IN ONS LAND (Vervolg) Dé West-Viaamsche Socialisten beioogen tegen Sovjet-Rusland De Burgeroorlog in Spanji De Middenstanders yefept. Een Windhoos boven de streek van Gistel Spoorwegramp nabij Lourdes Dichter R. Declercq-Hulde in Hollend In de Antwerpsche Haven Kabinetsraad Een Belgische oproep uit Spanje De Belgische Socialisten en het Volksfront Nog wapenhistories Plechtige Kerkwijding te Westroozebeke ISyk BALATUM HET ALCAZAR VAN TOLEDO OPGEBLAZEN De Nationalen naderen Bilbao, Toledo en Madrid.De President van Catalcnle. - Heer Companys zou niet meer in veiligheid zijn en willen vluchten. - De anarchisten eischen hst ontslag van de Madrileensche Eerste Minis ter Gabalerro. De kist, die zoogezegd "las bevatte, was dan aan boord over te doen van een ander gevuld raet geweren en bajonr.ettn, var, j schip, dat gekomen was uit Spanje en se- het merk «F. N.laatste modelten, die dirt een drie tal dagen in volte zee lag zelfs nog niet in dienst waren bij het Bel- j voor Oostende. gisch leger. De waren, die een waarde van 2 nül- De boot werd aan de ketting gelegd er. I lioen bedragen, werden aangeslagen, te- een onderzoek ingesteld. rug van de boot gebracht en naar de gen- Dit onderzoek wees uit dat het schip darmerie van Oostende gevoerd. In ver door de reedenj Rau werd verhuurd aar. den Heer Blonde, Oostendsch socialistisch Gemeenteraadslid, die handelde in op dracht van den sekretaris van den Ant- werpscben Transportarbeidersbond, om wapens naar Spanje te voeren. Die wa pens werden aangebracht met autoka- tnions uit Antwerpen. Het schip moest enkel naar volte zee varen om de lading band met deze zaak werden ook huiszoe kingen gedaan te Oostende bij den ree der, bij H. Blonde, bij de officieren eter boot, alsook te Antwerpen bij den sekre taris van den Transportarbeidersbond en in het lokaal van deze socialistische ver eeniging. Belangrijke dokumenten weiden aangeslagen. In een manifest aan heel de bevol-1 het blzonderste. Rusland bewapent en king kondigen de socialisten voor he- Duitschland en Italië en zelfs demo den Zondag een betooging aan tekratieën als Frankrijk en Engeland ONTHULLINGSPLECHTICHEIDt GRAFSTEEN Dr DICHTER RENÉ DECLERCQ Sedert het uitbreken van den burger oorlog in Spanje, schijnt Antwerpen het centrum te zijn geworden van een belang rijken wapenzwendel. Herhaaldelijk ko men allerlei geheimzinnige booten de ha ven in en uit varen, de namen dier boo ten veranderen naar allerlei willekeur en de herdoopte booten worden geladen met springstoffen of andere verdachte waren. De leden der Regeering vergaderden Dinsdag 11. in kabinetsraad. In dezen raad besloten voor aanstaande Jaar de krisistaks eenigszins te verlagen. De begrooting van 1937 zal in evenwicht tijn en zal aan de ftnancieele kommissies van Kamer en Senaat voorgelegd worden voor 30 September e.k. Een regeling werd ook getroffen van de wedden en loonen van het Staatsperso- neel. Deze zullen vastgesteld worden op 97 Vx van hét barema van 1 Oktober 1936 tot 31 Maart 1937. Op de korte golflengte, uitzendlngspost Madrid, werd Woensdagavond een oproep gehoord voor het Frente Popularvan Mej. Martha Huysmans, dochter van den Burgemeester van Antwerpen, die thans ln Spanje werkzaam is als afgevaardigde van het comité voor hulpverleening aan de socialistisch-kommunlstische troepen. Op zelfde golflengte werd eveneens een oproep gehoord van Isabella Blum, een andere Belgische socialiste. Na het Socialistisch Vakverbond heeft de Socialistische Partijraad zich nu ook uitgesproken tegen het vormen van een Volksfront in samenwerking met de Kom- munisten. Dit wordt thans