DE HOPTEELT De Macht der Tegenstanders K0ENTGE8 BARCO rruren Werkhuizen STEVENS Gebr. Be Katholieke Arbeidersjeugd ever de verieuging van den legerdienst en het sociaal uitzicht van deze kwestie plicht 1195 fr. J.Salomé-Lahaye Moyaert Deschilder 1 EIGEN FABRIK AAT««^« AARDAPPELZIFTERS SPY en Bouten 1 Mekanieke AUTOSCHILDERING I Wilt Ge Wekelijks ons blad Antoon Moncarey 1937 BIJVOECSEL aan "DE POPERINGENAAR" - "DE HALLE,, droogkuischerij nieuwwasscherij VERWEN IN ALLE KLEUREN KREDIETBANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 44 We C. Battheu-Ghesquière We Cam. Battheu-Ghesquière Ieperstraat, 105, POPERINGE te leper MISSIENIEUWS DENKT ER AAN te Poperinge RIJTUIGMAKER Pottestraa* - 7 - Poperinge De noodzakelijke eendracht. BAZAR DFR GALERIJ MEUBELS WIJNHANDEL SCHIJND00DEN OP 'T VELD VAN EER! van ZONDAG 20 September 1936. Nr 38 m —b—bbbbbbbbbwm— Uiteenzetting ©ïargenwaSit can de Gemengds Letgerksmmsssie De Algemeene Leiding van de ka tholieke Arbeidersjeugd heeft aan de Gemengde Legerkommissie een belang rijke nota gestuurd in betrekking tot de vrrlenging van den dienstplicht. Die nota luidt als volgt: Hat vraagstuk van de verlenging van den legerdienst en de reacties op de on isngs getroffen maatregelen om de mi litianen van de klas 1935 onder de wapens te houden, bekommeren zeer de arbeiders jeugd van ons land. De k.a.j. en de j.o.c. hebben met de soldaten een innig kontact. Zij kennen hun mentaliteit, hun klachten en hun w?r,schen. Anderzijds heeft h»t Algemeen Secre tariaat van de k.a.j. en de j.o.c. den plicht door zijne pers en den invloed van de kajottersleiders onder de soldaten, de massa van dr soldaten, nopens hun hou ding in dit moeilijke en voor hen zoo acttieele vraagstuk aan te nemen, in te lichten. Da Regeering, de Kamer, de Gemengde Commissie moeten heden het ernstige probleem van de verlenging van den legerdienst oplossen. Da k.a.j. en de j.o.c., zich steunende op de ondervinding van de feiten van het verleden die in de kazernen de ge iende betreurenswaardige gebeurtenissen uitlokten, vreezen ilat nieuwe fouten van dezen aard zich zouden kunnen voordoen. In elk geval werd tot nogfcoe het sociaal uitzicht van de kwestie bijna gansch ver waarloosd. Het technisch karakter der diensttijd verlenging is gekoppeld aan een sociaal uitzicht, dat bemoeiing verrechtvaardigt. In betrekking tot de voorloopige maat regelen wordt gevraagd dat de diensttijd- verlenging van de militianen der klas 1935 de terugroepingen zouden vervangen. De nieuwe legerwet, die den diensttijd verlengt, plaatst volgende wagen op den voorgrond: 1. Hoe zal deze verlenging van dienst plicht worden gebruikt? 2. Welke maatregelen moeten worden genomen opdat de verlenging de minst mogelijke schade veroorzake aan de be roepstoekomst van ,de jonge arbeiders? 3. Hoe aan de ouders van de militianen toelaten de verhoogde finantieele lasten te dragen? 4. Hoe het stoffelijke en zedelijke lot van den soldaat gevoelig verbeteren, opdat het offer dat men hem vraagt draaglijk Zij? Wij meenen dat het onaanneembaar Is een nieuwe wet op den militairen dienst tijd te stemmen, zoo tevoren geen ant woord op deze vragen wordt gegeven. Zich steunende op grondige onderzoeken, sinds tien jaar in al de garnizoenen van het land geleid, bezit de k.a.j. een volledig programma ten bate van de soldaten. De minister van Landsverdediging werd van onze eischen op de hoogte gebracht; men moet wel erkennen dat, zoo er gedeelte lijke verwezenlijkingen aan te stippen vallen, de wezenlijke en noodzakelijke maatregelen nog niet werden getroffen. Om de waarheid te zeggen kan men riet van een minister, dagelijks overmand door vraagstukken van grpoten ernst, noals de verlenging van den dienstplicht, en regelmatige toepassing van het in gestudeerde en praktische maatregelen om het lot van den eenvoudigen soldaat te verbeteren, verwachten. Maar dit wet tigt geenszins de traagheid tegenover de aangeklaagde mistoestanden. Anderzijds mag men van de functionnarissen van het Ministerie