Nog liet VI' Katholiek Congres fMNSCHE OWIUSf MODERNE Tl IDEM ©NS LAND te Oostende Een boot met wapens aangeslagen KATHOLIEK WEEKBLAD VAN IEPER DE POLITIEKE SECTIE door Prot. A. Dondeyne, Leuven INTERNATIONAAL OVERZICHT U I CHARLIE CHAPLIN OP ZIJN BEST mm FILM DIE DE GEHEELE WERELD VEROVERT 7 VERTOONINGEN 4> in de Katholieke Kinema, Volkshuis, Poperinge Zcterdag 26 September, te 8 uur Zondag 27 September, te 2 u., te 4.30 u. en te 8 uur Haandag 28, Dinsdag 29 en Woensdag 30 Sept. te 8 u. KATHOLIEKE UNIVERSITEIT (furverandering in den nacht van 3 tot 4 Oktober Wil Heer Ven Zeeland een nieuwe partij oprichten Ds Socislesten ontibn niets meer Onderzoek naar het onwettig bezit van Wapens Bezwarende documenten en wapens in beslag genomen De Rcode Wapenzwendel - Onduldbare toestanden Een geheimzinnige Portefeuille Mitrailleuzen te Oostende Twee Belgische Vliegers uit Wevelgem, gedeserteerd, vertrokken naar Spanje DE HALLE £,tioIiek Weekblad van leper Bureel: goterstraat, 17, IEPER. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) JjUlt inland 19.— fr. jeljisch Kongo 40.fr. frankrijk 40.fr. J /fit andere landen 60.fr. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten (minimum) 4.fr. j Kleine berichten pei regel 1.fr. 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t bur. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.fr. D rukker-Uitgever SANSEN-VANNESTE, Poperinge Tel. Poperinge Nr 9 Postcheckrekening Nr 155.70 K™1" iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiüi!! Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en 1 moeten tegen der. Woensdag avond Ij ingezonden worden. Kleine be- 3 richten tegen den Donderdag noen. g KiiiiiiBuiuiiiuiiiiiiummiitiitiiiiiiitiudtiitiuuimiiiiiiiiiuRiiiimn^ l SLOTVERGADERING. jlt zal haar nooit vergeten die ^heerlijke Zaterdag namiddagzit- jg yan het Publieke Leven. Er hing its mysterieus over die dicht opeen- repakte menigte in de halfduistere (Afnzaal van het Sint Romboutscol- een spanning vol van verwach- ,jKg en vrees. Uit alle afdeelingen van het Congres was men naar hier toe gestroomd. Iedereen was er zich be- gustvan: hier zou de beslissende slag foriien geslagen. Het Congres zou zijn tat de slotvergadering van het open- baar leven zou zijn. Op het podium, achter de groene tafel, de Voorzitter, omringd door een jestal assessoren die afwachtend luis teren naar de redenaars, lijk rechters jij een geding, waarvan niemand tooralsnog den uitslag kan voorzien, links, op het spreekgestoelte, de ji'jestueuse gestalte van Meester Van pieren. Zijn langzaam-golvende, van aandoening-trillende woorden vallen over de gespannen menigte lijk ;wd op een vruchtbaren bodem (Mijne vrienden, nog nooit heb ik me loo diep-gelukkig gevoeld. We hebben mekaar weergevonden. We hebben mekaar noodig... Wanneer komen we opnieuw bijeen? Een stormend applaus is het ant woord. Het weerklinkt door de zaal spontaan en vastberaden, eindloos heen en weer geslingerd als een dui zendvoudige echo die niet uitsterven wil... DECONCENTRATIE IN DE GEMOE DEREN Inderdaad de concentratie was ge beurd. Op het onverwachts, maar niet onvoorbereid. Sedert maanden was het verlangen naar eendracht en eenheid - onder den drang van den huidigen tijdnood geboren aan 't groeien gegaan en tastend had het zich een weg gebaand. De 19 Juli-vergadering te Leuven was er een eerste uiting van geweest, een eerste stap. De stu diedagen van Mechelen zouden de rest doen. Drie dagen van hartelijke contact neming, van bezinning en inkeer, van studie en arbeid, zouden ons leeren dat we toch nog zóó slecht niet wa ren, als we het wel van mekaar dach ten: meer nog dat er, spijts de uiter lijks verdeeldheid en jarenlange ver wijdering, iets roerde in ons dat ons vanbinnen samenbond, en dat eens- daags naar buiten losbarsten moest: onze trouw aan onze Kerk, die op een V.erpunt staat van haar geschiedenis hdeze Avondlanden, en onze liefde lot ons volk. dat in nood verkeert en om eendracht roept. De verbittering en het wantrouwen hebben opeens plaats gemaakt voor wederzijdsche waardeering en