Bedelprinsesje SNUIF GEMENGDE STROOP WEET GIJ.. 'T IS KOFFIE VAN 'T PARADIJS 'T ROOS KRUIS BRIEF UIT BRUSSEL Zeewaartsche Schietoefeningen door Vliegtuigen WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIJN Het kinderorganisme vereischt tijdens den groei veel suiker. Gemengde Stroop i7. jat afgedankte vilthoeden rog goed $ê0st kunnen doen voor tafelmatjes, jordels of ook nog in stukjes gesneden joor onder de pooten der meubelen? dat de reuk van nieuwe kasten ver dwijnt door er potjes kokend heete melk jb plaatsen? .„dat gebraad ln den oven malsch ge- Üouden wordt door er een potje warm water neven te plaatsen? De waterdamp belet dat het vleesch droogt of 2elfs aan brandt? „.dat peterselie ln soep of saus haar ichoone groene kleur bewaart wanneer men ze vóór het hakken ln wat kokend water houdt? II tlETALANtöKE UIT DE t SCHIET me daar juist in m'n hoofd De prinses die is verloofd, 1 Is verdraaid van geen leien dakje ge- Cloopen En "t meisje begon al te wanhopen Toen al met eens, over enk'le dagen Een prins heur hand kwam vragen, 't Werd ln alle gazetten vermeld. Zijn naam Is von Lippe-Biesterfeld. en zij, de prinses, dat Is Juliana der Nederlanden! Dat 't van geen leien dakje geloopen is, valt best aan te nemen, daar Ce prins zekere voorwaarden moest ver vullen! Ten eerste mogen de leden van het huls van Oranje slechts een protestant huwen, die, bovendien geen erfgenaam mag zijn van een vreemden troon! En die loopen zoo dik niet. In geval prinses Juliana, die de laatste afstammelinge is van het Huis van Oranje, moest 6terven zender erfgenaam, dan rouden de twee Hollandsche Parlementen dringend moeten bijeengeroepen worden, om te beslissen of Holland eens monarchie tou blijven... ofte wel eenen republiek zou worden... Maar ln geen geval zou de pins gemaal Iets ln de pap te brokken hebben om over t lot van 't land te be- Ichikken! En daarmee is 't aantal prinsessen die nog te believen zijn, weêr met eene een- beid geslonken zie!... en als er onder mijne jonge lezers zijn die te veel... sprookjes gelezen hebben over herders knapen die met koningsdochters trouwen, en ook dat systeem ne keer willen pio- beeren, zullen ze zich moeten haasten, Want de marchandise wordt raar. Prinses Maria van Italië, 22 jaar oud, Is de eenige nog te believen dochter van een regeerenden koning. Prinses Irene, zuster van den koning van Griekenland Is nog altijd jonge dochter en... 32 jaar oud. Dan hebt ge hog hare zuster Katrien, 23 jaar; Eugenie, dochter van prins George van Grieken land, 26 jaar; Maria-Christina, dochter van den ex-koning van Spanje, 25 Jaar; Teodora, nicht van den koning van Dene marken; de twee dochters van den ge- toezen kronprinz van Duitschland, Alexan drine en Cecile... en 't Is al. 't Is tijd ook dat w'er meê uitschelden... wanit d'r zou den vuiltongen kunnen beweren dat 't Manneken uit de Maan huwelijksmakelaar geworden is, en er zijnen percent op heeft! Enfin... daarmeê hebt ge nog 'n beetje hedendaagsche geschiedenis geleerd... en t zal aan niemand kwaad berokkenen. MIJNHEER KATAPLAS betrapte op lijn eigen kamer zijnen huisknecht terwijl deze bezig was zich naar de laatste mode t« kwaffeeren. Zoo riep hij uit, ge gebruikt gij mijn besten fijnen kam, mijn zeep en mijnen tandenborstel!... Ge moet u niet sjeneeren, weie!... Ja maar, meneer, ik ben lk absoluut niet vies van u, moet ge wetenl EN DAARMEE zijn ze nog aan 't zoeken In alle kanten en hoeken Waaraan we onzen kranke a Zomer hebben te danken! *k Weet niet of het daarbij komt, maar 1 heb het toch alzoo hooren zeggen (en van hooren zeggen komen de leugens in t land). Ze zeggen dus, dat ze verleden Winter ergens in Kaukasië ne skyskrapper ofte wolkenkrabber hebben gebouwd, die tot aan de zonne reikt! En dat al de mannen die daar boven op dien wolken krabber wonen, te lui zijn van een steksken aan te steken en hunne sigaret of sigaar aan de zon aansteken... en dat het daarbij koint dat ze reeds zooveel van hare kracht heeft verloren! Allez!... 't is voor dezen die 't willen gelooven en 't juiste van d'afïaire zullen we zeker nooit vernemen, 't Is in alle geval te laat om er nog te beginnen over te zeuren, want we zitten al volop in o'en herfst en 't is t'hopen dat hij in dezelfde verhouding zal zijn van den fameuzen lomer, namelijk... heel gematigd. KINDER- MAAR NIET HONDENLOOS Zoo wordt de wereld rot en voos. Zoo gaat 't in vele landen onzer aard Waar 't goede dan in 't slechte ontaardt. Want 't wordt waarlijk schandalig als men nagaat hoe de hond thans 't kind verdringt. G'hebt er U verleden week kunnen rekenschap van geven, hoe 't er toegaat op de «Normandie». Er is geen plaats meer voor kinderen, in 't hart van vele vrouwen, daarom hebben z'hun liefde gezet op een... hond! Het getal honden die tegenwoordig bemind en vertroeteld worden is zeer groot. In Berlijn zijn er, volgens de leste statistieken, 200.000 zuigelingen, maar 240.000 honden. Het Duitsch blad Auf der Welt Schreef daarbijDe honden dringen het kind uit de wieg. In 10.000 Berlijnsche Wiegen ligt een hond In Brussel en andere moderne steden lijn er ook zooveel van die madammekens iHHsasa&aaHBaaaHiieaaaHaa Mengelwerk var. 27 Sept. 1936. Nr 14. door H. COURTHS-MAHLER Er heerschte een ademlooze stilte, en de meisjes keken leelijk op hun neus. Zij, die zich het meest ergerde, was Lorl, want zij had geen zin om te boeten. En steeds gewoon om elke straf op Liselotte af te wentelen, riep zij met schelle stem: Li selotte heeft het gedaan! Zij vergat, dat zij zich met deze be schuldiging in de oogen van de anderen Kif tot leugenaarster