niet het initiatief tot grondige en practische hervormingen veithopen. De Katholieke Arbeidersjeugd dringt dan ook aan op de stichting eener Kom missie voor hervormingen. Het ontworpen hervormingsprogramma luidt als volgt: I. Voor de dienstvervulling. Opmaken van een nieuw programma, bevattende, naast de militaire scholing, de intellectueele en lichamelijke vorming Van de soldaten. De practijk van de sport moet ontwikkeld worden. Wij vragen dienaangaande dat het verzoekschrift van professor Hostelet onderzocht worde; dit verzoekschrift werd aan het Ministerie Van Landsverdediging overgemaakt en onlangs gepubliceerd in het blad l'Avant Garde H. Voor de beroepstoekomst van de jongens. De patroons moeten wettelijk verplicht worden de Jonge arbeiders die aan hun dienstplicht voldaan hebben, terug aan te nemen, niet enkel gedurende drie maand, maar minstens gedurende één jaar. IH. Voor de stoffelijke hulp aan de familie van de militianen. Vergoedingsmaatregelen moeten worden Eetroffen, namelijk; a) uitkeering van een schadeloosstelling aan al de militianen, toetoehoorende aan tamines die deze inkomsten noodig heb ben en dat onmiddellijk na het eindigen van de 9* maand tot het einde van den dienst. Het vereenigen van de voorwaar den noodig tot het verkrijgen van deze schadeloosstelling dringt zich op. De Re- feering heeft het trouwens reeds aan gekondigd. Men moet zich verheugen over de beslissing van de Regeering waardoor 403 fr, wordt toegestaan aan de getrouwde militianen, vanaf htm negende dienst- Uuand; b) reizen voor al de militianen aan veriaagd tarief94 vermindering voor j kllen; c) portvrij voor alle militianen (1 brief per week - zonder vergunning). In Frank rijk werd een maatr. gel van denzelfden aard getroffen. IV. Voor het verbeteren van de stoffelijke en zedelijke voorwaar den van den soldaat. Te veel misnoegdheid heerscht op dit oogenblik. Te veel soldaten brengen in de kazerne htm gezondheid en hun zedelijk heid in gevaar. Er kan gemakkelijk aan deze nooden verholpen worden. a) Voedsel. Wij vragen: dat de keukenbemiddelaars altijd gekozen worden tusschen de meest bekwame soldaten; dat deze altijd in volle vrijheid en zonder vrees van straf hun klachten aan de keuken-commissie kun nen overmaken; dat de legeroverheid een controoldienst inricht die op alle oogen- blikken de hoedanigheid van het eten kan nagaan, de oorzaken van verwaarloozing opsporen, de methodes bestudeeren, door die regimenten aangewend waar in 't al gemeen, goed voedsel aan de manschap pen wordt toegediend en de andere ver plicht de noodzakelijke verbeteringen in te voeren; dat een opleidingsschool voor koks dringend worde opgericht. Sommige theorieën veranderen door me thodische lichamelijke oefeningen. Veral gemeening van de sport, vooral van het zwemmen. c) ds korporaal en de vrijwilligers. Voor de vrijwilligers van beroep en de aange worvenen in het regiment der grenswach ten vragen wij 1. meer achting vanwege de groote oversten. 2. een meer billijk loon. 3. een betere rekruteering voor de toe komst. d) De zedelijkheid. Te veel kamers zijn onzedelijk. De meerderheid van de sclda ten hebben echter een grond van eerlijk heid. Het zijn enkele groote muilen die dikwijls den tcon aangeven. b) De gezondheid. 1. In voege brengen van de gezondheids- steekkaart dienstig tot het inrichten van een werkelijk toezicht op de gezondheid van den soldaat en bekwaam om de karottentrekkers op te sporen. 2. r:jelmatig medisch toezicht; regel matige toepassing van het huidig re glement. 3. Vervolmaking van de uitrusting van de ziekenzalen, met het doel de soldaten aan-te zetten de kleine letsels te verzor gen, het getal soldaten ingeschreven voor het bezcek te verminderen; het 'wachten buiten in de koude af te schaffen, enz. 4. Voorzorgsmaatregelen om de verkoud heden te beletten gedurende ruchtosfenin- gen; vuur in de kamers zoo gauw de weersgesteldheid het eischt. 