vertrouwen. Wat we vroeger wisten met het verstand, za gen we nu in met het gemoed: nl. dit hetgeen ons verdeeld had zoo Vein was, vergeleken bij het groote dat ons vereenigen moet. CONCENTRATIE IN DE GEDACHTEN Niet alleen in de gemoederen, maar ook in de gedachten is er te Meche len concentratie gebeurd. Concentra tie: niet door het eenzijdig opdringen van één bepaalde opvatting, maar door een wederzij dsche bevruchtiging van meerdere op-mekaar-aangewezen zienswijzen. Het kan, op het eerste zicht, ver- Wonderlijk voorkomen. Te Mechelen heeft iedereen vrij en vrank zijn ge dacht gezegd. Maar dat geschiedde nu eens in een atmosfeer van kristelijke liefde en objectief zoeken, ver-van alle individualistische alleenweterij en daarom juist heeft de gedachtenwis- seling zoo vruchtbaar geweest en is ze, als van zelf, tot een synthesis uit gegroeid. Uit de contactname van arbeiders en patroons, van sociale werkers en kuituurscheppers, van staatspartijpo- litiekers en nationalisten, van pries ters en leeken, van realisten en idea listen, is het voor allen duidelijk ge worden, dat het probleem van de gezond- en grootmaking van ons volk zeer veelzijdig is en dat de verdeeld- li id meestal voortkomt uit een een zijdig beklemtonen van het een of ander aspekt, terwijl de eenheid groei en moet uit een harmonische synthese van alle aspekten tegelijk, naar hun respectieve waarde gerangschikt. Zoo werd o.m. door allen ingezien en eenstemmig aangenomen: 1» dat het eerste en grootste pro bleem dat thans voor Vlaanderen, voor Belgie en voor de Avondlanden over 't algemeen gesteld wordt, dit is: of de Kerk en de kristelijke kuituur er nog langer het hoofd zullen kun nen bieden aan de zoo geweldige, im mer stijgende heropleving van het heidendom, en inzonderheid aan het groeiende kommunistische gevaar. 2) dat het Vlaamsche vraagstuk meer is dan een taalkwestie, maar dot van de heropstanding van een volk. dat eens aan de spits stond van de Westersche beschaving en thans, ten gevolge van twee eeuwen vreem de overheersching zeer diep gevallen PRESIDENT LEBRUN, der Franschc Republiek LEON BLUM, Frankrijk'» Eerste Minister is: het vraagstuk kortom van een jonge natie-in-wording. 3) dat het sociale probleem het pro bleem is van alle standen, het pro bleem van een nieuwe ordening van de maatschappij, gesteund eenerzijds op de primeerende waarde van den persoon, de familie en den arbeid bo ven het kapitaal, anderzijds op den nood aan gemeenschapszin en orga- nisch-samengevoegde inspanning van aile volkslagen. Hetgeen dan ook op de eerste plaats veronderstelt dat de specifieke nooden en problemen, die zich voor een bepaalde stand of kui tuurkring stellen, ook door de overige standen en kringen worden ingezien en behartigd. Niet het streven van den werkliedenstand naar geestelijke en stoffelijke verheffing is de eigen lijke oorzaak van den klassenstrijd, i maar het negeeren door de andere I standen van de rechtmatigheid van dat streven. 4) dat de svnthese gemaakt moet tusschen idealisme en werkelijkheids zin. Filosofische beschouwingen en verre toekomstidealen mogen ons niet langer meer verdeelen, wanneer het gaat om de breede volkslagen te red den van een geestelijken en stoffelij- ken ondergang die nabij is. De leuze weze: terug naar het volk, overal waar het is. De arbeid voor het volk. mid den in het volk, zal ons van zelf sa menbrengen en één maken. NAAR EEN GEORGANISEERDE CON CENTRATIE Ook dit is te Mechelen voor allen klaar geworden, en werd in de Zater dag namiddagvergadering van het Publieke Leven eenparig en geestdrif tig beslist: innerlijke samenhoorig- heid, in geest en hart, volstaat niet in dezen tijd. Alleen een flink aaneen gesloten, sterk - georganiseerde con centratie kan ons redden. Voor ons die te Mechelen geweest waren, hoefde het geen betoog het geen Zijn Eminentie op den Heizei, ten overstaan van de heele katholieke gemeenschap, zegde: «Bij het zien van het zoo talrijk keurkorps dat op de drie Congresdagen te Mechelen vergaderde, bij het in oogenschouw nemen van de schitterende scharen van heden, hebben