stempelde. Aller oogen werden nu op Liselotte ge richt. Zij zat Ineengedoken en had een oogenblik haar hoofd opgeheven als om tegen te spreken. Maar toen liet zij het Weer zinken en zweeg. Zoo zat zij daar, als had zij Inderdaad een schuldig geweten. De anderen staarden naar haar, als met lamheid geslagen. Die houding had Loselotte zoo dikwijls aange nomen, wanneer zij door Lori valschelijk beticht werd, en de anderen hadden haar iwijgen en haar blozen altijd voor een be wijs van schuld aangezien. Allen wachtten vol spanning, wat nu gebeuren zou. Lise lotte wist natuurlijk uitstekend, wie de Ware schuldige was. Te harer verdediging, sou zij den naam van deze nu natuurlijk Doemen. Madame Chevaux had een vermoeden, bat Lorl niet de waarheid sprak. Maar zij Wenschte den leeraar genoegdoening te ge wen. Zij wist, dat hij tegenover de meisjes Diet altijd den goeden toon kon vinden, en dat deze hem alleen uit overmoed tot slachtoffer gekozen hadden. ZIJ besloot dus, om het te laten voorkomen alsof zij san de schuld van Liselotte geloofde, Li- die met hunnen hond omgaan nog erger als was t een kind. Tc Heb er zelfs e<ne gezien die in den tram bezig was met 'n zijden zakdoeksken astemblief, heuren lieven toetoe zijnen neus te snuiten! Zoo vriendelijk is Marenta nog nooit met mij geweest. 't Zijn triestige toestanden... en 't pleit niet voor onze beschaving. MADAM GROOTJANS is met heur twalet bezig. Ze is juist heur gezciht aan 't arrangeeren, Heur man kijkt door het venster. Waarom staat ge daar zoo door 't venster te gapen, vroeg ze, duurt het soms weer te lang naar uw goesting? Neen schat, antwoordde hij, maar 'k wil eens zien wie 't eerste zal geschilderd zijn... gij of het huis hierover! 'N INDISCHE spreuk: Een olifant be dwingt men door een ketting, een paard door teugel en spoor, maar een vrouw kan men alleen vasthouden, door het hartl ALLES HEEFT ZIJN NUT Da's 't besluit da'k put Uit 't geval dat lk hier las. En wonder boven wonder t Handelt over den donder Die hier de... redder was. Aan zoo'n eeredichtjes ter eere van den alomgevreesden donder en bliksem zijn we niet gewoon hé! En toch is het dank aan dat schrikwekkend natuurverschijnsel, dat de belastingsschuldigen van Brno, eene stad nabij Praag, hunne taksen van den eenen dag op den anderen, niet meer dan de helft zagen verminderen. In die stad dus is de bliksem gevallen op een gebouw dat zoo oud was, dat nie mand wist welke de oorsprong er van was. Na 't onheil vond men onder de pul- nen een overgroote Ijzeren kist die een onschatbaren... schat inhield. Onder de gevonden voorwerpen waren er diamanten halssnoeren, gouden bekers en wapens, ringen en armbanden, met goud, zilver en diamant belegde doozen, enz... enz... De waarde van al dien bazar werd geraamd op de mooie som van 3 milliard Fransche frank. Wie er 't best meê gevaren zijn dat zijn de belastingschuldigen, want de stad, die eene schuld had van ongeveer 2 milliard frank, zal die nu onmiddellijk kunnen af leggen... zonder dat de sukkeleers nog ne centiem taks ervoor zullen moeten beha len! Gezegenden donder zullen de menschen ginder mogen zeggen. MISPELS kwam scheefgeladen in de la te uurkens thuis. 't Is een schande van zoo laat ln d'herberge te zitten, 't ls nu al over een twaalven, zoo brieschte Triene. Maar vrouwke toch, hakkelde Mis pels, had lk thuis gebleven dan was 't nu ook zoo late. Dat noemen ze zattemanslogiek. TE EINDLATER, IN CANADA Hebben z'ingericht nen trombola Tot verdelging van de raven Die veel pikten weinig gaven Dé streek van Findlater dus was 't ra- vengespuis een echte geesel geworden. Met duizenden en nog duizenden kwamen z'aangevlogen en vernielden alles wat on der hun pooten en onder hunnen bek kwam... totdat 't gemeentebestuur be sloot, de jacht er op te openen... en ieder een die kon bewijzen een dier vogels af- gelapt te hebben, mocht zijnen prijs gaan opstrijken... Dat stelsel marcheerde nu zekeren tijd... teen de overheden bemerk ten dat 't een beetje te duur kwam te staan... door 't feit dat de inwoners nu zelf raven kweekten en ze daarna dood den om ne prijs op te strijken. Nu hebben ze 't vraagstuk op 'n andere manier opge lost... door middel van een tombola. Er werden een zeker aantal raven ge vangen; zij werden geringd en de belofte werd gedaan 10, 20 of 50 dollars uit te be talen, volgens den ring dien ze aanhebben, voor elk dezer vogels die aan de openbare macht worden voorgelegd. Toen werden de geringde raven weer in vrijheid ge laten. Verstade den truk. Alleman trekt op jacht om toch maar te probeeren zoo nu geringde vogel naar beneên te doen tul- melen... en als z'er al honderd geschoten hebben, zien ze dat er nog geen dergelij- ken bij is, en ze doen maar voort, ln de hoop... en alzoo worden al de raven ver delgd, op 't laatste... Als dat geen vernuftig uitvindsel lsl JA, zei 't meisken, 'n fier pop, me dunkt dat ge mijn weigerend antwoord wel op mijn gezicht kunt lezen? Hij bezag haar 'n oogenblik in 't gelaat en sprak toen: Het spijt mij... maar lk ben niet er varen in 't ontcijferen van oude manus cripten!... GULZIGHEID IS 'N PLAAG Die den dag van vandaag Veel slachtoffers maakt Zoo bij groot als bij klein. Moeders! ziet dat g'er over waakt Mocht bij U zulks 't geval ook zijnl Nooit zijn de kinderen zoo gewend ge weest goed te eten en van allerlei lekker nijen te genieten, als op onze dagen. En in menig huishouden is 't een waar dra ma, als er een taart of iets dergelijks r.ioet verdeeld worden onder de kinderen om dat Jef, of Piet of Liza 'n stuksken meer gekregen heeft dan ik! hi! hi! hi! Hewel, moeders, 'k