5. Uitbreiding van de gezondheidsmaat regelen. Het schoonmaken eiken dag van de lokalen op een wat meer ernstige manier. Waschplaatsen toegankelijk op ieder oogenblik. Veelvuldig nazicht van de handen. Herinrichting van de stortbaden. Meerdere en grocte spuwbakken. Inrich ten van w. c.'s met loapend water. 6. Ontwikkeling van de lichamelijke op leiding van den soldaat. De k. a. j. wil een toepassing van het reglement van de zedelijkheid. Deze toe passing moet niet verhaast worden, maar gesteund door een opvoedende actie, na- m^jijk door de soldaten van goede zeden. e?n strijd zonder genade moet geleverd worden aan de schunnige weekbladen die thans sommige kamers overstroomen. 7. Bestendig gezondheidspersoneel. Ziekendieners beter gevormd en beter behandeld. Eestendige dokters op ieder oogenblik ran den dag. 8. Opvoeding van den soldaat door een geheel van inslaande opschriften, goed- gegeven raad, enz... V. Voor de gewestelijke indeeling. Men schijnt het op heden niet meer te houden met de gewestelijke indeeling, het geen bijkomende lasten aan de familie van de militianen veroorzaakt. Wij vra gen dat de militianen worden ingedeeld volgens de regimenten van hun streek. VI. Volledige toepassing van de wet op het taairegiem in het leger. Alle dagen worden ons nog gevallen overgemaakt van officieren die door hun mannen niet begrepen worden. Dat heeft de nadeeligste gevolgen voor het gezag van de overheid en het moraal van de manschappen. Er zijn kompagnies waar de soldaten daarom zelfs het verslag van den kommandant niet durven vragen zonder te spreken van de gevaarlijke kloof die er tusschen bevelhebbers en man schappen bestaat daar deze totaal vreemd tegenover elkaar blijven staan. Buiten de bevelen gedurende de oefe ningen spreken nog vele officieren Fransch. Nooit zullen ze de soldaten eens vriendelijk of aanmoedigend kunnen aan spreken gedurende een rustpoos (en ieder een weet van wat onschatbaar belang het is) omdat ze zelf schrik hebben zich be lachelijk te maken. Het is ook meer dan tijd dat het schan daal van Fransche schoolkotnpagnies ln totaal Vlaamse he regimenten, als in het 9* Linde en in het 4' Linie, zouden op houden. Nu we In het Hop-seizoen zijn, beginnen we heden eene belang rijke studie over DE HOPTEELT deze zal bestaan uit een tiental arti kels. We zijn overtuigd dat alwie in deze kwestie belang stelt deze artikels met genoegen zal volgen. DE REDACTIE. De algemeene leiding der K. A. J. jbd Voor de mensehen welke de streek van Poperinge bewonen, is de hop geen onbe kende zaak, doch velen zijn oningewijd in de vele vraagstukken wslke zich stellen omtrent de hepkwestie. Het doel van deze bijdrage is dan ock, niet zoozeer een gron dige studie over dit vraagstuk te geven, doch veeleer de reeds door iedereen geken de feiten wat nader te belichten en uiteen te zetten, en bijzonderlijk na te gaan wel ke dan toestand ls op economisch, fioen- cieel en commercieel gebied bij de land bouwers en de handelaars. Het is niet van belang ontbloot vooraf een klein historisch overzicht te hebben over de hopkultuur in dsn loop der tijden. De hep was en blijft voor ons de uiterst sympathieke plant. Ze behoort tot de rijke flora van Midden-Noord Europa en het Westen van Azië. Reeds bij de Grieken en Romeinen was deze plant gekend, doch ze waren onkundig in 't gebruik van haar bellen. Immers de kunst van bier te brou wen uit allerhande granen moge heel oud zijn, en opklimmen tot den fabelachtigen tijd van Cambrinus, omstreeks 800 jaar vóór Kristus, het toevoegen van hop is van veel jongeren datum nJ. van in het begin der middeleeuwen. Aanvankelijk uit het wild verzameld, werden de bellen later opzettelijk in tuinen en plantages ge- kw?:kt. Van zulkdanige plantages wordt in 768 voor 't eerst melding gemaakt in een schenkbrief van den Frankischcn Ko ning Pepijn De Korte, waarbij hoptuinen aan het vermaarde klooster van St Denijs geschonken werden. De eerste officieele stukken echter dagteekenen van 1372, en de reglemecitatie betreffende het opnemen der hop, van het jaar 1537. Het is cofc van af dezen datum dat de streek van