud-Strijders van Belgiëmoeten gebo ren worden. Een bestendig organisme van samenwerking moet tot stand komen. Op Zondag 27 Sept. zal de eerste verga dering der Staten-Generaal samenkomen. VREDESFEEST OP HET HEISELPLEIN Zonderling de Socialisten hebben 1.1. Zondag op het Heiselplein een Vre desfeest gehouden. Waarom? Dat komt heel zonderling voor. Waar stichten de Socialisten vrede en eendracht? Spandoeken tegen den oorlog. Vele be- toogers staken de vuist op om te bewijzen dat het met den vrede gemeend is. Uit vele landen zijn spandoeken aangebracht, die in den stoet werden gedragen. Een acteur van de Comédie Franqaise droeg een vredesgedicht voor. Mevr. Plaminikowa, senatores van Tche- ko-Slowakije, zegde dat de vrouwen eene groote verantwoordelijkheid dragen in de tegenwoordige wereld. Dat zal wel waar zijn! Eene andere vrouw, La Passionara, was te vermoeid om te spreken. Niettemin werd een Eed voor den Vredevoorgedragen. In 't Fransch, Ne- derlandsch en in 't Engelsch werd die eed voorgelezen. La Passionara, de Spaansche commu niste, en oud-minister Domingo, werden door Vandervelde ontvangen, 's Avonds is La Passionara nog met haar vrienden vertrokken. De Spaansche afvaardiging werd in elk geval toegejuicht. Oudstrijders van zeven naties hebben een vredeseed afgelegd. Bloemen werden neergelegd op de graven van de Onbekende Soldaten van België en Frankrijk, en zelfs op 't graf van Ko ningin Astrid. Ballonnetjes met een vre- desopschrdft werden opgelaten. De Spaansche afgevaardigden waren de beste: zij moesten niet vechten. Want in België zijn ze steeds veilig. Maar 't be hoort wel tot de gebeurlijkheden, dat die afgevaardigden 't voorwerp worden van de afgunst dergeneh die in Spanje aan 't vechten zijn. KLEINE GEBEURTENISSEN Louis Van Berckelaer, socialistisch Se nator van Antwerpen, die sedert vele ja ren voorzitter was van den A. D. B. (Al- gemeenen Diamanbbewerkersbondi, is Vrijdagavond te Brussel schielijk over leden. Dinsdag werd zijn stoffelijk overschot burgerlijk in t graf gelegd. M. Louis Romfoaut zal hem als Senator opvolgen. M. Rombaut is hoofdopziener der officieele scholen van Antwerpen en gewezen ondervoorzitter van den Provin cieraad. De traditionneele Katholieken en de Christene Werklieden hebben 11. Zon dag te Aarlen een gemeenzaam congres gehouden. In de gestemde dagorde werd bevestigd dat beide organisaties zullen ijveren in het licht der Pauselijke En cyclieken. Zijne Em. Kardinaal Van Roey is, op uitnoodiging van den Aartsbisschop van Munster, de godsdienstige plechtig heid gaan bijwonen die slechts alle vijftig jaar plaats heeft. Zijne Eminentie ver ving den Aartsbisschop van Keulen, die verhinderd was. De Koninklijke Prinsen Boudewijn en Albert, alsmede Prinses Josephine- ZIE VERVOLG HIERNEVENS. IBBBBaBBBBSBBBBBSBBBBaaBBBaS Dank je wel. Ik slaap net zoolang als ik wil. Cch, vanmorgen zijn wij nog niet aan een uur gebonden. Maar wij moeten onze koffers nog uitpakken. En van morgen af, moet je om zeven uur opstaan. 