gedaan uit opportuniteitsredenen en de toekomst wordt voorbehouden. De dubbelzinnigheid in de houding der Belgische Socialisten blijft dus bestaan. HEER VAN ZEELAND LOGENSTRAFT EEN NIEUWE PARTIJ TE STICHTEN Donderdagmorgen 11. heeft de Heer Van Zeeland, in een mededeeling aan Le Soireen eind willen maken aan de be richten betreffende het opriohten door hem van een nieuwe partij, de Sociale Unie», en heeft dit nieuws ten stelligste gelogenstraft. Te Ans werden bij een huiszoeking in den eigendom van een garageho'- - 30 kisten met lichte maöhiengewer: ent- dekt en 2.700 patronen. Te Vilvoorde stapte het parket af ln een fabriek, waar een kontrakt ontdekt werd voor het vervaardigen van 20.000 handgranaten voor Mexiko Te Sinte Agatha-Berchem werden ma- chienes en materiaal, die dienden voor het vervaardigen van onderdeeten van granaten, aangeslagen. In een gieterij van Tongeren werden verschillende honderden granaten ge vonden. Volgens zekere geruchten werden wa pens ontdekt in een socialistisch lokaal te Oostende. Huiszoekingen werden gedaan bij Ant werpsche Socialisten in verband met de ontdekkingen, gedaan aan boord van de Raymond te Oostende. De twee vliegers, die vertrokken uit We- velgem, hebben naar hun familie geschre ven en hieruit is gebleken dat rij reeds dienst hebben genomen in het vliegers korps der rooden te Madrid. SS - icht op de wapenfabriek, die te Schaarbeek ontdekt werd. Kortrijk. De inzet dezer roode demon stratie is de Vrede. De Vrede is het alleenbezit der demokratie. Diktatu- ren zijn het grootste gevaar voor den Vrede, zoodat er dus tegen de dikta- tuur en voor de vrijheid moet be toogd worden. Het manifest somt en kele diktaturen op: Italië, Duitsch land en Oostenrijk. Er zijn er na tuurlijk nog verscheidene te lang om allemaal opgesomd te worden. Daar om ook staat na Oostenrijk het wel bekend ENZ. De betooging gaat dus tegen elke diktatuur. Rusland is mis schien wel de eerste Europeesche dik tatuur geweest en in ieder geval de voornaamste. Het is zeker een ver getelheid geweest vanwege de opstel lers van het manifest, van Rusland niet speciaal te vernoemen, doch het is een troost te weten dat Rusland toch nog onder de enzoovoortvalt. Het is haast om niet te gelooven. en toch moet het zoo zijn. Inderdaad in vette letters lezen we geen vrede zonder demokratie en er is toch geen mensch op de wereld die staande durft houden dat Rusland een de mokratie is. Het moet dus toch waar zijn, de socialistische betooging gaat ook tegen Sovjet-Rusland. Uit loutere kieschheld hebben de opstellers Rus land niet speciaal willen vermelden, maar heel de bevolking zal de betoo ging ook in het teeken van tegen Rusland» stellen. En de socialisten van West-Vlaan- deren hebben precies geen ongelijk. Iedereen zal wel begrijpen dat ze zoo maar ineens Sovjet-Rusland op één lijn met Italië niet konden stellen. Immers er is Frankrijk waar de so cialisten door de kommunisten ge steund worden. Er is Snanje. En er is ook wel een beetje Belgie waar de Soc. Jonge Wachten met de kommu- nistische verbroederen. Om geen aan stoot te geven hebben ze eenvoudig «Duitschland, Italië, Oostenrijk, ENZ.» geschreven, en dit is van hunnentwe ge een prachtige vondst geweest. Maar gelijk hebben ze. Stalin is een diktatuur en dus «ligt Rusland ge kneveld onder de diktatuur van een alleenheerscher, die het grootste ge vaar voor den vrede is Als we even bedenken dat Rusland een ontzettend leger bezit, met zelfs de verplichte vrouwendienst, dat daar in die werk liedend iktatuur iemand den titel van maarschalk draagt net als ln Italië en Duitschland, dan