wij de volle over tuiging dat wij onoverwinnelijk staan INDIEN WIJ MAAR VEREENIGD ZIJN. Die georganiseerde concentratie tot stand te brengen, ze uit te bouwen tot een moderne, flink - ingerichte volksbeweging, die de heele katho lieke gemeenschap en al wie nog zin heeft voor de hoogere geestelijke waarden van het menschdom, in be roering brengt en ze opstelt tot een sterke politieke weermacht: ziedaar de taak van de eerstkomende maan den. Bij ons, in Vlaanderen zal die volks beweging geschieden op basis van de vier boven aangegeven principes: 1) De al-primeerende waarde van het geloof en van de onvervreemd bare rechten van de Kerk is het eer ste princiep. 2) De Vlaamsche gemeenschap moet aangezien als een geheel, als een volk met eigen kuituur en leven, als een natie in wording: ziedaar het tweede. 3) De zoogezegde sociale kwestie is de zaak van het heele volk, tot wier oplossing de gansche gemeenschap opgeroepen wordt: ziedaar het derde. 4) Eindelijk, tuchtvolle samenhoo- righeid en samenwerking waar het gaat om de immediate kultureele, sociale en politieke verwezenlijkingen, moet gepaard gaan met een ruime vrijheid van denken en streven wat betreft de verdere toekomstidealen en de uiteindelijke ontwikkeling van den Vlaamschen strijd. WANNEER KOMEN WE OPNIEUW BIJEEN? Neen, nooit zal ik die heugelijke slotvergadering van het openbaar le ven vergeten. Daar is iets groots ge beurd. De primauteit van de geestelijke be langen en van ons Katholicisme niet alleen voor het persoonlijke gemoed, maar ook voor het publieke leven, werd met klank en eenparigheid in eer hersteld. De mogelijkheid van ver zoening tusschen de vele tendenzen die ieder op hunne wijze ons volk wil len dienen, werd ingezien. Vooral een geest van optimisme en frissche le venswil is over het Katholieke Vlaan deren gegaan. «Wanneer komen we opnieuw bij een? Inderdaad. Het Congres was maar een inzet. Thans moet het voort gezet over de gouwen tot in de verste steden en dorpen van ons land. Mo gen zij die te Mechelen aanwezig wa ren en de nieuwe geest, die daar ge waaid heeft, in zich zelf hebben op gevangen, hem over de gansche volks gemeenschap uitdragen. Leiders en volk. heel Vlaanderen moet er door aangegrepen worden. Komaan aan het werk! (Vit Nieuw Vlaanderen TE LEUVEN twee figuren die nu een zware rol te spelen hebben in de Fransche politiek. De Zuid-Westerwind die ook in I Frankrijk de overheerschende wind is, zooals in onze geroesten, schijnt in deze dagen, onweerzvtangere luch ten uit Spanje over te brengen. Door het uitbreken van nieuwe stakingen op vele plaatsen en vooral in het Noorden is de binnenlandsche toe stand bij de zuiderburen meer ge spannen dan ooit. De vrees voor het ergste heeft zich van de bevolking meester gemaakt. De bewoners van onze Westkust kunnen getuigen dat honderden families uit de omstre ken van Rijsel en Roubaix zich ge reed houden om bij de eerste onlus ten onze grens over te trekken en in onze stille kustplaatsen een tijdelijke veiligheid te komen zoeken, die ze in het eigen land niet meer vinden. Nu reeds hebben honderden Franschen gemeubelde appartementen gehuurd voor de geheele Winter. Het is de eer ste maal bij mijn weten dat zich zoo iets voordoet, en het moet wel heel erg gesteld zijn met de binnenland sche orde in Frankrijk dat zooiets zich thans voordoet. Het zijn nog maar weinig honderden, die wellicht te zeer onthutst werden door de Spaansche gebeurtenissen, maar zul len het morgen geen duizenden zijn die hunne brandende dorpen en ste den zullen ontvluchten; zullen de rol len na twintig jaar omgekeerd wor den en zullen wij geen onderdak moe ten verleenen aan Fransche réfu giés zooals de Franschen gedurende de oorlog ons, de réfugiés beiges een schuilplaats boden't DE LAATSTE WOELINGEN Het is vooral te Rijsel, te Remire- mont en te Epinal, dat zich weer sta kingen en bezettingen van fabrieken hebben voorgedaan. Weer eischen de werklieden loonsverhooging van 20 tot 45 Dat we hier weer te doen hebben met een communistisch ma neuver voelt iedereen. Reeds de over drijving van de eisch en de