't Is me hier de kostschool wel wat moet je zoo vroeg uitvoeren? In ieder ge val blijf ik nu nog wat liggen. Zet het raam een eindje open en pak de koffers uit. Dat kun jij best alleen doen. Als je klaar bent, sta ik op en dan kun jij mij bij het aankleedsn helpen. Liselotte pakte vlug de koffers uit en bergde alles weg op de plaatsen, welke Madame Chevaux er voor aangewezen had. Lori lag lui in bed en knipperde met haar halfgesloten oogleden in de richting van Liselotte. Haar eenig aandeel in het werk bestond uit schelden en commandee ren, wanneer Liselotte iets niet naar haar zin deed. Toen deze klaar was en de leege koffers opzij gezet had, verwaardigde het barones je zich tot opstaan. Liselotte moest haar bij het aankleeden helpen, zonder met één vriendelijk woord voor haar moeite beloond te worden. Lori vond bij zichzelve, dat het eigenlijk niet zoo kwaad was, dat zij met Liselotte dezelfde kamer moest deelen. Anders had zij zich geheel in haar eentje moeten be helpen. Volgens haar gewoonte, bracht Iiselot ta alles in de kamer nog vlug aan kant. Toen vroeg zij Lori, of zij nu om het ont bijt zou schellen. Lori verleende haar toestemming en Li selotte schelde. Het kamermeisje verscheen en Liselotte verzocht vriendelijk om het ontbijt, dat binnen weinige minuten door het meisje binnengebracht werd. Nadat zij ontbeten hadden, schelde Li selotte opnieuw, en vroeg het meisje om tegen Madame Ohevaux te gaan zeggen, dat zij gereed waren. Kort daarop kwam deze zelf naar de twee meisjes. ZIJ vroeg of zij goed ge sla- PRINSES JULIANA VAN NEDERLAND VERLOOFD Op Dinsdag 1.1. werd officieel de verlo ving aangekondigd van Prinses Juliana van Nederland met Prins Bernhard von Lippe Biesterfelt. Prinses Juliana is thans 27 jaren oud en Prins Bernhard 25 jaar. Prins Bernhard is een telg uit een der oudste protestantsche West-Duitsche vor stenhuizen. Het voormalig vorstendom I.ippe, thans versmolten met het Duitsche Rijk, ligt niet ver van de Nederlandsche grens. De hoofdstad ervan is Detmold, waar de oude vorsten von Lippe hun re sidentie hadden. De Prins was thans be heerder van een Duitsche kleurenfabriek. De aankondiging dezer verloving heeft een groote geestdrift verwekt doorheen gansch Nederland. PAX De verloofde, Prin» Bernhard von Lippe Biesterfelt. Prinses Juliana met Koningin WilHelmina. Het Nederlandsche volk juicht geestdrift! g de verloofden toe die op het halkon van het Koninklijk Paleis zijn verschenen, nadat de officieele verloving werd verkondigd. ■■BBIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBCIKBBBIflBBBBflBBSBBSaSBBBBSSaBBI TRAGISCHE AUTORENNEN IN ENGELAND U Te Belfort, Engeland, hadden Zaterdag 5 September autorennen plaats van den klassieken wedstrijd «Tourists Trophy». In het hevigste van den wedstrijd slipte de auto van een bekenden renner John Chambers en de machien sloeg te midden de menigte. De renner werd gewond maar niet doodelijk wijl zes toeschouwers werden gedood en een twintigtal erg gekwest. Hierboven de auto na de ramp. Schoenmaker blijft bij uw leest! Is toch steeds de spreuk geweest! En spreuken zijn toch meestal waar. Doch... men luistert er te weinig naar! Hebt U trek naar een Naaimachien? Vóór U koopt gaat een ANKER zien! Te Woumen is M. Amery de Agent Voor ANKER speciaal bekend. Gros: J. Verhaeghe, Steendam, Gent. RBBBBBBBBBBBBBEBSBEBBuBBBBUB Charlotte, die 11. Zaterdag te Gotenburg aan boord werden genomen, zijn Maan dag te Antwerpen aangekomen en in auto naar Brussel gebracht. De stad Brussel gaat een leening aangaan van 375 miljoen aan 4 t.h. in trest, en uitkeerbaar na tien jaar. VERLOVING VAN PRINSES JULIANA VAN NEDERLAND In Den Haag werd 11. Dinsdag offioieel de verloving aangekondigd, van Prinses Juliana van Nederland met den Prins Bernard von Lippe-Biesterfeld. De Prins is den 29 Juni 1911 te Iéna geboren, zoodat hij nu gewillig 25 jaar oud is. De erfprinses Juliana is in 1909 geboren. Zij is de laatste afstammelinge van Willem de Zwijger. Het huwelijk zal binnen drie maanden ingezegend worden. IBBBBSBBBBBBflBBBBBBBDBBEBBBB