wil U hier 'n klein simpel truksken laten kennen, om die huiselijke twisten zooveel mogelijk te ver mijden. Ge laat de taart of eender wat, door één der gasten zelf verdeelen, met de voorwaarde, dat de verdeeler, 't laatst mag kiezen, den volgenden keer nen an deren, enz... en ge moogt er van overtuigd zijn dat allemaal de stukken even groot zullen zijn! D'r zijn geen kleine satternijen of z'heb- ben allemaal hun nut, 't is daarmeê ca'k mij verooroofd heb, U deze meê te deelen! MENEER ALLEGEBAS moest op reis voor zijn firma, nog al tamelijk ver en minstens voor 'n paar weken, en zijn vrouwken die sprak nu: Ge zult mij wel missen? he ventje. O! ja vrouwken. En ge zult mij dikwijls schrijven, hé. IBEHBMHHHaiBBaBIEBaainBflB zij zich in het geheim van haar onschuld had kunnen overtuigen, een uitweg te vin den om de straf te kunnen opheffen. Zij sprak nu kalm, maar beslist: Dus Liselotte ls de schuldige? Dan zal ook zij alleen gestraft worden. Liselotte, ik eisch van je, dat je mijnheer oogenblik- kelijk je excuses maakt. En voor tafel kom je in nfijn kamer, waar ik je je straf zal mesdeelen. Geen der anderen hield een oog van Li selotte af. Dit was voor haar een pracht- gelegenheld om zich te wreken. Zij was de eenige, die met het geval hoegenaamd niets uitstaande gehad had. Maar Liselot te stond met een bleek, vertrokken gezicht op, en ging naar den nog steeds van woede en van ergernis ziedenden leeraar. Ik vraag u om excuus, mijnheer,zei zij zachtjes. Deze slingerde haar een kernachtige strafpredikatie naar het hoofd, die zij kalm langs zich liet heengaan. Daarna verliet hij met Madame Che- vaux het schoollokaal. XIV Toen de deur achter hen gesloten was, heerschte er nog een oogenblik een adem- looee stilte. Toen stond Lori met een ha telijk, zelfvoldaan lachje op. Nu, was dat geen schitterend denk beeld van mij? Daar hebben wij ons net jes uitgered! Toen sprong Susl von Bredow, die tot betere gedachten gekomen was, op. Neen het ls gemeen, ik doe er niet aan mee! Ik was slechts een oogenblik door het verloop van de zaak als overbluft. Maar nu ben lk mezelve weer. Ik duld niet, dat een ander voor mij en on3 allen moet boeten. Wanneer lk kwaad gesticht heb, wil tk er ook zelf de gevolgen van dragen. Het was niet mooi van Je, Elf, om Bedelprlnses te beschuldigen. Wij weten allen, dat zij niet voor het geringste mee gedaan heeft. Ik ga straks naar Madame Chevaux en beken onze schuld. Kü tovrafrts ar grgptë opgeffgtmentaid, Natuurlijk, vrouwken! En ge zult veel aan mij denken, niet waar? Daar moogt ge gerust ln zijn, vrouw ken. En ge zult mij toch nog gaarne blij ven zien, als ge zoo ver weg zijt? Ja, zeker vrouwken... hoe verder ik zal weg zijn, hoe liever ik U zal zien! WILT GE FELLE SPIEREN KWEEKEN Dapper warden en ook koen. Dan moet ge binst 'n tiental weken Dagelijks aan turnen doen! Ofte aan sjimnastiek, gelijk ze bij ons zeggen! 't Is een eeuwenoud princiep dat door niemand meer kan weêrlegd worden... Hewel! nu is er nen Amerikaanschen dokter opgestaan, en die beweert dat dit princiep ook toepasselijk moet gemaakt worden op onze... rimpels! Onze rimpels, zoo zegt hij, ontstaan door het verslappen der gelaatsspieren. Hij heeft eene nieuwe methode in het le ven geroepen, en deze genoemd gelaats- splerengymnastiek!... De lessen worden uitgezonden met den T. S. F. en met begeleiding van eene daar bij jrassende muziek! 't Gaat ongeveer zoo: Zie scheel met 't linkeroog! één! Scheel met 't rechter oog! twee! Krul de onderlip! drie! Neus ln de hoogte! vier! 't Schijnt dat die methode wonderbare uitslagen levert. Zoo zijn er leerlingen dte er in lukken op commanda hun ooren te bewegen, om 'n beetje wind te maken. Van zoo ne gymnastiek te doen krijgt men ook warm! O! LIEVE SCHAT, sprak hij gansch verliefd, wat hebt ge toch 'n koppel schoone blauwe oogen! Als 't dat maar ls, wedervoer ze, als ge wilt kunt g'er seffens ook 'n paar blau we hebben, want lk zie ginder mijnen vrijer afkomen... en 't ls nen bokser! EN HIER 'N GEDACHT... zonder ver antwoordelijkheid van mijnentwege:. Minnaars wilt g'ult vrijen gaan Trekt de stoute schoenen aan Schudt de kindsche bloodheid uit Maakt ze, die ontvlieden, buit. Neemt het kusje, vóór zij 't vraagt Nimmer wint hij, die niets waagt! WAAIR GE GAAT Of staat Toon nimmer en altijd Waar 't moet Wat 'n welopgevoed Man ge zijt! En daar ne mensch toch alles ln zijnen bol niet kan steken, wil 'k U hier 'n beetje meêhelpen, om 't U te vergemakkelijken, overal als 'n beleefde sinjeur te worden aangeschreven... en ziehier dus wat ik U aanraad... niet te doen: In 'n gezelschap heel luidruchtig uwen neuze snuiten en dan zeggen... dat ge veel van muziek houdt. Aan uwen vriend een stekje vragen en er bijvoegen: Als lk nu nog een sigaar had, kon lk rooken. In groot gezelschap Iemand verzoe ken te zwijgen, doordat zijn valsche tan den zoo rammelen. Op een feestmaal, als 't konijn wordt opgediend, beginnen te miauwen. Zoo koppig zijn, dat moest g'een koe Ingeslikt hebben, en de staart kwam langs uwen mond uit, nog beweren dat 't niet waar 'n is! Tegen Iemand zeggen: Ge kunt het beste klappen als ge zwijgt... zooals Ma renta mij daar juist komt te affrontee ren!... - IK BEGRIJP niet, zei moeder Sim pels, van wie ons Jefken dat lastig karak ter zou kunnen gekregen hebben. Van U toch niet, zei papa Simpels, want gij hebt het uwe nog! Atchi! En vwala, 't is voor vandage nog ne keer gedaan en ls 't maar flauwe kost, t doet m'erg leed en pijn 't ls da'k 't niet beter kost, en 'k zal naaste keer wat an ders zijn! Ondertusschen wensch 'k aan al mijn beste Lezers en al der lief te Lezereskens nen hoogst plezanten Zondag toe. 