Pope ringe een overwegende rol begint te spe- 1-n in de geschiedenis der hopkultuur en dit om de volgende redenen: 1) de vroegere zoo weelderige textielnij verheid verplaatste zich grootendeels naar Engeland tengevolge der uitwijkingen, die toe te schrijven waren aan de talrijke on lusten veroorzaakt door het opkomend protestantisme; 2) de voorrechten toegekend door de toenmalige regeeringen cm den landbouw te bevorderen. Vooral dit laatste feit was een spoorslag voor velen om de hopteelt te beoefenen. Dezen vooruitgang en bloei was echter van korten duur, want zoowel landbou wers als handelaars pleegden groote on rechtvaardigheden. Deze schandige mis bruiken werden hardnekkig bestreden door Filips ii, later door den Hertog van Par ma en Albrecht en Isabella. Zij lieten volgende wetten verschijnen; 1) Verbod van uitvoer van Belgische hop. 2) Verbod van andere bentanddeelen dan hop te gebruiken voor het brouwen van bier. 3) De hop moet gekeurd en voorzien zijn van twee zegels, nl. deze van het klooster van St Bertinus en van de stad Pope- ringe. Door deze laatste verordening werd de Stadschaalingesteld, welke tegenwoor dig nog haar werking uitoefent. In de 17» eeuw werd een gelijkaardig bevel uit gevaardigd voor de streek van Aalst. Lan gen tijd is den toestand omtrent op een gelijk peil gebleven, en deden er zich geen merkwaardige feiten voor, tot we in 1914 den wereldoorlog te verduren hadden wel ke natuurlijk veel schade berokkende in onze streek. Na den oorlog herleefde de hopteelt en kende spoedig een hoogen bloei. Ze bereikte weldra haar toppunt, maar korten tijd daarna kwam de gewel dige krisis waarin we thans nog leven. Aan de hand der statistieken zullen we nu nagaan welke cyclus de aan hop be bouwde oppervlakte gevolgd heeft gedu rende de laatste honderd jaar t-ot heden. In 1846 hadden we in ons land 2.232 Ha., dit getal steeg tot 3.980 in 1870, en was verdeeld over de volgende provinciën: Na de landbouwkrisis op het einde der 19* eeuw doorworsteld te hebben, groeide de oppervlakte langzaam aan en had men volgende cijfers voor Jaar 1900 1901 1902 1903 1904 Poperinge 997 Ha. 1.009 Ha. 1.c21 Ha. 1.079 Ha. 1.174 Ha. Aalst 1.178 Ha. 1.166 Ha. 1.177 Ha. 1.090 Ha, 1.134 Ha. België 2.201 Ha. 2.200 Ha. 2.162 Ha. 2.217 Ha. 2.346 Ha. Deze oppervlakte was verdeeld over de volgende provinciën als volgt; Proimc. 1900 1901 1902 1903 1904 Antwerpen 94 1.30 064 3.55 0.76 Brabant 900.92 870.47 837.28 826.91 856.68 w.-vi. 997.09 1008.86 1021.23 1099.66 1194 88 o.-vl. 276.84 295.94 280.43 270.04 269.39 Heneg. 23.44 22.27 21.92 16.91 14.62 Limburg 0.02 Luxemburg Namen 0.30 0.51 022 0.04 Wanneer we deze cijfers goed nagaan, zien we dat vanaf 1900 de hopteelt zich meer en meer beperkt tot de streken van Poperinge en Aalst. Deze laatste streek kende eer een vermindering dan vermeer dering en dit ten gevolge de opkomende groententeelt welke winstgevender was dan de hop. In 't Poperingsche beijverde men er zich voor de uitbreiding en de ver betering der hop. Op korten tijd had men een aanzienlijke aanwinst van het aantal bebouwde Ha. Ziehier de cijfers: Jaar Poperinge Aalst België 1905 1.323 Ha. 1.225 Ha. 2.576 Ha. 1.151 Ha. 1.093 Ha, 951 Ha. West-Vlaanderen Brabant Oost-Vlaanderen Henegouwen Luik 1.498 Ha. 1.348 Ha. 493- Ha. 448 Ha. 128 Ha. 1906 1907 1908 1909 1910 1911 1912 1913 1914 1.227 Ha. 1.232 Ha. 1.0-19 Ha. 1.039 Ha. 1.150 Ha. 1210 Ha. 1.280 Ha. 1.410 Ha. 1.536 Ha. 866 Ka. 900 Ha. 910 Ha. 930 Ha, 975 Ha. 1.067 Ha. 2.397 Ha. 2.335 Ha. 2.031 Ha. 1.990 Ha. 2.070 Ha. 2.210 Ha. 2.270 Ha. 2.395 Ha. 2.603 Ha. Zooals ik hooger reeds zegde, kende on ze hopteelt een gevoelig verlies door den wereldoorlog en het is dan ook niet te verwonderen dat de oppervlakte slechts een derde was van die van vorige jaren, ril.: Jaar Poperinge Aalst België 1915 920 Ha. 910 Ha. 1.830 Ha. 1916 625 Ha. 690 Ha. 1.345 Ha. 1917 410 Ha. 640 Ha, 1.050 Ha. 1918 273 Ha. 620 Ha. 893 Ha. Na dan wapenstilstand herpakte de hopteelt zich spoedig en dit niettegen staande de hooge installatiekosten. De oorzaak hiervan is: dat de hopteelt toen werkelijk winstgevend was gezien de hooge prijzen die men toen gekend heeft. Van 1919 tot 1930 hebben we dan ook de vol gende oppervlakte: Jaar Poperinge Aalst 1919 320 Ha. 580 Ha, 1920 440 Ha. 520 Ha, 1921 490 Ha. 420*Ha. 1922 580 Ha. 390 Ha. 1923 630 h?,. 