kunnen de West- Vlaamsche socialisten niet genoeg toegejuicht worden om hun uitste kend initiatief. Deze betooging die dus ook tegen Rusland gaat zal ongetwijfeld een reusachtige weerklank vinden in ons land. En binnen weinige dagen springt heel de socialistische partij in de bres om den strijd aan te binden tegen Sovjet-Rusland, evengoed als tegen de andere diktaturen. Daarmee is ons land gered. Wan neer de soc. partij zich schrap zet tegen het kommunisme dan mag er gerust nog een tijdeke op twee ooren geslapen worden. De West-Vlaamsche socialisten stellen heden een histori sche daad met te betoogen tegen elke diktatuur, ook de Russische. Deze zijde van de betooging is ze ker wel de voornaamste, want juist op dit oogenblik is het vredesprobleem en Belgie. Kortom iedereen bewapent Frankrijk was reeds met de Maginot lijn begiftigd vooraleer Duitschland de algemeene dienstplicht invoerde, maar dat was natuurlijk om zich te verdedigen. Ook het militaire akkoord met de Sovjets en met Belgie is uit sluitend om zich te verdedigen. Alleen de diktatuur is oorlog, Italië, Duitschland en Rusland zijn oorlogs haarden. En waar Frankrijk en Belgie hierbij betrokken zijn door militaire akkoorden is het meer dan begrijpe lijk dat er vóór vrede betoogd wordt. De socialisten zullen dus ook tegen de verlenging van den diensttijd stem men, tegen de verhooging van het budget van landsverdediging. Er kan hierover trouwens niet te minste twij fel bestaan. Dit is altijd een der pro grammapunten der soc. partij ge weest. En vermits er nu op den koop toe betoogd wordt is dit dubbel zeker. Langs dezen kant worden we dus totaal gerust gesteld. Demokratie is niet alleen vrede, maar ook vrijheid. Vrijheid van woord en schrift, van vergadering en denk wijze. Er kan feitelijk niets meer aan den mensch gegeven worden. En het is werkelijk tijd dat er voor de vrij heid opgekomen wordt, vermits ons land toch nog altijd demokratisch Is. Denkt eens na. Er zijn rexisten, Vlaamsche Nationalisten, dinasos, en die zouden het regiem willen veran deren. Er zijn zelfs kommunisten en die begeeren ook verandering. Dat mag toch niet. Iedereen is wel vrij er zijn eigen meening op na te houden, maar zulke meeningen moeten toch verboden worden. Alles is toch be trekkelijk op deze wereld. En dus ook de vrijheid van meening. Ge moogt nu denken wat ge wilt over de manier van een staat in te richten, als uw denkwijze maar overeenstemt met die der socialisten. Anders kan de vrij heid toch niet opgevat. En het half miljoen kiezers die in Mei oordeelden dat het wel eens mag veranderen moeten eenvoudig buiten de wet ge steld worden. Demokratie is vrijheid, ja, op voor waarde dat... ze demokratisch is. Het is daarom ook dat zooveel mee tingen van Degrelle gestoord worden, dat er zelfs een aanslag plaats greep op den leider van Rex. De grondwet zegt wel dat de vrijheid van vereeni- ging bestaat, en dat de regeering ont staat uit den oppersten wil van het volk. Maar er zou thans een artikeltje moeten bijgevoegd worden en wel na melijk dat deze vrijheden volstrekt niet toepasselijk zijn op alwie geen socialist meer is. Men is vrij, absoluut vrij socialist te zijn, wat volkomen billijk is. Doch men mag geen rexist, noch kommunist, noch nationalist, noch dinaso zijn. Binnen kort ook geen katholiek meer. Dat is de opvat ting, of beter de verklaring van de vrijheid. Er is altijd den tekst en de interpretatie. Vele teksten zijn ondui delijk en daarom dienen ze nader ver klaard te worden. Hieboven de uitleg van het woord vrijheid, zooals die den dag van vandaag hoeft opgevat. Maar dit is echter