't Manneken uit de Maan. WEST-VLAMINGEN SMOKKELDEN PER VLIEGTUIG KANDIJSIROOP Het Anker In bokalen met roode-goude etiketten. Niets overtreft den lekkeren smaak van dien fijnen kandijsiroop op het brood, in den pap, op de pannekoeken, in de bo termelk, voor gebruik in den keuken. De beste kwaliteit voor den minsten prijs. Vraagt in uwen kruidenierswinkel ANCHOR »-Kandijsiroop, der Suiker raffinaderij de Hasque, Antwerpen. GEWELDIGE STORM OP DE AMERIKAANSCHE KUST Een geweldige storm stak op in den Atiantischen Oceaan, aan de Amerikaan- che kust. De wind bereikte een snelheid van 100 tot ISO km. per uur. Vliegtuigen moesten vluchten voor den storm en vier duizend kustwachters werden gemobili seerd om zoo noodig hulp te bieden. Een cargoboot verkeerde in nood en roeg om hulp wijl de stad San Angeio, in Texas, overstroomd werd. Drie honderd huizen werden door den vloed meegesleurd en 2.000 kwamen er onder water te staan. Een visschersboot werd te pletter gesla gen door den storm en van de 45 leden der bemanning kwamen er velen om. Veel personen kwamen nog om op allerlei wij zen tijdens den storm, die de hevigste is die men aldaar kende sedert 1921. BHBBBBSBBBBBBBBfi4!3BBBBB!3BBB VERLATEN ZIELEN van het vagevuui helpt degenen die mij helpen school en patronaat te bouwen. Postcheck 139.485, Pastoor Renson te Xhendelesse. iBEBBBBBBBBBZaBBEaBBBBBBBBSB Twee West-Vlamingen, waaronder een Kortrijkzaan, gewezen militair vlieger en die vroeger reeds smokkelde naar Frank rijk per vliegtuig, vertrokken per vlieg tuig naar Denemarken, in gezelschap van twee vrouwen. Aangekomen te Kopenhagen, hoofdstad van Denemarken, werden zij aldaar aan gehouden en ingerekend daar zij poogden Deensche obligaties, die aldaar een goud- waarde hebben maar enkel een papieren- waarde in den vreemde, binnen te smok kelen om het verschil tusschen de goud en papierenwaarde ervan op te strijken. De vrouwen die hen vergezelden mochten naar Brussel terugkeeren maar de twee smokkelaars bleven ingerekend. Zij zou den reeds een vijftal reizen met dergelijke bedoeling hebben gedaan. Anderzijds wordt ook nog in Belgie een dief opgespoord die te Wiesbaden, Duitschland, voor 10 millioen frank juwee- len stal en die per vliegtuig vluchtte. IBBIBBBBBBBBBBBBBaBBBBBBBBIB Beste Engelsche PEPERMINT voorkomt Hoofdpijn Neusverstopping Kortademlng Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel ln de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. III1IS1! ROND DE DIEFSTAL VAN EEN POSTZAK IN FRANKRIJK De postzak bevatte waarden voor anderhalf millioen. Op 28 Januari 1935 verdween een post zak te Neuilly, waarin waarden zaten voor een bedrag van 1.580.000 fr. Een maand later werd zeker Miclion Henri, postbode, aangehouden en werden bij hem bezwa rende papieren gevonden. Hij verscheen, samen met zijn broeder, voor het Assisen hof en door den Jury werden beiden vrij gesproken. Deze Michon, die intusschen weduwaar was geworden, zwendelde met au tos en veroorzaakte een doodelijk ongeluk. Bij hem werd een kwijtschrift van een half millioen gevonden uitgegeven door een Belgische bank, waar hij zijn geld had gestort, wijl vrouwen die hem vergezelden later aan het gerecht gingen verklaren dat Michon haar bij het ongeluk een pakje met geld ter waarde van 20.000 fr. had toevertrouwd. Michon kan geen voldoende verklaring geven van de herkomst van zijn geld. Hij moet dus wel degelijk den diefstal van den postzak hebben gedaan maar daar hij door den Jury vrijgesproken werd kan hij niet opnieuw voor het Assisenhof wor den gedaagd. Tegen hem kan alleen nog een proces ingespannen worden voor he ling van gestolen goederen. Deze werd in gansch Frankrijk en ook in onze streek druk besproken. onder de meisjes. Susi stapte evenwel vlug op Liselotte af en sprak ferm en met warmte Bedelprinses, je bent een kraan van een meisje. Ik geloof, dat wij je allen ver keerd beoordeeld hebben. Je had nu zoo'n prachtige gelegenheid om je op ons te wreken. Wij hebben je dikwijls genoeg ge plaagd en beleedigd, om je daar een goede aanleiding voor te geven. Maar je deedt het niet, je hebt ons allen beschaamd door alle schuld op je te laten zitten. Je hebt mij vandaag het bewijs geleverd, dat Elf ons steeds tegen je opgestookt heeft. Reeds menigmaal is het vermoeden bij mij opgekomen dat je anders was dan je door Elf uitgeschilderd werd, dat je veel beter was, dan wij konden vermoeden. Wil Elf onbillijk jegens je zijn ik doe het niet! Ik verklaar je hiermee plechtig, dat ik berouw heb over al het leed, dat lk je berokkend heb. Als jij wilt, zullen wij voortaan vriendinnen zijn. Hijgend, en met vlammende oogen, stond Susi naast Liselotte en drukte met warmte haar hand. Liselotte had het ge voel alsof de hemel zich voor haar opende. Lori trok een hatelijk gezicht en hitste de anderen op. Met een schouderophalen, riep Melanie Schliebcn uit: «Mijn hemel tje, Wildebras, wat maak jij je toch druk! Ja, dat vind ook,viel Annemarie von Sehlettau haar bij. Omdat Bedelprinses de straf op zich genomen heeft, zie ik er niet de noodzakelijkheid van in, dat wij allen straf moeten oploopen. De kleine Ursula Trautmannsdorf merk te naïef op: WIJ zouden Bedeprinses met bonbons schadeloos kunnen stellen. Elf heeft het goed bedoeld, om de straf van ons af te wentelen. O neen, ik ben van een andere gedach te, zei Susi energiek. Wanneer een on schuldige voor de schuldigen lijden moet, kan dat nooit met een goede bedoeling zijn. Wij zijn allen leelijk en onbarmhar tig tegen Bedelprinses geweest. Ik