340 Ha. 1924 685 Ha. 230 Ha. 1925 749 Ha. 275 Ha. 1926 960 Ha. 290 Ha. 1927 1.160 Ha. 320 Ha. 1928 1.110 Ha. 370 Ha. 1929 940 Ha, 280 Ha. 1930 780 Ha. 260 Ha, In dezen cyclus hebben we dus vier pe rioden die kunnen herleid worden tot twee lil. een periode van stijging gevolgd door een tijdperk van vermindering: 1) De bloeiperiode van 1905 tot 1915. 2) De periode van 1915 tot 1919, waarin zich een groote inzinking voordeed ten gevolge van den oorlog. 3) Van 1919 tot 1927, met als kenmerk de gedurige stijging der oppervlakte en de hooge prijzen der hop. 4) Van 1927 tot heden, gekenmerkt door de economische depressie en de verminde ring der oppervlakte, alsook de lage ver koopprijzen. Deze gegevens volstaan, als historisch overzicht, can u een gedacht te vermen welke den toestand der hopteelt was ln de verloopen eeuw tot op onze dagen. Laten we nu verder gaan in onze beschouwing en onderzoeken we welke de botanische ken merken zijn der hopplant. (Wordt vervolgt) l. j. - b. c. ibmsababbeibba&gisbsaeazxsaeiaxabbbabiabaflbhhibmiahsab STOOMVERWERIJ Komstraat, 25, POPERINGE. flBBHHHHHHHBI Verwen in alle kleuren van opgemaakte en niet-opgemaakte kleedingstuk- ken, zonder losdoen. Nieuwwasschen en droogkuischen van kostumen, meu belstoffen als gordijnen en stoors, sargiën, enz. Alie werk wordt ten huize zelf gedaan. ROUW IN 24 UREN Men vraagt depothouders in ieder gemeente. STOOMVERWEKIJ nleuwwas$CHï:iïij uroogkuschekij van BRUGGE, Nieuwwasschen van allerlei stoffen, opgemaakte en niet opgemaakte hcedingslukken, zonder losdoen. Meubelstoffen, blnnenversierlig. Verzorgd Werk Spoedige Bediening BIJZONDER ZWART VOOR ROUW IN 24 UREN BIJHUIZEN VOOR: POPERINGE: M. A, Vsndermeersche, 15, Maur. Dewulfstraat. piKSMUIDE: Mad. Pil, Groote Markt, 9. 'F.PER: Mej. Domicent, 21, Korte Torhoutstraat* p'EENEN: Mej. Chombar, 22, Rijsselsche straat, ROESELARE: M. A. Depoorter, 40, Zuidstraat. j'EURNE: M. J. Nowé, 10, Nieuwstraat. ^UEUWPOORTMej. Hendryckx, Marktstraat, 12. Er hangt een bijna even geheimzinnig waas over hetgeen zich in Spanje als in Griekenland achter het scherm eener strenge censuur afspeelt. Maar zoo mo gelijk heeft het Atheensche gebeuren de interesse nog meer op den Spaanschen burgeroorlog toegespitst, want de Middel- landsche Zee heeft in de twee betrokken landen zeer belangrijke steunpunten, en het is voor Engeland eenerzijds, Italië anderzijds allerminst van belang ontbloot, wie en welke richtingen in die gebieden de overmacht hebben of krijgen. In beide landen worden momenteel een harde strijd om de macht gestreden, en het is dan ook alleszins begrijpelijk, dat een poging gedaan wordt om ongeveer te schatten, hoe sterk de partijen, welke tegenover elkander staan, eigenlijk wel zijn. We erkennen volgaarne, dat we ons niet in staat achten de numerieke macht der elkaar bestrijdende groepen ook maar bij benadering aan te geven, noch in Spanje, noch in Griekenland. Maar van den anderen kant meenen we toch, dat, wat eerst genoemd land betreft, het zeker niet aangaat de verkiezingen van Fe bruari 11. als basis voor zijn berekening te nemen. Gelijk men weet, werden bij die gele genheid voor de Cortes 148 rechtsche, 62 centrums en 263 linksche afgevaardig den aangewezen, of percentsgewijze be rekend 31, 13 en 55 procent. Wij gebrui ken hier het woord aangewezenen niet «gekozen», wijl bij het uiterst inge wikkelde Spaansche kiesstelsel en zetel- verdeeling allerminst met het aantal op elke partij uitgebrachte stemmen hoeft te kloppen. Het werkt zeer sterk in de rich ting van een vergroting der resultaten op grond van de uitslagen in zeer enkele districten. In 1933 heeft dit systeem den rechtschen grooten voordeelen