haarklieverij in vergelijking met den geest wn de be tooging die ook tegen Rusland gaat. En dit verheugt ons meest van al. BÜT - L. Grafzerk Dichter René Deelereq. iB3HBH2öB3aaassaEH5ssaaasaaBssisasaHB3B«BEBa»BHaiassiSisaai DE OORLOGSINVA LIEDEN TE IEPER Z. Exc. Mgr Lamiroy tijdens de wijdings-plechtigheden, Maandag 21 September had alhier in het zoo welbekende Mariaoord, de gods dienstige plechtigheid der wijding van de heropgebouwde kerk plaats. Om 8.30 uur kwam de stoet der maag dekens van uit het klooster kerkwaarts, gevolgd door Z. D. H. Mgr Lamiroy, om ringd van de parochiale geestelijkheid en .tal van priesters uit het omliggende. Eerst werd overgegaan tot de gebruikelijke liturgische ceremoniën van het besprenke len der muren met wijwater en de gebeden in de kerk, alsook het stoetsgewijze afha len der relikwieën uit het klooster, waarna om 11.30 uur eene Pontificale Mis werd opgedragen. We bemerken aan het altaar E. H. van Merris, Pastoor der Parochie, als celebrant; E. Pater van Merris, Mis- sionnaris In Congo, als diaken en E. H. Maes, Onderpastor op St Niklaas te leper, als onderdiaken; verder de Zeer Eerweer- de Heer Desaegher, Deken van Roeselare en E. H. Versteele, Onderpastoor der pa rochie. De kerk was bomvol. We bemerken er ook de burgerlijke en militaire over heden alsook talrijke bedevaarders, want .Westroozebeke is van ouds-her gekend om Zijn Maria-vereering en heeft Jaarlijks eene noveen den derden Zondag van Juli, die door geheel Vlaanderen bekend en ge volgd wordt. Er is alhier ook een welbe kende ommegang die zeven kapellen bezit, .waar de zeven weêdommen van Onze Lieve Vrouw vereerd worden. I Talrijke geloovigen volgden belangstel lend en godvruchtig de zoo mooie ceremo niën van de zalving van altaren en muur- kruisen, en woonden de plechtige H. Mis bij in de nieuw-gezalfde kerk. I Roerende plechtigheid voorwaar, die diep het kristen gemoed raakt: de kerk, het centrum, het hart van het parochiaal leven, door Zijne Exc. Mgr den Bisschop plechtig den dienst van den Heer toege wijd, de kerk waar voor den kristen het Jiooger geestelijk teven begint in de doop vont en verloopt in kristen tevensprak- tijk en waar hij na een teven van dienst- jjbaarheid voor den Heer den zoo roeren den vaarwelgroet wordt toegestuurd: In Paradisum... ten eeuwige teven geleiden de Engelen. Wat is onze godsdienst op voedend, opbeurend mooi toch! 't Doet Zoo 'n deugd ln de bange materialistische £od vergetende tijden, bij zoo 'n plechtig heid er te worden op gewezen door de ceremoniën van de kerkwijding op onze hooge kristen waarde: zelf levende tem pels van den H. Geest te zijn... O, wisten en begrepen de menschen. Ja, onze mo derne menschen hun rijkdom, hun Gods- gave: Kristen te rijn. Westroozebeke is ook een geschiedkun dig dorp. Ze bezit ook hare gewezen slag velden, want 't was daar dat Philips van Artevelde in 1382 sneuvelde toen hij de Franschen van uit onze gewesten wiide verwijderen. Volgens de overleveringen werd hij aldaar op den Caevaestberg ge dood. En nu gedurende den gTooten we reldoorlog 1914-1918 was het ook 's Gra- ventafel en Broodsende, gehuchten van Westroozebeke, waar de Engelsche en Duitsche legers zoo lang gevochten heb ben om deze plaatsen te kunnen bemach tigen. CENTRALE HOOGERE TECHNISCHE SCHOOL Bijzondere School voor Techn. Ingenieur STUIVERSSTRAAT, 110, OOSTENDE. Uitslagen «Ier Overgangsexamens, (2® Zittijd 1936) Afdeeling Werktuigkunde - Motoren 1* Proef. - Met voldoening: Proot Ge rard, van Vlissegem; Verheecke Adhémar, van Oostende. 