doe r.iet met jullie mee. Als je goed nagaat, heeft Bedelprinses ons nooit eenig kwaad ge- EEN LEKKERE SMAAK! EEN FIJNE GEUR1 EN NIET DUUR! Geen twijfel, Vraagt bij uwen winkelier het Jubi leum koffertje, gegarnierd met een keuze van ailerfiijnste praüenen en gegeven op 30 kaarten (1 kaart per halve kgr. koffie). - Voor 't groot GER. TRUANT-DUCOURANT Veurnestraat, 12-22, Poperinge. HET WONDER VAN DEN H. JANUARIUS In de kapel van den H. Januarius, nabij Napels, waarin talrijke hooge geestelijken en geloovigen, waaronder talrijke vreem delingen, verzameld waren, begonnen Za terdag morgen, om 9.05 uur de gebeden ter afsmeeking van het wonder der vloei baarwording van het in ampullen bewaar de gestolten bloed van den H. Januarius. Om 9.37 uur, werd het bloed volkomen vloeibaar, terwijl het volk in luide geest- drifbetuigingen losbarstte. Om 11 uur, droeg de Kardinaal-Aartsbisschop van Na pels een pontificale H. Mis van dankzeg ging op. Waarom lijden HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPUN GRIEP' RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER MAANDSTONDEN de Wonderbare Bruine Poeder* van] der Apotheek DE POORTERE S int-Niklaa»-Waas. U oogenblilckelijk zonder schadelijke gevolgen van deze pijnen zollen bevrijden. JDe dooi v. 8 poecfert 4 fr._ De driedubbele doos 25 poeders 10.00 fr% Te verkrijgen in alle! goede Apotheken of vrachtvrij tegen postmandaat. Gebruikt ze eens, U 1 zult nooit geen an-J dere meer gebruiken.1 daan. Zij kan het toch niet helpen, dat zij een arms wees is. Toen plaatste Winifred Balfort zich naast Liselotte en Susi. O neen, dat kan niemand helpen. Ik ben ook een burgermeisje en mijn vader is een doodarme Engelschman geweest, toen hij naar Amerika ging. Hij heeft dik wijls tegen mij gezegdIk had niet meer dan één pak, één God, één vaderland en één shilling, toen ik landde in New Vork dat zei mijn lieve vader. En ik ga met Wildebras naar Madame Chevaux; ik heb ook potlood ge geschraapt of zoo als jullie dat hier noemen. Nu kwam Leonie von Pressen aan de beurt. Lachende verklaarde zijIk heb de tweede Jasmouw dichtgenaaid en er reuzeschik in gehad. Maar ik laat mij net zoo min door Bedelprinses beschaamd ma ken. Ik ga ook mee naar Madame Che vaux. Uit! En aldus geschiedde. Susi, Winifred en Leonie begaven zich naar de directrice en biechtten hun schuld eerlijk op. Omdat zij zich vrijwillig aangemeld hadden, kwa men zij er met een lichte bestraffing af. Zij moesten strafwerk maken en den leeraar den volgenden dag hun excuses aanbieden, Liselottes positie ln het pensionaat was nu met één slag veranderd. Ook nadat de gemoederen tot bedaren gekomen waren, bleef Susi von Bredow Liselottes oprechte vriendin, die bij iedere gelegenheid voor haar in de bres sprong. Leoiüe en Winifred bleven haar eveneens vriendelijk gezind, en hoe beter zij Liselotte leerden kennen, des te meer gingen zij van haar houden. Lori was woedend, dat zij zichzelve roet in het eten gegooid had. Liselotte ging evenwel voort om al haar nukken en plagerijen geduldig te verdra gen, zonder zich ooit te beklagen. Want zij voelde zich zeer verkwikt door de vriendschap van Susi en de twee andere jonge meisjes. Vooral Susi werd mettertijd ha»r trouwste, dierbaarste vriendin, Brussel, 24-9-'36. In 't Paleis der Akademiën, te Brussel, heeft Zondag voormiddag de opening van het tweede Congres voor Kankerbestrij ding plaats gehad. Onder de aanwezigen Z. M. de Koning en Z. Em. Kardinaal Van Roey. Meer dan 500 geneesheeren, be- hoorende tot twee en veertig natis, woon den de openingszitting bij. Dr Lerat zat het Congres voor. Aan 't bureel zaten MM. Em. Vandervelde, Minister van Openbare Gezondheid; Justin Godart, voorzitter der Internationale Vereenlging voor Kankerbestrijding. Talrijke geleer den uit vele landen, waaronder prinses de Ligne; baon Houtaert, gouwheer van Brabant; M. H. Baels, gouwheer van West-Vlaanderen; Dronsart, directeur- generaal van het Rood Kruis, enz. zaten vooraan. De Koning nam plaats in de koninklijke loge. Z. Em. Kard. Van Roey zat aan de overzijde. Na de uitvoering van de Braban?onne werd medegedeeld dat de besprekingen zouden gehouden worden in zes talen. De openingsrede van het Congres werd gehouden door Dr Lerat, die hulde bracht aan de nagedachtenis van H. M. Koningin Astrid, en tevens Koningin Elisabeth huldigde, omdat zij steeds de kanker bestrijding heeft beschermd. Zich wen dende tot M. Vandervelde, Minister van Openbare Gezondheid, sprak hij zijn dank uit om de bedrijvigheid der Belgische afdeeling. M. Justin Godart, voorzitter der Inter nationale Vereen:ging, dankte den Koning en Z. Em. Kard. Van Roey, en lichtte het doel der Internationale Vereenlging verder toe. Daarmeê was de openings zitting gedaan, maar de ©ongresbesprekin- gen gaan voort. Het Verbond van de Dekens en Ambachten, te Brussel, heeft Tl. Zondag ten stadhulze eene vergadering gehouden. Eene afvaardiging ging een krans neer legen op 't graf van Anneessens, ln de Kapellekerk. Om 11 uur was er ontvangst ten stadhulze. Schepen Patou verwelkomde. Na de verslagen in algemeene ver gadering ging men ln stoet naar 't stand beeld van Anneessens, waar bloemen wer den neergelegd. Na den middag had het jaarlijksch banket plaats. Z. Em. Kardinaal Van Roey heeft 1.1. Zondag te Dilbeek het Openlucht/werk der Katholieke Scholen van St Jans Molenbeek ingezegend. Z. E. H. Fierens, pastoor-deken, dankte de medewerkers. M. D'Hondt, beheerder afgevaardigde, droeg een uitvoerig ver slag voor. Na de toespraak van Z. Em. de Kar dinaal hadden turnoefeningen en muziek uitvoeringen plaats. M. Van Zeeland, hoofdminister, heeft Maandag voormiddag M. Dr Patyn ont vangen, de nieuwe Minister der Neder landen te Brussel. De Chrlstene Arbeidersjeugd van Rijsel heeft 1.1. Zondag een gewestelijk Congres gehouden. Daaraan werd eene betooging verbonden, die 12.000 deelnemers telde. Belgische Kajotters waren daar vertegenwoordigd; ook deze van Parijs. In den Romarin werd een plechtige Mis in open lucht opgedragen, onder voor zitterschap van Z. Em. Kardinaal Liénart. Na de godsdienstige plechtigheid trok een machtige stoet naar het groot paleis der Handelsfoor, waar 30 duizend men schen vergaderd waren. Luitenant-Generaal Termonla houdt zich. 