pen hadden en zag met welgevallen, dat de kamer keurig netjes opgeruimd was. Je hebt zeker nog niet uitgepakt? vroeg zij. Toch wel, Madame Ohevaux, wij zijn met alles klaar,antwoordde Lori alsof alle eer daarvan haar toekwam. Madame Chevaux liet zich nu de kasten en laden'toonen, om te zien of alles netjes en volgens de voorschriften opgeborgen was. Zij was hoogst tevreden. Ik moet jullie prijzen, meisjes. Je hebt gisterenavond goed naar mijn aanwijzin gen geluisterd. En ik hoop, dat je deze or delievendheid steeds zult handhaven. Eens in de maand, wordt alles door mij of een van de leer are ssen geïnspecteerd. En ik hoop, dat ik jullie kamer altijd even keurig zal aantreffen als nu. Dan kan ik jullie aan de andere meisjes ten voorbeeld stel len. Lori liet zich dezen lof hoogsteigenzelve aanleunen» hoewel zij geen vinger uitge stoken had. Nu ging Madame Ohevaux voort: «Wij zullen nu overal een rondgang maken, om je met de inrichting van het huis bekend te maken. Wij zullen beginnen met het schoollokaal. De lessen beginnen iederen morgen om negen uur. Daar zal ieder van jullie een rooster ter hand gesteld worden. Bovendien ls hier in de kamer een lijst met de huishoudelijke voorschriften opge hangen. Gedurende de maaltijden en een paar lesuren wordt ter oefening uitsluitend Fransch gesproken, evenzoo tegen de dienstboden. Er wordt natuurlijk ook En gelsch onderwezen. Dat is het voornaam ste, wat ik Jullie te zeggen heb. De rest komt van zelf. En dus, meisjes, zullen wij ons naar het schoollokaal begeven. xn Intusschen hadden de andere penslo- naires zich daar vereenigd. Het waren acht jonge meisjes, wier blonde, bruine of zwar te kopjes vroolijk door de zon beschenen werden. SEPTEMBER - HERFSTMAAND 13 Z 15' Zondag na Sinxen. H. Guido van Anderlecht, bel., H. Amatus. bel. Evang.: Opwekking te Naïm 14 M H. Kruisverheffing. H. Maeternus 15 D O. L. Vr. der VII Weeën. H. NicO- demis, martelaar O 16 W Quatert. H. Cornelius, paus-mart. 17 D H. Cyprianus, biss. v.Tongeren, mart. 18 V Quatert. H. Josephus a Cupertino, b. 19 Z HH. Januaris en gezell., m. ZONDAG 13 SEPTEMBER 15» Zondag na PinE-'eren, «Inclina, Domine - Groen. - 2" _b. «A cunctis» 3® naar verkiezen. De Mis van dezen Zondag brengt ons in herinnering dat, na den H. Geest met Pinksteren ontvangen te hebben, en nu Jezus ons voedsel werd in de H. Com munie (Communio), ons lichaam en onze ziel door den H. Geest behooren geleid te worden (Epistel) en gansch onderwor pen aan de hemelsche gave van de Eucha ristie, zoodat we onze eigen zienswijze niet meer zouden involgen. Christus ontrukte ons aan de heer schappij der zonde, zooals Hij destijds den jongeling van Naïm aan den dood onttrok, en Hij volgde daarbij Je inge vingen van zijn medelijdend Hart, zooals ook onze Moeder de H. Kerk mei mede lijden weent over de zondaars, wier ziel de prooi werd van den geestelijken dood. Dit bovennatuurlijk leven, ons door Christus en de Kerk verleend, moet rijke vruchten opbrengen. Het Epistel van den H. Paulus is gansch gewijd aan dit heer lijk bovennatuurlijk leven. Indien wij door den Geest leven, laten wij dan ook wandelen naar den Geest», d.w.z.wezen wij nederig, zachtmoedig, medelijdend je gens de zondaars, ons herinnerende dat ook wij zwak zijn en dat wij voor den Oppersten Rechter verantwoording zullen te geven hebben over onze zonden. La ten wij niet moede worden het goede te doen. Laten wij, zoolang wij tijd hebben» goed doen aan allen, bijzonder aan de deelgenooten in het geloof. Het Evangelie