2® Proef. - Met onderscheiding: Plate- voet André, van Roesbrugge; Vancouillie Julien, van Hooglede. We herinneren aan de belanghebbenden, dat de leergangen voor Technisch Inge nieur en ook voor het voorbereidende jaar hernemen op Dinsdag 13 Oktober 1936. Voor inlichtingen en inschrijvingeu zich wenden tot het Bestuur. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB BELGISCH VLIEGTUIG NEERGESTORT Bij Nijvel is Donderdag LI. een Belgisch militair vliegtuig neergestort. De piloot, Walter Mathot, afkomstig uit Vise, werd op den slag gedood. Zaterdag hielden de Oorlogsinvalieden hun Landelijk Congres te leper. Hier staan zij voor het Stadhuis van leper, waar zij officieel ontvangen werden, In het midden: de Heer Valkcnaars, de Federale Voorzitter. ISBBBBBBBBBBBBEiBBBBBBflBBBBBISBBBBSSaSSBBEIBBBBSBBiaBQBSXBB In bijwezen van honderden vereerders en vrienden, waaronder een groot aantal vooraanstaande Vlamingen uit de Kunst en Letterenwereld, heeft ter nagedachte nis van wijlen Dr René Deelereq, den grooten Vlaamschen Dichter, te Lage Vuursche bij Utrecht een dorp van 156 bewoners, midden het Hollandsch natuur schoon aldaar op het kerkhof gelegen midden de geurige bosschen, de onthulling plaats gehad van een gedenksteen op 's dichters graf aangebracht. Deze begraaf plaats, midden de prachtige dichterlijke natuur, is waarlijk den grooten dichter waardig. Van wege de familie stipten wij aan: Vrouw Deelereq en hare 3 kinders, alsme de de 2 zusters Deelereq. Het standbeeld, gedekt door de leeuwenvaan, werd door de dochter Deelereq onthuld, waarop een mannenkoor een huldezang uitvoerde. Ket eerst werd het woord gevoerd door Prof, Burger, die de levensbaan van den groo ten dichter schetste en hoe hij als dichter en letterkundige geleidelijk opging en zich naam miek. Daarna voerde Dr Borms het woord namens de vereerders en vrien den. Vervolgens werd door Mej. De Groot een gedicht heerlijk voorgedragen, waarna Mej. Elza Deelereq gevoeld dank zegde voor het ontroerend huldebetoon aan ha ren vader gebracht. 's Avonds vereenigde een kunstavond afgewisseld met liederen en voordrachten, een 200-tal personen rond de dischtafel. De Heer Defraeye L., gemeenteraadslid en folklorist, vertegenwoordigde op deze her denkingsplechtigheid de gemeente Deer lijk, geboorteoord van den gehuldigden dichter en in wier geboorte- en latere woonhuis eerlang een gedenksteen zal aangebracht worden. IBBBBBBBaBBBSBIBBBBBBSUBBBSiBB De streek van Gistel werd deze week erg geteisterd door een windhoos of steert in de luchtzooais de buiten menschen zeggen. De wolkzuii nam een aanvang bij het Godelieveklooster te GisteL Zij ging dan Zevekotewaarts onder vorm van een rui- schende rookwolk, die de mesthoopen en allerlei voorwerpen meezoog. Op de hoeve der Kinders Vanhee werden een 500-tal pannen afgerukt. Op de hoeve D. Boy- dens werden een paar honderd kiekens opgezogen, waarvan er een 20-tal bleven liggen. Verder werden drie schapen op gezogen en een driehonderdtal meter ver der in een andere weide neergesmakt. Op enkele honderden metér van het dorp St Pieterskapelle werd de gansche oogst van landbouwer J. Devreese, oogst die in mijten stond, uiteengerukt. Bun dels kwamen in <Ie boomen terecht. Alles werd op een oppervlakte van 500 meter rondgestrooid. Op 5 kilometers vandaan werden zelfs nog bussels opgeraapt. Een zeildoek van 8 meter op 6, die ter plaatse lag, ging de hoogte in en werd niet meer weergevonden. Men denkt dat het doek in zee moet zijn terechtgekomen. Terecht werd door de verschillige Middenstandsbonden bij de Regeu ring protest ingediend tegen de al te vele grootwarenhuizen die zooiest pveral ontstaan en de Middenstander