gebracht, in 1936 den uiterst linkschen. In beide gevallen is het zetelaantal dezer partijen ongemeen sterk geflatteerd tegenover het werkelijk aantal der op haar uitgebrachte stemmen. Het gaat dus op zich reeds niet aan de Corteszetels te tellen, en daarnaar de krachten in het land te bcoordeelen. Maar bovendien spelen bij den burgeroorlog .ge heel andere factoren een rob Op de eerste plaats grijpt lang niet elke kiezer naar de wapens om partij te kiezen, het lijkt zelfs waarschijnlijk, dat sllecht een zeer klein percentage der burgers, naast de militairen, de gendarmeriën en de civiele garde, aan den daadwerkelijken bloedigen strijd deelneemt. Dan doet zich steeds, het wel niet held haftige, maar toch onloochenbaar feit voor. dat een breede massa automatisch als het ware bij de overwinnende partij aansluit, of bij die partij, welke het hardst overwinningen kan ontfutselen. Vandaar dat zoo 'n verbitterde pers- en radiostrijd gevoerd wordt; deze is het machtigste psychologische middel bij zoo 'n- kamp, want niemand op een gegeven moment kan uitmaken, wie de overhand heeft. Waarbij, om de verwarring te vergroo- teu, nog komt, dat in Spanje eigenlijk drie partijen vechtende ualionalea, de com munisten en de regéering. De beslissing valt tusschen de twee eerste groepen. maar de regeering ook telt een aantal getrouwen, die noodgedwongen op den grond van Moskou staan, maar zich ten slotte als den nationalen Madrid ver overen, onmiddellijk ook aan de zijde der nieuwe regeering zullen scharen. Velen ook zijn absoluut anticommunis tisch, doch stellen zich om alle bijkom stige redenen niet of nog niet op het front der nationalisten; zij zijn echter niet neu traal, doch bekampen ieder, die in hun nabijheid komt; het lijkt echter niet on waarschijnlijk, dat zij zich tenslotte bij de nationalen zullen aansluiten, alleen reeds hierom, wijl zij bovenal katholiek en tegen Moskou zijn. Wil men de balans van de strijdkrach ten in Spanje opmaken, dan moet men zooveel factoren in het oog houden, dat het in werkelijkheid veiliger is zich bij algemeenheden te houden. Beslissend zal zijn één groot succes; blijft dit voor- loopig uit, dan blijven de legers numeriek schommelenzoodra het echter tot de massa doordringt, loopf deze naar den overwinnaar over. Minstens met haar sympathieën; en synpathieën, welke zich in welke vorm ook uiten, spelen in een burgeroorlog een nooit te overschatten rol. In Griekenland heeft men zeker met geen burgeroorlog te doen. maar ook daar is de toestand verre van duidelijk. De En- gellsche pers, welke de ontwikkeling met het zoozeer met Brittannië bevriende Griekenland voortdurend met de diepste belangstelling gevolgd heeft, en aan welke zeker een werkelijk communistisch ge vaar in dat land niet zou ontsnapt zijn, staat iet wat sceptisch tegenover het be richt, dat alleen een dictatuur het land voor de bolschewistische revolutie zou kunnen behoeden. Zelfs de Morning Postwelke toch fel anticommunistisch is, is niet bereid de te Athene gegeven verklaring zonder meer te aanvaarden. Het blad meent, dat de slechte econo mische toestand de bijna mislukte oogst, de zeer verhoogde militaire uitgaven, de angst dat het Spaansche gebeuren zijn weerslag in Griekenland zal vinden, en de politieke activiteit der Grieksche gene raals een complex van motieven hebben geschapen, welke tenslotte tot de jongste dictatoriale staatsgreep hebben geleid. In Engeland vreest men bovendien dat nu eerst voor.goed de communisten hun pro paganda zullen gaan ontplooien. Dat de revolutionaire en autoritaire mystiek het Grieksche leven radikaal zullen gaan ver- Eene interessante belegging is en blijft bet Bankboekje bij de Op inlagen tot 23.060 fr.: 3 netto Op het deel daarboven: 2 netto bij dezen aantrekkehjken interest, blijft U liet integraal behoud vau uw kapitaal en ecut bestendige on middellijke beschikking over uw geld verzekerd. Triomfeert opnieuw met zijn nieuwe modellen type Deze nieuwe luxe modellen reeds der serie 1937 zijn verkrijgbaar