houdt ons dezelfde lee ring voor en toont ons het voorbeeld van Jezus wanneer het ons de verrijzenis ver haalt van den zoon der weduwe van Naïm. «Toen de Heer haar zag, werd Hij door medelijden bewogen en zeide tot: haar: «Ween niet.», En hij naderde en raakte de lijkbaar aan en Hij sprak: «Jongeling, ik zeg U: Sta op!». En de doode ging overeind zitten en begon te spreken. En Hij gaf hent aan zijn moe der. En zij verheerlijkten allen God, zeg gende Een groot profeet is onder ons opgestaan en God heeft zijn volk be zocht!».» Christus heeft ons alzoo even eens doen verrijzen tot het leven der ge nade en Hij ontderhoudt dit leven door Zijn Lichaam en Bloed, ons in de H. Com munie als voedsel geschonken (Commu nio). 7. L. VR. VAN 7 SMARTEN (Dinsdag 15 September) Naast het krui3 van Jezus stond Maria (Introïtus) en, zooals Simeon het destijds voorspelde, zou haar hart door het zwaard der droefheid doorstoken worden (Gebed\ Het medelijden van haar moederlijk hart verwierf haar, zonder te sterven, den palm van het martelaarschap (Communio). Dit feest werd, sedert de 17® eeuw, met veel luister door de Servieten van Maria ge vierd. Het werd door Pius VII in geheel de Kerk voorgeschreven, als een herinne ring aan het Lijden van de Kerk in dia tijden en als dank om de verlossing ervan, bekomen door de voorspraak van Maria. t EEN LEKKERE SMAAK! EEN FIJNE GEUR! EN NIET DUUR! Geen twijfel, Vraagt bij uwen winkelier het Jubi leum koffertje, gegarnierd met een keuze van allerfiijnste pralienen en gegeven op 30 kaarten (1 kaart per halve kgr. koffie). - Voor 't groot: GER. TRUANT-DUCOURANT Veurnestraat, 12-22, Poperinge. HEB MEDELIJDEN in naam van H. There sla, van K. J.; helpt mij jeugd in gevaar redden. Dringend noodig om patronaat en school te bouwen. Post- check 139.485. Pastoer Renson te Xhen- delesse. Waarom lijden aan I HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPITN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER I MAANDSTONDEN Ials de Wonderbare Bruine Poeder» van| der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaa»-Waa». U oogenblikkelijk zonder echadeltyhe gevolgen ven deze pijnen zullen bevrijden. do om v. 8 poeder» 4 fr._ Da driedubbele doo» poeder10.OO fr Te verkrijgen in alle goede Apotheken of| vrachtvrij tegen postmandaat. Gebruikt ze eens, U I zult nooit geen an-| dere meer gebruiken.! Ik weet precies, dat zij gisterenavond aangekomen zijn. Mademoiselle Blanchard heeft mij ook verteld, dat Madame Che vaux hen vanmorgen aan ons voorstellen zou,zei een aardig zwartkopje met kort krulhaar. Dit was de vijftienjarige Lia Frankenberg. Ik ben nieuwsgierig of zij een goede aanwinst zijn. Met ons achten was eigen lijk al voldoende. Met te veel, zal het niet meer zoo gezellig zijn,merkte een ta melijk onbeduidend uitziend dametje op, de grootste en ontwikkeldste van allen. Zij had mooi blond haar en zeer fletse blauwe oogen. Zij heette Melanie Schlieben. Een aardig, levenslustig persoontje met een kuiltje in haar kin en prachtige, over moedige oogen, Susi von Bredow, lachte haar uit. Jij bent alleen bang, dat het dessert niet meer twee maal zal kunnen rondgaan en dat je te kort zult komen. Ik vind het juist leuk, dat er een paar bijgekomen zijn. Hoe meer zielen, hce meer vreugd. Allen lachten. Susi was de wildebras van het pensionaat en vol schelmsche streken. Haar ronde wangen geleken op rijpe perziken; haar teint was licht ge taand en verried een leven in de buiten lucht. Haar donkere oogen waren even mooi als haar