doodliggen. De Regeering heeft dien noodkreet aanhoord en zou nu eens zorgen iioor het bestaan der Middenstanders met een Commissie in te richten om den nood van den Middenstand te bestudeeren en de middelen te $oeken om hierin te verhelpen. En weet ge hoe die Commissie samengesteld is? Maken er deel van: Baron R. Vaxelaire, voorzitter der Syndikale Kamer der Groot-Ma gazijnen en voorzitter der N. M. der Groote Magazijnen taq AU BON MARCHÈ Bernheim E., ondervoorzitter der Syndikale Kamer der Groot-Maga* zijnen, beheerder der N. M. der Groote Magazijnen A L'INNOi VAT ION Rapart J„ beheerder der Samenwerkende Maatschappij UNION DES COOPÉRATEURS Van Gysel beheerder der N. M. SARAfA Wat zegt Ge ervan, Middenstanders? Berusten uwe belangen niet in goede handen? Het kon waarlijk niet beter geschikt om alle Middenstanders dooi te nijpen. De Regeering kon het niet beter aan boord leggen om met ons de aap te houden. En zeggen dat de Middenstanders zoo moeilijk samen te krijgen ziji\ om hun belangen te bespreken en te verdedigen. Aan zulke schaamtelooze maatregelen hebben de Middenstanders meest schuld door hun kleingeestige afgunst en onverschilligheid. MIDDENSTANDER. BBEBBBSBBSEaBBSBBBflBBBBIIBSlBBBflBBSlBiaEBBBBBBBilBKBflSlBNSll IN DEN VOLKENBOND EEN REKORDVLIEGER VERONGELUKT De bekende Engelsche vlieger Campbell Black is verongelukt. Hij was juist zin nens op te stijgen met zijn vliegtuig op het vliegveld van Speke, bij Liverpool, toen rijn vliegtuig in botsing kwam met een zwaar bombardementsvliegtuig, dat juist landde. Campbell Black werd de wervelkolom gebroken en gaf weldra den geest. Campbell Black was, samen met den vlieger Scott, de overwinnaar van den grooten rit Londen Australië, gehou den in 1934. Hij was van plan verschei den grooten rit Londen-Australië, gehou het vliegtuig op onze plaat afgebeeld, maar waarmede hij verongelukte. Het vliegtuig na de ramp. 17 Dooden, 30 Gekwetsten. Bij het station van Ossun, bij Lourdes, werd een sneltrein Woensdag 1.1. door een lokaaltrein aangereden. Men telt 17. doo den en 30 gewonden. Hulp werd onmiddellijk geboden. De machinist van den lokaaltrein en een telefonist werden aangehouden. IE( Bij SANSEN-VANNESTE, Poperinge, IBIBBBBBBBBBOEIIIBBBIBSIBBBSB DRIE VLIEGTUIGEN STORTEN NEER IN ENGELAND Tusschen Cambridge en Newmarket is een vliegtuig dat door den mist ver dwaald was geraakt, neergestort op de spoorbaan, na eerst op de telefoondraden te zijn gevallen. Een trein moest juist aankomen maar de barreelwachter had het ongeluk tijdig bemerkt en kon de trein doen stilhouden. De piloot werd niet erg gewond. Een watervliegtuig Is in zee geval len nabij Hastings. De mist moet hier ook groote schuld aan gehad hebben. Twee mannen werden gewond maar allen konden gered worden. Nabij Thornaby is een officier met zijn vliegtuig te pletter gevallen. Dq on gelukkige jyerd op slag gedood. v. Mv M. Saavedra Lamas, minister van buiten- landsche zaken van Argentinië (links) werd benoemd tot voorzitter der 17® ver gadering van den Volkenbond te Genève. VANLERBERGHE, van Langemark, San Sebastian onthaalt plechtig de nieuwe dignitarissen der r»-ovinHp met Generaal Cabanelos, hoofd van het directorium van Burgos vooraan. die Dinsdag in rekord tempo de koers te Brielen won en tweede komt in het alge meen klassement van het (Criterium der Hoppestreek HET ALCAZAR VAN TOLEDO GEDEELTELIJK OPGEBLAZEN. De rooden konden het beroemd gebouw van het Alcazar te Toledo maar in handen niet krijgen gezien den heldhaftigen weer stand geboden door de kadetten en an dere rebellen die zich er in verschanst hadden. Het