metho dische wijze waarop de geheele bewe ging geleid werd toont aan hoe de communisten weer eens trachten de weg te bereiden die moet leiden naar de oprichting van de Fransche Sovjet- Republiek. De regeering Blum heeft weer bewezen volledig machteloos te staan tegenover de communisten. Zij is tenslotte door haar tot nu toe ge voerde politiek een zeer passief werk tuig geworden dat steeds maar moet toegeven onder de druk van uiterst links. Doch de werkgevers hebben zich deze keer niet zoo inschikkelijk getoond als de vorige maal en heb ben met gezonde argumenten de re geering verwezen naar haar plicht om de orde te handhaven. Ze hebben er aan herinnerd hoe alleen kan ge werkt worden onder het gezag van de industrieleiders en als de arbeiders door de bezetting van de fabrieken de produktie in de war sturen, het werk en het rendement onmogelijk maken dan zullen zij zelf er de slacht offers van worden. Maar het is de hoogste plicht van het Staatsgezag om dit onmogelijk te laten. Toen de regeering er een oogenblik aan dacht de werkgevers de beslissing van de paritaire commissie op te dringen dreigden deze met volledige onin- schikkelijkheid. Tenslotte werd toch een gedeeltelijke oplossing bereikt maar van nu af is de regeering Blum veroordeeld. De reactie groeit buiten gewoon snel aan. De radicaal-socia listische ministers onder leiding van Daladier beweren dat ze niet meer zullen dulden dat nog fabrieken zul len bezet worden. Dus zijn ze bereid om desnoods grootscheepsche maat regelen te treffen en hierover zou de huidige regeering wel kunnen ten val gebracht worden. Doch vooral onder het volk groeit de reactie. Het schijnt dat de arbeiders het meer en meer moe worden telkens weer te moeten staken en fabrieken te moeten bezet ten op het ordewoord van enkele men ners, om redenen die toch niet meer hunne rechtstr reksche en onmiddel lijke belangen noeten dienen maar wel de vestiging van een nieuwe we reldorde. Velen verlangen de terug keer van de arbeid in rustiger om standigheden; zij worden bewust dat zoo'n toestand regelrecht moet leiden naar de ruïne. OMMEKEER VERWACHT! In de eerstvolgende weken of maan den wordt dan ook een ommekeer verwacht in de bestaande verhoudin gen. Ofwel zal de huidige regeering hare zelfstandigheid tegenover de communisten op krachtige wijze moe ten bewijzen en doorvoeren ofwel zal ze vallen en dan kan een minister- krisis tot het uiterste leiden. De toe stand is voor het oogenblik zoo ge spannen, de gemoederen zijn zoo on rustig geworden dat de geringste ge legenheid de burgeroorlog kan aan brengen. En dat de Franschen even wreed kunnen zijn als de Spanjaar den heeft de geschiedenis geleerd. Dat de Kerk en de nriesters evenmin zul len gespaard A&jven als in Spanje, zou niemand verwonderen. Trouwens de verwordenheid en de laïciteit on der de Fransche bevolking is veel ver der gevorderd dan in Spanje. We vreezen echter dat in zoo'n geval de reactie niet zoo sterk zal zijn als in Spanje, zoodat een overwinning van het communisme en het anarchisme waarschijnlijk is. Doch diep in de Fransche ziel blijven, niettegenstaan de materialisme en goddeloosheid, ze kere geestelijke waarden sluimeren die steeds ten gepaste tijd zich weer laten gelden. De groote vaderlands liefde, die bij velen tot een enggees- tig chauvinisme gegroeid is, de ge hechtheid aan de grond, is tenslotte niet vereenigbaar met het internatio nalisme van het communisme en langs die kant is de kentering mogelijk. Het Fransche volk heeft zich trouwens in de geschiedenis herhaaldelijk geneigd getoond tot de uiterste veranderingen. Na de wanorde en de anarchie van de revolutie van 1789 onderwierp het zich in volmaakte tucht aan het despotis me van een Napoleon I en na de om wenteling van 1830 en 1848 schikte het zich gedwee in de diktatuur van Napoleon 111. Dat zoo iets nog moge lijk is, daarvan zijn wij overtuigd, doch eerst zal Frankrijk een gewel dige crisis moeten doormaken. Die crisis is nakend, zal Frankrijk ont redderen en ruineeren en zijn hope- looze zwakheid zal tenslotte de Fran schen de oogen