vanaf betaalbaar comptant of in 12, 18 of 24 maandelijksche betalingen. Een radiotoestel koopen zonder een nieuwe BARCO gehoord te hebben is morgen beklagen wat U vandaag koopt. Vraagt of schrijft na een demonstratie rechtstreeks naar de fabriek 6-8, Gasthuisstraat, Poperinge en binnen de 24 uren zal onzen naasten agent U eens kosteloos overtui gen dat BARCO altijd zijn leuze volgt. Het beste aan de bestkoopste prijs. Belgen koopt Belgische producten. Vlamingen koopt Vlaamsche producten. BARCO de grootste radio fabriek der beide Vlaanderen. Het oudst bekend Huis van Volle Vertrouwen IN DEN NIEUWEN BALLON leperstrcaaaf, 105 POPERINGE Daar ik dit Jaar allerhande beste kwaliteit wintervellen, recht streeks en aan de voordeeligste prijzen heb aangekocht, welke in de laatste nieuwe modellen zijn verwerkt, kan ik u verzekeren dat deze u aan de meest genadige prijzen worden aangeboden en dat ver beneden de prijzen der concurrentie. Overgroote keus van zilver-, blauwe en gekruiste vossen skungs martre fischouwen opposum pamy; vison; petit-gris; rat-musqué; enz., enz. Alle door mij verkochte vellen zijn gewaarborgd. mantels in allen aard vellen worden stipt op maat afgewerkt. Herstellingen en veranderingen worden steeds aanvaard en met de meeste zorg uitgevoerd. Het groote vertrouwen dat het huis steeds heeft genoten, blijft U verzekerd. Komt zien en vraagt prijzen, zonder eenige verbintenis, en Gij zult u van mijn allerlaagste prijzen kunnen overtuigen. Vandenpeereboomplaats. Tel. 249. BRIEF UIT DE PHILIPPIJNEN Salegseg, 29-2- 36. Aan de Missievrienden van Poperinge en Omliggend*, Sinds eenige maanden reeds ben ik hief aangekomen in de Philippijnen en reed» ben ik hier benoemd in een heel nieuwe missie te Salegseg, midden de bergpro- vincie, bij de wilde Igorotten. Monsei gneur, denkende op mijne jaren in Kongo doorgebracht, zette mij hier maar van 't begin af volop in 't werk... Hier ben ik dus nu in mijn gezegende Salegseg, heel alleen als priester en ook de eerste priester zonder ondervinding van taal en zeden, nieuweling als ik hier ben... 't Is natuurlijkerwijze wel wat hard en toch ben ik hier reeds overgelukkig en met Gods genade, zal ik hier veel goed kunnen doen, want de menschen zijn goed gesteld. Aan allen durf ik mijn groote nood uiteen te zetten. Ik weet hoe goedhartig ge zijt. Ik heb hier een klein kerkje in bambouhout en nog een kleiner huisje. In het kerkje was er heelemaal niets van meubels. Sakristie bestaat er niet en aj wat er in de sakristie zijn moet, natuur lijk ook niet. De Pater van Lubuagau, die op 40 km. van mij woont, gaf me een paar oude versletene misornementen, ook een paar altaardwalen en een missaal. Dat is nu al mijn rijkdom! Remon strantie heb ik nog niet; groene, roode en purpere ornementen ook niet. Als wie rookvat gebruik ik nu een conservedooske 1 Mijn groote armoede zet me aan be roep te doen op uwe milde gevoelens. Te Poperinge zullen ze wel medelijden heb ben met een missionaris uit een van de armste streken en missielanden van de wereld. Veurne zal me ook wel wat hel pen, maar daar ik zooveel noodig heb k at ik me toe ook een beroep te doen op de goede gevoelens van de Poperingsche Missienaaikring. Ziehier wat ik dürf vragen 1. Een rood ornement2. Een groen ornement3. Een purper ornement: 4. Een wierookvat: 5. Een remonstrantie6. Enkele altaardva- len7. Kandelaars voor 't lof8. Een witte en zwarte koorkap; 9. Amieten, pu- rificatoriums. Corporalen. Ik vraag misschien wat veel, maar daar ik heelemaal niets bezit van hetgeen ik u vraag, zult ge me het niet te kwade duiden. Ik verzeker u dat ik u in mijne ge beden, vooral onder het Hei'ig Misoffer, bijzonder indachtig hen. Met mijne zeer dankbare en p-eneoene gevoelens. p. pieter pil. Ziehier mijn adres: te Salegseg is er geen post, de brieven moeten opgezon den worden naar Lubuagau. rev. v. pil Cathobe Mission Lubuagau (Mountain Province) Via Siberia Philippines. P. S. Deze Missionaris is niet heele maal een vreemdeling voor de streek, daar hij de broeder is van e. H. Pil, Aalmoe zenier van De Lovie en neef van e. H. Edward Pil, gewezen Onderpastoor op St Bertinus alhier, wiens gedachtenis nog in zegen is bij de oude Poperingenaars. A Alle giften worden met veel dankbaar heid aanvaard en kunnen gestort worden bij e. h. d'hoore. Onderpastoor op St Jan te Poperinge (Postcheckrek. 