gebouw werd dan ondermijnd en honderden kgr. dynamiet eronder ge stopt. De lont werd eraan gestoken en een groot gedeelte van het versterkt kas teel vloog dan de lucht in. Tevoren was de gansche bevolking van Toledo de stad ontruimd. Naar verluidt uit Madrid zouden de re bellen groote verliezen hebben geleden door de ontploffing, maar de verdediging was nog niet ontzenuwd en de overblij- venden bleven stand houden toen storm troepen het Alcazar wilden innemen. De rooden moesten nogmaals wijken. Met brandweerpompen werd dan ge poogd de rockende puinen met benzine te bespuiten en twee militianen trokken met een lans de puinen binnen, onder de be scherming van mitraljeuzen en geweren. Een rebel viel hen aan en ontrukte hen de lans. Hij viel met kogels doorzeefd dood ten gronde maar de misdadige opzet was mislukt. De rooden besloten dan, gezien hun po gingen vruchteloos bleven, de puinen voort te bombardeeren. Onderaardsche gangen die het Alcazar verbonden met an dere gebouwen werden bloot geschoten maar niets kon totnogtoe den weerstand breken. In het Alcazar moesten bij den aanvang ongeveer 1500 personen in vertoeven, waaronder een zeker getal vrouwen en kinderen. Pogingen werden gedaan om de vrouwen en kinderen te bevrijden maar de belegerden weigeren iedere overgave of vertrek uit het Alcazar. In Toledo sloegen alle ruiten kapot bij de ontploffing. Van het Alcazar zelf staat niet veel meer recht. Alleen een muur en een toren staan nog recht. Verscheidene kinderen zouden zijn gered door de rooden wijl drie hunner aanvoerders of officieren werden gewond bij den aanval na de ont ploffing. Volgens een nachtbericht uit Madrid van Woensdag zou het Alcazar ten slotte veroverd zijn. DE REBELLEN GENADERD TOT OP ACHT KM. VAN TOLEDO. Volgens zekere berichten der rebellen zouden de troepen der Nationalen die den druk uitoefenen van uit het Zuiden op Madrid en onder bevel staan van Gene raal Yague, tot op 8 km. van Toledo zijn genaderd. DE STRIJD OM BILBAO Ook op het front van Bilbao hebben de rebellen vorderingen gemaakt. Een tiental gemeenten op den weg naar Bilbao heb ben zij reeds bezet, o. m. Orio, Aepetta, Zumabaga, Azcoitia, Zamaya, Zarauz, Or.ate en Egobar. De bijzonderste strategische punten rond Bilbao en Santander zouden reeds in de handen zijn gevallen der rebellen, wijl ook de wateren van beide steden onveilig werden gemaakt door mijnen. De overheden der nationalen hebben reeds een ultimatum voor overgave ge stuurd naar Bilbao. Zoo hieraan geen ge volg wordt gegeven is een aanval op Bil bao binnen de eerste dagen verwacht. Intusschen zouden te Bilbao de kom munisten, samen met de anarchisten, ln strijd zijn gekomen met de Basken die hun steden niet willen verwoest zien zoo als de anderen het willen. Te St Jean-de-Luz, Frankrijk, komen steeds weer vluchtelingen toe die hun te ven in veiligheid willen brengen. Generaal Mola heeft strooibriefjes doen uitstrooien boven Bilbao en Santander om de belegerden aan te zetten hun vrouwen en kinderen uit de stad te zenden opdat dezen niet zouden getroffen worden bij de komende botsingen. Naar verluidt zouden 45.000 man der roode troepen de stad Bilbao verdedigen. Er is evenwel tekort aan munitie en aan levensmiddelen en de laatste stelling vóór Bilbao werd Woensdag 11, door de rebellen ingenomen. DE GREEP OM MADRID WORDT TOEGEHAALD, dreigd. Langs Guadaramma blijven beid» tegenstanders op hun stellingen, of zoo goed. Het groote gevaar voor Madrid komt thans uit het Zuiden, aiover Talavera ea Magueda waar de rooden achteruitgedrs- ven werden met zware verliezen. Uit Ta lavera is het ook dat de Nationalen op rukken naar Toledo. Deze troepen staan ender het bevel van Generaal Yague en bestaan ten deele rit Marokkaansche troepen en mannen van het Spaansche Vreemdelingenlegioen. Op de baan van Talavera naar Toledo zouden de lijken der verslagen rooden zich opge hoopt hebben en werden hierdoor de Ka- tionalen verhinderd in hun opmarsch om de gesneuvelden te begraven. In het ge heel zouden er 4.0C0 zijn gevallen. Een tweede kolon, onder bevel van Ge neraal Franco, rukt op naar Madrid langs de Sierra del Credos. 