openen voor de macht van Duitschland en Italië, die wel eens zouden kunnen azen op zijn ko loniën. Bij iedere revolutie hebben de Fran schen gepoogd in Belgie navolging te verwekken vooral om ons land te kun nen inpalmen. Hierbij zijn ze telkens gedeeltelijk of geheel mislukt. Dat ze het weer zullen beproeven, daarvan zijn we overtuigd. We moeten op onze hoede zijn! Doch wij zijn meer nuchter en nu reeds kunnen we wijzen op een met den dag gunstiger wordende toe stand. Zonder de hulp Gods echter kunnen we niets. Daarom moeten we bidden opdat Hij ons en ons Vlaam sche volk behoede voor het grootste van alle onheilen: de revolutie! (Verboden nadruk.) ROSKAM. t MONSEIGNEUR DE BECKER Men meldt uit Leuven dat Mgr Jules De Becker Zaterdag 19 September 's mor gens overleden is. Sinds 1889 Professor in Kerkelijk Recht aan de Universiteit deed hij zich bijzonder opmerken door zijn studiën De sponssdibus et matrimonio. Sinds 1898 Rektor van het Amerikaansch Kollege, vergrootte hij er van de gebou wen vóór den oorlogna den oorlog, was het dank aan zijn buitengewone kracht dadigheid dat het Kollege opnieuw werd bevolkt. Het is een figuur welke uit de Katho lieke Universiteit verdwijnt! De lijkplechtigheden van Mgr De Becker hebben plaats gehad op Dinsdag laatst, 22 September, te 11 uur, in St Kwinteus- kerk. BERICHT AAN DE LEUVENSCHE HOOGSTUDENTEN Op Donderdag 1 Oktober, zal Z. Exc. Monseigneur de Rector de H. Mis opdra gen te 7 uur, in Sint Pieterskerk, aan het altaar der Sedes Sapientiae ter gelegenheid van de opening der examencommissies. Al de studenten werden dringend ver zocht in die Mis aanwezig te zijn, en, zoo mogelijk, ter H. Tafel te naderen. De tweede zittijd van de toelatingsexamens zal gennend worden: Op Maandag 5 Oktober, te 10 uur voor de School der Politieke en Sociale Wetenschappen. De inschrij vingen zullen denzelfden dag te q y2 u. genomen wor den in de UniversiteUs-Haile, Kreekenstraat, 4. Op Donderdag 1 Oktober, te 0 uur voor de Spe ciale Scholen van Mijnen. Burgerlijke Genie, Kunsten en Fabriekwezen, Bouwkunde en F.lectriciteit. In- schrijvingen den vooravond van 15 tot 17 u. en den dag van 't examen van 8 tot 9 u. in het lokaal der Speciale Scholen, St Michielsstraat, 10. Op Donderdag Oktober, te 9 u. voor het Land- bouw-Instituut en voor de Schooi voor Opvoedkunde. Inschrijvingen denzelfden dag van 8 tot 9 u. in het lokaal van het Landbouw-Instituut, Minderbroeders- straat, 21. Op Woensdag 30 September, te 9 u. voor het Voor- bereidend Instituut tot de Speciale Scholen en tot het Landbouw-Instituut (graad van gegradueerde). In schrijvingen den2elfdeu dag van 8 u. tot 9 u. xn de Speciale Scholen, St Michielsstraat, 10, Vanaf Maandag 21 September tot 24 Oktober aanstaande (Zaterdagen en Zon dagen uitgenomen), kunnen de jongelin gen, die van af Oktober aanstaande de lessen der Universiteit wenschen te vol gen, hunne inschrijving nemen in de Uni- versiteits-Halle, Kraekenstraat, 4, van 10 tot 12 u. en van 15 tot 16 u. Zij worden verzocht geen huurcontract voor kwartier te onderteekenen zonder voorafgaande toelating, overeenkomstig artikel 21 van het Algemeen Reglement der Universiteit. De studenten die bij burgers hun Intrek nemen, moeten, vooraleer een kamer te huren, aan den Onder-Rektor der Univer siteit den naam, het beroep en het adres (straat en nummer) der personen, bij wie zij wenschen in te wonen, opgeven. Na 10 November worden de kosten van de inschrijving of van de opneming op de lijsten verdubbeld voor degenen die zich zonder wettige reden te laat aanmelden. Na dienzelfden datum en zonder dezelfde wettige reden, worden de studenten die tijdens een der vorige schooljaren inge schreven waren, niet meer op de lijsten opgenomen. Als gevolg van de overeenkomst geslo ten tusschen Engeland, Frankrijk en Bel gie zal in den nacht van 3 tot 4 Oktober het winteruur terug in werking treden. Zooals naar gewoonte zal de uurverande ring om middernacht plaats hebben. Men zal de uurwerken een uur lang hoeven tegen te houden. Het zal dus pas 23 uur op dit oogenblik zijn en de luislapers