dik, donkerbruin haar, dat zioh met moeite in twee dikke, korte vlechten verdeelen liet. «Onze wildebras heeft gelijk. Ik vind het ook leuk, als wij met velen zijn. Het begon juist een beetje eentonig te wor den, liet Leonie von Pressen zich hoo- ren. Men hoorde aan haar uitspraak dat zij een Oostenrijksche was. Zij was zeer mooi, had prachtige grijze oogen en kas tanjebruin haar. Haar figuur was slank en toch gevuld. Zij leek ouder dan haar vijf tien jaren deden vermoeden. Zij en Susi waren beslist de overmoe digste van het heele troepje. O, en ik ben er ln ieder geval bran dend nieuwsgierig naar, hoe de twee nieu welingen er uitzien. Ik zeg altijd maar, dat Je van leder nieuwe gezicht dat Je 18 SEPT. Te 6 uur 's avonds, ten' Gemeentehuize te VLAMERTINGE, ver- betering«werken op den steenweg naar Elverdinge (aanleggen van een vaarweg en rijwielpad in cementbeton). Bestek fr. 397.981.06. Stukken ter inzage ten Ge meentesecretariaat en te koop, prijs 20 fr.,- op den Prov. Techn. Dienst te leper. 18 SEPT. Te 11 uur, voor den Heer Verschoore, lioofding. best. van Bruggen en Wegen, 69, Langestraat, Oostende, ver- breeden van het vak van bet kanaal van Nieuwpoort naar Duinkerke, tusschen Veurne en de Fransche grens. Bestek Nf, 218 van 1936 (Ned. met Fr. vert.), prijs 25 fr., plan 52 fr. t 25 SEPT. Te 10 uur, ten Gemeente huize te RAMSKAPELLE (bij Heist); leveren van schoolmeubeien aan de ge meenteschool. Bestek 4785 fr. Stukken teil Gemeentesecretariaat. Aanget. inschrijv, 24 September. 26 SEPT. Te 10.30 uur, ten Stad- huize te VEURNE, door de Intercommu nale Waterleidingsmaatschappij van Veur- ne-Ambacht S. V., 35, Kerkstr., De Panne, aanbesteding van de pompinrichting tot ontijzering van het water. Stukken ter inzage van 8 tot 12 uur, of te koop, prijs; 20 fr. op voorm. Mij (postch. Nr 1775.17). leert kennen het een en ander leeren kunt. En ik wil leeren van hen... een... een... Een heeleboelhielpen de anderen de jonge Amerikaansche Winifred Balfort uit haar woorden, want zij kon nog niet goed met het Duitsch overweg. Winifred Balfort knikte lachend. Ja een heeleboel. Ach, wat heb ik toch een moeite met de Duitsche taal, ze is veel moeilijker dan de Fransche, hoewel mijn moeder een Duitsche was. Maar ik hsb haar zoo vroeg moeten verliezen, en mijn vader spreekt bijna even gebrekkig Duitsch als ik. Kom, je zult het gauw genoeg leeren, je hebt al flinke vorderingen gemaakt, troostte een kleine, bevallige blondine haar lachende Ursula Trautmanssdorf, die bijna een hoofd kleiner was dan de lange en slanke Winifred Balfort. De twee andere meisjes, die nog niet aan het gesprek deelgenomen hadden, wa ren tweelingzusters, die als twee droppels water op elkaar geleken. Zij waren rond, mollig, en een weinig loom in haar be wegingen. Zij kleedden zich volkomen eender en maakten dezelfde gebaren. Hun voornamen waren Annemarie en Marian ne, en ze waren de dochters van Baron von Schlettau. Het eenige onderscheid tusschen hen was, dat het haar van An nemarie een tikje rossiger was dan dat van Marianne. De meisjes spraken nog een tijdje ovef de nieuwe medeleerlingen, toen de deur open ging en Madame Chevaux met Lori en Liselotte binnenkwam. Aller oogen werden op hen gericht. Dé directrice nam het woord: Beste meisjes, hier stel ik jullie tweo nieuwe leerlingen voor. Dit Is Baroness» Lori von Bodenhausen en dit haar pleeg« zuster, Liselotte Hochberg. Daarna ging zij, tot de twee laatste»' gewend, Yóort; Ct Vervolgt)4,

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 7