'bezig met de bescherming in de lucht. Van uit de hoogte zijn we erg bedreigd, zeer flauw beschermd. Voor Groot-Brussel zijn er 900 pompiers, op papier; maar bij mobilisatie blijven er nauwelijks 300 over. Dat is vijftienmaal te weinig. Met vrij williger is heel weinig aan te vangen. Lloyd George is nu volledig bekeerd tot het nazistisch ideaal. Hitier wapent zich om zich te verdedigen, niet om aan te vallen. Naar zijne overtuiging is er binnen de tien jaar geen oorlog te vreezen tusschen Duitschland en Rusland. En Lloyd George is ook met Duitsche vriend schap gediend. De demokratie zou geen nieuwen oorlog meer overleven, 't Past vooraf en vooral zich niet met andermans zaken te bemoeien. Met dat systeem zou het... in de wereld heel wat vervelend kunnen worden! De XX» Verjaring der verovering van Tabora werd hier herdacht. De sluitings vergadering was ingericht door de Fra- ternellevan de koloniale troepen, in aanwezigheid van generaal Tombeur de Tabora, Minister E. Rutobens en M. Ryck- mans, gouverneur-generaal van Congo. Twee redevoeringen werden gehouden, deze van generaal Tombeur en van M. Ryckmans. In 't socialistisch Vokshuls te Gilly, waar Walter Dauge de ibaas speelt, heeft men vertrouwelijke onderrichtingen ont dekt, waarin voorgehouden wordt: De partij moet de massas en vooral de voor hoede winnen voor de gedachte der voor bereiding van het geweld, en voor de noodzakelijkheid van 't gebruik van moderne wapens. De revolutionnaire ar beiders moeten georganiseerd worden en doordrongen van deze waarheid, dat de gewapende opstand een onontwijkbare historische handeling is. Zóó de socialistische strijdgeest bij de revolutionnaire socialisten. M. Teirlinck is benoemd tot bestuur der van het Instituut voor Sierkunsten. Dat Instituut wordt ondergebracht in een gedelte der abdijgebouwen van Ter Kameren. M. Teirlinck geeft aldaar een leergang in tooneelkunst. Er komt te Brussel een instituut voor Staatshervorming. Onder de stich ters zijn er leden van de Regeering: M. M. De Man, Spaak en M. H. Jaspar. Verder: Graaf Louis de Liehtervelde, J. Ernest Solvay, d'Apremont-Lynden, René Boël, Fernand Baudhuin, Marcel Grégoire en Herman Vos. Een regeeringsstichting is dat niet. izaBHHsaEaaEKaEisaEBBSBBSfli XV Weer waren maanden voorbijgegaan. Het was winter geworden. In het pensio naat werden nu en dan kleine concerten ter oefening georganiseerd, en somtijds werden daarvoor uitnoodigingen gedaan. Leonie von Pressen speelde prachtig viool. Lia Frankenberg was een echte planovirtuooze. De anderen bezaten slechts een middelmatig muzikaal talent. Het minst van allen presteerde Lorl. Maar de grootste muzikale begaafdheid huisde bij Liselotte. Haar muziekleeraar, een componist van eenige vermaardheid, had Liselottes heerlijke mezzo-sopraan- stem ontdekt. Het was hem een genot om haar volle, warme en fraaie stem te vor men, zooveel als in zijn vermogen was. Ook haar pianospel verhief zich boven het middelmatige. Wanneer Liselotte bij deze geïmprovi seerde concerten eenige liederen zong, heerschte er een ademlooze stilte. Zelfs de haar nog steeds vijandig gezinde mede leerlingen geraakten onder de betoovering van haar zuivere, glasheldere stem, die uit haar hart scheen voort te komen en tot harten sprak. 'i Juffrouw Liselotte heeft een vermogen ln haar keel,merkte haar muziekleeraar dikwijls op. En hij vroeg haar in vollen ernst, of zij zich niet tot zangeres wilde laten opleiden. Maar Liselotte schudde telkens afwij zend haar hoofd. O neen niet voor alle schatten ter wereld zou ik voor een zaal vol vreemde menschen kunnen zingen. Ik ben al zoo vreeselijk verlegen, als hier een paar ge noodigden zijn, antwoordde zij beslist. Dat zou mettertijd wel slijten,zei haar leeraar. Neen,antwoordde Liselotte, lk weet uitmuntend, dat lk voor zangeres riet deug. Indien ik in het openbaar moest zingen, zou ik het gevoel hebben alsof ik voor het geheele menschdom blootlegde, wat er in mijn hart omging. Aldus drong hij niet verder bij haar aan, Koning Albert heeft de Fosses een standbeeld gekregen. Schoolkinderen heb ben hulde gebracht aan den overleden vorst. DE WATERBEDEELING IX BELGIE Niet min dan 72 ten honderd van de gemeenten van België zijn steeds ver stoken van drinkwater. De gemeenten die over zulke uitdeeling beschikken, zijn ten getalle van 16 op 151 ln de provincie Antwerpen; 96 op 348 in Brabant: 12 op 253 in West-Vlaanderen; 14 op 297 ln Oost-Vlaanderen; 30 op 206 in Limburg; 112 op 444 ln Henegouwen; 144 op 373 ln Luik; 138 op 233 in Luxem burg en 182 op 366 in Namen. Luxemburg geeft 't voorbeeld: 60 t. h. der gemeenten hebben drinkwater. In beide Vlaanderen nauwelijks 5 t. h. West-Vlaanderen heeft een groot plan opgemaakt. Maar 't wacht nog op uit voering. De bankbedienden van België zijn bezig met de stichting eener syndikale organisatie, die al de bankbedienden van België samenbrengen moet. Een statuut wordt gereedgemaakt, waarin paritaire kommissies worden voorzien. Beter laat dan nooit! 