zul len 'n uurtje langer mogen blijven... DE OFFICIEELE RANGSCHIKKING VAN DE GORDON-BENNETTSCHAAL De «Belgica» eerst met 1.710 kilometer. De officieele rangschikking van de Gor- don-Bennettschaal, zooals ze opgemaakt werd door de Poolsche Aeroclub, ziet er uit als volgt 1. - «BELGICA» (Demuyter en Hoff man), Belgie, 1710 km. 2. - «Lopp» (Janusz-Brensk), Polen, 1560 km. 3. - Zurich III(Tilgenkamp Ten Bosch). Zwitserland, 1525 km. 4. - Deutschland» (Goetze, Lohmann), Duitschland, 1500 km. 5. - «Warschau II» (Hynck-Janck), Po len, 1470 km. 6. - «Polonia II» (Burzinsky, Bonenski), Polen, 1440 km. 7. - Sachsen(Bertram, Schubert), Duitschland, 1200 km. 8. - M. Mallet(Blanchet), Frank rijk, 1120 km. 9. - «Aussburg» (Frank-Branderer), Duitschland, 950 km. 10. - Brussel(Quersin en Van Schel le), België, 800 km. BINNENLANDSCHE LEENING 1S33 DE WAPENHANDEL IN BELGIE Het schip Raymond dat voor onze Belgische Socialisten wapens uit het land wilde smokkelen met bestemming van Spanje, maar te Oostende aan de ketting werd geslagen en de wapens aangeslagen. En zeggen dat de Socialisten meer derheid zijn in ons ministerie! Daar gebaren ze tegen den wapenuitvoer te zijn en onderduims werken ze mee. Komedianten! Vrijdag voormiddag had te Brussel de 36e trekking plaats van de Binnenlandsche Leening 1933. Reeks 245.961 wint één millioen. De volgende uitgekomen reeksen wor den uitbetaald met 25.000 frank elk: 101073 118277 145637 172096 200111 213852 244698 270153 316301 334915 349956 107192 124911 148016 180o84 200578 216506 250743 272704 317429 336273 350882 3804% 108267 126312 148984 183472 204225 221831 256435 273525 318139 338450 362257 382132 112940 128120 156423 190661 204900 231687 260241 3055% 322%7 342708 373752 387533 113035 129103 165970 197253 205488 231842 261435 307493 3255% 342831 275169 399266 114088 129271 168042 198642 211035 235245 267666 310990 327697 345803 377920 Elke obligatie van een uitgekomen reeks heeft recht op een vijfde van het lot dat te beurt valt aan de reeks tot dewelke de obligatie behoort. VERWOESTE GEWESTEN 1923 Trekking van 19 September R. 57121 Nr 3 wint 500.000 fr. R. 185677 Nr 1 wint 100.000 fr. R. 10381 Nr 4 wint 50.000 fr. R. 139.853 Nr 4 wint 50.000 fr. R. 139858 Nr 4 wint 50.G00 fr. De andere obigaties deeluitmakende van de bovenstaande reeksen, zijn uitkeerbaar met 575 of 550 frank, al naar gelang zij al dan niet hervormd wejden krachtens het Koninklijk Besiuit va'ft 11 Mei 19o5. Naar zekere Belgische bladen melden, zou de Heer Van Zeeland het Inzicht koesteren een nieuwe partij in ons land op te richten. De2ï partij zou den naam dragen van Sociale Unieof Union Sociale», onder zijn leiding staan en Ka tholieken, Liberalen en Socialisten groe- peeren, cm een gezamenlijk programma door te halen en extremistische partijen te bestrijden. Er werd tevens aangehaald dat de Heer Van Zeeland dit zou doen onder den druk van enkele zijner Socialistische collegas en, zoo hij de nieuwe partij stichten mocht, twee bladen zou uitgeven, neutrale, een Vlaamsch en een Fransch. Zoodra dit bekend werd gemaakt Is hiertegen van wege de Vlaamsche Katho lieken groot verzet opgekomen en alge meen luidde het: V/ij deen er niet aan. meeDeze Unie zou een te groot gevaar brengen voor socialistische over heersching. Denkelijk zal het oprichten van deze nieuwe partij dan ock geen merkwaardige resultaten opleveren of zal zij wel nooit tot stand kernen. Eeler zou men éen groepeering van AL LE Katholieken voorhouden en door te drijt i om een dam op te wei-pen voor het roode gevaar dat ook ons land be dreigt. Onze Socialisten ontzien waarlijk niets meer. In Le Peuple orgaan waarin zes Mi nisters des Konings medezegeenschap hebben, wordt de Rosa, een Italiaan die ever enkele jaren hier op den schoon broeder van onzen Konina schoot, en die nu in Spanje is gesneuveld, als martelaar opgehemeld. Hij wordt verheerliikt als een martelaar der arbeidersklasse, hii die wellicht nimmer eenigen handenarbeid heeft verricht. De ondervoorzitter van onze Regeermg, Heer VandTvelde, richtte een receptie in ter eere van de Spaarmcbe la P?