25.000 Man werden gezonden door Ge neraal Franco naar Generaal Mola om den aanval tegen Madrid te versterken. Bij een gevecht rond Talavera vielen niet min dan 1.C00 dooden en naderhand, toen de rebellen Magueda bereikten, wa ren de gesneuvelden bij de rooden, die op de vlucht waren geslagen ock zeer hoog. Magueda was tevoren op groote schaal versterkt geweest door de rooden, bij mid del van prikkeldraad en loopgraven, die de Nationalen in hun vooruitgang niet vermochten tegen te houden. Door den val van dit punt is een der belangrijkste ver sterkte punten, die Madrid moesten be schermen, verloren gegaan voor de rooden. Madrid werd ook gebombardeerd door de vliegtuigen der Nationalen en een Lom viel op het Ministerie van Landsverdedi ging en ontplofte op vijf meter van het bureel waar Eerste Minister Caballero werkzaam was. Te Madrid zelf werden loopgraven ge graven en bij Singuenza namen de regee- ringstroepen de vlucht, 200 dooden op het terrein achter latende. De overheden te Madrid hebben ook om onverwijlde versterkingen geseind naar Barcelona. Te Madrid zou ook een samenzwering tegen den President der Republiek ont dekt en deze zou zelfs het Nationaal Pa leis niet meer kunnen verlaten waar hij streng zou bewaakt zijn. Het Lozoya-dal zou in handen rijn der rebellen. In dit dal bevinden zich de wa tervergaarbakken van de stad Madrid zoo dat de rebellen den watertoevoer van Ma drid eiken oogenblik kunnen afsnijden. Madrid meldt dat de rebellen echter uit het Lozoya-dal werden teruggeslagen na harde gevechten. De niet gedrilde roode militianen staan op de fronten tegenover goed geoefende beroepsmilitairen en tegen hen kunnen zij maar luttelen tegenstand bieden. De ont-' moediging zou dan ook heersohen in de rangen der verdedigers van Madrid. Ook ontreddering heerscht in hun rangen en de legerleiding geeft den indruk het hoofd verloren te hebben. Een Madrileensch blad heeft nu wel voorspeld dat Madrid het Spaansche Ver dun zou worden maar dit werd ook gezegd van de versterkte stad Ronda bij Malaga, die de rooden evenwel zonder tegenstand hebben verlaten. President Azana had ook Magueda bezocht een drietal dagen voor de witten ze bezetten en was ten zeerste voldaan over de aangebrachte verdedi gingswerken, die in ieder geval de Natio nalen moesten tegenhouden, maar het toch niet vermochten. i - VAN DE ANDERE FRONTEN. Oviedo, belegerd door de rooden, blijft goed stand houden en de Nationalen die ter hulp werden gestuurd naderen steeds de stad en brengen de belegeraars groote verliezen toe. Dit belet Madrid evenwel niet bijna iederen dag te voorspellen dat de val van Oviedo verwacht wordt. Van den strijd om Saragossa, die d« rooden ook hoopten in te nemen, wordt maar weinig meer vernomen. ZIE VERVOLG VERDER OP 4' BLAD. HEB MEDELIJDEN ln naam van H. Theresia, van K. J.; helpt mij Jeugd lo gevaar redden. Dringend noodig out patronaat en school te bouwen. Post» "UKÜ1 ivzutumuj* check 139,483, Pastoer Heuaqa te XiKUl Madrid wgrffi tab langs om mg£t be® flelease, >,7fy1 1'T G

De Halle (1925-1940) | 1936 | | pagina 2