'N BEETJE STATISTIEK In 1930 waren er in België 151.400 ge boorten, hetzij 18,7 per duizend inwoners. In 1931, 148.500 geboorten, of 18,4 per duizend. In 1S32, 144.800, of 16,5 per duizend. In 1933, 135.800, of 16,5 per duizend. In 1934, 132.600, of 16,2 per duizend. In 1935, 127.400, of 15,4 per duizend. Zelfs ln de provincie Limburg daalde het geboortecijfer van 29,6 op 26,2 per duizend. De sterfgevallen schommelen tusschen 107.500 en 106.200, of 13,3 en 12,2 per duizend Inwoners. Per provincie: Antwerpen, 11,1 per dui zend; Brabant, 12,4; West-Vlaanderen, 12,8; Oost-Vlaanderen, 13; Henegouwen, 14,3; Luik, 13,2; Limburg, 12,2; Luxem burg, 13,6 en Namen 15. Voor geheel het land: 12,9. De huwelijken, per duizend Inwoners, van 8,9 tot 7,5. Totale cijfers: 71.600 ln 1930; 66.200 in 1931; 62.200 in 1932; 65.100 in 1933; 62.700 in 1934 en 63.200 in 1935. De totale bevolking, van 31-12-1930 tot 31-12-'34, steeg met 207.936 eenheden, hetzij gemiddeld 2.6 per honderd. In twee provincies, Henegouwen en Luik, was er neen daling van 17.219 en 1.094. In Limburg was de stijging van 7,5 t. h. In Brabant verhoogde het getal in woners in de laatste vijf jaren met 65.000 eenheden. Van de negen provincies waren er slechts drie, die een aangroei van bevol king mochten vaststellen, hetzij: Ant werpen, 2.050; Brabant, 48.897 en West- Vlaanderen 4.761. West-Vlaanderen trekt inwoners aan; Oost-Vlaanderen verliest er. DE WERKLOOSHEID IN NEDERLAND Van 1928 tot en met 1935 is de werk loosheid gestegen van 5,6 t. h. tot 31,7 ten honderd. De stijging der werkloosheid was ongeveer eene verdubbeling in de laatste vier jaren, In Nederland is de bevolking in de nijverheid betrokken in verhouding van 35,4 t. h.; ln den landbouw, 20,2 t. h.; in de jacht en vischvangst, 0,4 t. h.; in handel en vervoer, 21,3 t. h.; in andere beroepen, 22,6 t. h. DRUKKERIJ VAN VALSCHE KOEPONS EN EENZELVIG. HEIDSKAARTEN ONTDEKT TE BRUSSEL Te Brussel werd een geheime drukkerij ontdekt waar men valsche obligatie-koe pons van Belgische renten drukte alsook valsche identiteitskaarten. In verband met deze zaak werden reeds een negental per sonen aangehouden. Van 15 September tot 15 Oktober 1936, van 9.30 tot 17 uur, Zondagen en Feest dagen uitgezonderd, zullen tusschen Oost ende en Wenduine, zeewaartsche dag- schietoefeningen plaats hebben door vlieg tuigen zich boven de zee verplaatsende. De gevaarlijke strook, welke aan de zeevaart streng verboden zal zijn op da gen en uren hierboven vermeld, zal be grepen zijn in een vierhoek, begrensd door de punten als volgt bepaald: Breedte Lengte 51» 16' 10" N. 2» 59' 40" E. 510 18' 20" N. 30 04' 40" E. 51o 18' 30" N. 2o 57' 00" E. 51o 20' 40" N. 3° 02' 00" E. Het toezicht van de schietzone zal door een Staatsvaartuig verricht worden. Een kwartier vóór het begin der oefe ningen zal een bolvormig signaal aan land geheschen worden. Aan boord van het Staatsvaartuig zal gelijkertijd een bolvormig signaal met daaronder de vlag B van de Internatio nale Seincode geheschen worden. Deze signalen zullen Ingehaald worden op het einde van het schieten. De Waterschouten verbieden aan öe zeevarenden in 't algemeen en aan de visschers in 't bijzonder te varen in de strook vermeld in hierbovenstaand be richt, op de er in aangeduide dagen en uren. De overtredingen aan dit verbod zijn aan de door art. 55 van het tucht- en strafwetboek (wet van 5 Juni 1928) uit gevaardigde straffen onderhevig en zullen aan den Prokureur des Konings aange klaagd worden. PAX SEPTEMBER - HERFSTMAAND 27 Z 17e Zondag na Sinxen. HH. CasmaS en Damianus, martelaren Evang.: Het grootste gebod 28 M H. IVenceslaus, m„ H. Lioba, abdis 29 D H. Michael, aartseng.. H. Ludwinus 30 W H. Hieronymus, kerkl. Q OKTOBER - ZAAIMAAND 1 D H. Remigius, bisschop 2V HH. Engelen Bewaarders 3 Z H. Theresia van 't Kindje Jezus ZONDAG 27 SEPTEMBER 17» Zondag na PinksterenJustus es, Domine. - Groen. - 2® Gebed: HH. Cos- mas en Damianus; 3" gebed «A cunctis». De Liturgie van dezen Zondag herin nert ons aan den christen plicht van lief de tot God en den naaste, welke, zooals Jezus zegt. twee gelijke voorschriften zijn en van elkaar afhangen. ZANG BIJ DE INTREDE: De Kerk verkondigt er de rechtvaardigheid van God en zijn oordeelals wilde Zij voor komen dat onze kranke menschelijke na tuur in verzet zou komen tegen de edel moedige liefde welke het Evangelie ons zal voorhouden in onze betrekkingen met God en den naaste. Doen we dus ons best deze liefde te beoefenen, immers Zalig zij die wandelen in de Wet des Heeren!». EPISTEL: St Paulus ontvouwt ons de levenswijze tot hetwelk «de Heer ons roept», hetzij een leven van «zachtmoe digheid en geduld met elkaar, van vrede, van eensgezindheid En de Apostel toont ons hoezeer de Heer deze goede verstand houding begeertwij hebben immers één Heer, één geloof, één Doopsel, één God en Vader van allen». Dit ideaal kunnen wij alleen verwezenlijken indien wij God en den naaste vurig beminnen. De koor zang verklaart Gelukkig het volk waar van God de Heer ist.t.z. het volk het welk waarlijk volgens zijne voorschriften leeft. Onderwerpen wij ons dus aan het Woord des Heeren het welk in ons won deren van genade kan te weeg brengen. In het Alleluia smeekt de Christen om de noodige kracht deze voorschriften na ta leven, want alleen is hij tot niets in staat. Het EVANGELIE, om zoo te zeggen het «hart» van de Misteksten, geeft ons de woorden zelf van Jezus wanneer Hij aan den Christen oplegt het grootste en eer ste gebodGod te beminnen met geheel zijn hart, geheel zijn