«siona- riakommunistische afgevaardigde van Oviedo, die een priester den strot heeft over ge beten en die allerlei landen komt aanhitsen tot oorlovvoeung tegen de Spaansche Nationalisten. Socialistische onderwijzers collecteeren voor het Spaansche Volksfront in de Erusselsche gemeentescholen, op de mini steries. enz. De socialistische bureemeesters verbie den regelmatie de meetitwb>n aangekon digd door andersdenkenden, meestal de Rex-meeflo"en. De Socialistische Jonge Wacht te Se- raing was voorzien van brownings en hield rege'matig schietoe'ecirger Zij richtten een welgecrg? nrteerden wapenzwendel in cm tor h'-'ip te komen aan het Spaansche Vo'ksfrcnt. Neg veel gevallen zcud-n kunnen aan gehaald worden die de dubbelzinnige hou ding der Socialisten zouden aanklagen. Er werd dus geschoten van op den oever van de Maas te Seraing, naar de boot der Rexisten, waar ook Leon Degrelle had plaats genomen. De leider der Rexisten van Luik, H. Willems, werd, zooals wij verleden week hebben gemeld, geraakt in de bil. Deze ernstige gebeurtenissen deden de rechterlijke overheden de noodzakelijk heid inzien krachtdadig in te grijpen en huiszoekingen werden bevolen in ver schillende arrondissementen van het land. Talrijke huiszoekingen werden dan ge daan zoo o. m. te Brussel, Luik, Charleroi, Mons, Tilleur, Sclessin, enz., meestal bij leden en in lokalen van de revolutionnaire vleugel der Socialistische Partij, die aan gevoerd worden door den Socialist Dauge. Talrijke bezwarende dokumenten, be trek hebbende op de bewapening der roo de milities, werden in beslag genomen. Te Charleroi werden zelfs lijsten aangesla gen waarop de namen vermeld waren der personen die verdacht voorkwamen voor de Socialisten, alsmede plans van kazer nen der Rijkswacht en van allerlei gebou wen. Bij de plannen der Rijkswachtkazer nes waren ook notas gevoegd van de sterkte der bezetting, van de uurroosters der gendarmen, dit ongetwijfeld ter voor bereiding van een aanval op de Rijkswacht zoo zulks voor de rooden gewenscht blij ken mocht. Plannen werden ock ontdekt van leger kazernen met opgave van het getal solda ten aldaar gelegerd, van het krijgsmate- riaal en munitie er aanwezig. Wapens werden ook gevonden. Op de zwarte lijsten ontdekt te Charle roi waren de namen aangeteekend van en kele magistraten, reserve-officieren, amb tenaren, politieke personen en journalis ten. Te Bergen werd ook bezwarend mate riaal ontdekt, wat een nieuw bewijs lever de dat revolutionnaire plannen werden gesmeed. Te Brussel kwam men ook tot de vast stelling dat gewapende roode milities werkzaam waren. Gansche pakken onderrichtingen wer den gevonden omtrent de ontwikkeling van de revolutionnaire denkwijze bij de ar beiders. Er werd door de gedane ontdekkingen bewezen dat er in België een gewapenden opstand werd voorbereid, dat de socialis tische milities gewapend zijn en met de wapens worden geoefend. Een nieuw feit zou nog meer kracht doen bijzetten aan de gedane huiszoekingen en feiten aan den dag brengen die maar wei nig rooskleurig zijn voor onze Socialisten. In den trein Brussel-Antwerpen werd namelijk een aktentasch gevonden die vergeten bleek te zijn door een Spaansch officier, een zekere Huerta, van de Spaan sche Legatie te Brussel.. De eigenaar kwam in het Anitwerpsch Centraal-station nogal spoedig zijn tasch opeischen maar men had er eens ingekeken en documenten er in gevonden die erop wezen dat in België op stelselmatige wijze wapens werden ge kocht voor het Spaansche Volksfront. Zij bevatte o. m. stukken nopens een bestel ling van 200 machinegeweren, 10.000 ge weren en 12 millioen patronen. Er waren ook fotos bijgevoegd van de bestelde ma- chiengeweren. De brieven die hierop be trek hadden werden 'verzonden door een persoon van de Mexikaaneche Legatie te Parijs aan een zekeren Defranc te Brus sel. In de tasch werd ook een briefwisse ling gevonden gevoerd door den H. Jean Delvigne, Sekretaris van de Socialistische Partij en zoon van den H. Isi Delvigne, onlangs benoemd tot Koninklijke Kom- missaris voor kontrool over de