41771). Gasthuisstraat, Ieperstraat. Tel 94. Drie modellen: Model 1, 6.000 krg. per dag; Model II, 9.000 kgr. per dag; Model iii, 12.000 kgr. per dag. Voordeelige prijzen. Ook alle andere landbouwmachienen. Nieuw model Water- en Beerpomp. 14.000 liter per uur. Hoofdagentschap «Lister», motor met mazout. Hoof agentschap der Ploegen en Ontroomers «Mélotte». Alle Elektrische inctallati.: Motoren, Lusters en toebehoorten. Radiotoestellen. OKKAS1E-MACH1ENEN: Botcrkeern, 2 Zaaimachienen 1,25 m. en l,60m., Strooi- snijder. 1 Aardappelmachien, 1 Vierscharre, 1 Moteur 5 HP. - 8 HP., 1 Pikmachien, 2 Maaimachienen, Ëraakmachien, Radio's. iiiiiiffHmiuifliUtiiimiiiniiiHiiiJuiiiuiiiiiiiiimiimiiiiiinimiiiiiiitntHiuiiiiiiiiiiiiiuiitiiMiiiiiiiiittiitHtttttffuiiiiMittittuttutitniHiiiuiiiHmutuHuiiiuwuHHiitiitmffinip I I IIMHHIIIM I ■IMIIIIII -IMII Uil IIP lll ll ■■■■■■■II III ^■maimiiiünuiiü.'üiiHiiiët am den ZATERDAG morgen per poot ontvangen, van nu tot Nieuw jaar, stort 5.60 fr. op Poctcheckrekcning Nr 15.570 van V. SANSEN-VANNESTE, Poperinge, of zendt ons die som in Postzegels. (Voor Frankrijk 12 fr.). Geen heil buiten de christe lijke opvattingen. Minister De Schrijver heeft Zondag laatst, op een vlaggefeest te Merchtem (Brabant), eene heerlijke redevoering ge houden, waarin hij enkele behartens- waardige dingen voorhield. De tijden zijn ernstig, zoo waar schuwde fcü: «mistig, niet alleen om al het gruwelijke dat men eiken dag in de bladen kan lezen. Er is een groote strijd uitgebroken tusschen twee rechtstreeks tegen elkaar staande levensopvattingen. Ons land sparen van al de gruwelen van dezen strijd, moet ons aller plicht zijn. De verantwoordelijkheid wordt op dit oogenblik niet enkel meer door de gezags voerders, wereldlijke en geestelijke, ge dragen, maar door ieder van ons die een onafhankelijk mensch is. Daarom moet het parool over het land weerklinken Staat op, gij allen, die gelooft dat geen heil buiten de christelijke opvatting is te vinden. Wij hebben u allen noodig. om ons godsdienstig, zedelijk en burgerlijk of gemeenschapsrecht te vrijwaren. Pas op: den dag dat de massa onverschillig zou geworden zijn ten opzichte van den gods dienst, dat de bedrieglijke bewering dat godsdienst privaatzaak is bij de massa ingang heeft gevonden, doet men bij ons zooals in Spanje. Verder zeide Minister De Schrijver nog: «Om de moeilijkheden te boven te ko men en het onheil van morgen van ons af te wenden, is er maar een probaat middeleendracht onder de Katholieken. Vóór de verkiezingen heeft men gewaar schuwd tegen het gevaar van verzwak king van de Katholieke Partij. Wat se dertdien is gebeurd, bewijst dat de vrij waring van ons godsdienstig, zedelijk en burgerlijk erf. niet mogelijk is dan met een groepeering van alle katholieke krach ten als een spil waarrond alle machten van bestuur vereenigd worden. Gasthuisstraat 18, Prei-'nge Tel. 315 Stoors, Gordijnen Matrassen Glas, Gleis Kindervoituren Speelgoederen Rouwkransen H. CUVELIER Fils haurfourihn (Noord-Frankrijk) Vertegenwoordiger voor POPERINGE en OMSTREKEN ALBERT BAERT Noordstraat, 13. POPERINGE BMBmUUMja.1t 'UW :WBM 'n Ijzingwekkende ontdekking na 18 jaar: Te Weenen LEVEN 80 DOODE Mannen 1 Dachten boomen, bloemen, bladen, In Franz Joseph-Ziekenhuis, Geheim, dragen Oud-Soldaten, Achttien jaren 't lijdenskruis i Gansch verminkt door gas en bommen, Lijden stille tachtig man!... Blokken vleesch, lam, blind, doofstommenl Offers van het oorlogsplan 1 Niemand weet of kent hun nament... Ze prijken op 't veld van eer!... OorlogsravenWilt u schamen!... Wapens neer!... Geen orlog meer! Boelar* 1936. GEO.

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 7