ziel en geheel zijn verstand En daarna het tweede gebod, gelijk aan het eersteden naaste te be minnen als zich zeiven. In deze twee ge boden ligt de geheele Wét besloten vat» de ProfetenZonder deze tweevoudige liefde zal het ons dus onmogelijk zijn detl Hemel te winnen. En Christus mag on» deze soms moeilijke wet opleggen, want Hij is God, zooals Hij aan de Farizeëti bewijst. Als God is Hem alle gehoor zaamheid verschuldigd, nooit kan Hij t» veel vragen. In de Secreta bidden we den Heer oni vergiffenis onzer zonden. Met hoevele zon den tegen de naastenliefde hebben we oni leven niet besmet en hoe zeer is deze bed» voor ons allen noodig 1 De Communie zang «Doet beloften aan den Heer uw God en vervult ze toont ons hoe wij het' verleden kunnen goed maken door oni vast voornemen van een nieuw leven t« leiden, gebouwd op de liefde tot God en den naaste. In de H. Communie zullen wij het geneesmiddel vinden voor onze on deugden, vooral voor onze ingewortelde eigenliefde en wij zullen alzoo het eeuwig leven erlangen. HH. ENGELBEWAARDERS (Vrijdag 2 October.) Daar zij reeds het eeuwig leven bezit ten, hebben de Engelen als eerste taak; God te aanbidden (Intree-zang, Off. Com munie). In de Prefatie bidt de H. Kerk dat het ons toegelaten weze onze stem men met die der Engelen te vereenigen om God te loven. De Epistel zegt ons; Zie, Ik zal mijn Engelen zenden, die U zal voorgaan en U zal behoeden op den weg en zal voeren ter plaatse, welke Ik bereid heb. Geef acht op hem en hoor naar zijn stem... Bijaldien gij naar zijn. stem luistert en alles doet wat ik zeg, zal ik vijand voor uw vijanden zijij en kwel len die U kwelt en mijn Engel zal U voor uitgaan Eeren wij dus dezen trouwen gezel door een oprecht christelijk leven en dikwijls tot hem onze toevlucht te ne men in de gevaren en moeilijkheden det levens. Smeer op hun boterhammen die 60 t. h. suiker bevat.' f En dun «tl j o a O o p ï^iSO/o SUIKER CQMMERCIAALE APPELGELEI-". IN ALLE KRUIDENIERSWINKELS maar ging voort met haar stem te vormen zoo goed hij kon. En nu had haar leeraar een aardige operette gecomponeerd. HIJ verzocht Ma dame Chevaux dringend, of hij het haar leerlingen mocht laten instudeeren, om het daarna voor een kring van uitgelezen genoodigden op te voeren. De Jonge meis jes blaakten van geestdrift voor dit plan, dus gaf de directrice haar toestemming. Het stuk zou nog voor de Kerstvacantie opgevoerd worden en Liselotte zou de hoofdrol er in vervullen. Zij deed het met angst en vreeze in het hart, en alleen, omdat niemand anders voor die rol geschikt was. De handeling van het stuk viel voor in den rococotijd. Het was een soort her- derinnespel. Drie van de jonge dames moesten zich als herder verkleeden. Daar toe boden Susi von Bredow, Winifred Bal fort en Melanie Schlieben zich aan. De costuums waren alle ln teere, lichte kleuren gehouden, en zagen er, voorname lijk bij kunstlicht, allerbekoorlijkst uit. De uitvoering zou plaats hebben in het schoollokaal, waar een klein tooneel opge slagen was. Eindelijk brak de groote avond aan. Al les was gereed. De generale repetitie in costuum was schitterend van stapel ge- loopen. Allen waren verrukt over het heer lijke zingen en het aandoenlijke spel van Liselotte, en over de schelmschheid van haar tegenspeler, die door Susi alleraar digst voorgesteld werd. Lori ergerde zich dood over het succes van Lisfciutte. Zij wenschte vurig, dat zij midden in de opvoering zou blijven steken, of de een of andere onbeholpenheid be ging. En Liselotte maakte zichzelve zeer ze nuwachtig, dat zooiets inderdaad geschie den zou. Indien zij gekund had, zou zij zich zelfs na de generale repetitie nog te- ruggetsokken hebben. Maar de componist bezwoer haar steeds van voren af aan om dapper te zijn en de opvoering ln 's hemelsnaam niet in het water te laten vallen. Indien u zelf eens wist, hoe prachtig u uw rol beheerscht, juffrouw Liselotte, zei hij, zoudt u geen greintje angst voe len. O, maak u niet ongerust, ik zal haar langzamerhand den moed wel inblazen, verklaarde Susl lachende. Nu namen de eerste genoodigden reeds hun plaatsen ln. De componist vertoonde zich nog een maal achter de coulissen. O, zat ik maar niet zoo in den angst, fluisterde Liselotte. Je zult natuurlijk blijven steken, en een dolgek figuur slaan,beet Lori haar vinnig toe. Susi, die er als levenslustig herder aller aardigst uitzag, vatte Liselotte lachend om haar middel, maakte een strijkage en keek haar schalks ln haar gezicht. Schoonste herderin, houd moed, anders loopt de zaak verkeerd. Jonge dames, lk zou ontroostbaar zijn. Indien alles niet zoo vlot ging als bij de repetities. Het moet marcheeren,zei de componist zenuwachtig. Nu volgde het eerste gelul. De herderin nen moesten zich op het tooneel in een halven kring scharen. iRechts en links achter hen, leder met een hand bevallig rond het middel van een herderin ge slagen, de twee herders, Winifred en Melanie. Liselotte zat in het midden opeen zodenbank, en de verliefde herder Susi lag aan haar voeten geknield en kuste teeder haar hand. Een krans werd door twee andere herderinnen hoog boven de hoof den van het paar gehouden. Deze werden voorgesteld door Leonie von Plessen en Annemarie von Sehlettau. De componist zette een lieflijk, melo dieus voorspel ln. Toen hieven alle herders en herderinnen halfluid een aardigen koorzang aan, die steeds in kracht aan zwol. Gedurende dit gezang werd het voorhangsel langzaam terzijde geschoven, en een bekoorlijk tafereel bood zich den toeschouwers aan. ('t Vervolgt),

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 11