Belgische Wapenindustrie. Die Jean Delvigne deed onlangs ook nog een reis naar het roode Spanje waar hij de fronten bezocht, om te zien denkelijk wat aan de rooden ontbrak. De briefwisseling met den Heer Jean Delvigne had betrek o. m. met het rekru- teeren en het zenden naar Spanje van oud-officieren en onder-officieren van het Belgisch leger als instructeurs en opleiders van mitrailleurs van het Spaansche Frente PopularDe namen van dezen die reeds aangeworven waren werden ver meld op een in de tasch gevonden lijst. Men staat dus voor het feit dat de zoon van den Koninklijken Kommissaris voor kontrool op het Belgisch Wapenbedrijf mannen en wapens bezorgde aan het Spaansche Volksfront. Dat is toch een toe stand die niet duldbaar zijn kan. De Re geering moet zulks ook ingezien h:bben want Donderdag werd gemeld dat de Heer Isi Delvigne een andere benoeming krij gen zou. Terwijl de Socialisten hier nog een ge matigd Socialisme voorstaan, helpen zij onderduimsch het bolsjeviseeren van Spanje. Deze vondst gaf dus aanleiding tot nieu we huiszoekingen, die belangrijke resul taten opleverden. Zoo weiden Zondag en Maandag een enorme voorraad pistolen en revolvers ontdekt, alsook dokumenten in verband met de actie van H. Jean Del vigne betreffende levering van zeer groote hoeveelheden zware en lichte mitrailjeu- zen, geweren, patronen, gepantserde autos, enz. Steeds waren hier socialistische voor mannen in het gedrang. Een briefwisse ling met Trotzky werd eveneens aangesla gen, waaruit bleek dat de Revolution naire Socialistische Actieop het punt staat te versmelten met de vierde inter nationale, die onder de leiding van Trotz ky zou ingericht worden. De fractie van Walter Dauge wil dus samensmelten met een kommunistische organisatie. Verscheidene dokumenten bevatten ook aanduidingen betreffende bewapening der arbeidsmilities en voorbereiding van een geweldactie in België. Dit alles -werd zoowel te Brussel als in provinciesteden gevonden. Bij verscheidene wapenhandelaars wer den bestellingen van wapens vastgesteld, die ongetwijfeld Spanje als bestemming hadden, wijl te Schaarbeek een wapenfa briek werd ontdekt. Deze fabriek, gelegen in de Jeruzalemstraat, gehouden door een' Nederlander, was oorspronkelijk een fa briek van gesmeede kunstvoorwerpen, maar waar nu in hst geheim lichtpijlen en wapenstukken werden gemaakt voor mannen die in betrekking stonden met den kapitein Huerta. Aan de kust werden ook huiszoekingen gedaan en voornamelijk te Oostende, waar men hierbij een groot aantal ma- chiengeweren zou hebben aangeslagen. Er werden ook huiszoekingen gedaan door geheel het land in de lokalen der Légion Nationale maar geen wapens noch bezwarende dokumenten werden er gevonden. Twee militaire vliegers zijn verdwenen uit Wevelgem en werden als vaandelvluch- tigen aangeschreven. Het zijn: Leon Ja cobs, in 1912 geboren te Goefferdingen (bij Geeraardsbergen)en Marcel Hansel, geboren te Aarlen in 1911. Beiden zijn uit Wevelgem vertrokken sedert den 9 Sep tember, met bestemming naar Spanje, om dienst te doen bij het Spaansch Volks front. Eerst werd gemeld dat zij hun vliegtui gen hadden meegenomen, maar dit werd gelogenstraft. Beide vliegers staan bekend als goede en stoute vliegers en dsden dienst als sergeanten-onderrichters. Aan de kade te Oostende lag de boot Raymondvan de Belgische eeederij Rau. De bemanning kreeg Maandag U. in den namiddag verlof, met het bericht dat er 's avonds zou afgevaren worden. Tij dens de afwezigheid van de bemanning werden 120 kisten op het schip geladsn door werklcozen, die elk 10 fr. als loon kregen. Toen de bemanning aan boord kwam was zij heel verwonderd die voor haar onbekende lading op het schip te vinden, maar zij maakte de boot toch gereed om te vertrekken. Toen het schip juist van wal ging steken, sprongen een toezichter van den toldienst en een paar douaniers, die verwonderd waren over de geheimzin nigheid waarmede de lading gepaard ging; aan boord van het schip tu deden eea dir kisten openen. (Zie vervolg i' blad.)

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 1